#NdihmoniAnxhelen/ Jepni edhe ju kontributin tuaj sado të vogël per ti rithyer buzëqeshjen /Anxhela Nocka. Kliko Ketu
mbyllet per 10 sekonda ose kliko X

Rikthehen protestat për shami

KushtrimTernava_Protesta_per_shami_02_871765Protestat për shami janë rikthyer. Një e tillë do të mbahet sot në Ferizaj. Nxënësit e shkollës së mesme ekonomike “Faik Konica” do të protestojnë kundër pezullimit nga shkolla të koleges së tyre, Njomza Jashari, e cila u pezullua për shkak të mbulesës fetare

Më 21 dhjetor të vitit që shkoi vendosi shaminë në kokë. Ajo tani identifikohet si femër e mbuluar. Por Njomza Jashari nga Ferizaj nuk do të mund të përfundojë vitin e fundit të shkollës së mesme. Krejt kjo u bë për shkak të mbulesës fetare që ajo veshi dhe erdhi në shkollë pas pushimit dimëror.

Kot u munduan profesorët dhe drejtori ta bindnin që ajo ta heqë mbulesën, por nuk e bëri këtë. Pas disa përpjekjeve Njomzës të premten iu dha një vendim. Nga drejtoria e shkollës “Faik Konica” dhe ajo e Arsimit komunal, Njomza Jashari është suspenduar nga mësimi mbi një muaj.

Ajo tregon për Express së të premten në orën e tretë e ka thirrur drejtori në zyrë, ku ia ka komunikuar vendimin për suspendim nga shkolla.

“Edhe me prindërit e kam diskutuar këtë çështje se do të kem probleme dhe jemi munduar që të bëjmë një marrëveshje, në mënyrë që ta marr klasën me korrespodencë. Por drejtoria edhe këtë ma ka kushtëzuar që ta kryej, duke mos e bartur mbulesën”, sqaron Njomza për Express

Ajo tha se drejtori i shkollës i ka sugjeruar që të blejë shkollën me para ku të dojë sepse në mënyrë të rregullt nuk ka asnjë mundësi. “Unë do të luftoj në të gjitha mënyrat, por mbulesën nuk e heq. Kam vendosur tashmë”, thotë Njomza Jashari. Sipas saj të hënën(sot) do të flasin ankohen edhe në Ministri të Arsimit dhe në instanca të tjera.

Në përkrahje të Njomzës kanë dalë shoqet dhe shokët e shkollës së mesme të lartë ekonomike “Faik Konica” në Ferizaj, që do protestojnë të hënën (sot) në mesditë. Sipas një njoftimi në rrjetin social Facebook, nxënësit e kësaj shkolle do të protestojnë kundër siç thonë ata diskriminimit fetar. “Largimi i vajzave me shami nga procesi mësimor, (rasti i nxënëses së kësaj shkolle Njomza Jashari), torturimi i nxënësve fetar për shkak të bindjeve fetare, mos rregullimi i orarit mësimor duke u pamundësuar nxënësve kryerjen e ritualit fetar të xhumasë”, janë disa nga arsyet e protestës. Po ashtu nxënësit kanë vërejtje edhe në stafin e shkollës për padrejtësi të tjera. Në mes të tjerash nxënësit kanë postuar në Facebook se shkolla “Faik Konica” ka marrë imazhin e shkollës kubano-komuniste.

 

Express nuk ka mundur të kontaktojë drejtorin e shkollës Xhevat Aliu për të sqaruar më mirë ato çka thonë nxënësit dhe lidhur me vendimin për suspendim nga shkolla të Njomza Jasharit. Por në vend të tij është përgjigjur drejtori i arsimit, Agim Berisha. Ai tha se nxënësja është suspenduar në bazë të udhëzimit administrativ të arsimit, i cili nuk lejon bartjen e uniformës fetare. “Ne vetëm kemi respektuar udhëzimin administrativ dhe ligjet në fuqi, ku thuhet se nuk lejohet uniformë e dyfishtë nëpër shkolla”, tha Berisha për Express.

Ai sqaron se maturantes i është ndaluar hyrja në shkollë me veshjen që bartë aktualisht. Nëse ndërron mendje sipas Berishës ajo mund të kthehet kur të dojë. “Ajo e ka rrugën e hapur që të kthehet në shkollë kur të dojë, por jo me shami”, tha Berisha.

I pari i Arsimit në Ferizaj tha se për maturanten janë tri rrugë; të vijë në shkollë pa mbulesë, të regjistrohet në shkollat e mesme përkatëse që janë në Prishtinë, Mitrovicë dhe Gjilan ose ta marrë shkollën me provime në klasë. “Por edhe në këtë rast ajo nuk mund të vijë në provime me mbulesë”, sqaron Berisha.

Ai qeshet me të madhe edhe me kërkesat e disa nxënësve të kësaj shkolle që kërkojnë që ta rregullojnë ndryshe orarin mësimor, në mënyrë që të kryejnë ritet fetare. “Derisa shteti me Kushtetutë është laik, ne nuk i përfillim këso lloj kërkesash. Ne kemi orarin standard”, tha Berisha.

Ndryshe nuk është hera e parë që nxënësve të shkollave të mesme përjashtohen nga procesi mësimor për shkak të bartjes së shamisë. Për këto ndalesa u patën mbajtur edhe protesta dhe ka pasur diskutime në Kuvend. Por futja e shamisë në shkolla të mesme nuk ka kaluar as nga deputetët.

Organizata që rreth vetes mbledhin besimtarë myslimanë kanë organizuar një varg protestash, ku kanë kërkuar futjen e edukatës fetare dhe bartjen e shamisë nëpër shkolla. Në një rast një nxënëseje nga Vitia nuk i ka dhënë të drejtë as Gjykata Kushtetuese në të cilën ishte ankuar ajo.

Ndaj vendimit të Drejtorisë së Arsimit ka reaguar edhe dega e Bashkësisë Islame në Ferizaj, ku kanë kërkuar rikthimin në shkollë të maturantes Njomza Jashari./EXPRESS

71 komente në “Rikthehen protestat për shami”

 1. pisi says:

  sa fatkeqsi e modhe qe jan kta!!!!!

  1. Epirioti says:

   Si Shtet Laik qe Kosova eshte sduhet te lejoj te tilla Shamira, Burka etjetj ne Shkollat Publike. kush eshte Besimtar i Devotshem i cdo sekti Fetar qofte Kristjan ose Myslimanle te ndjeki studime ne shkollat Private perkatese te ketyre Feve, dhe jo Shkollen Publike.

  2. Dean says:

   Nuk jan fatkeqesi,bre burr.
   Shqypotari vetm per 1 shami ne koke jeto,c’a kujto ti?
   Kur ven i shami ne kaptine bahesh ma i moralshem ene LANETI nuk te ndjek nga pas.Jena komb i squt,na Shqyponjat.

