#NdihmoniAnxhelen/ Jepni edhe ju kontributin tuaj sado të vogël per ti rithyer buzëqeshjen /Anxhela Nocka. Kliko Ketu
mbyllet per 10 sekonda ose kliko X

Gjysma e kosovarëve të varfër

kosoveGati gjysma e kosovarëve përballen me varfërinë, përderisa shumë prej tyre jetojnë në varfëri të skajshme me vetëm 1 euro në ditë. Sipas një publikimi të fundit të Agjencisë së Statistikave të Kosovës(ASK) në bashkëpunim me Bankën Botërore, në vitin 2010 në Kosovë rreth 29.2 për qind e popullsisë ka jetuar në varfëri të plotë me vetëm 1.55 euro në ditë për një person të rritur dhe 8.2 për qind e kosovarëve jetojnë në varfëri të skajshme me vetëm 1.02 euro në ditë.

“Varfëria në zonat rurale dhe urbane janë pothuajse të barabarta , varfëria e plotë në zonat rurale është 30.7 për qind ndërsa në zonat urbane 26.7 për qind , ndërsa varfëria ekstreme në zonat urbane është 7.8 për qind ndërsa në zonat rurale është 8.5 për qind”, thuhet ndër të tjera në publikimin e ASK-së.

Bazuar në statistikat e ASK-së 36 mijë e 129 familje kosovare me 157 mijë e 329 anëtarë marrin asistencë sociale nga shteti.

Përpos atyre që nuk punojnë dhe që varen nga ndihmat e ulëta sociale, përfaqësues të punëtorëve thonë se edhe këta të fundit përballen me varfëri për shkak të ardhurave të ulëta.

Haxhi Airifi, kryetar i Bashkimit të Sindikatave të Pavarura të Kosovës(BSPK), ka thënë të martën për “Zërin” se nga fillimi i procesit të privatizimit e deri më tani rreth 70 mijë punëtorë kanë humbur vendet e tyre të punës, të cilët kanë mbetur raste sociale. “Të gjithë këta përballen me një gjendje të vështirë sociale dhe familjet e tyre jetojnë në varfëri”, shprehet Arifi.

Sipas tij, edhe ata që janë duke punuar nuk marrin paga dinjitoze në Kosovë. “Nuk e di si mund të kalohet muaji me 150 euro. Shumë të punësuar në sektorin privat paguhen 150 euro në muaj dhe me këtë pagë është e pamundur një familje t’i blej artikujt elementar për një muaj e lëre më për gjërat tjera”, potencon Arifi./Zëri/

17 komente në “Gjysma e kosovarëve të varfër”

 1. Babadimri says:

  Nuk i besoj ketyre shifrav, ne Kosove vetem nga diaspora ne 2012 hyren mbi 700 mil.€ qe eshte viti ma se paku qe kan dergu diaspora.
  Dmth, 700 mil € i kan ne disponim pa prekur pun me dorė. Nuk njo njeri nga farefisi qe eshte i varfer, prandaj pyes ku jetojn ata te varfer ne ,,shpella”.
  Ne Kosovė deri von kishte puntor krahu nga Bullgaria, nese ishte aq e varfer do ndodhte e kunderta.

  1. dardani nga dagestani says:

   edhe bejleret e shqiperise ishin shume te pasur dhe kishin sherbetore te cdo lloji por populli vdiste per buke.

   1. raimondi says:

    Por sipas FMN dhe bankes Boterore Kosova ka ritje ekonomike te larte dhe per vitin qe vjen do kete ritjen ekonomike me te larte ne Raajon rreth 4% …

    Atehere si ka mundsi kjo varferi..??

  2. Dardan says:

   Babadimri,, 700 mil euro ne rruge zyrtare po kaqe hyjne ne kosove ne rruge jo zyrtare vetem nga Diaspora dhe vetm per ndihma familjarve, Pluse investimet e ndryshme qe ben diaspora gjdo vete ne Kosove gjithashtu nuk ka familje ne Kosove e cila nuk e ka nje antare jashte Kosove dhe Diaspora e Kosoves esht e vendosur ne vendet me kapitaliste te Evropes si Gjermani Zvicrra Austria Suedia Amerika etj etj,

   Keto statistika kane prapavi Politike per ta paraqite Kosoven si shtet te deshtuar nga disa Organizata brenda dhe jashte Kosoves dhe qe financohen nga qarqe anti Shqiptare ndersa perfaqsuesi kryesore i tyre ne Kosove esht Veton surroi me sorrogana

