#NdihmoniAnxhelen/ Jepni edhe ju kontributin tuaj sado të vogël per ti rithyer buzëqeshjen /Anxhela Nocka. Kliko Ketu
mbyllet per 10 sekonda ose kliko X

Eduard Selami në ‘ditë të hallit’ me jetën në SHBA?

19-shkurt-2013-300x407Dalja më e fundit e Eduard Selamit në KLAN i bëri shumëkujt përshtypje dhe çudi, nisur dhe nga qëndrimet kritike të Selamit ndaj Berishës në 17 vitet e fundit. Por ajo çka shkaktoi diskutime të zgjatura ishte përpjekja për të gjetur motivet e vërteta që e bënë Selamin të bënte këtë ndryshim trajektoreje të papritur. Disa folën për ftesë të beftë dhe këmbëngulëse te Berishës, me qëllimin për të penguar negociatat e Selamit me partinë e Bamir Topit. Të tjerë folën për një “shqisë të gjashtë” të Selamit, i cili ka gjetur momentin më të përshtatshëm për të “futur këmbët” dhe për të luftuar për drejtimin e PD në këtë fund të mandatit të dytë e të shumëkonsumuar të demokratëve. Pati dhe nga ata që kapërcyen shumë me imagjinatë duke e shpjeguar mbërritjen e Selamit, si një “direktivë amerikane” etj. A mund të ketë shpjegime të tjera për të mbërritur te shtysat e kësaj lëvizje të Selamit?

E përditshmja “DITA” ka botuar sot informacione mbi jetën e Selamit në Shtetet e Bashkuara në dy vitet e fundit dhe rezultati është befasues: Selami duket në ditë të hallit. Gazeta në fjalë ka botuar faksimile të një dënimi gjykate amerikane ndaj Selamit, i cili është paditur për mosshlyerje të faturës për një shërbim dhëmbësh, e më tej një tjetër faksimile vendimi gjykate ku Selami rezulton i divorcuar dhe i nxjerrë jashtë nga shtëpia. Historia e botuar nga dita tregon një Selam krejt tjetër nga miti i krijuar në Tiranë (edhe emrin e ka të ndryshuar në Edward Selamaj). Sipas gazetës historia në fjalë zbulon arsyen e vërtetë banale të ndryshimit të papritur në qëndrimet ndaj Berishës.

“Nuk është një histori private e Edwardit apo Eduardit, aq më pak është e tillë kur bëhet fjalë për një person që nesër do jetë ligjvënës. Eduardi në fakt ngjason me të tjerë shqiptarë, më pak të njohur se ai, por njësoj të dëshpëruar e të papunë që shkojnë tek lokali poshtë LSI-së apo tek lokali ngjitur me Bashkinë e Kamzës ku rri Xhelal Mziu, me shpresën se “partia” do t’ua gjejë “një vend” e në këmbim shesin shpirtin e dinjitetin. Vetëm se në rastin e Eduardit, banaku ku u mbështet nuk ishte ai i Mziut, por ai i Fevziut, ndoshta i vetmi privilegj ky që i ka sjellë e kaluara e tij si ish-drejtues i lartë i Partisë Demokratike, e cila mund ta pranonte Selamin në kohë dhe në rrethana të tjera. Por jo. Berisha i do të tillë, njerëz të thyer e të nevojtosur,” shkruan Dita në editorialin shoqërues të këtij artikulli.

http://respublica.al/artikuj/2013/02/19/eduard-selami-ne-dite-te-hallit-me-jeten-ne-shba

114 komente në “Eduard Selami në ‘ditë të hallit’ me jetën në SHBA?”

 1. tourkofagos says:

  hahahahaha,tipik korrak,bythelepires……..

  1. Pelasgian says:

   si ti …. HAHAHHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHHAHAH !!!
   vetem se ti e ke Paketen me te kompletuar , lepin edhe mjekrrat e shtriganave , lepin edhe sqetulla eeeeeeeeeeeeeeeeelllllll ma shpifa krijese e ndyre …hahahahahhahahahahahahahhaha

   1. Alb-Germani says:

    Gazeta Tema filloi te behet si Gazeta 55.
    Nuk paska paguar fatuen e dhembeve dhe qenka ndare nga gruaja!!!.
    Po ndonje gje tjeter a do ti nxirrni????.
    Eduardi duket njeri me formim intelektual dhe me kultur,prandaj mos kerkoni tja nxini figuren.

    1. mallkuarqofshi says:

     Mire Se Selmani vjen dhe lepin ate qe ka peshtyre dhe do shtyje ca kohe nga kriza.Po ne te tjeret?Cfare do te na prese?

     1. raimondi says:

      Po ci duhet gazetes me jeten personale te Selamit ?

      Edhe nqs nuk i ka ecur ketej ne USA ca te keqe ka oer ju ?– Ketej eshte e veshtire per ata qe jane intelektuale, sepse diaspora shqiptare eshte diaspore halbake dhe nuk vepron si diasporat e tjera qe ti mbaje prane intelektualet …

      Edhe Fan Noli kur erdhi ne Amerike, bente pune te rendomta dhe do katandisej keq fare, por u be prift dhe kur e pysnin Nolin :Pse u bere prift ?
      Noli pergjigjej duke qeshur: Po s’punoja dot pune krahu, prandaj.–

      Ato problemet qe ka Selami ne familje jane probleme te tijat jo te gazetave

      Por ajo qe me cudit mua eshte frika qe shprehin keta sociot se Selami nuk ka ndonje nivel –Ai eshte i rendomte, por eshte njeri i mire dhe i civilizuar –Nuk eshte tip i cmenduri si gjithe politikanet e tjere ne Shqiperi qe ulerasin e bertasin…..Dhe natyrisht qe do shkonte me Salen, se Sala e ben depudet dhe e respekton nuk e bejne partite e tjera

      1. Palla says:

       Kur je PERSON PUBLIK, mbaron jeta personale. Qytetaret kane te drejte te njohin se kush eshte ai qe pretendon per te marre nje post publik. Kush jeton ne USA e di se cafre do te thote te mos paguash billat…. Biles Selamit duhet t’i kerkojne te tregoje edhe taksat…. se pastaj kur te behet depudet do dale qe ka pasur pasuri ne USA, por… nuk paguante dot billat.

      2. NjeQytetarOptimist says:

       Hajde llogjik hajde..Qenke nje kokecepesh ti..

      3. Rajmonda says:

       O Rajmond per nivelin halabak te diasporas shqiptare Ne Shba ti je perfaqesuesi tipik I saj hahahha

       1. raimondi says:

        Po te kem ume nivel halabaku atehdre ju te PS-se nga i pari deri tel i fundit jeni kaifshe qe aksidentalisht ju quajne njerez…… Ju jeni elektorati me qesharak i Shqiperise kur pranoni genjeshtrat me bajate te mundeshme ….te tipit….Angjeli ben strategjine e fitores …loooooool. as nje femije nr klase te pare nuk e ha kete pidllek moral,nderkaq qe ju te zhjuarit e kollofisni me kenaqsi…….

      4. Boston says:

       ku i gje ti rajmonda keto fakte qe shkruan se u beme 25 vjet qe jetojme ne usa dhe skemi degjuar idiotizma qe flet ti…veri mend llacit dhe ate bej mer kastravec…ato qe shkruan Tema jane te gjitha te verteta ne kete artikull

    2. Ben Chicago says:

     Pse terroristat e kuq jane trembur nga ardhja e Eduart Selamit???.Pse fletushkat e kuqe germojne ne jeten private te tij,dhe cfare gjejne???.Nje fature dhembesh te papaguara( per te cilen ai nuk mund te kete qene dakort me cmimin dhe ceshtja ka shkuar ne gjykate),ketu ne gjykate shkohet kur polici te gjobit per nje kundravajtje trafficu,,,dhe qenka divircuar???.Wow,ne Amerike divorci eshte ne masen 60%,por ju ju ka mesuar Enverin qe ta rrihni,torturoni,dhe ta vrisni gruan,por kurre divorc.Eduart Selami ju tremb sepse eshte intelektual,i civilizuar,i kulturuar,qe rrezaton kulture,mencuri,e paqe,por ju doni revolucionaret kokebosh e luftenxites te tipi,Brace,Tahiri,Rama etj.

     1. meshire per edward selamajn says:

      eduardi i shkrete ka ngel pa shpi, pa gru, pa femije, pa pune, pa dollare, dhe po vjen te lepije ndonje lek te bytha e sales… ky eshte thelbi or ben vucidol chikagoja. pordhe intelektuale me rigon si na shiti selami te fevziu shet kushdo qe ka mbrojt temen mbi mendimin estetik te enver hoxhes qe ka mbrojt ky selami…

     2. xhino says:

      Ben Chicago SI SHPJEGOHET QE NJE -ITELEKTUAL- la vendin e tij ne dite te hallit dhe ngriti bythen dhe iku ne amerike dhe mbas 17 vjetesh ky -intelektual- kethehet nga vendi i parajses per ti [sherbyer]popullit te vet Si e kupton ti shoku kete levizje Tamam ;intelektual; per koke te ketij t….

      1. Ben Chicago says:

       Ishte zgjidhja e tij qe u largua ne ,ashtu sic eshte zgjidhja dhe e drejta e tij te kthehet ne Partine qe themeloi vete,ne Partine qe rrezoi baballaret tuaj,ne Partine qe ju solli lirine Shqiptareve.Pastaj cpune keni ju me PD,me Selamin,qe nuk ka pasur kurre post zyrtar,shikoni ate konglomerat te quajtur PS ku jane bashkuar revolucionare,germadha te komunizmit,mafioza dhe gjithe minoritetet qe jetojne ne vend.

     3. ben tirona says:

      O BEN chicago,mos ki merak per ate qe eshte mrapa BABES TAT SALIUT,VENDIN NGA PARA NUK TA ZE NJERI,ESHTE PER TY…GOJORE.Me ne fund u vertetua thenja e MUSTAFA NANOS,keto jane bythlepiresit e kadavres berisha.