 2. Liburni says:

  Me sa kuptohet,serbi pasa ken i mire per keto lloj turko-arabesh…

 3. sas says:

  po na bejne te urrejme veten tone , turp , po na sheh bota si arabet e europes , turgofagos ne kete pike te mbeshtes deri ne rreze

 4. whatthehell says:

  qynef,xhami,hashure,shami.keshtu ju don serbi dhe po ja beni qejfin.
  jeni shqiptare apo turq??? se shqiptaret luftuan kunder atyre qe duan te ju mbajne me shami.sigurisht nuk jeni shqiptare se po te ishit pse nje shqiptar ose shqiptare te vishen si turq-mongole,apo si arabe???thjesht po pyes,dhe po mundi dikush te pergjigjet.merci

  1. gjyshi says:

   whatthehell : Pse, nuk e kupton ? Ata janë shqiptarë(e) që u “ka pirë sorra” mentë. Që s’e ndiejnë vetën të tillë. Ata s’e dinë çfarë janë turq, arabë,mongolë…Thonë se janë muslimanë.Njëjtë me tipat e turkofagosit dhe Janaq Dhimitraqit e ca të tjerëve që vjellin vrer në tema kundër muslimaneve, me të vetmin ndryshim se këta janë muslimanë universal, të pakombësi, ndërsa këta tjërët janë shpiunë të Greqisë a Sërbisë. Të dy këto farëra të këqija janë të dëmshme dhe të rrezikshme, që donë shkulur nga vendi ynë. Sa më herët, aq më mirë.

 5. salk,,, says:

  NE SE HATIXHEJA KERKON TE MBULOJE SURRATIN LE TE VEJE ATJE NE TE SEMES NE KARABISTAN,,,,KEMI 500 VJET QE VUAJME E DO TE VUAJME AKOMA NGA KETA PACAVURET E MUTLUMANIZMIT,,,KA ARDHUR KOHA TI QEROJME NGA KOSOVA E SHQIPERIA KETA HALLDUPET E RINJ.

 6. Pirro says:

  Perderisa vajza eshte e mitur(minorene), mendoj se institucioni arsimor shteteror, urgjentisht DUHET te marre masa ndaj familjes, me sanksione administrative(p.sh gjoba te kripura)dhe penale – nese familja nuk heq dore nga keto imponime primitive!
  NUK MUND TE TOLEROHET ASNJE INTERPRETIM KAQ EKSTREMIST I NJE RRYME FETARE E ÇFAREDO LLOJI QOFTE KJO! KUSH DO ISLAMIN APO KRISHTERIMIN ME EKSTREMIST, TA THYEJE QAFEN NGA SHTETI LAIK(ku jeton)E TE MARRE RRUGET E AFGANISTANIT, TE JUNANISTANIT APO VATIKANIT! KOSOVA DHE SHQIPERIA JANE SHTETE LAIKE TE DEKLARUARA NE KUSHTETUTE DHE MBI KUSHTETUTEN NUK SHKEL DOT AS IMAMI E AS PRIFTI I RADHES!
  Pirro S. – vlonjat

 7. dritani says:

  Mesa duket ky do te jete konflikti i ardhshem qe do t’i gerryeje shqiptaret e Kosoves.
  Deri dje e ka patur fajin Serbi. Po tani?!

  1. Pirro says:

   Ti minorithari shih ata pak greke te Jugut, qe edhe pse nuk kapin dot as shifren 10.000, jane ndare ne 100 forca!
   Eshte me e lehte te shperbehet shteti multietnik i Junanistanit se Kosova, do te jetosh vete; historia e ketij shekulli do te me jape te drejte!

   1. dritani says:

    E shoh qe po provon inteligjencen tende dhe kufijte e saj por e ke kot.
    Jam shqiptar ortodoks me prejardhje shqiptaro-amerikane.
    Neve sic na e rruajten turqit e greket ashtu do te na e rruajne edhe keta neotomanet.

    Perdore trurin kur lexon nje koment.
    Do te kete konflikt mes shqiptareve qe duan shtet laik dhe ketyre neotomaneve me feeling arab. Se cfare lidhje kane keta te fundit me Europen vetem ju e dini.
    E garantuar eshte qe ne kete konflikt do t’ju ndihmojne turqit, greket dhe serbet ashtu sic benin edhe para 100 vjetesh.

    Por ty nuk ka c’te duhet se e paske ndare mendjen se nga do shohesh: Bythen nga perendimi!

    1. Pirro says:

     Ore idiot me brire Junanistani,
     nese je ai qe thua(te besoj ty saç i besoj grekut & serbit), atehere je nje mosmirenjohes qe peshtyn ne pjaten ku ha, se t’i kam lexuar shkrimet mbi SHBA-ne…!
     Sa per kositje, rruajtje e krruajtje, do te thoja qe shqiptareve ua kane rruajtur te gjithe pushtuesit, nga Lashtesia deri ne kohet e sotme: romake, barbare, bullgare, maqedonas, greke, sllave, turq, italiane dhe perseri greke! Po s’e dite, hape historine e Shqiperise edhe lexoje me vemendje!
     NUK ka per te patur konflikte sektare ne Kosove, sepse talebanet mysliamano-sunite ashtu si dhe talebanet greko-minorithare ne Shqiperi, jane nje pakice e paperfillshme, deri ketu dakort!?
     Une kam kam njohur aq shume kosovare ne keto 20 vite, sa ti greku s’ke njohur greke dhe te garantoj o biri i Janullackes qe nuk vriten me njeri-tjetrin per çeshtje feje; bile as nuk ofendohen neper gazeta, siç bejne ketu ca koka te nxehta(bijte e Janullackes)!
     Sa per mendjen time mos ha shume m*t por shih tenden qe ta kane ndrysur nga truri i vogel deri ne çaçke me dogma fetare, pedofilet e kurvaret e mjekkres se bardhe greko-talebane!
     Une jam per shtetin laik te cilin NUK e cenoj jo per shamine e nje adoleshenteje, por as per gjera shume me te medha!
     Ne nje shtet laik, funderrinat se keta prinderit e kesaj vajzes dhe si ti & prinderit e tu, s’kane vend! O pranojne ate çka vensos shumica laike, ose marrin valixhet e shkojne diku tjeter… ku shumica eshte e perbere nga talebane e jezuite!
     Dhe sa per fene… FEJA E VETME E SHQIPTARIT ESHTE SHQIPTARIA, te tjerat ne halè vafshin te gjitha!