   Vazhdojme tutje sikur ekzagjerohen gjerat thua se Kosova esht Kine me mbi 1,miliarde banore jo ore jo Kosova ka vetem 1,8 Milion banore Rezident dhe 800-900 mi ne Diaspore ku jetojn me dekada dhe ku shumica kane krijuar kapitale marramendes dhe fatmirsishte e ndihmojne shume Kosoven dhe familjet e tyre,

   Kushe e ka vizituar dhe e njefe Kosoven me siguri ka me qeshe me keto statistika realiteti ne Kosove esht krejte ndryshe njerzit ne Kosove jetojn me mire se ne shume vende te rajonit perfshire Serbin Maqedonin dhe Shqiperin, Nuk ka person ne Kosove i cili nukka ne pronesi te pakten nje shtepi apo Banese dhe shumica e Kosovarve kane edhe nga dy e tri Shtepi apo Banes dhe nje numer shum i madhe kane shtepi e banesa edhe ne bregdet,

   Nuke e di si munde tju besojm ketyre statistikave kur nuk ka shqiptar nga Kosova i cili nuk ben te pakten nje her ne vite pushime dikun ne bregdet nuk e di si tju besojme ketyre statistikave kur ende pa dale nga prodhimi ne gjermani tipi i fundit te makinave ato veqe kane arrite ne Kosove ase ne gjermani nuk ka me teper BMW X6 se ne Kosove po ashttu nuk ka asnej qytet ne Itali qe ka me teper Ferari se sa ne Kosove etj,

   Pa permende veprimtarite ilegale te cilat zhvillohen gjithandej Ballkanit dhe Evropes dhe te cilat gjithashtu gjenerojne edhe te ardhura te majme dhe keto te ardhura ne kosove munde te jen disa miliarda euro,

   Pastaj si ti besojm keto statistika kur Kosova me te ardhura vetjake pa kredi po finacon projekte miliarda euro si rruga e kombit,

   Pastaj si ka mundesi ti besojm keto statistika kur Kosova pa pike dyshimi ka numrin me te madhe te milionerve dhe miliarderve ne eure, Ne Ballkane dhe Evrope per koke banori,

   etj etj etj,

  3. Dardan says:

   Babadimri,, Gjithashtu edhe une jame pjestare i nje familje e cila per nga numri munde te jet me e madhja ne Kosove dhe numron mbi 300,antare deri ne tre shoke dhe i njofe te gjithe mbi 150 prej tyre jetojm ne zvicerre tashe e disa dekada por nuk ka asnje ne fisin time qe jeton ne varferi apo nuk ka nje shtepi dhe ka problem per te jetuar normale se kerkesa ka gjithmon dhe gjdokushe ka nevoje per me teper lek, Gjithashtu dua te them se para luftes ne Kosove asnje nga pjestaret e familjes ne kosove nuk kan qen te punsuar dihen arsyet por tashe pase luftes vetem nje pjestare i familjes time ne Kosove nuk punon dhe aje nuk don me punue jo se nuk gjen pune por i punon gruja ne poste ku mer 800 euro page ne mujte e ky kusha e then tu shetit e tu nga mase sportit, Po ashtu edhe na rrethi ku jetoj une ne kosove sinqerisht nuk njofe familje qe jeton ne varferi apo dikon qe nuk punon perveqe atyre qe nuk dojn me punue dhe numri ketyre esht i vogel se njerzit ne kosove ne pergjithsi jan puntore dhe nuk ju vjen turpe me punue ,,

   Seriozisht po habitna ku pej marin keto statistika.

   Nuk them se ne kosove njerzit jetojn nder pallma mirpo edhe keto statistika nuk jane te verteta jan jasht realitetit te kosoves dhe gjithashtu keto statistika duhet te klasifikojn qarte ate qe quhet varferi se edhe varferia ne Kosove nuk munde te krahasohet apo barazpeshohet me varferin ne Egjipte apo Afrike, Ne Kosove munde te klasifikohet i varfer edhe dikushe qe ka nje apo dy shtepi 4-5 hektare toke pjellore nje makin dhe traktore dhe ky prape klasifikohet i varfer dhe i pa pune se ne kosove nuk regjistrohen si te vet punsuar njerz te tille ndersda ne shqiperi prsh kategori te tilla vlersohen si te vetpunsuar etj etj,

