#NdihmoniAnxhelen/ Jepni edhe ju kontributin tuaj sado të vogël per ti rithyer buzëqeshjen /Anxhela Nocka. Kliko Ketu
mbyllet per 10 sekonda ose kliko X

Janullatos: I shikoj me dhimbje përplasjet e fundit mes Shqipërisë dhe Greqisë

janullatosKryepeshkopi i Kishës Ortodokse Autoqefale të Shqipërisë, Anastas Janullatos, gjatë një interviste të dhënë për gazetën greke Kathimerini, ka deklaruar së ka shumë raste që emigrantët abuzojnë me mikpritjen e treguar dhe kanë shfaqur dhe shfaqin sjellje kriminale.

“Racizmi është një ndjenjë e sëmurë e mbivlerësimit të vetes, por edhe një kompleks i ndjenjës së inferioritetit. Asnjëra nga të dyja nuk i përshtatet një njeriu të qytetëruar, një populli të pjekur dhe me dinjitet. Veçanërisht, çdo dhunë në emër të fesë, dhunon vetë fenë. Unë e kam përsëritur në Greqi, Shqipëri, nëpër konferenca ndërkombëtare. Sigurisht që ka shumë raste kur emigrantët abuzuan me mikpritjen e treguar dhe shfaqën sjellje kriminale. Natyrisht që këto fenomene  duhet të trajtohen fuqimisht, seriozisht dhe të veçohen nga shtetet përkatëse. Detyrimi i drejtpërdrejtë i të gjithë atyre që duan një shoqëri  të drejtë dhe vëllazërore është që t’i rezistojë çdo forme racizmi dhe të punojë për progres social, ekonomik dhe intelektual, si në vendin tonë dhe rajon e më gjerë”.

Janullatos ka theksuar se e shikon me dhimbje përplasjen e kohëve të fundit mes Greqisë dhe Shqipërisë.

“Është e nevojshme një trajtim pozitiv dhe kreativ të çështjes. Të mos lejomë që të dominojnë zërat ekstremistë, që rrisin armiqësinë dhe urrejtjen e popujve”.

Sipas tij duhet seriozitet, vetëpërmbajtje dhe debat konstruktiv.

195 komente në “Janullatos: I shikoj me dhimbje përplasjet e fundit mes Shqipërisë dhe Greqisë”

 1. Papa Jani says:

  POSHTE DJALLI JANULLATOS !

  1. dhaskal Todri says:

   shiko prap ky ndyresira i shikon ngjarjet me syzet e tij rraciste…nuk te takon te pozicionohesh ne kete menyre zoti klerik sepse je perfaqesues i fese dhe duhet ti shikosh te gjithe njerezit njelloj,nje apo dhjete apo njeqind emigrant hajdute nuk mund te perfaqesojne nje komunitet nje milion…pastaj rraciste jeni ju grekerit qe i vrisni kot se koti emigrantet,eshte shume i fresket rasti me pakistanezin qe ngriti peshe gjithe boten por ti nuk jeton ne kete bote prandaj nuk i shikon keto gjera sepse ti informacionet i merr nga bashkepunetoret e tu te ngushte lidere te ‘xrysi avgi’…je shume i urryer ne atdheun tone,kur te te shporrim prej kendej do bejme feste si ajo e 100 vjetorit sepse je kanceri i shqiperise…

   1. majmuni ' hirko' says:

    aaa haaaaa haaaaa !!!!! hajduti gjithmon bertet i pari:’kapeni kapeni’….per zotin janullato eshte komplet i pacipe…ore njeri i ndyre na kthe mbrapa eshtrat e fshatareve te kosines njehere (qe i bere ushtare grek)dhe pastaj fillo te besh moral,ne shqiptaret jemi komb frikacak,si nuk doli njeri ti perplasi ndonje koshere bletesh nga kembet ketij maskarai(se ta vrasesh i ben nder ketij se e bejne shenjteri greket pastaj)…

    1. hajriu says:

     “Veçanërisht, çdo dhunë në emër të fesë, dhunon vetë fenë” thote ky i pafytyre. Po kisha juaj greke ka vrare njerzit me te mire te ortodoksise shqiptare mor i pafytyre . Atehere i bie qe kisha greke nuk duhet te ekzistonte me . Dyfytyrsi dhe hipokrizi , nejse kur e thote nje grek nuk perben me çudi. Ptuuuuuuuuuuuu……….greker , ju jeni jashteqitja e njerezimit.

     1. raimondi says:

      Ore ky Janullatsoi eshte i pacipe fare _-ky duhet te largohet , sepse ne baze te mareveshjes ky erdhi perkohesisht __

      Ky tani , shfrytezon rastin qe nuk po i thone gje dhe tregohet i paedukuar fare-
      -Tamam rrugac —
      Halabak rugesh qe perfiton nga rasti i Miresjelljes dhe Mikprijtes

      Ik ore Janullotos largohu ! Shko ne shtetin tend , se po vepron sikur je leter bixhozi Xhol ….

  2. emigranti says:

   po ky po kerkon ti beje presion parlamentit per rezoluten came?ky eshte figura me e urryer ne shqiperi por une mendoj sepse luan edhe nje rol pozitiv tek ne shqiptaret pra ky person qe ne pamjen e jashtme prej nje jagoje ka bere ate qe ne shqiptaret te bashkohemi dhe ti kundervihemi e ta injorojme sa here qe ky apo langonjte e ketij bejne deklarata te drejteperdrejta apo te terthorta me sfond te dyshimte ne dem te interesave tona kombetare…shikoni se sa i madh do te jete numri i personave qe do te replikojne tek ky shkrim dhe do ta kuptoni pse agjenti janullato ka edhe ndikim pozitiv tek shoqeria jone…keshtu te bashkuar i japim goditjen e merituar horrit rracist janullato…

   1. 1453 says:

    mua nuk me habisin aspak as propaganda e janullatos dhe as provokimet e tij te perhershme…une jam shum i zhgenjyer nga politika shqiptare,si nuk e mori guximin nje politikan qe ti tregoj vendin ketij kelyshi rracist grek(kaq i fuqishem qenka ky aty ne shqiperi??)nuk arrij te imagjinoj sikur te ishte nje shqiptar ne krye te kishes greke por ajo qe nuk kuptoj me teper eshte se ke perfaqeson politika shqiptare interesat e athines apo te shqiptareve??

  3. BERISHA LARGOHU. VOTONI KUNDER BERISHES, POR EDHE MBRONI VOTEN DUKE PERDOR EDHE FORCEN POPULLORE. says:

   Papa Jani dhe injoranca e juaj, ku e shikoni Janullatusin qe flet kunder shqiptareve? Janullatusi foli me gjuhen e paqes dhe te mirekuptimit, pra nuk shikoj anti-shqiptarizem ne intervisten e fundit. Eshte e vertete qe ka shqiptar qe jetojne duke grabitur me kriminalitet ne Greqi, pra ne kete interviste nuk shikoj qe flitet kunder shqiptareve, por kunder atyreve qe vjdhin dhe prodhojne urretje.

   1. Papa Jani says:

    BERISHA LARGOHU..TAM TAM TAM…., pergjigjen e gjen te jeziti “Janaq Dhimitraq” dy replika me poshte. Po mos te jesh aq i mefshte sa dukesh, atehere duhet ta kuptosh , ose sdo ta kuptosh.

   2. hajriu says:

    Si gjithmone dhe i perpikte …. po palle ngele . Ne ç’muaj te shtatezanise je or idiot ??????????????????????????????

  4. antonio says:

   Ti greku i ASFALISE Janollatos,je nje ARMIK I KISHES AUTOQEFALE ORTODOKSE SHQIPTARE DHE KE ZENE ME NDIHMEN E SERBIT ANTI SHQIPTAR BERISHA,VENDIN E NDERUAR TE PASARDHESVE TE PAPA KRISTO NEGOVANIT E FAN NOLIT TE MADH,QE U VRANE E U DHUNUAN NGA KISHA JOTE KRIMINALE GREKE!!!
   TI TE VRET NATEN DHETEQAN DITEN!!!
   TI JE SI SERBI TJETER SALI RAM BERISHA!!!
   U SHOFSHI TE DY BASHKE-ARMIQ TE SHQIPTAREVE!!!
   SHPORRU NGA SHQIPERIA,O GREK ARMIK!!!

  5. Doni ALBO says:

   Janulla thote i shikoj me dhimbje duke ma urryer shtetin ame byrazeret allvanos, po te kisha fuqi do i zhdukja qe te gjithe vetem keta k… qe i kam mbrapa si bythofagosin etj do i leja…..Kjo eshte gjitha ajo qe na thote ky greku ilegal, prandaj ky race majmuni duhet shkelmuar drejte junanistanit.

  6. Janaq Dhimitraqi says:

   @Papa Jani,
   sikter,sikter fare e keqe!! Hiresia e Tij,Kryepiskopi i Kishes sone Orthodokso-Helenike,eshte shpirt njeriu,eshte vete fryma e Shen Kozmait zbritur ne toke!
   Deklarata e Kryepiskopit tone eshte edhe ne te miren tuaj (shqiptarve pra),sepse o te mjere ju mund te beni perpara pa Greqine…
   Ju shqiptaret duhet te ndjeheni te nderuar, qe nje njeri i zotit tone ,si Hiresia e Tij,po vepron edhe ne Epirin e Veriut ku banojne pervec neve helenikeve edhe ndopak shqiptare.

   1. majmuni ' hirko' says:

    ‘hiresia e tij po vepron ne epirin e veriut ku banojne pervec neve helenikeve edhe ndopak shqiptare’…aaaahahaaaaaa…per ke epir e ke fjalen zotrote per pargen? prevezen? margllicin apo filatin?..atje te gjithe banoret jane cam shqiptare dhe nuk ka helenik fare…aaaaaahahahaaaaaa..hiresia e tij tu mbushi mendjen atyre e tu thoje qe jeni helenike e pastaj te vij perketej kufirit…

   2. mirel says:

    Si ka thene Shen Kozmai: Doren ne plage..
    Prifti i Gjinos dhe ky Janulla,, do dru te mire, po fshatce, qe te mos kthehet me

    1. majmuni ' hirko' says:

     shife ca fytyre qe ka tipike te nje skuthi origjinal grek hihihiiiii!!!me behet qejfi qe vetem ky skuthi na bashkon ne nje mendje ne shqiptaret,mjafton te shohim surratin e tij dhe te gjithe frymezohemi dhe shryjme mbi te mbare e prape..(une kam filluar te dyshoj se mos eshte nga ata dobicat qe i pelqen ta shajne sa me shume se keshtu ai mund te kaloj ne delir hi hi hiiiiii…)

   3. rrebeli says:

    Dhimitrulla moj jasu,po ta mbajti qasu,care nxjeri ti nga goju?
    Po pse moje Dhi-mitra,kaq poshte kemi rene ne shqipetari qe te vije nje miekercjapi nga Eladha jote e te na japi mendja?Jo Dhi-mitra,jo ne jemi shum here me te forte se sa kujton ti dhe mjekercjapi jote.Ajo Eladha jote ka mare te tatepjeten edhe do shkoje ne stodhjavolo,e ardhmja flet per ne.Geqia ditet e mira i ka kaluar,dardha e ka bishtin mbrapa.Shume te fali kriepi -shkopi.

   4. Taulant says:

    Janaq Dhimitraqi,po shkruan nga forumet shqiptare se te shajne nga forumet greke te thone Alvanos e nuk behesh kurre grek.Dhe ne prape do te shajme :do te therresim kurreifullak.Ketej ju shajne ,andej u shajne(andej thone qe me te poshter nuk jane shqiptaret,por minoritaret)…mbetet te shkretet ju…ne mes te kater rrugeve…

  7. timo says:

   Z.Janullatos,demagogjia juaj është e pështirë. Do bënit mirë të largoheshit nga Shqipëria.

  8. Tiransi says:

   U leshuan zagaret sapo pane rason e zeze. Alergji ju ka krijuar te PA FEVE ky SHENJTOR.

  9. PATRIOTI says:

   C’te keqe keni pare nga Janullatosi o te pabese. C’fare histerie eshte kjo qe ju ka zene o te PA FE. Do ju pelqente te njejtat reagime te ndodhnin per NEN TEREZEN ne Indi ngaqe ishte Shqipetare (pervecese ne xhamite e Kosoves si mekatare). Papa i Romes eshte Gjerman reagojne Italianet keshtu o njerez TRITOKOZMIK, o pseudo-nacionalista. Mos degjoni keta idjoter. Kush luftone JANULLATOSIN lufton ORTODOKSINE, qe eshte 1(nje), nuke ka Ort.Shqipetare ose Ort. Greke. Ka te drejte “turkofagua” qe ju thote “korraker”.

  10. PATRIOTI says:

   Do te ishte ndere per c’do shtete te kishte Janullatosin shtetas te tijin. Lexoni biografine e ketije njeriu te ndritur, afrojuni te kuptoni “avren”, miresin, paqen, shenjterine, qe cliron personaliteti i tije. Ai ka prejardhjen nga nje famile shume e pasur, por i mohoje te gjitha qysh ne rini dhe ju perkushtua Krishterizmit dhe filozofise. Shume dekata i ka kaluar ne shtetet me te varfera te Afrikes (ne ato vende qe nuk do munde te rrinin asnje dite ata “karagjoza” qe e shajne). Studimet e tije do ti kishte zili c’do akademik ne bote. Personaliteti i tije absolut i kalon caqet kombetare. Ai i perket gjithe njerezizmit. TURPE per ne Shqipetaret qe trajtojme keshtu kete “figure”. Ne kemi nevoje per ate dhe jo ai per ne.

   1. dr alban says:

    patrioti ne shqiptaret kemi nje fjale te urte e cila thote:’kush vjen i pa ftuar e gjen te pashtruar..’janullato eshte uzurpues ne shqiperi dhe gjithmone do te jete i urryer,propaganda e tij per helenizimin e jugut te shqiperise eshte ne kundershtim me interesat e kombit shqiptar,ky klerik grek nuk ndodhet ne shqiperi per te percuar fjalen e zotit por per te percare shqiptaret qe ta kete me kollaj ‘ujku grek’ ti haje,kisha dhe agjentura greke e cila e ka instaluar janullaton ne shqiperi thote se cdo ortodoks ne shqiperi eshte i kombesise greke..(ti a je dakort me kete parim te tyren??) janullato vertet eshte i shkolluar dhe i diplomuar por ai eshte djalli vete dhe zgjuaresine e tij nuk e perdor ne dobi te njerezimit por e perdor ne dobi te ultranacionalizmit ortodoks grek,ne dobi te megaloidese prandaj z’patriot’mos na e krahaso janullato 007 me nene terezen sepse ndryshojne ashtu sikurse ndryshon edhe muti me kadaifin…janullato eshte bere simboli i ligesise dhe i intriges ketu ne shqiperi dhe kjo gje duket fare qarte ne mesazhet qe dergojne shqiptaret ne kete forum, ‘patriotet’ si puna jote nuk mund ta mbulojne ‘rrjeten e mirimanges’te thurur me aq mjeshteri nga kryeagjenti janullato gjithe keto vjet ne dem te kombit shqiptar,ai heret a vone do te largohet i mundur dhe i turperuar nga shqiperia pasi i ka dale boja ketu dhe e gjithe bota e di misionin e tij te vertete pavaresisht se nuk ndihet njeri,populli eshte ai qe ben vleresimin me te mire dhe nuk gabon asnjehere dhe janullato vleresohet ne kete forum nga populli ashtu sic e meriton:i perbuzur dhe i urryer do te jete per aq kohe sa te jete si pushtues ne krye te kishes autoqefale shqiptare…

 2. Ah Ali, Ali, ç`na bëre ! says:

  Tani do dale FRD-ja dhe do e demaskoje kete Janullatosin.
  Do nxjerrin Lisander Saraçin, qe ka qene keshilltar i Presidentit Topi qe e ka dekoruar kete Janullatosin me nje dekorate te larte, e qe i ka quajtur ortodokset shqiptare gjakprishur.

