mbyllet per 10 sekonda ose kliko X

Schmitt: Ja çfarë mendoj për vazhdimësinë iliro- shqiptare dhe afërsinë e Shqipërisë me Lindjen ose Perëndimin

schmittHistoriani Oliver Jens Schmitt, në një intervistë të gjatë për Gazetën Shqiptare, jep shpjegime për disa nga pikat kyçe të librit- ese që ka publikuar ai për shqiptarët.

Fillimisht, Schmitt e nis duke i dhënë një përgjigje sulmeve që i janë bërë për librin “Skënderbeu”.

“I gjithë debati prej publikimit të ‘Skënderbeut’ shpalos modele shumë komplekse të interesave politike dhe kulturore. Unë nuk kam ndërmend të komentoj shumë rreth kësaj sepse mendoj që publiku shqiptar është i familjarizuar me momentet kyçe të diskutimit si dhe motivet dhe interesat e tyre. Por unë mbeta shumë i habitur nga fushata ekstremisht agresive kundër mikut tim të ndjerë Ardian Klosi. Mendoj se brezat e ardhshme të studiuesve e intelektualëve do të jenë në gjendje të gjykojnë si duhet mbi integritetin moral të atyre pjesëtarëve të elitës politike dhe veçanërisht asaj kulturore të cilët e ‘sulmuan’ këtë njeri të madh kur ishte gjallë dhe pastaj e nderuan kur ai vdiq,” thotë Schmitt.

Ndërsa i pyetur për vazhdimësinë iliro- shqiptare, ai shprehet: “Së pari, dua t’ju bëj një vërejtje, e cila ka të bëjë me të gjithë intervistën: pyetjet që ju bëni janë shumë komplekse dhe është shumë e vështirë që ato të zvogëlohen në përgjigje të shkurtra. Unë, gjithsesi, do të përpiqem të kujtoj lexuesin se nuk ka përgjigje të thjeshta, dhe shumë probleme janë akoma të diskutueshme e shumë përgjigje nuk mund të jenë më shumë se komente hyrëse për këto debate studimore. Jam përpjekur të shpjegoj ne libër qëndrimin e sotëm të studiuesve të huaj. Ekziston një konsensus për sa i përket teorisë së vazhdimësisë Iliro-Shqiptare, sipas të cilës kjo vijimësi nuk mund të provohet për shkak të mungesës së gjurmëve të mjaftueshme të gjuhës ilire. Po ashtu ekziston një konsensus mbi proto- shqiptarët, një term përcaktues për të përshkruar folësit e formës së lashtë shqiptare – që jetonin atëherë në Antikitet në një zonë, e cila përmblidhej nga zona e hinterlandit të Shkodrës e deri në Kosovën e sotme dhe Maqedoninë Qendrore. Qarkullojnë ide të ndryshme rreth vendndodhjeve të proto-shqiptarëve në zonën e Jugut të Shqipërisë së sotme. Kështu që, kur mendoj mbi baza të tilla se shqiptarët jetuan në Antikitet në shumë nga zonat ku ata gjenden akoma dhe sot, unë mbështes edhe mendimin e linguistëve, të cilët e konstatojnë thjesht se ne nuk mund të provojmë që gjuha moderne shqiptare vjen nga ilirishtja, pasi ne nuk e njohim aq mirë sa duhet atë. Mund të ekzistojë një vazhdimësi iliro-shqiptare, por për momentin ku ndodhen kërkimet tona, kjo është vetëm një hipotezë”.

I pyetur nëse Shqipëria është më pranë Lindjes apo Perëndimit, ai jep këtë përgjigje: “Unë kam përdorur Lindjen dhe Perëndimin në titullin e librit tim, vetëm për të treguar kornizën kulturore në të cilën u zhvillua shoqëria shqiptare, por jo si një njësi ontologjike. Lindja apo Perëndimi janë dy terma kyç në debatin e vazhdueshëm mbi identitetin kombëtar në shoqërinë Shqiptare, por unë mendoj se pyetjet qendrore janë të tjera: a jetojnë Shqiptarët në një shtet ligjor, me institucione të besueshme shtetërore, një shkallë korrupsioni të ulët, një demokraci pluraliste, ku opinionet e ndryshme pranohen si një pjesë esenciale e jetës politike, ku kundërshtarët nuk janë ‘tradhtarë’ apo ‘spiunë’. Unë kam përshtypjen se shumë shqiptarë do të dëshironin një model të tillë, por për shkak të vështirësive ekonomike, përpjekja e përbashkët për të mbijetuar ekonomikisht, ndikimi i kudondodhur i politikës në jetën sociale dhe politike, bën që shumë njerëz nuk e kanë fuqinë apo mundësinë të luftojnë për këto vlera. Ekziston një opozitë politike radikale, e cila megjithatë ofron më shumë slogane nacionaliste dhe demonstron një shkallë të lartë pa aftësie në çështjet e politikës ekonomike. Përveç kësaj, perspektiva evropiane e ka humbur joshjen e saj, dhe është shfaqur Turqia si një lojtar i ri. Turqia është një shtet me një numër të konsiderueshëm njerëzish të persekutuar apo të burgosur për shkak të ideve të tyre, me një media vetëm pjesërisht të lirë, ku nacionalizmi i fortë ofron një model të ndryshëm për udhëheqësit shqiptarë. Në kontekstin e Lindjes se Afërme, Turqia është një demokraci, por duke u krahasuar me shtetet e Evropës, Turqia është akoma një shtet me një demokraci në zhvillim. Për momentin, Lindja dhe Perëndimi nuk janë vetëm terma në debatin e brendshëm kulturor Shqiptar, por gjithashtu shumë mundësi për orientim politik. Shpërthimi i retorikave nacionaliste që ndodhën rreth 28 Nëntorit 2012 japin përshtypjen se liderët politikë janë më shumë të interesuar në mbrojtjen e privilegjeve të tyre duke u fshehur pas zhurmës nacionaliste- kurse pyetja themelore nuk është Lindja apo Perëndimi, por se si do arrijë Shqipëria të ndërtojë një nivel shtetëror të ndershëm dhe si do t’u ofrojë ky shtet një jetë të paqtë qytetarëve të tij”.

78 komente në “Schmitt: Ja çfarë mendoj për vazhdimësinë iliro- shqiptare dhe afërsinë e Shqipërisë me Lindjen ose Perëndimin”

 1. shqiptar says:

  kush e financon kete antishqiptar pervec serbeve dhe cjane keto gazeta shqiptaro-serbe qe ja pranojne shkrimet ketij pederi.

  1. DUMBABEN says:

   He more shqiptar ,eshte serb se ofendoi tyrkien ??? apo qe i jep fund teorise se dardanit si autokton bardhosh ??

   1. hajriu says:

    Akoma nuk e ke gjete babane gjenetik ti mor bir???? Dil para pasqyres , shiko ngjyren e lekures dhe ………thjesht fare,vrap per ne stambolll ….mos u merzit se edhe ti ke kohe te zbardhesh, nje dore per zbardhjen tende do te ta japim edhe ne mor bir.

   2. dmx says:

    Ashtu eshte DUMBABA ky eshte pa piken e dyshimit jo vetem kelysh serb por edhe kelysh grek qe per leke shkruan gjithcka edhe te paverteten njesoj si ty edhe disa te tjere ketu ne forum qe jeni kthyer ne klloun dhe kujtoni se keni vlere e dinjitet ne ket jete duke lepire sahanet e grekut dhe duke poshtruar kete toke ku ju lindi koka e u rritet ore plera ore poshtersira nje dite do tju ja ze fytin kjo buke e kesaj toke per kete te jeni te sigurt o minj kanalesh

   3. Doni ALBO says:

    Dumbaben te erdhen moooo………turqit 😀

    1. DUMBABEN says:

     Abdullah doni albo i kosoves ta dhashe pergjigjen si ty edhe hajriut por moderatori “jeshil” i temes ma censuroi ,mua per turqine nuk me bie mendja fare sepse eshte aty ku eshte ,ne vendin e vet .Schmitt ta dha nje pergjigje ,mos u merr me lloqe interneti po nxirr perfundime dhe mundohu te ndryshosh dicka

     1. hajriu says:

      Or bir , e ke pa gje homoerin??? Me la pa martuar jevgjiti i mutit. Nese behesh shkese qe une te marr morten e homoerit per grua , te jap fjalen qe per zbardhjen tende do te te jap kontributin tim maximal.
      P.S. Vetem ju greket mos e shani turkun ,se e keni baba gjenetik.
      Me tebukuren grekeve dhe me te bukuren baballareve tuaj turq.

      1. arbeni says:

       e mo mut nuk ke cfare te shkruash e tallesh tani. mire thote turkofagosi pune sorash

  2. Ben Chicago says:

   E financonte dhe mbeshteste Ardian Klosi,Edi Rama,dhe kelyshet e tjere te kuq.

  3. Doni ALBO says:

   Austriak sigurisht ndonje nazist ekstremist fetar i paguar edhe nga armiqt ta demantoj autoktonin e Shqiptareve ne Ballkan, po ky femije le ta beje se pari pershendetjen e nazisteve per cdo deklarate se vetem ajo i mungon ketij palikari homoseksual.

  4. Dede Kola, New York says:

   Si shpjegohet qe ky kujtohet te ngacmoje ndergjegjen shqiptare sa here Baca Hale ka nevoje?!!?
   Din kush me me dhane xhevap?
   http://imazheshqip.blogspot.com/2012/05/gollum-berisha.html

 2. arrixhiu says:

  Pse na beni te vjellim akoma me kete gelbazen.

