#NdihmoniAnxhelen/ Jepni edhe ju kontributin tuaj sado të vogël per ti rithyer buzëqeshjen /Anxhela Nocka. Kliko Ketu
mbyllet per 10 sekonda ose kliko X

Toponimet në pasaportë, policia greke bllokon 14 shqiptarë në aeroportin e Athinës

aeroportiGreqia vazhdon të shfaqë pengesa në kalimin e shtetasve shqiptarë në tokën helene.

Autoritetet greke kanë bllokuar sot 14 shqiptarë në aeroportin e Athinës me pretendimin për parregullsi në pasaporta.

Sipas informacioneve më të fundit, shkak për bllokimin e shqiptarëve janë bërë emërtimet e toponimeve në pasaportat e tyre.

Ditët e fundit është shfaqur përsëri problemi i shkrimit të toponimeve në pasaportat biometrike, pasi autoritetet kufitare greke kanë kthyer një numër shtetasish shqiptarë (kryesisht fëmijë), për shkak se vendlindja e tyre në Greqi është shkruar në shqip e jo në anglisht, siç kërkojnë rregullat ndërkombëtare.

Kjo ka ndodhur edhe disa ditë më parë në doganën e Kakavijës ku disa familje shqiptare, mes tyre 15 fëmijë  janë kthyer mbrapsht ku sërish si pretekst janë nxjerrë toponimet.

42 komente në “Toponimet në pasaportë, policia greke bllokon 14 shqiptarë në aeroportin e Athinës”

 1. Andreas says:

  Nuk eshte Greqia qe shfaq pengesa. Zbatimi i ligjeve, nuk quhet pengese. Ka nje mareveshje ndershteterore Greko-Shqiptare ku eshte rene dakord qe toponimet greke te shkruhen edhe ne anglisht. Eshte pala shqiptare qe nuk e zbaton kete mareveshje.

  1. eleΥΘeriskepsi says:

   Shkrim idiotesk !

   Pasi thote se rregullat kombetare kerkojn te shkruhen toponimet ne anglisht , [për shkak se vendlindja e tyre në Greqi është shkruar në shqip e jo në anglisht, siç kërkojnë rregullat ndërkombëtare] ,
   me poshte shkruan se toponimet jan PRETEKST (qe perkthehet se qellimisht pa te drejt krijon probleme pala greke),
   [mes tyre 15 fëmijë janë kthyer mbrapsht ku sërish si pretekst janë nxjerrë toponimet.

   1. anticensurë says:

    lefko
    pavarsisht se e ke bërë çorrbë derri këtë koment ke të drejtë!
    një pyetje kam për ty moj lefko!
    si su duke njëherë në komentet për kriston e papave?atë kriston që si farefis ju ka shërbyer kriminelëve,si zervës ashtu dhe Papadhopulos!të kemi pritur me ankth të madh të na flisje me atë tolerancën tënde që të karakterizon!me atë fuqinë e mendimit tënd të çliruar nga indoktrinimet nacionaliste!pasi lexova intervistën e atij hitlerit muxhhidin me origjinë shqiptare ju thashë disa shokëve të mi:shikoni kur ti vërsulet lefkotheja tashti!ti tregojë se është një nazist i ndyrë e kështu me rradhë!
    por më doli huq o lefko!ti as u duke fare!!!
    ta dish lefko se na ka mbetur hatri!ti je kripa e artikujve grekë!
    pak si tepër,por në fund të fundit je!megjithatë nuk mungoi zeheri i zakonshëm,ai bytha e turqve!

    1. raimondi says:

     Kjo eshte skandal __Po c’ju duhet grekeve se si e shenojme ne emrin e vendlindjes se qytetarit tone ne pashaporten e tij ??

     Pashaporta eshte shqi[ptare dhe une e shenoj si te dua , pasi ajo, pashaporta, eshte prone e shtetit tone nuk eshte e Greqise

     Greku ka te drejte te kontrolloje emrin tend se kush je ti dhe kaq , Se ku kam lindur une dhe se si e shkruaj une vendlindjen time aty , ajo nuk eshte pune e grekut , eshte pune e administrates shqiptare , dhe per kete nuk i jep llogari askujt…….