  4. Dardan says:

   Babadimri,, Shum e vertet jo vetem puntor krahu nga bullgaria Rumania por edhe nga Azia ka ne Kosove, tri fabrika te cilat do punsonin 3000 persona njera Amerikane dy Evropiane kan pase mu ndertue ne Kosove por kane ike ne Maqedoni arsyet nuk kane gjet fuqi puntore te gatshme te punoje per 250-300 euro ne muajt

 2. Epirioti II says:

  Z. Mero Baze, jam nje lexues i rregullt i Temes, aktiv ne blog, madje dhe donator me raste i saj.

  Kam nje respekt galaktik per ty si gazetar dhe per gjithe stafin e gazetes. Te lutem shume mos perdorni censure kur ju shajne miqte e tu apo bashkepuntoret e gazetes. Gazetaret jane si politikanet, kane favorin e pushtetit, por duhet te paguajne koston e kritikave qe u bene publiku (secili e gjykon vete pastaj se cilat jane kritika te drejta e cilat jo).

  Nuk ka nevoje ta publikoni kete postim. Thjesht po ju ngre nje shqetesim juve.

  Shume mire qe e sollet gazetarin VIP Andi Bushati tek Tema se shton pluralizmin e mendimit, por shume keq qe censuroni kritikat ndaj shkerdhatoanalizat e tij (term i frymezuar nga gjetja “shkerdhatokraci e nga Dritori Agollit).

  1. BERISHA LARGOHU. VOTONI KUNDER BERISHES, POR EDHE MBRONI VOTEN DUKE PERDOR EDHE FORCEN POPULLORE. says:

   Epirioti, u pasqyrua e verteta, nuk ke pse ti tregosh Gazetes se si te shkruhet. Gazeta Tema eshte e pavarur dhe nuk mund te diskotohet as edhe nji informacion qe publikohet nga kjo e fundit.

 3. fiku says:

  Do behen me te pasur kur te bashkohen me zhulin Shqiperi. Sa ta marri Aleanca Koq E Zi pushtetin do shifni sa do te rritet mireqenia e “shqiptaro/kosovareve”.

 4. WEB says:

  Kjo gjendje, eshte terreni me i pershtatshem per perhapjen e islamit ekstremist ne kosove .E cliruar nga fuqite e medha ,pastaj e braktisur ,fonde me qindra mijera dollare qe futen ne xhepat e politikaneve ,nen presionin dhe vershimin e mallrave serbe, kosova njelloj si shqiperia jane te dyja ne gjunje

 5. Luani nga Kosova says:

  Kosova kurrë nuk ka qenë më e pasur se sot. Më shumë para ka Kosova për kokë të banorit se sa Zvicra, Gjermania apo Holanda. Në dyqanet e Kosovës çmimet janë shumë më të larta se sa në Evropën perëndimore. Mallrat janë kryesisht serbe, me cilësi shumë të dobët, por shqiparët kanë si duket të paguajnë dhjetëfish më shumë se banori në Serbi.

  Si është në gjendje populli i Kosovës që të paguaj për një dasmë deri pesëdhjetëmijë euro. Çdo njëqind metra gjendet një sallon luksoz dasme. Ku i shpenzojnë pronarët e këtyre lokaleve paratë e fituara?

  Si është e mundur që të mos gjesh asnjë rrugë të qytetit pa së paku një hotel me pesë yje? Si u paraqit nevoja për ndërtimin e tyre? Rrogë më të madhe se sa në Gjermani merr punëtori aty, apo jo (?!). Ku i dërgojnë ata paratë e fituara: jashtë shtetit?

  Nuk ka fshat pa dhjetë vetëshërbime. Kujt ja shesin këta tregtarë këtë mall – të varfërve? Nëse jo, ku e lënë gjithë atë pasuri?

  Të varfër janë disa kombe në Afrikë, sepse kurrë nuk bie shi dhe nuk mund të mbillet toka për ushqim. As kafshët nuk kanë të hanë dhe janë zhdukur. Peshk nuk ka, se nuk ka as lum e as det.

  Kosova nuk ka të drejtë të ankohet se është e varfër. Të gjitha i ka në dispozicion. Policia serbe ka ikur tani dhe askënd nuk e ndalon që të përmirësoj gjendjen e popullit shqiptar aty.

  Kosova nuk duhet të lejoj që gastarbajterat të gjuajnë me para kur kthehen për disa ditë. Këta e kanë shkatërruar ekonominë. Secili nga diaspora i cili e viziton familjen e tij dhe nuk hargjon si i marrë, shahet nga populli dhe e quajnë qelepirxhi. I varfëri nuk e bënë këtë.