 3. Dukati says:

  Sakte per sa shkruan, po nuk ngeli ky te na i thote keto i dime vete, problemi qendron do ecim para apo do shohim pas…

  1. dritani says:

   Lexoje mire se ate po NA thote.
   Kujdes se keni filluar ta shikoni nga Turqia, dmth, PRAPA.

 4. Arberor says:

  Mr. Sch(mut)t, I have a very simple question?
  Who was Mamica, the sister or the daughter of Scanderbeg? I hope is not difficult, since you are such a “renowned” historian!

  Sa per Ardian Klosin na erdhi keq si njeri, edhe si dikush qe punonte me zell, por nuk ishte kopetent ne fushen e historise, ndaj Ardiani nuk kishte pse ngulte kembe vetem ne ato qe i kishit servirur Ju, dhe ai i kishte perkthyer. Me vjen cudi, qe kushdo nga Gazeta Shqiptare qe e paska marre ne interviste perseri kete derdimen, nuk ben kete pyetje kaq te thjeshte, te publikuar ne librin e ketij hicstoriani. Do thoni, do te jete ngaterruar, por nuk eshte i vetmi inforamcion gafe! Si ka mundesi, dihet shume mire Skenderbeu kishte vetem nje femije(djale), pra ky zoteria nuk di kush dhe ku jane te lidhur figurat e asaj kohe. Kur lexoj nga nje i historian “i degjuar” sic pretendon te jete ky zoteria, dicka kaq elementare ta ngaterroj, c’te shkoj te lexoj me tutje gjera edhe me te komplikuara qe nxjerr historia, dhe ti besoj!

 5. tourkofagos says:

  GYZELEVE U DHEMB MARMIDA NGA E VERTETA!!!!!
  pune gyzelesh……..

  1. Aurel Begaj says:

   Injoranca jote o Turkofagos eshte e pafund, ne vetem majen e ajsbergut tend shikojme, kushedi se cfare fshihet poshte, ti vetem me majen e ajsbergut konfirmon injorancen tende.

   Po eshte e vertete, ti je tipik arvanitas qe i eshte bere lavazh truri nga nje pseudoshtet si Greqia.

   1. Bono says:

    Nuk ka nevoje ti tregosh te tjereve graden e injorances. Turkofagos po mundohet te te binde ty dhe te tjeret qe je “fare turku”

 6. mali says:

  Puna me e mire qe mund te beni eshte te injoroni jo vete shkrimet por edhe komentet per kete koqe qe e merr rrogen ne Beograd.

  Ti tourkofagos te ka mbetur merak qe edhe shtetin e jevgjiteve grek e ben shqiptaret, dhe nuk e kaperdin dot kollaj kete gje.
  Ne te ardhmen sa shume ngjarje do te ndodhin dhe sa shume ke per tu merzitur ti, por mesoju pak e nga pak.

 7. tani says:

  nuk ka folur keq,skemi pse marrim si pushka e harixhiut…pastaj ai eshte historian,ka tezat e veta burimet e veta dhe e verteta e tij eshte relative,dhe ai ta pohone kete..dhe dueht te dime dicka qe ne duhet te jemi te zote te jetojm me njeri tjetrin(gje qe se kemi dimostruar),por dhe me fqinjin..si ia kemi bere kur skane ekzistuar shtetet e konceptet nacionaliste..?!ne duhet te beashkjetojme me njeriun si njeri,te dime te respektohemi,te ndihmoemi dhe te shkojme drejt nje bote pa kufi.por kjo kerkon nje nivel intelektual dhe kulturor dhe fisnikeror shume te larte..qe popujt ne kete periudhe qe jetojm se kane sepse vihen ne hije nga politika…

 8. alban4eva says:

  per te studjuar shqiptaret gjuhen e tyre dhe historine e tyre, duhet te jesh ALBANOLOG, me pak fjale, duhet te njohesh mire gjuhen shqipe.. une do doja te pyesja, ky vogelushi Sh-mut, a e njeh gjuhen shqipe?
  ky buzequmesht, a ka bere ndonjehere ndonje krahasim me shqipen e sotme dhe gjuhen e Homerit???
  ky sikur vetem nje sy te shpejte ti hidhte Iliades se Homerit, do te gjente me dhjetera e dhjetera fjale shqipe aty.. sikur te bente kete gje, nuk do rrinte dhe te hidhte dyshime mbi vertetesine e prejardhjes se gjuhes shqipe nga ilirishtja dhe kjo e fundit nga pellazgjishtja..

  eshte mire ta injorojme kete vogelushin qe i ka akoma buzet me qumesht.. qe te flasesh mbi lashtesine e shqiptareve duhet te kesh bole te renda, sic kishin, Leibnic, D’Angely, Norbert Jokl, Gustav Meyer, Johann Thunmann, J. G. von Hahn, Aristidh Kola, etj etj..

  ky ketu mund te jete e shumta per ndonje X Factor, ose Big Brodher.. ka akoma shume rruge per te bere ky rrugaci i vogel…

 9. Artur Duka says:

  Nuk i kuptoj disa prej komentuesve me siper se ky Schmidi nuk mund te perdorte gjuhen radikale te nje nacionalisti shqiptar. Ai i sheh gjerat nga nje pikepamje me e ekuilibruar.
  Mendimi im eshte se Shqiperia gjeografikisht dhe ne gjeneze eshte evropiane, ndersa ne pikepamjen e zhvillimit social dhe historik, nuk ka qene pjese kurre pjese e Evropes se qyteteruar, perderia mbeti ne perendorine bizantine por sidomos qe nga pushtimi osman e tutje.
  Persa i perket prejardhjes se shqiptareve, mendoj se ne berthame jane autoktone, por nuk besoj se rrjedhin nga ajka e fiseve ilire. Kane qene me siguri ilire malesore, fise barinjsh te mbijetuar neper male pas renies se qyteterimit ilir dhe romanizimit te qyteteve. Prania e tyre mund te kete qene me dominante midis lumit Shkumbin dhe Drin, Krujes ne perendim dhe pellgut te Vardarit ne Lindje (pra treva rreth Albanoit) por patjeter me shtrirje fisnore e prezence popullate ne te gjitha trevat e sotme te Shqiperise etnike. Kjo popullate eshte fuqizuar gradualisht duke pervetesuar e asimiluar shtesezime te reja apo individe nga popullata te tjera te ardhur apo te gjendur ne habitatin e saj e qe i jane bashkengjitur natyrshem, si pa kuptuar, ne rrugetimin e saj historik (psh mbetje te fiseve trake, greke, fise sllave, romane te varferuar, “emigrante” nga dyndjet barbare dhe valet e kryqezatave, vllehe, por dhe elemente orientale gjate periudhes bizantine dhe sidomos gjate pushtimit osman por qe ka lene gjurmet me te thella ne gjuhe, institucione shoqerore dhe rrjedhimisht ne mentalitetin e shqiptareve te sotem.

 10. Onufri says:

  proto-shqiptarët hahahaha,90% e studiuesve e pranojne tezen e Ilireve vetm Shmit dhe akademia e “shkencave” te Beogradit e refuzon!

  Dhe nje here,per Iliret Shmit paska dyshime per Iliret por keta 1000 studiuesit e huaj JO:

  TE HUAJ QE FLASIN PER ORIGJINEN E SHQIPTAREVE….

  Encyclopedia Britannica
  Page 483

  The Albanians are apparently the most ancient race in southeastern Europe. History and legend afford no record of their arrival in the Balkan Peninsula.

  They are probably the descendants of the earliest Aryan, immigrants, who were represented in historical times by the kindred Ilryrians, Macedonians and Epirots;

  the Macedonians and Epirots are believed by Hahn to have formed the core of the pro-Hellenic Tyrrheno-Pelasgian population which inhabited the southern portion of the peninsula and extended its limits to Thrace and Italy.

  The Illyrians were also ” Pelasgian,” but in a wider sense. Of these cognate races, which are described by the Greek writers as barbarous or non-Hellenic, the Illyrians and Epirots, he thinks, were respectively the progenitors of the CÍegt, or northern, and the Tasks, or southern, Albanians.

  The Via Egnatia, which Strain)(vii. fragment 3) describes as forming the boundary between the Illyrians and Epirots, practically corresponds with the course of the Shkumb, which now separates the Ghegs and the Tosks.

  The same geographer (v. 2.221) states that the Epirots were also called Pelasgians; the Pelasgian Zeus was worshipped at Dodona (Homer, II. xvi. 234), and the neighbourhood of the sanctuary was called Pelasgia (Herodotus ii. 56).

  The meaning of the term ” Pelasgian ” is, however, too obscure to furnish, a basis for ethnographical speculation; in the time of Herodotus it may have already come to denote a period rather than a race. The name Tost is possibly identical with ’1′im.tts, Elruscus, while the form Tyrrkenus perhaps survives in Tirana.

  ———————————-

  Culture worlds
  By Richard Joël Russell, Fred Bowerman Kniffen
  Science – 1951 – 620 pages

  Page 202

  Thraco-Illyrian was one of the earliest Indo- European languages in Europe. It
  survives only in Albanian.

  ——————–

  One Europe, many nations: a historical dictionary of European national groups
  By James Minahan

  History – 2000 – 781 pages
  Page 29

  The Albanian language forms the only surviving dialect of the Thraco-Illyrian branch of the Indo-European languages.

  Seems to validate the Albanian claim to be the Balkan peninsula’s original inhabitants.