      1. ardian says:

       o ben tirona mire e ke ti babai psiqiku sali per djemt si ben chikago,ramy,kelmendasi etj si puna e ketyre i ka rezervuar bibironken perpara qe te thithin e te rriten mire me shendet,prandaj acarohet ben chikago kur sheh gjunen e selamit duke fshire tapetin,leter smerile e ke bere gjuhen ben chikago punetor i madh je hallall baba e ke pse mos ti besh ato sherbime te mban me buke..

     4. NjeQytetarOptimist says:

      Ben e ka Edward jo Eduart…LOL…Dhe sa per faturen, kur s’bie dakort me cmimet, ti nuk i ben..Sepse te rregullosh dhembet eshte proces i gjate dhe cmimet i paguan sa here dentisti punon ne to..Ti e di mire si funksjonon dentisti ;)…Ne kohen e Enverit, te rrihje nje grua, i hapshe gropen vetes te futeshe ne te pa ardhur autoritet shteterore akoma…Je fyell Ben Qikagoja..

     5. mergimtari fv says:

      Ben Qikago , Eduarti eshte komunist e bir komunisti i regjur , Pjelle e SIG.SHtetit omunist , oficer i Deg.Brend. Librazhd , jane ata e torturun e ekzekutuan dy bij fisnik te nacionalizmit shqiptar ,Te pa harruarit te ekzekutuar nga babi Edit si V.Blloshmi dhe G.Leka .

     6. specialisti77 says:

      o beni, jam alkeni nga mollasi i elbasanit.
      me vjen mire qe je ne kontakt me cfare ndodh ne shqiperi edhe qe lexon temen. nje pyetje me vjen spontane: tani eshte saliu ne qeveri , ti pse rri ne chicago. mos ji kaq i dhunshem si ata amerikanet aty,ajo qe kemi nevoje ne shqiptaret eshte dashuria per njeri tjetrin e per kombin. peace!

      1. Ben Chicago says:

       Specialisti77,nuk kam ndermend te kthehem dhe te jetoj ne Shqiperi,jam ne rregull ketu,por lufte kerkojne keta qe kane bere gjithmone lufte,me shqiptaret kuptohet jo me te huajt.

     7. mangalem says:

      U be nami per 230 dollaret e Kosta Barjabes… Po per keto faturat e papaguarate ketij ka gje per te thene Berisha i ndercmi i dheut?

     8. agim says:

      Qen Cikago Komunistat ta leruan 50 vjet dhe prap po ta lerojne se Kryekomunistin Sali kemi ne krye te shtetit prandaj ste ka dhene ndonje lepirse ty po te dergoi te lash pjata se vendet e punes i kane komunistat me Meten ne krye,sojit tuaj 7 breza nuk do i lere pushtet ne duar se aq aftesi keni, sa besoni qe Saliu eshte antikomunist,C,far ka qene babai i Azemit, po babai i Sokol Olldashit ti nuk e di se je i pa dale dhe mos u beso letrave por realitetit o klluf i xhaxhait qe di vetm ato qe degjon ne fshatin tat,

    3. dritani says:

     jam dakort me alb-germani, mos filloni edhe ju te temes me pacavure te tipit 55

    4. Taulant says:

     Selami eshte nje vlere e shtuar apo e hequr ne PD?PD nuk mund ta reformoje as Jozi as Basha as Patozi.Mbi keta “figura”, me i sakte eshte Selami.
     Keshtu duhen pare gjerat.Pra kemi shanset per nje ndryshim pozitiv ne PD nese Selami zgjidhet kryetar.Kjo eshte ne te mire dhe te PS ,se nuk luftohet dot aq ndyrazi sa luan PD.
     Pra,ta inkurajojme ardhjen ne krye te PD te Selamit,se me keq se me Saliun Jozin,Patozin nuk ka ku te veje.
     Nese Selami do te hedhe poshte Saliun ,pa ardhur akoma,nuk ka shanse te afrohet ne PD.Edhe Rama ne fillim nuk e hodhi poshte Nanon,por hap mbas hapi ,pasi u konsolidua vet.
     Une ee shoh pozitiv se rruget per te pasur nje PD te transformuar nga brenda ,une nuk I shoh.Me keq se c’eshte PD nuk mund te behet.

     Une keshtu mendoj.

    5. Dean says:

     Eshte shkrim i gazetes DITA,nuk eshte i Tema-s.
     Megjithese edhe mua nuk me pelqen kur i bojn inventarin tjetrit,qellimi eshte per te hedhur pak drite mbi arsyet e verteta te futjes ne loje te zotit Eduard Selami.Llogjika dhe realiteti shqiptar tregojne se politikanet ”disident” shqiptar,kur mbeten pa PARE i bashkohen BARBARIT te Vicidolit.Edhe zoti Selami eshte duke bere te njejten gje.Nuk eshte as i pari dhe as i fundit.

    6. ylli i shamunaqes says:

     Me sa di une, arritja e tij intelektuale me e madhe eshte punimi per graden akademike te profesorit ne vitet 80 me titullin: “E bukura ne veprat e shokut Enver Hoxha”. Po pati bere ndonje gje tjeter te lutem na e thuaj se po presim me padurim

    7. MONDI says:

     I DASHUR MIK IEDUARD SELAMIT EDHE UN SIKUR JU DIKUR NE FILLIMET E VITEVE 90 BESOJA TEK FIGURA SI SELAMI POR KURRESESI TEK MALOK FANATIK KOMUNIST SI MALOKU SALI BERISHA TE CILIT I DASHURI JUAJ I ESHTE PERKULUR NE V

  2. tiransi. says:

   foto vlen edhe pa e lexuar shkrimin.

   1. gjergji says:

    problemi qendron se per ju gjoja te majte keto gjera nuk vlejne sikur per ju ekziston vetem shenja plus e minus nuk ka te njejtat gje qe ja thoni kundershtarit duhet tja thuash vetes pastaj -…vlen edhe per te djathtet por qe te arrish deri ketu pa pike meshire eshte kulmi ky akoma ska filluar shihe se cfare behet -keta munde them munde te kene vjedhur mashtruar eshte normale ne bote por ju qe hiqeni si te majte se per socialistet europiane kam respekt por ma mire enveriste te hiqeni si demokrate por kjo eshte kulmi se ketu nuk behet fjale per vjedhje apo mashtrim politik por gjake shqiptari bile ju notoni me kete gjake aq shume keni vrare komuniste balliste edhe ne socializem gjoja puciste pra ne vendin tuaj ju duhet shume pune per nje imic me te mire me kaq pake vite nuk lahet gjaku kur jeni kaq te zgjuar e te forte fillone me ceshtjet kombetare qe enveri i ka shitur ne tavoline me enveristet sjam kurre por as me keta pd apo te tjeter me asnje parti une jam me faktet fakte e vetem fakte nuk njohe kete z,selami por tjeteri ka familje femije dinjitet edhe si ka bere keqe njeriu qe ta deklasoni me foto mizerabel turp

    1. Elton says:

     Po per Salen sesht turp, kur ze me goje te gjalle e te vdekur? Qe sle Nona e motra pa permend?po pra ja si doli situate dhe tashi ju digjka ju per selamin. Ikni mor b….rat e pd, ju dhe ai k…a qe keni je krye.

     1. gjergji says:

      para se me repliku lexoni mire -eltton
      ___vlen edhe per te djathtet por qe te arrish deri ketu pa pike meshire …………

      edhe cka te djege qe shan a fjale banale apo je prapa kompjuterit
      nqs ta le adresen
      ne komentin tim qofte ky ballist komunist apo demokrat nuk lezon asnje fjale banale ta q…va apo bir …urve – jo se kam frike por ska lidhje me ofendu apo share diken qe nuk te shan apo ofendon kupton …..une sjam me pd as ps

      1. elton says:

       dhe un shume thjesht e thash, pd istat, shajne para e mbrapa me motra e none te gjalle e te vdekur. se cka personale me ty ne ket mes un se kuptoj. un as po te shaj ty personalisht ,prandaj se marr vesh ku je ofenduar ti. ndoshta e ke pse komenti im vjen pas komentit tuaj, dhe e merr personale? spo flet njeri per frike, ketu gjith per komente jemi

  3. Antigrek says:

   Bo,bo, , sa te kolme ja paskan bere bythen Sales! Keshtu e ke bythen edhe ti,or turkosuma?Jo per gje,por po e pate keshtu si Sala ,po ju tjek ka nji rryp te dyve!

  4. K.L.G. says:

   Ish Selami që ish burrë
   Më trim nga gjithë të parët
   Nuk i trëmbej syri kurrë
   Ndaj e donin shqipëtarët

   E rrahën dhe e përzunë
   Erdhi që të marrë hakun
   Gjeti shok e gjeti punë
   Te Baca që i dha dajakun
   http://imazheshqip.blogspot.com/2013/02/selami-i-berishes.html

  5. ilir says:

   ….shqiptari kur e sheh veten ngushte nga leket!!!!

  6. spiun zborist ne burrel says:

   ne vitin 1985 eduard selami beri zborin 3-mujor ne burrel. atje e rekurtoi si spiun te sigurimit shefi i zbulimit te repartitit, shoku X. pastaj ai u perpunua ne tirane nga operartivi Y. pastaj shoku ramiz dha udhezimin qe eduardi te futej ne kryesine e pd-se ku ishte edhe shoku sali. pas perplasjes me shokun sali, ai iku ne amerike, por nje dite, operativi i vjeter, i cili tani i sherben shokut sali, e thirri te kthehet ne atdhe per t’i sherbyer perseri kauzes se vjeter. dhe kjo do shperblehet tani qe ‘ZBORRISTI’ nuk ka dollare te paguaj dentistin

  7. shqiptaro-amerikan says:

   ore po ky selami qe hiqet si intelektual, nuk e paska marre ndonje diplome ne amerike? se disa dhjetoriste te tjere si shenasi rama, eduard zaloshnja, etj. kane mbrojtur doktoraturat ne amerike dhe jane ne pozicione akademike atje. kurse ky selami paska perfundura duke shitur makina e shtepi te perdorura…

  8. Aida says:

   sa mire ja paskan ber

 2. Ben Chicago says:

  nuk eshte vetem sallami
  po neritani,arben imami ,genc pollo ruli tritam prasi,etj.

