#NdihmoniAnxhelen/ Jepni edhe ju kontributin tuaj sado të vogël per ti rithyer buzëqeshjen /Anxhela Nocka. Kliko Ketu
mbyllet per 10 sekonda ose kliko X

Pirro Dhima: Të mos hiqen pensionet për vorioepiriotët

pirroDeputeti i PASOK-ut dhe ish- peshëngritësi i kombëtares greke, himarjoti Pirro Dhima, i është drejtuar anë të një korrespondence Ministrit të Punës dhe Çështjeve Sociale greke, Jani Vrucis, ku i kërkon që kjo ministri dhe qeveria Samaras të ndërmarrë një nismë të veçantë për trajtimin me pensione të të moshuarve në ‘Vorioepir’, kanë bërë me dije mediat greke.

Pirro Dhima, nëpërmjet një letre zyrtare të lëshuar nga zyra e shtypit të tij, i drejtohet ministrit grek, Jani Vrucis, me një sërë pyetjesh, duke i thënë se qeveria dhe ministria duhet të ulë normën e viteve të banimit të përhershëm në Greqi pa kompromis, nga 20-vjet që është e sanksionuar në ligj. Gjithashtu ai i ka kërkuar Ministrisë së Punës dhe Çështjeve Sociale greke që të përfshijë dhe kategorinë e grave minoritare greke që nuk përfitojnë pension për shkak se ligji thotë se vetëm njëri nga bashkëshortët e përfiton dhe jo të dy.

“Me sa unë jam në dijeni, vorioepiriotët si homogjenë kanë të drejtën e një pensioni minimal prej gati 300 eurosh, në qoftë se ata mund të provojnë se vendbanimi i përhershëm i tyre në Greqi është prej 20 vjetësh, dhe nuk marrin ndonjë pension tjetër nga ndonjë institucion i shërbimeve sociale në Greqi, ose jashtë shtetit grek. Përtej krizës ekonomike që ka prekur kryesisht shtresat e popullatës tonë me të ardhurat e ulëta, ndërmjet tyre përfshihen edhe të moshuarit vorioepiriotë që jetojnë në Greqi. Minoriteti grek në Shqipëri sot lufton për të mbijetuar në një mjedis armiqësor,” citohet Dhima ndër të tjera në gazetën Shekulli.

Sipas Dhimës: “Qëndrimi si banor i përhershëm 20 vjeçar në Greqi, përveçse është shumë i vështirë të provohet me anë të dokumenteve të udhëtimit të asokohe kur ndodhi eksodi i emigracionit, është një periudhë e gjatë dhe vepron në kundërshtim me dhënien e pensioneve të OGA-së në pjesën më dërrmuese të të moshuarve që përfitojnë atë”.

Tre pyetjet e tij për ministrin janë:

-A do të marrin një  pension të veçantë të moshuarit vorioepiriotë, për shkak të statusit të tyre të veçantë dhe të ulet periudha e vendbanimit të tyre në Greqi nga ajo që është sanksionuar në ligj, me qëllim që të lehtësojë marrjen e pensionit të tyre nga OGA?

-Në rastin kur marrin një pension paralelisht nga qeveria shqiptare, do të vendoset një tavan për pensionet progresive ku me të drejtë nuk do t’i kalojë 400 euro?

-A do të marrin pension të moshuarit “vorioepiriote” me qëllim që të marrë dhe ajo pensionin nga OGA, pavarësisht se merr apo jo pension bashkëshorti i saj?

