#NdihmoniAnxhelen/ Jepni edhe ju kontributin tuaj sado të vogël per ti rithyer buzëqeshjen /Anxhela Nocka. Kliko Ketu
mbyllet per 10 sekonda ose kliko X

Azem Hajdari rri aty ku je!

bld (1)Nga Bledi Mane- Public Enemy

 

I dashur Azem!

Ky burri që po të bënte elozhe pasdite në Qytetin Studenti, është ai patrioti yt tropojan që të shfrytëzoi keqas e të spostoi nga kryetar partie në fillimvitin plot dilema 1991. Është i njëjti burrë që nuk të bëri kurrë ministër, ai burri që të akuzonte për spiun të Ramiz Alisë, të hoqi mandatin e deputetit e të ndrydhi duke poshtëruar grevat e tua të urisë.

Ky burri plak të uronte sot ditëlindjen, por mos harro se po ky hundëshkabonjë të nxori në pritën e atentatit e pasi u deklarove i vdekur, me arkivolin tënd e me ty brenda të përplaste në dyert e kryeministrisë së Fatos Nanos.

E mban mend kur ti nga brenda arkivolit të lagur nga shiu i atij shtatori të shtangur të 1998-ës klithje plot dhimbje:

-Kujdes se më plagosët dhimbjen!, ndërsa ky burri i qokave jepte urdhra të të vrisnin dyfish në bulevard.

Zyrat e Tosit ishin bosh atë kohë se vetë Tosi iku të luante Texas në atë casino-në buzë Ohrit në Maqedoni ndërkohë që tani Nano dhe Berisha janë bërë miq për kokë. Po ti? Ti je tretur or mik.

E mban mend kur ti protestoje në grahmat e fundit të bolshevizmit kundër bllokmenëve të mykur, por kohët kanë ndryshuar dhe tani ish- miqtë e tu një tjetër Bllok kanë ngritur.

Shoqja Nexhmije është ende gjallë, por me konsensus u zëvendësua nga shoqja Liri Berisha, Lenka Çuko nga Jozefina Topalli, Pali Miska nga obezi Ilir Meta, Kadri Hazbiu nga shoku Fatmir Mediu dhe Alfonsi, Alfons Gurashi gazetari i partisë më së miri kronikohet nga Blendi Fevziu me katër mbiemra dhe katër gjyshe.

Po Bujarin e mban mend? Jarin me mustaqe që kishte frikë të hynte brenda selisë së PD-së, porsi Haxhi Lleshin e kanë gjymtyrosur president të republikës së tyre.

Harrova të të them që djalin e madh të Xhelal Bashës, Lulin, të cilit i thërrisje në Rinas “oj shoqja kameriere”, e kanë komanduar kryebashkiak të Tiranës e ky patrioti yt ka ndërmend ta bëjë kryetar partie, por nuk ia ka besën.

Sikur ta di që kërkon të dish pak më shumë për Qytetin Studenti ku filloi lëvizja historike. Me gjysmë zëri po të tregoj se ish- marangozi dembel Bujar Brovina është bërë drejtor dhe përfundimisht pas 19 vitesh përfundoi edhe studimet universitare për histori. Natyrisht Bujari nuk ka për të marrë kurrë mundimin të shkruajë ashtu pa frikë e pa censurë kujtimet e ditëve të bekuara të dhjetorit 1990, por ndjehet krenar se qysh me ardhjen e tij, çmimi që të paguash një roje godine pas një nate të egër me studentet, ka zbritur te 2 mijë lekëshi. Ah, desh harrova. Në Qytetin Studenti të kanë ngritur edhe monumentin tënd. Nuk ngjani fare të dy. Të kanë ekspozuar lakuriq vetëm me një pallto krahëve. Të kanë lenë ashtu të zhveshur të ndjesh të ftohtin e regjimit që u instalua porsa ti ike e për këtë merita është e skulptorit artist, jo e skulptorit qeverisës.

Azem Hajdari gëzuar ditëlindjen dhe më fal që të shqetësova në ketë përvjetor!

Urimi im më i mirë për ty?

Rri aty ku je e mos u bëj pishman. Ti të paktën je i vdekur i gjallë e të kujton njerëzia, këtej nga partia jote janë të gjithë të gjallë të vdekur e nuk i duron dot më askush.