     1. dritani says:

      Ma mbushe mendjen!
      Me binde madje qe jam nje tjeter dhe jo ky qe mendoj une.
      Ketu ke kaluar vetveten…

    2. YAHYA says:

     Ndjesia neo-otomane dhe arabe eshte produkt of your “ignoramus mind”! Juve zoteri ngaterroni te qenit Mysliman me te qenit arab apo turk apo cfaredor lloj idiotizmi qe pjell mendja juaj!
     Duke qene myslimane ne kemi nje qellim te caktuar. Ky qellim i shprehur me nje fjale te vetme eshte: Parajsa!
     Rruga apo metodika e arritjes se ketij qellimi na eshte zbuluar mjaft qarte ne revelimin qe i Gjithefuqishmi na ka dhene ne Kuran. Veshja ne menyre modeste eshte nje nga revelimet qe i jane bere njerezimit. Po te reflektosh me gjakfotehtesi do te shohesh se sasia me e madhe e krimeve qe ndodhin ne bote eshte si rezultat i “paturpesise”,”imoralitetit”, qe fillon thjeshte nga degradimi ne veshje.
     Perpjekjet tona HUMANE per te ndalur sulmet tuaja qe kane per qellim degjenerimin e njerezimit, juve i konsideroni prapambetje apo “deshire per tu bere turk apo arab”! Ne fakt juve jeni ushtaret e shjetanit qe ju “udhezon” drejt germines nen petkun e te “shkuarit drejt Europes”! Ato gjera pozitive qe ka “te shkuarit drejt Europes” ne myslimanet nuk kemi asnje problem qe ti perqafojme, por ne te njejten kohe jemi shume te kujdesshem ndaj helmeve qe egzistojne!
     Do te te sygjeroja qe ne rradhe te pare te mesosh fene tende pasi pretendon se je ortodoks, pastaj do te te konsideroja “eligible” qe te studjosh Islamin. Vetem atehere do te ishe ne gjendje qe te flisje ne menyre intelegjente!!!
     peace

     1. dritani says:

      Yahya (jahja), se dhe emrat i keni anglisht tani, a ke lexuar ne ndonje vend te komentit tim fjalen “musliman”? Mos reago me subkonshience se nuk eshte mire.
      Neotoman, arab apo Europian ka te beje me forma qyteterimesh. Une preferoj ate perendimor.

      Lidhur me keshillen per te lexuar nese lexoj filozofi a e ke bezdi?

      1. YAHYA says:

       juve i dashur mund te lexoni cfare te deshironi! Artikulli me lart flet per “shamine”! Juve e “konsideroni” ate si karakteristike qyteterimi (turke apo arabe)! Une sqarova se “shamia” apo veshja modeste eshte revelim! Eshte pjese e Islamit dhe jo e nje “qyteterimi” te caktuar! Vertete nuk permendet gjekundi fjalen mysliman, por nuk eshte e veshtire qe te kuptohet se me nje probabilitet shume te larte juve po sulmoni islamin. Ne rast se kjo nuk eshte e vertete, atehere natyrshem qe ju kerkojme falje ne retrospekt!

       p.s Te garantoj se po te lexosh Kuranin me mendje te hapur do te ti plotesoje te tere nevojat “filozofike” qe ke! It will blow your mind! It will make you arrive naturally to the conclusion: La Ilaha il ALLAH, Muhammad Resulullah!
       There is no god, except ALLAH, and Muhammad is his Slave and Messenger! And you will not be able to resist but rather fall in Sajda!!! inshaAllah…

       peace

       1. shqipetari says:

        Jahja…qenke gjalle or selafi !
        INSHallah merr rrugen e mutit per ne xhihad..or bir !
        Jahja me ngjason me dike …e ke bere lesh arapi gjuhen shqipe, ja ke hapur portat e ferrit: tipik islamik mburravec !
        Vetem ne nje gje nuk ke ndryshuar : fotokopjo vllau !

     2. palluesi says:

      Jahja (Mr.G.) mor toç i lalit po ma mbake veten dhe per orator i muslimanizmit ,mor qofte-larg po pse na i menderose fene tone te ndritur islamin duke na i nderruar “xhehnetin” me “parajsen” e qafireve te krishter more derdimen ??!!! Po si paske herruar qe ne nuk i themi parajse se eshte e qafireve te krishtere more i pa udhe per ne ka vetem “xhehnet” per besimtaret e devoteshem dhe “xhehnem “per ata qe marrin rrugen e qafirit .Siç dukesh more bir paske nevoje te kalosh here pas here kendej nga shtepia e zotit per te mesuar librin tone te shenjte more i paudhe qe ke harruar rrugen e zotit ,duku duku kendej se zoti eshte i madh dhe te fal; pershendetje nga hoxh palluesi.

      1. osbamaaaa says:

       Jazek te qofte pallues! Ke thene zot e jo allah! P.

      2. YAHYA says:

       Jeni nje PALLË e vertetë!

       Pershendetje Pallosh! 🙂

 8. Drini says:

  He se koqe gomari jane kosovaret.

 9. Taulant says:

  Mos shikoni kete vajze te re qe vesh shamine jo si shenje e besimit por si detyre. Me shami i kemi akoma gjyshet apo nenat tona, prandaj ruajini keto ofendime per ato gra me shami qe keni ne shtepite tuaja o funderrina…..Por dikujt i pelqen ti shohe Shqiptaret neper semafore qe te kenaqin epshet e tyre kafsherore. Nuk mbetet gje tjeter por tua uruar qe gjithe ketyre zabrahanve qe lehin pa mbarim kunder Fese Islame, qe vajzat dhe grate e tyre u befshim plehu i kesaj shoqerie.Vetem ashtu ndoshta do ta kuptojne me mire se cdo te thote qetesi shpirterore dhe pasterti morale ne Islam.

  1. Bono says:

   Taulant permbahu o burre i dheut. Kaq besimtar i flakte je saqe shperthen kur te shajme fene e anadollit??? Shkolla mbetet nje institucion laik dhe nuk ka nevoje as per ty te na besh moral per fene islame dhe as per ate cucen me shami. Une e shoh qe ti je shume i indinjuar dhe mesa duket e paske arritur qetesine shpirterore me keto brockulla qe ke thene. Sa per pastertine morale tende nuk e ve ujin ne zjarr por mendoj qe me nder nje mut do jesh dhe nga ajo ane

  2. gjyshi says:

   whatthehell : Pse, nuk e kupton ? Ata janë shqiptarë(e) që u “ka pirë sorra” mentë. Që s’e ndiejnë vetën të tillë. Ata s’e dinë çfarë janë turq, arabë,mongolë…Thonë se janë muslimanë.Njëjtë me tipat e turkofagosit dhe Janaq Dhimitraqit e ca të tjerëve që vjellin vrer në tema kundër muslimaneve, me të vetmin ndryshim se këta janë muslimanë universal, të pakombësi, ndërsa këta tjërët janë shpiunë të Greqisë a Sërbisë. Të dy këto farëra të këqija janë të dëmshme dhe të rrezikshme, që donë shkulur nga vendi ynë. Sa më herët, aq më mirë.

