TemA TV/ Nis diskutimi për rezolutën çame. Idrizi: Qëllimi është të shfuqizohet ligji i luftës (VIDEO)

rezolutaKuvendi ka nisur diskutimin për rezolutën e çështjes çame. Komisioni i Jashtëm mori në shqyrtim tekstin, duke dëgjuar fillimisht deputetët e Partisë për Drejtësi, Integrim dhe Unitet, Dashamir Tahiri dhe Shpëtim Idrizi.

Kreu i kësaj partie tha se qëllimi i rezolutës është që të shfuqizohet ligji i luftës me Greqinë, pasi duke e konsideruar Shqipërinë si një vend pushtues, Greqia po mban nën sekuestro konservative pasuritë e shqiptarëve.

“Rezoluta kërkon të vendosë në vend barazinë mes dy vendeve fqinje, të rregullojë marrëdhëniet dhjetravjeçare me fqinjin tonë jugor. Shqiptarët kanë ulur kokën përherë përpara Greqisë. Por kjo s’mund të vijojë më. Ata po kërkojnë varret e ushtarëve pushtues në territorin shqiptar dhe ne s’kemi të drejtë të vëmë një lapidar për popullsinë çame të shpërngulur nga rrënjët”, deklaroi Idrizi.

“Rezoluta, nëse do reduktohej deri në kockë do të thoshte se: jemi popuj, kemi luftuar kundër një armiku të përbashkët, kështu që hiqeni këtë ligj”, nënvizoi Idrizi.

 “Ne duhet të përgatitemi t’i drejtohemi institucioneve adekuate ndërkombëtare sepse ne besojmë tek të drejtat e njeriut dhe institucionet e saj, referuar edhe Gjykatave Ndërkombëtare. Ne si komunitet po konsultohemi për rrugët e zgjidhjes së kësaj çështjeje, nëse Greqia nuk jep shenja të një reagimi konstruktiv”, vijoi Idrizi.

51 komente në “TemA TV/ Nis diskutimi për rezolutën çame. Idrizi: Qëllimi është të shfuqizohet ligji i luftës (VIDEO)”

 1. BERISHA LARGOHU. SHQIPERIA KA NJI FATKEQESI SEPSE KA NJI POPULL FRIKACAK QE NUK E DUAN DEMOKRACINE E VERTETE, POR I NENSHTROHEN BERISHIZMIT ISLAMIK. says:

  Ku pyet Greqia per kete rezolute?

  1. Pelasgian says:

   pyet europa nese s’pyet gre-qia

   1. BERISHA LARGOHU. SHQIPERIA KA NJI FATKEQESI SEPSE KA NJI POPULL FRIKACAK QE NUK E DUAN DEMOKRACINE E VERTETE, POR I NENSHTROHEN BERISHIZMIT ISLAMIK. says:

    Aty shpreso per nje rezolute elektorale mor hajvan. Pelasgian! Ne trojet shqiptare jane te njohur si te pabese Camet dhe Kosovaret, urime tani!

    1. labforever says:

     Duke dashur te perfitoj nga percaktimi qe ju i beni termit ” i pabese”,a ka mundesi i nderuar te me besh nje koment-percaktues ,per besen e himarioteve te tipit Dhima,Bollano,Spiromilo…e me tej te shohim se kujt i shkon per shtat me teper ky epitet!Te pershendes!

     1. memo says:

      Te pabese jo ne thonjeza jane labet,nga ka dhe prejardhjen vete fjala la-bes e di ti mire kete,ky term pra ju takon juve.(camet nuk behet llaf fare jane sinonimi i pabesise)
      Per sa i takon beses te Dhima,Bollano,Spiromilo etj,qe nuk e di pse i fut ne kete teme,clidhje kane dmth????? ata treguan besen e tyre te pareshtur per atdheun e tyre meme pa u mposhtur nga situatat e ndryshme qe kaluan, dhe mos me thuaj qe nuk jane grek po jane shqiptare se ata e dine me mire se ty e kushdo cfare jane ashtu sic di ti cfare je ti.

      1. labforever says:

       Memo -Stavri ,i dashur nga Qİ-MARA!Rri o derebardhe dhe shullohu aty ku je ,dhe lere besen e laberve ti!E di ti QİMARİOT ,se ne te anes tjeter te Cipinit ,varreshim poshte tek ju sa here qe donim te tundnim dybekun,dhe atje MARA na kenaqte xhanin!(JO ME KOT E QUAJTEM FSHATİN TEND Qİ-MARE).Persa i perket origjines nuk te pyes se nga e ke,se jam pak edhe nip Zoto KAMBERİT….. He me pac uraten!

       1. tourkofagos says:

        labush,e ke menderosur fare….pordhac,mburravec,trupeshk,injorant[sidomos ne emertimin e Ximares!!]…….me nje fjale:rrote kkkkk!
        Te fala sulltan Kamberit……..yyyyyyshshshshs o sulcuk gyzel.