  ———————–

  World history

  By Hutton Webster

  Page 530

  No other part of Europe of equal extent contains so many different peoples as the Balkan Peninsula.

  The original inhabitants are represented to-day by the Albanians

  ———————

  Embassy of the Czech Republic in Tirana

  The Albanian Language A more concrete evidence of the Illyrian-Pelasgian origin of the Albanians is supplied by the study of the Albanian language.

  Notwithstanding certain points of resemblance in structure and phonetics, the Albanian language is entirely distinct from the tongues spoken by the neighboring natonalities.

  This language is particularly interesting as the only surviving representative of the so-called Thraco-Illyrian group of languages, which formed the primitive speech of the inha

  A more concrete evidence of the Illyrian-Pelasgian origin of the Albanians is supplied by the study of the Albanian language. Notwithstanding certain points of resemblance in structure and phonetics, the Albanian language is entirely distinct from the tongues spoken by the neighboring natonalities.

  This language is particularly interesting as the only surviving representative of the so-called Thraco-Illyrian group of languages, which formed the primitive speech of the inhabitants of the Balkan Peninsula.

  ————————–

  WHO WERE THE ILLYRIANS

  Albanian is the only Indo European language that has preserved the archaic structure of proto Aryan language. Albanian adjectives and ordinals come after the stressed nouns.

  The law formulated in 1892 by J. Wackernagel, according to which unstressed parts of the sentence tend to occupy a position after the first stressed word normally situated at the beginning of a sentence qualifies Albanian as the oldest living Indo European language.

  http://web.archive.org/web/20071106105423/www.geocities.com/protoillyrian/

  —————————

  The Journal of race development, Volume 2
  By Clark University
  (Worcester, Mass.) History – 1912

  Page 56

  The formation of the skull and other distinct racial characteristics indicate an approximately pure ancestry and certainly one of great antiquity.

  The concensus of scholarly opinion is that the Albanians were derived from the ancient Pelasgan race, the oldest race of Europe.

  Thus the Albanians can justly claim to be one of the oldest and purest races in Europe; and this is further attested by the fact that they are a most virile people.

  ———————————

  Albania, the foundling state of Europe‎

  Wadham Peacock – History – 1914 – 256 pages

  Page 197

  The Shqipetars have not only preserved their mountain homes but also their language and their laws. Albanian, to give it the modern name, is a very ancient Aryan tongue which was spoken by the Balkan tribes before the time of Alexander the Great.

  Page 182

  The more than a thousand years’ struggle of the Shqipetars against the Slav and the Turk has always been passed over as an incident of no importance.

  Page 205

  The Albanian comes of the oldest race in Europe, he is the descendant of the original owners of the soil, and to him the Slav, just as much as the Turk, is an intruder and a supplanter

  —————————-

  Metta Spencer – Political Science – 2000 – 378 pages

  The Albanian language, though indo-European, is entirely distinct from the tongues spoken elsewhere in the region,

  and is the only surviving representative of the so-called Thraco-Illyrian group of languages, which was spoken by the inhabitants of the Balkan Peninsula before the Roman period

  ———————————

  Hutton Webster – History – 1921 – 755 pages

  No other part of Europe of equal extent contains so many different peoples as the Balkan Peninsula. The original inhabitants are represented to-day by the Albanians

  ————————————

  The wars of the Balkan Peninsula: their medieval origins

  By Alexandru Madgearu, Martin Gordon

  Page 171

  Croatian Historian Dr. ALEKSANDER STIPCEVIC

  Remarks that:

  In fact, the theory of Albanian autochthony has never been disputed with such determination and savagery as today, precisely when so much scientific proof has been produced in its support.

  Nevertheless, the number of researchers still today refusing to take into consideration the many arguments supplied by different academic disciplines has shrunk, or, more accurately, absolutely the only researchers who deny the theory of Albanian autochthony are Serbian.

  Serbian archaeologists and historians began long ago to dispute the autochthony theory, but this opposition increased especially after the great Albanian revolt in Kosova in 1981. It was therefore a consequence of a political event rather than of new scientific data.

  ——————————-

  Harvard Classics, Volume 28

  By Charles W. Eliot – 2008 – 504 pages

  Page 285

  They are a true and living nation, a nation whose importance to the matter in hand is quite out of its proportion to its extent in mere numbers.

  In near neighborhood to the Greeks still live another race of equal antiquity, the Shqipetar or Albanians.

  These, as I believe is no longer doubted, represent the ancient Illyrians.

  —————————————-

  Leavening the Levant
  By Joseph K. Greene Religion – 1916 – 353 pages

  Page 25-27
  THE ALBANIANS

  The Albanians are an Aryan race, first known as Pelasgians, but called Illyrians by the Romans.

  With 25,000 Albanian soldiers Alexander the Great conquered Asia. Their country lies along the shore of the Adriatic Sea, with Montenegro on the north, Greece on the south and Macedonia on the east.

  It is a very mountainous country, divided in the center by the river Shkumbi, which empties into the Adriatic. The people north of this river are known as Ghegs though they call themselves Shqipetar and those south of the river are known as Tosks.

  From the earliest times they have been divided into clans, each loyal to its chief. They resent any injury done to any member of the clan, and blood feuds (vendetta) are common.

  Like the Highlanders of Scotland they wear a kilt and an embroidered jacket. They arc a handsome race, independent and brave, and the men always go armed.

  They greatly love their mountains and are intensely patriotic. Their women do much outdoor work, but are treated with respect. With some variety of dialect, their language is one, and their customs are one.

  After the Balkan war (1912-13) nearly half of Albania was occupied by the Greeks, the Servians and the Montenegrins, and had it not been for the intervention of the European Powers, all their lands would have been seized by the hostile states surrounding them.

  As an independent Aryan people, neither Slav nor Greek, the Great Powers determined to recognize the Albanians as an independent state.

  They appointed a commission to organize the government and recognized Prince William of Wied as their ruler.

  ———————–

  HISTORIA E AUSTRISE;
  THE HISTORY OF AUSTRIA

  Illyrians, people of Indo-European stock who are considered ancestors of modern Albanians, settled on the northern and eastern coasts of the Adriatic Sea.

  Included among them were the Dalmatians and the Pannonians. Eventually, the ancient region of Illyria would include the western part of the Balkan Peninsula from the Danube River to Epirus.

  ——————————————

  The Albanians: an ethnic history from prehistoric times to the present

  By Edwin E. Jacques

  Page XIV

  People ask more specifically, where did Albanians originate? So first we shall examine archaeological findings, then the highly sophisticated detective work of linguistic experts, and finally the popular traditions preserved in the earliest chronicles of ancient scholars.

  Here we discover trace of Albanian‘s otherwise incomprehensible pre-historic culture. This ancient Pelasgian people antedated the developing civilizations of Greece and Rome .

  Their determination to preserve their ethnic identity, their passion of their own land, language and liberty were threatened by both the eastern and western empires of Christendom, and later by the ottoman Turks.

  Page xiii

  Serious scholars claim Albanian ethnicity for the poet Homer, the philosopher Aristotle, and Hippocrates, the father of Medicine. Jerome, who translated the Latin vulgate bible, was of Illyrian, or Albanian, descent, as was Pope clement XI.

  So was Ecumenical Patriarch Athenagoras I, who in 1964 met Pope Paul VI to release one another from the anathemas of 1054, which split the eastern Catholic church from the West.

  An astonishing number of Albanian were promoted to the highest governmental offices of the Ottoman empire the Italian Francesco Crispi declared himself of Albanian blood.

  So was Mohammed Ali Pasha. Who in 1805 established the beneficent century-long regime in Egypt . And so was Mustapha Kemal, founder of modern turkey, and called “Ata-Turk”

  ——————————

  Archeology is the historical science
  Page 2

  http://books.google.com/books…

  Page 34

  The British philologist Joseph Swire. In his book Albania: the rise of a kingdom, published in 1929 was based on his five years of serious research in Albania and elsewhere.

  Swire concluded that the Albanian race is descended from the earliest Aryan immigrants and was represented in historical times by the Thraco-Illyrians and Epirotes or Pelasgians who originally inhabited the whole of the Balkan Peninsula between the Danube and the Aegean.

  He pointed out that the earliest Greek writers described the Epirotes as non-Hellenic and that the inhabitants of Macedonia, Illyria and Epirotes spoke the same language and had similar customs (Swire 1929, 4)

  ———————————–

  The Albanians: an ethnic history from prehistoric times to the present By Edwin E. Jacques

  Page XIV

  People ask more specifically, where did Albanians originate?

  So first we shall examine archaeological findings, then the highly sophisticated detective work of linguistic experts, and finally the popular traditions preserved in the earliest chronicles of ancient scholars.

  Here we discover trace of Albanian‘s otherwise incomprehensible pre-historic culture.

  This ancient Pelasgian people antedated the developing civilizations of Greece and Rome .
  Their determination to preserve their ethnic identity,

  their passion of their own land, language and liberty were threatened by both the eastern and western empires of Christendom, and later by the ottoman Turks.

  —————————–

  The Encyclopedia Americana: a library of universal knowledge, Volume 3

  Reference – 1918

  Page 85

  The Albanians of Illyrian stock are the most ancient historic races of the Balkans.

  The Slavs are latecomers by migration and conquest.

  ——————————-

  Albania, the foundling state of Europe
  Wadham Peacock – History – 1914 – 256 pages

  Page 197

  The Shqipetars have not only preserved their mountain homes but also their language and their laws. Albanian, to give it the modern name, is a very ancient Aryan tongue which was spoken by the Balkan tribes before the time of Alexander the Great.