  3. gjyshi says:

   Taulant — 28 Janar, 2013 në 2:26 pm
   “Mos shikoni kete vajze te re qe vesh shamine jo si shenje e besimit por si detyre.”
   Kupton se çfarë thua ? Detyrë e kujt dhe për çfarë? Shamia(mbulesa) nuk është as shenj e besimit as e fesë, ajo është bartur në fenë muslimane nga kultura arabe. Dhe…shamia(mbulesa) nuk mbron askënd nga mekatet, është edukata familjare, shoqërore ajo që përcakton sjelljen, moralin…
   Vetë jam i fesë islame, por jam kundër këtyre gjerave.
   Mund edhe të pajtohem me mendimin e Bono-s këtu posht teje.

  4. profesori says:

   Taulant,ti ke te drejte kur kerkon nga komentuesit te mos ofendojne nje person qe ka vendosur te mbaje shami koke,eshte e drejta e saje.Gjithcka tjeter qe ti pretendon,nuk qendron.Sepse mor djale ne do te dish ti dhe shum te tjere ne shqiptaret e Shqiperise,pikerisht per kte gje,nuk marim fryme te qete ne Perendim.Sepse” vllaznit” tane kosovar,e identifikojne veten me mysimanizmin,d.m.th. ata jane ne radhe te pare mysliman,pastaj shqiptar.Konkretisht ata pyesin:a je shqiptar,a katolik,d.m.th.vetem myslimanet jane shqiptare,katoliket jo.Cfare jane katoliket eshte dtyra jote te na informosh.Per ortodokset nuk behet fjale fare,ata sipas kesaj teorie,nuk jane shqiptar.E njejta gje vlene sipas po kesaj teorie edhe per bektashianet,prej nga une vete rjedh.Kjo per mendimin tim do te jete ajo qe ne si komb do na hapi shume probleme.Ne qe dikur kemi qene shembull per tolerancen fetare,tani po behemi pre e doktrines percarese te atyre qe duan te na shkaterojne si komb.Shqiptaret e dine shume mire ,se forca te interesuara nga vendet e gjirit Persik(Arabia Saudite) qe kane mundesit financiare paguajne familje te varfera shqiptare,qe grate te mbajne shami ne koke.Cdo njeri mban pergjegjesi per vete,por te gjithe ne mbajme pergjegjesi kombetare,qe ne te ruajme dhe te kultivojme traditat dhe gjuhen tone.Ne jemi te mbytur deri ne gryke me probleme sociale edhe kjo na duhet tani.Kesaj i thone,mir gomari qe na ngordhi,po sna lene as mizat rehat.Ai k.m.-ja,yne qe tha se ne paskemi gjak turk le ta mbaje per vete,une kam gjak SHQIPTAR.Po me detyron te permend vargjet e Pashko Vases:
   coniu shqiptar,prej gjumit,coniu
   dhe tane si vllazen,nji bese shtrengoniu
   dhe mos shikoni kisha e xhamia,
   faja e shqiptarit eshte shqiptaria.
   Zoti eshte nje per te gjithe.RROFTE SHQIPERIA ,RROFSHIN SHQIPTARET qe e ndiejne veten si te tille dhe jane krenar per ate.FM

 10. martin says:

  MOS- mor njerez se eshte turp per kombin shqiptar te mbajme zakonet dhe fen e pushtuesit aziatik,me mire thoni pa fe se me islam dhe me shami si ne arabi.si mor njerez eshte me mire te kenaqni turqine dhe serbine me keto veshje dhe vese dhe te ofendoni identitetin kombetar te shqiptareve.ne te gjitha gravurat dhe pikturat e shqiptareve ne shekuj nuk kishte shqiptare apo shqiptare te veshur si arabe apo turq,por kane veshjet tona kombetare.eshte turp dhe ulje ne evrope ky islamizim i kombit nga disa.femijet dhe niperit tuaj do te vuajne per kete perqafim te islamit ne 2013.perdite po mendoj se kosova nuk eshte ajo qe dinim nje toke me shqiptare,por nje kazan me turq dhe islamike burra dhe gra.edhe kufiri te ikin,do te ngrihet kufiri rracial dhe urrejtjes kunder asaj qe shpreh dhe ndjen ajo shoqeri si ne kosove ashtu dhe ne shqiperi.sa turp qe quhemi dhe evropiane:((

 11. Taulant says:

  Ne amerike mesa di une ,lejohet shamia ne shkolla.A duhet te lejohet ne shkollata shqiptare(perfshi dhe atao te kosoves)?Sipas meje,jo!Le te shkojne ne shkolla private.
  A eshte kjo ngjarje nje hata?Absolutisht jo!Edhe ne Shqiperi ka ndodhur kjo gje.Bile ne France u be shume here me e madhe.
  Keta “krishtere” qe mezi presin per te percare popullin tone,tani do prishen nga kenaqesia.
  Vini re:eshte nje vajze e vetme ne nje shkolle te vetme te Kosoves me shami!E ca pastaj?Po u ngritkerkan ca te tjere qe nuk kane shamira per ta mbrojtur,pr qe nuk kane shamira.
  Ata mendojne qe eshte e drejta e saj ta mbaj.
  Ne dihet qe jemi trecereku myslimane.Toleranca fetare eshte pjesa me dalluese e identitetit tone kombetar(krahasuar dhe me Greqine,Serbine ekstremisht ortodoks)
  Dhe ata te rinj pikerisht kete po tregojne :qe jane tolerante fetare.
  Nuk po solidarizohen duke vene dhe vet shami.

  1. Epirioti says:

   Taulant po u lejua kjo Vajze me shami ne shkolle atehete duhen leju edhe te tjera me pas. keshtuqe ketij muhabeti i vihet kapak qe ne fillim dhe e mbyllim me kaq. Kjo Vajze Besimtare le te shkoj te studioj ne shkollat private te sektit Mysliman. ne Shkollat Publike sduhet lejuar asnje Shfaqe jashte Laikes. dhe mos u Djaks shume se te Mbash Shami seshte e thene se je e Paster apo e Ndershme se po i shoh keto Marokinkat, Tunizianet etjetj me Shami kendej nga Italia, dhe po jane Shume her me te Pista dhe te PaMoralshme se keto Pa Shamia

 12. goni says:

  Pakice jane keta ne Kosove o Martin. Nuk jane as dy-tre perqind e popullates po mjafton me te dhene imazh te keq..

