mbyllet per 10 sekonda ose kliko X

Hero i të varfërve, nacionalist i majtë, urryes i Amerikës (jeta në FOTO e Chavez)

Është një lajm që pikëlluar miliona njerëz. Presidenti i Venezuelës, Hugo Chavez ka vdekur. Në moshën 58- vjeçare ai ka humbur betejën me kancerin.

Shtatë ditë zie janë shpallur pas vdekjes së tij.

Brenda një kohe të shkurtër, përkrahësit e tij vërshuan në spitalin ku vdiq “Komandanti”. Shumë prej tyre qanin, ndërsa të tjerë thërrisnin: “Ne të gjithë jemi Chavez”.

Përgatitjet për një ceremoni madhështore të premten kanë nisur. Edhe Hollivudi është prekur nga kjo vdekje. Regjisori Oliver Stone dhe aktori Sean Penn ishin simpatizantë të liderit socialist. “Kam humbur një mik,” shkroi Penn.

Përkrahësit e tij e nderonin Chavez thuajse si një zot. Ai e kishte përdorur pasurinë që buronte nga nafta e shumtë për të ngritur programe të panumërta sociale. Kishte dyqane shtetërore për ushqimet, ndërtim banesash me çmime të përballueshme, shërbim pa pagesë në klinika dhe shumë programe edukimi. Kur ai erdhi në pushtet varfëria ishte në nivelin 50 përqind, në vitin 2011 kishte zbritur në 32 përqind.

Masat i entuziazmonte me zërin e tij bariton, ndërsa ishte një mjeshtër i komunikimit dhe një strateg. Nuk njihej si tip konfliktual në politikën e vendit.

Ai madje vendosi që ora të lëvizë me gjysmë ore përpara, në mënyrë që fëmijët të shohin më herët diellin.

Liria e medias ishte e deformuar, kurse ai ishte i pranishëm thuajse çdo ditë në televizion. Të dielën dilte në një emision televiziv të quajtur “Alo, Presidente”.

Përkrahësit e tij entuziazmoheshin kur ai sulmonte SHBA-të.

Megjithatë vendi është i zhytur në nepotizëm, që është një nga problemet e mëdha. Papunësia është e madhe dhe kriminaliteti në rritje.

Inflacioni është në rritje dhe numri i vetëvrasjeve është ndër më të lartët në botë.

Të njohura janë sidomos sulmet e tij ndaj ish- presidentit amerikan, Bush, të cilin e quante djall, të alkoolizuar dhe “Mr. Danger”. Ish- kryeministrin britanik, Blair, e quante një qen imperialist.

Edhe në fund të jetës, toni nuk ndryshoi. Dy diplomatë amerikanë u dëbuan nga vendi, duke u cilësuar si armiq. Kurse zëvendësi i Chavez, Nicolas Maduro, fajësoi amerikanët për vdekjen e tij.

Maduro njihet si i ngjashmi i Chavez dhe është projektuar si lideri i ardhshëm.

Por shumëkush e di se revolucioni i tij ishte “One-Man-Show”.

A do ndryshojnë gjërat tani? Venezuelianët në SHBA dhe vetë shteti më i fuqishëm në planet shpresojnë tek kthesa.

Brenda 30 ditësh do të ketë zgjedhje të reja. Por socialistët i kanë fituar të dy palët e zgjedhjeve të shkuara. Venezuela zgjodhi qartësisht të kuqen. Këtë e di edhe opozita.

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

13

14

15

File photo of Venezuela's President Hugo Chavez appearing to supporters on a balcony of Miraflores Palace in Caracas

17

18

64 komente në “Hero i të varfërve, nacionalist i majtë, urryes i Amerikës (jeta në FOTO e Chavez)”

 1. atdhetar says:

  Iku dhe keshtu nje qene me pak. Poshte stalinistet

  1. raimondi says:

   Cavezi cdo gje qe bente , e bente se e kishte kishte ideal ate menyre te punuari..

   Ai kmendonte se me ate menyren e tij mund te ndihmonte me shume popullin e tij, ashtu sic mendonin gjithe komunistet

   Porse ky ideal doli i gabuar , mirpo ne Venezuele duke e krahasuar me kohen para tij ai kishte bere shume permiresime ne jeten e kombit te tij

   Mirpo keta komunistet, te gjithe, nuk kuptonin se ekonomia shteterore duhet te eci krah per krah me ekonomine private, sic tha Tony Blair ,njehere ne nje interviste ketu ne tv amerikan , dhe ne politken e jashtme udhehiqeshin nga urejtja ndaj prones private dhe vendeve qe e lejonin pronen private….

   _-Sidoqofte ai beri aq sa mundej dhe sa e lejonte intelekti i tij per te ndihmuar te varferit ne shtetin e tij.Cavez biles jepete ndihma edhe per te varferit ketu ne USA, dhe tv amerikan ne nje reklame te tij e permendete faktin qe Cavez jepte ndihma per nje shtrese te varfer njerezish ne USA ,..

   Por qe natyrisht ishte diktator si gjithe te diktatoret e tjere dhe kalonte en cmenduri kur fliste kunder USA dhe presidenteve te saj

  2. Tarrasi says:

   S’u marrka vesh kush eshte atdheu yt, se shqipen e shkruajtke si kembet e dhise! p.s. me siguri nuk e ke marre akoma vesh se ku qendron gabimi; shkruhet “qen” dhe jo “qene”; kjo e dyta eshte dicka tjeter ne gjuhen shqipe! ;P erdhi dita te flasin qente e macet!

  3. Doni ALBO says:

   U merzit ju te TEMA-se, se i keni marak diktatoret si enver hoxha.

  4. Epirioti says:

   Ne Itali ku jetoj njoh shume Veneyuelane, edhe pjesa derrmuse e tyre nuk e donin, gjithashtu Venezuela edhte 1 Shtet ku Grabitjet dhe perdhunimet Vrasjet per 1 pal Atlete Nike jane Rendi i Dites. Pjesa derrmuse e Popullsise eshte e PaShkolluar, ky tipi eshte 1 Populist Koti qe tallet dhe mashtron Injorantet 1lloj si Berisha Yne

 2. nastradini says:

  KUSH ESHTE E VERTETA?