  Po pres ta beje te dridhet nga frika.

  Po votat e ortodoksve shqiptare i duan?

  Si do i ndajne qe jane vota te gjakprishurve dhe jo te gjakprishurve? 😛

  FRD – Parti i Kembes se Nxjerre nga Rrethi.

  Asnje vote per ta.

 3. Zigur Qarri says:

  Djalli flet per djallezine,e kush do ta njihte me mire!Ik e mjekerr cjap,me qe je djersitur mjaft me Sirtaki,futi nje Çiftetel ne fund,qe ta tundesh mir marmiten,ashtu sikur e koalidon me korraket qe te lepihen nga prapa.

  1. Taulant says:

   Normale qe I shikon me dhimbje se ti do te doje ti shikoje ne nje shtet te vetem(bashke me tfg,WEB,Burrels e ca te tjere)

 4. turkofag says:

  te qerohet plera Janullatos.

 5. Ronin says:

  ….ky me kujton Hiresine tek “Kush vdes ne kembe”. Kulmi…ky plehre duhet varur dhe pike.

 6. tan ortodoksi says:

  kujt do ja japim votat ne eshte pune shqiptaresh , se jane mysliman dhe ne jemi ortodoks nuk ka rendesi , mbi te gjitha shqiptaret , pastaj ndyresirat si ky dhe si ty Ali ALI

 7. Lleshi says:

  Perplasjet e fundit?!
  Kush jane ato, perveç vendimit te gjykates kushtetuese per bllokimin e te ashtuquajtures marrveshje te kufirit ujor.
  Me sa duket, hiresia e tij paska qene “sipermarresi” dhe tani eshte brengosur se nuk i doli puna ashtu siç e priste.
  yazik

 8. mergimtari fv says:

  O kerrme e djallit , o fatkeqsia e ortodoksise shqiptare te te Perndriturit AT NOLI , o kelysh i Agimit tend te Arte sot e gjete te helmosh shqiptaret me paçavuret e tua te helmit se mos votohet nga shqiptaret e vertete Rezoluta çame ? me vrap ti sa hap e mbyll syte si serbet qe shqiptaret jane kriminele e buke shkale , or fantome sot i pate mosmirenjohjen nga krminelet shqiptare qe mezi e kane çuar buken e helmuar greke ne bark , ka zot dhe per shqiptaret qe po i ngren ne kembe , mos u thelloni ne mekatet tuaja shekullore nda shqiptareve .

 9. alban4eva says:

  ehh more cjap pedofil, kur flet edhe ti per racizmin.. ne Greqi Agimi prej bakri po rreh emigrante rrugeve, kurse ti vjen dhe na jep leksione racizmi..

  pastaj, une nuk i marr vesh keta greqerit qe perpiqen te flasin me fjale te medhaja dhe te na mbushin mendjen, keta ia fusin vetes se tyre me ato qe thone. ky thote “racizmi vjen si pasoje e ndjenjes se inferioritetit”…

  hahaha, po mire ore cjap, per ke e ke fjalen ne kete rast, per shqiptaret apo grekerit??? sepse deri tani Greqia eshte kampione e racizmit ne Europe..

  pastaj ky flet per sjelljen kriminale te disa emigranteve shqiptare, po mire ore dhjeraman, perse nuk flet edhe per sjelljen e pjeses derrmuese te grekeve kundrejt emigranteve ne pergjithsi dhe shqiptareve ne vecanti..!!!

  perse flet vetem per ato gjera qe te interesojne?? perse nuk flet per racizmin e eger dhe kafsheror te grekeve, perse nuk flet per Agimet prej bakri, per frymen raciste qe egziston ne shtetin tende te dhjere..

  na fliske vetem per “sjelljen e disa emigranteve”.. dhe pastaj pretendojne qe ti je njeri i paqes dhe i mirekuptimit.. ku eshte fryma e paqes dhe e mirekuptimit, kur nje kryeprift flet ne menyre arbitrare, te njeanshme??!!!

  nese ti do paqe dhe mirekuptim, harmoni dhe respekt, atehere duhet te flasesh me gjuhe te pergjithshme, te besh thirrje per uljen e tensioneve dhe te paragjykimeve, jo te na tregosh historira me “sjellje emigrantesh”…

  plak rrugac, plac i pacipe.. po nuk ke faj ti, e ka fajin kafsha Saleh qe te lepin bythen e fishkur ty dhe shtetit tend nazist..

 10. LORA says:

  Janulle,qe te shpetosh nga dhimbjet,uroj te shporresh nje sahat e me pare.Hajde pirdhu nga Shqiperia,qelbesire antishqiptare.Puthi prapanicen dr.dhjeramanit qe ta dha Shqiperine ne tepsi,per dy dekada me rradhe.
  Nje REFERENDUM ja kthente patkonjte nga dielli ketij ndyresires.Por ne jemi nje vend qe e kemi te drejten e referendumeve, vetem ne leter.

  1. Stimulusi says:

   Me referendum hoxhen e bejme prift. Ta mbeshtes mendimin vetem ne leter

 11. Andi says:

  Zoteria me fundshpinen si fundkavanozi, bej qejf ti dhe kelyshet e tu qeveritare qe grisin pashaport ne doane. Sa kohe kemi ne nje kryeminister e nje president qe te jep titurin e heroit tone kombetar, sa kohe qe te japim detin, voten, shkollen ne greqisht, tabelat greke dhe kemi paguar e vazhdojme paguajme me parate e taksapaguasve Bollano, Jorgot e hale te ngjashme…

 12. Stef Staku says:

  ANALIZE : Une ne 1991 – 1994 kam qene emigrant klandestin ne Greqi. Per te hyre me dekumenta as qe behej fjale.
  Nuk kam qene asnjehere agresiv perkundrazi policija me sulmonte kur rrija buze trotuarit per te kerkuar pune… Si puna ime bosoj se ishim mbi 500 000 shqiptare.
  Janulles nuk i vjen keq qe ne rriheshim nga policet e koleget e tije te asfalies…
  Por i vjen keq qe Shqiptaret me ne fund po i thone ” mjaft ” shkopit e racizmit te Janulles.
  Janulles po i vjen keq se per shkak te krizes nukarrin te na keqtrajtoje me dhe teshti Janulla me koleget e tij te Afalies po shkepin ne hu popullin Grek.
  Bravo Janulle. Une nuk e di se si e durojne ortodokset Shqiptare kete soj tipi !!!
  Ky eshte racist me vete ortodokset Shqiptare !!!
  Ai censusi ja ka prishe agitacion propoganden Janulles, pasi nuk ka se si genjen institucionet Shtetrore Greke si dhe ato Europiane.
  Per prishjen e manastireve dhe pikturave te Onufrit nuk i vjen keq, pasi i prish vete si institucione autoktone Shqiptare.
  Ate bileten per tu kthy ne Kapshtice kur do e blesh o Janulle ???

 13. valbona says:

  po ti Janullatos ku e fut veten emigrant apo cdreqin je,se kemi pak prifterinje ne?

 14. Zigur Qarri says:

  Anastas Janullatos, gjatë një interviste të dhënë për gazetën greke Kathimerini, ka deklaruar së ka shumë raste që emigrantët abuzojnë me mikpritjen…..

  Dhe ti o Nastradin je nje nga ato qe ka abutzuar me mikpritjen!
  Darka e shtruar per ty ka njezet vjet qe ka mbaruar….vafsh ne sketerre.

  1. Edmondi says:

   Zike.

   Fjala eshte per shqiptaret qe jane kriminele ne gen. Ju dhane buke kur shkuan nga malet, ju dhane pune qe tu conin para te afermve ne Shqiperi, ndersa ata filluan zanatin qe dine, vjedhje, plackitje, vrasje, arme, droge, kurva, tutore. Ti ne kete grup ben pjese o Zike mavria ?

   Me inatin qe ke duket se ke bere pune te pista ne Greqi dhe ta ka zbutur mire kurrizin me dajak policia. Fundja mire ka bere. Ne cdo vend do bente te njejten gje.

   1. Zigur Qarri says:

    Mondi rri i qete,nuk kam qene asnjehere ne Greqi,nuk jam çam dhe nuk jam denuar kurre per delikte ordinere.
    Buken nuk ta jep kush pa punuar,me fort Greqia qe nuk ka nje sistem social si Europa veriperendimore.
    Urrejta ime per greket,nese mund te quhet urrejtje,esht thjesht nga resheshimi historik.Pabesia dhe dashakeqsia e grekeve ndaj nesh,ka qene pa kufi.Dhe kjo dashkeqsi vazhdon edhe sot.
    Shembujt e mesiper jan thjesht propagande greke,kriminele ka kudo.
    Ke burgjet e Tajlandes,Indonezis,Malajzise plot me qytetar perendimor,dhe pastaj!
    Ti je grek,sepse nje shqiptare(ose i qytetruar)nuk thote kurre mir ta ka bere,tek e fundit ka ligje.
    Nje i ashtuquajtur grek nuk u vra(ne Himare)por vdiq aksidentalisht dhe Greqia ngriti te gjith Boten kundra nesh,kurse ne Greqi jan vrare(shumica nga policia) mbi 160 shqiptare dhe askush nuk esht denuar.
    Ne je shqiptar,je mjeran,ne je grek,je skuth.

    “Shqiptarë! Juve djemtë tanë brez pas brezi kur të zini në gojë fjalën grek mos harroni therjet, djegiet dhe çnderimet.” Këtë porosi e jep prifti Kosta Papa Tomorri.

    1. hamdurulam says:

     @ Ziguri ! Zotrote s’ke qene ndonjehere ne Greqi dhe komenton …..
     Kesaj ne ne fshatin tone i themi ” nje here leh nje qen ne stan dhe qente e fshatit s’pushojne se lehuri gjithe naten ” .Ne c’vend te botes policia i shpie klandestinet ne Hotel me 5 Yje ?

     1. Zigur Qarri says:

      Sipas kaplloqes tende,duhet patjeter te shkosh ne Greqi qe te komentosh per Greqin,te verteten e gjen edhe a priori.
      hamdurulam ,resheshim historik,kupton.Dedektivet duhet patjeter te marrin pjese ne krim qe ta zbulojn ate?
      Paske pervoje me qent,por pervoja jote vlen per zagaret e Fshatit tend.

      1. hamdurulam says:

       Ziguri – Une kam shume eksperience me qente ,prandaj i njoh mire. Si ty ishin Dumbaben ,si ty ishin ata qe u bene me pushtyesit italo-gjermane ,si ty ishin ata qe lihnin per Hoxhen Enver dhe benin lufte klasash kunder shqiptareve dhe sot ZAGARET si ty lehin kunder shqiptareve posa degjojne ORTODOKS .Lavdi zotit qe jeni pak . Vazhdoni te lihni por asnjehere shqiptaret muslimane ,katolike dhe ortodokse nuk do i beni per vete me lehjet tuaja .

       1. Zigur Qarri says:

        hamdurulam,te thash edhe me pare,pervoja jote vlen vetem per zagaret e Fshatit tend(direkt,kontakti,pervoja private).A priori eshte resheshimi.

        1. hamdurulam says:

         @ Ziguri ! Harrova , por di qe qente e fshatit tim lehin dhe kafshojne nganjehere kurse keta te qytetit lehin dhe te lepijne .

    2. per zigur qarri says:

     zigur nuk te akuzoi kush se je cam, por shof qe u distancoke nga ata dhe me te drejte. pa qene asnjehere ne Greqi nuk ke te qarte shume gjera per te dhe mos ngule kembe…dedektivi nuk mer pjese ne krim prandaj jo gjithmone e zbulon ate. ai Greku u vra ne Himare nuk qe aksident, ska aksident qe te kalon tre kater here makina para mbrapa persiper dhe fakti qe kan patur sherr midis tyre viktima me vrasesit (camer qe ti me te drejte distancohesh nga ata. sa me pak urrejtje aq me mire, se kur te ze syte urrejtja nuk di ca flet me e humb toruan.

     1. Zigur Qarri says:

      zigur nuk te akuzoi kush se je cam, por shof qe u distancoke nga ata dhe me te drejte. per zigur qarri

      Menyre greke e te gjykuarit(tendencjoze)!Thash nuk jam çam sepse shumica mendon se jam i tille,por do isha krenar nese do te isha çam qe nuk ndryshojn nga te gjith shqiptaret e tjere,me te mirat dhe te keqijat e tyre,dhe tjetra,kam pasur nje mesues çam qe do ta ruaj rrespektin gjithmon.
      Te verteten e gjen edhe a priori thash.
      Dil me mire me nickname qe ke pasur gjithmon qe te jesh me bindes,qe te dij te pakten me cilin diskutoj!

     2. Mos u merr me te. says:

      Ore qe eshte cam ai Zigur Qarri i ka vdek nena, por si Cam qe eshte eshte mesuar qe ta dredhi bithen.

      1. Zigur Qarri says:

       dredhi bithen….Mos u merr me te.

       Nuk ti heq dot komplekset,esht thjesh çeshtje indetiteti.
       Vazhdo ritmin.

       1. dhaskal Todri says:

        zike je i madh fare !! vetem ti ua mbyll buqen ketyre skuthave,je njeri me horizont te gjere dhe kulture qytetare di shum bukur te komunikosh me njerez te kulturuar dhe po aq bukur te komunikosh me qente apo skuthat grek,te kam zili kur shikoj si te versulen keto ‘konet’ e janullatos,fjalet e tua godasin gjithmone ne shenje prandaj edhe keta irritohen me ty,mos i tolero aspak por vazhdo tu shtypesh koken skuthave te janullatos sepse ata e dine qe po perjetojne fundin e epokes se tyre ne shqiperi dhe duan te na lene si dhurate nje ‘kal troje’ me largimin e tyre,historia na ka mesuar qe te mos kemi meshire per gjarperin e ngrire sepse ai me te shkrire gjene e pare qe do te beje eshte te na pickoje,keshtu qe i duhet shtypur koka dhe ti je nje patriot i nderuar qe asnjehere nuk i ke tolruar gjarperinjt grek,zike kam rreth dy vjet qe hyj ketu ne forum(edhe me nick tjeter) dhe kam krijuar nje respekt te vecante per ty si nje njeri patriot me horizont te gjere dhe me kulture qytetare,qofsh i nderuar kudo qe jeton ti dhe familja juaj…

        1. Zigur Qarri says:

         Thjesht nickname Dhaskal Todri apo Noli,mjafton,simbole te qarta.
         flm.

