#NdihmoniAnxhelen/ Jepni edhe ju kontributin tuaj sado të vogël per ti rithyer buzëqeshjen /Anxhela Nocka. Kliko Ketu
mbyllet per 10 sekonda ose kliko X

Tritan Shehu: Ja çfarë ndodhi në Lushnjë në vitin 1997

tritan-shehuIsh- ministri i Jashtëm, Tritan Shehu, shprehet se gjatë periudhës së 97-ës, Sali Berisha ka qenë njeriu më i sulmuar nga “revolucionarët”.

“Pa dyshim që Berisha ishte personi më i sulmuar në atë periudhë nga “revolucionarët”, sepse ai identifikohej jo vetëm me PD-në, por edhe me të gjithë lëvizjen demokratike në vend që solli përmbysjen e komunizmit, hapjen e vendit dhe ndryshimet e mëdha pozitive, që kishim arritur. Dhe kjo ishte krejt e vërtetë në atë sens. Prandaj ai ishte njeriu më i goditur nga ata, që nuk ishin shkëputur vërtet nga e kaluara, por edhe që aspironin për t’u kthyer mbrapa”, shprehet për GSH Tritan Shehu.

Përsa i përket piramidave, ai shpjegon se: “Pa dyshim lindja e zhvillimi i skemave piramidale e ka burimin pikërisht te iluzionet e pasurimit të shpejtë nga njëra anë dhe mungesa e aftësive tona për të kuptuar rrezikun e tyre të madh dhe diferencën thelbësore midis tyre dhe elementeve reale të tregut. Për lindjen e tyre ndihmoi edhe mungesa e atëhershme e konfigurimit të një sistemi bankar të përputhshëm të ekonomisë së tregut, duke u zëvendësuar ky kështu nga shumë qytetarë me shëmbëlltyrë krejt të deformuar të tij, me ato skema. Më tej kolapsi i tyre solli një deziluzion të madh ndaj asaj pritshmërie jorealiste dhe si i tillë provokoi shpeshherë reagime jo adekuate, reagime që fatkeqësisht u kanalizuan drejt një rebelimi të armatosur nga drejtuesit e opozitës së atëhershme”.

Ai deklaron se ngjarja e Lushnjës është keqinterpretuar.

“Pa dyshim janë ngjarje të pakëndshme, momente nga më të vështirat që unë kam kaluar. Në atë periudhë nuk isha më deputet i Lushnjës, por i Kavajës dhe sapo isha kthyer nga një vizitë pune në Portugali si Ministër i Jashtëm. Të nesërmen në mëngjes më 25 janar isha në zyrën time duke ndjekur situatën, në kontakt me institucione të ndryshme. Informohesha kryesisht nga z.Shehi, zv.ministër i Brendshëm. Rreth orës 10 ai më thotë që turmat po rrethonin komisariatin e Lushnjës dhe mund ta sulmonin atë, gjë që mund të sillte një përdorim armësh nga policia. Në atë kohë akoma nuk ishin hapur depot, kështu që pjesa dërrmuese e armëve  zotërohej nga forcat e ligjit. Ky ishte edhe shqetësimi më i madh i Berishës. Kështu që ne vendosëm që unë të shkoj në Lushnjë me një helikopter, të zbrisja te stadiumi, që ishte në anën tjetër të qytetit, për të tërhequr njerëzit nga komisariati për të dialoguar me ta, ndërkohë një pjesë e policisë do të organizonte sigurinë time. Po kështu u vendos të liroheshin  disa drejtues të skemave piramidale nga Lushnja, për të qetësuar gjendje. Pa dyshim se kjo ishte një skemë “in extremis”, krejt e pasigurt, gjë për të cilën unë isha thellësisht koshient. Megjithatë vendosa të shkoj për të evituar më të keqen, duke marrë me vetë vetëm një oficer të Gardës, Selaudin Bejën, të cilit i kërkova të vinte pa armë dhe që qëndroi me mua deri në kthim”.