48 komente në “Pirro Dhima: Të mos hiqen pensionet për vorioepiriotët”

 1. Janaq Dhimitraqi (homogjen) says:

  Me vjen mire qe Pirrua eshte nje nder aktivistet me ne ze te ceshtjes se Vorio-Epirit,dhe mbrojtes i flakte i vorioepiroteve ne Shqiperi e kudo qe jane ata!
  Megjithese gjesti i tij (i shkeljes me kembe te flamurit te shqiptareve,ne fillim te viteve ’90) shumekujt i duket i rende ,e kam per detyre si bashkkombas i tij , qe te sqaroj se nuk ka qene tamam ashtu sic eshte paraqitur,per arsyen e thjeshte se, te gjithe ne kalojme momente nervozizmi!Pastaj,kjo duhet pare edhe ne kontekstin e asaj kohe te veshtire per ne…
  Gjithsesi,puna e ketij kolosi te sportit helen ,ne kuader te helenizimit dhe rikthimit te frymes se shenjte greke nde orthodokset ne Shqiperi,eshte tejet e cmuar,madje edhe vete Kryepiskopi yne e ka falenderuar posacerisht per kete veprimtari te shenjte.Flm.

  1. beni says:

   z.Janaqe te shkelesh flamurin e tjetrit eshte padrejtesi po te shkelesh flamurin tende eshte ndyresirllek dhe e dime mire te gjithe qe Himara eshte Shqiperi dhe ai eshte thjeshte jashqitja e popullit tone.

   1. Janaq Dhimitraqi (homogjen) says:

    beni i dashur me gezon fakti qe e kupton menyren se si shprehem une (nxitja e urrejtjes kunder minoritetit grek ne shqiperi dhe Kryepiskopit duhet te jete detyre e te gjithe shqiptareve dhe jo vetem imja, ky eshte qellimi yne te shtojme urrejtjen kunder tyre se ndryshe nuk ja dalim me ta)

    1. raimondi says:

     Mendo ca shteti karagjoz eshte greku, kur ben politikan nje bujk si puna e ketij kaurit nga fshati…

    2. Janaq Dhimitraqi (homogjen) says:

     Ti qe shkruan me emrin tim,je bere qesharak tashme,sepse nuk te beson kush.Niveli yt kulturor e deshmon nje gje te tille.
     Po ashtu edhe budallalleqet qe thua,tregojne se je nje injorant kokegdhe ,gjysmeanalfabet i komunitetit tone,qe as e kupton se cfare shkruhet !
     Megjithate,me keqardhje po te them mos me rri shume mbrapa,se edhe une njeri jam,e qoku edhe mund te te pershendes allosoj…

     1. Shqiptari says:

      O Naqe i homogjenizuar ja ke fut katundit kot qe ne fillim deri ne fund. Po qe se ke lindur shqiptar grek nuk behesh dot. Keto jane import exportet e qarqeve naconaliste greke te cilat pervec se te trafikojne histori te trilluara si vorioepiri apo maqedonia nuk kane ndonje gje tjeter ne dore. Prandaj edhe europa dhe amerika e mori vesh se ku i cojne eurot politika greke dhe po ju heq edhe breket tani. Rri me mire shqiptar deri ne fund se pastaj sdo te treti as dheu se sdo marri vesh se cfare rrace je

     2. Χιμαρα says:

      E dime te gjithe qe je hajriu e s’ka si te jete ndryshe,pabesia eshte karakteristike e te pabeseve.Te “pershendet” e gjithe Χιμαρα,Χιμαriotshe.

      1. Χιμαρα says:

       Prape ketu ti hajdut emrash. Pse ke turp te identifikohesh me prejardhjen tende dhe perdor nje emer te respektuar neper shekuj? Shenja inferioriteti, pabesie.
       Shoh se te pelqekan “urimet” e mia, ska si te jete ndryshe.
       Dhe meso te shkruash shqip te pakten, injorant.

      2. hajriu says:

       Edhe une ju pershendes me te bukurat e himares e greqise bashke oj buçre e vogel . Dhe mos shihni enderra me turq , Çam e Shqiptar . Ku te jini e ku ti kini gjinekat. Dhe kujdes dhite nuseeeeee…

    3. Ben Chicago says:

     Cfare sporti ka luajtur ky Dhima,se nuk e kam degjuar ndonjehere ???.Mos ka qene gje shahist???