         1. miri says:

          Zigur, keto emrat e nderuar Dhaskal dhe Theofan mos te duken turkomongole apo turkoshqiptare? qe i perdorni ju te mjeret pa pik turpi.

          1. Orthodox Mosque says:

           @Kako Miris.
           Jo.Jane emra greke po ashtu sikur edhe ata vete!

        2. hahaha says:

         instikti i komunistave te qelbur, flete lavderimi carcaf i dergove or ti se mos i hypen vetja ne qejf te mjerit dhe i ikin dhe ato pak miza qe i kane ngelur ne mendje.
         me te tille te pa mend si puna juaj bejne party cdo kush, greku njeher yyyyy ja u ka ble mendjen derdimena.

    3. franko says:

     O Zagar, e kemi zbuluar para teje se pse i urren kaq shume greket.
     I urren ngaqe ishin te paret qe i dhane shqelmin baba Dovletit tend.
     Dhe ti s`mund tua falesh kete gje.
     I ke pervetesuar mire leksionet e neo-otomanizmit.

     1. Zigur Qarri says:

      Baba Dovletin e shporren shqiptaret me forcat e veta,kurse ju zagareve ju ndihmoi Europa.Baba Dovletin e thirret ju zagaret per ndihme kunder katolikeve,kur shqiptaret luftonin kundra tyre.
      400 vjet jeni puthur ju zagaret me Baba Dovletin,pastaj e mohuat sikur nuk e njihnit fare.Dava zagaresh(grekesh).

      1. franko says:

       U shporr si u shporr Baba Dovleti, shqepja e tij filloi nga Greqia.
       Dhe ti kur e sjell ndermend kete fakt te ze inati.
       Nuk mund ti falesh greket qe filluan shqepjen e perandorise qe, sipas rrembythjeve turke qe pervetesuan emrin shqiptar, “i kishte shqiptaret te bashkuar dhe bashkesundues”.
       Tani shiko mos te vajti ora per namaz, pa leri teorirat per katolike, protestant apo ortodoks. Apo edhe keto i mesoni ne leksionet neo-otomane, ne kuadrin e asaj qe osmanet erdhen te ftuar, si miq, apo si paqevenes ne rajonin e trazuar?
       Kur hiqesh dhe ti shqiptar, une ze koken me duar.

       1. Zigur Qarri says:

        Kur hiqesh dhe ti shqiptar, une ze koken me duar.franko

        Nese je i ashtuquajtur grek(sepse ne Shqiperi nuk ka me shume se 10 grek te vertete) ose hibrit,vazhdo me dyshimet.
        Te pakten ngushellon veten.

     2. miri says:

      Jo, greket i dhane grate baba Dovletit, dhe ai nga qefi i la te shkonin ne kishe.
      Keshtu tha i paskam te gjitha njeheresh, dhe bile te zbuluara para priftit.

     3. kolonjari says:

      O Franko ishin shqipetaret (arvanitaset) ata qe i dhane shqelmin baba dovletit.(ki parasysh dokumentarin grek skajp 1821 te cilin kisha greke beri cishte e mundur ta censuronte). e greqis per shqipetaret me mir e di populli i kolonjes ortodoks e myslimane. Per sa i perket baba dovletit kini kujdes se po ja beri njehere me sy anglia per 24 ore xhamine e ngre ne akropul e ju grekrit e luftoni(E DINI VETE)sic e luftuat ne qipro. Per janullatosin mjafton te them se ka qene antar i organizate fame keqe Te qedroj apo jo ne krye te kishes eshte i ortodokseve shqipetare te cilet i kane dhene shqiperise ne, propocion me numurin,me shume patriote

 15. Te bashkuar says:

  A keni mesuar te flisni dhe te beni meshen ne SHQIP ?

  1. hamdurulam says:

   Ca pjerdh edhe ti , ne meshat do i mbajme arabice.

 16. katarakti says:

  Kam bindjen se ata qe jane me te ndezurit kunder Janullatosit, nuk udhehiqen nga patriotizmi kombetar, por nga talibanizmi islamik. Jane pasardhesit e Haxhi Qamilit qe nuk donin nje Shqiperi te pavarur, por donin Baben Dovlet. Ndryshe nuk spjegohet urrejtja qe ata shprehin kunder Janullatosit ne veçanti dhe ortodoksve ne pergjithesi. Bosnja po afrohet. Do Zoti dhe ai qe ndez zjarret nderfetare dhe krahinore ne vend, keput qafen me 23 qershor. Si do qe te jete, misionaret e huaj fetare ne Shqiperi, qofshin nga Athina, nga Meka apo nga Perendimi duhen larguar. Problemet e vendit duhen rregulluar nga shqiptaret patriote, qe nuk shofin “Kisha e Xhamia, Feja e shqiptarit eshte Shqiptaria”. (Vaso Pasha).

  1. Papa Jani says:

   POSHTE DEMONI JANULLATOS !

   RROFTE ORTODOKSIA SHQIPTARE E THEOFAN S. NOLI !

  2. Ervini says:

   Mos e perzje Janullaqin me Ortodoksine shqiptare. Ortodoksia shqiptare perfaqesohet nga At Nikolle Marku, kurse Janulliqi eshte me statut i PALIGJSHEM, ne ate post qe ka uzurpuar me ndihmen e asfalise greke.

 17. PREVEZA says:

  O qen Bir QENI Janullatus perse nuk u distancove edhe ti ne perkujtimoren per GENOCIDIN ne Cameri nga Forcat Barabare Greke me ne krye klerik te pisit si TI?!
  Jo vetem qe injorove sofren Shqiptare dhe nuk nderove mijra gra e femije Shqiptar te Camerise por edhe na kujtove se surrati jot i PISET nderon vetem ata qe vriten me arme ne dore per “clirimin” e “Vorio-Epirit”
  Kujdes se Camet te kane duruar shume por do dali dikush qe ta rruaj ate mjekrren e PISET qe qelbet 2 ore larg. Ptu spiun sllavo-Greko-Ruso-Bizantin, largou qelbesire sa nuk eshte vone per ty edhe per te gjithe seren tende te ndyre, TI je nji PALACO e asgje me shume……

 18. alban4eva says:

  katarakti, nuk me ben pershtypje komenti jot, si grek qe je.. nga nje grek mund te presesh koment te tille..

  katarakt, ti mendo cte duash, une nuk jam islamik, dhe biles e urrej Haxhi Qamilin.. dhe e di pse e urrej? jo sepse ishte mysliman, po sepse ishte nje i cmendur psiqik qe ishte kunder pavaresise se Shqiperise, dhe donte me cdo kusht..

  pra, ky eshte ndryshimi mes nesh, qe ti quan islamik ate qe shan Janullen, kur e dime te gjithe qe Janullen eshte pak ta shash.. pra, sipas teje, kush shan Janullen eshte islamik dhe arab, kush nuk e shan eshte shqiptar..

  pra, rast i paster fanatizmi fetar.. dhe na flet pastaj per theniet e Vaso Pashes.. duhet te lash gojen ti katarakt greku perpara se te flasesh per Vaso Pashen. ti permend thenine e Pashes, “feja e shqiptarit..”, por nga ana tjeter quan islamike ata qe jane kunder Janulles tende te dashur..

  ndaj dua te te pyes katarakt, ti a i mendon ato qe thua?? ma gjej pak kuptimin thelbin e komentit tend:

  “kush eshte kunder Janulles (prift ortodoks) eshte islamik, eshte Haxhi Qamil, nuk eshte shqiptar. feja e shqiptarit eshte shqiptaria”..

  matematika nuk eshte opinion, a ka mundesi te na e zberthesh kete formulen tende helenike???

 19. Arberor says:

  “Sigurisht që ka shumë raste kur emigrantët abuzuan me mikpritjen e treguar dhe shfaqën sjellje kriminale.”—jam dakord, ka pasur plot raste te tilla, po raste ku “mikepritesit” nuk i paguanin per punen qe u behej, dhe biles edhe i spiunonin qe te vinte ti merrte policia per te mos i paguar emigrantet, perse nuk e ve ne dukje edhe ate fenomen? A nuk eshte edhe ajo sjellje kriminale, apo nuk te vjen ne mendje? Ose gjyko sic duhet, ose mos fol fare.

 20. Obergruppenfuhrer says:

  E nxorri kurva janulle surratin e zi kancerogjen te pedofilit gerko etiopiano pederast! Te siguroj une o janulle ne Auschwitz do te te dergojme. Te gjithe pederastet atje e kane vendin.

 21. dembel stambolli says:

  Ne sulm te gjithe korraket e mi ,yxhym dallkauk, allahu ju theret.

  1. Janullatos says:

   Biri im, po ti me bene krenar qe flet kunder ketyre alvanoseve mosmirenjohes do vije dita qe keta alvanoset ta paguajne shtrenjte kundershtin time ketu….mos harro qe ato 300 euro i ke hallall nga une si dhe me bene krenar qe te kam rritur ne krevatin tim.

   1. hajriu says:

    ………….hahahahaaaaaaaaa….je 1 , me bere te qesh me lot………

 22. jani says:

  Qe ta kuptosh hiresine e tij Kryepisdkopin Janullatos duhet te kesh mend dhe jo tallash . Gjate 20 vjeteve eshte I vetmi person qe diti te krijoje dhe ruaje ekuilibrat nder fetare dhe po I vetmi person qe mundej dhe ringriti kishen ortodokse . Te flasesh ketij Kryepiskopi duhet te jesh keqdashes dhe I pa lexuar (ose cam) , megjithate fuqia e nje kategorie ngelet deri tek komenti dhe nuk mund te behen kurre pengese ne rrugen e Tij

 23. paracetomoli says:

  Merruni mor lapera me hoxhallaret tuaj e lejeni rehat Janillatosin

 24. l says:

  Janullatos, pler qe popujt i do te jen ne lufte qe te rrenjoje ne mizerje.

 25. onufri el says:

  ME cfare lekesh i ke bere kishat ti janullatos? Sa leke ka investuar politika greke ne shqiperi ne ndertimin e kishave? A i ke respektuar traditat vendase te afreskeve qe na kane lene trashegim ONUFRI dhe VELLEZERIT ZOGRAFI? Pse i ke ndertuar kishat me stilin grek? ti edhe nqs ke ndertuar kisha i ke bere ato qe neser politika greke te pretendoje territore, dhe se shqiptaret ortodoks jane grek se do thote se ketu ka pasur grek mjafton te shohim kishat e stilit grek. E Cfare kujton ti jano se shqiptaret hane bar e si dine keto gjera. Shporru jano …

 26. Pilo Lala says:

  Sa here qe largohet Berisha, ndodhin keto probleme krahinore, nacionaliste.
  Ne 1997 solli Zogun te na e bente peshqesh, tani na ka futur ne sherr me gjithe Ballkanin.

 27. Lisi says:

  Kryepeshkopi uzurpator i KOASH,tani ka filluar t’i mbroje racistet greke te vendit te vet,t’i arsyetoje ata duke dekleruar se”…emigrantet abuzuan me mikpritjen e treguar dhe shfaqene ndjenjen kriminale”.Duke lexuar keto mendime thash: Ruana o Zot,prej ketyre kryepeshkopave raciste ortodoks (Noli me te drejte pat thene: ne Stamboll gjendet djalli vete)ruse,sllave dhe greke.Ky,Janullatosi,qe kerkon heshtje ne Shqiperi,per t’i vene ne gjume shqiptaret ne misionin e tij antishqiptar dhe progrek,nuk i denon racistet greke dhe organet e shtetit te Greqise per sjelljen e tyre shoveniste-raciste ndaj emigranteve ne Greqi kur,dihet se vetem policia greke i ka vrare me shume se 150 shqiptare pa pasur shkak ndersa gjykata greke i ka liruar me shprehjen kriminale se,arma ka kersitur pa dashje!Janullatosi,i leshon keto deklerata si apologjist i popullit dhe shtetit grek sepse,mendja i thote se eshte dikushi,i madh,i rrespektueshem,boteror,siç e qujane do sahanelepires shqipfoles njesoj,si popat ruse dhe serbe dhe,meqe kane tituj,do te kene ndikim ne bote per te nxjerre viktimen,terrorist ndersa teroristin,viktime. Shqetesimi i tij duket shume i madh edhe kur:”…shikon me dhimbje perplasjen e koheve te fundit mes Greqise dhe Shqiperise”.Sigurisht,i vetshpalluri Kryepeshkop i KOASH,nuk eshte i kenaqur me kete perplesje sepse,shqiptaret e kane kuptuar,çfare ka bere deri sot ne Shqiperi,çfare ka synim andaj,kane filluar ta ngrisin zerin dhe te kerkojne edhe largimin e tij nga Shqiperia me hir ose pa hir.Ne Ballkan dhe Europe,nuk ka shembull,si ky i shqiptareve dhe Shqiperise,qe tolerojne nje te huaj,kryepeshkop,i cili edhe perkunder ligjeve te Kishes Shqiptare,vepron dhe punon pune antishqiptare duke vendose ne temele te kishave greke ne teritorin e shqiptareve,gure te sjellur me mbishkrime nga rrenojat e tempujve te Greqise ose,t’i paguaj shqiptaret ortodoks etj. per ndrrimin e emrit,kombesise dhe fese (afer 20 mije shqiptare marrin paga-pensione sot ne Shqiperi nga shteti i falimentuar grek).Ndertimi i kishave,lapidareve dhe uzurpimi i tokes shqiptare per varreza te ushtareve greke te rene ne LDB eshte nje tjeter marrezi e keti krypeshkopi qe kulmon me ardhjen e parlamentareve te Greqise,te partise raciste”A i ZI”per t’u deklaruar se:Himara eshte Greqi!,Korça eshte Greçi! etj.etj.Ja pse lexuesit shqiptare duhet ta kuptojne se,Janullatosi,duhet ta leshoje teritorin e Shqiperise,me hir ose pa hir!

 28. PrapambetjetOsmane says:

  cok gyzel-et e ballkanit, stersternipat e mahmut sulltanit !!

  1. ELINES PABUKS says:

   aaaaaaa, ti do e kesh prejardhjen nga harremi i Ali Pashes

 29. ore” katarkti” une nga prinder myslimane rrjedh dhe gjithashtu emrin te tille e kam , por jo vetem qe nuk kam as me te voglen urrejtje per krishterimin, por jam i vetedijshem se feja e jone e pare ka qene katolikja . edhe emrat e vendeve ketu tek ne ,toponimet ,flasin per prezencen ndikuese qe ka patur papati ketu . toponime te tilla si ara e priftit, kodra e kishes ,perroj i kishes ,temelet e kishes ,qafa e kishes ,deri dhe Livadhi i Papes e qe deshmon qe papati ka patur prona edhe ketu ose mbledhur ato siq jane quajtur diku”indulgjence ” Me bejne mua te ndjehem me shume i krishtere se musliman. Ato qe thua ti per ndikimin islamizmit kjo i perkete te se shkuares . MUNDET QE TI EDHE TJA VESHISH KOT.. siq futja kot plake ,futja kot lake..

 30. 007 says:

  Ai kur flet per racizmin nuk thote vetem shqiptare por kritikon me shume greket po ju kaq nivel kini sa nuk i perktheni dot nga shqipja ne shqip.Gezuar diten e emrit Hiresi dhe per shume vjet ne krye te kishes sone.