  Ky shkrim mjaft kontradiktor ne TEMA me shume duket si nje MEHLEM i leshuar badiava per debilet fanatike enveriste apo berishiste shqyptare pa dallim, qe duan te “vajtojne” edhe ata DEMONIN komunist te Venezueles Hugo Chavez pa e njohur fare historine e ketij vendi dhe pa ditur fare se kush fshihet pas figures ne pamje te pare “popullore” te tij. Ne fillim te shkrimit autoret e lavedorjne dhe i thurrin hymne Hugo Chavesit me shtojca e ngjyra Hollivudi dhe me pas e shajne si Diktator Gjakatar. Kush eshte e VERTETA? Sepse edhe Enver Hoxhen te gjithe shqyptaret e “qane dhe e vajtuan” njesoj si Hugo Chavezin. Sepse edhe koreanoverioret e “qane dhe e vajtuan” Kimin e tyre me shume se Hugo Chavezin. Sepse edhe Stalinin ruset do vite me pare e “qane dhe e vajtuan” shume me shume se Hugo Chavezin. Kush eshte e VERTETA?
  Hugo Rafael Chavez nuk ka qene gjithmone komunist, bile ne fillim te jetes njihej si kristjan demokrat besimtar i devotshem. Ka kryer shkolle ushtarake per parashytist dhe eshte arsimuar ne shkolla te larta prestigjoze. Ne vitin 1992 Hugo Chavezi mendoi se kishte lindur “HYLLI” i fatit ne karrieren e tij politike, kur shpresoi qe me puc ushtarak do te merrte pushtetin duke rrezuar presidentin legjitim Karlos Peres. Por nuk ja arriti qellimit dhe e rasen brenda dhe per dy vjet i kalon ne qeline e burgut. Presidenti i ri i Venezueles Rafael e amniston dhe Chavezi krijon Partine e tij e quajtur “Levizja e Republikes se Peste”. Shume shpejt ne saje te populizmit te maskuar me parrulla komuniste arrin ne vitin 1999 te behet President i vendit. Qe nga ky cast per kete vend te pasur me nafte dhe gaz fillon te instalohet diktatura personale dhe te implementohet ZIJA komuniste. Filloi me shtetezimin e tokes duke ja falur ate fansave te Partise se tij, vazhdoi me shtetezimet e ndermarjeve private dhe te huaja, shkaterrimin e sistemit te Drejtesise, shperndarrjen e Gjykates Kushtetuese, grabitjen e prones private, debimin e firmave te huaja qe operonin prej kohesh ne Venezuele, nenshtrimin e Institucioneve te pavarura te Shtetit ndaj pushtetit te tij te pakufizuar, shkaterroi kishat dhe demtoi fene, kontrolli dhe nenshtrimi i medieve te pavarura me raprezalje te padegjuara mbi to dhe implementimi i nje drejtimi te centralizuar te ekonomise pa kurfare lirie tregu. Te gjitha keto shoqeruar me vrasje dhe likuidime makaber te opozites e perfaqesuar nga sindikatat puntore dhe shoqatat e tregetareve te pavarur. Dhe rrezultatet nuk vonuan: Nga 1999 deri ne 2005 ekonomia e Venezueles se pasur me nafte dhe minerale morri te tatepjeten. Nga 2005-a cmimet e naftes dhe te gazit filluan te rriten shume ne tregun nderkombetar dhe Chavezi dinak e shfrytezoi rastin per te rimekembur ekonomine e falimentuar nga metodat komuniste te drejtimit. Me nje vendim si leter bythe nderroi Kushtetuten brenda dites dhe u dha “drite jeshile” Investitoreve te huaj, me perjashtim atyre nga SHBA-s per te nxjerre dhe eksportuar nafte e gaz natyror ne Bote me cmime tejet konkuruese. Kjo manover politike stabilizoi sado pak ekonomine por nuk zgjidhi problemet esenciale te shtetit. Ne palnin personal Chavezi nuk ka treguar se respekton aq shume MORALIN kristjan. Dy here eshte martuar dhe te dy heret eshte ndare duke i perndjekur si mos me keq grate e tij. Ka pasur nje HARREM te tere me dashnore pa fund dhe lidhje seksuale te pafundme me ithtaret e kauzes popullore te tij. Kur erdhi ne pushtet me parrullat: “PUSHTETI I TAKON TE VARFERVE” ndertoi Pallatin e tij Presidencial duke shkaterruar nje Jetimore femijesh e nderuar nga spanjollet shekuj me pare. Cdo muaj harxhonte miliona dollare per zbavitje dhe qefe nga me te ndryshme te cilat i kamuflonte me demagogji dhe propagande finoke. Pak a shume njesoj si Enver Hoxha dhe Sali Berisha ne vendin tone, por me resurse natyrore shume me te fuqishme se Shqypnia.
  Zoti ne Qiell e pa dhe ja ngriti kembet perpjete nga Dielli. Njesoj sic denoi edhe Enver Hoxhen. Sic denoi Kimin e Korese se Veriut. Sic denoi Stalinin e Rusise. Po presim denimin e Sali Berishes qe te plotesohet PROFECIA e shtenjte:

  “MOS VRIT, MOS VIDH, MOS MASHTRO ROBT E ZOTIT!”

  1. Niko Maloku says:

   Nastradin !Deri tani kam besuar se je thjeshte nje idiot. Ne fakt je edhe i lig dhe mashtrues. Shumica e atyre qe thua ti nuk jane fare te verteta. Fakti qe Shavec ka shtetezuar disa nga pasurite kryesore kombetare e ben ate me atdhetar dhe me popullor. T’i shtetezosh disa nga pasurite baze kombetare dhe te ardhurat t’i perdoresh per popullin dhe te mos shkojne ne duart e te huajve apo te nje grupi hajdutesh si Tacet e Macet e Shqiperise, kjo don te thote se je demokrat. Edhe hajnija, edhe demokracia nuk shkojne bashke. Edhe atdhetarizmi, edhe dhenia e pasurive kombetare te huajve nuk shkojne se bashku.

  2. mergimtari fv says:

   Nastradin beu , si ti dhe une dhe te gjithe shqiptaret i hengrem mutin E.Hoxhes qe vdiq nga zoti ne pleqeri pa i hyre gjemb atij dhe familjareve te tij qe sot komandojne politiken nen dhe , e dyta ti ke mendimet e tua ne lidhje me CHavez te tjeret kane mendimet e tyre te kunderta mese normale , ajo opozite venezueljane dominohet nga lobi(nuk je budalla e kupton vete kush eshte lobi qe kerkon te kontrolloje dhe burimet e naftes ne bote siç kontrollon tragetine e arit,diamantit). Nastradin nuk duhet te entuziasmohemi nga propaganda si e majte dhe e djathte sepse kemi jetuar epoken e CHavezit tone nga 1944-90 dhe pasardhesi i tij 1990-2013 .

  3. patrioti says:

   komplimenta per shkrimin..ske ca i shton me shume..ska diktator te mire..

 3. Kotropuzi Mullarek-Koki USA. says:

  Votoni Edvin Bythen dhe do keni fatin e Venezuel-janve,vetem pa nafte dhe pa gaz, hahahaha.

  1. mergimtari fv says:

   Dordomus idete e CHavezit i zbatoi Berisha me shpellaret e tij me teorine -Toke e xanun- toka i takon atij qe e punon , kafsha qe ti adhuron duhet lidhur e djegur ne turren e druve qe te mos qelbi venin .

  2. sali berisha says:

   rrugac, funderine e ketij shekulli, amin!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 4. Toni says:

  Hasta la Victoria para siempre Comandante !!

  Politikani me i madh i 30 vjeteve te fundit !!

  Iu prefte shpirti ne paqe !!