     Kjo qe bejne greket eshte e patolerueshme …..ndersa kjo qe thoni ju palacot e grekut ketu ,dhe heshtja e opozites per kete problem tregon se Ju , dhe Partia juaj nuk duhet ne asnje menyre te vini ne pushtet

     __Ju keni te gjitha veset e nje Fondamendalisti ultraortodoks , ndaj
     Sali Berisha edhe sikur ti vjedhi voat do i bej nje sherbim te jashtezakonshem Shqiperise duke mos lejuar Partine tuaj te vije ne pushtet..

     __Si na juftifikoni ju kete veprim te piste te aturotiteteve greke, se gjasme paskan te drejte …?

     Absolutisht greket nuk kane aspak te drejte , biles kjo qe krkrojne greket te behet ne pashaproten shqiptare, quhet nderhyrje ne punet e brendeshme te Shqiperise …..

     Shqiperia duhet ta coje ceshtjen ne gjykaten e Hages dhe atje te shikojme kush do fitoje…

     1. elio says:

      E sigurte qe fitojne Greket o tope…sipas konventave nderkombetare kane ku kapen, Idiote jane autoritetet shqipetare qe nuk dine te bejne as pasaportat e shtetasve megjithe demin qe kane shkaktuar duke djegur te vetrat te gjitheve e duke imponuar te rejat qe u paguan para afatit 50 mije lek, certifikata pa fund e verifikime ne komisariatet e policise…nejse flisni me Ponen se ai Myzeqari eshte ekspert per vjedhje e me safege qe ka punesur gjithe militantet..turp..

      1. raimondi says:

       Qepe ore kelysh greku ! –Do na tregosh ti se kush fiton

       Absolutisht Shqiperia duhet ta coje ceshtjen ne Gjykate dnerkomebtare,
       dhe ne te njejten kohe Sali Berisha nuk duhet ne asnje menyre t e lejoje te fitoje kjo PS e mbarsur me Idete e Fundamentalizmit Taleban Ultraortodoks

       PS-ja esht nje Parti e marre peng nga Jezuitet e Patrikanes greke

       –Ata bastarde mundohen te genjejne njerezit e thjeshte me veshtiresite ekonomike
       qe kalon demokraica shqiptare , per te marre pushtetin dhe per te vene ne jete
       qellimet e tyre te erreta Antishqiptare

       __PS-ja , eshte nje Opozite reaksionare , Anti-eruopiane dhe me simptoma te Fanatizmit meetsjar
       –Simptoma qe tani ne opozite shprehen me heshtjen ndaj akteve kriminale Mesjetare te integralizmit Ultra ortodoks kunder Kombit shqiptar…..

       ..Ndersa nqs vjen ne pushtet PS-, keto simptoma te krahut ortodoks ne PS do te shfaqen ne menyren me kriminale te mundeshme duke paralizar gjithe shtetin shqiptar……………

       Opozite qe ka frike te mbroje Shqiperine nga padrejtesite qe ben Greqia ,
       eshte nje opozite antishqiptare……..Absolutisht nuk duhet votuar kjo opozite e Andarteve te Greqise

       1. anticensurë says:

        o rajmondal-kajdisti
        besoj e kupton çdo të thotë “shko fshi bythën diku tjetër”or debil!or gjë e trashë!
        dhe xim kulufi ka pas më shumë mënd se ty o trap me avull!

     2. Varu teneqet. says:

      Shteti Shqiptar po ju vjedh pronen njerezve, po i sorollat neper zyra e gjykata pa fund, po i vjedh diten me diell, duke ju futur doren ne xhep dhe bllokuar llogari bankare dhe duke ju shitur pasaporta me 100-euro, qe edhe shtetet me te pasura i kane 35-euro!

      Shteti Shqiptar po vjedh qytetaret me gjoba fiktive, me cez bez e telekom, me tatime dhe sherbime. Po ju a merr shpirtin me monopole nepotike, qe nga karburantet e deri te ushqimet, qe majmin shoke edhe miq te familjes ne pushtet.

