#NdihmoniAnxhelen/ Jepni edhe ju kontributin tuaj sado të vogël per ti rithyer buzëqeshjen /Anxhela Nocka. Kliko Ketu
mbyllet per 10 sekonda ose kliko X

Kërcimi absurd i Jozefinës!

jozefina_topalli_14.2.2013Nga Albana Hodaj

Ja dhe Shën Valentini! Dita e flijimit në emër të dashurisë. Në mbarë botën u zhvillua një kërcim simbolik për të dëshmuar se gratë janë dashuria e kësaj bote dhe që meritojnë më shumë dashuri, liri e të drejta. Kërcimi për të shkallmuar prangat e skllavërisë ndaj gruas ishte një simbolikë domethënëse për ata që kanë zemër, mendje e ndërgjegje për ta kuptuar. Por nuk e kuptoj dot talljen, hipokrizinë dhe absurdin e një çmendurie të tillë si ajo e kryeparlamentares Topalli, që me dhunën e pushtetit, beson se u del në mbrojtje lirive dhe të drejtave të grave. Kërcimi yt Jozefinë në një mbrëmje familjare është mëse i pranueshëm, por të kërcesh mbi dhembjet tona, kjo më ngjan vetëm me kërcimin e gjeneralit përballë plakës Nicë tek romani i Kadaresë, sepse për mua ti nuk je Jozefina në valle, por je gruaja e parë e Kuvendit ku unë ashtu si dhe mijëra gra e vajza, kemi drejtuar sytë e që ti nuk mundesh dot të na përfaqësosh.

Ti për ne je shumë më shumë se një grua, je misioni ynë i pamundur në rrugën e vështirë të politikbërjes dhe vendimmarrjes për të gjitha ne, por ti kërcen në bulevard pa e ditur se është fat i madh për shumë prej nesh edhe të shkelin në bulevard, pasi e shkojnë jetën majë maleve me bagëti e ara që i punojnë ende me lopatë e kazmë… A vjen dot deri në fshatin e nënë Meshtanes ngazëllimi i kërcimit tënd?

Ti për shumë prej nesh duhet të ishe simboli i gruas që heq kufijtë e flamujve të partive dhe bashkë me gratë e tjera në Parlamentin tënd miraton ligje të rrepta ndaj kujtdo që guxon të prekë gjënë më të shtrenjtë që ka një grua, mbi të gjitha bindjet dhe pronësitë e tjera: Jetën, që na e jep Nëna dhe ka të drejtë vetëm Zoti të na e marrë!

A e di që në shtetin që drejton partia jote përditë dëgjojmë për gra që dhunohen në familje nga burra të papunë, nga fëmijë që bredhin rrugëve pa lekë në xhep, gra që nëpër kazanë mbledhin kanoçe për të mbajtur frymën gjallë të fëmijëve që duan lekë për libra e ilaçe?

A e di se përditë në shtetin që ju i legjitimoni me votë punët dhe buxhetin për “shanset e barabarta”, jetojnë mijëra e mijëra gra në mizerje njësoj apo më keq se në kohën e legjendave realiste të Migjenit? A e di se ti e ke pasur mundësinë t’i hapësh sytë Kryeministrit tënd duke i treguar jo me kërcim, mjerimin tonë të përditshëm, por duke i kërkuar të rriste buxhetin për strehimin e grave nën minimumin jetik, kryefamijlare dhe me lëmoshën qesharake të “Drejtësisë dhe shanseve të barabarta”? A e di se ke pasur mundësinë të hartosh e diktosh strategji mbështetëse për punësimin e grave në qytet apo për mbështetje me investime në fshatrat e harruar të rrethit tim ku uji dhe rruga janë ende dëshira e parë dhe e fundit e çdo gruaje? Ato gra nuk e kanë parë kërcimin tënd, as dinë ta kërcejnë atë, por ato dinë shumë mirë përse kërceve ti, sepse ato janë vetë dhimbja, ato janë trupi i zinxhirëve të mjerimit të keqqeverisjes suaj! Ato janë shpirti dhe gjaku që rrjedh nga plagët e një jete që vret me fytyrën e shëmtuar të mjerimit, edhe pse ju thoni se ne jemi prapa Gjermanisë. Harroje se do të besojnë gratë në Shushicë, Grabian apo Alikokë, Kotë apo Gjorm, Dukat apo Tragjas, Novoselë apo Panaja, Selenicë apo Armen. Harroje se stërmundimi i tyre mund të jetë arsye për ta besuar çmendurinë e fshatit Picar si Gjermania… Të paktën i thoni kryeministrit tuaj se në fshat jetojnë vërtet njerëz të vuajtur nga realiteti që ju u keni servirur, por u lutem, mos na kujtoni kaq budallenj, sa të besojmë dokrrat tuaja të superzhvillimit, sepse darkën nuk na e shtron as Kryeministri, as Jozefina, por stresi dhe sakrifica e një dite të tërë!