 5. pinxho kapellja says:

  atdhetari! ju jeni nje rrote k…. i ka fituar zgjedhjet ne menyren me demokratike ku dhe opozita i ka pranuar, c’rrenjosi varferine, rriti nivelin e jeteses e shume gjera pozitive. po normale qe politikes agresive te us do thone te kunderten se nuk kane aksese sic kane patur me ne pasurite e tyre kolosale. politika e us eshte qe kush nuk ben cfare duan ata i konsiderojne armiq, e njejta gje po ndodh ne peru, ne bolivi , dhe ne shumicen e vendeve latine. vetem meksika ben cfare don amerika, dhe shikojeni sesi eshte katandisur, vendi me i rrezikshem ne planet.

  1. nibiru says:

   ke qelluar kot o pinxho pyet popillin e venezueles dhe fol,personalish kam miq nga venezuela dhe aa nuk mendojne njelloj si ty

 6. Kaptarr saliu says:

  Na kujtohet shqipnija e kohes see komandantit.

 7. USTAI says:

  RRoft SALI BERISHA,lum si ne qe kemi xhaxhi saliun dhe xhozin bashk me nipin e mretit,OSALI rrofsht sa malet dhe e drejtofsh ket ven deri ne vitin dymij enjizet e pes,te pakten per kta komentusit qe e tregojn se nihen te lumtur rrofsh dhe morsh nga ditet e ktyne.O nastradin rrjeshti funit i perket komunizmit debil mos e dhit muabetin tani, po nuk vodhe po nuk vrave PO nuk MASHTROVE? NUK HA BUK NE KAPITALIZEM TRAP.

 8. hajriu says:

  po e shtetezove naften edhe tu japesh buke e ilace popullit atehere je gjithmone diktator, po ua dhe amerikaneve edhe ti besh lesh ato kacidhe qe te falin, atehere mund ta vrasesh popullin tend edhe je demokrat. keto perralla jane per keta qe kane qef tua mbulojne diellin me shoshe edhe per keta kalamajte qe i kane buzet me qumesht.

 9. USTAI says:

  RRoft SALI BERISHA,lum si ne qe kemi xhaxhi saliun dhe xhozin bashk me nipin e mretit,OSALI rrofsht sa malet dhe e drejtofsh ket ven deri ne vitin dymij enjizet e pes,te pakten per kta komentusit qe e tregojn se nihen te lumtur, rrofsh dhe morsh nga ditet e ktyne.O nastradin rrjeshti funit i perket komunizmit debil mos e dhit muabetin tani, po nuk vodhe po nuk vrave PO nuk MASHTROVE? NUK HA BUK NE KAPITALIZEM TRAP.

 10. edi says:

  E cuditeshme. Plot injorante qe nuk kane lexuar dy fjale ne jeten e tyre por vetem kane shplare trurin me tv, japin mendime prej filozofi e arrijne ne perfundimin se e keqja e botes paska qene Caves.
  Po a e dini mo analfabete qe caves ka 12 vjet ne pushtet kurse diktatori i ketushem ka 22, a e dini mo dele se ai e shtetezoi pasurine kombetare dhe e beri venezuelen nje nga eksportuesit me te medhej te naftes(dhe jo vetem por tegjitha pasurite e kombit i shtetezoj). ne kete menyre fitojne tegjithe. Ndersa ketu tall bythen kush do me minjerat me naften madje edhe me abienti…

  E vetmia gje perse ketu desa e quajne diktator eshte se ate nuk e kishte qejf SHBA…

  Por edhe BBC te hapni do shikoni se thote: vdiq presidenti i venezueles dhe jo nje diktator…

  1. aldo says:

   Dhe jo vetem kaq,te ardhurat nga shtetezimi i pasurise kombtare kane shkuar per te permirsuar jeten e qyeteareve,flas per sistemin mjekesor te lire pa pagese,duke i dhene mundesine shtresave te varfra te kene sherbim mjeksor,po ashtu dhe zhvillimi i fondit te pensioneve.
   Nese Dikatoret neper bote kane pasur si qellim qe populli te vazhdonte te rrinte analfabet e ne erresire,ma ardhjen e Chavezit ne pushtet eshte ulur ndjeshem analfabetizmi.
   Ka qene i vetmi politikan ne bote qe ka fituar zgjedhjet me mbi 70 % te votave.
   Dikush tek nje shkrim i meparshem me pyeti se nga i kisha nxjerre keto te dhena.I them qe te kerkoje ne internet ate qe ish-presidenti amerikan Jimmy Carter ka thene per Chavez.
   E keqja eshte se njerzit marrin per te vertete qe shohin ne tv,p e ditur se jane shume larg te vertetes.
   Nje njeri qe i ktheu pasurine popullit na qenka diktator,kurse nje njeri qe i shet pasurite e popullit kompanive te huaja duke e lene popullin ne skamje na qenka demokrat.
   Qe te jesh demokrat duhet ti shesesh naften amerikes dhe ta lesh popullin ne injorance e skamje.

 11. Akrepi says:

  Eshte normale qe populli i Venezueles humbi njeriun me te dashur te saj,ate qe gjate gjith jetes beri te pa munduren per te permiresuar jeten e popullit te vet.Si kudo ne bote edhe ne Venezuele jo te gjithe ishin perkrahes te tij pasi ka edhe opozite qe e kundeshton ish politiken e tij,por kjo nuk ereson figuren e ketij njeriu.Eshte per te qeshur kur vleresimin per te e ben nje palo NASTRADIN,nje felliqesire qe megjith se vertitet me bebelina gjithcka e nxjer nga goja.Po per aritjet e Kines komuniste a mund te na besh ndonje analize o sejmeni i hajdutit te kombit nalmadhenise AHMET ZOGJI o matuf i shekullit te kaluar,apo edhe keto jane nastradinlleqe,PO TY TAKA HIPUR GOMARI,o ke trute e gomarit.

 12. julius says:

  o nastralesh, ate moralin kristian merre dhe fute ne bythe idiot…nuk ka moral kur nje pakice barkderrash sundojne mbi shumicen e popullit duke e lene te mjeruar…

 13. Pelasgian3 says:

  E keqja me opsionin per te komentuar ne fundet e ketyre artikujve eshte se e drejta i jepet edhe nje shpellari Kamzali/Bathorist qe ç-në e shkruan q-ë me arsim 4 vjecar dhe qe kujton se gjuha shkruhet ashtu sic flitet, edhe nje intelektuali te mirfillte me mendim racional dhe
  me edukim maksimal.
  E verteta eshte se Chavez ishte nje anti-konformist dhe idealist qe punoi deri ne vdekje per popullin e tij qe ngriti mirqenien e popullit te tij qe punesoi me miliona Venezueliane dhe shtetezoi industrite me te fuqishme ne vend dhe i vuri ne sherbim te popullit te tij.
  RIP Comandante Chavez

  1. Ton says:

   Rrofsh qe beni politiken e Venezueles! Po me Saliun qe eshte pak a shume si Çaveja dhe po u shqyen sumen perdite çfare do beni?