  1. Ali kinezi says:

   duhet te kete shije te mire bytha sales, nga qe ti o ben chikago je nga ata tipa qe lepin me shume se ata qe ke permendur me lart per interesa sigurisht me periferike, ose me keq akoma per tifozllik politik.

 3. Ivani i madh says:

  Po mire mo po cjane keta qe na diskretitojne ne bote e vine te drejtojne shtetin dhe te bejne ligje .Priteni pas mbarimit te denimit te Rapaj a cfare e quajne te LSI te denuar ne SHBA te vije tek ne e te behet ligjvenes.Ketu tek ne morali eshte bere pleh e kaluar pleut sapo nandyn te gjitheve.

 4. e verteta says:

  Partia e bythelepiresve = PD
  Ne hale ka per te perfunduar me keta njerez pa moral.

 5. SAKRIFICA says:

  nuk besoj se i pelqen lepirja , por halli vellezer halli.
  kete sakrifice keta te PD po e bejne per popullin, qe ti sjellin demokracine dhe lumturine popullit.

 6. Kush voton Berishën është bajgë says:

  Disa folën për ftesë të beftë dhe këmbëngulëse te Berishës, me qëllimin për të penguar negociatat e Selamit me partinë e Bamir Topit.

  Interesant ky pohim. Ku e dinte Berisha qe po negocionte Selami me Topin?
  Kush ka fol nga keta, Selami apo Topi?
  Kush ja rrefen Berishes cer ben Topi ne FRD?
  Kujt i lef goja per levizjet e tij?
  Ma do mendja qe njerezit afer Topit besoj sepse vete Topi flet me heshtje, ndersa Selami qenka fillikat. 😀

  Bamirooo, po del fjala ime qe njerezit qe ke afer i ke hafije te Berish bastardit. Flasin si pa dashje. 😛

  Ej, po ketyre te Dites mer kush ja u ka thene gjithe keto gjera? Pse nuk folen keta kur u perfol per lidhjen e Bamir Selam, por tani?

  E mer cunat e FRD-se , mer cunat e FRD-se! Ja pse u duhet Blerim Cela ketyre, sepse eshte arkive e gjalle. 😛

  1. taksixhiu Ibrahim says:

   Taksixhiu Ibrahim
   cohet heret ne agim
   me taksi ai punon
   por dentistin se pagon.
   Kur Pegi nga shtepia e perjashton
   ne Shqiperi per deputet kandidon.
   Prandaj Berishes i ben aferim
   i gjori taksixhi Ibrahim…

 7. koli says:

  para ca diteve postova dicka ne lidhje me kete dhe doli ajo qe ju shkrova.. kam jetu me selamin ne usa dhe ju thash qe investigoni vetem pak se atje cdo gje eshte trasparente . po deshet investigoni pak ne kasinote e atlantic city . do gjeni gjera me interesante .

 8. X Man says:

  Shume e goditur si foto,me fines e ironi te holle, sa te thekur qe paskeni qene per pak “tajare” ju te “Dita-s” e vlersoni lakuriqsin mashkullore si Fidel Brillantina.

 9. Agroni says:

  Selami ne kete karikature duket qe po lepin
  ” bythe te reja.te shendeteshme, te fuqishme dhe plot pushtet …dhe jo bythe te vjetra, te fyshkura,
  te nje plakushi 70-vjecar.”

  1. ed says:

   I madh je Goneeeeeeeeeeeeee!

 10. banija01 says:

  Nje shprehje popullore thote:- Te mbyturin nga shiu nuk e gjen gje.-

  Edhe Edward Selamaj nuk ka ç’humbete me te gjitha i ka humbur.

  E vetmja shprese e E.Selamit eshte veprimi i karikatures.

  Kur lepin bythen e Saliut mos te harije te lepije ato qe ka peshtyre.

  1. radikalisti says:

   Nuk eshte ashtu shprehja popullore o Batanije.
   “I mbyturi nga te lagurit nuk ka qeder” eshte shprehja. Paske mangesi ne shume drejtime. Hap ndonje liber dhe lexo se do vdesesh injorant(e).
   Nuk me thua je femer apo mashkull, jo per gje po nuk di si te te drejtohem
   zotni apo zonje.

 11. BOJAXHIU I PALLATEVE-RAMA says:

  hahahaO NGJAN SIKUR GAZETARET E DITES;TEMES;SHEKULLIT DUKE JA LEPIRE B…E KOKEDERRIT RAMA.

 12. Parruca says:

  Turpe qe gazeta riboton polalollece te tilla , vetem per ti sherbyer fillit politike te gazetes , mire do te ishte qe gazeta te ribotonte dhe fotot nudo te Rames ne nji plazhe publike dhe editoroalin e bazez , per keto foto kur ishte nga ana tjeter .

  1. Tullaci says:

   O Parukja,

   por mbahe veten bre burre se dukesh qe je edhe malok. Ate manallin e Edit qe po ja kerkon Temes ta nxjerre me mire shijoje ne privacine tende. Ne e dijme qe Edi e ka, qe disa si puna jote ia pelqejne po ne e duam Edin me kostumin e kryeministrit. Ato qe jane ndermjet shaleve te Edit nganjehere do t’ua japim parukeve si puna jote qe te mos harrojne zakonin.

   Te fala tullaci

 13. TONI PALAS says:

  Brilante.Gjetje me te bukur nuk do ket kurr,keshtu jan qe te gjith ministrat e saliut,vertet simbol kete do paria BYTHLEPIRJEN .

 14. TONI PALAS says:

  LEPIJE SELAM LEPIJE ISHALLA NUK VJEN DER KE SUMA IME MA MER MENJA QE JO SE KE SHUM PERPARA PERPARA PERPARA

 15. AL-Boston says:

  Nuk eshte as i pari as i fundit ky bythlepires,si kjo karikature duhen nxjere dhe ata bythlepirsit qe firmosin peticionet ne ndihme te qelbesires.Ngordhja e qebesires dhe bythlepirsave po vjen.

 16. qen chicago says:

  Te gjithe komentuesat edhe pse shumica jane emigrant, mbajne nje qendrim negativ.
  Eduarti si te gjithe ju, shkoi me endren e madhe dhe u ndesh me veshtiresi jashtenjerezore.
  Te gjithe ju e shikoni perendimin sa I veshtire eshte.
  Depresioni arrin deri sa te shkaterrosh familjen per te cilen sakrifikove te lije vendin. Familja shume here te kthehet kundra.
  Cajupi thote:
  Mos harro se cbjen ne shoke nuk do te bjere ne koke.
  Me vika shume keq per eduartin.
  E perkrah vendimin e tij per tu kthyer ne vendlindje. Mund te kishte zgjedhur nje parti tjeter.
  Por sidoqofte me mire ti lepij bythen sales se te rronte si qen neper bote.
  I uroj fat. E kuptoj shume mire gjendjen ku ndodhet I depresuar.
  Me mire coban ne vendin tend se zengjin ne bote.
  Mlidhni ment komentues se e keni provuar vete.
  Une e urreh salen me shume se ju te gjithe bashke.

  1. anticensurë says:

   qen chicago
   “Une e urreh salen me shume se ju te gjithe bashke.”thua ti
   por në krahun tjetër tua:
   “Por sidoqofte me mire ti lepij bythen sales se te rronte si qen neper bote.”

   jo mor zotëri e ke gabim!
   më mirë qen nëpër botë se kriminel i popullit tënd!!!
   “Mlidhni ment komentues se e keni provuar vete.”,e keqja është se ty të paskan lënë!shkrimi tënd e vërteton plotësisht!

 17. Besarti says:

  Malokut te librazhdit Edward (hahaha katnari prej librazhdit i ka shtu emrit nje W)ja ka ndaluar shteti amerikan ti shikoje djemte e tij per shkak te dhunes sistematike ndaj ish-gruas. Ky librazhdjoti eshte malok kafshe.I KA DHEN SHKELMIN E SHOQJA MEGJITHSE ME 3 FEMIJE.

 18. banija01 says:

  chicago…

  Deri ne paragrafin e parafundit bashkohem me ty.
  Pastaj e ke menderosur.

  Jam i te njejtit mendim se i erdhen punet mbrapsht dhe nga ana ekonomike ndodhet ngushte , mori inisiativen te kthehet ne Atdhe.
  Deri ketu eshte normale, anormalja fillon pas kesaj.

  Kaq vjete nuk e kish haruar se si e zbuan me shkelma .Duke i mare vesh te keqiat qe i ka sjelle Saliu ketij vendi dhe te pranosh ti lepish te gjitha ato qe ke peshtire, kete nuk i falin komentuesit po qe mund te shprehen ne menyra te ndryshme.

  Kishte dhe zgjidhje te tjera, shume me leht do te zgjidhej te çdo parti tjeter. Kam nje parandjenje se do humbasi atje ku do kandidoje.

 19. qen chicago says:

  Banja1
  Mora ne tel nje mikun tim ne tirane.folem
  Me shpjegoi qe me partite e reja mundesite e tij ose shanset per tu zgjedhur jane te vogla.
  Me pd shanset jane 100%.
  Respekt

 20. E verteta says:

  PARAZITET BYTHELEPIRESA.
  “zanatin” e bythelepirjes edhe pse i vjeter enveri e mbolli,kultivoi 45 vite ne allbanistan.Tani saliu e coj ne nivel te ri,aqsa shtresa e bythelepiresave ne tirane arin permasa te medha,qe nga bodigardet e deri ne spiunet e rinj me politikanet shushunja te parlamentit,ngri dhe ul karttonin.
  Keta parazite s’jane te afte te punojne dhe jetojne me nder,keta parazite varferojne jashte mase gjithe shqiptaret qe vuajne, dhe shqipot si naive nuk ju vene zjarrin pasurive te tyre.
  Bythelepirsat vereni ne debatet, kane nga 2 ose 3 goje,dallohen se bejne zhurmusin ne favor te njeshit si bythelepiresa qe jane. Qe nga cupi,fevzo,balliu,sandri,hoxha,meta,dallohen per bythelepirje kunder te vertetes,kunder progresit dhe drejtsise.