Ti duhet të ishe mbrojtësja jonë në luftë me korrupsionin që na kërcënon si bajlozi i detit çdo ditë me paratë nën dorë nëpër spitale. E pra, mos dil me pankarta duke marrë gratë nga puna të bërtasësh kundër kancerit, por hapu sytë ministrave për atë që shohim të gjithë, vetëm ju jo. Gratë e dënuara me vdekje nga tumori, politikat tuaja i heqin zvarrë para vdekjes me torturën e kimioterapive si të jenë bagëti, para se të vdesin, këto gra duhet të shpenzojnë për ilaçe deri qindarkën e fundit, edhe pse vdekjen e kanë të sigurt. Ç’keni bërë ju për këto gra?E keni parë nga afër ku kurohen e si i blejnë ilaçet? Vërtet kërcyen miliarda gra në botë, por as në spitalet e luftës nuk ka të tillë trajtim gruaja si në vendin tim! Ja pse ti nuk duhet të kërceje, por të ishe zëri më i fortë në mbledhjet e partisë së kryetarit tënd ku të mbroje të drejtën e çdonjërës që paguan për skanerin, për kimioterapinë apo që me pensionin qesharak duhet t’i bëjë ballë vdekjes, kur ai s’mjafton as për jetën…

Ja pse ti Jozi nuk duhej të kërceje, por të bashkoje zemrën prej nëne me dhimbjen e grave në Gërdec, që humbën padrejtësisht nga një shtet i papërgjegjshëm bijtë e tyre pa pasur asnjë faj. I vetmi faj i tyre ishte pse ishin të varfër…

Ja pse ti Jozi nuk duhej të kërceje në bulevard, kur në bulevard  ne deshëm të protestonim siç bënë Aleks Nika, Ziver Veizi, Faik Myrtaj e Hekuran Deda dhe ku pikërisht aty në bulevard, u shuan tri jetë të demokracisë që nuk e sollët dot. Shteti ku ti ke kontributin tënd të jetë ky që është sot, vrau në emër të pushtetit duke dënuar përjetë zemrën e fëmijëve, e nënave të tyre, e bashkëshorteve të mbetura pa bir, pa burrë dhe pa baba. Ti heshte para etjes makbethiane për pushtet të një Makbethi të kohëve moderne në pushtetin tuaj arkaik. Më mirë të kishe heshtur, se fole si të ishe sozi e shefit të partisë, duke harruar se si një grua nuk mund të pranojë kurrsesi ta quanin kryeprokuroren e vendit me fjalë që s’dua t’i zë në gojë. Ti, njësoj si ai, guxove ta quaje Kryeprokuroren si një burrë i keq me fjalë që s’i kanë hije një gruaje. Mos vallë kërcimi yt në bulevard ishte festa jote për vendimin e pafajësisë së 21 Janarit? Mos vallë të sillesh si burrë, në vendin ku fare mirë mund të jesh grua, është mënyra jote e të protestuarit çdo ditë në mbrojtje të të drejtave tona?