 14. shqiptar says:

  boll o injoranter.ai 12 vjet ne politike sala 22 vjet.
  po nuk u dhe pasurine nafte gaz uje energji perendimoreve je diktator.po ai CHAVES i shtetezoi te gjitha pasurite spitalet falas per te gjithe te varferit.ikni te spitalet e sales edhe shikojeni po nuk paguat.
  ka 22 vjet qe po ua fut e majta e djthta te gjithe pasuirte ua kane shitur te huajve.dhe femijet e tyre jetojen si princa kurse ju skeni buke te hani.dhe ju doni akoma sala dhe edi keta burra shteti qe per karrige ua japin cdo gje perndeimoreve.
  europa gjithmone me te futur e ka pasur vetem per interes.

 15. VERONIKA says:

  TemA,na i hiqni kto pamje se na bete per te qare popullin
  Ja Akrepi qe nuk ka as trute e gomarit,po na tregon arritjet e Kines komuniste,haahhahhahhaha,Kina atje ku po i detyrojne te mos lindin me femije…ku si page u japin nje pjate oriz,dhe leket e sklleverve po i perdorin te blejne Ameriken dhe gjysmen e Evropes.Kane arritje te medha ata.Akrepi ,te persekutuareve politik ne Kinen e mamit tend komuniste,femijet jua marrin dhe jua perplasin mbas nje peme derisa vdesin,dhe te internuarit asistojne.Ky eshte komunizmi i jot,dhe i trurit qe te kane shpelar.Problemi nuk eshte i atyre qe jane komunist,problemi ngelet i atyre qe nuk duan “arritjet”tuaja madheshtore,pse nuk mund te jetojne si duan??Pse rraca juaj bastarde,nuk le te drejten e zgjedhjes??
  Komunistet e mjere,kto jane regjime dhe aspak ajo teori qe hodhi Marksi mbi barazine sociale.Kta nen justifikimin jua marrim te pasurve dhe jua japim….vetes tone,vendosen regjime totalitare,ku demi kryesor ngelet thyerja e shpirtit te revoltes.Pra ju heqin nje diktator dhe ju vene nje sundues,dhe ju qani me ke ishit me mire,sepse ju vec diktature keni njohur.
  Degjoni te madhin NAZIF CELA,se ju ka bere nje kenge madheshtore,mbi diten tuaj me te keqe…ate diten qe Zoti zgjodhi tu heq qafe pederastin e pashkolle:Shqiperi pse rri menduar,pse ste shoh si te kam par….se u ka vdek babai djall…fshini qyrret dhe qani dhe kte pederastin e parafundit,spse komunizmi po endet si kufome e pakallur,thote qe kte vit do qeroj dhe ca enverist,mbase na do fati shume dhe ne.

  1. sali berisha says:

   veronika, o budallaqe pa tru ne koke, a ke sy a ke bythe moj injorante , a jeton me kembe ne toke ti moj lavire?

   1. VERONIKA says:

    Saliu po ti cpate mor bir ariu??Po pse une e kam fajin qe ti je enveristi i fundit??Mos u merzit se do te kendoj dhe ty Nazifi.
    Pse i kam kembet ne toke ,po ju them se komunizmi vdiq.Perdor ndonje shprehje tjeter,se po me bind qe je rriturr nga nje malokare lavire

 16. Horri i Bulevardit says:

  Venezuelianet paten fatin qe diktatori i tyre u shua shpejt, pa bere demin e madh te shkaterrimit te dinjtetit te nje populli, ne shqiptaret jemi per tu qare, se edhe diktatori i pare qe patem, rrojti shume gjate, 76-vjec dhe ca vjet na la pasardhesin dhe ne dolem nga ai rregjim te rreckosur dhe te traumatizuar.
  Perseri dhe ky diktatori i dyte, dambllaja ska ndermend ti bjere, keshtu qe na mbetet ne ta ndihmojme te shkoje ne boten e envereve, stalineve dhe cavezeve.

 17. liridoni says:

  R.I.P COMANDANTE
  POSHTE IMPERIALIZMI DHE KLASA SHFRYTEZUESE…

 18. nastradini says:

  KOMUNISTET SHQYPTARE DHE “KOMANDANTI” I TYRE IMAGJINAR.

  Shiqoni o milet si vuajne dhe vajtojne komunistet shqyptare nga vdekja e “komandantit” te tyre imagjinar Hugo Chavez. Po c’ne i ka zene kaq shume DASHNIA keta debile enveriste me nje Diktator ne anen tjeter te Botes? cfare i lidh keta dallkauke kaq shume ne DASHNINE e tyre komuniste? Ju a thonte nastradini o milet i paditur: INTERNACIONALJA KOMUNISTE i bashkon enveristet dhe berishistet, fashistet dhe komunistet, delenxhinjte dhe batakcinjte, vrastaret dhe kusaret, mashtruesit dhe kusaret, barktharret dhe proletaret ne nje thes te perbashket. Kjo INTERNACIONALE KOMUNISTE u ben thirrje lumpenave fanatike per te:

  – VRARE barderrat pasanike
  – VJEDHUR pasurine private
  – MASHTRUAR miletin me llogje komuniste

  Venezuela para diktatorit Hugo Chavez kishte nje tregues GDP per fryme te popullates disa here me te madhe se sot, megjithe rritjen e cmimeve te naftes dhe gazit ne tregun boteror. Po shiqoni o debile enveriste, berishiste apo thjesht komuniste ne TEMA shifrat e Bankes Boterore apo te FMN-se qe te mos komentoni badiava pa dogane:

  http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_GDP_(nominal)_per_capita

  Shiqoni dhe mesoni me trunin tuaj sa te peshkut se Venezuela, nje nga vendet e para ne renditjen Boterore ne prodhimin e naftes dhe gazit ndodhet ne vendin e 60-te ne bote pernga GDP-ja per fryme te popullsise, gje e cila percakton standartin e jetes ne kete vend. Shiqoni o milet injorant se Brazili apo Kili dhe Argjentina jane shume me para se ky vend qe e ka pare Zoti. Shiqoni dhe mesoni te flisni me shirfa dhe fakte dhe jo te hungeroni si kafshe pylli si ju ka mesuar enver Hoxha dhe Sali Berisha. Te dy kopje te Hugo Chavezit.

  1. Bravo Nastradin says:

   Dy here bravo Nastradin

  2. Horri i Bulevardit says:

   Nastradin ste mbeshtes dot ne komentin tend, se e di qe do dali Verronikja te me replikoje si shoku komunist dhe pastaj po Verronikja do te dali si Verorja nga kuksi me dy vazja, qe te replikoje vehten e vet, megjithse jam dakort me sa shkruan.