Shehu tregon se: “Në momentin që njerëzit u mblodhën aty dhe unë po flisja, dikush nga mbrapa më qëlloi me një mjet të fortë në kokë, nga ku filloi një gjakderdhje. Kur kthehem, shoh dikë, që po tentonte të më qëllonte sërish me një levë hekuri, por që Adriatik Haxho me krahun e tij e devijoi goditjen nga koka në shpatullën time. Në këto kushte, oficeri im dhe një grup djemsh, më rrethuan dhe më futën brenda stadiumit në ambientet e zhveshjes. Në disa minuta numri i njerëzve ndaj meje, brenda ambienteve arriti në 35-40 veta”.

Ai tregon se të gjithë këta njerëz kanë qëndruar me të deri në mbrëmje sa ai është larguar nga Lushnja.

Shehu pohon se kjo është historia dhe të gjitha të tjerat janë mashtrime.

61 komente në “Tritan Shehu: Ja çfarë ndodhi në Lushnjë në vitin 1997”

 1. hugo says:

  e perse nuk te vrane te kishime 1 hale me pake

  1. aqifi says:

   Paska “harruar” pjesen me sexy te historise…

   1. dmc says:

    PRASIN pra te vjen zor ta thuash TANI e ka honger.

    1. KOSTA says:

     Z. Tritan…..se cfar te ndodhi ty ne e dime por qe ti te thuash qe Berisha ishte me i sulmuari nga revolucionaret, kjo tregon se ti jo vetem je i paafte dhe por edhe sahanlepires, sepse Berisha si edhe tani, e kishte te gjithe pushtetin ne dore dhe ju te gjithe ishit dhe jeni vetem kukulla dhe si shume nga ata qe e sulmuan ti ke qene nga me te egrit ne sulmet ndaj Berishes dhe deri diku ke bere mire, por duke qene lepires, tani i del ne mbrojtje…..turp per ty……
     Por se cfar qendrimi ke mbajtur ti per firmat piramidale une kam lexuar shkrimin e Z. Koliqi, kolonel i sherbimit sekret ne Vlore dhe ai e pershkruan te gjithe sa ndodhi dhe kush i drejtoi ata….por flet edhe per ty…..po qe se tani qe eshte edhe ne nje menyre, pervjetori i atyre ngjarjeve, gazetat duha ta botojne ate shkrim ose ta intervistojne dhe do te gjesh edhe ti vehten aty……Tritan, boll na genjeje ne Tamare per te prishur kishat dhe xhamijat, tani nuk na mashtron me…..

    2. Bard says:

     Nuk tregon burri gjithmone se çfare ha, sidomos kur e ha nga mbrapa..

   2. preshi myzeqar says:

    cuna ajo puna e preshit eshte mese e vertete dhe reale…mos ta veri kush ne dyshim,tritani e hengri dhe nuk kundershtonte dot pasi turma e kish rrethuar komplet…po Liqe jevgun qe te dha biskoten me mut e mban mend z ish kryeminister??apo ishe i shokuar prej preshit (ne fakt biskoten nuk e hengri ‘tania’ por LIQE jevgu ja ofroi aq sa i mori ere vec,mendoj se te rrenqethet mishi kur kujton lushnjen,te themi te drejten ishte nje skene e paperseritshme dhe kushdo qe te ishte ‘viktima’ nuk kishte asnje shanc ti shpetonte cunave te lushnjes,ne lushnjaret njihemi si popull’i bute’ (me kulture qytetare do te thosha une) por mos na bini me qafe sepse e pate ne vitet e para te tranzicionit qe lushnja ishte epiqendra e rremujave(perkrahese e flakte e revoltave demokratike)…nje gje me ben pershtypje qe tritan shehu nuk ka vene ment akoma nga disfata e lushnjes,para nje jave dole ne mbrojtje te janullatos ti tritan ok?? populli i regjistron te gjitha ku te vije ora do ta hash perseri preshin ..keshtu vazhdo se e ke te sigurt preshin..