     2. Janaq Dhimitraqi (homogjen) says:

      Ne si komunitet homogjen,si vorioepirote orthodokso-helene,kisha jone helenike me Hiresine e Tija ,Kryepiskop Janullatos, te gjitha levizjet e fundit me sfond nacionalist i shohim me shqetesim!
      I gjithe problemi yne,qendron tek kisha jone,ose me mire heleniciteti i saja,qe kercenohet nga keto levizje nacionaliste qe ka perfshire shqiptaret.
      Dihet, tashme,qe kombetarizmi i sotem shqiptar,mbeshtetet ne dy pika kryesore: bashkimi Shqiperi-Kosove, dhe ceshtja Came…
      Te dyja keto, pra,rrezikojne shume helenicitetin e kishes sone ,per kete arsye:
      1-Hiresia e Tij,Janullatosi u shpreh boterisht,ne ’99,kunder bombardimeve te NATO-s ne Serbi;
      2-Mitropoliti i Beratit,Ignati, u shpreh boterisht para mediave serbe, ne Kosove, se “Kosova eshte Jeruzalemi i Serbise”;
      3-Kisha jone helenike,komuniteti yne homogjen vorioepirot,eshte kunder bashkimit Shqiperi-Kosove;
      4-Hiresia e Tij ,Janullatosi nuk mori pjese ne ceremonine perkujtimore te organizuar nga komuniteti Cam ,ca vite me pare,ku ishin te pranishem te gjithe perfaqesuesit e komuniteteve tjera fetare,pervec Kryepiskopit tone te dashur Janullatosit.
      Ne lidhje me kete te fundit ,shqiptaret,mbajne inat,sepse ,e dine e jane te vetedijshem ,qe nese do te ishte Kryepiskop i kishes nje njeri si Fan Noli,Xhuvani,Kisi etj ,padyshim qe do te kishte marre pjese ne kete perkujtimore…
      Vendimi i Hiresise se Tij,Janullatosit,per te mos marre pjese,per mua ,ishte vendimi i duhur!!
      Hiresia e Tij,Janullatosi,ne kete rast,ka vepruar si helen,grek i vertete, dhe per kete ,te gjithe ne vorioepirotet jemi krenar;jemi krenar me Kryepiskopin tone!
      Shkurt: bashkimi i shqiptareve,eshte i rrezikshem per kishen tone,sepse,do te nxiste ata ,qe te kerkonin kthimin e Atuoqefalise ,si ne kohet e perenduara te Fan Nolit,Xhuvanit dhe Kisit,kur kisha orthodokse drejtohej e kontrollohej nga shqiptaret…
      Flm per mirekuptimin.

      1. kryqezata + says:

       E dime kush je o JUNUZ OSMAMAQ DIMITRULA
       I vetmi njeri qe na hiqet i arsyeshem, i llogjikshem, neutral me prirje perendimore, me kolegj amerikan dhe me shkolle te larte m, heterogjen grek i vertete dhe kristian JO i rastesishem eshte JANAQ DHIMITRAQI HAJRIU i forumit.
       Me pelqejn analizat e tij, te cilat jane burim sinqeriteti dhe eksperience te vyer, te fituara me vuajtje, studim dhe pune, te demostruara me perkushtim familjar, fetar dhe patriotik.
       Nisem te ndricoj nja dy detaje per kete personazh emblematik te forumit, per kete njeri me identitet te qarte, me moral dhe familje te shendoshe,me te cilet ne kemi mardhenie familiare.
       Me familjen time, me nenen dhe motren time ( tashme familje e ndare), ai ka punuar ne Preveze, ne bujqesi, vjelje agrumesh, ullinjsh e punedore si rrobaqepsi.
       Ishte fillimi i viteve 90-te.Ai me njeren nga motrat e mija ka pasur shume muhabet.
       Nena ime ishte e besmit helenik.
       Nje dite ndodhi ajo qe s’duhet te ndodhte.Po pse ndodhi,po ja qe ndodhiNena dhe motrat e mia (nuk e di arsyen), u perdhunuan egersisht.
       Nuk dihet se kush ka qene, turkoshake alvani, homogjene islamike came, apo disa marinare turq nga Bursa.
       Di faktin, qe nena ime e perjetoi shume keq kete fatkeqsi, ndersa, akoma me keq e perjetoi motra Kristina, e cila qysh athere u “pagezua” dhe ju vu me zell dhe shpirt mesimit dhe shkrimit te shenjte, ortodokso helene
       Per Kristinen, kjo ishte e vetmja rruge, i vetmi mjet per te gjetur perdhunuesit e saj, per ti zbuluar dhe dekonspiruar ne organet kompetente sipas” fenomeni i synetllekut..3:2:1″
       3*ore ne maje te papaqit i can lafshen Janaq Dhimitraqit,
       2*ore mbas mullarit i bie me dhembe k**it,
       1*ore anash limanit i ha bollen osmanit”
       Kristina akoma se kishte idene e organeve sensuale.Ishte 7-8 vjeç athere.
       Nejse, qysh athere me vullnet dhe kembengulje, ajo u kthye nga hetero ne homo, dhe sot ketu ne blog eshte nje personazh mjaft karizmatik dhe e nderuar ju e njihni te gjithe.Ajo respektohet e nderohet rendshem sidomos nga vete perdhunuesi Janaq Dhimitraq[HAJRIU]i cili kur ja nxorri,ja nxorri me gjithe zorre dhe u desh nderhyrje kirurgjikale per tja vene ne vend
       Nena ime shpetoi se ate nate ndenji me osmanaqin ky i fundit ja cau spinaqin
       Mos u sidhni keq me Kristinen, ajo e di se kush e ka lene çyryk. Shkruan per qejf te njejtat gjera, por me dashuri e pathos, gje qe i kujton Janaq Dhimitraq Hajriut sesi u perdhunua.
       .Ajo me shume beson dhe e shpreh dhe ketu me cilesine e shkrimeve te saj te pervuajtura, se kane qene motrat e nena ime vorioepirjote ato qe u shqyen me keq.
       Tani ajo eshte ne gjendje te dalloj te miren dhe te keqen,e sa here e pyet Kristina kush te q** ?Hajriu kush ta futi?RAMY hajduti,kush ishte i pari?zigur QARRI,c’fare te beri HAJRIU kur ja kepute koken e preshit?ma derdhi tek vrima veshit.Ajo nxehet e nga inati e ja fut mutit te qenit me shkelm
       Bravo Kristina, e nderon blogun.
       I lutem muzulmaneve te forumit te mos denigrojne figuren e saj dhe te familjes se tone falemnderit.