  3. ALpini says:

   Nastadin,te jesh antienverist nuk eshte se je antikomunist,shume komunist ,pra shume plehra u perdhunuan nga komandanti i tyre dhe sot nje pjese te keqen e atij sistemi e lidhin vetem me nje emer me Enverin.
   Ti nastadin je nje kriptokomunist,asgje me shume dhe ne e shan apo jo Enverin ne nuk na plas fare,nuk na plas as edhe kur degjojme se Baqir Balluku kur ish ne internim dilte ne fshat me veprat e Enverit ne n sqetull,nuk na plas fare kur degjojme se Dashnor Mamaqi i dergonte nga burgu telegram urimi per ditlindje komandantit tuaj Enverit.
   Nastadin shaje sa te duash Saliun se bytha e tij eshte mesuar ,pjerdh sa here e shajne.

   1. Koli says:

    Cke me Dashnorin ti more malukat alpiniqi, jemi ne nje parti more sokol i babs, dikur ishim komuniste na rrahu pak partija se donte te na bente disidente dhe sot jemi prape ne ate parti qe kishim si dhe ti more malukat alpiniqi, pse na del kundra kur jemi ne nje trase, ose ne nje bunker.

   2. nastradini says:

    Po si ja con o ALpin Miku, oponent konseguent i nastradinit qe nga SHEKULLI i Kokedhimes nga ISTIKAMI i Saliut dhe i PD-se se kalbur te tij? Nga emocioni per te mbrojtur Saliun me ke “ngrene” nje r ne emerin tim te lashte o ALpin miku. Kerkova ne fjalorin e shqipes fjalen KRIPTOKOMUNIST por nuk e gjeta. Shiko se cfare gjeta ne fjalorin e trashe te prof. Andokri Kostallari:

    KRIPTOGAME f. vet. sh. bot.
    Grup bimesh (si kerpudhat, fieri; etj.), qe nuk celin
    lule dhe nuk bejne fryte te verteta, qe i kane
    organet e riprodhimit te fshehta dhe qe
    shumezohen me spore; bime pa lule.

    Por nastradini ka shume lule ne shtepine e tij dhe i ka organet e tij dmth PENISIN fare normal dhe jo te fshehta. Prandaj nuk po kuptoj dicituren dhe jam ne veshtiresi per t’u pergjigjur me replike inteligjente.
    Sa per Saliun tone qe ngjan si dy pika uji me Hugon e Venezueles nastradini as nuk e ka share dhe as nuk e ka ofenduar, sepse te dy jane PREDIKUES te nje ideollogjie, te INTERNACIONALES KOMUNISTE qe u ben thirrje proletareve te gjithe vendeve te Botes te bashkohen per te sunduar diktatoret e tyre me dore te hekurt dhe per te implementuar Diktaturen e Bosit. Kohet e fundit ka qene Saliu ai qe po ja permend me ofeza publike emerin nastradinit ne deklaratat e tij ne TV. Ka nxjerre edhe zevendesen bukuroshe kokeboshe te perserise TELLALIN per nastradinin prandaj e shikon qe nuk ke fare te drejte ne vleresimin per mikun tend te vjeter nastradini.

 19. bazarhesap says:

  Te gjithe politikat shkatrimtare te koncesjoneve,shtijeve te pasurive kombtare dhe fuqizimin e vetem 1% te popullsise ne kuriz te 99% El Presidente i c`renjosi nga Venezuela dhe gjithe America Latine. Hugo nuk do vdesi kur deri sa njerezit luftojnr per Drejtesia,Liria,
  dhe Pavarsia kundra forcave Okupatore dhe Kolinasitore ku do ne bote .SEMPRE FI Comandante

  1. Zigur Qarri says:

   Gjithesesi,disa gjera duhet te ndryshojn,si diktati dhe prepotenca e me te fuqishmeve,por teknologjia esht prone,nuk ta jep kush.Pa teknologji nuk ke shance.Popujt e varfer ecin mbi flori,thote nje fjal e urt.Keshtu qe rregullave te lojes qe ka vendosur Amerika mund ti shmangesh perkohesisht duke shfrytezuar ne menyre barbare dhe shperdoruese rezurset nentoksore dhe mbitokesore(nese ke te tilla),por heret a vone do te lundrosh ne ata ujera sepse nuk ben ndryshe.Edhe vendet komuniste paten nje bum ekonomik 20 vitet e para,por me pas erdhi rrenimi total i ekonomise.Tragjedia ndoshta vjen nga vete natyra e masave njerzore qe e shohin shpetimin e tyre tek njerez me fuqi te mbinatyrshme,nje Mesia qe i ndihmon dhe i mbron nga e keqja,por kjo nuk i ka zgjidhur problemet njerezore,perkundrazi i ka komplikuar me shume.

 20. Zigur Qarri says:

  Nje tuf rosash te egra ndalen ne nje Vile qe kishte edhe nje pishine te madhe ne kopesht.E zonja e Shtepis zemergjere i hodhi ushqim rosave.Me qindra rosa e mesuan kete dhe zbarkuan aty ku i sigurohej ushqim.Filloi
  ndotja e Pishines,kopeshtit,çatise jo vetem e zonjes por edhe e fqinjeve.
  Plus sherrit me fqinjet,filloi sherri ne Shtepi per harxhimin e lekeve.
  Zonja e ndergjegjesuar per gabimin qe beri,qe nuk ja la rrjedhen e jetes
  rregullave biologjike,si edhe nen trysnin e burrit dhe fqinjeve,thirri ndihme nga Policia,qe si menyre te vetme per ti larguar rosat pa te ishte vrasja e dhjetrave prej tyre.

 21. Sali serbi says:

  Ti Nastradin ngelesh nje qen i ndyre dhe i zgjebosur qe rekesh te çbesh nje mit te popullit venezualian dhe demaskon vetveten .Je pa dyshim nje moster e peshtire , antinjerzore. Hesht nje çast mor kafshe e Sali mosters se ka vdekur nje njeri qe e do me shume se 50% e popullit te vet dhe pastaj fillo sloganet e tua te paargumeta dhe te ndotura vetem me ndjendjen e urrejtjes qe te karakterizon mor felliqesire qe na ke ndotur keto 20 vjet me shume qse gjithe halet e botes.