E kupton se e gjithë sjellja jote shkon ndesh me kërcimin tënd? Ja pse kërcimi yt nuk më ngjau aspak me nismën anembanë botës. Do ishte shumë më bukur nëse një OJQ do ta kishte ndërmarrë këtë nismë, tek e fundit, pse të mos e bënin ato këtë gjë kur ju keni mjaft për të bërë me ligje e ushtrim të drejtash në Kuvend. Ndoshta dhe unë do t’i bashkohesha kërcimit me shumë shoqe të tjera, por kërcimit tënd dinak, dhunues dhe hipokrit nuk do t’i nënshtrohesha si shumë të tjera që ulnin kokën duke u fshehur nga kamerat, pa guxuar të thoshin se kishin lënë punën e mësimin e ishin detyruar për të “këputur zinxhirët e skllavërisë”. Unë i pashë zinxhirët me të cilët ju i lidhni përditë këto gra, siç po bëni dhe tani që po vijnë zgjedhjet. Por, edhe pse i vure të kërcejnë, mos beso se ato i lumturoi kërcimi me ty. S’ka gjë më të keqe sesa kur një grua e detyron të bëjë diçka, siç ti bërë apo t’i përdorni në fushata siç ju bëni. Gratë nuk flasin, gratë heshtin, sepse varfëria, buka e përditshme, nuk i lë të merren me ju, por heshtja e një gruaje është kriza më e madhe e një shoqërie në themelin e saj si dhe dëshmia më e gjallë e një pushteti që dhunon, që frikëson, që vret dhe që duhet të marrë fund!

Ti, përtej ahengut që nuk buron nga dëshira e grave dhe vajzave për të kërcyer me ty në bulevard, por nga autoriteti i pushtetit që ti ke mbi institucionet që kontrollon dhe drejton partia jote, ti, përtej kësaj fasade me kauzën kundër dhunës, fsheh dhunën që prej 8- vitesh ju ushtroni mbi gratë mësuese, infermiere, mjeke e deri te pastrueset në zyrat tuaja duke i detyruar me kryetarë partish të firmosin për pjesëmarrje të detyruar në mitingjet tuaja, përfshirë këtu edhe kërcime apo tubime në mbrojtje të të drejtave tona. Sa ironike dhe hipokrite më duken të gjitha “protestat” tuaja imituese si politikanet e mëdha kurajoze në Amerikë, Britani, Gjermani apo Kinë, të cilave përpiqeni t’u ngjani.

Një grua më kërkoi para borxh për të blerë 1 bukë. E quajnë Flutura. Ka një djalë të vogël. Nuk i japin raport, edhe pse është e sëmurë. Nuk i bën dot dokumentet, sepse nuk ka lekë as për të nxjerrë certifikatën. Ligji juaj i “shanseve të barabarta” nuk i jep të drejtën për të marrë asistencë sipas pikës I të tij. Jeton me një ndihmë nga pushteti lokal, edhe pse fare modeste. Tani, ndërsa unë shkruaja për kërcimin tënd, më solli ca manushaqe për të më kthyer “borxhin” në mënyrën e saj. E sikur ta dish se si i bën ajo ballë jetës, me siguri as ti nuk do doje të kërceje, por të bërtisje bashkë me mua në rrugë a kudo të mundnim “Jetë mizerje!”.

Ti kërceve ditën kur Antoneta vdiq si skllave, jo e dashurisë, por e nënshtrimit për hir të varfërisë, siç janë vrarë dhe 25 gra të tjera në Shqipëri. Dhe nëse Ti që je kryeligjvënësja e këtij vendi, mendon se arma që ju ka mbetur për të ndaluar vrasjet, dhunën dhe skllavërinë është kërcimi, atëherë s’më mbetet gjë tjetër veçse të qesh, të qesh me të madhe dhe të them “Lërmë të çmendem o Zot”!

Dhe një gjë të fundit Jozefinë. Xhinset të shkonin, në kërcim s’ishe gjë.

26 komente në “Kërcimi absurd i Jozefinës!”