      Keta i paska zene meraku pse u kthyen 10-veta ne Aeroport . Kesaj i thone qe te mos degjosh kembanat e tua, por te shqetesohesh nga zilet e botes.

      Ik ore pirdhuni ju dhe pasaportat tuaja!!

   2. Obergruppenfuhrer says:

    E gjithe gerqia eshte SHQIPERI. Keshtu qe domosdo te gjithe emrat ne shqip do shkruhen. Jevgjerit gerko pedersto etiopiane duhet te kthehen ne vendin e tyre … Afrike.

  2. tourkofagos says:

   Mua vetem se pata te shkruajtur korca ne pasaporte ne 90′ me kthyen dy here derisa u bere grek me bekimi e lartmadherise se tij janullatos qe me pat shkruajtur koritsa qe prej atehere me nuk kam pasur problem te leviz ne drejtim te shtetit tim te dashur helen……Te dua janullatos se ajo vrima qe ma bere ne prapanice ja paska vlejtur.

   1. edlira says:

    edhe une te njejten histori si ty kam pasur zoteri

   2. edlira says:

    edhe une si ti

 2. dritani says:

  Me falni por nisur nga lajmi ne shqiptaret jemi komplet gomere.

  Nese toponimi duhet ne anglisht pse i marrin ne qafe njerezit?!

  1. Gjergj Simaku says:

   Po ata qe kane lindur ne zagori duhet ta shkruajne ZAGOPI apo ZATOPI

   1. dritani says:

    Duhet shkruajtur anglisht.

    Me siguri edhe ti duhet te jesh si ai qe ka mbushur pasaportat e ketyre fatkeqeve.
    E ka lexuar ligjin pergjysem…

    Sa per kulture Zagori eshte toponim sllav dhe jo grek…

 3. SS says:

  Shqiperia duhet ta shpjere çeshtjen ne Strasburg, se jane tashme qindra e qindra shqiptaret qe neperkemben nga shteti kriminel grek.
  Le ta vendose Europa nese sjellja e talebaneve ortodokse greke, eshte e pranueshme per Bashkimin Europian!

  1. Andreas says:

   Shqiperia mund te jete shteti rekord per numrin e çeshtjeve te humbura ne Strasburg qe eshte 100%. Atje meren me drejtesi djalo dhe jo me histori te sajuara e llafe kafenesh.

 4. siii says:

  sido qe te jete ata jane thjesht femije dhe per me teper kane lindur ne greqi, pra titullohen edhe si persona qe mund te fitonin shtetesine greke. Pra shteti grek mund edhe ta mbyll nje sy lidhur me keta femije pasi jane sa shqiptare edhe greke ligjerisht.

  1. franko says:

   Shteti grek ate pune bente gjer tani o siii.
   Bente nje sy qorr.
   Por kur filluan keta tanet te shesin pordha me oke, dhe nuk them per njerez dosido por per kryeministrin e vendit qe u kujtua per Prevezen, atehere edhe ata nuk vonuan te benin numrat e tyre.
   Po ta shikojnme ceshtjen nga ana ligjore, jam i bindur se greket e kane te drejten me anen e tyre se nuk jane aq budallenj sa te diskreditohen per ceshtje te tilla.

   1. trak says:

    Franko sepse Sali serbi permendi Prevezen ne fjalimin e tij fallco atehere shteti grek duhet te ti sorrollasi e te talli b… me emigrantet kshu mendon ti dhe disa pacavure ne kete forum o ju q… mendjen e juaj sa nje kokerr orizi ore halldupe te janulles Greqine tuaj brek grisur mund ta udheheqi cdo mendim por kurre ai demokratik edhe ju keni po te njejten semundje jeni thjesht si majmuna thjesht tellalle te injorances greke

 5. anticensurë says:

  nqs “është shkruar në shqip e jo në anglisht, siç kërkojnë rregullat ndërkombëtare.”është e sanksionuar në ligjet ndërkombëtare ose bilaterale shqipëri greqi,atëherë nuk keni përse të shkruani “ku sërish si pretekst janë nxjerrë toponimet.”!
  duhet të shkruhet “që injorantët tanë që punojnë për dhënjen e pasaportave nuk dinë të bëjnë punën e tyre!janë të paaftë!”
  në këtë rast nuk është aspak faji i policisë greke por e asaj tonës!