  Page 182
  The more than a thousand years’ struggle of the Shqipetars against the Slav and the Turk has always been passed over as an incident of no importance.

  Page 205

  The Albanian comes of the oldest race in Europe, he is the descendant of the original owners of the soil, and to him the Slav, just as much as the Turk, is an intruder and a supplanter

  —————————-

  The Balkans: a laboratory of history

  William Milligan Sloane – History – 1914 – 322 pages
  Page 40

  Albania at first sight it seems very curious that the national costume of modern Greece was adopted or adapted from that of a stock not Greek at all,

  a little folk the most remarkable of the European continent, namely, the Albanians, a people, as far as we know, absolutely without any close, or at least calculable, affinity with any other, whether of race, speech, or institutions;

  still using the oldest known European language;

  retaining, without unity of religion, habitat or manners, a unity of nature, appearance, and character which sets them absolutely apart from the surrounding populations, with whom they mingle freely but do not coalesce.

  The explanation is that in a high sense they are the makers of modern Greece.
  ————————————-

  Greece and the Greeks, tr.[from Lifvet i gamla verden] by M. Howitt

  by Fredrika Bremer 1863

  Page 294

  Nearly the whole population of Eleusis is Albanian, and speaks the Albanian tongue—a language altogether different from Greek, and which is asserted by many to be a descendant of the most ancient Pelasgian tongue.

  It is still the popular language of Albania (Epirus), the country in which the Pelasgian Zeus was worshipped.

  ———————————

  Studi critici, Volume 2
  Critical Studies, Volume 2

  By Graziadio Isaia Ascoli – Comparative linguistics – 1877
  Page 63

  della lingua, come quelle della storia, delle tradizioni e dei costumi, provano che gli Albanesi sieno i diretti discendenti degli Illirio-Macedoni e degli Epiroti dell’antichità, rendendo perciò ancora assai probabile l’opinione di chi fa degli Albanesi i continuatori dei Pelasgi, i Neo-Pelasgi, cosi come NeoElleni si direbbero i Greci moderni

  Translate in English

  Language, such as history, traditions and morals, show that the Albanians are the owners direct descendants of the Illyrians, Macedonians and Epirote antiquity,

  The Albanians are the continuity of the ancient pelasgians, the Neo-Pelasgians, as NeoHellenic as well you would say the modern Greeks

  Ps: ke pune per te bere o Shmit djali,nuk rrezohet ajo “teze”,e sa pune ke…. 😉

  1. tourkofagos says:

   hajde carcaf arab,hajde……….!!!
   po pse mor kopan,u dashka te shkruhet 50m carcaf,per te treguar ”historine” e nje korraku!!!!????
   yyytttttt mounopano………
   hiqe ate nick,Onoufris sepse Ai nuk ishte korrak,por kristian orthodhox…..

   1. Onufri says:

    Mjafton te lexosh nofken qe ke vene per te kuptuar cfare niveli ke,gdhe me prirje kafsherore qe ne gjeneze,nje hic qe vetem ne forumet e internetit ndihet!
    Mendo pak nga komentet qe shkruan se cfare felliqesire je ne jete,nje njeri i frustruar,inferior ne shoqeri,maskara dhe imoral,nje homoseksual pasiv qe epshin kafsheror e shuan vetem duke vjellur vrer per gjithcka qe nuk eshte si ty,nje burracak qe fshihet mbas tastieres,asgje me shume!
    Por per nje gje me vjen mire,te pakten e pranon qe je turk dhe homoseksual,pasi nofka(tourkofagos) po ta perkthesh nga anglishtja del “pederast turk”.Une te inkurajoj qe te deklarohesh i tille dhe ne publik,mos ki turp tregohu palikari… 😉

    ps: une i krishtere nga Berati jam o QYQ,kot dhe emrin nuk e kam Onufri 😉 !

    1. eleΥΘeriskepsi says:

     Para se te shani Tourkofagos mire eshte te lexoni pakez histori te vertet.
     Nikitaras the Turk-Eater, (Tourkofagos) http://en.wikipedia.org/wiki/Nikitas_Stamatelopoulos eshte nje figur historike .

     Ishte nipi i http://en.wikipedia.org/wiki/Theodoros_Kolokotronis

     Para se te shani Tourkofagos mire eshte te lexoni pakez histori te vertet.

     1. Aurel Begaj says:

      Po ikni more se late nam, na plas ne kush eshte tyrkofagos e c’do te thote tyrkofagos, ju greket mbajeni mendjen tek historia se ajo do u jape buke.
      O eleΥΘeriskepsi a ke djeg nonje divan te vjeter ne Athine keto dite bore? se aq keq kini perfunduar edhe e mbani mendjen akoma tek historia, hajde palle hajde.
      eleΥΘeriskepsi e ke pare ate filmin ku nje ushtar Amerikan ne Irak ben “shurren” ne nje pallat Babilonas?I thote nje ushtar tjeter pse e ben cicin aty? ti e di kush kane qene Babilonasit?
      I tha ky ushtari; pse me plasi mua kush kane qene Babilonasit edhe i tha pastaj keta arixhinjte ketu me shami ne koke kane qene Babilonasit? u ofendua.
      Edhe neve na plasi kush eshte turkofagos me Kollo Kotronin me Bubulinen, na plasi qe Diokleziani, Justiniani kane qene Iliras.
      Ikni more se late nam, merruni me gjera qe ja vlen te pakten, mos na fyeni inteligjencen me keto idiotesira,Turkofagos mund te jete Messia mbi Toke edhe une i bej cicin ne koke.

      Per zotin s’u kuptoj, paska pat hak Nietzsche me ju greket…….

     2. Aurel Begaj says:

      http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=9rGBlL-XiaQ

      Merruni me keto ketu ju greket, turpi botes u paska vajt gjuha poshte per VorioEpirin, per nje gje absurde ku edhe vete shume mire greket e dine qe jane ne borxh me shqipetaret, por do vije koha, e keqja e beri te sajen po koken e saje do haje

     3. Onufri says:

      nuk e perktheva nga greqishtja por nga anglisthja qe ka kuptim komplet tjeter nga”turko-ngrenesi”!

      1. mirel says:

       Dhe une ashtu si Onufri e mendova moj eliqiri, ne ate kuptimin tjeter.
       Qe jeni shkapurdhyer nga turqit.
       Ndaj i thone dhe “ngrenes” ose turko-ngrenes..se e hani mire ne b..ate te turkut.
       Po qe je dhe idiote pervec “turko ngrenese”, e ke provuar me kohe.

    2. Pelasgian says:

     Bravo Onufri , tourkofagos . jo ” onufris ” por ONUFRI 😉

    3. Janaq Dhimitraqi (homogjen) says:

     @Onufri,
     jo vetem ju ,por edhe te tjeret qe komentojne ne kete forum te nderuar,mos u merrni shume me kete gjysmebudalla e kokgdhe,qe mesa duket TEMA e mban si gaztor apo lolo , thjeshte per t’i dhene atmosfere forumit.
     Ky gjysmeanalfabet,qe hiqet si orthodoks, po turperon e felliq me injorancen e rrugacerine e tija edhe komunitetin tone orthodoks,per te cilin rrugecer te tille kokqypa e budallenj, ka nje fjale te vetme:sikter!
     Jua bej me dije keto ,se si orthodoks i mire e besimtare i patemete i kishes se Shen Kozmait,nuk dua qe komuniteti yne te njolloset nga te pegerat e ketij gjysmebudallai analfabet.
     Ju flm per mirekuptimin.

    4. Bono says:

     Nga gjithe kjo rezyme qe ke bere Onufri ke harruar qe te shtosh dhe dicka per historine e shqiptareve: popull barbar grabites dhe plackites. Besoj se tek Almanaku Britanik do gjesh dhe dicka te tille

   2. bobi says:

    kap nje carcaf eleniko o kokloqe, nga poeti me i madh modern grek o bythqir:
    Odysseas Elytis: Atdheu im (Greqia), një mural i mbajtur prej shtyllave franceze, shqiptare, vllahe e turke. Kushdo që i përmend, shkon drejt e në burg.

    – Odysseas Elytis (1911-1996), me pseudonim Odysseus Alepudhelis, nje nga poetet me brilante greke, Nobel ne Letersi.