 1. fl says:

  I moren dhe nga puna jone grate me urdher. Me turp s’ka. Vetem per ti thene njehere e pergjithmone stop ketyre praktikave partiake ja vlen te votosh kunder Ketyre qe qeverisin sot me 23 Qershor. Pa i hyre fare te tjerave.

  1. Alb-Germani says:

   Ju shkruani shum bukur moj Albana,por esht harxhim kohe te shkruash per Jozefinen.
   Ajo prej kohesh i ka vendosur vetes njollen e turpit,ajo eshte simboli i nje grua llafazane dhe fallxhore,vulgare dhe psikopate.
   Dyshja e turpit Topalli-Berisha po degjenerojne PD

 2. shkodrani1 says:

  e lexova dy here edhe mund ta lexoj prap.Nji shkrim brilant.Kjo nuk asht kryeparlamentare,por krye PUTANA e vendit tim.Te lumte z.ALBANA

  1. lindi says:

   Bravo Albana ! Shkrim brilant ! Edhe une si shkodrani e lexova dy here.
   Dhe u preka shume….

 3. greku says:

  E kuptoni se kush na drejton Jozifina qe ka ardhur ne tirone pas adoleshences, sala qe ka ardhur 16 vjec, fatmir krimineli pas viteve 90, ridvan bode kooperativist ne prrenjas, jemin gjana fshatar nga kuksi, patozi nga gosa e kavajes 22 vjec ne tirone, etj etj,,,Keta jane fhstaret qe pecaktojne jeten tone ketu ne TIRONE>>>>

 4. mali says:

  Sa gjate i bini. Eshte thjeshte nje kryekurve.

 5. era says:

  Ti shkruan: “E sikur ta dish se si i bën ajo ballë jetës, me siguri as ti nuk do doje të kërceje, por të bërtisje bashkë me mua në rrugë a kudo të mundnim”Jetë mizerje!”.
  E ke gabim
  Ajo kercen pikerisht sepse e di( jo sikur ta dinte) qe Fluturat kane ulur koken dhe nuk ngrihen ta shqyejne baxhellen dhe ta bejne 100 copa.
  Ndoshta se shpejti kjo do te ndodhe.

 6. qytetar says:

  Na kish mar malli per spektakle kineze. Zhozi ishte si yll, sikur ti boj me silikon, do ta marin per femer.

 7. Vrejtje nga Mahalaleeli! says:

  Me ka bere pershtypje, nuk mund te dallosh nje interviste te saje ne by passe me nje te vertete qe kam pare te emisioni OPINION te Fevziut! Deshiroj qe te jete niveli i kesaje dhe jo i deputeve qe drejton!

 8. mireli says:

  E lexova shkrimin me nje fryme. A L B A N A je e MREKULLUESHME. LUM NENA QE TE KA RRITUR.TE DUA SHUME. F A L E M I N D R I T …..

 9. VERONIKA says:

  Bravo Albana!
  dhe unè, po pija kafe,kur nè skermon e madh pashè kto falangat *kèrcimtare*,instiktivisht mendova:ky vend po mè çmend.
  Joziiiiii,po jep shenjat e para,ka filluar numèrimi mbrapsht,kèrce,kèrce moj krye.are,kèrce vallen e tè marrès–injorante nè infinit.

 10. alban4eva says:

  kryeqenia e “pallamentit” eshte nje femer halabake, rrugace, karagjoze dhe e pafytyre..
  eshte turp dhe peshtiresi qe ne krye te parlamentit shqiptar te qendroje nje moster e tille, nje femer ordinere, nje e pacipe, pise femer, ndyresire.. baxhelle hesapi..!!