  1. Janaq Dhimitraqi (homogjen) says:

   Ke te drejte vella, ke te drejte,por edhe Hiresia e Tij duhet(nese me lejohet ta them per nje njeri te perendise),te ndryshoje taktiken me keta allvanoset,se edhe keta kane filluar e jane bere te zgjuar.
   Nuk mjafton vetem ,qe ne te kritikojme veten tone per t’ua mbushur mendjen shqiptarve,duhen gjetur menyra e metoda te reja per te vepruar me tutje.
   Rrofte Janullatosi!
   Rrofte kisha orthodokse-helenike!
   Rrofte Vorio-Epiri!

   1. Ortodoks_Shqiptar says:

    O Janaqi Kisha Ortodokse nuk eshte greke, por eshte Katholike (qe do te thote Universale). E di Simbolin e Besimit te Nikeas-Kostandinopojes more djale ???

 31. Naim Frasheri says:

  Te Bekojne Vendi im,
  Ty Klerike te Huaj,
  Ndaj Shqipja nuk ngre koke,
  Gjithmone do te Vuaj,

  Ska Shqipria Bijte e saj,
  qe me Zemer te Bekojne,
  edhe Monstren janullatus,
  ne te Semes ta dergojne.

  Kemi ne Bij te nderuar.
  Qe kur Biblen e Lexojne,
  Nga Goja tyre dalin Fjalet,
  Sikur Zogjte kur Cicerojne.

  Ndaj Vellezer te cdo Feje,
  Baba ,Hoxhe,Prift,kur te foli,
  duhet ta thote ne nje Gjuhe.
  Ne Gjuhen qe e tha Noli.
  .

  1. Ortodoks_Shqiptar says:

   Mire e thua o “Naim”, por duhet ta degjojne hoxhallaret te paret se ata falen vetem ne arabisht. Te pakten meshat ne Shqiperi behen shqip, pavaresisht se Kryepeshkopi eshte grek…

   1. fu says:

    A ke qene ndonje here ne ndarjen e meshes ne kishe? Me siguri nuk ke qene se atje,bile dhe ne te gjithe caremonite e varrimit flitet me shume greqisht ,kur lexohet mesha apo ungjilli,se sa ne shqip .Ketu e ka burimin alergjia e te gjithe ketyre njerezve per Janullatosin.Ai po ben nje gabim te pafalshem,qe po qendron kaq gjate ne Shqiperi,sepse me pranine e tij dhe punen nen rrogoz po thellon cdo dite e me shume urrejtjen shqiptare ndaj kishes dhe dinakerise greke.Kur ta kuptojne gabimin,do te jete shume vone per ta.

 32. Ortodoks church. says:

  Anastasi ka folur shume mire. Ata qe nuk e kuptojne, apo bejne sikur nuk kuptojne dhe shajne e fyejne, kane problem ne radhe te pare me veten e tyre si njerez, dhe pastaj kane nje kompleks inferioriteti gjenetik te trasheguar!

  Mua me duket dhe jam i bindur per kete, se shumica e komentuesve qe fyejne dhe vjellin vrer ndaj ketij Kleriku te nderuar, i cili perfaqeson kishen Ortodokse ne Shqiperi, jane te komunitetit Cam (dhe disa te genjyer ose keqedashes, qofte nga Kosova apo Maqedonia).

  E gjithe kjo urrejtje, vjen per arsyen se Zoti Anastas eshte me prejardhje Greke, dhe ne ketu ne Shqiperi kemi nje thenie popullore qe i pershtatet kesaj te keqeje, ajo thote: “kur nuk ke se cfare i ben Gomarit, i bie samarit”. Megjithate, kjo tregon edhe fytyren e vertete te ketyre kriminelave, te cilet eshte turp dhe ofendim, qe jetojne ne kontinetin Europian!

  1. Janaq Dhimitraqi (homogjen) says:

   Po kjo dihet qe hiresia e tij eshte GREK 100%,ashtu sic jemi te gjithe ne homogjenet Vorio-Epirote qe nuk jemi pak por mbi 600 mije fryme orthodoksesh HELENIKE.
   Vetem kaq duhet te mjaftoje qe allvanoset ta mbyllin sqepin sepse nuk i lidh asgje me kishen tone orthodokse helenike.
   Eshte per te qeshur me keta shqiptaret kur flasin per gjoja orthodokse te tyret!!!Po ku jane ata?? He pra ku jane?? keshtu nje dite edhe mua mund te me quajne te tyrin… Jo vella,une jam HOMOGJEN ,ORTHODKS HELEN,ashtu sic jane edhe mbi 600 mije te tjere.PIKE.

   1. majmuni ' hirko' says:

    hi hi hiiiiiiii!!!!! edhe une grek jam sepse hiresia janullato dhe janaq dhimitraqi keshtu thone qe cdo ortodoks ne shqiperi eshte i kombesise greke…sa bukur e the o janaq dhimitraqi…une duhet te jem edhe homo edhe helen eeeeee??? hi hi hiiiiiii sa shume gjera qe qenkam une dhe janaq dhimitraqi!!!!!

   2. Pthu....! says:

    Paske qene fare tuhaf zotrote.Po si nuk e ditke se 600 mije greke nuk ka as vete Greqia ? Popullata e Greqise perbehet ne pjesen me te mire nga arvanitasit,por ka dhe dhume afrikano-veriore,sllave,nga Lindja e Aferme,vellej,cifute dhe mjaft idjote,kurse greke mendohet se duhet te kete shume shume pak.Por ty te falet,se nje cope alabak je.

 33. Kruja says:

  Janullatos!

  Populli shqiptar nuk te do sepse je pasardhes i denje i kishes se zeze greke e cila helmoi rilindas shqiptare. Helmi jot sot kerkon te helmoje ndergjegjen kombetare te shqiptareve. POR E KE TE KOTE MISIONIN.

  Une jam ortodoks korcar dhe ju them bashkekombasve te mi te se njejtes fe: ceshtja Janullatos nuk eshte ceshtje ‘e brendeshme’ fetare e ortodoksise por eshte ceshtje e cdo shqiptari.

  JANULLATOS SHPORRU NGA ATDHEU IM!

  1. Ortodoks church. says:

   Para se te jargavitesh dhe te besh ketu atdhetarin dhe patriotin, dhe meqense je dhe i krishtere Ortodoks si thua (megjithese une personalisht nuk e besoj kete), atehere duhet qete rrespektosh kreun e kishes Shqiptare, qe eshte Anastasi.

   Feja nuk eshte politike dhe as shtet, por eshte identitet dhe trashegimi e cila e ka mbeshtetjen te njerezit dhe perendia.

   Ti si si krishtere qe je, po nuk te pelqen kjo gje, atehere na ben nder qe te mos ta quash me veten te krishtere.

   NE DO TE GEZOHEMI JASHTE MASE NEQOFTESE TI ZOTERI “KRUJA” NGA KORCA, HEQ DORE NGA FEJA JONE MEQENESE QENKE EDHE “ORTODOKS”), SEPSE DO TE KEMI, NJE RREMBYTHJE ME PAK NE TRASHEGIMINE TONE TE PASTER!

   Pershendetje Kruja nga Korca!

   1. Po,Po. says:

    Ore “Orthodoks Church”,ju e pandehni veten te zgjuar dhe te tjeret jane dele qe duhet tu ndjekin pas.Po a nuk eshte Janullatosi ,ne kete rast qe po ben politiken greke.Ne te gjithe boten ka kriminalitet,edhe ne vendet e zhvilluara e te pasura por ne vendet e varfera eshte me e theksuar.Janullatosi ka zbuluar se shqiptaret jane mosmirenjohes e kriminele,sepse nuk po ia del mbane per te helenizuar Shqiperine tash e 20 vjet.Ai mendoj se do te futej ne historine helene si njeriu qe mbyllte nje kapitull te “Megali-idese”,te enderrave me syhapur qe shohin aventurieret greke,duke perfituar nga kaosi i krijuar pas tranzicionit dhe varferia, do ta fshinin nga harta Shqiperine.Nje duf te tille Janullatosi tentoi ta shfreje edhe ne Berat,pak kohe me pare,por kur pa reagimet e shqipareve,kesaj radhe zgjodhi te vjelle vrer prane kishes greke.
    Qellimisht keta morra greke perpiqen te fshihen prapa ortodoksise shqiptare,por e kane te kote.Ortodokset shqiptare te vertete kane dhene per ceshtjen kombetare sa askush tjeter dhe sot para tyre perkulen me respekt e nderim te thelle te gjithe shqiptaret;prandah duhet ndare shapi nga sheqeri.Problemi qendron me kishen greke dhe te derguarin e Asfalise qe punojne hapur dhe ethshem kunder shqiptareve e Shqiperise. A nuk eshte kisha greke,Patrikana e Stambollit qe e ka quajtur gjuhe te mallkuar gjuhen shqipe ? E pse eshte e mallkuar gjuha e nje populli,kushdo qofte ai?A nuk mbillet keshtu urrejtja midis popujve?!Cdo dite qe kalon,Janullatosi jep deshmi te reja antishqiptare.Nuk blihet Shqiperia me 5 kisha te ndertuara me qellime thellesisht djallezore dhe cdo verejtje qe behet nga shqiptaret ndaj Janullatosit dhe kishes greke,me te tille djallezi e dinakeri perpiqen ta paraqesin si qendrime anti ortodokse. Kjo eshte fytyra e vertete percarese e armiqesore ndaj shqiptareve.

   2. Pthu....! says:

    Pra,simbas teje,zoti “Ortodoks…”,per te qene ortodoks,duhet te jesh (ose te behesh)patjeter grek,per ndryshe largohu tutje se je…. “I paudhi”.Keshtu pra je besimtar i mire dhe i dashur per “Fanariotet”.

  2. hamdurulam says:

   Kruja , edhe une pe Korce jam dhe ta mbeshtes plotesisht TY.

   1. hajriu says:

    Po çdo mbeshtesesh ti moj nuse ??????? Ty ta kane mbeshtetur qe ne lindje moj e vrare …. ik futi nje tas grosh oj gjytryme.
    Sa per ty Kruja vetem respekte , jo vetem Janullatosi te shporret nga Shqiperia por te gjithe keta dyfytyrshat qe kane shit cipen dhe nderin per dy aspra . OOOOOOUUUUUTTTTT nga Shqiperia jevgjiter!

  3. Ortodoks_Shqiptar says:

   po rri bre Kruja se nuk je pe Korce ti. Korcaret kane respektin maksimal per Kryepeshkopin!!!

 34. Heron says:

  Per torturat e ushtareve dhe policeve greke ndaj emigranteve nuk the gje kesaj rradhe “hiresi”??
  Ik mor zoteri se nqs ka barbar jeni ju greket me ty dhe asfaline tende nen petkun e kishes ortodokse!
  Turp per ortodokset shqiptare qe kane ne krye nje djall si ti!

 35. efkaristo anastasie says:

  faleminderit arqiepiskope , je njeri i shenjte , te duam , te rosh dhe ta gezosh emrin , ti je drita qe na ndricoi per 20 vjet , dhe do na ndricoj per ghithe jeten , asnje ska bere sa bere ti , ne shqiperin time duet te jesh ajdut ,drogazhi ,kriminel te ecesh para , vendi me racist ne bote eshte shqiperia , ghyzelat skane buke te hane dhe jane raciste, zike ,hajriu , rajmondi ,kosovaret jane kriminaliteti berishian ,spahovic qe po na cojne drejte islamizmit , rofte shqiperia e krishtere .

  1. fu says:

   Qirje idjoti,nuk i ha njeri keto lloj percarjesh qe kerkon te besh nder shqiptaret.Shko mbytu ne ate gjirizin qe ka gatuar e gatuan cdo dite politika greke me enderrat e ringjalljes se Perandorise Bizantine.Shqiperia do te rroje edhe po te mos e “urojne” njerez me thike mbas shpine si puna jote.

 36. fotaqis faqe nxiri says:

  Na Gjiriti eshte ki qiries Janullatosi qe i dhimset kaq shume shqiperia more dhjavole ? Mos eshte na fshati i Lefterios Venizellos qe erdhi e shpetoi shqiperine e jugut ne 1914 me ure me zjarr ne dore. Hajde i biri i djallit hajde. Dergoi nonje dhjak saliut te kujdeset per te si ja bete kuyjdesin Dhaskalit te shkronjave shqip.

 37. Ortodoks_Shqiptar says:

  Edhe une mendoj qe fjalet e Kryepeshkopit drejtohen kunder ekstremizmit grek, qe barazon kriminelet shqiptare me popullin Shqiptar. Nuk ka vend per akuza te pabaza kunder tij.

  1. dhaskal Todri says:

   o ortodoks ca shaka po ben ti tani apo si ta marrim?..ore nuk e kupton ti qe edhe te thoj dicka janullato edhe sikur te mos flasi fare ne ate njelloj do ta shajme,mjafton qe ai eshte ne krye te kishes autoqefale shqiptare dhe gjithmone keshtu do ta percmojme…dikush duhet ti shpjegoi kuptimin e fjales ‘demokraci’ ketij skuthi ironik,a nuk e shikon ai se sa i urryer eshte ketu midis nesh,ne e shajme dhe e percmojme me ofendimet nga me te ndryshmet dhe ai vazhdon misionin e tij ‘te shenjte’dhe harron sesa dem i ben dy popujve tane sepse tek shumica derrmuese shqiptare figura e grekut pak a shume eshte e lidhur me figuren e janullatos,pra njeri teper negativ…ai harron qe historia e kalit te trojes eshte disa mijevjecare…’kali i trojes’ qe ai po instalon ne shqiperi eshte si puna e atij emrit tim qe kur shkoja ne greqi me therrisnin ilia dhe kur kthehesha ketu me therrisnin ilir,keshtu edhe ‘kali’i tij do te shkaterrohet me ikjen e tij sepse shqiptaret nuk do te lene asnje gje te tijen ketu ne shqiperi,per momentin ai eshte shume i fuqishem pasi ka perkrahjen e politikes shqiptare por gjerat kane filluar te ndryshojne dhe heret a vone janullato do te largohet si i humbur me apo pa deshiren e tij…

 38. dhembeli says:

  Anastasin duhet ta falenderojme per kontributin e pashembellt qe ka dhene per ringritjen e fese ortodokse pa mare e pa kerkuar asgje ,kur politikanet dhe qeverisesit qe kemi vetem vjedhin e roberuan popullin.
  Asnje s’ka bere sa ka kontribuar Janollatosi.Ne qefte se nuk do kishim kete kontribut vendi yne do mbulohej nga xhamite dhe do zhdukej ortodoksismi ,kete e pame nga perpjekjet qe u bene per censusin,dhe te politikanet qe flasin kundra tij, qe nuk jane gjak shqiptari por mbeturina te 500vjet roberim , nuk meren me vjedhesit e kriminelet por me Janullatosin.

  1. Po,Po. says:

   Dhe Janullatosi nuk ka pune tjeter dhe nuk shikon punet e perendise,por numuron shqiptaret e denuar ne Greqi dhe me cinizem te pashoq,orvatet te njollose te gjithe shqiptaret si mosmirenjohes te “ndereve” e “dashamiresise” greke.Ti “Dhembeli”,ka mundesi te jesh prifti Thomollari i Kosines,(djali me emrin Agron,qe u konvertove duke te blere me para dhe,qe kur u bere prift, gjeten qetesi edhe qymezet e fshatit).Ja,te tille avokate ka Janullatosi.