    Ky fragment, perkufizim, rrefim vleresim a quajeni si t’ju duket e sakte, gjendet i cituar nga emra te ndryshem greke, kur bejne vleresime mbi karakterin kombetar dhe problematiken e vendit te tyre. Me poshte sjellim edhe burimin publik grek, gazeten KATHEMERINI, (per te qene te besueshem), ku Elytis citohet prej bizantologes Eleni Glykaci (Ελένη Γλύκατζη), profesoreshe dhe figure e njohur greke:

    _________________________________________________

    Είναι καιρός να γίνουν και ιδιωτικά πανεπιστήμια

    Ελένη Γλύκατζη-Αρβελέρ, βυζαντινολόγος
    Στην Ελλάδα υπάρχει κριτική προς όλες τις κατευθύνσεις, χωρίς καμία αυτοκριτική

    Της Μαριας Kατσουνακη

    “- Ξεχάσαμε αυτό που λέει ο Ελύτης… Οτι η Ελλάδα είναι μια τοιχογραφία με πολλές επιστρώσεις. Βλαχική, φραγκική, τουρκική, σλαβική, αλβανική, που αν βαλθείς και τις ξύσεις… πηγαίνεις φυλακή. Αυτό το ξεχάσαμε και νομίζαμε ότι είμαστε η συνέχεια της αρχαίας Ελλάδος, χωρίς καμία διακοπή, σαν να είναι σχεδόν βιολογικό το θέμα. Και γιατί; Είμαστε ο μόνος Βαλκάνιος λαός που δεν απελευθέρωσε την κοιτίδα του γένους του, δηλαδή την Πόλη. Δεν απελευθερώσαμε την Κωνσταντινούπολη…”

    BURIMI:
    Hμερομηνία δημοσίευσης: 11-11-12
    http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_ell_1_11/11/2012_501342
    mare nga :TH.P.SHqiptaret

  2. anonim says:

   Jemi te vjeter ne shume prandaj jemi kaq te zote me te kotet ne ballkan ket po edhe nje gje ILIREET more cun nga erdhen nga qielli? Nga mbine mbine ilire ashtu kot se keshtu na pelqen neve? kthjellohu pak dhe kupto se nuk eshte noj shkence e madhe me na lexu 100 burime gjysma fallco po nxirr konkluzionin nga erdhen iliret? grek o grek doni apo sdoni shqipot jane si greket vijne nga greket etj etj se eshte e kote me u marre me njerez pa pike llogjike me u shpjegu se nje kombi te madh e te lashte nuk i vdes historia e nuk e bejne copash po te kishte civilizim.Ne cfare viti ka pas vendi yne universitet ? Shikojeni daten dhe do habiteni po mos u habisni se kjo shpjegon pse jemi keta qe jemi nje hic .

   1. Bono says:

    Mire e the mo Anonim. Ku e gjetem ne civilizimin dhe historine. Ne,shqiponjat e Ballkanit,as domate nuk prodhojme dot se na dalin me kosto te larte. Ne,trimat e Ballkanit,i marrim prej greqise dhe maqedonise,se atyre u del me kosto te ulet. Ne poliglotet na ka kapur nje dell te mesuari tani, se deri ne 1940 ishim 50% analfabete, saqe po e manifestojme me hapjen e 50 universiteteve private. Jo per gje por te dalesh topegraf tek universiteti Vitrina eshte njelloj sikur ke mbaruar Oxfordin, vetem se atje e ben per 3muaj shkollen. Injektim i papare njohurish brenda nje segmenti te shkurter. Ne kemi nje problem madhor gjithmone merremi me topet e te tjereve pa pare se ku jane katandisur topet tona. Merruni me hallet tuaja njerez. Lereni Shmittin te beje historine. Ne fund te fundit cfare eshte historia: Nje perralle ku kane rene dakord te dyja palet.

 11. Drini says:

  Mr Shmitt you are biased and not close to the other european histtorians that have written about albanian,s history, that is the first thing that comes in my mind when I read your interview.

 12. kel ukaj says:

  Cfare analizash preçize, une u rekomandoj ta mesojne permendesh ata qe nuk kane mesuar ne shkolle modelin logjik e kritik. Une i ndaj keto mendime 100%, ashtu si edhe Turgofagos. Turkofagos nuk te kuptojne keta aziatiket per kete do te mbeten pergjithemone Palestineze pa shtet e kurren e kurres nuk do te jene IZRAEL qe tu thejne brinjet armiqeve. Turgofagos keta gjyzelat jane ne lidhjen islamike pa nuk kane nevoje per mendimet e ketij shkencetari, keta gjyzelet kalojne ne orgazem kur Hoxha fillon te kendoje “allahu akberr” “allaaaaaahu….” ne pese te mengjezit.

  1. Aurel Begaj says:

   hajde pall qe qenke o Kel Ukaj, kur zbrite nga Kelmendi? dje zbrite edhe pe boten me sy? o.O
   Enveri bente c’do lloj gjeri, u prish me rusin edhe me kinen se kishte OO ai, po Allahu Akbarr nuk bbertiste ai.
   T’ja dime per nder te gjithe ne te Republikes se Shqiperise qe na hoqi fene, Krishtin edhe Muhamedin, se sot ben mundim Europa te lere menjane problemet fetare. Per kete te heqim kapellen kur te kalojme nga varri i Xhaxhit Enver, gangsteri i Ballkanit ai ishte, jo Tito edhe Venizelos.

   Utopia Komuniste u ndertua mbi nje genjeshter te madhe, nje genjeshter groteske, ku partia kishte edhe monopolis e te vertetes.

   Per punen e fese edhe disa gjerave te tjera mos te hapim gojen me Shokun Enver se s’kemi “bythe” se te gjithe e dine si ishte Shqiperi edhe si u be nen ndikimin komunist gjer ne vitet 60 pastaj me vone e prishi fare xhaxhi, por e gjeti vendin ne 0 edhe e coi ne vend me dinjitet deri diku. e gjei Shqiperine 700 000 banore edhe ja la Bac Sales 3.500.000 banore edhe ky i e ktheu ne 2 milion se 3 e 1/2 ishin shume.

 13. shmuti says:

  Shume shqiptare jane si puna jote more shmut. Dhe si klosi. Qener qe per para shesin dhe nderin.
  Parat qe te financojne ty jane te pista.
  Vertitjet qe ben ne kete interviste tregojne qarte qe I ke duart e pista.
  Dhe komentin qe ben duke share opoziten duket qarte qe ti bashkepunon me serbin, grwkun, saliub, tv klan, fevziun, frangaj, lubonjen dhe ate qenin qe e denoj zoti I shqiptareve me varje.
  Nje denim te tille do te jape zoti edhe ty.
  Qen I felliqur.
  Qerrou nga toka jone

 14. Aurel Begaj says:

  Scmitt eshte nje historian i madh, ne Universitetin e Vjenes nese nuk gaboj.Ai eshte ne nivel shkencetari edhe nuk e financon njeri te flase per keq apo mire per Shqiperine se ai eshte njeri me nje dinjiet edhe personalitet shume te madh.Nje njeri i tille nuk blihet me leke e me favore se ai nuk ka nevoje per leke, ai e ben cdo gje per studime shkencere. Nuk blihen njerez te atij rangu me leke se nuk jeton ne Shqiperi ai ku intelektualet paguhen nga partia Blu ne pushtet.
  Schmitt eshte shkencetar, edhe ka te drejte per illiret edhe shqipetaret, te fillosh e te thuash qe shqipetaret jane pasardhes te ilireve, greket te platonin dhe aristotelit, italianet te romakeve etj eshte per te qeshur, ne nuk kemi lidhje me iliret, sic nuk kane greket ke greqine e lashte edhe italianet me romaket.Rracat perzihen me njera-tjetren, popujt shkembejne popullsi kulture etj.Edhe gjenetika ndryshon me kalimin e kohes, keto studime jane thjesht historike.

  Ne fatmiresisht si popull nuk jemi “droguar” nga dogma te tilla si greket edhe serbet, jane dy popuj qe mendojne tek “megalidea” jetojne ne vitin 2 pas krishtit, jo ne 2013.
  Bota sot orientohet drejt globalizmit te pashmangshem, te mendojme per gjerat e tashme edhe ti leme iliret, romaket, greket etj.

  Teza e Schmitt qendron mbi baza te patundshme edhe te forta, te mos merremi me budallalleqe te tilla, jo e financon serbi me grekun, se nje njeri i tille ka me shume tru se dy popuj te marre se bashku….

  1. tourkofagos says:

   ……te mos merremi me teza te tilla,jo e financon serbi,greku etj,bota shkon drejt GLOBALIZIMIT.
   ja dhe nje korrak i zgjuar,bravo arapi mou.
   e shikon kur flet sakt,nuk te mungon edhe …..”mbeshtetja” ime ,apo ndonje tjetri!

   1. test says:

    o marmida e superhapur po te tregoj te dhenat e kolegut tend pensionist 300 eurosh..
    e marre nga Universiteti i Vienes..
    Shmuti CV
    1994 -2000
    Study of Byzantine and Modern Greek Studies, East
    European History, Ancient and Medieval History and
    Greek Philology in Basel, Vienna, Berlin and Munich

    E shikon qe eshte i financuar nga Greket si dhe i kane bere nje lavazh truri…pastaj ky eshte pasues i atyre gjermaneve qe ndihmuan greket ne revolucionin e 1831…dhe motoja ishte ” shkatarro historine e vjeter dhe krijo nje te re…” dmth Greke pa histori…ene ky Shmuti eshte pjelle e juaj…kshu qe tani qe jemi ne kohen e internetit kemi ca menyra si te informohemi nuk jemi aq injoranta njehere e si dikur…
    rrofte Shqiperia…

   2. dmx says:

    Ha ha ha ha ha po na flet gomari Turkofagos per GLOBALIZIMIN ha ha ha ha qe ka pare vetem Polenen dhe Greqine kanceroze ha ha ha ha ha ha hajde teater hajde kshu eshte kur kur je fshatare coje ku te duash do te mbetet po fshatare panvarsisht bluxhinsave qe ka veshur te kemi thene sa here ore hajvan ketu ne forum mbylle at hale se nuk je ti nga ajo lule per te cilen e mban veten

   3. Aurel Begaj says:

    O Jorgo une nuk jam korrak, mos po me ngaterron me veten tende

  2. test says:

   po nga e gjete qe Shmuti eshte nje profesor i shquar…
   ai eshte thjesht nje profesor ne Viene dhe kaq. dhe mos na i shisni shume
   keta evropianet si te kulluar se e pame ate ministren gjermane qe
   kishte kopjuar doktoraturen…kshu qe nuk ka pyll pa derra…
   une jam pro demokracise por mos ma shisni BE si ndonje parajse…
   se e pame sa deshtuan me bashkimin evropian…krize e madhe…
   nga na doli ky Shmuti te flasi per tezat Ilire…
   kerkova per kete Shmutin dhe vetem permendej qe ishte nje ishte nje profesor i ri
   dhe ai tani i ka hyre historise..ene pale qe nuk ka lexuar nje liber shqiptar…
   ene te flasi Shmuti per historine tone…aman mos na beni me vjelle me
   Shmutat qe flasin per Shqiperine…
   mos e ndyni emrin Shqiptar me jashtqitje evropianesh…