  2. ar says:

   Pirro Dhima eshte nje sportist i madh,por nje njeri i vogel!Ndersa perpjekja e tij humanitare ne kete rast duhet perkrahur!S’ka rendesi cilat jane qellimet perse ai e ben,(ne e dime shume mire ne fakt 😛 ) por kjo eshte pozitive.Shume mire qe shteti grek u jep ndihme sociale nje pjese te toskeve(veri-epirioteve).Po te ishte e mundur te behej perpjekje qe kete ndihme sociale ta marrin te gjithe tosket(veri-epiriotet),sepse deri tani u jepet vetem nje pjese te ortodokseve toske!Te behen perpjekje tu jepet fillimisht te gjithe ortodokseve toske,pastaj edhe te gjithe myslymaneve toske!Po ishte e mundur te fillojne perpjekjet qe ndihma sociale tu jepet edhe gegeve(neo-epirioteve),fillimisht kristianeve e pastaj edhe myslimaneve!Keshtu do kishim nje politike te vertete pan-epiriote nga shteti grek!Nuk ka arsye qe ndokush te ankohet nga Greqia qe pse na jepni para!Zoti j’ua shtofte deshiren!Ne thjesht bejme mire t’u themi njerezve qe XHEPIN TA MBUSHIN,POR SHPIRTIN MOS TA SHESIN!Se kush shet shpirtin,dihet si quhet… 🙂

 2. Albania1 says:

  2 fjal te urta popullore

  1- Ai qe ka qene bari ne fshatin e tij … nuk mund te behet dote pronar ne fshatin e botes

  2- Tradhetar i kombit te tij nuk behet kurr mik ne vendin e botes 😉

  1. armand says:

   Keto jane pyetje qe Jani s’mund ti japi pergjigje.Peshngritesi duhet ti drejtohet znj.Merkel dhe do marre pergjigjen e duhur.

 3. beni says:

  kesaje i thone koka ne qielle dhe bytha ne diell,ky plera do bente mire ti vishte breket Greqis se do ftohet pastaj le te gjeje dhe lemoshe per antishqiptaret e vetequajtur Greke.

 4. ELINES ZORRETHARE says:

  MALAKA !

 5. toni says:

  Nje njeri pa pike karakteri.Nje injorant I verbuar.Nje pjelle turpi per token qe e lindi dhe e rriti.

  1. Jung says:

   E ke takuar gje ti, apo ke pare emisionet e imameve “shqiptar” rreth tij ?

 6. alban4eva says:

  Pirro, ty nuk ti marrim me per keq ato qe nxjerr nga goja..
  kemi kohe qe te injorojme.. per ty thjesht.. na vjen keq.. kaq!!!!

 7. qen chicago says:

  Arab esht ky dhjema?

 8. Slayer blood line says:

  Cfar k.. ka ky qe i fut hundet ne nje shtet tjeter qe si perket?! Shko or bythqir lulishtesh, do t’ja theja gjymtyret po te me jepej fati te kontaktohesha fizikisht me kete pederast grek! Hmmm

 9. trak says:

  Himarjotet e kane “treguar” gjithmon veten se kush “jane” si ne te kaluaren edhe ne te sotmen nuk eshte nevoja per koment

 10. ramy says:

  Po ja prete 300 evrot turkobythes, ai do behet synet.
  Ta dini

 11. historia e shqiptareve says:

  KONKLUZION.
  Varferia prej komunisteve te pa afte per ta begatuar shqiptarin 72 vite verteton qe keta lloj shqoiposh nuk dijne te begatojne shqiptaret,kjo i detyron te behen c’do lloj shtetasi vec per te jetuar.

  Konkluzion njeqint vjecar:turko komunistet jane te pa afte per te krijuar Shqiperi ku mund te jetosh normalisht.

 12. NJESHI says:

  Per pensionet eshte problemi jot,por sa per ate qe minoriteti GREK sot jeton ne nje ambient armiqesor kete duhet ta marresh mbrapsh ,qe te kesh kaq rrejtje per ate vend qe te lindi dhe te riti dhe te edukoje nuk mund ta shpjegoj.