 13. sali says:

  Populli me idiot i ewropes .Me vjen keq qe jane kaq injorante ,Kjo lloj fare eshte simpatizantja me e madhe e shpellarit sali

 14. Taulant says:

  Une kam shkruajtur kete te dyten.Te paren eka shkruajtur nje tjeter Taulant.
  Sidoqofte jam I bindur qe keta jane nje pakice ne Kosove sic jane nje pakice ekstremistash myslimane,ortodokse ne Shqiperi(ne kete forum jane 90% ekstremista ortodokse)
  Une e shoh drejtimin properendimor te Kosoves

  1- ne perpjekjet e Qeverise se Kosoves dhe te gjitha forcave politike per tu futur ne BE

  2-ne pritjet massive popullore ne sheshe kur vijne personalitete te BE apo USA(Klinton,.Blair etj)

  3-Tv jane direct nje indikacion I vertet sepse duan audience per te fituar nga reklamat.Dhe nuk kam pare asnje program fetar.Pra programet fetare nuk terheqin masa.

  4-Festimet kombetare te 28 nentorit.

  5-Mbajtja e flamurit kombetar necdo zyre qe kam pare ne TV.

  MUA KETO ME KENAQIN DHE LE TE DALE NJERI QE TI HEDHI POSHTE ME FAKTE.
  Se ca beri nje goce apo nje shkolle fshati ne nje cep te humbur te Kosoves as me duhet fare.

   1. albert says:

    Ketu qendron rreziku me i madh. Ne qeverine e Kosoves i ke dy ministra qe jane perkrahes te islamit agresiv. Eshte ky idijoti Ferid dhe ai idioti tjeter Memli Krasniqi.Dhe keta te dy se bashku me investimet marramendese arabe dhe turke jane duke ndikuar me te madhe qe ne Kosove te kete ngritje te ndjeshme te perkrahesve te vehabizmit. Dhe une jame i bindur se rreziku me i madh per Kosoven eshte ky lloj i islamit. Uroj dhe shpresoj qe qeveria e Kosoves te vetedijesohet dhe qe sa me pare t’i largoje keta dy ministra.

 15. ARISTIDH KOLA says:

  ..shkolla publike,asht LAIKE!..shume e drejte!..ne vend qe shoqeria te PROGRESoje..,po REGRESon?!..Pastaj thirri mendjes o popull SHQIPTAR.,le te jete FEJA JONE-SHQIPTARIA.,pse duhet te flasim arabidht ,turqish,greqisht apo serbisht..,e te perhapim “kulturen e pushtuesve e armiqve ” tane!!??..RROFTE GJUHA SHQIPE!

 16. Vlonjati says:

  A jane keta njereze normal?Jo,ata paguhen nga shovenistet serbo-arab per te destabilizuar shtetin me te ri.E dine se Kosova eshte shtet laik e jo fetare dhe te gjoret nuk kuptojne kushtetuten dhe ligjet aktuale.Duhet marre masa ndeshkuese ndaje familjes dhe nxitsve te saje.Perkrahesit e shamiave dhe trathtaret e kombit paten protestuar edhe ne Prishtine dhe gjetiu por pa sukses.Atyre nuk u intereson qeshtja kombetare,siguria dhe rreziku ndaje shovenistve sllave dhe hecja drejte BE-s.Ata jane te perkushtuar drejte Egjiptit,te ngrisin sektet fetare ne protesta dhe ti mundesojne armikut te hyj dhe te masakroi Kosoven.Keta taliban jane edhe perkrahesit e diktatorit Enver Hoxha.Keta duhet demaskuar me te gjitha mjetet e mundshme represive dhe ndeshkuese.

 17. shkolla private says:

  te tere ju ketu thoni qe keta njerez fetare duhet te shkollohen ne shkolla private sepse ajo shterorja eshte laike.

  une them ok deri diku,

  por kur keto vajza shkojne ne shkolla private atehere ju sulmoni keto shkolla duke i quajtur ato jo shkolla por fole terrorizmi dhe keshtu jua heqni edhe ate drejte apo liri shkollimi.

  lind pyetja, ku te shkollohet nje vajz qe nuk don te tregoj shalet?

  nje vend duhet ta gjeje sepse eshte shtetase e ketij vendi dhe duhet te kete nje zgjidhje.

  atehere zgjidhja mbetet thjeshte keshtu:

  shum shepjt do te kete lufte mes muslimaneve dhe laikeve(ateisteve)

 18. Belisarius says:

  Kanceri i njerezimit quhet “FE”!

 19. mergimtari fv says:

  Taulant dhe nena ime kur ishte e re mbante shami por pas 67 -tes babai ja ndaloi dhe sot eshte plake dhe kritikon kete stil jetese te kaluar nga shqiptaret tashme , por ironia eshte se kjo shkolle mban emrin e nje gjeniu qe ju largua fese islame , nje pinjoll i dinastise se administrates se larte turke i madhi Faik Bej Konica nje ultra perendimor radikal , dhe e dyta keta te Ferizajt sikur jane dhe çerdhja e vetme fanatike e Enverit ne trojet shqiptare , çne ky paradoks pro turko-arab ?

 20. info1 says:

  Noel Malcom, nje historian anglez thote:

  “problemet ne ballkan nuk u sollen nga otomanet por nga komunistet”
  -..

  Goethe thote:

  ne qytetaret e europes bashke me besimet tona dhe prencipet tona nuk mundem te arrinim ate qe arriti Muhamedi dhe askush nuk mund ta kaloje ate.

  Kerkova ne te tere historine e njerzimit nje njeri shembullor dhe ne perfundimin tim gjeta Muhamedin si me shembullorin.

  1. Bono says:

   Ne fakt eshte me shembullori ne aspektin martesor. Aishen e kapi qe 6 vjec dhe u martua 9 vjec. Ne kete kohe do konsiderohej me termin Maniak

  2. Pirro says:

   Edhe Nietzsche mburrte shume Islamin dhe ulte shume poshte Krishterimin. Ky filozof gjenial gjerman me ka pelqyer ne shume mendime. Kam lexuar kryeveprat “Keshtu foli Zaratrustra” dhe “Antikrishti, mallkimi i Krishterimit” qe ne shume pika jane te goditura. Por ky filozof ashtu si i madhi Gete, jane qenie njerezore, me opinionet e tyre, me paragjykimet e tyre, me te metat e tyre, NUK jane PERENDI! Ndaj gjykimet e ketyre jane subjektive, relative, JO absolute!
   Ne vete jetojme ne nje bote relative, me thuajse asgje absolute apo fikse, ndaj eshte idiotesi te gjykosh dike apo diçka me terminologji absolute!
   Une mendoj se gjykimi me i drejte eshte i filozofit te pafe, atij qe adhuron KRIJUESIN, por jo ndermjetesin abuziv pa kurrefare titulli(priftin, imamin, rabinin, lamen)! Vetem filozofia ia pret koken fese qe ne lindje, vetem filozofia e shpie perpara kete Bote dhe vetem filozofin ka frike feja dhe njerezit e saj te erret. Ne fakt Xhordano Brunot jezuitet i digjnin ne turren e druve, siç bejne mylsimanet fondamentaliste sot kur leshojne fatwa(vendime denimi me vdekje)per njerezit e mençur si Salman Ruzhdi e te tjere.
   FEJE ESHTE PER KERCUNJTE E THATE, SA ME LARG NGA FEJA AQ ME AFER ZOTIT!