 39. dritani says:

  Shume komentues me kujtojne nje shokun tim ne vitet ’80 qe kishte inat Rud Gullit.
  Kur e pyesje pse te thoshte: “Kot, se eshte jevg”

  “Racizmi është një ndjenjë e sëmurë e mbivlerësimit të vetes, por edhe një kompleks i ndjenjës së inferioritetit”.

  E ka thene qarte…

 40. Vasil says:

  Cpret nga nje popull qe ka besim,emra,kulture turke per peseqind vjet.
  Besimi mysliman para Turqise per 1500 vjet me gjuhe Greke.
  Nje njeri apo shoqeri qe shan ose duket se ofendon dike eshte i keq,ka nacionalizmin ne gen.
  Po te qe per ju shqiperia do behej tamam si Bosnja vetem me Xhamija dhe gjuhe Arabe,kjo eshte dhe aresyeja qe nuk e donit Theofan Stilian Nolin se kini ne gjak Turqine dhe shqiptarizmin si nje shtet pa histori qe nuk ka lidhje me Iliret qe jane pjese e Mithollogjise dhe historise Greke.

 41. Kruja says:

  Bashkemobasve te mi ortodokse.

  Eshte ne nderin tone te zgjidhim ceshtjen ‘Janullatos” nga vete komuniteti ortodoks shqiptar. Per ne ortodokset shqiptare ceshtja kombetare eshte me e rendesishme se ceshtja fetare aq me pak e rendesishme eshte ceshtja e nje shtetasi te huaj i cili ka zene vendin e nje kleriku te nderuar shqiptar.

  Ne ortodoksit shqiptare duhet te veprojme qe ceshtja janullatos te mos kaloje per tu zgjidhur jashte komunitetit tone pra me pjesemarrjen e komuniteteve te tjera fetare, d.m.th me pjesemarrjen e cdo shqiptari.

  TURP per cilindo ortodoks shqiptar qe ndjek meshat e janullatosit. TURP! Ne kemi gjuhen, kulturen, traditat, dhe sistemin e plote te vlerave shqiptare te ortodoksise se te ndriturit Fan Noli dhe Papa Kristo Negovani.

  Ju prifterinjte korcare qe jepni mesha ne Mitropoline e Korces, t’ju SKUQET FAQJA qe vendoseni nen hierarkine e kishes greke. TURP PER JU TE GJITHE. Mos justifikoni meshat tuaja. Ju jini TURPI i ortodoksise shqiptare. Distancohuni sa me pare nga janullatosi, ky agjent i sprovuar i kishes se zeze greke, klerik politikan i cili del per deklarata ne nje kontekst te qarte politik kur po votohet Rezoluta Came.

  Une jam ortodoks me prejardhje te vjeter familjare korcare e cila kontriboi shume ne kohen e Themistokli Germenjit. Degjoni zerin e ndergjegjes kombetare ju ortodokset korcare qe ndiqni meshat e janullatosit.

  JANULLATOS SHPORRU NGA ATDHEU IM!

  1. Hajrullahu says:

   Bravo ti je shqiptar i vertete,une propozoj mbasi te ndjekim JANULLATON, juve tu presim dhe lafshat dhe tju kthejme ne fene e pejkamberit ja keshtu si ty i duam ne ortodokset allahu kjofte me ty biri im,bravo ti je ni krutan pe korce ashtu sikurse themi shkodran prej puke

  2. Ortodoks church. says:

   Ende ketu ti Kruja Korca?

   I kemi derguar nje kerkese zotit Selim Muca, qe te te pranoje ne gjirin e komunitetit Mysliman, meqenese nuk ndihesh rehat ne Kishe. Besoj zoti Selim do vendose doren ne zemer dhe do te pranoj, prandaj bej pak durim deri sa te pranohesh.

   Jam i bindur se do ta ndjesh veten aty si ne shtepine tende.

   Salam Aleikum.

   1. re says:

    Ortodoks church.
    me pare se ta pranonin do ti benin synet derdimenit, po ai eshte i bere synet, ai eshte provokator nje kristian nuk flet ashtu

   2. Kruja says:

    ‘zoteri’ une nuk te marr leje ty se c’fare besimi fetar ndjek, as janullatosit nuk i marr leje!

    kur prinderit e mi ndiqnin meshat ne kisha e Shen Gjergjit (sot biblioteka e qytetit te Korces), yt ate ‘zoteri’ shiste delet ne Myzeqe ne shkembim te thaseve me kripe! kur u beri ti nje cope bariqe u kryqezove ne Selanik pas 1991-shit t’u mesosh korcareve se cilin besim fetar te ndjekin?

    nga gjuha qe perdor dukesh si devolli mysliman i konvertuar ne Kostur nga ‘afendikoi’ te cilit i kullosje delet.

    ti nuk ke besim te brendshem, aq me pak te kesh ‘kapacitet’ per te bere propaganden e janullatosit ketu.

    1. Ortodoks church. says:

     Zoti Kruja Korca, ti po ankoheshe per kishen, prandaj edhe une te ofrova nje zgjidhje.

     Une nuk jam nga familja mbreterore e Anglise, dhe ndoshta jam edhe fshatar, ndoshta edhe kam shitur e kullotur dele apo dhi, ndoshta edhe kam qene ne emigrim ne Greqi apo Amerike, por une nuk kam probleme me besimin dhe kishen time.

     Ti e paske hall te madh kete gje, prandaj edhe une te sygjerova nje zgjidhje!

     1. Kruja says:

      Ankesa per kishen apo xhamine nuk kam! Nese kam ‘ankesa’ kane lidhje direkte se perse ti nje ortodoks shqiptar ndjek meshat e janullatosit.

      Une nuk mund t’ju vizatoj juve idete si nje femije te shkolles fillore. Perseri:

      C’fare do beje ti nese komuniteti mysliman shqiptar vendoste ne krye te tij nje arab fundamentalist?

      Si do t’i vinte halli Shqiperise?

      Prandaj Hiresia e Tij Fan Noli themeloi Kishen Autoqefale Shqiptare zoteri i nderuar nese je i tille por nuk kupton drejt historine e Shqiperise.

      Janullatosi nuk e ri-ndertoi kishen ortodokse autoqefale shqiptare sipas modelit te Kryepeshkopit Fan Noli. Dhe sigurisht nuk i ve faj janullatosit per kete. Si mundet qe nje klerik grek me mentalitet te thelle bizantin te bente nje gje te tille?

      Te tjerat mundohu t’i kuptosh vete…

      1. PrapambetjetOsmane says:

       cok gyzel-et e ballkanit, stersternipat e mahmut sulltanit,

      2. Ortodoks church. says:

       Te thashe edhe njehere, Kisha nuk eshte polike apo prone kombetare e askijt, megjithese ti ben sikur nuk e kupton, sepse keshtu te intereson!

       Per te tjerat qe thua, mos ma dridh bishtin shume andej e kendej, sepse nuk ka nevoje per shume sqarim.

       Vetem lexo pak komentet qe ke shkruajtur me larte.

       1. Kruja says:

        Po sigurisht feja eshte besim dhe jo prone. Por institucionet fetare jane politike dhe mbartin ideologji nacionaliste sidomos ne Ballkan. Dhe greket jane pikerisht shembulli me i keq i obskurantizmit bizantin.

        Pra ka lidhje direkte me ‘megloidene’ prania e janullatosit ne Shqiperi. Por mos kujto se do dale mire nga kjo histori. Sa me shume te trashet zullumi me qose do dale nga Shqiperia.

        Pyetja per ty eshte kjo:

        Shqiperia me nje krye-klerik grek, me nje krye-klerik arab, dhe me nje krye-klerik latin KU SHKON?!

        Mbase per ty zgjidhja eshte ‘homogjenizimi’ i jugut dhe ndryshimi i kufirit!!!

        Asgje e tille nuk ndodh. Janullatosi del nga Shqiperi me mjekre te rruar tas me hir apo me pahir.

        ME MIRE T’JA RRUAJNE MJEKREN ortodokset shqiptare se sa t’ja rruajne mjekren dac ateistet.

        1. Ortodoks church. says:

         Me vjen keq per ty, sepse je edhe “Ortodoks i krishtere”.

      3. Tapi says:

       Ju nuk Keni idene se cfare eshte kisha. Jo me te besh dallimin e modeleve. Ik o skurre e hap ndonje qitap?

     2. Po,Po. says:

      Ti,me sa duket do te kesh humbur ate pensionin parazitar qe merrnit nga Athina prej 330 evro ne muaj,dhe te duket sikur ti ka fajet “Kruja”.Ti,me keto qe thua, nuk je duke mbrojtur ortodoksione shqiptare,se ajo nuk ka nevoje ta mbroje e marre nen sqetull kisha greke,por te dhemb kleriku politikan grek Janullatosi dhe…nuk gjen fjale si ta shprehesh hidherimin qe ndjen kur flitet kunder tij.Do te te kaloje,sic i ka kaluar te tjereve para teje,qe kane vuajtur nga kjo semundje.

  3. LORA says:

   Nuk kam asnje vleresim per Kreshnik Spahiun;por nese merr nje nisme qe te ftoj shqiptaret ne nje demostrim per perzenien e kancerogjenit janulle,une do te jem ne te paret mbeshtetes te ketij akti patriotik.
   Ortodoksia shiptare ka vetem nje rruge, ate te themeluesit te saj Theofan Stilian Nolit dhe pasuesve te denje te tij.

   1. Ortodoks church. says:

    Lora, Kisha Ortodokse ka strukturen dhe organazimin e saj mijevjecare.

    Kisha nuk eshte parti politike, ajo nuk eshte komb dhe ajo nuk njeh kufij dhe etni.

    Kisha i prezanton te gjithe ata qe besojne te ajo dhe te Jezu Krishti por edhe ata qe nuk besojne, mbi bazat e kultures dhe tolerances se krishtere.

    E ka shume gabim qe mendon keshtu. Ne nuk jemi koperativat e Enver Hoxhes, ku kerkohej armiku i brendshem dhe i jashtem.

    Neqoftese dikush ka fakte ketu, qe Anastasi ju ka bere keq njerezve dhe Shqiperise, atehere te dale dhe ti bej publike ato. Besoj, kjo eshte me mire te bejme Ham Hum ketu kot se koti.

    1. LORA says:

     Komenti im komunikon me shqiptaret jo me gjakprishurit si ty.
     Spaske piken e zorit,u futesh te gjitheve ne komente aq sa ben fet qe je bythlepires i pare i janulles ,ose vete janulla.Vafsh ne ferr.

     1. Ortodoks church. says:

      Lora, je femer dhe me vjen rende qe te te shaj, megjithese e meriton!

     2. Orthodox Mosque says:

      Lora,ai nuk eshte bythlepires por *** thithes.

 42. doda says:

  Ne 97 Saliu kur u largua, Shqiptaret i la ne lufte me serbet, ndersa tani kur te largohet do jemi ne lufte me Greket.

 43. gjirokastriti says:

  Kam vetem nje pyetje..Sa nga komentuesit me lart jane ortodokse????????????????
  Besoj shume pak dhe duken nga e shkruara pa te shara
  Sa jane te nje feje tjeter. ??? Gjithe ata qe bejne trimin me tastieren dhe fjalorin e kane me te zi se shpirtin
  Se ke do kemi ne krye te kishes tone e vendosim vete.
  Tani filloni sharjet qe te filloje edhe une numerimin……

  1. Pilo Lala says:

   Pergjigje e zgjuar dhe me llogjike. Por ka vend per debat.
   Ka ndonje shtet tjeter rreth Ballkanit Kryepeshkopin nga Greqia? Mos valle Kreu Myslyman eshte nga Turqia? Katoliku nga Italia?
   Papa emeroi nje shqiptar per Shqiperine Rrok Mirdita, megjithese nuk kishte kaluar ne shkallet e karrieres Katolike, nderkohe qe mund te sillte ke te donte, se ka plot nga ata qe hane buke rreth vetes.
   Megjithate Ortodoksia Shqiptare nuk ka votuar per Janullatosin
   Por ne vitin 1992 kur u mblodh konferenca Ortodokse ne Tirane nuk e aprovoi Janullatosin, por e ka firmosur Sali Berisha me mbrapa.
   Perse te mos kemi nje Shqiptar Ortodoks ne krye? Perse ka 23 vjet, dhe nuk duket ne Horizont nje Kryepeshkop i ardhshem Shqiptar? Perse Peshkopi Gjirokastres u emerua Grek, dhe eshte me kriteret te zevendesoje Janullatosin kur te vdese?
   Mos valle Shqiptaret nuk kane aftesi intelektuale te mesojne librat e Ortodoksise? Femijet tane jane te paret ne gjithe shkollat Greke.

   1. Lere fare. says:

    O Pilo. Po papen e Romes, a e di nga eshte? A e di ti qe ai do jete aty deri sa te vdese?
    Si pranojne Italianet xhanem, qe te kene nje Pape Gjerman?

    1. dr alban says:

     lere fare po ti a e di qe shqiperia ka kishen e saj autoqefale dhe nuk ka nevoje per te eksportuar skutha grek si puna e janullatos?..

     1. Lere fare. says:

      Shko e thuaja Italianeve.

  2. Kruja says:

   Jo nuk shajme ne ‘gjirokastrit’!
   Une jam nga nje familje shume e vjeter korcare me tradite ortodoksie por mbi te gjitha me vetedije kombetare.
   Ceshtja janullatos eshte ceshtje shqiptare dhe jo thjesht e komunitetit ortodoks.
   Nese neser vendoset ne krye te myslimaneve nje klerik arab fundamentalist atehere c’fare do t’u thoshe ti ‘gjirokastrit’ ketyre te komunisteti mysliman? Mos valle do t’i beje sehir per t’a zgjidhur ceshtjen nga brenda komunitetit te tyre fetar?!!!!

   Ku shpie kjo rruge percarjesh fetare? Sigurisht kjo eshte ‘ideologjia’ janullatiste e percarjes fetare. Por shqiptaret e njohin mire helmin e kishes se zeze greke. Helmi i kishes se zeze greke, gjuha e te ciles ne Shqiperi eshte janullatos, te ka helmuar ty o ‘gjirokastrit’.

   1. PATRIOTI says:

    Musulmanet nuk kane nevoje per klerik Arabe se Shqipetari i peshtyre e ka mesuar Arabishte me mire Arabet, sepse me ate gjuhe “te shenjte” komunikon dhe falet. Po jane “patriote” te vertete sic hiqen le te bejne faljet e tyre ne Shqip, sic i bene Janullatosi. Ketu duket hipokrizia e hoxhallareve dhe e atyre qe i perkrahin. I falenderojme dhe per “kurset” ARABISHT qe na bejne nga minarete. NUK JU VJEN TURP.