 13. Jung says:

  Janaqis nga je ti nga Himara ? Pa ma thuaj pak kete historine ore pleher qe po llomotit ? Pirro Dhima nuk ka shkelur kurre flamurin Shqiptar, perkundrazi, ikni beni nje xhiro nga federata e peshengritjes dhe beni vec kete pyetje : “Nga i keni gjetur veglat qe sterviteni?”, e do gjeni nje pergjigje qe do ju lej me mut ne goje te gjitheve. Lereni Pirron rehat se shume njerez(kryesisht pleq e plaka mbi 70 vjec) me ate 300 euroshin ne mrekulline ekonomike te shpellarit te vicidolit, mbyllin muajin. Me shume se gjest vorioepirot e pordhat me rigon eshte nje gjest human. Po kemi qeveri te poshter ne.

  Nese e keni pare intervisten e Pirros kur erdhi heren e fundit dallohet qarte se cfare urrejtje patologjike ka ai per klasen politike dhe sidomos komunistet. Asgje nuk ka me shqiptaret qe eshte dhe vete fundja fundit, por me faktin se nuk i nxorren te drejten e studimit dhe gjithe jeten e quajten vete Greke duke e kurdisur kete gje. Harruat pastaj ju Elis Gurin ? Edhe ai i beri mutin Shqiperise per Bullgaret, per te njejtat aresye, thjeshte se Bullgaret jane disi larg per te bere presione te natyres Greke. http://www.bbc.com/sport/olympics/2012/athletes/e1b55c5c-cc52-470d-bde3-f443ed6906e9

  1. Janaq Dhimitraqi (homogjen) says:

   @Jung,ju zoteri ,qe paskeni si llagap emrin e nje njeriu te shquar,duhet t’i lexoni drejt komentet.Eshte e cuditshme me ju njerez se,sa me i sinqerte te tregohesh ,aq me shume mllef e urrejtje merr mbi shpine. Fakti eshte fakt,dhe nuk duhet mbuluar si ajo gropa septike,me ndonje gurr apo derrase siper,se do vije koha qe do zbulohet e do te qelbe dynjane pastaj! Me kupton?!
   Une jam orthodoks helen,dhe nje adhurues i Pirros,por kjo nuk do te thote qe fshehim te metat tona,ato ‘prockat’ qe kemi bere ne moshe te papjekur dhe ne inat e siper ,se njerez jemi te tere ekemi ndjenja,qe here here si permbajme dot.
   Disa orthodokse,ketu,kokegdhe e idiote, ngrejne lart cdo gje greke(bile edhe ata te AiA) duke menduar se duhet te mbrojne sojin e tyre edhe ne gabim!!-Jo or jo,se keshtu sic po komentojne keta budallenj te pagdhendur,e nxiros me shume komunitetin tone orthodoks,kishen tone,por edhe figuren e lartesuar te Hiresise se Tij,te panjollit Keyepiskop,Janullatosit.Flm.

  2. Janaq Dhimitraqi (homogjen) says:

   o Jung….. po ti nuk e kupton si e them une, ja shpjegoj dhe benit me larte megjithese ai e kuptoi, (duhet te nxisim sa me shume urrejtjen kunder minoritetit grek ne shqiperi, kjo ehte detyre e te gjitheve ne)
   nuk e sheh dhe te emri qe e shkruaj me ironi (homogjen dhe jo omogjen)

   1. Janaq Dhimitraqi (homogjen) says:

    Une te meshiroj ty qe shkruan ne emrin tim,sepse nuk te beson kush,ngaqe je shume kokegdhe dhe i pagdhendur.
    Vetem ta dish se mallkimin e Shen Kozmait do te kesh mbi shpine!
    Mallkimi tim,i nje orthodoksi te panjolle e te sinqerte, do te te zeje e atehere do ta kuptosh forcen e ndeshkimit hyjnor!
    Une e kam nje pershtypje se kush mund te jesh( Kleoniqi e ema e Fotaqit,dic me ka treguar …por ta leme me kaq).
    O TEMA,nje rrugac, ka disa here,qe shkruan ne emrin tim.Ju duhet te beni dicka ne kete drejtim ,si gazete serioze qe jeni!flm per mirekuptimin.