 21. s.g says:

  Kush eshte ky?
  Eduard Selami apo Kastriot Islami?

 22. nastradini says:

  PSE EDUARD SELAMI PO BEN PATERICEN E SALIUT?

  Eshte fare e qarte se Eduard Selami ka mbetur troke jo vetem pa LEKA dhe pa grua ne dhe te huaj, por i ka ikur fare edhe MORALI i intelektualit te mirefillte. Ne vend qe t’i fuse nje shqelm pas bythe Saliut sic ja futi ai atij do vite me pare, FEBELI Selami po ben PATERICEN e Sali Komunistit qe te mbaje ne pushtet akoma Saliun dhe PD-ne e kalbur dhe te korruptuar te tij nga te gjitha anet. Ka shume dallkauke qe mendojne se ardhja e tij eshte nje gje pozitive per Shqypnine, por gabohen rende, sepse BANDEN mafioze te Saliut nuk ka sesi ta shpetoje KAUBOJSI amerikon i falimentuar Selami. Me tere mend nastradini eshte duke besuar qe Sali Berisha zoteron magji jashtenjerozore dhe fuqi jashtetokesore qe i ben njerezit si DORDOLECE dhe DEBILA te verubar ndaj kauzes se tij gjakatare. Ne 97 Saliun dhe PD-ne komuniste te tij shqyptaret e hodhen kokeposhte dhe ne vend qe ta nxirrnin para drejtesise per zullumet e tij, FEBELET e Fatos Nanos, Bashkim Fino Me Pnadi Majkon e morren dhe e fshehen per ta ruajtur nga “dashuria” popullore. Ne 2005-n Sali Krimineli u kthye ne pushtet mbi Kalin e Bardhe tropojan i brohorritur nga turmat debile. Qe tani po shkulin qimet e kokes dhe po vajtojne me kuje per gabimin e kryer. Po c’ne atehere Eduard Selami? qe ka dale si DORDOLEC ne skenen politike per te rehabilituar Saliun me PATERICAT e tij amerikone? Prandaj ketu mbetet te pyesim Eduard Selamin c’mendon ai per vrasjet mafioze te Remzi Hoxhes, per Kosta Trebicken, per Gerdecin dhe per Vjedhjen e Armatimit te Ushtrise shqyptare me djalin e tij si magjype hindie ne mes te dites? Po per 21 janarin, pse jo per vjedhjet makaber ne rrugen e ANTIKOMBIT Durres-Kukes dhe te fondeve publike? Po per veteflijimet e te perndjekurve politike, por per Piramidat e 97-s kur BOSI i tij Sali Komunisti i vuri zjarrin Vatanit dhe falimentoi ekonomine? Po per vjedhjen e votave dhe nenshtrimin e Institucioneve te Shtetit ne doren e nje Njeriu dhe te nje Partie-Shtet? Kur t’u pergjigjet ketyre pyetjeve te nastradinit por edhe te shoqerise sone atehere Eduard Selami amerikoni ka te drejte te flase me nota pozitive per DORDOLECIN tjeter te Saliut, per kapterin me dipllome fallco te Enver Hoxhes Bujar Nishani, qe per fatin e keq te shqiptareve eshte vendosur me vullnetin dhe doren e Saliut si President i vendit.

 23. dritani says:

  Une po komentoj karikaturen se per pjesen tjeter nuk kam c’te shtoj.

  E para nuk jam dakort per bythen e Salit. Nuk mund te jete kaq e shendetshme. E fishkur po.
  E dyta kujt i genjen mendja se Saliu e mban xhaketen vete e ka gabim. Minimalisht duhej te ishte Edward duke e mbajtur por une do te kisha shtuar psh Fevziun duke mbajtur cepin e xhaketes nderkohe qe “emigranti amerikan” lepinte.
  E treta si shume te reja i ka rrobat “emigranti intelektual” me 60 shqisa!
  Dhe e fundit Salit mund t’i kisha vene edhe nje iPad ne dore duke bere Share fotot me fansat e tij ne Thesbook.

 24. Mentari says:

  Eduart Selami e kutoi dhe e pranon shum mire se shqiperia nen manaxhimin e Legjendarit dhe Profesor Dr. Sali Ram Berisha ka ndryshuar 100% dhe ne te njejtin kohe i kerkon falje zotit Berisha per akuzat qe ai i beri me pare .Shqiperia ka ndryshuar por edhe dis anjerez qe dikur ishin te lekundur po ndryshojne dhe perdit po e kuptojne sendryshimi shqiperise ka ardhur vetem nga Sali Berisha dhe PD dhe ato bejne autokritike dhe i bashkohen karvanit te Berishes(karvanit te patriotizmit shqiptar) kurse ju ketu ne kete forum jeni bere si te Mjeret e Parisit te dikurshem dhe po i lepini bythen e Edvin Byth Pezes ( e dini shum mire eksperimentet qe Edvini beri ne Peze) Rrofte Legjendari Berisha ,Skenderbeu i dyte i ketij kombi dhe poshte mbeturinat Enveriste-Greko-Sllave qer jane grumbulluar ne Opoziten e sotme.

  1. taras bulba says:

   Shume i nderuari mentKARI, megjithese nga llogjika dukesh me shume si mentBIBILUSH, nuk ta ka fajin askush qe si nje kopil i vogel i ndonje kapterri vuan akoma nga sindroma e te shkerdhyerit jo vetem te vrimes se bythes por edhe te trurit!! Eshte fenomenal perdorimi qe i ben termit “autokritike”, mungon vetem fjala fleterrufe dhe je njesoj si ato bucet njehere e nje kohe!! Me vjen ne mendje nje shprehje e filmit kapedani “pulave u ka hije te kakarrisin vetem ne kotec”, prandaj ti kurvicke e shkerdhyer nga te gjitha anet shko futu ne kotecin e kokosh salucit se dukesh qe ja beke yzmetin mire jatroit!!

 25. Korcari says:

  AUTORI MERITON CMIM PRESTIGJIOZ.
  Sido te jete autori i kesaj karikature politike (BYTHELEPIRESI)meriton cmim prestigjios,nga fakti se vepra dermon gjithe bythelepiresat e c’do lloj qofshin dhe ne c’do piste ku vegjetojne biles ka vlera globaliste.Fatkeqesisht ata jane jo pak e ca ne allbanistan,kulmi arin ne Tirane,karikatura duhet vendosue ne nje faqe te plote te 15 katshit ne tiranistan,dhe ne c’do qytet te allbanistanit nga qe migrena e bythelepirjes ka leshuar metastazat e saj gjithandej ne allbani.
  Karikatura lufton c’do cast keto metastaza,urime,vertet urime autorit.

 26. liria e fjales says:

  Mentar qenke nje koqe nje tru peshk qe s’ke shok.
  Or hajvan:
  1-Ke shqiptar vrau Skenderbeu? si vrau saliu yt.
  2-Ka me komunist te thekur se sali spiuni dhe kodoshi?
  3-saliu ndihmoi serbet me nafte or kaqol.pse nuk e thua?
  4-Kosova e shpalli saliun nin grata or idiot.

 27. edi says:

  Mendoj se eshte pozitive kthimi i selamit ne politike

 28. bythlepirsi sistematik says:

  ediiiiii,qerrata,mos u fut pa rradhe.te tjeret kane qysh per vit te ri qe mbajne rradhe dhe akoma nuk kane arritur t’ia lepijne bythen saliut.prit njehere,ne rradhe jane ne fillim qeveritaret,pastaj deputetet,pastaj ata qe duan te behen deputete,pastaj ata te ps qe edi nuk i ka vene ne liste per deputet.pastaj te vjen rradha ty,legen.kete karikature zmadhoje dhe mbaje ne murin e shtepise tende,nese ke shtepi.

 29. The Punisher says:

  Gazeta Dita ka botuar disa informacione – shkruhet me siper. Une nuk shikoj ndonje info por, thjesht nje thashethem.
  Nga nje kerkim i shpejt ne internet me emrin Edward Selamaj me rezulton se ai ka ndryshuar tre here shtepine, qe do te thote se ka banuar me qera.
  Ja adresat e tij:

  1809 Chantilly Ct
  Virginia Beach, VA
  Me kete adrese ka edhe nje numer tel: 757-425-2522
  Age 50-54. Possible relatives Peggy Selamaj.

  900 La Tierra Ct
  Virginia Beach, VA

  764 Daimler Dr
  Virginia Beach, VA

  Ne tre rastet eshte regjistruar me kete emer: Edward A Selamaj. Ne nje rast si possible relatives ka dhene kete emer: Sonja Selamaj

 30. Ju lutem shume komentuesve mos u merni me Ben Chicago Shurren,dijeni pra se Ai deri ne moshen 10 vjec e bente shurren ne krevat,eshte semundje,por deshi zoti dhe shpetoj,tani eshte i semur vetem nga mendja,kete nuk ka perendi qe e sheron.

 31. dani says:

  Karikatura eshte ajo qe flet me shume nuk ka nevoje per fjale prandaj neve nuk do gjenden njerez ne kete vend qe te kene moral dhe dinjitet qe te cojne kete shoqeri perpara.

 32. Ajet Delaj says:

  February 19,2013
  RIKTHIM SI FENOMEN NE SHERBIM TE SHOQERISE APO……….?