    2. Pelasgian says:

     nuk jam as Shqiptar Camerie as Shqiptar Kosove por po si njeri i mire qe jam po te jap uraten ne emer te tyre dhe ne emer te gjithe shqiptarve kudo qe jan . *TE GJITHE NE BASHK ME MOTER KINEN TE KALEROFSHIM ATA QE BEJNE ” CICIN ” ULUR NE FISIN TEND* .
     flm per mirekuptimin – ” I pendum ” , tani nuk mund te komentoj i pari se kam pune me ate qe te bene gjellen ty ne darke – ate qe ti quan – MAMI – 😉 Lol
     jemi gati per super ndeshjen – Milan – Barcelone , hajde cun i mamit , behu i edukuar , na sill ca birra se nuk shtyhet pa to . Lol again

     1. i pendum says:

      hahahahaa cami i pabese u nevrikar keq e po ja nxjer inatin mamit te vet,,,looooool. e ke per turp qe je cam i pabese?

      1. Pelasgian says:

       ore do i sjelles birrat ti apo ti them motres tende ?
       ajo ma degjon me shume fjalen , ti i ke ngjare babait , ai kok mushka s’mbush fare . Ik o pjell e keqe bli ca birra se po ta thote mami jot se si rrihet asaj pa birra e pa duhan , ah meqe ra fjala , ma bli edhe nje paket ” Malboro ” se me mbaruan , leket i ke siper frigoriferit , kusurin mbaje vet te keqen xhaxhi . LooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooL

   2. i pendum says:

    pellgacian ta ka fut thelle BL, komentoi i pari.looooool.
    mos leviz tani sa ta nxjeri.

    1. Pelasgian says:

     Shko me bli 1 paket cigare …LoooooooooooooooooooooooooooL

   3. xhino says:

    Mire mo IDRIZ FERA ne ate krah fli ti se Greqia do heqe ligjin e luftes haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa nuk e njeh mire KALIN E TROJES haaaaaaaaaa

    1. listen says:

     me fal qe te nderhyj po idrizi e njeh me mire se ty kalin e trojes, ai eshte vete ne kete rast kali i trojes, nuk e di po ke degjuar per camet e pabese??? keta jane ata, nje gozhde e ndryshkur me shume ne shqiperi…

   4. Janaq Dhimitraqi (homogjen) says:

    O njerez te perendise ju lutem shume qe te permbahi nga gjuhe e urrejtjes,por te komentoni ne menyre te qyteteruar e me argumente.
    Ne popujt fqinj perhere ka patur zenka ,luftra madje edhe masakra,mjafton te permendim France-Gjermani.
    Eshte e vertete ,qe ne fund te luftes ka pasur eksese nga ushtaret tane,kjo dihet boterisht,por nuk duhet anashkaluar edhe historia me e hershme…
    E kam fjalen,per tere ato shekuj,kur paraardhesit e sivellezerve tane qe jetonin ne ato ane,kane qene te shtypur e te shfrytezuar nga agallaret dhe bejleret shqiptare Came.
    Ne i dime shume mire abuzimet e ketyre agallareve,duke filluar qe nga keqtrajtimet e perditshme te hyzmeqareve dhe sherbetoreve greke , e deri tek abuzimet e turpshme,qe disa studiues e kane percaktuar si “varianti allvanos i nates se pare”…!!!
    (per ata qe se dine eshte e drejta e zoterise qe te shijonte, para dhenderrit, nusen…) .
    Ka edhe ca te tjera,por edhe keto mjaftojne,qe te dy komunitetet,te zene mend e t’i lene pas merirat, qe keshtu te vazhdojme perpara ne udhen e pajtimit dhe qyteterimit.
    Flm per mirekuptimin.