 14. enea says:

  Mos lihni si qener gam gam gam, e keni kam me Pirro Dhimen, qe nuk ka bere asgje te keqe, thjesht eshte qytetar i denje i vendit te tij.

  E dini juve zoterinj te dashur “patriote” qe kur shqiptaret ne amerike shkojne ne provimin per te marre nenshtetesine amerikane dhe atje me bindje te plote, te cuar ne kembe dhe me doren e djathte ngritur siper kur i pyesin: “Jeni gati per te hequr dore nga vendi juaj dhe nenshtetesia juaj per ate amerikane? Pergjigjia eshte PO!!! YES!!!

  Ku eshte ndryshimi midis Pirro Dhimes qe ka origjine Greke dhe eshte Grek dhe Shqiptareve te amerikes qe jane Shqiptare dhe hoqen dore e u bene Amerikane?????

  1. Jung says:

   Amerika nuk ka ligj lufte kunder Shqiperise si per fillim, lista eshte e gjate pastaj shume se cfare ka bere Amerika e cfare ka bere Greqia per Shqiperine. Amerika eshte dicka unike ne bote. Sa Italiane, Irlandeze, Greke, Angleze, Gjermane kane thene te njejten gje ? Nuk di pse i japim kaq shume rendesi vetes ne shqiptaret ?
   Ceshtja e Pirros eshte me e komplikuar se aq as nuk diskutohet.

   1. enea says:

    Ja me thuaj cfare ka bere Amerika per Shqiperine?????? Konkretisht me thuaj, se deri tani vetem llafe na ka dhene.

    Ceshtja e Pirros nuk eshte aspak e komplkuar, ai ka nje prejardhje dhe per ate prejardhje interesohet.

  2. Niku says:

   Ti Enea ja fut pordhes, se nuk eshte ashtu. Nuk ta bejne ate pyetje qe ke shkruar ti. Mos justifiko veprimet e Pirros, se eshte njelloj si te lash mutin me shurre. Greket Kane vendosur qe ti kthejne pensionet sepse po e shohin qe po i largohem perkrahesit e tyre. Per kete ceshtje nxjerin Pirron sikur e kerkon ai kete ceshtje nemenyre qe te rrisin kreditet e tij ne Shqiperi. Pra me nje veprim perfitojne ne disa drejtime, kjo eshte ne stilin e politikes greke, duke propaganduar Vorio Epirin si te tyre ne nje kohe qe as jugu i Epirir nuk eshte I tyre.

   1. ar says:

    C’jane keta grekomanet!? Greko-mania eshte semundje mendore si psh klepto-mania.Kjo e fundit eshte fiksimi mendor per te vjedhur sende,thjesht si manjak i semure,edhe nese sendet qe vjedh nuk te duhen fare! Greko-mania ka po te njejtat paraqitje dhe simptoma,manjaket e semure menderisht i ngjiten si vemje grekizmit,pa qene fare e nevojshme e aq me teper e vlefshme! FIKSIM,njerez te semure,qesharake e trupeshke!Justifikimi i ketyre gjynafqareve ( si puna e atij budallait qe thote se eshte i zgjuari i mehalles), eshte se grekizmi eshte dicka “e kultures siperore”,eshte e lashte,e ndritur!Ketu kemi “ngaterrese” te Helenizmit me Grekizmin!Kjo vjen nga INJORANCA (padija)e ketyre gaztoreve,sepse bejne nje “ngaterrese” fillestare dhe te thjeshte!E kjo eshte se Grekizmi dhe Helenizmi,qe ne thelb te tyre, jane dy gjera krejt te ndryshme! Madje jane ne KUNDERSHTIM ideor te plote! Thelbi i helenizmit eshte politeizmi,universializmi dhe demokracia,ndersa thelbi i grekizmit eshte monoteizmi,nacionalizmi dhe autokracia! Perpjekja e metejshme qe behet nga grekistet,eshte qe keto dy kundershtesa ideore,te paraqiten si vazhdimesi e njera -tjetres dhe te “martohen” midis tyre!Kjo eshte krejt qesharake,sepse edhe nje bebush e kupton qe te kundertat KURRE nuk jane vazhdim i njera tjetres,por vec mund ti zene vendin njera tjetres! Keto jane gjera te ditura dhe te thena (madje edhe ne Greqi),por natyrisht per njerezit mendje-hapur jo per trupeshket!