  Une mendoj se nuk i duhet kushtuar shume vemendje z Selami ne aktin e tije te rikthimit si akt privat por ne rikthimin e tije si fenomen ne po te njejtin vend pa fjale e 18 vjet pas.
  E para duhet thene se shtypi ka te drejte te germoje ne jeten e cdonjerir kendej e andej oqeanit kur kerkon te behet perseri figure publike.
  Ruajtja e “figurave” nga armiqte e klases mendoj se ka kaluar me kohe e nuk duhet te kthehet me. Se dyti ata qe marrin persiper te shkruajne dicka per dike qe jeton ne perendim e kryesisht ne Amerike duhet te njohi jeten Amerikane nese realisht kerkon te jete I besueshem ne ato qe shkruan.
  Se pari shkuarja ne gjykate per te zgjidhur nje mosmarveshje per nje gjobe polici , aksident me makine, renten e apartamentit apo me dentistin doktorin e gjera te kesaj natyre eshte gjeja me normale e jetes se nje amerkani.
  Ketu eshte gjykata qe i zgjidh tera mosmarveshjet dhe qytetaret nuk kane asnje nevoje te shtyhen apo te vriten per kurrgje sic ndoll random ne Atdheun tone te dashur qe njerzit vriten per nje gardh apo per nje te gervishtur makine.
  Tani ti referohemi problemit te dyte divorcit te z Selami . Ne shoqerine e lire perendimore divorci eshte pjese e jetes se shoqerise perendimore por kur flitet per politikanet puna ndryshon.
  Edhe politiknet natyrshem qe kane te drejte te divorcohen dhe kete te drejte jua jep ligji si gjithe te tjerve. Por morali i shoqerise perendimore e diferencon politikanin nga pjesa tjeter e zakonshme e shoqerise persa i perket divorcit.
  Nese politikani divorcohet ai “vdes” politikisht. Nuk ka rendesi se kush e kishte fajin ne familjen e tije e rendesishme per shoqerine Amerkane eshte se ai politikan qe divorcohet nuk ka qene i zoti te menaxhoje familjen e tije e nuk ka si menaxhon jetet tona te komunitetit qe kemi shume e shume me problem se problemet e nje familje.
  Per nje shqiptar qe shkon ne Amerike ka dy mundesi qendrimi si azilant politik apo si bashkim familjar.
  Ne Amerike shqiptaret kane shkuar qe ne fillimet e shekullit te kaluar natyrisht fluksi i tyre ne periulla kohore te ndryshme ka qene i ndryshem mirpo une dua te ndalem ne periullen pas 90tes.
  Dihet qe shoqeria shqiptare e pas 90 trashigoje problem te medha nga sistemi criminal komunis si ne mentalitet e menyren e organizimit dhe funksionimit te shtetit e rotacionit te pushtetit deri edhe me arme e ndaljen e luftes civile u be e mundur nga intevenimi i forces ushtarake te BE pasi NATO nuk e pranoje ne ate kohe lideri i perjetshem Berisha i pare.
  Dihet qe shqiptaret kane vazhduar te shkojne ne Amerike edhe kur ne pushtet kane qene trashigimtaret komuniste “socialistet” edhe kure kane ardhur misionaret e tyre “demokratet” ne te dyja rastet me te drejte ane perfituar azil politik nga Shteti Amerikan
  Qe njeriu ka te drejten e tije te kthehet ne vendin e origjines ne cdo kohe kjo nuk ka asnje dyshim por kure vjen puna per “politikanet” e aq me teper si z Selami mendoj se duhet te jami nje spjegim publik se cfare ka ndryshuar per mire per shqiptaret e natyrisht edhe nje zyrtar per Amerikanet aq me teper kur kthehet ne te njejten parti e nen e njejtin pushtet e shtet te partise shtet.
  Nese i referohemi dokumentave te Keshillit te Europes, Brukselit e Washingtonit te bera update here pas here verejme me keqardhje se Shqiperia se paku gjer tani nuk ploteson pothuaj asnje parameter te nje shteti demokratik e shoqeri e lire duke filluar me mohimin e te drejtes se votes se lire e te ndershme e te era lirite e te drejtat themelore te njeriut te mohuara e cenuara duke filluar me lirite fetare e njerzore e te pronsise pasi nuk ka si te ndolle ndryshe nen nje pushtet e shtet ilegjitim te pambeshtetur me voten e popullit.
  Nese marrim anen tjeter te medaljes te nje “ luftetari” te lirise per vendin e tije te z Selami ku ka vendosur te sakrifikojne ne ekstrem per lirine e demokracise e shqiptareve me se pakti duhet te kishte bere publike nje platform te qarte ne menyre qe te kishte mundesi ta paraqiste sakrificen e tije si te moralshme e ne sherbim te lirise.
  Dhe ajo cfare dua te them eshte detyrimi i cdonjerit qe kerkon te perfshihet ne politiken active ne sferat e larta apo me poshte te nje vendi te nje resume apo atobiografi sic i thone ne shqip pasi kjo eshte detyrim ketu ne shoqerite e lira edhe nese pretendon te aplikosh per nje pune fare te rendomte.
  Dihet qe Amerika eshte vendi i oportuniteteve te medha per njerzit e talentuar dhe une njoh me qindra shqiptare qe kane shume me pak vite ne Amerike se z Selami qe kane avancuar studimet e tyre e punojne per local e federal Government e biznese private prestigjoze ne rol menaxherial gje qe eshte nje pervoje e culture e jashtezakonshme nese vjen dita e vihen ne sherbim te Shqiperise e shqiptareve gje qe fatmirsiht mikja jone e madhe Amerika na e lejon nje gje te tille.
  Amerikanet kane nje process te arrire natyralizimi gje qe nuk do te thote se vetem qendrimi ne Amerike te bent e fitosh pervojen Amerikane. Duhet te studiosh e punosh fort qe te arrishe standartet e shoqerise se avancuar Amerikane pasi duhet thene se shqoqeria Amerikne ka disa nivele , ka edhe homeless .
  Pra fenomeni i kthimit “trurit” ne Shqiperi duhet pershendetur pas kaq kohe emigrim nese realisht ky mund te quhet “ tru” ose natyrshem te tere ata qe jane kthyer po kthehen e do kthehen e kane detyrimin moral te tregojne jo vetem motivin por edhe arritjet ne begraundin e tyre profesional e kulturor qe kerkojne ti vene ne sherbim te Atdheut tone.
  Nese pushteti i sotem apo i neserm kerkon qe zgjatimet e listes se Ramiz Alise apo te ndonje liste tjeter kerkon t’jua shese shqiptareve si “mesine” qe po vjen per shpetim besoj se shqiptaret e kane fituar aq pervoje e pjekuri qe te mos e hane dy here sapunin per djathe sic e hengrem ne 90ten.

  AJET DELAJ
  NEW YORK

 33. alpidhi says:

  Alpidhi duket qe qenke ramy dhe komenton me emer tjeter. Po rrtk ngele o majmun

 34. alma says:

  Sa e peshtire eshte kjo qe shkruhet. Sapo Eduard Selami tha se do te kthehet ne Shqiperi filloi perbaltja e tij. me perpara askujt nuk i interesonte jeta e ketij njeriu. Ajo qe e turperon me shume kete gazete dhe atat qe fshihen pas saj eshte fakti se askush nuk u ndje kur EDi Rama u thirr nga Parise, kur shume deputete dhe kryetare bashkish dhe komunash kane rekorde penale apo edhe vendime gjyqesore kunder tyre.
  Banalitet qe jo vetem qe nuk krijon asnje lloj fryme per rilindje dhe ndryhsim por e zhyt me thelle editorialistet e opozites ne deshprimin e tyre!

 35. Pal Lariu says:

  Shqisa e gjashte nenkupton sumllapizmin (fjale re), nje semundje ngjitese kjo me e rrezikshe se bythlepirja, qe po perhapet ne radhet e sumpatizanteve te Partise Dylberjane (PD). Duket se ky Librazhdjoti eshte futur pa radhe pa e kuptuar se do tja ngulin bishtin e cadres ata qe kane kohe qe presin te marrin dekorata besnikerie.

 36. Lupeni says:

  Shpesh degjoj kolege,miq, te aferm qe,teksa komentojne nje lajm te botuar ne web, me shume perqendrohen tek komentet. Eshte per te ardhur keq se, ndersa ti lexon cfare ehste botuar te duhet te ndeshesh ne komentet e shkruara prej nesh me nje fjalor qe le shume per te deshiruar. Por me keq te vjen, kur komentuesit shahen me njeri-tjetrin apo shkruajne e rishkruajne komente per komentin e bere me pare. Secili ka mendimin e tij dhe, kushdo prej nesh duhet t’a respektoj. Nje fenomen tjeter qe te bie ne sy, eshte komenti ne lidhje me ate c’ka boton media ne fjale, pra TEMA on line. Meqe sapo lexova kete shkrim, syte me shkuan tek komentet dhe, natyrisht me beri cudi kur gjej te shkruar qe kjo gazeta eshte bere si nje gazete moter e saj, por qe i qendron besnike linjes politike te djathte. Ceshtje zgjedhje! Pra gazeta TEMA na u merrka me theshetheme. Nuk dua te behem avokate virtuale e kesaj media opozitare, por habitem se eshte e shkruar qysh ne balline qe shkrimi nuk eshte i gazetaes TEAMA por i nje gazete tjeter. Madje kjo tregohet ne karikaturen,ku eshte ilustruar sipas autorit morali i asaj cka eshte shkruar. Kjo gazete ku ne te nderuar lexues, komentojme, thjesht eshte bere nje pasqyryese e aktualitetit. Ne fund do shtoja se nuk ka asgje kundra etikes se gazetarise shkrimi ne fjale. E pse nuk duhet te merremi me zoterine ne fjale? Nese ky individ nese do te kandidoj duhet te jete transparent. Shikoni c’behet ne SHBA, germojne e germojne per jeten e kandidateve. Ky duhet te jete shembull edhe per shoqerine tone shqiptare e cila per hir te se vertetes, vazhdon te vuaje pasojat e tranzicionit dhe, ende nuk ka arritur nje demokraci te konsoliduar. Jam dakort qe jo vetem biografia e E.Selamit por e te gjitheve kandidateve per deputet te behet publike. Ne momentin qe je njeri publik ke detyrime tek qytetaret, ashtu sikurse ne qytetaret kemi detyrime ndaj shtetit. Fundja, me taksat tona paguhen udhetimet e qeveritareve, rrogat e ligjvenesve…eh sa shume mbajme ne kurriz ne populli…

 37. nardone says:

  hej popull perderisa Selami nuk eshte nje figure politike nuk ja vlen me fol,ne qoftese mendoni se ai mund te behet dikushi kjo eshte tjeter mesele.me jeni bo me keq se ato grate e keqija tu llomotit,ne mitingjet e hershme Selami ka pasur te njejtin popullaritet me Salen.Shqiperise i duhet nje parti demokratike e rinovuar,keshtu qe Selami mund te sjelle ne parti njerez te larguar prej saj.