  2. Janaq Dhimitraqi (homogjen) says:

   Ne si komunitet homogjen,si vorioepirote orthodokso-helene,kisha jone helenike me Hiresine e Tija ,Kryepiskop Janullatos, te gjitha levizjet e fundit me sfond nacionalist i shohim me shqetesim!
   I gjithe problemi yne,qendron tek kisha jone,ose me mire heleniciteti i saja,qe kercenohet nga keto levizje nacionaliste qe ka perfshire shqiptaret.
   Dihet, tashme,qe kombetarizmi i sotem shqiptar,mbeshtetet ne dy pika kryesore: bashkimi Shqiperi-Kosove, dhe ceshtja Came…
   Te dyja keto, pra,rrezikojne shume helenicitetin e kishes sone ,per kete arsye:
   1-Hiresia e Tij,Janullatosi u shpreh boterisht,ne ’99,kunder bombardimeve te NATO-s ne Serbi;
   2-Mitropoliti i Beratit,Ignati, u shpreh boterisht para mediave serbe, ne Kosove, se “Kosova eshte Jeruzalemi i Serbise”;
   3-Kisha jone helenike,komuniteti yne homogjen vorioepirot,eshte kunder bashkimit Shqiperi-Kosove;
   4-Hiresia e Tij ,Janullatosi nuk mori pjese ne ceremonine perkujtimore te organizuar nga komuniteti Cam ,ca vite me pare,ku ishin te pranishem te gjithe perfaqesuesit e komuniteteve tjera fetare,pervec Kryepiskopit tone te dashur Janullatosit.
   Ne lidhje me kete te fundit ,shqiptaret,mbajne inat,sepse ,e dine e jane te vetedijshem ,qe nese do te ishte Kryepiskop i kishes nje njeri si Fan Noli,Xhuvani,Kisi etj ,padyshim qe do te kishte marre pjese ne kete perkujtimore…
   Vendimi i Hiresise se Tij,Janullatosit,per te mos marre pjese,per mua ,ishte vendimi i duhur!!
   Hiresia e Tij,Janullatosi,ne kete rast,ka vepruar si helen,grek i vertete, dhe per kete ,te gjithe ne vorioepirotet jemi krenar;jemi krenar me Kryepiskopin tone!
   Shkurt: bashkimi i shqiptareve,eshte i rrezikshem per kishen tone,sepse,do te nxiste ata ,qe te kerkonin kthimin e Atuoqefalise ,si ne kohet e perenduara te Fan Nolit,Xhuvanit dhe Kisit,kur kisha orthodokse drejtohej e kontrollohej nga shqiptaret.
   Flm per mirekuptimin.

 2. saliheqenefi says:

  dun me mor pronat ne cameri ,ne na i vodhen maloket e spo na i japin ktyre do ja jape greku,hajde menje hajde, kane pjerdh trush comet

  1. Ermal says:

   Po ndryshon puna me Greqine, pasi Greqia nuk ka kaluar Komunizem sikurse blloku i Lindjes.
   Pastaj qefi me behet qe ti marrin , jane njerez te vuajtur, por ama inteligjent dhe shume punetor.
   Nuk e kam besuar qe Greket me Janullatusin ne krye te ishin kaq palaco sa po tregohen kohet e fundit…..

   1. BERISHA LARGOHU. SHQIPERIA KA NJI FATKEQESI SEPSE KA NJI POPULL FRIKACAK QE NUK E DUAN DEMOKRACINE E VERTETE, POR I NENSHTROHEN BERISHIZMIT ISLAMIK. says:

    Ermal, eshte rezolute elektorale mor i mllefur nga injoranca e Idrizit.

 3. zoro says:

  shikoni me vemendje keta dy fytyrat jeshile came , keta po na marin ne qafe .kriminelat e kumes ,djali i avas deputet .do merni me te ghatin e kristo papes dhe shume e keni mongoler

 4. tourkofagos says:

  Prodosia[tradhetia] paguhet shtrenjte e nuk harrohet kurre…..
  camet duhet ta ngulitin mire ne koke kete.
  prodotes[tradhetare]………..skatomourides!

 5. dashamir muhedini says:

  Po cprona kerkon ti more legen? po mblidh maloket qe po na vjedhin pronat dhe leket ne mes te tiranes po surrat-byth pastaj kerko cte te takoj ne Cameri. Kujt tja japin pronat e camerise, ty ti zhdukesh naten dha camet mos marrin asnje mut. Po ik o ti se ne asnje vend te botes nuk legjitikohet nje hajdut te kerkoj prona.

 6. spirojanaqi says:

  camet me keta perfaqesues qe kane nxjere mire eshte te ikin edhe nga shqiperia,skemi ci duam.

  1. Ben Chicago says:

   Nuk e imagjinoj kurre qe Partia e Rames qe shkon cdo 3 muaj ne Athine te votoje pro rezolutes came.

 7. Χιμαρα says:

  Ata po kërkojnë varret e ushtarëve pushtues në territorin shqiptar dhe ne s’kemi të drejtë të vëmë një lapidar për popullsinë çame të shpërngulur nga rrënjët”, deklaroi Idrizi.
  ———
  Kujt pushtues, dmth e pranon me pak fjale qe i shpallet lufte grekut bashke me italine dhe pasi ju vuri perpara i quan pushtues, qe kur clirimtaret i quani pushtues zoiti cam?

  1. tourkofagos says:

   pune camesh,pune te pabesesh………..

   1. Χιμαρα says:

    Ακριβως!

