#NdihmoniAnxhelen/ Jepni edhe ju kontributin tuaj sado të vogël per ti rithyer buzëqeshjen /Anxhela Nocka. Kliko Ketu
mbyllet per 10 sekonda ose kliko X

Roberto Saviano flet për mënyrën sesi mafia kontrollon votimet. Çuditërisht, fiks si tek neve!

votime-kuti2Roberto Saviano në një shkrim te La Repubblica të titulluar “Quel voto di scambio che uccide la democrazia” (ajo votë e këmbyer që vret demokracinë), flet për mënyrën sesi mafia zgjedh njerëzit e vet. Mekanizmi i manipulimit është shumë i thjeshtë. Shkruan Saviano:

“…Dhe pastaj është mekanizmi bazë me të cilin kontrollohen votat dhe secila votë blihet me metodën e “fletës së votimit balerinë”. Votuesi, i cili dëshiron të shesë votën e vet, shkon tek ai që e blen votën dhe merr një fletë votimi të plotësuar, por të rregullt (të dalë nga pika e votimit), e fut në xhep dhe shkon në qendrën e votimit, paraqet kartën e identitetit dhe merr letrën e rregullt të votimit. Në kabinë, këmben fletën që mori me fletën e rregullt e të plotësuar që ka në xhep. Lë kabinën e votimit dhe voton në fletën e votimit të plotësuar që më parë. Pastaj ikën, me letrën bosh të votimit në xhep. Kthehet tek blerësi i votës, i jep fletën bosh e të rregullt të votimit që ka në xhep dhe merr paratë. 50 €, 100 €, 150 € ose një telefon celular. Ose një vend pune, nëse është me fat. Vota që ai dorëzoi do të mbushet dhe do i jepet e plotësuar votuesit të radhës që do të shesë votën. Ai do të bëjë të njëjtën gjë e do të kthejë një fletë bosh. Në një zinxhir shitjeje të votës, pa fund. Kështu kontrollohet vota. Askush nuk thotë asgjë në lidhje me këtë mekanizëm, për fletën e votimit “balerinë” nuk është folur fare në debatin elektoral. Edhe pse kjo është më e rëndësishme se debati për taksat, për reformat tatimore më efektive, e madje edhe më e rëndësishme se masat ekonomike…”

Fiks si tek neve. Vetëm se tek neve nuk konsiderohet si punë e “mafias”.

http://respublica.al/artikuj/2013/02/11/roberto-saviano-flet-per-menyren-sesi-mafia-kontrollon-votimet-cuditerisht-fiks

51 komente në “Roberto Saviano flet për mënyrën sesi mafia kontrollon votimet. Çuditërisht, fiks si tek neve!”

 1. DETARI@ says:

  kur thote ~fiks si tek neve ~no koment !!!!!!!

  1. Specialisti says:

   Kete gje te paret e kane shpikur bullgaret. Ka vetem dy menyra per te sabotuar “trenin bullgar”:

   1. Eshte ne doren e vete votuesit. Ai mund ta beje te pavlefshme voten e plotesuar qe i kane dhene duke i shtuar nje kryq te dyte, dhe kur dorezon fleten e bardhe tek komanduesi i votes merr leket. Po ne kete menyre, mund te beje te pavlefshme voten qe fotografon me celulare nese eshte i detyruar nga rrethanat (te themi ka frike mos humbi vendin e punes) ta tregoje voten e fotografuar.

   2. Menyra me efikase, qe eshte e shtrenjte (por mijera here me e lire se kostoja qe po paguan Shqiperia nga zgjedjet e vjedhura) eshte:

   fletet e votimit behen me fill metalik alarmi (si ato te rrobave ne dyqan). Tek dera e hyrjes vendos nje sensor te fijes (pra po si tek dyqanet). Kush kalon duke nxjerre voten bosh ne xhep bie alarmi dhe hopa u kap me presh ne dore.

   1. Kolinski says:

    Nuk ka si kapet me presh ne dore pasi per kete mjafton qe te fusi fleten ne nje “portofol” te mbeshtjelle me flete alumini.