 22. Kosovari says:

  Ju qe qani per Cavezin,mos u merzitni se e keni Edi Ramen

 23. tironsirefugjat says:

  I nderuar Nastradin ! Shkrimet e tua i kam ndjekur vazhdimisht se shpesh ne to shoh te verteta dhe realitet qe perputhet me mendimet e mia !U befasova me cka shkruan per Caven dhe krahasimin qe i ben me Enverin ,stalinin e diktator kriminel qe dolen e dhunuan ne emer te komunizmit popujt e tyre ku i futen ne ate vath te rrethuar me gjemba me pika vrojtimi qe zbraznin armet e tyre naten e diten kush guxonte ti afrohej ktyre telave ..Kur popujt tan te etur te shihnin cfar behej tej ktij muri e kesaj perdes se hekurt sakrifikonin jeten ,femijt ,familjen e farefisin qe u duhej te nderonin edhe mbiemrin qe te mos e ndiqte dora e gjat dhe e llahtarshme e luftes se klases ! Pse mor Nastradin ti nuk sheh se si ju pi gjaku amerikes latine ku ata nuk paten asnje pasoj luftrash boterore por vetem kurdisje pucesh te injektuara nga dajsami i madh qe te ruajn interesat e firmave te tyre ,ti linin ne varferi te plot qe te benin jeten e tyre prallore ne kuriz te ktij kontinenti ! Kur pyeten dikur nje fshatar Venezueles cili esht ndryshimi i asaj kohe me kte ai u pergjigj : Nuk kisha kepuc te vishja e tani kam ,haja mish nje her ne muaj e tani ha nje her ne jav- Nuk ka regjim me te pakenaqur e sidomos kur ju ke konfiskuar pasanikeve 2 milion hektar tok dhe ja u ke dhen fshatareve per shfrytezim ,e u ke krijuar kushte siguracioni falas ku nuk ju jep bankave fajdexhie asnje mundesi te te pijn gjakun e i cove ne djall E kuptoj do me thuash se kto ngjajn me ato cka pan syt tan por mos nenvlehteso se jemi ne 2013 dhe nuk esht e leht te perballesh e te luftosh me “luanin”dhe makinen me te fuqishme kapitaliste ne bot ! E pam dhe kapitalizmin dhe po e shohim si ai funksonon ne Evrop e ne vendin ton !Jemi brezi qe i provuam te dy “embelsirat” dhe cka ato kan ne perberje dhe besoj se jemi ata qe dim te nxjerim konkluzionin e sakt Jemi ata qe nuk e ham sapunin per djath se po kuptojm mir si funksionon “sistemi” Nuk dua te shkruaj me gjat e me argumenta se esht koh e humbur por doe mbyll duke shprehur dhmbjen e thell pe kte udheheqes kurajoz qe ne kte epok jan mjaft te rall se sic e shikon e paguajn me jeten e tyre …Me respekt i nderuar Nastradin….

  1. nastradini says:

   I nderuari tironsirefugjat,
   faleminderit per konsideraten, por nuk mund te bie dakord per shume gjera qe na ndajne si botkuptim per Boten. Pa dashur kursesi te imponoj bindjet e mija dua te spjegoj se kam bredhur mjaft ne vende te Botes dhe kam takuar mjaft shqyptare ne Evrope dhe matane oqeanit, edhe nga ata qe flinin dhe e kalonin jeten ne ndonje kembe ure edhe nga ata qe i kishin rrogat me 5 ose 6 shifra ne dollare USD. Zoti dhe Natyra kur krijuan njeriun sajuan edhe konkurencen midis tyre per te prishur barazine dhe per te nxitur ZHVILLIMIN. I afti ecen perpara, i paafti mbetet prapa dhe nuk mund te pretendoje jeten e konkurentit te tij te afte. Kjo eshte edhe fillozofia e Kapitalizmit qe eshte huazuar nga Zoti dhe Natyra. BARAZIA qe reklamoi komunizmi idealist ne fillim te shekullit te 20-te gradualisht solli edhe shkaterrimin e tij ne te gjithe Boten pas 72 vjetesh eksperiment ne Rusine Bolshevike, kur anija Aurora shpalli fillimin e revolucionit komunist ne Sankt Peterburg si nje epoke e re ne historine e Botes. Ku eshte Rusia sot, vendi me i pasur ne Bote per nga te gjitha resurset natyrore? Me 100 dollare rroga ne muaj dhe mjerim total per popullaten, me diktature te mafies komuniste dhe KGB-se ne pushtet qe nderron postet president-kryeminister si kuklla “matrjoshka” prej druri. Kjo eshte ajo qe duan enveristet per Shqypnine tone? Per Venezuelen nuk mund te flitet pa i u referuar shifrave konkrete dhe ato tregojne se me ardhjen ne pushtet te Hugo Chavezit ekonomia e ketij vendi filloi tatepjeten per peruidhen 1999-2005 sic e ka argumentuar me fakte edhe nastradini. Tregimet e fshatarit me kepuce dhe mish jane demagogji komuniste dhe shqyptaret qe kane jetuar Enver Hoxhen e njohin mire kete. Sepse faktet tregojne nje pamje tjeter. Fati i ka dhene Venezueles nafte dhe gaz me bollek, por vendi ndodhet shume prapa Argjentines pershembell dhe Brazilit qe nuk kane resurset e saj. Opozita e ketij vendi eshte mjaft e fuqishme sidomos me dy organizata masive qe perfaqeson: me Sindikatat Puntore dhe me Unionin e Tregetareve, por eshte masakruar mizorisht nga bandat e armatosura te Hugo Chavezit me nje terror ultrakomunist edhe ndaj popullates. Bandat e Chavezit kontrollojne totalisht edhe median ne Venezuele, prandaj informacioni eshte i kontrolluar. Dua te kujtoj se Venezuela eshte Republike Presidenciale. Hugo Chavezi para se te semurej ndryshoi edhe Kushtetuten me nje urdher si leter bythe dhe e beri Presidentin e vendit pa afat mandati dmth te PERJETSHEM, duke e shpallur aktualisht veten MBRET. Por Zoti ne qiell e pa dhe e denoi sic i ka denuar edhe shume diktatore te tjere.
   Dua ta mbyll repliken me nje thenie te Curcillit: “Demokracia Kapitaliste ka shume te KEQIA, por eshte me e MIRA qe ka zbulluar njerezimi deri tani!”
   Nga nastradini.

 24. xhaferri says:

  O KOSOVAR EDI RAMEN E KEMI ZGJEDH VET NE PO TI SHKO ZGJIDH PUNET E MITROVICES OR PALL SE DO TE BI RRUGA NOJ DIT NGA URA IBRIT DHE DO HASH NOJ TULL MAS QAFE.

 25. Akrepi says:

  Sa shume prekesh moj VERONIKA,e kuptoj shqetesimin tend edhe nervozizmin qe te ka ngritur lesht e p….it perpjete,por kjo eshte jeta me te mirat e te ligat e sa.Por megjithate te jap te drejte se pune semaforesh gje qe nuk e beje dot me perpara dhe tashti tu dha rasti te fitosh kohen e humbur.Kontribo sa te mundesh ne demokracine Saliniane se ky ja u hoqi breket e ja u vuri ne maje te kokes,pastaj cke me trute e gomarit kur ti je e interesuar per ate qe ai ka mes shaleve Nastradinin.

  1. VERONIKA says:

   Akrepi,jo une nuk jam prekur fare.Kur vdes ndonje Cavez komunist,une bej dasem.Ti pse u preke??Te vdiq baba komunist,apo nuk te pelqeu kenga qe te pershendeta??Po pse mor bir ariu ,ju keni qare si familje???Do qaje medoemos,te conte ne internim mamaja parti.Po te kujtoj qe dhe jotem ka heq br…ndryshe nuk kishte si te dilje ti kopili i brigadierit i zene te mullari.Tju kete lene uraten Cavezi,dhe per te tilla gezime u shkruajtesha prape!