 38. Ujkuplak says:

  Ky ne fund te fundit nje VK ka qene ne Amerike, nje deshtak dhe asgje me shume. Por c’rendesi ka, PD-ja eshte kthyer ne partine e antivlerave, gjithe topallet, majlindat, palmat dhe flamuret ka rreth vetes. Tani ju shtua dhe nje deshtak me shume, ka marre fund.

 39. kelmendasi says:

  Eduart Selami eshte kthyer shume here per vizita ne Shqiperi.Dhe kur kthehej jepte intervista me tone kritike per Berishen.Kur Edi jepte keto intervista kjo gazete dhe Mero benin komente i thurnin lavdira Eduartit tamam sic bejne me Zef Brozin apo Shinasi Ramen .E ngrinte ne qiell Mero Eduartin dhe shprehej entusiast se mos po pregatitej terreni te rrezoje Berishen.Tani qe ky u kthye me Berishen shahet fyhet permendet se eshte ndare nga gruaja. Edi Rama ka ndare 5 gra por nuk bene te thuhet. Po mire lexoni cfare eshte thene para nje vite e me tutje e krahasojeni me sot.Oh sa turp oh sa te poshter e te pa fytyre qe jemi ne shqiptaret me sa duket.O zot por sikur Eduarti te bejne neser Zefi apo Shinasi do te shihnim sa poshtersirat do jua veshnim.
  Eshte koha e maskarejve

 40. Xha Teme says:

  He mu lumte, shoke komentues. Keshtu po, bjerini ‘qenit’.Qendrimi juaj eshte treguesi me e mire se si i pret bijte e saj Shqiperia.
  Dhe te mendosh me sa sinqeritet zoti Selami ka enderruar si mund ti sherbente sadopak vendit qe e lindi dhe e rriti. Mire ti behet, ja ky eshte atdheu dhe dashuria e tij per bijte e tij. Le ti duket tani ‘balta me e embel se mjalta’…
  Por ajo qe te habit eshte fakti, se aq shume jua ka errur syte urrejtja, sa nuk arrini te shihni, se ishte Berisha ai qe e degdisi me pa te drejte dhe eshte po Berisha, qe po terhiqet nga ajo qe beri. Pra, nuk eshte Selami qe vjen, eshte Berisha qe po kerkon te kthehet. Sidoqofte, nese PD humbet me 23 Qershor,ju duhet ta dini,se duam apo nuk duam ne, nuk ka zot qe e ndalon. Drini nuk mund te ndalet te derdhet ne Adriatik. Te jeni te bindur se kete e di mire si Selami ashtu dhe vete Berisha.
  Se fundi nje pyetje: A keni turp valle per ato qe nxirni nga goja? Cfare njerzish jeni, xhanem….

  1. Iliri says:

   E paska nderruar emrin ne Edward. O ju m..a te Shqiperise, pse more i nderroni emrat? Nuk nderrohet emri, eshte pjese e identitetit tend. Apo mendoni se do beheni me shpejt amerikane, greke apo gjermane. Me nderrimin e emrit nuk beheni as me te mire , as me te keqinj, ato m..a qe keni qene mbeteni. Me kete vetem tregoni se sa pakurrizore, inferiore dhe pa karakter jeni.

   Une mendoja se vetem ne Greqi i nderroni emrat ju, pasi s’ju beheshin dokumentat, apo sic thoni ju per tu arsyetuar kur beni poshtersi, e beri “nga halli”, por po shihet se kete e beni me deshire, sepse ne Amerike dhe ne Europen Perendimore nuk te detyron askush te ndryshojsh emrin.

   1. Alban says:

    Po pse ofendon nje popull te tere more? Ti ce kujton veten? Kush je?Ca po tregoni ju qe jeni me te mire se pjesa tjeter e shqipetareve? Jeni nje vend i pa afte per tu vetqeverisur, ne bote merreni me droge , me vjedhje shtepiash, vjedhje bankash.

   2. anticensurë says:

    o ilir
    o kakë që nuk e di se nga je!
    emrin e ndërron ai që nuk ka personalitet,që nuk ka identitet!
    kështu o trushkulur para se të shkruash”O ju m..a te Shqiperise”,fillo e mendo me kokë e jo me bythë!
    ose më mirë fillo e shkruaj atë që ke menduar me kokë dhe pastaj fol ndonjë fjalë bythe,futja pordhës!
    po ta kishe filluar me atë llogjikë që ke vazhduar do të ishte shumë shumë më mirë!
    pastaj mund tja fusje pordhës sa të deshe,nuk ta vë re njeri!
    si e thua dhe ti ndryshimi i emrit nuk të bën më të mirë vetëm shton të keqen tënde!por ndonjëherë ky ndërrim mbiemri është si një karrem për të kapur peshqit budallenj në ato vënde ku “integrohesh”!këta peshq janë aq budallenj sa i besojnë karremit të ndryshimit të identitetit!të tillë ka boll!
    kurse tek të mënçurit merr vetëm përçmimin!i tillë duhet të ketë qënë dhe qëndrimi i edwardit në amerikë!në krahun tjetër ke dhe shemsi ramën,nuk ka ndërruar aspak emër e mbiemër sepse ka personalitet dhe identitet dhe është i respektuar në të dy vëndet!
    dhe ky o ilir është nga “mutat”shqipërisë!
    ps:po më tregove se nga je mund të të sjell shëmbuj “kakash” sa të duash!!!që bëjnë gjithçka për të mos treguar se janë shqiptarë!!!

  2. anticensurë says:

   o xha teme
   se na …… me këta bijt që i këthehen shqipërisë për ta ndihmuar!
   o xha teme sbesoj se të ka lënë kujtesa,pavarsisht se nuk je aq i vjetër,se kur u pushtua shqipëria nga italani,u këthyen shumë bij të saj!ca nga shkollat,ca nga emigracioni,ca nga azili!
   në të kujtohet o xha teme këta bij të shqipes u renditën në dy krahë!
   njëra pjesë mori pushkët për të luftuar pushtuesin,kuse tjetra o xha teme po ashtu mori pushkët dhe u vu në krah të pushtuesit!
   ndryshimi ndërmjet të dy palëve ishte shumë i vogël o xha teme!
   kishin shumë gjëra të përbashkëta!
   -ishin shqiptarë
   -flisnin të njëjtën gjuhë
   -ishin këthyer në shqipëri në një moment të vështirë të saj
   -ishin me armë në dorë
   ndryshimi i vetëm,ai i vogli fare që përmblidhet në një fjalë të vetme,por që ndryshon shumë,të ngrë në piedestal ose të fut nën dhe,të bën të krenohesh në breza ose idetyron brezat e adhshëm të turpërohen në jetë të jetëve është PATRIOTIZMI ose TRADHËTIA!
   eduard selami ka marrë “pushkën”për ti dalë krahë PUSHTUESIT,ooooooo xhaaaaa teeeeemmmme!!!!
   prandaj populli “pushkës”së radhitur në krah të pushtuesit i përgjigjet me këtë “pushkë” komnetesh!
   shpresoj që dija dhe patriotizmi tënd të jetnë më e fortë se injoranca e interesit tënd të ngushtë!

 41. kelmendasi says:

  Xha Teme
  Eduarti nuk ka nje kontribut aq te math sa thuhej ne PD per te kur kritikonte Berishen. Mirpo keto gazetare e analistet qe sot po e denigrojne atehere u munduen ti krijojne ne MIT.Sot jane zene ne befasi dhe kane hallin te shlyejne cfare bene pra te rrezojne Mitin qe vete ja ngriten Selamit.
  Kesaj i thone te nxjerresh syte e tu me duert e tua.
  Persa i takon Drinit qe te derdhet ne det jam dakort me ty.Drinin te derdhet ne det nuk e ndalon dot Rama . SElami erdhi pikerisht qe Drini te vazhdoje te derdhet i qete ne det dhe mos te perpiqet ndokush kot ta ndaloje.
  Ne se Berisha ka ndershue eshte mire por Rama nuk ndershon eshte I Biri i te Jatit dhe Nipi i Dajes ashtu si shume shoke te tije Bijte e Eterve.
  Nga halli do te jeshe i detyruar ta pranosh keto qe thashe. Publikisht mund ti kundershtosh pa argumente per hir te parimeve marksiste.Nejse te vertetat nuk kane nevoje per Avokat as Tellall

 42. kelmendasi says:

  Ajet Delajt
  Na ke dhene nje leksion per Ameriken por si komunist qe je ti shoku Ajet nuk ke permend qe sipas teorise tende se;KUSH DIVORCOHET VDES POLITIKISHT PAMVARSISHT PERGJEGJESISE. Keshtu kryetari i Rilindjes Rama paska vdeke 5 here dhe besoj se shpejt vjen dhe e 6 ta.
  Ndofta kjo teori apo aksiome vjen vetem per te djathet e jo te majtet.
  Ne komunizem thuhej;Kush nuk martohet eshte servil i komunizmit.
  Me kete teori u shkarkue ne Shqiperi para 1990 nje drejtor qe per etike dhe me qe e kam mik nuk po e tregoj rrethin dhe vendin.U shkarkue se ishte bere 35 vjec pa martue dhe i thane; Je Servil i komunizmit ne kolektiv.Kolektivi vendoste dhe drejtori perfundoji shef reparti.
  Keshtu Rama me 5 here perfundon Roje Stallet tek Lopet.