   1. Aurel Begaj says:

    se kopjoi tezen do te thote qe s’ka mendje?

    une e njoh Schmitt, ka bere e dhe nje interviste per nje gazete Italiane gjate luftes ne Kosove edhe kur u be kosova e pavarur, eshte njohesi me i mire i Ballkanit.
    Mos i ki inat Europianet se po te mos ishte per ata do na kish marre nami urate, do na kishin pushtuar tyrqit prape, mongolat e Azise se vogel. Do kish marre nami uraten do kishte vajt Rusia gjer ne Portugali edhe hec te beheshe njeri prape nen thundren e ruseve apo tyrqeve, do llafoseshim ndryshe sot, do pershendeteshim Zdrazstvujtje, kak xjella, privjet tavarish, ose jallah allah edhe uxhbulldum

   2. Aurel Begaj says:

    se harrova, pastaj qe Evropa eshte e deshtuar e di shume mire, po mos u krahaso me Europen se le nam ne radhe te pare.
    Europa ka bere boten sot me shpikje, me letersi me art etj, me mire te mos krahasohemi me ta se leme nam si une edhe ti.Jane bote tjeter ata edhe po deshtuan nuk do vdesin si puna jone se i kane bere llogarite me laps ata, jo si puna jone qe merremi jo grek jo gjyzen jo turk e serb.Ne ballkani jetojme ne vitin 2 pas krishtit

 15. xxxx says:

  O pacavure Zvicre mjaft mer cjap se nuk i ha palla njeriut me kto budallalleqe qe shkruan per shqiptaret shko mer klluf e thuaj keto gjera ne Greqi e Serbi te bosh i dore leke se atje ti besojn kto hajvonlliqe ato jetoj akoma ne mesjeten e Bizantit ha ha ha ha ha ha kurse ktu nuk ke shume perkrahes pervec disa analfabetesh me 8vjecare si turkob… zum zum qafpalari himara mercenare cakalli pa dhembe elefteriqi baresha si dhe nja dy a tre morracake te tjere qe edhe ne dush lahen me maman e vet ha ha ha ha ha

 16. besi says:

  Po lereni kete hajvanin cmereni me te.Dihet kush e financon ate,ben pseudoshkence dhe ne shqiperi del e reklamon ndonje gjakprishur ose i marre qe ka ngel pa pune…ka me qindra studime nga koka te medha boterore dhe doli ky tani dhe na ben teori

 17. nuke duhet te kene hapsine ne medja te tille studiues duhet shperfillur kundeshtuar me argumenta te censurohen me elegance. SKENDERBEU ESHTE SHTYLLA KRYESORE E HISTORISE ……..NUK DUHET TE BJERE . KY SHMIDI NE FYTYRE DUKET KALAMA, NDOFTA ESHTE EDHE NE MENDJE.

 18. turkomarmita says:

  Turkofucko qenke me oreks sonte. Ke bere nja 20 komente. Une them me mire shko merru me grun se mos ta kollandris ndobje korrak se sa harxhon kohen ketu si idjot

 19. DREJTESIA says:

  TE GJITHE JANE VEC KOMENTUS ASKUSH NUK E NJEH SCHMITT . TE GJITHE HIQEN PATRIOT POR JAN VEC NJE KOPE BAGETISH. PO TE ISHIN KAQ PATRIOT NUK DO DURONIN KAQ PERULESISHT TE INJOROHESHIN NGA POLITIKA SHQIPTARE QE I KA KTHY SHQIPTARET NE NJEREZ ME BISHT.ZGJOHUNI O POPULL .TREGONI QE DONI VETEN ,FEMIJET FAMILJEN DHE ATDHEUN TUAJ .BOLL U RROPEN E U VRAN E U TALLEN ME JU O PATRIOT KOMENTUS.

 20. Boll says:

  Schmitt duket i anshem ne detajet historike.Arsyeja shpjegohet me rritjen e frymes nacionaliste kudo ne Europe dhe sidomos ne Zvicer ku ruajtja e shtetit 4 kombesh “cenohet” ose papajtueshmeri e faktit emigrues atje dhe sidomos me shqiptare.Boshlleqet ne histori qe lejojne aludime po mbushen me studimet e ADN-se.
  Nje rast:

  Hungarian_Magyar_Y-DNA_Project – Results

  So far it seems that we may connect some haplogroups with certain ethnic groups/origin. Dates are based on the calculation of various DNA community experts (Klyosov, Nordtvedt, Vizanchero, Janzen). Connection of haplogroups and archeological cultures/ethnic groups are based on my conclusions. One should note, that these are the connections according to our present knowledge, it may change as DNA testing develops and more samples are available

  E1b1b1a2 (V13+) – Illyrian / illír
  This ethnic group was born in the Balkans around 1700 BC and spread out from there with the Indo-European conquest, forming the Illyro-Thracian branch together with haplogroup J2b2. In the Carpathian Basin, most of them were conquered and Romanized by the Romans, but part of them retained their identity giving birth to the Albanian nation. The Illyrians (or Pannonians) in the Carpathian Basin were assimilated by later coming ethnic groups (Celts, Romans, Germans etc.) and finally to Magyars. The most likely scenario is that E-V13 men were already in the Carpathian Basin before the Hun-Avar-Magyar conquest

 21. trak says:

  Atehere po te degjojm ty se cfare na sygjeron ti o DREJTESI e b…. ha ha ha ha ha ha ke pare ti pacavure te tilla “kopetentesh”

 22. Sem Luma says:

  Citat i Schmitt-it, marre nga respublica.al:

  “Vazhdimësia e elitës dhe presioni i madh politik mbi historianët bëri që diskutimi i hapur i historiografisë komuniste të ishte i pamundur. Aleks Buda, përgjegjës për shovinizmin kombëtar-stalinist, ashtu sikundër Arshi Pipa, vendosi ksenofobinë, sllavofobinë, izolimin, homogjeninë etnike dh eunitetin gjuhësor (dikush mund të shtojë dhe grekofobinë e ortodoksofobinë) konsiderohet akoma si shtyllë e kulturës shqiptare”….

  Me kete qe thote Schmitt ne kete artikullin ketu (tek Tema) dhe me citatin e tij te mesiperm, ky zoteri ka filluar te na shenderrohet ne nje historian shume me ideologjik e politik se sa historianet e kohes se Enverit qe s´le dite pa i kritikuar, denuar e luftuar.

  Eshte per turp e per cudi qe ky polit-historiani Schmitt me keto tezat e tija “shkencore” cdo dite e me shume po behet zedhenes dhe ideatar i shqipfolesve islamiste dhe neo-otomanizmit erdoganian.
  Gjithashtu, ketyre tezave te tija “historike” u vjen edhe ere kuzhine greko-serbe…
  Te akuzosh ideologjine kombetare e kulturore te Fan Nolit, Hasan Prishtines, Gjergj Fishtes, Shtjefen Gjeqovit, Aleks Budes, Ali Hadrit, Ukshin Hotit, Eqrem Cabejt etj.. si shqiptaro-shoveniste , ky eshte kulmi i idiotesise dhe aventures polit-historike te Oliver Shmitt-it.

 23. Din Kruja says:

  Keni degjuar ndonje here qe ne Serbi te botohet ndonje krijimtari letrare apo historike, shkencore apo jo shkencore ku cenohen interesat e tyre kombetare. Pse ne duhet te veprojme ndryshe, duke botuar Schmitt dhe falsifikatore te tjere, perse u dashka t’ja fusim vehtes. Referencat tek Klosi ndoshta nuk duhet bere, pasi pavaresisht se ai ishte i arsimuar dhe u kulturuar, ai kishte probleme psihike,tip halucinant, prandaj dhe vrau vehten. Pra nje person me depresion psihik mund te kete edhe probleme me intelektin e tij. Po keshtu edhe Lubonja i cili eshte shprehur pozitivisht per kete monster shkencetar. Ky i fundit ka bere mbi 15 vjet burg, ku eshte perballuar me nje dhune psihike dhe fizike te tejskajshme. Burgu shqiptar i para 90-tes ka qene nga me te tmerrshmit ne glob. Ky persekusion ekstrem eshte e pamundur te mos i kete lene plage dhe deformacione ne gjendjen e tij psihike dhe intelektuale. Pra per te vleresuar nje krijues duhet marre parasysh edhe gjendja e tij psihike. Nuk eshte e mjaftueshme qe nje autor te jete i arsimuar, i kulturuar dhe i ndershem per te thene se ai eshte i sakte, sidomos ne rast se ai ka probleme te shendetit te tij mendor. Keshtu mund te jete edhe puna e ketij Schmittit i cili eshte psikopat i lindur, ka gjetur dhe disa homologe te tij shqiptare. Por ne behemi me te rrjedhur se ai duke i botuar me nder veprat e tij, te cilat jane vetem falsifikime, pacavure dhe azgje tjeter.