   2. 00-i lire says:

    ti mor pacavure me pseudonim turke gjoja shqiptare i besimit mysluman cfare nuk percan ketu ne web e shqipove para disa dite nxore koken me organet ne mbrojtje te ruseve e serbeve -kur te flasesh per epirot apo dardane duhet te ulesh ne gjunje si para mbretit edhe mos ta nije palla hic se kur nuk u shua ceshtja shqiptare si ne juge e veri ne regjimin hoxha qe punoi edhe ju fali tapite serbeve e grekerve por ja qe qellimit nuk ja arritet e nuk keni me ja arritur kurre se edhe fakte historike ka zhdukur enveri hoqi nga monedha leken e madhe nga historia konstandinin e madhe pirron akilin etj ne 56 por prape dolen sot te palarat e keqja jone nuk eshte as beogradi as athina se ata e dine te verteten po ju gjakeprishurit te shiturit me liderin tuaj e.hoxhistin -por shqipnia do behet rrofshin komunistet e vertete si stafa me shoke e lufta etyre edhe ballistet qe nuk deshen vella vrasje por donin kombe shqiptare bashke rrofte per jete cameria dardania malsia jone me maqedonine shqiptare edhe buka ju zente fytin ju gjakeprishurve sllave e grekerve pa gjake shqiptari…

  2. eleΥΘeriskepsi says:

   Ne 10 qershor ,Parlamenti Shqiptar votoi per shkak te “Statusit te Bashkimit Personal” sic e cilesoi lidhjen e Shqiperis me Italin,
   (Ligjin e Luftes ndaj Greqin me arsyetimin ,

   “Mbretëria e Shqipërisë pranon se është gjendje lufte me shtetet të cilat janë në luftë me Mbretërinë e Italisë. ”
   Shqiperia u reshtua me italianet dhe ishte edhe ajo sulmuese ndaj Greqis.
   Kjo është arsyeja pse Greqia me Dekret Mbretëror (NW) e 10 nëntor 1940, i shpalli lufte shqiperis.

   NUK I SHPALLI LUFTE GREQIA SHQIPERIS , POR E KUNDERTA NDODHI!

   Ne 10 qershor ,Parlamenti Shqiptar votoi per shkak te “Statusit te Bashkimit Personal” sic e cilesoi lidhjen e Shqiperis me Italin,
   (Ligjin e Luftes ndaj Greqin me arsyetimin ,

   “Mbretëria e Shqipërisë pranon se është gjendje lufte me shtetet të cilat janë në luftë me Mbretërinë e Italisë. ”
   Shqiperia u reshtua me italianet dhe ishte edhe ajo sulmuese ndaj Greqis.
   Kjo është arsyeja pse Greqia me Dekret Mbretëror (NW) e 10 nëntor 1940, i shpalli lufte shqiperis.

   NUK I SHPALLI LUFTE GREQIA SHQIPERIS , POR E KUNDERTA NDODHI !

   “Mbreteria e Shqiperisë pranon se eshte gjendje lufte me shtetet të cilat jane ne lufte me Mbreterine e Italise. ”
   Shqiperia u reshtua me italianet dhe ishte edhe ajo sulmuese ndaj Greqis.

   Kjo eshte arsyeja pse Greqia me Dekret Mbreteror me 10 nëntor 1940, i shpalli lufte shqiperis.
   Pa pike turpi tani hiqeni viktima dhe kerkoni nga greqia te heq ligjin e luftes !!!
   Shqiptaret u reshtuan ne front me italianet dhe me von me gjermanet ashtu sikurse camet ne greqi per pushtimin e greqis. Historia u shkruajt dhe ju reshtoi si bashkepunetor te fashizmit!

   Pa pike turpi tani hiqeni viktima dhe kerkoni nga greqia te heq ligjin e luftes !!!
   Shqiptaret u reshtuan ne front me italianet dhe me von me gjermanet per pushtimin e greqis. Historia u shkruajt dhe ju reshtoi si bashkepunetor te fashizmit!
   Χειμαρρα για σου !

   1. Χιμαρα says:

    Gia sou Xristina!
    —————–
    Pa pike turpi tani hiqeni viktima dhe kerkoni nga greqia te heq ligjin e luftes !!!
    ——-Ne aparence hiqen keshtu se ne fakt jane po ata qe ishin, nuk ndryshojne sado breza te kalojne.
    Po te lexosh e te degjosh cfare thone eshte sikur jane ne lufte me greqine, perse atehere kerkojne te heqin ligjin?
    Καλο βραδυ!

    1. eleΥΘeriskepsi says:

     Kerkoj ndjese qe u perserit disa here komenti .
     Χειμαρρα ,’α’ στερητικο + ληθη στο haona !

     1. genta says:

      Po te pati ngelur mendja pse nuk te shau njeri per komentin, mos caj koke se rregullohet; shkruaje shqip se greqishten nuk na ka bere halli ta mesojme; edhe prit pak, se ta po te vjen racioni!