  2. gjyshja.g says:

   Identike!Veçse ka nje ndryshim qe ketu njerezit genjehen per 500 leke te reja,apo per nje thes miell!Kuptohet nqs sjell nja 40 vota mund te gjesh edhe nje vend pune rast i LSI-se!Mendoj se kesaj radhe nuk do ndodhe me apsi thka ka vajtur ne palce e nuk do beje me pune ai 500 leke-shi apo thesi i miellit!JO populli do ndryshim!

  3. shoku taras says:

   Kjo deshmon per fat te keq se ne nuk dime vleren e votes!Ketu ne kete shqiperine tone,nje vote konvertohet ne nje thes miell!Por edhe ketu gabojme,rende madje!
   Protestojme 4 vjet,vuajme nga keqqeverisja dhe per nje nate,atehere kur e kemi ne ne dore te vendosim ne kembim te thesit te miellit shesim voten dhe harrojme se pas mbarimit te atij thesi do ngelim perseri vnednumero,te pakenaqur te keqqeverisur!Prandaj ti themi stop ketij fenomeni te rrezojme pushtetin mbytes qe na ka shtrenguar sepse vetem keshtu mund te progresojme!

  4. Nabukodonosor says:

   Boll ti besh transparente dhomat e fshehta,dhe pak te ngritura qe komisioni i qendres se votimit te mos shohe per ke voton dhe kaq.

 2. Teta says:

  Sepse tek ne nuk ka Roberto Saviano qe ti vere emrin lojes me voten.As me shume e as me pak edhe shteti yne eshte i kapur nga mafia me krye mafiozin berishe.Ne zgjedhjet per Tiranen LSI i solli me furgona njerezit per te votuar per Bashen dhe te gjithe ata ne nje menyre o ne nje tjeter perpiqeshin te fotografonin fleten e votimit.Po ne Laprake qe arriten te zevendesonin nje kuti te tere, kush i denoncoi dhe i kapi shteti qe me policine e vet shoqeronte kutite ??!!Nga nje qeveri qe kerkon me cdo kusht te rrije ne pushtet cfare nuk pret,perfeksionim te menyrave te vjedhjes e manipulimit te votave.

  1. Sali Fuckface Berisha says:

   Nqs ne Itali kjo metode perdoret duke vajtur “shitesi i votes” tek bleresi,ketu tek ne kam qene deshmitar vete se si behesh presion para qendrave te votimit per te hedhur ne kuti fleten e plotesuar dhe te kthente fleten bosh.Kete vit talebanet do ta perdorin kete metode perseri,por krahas saj do te perdorin dhe metoda te reja.Vjedhja ka filluar qe tani.Nje keshille per PS:-Duhet te caktoje si komisjonere njerezit me te guximshem qe ka,dhe jo ca langaraqe qe trembeshin me nje te ngritur te zerit.Po ashtu duhet te kete njerezit e saj edhe jashte qendrave te votimit,jo per te trembur njerezit,por per ti mbrojtur te dobtit nga larot e Sales.Talebanet e Saliut hynin dhe brenda ne qendrat e votimit,dhe komisioneret e PS heshtnin(heshtnin se kishin frike,apo ishin te shitur,une kete nuk e di)

   1. LORA says:

    E di une,jane te SHITUR;DHE BEJNE GJOJA SE KANE FRIKE.I kam pare me syte e mi.Por faji qendron vetem tek ata qe bejne perzgjedhjen e komisionereve;shkurt e qarte tek ata qe i thone vetes coc e qe jane ne turravrapin e rrembimit te pushtetit.Eh,,,,
    O ankthi i luftes per pushtet,
    njerit si iket,tjetrit si pritet.

  2. sh.mali says:

   Po me keto mbahet ne kembe partia e Ilir kokeviçit,ndersa Sali-u vrases ka nje metoode me efikase,per te pak rendesi ka se si voton pasi ai i vjedh zgjedhjet!
   Ka ardhur koha te themi stop,nuk durohet me keshtu,duhet ndryshim dhe ky arrihet vetem nepermjet votimit!

  3. jani says:

   vota eshte e shenjte prandaj askush nuk mund te na e cenoje ate,aq me teper ne keto zgjedhje!JO nuk do kete me mundesi Sali kryehajduti te preke votat tona as ti bleje madje populli nuk duron me dhe e di mire se çduhet te beje!