 43. Horri i Bulevardit says:

  Une nuk e pranoj kete koment qe le pershtypje te keqe tek nje person qe te pakten per sa dha ne ato kohe, ishte shume korekt me ne shqiptaret.
  Mosrealizimi i endres amerikane per E. Selamin eshte tipike per shumicen e shqiptareve te ndershem, qe nuk dine te vjedhin, qe nuk dine te mashtrojne dhe nuk dine te behen ndryshe.
  E them kete se po te shaj E. Selamin pse nuk i ka ecur atje ne emigracion, me duhet te shaj ne rradhe te pare vehten, se edhe une si Selami, kam patur ne disa raste fatura te papaguara, qe i kam paguar me vone me gjithe interesa shume me shtrenjte, por kjo nuk eshte faji im, se nuk dita te mashtroj si dikush tjeter qe as nga arsimi, as nga intelekti dhe as nga familja e rregullt, nuk me afrohen dhe kete e thone te gjithe komshinjte te huaj, por ndenja drejt dhe ne fakt u penalizova se nuk munda te paguaj ne kohe, nderkohe qe po shqiptari i pacipe, qe shet dhe thith vete te bardhen, deri tani sak patur problemem me parate dhe me e bukura eshte se atij familja ne Shqiperi i thone se eshte i zoti, megjithse beri njehere nja 5-vjet burg dhe familja e tij e kerkonte tek Aida Shtino si te humbur, megjithese e dinin qe ishte ne burg, por parate e droges, nuk rridhnin me dhe kjo i kishte bere pershtypje edhe komshinjve te Shqiperi.
  Solla nje rast te vertete, qe mos te kenaqemi me fatkeqsine e tjetrit, se perendimi per njeriun e ndershme, eshte shume i eger.
  E. Selamit ti kujtojme kohet e tija ne Shqiperi, cfare ka dhene dhe cfare beri dhe nuk beri. Se si do te jete tani e tutje, kete do ta shohim.
  Koha do ta tregoje se eshte ai Selami i pare apo eshte nje E. Selam tjeter.

  1. radikalisti says:

   “çuni i rrugicave” me behet qefi qe ditke te shkruash dhe ndryshe.

 44. Mark Doda says:

  Nuk arrij te kuptoj c’ka ktu per tu irrituar !
  PeDerat konsistojn ne llape ,nuk mundet te kuptohet qe nji antar i PD-se te mos lepij mut , a nuk e ka deklaru dhe Silvi llapa ?Ndryshe nuk je pjes e halese berisha .
  Kjo o filozofia e PeDerve llapaqent e pd-se ja mbajn gjithmon gati berishes e lepijn , qe te huajt tja rrasin Derrin tamam ne ate vrym berishes ku PeDerat futin turinjt .

 45. labi says:

  turkofagos,t’oqi apo po?

 46. Komunisti says:

  Eduart Selami ka qene nje nder ate qe Soolli demokracine,por komunisti Sali berisha e pa se partia e tij komuniste po biente e u fut si pyke duke perdore propagande e duke bertit si nje demokrat i i lindur,edhe i largoi me lezet ate qe themeluan demokracine ne amerike me kusht qe mos te kthehen me, ne ate koh te dilje jashte ishte gjeja e madhe per shqipetaret edhe u larguan,por komunistat si fatos nano sali berisha edi rama ilir meta etj etj.. i kemi ne krye po i pine gjakun popullit si ne kohen e diktatures!! Eduart Selami eshte me i miri per kryeminister i shqiperise.

 47. krosi says:

  fatkeqsisht ka nje pakice shqiptaresh qe nuk heqin dore nga veset (per ta eshte virtut bythlepirja) – jane nje sere prej tyre si Rul shemtaraqi, Pollo i ndryshkur, Cil katunari, Artan presidenti, Ceka i zgerdhyer, Tritani Prasi, ka te rinj si bogdan koqja, mhill shtremsja – por qe nje shqiptar prej vitesh ne US te tregonte klas ne kete profesion nuk me shkonte mendja !!!

  TE shijofte or Selam se ndofta do ti shkruash keto perjetime, as Enverit si ndodhte keshtu kaq hapur e publikisht.

  POSHTE Klubi i Bythlepirsave !!!

 48. bulqiza says:

  Shikoni kur te rikthehet dhe profesor mberthecka se edhe per dhjete vota anon kanari.

 49. TONI PALAS says:

  O LAL KROSI I MODH JE POR , KE HARU JARIN=CARIN

 50. iliri G says:

  “Te nevojtosur”, me sa kuptoj une d.m.th. “te dhjere” apo jo? Nuk ja vlen etika ne kesi rastesh besoj.Duhet thene me plot gojen: TE DHJERE.

 51. real says:

  Imagjinoni cfar morali dhe edukate duhet te kete personi qe ka bere ate karikature,si dhe ata qe e mbeshtesin.Nga keta te pamoralshem e pret Shqiperija Rilindjen ?!

 52. Ndoc Sukaj says:

  Mos e beni me ,,faj,, z.Selami pasi mund te kete shume arsye qe Sali Berisha ti duket fort,,burre i mire,,.Sic dihet prej shum vitesh z.Selami Jeton ne Amerike ne vendin ku populli eshte i armatosur por qeveria eshte e pa armatosur perballe tij megjithate te dyja palet respektojne njera tjetren.Kurse ne Shqiperine tone gjerat jane ndryshe,i pafajshmi denohet,krimineli lirohet e nderohet,populli grabitet,villet e qellohet dhe askush nuk denohet….Ndofta per keto gjera z.Selami e ka marre ,,madhi,, shpresoj qe ti dali gjumi sa me pare dhe te kujtoje se parimet e demokracise nuk jane ,,plumba popullit,,si me 21 Janar por ,,vendosja e vullnetit te tije ne kandar,,

 53. PROFESORI says:

  Karikature e bukur vetem se Selamin duhet ta kishit vizatuar nga perpara Sales.

 54. Ndrsira Ezab says:

  Ndyresira e shqiptarit nuk njeh ndonje kufi. Tani bindem.

 55. kel ukaj says:

  Une e kam thene kete gjete sapo u hap fjala se ai do rikthehej. Emigracioni nuk eshte feste, eshte sakrifica e mundim por keta qe kthejne jane fundi i fundit. Une njoh shqiptar me te vertete te zote e qe kane bere fortune, as mund ta imagjinojne te investojne ne shqiperi e jo me te kthehen. Nuk ka paguar faturen e dhembeve? po kjo eshte kulmi? Shikojeni me kujdes fytyren e zoterise Selami, duket se ka vuajtur edhe per buke, lekura e fytyres eshte e lodhur. Une do ti thoja Selamin te mos nenshtrohej te hante mut amerike e te mos hante mutin e Salise.

 56. tan says:

  E para Edward Selamaj nuk e ka sjelle demokracine,por e sollen ata mjra burgjeve dhe ata mijar qe ne korrik te 1990 iken,ky me sa thote edhe ai qe e njeh me mire doli ne sken kur iken te gjithe dhe pleqt rrjedhur te regjimit kerkonin njerez te bindur ,dhe besoj ky ishte nje nga ta,e dyta e degjova ne Opinion dhe fliste sikur kishte qene ne nje planet tjeter oportunist dhe karrjerist flasinkeshtu,e treta jam dakrd me ate qe kur keron nje post publk dhe te perfaqesosh nje elektorat dhe te besh ligje ne emer te tyre dhe te vendosesh fate te popullit duhet te keshe trasparence dhe nga intervista nuk pashe nje gje te tille, e katerta ky qe qenka koke dhe dashka te vije ne shqiperi e ti jap vendi apo ti vetofrohet atij cka ber cfrare eshte cfare ka arritut ne keto vite me jete e tij sepse duhet te ofroje edhe te shkuaren e tij ta pranojem si perfaqeuesin tone ,per mua asne gje si ne rafshin personal dhe ate intelektual,puna eshte nder ne Amerik prandaj eshte vendi me i mire ne bote por kur ti vet ofrohesh te perfaqesosh njerez duhet te jeshe me shume se kaq,nje Charls Baker car seller,po te ishe nje profesor sic eshte Shinasi Rama ,nje avokt ,apo edhe nje bisnes men i sukseshem dhe te kishe miliona edhe mun ti jepje ketij vendi por me ate eksperienc qe ke ketu nuk ke cafron me shume se nje makinashites

 57. Ramon says:

  METAFORMOZA SHQIPTARE sinonim i vertet i E Selami

 58. albanian eagle says:

  Jam ish student i dhjetorit dhe jo se isha me trimk se ju te tjeret,por isha ne moshen e duhur,ne vendin e duhur dhe ne kohen e duhur.Jam komplet i zhenjyer sidommos nga partia qe “pruri” ose “edhehoqi” ndryshimet pera PD.Doni apo sdoni ju u be ajo qe donte ramiz Alia.Per 22 vjete jemi drejtuar po nga komunistet.Haveli thote nuk ka me te keq nga komunisti qe hiqet si antikomunist.Besoj nuk eshte nevoja tju them se kush eshte SALI Efendiu.Po kaloj pak tek Eduard Selami.Shumica e kritikojn se perse erdhi,perse i hyri perseri politikes.Ai eshte i lire te beje cte doje me veten e tij.Problemi eshte qe ai smund ti shese si te moralshme keto livezje politike.Perse? Arsyeja perse ai u largua (perzu) nga PD dhe Shqiperia ishte sepse ai kerkonte qe si ne shume vende europiane posti i kryeministrit te njesohej me postin e kryetarit te partise.Me nje fjale ne rastin konkret kur PD kishte pushtetin dhe Saliu ishte President,sipas tij (Selamit) i takonte atij te ishte kryeminister dhe jo Meksit.Konkretisht tani po zbatohet ajo qe kerkonte Selami atehere jo per hir te Selamit por se keshtu i intereson Saliut qe te jete kryeminister.Pra Saliu i ndryshon si te doje statutet ne partine e tij dhe sipas interesit te tij.Pra me cfare morali politik Eduardi kthehet? Me moralin e atij qe te zhvase sa te mundi nga ngastrat e pushtetit qe do i jape berisha nqse fiton (gje qe as e besoj dhe as e uroj).Persa i perket asaj qe permendin komentuesit qe ai eshte divorcuar nga gruaja me duket se sduhet te meren me jeten e tij familjare.Kujtdo mund ti ndodh nje gje e tille dhe mos e vini doren ne zjarr per kete.Aq me teper qe shembuj keni plote.Astrit Patozi la gruan me 2-3 femije per hir te dashnores me te re.Ed Paloka po ashtu,ridvan Bode ishte me dashnore akoma pa i vdek gruaja e shume te tjere nga te dy kampet.I permenda keta jo qe te shfajesoj Eduartin por se ai stan ate bulmet ka.