 44. andi doci says:

  prifti ne interviste thote :-rracizmi eshte nje ndjenje e semure e mbi vleresimit te vehtes,por edhe hje kompleks i ndjenjes se inferioritetit.keto nuk i pw3ershtaten jneriut te q1ytetruar dhe nje populli te pjekur dhe me dinjitet. zoti jonullatos. parakalimi diten e festes se greqise nga ushtaret e gardes te shte3tit grek me kengen :-me zorret e shqipetareve do te prodhojme lidhese kepucesh-a eshte racizem? kujte i perket,ndjenjes te semure te mbi vleresimit te vehtes? apo komplekesit i ndjenjes se infewrioritetit? keto ushtarake jane3 njerez te qytetruar,apo jane nje popull i pa pjekur dhe pa dinjitet. Po shteti grek dhe populli grek me popullsine Came te cilet ishin nje3 popullsi e pa armatosur si femije,gra,plaka pleq,nuse,vajza,gra me barre,djem,adoleshente3 burra qe ky shtet dhe popull grek i masakruan ne menyren me çnjerezore te kujte kompleksi ndjenje,qytetrimi,dinjiteti dhe pjekurie hyjne? pergjigju.

 45. duro says:

  Ore miq komentues nuk eshte problemi Janullatos problemi mbetet Berisha qe vrau 4 shqiptaret e pafajshem mos u merni me prifterinj do te vije koha qe dhe ky kryepishkopi do dale ne pension dhe do largohet ashtu si erdhi ..problemet ne Shqiperi jane vete politikanet tane te sotshem po jo kishat e xhamijat e prifterinjte e hoxhallaret kuptuate mos u lodhni kot e shani kot e harxhoni dhe kohen me te shara e me ofendime se s’fitojme ndonje gje apo jo..

  1. Pilo Lala says:

   Plotesisht e drejte. Po iku Berisha, cdo gje do veje ne vendin e vet, edhe Janullatosi do veje ne vendin e vet.
   A ka ndonje klerik Ortodoks Shqiptar ne horizont, qe eshte projektuar per Kryepeshkop ne Shqiperi? Perse Ministria e Jashtme nuk e ben kete kerkese ne Ortodoksine e Larte?
   Ne qofte se jo, atehere kuptohet qellimi i Kishes Ortodokse Greke.

 46. Mendimi IM says:

  ok… ne fillimet e demokracise per arsye te sistemit te meparshem nuk kishte asnje shqiptar titullin peshkop per tú vene ene krye te kishes autoqefale shqiptare. kete sot mund ta kuptoj. po ajo qe nuk kuptoj eshte se pas 22 vjetesh akoma anje qytetar i lindur shqiptar, po e huazoj nga USA- vendi i njerezve te lire, qe me pelqen shume per ta marre shembull, natural born citizen, nuk e ka marre graden e peshkopit te drejtuar kishin autoqefale shqiptare. per ti thene Janullatosit faleminderit por deri ketu ishte. kjo nuk mund te vazhdoje pa fund. mos harroni se shqiptaria eshte perpara cdo lloj besimi. eshte amaneti i te pareve tane qe sakrifikuan gjithcka kishin. merrni rastin e kundert nje peshkop shqiptar te drejtoje kishen greke. e kuptoj nuk e imagjinoni dot. as une.

  1. Pilo Lala says:

   Shume e drejte.
   Por Shqiptaret nuk dine te drejtojne kisha, edhe pse jane studentet me te mire ne te gjitha shkollat greke.
   Kryepeshkopi duhet te jete i perpunuar ne kalandren Helene, sepse i duhet te beje edhe detyra te tjera vec asaj te zotit.

   1. Prec Ulaj says:

    Pse nuk vene ate trapin qe eshte tek ajo Partia e Agim i Arte?
    Me gomar nuk gjejne dot ata per Shqiperine.

 47. toni says:

  Nuk e kuptoj ky genjen ne emer te zotit apo ashtu mendon vertet,nese eshte e dyta atehere ky mendon se Shqiptaret kane ngelur ne vitet 90. Kete tip duhet ta injorosh se nese hyn ne debat bie ne nivel shume te ulet.

 48. Butrinti says:

  Tu lumte per komentin e shkeleqyer z.Kruja!Per te ju treguar disa shqiptareve ortodokes se jene rene keq ne kurthen e Janullatos,i cili tanime po punon dhe ka arrit t’i perçaj shqiptaret ne baza fetare,po shihet edhe nga disa komentues,te cilet e kane shite shpirtin per disa leke-kombesine se,ne Ballkan sllavet ortodoks,p.sh.ne Mal te Zi,malazeset kane nje gjuhe me serbet,kane nje prejardhje kombetare-jane sllave dhe kane nje fe-ortodokse,sikunder edhe maqedonasit,por kurre nuk shkojne ne kishen serbe ku kleriku eshte serb por,as nuk pranojne qe Kisha malazese ortodokse te funksionoje nen ambrellen e Kishes Ortodokse Autoqefale Serbe e as ajo maqedonase.Kjo pra te nderuar shqiptare ortodokse ne Shqiperi eshte ajo qe i mungon Shqiperise dhe duhet ta shqetsoje çdo shqiptare:ortodoks,mysliman,katolik etj.sepse,keta te huaj si,Janullatosi,kane punuar qe Epiri shqiptar(i jugut dhe i veriut)te ndahet me greke,me pretendimet greke qe edhe Epiri i Verit te behet toke greke me metoda me te sifistikuara,moderne derisa sahanlepirisite klerike shqiptare dhe antikombetaret shqiptare jetojne si derrat e kenaqur me nje asht te hudhur nga Janullotosi dhe janullatosat e tjere.

 49. I Larguari says:

  Kur ti shihni c’do gje qe ndodh rreth jush me syzet e Jesusit vetem atehere do te vlersojme si duhet Zotin , shtetin,dhe shoqerine, keto komente qe diskutohen pro e kundra me duken si llogjike fansash

  1. mirel says:

   Amin!
   Po te pakten ktheheni rrcken andej nga katolicizmi.
   Eshte me modern dhe me pamje nga perendimi.
   Le ti shkundim pluhurat e Bizantizmit.
   Ky vetem e rrenoi Shqiperine nder shekuj.

   1. Ortodoks church. says:

    E ke ngrit sumen sot ne Xhami ti Mirel. Shpejt, se mos humbet namazin e mbremjes!

    1. mirel says:

     Nuk merrem me mjekercjap une.

 50. Prec Ulaj says:

  ik ore shporru nga Shqiperia, se kemi vete ne njrez te drejtojne Kishen.

 51. alban4eva says:

  greqer, teorite e juaja te leshit se “kush flet kunder Janulles eshte turk, apo ka kompleks inferioriteti” jane te mjera dhe pa perspektive.. ju vazhdoni ende me fanatizem qe te quani turq dhe islamike ata shqiptare qe kundershtojne pranine e Janulles ne Shqiperi. pra, une qe jam lindur e rritur pa fe, qe kam kaluar gjysmen e jetes time ne perendim, por nuk dua Janullen ne krye te kishes shqiptare, i bie qe jam islamik apo turk..
  hehehe, e thene nga jevgjit greke, tingellon shume qesharake..

  se shpjeti do ngeleni me gisht ne goje ju greqer, sepse ne krye te kishes shqiptare do vendoset shqiptar, ashtu sic e ka gjithe bota ortodokse, qe ne krye te kishes se tyre kane shtetas te tyre, dhe jo greqer.. vetem ne Shqiperine e Salehut ndodh kjo gje..

  1. Ortodoks church. says:

   E keqja jote or mik eshte se ti je rritur i pa fe. Por injoranca jote vuloset kur ti nderhyn te feja e tjetrit, pa e kuptuar se cfare eshte ajo ne fund te fundit!

   Ty nuk ka se cfare te duhet feja, sepse ti je ateist dhe ben gabim qe merresh me punet e saj kur nuk beson ne te.

   Feja nuk eshte byro politike, parlament, drejtori apo kryesi partie. Ti nuk mund qe ta kuptosh kete, dhe ke te drejte si i pa fe qe je!

 52. epirus says:

  MARDHENJET GREKE SHQIPTARE, RREZIKOJNE SHPERBERJEN E SHQIPERISE ETHIKISHT, PASI PRISHEN BALANCAT RELIGIOZE. NE SE VERTET NDOSH KJO, E CILA ESHTE VENE NE VIJE NGA VETE ISLAMIKET SHQIPTARE QE SHKATERROJNE KISHAT, ATEHERE, LOBINGJET AMERIKANE DHE EVROPIANE, ME NJE TE RENE TE LAP[SIT E KANE SHQIPERINE TA BEJNE NE DYSH. ESHTE ME TEPER E MUNDUR NJE FEDERATE EPIRIOTE (JANINE VLORE)SE SA NJE AUTONOMI BORIO EPIRIOTE, PER TE CILEN QARQE GREKE AMERIKANE E KANE NE PROJEKT. POR KJO MBASI SHQIPTARET, TE BEJNE EDHE NJE HERE CORRAP ZGJEDHJET E ARDHSHME, DUKE DHUNUAR VOTAT DHE FITUAR KUNDER PS, QE DO TE THOTE SUNDIM KUNDER JUGUT, PASTAJ FILLON EPIRUS GAME. NE CDO FAMILJE LABESH, KA TE PAKTEN DY VETE NE GREQI, QE DO TE THOTE SE KANE PASAPORTE GREKE, PER TE CILEN, ATA MUND TE BEJNE CDO ALEANCE, VETEM MEM KOSOVARET NUK KA TE MUNDUR TE BEHET, ME PERJASHTIM TE CAMEVE, TE CILET MUND TE LENE EDHE JUGUN PER TE SHKUAR NE KOSOVE TE HAPIN NDONJE XHAMI ATJE.

 53. i pavarur says:

  kur kaq shume budallenj ju talebanet qe dini te shkruani imagjino sa idjote jana ata qe sdine dhe shkrim e kendim . po te lexosh komentet tuaja e kupton pse shqiperia ne mes te evropes jetohet si ne anadoll me nga dhjete vrasje ne dite .mjere ne qe na ka rene fati te jetojme me ju njerez idiote qe njihni vetem sharjet vjedhjet dhe vrasjet

 54. Kruja says:

  Per pseudo-filo-greket e pas viteve 90.

  E perse nuk duhet te jem korcar?! Sepse perdor identitetin Kruja?! ‘Faji’ im eshte valle qe kam kryer gjimnazin ‘Raqi Qirinxhi’ se bashku me dekanen e Fakultetit te Filologjise, nje militante e thekur e PD-se?!

  Ku i di une gjithe keto? Po Shen Thanasin dhe Shetron si mund t’a di une nese nuk jam korcar? Mozaiket e Shen Gjergjit si mundet ende ti kem ne kujtese? Kubiket e vegjel te atyre mozaikeve shumengjyresh te cilet me vone i shkelja me kuriozitet femije neper rruget e Korces, pikerisht atje perballe hotelit Iliria, atje ne vendin e Shen Gjergjit ku u ndertua biblioteka e qytetit.

  Sigurisht jam korcar, jam ortodoks, por mbi te gjitha jam shqiptar. Ky komponenti kryesor, shqiptar, ju mungon ju ‘ortodoksve’ te pjekur me zorr ne serat e Selanikut. Ju ngaterron shume vetedija ime shqiptare sepse per ju te pas 1991-shit nje ortodoks nuk mundet te mos kete ‘respekt’ per hiresine e tij, gjarprin e kishes se zeze greke, Janullatosin.

  E si mundet te kete ortodoksi jashte janullatosit dhe greqise monarko-fashiste?! Per ju, te cilet e njohet ‘ortodoksine’ permes meshave te janullatosit, nuk ka se si te jete e mundur qe nje ortodoks shqiptar si une te ekzistoje.

  Ju jini pseudo-ortodokse, pseudo-filo-greke te helmuar nga ata qe mallkojne Kryepeshkopin e Ndritur, Hiresine e Tij Fan Noli ne nje korr me janullatosin, gjelin e kishes se zeze greke ne Shqiperi. Ju coheni ne mengjez me kengen e gjelit te kishes se zeze greke ashtu sikurse jo pak muslimane injorante cohen nga kenga e hoxhes ne xhamine e Tiranes.

  Juve te gjithe jeni TURPI i Shqiperise.

  Ka shume te tjera, por po e le me kaq njeher per njeher. ENDE eshte heret per t’i kuptuar te gjitha. Per te kuptuar se ne deklaraten e fundit te gjelit te kishes se zeze greke kishte helm te kamufluar racizmi ‘superior’ ‘helen’ kunder ortodoksve shqiptare ashtu sikurse edhe kunder cdo shqiptari tjeter.

  TURP per kedo qe i thote vetes ortodoks shqiptar qe te pranoje ne heshtje ofendime dhe percmim nga nje prift grek. Teoria e Strucit nuk funksionon kur pseudo-filo-greket rreken te besojne se ne ‘kengen’ raciste te gjelit te zi grek kishte percmim te thelle per shqiptaret ortodokse. Lexoni perseri te kuptoni midis rreshtave se si e mallkon gjeli i zi grek Hiresine e Tij, Kryepeshkopin e Shqiperise At FAN STILIAN NOLIN. Lexoni ju injorante!

  1. hamdurulam says:

   @ Kruja ; Nese je Ortodoks ,boll lehe ketu ,te djelen qe vjen shko te kisha e lagjes dhe mblidh firma besimtaresh ku te kerkoni te rishikohet qenia e Imzot Anastasit ne krye te KOASH-it .( vishu pak trashe se nuk perjashtohet mundesia te te marrin me dru)

   1. Pilo Lala says:

    Perfekt kjo. Kemi nevoje te qeshim.
    Njelloj si ajo e Vlores, qe duhet te merrnin buke me vete se kane ardhur tek Sheshi i Flamurit disa Tiranas.

  2. korcari says:

   Na thuaj emer mbiemer,qe ta marim vesh,je korcar apo jo.

  3. Ortodoks church. says:

   O Kruja prej Korce. Po perse te djeg menderja kaq shume o njeri per nje klerik te nderuar qe ka ndihmuar dhe ndihmon kete vend?

   Cfare je dhe kush je, sepse ai qe hiqesh sikur je nuk je, dhe kjo eshte e sigurt 100%.

   Qe ti je Mysliman gjakprishur, kjo eshte eshte e sigurt, por se nga je ate nuk po marr vesh ende (ka shume mundesi qe te jesh nga komuniteti Cam). Sa per Fan Nolin, mos e ndy emrin e tij me gojen tende Satanike, sepse ai njeri fisnik i Krishterimit dhe Shqiptarise po rrotullohet ne varr sot nga ca bastarde Turkoshake si puna jote, qe gjithmone e keni deshtuar kete vend!

   Qe ta mbyll po te postoj disa vargje te Fan Nolit, te cilat sot jane po aq te verteta, por edhe mburoje dhe frymezim per hiresine etij Anastas Janullaton, pavaresisht se eshte me kombesi Greke.

   Ketu me poshte i ke:

   Allalla, o rezil e katil, allalla,
   Shtroni udhën me hithr’ e me shtok turfanda,
   Gumëzhit, o zinxhir e kamçik, baterma,
   Lehni, laro, kaba: Hosanna, Barabba!

   Tradhëtor, ti na nxive, na le pa atdhe,
   Ti na çthure, na çkule, na çduke çdo fè,
   Varfëri, poshtërsi, robëri ti na dhe,
   Derbeder, ujk e derr: Hosanna, Barabba!

   0 stërnip i Kainit, tepdil si bari,
   Ti na shtyp e na shtryth e ti gjakun na pi,
   Ti na ther e na grin e për qejf na bën fli;
   0 kokuth e lubi: Hosanna, Barabba!