 24. e ardhmja says:

  Ky bytheci Serb dhe disa buythece mender shqiptare qe e perkrahin pasi gjoja merren me fakte dhe shkence jane pararoja e agresionit ndaj shqiptareve,sigurisht te financuar nga qarqet me antishqiptare sllavo-greke.Ky pederast nuk i nenshtrohet asnje argumenti te dhjetra studjuseve te njohur ballkanas,Gjerman,Francez apo Kroat.Thjeshte mbeshtet tezat antishqiptare duke u perpjekur tu jape ngjyrime shkencore.Fatkeqesi per keta bythecet tane qe e popullarisojne dhe lejojne te hedhe helmin ne shqiperi e bote.

 25. alban4eva says:

  o njerez, mos u merrni me Sch-mutin, se te flasesh per gjuhen e vjeter te nje populli, duhet ta njohesh mire ate gjuhe, duhet te njohesh te gjitha dialektet e asaj gjuhe, sepse dialektet perbejne gjuhen e nje vendi, duhet te njohe shume mire dialektin e veriut, gege, sepse ai dialekt eshte celesi i shume termave dhe fjaleve te vjetra, si edhe shume fjaleve homerike..
  a i njeh keto gjera ky Sch-muti??? jo, absolutisht, keshtu qe injorojeni, sepse jane gjera boshe ato qe thote.. injoroni Sch-mutin dhe kermat e tjera qe i bejne hije ketij dordoleci..

 26. Boll says:

  Mund ta kerkoni ne Google:

  “Images for images for map E-V13”

  E-V13 eshte nje emertim per nje mutacion te chromosomit Y qe trashegohet nga linja e babait.

 27. Dyl Kokthumbi says:

  Ju kam thene Schmitt do ja u thote ngadale ngadale,qe prejardhja e shumices shqiptare te sotme eshte nga Daghestani por tani po ju ben para pregatitje qe mos tju vij si bombe,Iliret ishin gjigande ndersa shqiptaret kokcepa e kokpllake veshllapush e te djegur qe sapo i sheh ne cdo vend te botes i kupton pernjehere nga karakteristikat qe kane.

 28. tekniku says:

  C’eshte me nder ky by…re qe ka marre persiper te revizionoje cdo arritje te historiografise shqiptare dhe medjeve te ndritura te saj.Cili eshte interesi i gazetes suaj Mero dhe nje pjese te shtypit shqiptar qe rendin mbas lajthitjeve te nje njeriu ne rastin me te mire i lajthitur ose ne rstin me te keq nje filoserbi dhe filogreku deshtak.Mos u merrni me kete tip shkencetari lereni ne hallin e tij ,ka te tjera halle kombi shqiptar sot se shashkat e nje te marri europian.

 29. Adriatik says:

  Oliver …mos i fol keshtu islamikeve se merziten dhe fillojne te quajne serb dhe grek bile dhe nazist. Ata vdesin per turqine dhe te quhen ilire po kur i pyet ku jetuan iliret, ca qyteti ndertuan, ca gjuhe folen, kur u bene arber dhe pastaj shqiptare islamike nuk dine pergjigje.

  1. ABC-ja says:

   or adriatik idioti,
   shqipfolesit islamiko-otoman jane perkrahesit me te medhenj te ketij historiani karagjoz. Ata duartrokisin keto gjepurat e tij “historike” dhe nuk lene dite pa fyer e share “historine envero-komuniste” qe u paska nenvleresuar rolin “perparimtar” te osmaneve. Edhe ata (islamiket), sikurse edhe ti, jane te mendimit se shqiptaret s´kane gje te perbashket me iliret dhe se shqiptaret jane ne keto troje, te ardhur nga lindja pas pushtimit otoman.
   Ne fund te fundit, tezat e islamo-otomaneve shqipfoles lidhur me Iliret, Arberine, Skenderbeun dhe kulturen shqiptare jane teper identike me ato serbe dhe greke.

 30. alban4eva says:

  Oliver, ti mund te vazhdosh gjithe diten te marresh per baze jashteqitjet qe nxjerrin greket nga goja, pak rendesi ka, iliret jane parardhes te shqiptareve, dhe pasardhes te pellazgeve. dhe e kete gje e kane zbuluar burra me te mire se ty buzequmesht..
  greket le te hane mut bashke me ty dhe me “vellezerit” e tyre serbe, nuk na rruhet shume..
  mjaftojen emrat e albanologeve te medhenj si: Leibnic, D’Angely, Norbert Jokl, Gustav Meyer, Johann Thunmann, J. G. von Hahn, Aristidh Kola, etj etj., dhe u jepet pergjigja kermave greke dhe ty o Oliver Sch-mut..
  iliret ndertuan shume qytete antike, bylisin, antigonene, bylinen, e shume e shume te tjere.. me siguri nk jetonin ne kasolle kashte..

  mbishkrimet “greke” ne disa ishuj te Ger-qi-se shpjegohen me gjuhen shqipe, ne Iliaden dhe Odisene e Homerit gjenden me dhjetera fjale qe jane edhe sot ne shqip..
  ti Sch-muti, kur nuk e njeh gjuhen shqipe eshte e kote te vjellesh vrer, thjesht sa tu besh qejfin jevgave greke ketu ne forum.. po ne nuk pyesim shume per kermat greke, le te kalojne ne orgazem, se u ben mire, jane mesuar me orgazma bythe greket e liga…

 31. alban4eva says:

  Oliver, material per vazhdimesine pellazgo-iliro-shqiptare ka sa te duash, aq sa nuk behet me fjale per te vertetuar origjinen e shqiptareve prej pellazgeve dhe ilireve, por te kunderten, si mund te vertetojme qe shqiptaret nuk jane pasardhes te iliro-pellazgeve..

  per fatin tend te keq dhe te greqerve, ka aq shume prova dhe fakte, sa nk ka nevoje fare te merremi dhe te qi..me nervat me ty dhe kermat greke.. eshte humbje kohe… ti Oliver thjesht duhesh injoruar, dhe duhesh injoruar per faktin se je injorant.. nuk ke horizont te mjaftueshem per tu marre seriozisht me kete ceshtje..

  je thjesht nje vogelulsh buzequmesht grindavec.. cazhdo dhe beju qejfin vemjeve greke..

 32. SKENDER BEU I VJETER says:

  MERO TITULLI QE KE VENE NE ARTIKULL NUK PERPUTHET DHE NUK VERTETON ME NDONJE FAKT ATE TEZE ANTISHQIPTARE QE JEP SHMIDI QE ME SIGURI ESHTE PAGUAR NGA NDONJE INSTITUT I JASHTEM APO I BRENDSHEM QE BEN LOJEN PE MUNGESES SE PREARDHJES SE LASHTE TE SHQIPTARVE DHE TE MBROJTJES SE TEZES QE SHQIPTARET JANE POPULLI ARDHUR VONE OSE NJE FARE E PERZIERE TURKO-EUROPIANE.ARTIKULLI VETEM FLET PER MBROJTJEN E ESEVE TE SHMIDIT DHE PAPRITMAS KALON NE POLITIKEN DITORE TE MBROJTJES SE QEVERISE,DHE SULMIT TE OPOZITES INDIREKT.KUPTOHET KUSH E PAGUAN ,KLANI PROSERBO-GREK I BERISHES ,DULES,DHE SHARLATANEVE POLITIKE QE PO VRAPOJNE KUSH E KUSH TE REMBEJE KOCKEN E MBETUR TE SHQIPERISE.FAKTET JANE TE KUNDERT.UNE KAM BERE NJE STUDIM QE PER VESHTISI EKONOMIKE E KAM TE PA BOTUAR,ME TITULL FONEMAT ESHQIPES DHE LIDHJET PELAZGO ILIRE TE TYRE ME SHQIPEN E SOTME.NE TE VERTETOHET QE1- SHQIPJA E SOTME SI SHQIPJA E VJETER PELAZGJISHTO-ILIRE ESHTE NGA GJUHET ME TE PASURA NE FONEMA.2-SA ME SHUME FONEMA TE KETE NJE GJUHE AQ ME E VJETER ESHTE.DHE KRAHASIMISHT ME GREQISHTEN ,LATINISHTEN,SERBISHTEN DHE BULLGARISHTEN.SHQIPJA ESHTE ME E PASUR NE TO DHE RRJEDHIMISHT ME E VJETER.3- VLLAHISHTJA DHE RUMANISHTJA JANE GJUHE SIMOTRA TE SHQIPES ME PASURI FONEMASH TE NJEJTA ME SHQIPEN ME SHUMICE ,GJE QE TREGON SE VLLAHISHTJA DHE RUMANISHTJA JANE GJUHE TE SHKEPUTURA NGA SHQIPJA EVJETER,PELAZGJISHTO-ILIRE,DHE VERTETOJNE FAKTIN QE KETA POPUJ JANE VLLEZER ME SHQIPTARET.KETE E THOTE DHE HERODOTI KUR FLET PER DAKET(TRAKET)DHE VLLATE (VLLEZER) SI VLLEZER TE ILIREVE DHE BIJ TE MBRETIT HITTIT MEDHEUT(ME DHE=MEME DHE).4-GJUHA SHQIPE E FONEMAVE ESHTE PO THUAJ SE E NJEJTE ME GJUHEN E PERDORUR NGA HOMERI NE ILIADHA DHE UDHESEA.KETA PSEUDO SHKENCETARE SHMIDE ,KLOSE DHE QEROSE NUK MUND TE PERMBYSIN DOT HISTORINE ME ESSERA ,SEPSE HISTORIA BEHET ME FAKTE DHE ANALIZA DHE JO ESSE DHE ESSESE.