 6. anna says:

  SA mire do te ndihemi ne sikur ne dokumentat tone greket te shenojne “Ag Saranda, Aylona, Dyraxio, Argyrokastro, e keshtu me rradhe. A ka mundesi qe te mesohen nje here me rregulla administrata jone dhe tu sherbeje qytetareve ashtu sic duhet……Shtet pa piken e interesit per qytetaret.

 7. besnik boksi says:

  Po mire o burra une jam ne itali e vendlindjen e kam te shkruar Shkoder e jo Scutari sic e quajne italianet por kurre nuk na kane paraqitur probleme ,e vertete qe qeveria jone duhet te jete e kujdeseshme vecanerisht me greket por qe jane maskarenj te papare kjo eshte e vertete gjithmone nxjerrin vickla

  1. anticensurë says:

   bokso nuk flitet për vëndlindjen tënde(prindërve të fëmijëve)që është shqiptare!flitet për vëndlindjen e fëmijve shqiptarë të lindur në greqi(jashtë shqipërisë)!
   kështu ajo duhet shkruar dhe në anglisht!në pasaportën shqiptare num mund tashkruash vetëm athinë(shqip)por dhe athens(anglisht)!këto janë rregulla ndërkombëtare(kështu thotë artikulli),dhe këto rregulla duhet të rrespektohen!jo e gjithë bota është shqipëri,ku mund të mbyllen sy veshë e gojë sipas pagesës(nën dorë)!!aq më tepër kur ke probleme me atë shtet!

  2. eleΥΘeriskepsi says:

   besnik boksi

   _____Po mire o burra une jam ne itali e vendlindjen e kam te shkruar Shkoder e jo Scutari .
   Shembulli qe jepni nuk ka lidhje me temen.
   Nuk kerkon greqia te shkruhen ne gjuhen greke emrat (toponimet e qyteteve shqiptare) !!!!
   Problemi nese nuk quhet budallak, idiotizem ,kokfortesi nga institucionet shqiptare mund te jete edhe dinakeri!
   Shembull (cameria) qe nuk ka egzistuar dhe nuk egziston si toponim por qe camet pasi erdhen ketu e moren kete emer nga toponimi i lumit THIAMI e quajten CAMI dhe na lindi keshtu CAMERIA dhe si rrjedhoj edhe pretendimet teritoriale.

   Ligjet nderkombetare kerkojn te shkruhen emrat ashtu sikurse edhe quhen realisht por ne ANGLISHT.
   Pershembull zoteri , ju qytetit grek THESALONIKI , e thoni dhe e shkruani SELANIK .
   Qytetin grek Ioannina e thoni dhe e shkruani JANIN kurse nderkombetarisht shkruhet Ioannina
   Zoteri,perse duhet te komentoj dikush kur nuk kupton ku qendron problemi?!!

   1. Pa emer says:

    Per eleVtherisk(q)epsi-n :
    Mos u fut ne temat e prejardhjes sepse do te te keshilloja te shikoje dokumentaret mbi historine e Greqise.

   2. bobi says:

    po dite te lexosh dhe kuptosh gje o kokegdhe hidhi nje sy kesaj, po deshe vazhdimin hape gojen se do ta mbush koken e palare dhe boshe
    George Finlay
    The Albanians
    George Finlay (1799-1875)
    The Tosks, who dwell to the south of the Skumbi, are the neighbours of the Greeks. The Albanian colonies in Greece are all composed of Tosks. This branch is divided into three great tribes, which are again subdivided into many septs – the Toskides proper, the Lyapides, and the Tchamides. The Toskides are generally Mussulmans, but among the Lyapides and the Tchamides several septs of orthodox Christians retained the privilege of bearing arms, even to the time of Ali of Joannina.