  3. ar says:

   Pirro nuk eshte grek mo Ineas,eshte himariot,me origjine nga Progonati,rritur ne Tirane!Pirro eshte me origjine shqiptare,GREKOMAN,si NJE PJESE(jo shumica) e himarioteve!
   Grek dhe grekoman jane gjera te ndryshme!E kuptove ndryshimin?

   1. enea says:

    Himara nuk eshte Shqiptare, eshte e provuar boterisht. Himara eshte greke.

    1. ar says:

     Ineas,keshtu thone GREKOMANET,jo historia!Nga pikepamja historike nuk ka DYSHIM per shqiptaritetin e Himares,nga pikepamja politike ka,se dihet qe ka grekomane ne Himare(po jo greke).Ti je nje nga ata… 😀 😀 😀

 15. dmx says:

  Vari trapin kujt po i ha palla se po i jepin janullat ca pleqve 300 euro fundja fundit ca e keqe do ti vij Shqiperise nga nga ca pleq “grek” sa per “vorio epirin” kto qafpalare kan nga 200 vjet qe cirren e pellasin paguaj bejn akte terrorriste etj etj pislliqe por “vorio epiri” shkrete po 1 perqind nbeti ha ha ha ha ha si puna e asaj lules artificiale hidhi uje sa te duash nuk rritet qe nuk rritet e tille do te mbesi deri ne fund

 16. england says:

  O Koreano-Jugori Jung!Elis Guri iku nga Shqiperia per te perfaqesuar nje shtet tjeter qe quhet Bullgari,por vetem kaq!ai u ndje i shperfillur nga federate shqiptare e mundjes,dhe nga mos interesimi i shtetit per sportistet elitare.Rasti i Pirro Dhimes eshte komplet ndryshe,Himarioti Dhim-a cfare nuk ka nxjerre nga goja e tij per vendin qe lindi,dhe u rrit!Kam pasur rastin te jemi ne te njejten periudhe kohe ne grumbullim me peshengritesit e kombetares ne ato vite,dhe Pirro megjithese ishte vetem 17 vjec e respektonin me shume se Mirjan Hakanin qe ishte ne nje fare menyre babai i tyre,une kam ndjekur shume intervista te Pirros dhe urrejtja e tij per shqiptaret eshte e pashpjegueshme,ne nje kohe qe pretendonte se te gjithe i therrisnin Grek(fundja edhe nese e therrisnin keshtu ai duhet te ishte i kenaqur)nderkohe thosh se ndihesha keq kur me vinin epitete te tilla.Une pervec se si sportist,qe e kam vlersuar,nga ana njerzore e shperfill,dhe e injoroj kete njeri me emrin Pirro.

 17. oni says:

  Naqe homogjeni,nuk e dimin qe leberit e Progonatit ishin greker, per kete deri tani kishim dyshuar nese Vasil Bolono dhe Piro Dhima jane vateshpallur si te tille.Por ti po na thua se gjithe laberia e Tepelenes qenkerkan grek,ose per ca para me shume behen dhe kineze.