 33. alban says:

  nuk kuptoj pse teorite e ketij pseudohistoriani sharlatan publikohen akoma ne shqiperi!!! ky kelysh serbi thote se skenderbeu nuk eshte shqiptar dhe se shqiptaret nuk jane pasardhesit e ilireve, c’presim akoma qe te na thote qe nuk jemi femite e babadhareve tane por jemi te gjithe kopila! sherohuni nga sindroma e te huajit sepse jo te gjithe europjanet perendimor dhe amerikanet na e duan te miren. futini shkelmin ketij mashtrusi kur te vij prap ne shqiperi per te shpjeguar teorite e tij.

 34. mirel says:

  Ky plera do te hedhi poshte argumentin me te forte te vazhdimesise iliro-shqiptare, gjuhen shqipe.
  Te filloje nga fillimi, te studioje Louis Benloew, dhe pastaj te flase.
  Jo se eshte nje injorant por dashakeq qe mundohet te krijoje idene se bota e studiuesve eshte ne nje mendje me te, kurse ne fakt ai eshte nje zedhenes i serbo-grekerve qe mundohen te fshijne historine tone.
  Vetem me vjen habi, si nuk botoi nje shqiptar ne gazetat ku ai ka botuar, per cdo shkrim te tij nje shkrim me argumente te kunderta.
  Kjo eshte dobesi nga ana e gjuhetareve apo dhe e gazetareve tane.
  Publicistika eshte mjet i forte per propagande, dhe Schmid e perdor mire.

 35. tefta says:

  PO ALLA HILE PREJ KA VJEN , SE NGA MBIEMRI DUHET TE JESH GJERMON , NGA FEJA NUK NA E KE THON , NGA KULTURA JE HELEN , NGA GJUHA JE BARBAR ,NGA MENDIMI JE TINZAR ,SE NUK E DIM KUSH TY KETE DETYRE TA KA VAR, QE DO ME I FUT NE GROPE POPULLIN SHQIPETAR, kurse ai ty nuk te ka ngare

 36. anonimi says:

  Date of birth 1973, Place of birth Basel
  Academic Career:
  1994 -2000
  Study of Byzantine and Modern Greek Studies, East European History, Ancient and Medieval History and Greek Philology in Basel, Vienna, Berlin and Munich

  Ja Shmiti ka studiuar greket ne universitet e vjen tani na shet pordhe si albanolog.

 37. No Comment says:

  Ketyre ju ka ik komplet kosherja, sidomos keyre Komentuesve ” Iliro pellazgeve”!

  Hajde karnavale hajde! Prit kur te na nxjerrin ndojne dite qe Pellazget kane derguar sonda ne planetin Mars!

  Historianet dhe Arkeologet e botes duhet qe te vijne ketu ne Albanistanin e Sales te mesojne pak nga “Iliro Pellazget” e zgjuar ketu qe i dine te gjitha, sepse keta te huajt ja kane fut si kau peles, per historine dhe ancientin e Ballkanit!

 38. Olti says:

  Nuk e kuptoj pse Schmitt apo Aferdita-Di-Caprio zene kaq vend ne median Shqiptare keto dite????

  Schmitt ka idete e tij, eshte tejet terheqes ne narrative por me zgavra te pakapercyeshme themeltare gjate ndertimit te teorise se tij se Shqiptaret nuk rrjedhin nga Iliret.

  Nuk do marre mundimin ti beje recension gafave te tij gjate ngritjes akademik te argumentit sepse nuk ja vlen, e eshte thjesht nje autor qe fale njohurive e tij fatkeqesisht te kufizuara vetem ne vendet e Ballkanit, seleksionon informacionin ne sherbim te konkluzionit qe do te arrije.Ai perfiton edhe nga ky moment ngerci ne boten Shqiptare ku cdo gje pritet te na vije nga PERENDIMI.

  Keshilloj cdo lexues se Temes me perultesi qe ta shikoj punen jo fort te besueshme te ketij autori thjesht si nje perpjekje ambicioze personale te tij, per te arritur majat e akademise.
  Eshte nje Arian Can ne fushen e tij. Sigurisht qe do te kete historiane te tjere me teza nga me te cuditshmet edhe ne te ardhmen.
  REspect.

 39. beso says:

  Shmidt futet me kompetence ne fusha te tjera qe nuk i shpjegon dot.Psh,vazhdimesia e nje entiteti te percaktuar(se ilire ishin dhe dalmatet,dardanet,albanet,taulantet,kaonet,ardianet,thesprotet,moloset,liburnet e ku e ku tjeter qe s’po me vjen ne mend tani)nuk varen vetem nga referte historike,por edhe gjuhesore,zakonore,folklorike,etimologjike;fusha ne te cilat duhen marre parasysh opinioni i mjaft studjuesve.Psh,eshte fakt qe rapsodet veriore jane te rralle ne sojin e tyre,e s’mund te thuhet qe jane trashegimtare helene,por ja qe greket e sotem nuk e perdorin aktualisht rapsodine;pra nese do hipotezonim nga krahu i kundert na del qe Homeri te jete tropojan ose gjakovar.Trashegimia e emrave Bardhyl(mbret ilir),Teuta(mbretereshe ilire),Gent,Bato,Gjin(Gjin Bue Shpata)etj,a nuk deshmojne keto nje trashegimi?Nese greket do ishin trashegimtare apo serbet,keto emra do perdoreshin gjeresisht nga keta popuj.Nese nuk jane zbuluar referte arkeologjike dhe linguistike,nuk do te thote qe ato nuk ekzistojne.I ndjeri Ardian Klosi beri shume mire qe perktheu librin e Shmidt,por nuk e di nese ishte 100% dakord me ato qe thoshte dhe thote Shmidt.Une vereja tek libri i nje gjuhetari spanjoll mbi gjuhet indoevropiane(F.Villar)qe ky fjalen lope e gjente te perbashket ne shume gjuhe evropiane si KA,ne anglisht cow,ndersa nuk i rezultonte ne shqip kjo ngjashmeri.Shume kollaj une bera nje lidhje te thjeshte;ne shqip KA i thone demit,qe gjithashtu eshte cow.Ketu une jap nje detaj,por sa detaje mund te na shpetojne e sa te tjera mundte dalin nese studjuesit tane te shume fushave te mudn ta marrin me seriozisht çeshtjen e origjines se kombit tone.E qarte eshte se shqipja eshte gjuhe e ndryshme nga e fqinjeve;nuk eshte sa turqisht,si mund te ndodhte me nje pushtues 500 vjeçar.

 40. enea says:

  Po dalin te vertetaaaaaaaaaaaaaaaaaaat!!!

  Bravo Schmidt qe hedh drite mbi fakte qe shume veta nuk duan ti besojne.

 41. iliri says:

  aurel begaj je nje cope mishi me dy sy ,ne qoftese gaboj atehere je nje cope bajge i shitur .per ty nuk ka rendesi se kush te kan bo koken ,mjafton te ecesh perpara pamvarsisht se mund te kesh nje hu ne b..qe kur nuk i interson kujt nga ka preardhjen?nga k.. e ke mesuar ti nitzchen qe fatkeqsiht nga njohurite qe kishte atehere, adhuronte filozofet greke.cfare mutin din ti nga nitzche ,kur ne te gjith veprat e tij fol ne kohe te shkuar;qe pellazget ishin te paret jo vetem ne ballkan ,por dhe ne evrope ,ne azi te vogel ,ne afriken e veriut nuk e mohon asnje hitorian serioz.qe iliret jane pasardhesit e tyre ,as kjo nuk eshte mohuar deri tani.te njejtat gjera thone dhe librat e historise se paparigopoulis qe ke lexuar,ose me mire qe te kane paguar per ti lexuar meqenese ti nuk merresh me gjera boshe,domethene me historine.cfare lidhjesh kemi ne me iliret leri pak kohe studiuseve te mirfillte dhe jo te paguar nga qarqe shoveniste,qofte serbe ,qofte greke dhe tani kohet e fundit na dolen dhe sllavet e maqedonise .kam besimin se shum gjera do ndryshojne .deri atehere shpresoj qe mos te kesh ndryshuar emrin.

 42. Te bashkuar says:

  Oh te pjerdhsha diplomen. Ti vjen nga Europa pjesa e pa dukshme e ajsbergut Serbi – Greqi – Turqi. Oh te çmendurit e “demokracis”.

 43. Cimi says:

  Studimet e zoterise Schmitt jane shume te ngadalta dhe lene shume per te deshiruar…kaq miope te jene valle keta historiane.??!! Kjo persa i perket pjeses se pare te shkrimit:

  Ne pjese e dyte ben nje analize te shume perseritur, duke thene “e lagu se lagu“ per gjera qe ne i njohim shume mire…..realiteti i pare ne syte e ketij miopi seshte gje tjeter vecse nje subjektivizem mbushur me nota negativ

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Array
(
  [0] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 3
      [name] => Aktualitet
      [slug] => aktualitet
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 3
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 81882
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 3
      [category_count] => 81882
      [category_description] => 
      [cat_name] => Aktualitet
      [category_nicename] => aktualitet
      [category_parent] => 0
    )

  [1] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 1
      [name] => Kryesore
      [slug] => kryesore
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 1
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 34780
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 1
      [category_count] => 34780
      [category_description] => 
      [cat_name] => Kryesore
      [category_nicename] => kryesore
      [category_parent] => 0
    )

  [2] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 5
      [name] => Sociale
      [slug] => sociale
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 5
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 3
      [count] => 6841
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 5
      [category_count] => 6841
      [category_description] => 
      [cat_name] => Sociale
      [category_nicename] => sociale
      [category_parent] => 3
    )

)
Top
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
X