mbyllet per 10 sekonda ose kliko X

SHENIM/ Demokracia është ‘e pamëshirshme’, të gjithë të kujtojnë vetëm gabimet

Grantham / VolkeryNdërsa Sali Berishës po i afrohet pensioni politik, një pyetje që lind është se a do e nderojë kush këtë njeri pas daljes në pension.

Rasti i Fatos Nanos, emri i të cilit u harrua dhe shpesh ngjall neveri kur kujtohet, të sjell ndërmend një parim interesant të demokracisë, që rrallëkush të mban mend të mirat, por vetëm gabimet e politikanëve.

Revista ‘Spiegel’ sjell një reportazh interesant nga vendlindja e Zonjës së Hekurt, ish- kryeministres së parë femër në Britani, Margaret Thatcher.

Në qytetin e saj të lindjes, me 35 mijë banorë, nuk ka ndonjë gjurmë të politikanes që themeloi Britaninë moderne, shkruan ‘Spiegel’. Madje ata refuzojnë edhe ngritjen e një statuje për të.

“Grantham nuk ka qenë kurrë krenar për Thatcher. Njerëzit kujtojnë gjithmonë gabimet e saj. Unë duhet ta mbroj gjithmonë atë,” thotë Christine Mary Cooper, 90 vjeç, që ka qenë shoqe klase me të.

Ndërsa është e vërtetë se demokracia të flak kollaj në koshin e plehrave të historisë, në Shqipëri ndoshta gjërat mund të jenë ndryshe. Përjashtim, siç ndodh shpesh.

14 komente në “SHENIM/ Demokracia është ‘e pamëshirshme’, të gjithë të kujtojnë vetëm gabimet”

 1. Teta says:

  Nuk ka pse te ndryshoje rasti Berisha.Me Enverin po vazhdojne te merren edhe pse ka 27 vjet i vdekur.Por ketij do tja kendojme se gjalli kengen, ka 4 vjet qe ja kemi filluar dhe mezi presim Qershorin ta mbarojme.Edhe diktatura te flak kollaj ne koshin e plerave, njelloj si demokracia.

  1. Mr. D says:

   Mbas kesaj maske, duket shpirti i tij i Zi!
   per per te, cfare dokujtohet kur te vdese politikisht dhe fizikisht?
   http://imazheshqip.blogspot.com/2013/01/the-mask.html

   1. raimondi says:

    Ata qytetaret e atij qtyeti te vogel kane plotesisht te drejte te mos e respektojne Thacer , se ajo beri per Angline aq shume dhe per qytetin e saj te vogel ajo nuk beri azgje –Sic duket ajo ka vuajtur nga mentaliteti se vinte nga nje qytet i vockel qe nuk kishte madheshtine e qyteteve te medha britanike

    –Paska qene me te vertete njeri i vogel -Absolutisht ajo nuk e meriton te kete nje permendore ne ate yqtet , dhe bravo ju qofte banoreve te atij qyteti qe jane aq mosperfilles per Thacerin

    Ketu nuk eshte se demorkacia te mban mend per keq kur ben ndonje te keqe , se Thacerin e mbajne mend per mire gjithe Britania dhe bota moderne, por qyteti i saj nuk ka si ta respektoje , kur ajo eshte treguar indiferente per Qytetin e saj te lindjes e te ritjes…

    Nuk behet krahasimi me Nnaon se Nano eshte dicka tjeter …Por Nano beri dicka qe mbahet mend per mire

    –Martesa e Nanos ishte nje shtytje drejt civlizimit te shoqerise shqiptare….

    Sepse shqipot , nuk e martonin nje femer qe mund te kishte pasur dashnore me pare ,
    apo qe perflitej nga opinioni per gjera te tilla, apo qe kish qene me pare e martuar etj te ketij lloji….

    Nderkaq Nano i gjendur ne nje ambjent me mentalitet te tille , beri nje martese komplet ne kundershtim me kete mentalitet steril mesjetar ….
    .dhe i dha nje ndihme te fuqishme progresit ne menyren e te trajtuarit te femres ne Shqiperi ne nivel te njejte me Europen

    Pra Nano emancipoi mendimin e mashkullit shqiptar ne kete drejtim dhe per kete meriton te gjitha vleresimet maksimale ___

    Te tjerat Nano i kishte negative

 2. popolo di tirana says:

  ne Shqiperi ka ndodhur ndryshe sepse pasardhesit ne politike kane bere me keq se paraardhesi

 3. Albi says:

  Ne fakt une nuk dua qe ketij t’i harrohet emri.