 11. Sejmen GJOKOLI says:

  Një shkrim aktakuzë për të parën e Parlamentit që në fakt ka treguar se të paktën ay vend është i pa merituar për të.
  E ç’mund të presësh nga një grua që kohë më parë ka kërkuar, bash m’u në studio në TV, për të dhënë ca plumba ballit…
  Vallja në këmbët e saj duhet parë si buzëqeshje se jalla-jalla ti mbushet mendja për plumba.
  Po shkrimi i Albanës është edhe një analizë e thellë sociale për gjithë shoqërinë , për gratë e vajzat ca më tepër.
  Aktakuzë për të parën e Kuvendit, për të parin e Qeverisë, për të parin e Presidencës, për turpin e të gjithëve.
  Tu lumtë Albana !
  Një motiv më shumë për ta peshuar mirë votën e 23 Qershorit !

 12. tefta says:

  AJO NUK KUPTON ASGJE NE SHQIPERI SE AJO FLET NJE GJUHE KATUNI TE PAGDHENDUR ( POR KURSESI SHKODRANCEN QE ESHTE SHUME E BUKUR DHE ME KOMPLIMENTA NE CDO FJALI DHE ME SHUME FIGURA LETRARE DHE PERSONIFIKIME DHE METAFORA ) SE NUK KA MESUAR KURRE TE RECITOJE E TE KENDOJE DHE TE MESOJE PERMENDESH DHE RRJEDHSHEM NDONJE TEKST NE GJUHEN SHQIPE DHE SKA BO ASNJI ORE RETORIKE PRIVATISHT MEQENESE UDHEHEQ KUVENDIN E SHTETIT TUNG!

  1. anonim says:

   PALACO DHE KARAGJOZE .

   1. Jonid says:

    Ti anonim je nje frikacak a servil.
    Je sahanlepires ose ndoshta Xhozi vet

 13. Drita Bashaj says:

  Te lumta Albana! Po kujt ja thua. Ajo i ka ngrene te gjitha principet me buke misri qe ne femini. E vetmja zgjidhje eshte te qerrohet nga skena publike. Po kete le t’ja leme Shkodres qe e ka zgjedhue. Ne se shkodranet mendojne se kjo felliqesire e papare i oerfaqeson denjesisht, atehere s’na mbetet gje tjeter vec vjellim sa here ajo hap gojen dhe te presim sa t’u dale gjumi shkodraneve!

 14. Arbri says:

  Bravo Albana.Nje shkrim i perkryer

 15. Jonid says:

  Xhozi eshte ajo hajdutja qe therret “Kapeni hajdutin!”

 16. Jonid says:

  Bijte e Shqiperise kudo qe ini!
  Popull shqiptar!

  Mos harroni Shqiperine,
  Por per vete ju mendoni
  Se vec po larguat Salin
  Shqiperine e clironi

  Doni qe femijet tuaj
  Te shijojne kete vend
  Mos nguroni te largoni
  nga pushteti keta qent

  S’ka me vjedhje me te madhe
  Mashtrimi nuk ka kufi
  me regjimin qe instaluan
  Ilir Meta me Sali

  Shihni, shihni se cfar ndodh
  Me naften dhe hidrocentral
  Mos harroni ju kujtoj
  Ne fillim cekun e bardhe

  Na kan ngop me lugen bosh
  Ju kujtoj se gjith salinjt
  I kane njelloje premtimet
  “Do kini luge te florinjte”

  Na gegjyen keta mashtrues
  Edhe lugen tone na e moren
  Shqiperine e pezevalur
  tash ne trege na e nxoren

  Duan gjoja ta bejne te madhe
  Qe te ruajne ate pasuri
  Te terheqin vec vemendjen
  Te genjehem une dhe ti

  Shqiperine duan qe ta mjelin
  Si lope e nxjerr ne pazar
  Te fitojne sa me shume
  Keta hajdute dhe tradhetare

  Behuni bashk o shqiptar
  Per Shqiperine s’ka me shume zi
  Kur ne krye ka hajdut
  Si Iliri me Sali

  Ka ardhe koha qe te themi
  Shqiperia ka shqiptare
  Jo kuaj te lidhur prej hunde
  Qe i terheq gjithkush zevarr

  Ngrehuni bjeruni zuzareve
  Me vote ne cdo kuti
  Mos lejoni qe tua vjedhin
  Ca Ilir e ca Sali

  Qe me taksat tona rrojne
  Dhe na vjedhin dhe na shajne
  Na mashtrojne, na poshterojne
  Femijet tane deformojne

  Politika LSI
  Ndryshon Iliri statut
  Femije nga 16 vjec
  Ne parti na i fut

  I pelqen vetja vet
  Sepse dite pune nuk ka
  Na mashtroi ai sa desh
  Pse te mos mashtroj dhe ata

  O ti toke me shqipetare
  Cohu tundu si vullkane
  Thirr ne ndihme patriotizmin
  Rilindasit tane ku jane?!