   1. vis Cerri says:

    Hahahaha, je e madhe Veronika.
    Jeni shembull tipik i shqiptarit apatik qe nuk ben asgje.
    Te me ndjesh por me ngjason si nje hibrid mes Jozit, Lenkes, Cecos e Monikes, vetem se pa pushtet.
    Aman vazhdo shkruaj per komunizmin, dhe une te jap fjalen se shikoj me kurre portokalline.

    1. VERONIKA says:

     Visi,po cfare e ke kte eksperience te keqe?Po si ke arriturr ti njohesh kto kafshet qe as ne kopshtin zoologjik i pranuan?Uroj mos te jesh ndonje kopil i tyre.Mos shiko portokalline se vetem do qeshesh,do behesh me budall se cje,lexo ktu se do mesosh ndonje gje.
     Te me ndjesh dhe ti qe nuk jam ne pushtet me bagetite e tua.Na pelqen ta kalojme kohen keshtu si apatik,dhe jo si lavire hajdute!

     1. vis Cerri says:

      Seç me ke nje humor theres periferie, ky duhet te jete çelesi i suksesit tend ketu. Bravo!
      Sinqerisht je e madhe, ti duhet te jesh arsyeja e legalizimit te abortit. Vazhdo keshtu se je mire, dhe ndoshta ja arrin te pranohesh te kopshti zoologjik.

 26. tironci says:

  duhet te kuptohet se ky nuk ishte si enver hoxha, qe vodhi gjithe pasurit e shqiptareve dhe e skllaveroi popullin.ku kishte atehere ne shqiperi te shkoje ne dyqan dhe te merje ushqime me nje cmim 10 here me pak si dhe ndihma sociale. Atehere edhe vezen e haje me tollon, ndersa ky i dha popullit te vet ushqim e edukim, paksa se po perdorte dhunen kunder kriminelave. Nuk e donte populli i tij kot.Dhe mbi te gjitha ai e lejoi pluralizmin ne vendin e tij, pra do te thote se atje ka demokraci. ndersa enveri nuk e lejonte nje gje te tille se e dinte qe populli nuk do ta votonte me kurre. Ky nuk ka bere krime politike si enveri, qe po ta hapje pak gojen te groposte te gjalle, ndersa ky ketu lejoi dhe te benin fushate kunder tij.Me nje fjale jane te dy si nata me diten.
  Perjet qofsh i nderuar ne mendjet tona komandante, nje si ty i duhet sot shqiperise ne keto dite te veshtira.

 27. pw says:

  Nje nga pioneret qe luftoi per rendin e ri.RIP!

 28. Human says:

  Tifonc,ngaterron kekun me byrekun,pra legjenden Enver me pragmatistin socialist Caves.Kishin dhe gjera te perbashketa sidomos ne shkallmimin e borgjezise,zhdukjen e diferencave pasurore.Ben shtetin te fuqishëm.Enveri beri luften nac-clirimtare,ishte ne front me SHBA,Angline,Rusine…Caves i mungon kjo,por s’ka faj…Enveri shpalli ate qe as Berisha e qente e tij serbe ne Qeveri nuk e rrezuan dhe rrezojne dot:REPUBLIKEN-me 11 janar 1946,Enveri e nenshkroi ate dhe kjo do i mbetet do a sdo antienverizmi ne vdekje edhe tani!Caves kjo i mungon.Pluralizmi iCaves socialist,eshte dukuri e kohes sot dhe Enveri,si Ramizi do ta lejonte,mesiguri,mundet me “projekt”me te sofistikuar dhe njeri me te afte se Berisha qe e pruri Ramizi,dhe vrau shqiptaret ne Gerdec,21janar e shkaterroi industrializimin e Hoxhes,aq te kerkuar sot nga bota sot ne krizë!
  Caves beri ato qe ka bere Enveri,shtetezoi naften,hidrocentralet,minierat,do nacionalizonte token,prone shtetrore,por dhene privateve me 30 vjet-90 si ne Zvicer,per te mos u vrare njerzit si sot ne Shqiperi!Caves ka burgosur mijra trafikante,vrases dhe vjedhes,keshtu bente edhe Hoxha,shkelsit e ligjit kishin vendin ne burg,pavarsisht se krahu i Beogradit ne KQPPSH,banda e Veriut,per te mos dashur kosova Shqiperine,por Serbine,e beri vendin qellimisht me interrnime,burgosje dhe vrasje…Sot ata qe shajne Enverin,jo banden e Veriut,Ramizin,nxenesin e tij Saliun,dashur pa dashur i sherbejne ende Beogradit!Ka te tjera!Caves eshte njeri prej BRIKS,por me rezultativi se mbi 20 milion boliviane i nxori nga varferia brenda 10 vjeteve dhe patì ne dore per ata,pasurite kombetare te cilat serbosllavi Berisha do ti shes!Ja pse e duan ende shumica Enverin dhe sot ne Bolivi qajne Caves!Kishin te njejtin dashuri per vendin e tyre dhe kjo i mban ne piedestal!E ardhmja u perket atyre,kapitalizmi vdiq.Te propozoj per ngritjen tende politike,rene pertoke si sllavit Nastradin,te lexosh librin:”Il Libro Nero Dell Capitalismo!”(Libri i zi i kapitalizmit)dale tani ne qarkullim ne France,ShBA,Angli,Itali,Gjermani…

  1. nastradini says:

   Nuk ke shkolle fare o HUMAN pa shkolle si Enver Hoxha qe s’mbaroi dot asnje shkolle. Po meso pak gjeografi nga nastradini more malukat qe Venezuela dhe Bolivia jane shtete te ndryshme, Venezuela ka nje popullsi prej 30 milion banore, ndersa Bolivia ka 10 milione banore dhe Presidenti i Bolivise quhet Morales dhe nuk ka vdekur akoma. Venezuela ka plot nafte dhe gaz, ndersa Bolivia eshte vendi me i varfer ne Ameriken Latine. Meso pak gjeografi more HUMAN pa shkolle perpara se t’i japesh mend nastradinit dhe te hiqesh si GARIB maje plehut ne TEMA.

  2. VERONIKA says:

   Kerkoj ndjese qe ju kujtoj zt.Hjuman jashtetokesor,Imeri e shpalli republiken mbasi kaloi ne sater deputetet dhe familjet e tyre.
   pra shpalli republiken e gjakepirjes.
   Po e le me kaq ,leksionet po i jep Nastradini.
   Ah se harrova,ka nxjerre dhe nje liber Anglia,ku ben renditjen e mostrave te njerezimit,shiko ne cilin vend e rendisin heroin tend gjakepires.

 29. Plera te kombit says:

  Pershendetje Human,komenti juaj eshte i vlefshem per te gjithe injorantet e plerat e ketij forumi qe Enveri nuk i zhduku po i la keto baxhella te felliqin dynjane semaforeve te perendimit.Eshte keq kur mundohesh qe prostitucionin ta mbulosh me regjimin diktatorial,por gjithsesi pune prostitutash.