  1) Dua qe te kujtohet vazhdimisht si fashisti i fundit. Si modeli me i keq i diktatorit te rrjedhur qe per pushtet ben cdo gje. Nese e keqja harrohet ajo rishfaqet. Nese njerezit do te mesonin me shume nga historia nuk besoj se do te ishim ketu ku jemi. Ky njeri eshte fotokopja e Enverit. Por fakti tregon se ne nuk e kuptuam se si te ruheshim nga njerezit si ky.

  2) Dua te kete nja mauzoleum per kete njeri. Keshtu te pakten mund te shkoj edhe te nxjerr dufin per 23 vitet e humbura nga ky fashist duke i pshurrur mbi varr.

  Kete meriton.

 4. taku says:

  Shqiptaret nuk kan kulturen britannike qe te refuzojne nje
  ish mbret udheheqes apo president, perkundrazi ne shqiperi
  ndodh e kunderta e asaj qe ndodh ne vende te qyteteruara
  ndodh qe i adhurojme diktatoret.

  Mreti Zog qeverrise me dore te hekut vodhi florinjt
  dhe iku si tradhetar: sot e kan bere hero i kan bere
  edhe shume libra dhe ka akoma njerez qe e adhurojne.

  Enver hoxha badakci, injorant, kriminel, vrau te gjith
  shtresen itelektuale ne shqiperi, mbreteroi me terror
  dhe ka akoma njerez qe e duan duke thene qe ka bere
  edhe gjera te mira, apo duke na krahasuar qe ne kohen
  e Enverit kishte me shume siguri.

  Fatos nano njeriu i pazareve qe qeverrisi vetem duke
  bere pazar edhe pushtetin e dorezoi po me pazar
  duke thene po te le pushtetin por me ler rehat.

  Sali berisha diktator, ndoshta po te kishte lindur 1000 vjet
  perpara do te deshironte te behej perandor, sepse eshte
  fanatik i pushtetit, per pushtet vret dhe pret ke ti
  dale perpara, per te keqijat qe i ka bere vendit
  duhet nje romanz qe ti shkruash te gjitha.
  Por edhe ky si pasardhesit e tij mbash 10 vitesh
  rezik kane per ti ngritur ndonje lapidar si hero.

 5. E verteta says:

  E VERTETA.
  Ne Shqiperi edhe kur te ngrehin lapidar perseri te urejne,c’kujtoni se zogjin nuk e urejne?
  keshtu ndoth me te gjithe kodoshet qe na kane drejtuar,eshte shume e vertete ajo qe kandodhur me Tecerin edhe tek ne:

  Bej nje mije te mira vetem nje te keqe, te keqen te kujtojne.

  Saliu s’ka nje te keqe, ka thase me te keqia.

 6. aline says:

  Kush e ve me bast qe Berisha, si depresiv qe eshte, do vrase veten ?

  1. anticensurë says:

   aline
   të garantoj unë ë ai ska bythë të vrasë veten!është shumë frikacak!ai ka frikë nga vdekja në një masë të pa menduar!çfarë kujton ti se, tërë ato rrekorde të thyera në detin e dhërmiut,janë?frika nga pleqëria,nga vdekja!

 7. Cen Cibuku says:

  Kjo e tmerron Saliun.

  Fakti se kur te ike nga politika do ta harrojne, per me teper do ta urrejne dhe do tregojne barcaleta per te.

  Njerzia do thore “o zot shyqyr qe e hoqem qafe ate malokun e dreqit”

 8. R.Femiu says:

  SHQIPARET S’HANE KASHTE.

  Z.Aline saliu eshte i vrare qe pa e vrare.Keshtu jane edhe mete ajduti qe kerkon te hiqet i ndershem,apo kodosh fevziu,balliu,cupi,pellumbi,qe te gjithe qe kane fron me djallezi dhe pasuri te zeza.
  Populli nuk ha kashte qe ta mashtrojne kodoshet apo kodoshkat si ajo e ilir metes qe shet pordhet e saj prej idioteje ne TV-ion,duke qene nje femer bastarde sepse ka vila dhe para te zeza.