   3. sulo says:

    preshi u fut nga lushnjaret
    dhe nga karbunarsit
    ne 1997 lushnja nuk thyhesh se ishte LOSHI ne krye

  2. Janaq Dhimitraqi (homogjen) says:

   Hahahahaahaaaaa…po c’ka ndodhur tjeter o Neritan pervec asaj historise me PRESHIN e famshem!!!-hahahahhahaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

  3. artiles says:

   kur e quajne edhe demkratike zgjedhjen e tij president ne 1997, s’ke ci ben. U eshte mbushur mendja top qe jane demorate, njelloj sic na e kishte mbushur mendjen Enveri qe ne ishim i vetmi vend socialist ne bote.

  4. Epirioti says:

   Hahahahahahaha o Tritan lere se e dime cndodhi ne Lushnje. hahahahaha. te Cvirgjeruan nga mbrapa me Presh. hahahahaha. por si duket e paske harruar, si duket i ke fut ndonje got vere nga mbas dhe e ke mbyll kete muhabet. hahahahahahah

  5. Erioni nga Lushnja says:

   Genjen si derri, une kam qene aty, ai “harroi” te tregoje per preshin qe ja futem ne b***, dikush kerkonte nje presh te trash , por nuk gjetem dhe si perfundim hengri nje mesatar, aty ishin rreth 30-35 vete qe e shikonin si shtrengohej trimi qe tani kakaris

 2. Lomi pri Baldushku says:

  Tritanin e ka mor molli për prasin e Lushnjes.Mos u muno o Tritano aqi larg se kina no m’Baldushk sa t’dush. Duku nai dite. Tyrqeta pri Lomit m’Baldushk.

 3. BJORN says:

  Ajo qe ke henger te ka bere te harrosh te gjitha ,se te ka dhene nje kenaqesi hyjnore,por kete rralle ka per ta ngrene Gedafi Sali

 4. Dukati says:

  Të të rrojë Saliu se po të futën dhe një herë preshin në bzth. Sala do të shjpalli hero dhe anti fashistë si Amet Zogub. Mbzlleni gojën kreminel se edhe në vëndin më të hegër të botës do kishit dënimin kapital se kini vrarë sharë dhe përdhunuar një popull.

 5. Dukati says:

  ore moderator. Unë sapo e dërgova në çast komentin më shkruhet se u kap si komant i përsëritur, Ka disa ditë kjo shaka e tipit Sali!

  1. Vezhguesi says:

   Zotri Dukati,do te kesh klikuar dy here,prandaj del shenimi”Na duket shkrim i perseritur”.

 6. TefeShkodra says:

  Po mor i dashur Tritan! Ti thua se keni bere gabime, por ato qe ti quhen “gabime” jane krime kunder ekonomise. Per lejimin e skemave piramidale jeni ju fajtore dhe jo populli sepse nuk keni mbajtur nen kontroll situaten ekonomike ne vend.
  Pastaj kuptohet se kjo dobesi u shfrytezua nga komunistet si Perikli Teta, Arben Imami – qe sot e keni ne qeveri -, nga Krokodili i partise socialdemokrate etj.

  Ju keni humbur te drejten morale te qeverisni sepse nga paaftesia e juaj vetem ne Shkoder (qe nuk eshte bastion i socialisteve) ne ate vit, u vrane nga plumbat qorr 365 vete.

  Mbi ju rendon gjaku i tyre!

 7. ILIRET says:

  PO or Tritan, po. Mashtrime jane. Ka shume deshmimtare te tjere te asaj ngjarje qe ti e pranon se ka qene me e veshtira ne jeten tende. Qe te zhveshen lakuriq pse nuk e thua. Se per preshin ne b… edhe une them, se ka pak ekzagjerim…
  Sa per piramidat, mos ja ver fajin shembelltyres krejt te gabuar te qytetareve per ekonomine e tregut dhe bankat.
  Fajin verja atij qe e ka me te vertete. Sales. Eshte e regjistruar dhe po te hapen nje dite arkivat e TVSH, del nxitja qe Sali Berisha ju ka bere shqiptareve per te mbyllyr paret pikrisht ne firmat piramidale.
  Kujtohen si te fresketa theniet e Sales-” Paret e shqiptareve jane te pastra” dhe me e renda por qe pak e kane kapur si mediat edhe opozita:-” Shqiptaret mund ti mbyllin leket e tyre ku te duan ata dhe qeveria nuk duhet te nderhyje per kete gje”.
  Hapini arkivat dhe do te bindeni per vertetesine e ketyre qendrimeve.Dhe kur presidenti i nxit qytetaret te vepropjne ne kete menyre, cfare do te benin ata? Pra ishte Sali Berisha ai qe e coi vendin ne kolaps ne 1997…

 8. mergimtari fv says:

  Tritan ti thua te verteten e une te besoj , prasi ju akordua pa te drejte Lushnjes se ne faktet qe pohon ka qene i Kavajes me mandat megjithese e ke dhe tradite si gjirokastrit adetin e vjeter te dylberllekut qe nga epoka e ndritur otomane .

 9. Gunny Imam Ballajdia says:

  eeeeeeee, ndodhi e c’nuku ndodhi, preshin e hengre e trute nuk te erdhen

 10. Zheleznovi. says:

  Preshi, kaq i fort ka qene per doktor Tritanin, sa e krahason me leven. Cfare qesharakesh jane. Ne fakt ja futi Berisha me kerkesen e Agim Shehut. Une kam qene aty, kur ja futen Preshin, por me shume u be pis nga dheu, se RMS-ne e hengri, por keta e kishin hallale se tani rezultatet e Tritanit i shehe ne rruge ato te preshit qe me 17 Maji te vitit te kaluar donin te falenderonin gejt Tritanin, por meqe Tritani e kishte pesuar, nuk u shkoi ne miting. Te shikojme sivjet, a do ta kene parrullen, kush vjene me ne, te perdore preshin! ne fakt per preshin duhej ta hante berisha me Meksin. Lushnjaret jane heroj, dhe ata thoshin nuk ka presh ne treg, kur Tritani e hengri ne bythe! dhe i teproi dhe per Agim Shehun! Si nuk kane turp, rrace e degjeneruar, cfare nuk kane bere ne ate popull!

  1. Gunny Imam Ballajdia says:

   hahahahahahahahaaa, Zheleznov ! Tritan trimi do ta kerkoje prape preshin por do te endet si cifuti ne shkretetire !

 11. labi says:

  O Tritan te keqen nena
  si e hengre prasin brenda

  1. Aurel Begaj says:

   Pergjigjet Tritani;

   nuk e hengra me deshire
   por ma fute me pahir 🙂

 12. Horri i Bulevardit says:

  Meqe e more mundimin te deklarosh vuajtjet tuaja, na thuaj edhe ate pjesen e revolucionareve te revolucioni kulturor kinez, ne prishjen e objekteve te kultit ne 67-ten, ku ti ke qene dhe nje lider i ketyre aksioneve te partise.

 13. Denisi says:

  O TRITAN ,MOS FOL ME SE TI NUK KE ME BYTHE TE FLASASH…..

 14. leon says:

  JO MER JO TI PRASIN E HENGRE SE KARIN E HA AIDA PER TY…O QEN KOMUNIST..BABE E NONE I BERE DEMOKRAT ..HAHAHHAHA JE NGA FAMIJJA PODA ..DHE I KE RREGULLUAR PODAT E NUSE S O PRASBYTHQI..KUQI ME I MIRE KA QI NONEN E VET..

 15. Ortega says:

  Mallkuar qofte ajo dite qe Sali Berisha e mori pushtetin!Ai e beri gjakun deri ne gjunje ne 97 dhe une jam i sigurte qe do ta beje akoma sepse ai ka lindur per te bere gjak!Do te vije dita qe te gjithe ju do te pergjigjeni per krimet tuaja ndaj shqipetareve sepse shqipetaret nuk meritonin kete sepse kane vuajtur me dhjetra vite!Ju zoti Tritan thoni se nuk ishit te afte te mendonit se çfare do te ndodhte me piramidat ateheres ne qoftese thoni keshtu pse qendrojne akoma ne pushtet keta njerez qe kane vjedhur popullin shqipar dhe po e vjedhin akoma sot e kesaj dite?Cdo njeri ben gabime por keto qe keni bere ju jane krime te renda kundra popullit tuaj!Sot ju po mundoheni te lani mutin me shurre po nuk do te jete keshtu!Behuni burra dhe pranoni krimet tuaj se bashku me pushtetaret qe jane akoma ne fuqi!Ju keni nevoje te gjithe per nje psikiater dhe pastaj per nje burg te mire!Per fajin tuaj shqipetaret jane vrare dhe po vriten akoma!Ju nuk keni qene kurre te zotet qe te vidhni europen po keni vjedhur dhe braktisur popullin tuaj sepse e dinit qe shqipetari duron dhimbjet e krimeve tuaj,por do te vije dita qe edhe shqipetaret do te thone “basta”!

 16. endrra me sy hapur says:

  O TAN PRESHI,PSE NUK FLET PER VRASJEN QE ORGANIZOVE NDAJ ATIJ QE TE RRASI PRESHIN NE ANUS?DOLEN DHE CA PERGJIME TELEFONIKE NE ATE KOHE.MOS HARRO SE NUK TA FAL KUSH GJAKUN.

 17. psikologu says:

  surat majmuni shehu.
  Pas kaqe vitesh mesojme se tritan shehu eshte nga shqiptaret me te poshter,me pa karakter te politikes shqiptare.Njeri artificial,llafazan pa freno,hipokrit,njeri fallco,qylxhi,parazit,u lutemi na jepni me hollesi jeten e ketij majmuni me 3 breza para ardhesish te mesojme nga c’dege majmunesh ka origjinen dhe c’lloj genesh kafsherore ka.

 18. Palik Paloki says:

  Zoti Tritan! Ata djem qe te kapen te stadiumi jane shume me te rinj se sa Ti dhe ai popull e ka memorjem me te fresket se sa Ti. Te te vije turp qe prononcohesh pwr ngjarjen e Lushnjes se ata qe liruat nga burgu i Tiranes nuk ishin drejtuesit e firmave piramidale por, protestues te arrestuar ne Lushnje dhe shoqeruar per ne Tirane. Keni arrestuar dhe femije (adolishente) dhe i kini rrahur e torturuar ne helikopter drejt Tiranes. Deshmitaret jane gjalle.

 19. shpati says:

  O Tritan te keqen nena /si e more preshin brenda?

 20. ninin says:

  tritana eshte mire me fole per preshin,me duket se je ne shoqaten e preshit se edhe eshte legalizuar ne shqipri dhe fol ne shoqate vetem per preshin mos te kesh turp po thuaje shoqeve te shoqates preshi ka vitamina

 21. ninin says:

  tritana eshte mire me fole per preshin,me duket se je ne shoqaten e preshit se edhe eshte legalizuar ne shqipri dhe fol ne shoqate vetem per preshin mos te kesh turp po thuaje shoqeve te shoqates preshi ka vitamina

 22. ninin says:

  tritana eshte mire me fole per preshin,me duket se je ne shoqaten e preshit se edhe eshte legalizuar ne shqipri dhe fol ne shoqate vetem per preshin mos te kesh turp po thuaje shoqeve te shoqates preshi ka vitamina

 23. beso says:

  justifikim prej”heroi”demkokrat.Vajti ky debili te shpetonte Lushnjen nga gjakderdhja,xhanem saliu do ta kete te gjate gjersa ka debila si ky.Skemat piramidale i lejoi shteti,dhe i lejoi gjysmeilegale se ashtu i interesonte sali berishes me shoke.Nuk qene skema qe dolen siper per 1 ose dy muaj,por zgjaten me vite.Kollaj eshte te thuash sot se nuk dinim tregjet,sistemet bankare private e traplleqe si keto,se popullin e late pa nje dyshke ne xhep,deklaroi biles ai palla i Viçidolit qe parate e piramidave jane te pastra si uji i Valbones,ndaj bej kujdes kur te flasesh si kodra pas bregut ore toç,se preshin ta futi saliu qe kur te dergoi si kavie,po rrezik edhe kete e ke kuptuar me kohe,por s’ke burreri ta pranosh

 24. banija01 says:

  Kush mund ta iagjinoje dot se ministrat tane jane kaq te pa afte.
  Keta jane nen nivelin mesatar te popullsise.
  Kur arin nje ish minister i jashtem flet ne emer te ministrit te ekonomis edhe thot per piramidat
  -“Pa dyshim lindja e zhvilimi i skemave piramidale e ka burimin pikerisht te iluzionet e pasurimit te shpejte nga njera ane dhe mungesa e aftesive tona per te kuptuar rrezikun e tyre te madh dhe diferencen thelbesore midis tyre dhe elementeve real te tregut…

  ” ILUZIONIN” e pasurimit te shpejt ja u serviri shteti se populli gjeti shtegun te hapur dhe e fute.

  Sot njerezit me te thjeshte e kuptojne funksionimin e tregut dhe nuk harinte ne 97-ten ta njihte Ministri i Ekonomise ,atehere kemi patur nje minister injorante .
  Perqindja te firmat ishte 300 % ne vit,po nuk harin nje minister te kuptoje qe nje aktivitet i rregullt nuk ka 301 % fitim qe te te ngelet vetem 1 % se 3oo i shperndan e kemi paguar kot ministrin RULI.

  Berisha me Rulin futen arabet per te shplare parate dhe kur FMN-ja i kerkoje te mbylleshin ndodhi katraura.

  Per pjesen e P R E S H I T e dine lushnjaret ,ata qe kane qene prezent le ta tregojne nga dore e pare.

 25. PALLUESI I TOURKOFAGOS says:

  O Tritan harrove:

  Popullit iu vodhen parate.
  berisha e garantoi popullin.
  berisha e dergoi ushtrine kunder popullit

 26. qifqia says:

  Po preshin e Lushnjes , a me marsh te keqen Tritaan , e harrove si te vertet si buka qe ha, Pse nuk e ze ne goje apo trembe nga Saliu se tere kohen nen vete te ka mbajtur e Ti nuk ka bere ze fare.

 27. ky tritanPreshi te cingeris nervat, po vec atehere kom qesh, kur u kthy mas ‘preshit’ ene tha isha te ca miq!
  Amon sa kom qesh, se ne e kishim haberin prej se bijes se pecit qe qe bashke me tangramafoniprish.
  Tani po thote qe shkova hongra preshin qe mos e hate sala me rulin, hahhaha
  nuk heq dore dallkauku delenxhi nga ‘bishtat e prasit’!
  (imagjinoni si zgwrhihet hijena rul kur nigjonnga keto pordhe prasi te burrit te aides )

 28. ardi says:

  z.tritan ju jeni nje figur e nderuar dhe keni punuar me ndershmeri por ne kto komente ka vetem pjella te “corapes” qe ka qen pseudonimi i mero bazes i cili spiunonte familjen e tij

 29. llogjika says:

  Prandaj si ka ecur komunizmit kudo neper bote,sepse gjithcka e kan mbeshtetur ne dhune e genjeshtra,duke shfrytezuar masat injorante dhe llompen-proletarjatin.Lexoni komentet e mesiperme te bindeni per kete…

 30. torja says:

  O kelysh, nuk hoqe dore si sahanlepires i Saliut. Ne Lushnje, me 25 janar 1997 hengre preshin,(ne fakt ishte presh Peqini) dhe nuk vure mend. Ke te drejte te mos e mbash mend, se ishe lakuriq dhe ne pozicion duke u falur dhe “leva” ishte pak e trashe e t’u erren syte, keshtu qe nuk ngarkohesh me faj per kete. Leket qe prune nga Tirana nuk te hyne ne pune dhe ty nuk te mbrojti as policia dhe as PD-stet, por Gjovalin Daka(ish deputet i PD-se) me disa miq te tij. Megjithate…
  Hallall PRESHIN e PAZIER te Peqinit Tritan

 31. paemer says:

  kam degjuar qe Ramy vete muaj per muaj ne Lushnje sepse ia kerkon trupi preshin nga mbrapa.

 32. Parim Belaja says:

  Po hajt mer burr mos u tut se prasi per BURRAT asht.Nuk je as i pari e as i fundit, tani kaloi ajo pun e asht hap bytha e nxen cfare te duesh brenda e nuk ban naze.Lum si ti Tritan djali se e kalove , po si e kan hallin te tjeret qe do shkojne si ty sheleg per Berishen, se kan dal gjajna tjera ma te zorshme tash.Hajt te kalueme dhe rueje mire bythen se ka investue goxha Partia per at bythe.