  3. adifi says:

   Besnik, problemi është ndryshe. N.q.s. fëmija jot ka lindur në “Brescia” të Italisë, nuk mund të shkruhet në pasaportën e tij “Bresha”. Është një pakujdesi e diletantëve tanë që kanë projektuar pasaportën e re ne mënyre të tillë. Në kufi varet shumë edhe nga “fisnikëria” e policit, ajo që ne e quajmë – Si ti teket atij, por marrëdhëniet e dy shteteve nuk i vendos polici i kufirit
   Zgjidhja është shumë e thjeshtë: mjafton një takim ndërmjet dy zëvendësministrave dhe 4 firma. Pas këtyre firmave, në pikat tona kufitare, vendoset një vulë (gratis!!!) speciale në faqen e azhurnimeve të pasaportës së të interesuarit, ku specifikohet vendlindja pa gabime dhe në dy gjuhë. Kaq.
   Është bërë kjo nga pala jonë???

 8. Polici Grek says:

  Me falni po si shkruhet Bajram Curri apo Çorovode ne anglisht?

  1. Pa emer says:

   Une s’di anglisht por ma ka zene syri qe: Bajram Curri= Birum Tsurre
   Corovode = Blackwater
   Kokederra, behet fjale per emrat e vendeve greke ne anglisht.
   Keto emra ne zyrat tona i shkruajne te shkolluarit me kurse 6-mujore!

   1. adifi says:

    Bajram Curri = Bob Charlie
    Corovodes nuk ia kane gjetur akoma.

  2. Varu teneqet. says:

   Une psh, mund te te jap nje shembull. Ministria e Kultures disa kohe me pare, ne faqen e saj zyrtare ne Anglisht ne internet, e kishte shkruajtur arrat e babe Myslimit me definicionin Anglisht si me poshte:

   BABA MYSLIM NUTS, E CILA PERTHEHET NE SHQIP, TE ME FALIN LEXUESIT, TOPET E BABE MYSLIMIT.

 9. spirojanaqi says:

  shteti jone pasi po shet te gjitha pasurite kombetare po reziston fort te ndryshimi i toponimeve.pra po tregohen burra te vertete,dhe kur behemi burra ne o vrasim gruan o vellain ose kthejme gjith emigrantet nga greqia.faleminderit

 10. klea says:

  Kjo tregon se shqiptaret jane akoma ne kohen e Nojes. Emrat mbiemrat e njerzve te vendeve ect … panvaresisht se ne cfare gjuhe eshte dokumenti shkruhen shkronje per shkronje sic eshte ne gjuhen e vendit qe i perkasin … . Quhet spellim ose ne shqip germezim . Nuk e di per ne gjuhet e tjera por per emertimet ne Anglisht gjithmone ka gabime qe vijne nga mosdija psh shkruhet Kalifornia insdet of California ose ne emrat e njerzve po u ndrove shkronjat nuk flitet me per te njejtin person ose vend keshtu qe nuk ju ka faj Greku po injoranca……

 11. 5ddd55e5ecdee5 says:

  behet fjal per femijet e lindur ne greece Jo ne Albania fajin e kane injorante e
  punesuar ne gjendjen civile femijet e lindur ne vendelindje te huaj shkruhet anglisht ky eshte ligji

 12. davidi says:

  bashkepunetoret e salli berishes ne administraten e shtetit shqiptar, sot te privatizuar dhe te mbushur nga te paafte e maskarenj qe nuk njohin jovetem te drejtat dhe standartet nderkombetare por edhe ato shqiptare kerkojne qe te corientojne njerezit. te kthyerit duhet te kerkojne rimbursimin jo vetem te pasaportes se re, por edhe te shpenzimeve te udhetimit apo te tjera. prandaj behet kjo zhurme dhe i hidhet faji grekut duke i shtuar dozen edhe me intervisten e fashistit papas qe te mos pranohen gabimet dhe mos demshperblehen njerezit.