 18. Janaq Dhimitraqi (homogjen) says:

  Edhe njehere per Pirro Dhimon,
  O njerez,o shqiptare te nderuar,gjithkush ka te drejte te jete ai qe deshiron te jete,madje te jete edhe krenar per kete.
  Pirro Dhima eshte grek dhe eshte e natyrshme qe ai te interesohet e te punoje per ceshtjen e Vorio-Epirit.
  Shume miq te tij shqiptare,jane zhgenjyer nga kjo veprimatari helenizuese e Pirros,por kjo eshte e drejte e tija.
  Nje gabim,ne rinine tij te hershme,ka bere qe shqiptaret ta urrejne ate,por mendoj se eshte e gabuar,sepse te gjithe bejme gabime,thjeshte ,ndoshta edhe patekeq!
  Gjithsesi,Pirrua eshte nje njeri e familjar i mire,dhe model per te tere neve vorioepirotet qe me talentin tone,pse jo ,edhe me forcen e shpatullave tone,te japem kontributin vetjak ne mbrothesimin e ceshtjes aq te shenjte per ne:Vorio-Epirit!
  Pirro Dhima- krenaria Vorio-Epirote!

  1. Niku says:

   Ti Janaq ne rast se je grek, ose ri ne Shqiperi si minoritar ose qerohu ne Greqi. Qe te na besh propagande per Vorio Epir, ne nje kohe qe as jugu i Epirit nuk ka qene Greqi, habitem se si te lejon Tema, se eshte provokim i paster. Boll me ju njerez te pagdhendur qe nuk ju ri bytha rahat, cdo gje ka nje kufi.

 19. Alban says:

  Enea si fillim,kerko pak me shume per emrin tend dhe do kuptosh qe ai nuk eshte emer grek,do suprizohesh pak por nejse te ben mire te lexosh pak histori se do kuptosh qe ne bote nuk ka vetem helen.Ta them kete se nderimi i emrit ne greqi eshte kusht per tu njesuaer perkatesine etnike me ate fetare,dhe nga injoranca shume jane munduar te vene emra greke por qe ne zanafille nuk jane te tille. Edhe ketu ti ke bere autogol me kete emer qe ndoshta e ke sajuar ose ta kane vene per te qene ne mode me vetmohimin e origjines se vertet.

  A e di ti Enea qe kur shkojne shqipetaret ne amerike nuk e thuhet se Shqiperia eshte toke amerikane,nuk ju thuhet gjithashtu se perkatesia etnike ka lidhje me fene.Secili ne amerike duke e nisur nga Obama eshte qytetar me te drejta te barabarta si gjithe te tjeret, por kursesi nuk mohon etine apo origjinen e vete.

  1. enea says:

   Pikerisht, edhe Pirro Dhima nuk e mohon etnine apo origjinen e vet.

 20. ari says:

  origjhina e piros esht nga progonati, po ky e luajti me shum grek se kishte lindur ne fimar,ne vitet e para te gjith mundoheshin qe te beheshin grek me pahir arriti deri aty sa tropojanet dhe kuksjanet thoshin qe gjyshrit tan kan qen grek, dhe po te shikosh ato vite sa brahima u ben vasila e jana.

  1. Progonati says:

   Po mire o njerez se shume po e mbani ne goje Progonatin e na tregoni here pas here prejardhjen e njerit apo te tjetrit se eshte prej ketu, a e dini se cfare do me thene Progonat nga e ka prejardhjen??? Mesoni dhe mos flisni kot. Progoni????

   1. ar says:

    Aman na e thuaj,se na mbyti kureshtja!!!
    Po Grabova nga e ka prejardhjen!?
    (Banoret e Progonatit e thone pa dyshim qe jane shqiptare,kuptoveeee)!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Array
(
  [0] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 3
      [name] => Aktualitet
      [slug] => aktualitet
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 3
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 82482
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 3
      [category_count] => 82482
      [category_description] => 
      [cat_name] => Aktualitet
      [category_nicename] => aktualitet
      [category_parent] => 0
    )

  [1] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 1
      [name] => Kryesore
      [slug] => kryesore
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 1
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 34848
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 1
      [category_count] => 34848
      [category_description] => 
      [cat_name] => Kryesore
      [category_nicename] => kryesore
      [category_parent] => 0
    )

  [2] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 4
      [name] => Politika
      [slug] => politika
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 4
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 3
      [count] => 24974
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 4
      [category_count] => 24974
      [category_description] => 
      [cat_name] => Politika
      [category_nicename] => politika
      [category_parent] => 3
    )

)
Top
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
X