 3. qerramudhi says:

  Kjo e votimit balerine eshte e ditur , une e kam pare ne greqi vite me pare , kur nje person qe kandidonte per keshillin bashkiak , u jepte njerzeve flet te plotesuara edhe ata i sillnin fletet boshe . Kurse per votimet e 2011 di qe ose me sakte kam pare qe njerzit fotografonin voten edhe e tregonin pas votimit tek kandidati per kryetar bashkie .

  1. Teknokrati says:

   Kjo skeme manipuluese njihet me emrin “treni bullgar” dhe tek ne njihet me mire si “treni bathores”.Funksionon ne ato raste kur komisioneret e opozites i ze gjumi me dashje pasi jo te gjithe votuesit e blere jane prestigjatore ne heqjen dhe nxjerrjen e nje formulari ……

  2. Gjirokastriti says:

   Futja kot pa lithje. Ne Greqi kutite mbyllen ne Oren 7 mbasdite dhe ne 12 Te nates ka dale fituesi
   Po ta benin ne Greqi pasoku qe kishte pushtetin nuk do binte nga 39% ne 7,6%
   Pa le qe edhe e paske pare. Keto jane praktika te ish vendeve socialiste dhe dikush nga komentuesit e quajti treni bullgar dhe eshte shume I sakte.
   Boll se beheni bajate ne cdo koment greqia greqia

   1. qerramudhi says:

    O Kolaq nuk me plase shume per greqine , po theme ça kam pare se po mos ta kisha pare nuk e permendja kete qe po te them , okay

 4. ceni says:

  Pse nuk e ka importuar mAFIA It. ne Shqiperi ate stil ?!
  A nuk shikoni qe berish kurva sla plera me importuar nga ajo bote e mafies ,vetem e vetem per te poshtuar shqiptaret e qendruar ne pushtet ?
  Madje kopjon berluskonin ne gjithcka qe ky kurv italiane shpish ,sulmon ,ben demagogji ,slloganesh ,apo teoria e “komunizmit” ..gjithcka putana berish e kopjon nga plerat e botes qe ta ktheje kte vend ne nji kazan te madhe plerash per boten .

 5. nini says:

  kjo eliminohet thjeshte. votuesi para se te hedhe fleten ne kuti, te kontrollohet nga ana e bardhe(e mbasme). nese eshte e pa shenja ti vendoset nje vule e pastaj te hidhet ne kutin. ne te tille menyre ai qe duhet te vulose kontrollon me pare nese fleta ka qene e vulosur me pare apo jo. por kjo varet nga sa zeriozisht duan forcat politike te mbrojne voten.

  1. Saliu ne litar says:

   Ore nini,po si mund te kontrollohet fleta kur ti del nga dhoma e votimit?Kesaj i thone qe komisioneret ta shpalosin fleten e votuesit per ta pare nga mbrapa dhe “pa dashje”mund te shikojne se per kë ke votuar.Fleta vuloset para dhe jo pasi del nga dhoma e votimit.Duhet gjetur nje menyre tjeter per te ndaluar krimbat e Sales qe ta grryejne procesin zgjedhor.

   1. nini says:

    kete e di. por nese ti e palos fleten ne dy pjese ku ajo e votimit te jete nga brenda. e kontrollon pa pare permbajtjen. nese votuesi ka frike se mos shofin voten. ta palose vete e te tregoje do krahet e bardhe te fletes nese kane apo jo vule. pastaj te vuloset nga ata qe kontrollojne. ne kote diskutime po bejme. se sa zgjidhje ka. qe te sigurohet edhe 100% vota. por nuk ka asnje parti interese ta beje kete.

 6. sizmografi politik. says:

  I ha macja cironkat? Jooooooooooooo pergjigjen demon-kratet.
  ************************************************************************

  Sala ka 7 varjante te reja qe i mban sekret per ti vjedhur votat me 23 qershor .