 13. ari says:

  dakort jam me keta greket qe e duan te shkruar ne anglisht apo latinisht. po tani u kujtuan shqiptaret kan 15 vjet qe levizin keshtu.rrac e keqe me keq se ne shqiptaret

  1. thjesht says:

   Ky problem ka lindur qekur u dhane pashaportat neper Ambasada. Para 1 viti shteti grek ju dha rekomandim qe te rregulloheshi n gabimet por asgje nuk u be. Nderkohe qe te gjitha te dhenat personale jane ne shqip dhe anglisht , vendlindja (per ata qe kane lind te Greqi behet fjale) thuhet -athine- pa sqaruar ceshte kjo athina dhe ku bie .

 14. Shqip4ever says:

  Une banoj n Suedi dhe n pasaport suedeze pra vendlindja shkruan Prishtine, kjo greqia e turgosit eshte e veqant nga te tjeret.

 15. JUSTINIANI says:

  ..pse nuk ka “Probleme te tilla ne ITALI..?!..Nuk kemi degjuar ndonjehete te kthehet ndonje Femije.,aq me teperi lindur aty..!..pastaj pse nuk i thoni :”VEND EMERTIMET”=por “TOPONIMET”(nga greqishtja :TOPOS=VEND,dhe “ONOMAS=EMRI”..??!!)…Nqs autoritetet shqiptare jane “DE JURE”-o.k.,atehere ti drejtohen GJYKATES SE BE(STRASBURG)..!..dhe per VEND LINDJET ne shtete te HUAJA LE TA SHKRUAJNE VEND- EMRTIMIN ASHTU SIC ESHTE NE CERTIFICATEN E LINDJE SE VENDIT RESPEKTIV..,DHE NE kllapa te shenojneinicisket e shtetit perkates(psh.:FIRENZE(IT).,ose LONDON(GB)..,ose THESALONIKI(GR)….etj.,pa i perkthyer ato nga ORIGJINALI

 16. toni says:

  Une personalisht nuk kam pasur problem asnjehere jashte edhe pse kam udhetuar shume,probleme gjithmone kam pasur ne Shqiperi,sa here shkoj dhe dal nga Shqiperia kam problem.Problemi fillon qe ne avion ku te zene vendin qe ke numrin dhe te thone,amo shko andej se kam qef te rri te dritarja,po me e bukra se heren e fundit zonja qe ma kish zene vendin me foli Gjermanisht.Jetoj ne Zvicer prej shume kohesh dhe mund te komunikoj lirshem ne tre gjuhet e ketij shteti,i dhashe pergjigje po ne gjermanisht,se po te ishte Gjermane as nuk do i shkonte mendja per te nderruan vend,dhe i vura ne dukje se nga helikopteri dukej qe ishte Shqiptare,ne fund ne Rinas zonja shkoj te dorezoj pasaporten te qytetaret Shqiptare.Besoj se me kete mentalitet shkojne dhe ne Greqi ku si duket pak nga urrejtja dhe pak nga inati e gjejne si shkak dhe i kthejne mbrapsh.

 17. Madela says:

  Jam duke prit pashaporten e vajzes mbas lindjes se saj jemi kthyer ne Shqiperi tani dua te kaloj pushimet ne Athine por me ka zene frika nuk di cte bej te nisem kam hall mos me kthejne .. Perse cdo gje do e vuajm ne kur shume bukur mund te gjendet 1 zgjidhje!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Array
(
  [0] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 3
      [name] => Aktualitet
      [slug] => aktualitet
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 3
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 82059
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 3
      [category_count] => 82059
      [category_description] => 
      [cat_name] => Aktualitet
      [category_nicename] => aktualitet
      [category_parent] => 0
    )

  [1] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 6
      [name] => Kronika
      [slug] => kronika
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 6
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 3
      [count] => 16243
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 6
      [category_count] => 16243
      [category_description] => 
      [cat_name] => Kronika
      [category_nicename] => kronika
      [category_parent] => 3
    )

  [2] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 1
      [name] => Kryesore
      [slug] => kryesore
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 1
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 34797
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 1
      [category_count] => 34797
      [category_description] => 
      [cat_name] => Kryesore
      [category_nicename] => kryesore
      [category_parent] => 0
    )

)
Top
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
X