  Zgjohuni trima ku po flini!
  Po ju pasardhesit deshmor
  Ku e kini faren tuaj
  Nderin ua ka marr nje horr

  Vetes i themi mashtrues
  Vet themi katundare
  Vet themi qe jemi trima
  Pranojme se jemi te marr

  Sepse marrja eshte ne krye
  Atje ku po na drejton
  Na pi gjakun na vjedh djersen
  Karakterin deformon

  Mbush me pistoleta zyrat
  Mbush xhepat me para
  Mbush me mashtrime boten
  Dinjitet e mendje s’ka

  Na turperon ne sy te botes
  rrekemi se jemi mire
  Na shton cdo dite borxhet
  vijme verdalle si fakire

  Emigrantet s’kane para
  Po harrojne Shqiperine
  Varferia shtruar kembekryq
  Ne vazhdojme te mbajme Salin

  Mos mor mos o shqipetare
  Mos e lini memen tuaj
  Kthehuni rrezoni tiranin
  Ky vend nuk ka pse t’vuaj

  1. tefta says:

   te faleminderit jonid

 17. Ramon says:

  Te falenderoj per artikullin tamam me nje karakte nga VLORA DHE ME DUKET SE JE NGA HODAJT E SKELES : te me falin te tjeret se une jam shum i dashuruar me VLOREN.Albana te uroj LART E ME LART ne profesjonin tend me sinqeritet ,pofesjonalizem dhe koken larte dhe se pushtetin e kane bastardet e shoqeris SHqiptare

 18. Baro Corrogjafi says:

  Nje grua bastarde,nje grua qe te ngjall neveri, nje grua shkodrane qe e ka korite edhe vendlindjen e saj,nje grua qe i pelqen vehtja dhe i duket se vetem ajo eshte gjithçka,me nje hipokrizi te papare tek femra shqiptare, organizon dhe perdor nxenesit e shkollave dhe punonjeset e administratave ,per aktivitete qe mund t’i organizonin fare mire organizata te gruas shqiptare .

 19. TONI PALAS says:

  Ma mer mendja se ti moj shtrig e SALEMIT di te kercesh, por ne maj te hajdarit e di mir ti kunen ne LEXH.

 20. mirel says:

  Albana mos u cmend moj goce, se po u cmendet kush do ta heqi qafe Josefinen, apo e kishe alegori?
  Dhe ne fund, xhinset i shkonin dhe kercimin e kishte yll per moshen, bile hera e pare qe mu duk simpatike.
  Ke ndonje argument tjeter se nuk ja vlen me.
  Dhe kujdes mbaj mendjen moj vajze dhe hidhi guret si duhet qe te vrasesh zogun.
  Jozefina qe te bjere nga kali do njerez qe dine te mendojne dhe te veprojne, jo qarramane neper artikuj bosh.

 21. miri says:

  Hahahaaaaaaaa po me kujton 1majin ku parakalonte kllasa jone punetore ,kurse tani jane sahan lepirset e sales dhe xhozit por ske cfare te besh kur ne krye kemi bodallenj dhe kurva medet per kte popull te vuajtur brez pas brezi

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Array
(
  [0] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 11
      [name] => Blogu TemA
      [slug] => blogu-tema
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 11
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 8177
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 11
      [category_count] => 8177
      [category_description] => 
      [cat_name] => Blogu TemA
      [category_nicename] => blogu-tema
      [category_parent] => 0
    )

)
Top
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
X