 30. hysnia says:

  O shqipetar qe prashitni kot. Hugon e vlereson apo e cvlereson populli i tij (venezuelas). Beni mire te heshtni me llapjet e kota. Beni mire te analizoni me mend ne krye shtetaret shqipetare qe ju lerojne mbare e prape si te ishit afrikane. Hasta la vista Caves!

 31. Human says:

  Nastro-din,mos kerko te “kapesh”tek lapsusi im,per Bolivine ne vend te shkruhej Venezuele,sepse edhe ne Bolivi ka zi per bolivianin e madh(Bolivine per vdekjen e Caves e ngushelloi edhe Obama,Putin,Napolitano,Hollande…perjashto sllavin tend Sali(nuk kam informaciom)…aq te dashur indirekt prej teje,si prosllav qe je,dukshem!..Te tjerat e tua jane ujë,sepse Enveri nese ka bere nje gjë te mire,me te miren,kurre nuk shiti interesat e vendit,pasurine kombetare e la per shqiptaret,familjen pa prona,pasuri,dhe shqiptaret ne barazi jetese sipas kohes qe jetoi!11 Janari 1946 eshte lapidari,busti i tij i arte qe horra si ju qe ua beri mire nese u vrau per tradheti(lexo Xhelal Staravecken te kuptosh kush eshte Enveri,lexo Krushovin,te kuptosh “pluralisti qe u largua pasi hodhi balte mbi mua…”Lexo enciklopedine franceze germa E..te kuptosh kush eshte Enveri,qe natyrisht u spostua nga banda e Veriut qe ti tinezisht i sherben,e cila paguhej nga UDB…Caves eshte gjigant i sotem,sepse u be’ Robin Hud i Venezueles,duke bere dinjitoze jeten e miliona venezuelasve,gje qe nuk shikohet ne Shqiperine tone,ku flasim te njejten gjuhe dhe dallojme se ti i sherben antishqiperise,duke share gjigandin Enver Hoxha,kurse ne,sbumica e mbrojme me faktet pozitive qe ka bere duke perparuar Shqiperine edhe pse i ashpersuan per Beogradin,luften e klasave,ata qe ishin te shitur dhe prune te tjere te shitur!…Caves,shihet me mire tek lotet e sotem te venezuelaneve,dhene qarte edhe nga Rai…Meso te lexosh Xhelal Staravecken te kuptosh pse ke mbetur bisht qeni…

 32. tironsirefugjat says:

  Ah mor Nastradin mos ma permend ate tragjedi Argjentin qe e hodhen brenda nje nate ne gropen e falimentimit dhe e masakruan ne varferin me te rend historike ate popull paqedashes qe akoma vuan pasojat e saj !Duhet ta dish sa te pameshirshem u treguan dikur me ate popull ku mbreteronte pluralizmi e liria!Ndonese nuk kam forcen e shkrimit dhe rjedhjes tende por te drejten ti shoh gjerat nen nje kendveshtrim tjeter nga i yti pa dashur kur te pajtohem me regjime staliniane dhe enveriane ,besoj se me lejohet ! Un kuptoj kush komandon sot boten dhe ku shkojm !Un kuptoj qe ata qe komandojn poujt dhe quhen pushtetar jan marioneta qe mbjellin korupsion qe te pasurohen ne emer te demokracis dhe pluralizmit ! Qe vrasin ne mes te dites e mbas shpine per ta mbrojtur pushtetin makbethian ! Un kuptoj qe popujt jan sunduar tashme nga borxhet neper bankat private qe besoj te dish kush fshihet pas tyre ! Ky lloj sundimi i ri hodhi ne rug shum familje amrikane qe nuk kishin mundesin te paguanin !Greqin po e zhysin ne mjerim cdo dit sepse krijuan nje kriz ku gjith Evropa po dridhet nga pakenaqesia dhe reziku i ndonje lufte mes popujsh qe te pasurohen te pasurit ! Po flas si komunist dhe me vjen keq se e provova ate sistem dhe nuk haroj tmeret e tij Nuk di se cfar esht ajo qe do sjell lirin dhe demokracin e vertet dhe udheheqes te denj per poullin qe drejtojn.Prandaj kur shoh nje Caves qe ben nje perpjekje te dal nga nje sistem ku po cohet njerzimi me forcen e paras me ngjall simpati e admirim pavaresisht nga se mundet te mungoj persosmeria per vet rrethanat ku lufton ! Keshtu pra i shoh un me kte mendjen time modeste ato cka ndodhin reth nesh ! Respekte.

  1. nastradini says:

   Kam qene ne Argjentine para nje viti dhe mu duke nje vend mjaft normal pas krizes ekonomike me nje zhvillim per ta patur zili. Greqia e “mjeruar” prodhon mallra dhe sherbime 27 mije dollare ne vit per fryme popullsie. Shqypnia jone e “lulezuar” prodhon 4 mije qe do te thote 7 here me pak. Se po te flasim per SHBA-s do ta fusim debatin ne rruge pa krye sepse do te mesojme qe ky vend i teknollogjive te larta prodhon mallra dhe sherbime afro 50 mije dollare ne vit per fryme popullsie. A e kupton sa pa dogane jane deklarat e replikus tuaj? Per lehtesi po te jap SITE-n me te dhenat e Bankes Boterore dhe te FMN-se per GDP-ne per fryme te shteteve te Botes. Tregues tjeter per mirqenien e popullates nuk ka. te gjitha brockullat e tjera jane demagogji mashtruese komuniste.

   http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_GDP_(nominal)_per_capita

 33. Arapy says:

  Kjo veronika e paska ate pjesen e but intime femnore jo dy gjishtrinj,por
  Dy pllom.
  Sa nji tepsi cifuti.

 34. +10 says:

  Terheqte kemben zvarre per “Cavezin” shqiptar….AMEN

 35. alf says:

  Nastradin,mos shkruaj me!Apo ben shkrime per Edi Paloqen?Ik ore antishqiptar!Njerez si ty pushkatoi Enveri dhe mire beri!Ik ore kolone e peste,funderine,qe te gjithe do te ta perplasnin porten ne fytyre po te njihnin.

 36. tirana says:

  Ky nuk e rru per ameriken.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Array
(
  [0] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 3
      [name] => Aktualitet
      [slug] => aktualitet
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 3
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 81690
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 3
      [category_count] => 81690
      [category_description] => 
      [cat_name] => Aktualitet
      [category_nicename] => aktualitet
      [category_parent] => 0
    )

  [1] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 12
      [name] => Bota
      [slug] => bota
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 12
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 8957
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 12
      [category_count] => 8957
      [category_description] => 
      [cat_name] => Bota
      [category_nicename] => bota
      [category_parent] => 0
    )

  [2] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 1
      [name] => Kryesore
      [slug] => kryesore
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 1
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 34748
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 1
      [category_count] => 34748
      [category_description] => 
      [cat_name] => Kryesore
      [category_nicename] => kryesore
      [category_parent] => 0
    )

)
Top
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
X