 33. Niko Maloku says:

  Ali Asllani – Koka Bën E Koka Vuan

  – Kjo poezi u dërgua nga arsimdiber –

  ç’ke moj zemër që rënkon!

  Njëher’ varet trikollari, herën tjetër kryq i thyer…
  Paska rar’ hallva prej qielli e ja nis një dallaver,
  Mbushen xhepat me flori
  E qinosen ujk e dele për të bër’ një stan të ri!

  Shitet vendi për para, me para e për para
  Bëhet burri telendi, dy para një maskara,
  Para hasmit lepe peqe
  Para zërit te atdheut hund e tyre shtate sqepe!

  Duke blere e shitur ere, dikush bëhet milioner,
  Kurse shoku pinte uthull lum zotria pinte vere,
  Milioneri yn’ i ri
  Para shokut te dikurshem vari buz’ edhe turi!

  E përhera me dy faqe, që të haj’e qe te bluaj,
  Ne një kohë mbi dy frona, në një çast mbi dy kuaj,
  Me dy faqe, me dy nofulla, ne një xhep e dy flamurë
  E hedh kemben me daulle edhe turk edhe kaur!

  Na te urt’ e te mendafshte s’qeme te zot te bënim zë
  Ku fillon me thash e theme hij’ e vetes te përzë;
  Neve ndryshe, puna ndryshe, defi ndryshe, kënga ndryshe
  E ç’kërkon ne gji te gjembit te kendoj’ një dallëndyshe?

  Mirpo vendi paskish zemër, paskish sy e paskish vesh,
  Shikon lark e dëgjon thelle, di te vesh, edhe të zhvesh
  Tani eja e t’ja themi asaj kënge që ja thonë:
  Koka bën e koka vuan, ç’ke moj zemër që rënkon?!

 34. Ai trim qe i futi preshin ne bythe ketij bytheci u largua qe ate nate per ne Itali,dhe pati te drejt se agjentet e Saliut i vajten ne shtepi mbasi iku.Tritani eshte mire te na shpegoj pake ate momentin,kur njeri pasi e futi ne bythe nje biskot ja dha per te ngrene dhe ministri i jashtem filloj te qaj,djalit i erdhi keq dhe u terhoq.Tritani dhe sot flet si e jema e zeqos ne maj te thanes,prandaj e meriton dhe nje here preshin e Myzeqese.

 35. navy says:

  Kommunist Tritan Shehu, amigo Azgan Haklaj, Fatmir Haklaj / Tropoje

 36. tomori i beratit says:

  Ky maskara e kujtoj mire ate moment ne zgjedhjet e VJEDHURA MASIVISHT DHE BRUTALISHT te 26 majit 1996 reth ores 10.45 doli ne tv e tha qe -nga burime tona te sigurta nga pd neper rethe per ne kane votuar mbi 90% e popullit.Ishte ky MASKARA qe i nxori zgjedhjet 110% ne favor te pd,ishte ky maskara qe me militantet e pd nuk la qender votimi ne Shqiper pa i rahur e i bere presion te gjithe komisionereve opozitar.Une nuk e kuptoj se si ky MASKARA del perseri e flet perpara popullit.Po je figura me e degjeneruar ore trap por JU te pd paskeni qene njerezit me te ndyre te botes.PTYYYY rrac e ndyre.

 37. Korcari vip says:

  Po zoteria e pranon vete kur thote me futen ne dhomen e zhveshjes. Emo Tritan pse te djeg ty pas kaq kohesh harrove qe ne radhe te pare jau futi Sala preshin si ty si Arben Imamit, Gramozit,azemit, Pollos po juve duket qe ju pelqevi me shume ky i Sales se u rikthyet prape. Tani juve jeni padyshim kurvat e sales sebashku me kryekurvat Mesilen(e Ilir Metes) Albanen, Erlen Ciljeten dhe kryetaren e bordellit Giten

 38. Delli USA says:

  Tritani jo vetem eshte nje qenie e ndyre, po ka ngelur dhe adolishent ne gjykime si atehere kur merte inisiatia per te crrenjos fene.Reolucionaret thot ishin kunder Saliut,dhe kujton se me kete ofendon ata qe jan kunder rraces se tij.O bythepresh,te gjitha diktaturat me revolucion permbysen,dhe Saliu yt kishte instaluar diktatur prandaj populli i revoltuar te futi ty preshin dhe mentorit tend i ngriti patkonjet.Duket fare juaj nuk nxe ment kollaj,prandaj do hellin ne bythe si Gedafi jo preshin.