  C’do shqiptari si e vuri,kur dhe sa pasuri ka, shqiptaret e c’do qyteti apo fshati e dijne,e ka me nder apo e ka te zeze.
  Sa i takon pasurive te kokave zogji,enveri,ramizi,nanoja,saliu,meta,ruci,gjinushi,rama,etj,edhe budallenje e dijne si,qysh,kur,pse u pasuruan.

 9. Pavarësia says:

  Që Sali Viçidol Berisheviç-i do të ketë një fund tragjik e të pa lavdishëm, kjo dihet (Historia e Fashistëve, kriminelëve mafiozë, monarkëve injorantë dhe skotave të tyre, e tillë ka qenë). Por, ai nuk e vret veten (siç mendon ,,aline”), se nuk është nga ata burra… Mos, o Zot, në i futshin një plumb ata, të cilëve u ka shërbyer (dhe vazhdon) për 40 vjet…! Kur të mos u duhet më, e çojnë në ,,hale të gomerëve”! Edhe kjo, përvojë historike është.

 10. qifqia says:

  Pa Saliun do behet si do behet , por si do te durojne njerzit per Tritanin , sepse po iku Saliu tritani do te tretet si sheqeri dhe nuk do te shohim me ne ekranet e TV-ve , se nuk ka per ke te flas me. Do te mbetet ne kujtim te tij vetem Preshi i Lushnjes.

 11. troja says:

  E KENI GABIM SHUME SE DO TE HAROHET.TE GJITHE ATA QE DO MARIN PUSHTETIN DO BEJNE SE DO E HAROJNE,DUKE MOS E KONFISKUAR SE ASHTU DO BEJNE DHE VETE,SI EDI,SI ILIRI,SI… ETJ,POR POPULLI TE CILIT JU KA VJEDHUR PRONAT NUK DO E HAROJNE,SE EDHE PAS 10-15-20 VJET DO DALIN PINJOLLET E ATYRE QE SON NUK KANE MUNDESI DHE DO HAPIN GJYQET APO DO VRASIN PASARDHES TE SECILIT QE JU KA GRABITUR PASURINE.LIGJET SHQIPTARE NUK TE FALIN,AS PER GJAKUN E AS PER GJAKUN E DERDHUE PER TOKEN E PRONEN,E KESHTU QE NE MEMORJEN E POPULLIT DO KETHEHET SALIU ME GJITHE KATA MINISTRA,PASHALLARE TE SHEKULLIT TE 21.
  KJO ESHTE NJERA NGA ARESYET QE NUK DO HUMBASI KURRE,TJETRA ESHTE,AJO E VRESJEVE,DJEGJEVE,POSHTESIVE,TRADHETIVE QE KA BERE KY NJERI NE DEM TE ATDHEUT.KETO TRADHETI DO VRASIN ME SHUME NDERGJEGJEN E SHQIPTAREVE TE KOSOVES,KUR TE ZBULOHEN INTRIGAT DHE TRADHETITE E KETIJ NJERIU NE DEM TE SHQIPTAREVE TE KOSOVES APO MAQEDONISE DHE ÇAMERISE.POR SA E SA PROBLEME MADHORE KA KALUAR KY KOMB NE MBRAPSHESITE E KETIJ NJERIU,I CILI DO KUJTOHET NGA HISTORIA SI SHKATERUSI ME I MADH I ASPIRATAVE TE NJE KOMBI NE KOHEN MODERNE.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Array
(
  [0] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 3
      [name] => Aktualitet
      [slug] => aktualitet
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 3
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 81849
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 3
      [category_count] => 81849
      [category_description] => 
      [cat_name] => Aktualitet
      [category_nicename] => aktualitet
      [category_parent] => 0
    )

  [1] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 1
      [name] => Kryesore
      [slug] => kryesore
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 1
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 34775
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 1
      [category_count] => 34775
      [category_description] => 
      [cat_name] => Kryesore
      [category_nicename] => kryesore
      [category_parent] => 0
    )

  [2] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 4
      [name] => Politika
      [slug] => politika
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 4
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 3
      [count] => 24715
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 4
      [category_count] => 24715
      [category_description] => 
      [cat_name] => Politika
      [category_nicename] => politika
      [category_parent] => 3
    )

)
Top
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
X