 59. xhemolekja says:

  Or cinike,fotua eshte ekstra,por reshtimin e keni te gabuar sepse ne kete rast sumelepires eshte Sala…

 60. gjinushja says:

  E mora vesh te verteten! Juve qe intrigoni ketu,ju jeni te ngelur ne kllase sepse po i lepini bythen Salos;apo nuk eshte keshtu?!

 61. burgaxhijte e dulles says:

  Juve islamikeve ju ka ngelur ne qafe Islami Kastriot Islami dhe po i beni homazhet pikerisht Kastriot Islami.aferim!

 62. The Albanian from Florida says:

  Urime per lajmin e mire qe Selami po rikthehet ne atdhe per ti dhene “idete e mendjen e tij te ndrijtur” PD! Por duhet te bejme nje pyetje, Pse iku Selami nga Albania ne nje kohe kur Malok Sal Berisha (MSB) ishte Presidenti i pare “demokrat” ?? A nuk ishte ky Selam qe u be bashke me Azem Hajdarin dhe filluan te hidhnin vickla kunder Sekretarit te Partise Punes MSB-se? Dhe cfare i ndodhi Azemit kur haptas bashke me Selamin i dolen kundra MSB, njeri u vra ne rrethana misterioze, dhe tjetri u deturua te ikte dhe erdhi ketu ne USA (duke kerkuar azil) ne NY!!!!!!!! Sa per dijeni, ketu ne USA, ka intelektuale me kile, dhe nuk kishte nevoje per Selamin….. Po mire, pse nuk e pyeti Fevziu ate nate ne “Opinion” se me cfare pune eshte mare ky intelektuale Selami ne USA? Per nje kohe te gjate punonte si “car-salesmen” pra shiste makina te perdorura ne nje lagje te NY, ky qe ishte nje prof. ne Albania, dhe me vone punonte ne nje zyre si perkthyes per ata shqipetar qe sapo vinin ne usa dhe nuk dinin te flisnin anglisht?!!!
  Sic e ka thene Ramiz Alia ne nje interviste e pa publikuar ne albania (greqi kur ishte i semure dhe Malok Sal Berisha, pra MSB-ja e perzuri dhe nuk lejoj mjeket shqiptar ta operonin, por kryeministri grek e priti ne kufi Ramizin si nje ish-president te Shqiperise dhe i bene te gjitha kurimet falas) aty Ramizi ka thene qe ” Gabimi me i madh qe bera une ne politiken tone ishte qe vura Malok Sal Berishen ne krye te PD dhe Fatos Nanon ne krye te PS. Duhet qe te kisha bere te kunderten dhe Fatosi duhet te ishte kryetari i partise se pare demokratike dhe Shqiperia do te ishte sot me perpara Rumanise, Slovenise, Ceki, ne European Community dhe MSB-ja do zgjidhej vetem njehere ne pushtet dhe nuk do e conte vendin ne kete gjendje qe e coj.”
  Por, shpresoj qe Eduard Selami, te pakten te kete marre kete kulturen tone ne usa ( kam gati 19 vjet ne usa) dhe te punoj me nder dhe te mos vjedhi si ata shpellaret malok te PD. Po pati marr sadopak “the American culture of working honestly” athere mendoj se me te vertete ai mund qe nje dite te marri freret e partise dhe ta ndricoj PD-ne tamam si ne vendet evropiane. Por po vazhdoj me Salen &Co, atehere harram puna, jeta dhe kultura qe mori ketu ne usa.
  Me nderime,,,,,

 63. Karika Turisti says:

  Sot e kesaj dite ka njerez qe besojne akoma verberisht se iniciatoret dhe demokratet e vertete te viteve ’90-te ishin “femijet” e qytetit studenti, qe ne ate kohe ishin mbushur pothuajse vetem me pjellen e dale nga fara e qelbur komuniste. Edhe kur ju dha mundesia “trimat e xhaxhit” nuk e luajten menderin dhe u fshehen ne strofkat e tyre, jo se kishin frike por se ishin perkrahesit me te betuar te atij sistemi te kalbur, qe po jepte shpirt nga dita ne dite. Si besnike te denje ata nuk donin ta pranonin realitetin e hidhur ne te cilen ishin katandisur dhe vete. Ata kur u poqen kushtet nuk dhane as edhe nje shembull te thjeshte per te deshmuar se ishin me te vertete per ndonje ndryshim ne sistem. Studentet nuk ju bashkuan kurre antikomunisteve te vertete, qe me heroizem te pashembullt i dhane per here te pare pas gati gjysem shekulli grushtin vdekjeprurres kafsheve me te egra qe njohu ai popull. Studentet e asaj kohe as qe e dinin dhe as qe e merrnin me mend se cfare po ndodhte realisht neper rruget e Shkodres, Tiranes, Durrresit etj. Si nxenesit te brymosur thelle me mesimet marksiste-leniniste ata ne asnje menyre nuk mund te konsideroheshin ose te pranoheshin bashkepunetore ne luften antikomuniste, qe kishte filluar te shfaqej hapur rrugeve e shesheve. Studentet nuk ishin ata, nga te cilet mund te pritej nje ndryshim ne sistemin komunist, perkundrazi ata perbenin nje nga shtyllat kryesore qe mbeshtesnin gjakataret e asaj kohe.

  Kur diktatures se eger komuniste po i vinte fundi, dhelpra dinake qe trashegoi fronin e perlyer me gjak, i frikesuar tmerresisht per ate qe do ta prise po ta merrnin ne dore pushtetin antikomunistet, si nje nga bythelepiresit me te sprovuar qe ishte, thurri nje nga planet me te poshtra te jetes se tij. Per te genjyer boten se edhe “ne”, dikur bythelepiresat e pashembullt te rusise, me pas te kines (e sot e dini vet se te kujt…) kemi vendosur te bejme hapa te shpejta drejt pluralizmit, ramo mblodhi bythelepiresit e rinj te cilet nuk kishin dale akoma ne skenen politike te asaj kohe, qe ti bente te qarte planin e sigurise ne rast nevoje te hartuar jo prej tij, por prej eproreve te cileve u sherbente si qen besnik qe nga koha kur ishte vete student. Ky synonte si fillim krijimin e dy partive kryesore gje kjo qe do te arrihej pas ndarjes se se vetmes parti ekzistuese ne dy grupe te majte e te djathte, njelloj sic ndodhi dhe ne vendet e lindjes. Ne te vertete po te behet analiza e ngjarjeve qe nga ajo kohe e deri me sot ka nje ngjshmeri te plote midis tyre. Ky plan duhej te vihej ne zbatim vetem ne rast ekstrem. Per tja zene syte me graso popullit te papjekur politikisht u ndermoren edhe masa konkrete per te caktuar ne rast nevoje dhe personat drejtues qe do te vendosnin per fatin e popullit te mjere menjehere pasi te ndryshonte situata.

  Rjedha e ngjarjeve te mevonshme dihet pothuaj nga te gjithe. Ne fillim te dhjetorit u derguan ne qytetin e studentit bythlepiresat e ramos qe te benin per vete pjesen me aktive te shoqerise, qe deri ne ate kohe e kihte mendjen vetem marrja e dipllomave, qe vlenin vetem brenda perbrenda kufijve, e qe ne bote ose nuk pranoheshin si te tilla, ose nuk barazvleresoheshin. Metoda per te terhequr vemendjen e studenteve dhe per ti bere ata per vete kishte dhene efektet e saj me pare edhe ne vende te tjera sidomos te lindjes. Kjo loje njihej dhe perdorej mire edhe nga vete diktatori. Ai ishte nje mjet efikas qe ka dhene prova te suksesshme ne praktikat e tij te qelbura per ti hedhur hi syve te popullit.

  Kush ishin keta “pseudodemokrate” qe sot proklamojne me te madhe se edhe ata kane qene studente? Pergjigja s’do as laps e as kalem. Ata ose jane pabuksa qe skane bere hajer ndonjehere, ose jane thjesht viktima te sistemit me te perparuar te kohes me te cilin as nuk kane qene e as nuk mund te pajtohen dot. Ata jane disfatiste te plote per shkak te paaftesise qe kane kuptuar nga jeta ne perendim. Jane nga ata qe detyrohen te rikthehen duke shpresuar ti bashkohen monstrave te ish-komunizmit, per ti thene atyre se ne “ish-studentet” nuk i kemi shkelur idealet e partise se punes, prandaj na pranoni ju lutemi t’jau lepijme nga nje here, se ata te perendimit nuk dine ti vleresojne sumllapistat por ja tregojne vendin mire!. Prandaj karrikaturistit i jap vleresim maksimal se ka demaskuar kete qe edhe emrin e ka ndryshuar per te marre azil, se dihet qe politikaneve ju mohohet. Sumllapizmi nuk eshte ndonje dukuri e re ne politike, ai ka qene prezent ne te gjitha sistemet qe kemi perjetuar. E keqja eshte se kjo dukuri ka te beje me nje servilizem te theksuar te trasheguar.

  Karrikaturisti meriton vleresim maksimal, eshte per mua nje nga shprehjet me te forte te njohjes se mentalitetit dhe pervojave me te peshtira qe degjojme cdo dite. Demaskojini plehrat komuniste, ju lumte pena!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Array
(
  [0] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 3
      [name] => Aktualitet
      [slug] => aktualitet
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 3
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 82152
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 3
      [category_count] => 82152
      [category_description] => 
      [cat_name] => Aktualitet
      [category_nicename] => aktualitet
      [category_parent] => 0
    )

  [1] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 1
      [name] => Kryesore
      [slug] => kryesore
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 1
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 34805
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 1
      [category_count] => 34805
      [category_description] => 
      [cat_name] => Kryesore
      [category_nicename] => kryesore
      [category_parent] => 0
    )

  [2] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 4
      [name] => Politika
      [slug] => politika
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 4
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 3
      [count] => 24845
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 4
      [category_count] => 24845
      [category_description] => 
      [cat_name] => Politika
      [category_nicename] => politika
      [category_parent] => 3
    )

)
Top
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
X