 21. Miri says:

  Mjere per ju qe shani,nje vajze vetem se ve shamine turp tju vije.Ky eshte paragjykim o injorante o te trashe.Lihni sa te doni shani sa te doni karvani ecen perpara.Po feja e krishtere e dini ku i ka rrenjet o te trashe i ka ne gadishullin arabik,por ju jeni te pafe komunista.Te jet vajza ime ta ndaloje njeri te shkollohet,se pastaj te gjeje vrime te futet,bashke me keta qe motrat e tyre jane bere prostituta,per kete duhet te turperohemi o te mjere.Shani sa te doni.Po te jeni burra shani balle perballe.

 22. Miri says:

  Kanceri i njerezimit e ka emrin ateizem.Ju i keni kusherinj majmunin,se ashtu u thote darvini.

  1. Belisarius says:

   Miri je gabim. Ateizmi eshte ilaci ndaj frikes dhe neverise te fese. Sa per majmunet duket qe nuk ditke asgje nga Teoria e Evolucionit por flet kot dhe percart. 😀

  2. mergimtari fv says:

   Ti zoteri ke emrin tim shqip , nderro emrin ne arabisht Adnan qe te hedhesh poshte Darvinin , ne daç beso a mos beso ke te drejten tende , por te shash boten nga familjaret ben mekat si fetar , boten perpara e kane çuar ateistet jo qorrat me perde ne sy te çdo feje qofte , une jam kunder perçeve dhe minifundeve provokative , shkurt larg ekstremeve ne veshje e mbi te gjitha sjelles se njeriut , keto rreshta ti shkruaj pa urrejtje siç i ndjej dhe pa hipokrizi .

 23. tomori i beratit says:

  Ne radhe te pare SHKOLLA ESHTE LAIKE pra ndalohet kategorikisht mbajtja e shamive apo simboleve te tjera fetar.E DYTA.JETOJM NE MES TE EUROPES dhe nuk jemi nga anadolli apo turkmenistani,irani,pakistani a afganistani.E KUPTONI o NJEREZ :JEMI ne mes te EUROPES jemi PURO EUROPIAN prandaj dhe po “shqyhemi”qe te na njohi Europa kete te drejte qe nuk na e mohon dot askush.E treta .Jemi ne shekullin e 21 dhe eshte TURP qe vazhdojme te imitojm vitet e shtypjes,ndrydhjes dhe ç’kombetarizimit te Shqiperise perfshi edhe islamizimin qe na u be nga PUSHTUESIT OTOMAN.Se katerti .Nje femije MINOREN qe nuk ka moshen madhore (18 vjeç)eshte absolutisht e pa drejt qe ta detyrosh te mbulohet me shami apo burk.Kur femija kalon kete mosh ka te drejte te jetoje sipas menyres qe do,tajetoje jeten e saj sipas mendimit dhe deshires se sj por PA THYER NORMAT dhe LIGJET ne shtetin ku banon.

 24. Shqip4ever says:

  Keto me shami jane nje grup e izoluar qe s gezojne perkrahje nga popullata shumice n ks dhe pike.
  Kosova kurre s ka qene dhe s do t jete vend islamik, por ka qene dhe do t jete vend SHQIPTAR dashti apo s dashti dikush.
  Mbi 90% e kosovareve s jan praktikant te fese, mos besoni gjithcka ca thote gazeta.

  1. Apo tutesh po?? says:

   Nuk jane grup i izoluar po jane nenat e gjith shqiptarve.. Populli ka te drejte te zgjedh dhe askush nuk mund t’ia mohoje..95% e popullit ne kosove jane musliman ket e dine te gjith prej te madhit deri te i vogli?? mbi 75% e popullit ne Shqiperi jane Musliman!! Atehere ku mbeti populli shqiptar?? A thua valle te gjith ne shqipetaret qenkemi turk e arab apo mongol?? Apo vetem 10% paskan mbet Shqipetar sipas teje? Grup i izoluar jeni ju pakice! Deshet apo nuk deshet do te behet ashtu siq thot populli Shqipetar e jo ate qka e thoni ju. Feja eshte feje,Kombi eshte komb dhe ashtu do te jete si ne Arabi si ne Shqiperi Si ne secilin vend ku eshte njerzimi, Ky ke vetem sqarim Klm.

 25. tourkofagos says:

  pune sorrash,varu kkkkk………

  1. Papa Jani says:

   dhe ti more adhelfia Tourkoarxidifagos njesoj me keta je, vetem se ne ane te kundert. kamikaz i janulles = kamikaz mysliman
   yyyysht vromopushti

 26. DUMBABEN says:

  Pa mbaruar akoma muaji, ku ne kosove u diskutua mbi ndryshimin e historise se skenderbeut , shperthyen taborret e jenicereve te mbetur qe edhe mbas 600 vjetesh mbijetojne akoma .Ky eshte suveniri i brezave qe do vine, dhe absurditeti me i madh eshte te luftosh huqet, zakonet ,traditat e te njejtes fe qe shumica e kosovareve bejne pjese .Shkurtoni vuajtjet e juaja ,o hiqeni qafe ose behuni te gjithe si ata

 27. xixa says:

  Nese vazhdon keshtu muhabeti, sume shpejte do te kemi…qe te sqarohen punet se kush eshte Zot ne vendin e vete.O ti i ndyre, qe kjo feja e muslimaneve paska ardhur nga azijatiket,eshkerdhyera jote mos valle erdhi nga Amerika?! Nese qenka veshja muslimane nje imazh i keq per boten perendimore,si mundet qe ne britani te kete police me shami,njashtu ka ne Itali(ne Verona),kurse ne SHBA ka edhe prezantuese TV te cilat jane te veshura me dinjitet?.Si nuk u vije turp o qenefa te sulmoni dhe ofendoni fene apo identitetin e fqijut tuj te pare?! Pse muslimanet nuk diten asnjehere te flasin dika keq per fete tjera?A duhet patjeter te pyeteni ju se cka duan njerezit te veshin e te mbathin? ndoshta jeni mesuar nenave dhe motrave tuaja vazhdimisht ti shikoni vithet dhe gjoksin, kurse tek te mbuluarat nuk eshte ashtu.Nje italian i njohur dhe mjafte arrogant per nga sjelljet e tij(Vittorio Gasman)tha” mbulesa islame eshte dinjiteti i femres,e jo si femrat tona ,cdo levizje qe bejne ju del myhyri perjashta} Mos lakmoni ata qe ju con ne amoralitet.Por sdq keni te drejten tuaj .

  1. tourkofagos says:

   ty arapo patjeter qe marmida te nxjerr xixa………yyyytttttt vrromotourko

 28. BERISHA LARGOHU. VOTONI KUNDER BERISHES, POR EDHE MBRONI VOTEN DUKE PERDOR EDHE FORCEN POPULLORE. says:

  U cliruam nga perendimi, por na pelqen te behemi si afganasit duke mbuluar fetyren e shemtuar. Eshte humbje kohe te merresh me kosovaret islamik.

 29. fieraku4u says:

  MIRE JA KAN BERE KESAJ BUDALLES…PREJ BYTHE TA NXJERRIN JASHT SHKOLLES.
  NESE KA DESHIRE TE VENDOSI SHAMI, ATEHERE TE SHKOJ NE SHKOLLE FETARE.

 30. Agron says:

  Ne njerezit shqipetar, ne populli shqiptar, ne rradhe te pare jemi fise ilire, jemi rrace europiane. Se te tille do te vazhdojme te jetojme per jete e mot. Prandaj per ne feja e shqiptarit eshte shqiptaria, nuk eshte kisha dhe xhamia. I cili duron ti falesh 5-se here ne dite ne nje ndermarrje apo institucion shteteror ose privat, ke ardhur per pune apo per falje. E pergjithshmja e popullit shqiptar eshte qe te shkojme drejt Europes, sepse ketij kontinenti i perkasim. Te gjithe te tjeret qe nuk deshirojne kete rruge te nderhyjne prane qeverive dhe shteteve qe perkrahin keto lloj rrymash ne vendet islamike dhe te shkojne atje per te jetuar, banuar dhe punuar duke mos na u perzier ne jeten tone te perditeshme. Ne qoftese nuk deshirojne te marrin vesht per edukim, per arsimim dhe ne menyren e jeteses po ju dergojme me ju sistemuar shokun e nderuar ENVER HOXHEN, se ju tregon ai sa te devotshem jeni ju mbas besimeve fetare. Ai ju ben fjalet fe, besim fetar ta shlyeni nga truri dhe mendja. Vajze e dashur dhe familja e juaj nga Ferizaj, merrni masat e duhura qe te beheni familje e emancipuar dhe mos t’na hapni probleme dhe shqetesime duke na mbajtur prej jush Europa larg, larg, …
  Feja po del qe qenka opium per popullin, ku jane kleriket e ketyre besimeve fetare pse nuk nderhyjne?? Keto jane vetem turpe. Shoqeria shqiptare duhet te distancohet pergjithmone prej ketyre kerrmave. Shfare shqetesimesh kemi dhe ju injorant na duheni.

 31. Shqiptar says:

  Injorantet nuk kane brire qe t’i dallosh, prandaj dhe vendosin keto shamite apo mbajne mjekrra e pantallona trecerekshe. Po kur i mbajne jevgjit me besoni qe u shkon shume.Dhe ka filluar qe te duken te gjithe si jevgj.Keta te Kosoves edhe jane edhe nuk jane shume por ata te Maqedonise jane te gjithe te semure nga ky kancer i njerezimit.

 32. I.Troplini says:

  Laicizmi i shkolles shqiptare eshte themeli i shoqerise europiane. Injoranca dhe mungesa totale e asaj qe quhet identitet kombetar e nje shtrese te caktuar te shoqerise shqiptare, ka bere qe te jemi deshmitare okulare te nje “rryme fetare” te panjohur me pare.Nese shteti do te kryente detyren qe i ngarkon kushtetuta,,,duke kontrolluar dhe mbikqyrur te gjitha “fondacionet bamirese” qe na kane mbire si kepurdhat pas shiut,,,,kontrollin e financave te tyre qe vihen ne dispozicionin e kandidateve qe jane te gatshem te mbajne shami, ferexhe, mjekra, callma apo cfaredo xhevahiri te botes arabe,,,,do perjetonim ne nje kohe te shkurter ate qe quhet brisku i berberit dhe “Kontet e Montekristos” do dilnin nga shpellat per tu bere pjese e shoqerise shqiptare se vitit 2013 dhe jo asaj te botes arabe qe i ka ngelur ora ne shekullin e 12.
  Nese keta njerez te blere, kerkojne te anashkalojne ligjet e ketij vendi atehere duhet tu behet e qarte se rruget per ne vendet arabe jane te hapura. Rruga e mbare dhe shkofshi e mos ardhshi.!!!!

 33. tourkofagos says:

  sic dihet nga te gjithe,keto dite Egypti eshte perfshire nga rrevoltat masive,kunder qeverisjes se islamikut Monzi,por ajo qe te bie ne sy se pervec vrasjeve ,numri i cileve sot arrin ne 50,ne mes te rrevoltuesve ka edhe gra,por byrazeret e Zikes,nuk kane harruar te shfrytezojne rastin per ti perdhunuar.Numeri i grave te perdhunuara arrin ne 19….
  kjo eshte ”kultura” dhe ”besa” islame……….

 34. Shqip4ever says:

  Turgofagosi & co e prishen shfaqjen e dokles, kurse tani shohin shfaqje shqiptaro – islamike.
  Nje budalla e hedh nje guri ne perrua e njeqind te mencur s mund ta largojne nga aty.
  jep zot mend aty ku ska.
  Une quditem me disa komentues ketu, ju keni rastin t shihni kosovar gjithandej Shqiperise sidomos veres – sa prej femrave vijne te mbuluara me shami .
  Kurre s kisha besuar qe n ket gazete ka aq shume grek.

 35. Alba says:

  Un kuptoj qe juve albanezve ju ka lan me pasoja axhi Enver dhe nuk kuptoni fjalen “tolleranc” dhe “bashkjetes” por shqiptaret n’Kosove nuk kan ksi lloj problemesh…shteti nuk ka te drejt te me cenoj lirin, n’ket rast venjen e shamis…n’Kosove, praktikimi apo jo i fes asht zgjedhje shum e lir dhe askush nuk detyron askend…neve nuk kemi nevoj per nderhyrje ne shoqnin ton nga ateistet apo vllehogrekoshkavellat fanatika .…kur te braktisni komplet ate mentalitetin e bunkerave dhe te kuptoni qe tolleranca, edhe ajo fetare, eshte shenje e qytetrimit, ateher ejani dhe jepna mesime…

  1. WEB says:

   Jo moj alba se dime te clirohemi nga” komplekset” ne albanezet ,pak e veshtire te na akuzosh per mbetje ideollogjike te enverit qe ka jo me shume se 22 vjet qe ka vdekur dhe quan tolerance fetare komplekset e mbetura 600 vjet me pare .Admirueset dhe shamikuqet e kosoves kane kerkuar dhe kerkojne me shume se nje tolerance fetare ,informohu mire prane liderit te tyre shpirteror shefqet krasniqit se ai ti shpjegon me mire

  2. Bono says:

   Alba e para e punes meso te shkruash se tastiera i ka te gjitha germat e gjuhes shqipe, pastaj ajde dhe na jep moral. Sa per veten time shpresoj qe te mos bashkohemi kurre me ju se ky do ishte fundi yne. Radikalizmi islamik do kapte vleren 90%. Pastaj do pirdhnim fare si popull.

   1. Alba says:

    Pik s’pari, un flas dialektin e t’pareve t’mij, dialektin e bukur geg kosovar. Me ate standarden e juve t’vendosun nga dy tre pleq aty ne kongresin e axhit Enver muna veq me fshi prapanicen.
    Pik s’dyti, shum kosovar (ashtu sikur shum shqiptar tjer te ish Jugosllavis) juve albanezeve nuk ju konsiderojn shqiptar por vllehogrekoshkavella, qka ne realitet shumica e banoreve te Shqipnis jan (axhi Enver ju ka shqiptarizu me zor) dhe te sapodalaun nga regjimi i shkavellave sigurisht nuk dojn me perfundu bashk me vllehogrekoshkavella sikur ju, dhe ky numer i kosovarve (dhe shqiptarve tjer te ish Jugosllavis) qe kan kuptu natyren e banoreve te Shqipnis po rritet qdo dit e ma shume. As Evropa nuk don njerzit e bunkerave sikur ju, ta siguroj.
    Pik s’treti, s’ka lind bir nane qe tregon kosovarve ne cilen fe me besu, ju muni veq me ham ham ham ham dhe na ecim perpara.

 36. Kosovari says:

  Sa lehtë që mashtrohet populli ynë. Nuk mësohet ai kurrë me truqe të diktatorëve kriminelë në pushtetin tonë.

  Diçka tjetër zihet tani në tenxheren e qeverisë. Për të ja humbur fijën popullit zbulohet një “problem edhe më i madh” se sa situata e mjerë ekonomike dhe liria e kufizuar njerëzore në Kosovë.

 37. 524E says:

  Nje duartrokitje e madhe per kulturen ”shqiptare” qe e paski ju,per te qene shqiptar sdo te thote qe ta ndryshosh mendimin per ndonje gje siq eshte feja,gjithkush ka te drejte te besoj qka te doje,vet diversiteti natyror tregon qe qdo njeri eshte i ndryshem nga te tjeret dhe feja nuk eshte dhune po eshte deshire apo rruge qe qdo njeri mund te jete apo te mos jete ne te…Ju te kishit qene studius te thelle te te gjitha feve siq jeni ”studius” te fyerjeve qe beni nuk do te kishin folur kunder asnje feje,se qdo fe kerkon paqen shpirterore dhe mendoje qe feja eshte shume qeshtje individuale apo personale…Edhe me keto terme ”terrista” apo ku ta di un ”terroristat e kryqezatave” apo edhe me teje jane terme te njerezve te cilet kane pasur interesa jofetare,sepse nese kishte qene feja predikuese e luftes apo dhunes neper bote,ose do te ishim te gjithe ateist ose e gjithe bota do te shkatrrohej…Un me mire them qe mos t’i paragjykojm e as t’i fyejm asnje fe por nese doni qe te keni njohuri me te sakta per nje fe te veqant lexoni librat e tyre e jo predikuesit e tyre sepse njerzit lindin te ‘dobt’ ne qdo aspekt prandaj nuk mund te jene te paster si qdo fe qe eshte…Prandaj un e shoh te paarsyeshme largimin e kesaj vajzes nga shkolla sepse eshte dhune mendore dhe fizike sepse qdo njeri e ka te drejten e vet se qfar veshje deshiron qe ta kete deri sa nuk e pengon tjetrin ne epsh apo dhe terme te tjera te cilat i kuptoni me mire se un…Edhe persa i perkete atyre qe thojn feja e shqiptarit eshte shqiptaria,i them qe ta mbaj per vete at mendim sepse dikush mund te mos mendoj si ti dhe ti nuk ke te drejt t’ua percaktosh te tjereve fene…

  1. rrebeli says:

   524E,ke shum te drejte,komentit tuaj po ti heqesh ate q-ne,qe ti e perdor ne vend te c-se edhe mund te kuptosh ndonje gje.Gjuha eshte ajo qe na bashkon dhe te ty personalisht,kjo le per te deshiruar.Vetem nje keshill ke nga mua:meso shqip,a po te vyn nji abetore?!

 38. 524E says:

  Fatkeqesisht nuk i kemi shpikjet tona per ta perdorur dhe ne net ë-n,q-n,ç-n apo tjera,kur te behemi te zotet e mendjes per te shpikur dhe vete ndonje mjet si KOMPJUTERI qe e kane shpikur atehere eja fol me mua,edhe me qe ra fjala ABETORE nuk thuhet po thuhet ABETARE apo mos ndoshta dhe ketu e kam gabim.
  Edhe nuk eshte shkrim zyrtar qe duhet patjeter te mos kesh gabime gramatikore ketu po eshte qeshtje krejt tjeter,eshte qeshtje mendimesh dhe kulture te CCdo njeriu ne vetvete…
  Po s’kam faj qe ne si ‘shqiptar’ jemi te pakulture dhe per qdo hap qe bene njeriu ta kundershtojme vetem e vetem qe nuk mendojme njejte,per mua kjo mos kulture 🙂

 39. egezon says:

  Esselamu Alejkum, kjo vajza Njomza Jashari , eshte a martuar apo ndonji gje e till ? Nese jo atehere : Une jetoj ne Bruksel dhe kerkoj nje vajze te tille po qe se keni ndonji kontakt une do ta marr at vajzen ketu ne Bruksel Inn shaa Allah dhe ajo do ta kryen shkollen , shpenzimet dhe te gjitha obligimet i marr persiper personalisht. Ju faleminderit nese do pergjigjeshi . Esselamu Alejkum.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Array
(
  [0] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 13
      [name] => Rajoni
      [slug] => rajoni
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 13
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 8533
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 13
      [category_count] => 8533
      [category_description] => 
      [cat_name] => Rajoni
      [category_nicename] => rajoni
      [category_parent] => 0
    )

)
Top
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
X