      1. kali kuq e ka ni huq says:

       hahahahahaa…o Genta po c’mereni me idjoten sa aq di..me kete dhe me ate BL eshte turp te meresh…keta jane ose moter e vlla(binjake)ose burr e grua te martuar me urdher gjykate

      2. mesohe se do te duhet says:

       ste paska bere halli ty ta mesosh, po 3/4 e shqiptareve e kane mesuar nga halli apo nga malli

   2. genta says:

    Moj elefteri…{me te ardhe turp ,me ta shkrujt emrin),moj hajvane e eksituar; cila shqiperi mretnore nenshkroi me italianet ne 10 qershor, dhe te cilit vit? o nuk e di vitin, ke mangesi, ose e di shume mire dhe je thjesht e lige> fene ta luajne ata qe s’te lene kusur, se ti nuk dilke per te shprehur opinion, ty te haka menderja per t’u share e denigruar…
    Ai mender mbreti ia mbathi ne 39-ten kur hyri Italia ne shqiperi, qeveri shqiptare mbas ikjes se mbretit, ka qene qeveri kuislinge, bashkepunetore me pushtuesin, dhe per cdo veprim e mosveprim te saj, e hengri sa krahu mbas luftes, edhe pak u beri Enveri.\
    Dhe do s’do ti moj pise me emer te turpshem, Shqiperia eshte renditur me forcat aleate fituese te luftes se dyte boterore, po ku merr vesh ti nga keto, ti si injorante qe je, pjesen me histori e ke vetem tek omiri i madh, e beri djali nenen, apo vajza babain, shkurt muhabeti; kush ia beri kujt dhe cfare?

 8. ZHDUKUNI says:

  ZHDUKUNI QAFIRA ,SHKONI NE TURQINE TUAJ TEK VELLEZRIT TUAJ TE NJE GHAKU . VETEM KEQ NA BENI ME PREZENCEN TUAJ ANADOLLAKE .TE PA BESE DHE ME THIKE NE BREZE .

  1. Ervini says:

   Nuk vlen mendimi i nje greku m… ne nje gazete shqiptare. Ti shiko se ke ngaterruar adrese ne vend te komentosh neper portalet e agimit te ndryshkur, bashke me dashnorin tend turkosuckerin.

   Sa per ceshtjen Came ajo eshte dhe mbetet e shenjte ne ndergjegjen kolektive te shqipove, keshtu qe eshte pune kohe qe drejtesia e munguar per camet te vihet ne vend, pavaresisht miratohen apo jo keto rezolutat e Idrizit. Rrofte Cameria!

 9. Zigur Qarri says:

  ….reciprocitet ne marredhenie me fqinjet…. Shpëtim Idrizi

  Gjeja me normale ne marredheniet e dy vendeve.Por Greqia nuk e don kete.(Rezoluta çame do ti çjerri masken pseudopatrioteve)
  Greqia vete,hiqet sikur kerkon reciprocitet.
  Greqia esht Shtet halabakesh dhe maskarejsh.Ligjin e luftes duhet ta kishte me Italine dhe jo me Shqiperine qe ishte e pushtuar nga Italia.
  Kjo i bie,me qe mbi 200 mije ushtar italjane luftuan perkrah gjermaneve kunder Bashkimit sovjetik,Ruset duhet te kishin sot ligjin e luftes me Italine dhe jo me Gjermanine.
  Armiqesia greke ndaj shqiptareve ka qene e programur para se Shteti i sotem grek te shkeputej nga Turqia.E gjitha kjo gatuar ne guzhinen e Kishes greke,qe mallkoi,vrau dhe helmoi ata qe luftonin per te perhapur gjuhen shqipe.Kjo vinte edhe nga se Kisha greke kishte fuqi dhe privelegje nga qe ishte aleate dhe bashkpunetore besnike e osmaneve.Populli i thjeshte shqiptar ka qene gjithmon nen presion nga prifterijt grek qe shfrytezonin padijen dhe injorancen e trasheguar nga pushtimi turk.Fakti qe Ismail Qemali ka qene martuar me nje greke,tregon qe shqiptaret nuk kan pasur komplekse ndaj grekeve qe
  vepronin nen rrogoz dhe me djallezi ndaj interesave te kombit shqiptar.
  Ne luften e pare Botrore,ate qe prifterijt grek kishin bere prej dyqind vjeteve fshehtas kunder kombit shqiptare,Shteti grek e beri haptas duke masakruar popullsine civile te nje Shteti te sapo formuar.
  Shqiptaret u bene te vetedijshem per djallezite greke qe edhe mbas 100 vjetesh liri te kombit shqiptar greket nuk kan ndryshuar qellimet e tyre te mbrapshta.Ashtu si Shteti grek ka programuar armiqesine ne menyre djallezore ndaj shqiptareve,ashtu duhet ti pergjigjemi edhe ne.
  Aleance me te gjith armiqt e grekeve.Greket jan gjenetikisht te pabese,
  dhe nuk munden te ndryshojn,per kete eshte e bindur edhe KE qe i ka mbetur dopjo gjashta ne dore me Greqine mashtruese dhe te pabese.
  Lexoni keto langareqet e forumit te ashtuquajtur jevgjite,qe te kuptoni
  me sakte habitatin pevers e te pabese grek.

 10. fieri says:

  çamet e fierit do votojne idrizin qe te kerkoje pronat tona . por NEQOFTESE idrizi e bene per muzlumanet , ne nuk ja japim votat.Ne çamet jemi shqiptare.

 11. Adriatik says:

  Nuk pyesin doganieret e kakavise per rezoluta islamikesh. Ata i fusin islamiket ne rresht dhe perpara.