 7. eli-tiv says:

  …bujar nishani shperdante flete te tilla votimi ne kombinat…jane filme te kohes..ndofta te fiksit…me ka bere shume pershtypje se sa lehte e benin kete pune…zgjedhjet e 2005..me te drejte thone se nano i shiti ato zgjedhje…

  1. petro furxhiu says:

   eli-tiv! Nishani nuk jepte fletë votimi. Ai kish thasë me certifikata që ua shperndante Gramozi (një nga banda e banditve) doganierve të Tiran5s, të cil5t me dy autobuza shonin qender me qender votimi.

 8. manipuluesi says:

  Ka zgjidhje dhe per te bere nje vote te pavlefshme.

  Fleten qe te jepet me siglen e deshiruar, futi nje zgjedhje tjeter.

  Keshtu te pakten ate vote e ben te pavlefshme.

  Ka nje avantazh, qe ja ben voten te pavlefshme dhe konstatohen shkeljet.

  Ka dhe nje disavantazh. I heq voten atij qe doje tja jepje.

 9. Popull leshi says:

  Ka nje menyre teper te thjeshte per te shpetuar nga kjo vjedhje votash. Mjafton qe votuesi ne dhomen e fshehte te shenoje edhe dicka tjeter dhe kjo vote behet e pavlefshme. Biles, une do te keshilloja te gjithe shqiptaret qe te marrin ato 50 euro apo thesin me miell qe u japin, te marrin fleten e plotesuar me pare, te shenojne nje kryq edhe tek subjektet e tjere pervec asaj qe ka shenuar “i mencmi hajdut” (kryesisht LSI i ben keto pune dhe me pak PD). Ne kete menyre parate ua merrni (tuajat jane parate gjithsesi se juve ua kane vjedhur) dhe voten nuk ua jepni. Edhe nese u kerkojne te fotografoni voten. Shenoni ne fillim me kryq tek LSI apo PD, fotografoni voten njehere dhe pastaj beni nje kryq tjeter tek subjektet e tjere. Ne kete menyre “te mencmit” nuk marrin vota kunder por nuk marrin as vota pro. Ne kete menyre LSI dhe PD sigurohet qe asnje nga ata qe kercenon apo josh nuk voton kunder, por nuk marrin dot vota pro nese individet nuk duan. Prania e fleteve me me shume se nje subjekt politik te shenuar do te zbuloje edhe presionet sa te medha kane qene dhe opozita e sotme ka te drejten e plote morale t’i konsideroje (jo t’i llogarise) keto flete votimi si vota te saj.

  1. nini says:

   edhe kjo eshte nje tjeter menyre. te pakten u dhjen muhabetin atyre 🙂

  2. Reflection says:

   @Popull leshi: Ke te drejte por, te ishi(n)m ne kete grade s’do kishim edhe ketè lloj problemi, tek ne egziston nje mase bagetish per ndryshe edhe krye-bagetia s’do rrinte atje ku eshte…;-) Pshn!

 10. ben tirona says:

  MAFIA,sipas nje artikulli te revista PEOPLE WITH MONEY qeni SALI BERISHA ESHTE POLITIKANI ME I PAGUAR NE BOTE.DISPONON TE ARDHURA PREJ 145 MILJON EUROSH.

  1. ceni says:

   beno , me siguri ktu behet fjale vetem per nji CONTO 145 Miljon Eur.
   Sepse kontot e tjera duket te mos jene zbuluar ala.

 11. laraska says:

  Pse nuk i kontrollon dhe tek ne mafia??? Ohoo i kontrollon qe cke me te, sic kontrollon dhe vet partite!
  Si ka mundesi disa sondazhe pacavure i bien pikes per perqindjet e fituara me muaj para zgjedhjeve??? Sepse zgjedhjet jane vendosur me kohe, dihet perfundimi tyre, thjesht sa pergatisin psikozen e popullin per ndarjen e rradhes. Keshtu ndodhi ne 2005 edhe vazhdon sot e kesaj dite. Mendoj qe ne radhe te pare ky vend ka nevoje te kete ne krye njerez ME MORAL DHE PAKEZ CIPE, se ketyre te deritanishem su ka mbetur asgje.

 12. fatmiri says:

  jo ajo eshte mafie italiane qe i vidhka votat nje nga nje ke ne eshte ndryshe saviano ne jemi tip i fundit advangard me gjith kuti.

 13. Merleal says:

  DUHEN VOTIME ELETRONIKE E JO ME FLETE !!!!

 14. Reflection says:

  Jo-rralle here kam pare shume gazetare te na intervistojne Savianon se gjoja ky na qenka kush e di se ç’fare..Ne fakt, jam çuditur kur pashe nje interviste te tij ne Shqiperi per ca probleme (importimi i plehrave) qe eshte krejt e llogjikeshme se nga ku rrjedhojne e ne marrim Savianon si nje ekspert (ne te vertetè, kam patur nje debat krejt te rastesishem me tè e nuk eshte fare e veshtire te kuptosh se eshte kokrra e trapit, njeri klasik me mentalitet provincial(katundar, mbase themi ne) per gjera qe fare lehte e dijme se ku e kane zanafillen (tek berishoviçi), po ne, si njerez te mbyllur kemi nevoje gjithmone qe te vjere dikush tjeter (sado trap qofte ky) te na i thote, per ndryshe,ne…..
  Tsssshhhh, si jemi katandisur……………………………

  1. tara says:

   s’e kuptoj as une se si marrin per baze savianon …. e ka thene saviano …. ato qe po thotte saviano sot jane thene qe para 30 vitesh ne itali , nga gazetar qe me te vertete kane dhene jeten duke investiguar e duke i publike keto gjera dhe qe kane luftuar po ashtu me jeten e tyre kunder mafies …. ky saviano na shkruajti nje liber duke treguar nje realitet mafios aty ku jetonte dhe e dini ku shkoi ta botonte ??? Tek vajza berluskonit meqe ishte e vetmja qe ia pranoi , tek vajza e nje super mafiozi qe ka italia , dhe mbasi mbaroi punet e tija dhe siguroi nje vend ne shitjen e librit e na mori dhe nje titull te dhene po ashtu nga mondadori , pastaj na doli kunder mondadorit haptazi …..

 15. Kim Jong says:

  Kjo nuk ndodh ne shqiperi sepse fletet e votimit vulosen ne momentin qe te dorzohet fleta, nuk eshte si ne itali qe jane te vulosura. ndaj kjo eshte nje flusk sapuni sepse tek ne nuk mund te bohet.

  1. Ha Ha Ha says:

   Shoku, ti ose po tallesh, ose s’ke kuptuar gje ose (shpresoj te mos jete keshtu) je nga LSI apo PD. Cfare ndryshimi ka nese fleta eshte e vulosur apo jo me pare. Nderrimi i fletes behet ne dhomen e fshehte dhe ne te 2 skenaret, ate italian apo shqiptar, pra me flete te vulosur paraprakisht apo ne real time votuesi hyn ne dhomen e votimit me flete te vulosur. Fleten bosh te vulosur e fut ne xhep brenda ne dhomen e fshehte dhe nxjerr nga xhepi fleten e vulosur dhe te plotesuar qe ka nxjerre me pare votuesi paraardhes (jo domosdoshmerisht nje para ketij se do na thuash qe ku ka kohe te nderroje fleten). Sa per fleta votimi, t’i printon shtypshkronja e Mulit (Flamur Nokes) sa te duash e si te duash sic edhe beri ne zgjedhjet e 2011. Rasti i Tiranes ishte me flagranti dhe me i dukshmi ne publik, por jo i vetmi. Jo rastesisht Sali kafsha fiton vetem ne zonat shume te largeta, jo sepse ata shqiptare atje jetojne me mire, perkundrazi, apo jane me debile se te tjeret, por atje, larg vemendjes se vezhguesve te huaj dhe kamerave vjedhja eshte me e lehte.

 16. nini says:

  I lutem temes qe te informoje publikun sa me shume te mundet se si te mbroje voten. ose te pakten te beje te pavlefshme ato qe shiten. keshilla meplart eshte e mire dhe po te keni mundesi publikoheni edhe si artikull.

  Ka nje menyre teper te thjeshte per te shpetuar nga kjo vjedhje votash. Mjafton qe votuesi ne dhomen e fshehte te shenoje edhe dicka tjeter dhe kjo vote behet e pavlefshme. Biles, une do te keshilloja te gjithe shqiptaret qe te marrin ato 50 euro apo thesin me miell qe u japin, te marrin fleten e plotesuar me pare, te shenojne nje kryq edhe tek subjektet e tjere pervec asaj qe ka shenuar “i mencmi hajdut” (kryesisht LSI i ben keto pune dhe me pak PD). Ne kete menyre parate ua merrni (tuajat jane parate gjithsesi se juve ua kane vjedhur) dhe voten nuk ua jepni. Edhe nese u kerkojne te fotografoni voten. Shenoni ne fillim me kryq tek LSI apo PD, fotografoni voten njehere dhe pastaj beni nje kryq tjeter tek subjektet e tjere. Ne kete menyre “te mencmit” nuk marrin vota kunder por nuk marrin as vota pro. Ne kete menyre LSI dhe PD sigurohet qe asnje nga ata qe kercenon apo josh nuk voton kunder, por nuk marrin dot vota pro nese individet nuk duan. Prania e fleteve me me shume se nje subjekt politik te shenuar do te zbuloje edhe presionet sa te medha kane qene dhe opozita e sotme ka te drejten e plote morale t’i konsideroje (jo t’i llogarise) keto flete votimi si vota te saj.

  1. AHA says:

   nini,jetoj jashte e fatkeqesisht nuk kam votuar prej kohesh .Jam i sigurt qe emri im figuron si nje nga “militantet ” e PD nderkohe qe nuk kam qene atje !Vetem familja ime jemi 4 vota ,imagjino sa i madh eshte numri i emigranteve e c’rol vendimtar qe loz ne rezultatin e pergjithshem!Nuk mundet opozita te kete nje liste te atyre qe do te votojne e qe nuk do te votojne ,nje librush votuesi personal psh ,ne menyre empirike po i hedh keto ide ,fakti qendron qe nuk me pelqen te perdoret emri im ne kete menyre …Tjeter ide me popullore do te ishte te rreshtohen aty ne qendren e votimit gjithe populli me ide opozitare ,nuk ka rendesi per ke votojne ,te rreshtohen ata qe duan rotacion,mund te krijohen stema per ti vendosur ne gjoks pas votimit “UNE VOTOVA PER ROTACIONIN “e ti mbajne vene pa u fshehur para ekraneve ,te qendrojne aty e ti shohin ne sy komisioneret qe genjehen me nje karamele e firmosin duke i pare me syte e tyre perpunimet qe behen !

   1. nini says:

    prape ate punen e perdorimit te emrit te emigranteve nuk i ben dot gje. dmth ne njerezit e thjeshte. nuk kemi si ta kontrollojme. per gjerat konrekete e te thjeshta per ne jam dakort. ketu te ne edhe sikur te vije BE me ushtrine e saj per te kontrolluar e ruajtur voten. prape te veshtire ka per ta patur. dhe e di pse? sepse 90% e popullsise jane injorante. jo pa shkolle. por injorante. ne 10 persona te diplomuar 9 i kane blere diplomat.

 17. mike says:

  Mire e bere o Muçi. Ja mesove edhe disa kandidateve te rinj budallenj se si te luajne me balerinen

  1. nini says:

   deri diku ke te drejte. do kishte bere mire muci qe te jepte edhe zgjidhjen per kete problem. dhe disa e kane dhene me komentet e tyre. keshtu qe ky mashtrim mund te evitohet ne disa menyre. mund te lexoni mesiper.

 18. ARBEN LLALA says:

  KJO ESHTE METODE E NJOHUR, PREJ 10 VITESH KESHTU VOTOHET NE MAQEDONI.NUK ESHTE GJE E RE…

 19. Janaq Dhimitraqi (homogjen) says:

  Se votat shiten e blihen e vidhen ,kjo nuku eshte gje e re per Allvanine,por ajo qe me ben pershtypje eshte fakti qe ,kur te gjithe e dine se votat i vjedh Saliu,pse shkojne te votojne keta te uruar??!!
  Sepse, eshte budallallek i papare qe,duke e ditur se vota jote do vidhet se do vidhet ,atehere pse e hedh kot??!!…
  Tjetra qe me ben pershtypje eshte se:pse vjedhin vetem demokratet e Saliut?!
  Pse socialistet jane te paster ne kete drejtim,dhe nuk kane abuzuar kurre me votat,por i kane numuruar ato perhere me ndershmeri??
  Dhe e fundit,pse gjysma e popullsise se Shqiperise dhe gjysma e intelektualeve ndjekin pas Saliun,duke e ditur se ai eshte nje hajdut votash??!!
  A mos eshte cmendur Allvania valle?!!…

  1. Reflection says:

   @Janaqi: E gjithe kjo e thene nga Janaqi,i-dhimitraqi,kesulaqi, pulaqi, rrugaqi…;-) 😀
   P.S
   Sa çudi, kjo “greqishta”(ne thojeza sepse tashme e dijme shume mire se ‘Greqia’ eshte vetem sajese europiane!), sillesh e vertitesh e perseri shqip eshte ne baze (poashtu si edhe popullata e saj, autoktone).

   Do doja te jem i shtuquajtur grek nja 2 dite thjeshte per te kuptuar se si ndihet njeriu krenar me historine e dikuj tjeter…………

 20. Vigjilence says:

  Te sulmohen qendrat qe shperndajne flet votimi te plotesuara,mundesisht t’ju merren ato,duke i demaskuar.
  Sa me shume presion t’ju behet aq me i vogel do jete votimi me flet te mbushura.
  Kete rradhe socialistet duhet te behen trima.

 21. Dardan says:

  Kjo metode e siper shenuar dhe me qindra e mijra metoda te tjera te njohura dhe te panjohura vijne si rezultat i kunderveprimit te kapitalizmit gjakatar kundrejt urrejtjes popullore ne rritje te vazhdueshme ndaj krimineleve te perjetshem qe vijne ne pushtet. Rralle here kapitalizlmi gjakatar lejon voten e lire pasi ka blere kreret e opozites politike ose nje pjese te opozites. … Ne kete menyre ka funksionuar (fucksionuar)githmone butaforia e zgjedhjeve plutokratike ne bote. keshtu do te vazhdoje edhe per nje gjysem shekulli, pastaj……

 22. kompetenti says:

  Thjesht Berisha me pushtetin e tij nuk mund te qeverise më, sepse ky pushtet eshte bere i pamanovrueshem. Mekanizmi i tij eshte ndryshkur;
  E para; Nga korrupsioni ne te gjitha pushtetet;
  E dyta; Nga rritja galopante e kriminalitetit;
  E treta; Nga nepotizmi i pushtetit;
  E katra Nga mungesa e lirise se Medias;
  E pesta; Nga shitja e pasurise kombetare;
  E gjashta;Nga tradhetia e interesave kombetare;
  E shtata Nga fryma e theksuar nacionaliste;
  E teta Nga Nga tradhetia e interesave te Kosoves e Çamerise;
  E nenta; Nga vjedhja dhe fallsifikimi i votave;
  E dhjeta; Nga moszbatimi i vendimeve te gjykateve.
  Mekanizmi i ketij pushteti ka dhe shume ingranzhe te tjere qe nuk funksionojne dhe i jane thyer dhembet dhe duhet kohe e shume faqe te tjera.
  Kete radhe ky TIRAN nuk do t’a mbaje me pushtetin, sepse di “priten” duart dhe kembet, do t’i “thyhen” dhembet,do t’i “hiqet” fare
  menderja per mos t’u kapur dhe ulur më në karriken e pushtetit.
  Ky oktapod nuk mund te ushqehet më gjakun dhe djersen e popullit.
  Mos e shisni voten, mos e humbisni voten, VOTONI vetem VOTONI per alencen kunder pushtetit te Berishes dhe Argites, pushtetit te Shkelzenit dhe Malltezit, pushtetit te Mulit, Pones, Ristanit, Sandrit, Fevzos, Balliut,…etj.

  1. Zekthi' says:

   Ky eshte dekalogu I zi I dhier qe Berisha do te lere pas si veper te tij ne keto 20 vjet.

 23. mitro says:

  Ne nje komune te thelle kjo gje behej hapur fare.Votuesit trembeshin qe me pare dhe ju kerkohej te votonin per Pd-ne.Ne ate godine dykateshe te renuar pjeserisht ”dhoma e fshehte” qendronte nen nje vrime te tavanit ku vezhgohej se ku e vinte shenjen votuesi.Ata fshatare te shkrete nga frika votonin kunder vullnetit te tyre,normal per pushtetin.

 24. topo says:

  Zgjidhja eshte shume e thjeshte, sic behet ne vendet me te zhvilluara perendimore. Cdo flete ka nje numer serial i cili regjistrohet ne momentin qe i jepet votuesit kur hyn. Ne fund kur hapen kutite, verifikohen numrat seriale dhe nese dalin disa qe nuk perputhen plotesisht atehere nuk quhen. Fletat me numrat seriale te rregullt jepen vetem ne momentin e votimit dhe me disa deshmitare.

 25. Horri i Bulevardit says:

  Ne kohen qe votuesi merr fleten e votimit, te firmoset nga te gjithe komisioni, (jo te firmosen perpara, por ne vend) dhe kur nje flete votimi ne kuti eshte pa firmat e komisionit, panvarsisht se eshte e mbushur, te mos quhet.
  Kete duhet ta kerkoje Edi Rama dhe plehrat e Saliut skane shance te bejne me manipulime te ketij lloji, votuesi trap qe shet voten per nji thes miell, le ta mbaje fleten e mbushur por pa firma ne xhep pastaj, se dhe po e hudhi ne kuti, sdo ti quhet.

 26. kel ukaj says:

  Nuk eshte nje gje e re qe thote Saviano, jo vetem kaq por ai nuk e shpjegon mire, por qe ne shqiperi nuk eshte perdorur dhe as do te perdoret. Ju garantoj une se kjo gje nuk do te ndodhe ne shqiperi. Kombi shqiptar eshte komb mafioz, problemi yne eshte haptas fare dhe behet:
  1: Fallsifikimi i numrit te votuesve dhe emrave te votuesve duke i futur ne qendra te ndryshme votimesh. Kjo ndodh ne qytetet e medhaja si Tirana Durresi etj etj.
  2. Prodhimi i fleteve te votimit me shume se votues dhe venja jashte sistemit legal dhe keto jane vota per Saliun.
  3. Blerja e komisionere te opozites dhe votojne per emigrantet dhe rezultati eshte i sakte ne dukje.
  4. Hedhja e votave nga nje person per PD siç ndodhi ne 1996 qe PD dilte 120%, kjo e fundit nuk ka mundesi te perdoret me pasi eshte shume e thjeshte e diskreditohet e mjaftueshme qe opozita te mos largohet nga qendra e votimit siç ndodhi ne 1996.
  Megjithate se Opozita ka komisionere te afte e te pakorruptueshem e trdhin Saliun. Celesi eshte qendra e votimit dhe jo fushata elektorale, pasi fushaten elektorale per Opoziten e ben Saliu e PD me mbrapshtite e tyre. Ne shqiperi nuk ka fshehtesi te votes e dime te gjithe kush voton per opoziten dhe kush per Saliun. Une do te votoja per socialistet, jo se jam socialist por se dua te heq Salen. Do ja jepja voten qenit po atij krimineli jo kurre. Ceshtja eshte ruajtja e votes e ketu duhet te perqendrohet opozita. Komisioner eshte detyra me e veshtire, me delikate, me e rendesishme, me e rrezikshmja per jeten.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Array
(
  [0] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 3
      [name] => Aktualitet
      [slug] => aktualitet
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 3
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 82618
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 3
      [category_count] => 82618
      [category_description] => 
      [cat_name] => Aktualitet
      [category_nicename] => aktualitet
      [category_parent] => 0
    )

  [1] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 1
      [name] => Kryesore
      [slug] => kryesore
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 1
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 34866
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 1
      [category_count] => 34866
      [category_description] => 
      [cat_name] => Kryesore
      [category_nicename] => kryesore
      [category_parent] => 0
    )

  [2] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 4
      [name] => Politika
      [slug] => politika
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 4
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 3
      [count] => 25023
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 4
      [category_count] => 25023
      [category_description] => 
      [cat_name] => Politika
      [category_nicename] => politika
      [category_parent] => 3
    )

)
Top
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
X