 

*facebook.com/bledi.mane

twitter.com/blediMANE

76 komente në “Azem Hajdari rri aty ku je!”

 1. safeti says:

  Alfons Gurashin te lutem mos e zer ne goj se esht legjenda gazetaris, jo gazetaruc si ti.

  1. Albogentivlora says:

   Ik ore pirdhu!

   1. Vlora says:

    ha ha ha ha na u nevrikos xeni per gurashin.

  2. elio says:

   Kush me Fonci, qe perqafonte enverin qe kur ishte i vogel dhe ishte zar i Byrose duke komentuar me pasion pershendetjet e Enverit, ai qe djemte e tij silleshin si bllokmene ne fakultete…Safeto..kemi kohe qe themi qe jeni ju te PD enveristet…tani eshte prova…

  3. N Shabani says:

   Blendi artikulli yt eshte disi i mire por nuk e ke kritikuar Azemin per te metat e tij megjithate mire ben qe i thote le te rrije atje ku eshte i vdekur, se e vrau Berisha dhe e tradhetoj edhe familja e vet.Persa i perket Alfons Gurashit une kam mendimin se Alfons Gurashi ishte nje gazetar i madh dhe Enver Hoxha nuk ishte budalla qe e mbante gazetar ne TV shqiptar. Ai vertete punonte ne median e diktatures por nuk ishte faji i tij qe ishte vendosur diktatura. Alfonsi kur bente kronikat te rrenqethte mishin me menyren e tij te leximit te tyre. Krahasimi qe i ben Alfons Gurashit me Blendi Fevziun une them qe e ndyn figuren e Alfons Gurashit duke e krahasuar me nje sahanlepires e servile te ndyre si “Uriah Hipi” romanit “David Koperfild” Blendi Fevziun. Alfons Gurashi bente punen si gazetar ne kohen e diktatures per mbijetese dhe ishte nje profesionist i talentuar kurse Fevziu e ben me qef detyren e servilit ndaj regjimit se shume mire mund te kishte zgjedhur rolin e gazetarit opozitar duke luftuar kunder se keqes por ai zgjodhi rrugen e lepirjes se kepuceve te pushtetit per ca kocka te hedhura nga pushteti.Sinqerisht nuk i shikoj programet e Klanit vetem prej Fevziut e Arian Canit.

   1. Erik says:

    N Shabani shkruan pak me siper-
    Alfons Gurashi bente punen si gazetar ne kohen e diktatures per mbijetese dhe ishte nje profesionist i talentuar kurse Fevziu e ben me qef detyren e servilit ndaj regjimit se shume mire mund te kishte zgjedhur rolin e gazetarit opozitar duke luftuar kunder se keqes por ai zgjodhi rrugen e lepirjes se kepuceve te pushtetit per ca kocka te hedhura nga pushteti.Sinqerisht nuk i shikoj programet e Klanit vetem prej Fevziut e Arian Canit.

    Atehere me lind nje pyetje per ju z.Shabani;-C’ndryshim ka nje gazetar qe lufton per mbijetese(qe do te thote ti beje servilin dhe hosana regjimit)dhe nje gazetari servil qe me punen e tij edhe ai lufton per mbi jetese brenda regjimit te llojit te vet..?

    Per mua ja qe te dy si dy pika uji…e asgje me teper.Ndryshe ai gazetari i atij regjimi enverist duhet te kishte bere disidentin te pakten nje here te vetme,per te pare termometrin e kohes,por ai kete se beri se ishte nje lloi si Blendi kok predha i sotem,keta tipa dine vetem te lepijne kepucet e padronit.Keta jane shushnje qe te ngjiten pas trupi dhe te shketun vetem kur ke vdekur…

   2. voica says:

    Ti Erik,ja ke fut kot ne argumentin ndaj N.Shabanit.
    Kurse Blendi Mane mund te paralelizonte shume mire gazetarin Fahri Balliun(ate te zerit te popullit, jo te 55)

  4. Martin says:

   ti kush je zhulali?! artikulli ‘very nice’!

 2. loni says:

  shum bukur e ke shkruajtur bledi,,,por me pak fjale nje cop legen ishte azemi dhe e meriton vendin aty ku eshte,,,

  1. homeri says:

   —-nuk ja vlen te shkruhet per nje horr ,kondrabandist armesh ,krijues i grupeve kriminale ne lazarat , shkoder , lushnje ,ure vajgurore etj, shkaterrues i gjitheckaje ne shqiperi . Atje ku ndodhej AZEMI kish vrasje dhe shkaterrime. Nje cub i pabese , qe veproi si cub dhe e vrane si cub

  2. j says:

   IK More legen ,Kurv e keqe

 3. aleksandri i madh says:

  Blendi! M***t Azemi m****t Vucidoli e m***t ai qe i beri keta te dy.

 4. DAUT SKELA, VLORË says:

  WELL DONE MR. MANE, WELL DONE!
  PRANVERA SHQIPTARE PO AFRON:
  http://imazheshqip.blogspot.com/2012/04/miresevjen-ne-folene-tende-zoti-sali.html

 5. krosi says:

  Varkari edhe te vret edhe te feston ditelindjen !!!

 6. Bard says:

  C’jane keto perversitete qe botoni pash nderin, eshte bere opinionlliku si bordello, hyn e del secili sipas qejfit.

  1. Martin says:

   me fal, Bard – mos eshte gje shkurtimi i emrit Bastard?!

   1. Bard says:

    Me fal o Martin, u merzite qe s’me pelqen shkrimi i Blendit? Ne fakt, nuk me çudit, se ju u pelqen kjo pune, te flisni me te vdekurit,t’i pergojoni,t’i peshtyni pastaj t’i perqafoni, ti fusni 3 pash nen dhe’ pastaj ti zhvarrosni per tu ballsamosur kufomen,tu kerkoni keshilla, tu sugjeroni si te rrine e ku te rrine, t’u tregoni se me ke u pallohen grate e te tjere e te tjere. Popull pervers qe rri gjithe diten e debaton rreth pyetjes:”Eshte me mire huri ne bythe apo bytha ne hu”

 7. JC says:

  Po te doje te mos rrije aty ku eshte!

  Ajo qe thua ti Blendi eshte gjysma e historise, megjithese e vertete. Sepse Azemi ishte nje cub, nje rrugac lagje, nje injorant qe nuk lidhte dot dy llafe.

  Atij i erdhi ajo qe duhej t’i vinte, pavaresisht se nga kush i erdhi.

 8. ERA says:

  BOMBE, pOR DUHET T I KISHE SHKRUAR QE GRUAJA E TIJ FATQORRJA E MENDJESHKURTA, ESHTE BERE KOKE E KEMBE ME PUSHTETIN DHE SE DREJTESINE AS QE E NJEH E AS QE E PRAKTIKON

  1. Tan_Tironci says:

   @ERA…. Ksaj rradhe, shkruan per Azemin, disa fjale, qe ne fakt i meriton, te mira, e kam llafen. Ndersa, djali i Azemit i lexon, ne mes rreshtave lexon, edhe se kush e nxorri ne shteg Baben e vet, e te vritej ne ate derexhe. Po te jete burre, ky djali i Azemit, do i beje nje pyetje nenes se tij, pse Ajo “puthet” me vrasesit e te pabeset qe vrane Baben e vet. Nese ai, nuk reagon, kuptohet qarte, qe edhe Femija i Azemit se ka pas dasht kurre Baben e vet. Me i llaf, Nuk ka me qene kurre pinjoll i denje si stergjyshi i vet, antizogist.

   P.S. Skena me e bukur: Azemi duke e ditur se cfare Buçeje ishte kar-akteri Arben Imami, me vetedije, ja thyen dhembet ne demon-straten e 26Majit ne Tiron. Kom qene vet prezent, kur {lehra si Arben Imami, Gramoz Pashko ( qe gjoja se cante trapin nga Saliu, por qe Saliu e hypi ne helikopter edhe e hudhi ne det, mos ti gjindet kurre mo, as DNA-ja) e Neritan Kurve Ceka, bojshin te fortet ate dite, por Azem Hajdari i rrifte sikur me qene kalamonj kopshi, dhe as qe e cate karin hic.
   Puna ishte, se Ai donte me fitu zemren e Sales, por Sales, ja ndinte bytha rrezikun, ndaj, edhe e nxorri ne shteg te Haklajve, e ju e dini historine e Haklajve.

   1. demo says:

    Hej Tironci shkrimi yt me pelqeu.Faktikisht del ajo qe thua ti se E shoqja e Azemit ka mare pjese ne krimin e vrasjes te Azemit.Fillimisht ajo e beri kete se nuk e duronte nje kapadei, I cili e rifte 3 here ne Dite. Pastaj per te perfituar nga ndihma qe I dha Sali Berishes te bej Vrasjen ajo u lidh ngushte me vrasesit. Azemi ishte nje bufon qe I sherbeu Ramiz Alise dhe Sali Berishes por ai nuk kuptoj aspak se do te binte viktime e lojes macabre per tu vrare pikerisht nga ata.

    1. anticensurë says:

     demo
     në të gjithë historinë njerzore ka pasur njerëz që kanë bërë punët e pista të pushtetit!ndër këta ka pasur nga ata që kanë bërë ato më të pistat!në momentet finale,normalisht me rrënjen e atij pushteti,këta janë zhdukur nga vetë drejtuesit e tyre!për faktin e thjeshtë për të mos pasur dëshimtarë për krimet e tyre!në rastin më të keq,pushtetarët kanë thënë se krimet i ka bërë,azemi në rasitn konkret,pa dijeninë time!në kokë të vet!
     azemin e vranë për të mos pasur mundësi të kompromentonte barishën në pisllëqet e tij!azemi u flak si limon i shtrydhur deri në pikën e fundit!bile dhe i shtypur tek dera e kryeministrisë!të paktën ai i lau borxhet me shqiptarët,jo ashtu si duhej,në gjyq dhe burg,por në mënyrë më të shpejtë dhe të pabesë!

   2. Bard says:

    Djali I Azemit s’ka si lexon as mes reshtave, as mbi reshta, se eshte analfabet.

    1. anticensurë says:

     atëherë ka për tu bo o gjykatës si nona o deputet si baba!!!

 9. enea says:

  E shkelqyer.

  Per kujtese te te gjithe viktimave te Berishes.

 10. FENOMENI says:

  Mund te kesh shume te meta Z.Mane por guximin tend pak e kane…te dalesh kaq hapur ndaj Sali Berishes kto dite do pak sumatrice.

 11. Liberal says:

  JUST PERFECT !

 12. juli says:

  BRAVO BLENDI E KE QAR KETE QE KE SHKRUAJTUR,KY NJERI U VRA SIC THONE NGA MAFIA E ARMEVE QE AZEMI DERGONTE PER LUFTEN NE KOSOVE POR SALIU E VRAU DHE RIVRAU DISAHERE ME EGON DHE CINIZMIN E TIJ PER PUSHTET BASHKE ME ATE SORREN QE SOT KA NGEL E VE DHE U BE PALE ME ATA QE VRANE,ZOTI E FALTE SE NUK DI SEC BEN POR AZEMI NUK TA FAL KUR TI VESH NE BOTEN TJETER,

 13. ish-lexues i temes says:

  shkrim pervers. Tema, sapo humbe nje lexues te rregullt. do humbesh shume shume te tjere me perversitete te tilla. hajt me te mira

  1. enea says:

   Ku e shikon perversitetin ne kete shkrim?

 14. Baro Corrogjafi says:

  Ah Azem, Azem ! T’i numeroi ,por jo te gjitha meritat e tua dhe perballjet me komunistin Sali Berisha Ky gazetari, Beldi Mane quhet. Ai (Saliu ) te baltosi ( jo vetem nje here ),kur ti ishe i gjalle,kur te nxorri ty dhe te perndjekurit e tjere politike nga greva e urise me shkopinj gome ; i ke deng ( po ti nuk ke mundesi tani ) t’i lexosh gjithe gazetat e RD – se ç’shkruanin per Ty: Lume sharjes qe sot mundohen te çbaltosin :Ky patrioti yt, Xha Saliu, tani eshte mplakur,por eshte kthyer me teper ne egersire: Te perndjekurit, i la te behen martire, duke sakrifikuar vehten, mafiozet po bejne kerdine : Tani ju jane versulur kryepoliceve vertete te ndershem e te devotshem per te punuar pewr kete vend.
  Dhe xhaxha Saliu , sikurdohere hipokrit, sot mbajti nje fjalim “mallengjyes ” per Ty. Shume duhet te dije ,por ,me mire je atje ku je dhe do te ishte me mire te mos i dije te gjitha se çfare po i punon ai , Xha Saliu , ketij vendi , me emrin S H Q I P E R I !

 15. LORA says:

  Bledi te ka pasur me lezet t’i drejtoheshe Xhevat Hanes,Ardian Klosit,vogelushit Durda,,,,,
  Per mua ,e ke kot qe harxhon fjale dhe emocione per gangon dhe kriminelin azem hajdari.

 16. Adoleshenti REVOLTUAR says:

  Ate OBEZ nuk ta fal Iliri, mbaje mend cdo te bej. ha ha !
  Ju qe shani te vdekurit jeni LEGENA, PUSHTA…
  Ju skeni asnje prove qe te fajsoni dike, MAESTRO i orkestres se vrasjeve ne Tropoje dhe vrasja Azemit ka qen ne ditet me te erreta te kombit, ku nuk dihet nese erdhi nga Serbet apo nga gjakmarrja qe kishte si burim Tropojen, apo Nano.
  Kush nga veteranet e PD ka mbet akoma ne strukturat e saj? Ku esht Gramoz Pashko? Apo dhe ate do e quani trafikant…
  Populli me pa shtyll kurrizore ne sic duket jemi ne Top 10. Ju nuk mund te perfaqsoni popullin Shqiptar, por dhe ato qe shprehen ne tv jan vertet e njejta prerje.

 17. kel ukaj says:

  Per ata te cilet kane vdekur nuk folet keq. Por Une them si e mendoj. Azem Hajdari i ka borxh te madh demokracise shqiptare. Se nuk do te ishte Ai, PD nuk do te ishte ajo qe ishte dhe kjo qe eshte. Se nuk do te ishte Azem Hajdari sot nuk do te ishte Sali Berisha. Sa vuajtjet i ka shkaktuar popullit shqiptar! Mut Azemi, dy muta Saliu.

  1. Meleku says:

   Misioni demokrat – demokratizimi i Shqiperise, Kosova dhe i gjithe kombi shqiptar i lire, integrimi ne strukturat euroatlantike, levizja e lire – Shqiperia si Europa.

   Demokratet nuk mund ta lene misionin te paperfunduar.

   http://www.youtube.com/watch?v=983JknWcG0U

 18. Meleku says:

  Azem Hajdari te panjohurat e nje krimi

  Andi Bushati

  18 Shtator 2010

  Faktet dyshimet dhe hipotezat te bejne te mendosh se vrasja e Azem Hajdarit ka qene larg te qenit ashtu sic e pershkruan vendimi gjyqesor – nje vrasje per hakmarrje. Perfundimi i procesit per kete krim eshte nje njolle turpi per sistemin tone te drejtesis.

  Gjate perkujtimit te pervjetorit te 12te atentatit vdekjeprures ndaj Azem Hajdarit bashkeshortja e tij ka deklaruar se ceshtja e vrasjes se deputetit te PD-se nuk eshte zbardhur. Se procesi ka qene nen trysni politike ne nje kohe te veshtire dhe te pamundur per te marre vendime te drejta dhe prandaj ai duhet rihapur.

  Ne fakt qe ne pranveren e vitit 2002 kur Gjykata e Shkalles se Pare pas nje maratone prej 65 seancash arriti ne perfundimin qe provat tregonin se …vrasja eshte kryer per motivet e dobeta te hakmarrjes te gjithe ata qe e kane ndjekur sadopak kete ceshtje jane ndiere te zhgenjyer. Megjithese Gjykata kishte zbardhur skenen e krimit megjithese ajo kish vene gishtin mbi atentatoret e vertete Jaho Salihi dhe Fatmir Haklaj ajo kish neglizhuar nje pjese te rendesishme te ketij krimi. Kush i kishte shtyre keta njerez Kush kishte perdorur futjen ne loje te rregullave te Kanunit per te kryer nje krim te paster politik

  Dhe keto pikepyetje ne ate kohe nuk lindnin vetem nga deklaratat e percarta te Sali Berishes se krimin e kishte urdheruar Fatos Nano i cili i kishte takuar vrasesit ne rrugen Tirane-Rinas ndersa kthehej nga nje takim nderkombetar ne Lisbone vite me pas ai u zevendesua me Rexhep Meidanin. Ato nuk motivoheshin nga perdorimi i pashembullt qe ish-shefi i opozites i ka bere cdo historie per interes te politikave te dites.

  dokush qe e ka njohur sado pak kete ngjarje eshte i bindur se ajo nuk eshte nje histori e thjeshte hakmarrjeje. Per nje mije e nje arsye. Ato kane te bejne se pari me intrigat e pafundme per manipulimin e zbardhjes se ngjarjes qe nje aparat i tere propagande vuri ne loje dhe se dyti me menyren se si shteti u soll me frymezimin me fshehjen e me pas me eliminimin e vrasesve.

  Vrasesit e Azemit mund te kishin ne thelb nje motiv marrjeje gjaku por ai u fry u nxit u mbrujt e u mbrojt nga segmente te larta te shtetit.

  Ndryshe nuk kish se si te shpjegohet qe te gjithe ekzekutoret ishin njerez me uniforma. Ndryshe nuk shpjegohet sesi Jaho Salihi i denoncuar menjehere nga PDja nuk arriti te ndalohej megjithese ish-ministri i rendit Perikli Teta nxori nje urdher menjehere per kete. Por dyshimet shkojne edhe me tej. Si eshte e mundur qe vetem dy jave pas kesaj vrasjeje nga banka e kursimeve ne Tirane u derguan 600 milione leke ne drejtim te Tropojes te cilat u vodhen nga te njejtet njerez qe kishin kryer krimin dhe qe kontrollonin realisht kete province problematike te Veriut Si eshte e mundur qe vetem pak dite pas ngjarjes nje grua anonime iu paraqit Gazetes Shqiptare si nena e te vrarit se bashku me Azemin Besnik Ceraj per te deshmuar se atentatoret ishin kater vellezer qe ishin larguar ne drejtim te Milanos Natyrisht pasi e kishte botuar gazeta e kuptoi qe lajmi ishte i rreme beri madje edhe pergenjeshtrim me pas por pyetja qe shtrohet eshte tjeter valle ishin kriminelet hakmarres nga Tropoja aq te zotet dhe aq fine sa te mendonin ti manipulonin mediat

  Natyrisht kjo histori manipulimi nuk perfundon ketu. Per nje kohe te gjate u tentua me cdo mjet qe te krijohej pershtypja se njeriu i interesuar per vrasjen e Hajdarit ishte vete kreu i PD-se Berisha. Shume vite me pas ajo qe do te perdorej ishte gazeta Koha Jone. Vellezerit e Izet Haxhise ish-badigardit te Berishes do ta akuzonin kete te fundit si organizator te krimit. Ata pretendonin se Berisha po mundohej te fajesonte per kete krim familjen Haxhia pasi ai donte te eliminonte njerin prej tyre Izetin qe i dinte shume sekrete perfshire edhe urdhrat per te hedhur ne ere shtylla tensioni ne vitet pas humbjes se pushtetit.

  Por kjo ane propagandistike eshte ana me pak kriminale ne strategjine e atyre qe nxiten vrasjen e Azem Hajdarit. Ana me e erret eshte ajo e pergatitjes se krimit dhe me pas e mosarrestimit nga policia me qellim zhdukjen dhe eliminimin e atentatoreve.
  Keshtu sic kane pohuar vete edhe ish-ministri i Rendit Perikli Teta edhe ish-shefi i SHIK-ut Fatos Klosi te gjithe e dinin qe Azemit po i pergatitej nje atentat. Madje ne zyrat e tyre gjendej muaj me pare nje pohim i Fatmir Haklajt se Hajdari do te vritej se bashku me nente vete te tjere per nje hakmarrje te vjeter. Pyetja eshte cberi shteti per ta mbrojtur Asgje. Nderkohe qe segmente te tij bene shume. Ne menyre te pashpjegueshme nje prej vellezerve Haxhia dhe nje prej vellezerve Haklaj pjesemarres ne vrasje u liruan vetem pak dite perpara krimit nga gjykata e Gramshit megjithese ata akuzoheshin per trafik armesh.