  1. Ervini says:

   E kuptoj indinjaten tuaj e ndjej keqardhje o Adriatik helaqi. Se kendej kufirit tallin trapin me ju greke m…, kurse andej kufirit ju shohin si allvanose te palare e s’ju hedhin as qurrat. Jeni hedhurina njerezore, edhe magjypet kane me shume dinjitet se sa ju pseudo greket e Shqiperise.

 12. Fadi says:

  Rezoluta eshte nje farse mashtrimi elektoral
  Jam i indinjuar nga mjafte komente fyese per camet kam shume respekte per ta. Une mendoj se ceshtja came eshte ceshtje mbar kombetare dhe kryesishte ceshtje e shtetit shqipertar pasi ai eshte i ngarkuar me kushtetut te mbroj bashkekombasit e vete kudo qe jan.Por vete camet po mashtrohen nga cam te tipit SHpetim Idrizi.Kush eshte Shpetim Idrizi mjafte mir e njohin shqiptaret, njeher si anetar te PD, me vone si anetar e PS dhe deputet i saj dhe tani si “shpetimtar i cameve” nje gje dihet mire se ky eshte nje mashtrues tipik i inkriminuar me dosje penale ne prokurorin e Tiranes.Per te i shpetuar te kaluares se tij eshte futur ne politik dhe per tu dukur patriot i madh mori flamurin e ceshtjes came shkurte per te perfituar nga biznesi politik qe ja ka ndjer lezetin.
  A zgjidhet ceshtja came me parti came, une mendoj se jo! pasi ceshtja came eshte ceshtje e shtetit shqipetar dhe si e tille duhet te ndergjegjesohen forcat politike qe kan pushtetin.A mund ta ken camet pushtetin? Dihet qe jo, per arsie sepse ato jan te paket ne numer dhe maksimalishte mund te nxjerrin tre deputet qe sa do te u imponohen forcave te tjera ne pushtet eshte e pa mundur te zgjidhet ceshtja came.Krijimi i nje force politike nga camet eshte ne te mir te forcave dashakeqese te cameve dhe nje justifikim per forcat ne pushtet per mosgjidhjen e ceshtjes se tyre me pretendimin se ju kini forcen tuaj politike.Pra partia e cameve eshte nje mjet ne duaret e atyre qe kerkojne qe ceshtja e cameve te kete nje zvarritje pa funde.E vetmja zgjidhje eshte qe camet duhet te mbeshtesin hapur ate parti te madhe qe ne programin e saj edhe zgjidhjen e ceshtjes came, pasi ajo ka force te marr pushtetin dhe ta perdor ate edhe ne favor te zgjidhjes se ceshtjes came.Ndersa rezoluta qe po i paraqitet parlamentit qe paraqitet si amanet i persekutuarve cam nuk eshte gje tjeter vetem nje fars elektorale ne favor te interesave te kreut politik te cameve Shpetim Idrizi pasi Muhedini kam pershtipjen qe ka ren ne gracken e tij mashtruese. Pse rezoluta eshte nje nje mashtrim i hapur? Ajo eshte nje mashtrim pasi ceshtja came nuk zgjidhet ne menyr te njeanshme,ate nuk e zgjidh vetem shteti shqipetar por duhet pa tjeter nje nderkombetarizim i saj i cili te coj ne nje marrveshje shtetrore te shtetit shqiptar me greqin,gje qe se ka kete fuqi partia came por vetem forca politike qe merr pushtetin duke patur si baze juridike kushtetuten,marrveshjen dypalershe me greqin dhe kunventat nderkombetre per te drejtat e njeriut dhe drejtat e minoriteteve.Nese forcat politike kryesore jan indiferente ceshtja came nuk zgjidhet.Shkurte ceshtja came nuk zgjidhet me lehjet e kones Shpetim Idrizi qe e ka shum te dyshimte veprimin dhe qendrimin e tij qe per mua eshte anticam.Te nderuart miq cam mos u mashtroni bajkotojeni ate kal troje brenda jush dhe mbeshtetuni tek forcave politike te medha qe e kan ne program ceshtjen tuaj.Une besoj ne zgjarsin came qe ka fuqi te i thyej prangat e mashtrimit.

  1. tourkofagos says:

   El Fadi al Hasan,pse duhet te shkruash nje carcaf per 5 came te qelbur,qe ka Shqiperia,qe fundja erdhen ne Shqiperi si hajdute!!!????
   Ceshtja came,nuk eshte ceshtje panshqiptare,po te kene arxidia te pabeset,te shkojne ne Camouria e mos te kakarisin qe nga maja e xhamise ne Shqiperi……

  2. Zigur Qarri says:

   Fadi,ne fakt nuk jan shume ata qe ofendojn çamet,jan shum pak,por kllonohen qe te japin pershtypjen sikur jan shume.Jan disa te ashtuaquajtur grekojevgjit qe jetojn ne perendim pa rikthim,si edhe disa
   debila qe i lajn breket Hirresise se tij Periskopit Janullapos.
   Pa merak mos u shqeteso,jan nje habitat ne zhdukje,pothuaj 0.87%.Ata te te rrafinuarit qe moren pasaporta greke ja mbathen ne perendim,kurse
   ato me te meta mendore pëllasin me ate ngordhjen,Janullaposin.