  Shqiptarët nga Kosova vetë e kanë krijuar këtë situatë, vetë e kanë fajin dhe vetë duhet ta zgjidhin atë.

 6. DETARI@ says:

  Jo te varfer ,por nje varferi e tejskajshme !Sepse ne kohen e bashkimit jugosllav ,per kosovaret askush nuk tregonte interes ,tani qe edhe z.thaci eshte nji udheheqes i dale nga kryengitja me arme ,nuk duket se nuk e kopjon ket kancerin tone !Kam pare me syte e mi ne plazhin e durresit nga afer nji aspekt teper prekes !Aty ku isha shtrire ne reren e nxete te plazhit ,prane ,pothuajse ngjitur kisha nji familje kosovare,me pak fjale ,ishte burre e grua me tre femije te vegjel.Nuk kishin nji peshqir qe tu vinin femijeve per tu shtrire ne rere .Ne vinim nga jashte dhe ishim me nji ekonomi me te mire ,dhe kur po hanim fruta ,nuk na shkonin ne bark !Femijet e kosovarit na shikonin dhe mu pre oreksi.i thashe gruas jepi dicka te hane,i dha gruaja gjysmat e tyre dhe u fali dy peshqire ,por u rrenqetha se ata shkruanin greqisht,megjithate na falenderuan me shume mirenjohje .Ishte hera e pare ne jeten e tyre qe shikonin nji sasi kaq te madhe uji nga afer na thane…tani nxirreni konkluzionin vete se ne cfare gjendje ekonomike dhe psikologjike ishin ata njrez !

  1. Dardan says:

   DETARI@,,, Kjo peralla qe sapo tregove me duket shum cinik dhe egoiste aje kosovari keshtu ashtu nuk kishte peshkire nuk kishte fruta ishte i varfer etj ndersa ti ket kosovarin e pasket takuar ne pushime ne nje palzhe ku shkohet per qejfe interesat si pershkrim,

   DETARI@,,, Ti thjesht ja fute kote ti nuk e njefe fare Kosove me sa duket ase nga fotot ndersa ne kohen e jugosllavis kosova ka qen te pakten 100,vite para Shqiperis ne gjdo aspekte edhe sote Kosova ne gjdo aspkete eshte para Shqiperis shum me e zhvilluar se Shqiperia ,,

   Pastaj mos stis e mos fillo keshtu se nuk e di ku ndalemi edhe une sa her shkoje per pushime ne Kosove ballafaqohem me disa sken ne Bari apo traget nga Shqiptare te Shqiperis te cilat fare nuk me bejn kranare kur i shofe Shqiptare gjithandej qosheve te koridoreve duke fjet dhe mezi kaloj ne dhome prej njezve te shtrire koridoreve , Por edhe ne vete Shqiperin ku nuk ka ruge ku nuk ka njerze qe kerkojn lemoshe ,,, Edhe nje sen te jeshe i sigurte se varferia e kosoves nuk krahasohet me ate te Shqiperis varferia ne Shqiperi esht shum ma ekstreme dhe me e larte por ju i falsifikoni statistikat,

   Edhe nje gje mos e lidhe detin me kaqe cinizem me mirqenje dhe statusin socila qe munde te ket dikushe, Une njofe zvicrrane milioner qe kurre ne jeten e ti nuk ka qen ne dete dhe jashte zvicrres

  2. Dardan says:

   DETARI@,, hera e pare ne jeten e tyre qe shikonin nji sasi kaq te madhe uji nga afer na thane…tani nxirreni konkluzionin vete se ne cfare gjendje ekonomike dhe psikologjike ishin ata njrez ,!
   ————————————————————————-

   Nuk e di qfare konkluzioni po kerkon ti me nxjerre prej njerzve nga kjo qe thua ka mundesi se me teper se gjysma e botes te mos ket qen kurre ne dete dhe te mos ken pare kurre sasi aqe te medha deti si thua ti, dhe qfare lidhje ka kjo me mirqenjen vete ne evrope munde te ket disa dhjetra miliona njerze qe nuk kane qen kurre ne dete, po ashtu edhe ne Shqiperi ka me qindra mijra njerze qe nuk kan qen asnjeher ne dete me gjithe faktin se Shqiperia ka dete,

 7. DETARI@ says:

  miku im dardan !qe te komentosh nji koment eshte thjesht nji shprehje se sa nji perrale qe thua ti !Nuk e di mor mik ,se per ke e ke fjalen ti ne Kosove qe eshte 100 vjet para Shqiperise !Nga mentaliteti shqiptaret jane shume here me para se kosova dhe maqedonia !kurse nga gjendja ekonomike shqiptaret jane dhe duket se sot kryesojne kudo.Pra ,neqoftese se ti ke njohur kosovare shperndares droge e gangstere te tjere ,nuk duhet te harrosh se populli kosovare eshte shume i goditur nga ana ekonomike.Dhe persa i perket komentit qe kam bere me lart ,nuk e kam problem percmimin tend ,sepse jemi mesuar me fodulleqe dhe ‘mendjemprehtesi’ te disa shqiptareve qe per cdo problem qe paraqitet si leal ,do te dale dikush si ti dhe do ta hedhe poshte ate.megjithate ta thashe dhe me larte qe nuk ka proble.Duhet ta vesh mendjen akoma me shume ne sherbim te vetes tende qe te mose te te tradhetoje ,dhe po qe per kosovaret ,kam shume shok e miq qe kam ngrene e kam pire duke kenduar kengen e ‘Qorrit ‘ me cifteli,,,gjithsesi qofsh mire !

  1. Dardan says:

   DETARI@,, Tashe te jemi te sinqerte une nga natyra jam tip i tille qe i them gjerat troqe edhe sikur te rrotullohet bote dhe nuk kam qare pa ta dhan ni pergjigje ti thua

   (Nga mentaliteti shqiptaret jane shume here me para se kosova dhe maqedonia)

   Per cilin mentalitet e ke fjalen zoteri per vrasjet perdhunimet torturat hajnite masakrat ndaj familjes grave e femive qe ndodhin per gjdo dite gjithandej Shqiperis per ket mentalitet e ke fjalen zoteri, A?po per ate mentalitetin se burrat ter diten sillen verdalle rrugve te Shqiperis ndersa grate punojn dhe kryjn punte e meshkuje,, Ku e shefe ti ket mentalite me perparimta te Shqiperis se aje i Kosoves dhe Maqedonis,

   Ndegjo zoteri ti sepri njeher nuk i njefe fare Shqiptaret e Kosoves as ne Mentalite e ase si jotojne ata por ti me sa duket nuk pe njifshe ase Shqiperin mendone ti Zoteri se Shqiperi esht BLLOKU I TIRANES dhe Shqiperia esht ajo qe te servojne mediat e Korruptuara te Shqiperis te cilat punojn per interesa ekskluzive te pushtetit duke e paraqit Shqiperin parajse si enveri dikur, Mendon ti se aje grusht i njerzve i cili paraqitet ne mediat e Shqiperis paraqet mentalitetin reale te gjithe shoqeris Shqiptare ne Shqiperi,

   Jo mor Zoteri jo ne Shqiperi jashte Bllokut te Tiranes dhe jashte Studiove mediatike ne shumicen e vendbanime jetohet ne Mizerabilitet dhe me mentalitet te kohes se Gurit, Per ket arsye ka kaqe shum krime,

   DETARI@!kurse nga gjendja ekonomike shqiptaret jane dhe duket se sot kryesojne kudo.
   ———————————————————————–

   Ti po flet sipase statistikave te Sali Berishes por realiteti i Shqiperis esht komplet ndryshe nga ato qe ju servone xhaxhi salihe, Une e dua Shqiperin por edhe ne ket momente perkunder luftes qe ka pase Kosova, Prape Kosova ne gjdo pore te jetes esht te pakten 20,vite para Shqiperis edhe Maqedonia dhe ket munde ta vereshe qarte sapo te hyshe nga Shqiperia ne Kosove apo Maqedoni,

   DETARI@,Pra ,neqoftese se ti ke njohur kosovare shperndares droge e gangstere te tjere ,nuk duhet,
   ———————————————————————–

   Ju ka mbet si paranoje kjo juve te Shqiperis mendoni se vetm me droge e Prostitucion fitohet leku,,

 8. tefta says:

  shqiperia ka varferi ku ahqipetaret autoktone jetojne ne apartamente te shkaterruar ,ndersa te ardhurit ne keto 20 vit kane shtepi me ne oborre dhe keshtjella

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Array
(
  [0] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 13
      [name] => Rajoni
      [slug] => rajoni
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 13
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 8525
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 13
      [category_count] => 8525
      [category_description] => 
      [cat_name] => Rajoni
      [category_nicename] => rajoni
      [category_parent] => 0
    )

)
Top
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
X