  Por edhe pas atentatit te 12 shtatorit 1998 dyshimet vazhdojne. Megjithese ishin te gjithe me mandate te meparshme arresti dikush per vrasje e dikush per perdhunim vrasesit e Azem Hajdarit u be cish e mundur te mos arrestoheshin. Sepse per te humbur gjurmet ata duhet te zhdukeshin. Me 4 gusht te vitit 1999 Fatmir Haklajt iu be nje atentat me mina te telekomanduara. Ai shpetoi per mrekulli. U dergua urgjent ne spitalin ushtarak ne Tirane dhe kur u be me mire – nuk u arrestua. Megjithese kerkohej edhe per nje vrasje tjeter ai u la i lire me kusht. Sepse – absurditeti me i madh – ai vuri si garanci pasurore kullen e tij ne Tropoje. Vetem tre muaj me pas ai do te vritej ne nje atentat ne fshatin Bujan te Tropojes perpara shtepise se Jaho Salihit. Edhe ky i dyti do te mbetej i plagosur ne kete ngjarje te 4 nentorit 1999 por megjithese qendroi disa dite ne spital dhe megjithese kerkohej edhe per nje krim perdhunimi ai do te largohej i lire nga shtrati i kurimit.

  Jane te gjitha keto fakte dyshime dhe hipoteza qe te bejne te mendosh se vrasja e Azem Hajdarit ka qene larg te qenit ashtu sic e pershkruan vendimi gjyqesor – nje vrasje per hakmarrje. Perfundimi i procesit per kete krim eshte nje njolle turpi per sistemin tone te drejtesise. Ndaj bashkeshortja e tij ka te drejte kur thote sot se ai duhet te rihapet. Jo me per te gjetur vrasesit me pagese por per te shkuar te frymezuesit e tyre. Ai proces duhet rihapur jo vetem per te vene drejtesine per nje ceshtje. Jo vetem per te kuptuar historine e vertete te vrasjes se Azemit. Por edhe per te zhbere nje precedent ate te pushtetareve qe gatuajne krimin dhe qe dalin gjithnje pa lagur. Sepse nderkohe qe ne sot flasim per gjyqin e mbyllur te vrasjes se Hajdarit ne aulat e drejtesise shqiptare po zhvillohet ne te njejten menyre nje proces i ngjashem ai i Gerdecit. Ku fjala hakmarrje eshte zevendesuar me fjalen incident teknik dhe ku frymezuesit si gjithmone po mbeten jashte. Prandaj qofte per hir te se tashmes qofte dhe te se ardhmes procesi i vrasjes se Azemit duhet rihapur.

 19. Dajë says:

  Te lumet pena o Bledi Mane.Fjale me vend ke fol dhe i ke rendit bukur keto rrjeshta. Pak dhe sakt. Te pershendes dhe te uroi pune te mbar.

 20. Niko Maloku says:

  Fjalimi i Sali Berishes ne gusht 1995 kur playboy Azem Hajdari ishte ne krah te greves se urise se asaj kohe:

  “Azem Hajdari mbetet një bashkëpunëtor i sigurimit të shtetit, një shërbëtor i Ramiz Alisë. Duke gjykuar mbi faktet e jo mbi fjalët, kemi të drejtë të themi se kishim dy Azemë, ai i mitingjeve që bënte gjëmën, kurse ai në jetë që bëhej mik me Irakli Koçollarin, e sigurimsa të tjerë, dehej sa nuk kontrollonte se ç’nxirrte nga xhepat. Azem Hajdari, si Rita Marko se Rita Marko ka qenë i vetmi pushtetar që ishte edhe kryetar i sindikatave, vendosi ta ndërpresë grevën e mezeve dhe të rakisë në kafenenë e Xhelës. Deputeti Hajdari, i përfolur nga shtypi dhe nga zëra të tjerë për problemin e vrasjeve në prag të zgjedhjeve të 22 marsit, i futur në grevën e urisë, i armatosur, rast unikal në historinë e grevave të urisë, i braktisur nga të gjithë, i shtrydhur nga Çupi dhe Këndezi, i keqtrajtuar nga Kurt Kola, i rrethuar nga ish 80-lekëshat, përsëri Hajdari dështon. Askush në dhjetorin e vitit ’90 nuk i shkoi pas Azem Hajdarit. Studentët dhe rinia ju bashkuan PD, me të vetmin qëllim madhor, shkatërrimin e totalitarizmit, por jo në shërbim të Azem Hajdarit…”

 21. Tahir says:

  Artikull perfekt . Vleresim maksimal per Manen

 22. Meleku says:

  Demokratet nuk mund te lene misionin e paperfunduar.