   Në budrum, nëpër llom’ e kufom’ u mallkofsh,
   Në skëterrën, katran e tiran, u harbofsh,
   Me tam-tam e allarm’ e me nëm’ u shurdhofsh,
   Në zëndan mbretërofsh: Hosanna, Barabba!

   0 i çgryer, i zhyer, i vyer për hu,
   Turp-e-ndot-kundërmonjës të krusen mbi gju
   Dallkaukët, kopukët e turmat pa tru,
   Zëmër-krund-e-gërdhu: Hosanna, Barabba!

   Allalla, o rezil e katil, allalla,
   Shtroni udhën me hithr’ e me shtok turfanda,
   Gumëzhit, o zinxhir e kamçik, batërma,
   Lehni, laro, kaba: Hosanna, Barabba!

   1. Kruja says:

    pseudo-ortodoks,

    Une e deklarova se c’fare jam. Ti po flet si dikur Pandi Gjiza, i ndrite shpirti atij njeriu te vuajtur, i cili argetonte tifozet e skuadres se Skenderbeut ne kohen e Leko Pilikes dhe Xhambazit.

    Pra je kthyer ne njeri qesharak kur pretendon se nje klerik grek si janullatos i ka bere mire ortodoksise shqiptare. Ju vetedeklaroheni ‘homogjen’ (sigurisht ish-pensionist nga ata te Boboshtices) domethene filo-grek. Eshte turp qe nje i degraduar filo-grek te citoje Nolin. Ti e ke mohuar veten si shqiptar dhe je plotesisht gati te qeverisesh dhe drejtohesh nga greket te cilet e deshmuan perpara gjithe botes se nuk qeverisin dot veten e tyre. Ti ke kaluar gardhin dhe po ‘kendon’ ne korrin e janullatosit si gjel i zi grek kunder Shqiperise.

    Kam shume dyshim se do te jesh nga ata skurat qe je konvertuar ne ‘homogjen’ me dokumenta fallco per te marre pensionin. Kjo kategori njerezish i shkojne nga pas me shume zell janullatosit.

    Une te thashe, me greket ultranacionaliste me ndan nje histori shume tragjike familjare prandaj si ortodoks shqiptar jam gati t’ja ruaj mjekren janullatosit sepse me sjell ne kujtese armiqte e perbetuar te shkolles shqipe dhe kultures shqiptare.

    1. kali kuq e ka nje huq says:

     eh c’na kujtove Pandin e shkrete,me kujtohet kur isha i vogel e shikoja shpesh ruges perposh ambulances…

    2. dr alban says:

     kruja i lexova me kujdes replikat e tua dhe duket qarte qe je nje patriot i ndershem ne radhe te pare pastaj nje ortodoks i devotshem..je i nderuar per komentet e tua reale dhe te drejta por mendoj qe ti e humbet kohen kot duke ju pergjigjur ketyre tipave si puna e ‘ortodoks church’ sepse keta ne radhe te pare nuk jane shqiptare por jane langonjte e janullatos keshtu qe nuk ia vlen fare te hysh ne debat me ta, edhe njehere respekt te vecante per ty dhe te gjithe ortodokset patriote qe korca i ka nxjerre ne cdo kohe…

 55. templari46 says:

  Gezuar e per shume vjet diten e emrit Hiresia Juaj, Kryepeshkop i KOASH, kristolog dhe intelektual i shquar, sherbetor i perkushtuar i Perendise dhe Ortodoksise, erudit dhe udheheqes i ringjalljes se Kishes Ortodokse Shqiptare, i ringjalljes se historise, kultures, tradites, besimit dhe vlerave morale origjinale te kombit shqiptar.
  Gezuar e pershumevjet diten e emrit Hiresia Juaj Anastas, o mbrojtes i kristianizmit, mbrojtes i kristianizmit origjinal shqiptar, atij te Kostandinit te Madh, te Justinianit, te Gjergj Kastriotit, te Fan Nolit etj, qe ringrite kujtesen, traditat, filozofine dhe vlerat moralo shoqerore kristiane, ne nje vend qe vuan represionin dhe mentalitetin islamik, ne nje vend qe akoma aplikon kriptodhimmituden araboislamike, ne nje vend qe kurvat islamike, qe plehrat islamike e kane futur dhe ne Lidhjen Islamike dhe qe kerkojne duke e penguar ta fusin dhe ne BE.
  Gezuar e pershume vjet diten e emrit o Njeri i ZOTIT, o Njeri i Urte, qe me urtesine dhe me largpamesine tende rilinde dhe rrite KOASH-in, i dhe asaj lavdine e dikurshme, idealet, rrugen, mendimin, forcen dhe te ardhmen ne kete sketerre islamike pseudoshqiptare.
  Faleminderit per rolin tend si paqesor, si katalizator i bashkegzistences, bashkepunimit, dialogut, paqes, miqesise dhe perparimit.
  Ju flisni dhe thoni te verteten, te verteten qe tmerron hordhine, asqerin, mamluket, halldupet, sharlatanet, selefet, megaturqit, kriptoturqit, dobiçat dhe kopilat e tyre.
  Ju flisni Hiresi, dhe patriotizmi i tyre islamik, arab, turkoshak i shprehur ne ngritjen e sumes dhe me gjuhen arabe, me shkaterrim simbolesh kombetare, kulture kombetare, histori kombetare, gjuhe kombetare, memorie kombetare, me fyerje simbolesh historike kombetare, si Gjergj Kastrioti, Nene Tereza etj, me akte vandalizmi antihumane kunder fqinjeve si shkaterrim varresh, apo fyerje te popullit mik dhe vella grek etj etj, patriotizmi i tyre pra terbohet, turqizohet, islamizohet, radikalizohet.
  Nuk gjen patriotizem shqiptar aty, or vetem kurva islamike, dobiça islamike, me gjak dhe gen turk, me limfe islamike arabe, me sume, qe mendon, llogjikon, dhe flet.
  Ku eshte patriotizmi shqiptar kur perdhoset tani dhe figura e ndritur e Gjergj Kastriotit e ketij Heroi legjendar, e ketij Shenjti dhe Martiri, qe shume pouj do ta deshin ta kishin heroin e tyre?
  Ne vend qe kurvat kuqezi te flasin per kete atak kunder historise dhe legjendes shqiptare, ne vend qe te meditojne per antihumanizmin e tyre, ne vend qe tu vije turp qe shkaterrojne varre dhe kulture mbarekristiane dhe europiane, ata ju sulmojne juve.
  Asqeri, hordhia, dumbabistet, halldupet, kurvat e Rumelise, dobiçat e baba Dovletit nuk kane kohe per patriotizem shqiptar, por kane kohe per patriotizem turkoarab, kane kohe te vjellin kunde shqiptareve te vertete kristian ortodokse, kane kohe te vene dinamit dhe te shkaterrojne historine e shqiptareve, kane kohe te ndryshojne historine, kane kohe te anatemojne vellezerit si puna Juaj, miqte, aleatet, filozofine, Kishen Ortodokse dhe kristianizmin shqiptar.
  Ata nuk ndalen si plehra qe jane, nuk kane moral, nuk kane turp, nuk kane ndergjegje, nuk kane asgje prej asgjeje, perveç llumit islamik qe u qarkullon kudo.
  Nuk ka asgje shqiptare ne veprimin dhe mendimin e tyre, perveçse perdorimit te termit shqiptar si arme ne aktivitetin e tyre jihadist.
  Te godasin ty se je simbol, se je shpetimtari dhe mbrojtesi i KOASH, se je i paperkulshem, se je personalitet, se je erudit dhe intelektual, se je pretorian i Krishterimit, se je Shenjt.
  Pa JU Kisha shqiptare do ishte shtojce e harremit dumbabist dhe zyra e vula e saj do ishte tek Mullah Berisha dhe Selim Muça.
  Pa JU, nuk do kishte ringjallje, autoritet, autoqefali, fanolizem dhe shqiptarizem real, nuk do kishte jete dhe rruge te KOASH.
  Pa JU uzurpatore dhe dallkauke, eunuke dhe shkerrdhata si Nikoll Marku etj, do benin tregeti me pasurine filozofike, kulturore, historike dhe morale te Kishes Tone.
  Per shume vjet dhe gezuar diten e emrit o kristian, shenjt dhe shqiptar i madh.

  1. Janaq Dhimitraqi (homogjen) says:

   Jo vella nuk ben keshtu: ata shaj e ne shaj!! Jo jo , jo dhe jo,sepse zoteri i nderuar,nuk eshte ne moralin tone te drejte orthodokse te fyejme e ofendojme ata te etnise tjeter , edhe Allvanose qofshin ata.
   Sepse,sic ka thene Shen Kozmai (e qe ti e di mire) :”te gjithe jemi bij te perendise”.
   Prandaj kujdes me keto sharje, se keshtu na diskretiton te tere ne homogjeneve te Vorio-Epirit,
   keshtu diskretiton Hiresine e Tij ,Kryepiskopin tone Janullatos,
   keshtu diskretiton vete kishen tone te shenjte ortodokse-helenike ne kete vend …
   Nuk mund e nuk duhet te flase nje orthodoks i mire si ti @templari46,sepse ne fund te fundit nuk eshte as brenda etikes me elementare qe na kane mesuar qe te vegjel,kur venim ne kishen e bekuar.
   Rrofte janullatosi!
   Rofte e qofte per jete Hiri i Shen Kozmait!
   Rrofte kisha orthodokse-helenike ne Shqiperi!
   ( sa per autoqefaline e kishes , o shqiptare, ate ta shihni ne ENDERR,SE KURRE nuk do ta lejojme nje gje te tille,kurre)

  2. Janaq Dhimitraqi (homogjen) says:

   Jo vella nuk ben keshtu: ata shaj e ne shaj!! Jo jo , jo dhe jo,sepse zoteri i nderuar,nuk eshte ne moralin tone te drejte orthodokse te fyejme e ofendojme ata te etnise tjeter , edhe Allvanose qofshin ata.
   Sepse,sic ka thene Shen Kozmai (e qe ti e di mire) :”te gjithe jemi bij te perendise”.
   Prandaj kujdes me keto sharje, se keshtu na diskretiton te tere ne homogjeneve te Vorio-Epirit,
   keshtu diskretiton Hiresine e Tij ,Kryepiskopin tone Janullatos,
   keshtu diskretiton vete kishen tone te shenjte ortodokse-helenike ne kete vend …
   Nuk mund e nuk duhet te flase nje orthodoks i mire si ti @templari46,sepse ne fund te fundit nuk eshte as brenda etikes me elementare qe na kane mesuar qe te vegjel,kur venim ne kishen e bekuar.
   Rrofte janullatosi!
   Rofte e qofte per jete Hiri i Shen Kozmait!
   Rrofte kisha orthodokse-helenike ne Shqiperi!
   ( sa per autoqefaline e kishes , o shqiptare, ate ta shihni ne ENDERR,SE KURRE nuk do ta lejojme nje gje te tille,kurre).Flm per mirkuptimin.

   1. Abdylrahman al Qarri (me prejardhje arabe) says:

    zike farfalla e paske mesuar uje historine greke,kjo dore eshte patjeter e nje te pabesi,dhe kuptohet kujt i thone i pabese ne shqiperi .

  3. Pena says:

   Nje korigjim,per antishqiptarin e mesiperm,lidhur me hyjnizimin e Janullatosit,se ai i meriton vertet ato levdata,por kur ato tia beje politika greke:”Jo shqiptar i madh,se na ndot emrin shqiptar,por Grek i vogel,dhe vall e meriton,qe iu fut nje ndermarrje te tille,per te bere realitet enderren me sy hapur te femijeve pleq greke,qe shikojne me sy te pergjakur rreth kufijve te tyre,se ku mund te kafshojne”.

 56. syri i kalter says:

  te respektuar komwntues,
  nw Shqiperi jane dy individe (dashakeq) qe qendrojne ne pushtet jashte deshires tone, Berisha dhe Janullatosi.
  Largimi i tyre eshte detyre patriotike dhe nuk ka te beje me bindjet politike.
  I pari nuk nuk beri kurre transparence se si u vodhen votat dhe si u pasuruan femijet e tij.
  I dyti nuk tregoi kurre se pse ne Greqi fillonte operacioni fshesa sa here shqiptaret protestonin per “zgjedhjen” e Janillatosit.
  I (pa)nderuar Janullatos, largohu nga ky vend me te cilin nuk te lidh asgje pervec politikes se poshter qe ben nen veladon. Leri shqiptaret te zgjedhin drjetuesin e tyre shpirteror sic e kerkon dhe statusi i kishes tone autoqefale. Shqiperia ka plot burra te ndershem qe me modesti do e bejne si duhet detyren.
  Turp qe pretendon te drejtosh nje komunitet pa respektuar te drejten e tij per te vetezgjedhur drejtuesin e kishes, statuti i te ciles eshte shkruar me gjak patriotesh te helmuar nga kisha e origjines tende.

 57. Kamber cano says:

  Qe Janullatosi( e ndoshta edhe ndonje Jan tjeter mes komentusve te mesiperm)ben lojen e ndyre te grekerve,vec ndonje ipamend nuk ekupton .Ndersa e kuptojne por u intereson te bejne te njejten loje ndonje komentus JAN oVasil Nuk me duket bindes fakti qe po u largua Berisha (i cili duhet te largohet se boll te keqija ika prure ketij populli)do te largohet edhe Janullatosi,sepse ky grek ka bashkejetuar edhe me socialist e me demokrat.

 58. zito i elas says:

  temlari je fantastik , sa here shkuan na mbush me gezim , bravo . zoti janullatos edhe nga mua gezuar emrin , je njeriu qe i duej shqiperise , po te ishte ndonje tjeter do kishte ikur , se shqiperia nuk eshte shtet mik prites , aq me teper kur sot jane futur dhe islamik kamikazh kosovare ,janullatos sagapameeeeeeeeeeeee

 59. tayson says:

  Shporru nga Shqiperia helmi grek .
  Kujt po i kruhet cari per prifterinj e hoxhallare nder shqiptar !
  Shqipetaret duan kulturen ,zhvillim e vendit jo shkerdhaterine qe vjen nga prifterinjt e hoxhallare antishqiptare te instaluar ne Shqiperi me ardhjen e gjasme “Demokracise” per te shkaterruar me shume shqiperine e shqiptaret . Kush do te dij se cfar mendon nji shkerdhat grek !

 60. dhembeli says:

  Bravo templari46.
  Kundra hiresise jane ata qe nuk dine nga e kane prejardhjen e tyre ,injorante te pa shkolle e kane mbaruar shkollat ne shtetet arabe e paguhen nga ata per te bere kete propogande kundra atdheut.

 61. gjergji says:

  Ik mor race e poshter……..keni fytyre e flisni ju greker te poshter!!!

 62. me falni says:

  asnjehere me pare se kam pranuar as per ta diskutuar..
  por tani po me mbushet mendja qe me mire keto ortodokset qe lidhin besimin ne zot me qenien e nje janullatosi grek ne krye te KOASH me mire bashke me territoret e tyre te ikin ne greqi…. fundja kjo eshte ajo qe deshirojne me shume pavaresisht se duke shkruar shqip e kane te veshtire ta pranojne.
  me kohe do te mesojne edhe greqishten. te shkojne dhe te rrine me ato qe deshirojne.