 13. Stef Staku says:

  ANALIZE : Kjo çeshtja e LIGJIT TE LUFTES qe Greqia mban akoma ndaj nesh eshte BOMBA ME TELEKOMANDE ne duart e lobeve anti – shqiptare qe kerkojne gjithmone qe Ballkani te mos gjeje asnjehere qetesi. Aktoret aktive qe lozin rol te dores se pare jane :
  1. – Heshtja prej Mafiozi ne dem te popullit Shqiptare e krim Berishes.
  2. – Polici i asfalies greke Janulla.
  3. – Z. Stefan Fule i BE. Si eshte e mundur qe nje vend i zones Shengen mban Ligjin e Luftes dhe BE hesht si ” Kurva e Motit “.
  Une nuk dua te komentoj qendrimin e z. Idrizi qe eshte ne te drejten e tije ne menyre te padiskutueshme.
  Nuk dua te diskutoj qendrimet e çiftit Berisha & Janulla pasi i dime.
  Por dua te analizoj çendrimin prej Kurve te z. Fyle.
  Si eshte e mundur qe kur nje Shqiptare kerkon Azil Politik ne nje nga Shtetet e BE ( zona Shengen ) dhe ky azil nuk i njihet, automatikisht ndeshkohet nga BE per te mos hyre ne zonen Shengen per 10 vite.
  Greqia mban Ligjin e Luftes kunder nesh dhe z. Fyle nuk i jep asnje mase ndeshkuese Shqiperise e as Greqise. Per me teper genjen nga mengjezi deri ne darke se Shqiperia do pranohet ne BE kur BE ka Ligjin e Luftes kunder nesh.
  Fyle nje here genjen me 12 kushte, pastaj me 3 ligje, pastaj genjen me standartet e zgjedhjeve kur e di fare mire se jurudikisht Shqiperia nuk mund te behet antare e BE pa hequr BE dhe Greqia Ligjin e Luftes kunder nesh.
  Kjo çorbe e turpeshme per te gjithe qe natyrisht eshte e pregatitur nga politikane te paafte te BE nje nder to eshte z. Fyle, ka dhe pasoja te pallogariteshme ne ekonomine e rajonit te Ballkanit. Duke i dhene nje As te çmueshem mashtruesve te Qeverise Greke per te mbuluar hajninat e tyre e keq administrimet. Duke i dhene dore Perendimit te Arte per te hyre aty ku nuk duhet te hyjne…

 14. liri e fjales says:

  Lemshin Shqiperi s’ka burre shqiptar qe e zgjith.
  Politikanet e tiranes s’kane bythe te luftojne kundrer Grekeve per favor te camerve.
  Greqoia ju ka zene koken me dere politikaneve te tiranes,me varjanet te shumta ne praktike,ndaj per ceshtjen came rijne si pulat nen shi.po keshtu edhe ndaj serbeve.

 15. ismeti says:

  zoti idrizi pasi e ki ne zemer qamerin , pse i votove te gjitha keto akte antishqiptare me salen , kto varreza fashiste kriminele, censusin, detin jon , mos e ki ket retorik ala salqe veq sa te kryhen zgjedhjet , naj vot ma teper .
  qdo nji qe asht me berishen kur flet per patriotizem mashtron se te gjith jan tradhtar ne vepra

 16. CAMI says:

  Ne shume komente ketu thone qe CAMET jane te pa bese!

  Po keni te drejte jane te pa bese,kundrejte te pa beseve,sepse rrespektojne njeri tjeterin,jane punetore,e ci sheh syri ja ben dora,jane patriot,rrespektojne e ndihmojne ate qe ka nevoje….
  Po pra keto jane CAMET,por dikujte nuk i vjene mire,sepse jane pro grekoserb,jane per percarje dhe ndezje konfliktesh fetare,jane minat greke te epirit,qe ma quajne vehten,jane grekoserb shqipe foles etj etj etj

  Po nuk ka njeri te ndaloje te verteten e genocidit grek,dhe shpejte do te marren shupllaken e fundit.
  Apo ajo gjendje e luftes!
  Perse per cfare arsye e mbajne greket,apo i kane frike realitetit,te tokave CAME.
  Kjo pra eshte realiteti,dhe jo ajo qe disa ketu llapin.

  SHPETIM IDRIZI e DASHAMIR TAHIRI jeni te nderuar.

 17. Bismark says:

  Paska ngel Ceshtja Came ne doren e nje kerbythje dhe tradhetari si ky Shpetim Idrizi.

  Idrizi ishte dhe mori votat e PS-se, qe e bene edhe deputet. Pastaj, kur i dha parate Saliu tradhetoi partine e tij dhe hodh ne anen tjeter.

  Tani, neqoftese ceshtja came ka nje drejte morale, atehere paska gjetur njeriun e duhur qe ta prezantoje ate!!

  Ik ore fshiheni me idhes ju morra, qe keni gjetur plehrat qe tju prezantojne!! Pastaj shajme Greket ne. Me kete rrembythje edhe po ka ceshtje came, eshte e sigurt qe ajo do te deshtoje, sepse nuk behet stan me lepuj e tradhetare!!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *