#NdihmoniAnxhelen/ Jepni edhe ju kontributin tuaj sado të vogël per ti rithyer buzëqeshjen /Anxhela Nocka. Kliko Ketu
mbyllet per 10 sekonda ose kliko X

Kjo është stërvitja ushtarake më e çmendur në botë (FOTO)

Një ushtare është ulur në gjunjë, gojën e ka të hapur dhe gjuhën të skuqur. Sipër saj është një burrë, që mban në duar një kobra të ngordhur. Gjarprit i është hequr koka dhe nga trupi i pajetë rrjedh gjak. Oficeri e shtrydh gjakun direkt në gojën e amerikanes.

Kjo grua i përket marinës amerikane dhe po merr pjesë në stërvitjen ushtarake më të çmendur në botë.

13 mijë ushtarë nga disa vende të ndryshme po trajnohen këtu në Tajlandë në kushtet më ekstreme.

Ata mësojnë se si të mbijetojnë në xhungël. Mes të tjerash mësojnë se si të vrasin një gjarpër dhe ta hanë. Ose se si t’ia këpusin kokën pulës me një të kafshuar. Po ashtu mësojnë të hanë insekte.

“Cobra Gold” është një stërvitje me ushtarë nga Japonia, Koreja e Jugut, Tajlanda, Malajzia, Singapori dhe SHBA.

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

23 komente në “Kjo është stërvitja ushtarake më e çmendur në botë (FOTO)”

 1. ka mundesi says:

  Normal!
  Cdo njeriu,po ti heqesh trurin e vogel,bene me shume se sa kaq.
  Nuk e di se kujt mund ti sherbeje kjo lloje stervitje dhe me ke do luftojne keta njerez,kur cdo dite e me shume po thuhet qe bota eshte me shume paqesore se asnjehere tjeter.

  1. anticensurë says:

   kjo lloj stërvitje quhet mbijetesë!
   në rast nevoje ushteri duhet të mbijetojë dhe atje ku nuk është e mundur!për këtë bëhet një gjë e tillë!
   në raste të veçanta je i detyruar të hash mender mutin tënd,për të mbi jetuar!të jesh në luftë nuk është njëlloj sikur shikon filma dhe kur të merr uria të hapësh frigoriferin!
   or ka mundësi në luftë nuk shkohet si në dasëm,duhet të lësh në shtëpi trurin e madh dhe të voglin ta fusësh në punë(truri i vogël është mbijetesa)do të të duhet të bësh gjëra që në jetën normale nuk i ke imagjinuar,gjëra që do të të shkatërrrojnë jetën normale!po arrite të këthehesh gjallë!
   ps për ti këputur kokën pulës nuk duhen dhëmbë ka metoda të tjera.

   1. ka mundesi says:

    Anticensura!
    Pothuajse i sqarove te gjitha gjerat,dhe te falenderoj shume per durimin tend te paepur ne lidhje me materjen gri,por me mbeti vetem nje gje pa me thene: -Me ke do te luftojne keta njerez?

    1. anticensurë says:

     ka mundësi,
     “-Me ke do te luftojne keta njerez?”
     këtu materia gri,timja nuk mund të të ndihmojë!nuk jam në gjëndje ta parashikoj o të hedh fall se me kë dh ekundër kujt duhet të luftojnë!sot ushtritë e atyre që shkruajnë historinë quhen paqeruajtëse!është pikë vështrimi!dikush i quan pushtuese!duke u nisur nga vëndi dhe situata ku ne jetojmë mund ti quajmë sot për sot paqe ruajtëse!

   2. hale says:

    O i zi Anticensure ti je njeriu me i frustruar, ketu ke gjetur nje valvul shkarkimi per te shfryre gjithe zhargonin e ndyre, ne c’dreq haleje je edukuar

    1. anticensurë says:

     o hale
     mu desh kohë të përkëthej “frustruar”por më në fund e gjeta diçka ndërmjet nevrikosjes dhe zhgënjimit,ose të dyja së bashku!
     unë po të them se nuk ishte i tillë shpjegimi tim!ishte thjeshtë një shpjegim për të kuptuar se çfarë tregojnë këto foto dhe atë që shpjegohet me fjelë!në pamje të parë duket diçka e “tmerrshme”por kur sheh gjëndjen fizike veshejen dhe paraqitjen e tyre duket që është një demostrim pothuajse koti!ose faza e parë që më pas ti lënë vetë për të mbijetuar në natyrë!
     si fillim kam një pyetje për të ta pasuar me një përgjigje për pyetjen tënde!
     _ku e sheh ti moj hale “per te shfryre gjithe zhargonin e ndyre”???përveçnjë metafore pak si jashtë edukatës,por që tregon me pak fjalë brutalitetin e jetës së një ushtari,nuk shoh të kem shkruar ndonjë gjë të ndyrë?përkundrazi ti në një shkrim shum të shkurtër ke përdorur emrin tënd të mbushur plot me fjelë të ndyra!
     _përgjigjia time për edukatën se ku e kam marrë është:
     dy gisht mbi halenë e satëme kur ajo rinte e shtrirë në kurriz!!!!

   3. 'kodoshi' says:

    anticensura ne fshatin tim keta lloj robesh i quajme sadiste dhe nuk eshte habi qe sadiste egzistojne ne glob atyre u pelqen shume jeta ne xhungel rreziku gjaku armet gjera keto qe skane asnje te perbashket me standartet e jeteses se shekullit te 21….ben mire te mos shikosh shume filma se kane ndikim negativ tek ty…

    1. anticensurë says:

     kodosh në thojza
     ma merr mëndja se ti duhet të kesh lindur në fshatin e mirësisë!sadistë ka boll,dorën në zjarr nuk e vë për ndonjë prej tyre por mendoj se janë njerëz që kanë zgjedhur një profesion që ju pëlqen!të garantoj që nuk është i bukur!por dikush është i prerë për të ose mendon!me mendimet që ti ke në kokë dhe si ti e sheh jetën,duhet të jesh i ri,unë nuk do të dëshiroja të të kisha në krahun tim në rastin e një konflikti!në një gjëndje lufte!do të të kisha një barrë në shpinë,do ta kisha kurrizin më të zbuluar se sa përpara një tyte kallashi,bile të mbështetur në lëkurë!
     kodosh standartet e jetës së shekullit të 21 nuk janë të dhëna,mund të ndryshojnë!jeta nuk janë lokalet e bllokut!!megjithatë gëzoje atë që ke,se kur të biesh me bythë në ujë shpresoj të dish të mbijetosh!
     filmat më pëlqejnë shumë,kurse filmi më i bukur që kam parë dhe akoma po e ndejk është ai i jetës time!një herë e një kohë dhe unë mendoja si ti o kodosh!por erdhi kohë tjetër kur ëndërrat e rinisë të duken përrralla me mbret!erdhi koha kur duhet të mbijetosh si këta ushtarë që stërviten,por pa uniformë dhe instruktor!të vetmin instruktor ke mësimin nga pësimet!po të jesh i zgjuar,përndryshe mbetesh vetëm një kodosh pa thonjëza këtë radhë!

     1. Bono says:

      Mire e the mo Anticensure por kujt ja the. Kodoshi me duket si ata burbonat franceze qe kur filloi lufta e dyte boterore rrinin ballove dhe festave dhe akoma nuk besonin se gjermanet kishin hyre ne France. Meqe kodoshi eshte mesuar me nivel dhe stad jetese te emancipuar te shek 21, shikoje si mundesi Anticensure qe te mbledhe kerminj dhe kerpudha ne rast lufte.

   4. ilir says:

    anticensura paske durim derri…me te vertete qe vetem ti dhe bono do ti rezistoni atyre fantazive konspirative,me ben cudi qe e paske nje pergjigje per gjithesecilin qe te kritikon pra verteton ate thenien ‘nuk heq dore fshatari nga shtegu…’ ne e kemi rrugen ketu autostrade dhe ti perseri zgjedh shtigjet,ok problemi yt…kat’nar o zemergur qytetar nuk behesh kurre….

 2. Denisi says:

  Keta mund te quhen paqeruajtes?!

 3. fkan says:

  dhe ne themi pse amerikanet jane idiota ja nje arsye

 4. ben says:

  The Soldier

  I was in the airport for my flight in Albania,
  The airport was serene as all the passengers were waiting to embark,
  Someone was taking a nap, someone was reading, and someone else was day dreaming,
  Few children were innocently playing with one another.

  Suddenly a soldier showed up carrying a backpack,
  His presence right away got the children’s attention
  The applauses these appreciating little angels started,
  and soon everyone got on their feet applauding freedom.

  Soldier you have a mother and father,
  Soldier you have a sister and brother,
  Soldier you have a wife and kids,
  Soldier the whole world respects you for your humbleness.

  Soldier everywhere you went freedom you brought upon,
  In France, Italy, Belgium and Germany,
  Look at Koreas and the overwhelming changes,
  Without your input, dear soldier, the world would be in anarchy.

  In Vietnam you fought with bravery,
  Where the war of East with West took place,
  You did not give up, the hero does not forget Japan,
  You did tolerate only for the humanity.

  Soldier everywhere you go the children love to play with you,
  The mothers looks portray nothing but love for you,
  You can sense the appreciation just by their looks,
  You are special with your serving attitude, dear soldier.

  In the heart of the war, you soldier, arise,
  When the prayer time came you stopped fighting,
  The opponent’s religion you respected,
  That’s why everywhere you go, heart felt support is given.

  When you went to Iraq,
  You moved like a thunder light,
  Those who created a mess and ask for duel,
  You were able to clean it and took it from the hole.

  In the heart of the nation you are held up high,
  Valdating the United States in every encounter,
  With that iron discipline that always follow you,
  Your eyes are like eagle’s in flight.

  Ben Dulaj. Jacksonville, Fl , 12/26/2011

  1. 'majmuni qirko' says:

   o katnar lekurtrash paske msu anglisht a??

  2. anticensurë says:

   beno a di ta shkrush hymnin e e shqipërrisë(pa e kopju)??
   nëse jo,mos na çaj hajdarin!!!!

 5. qwe says:

  Keta ushtare jane “thika qe mprihet”. Per te qene superfuqi duhet te jesh me i pergatitur se te tjeret. Ushtaret amerikane rrezikojne te “qullosen” e te “flashken” pas komputerave te armeve “Drone”, ndaj duhet pergatitje mentale per tu hedhur ne cdo front.

 6. MALUA says:

  Keta YANKIT kunder kujt do te luftojne ? Po pse edhe kundershtaret nuk jane njerez . Ne nuk jemi ne epoken e KOMUNITETIT PRIMITIV .Bota tani eshte shume e shume here me e vogel jo vetem VIRTUALE por dhe REALE . SHiko BASEBALLIN dhe REGBY per te kuptuar mentalitetin AMERIKAN .Popullsia AMERIKANE eshte MAKINE E PROGRAMUAR ,ROBOTIKE DHE NUK KA FARE NDJENJA NJEREZORE ,sepse lufta behet qe te shkaterrohet njesia baze e shoqerise ,FAMILJA ,dhe deri tani ja kane arritur QELLIMIT .

  1. carli calpin says:

   Më vjen keq, por unë nuk dua të jem një perandori, nuk është puna ime. Unë nuk dua të sundoj apo pushtoj askendin . Do të doja të ndihmojë të gjithë nëse është e mundur, hebre, pagan, njeri i zi, i bardhë. Ne të gjithë duam të ndihmojmë njëri-tjetrin, qeniet njerëzore janë keshtu. Ne të gjithë duam të jetojnë nga lumturia e njëri-tjetrit, jo nga mjerimi i njëri-tjetrit. Ne nuk duam që të urrejmë dhe përbuzin njëri-tjetrin. Në këtë botë ka vend për të gjithë dhe toka e mirëmjaftueshme dhe mund të sigurojë për të gjithë.
   Mënyra e jetës mund të jetë e lirë dhe e bukur. Por ne kemi humbur rrugën.
   Lakmia ka helmuar shpirtrat e njerëzve, e ka rrethuar botën me urrejtje, ka rritur mjerimin dhe gjakderdhjen.
   Ne jemi zhvilluar me shpejtësi, por ne kemi mbyllur veten në;
   makineri që i jep bollëk por qe te ben te kerkosh gjithmone…
   Njohuritë tona na ka bërë cinik,
   zgjuarsia jonë e eger dhe e pakëndshme.
   Ne mendojmë shumë dhe ndjehen shumë pak.
   Më shumë se makinerive ne kemi nevojë për njerëzimin,
   më shumë se për zgjuarsi ne kemi nevojëper dashamirësi dhe butësi.
   Pa këto cilësi jeta do të jetë e dhunshme dhe të gjithë do të ishim te humbur.
   Aeroplani dhe radio na kanë sjellë më afër së bashku. Natyra e këtyre shpikjeve qan/bertet gjojapër të mirën e njerëzve, thërret për vëllazëri universale për unitetin e të gjithë neve. Edhe tani zëri im ka arritur miliona në të gjithë botën, miliona burra te dëshpruar, gra dhe fëmijë të vegjël, viktima të një sistemi që i bën njerëzit te torturohen dhe burgosë njerëz të pafajshëm. Për ata që mund të dëgjojnë unë them: mos e humbni shpresën.
   Mjerim që tani është mbi ne do te kaloje ,lakmija dhe hidhërimi i njerëzve të cilët frikësohen rrugën e progresit njerëzor do te kaloje. Urrejtja e njerëzve do të kalojë dhe diktatorët do të vdesin, dhe fuqia që ata morën nga njerëzit do të kthehet për popullin dhe për aq sa kohe qe meshkujt vdesin per liri, liria kurrë nuk do të humbasë.

   Ushtarë (ben thirrje): mos e jepni veten te egërsirat, tek ata njerëz që ju përbuzin ju dhe robërojne ju, të cilët komandojne jetën tuaj, te cilet ju thojne se çfarë të bëni, çfarë duhet të mendoni dhe çfarë duhet të ndjeni, të cilët ju stërvisin, ju mbajne ne dietë, te cilet ju trajtojnë si bagëti, si mish për top!

   Mos e jepni veten tek keta njerez jo njerezor, me mendje makine, me zemer makine.
   Ju nuk jeni makina!
   Ju nuk jeni kafshët!
   Ju jeni burra!
   Ju keni dashurinë e njerëzimit në zemrat tuaja.
   Ju nuk urreni, vetem te urryerit urrejne.
   Vetem te padashurit jo njerezoret..(urrejne)
   .
   Ushtarët: mos luftoni për skllavërinë, por për lirine!
   Ju njerëzit keni fuqinë, fuqinë për të krijuar makina, fuqinë për të krijuar lumturinë. Ju njerëz keni fuqinë për të bërë këtë jetë të lirë dhe të bukur, për të bërë ta bere një aventurë të mrekullueshme jetën.
   Pastaj, në emër të demokracisë, le të përdorim këtë pushtet, le të bashkohemi të gjithë!
   Le të luftojmë për një botë të re, një botë të mirë që do t’ju japë njerëzve një shans për të punuar, që do t’ju japmoshes tuaj dhe asaj te ardheshmes siguri.

   Nga premtimi i këtyre gjërave, egersirat kan marrur pushtetin, por ata gënjejnë. Ata nuk përmbushin premtimin e tyre, ata kurrë nuk do të… Diktatorët shfajesojne veten e tyre , por ata robërojne popullin.
   Tani le të luftojmë për të përmbushur atë premtim. Le të luftojmë për të liruar botën, për të larguar barrierat kombëtare, lakmine, me urrejtjen dhe intolerancën. Le të luftojmë për një botë të arsyes, një botë ku shkenca dhe progresi do të çojë në lumturinë e të gjithë njerezve

 7. edi toronto says:

  O BEN DUKET QE TI JE NJE NGA ATA QE AMERICA TE KA QIRE TRURIN …E DIN MIRE TI SI I THON NE ANGLISHT… USHTRIA AMERICANE NUK I BEHET MORAL PER PAQEN PER QE MOS TE JEN TE MESHIRSHEM MEGJITHATE SI KEMBSORI I RROFSHIN PAJISJET MODERNE SE SILUFTETAR JAN ME TE DOBTIT DHE TE GJITHA LUFTRAT NE FUSH BETEJ POTHUAJSE I KAN HUMBUR …NJE GJE TE SHKERDHEJN BREKET AMERICANET NE AJER ….AHH SE HARROVA KU KA SHKELUR KEMBA E USHTARIT AMERICAN NUK KA SJELL PAQEN POR PRISHJE DHE DESTABILITET KY ESHT MISIONI AMERICAN…NEJSE TI BEN FUTI NDONJE BIG BURGER DHE NJE KOV COCA COLA …

  1. sa patriot (kanadez) qeke ti mer plak says:

   Qeke nga ato te NDP ti plako. Harron ti se ne c’do kryqzim te torontos tate ke burger places. Mos je xheloz se burger ne amerike eshte me i madh se ne toronto. Maji men kto llafet e mija kur te hikesh ne buffalo me ble rroba, te cilat nuk mund ti blesh ne toronton “tate”.

 8. analist says:

  E kam thene me kohe qe te gjithe popujt duhet te len ne dore te ushtrise se famshme amerikare qe tu sjelli demokracine! Kjo eshte ushtri, rrasi droge ne gjak,futi nje sensor ne tru e ktheji ne egersira dhe ta sjellin amerikaret demokracine,ashtu si e sollen ne Kore,Vietnam,Irak,Afganistan,Panama e ne fen e s`emes se tyre!

 9. nshan says:

  kjo edhe ushtria si ti vrasi pulat se tani bota eshte bere shum paqesore dhe spo guxon kush ti vrasi pulat dhe krimbat… po kot si thon ushtar dikush duhet ti vrasi kto pulat.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Array
(
  [0] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 3
      [name] => Aktualitet
      [slug] => aktualitet
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 3
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 82060
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 3
      [category_count] => 82060
      [category_description] => 
      [cat_name] => Aktualitet
      [category_nicename] => aktualitet
      [category_parent] => 0
    )

  [1] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 12
      [name] => Bota
      [slug] => bota
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 12
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 8997
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 12
      [category_count] => 8997
      [category_description] => 
      [cat_name] => Bota
      [category_nicename] => bota
      [category_parent] => 0
    )

  [2] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 14
      [name] => Lifestyle
      [slug] => lifestyle
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 14
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 22614
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 14
      [category_count] => 22614
      [category_description] => 
      [cat_name] => Lifestyle
      [category_nicename] => lifestyle
      [category_parent] => 0
    )

)
Top
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
X