 63. gjergji says:

  Rrofte Shqiperia ……….Rrofshin Shqiptaret e Vertete!!!

 64. dhembeli says:

  Shqiptaret e vertetejane ortodokset qe jane njeres te beses ,u sakrifikuan deri ne djegje ne hell, nuk i ktheu turku per nje kothere buke e nje dynym toke.

  1. Janaq Dhimitraqi (homogjen) says:

   @dhembeli,
   mbaj gojen o njeri! Ka shume mundesi qe ti te jesh ndonje i shitur qe hyn ketu per te bere lojen e muzulmaneve,se s’ka si te jete tjeter.
   Orthodokset e vertete jane HELENIKE o njeri qe te paskan thartuar trute allvanoset.
   Orthodokset e vertete jemi ne HOMOGJENET o i shitur tek te pabeset.
   Rrofte kisha orthodokse dhe Helenizmi.

   1. WEB says:

    Janaqi , mjaft kalove per ate qe nuk je ,te ndjehet era e islamikut me kilometra

 65. ceni says:

  te gjithe fetaret e huaj qe jane katapultuar nga fundi botes ne Shqiperi,
  duhen te largohen nga Shqiperia ,per arsyen e thjeshte se te gjithe jane nji projekt i kordinuar antishqiptar e synojn shperberjen e shkaterrimin e Shqiperise .I pari duhet te jet janull kurva e pastaj arabet e turqit me gjithe femijet e prodhuar me 7-8 gra shqiptare ,nqs sduam te rrezikojm shperberjen e rraces shqiptare . A nuk na mkjaftoj fara e ndyre turke ,per 500 vjet ?! Fuori shkerdhatat e fundit te botes nga Atdheu Shqipetarve naiv e padinjite lamasheve te ballkanit.
  Ti greku kurv i apri mos harro mer edhe lirine e berishen qe ta kesh me vete .

 66. Olimpi i Zeusit shqiptar says:

  @templari 46,Nje dite kur te bashkohemi:10 milione shqiptare(myslimane,ortodokse,katolike shqiptare)bashke me 80 milione turq,token helene,bashke me vellazerit e juaj,da ta gjeje fati i Konstantinopolisit-Stambollit. Racizmin greke nje dite Zoti do ta zhbeje! Eh sa katundet,qytetet shqiptare i keni zhbere o bir Djalli i Janullatosit!

  1. Ortodoks_Shqiptar says:

   Harroje se Ortodokset Shqiptare do i bashkojne armet ndonjehere me turqit…. Mos harroni se Turqia para Rusise eshte nje pike uji ne oqean. Greqia eshte aleate e Rusise dhe Turqit para Ruseve jane si minjte para arinjve…

 67. Toni.I. says:

  Ja dhe komenti mè i goditur! unè doja tè jepja shembullin qè
  ka parè pranè XHamisè nè DURRèS disa Arab(8) me veshje tè bardhe
  deri nè afèrsi tè gishtave tè komès dhe kapele po tè bardhè me tè
  vèrtetè e tmerrshme,dhe mè e forta nè njè Qytet qè ka njè Histori
  3000-vjeçare qè s’ka t’bojè fare me kèt llojè rrace,kush fshihet
  pas tyre ???????.Bashkohem me komentin e Cenit , me tè vèrtetè
  po shkatrrojnè kulturèn,shoqèrinè,harmoninè ,krenarinè e vendit
  tonè .

 68. gogo says:

  Hiresia e Tij Anastasi eshte nje shenjt per ne Orthodhokset e Shqiperise.Ate nuk e duan vetem turkoshaket anadollake,por nuk kane se cfare t’i bejne mbasi nuk i pjerdh njeri ata.Se sa do te qendroje ne krye te Kishes Autoqefale te Shqiperise, Hiresia e Tij,kete e vendosim neve Orthodhokset.Turkoshaket le te vendosin se cilen callme do te kene ne krye te Komunitetit Mysliman dhe te mundohen te perkthejne ndonje fjale nga arabishtja me te cilen pellet hoxha ne altoparlantet qe na cajne veshet tre here ne dite.Se Hiresia e Tij Janullatos e ben meshen ne shqipe te pastert,qe e kupton cdo besimtar.Qente anadollake le te lehin,qyteterimi i krishtere ecen perpara drejt qyteterimit dhe jo si turkoshaket drejt talibanizmit!

  1. ceni says:

   gogo , na more malaga , ti mundet taquash janull helmin si te te tingelloj ty ne koqe, por kjo sdo te thote asnjiher se ortodoxet shqiptar e shikojn janell kurven ashtu si ti ja shikon janulles !
   Natyrishte qe nuk eshte per tu cuditur ne ate rrumpall shtet e shoqeri, mizerje qe “Bota” projektoj e injektoj ne ate vend me gjasme “Demokracine”,me njerez primitive e te ndyre si berisha ,do ket edhe tipa symlepires si ty ,qe “ti bejne qejfin janulles”.

  2. Pena says:

   Ai mund te jete vertet nje shenjt,por jo per shqiptaret.Ne duam domosdoshmerisht ne krye te kishes sone ortodokse nje shqiptar te vertete,te tille sikurse e deshironte Shenjtori THEOFAN STILIAN NOLI.A me kupton o z.Gogo,qe dukesh se je vetem shqipfoles dhe keqdashes i shqiptareve ???!!!

 69. Kruja says:

  Pas pamvaresise se Kosoves vjen natyrshem bashkimi i shqiptareve ne nje shtet. Kurse zhvillimi ekonomik dhe social do ta forcojne faktorin shqiptar ne ballkan.
  Ne kete kontekst perspektiva e misioni janullatos eshte deshtimi i plote.
  Shqiptaret e kane kishen e tyre autoqefale. Kjo eshte e sigurt.
  Thjesht u prononcova ketu per t’u lene te kuptojne ‘homot’ filo-greke se nuk kane vend ne Shqiperi per besimin ortodoks grek sepse territoret jane te patjetersueshme.

 70. dhembeli says:

  @janaq Dhimitraqi ,nuk e di as ti vete se kush je,do jesh nga ata qe kane bere shkollen ne arabi ,nga fukaralleku u zhyten ne llumin e injorances.
  Kisha ortodokse nuk do kishte ringjallje pa kontributin e janollatusit.Qe ketu rrjedh urejtja juaj,doni te mbizoterojne xhamite,e te pellasin ne gjuhen arabe ne ora 4 ne mengjes.

 71. Arjana- Chicago says:

  Mendoj se ne krye te Kishes Autoqefale shqiptare te jete nje i krishtere shqiptar me cilesite dhe virtytet e nje shqiptari te vertete dhe ne Shqiperi ata nuk mungojne ,sa per Anastasin eshte koha te largohet dhe te mos perzihet ne intervista Ai kurre nuk duhet te harroje se Feja e shqiptarit eshte shqiptaria dhe ne dime se si ta
  tregojme kur e kerkon koha nuk ka nevoje per intervistat e tij idhnake

 72. rabi says:

  Edhe une kam nje dhimbje pse ke ti dhimbje,por qe te mos vuash kaq shume e te na e kishe hequr edhe ne kete dhimbje qe po te durojme ketu.Ta dish sa do na kishe lehtesuar te ishe shporrur nga Shqiperia.Ik ore derr na ler te qete.

 73. Ortodoks_Shqiptar says:

  Te lumte templari46. Edhe une i bashkohem urimit tuaj per emrin e Kryepeshkopit te nderuar.Le ta kuptojne te gjithe se autoqefali do te thote jo vetem autoqefali nga greku,por dhe nga shteti dhe komunitetet e tjera fetare,nga Berishajt dhe Selim Mucajt,nga Ed Ramajt dhe nga Spahijte…Autoqefaline ne do e mbrojme dhe me jeten tone, autoqefaline e plote nga sulmet e anti-kristianeve dhe talebaneve. Ne jemi krenare qe kemi ate Flamur Bizantin,qe u ngrit si fortesa e fundit anti-otomane ne Europe,ne kohen e Gjergjit te madh,atletit te Krishterimit…ate Flamur qe zbukuron dhe Kishat Ortodokse ne gjithe boten,flamurin e Shen Kostandinit…(dhe jo te Kreshnik Spahiut)

 74. Ortodoks_Shqiptar says:

  Ti Janaq Dhimitraqi dukesh qe je nje islamik i maskuar si ortodoks,qe shpall ortodokset si greke per t’u lene vend pastaj talebaneve te fillojne sharjet kunder Kishes dhe Kryepeshkopit. Turp te kesh o i pafytyre!

 75. Mark Gjonaj says:

  Te nderuar komentues, beni kujdes ne komente, vecante kur del koloneli grek! Ziguri, eshte shume i degjuar dhe i pranishem ne komente dhe shkruan per njohjet dhe duhet ta degjojme! Keshtu duhet degjuar dhe Lisi e shume te tjere! Nuk e di po Qarri eshte me identitet te plote, apo niknejme? S’ka rendesi, une e di se me mbiemrin Qarri kemi ne Kukes, Korce e tj. Por ai shkruan i stabilizuar!

  A din kush te plote dhe kush na e la ne qafe kete priftin grek, se ka shume hamendje, dikush thote Berisha, dikush, Ramizi, dikush thote se ai plotsonte kriteret dhe asnje tjeter? Por, eshte si eshte, ai nuk eshte popull,popujt i kemi miqe ne mes tyre(Enver), ndersa monarkofashistet grek, kolonel te zinje, Agimi i Arte, jane megaledhia e vjeter, perfaqesojne reaksionin ma te zi ne cdo kohe kunder Shqiperise ne gjendje lufte me te! Te gjitha keto kerkesa, qe i quajne te drejta, behen edhe sot ne syte e Evropes “demokratike”, pra jo vetem na kafshoi(Peshkpi 94), por perseri lot bishtin dhe eshte i ndersyer ndaj kombit tone! Eshte ne Keshillin e Evropes dhe a keni pare ndonje material qe ta kete ndeshkuar ndonje here? Perse nuk i drejtohet Evropes nese ka padrejtresi ne vendosjen e kufijeve, por perdor Kalin e Trojes ndaj nesh, rrugen paqsore, mashtrimin dhe fallsifikimin e historise dhe gjeografise se Shqiperise se Jugut?

  Komentues te shperndare ne te gjitha qoshet e Botes nga halli, ju jeni ambasador te vertete, holumtues te arshivave dhe mbi te gjitha dhe njohes te mire te gjendjes dhe qe per kete shkruani dhe une jo pak materiale te mira kam lexuar nga ju! Une, nuk arrije te kuptoj se perse keto ulje e ngritje ne mardhenjet me greket nga ana jone, kur ato asnjehere, nuk u ka qeshur buza me ne, kane pase nje politike konstante armiqsore, planizuese e ekzekutuese dhe qeverite tona “demokratike”, nuk e kane vlersuar, madje per t’ju neshtruar mbreti Berisha, tinzi duke imituar Zogollin, deshi t’u jepte territor detar!

 76. Kunder terrorizmit (islamikeve) says:

  O (Kruja Korca)
  Kujt i plasi topi se je nga Korca ti turp i Korces.
  Tani e kuptova une pse e shkruan “kruja” emrin ti,
  sepse je kunat i ndonje Koqevari.
  Korcaret kane aq mend sa te dine ke te respektojne
  dhe nuk do te degjojne ty “mor djal qendre” ok?
  Dhe nje info te vogel: Ortodokset jane HOMOGJENE
  dhe ne 10 veta 7 ose 8 jane me passapota Greke ose EU.
  Sinqerisht te them mos e permend kaq shume Korcen
  se na e shemtove QYTETIN TONE TE DASHUR.
  (vazhdoni me byth perpjete pergjigjet tani eee)

 77. tourkofagos says:

  Xronia pola,hiresia e Tij Anastasios dhe pune te mbare ne sherbim te orthodhoxise shqiptare.
  sa per korraket shqipfoles,st’arxidia mas……non exist!

 78. Pirros says:

  Ju qe hiqeni si orthodoks dhe komentoni kunder hiresise z. Janullatos, nuk jeni gje tjeter vecse turqit e mbetur ne Shqiperi. Prandaj merruni me turqizmin tuaj, me fene dhe hoxhallare qe flasin dhe kendojne arabisht dhe turqisht dhe mos u merrni me ne helenet orthodoks. Ne ne Shqiperi dhe ne Epirin e Veriut perbejme popullsine me histori shume mije vjecare dhe jemi me shume se 1 milion e 200 mije. Ne e zgjedhim vete krye peshkopin tone dhe eshte puna e jone dhe e fese sone. Prandaj hiqni dore nga sharrjet dhe urrejtjet kunder tij dhe helenismit shqiptar. Sado qe iu ka ndihmuar Greqia me buke dhe zhvillim ju jeni mjet i Turqise dhe i islamit. Kujtoni se me sharrje dhe urrejtje do arrini ndonje gje te mire. Jo or jo, jeni te gabuar dhe faqezeze. Harroni qe ne Greqi punojne dhe rrojne 1 milion shqiptare qe mbajne prinderit dhe familjet ne Shqiperi. Harroni qe pa Greqine nuk mund shkoni asnje hap ne Evrope. Nxirrni mesime. Nderroni sjellje. Shqiptaret e mirrefillte akoma dhe ata qe nderruan fene ne kohen e turqise jane me prejadhje greke. Historia mijevjecare e vendit eshte helene. Kuptojeni kete mire. Behuni njerez me kulture e arsim krijoni respekt per njeri tjetrin. Punoni per zhvillimin dhe mireqenien per vellazerimin dhe demokracine. Duhet te kini respekt e nje faleminder te madh per hiresin e tij qe ndihmoi akoma me shume myslimanet edhe kosovaret ne kohen e veshtire te debimit. Mos harroni kaq shpejt.

  1. tourkofagos says:

   keta jane rraca bastarde azere,keta mohojne gjithe te mirat e popullit grek,keta jane bukeshkale,keta nuk njohin kulture evropiane,keta duhet te vuajne akoma,keta duhen vrare nga pushteti i islamikut Berisha,keta duhet te humbasin voten e lire me 23 qershor,keta duhet ti shkerdhej Berisha edhe per 4vjt te tjera……..keta jane zoulou!

   1. bija e Zotit says:

    @TURKOFAGOS.
    Ste vjen mire qe ata mohojne te mirat e popullit grek ndersa ju mohoni te mirat e popullit shqiptar

 79. Ortodoks_Shqiptar says:

  Per komentuesin me lart “Kunder terrorizmit (islamikeve)”…une jam nje Ortodoks Shqiptar qe nuk kam pashaporte greke dhe nuk kam ndermend ta marr. Jam i krishtere ortodoks, me kombesi dhe shtetesi shqiptare dhe e respektoj Fortlumturine e tij Anastasin si Kryepeshkop te ligjshem te KOASH-it.

  Zerat qe i barazojne ortodokset me greket jane zera qe nuk i duan te miren KOASH-it por shohin vetem interesin vetjak

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Array
(
  [0] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 1
      [name] => Kryesore
      [slug] => kryesore
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 1
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 34797
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 1
      [category_count] => 34797
      [category_description] => 
      [cat_name] => Kryesore
      [category_nicename] => kryesore
      [category_parent] => 0
    )

)
Top
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
X