 39. rexha10 says:

  ………….gazeta tema……….

 40. xhike says:

  po preshin ku ta futen

 41. england says:

  Nje koment rreth kesaj teme mund ta jepnin dhe Kelmendasi apo Chikago,ndoshta dhe kapterr Ramiu,keta jane dakort persa thote Tritani apo besojne te c’virgjeria e tij?ndihmojeni Tritanin sic ndihmoni shefin tuaj Sali,ai ka nevoje per nje opinion kundra rrymes…

 42. lili says:

  o tomori beratit,
  ky maskara po dell e na thote prape va q… nenen se prape jane ketu edhe do votohem!Pra na takon ti dallim prape perpara edhe t’ia bejme nje refresh alla Lushnjane!

 43. Bubullima LU says:

  O TRITAN kapedani! Po pse kruhesh akoma me 1997-ten dhe aq me keq me ngjarjen ne LUSHNJE.Ajo ngjarje na kujton vetem preshin ne gojen tende. Ler te tjeret te flasin per kete ngjarje ne LUSHNJE .Sa per
  revolucionaret qe permend zotrote jane ata qe dolen te paret per prishjen e kishave dhe xhamive,she u takuan me udheheqesin.Besoj se do kesh ndopak
  nostalgji. A e ke foton? QE mos te vuash shpirterisht ,zmadhoje e vendose te koka ,se eshte nje me nje qe te heq nnostalgjine.Keshtu kam bere edhe une,prandaj ta them.

 44. alushi nga Kosova says:

  Perse e tregon tani ne prag te 23 qershorit apo ke deshire ta kthesh shqiperine perseri tek 97????/!!!!!.

 45. Shvejk says:

  I jane errur syte nga preshi e ka ndjere soditjen pas koke.

 46. Shefqet Cela says:

  Ne Tirane ka qene nje Shaban, te cilnin e cytnin çunat per hunden.
  Kur nuk e ngisnin, ai kujtohej vete:
  – He mor çuna?! Ja u ka mbledhur Balluku qe nuk flisni me?
  Keshtu edhe ky “zotni”. Mas 22 vjet na e rikujtoi ate ngjarje sa qesharake aq dhe e hidhur.
  Tani te preseqesendite varg. Palo burre!

 47. arbeni emigrant says:

  o tritan more tritan…… ty me presh bithen ta cane hahahaha e forte tano

 48. ivani says:

  dhe ju sa te madhe e beni …se Tritani hengri preshin,,e cfare jane per Tritanin 20cm presh ne bythe asgje nje djegje dhe cvirgjerim..tani po deshi e ti therasi Aides se ja fut bishtin e luges qe kaurdis qepet ne tigan…

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Array
(
  [0] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 3
      [name] => Aktualitet
      [slug] => aktualitet
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 3
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 82618
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 3
      [category_count] => 82618
      [category_description] => 
      [cat_name] => Aktualitet
      [category_nicename] => aktualitet
      [category_parent] => 0
    )

  [1] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 1
      [name] => Kryesore
      [slug] => kryesore
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 1
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 34866
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 1
      [category_count] => 34866
      [category_description] => 
      [cat_name] => Kryesore
      [category_nicename] => kryesore
      [category_parent] => 0
    )

  [2] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 4
      [name] => Politika
      [slug] => politika
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 4
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 3
      [count] => 25023
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 4
      [category_count] => 25023
      [category_description] => 
      [cat_name] => Politika
      [category_nicename] => politika
      [category_parent] => 3
    )

)
Top
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
X