  Shqiperia ne BE!

  1. N.VJOSA says:

   Eh, ore Meleku Saliut,
   Sa qenke lodhur, duke mbledhur si skuth keto vidio ku do te na mbushesh mendjen per besnikerine ndaj Shefit….
   Por qe te jesh me i bindshem , na shkruaj edhe per fjalimin e Baces ne gusht 1995, qe na e ka botuar ky komentuesi me nickun Niko Maloku….( ketu nje a dy komente me siper….)
   Na paraqit edhe deshmit e Mero Bazes , si kronisti zyrtar i Barbarit ne ato vite, se i ka dhe sot tek “Tema”,…nen titullin
   EPISODE HIPOKRIZIE DHE POSHTERIMI MES SALI BERISHES DHE AZEM HAJDARIT….
   Jo per gje, por qe te degjojme nga te dy veshet dhe jo vetem nga atopalanti yt,
   qe ne fakt eshte atopalanti i Baces se Krimit ….sepse Baca eshte
   ….dora e gjate qe ekzekutoi “Heroin”, Kusarin, Kriminelin dhe Mafjozin H a j d a r i n…
   Ose , siç e thote nje tjeter antar i Trustit tuaj te geshtenjave….
   QENI QE DONTE TE HANTE TE ZOTIN….
   P u n ë
   M a f j o z ë s h !…….

   1. Meleku says:

    Ti je i kesaj kategorie.

    1. N.VJOSA says:

     Ky Personalitet boteror, edhe pse beri gabime e faje,mbahet nje nga organizatoret me te talentuar te botes,…
     kur e perdridhte Ai nje here mustaqen,
     e degjonin me vemendje Presidentet e Amerikes, Kryeministri anglez, Presidenti francez, ndersa Hitlerit dhe Musolinit u shkonin nga shtate…
     dhe mbare bota mbante frymen kur vuri si lopte perpara hordhit naziste!…
     Po ti Meleku Barbarit, kaq di, kaq thua.Bota jote eshte vetem Baca i Krimit dhe i hajduterise!…
     (Megjithate,Neni nr 1 i te drejtave te njeriut eshte mendimi i lire,i cdo njeriu,edhe per personalitetet boterore, te pare gjithnje brenga kornizave te kohes kur kane jetuar…)
     Te faleminderit per koplimentin!
     Po per kete qe po te postoj une,
     cfar do me thuash,
     kush eshte aktiviteti i tij,
     pervec marrezive pa fund dhe te lehurave pa fund!?….

 23. muco agai says:

  per zotin mos e fyej Haxhi LLeshin pa arsye kur e krahason me kete debilin me mustaqe qe kemi president. Haxhi Lleshi pushtetin e mori me pushke kunder italianeve dhe gjermaneve, la edhe nje sy ne lufte, kurse Bujari u be president vetem se i puth bythen me dashuri ketij Sales plak pordhaman.

 24. artur says:

  Sikur te kishim ca me shume trima dhe te ditur si Blendi Mane,Shqiperia nuk te lengonte kaq gjate nen thundren e dhenderit te Serbise.

 25. valter says:

  Blendi ke qen mire deri me tani pse e prish doren. Lere te vdekurin se veç ere te qelbur leshon kur i hap gropen se keta njerez as dheu si tret. Ai sishte gje tjeter veçse ashtu si edhe shumica e komentuese, nje horre, nje agjent i ri i bindur i regjimit te meparshem. Pa shiko edhe bustin ashtu jane ka pershtatur se ashtu ecte ne qytetin studenti sikur kishin çliruar shqiperin. A e di ti Blendi se ne ate kohe vajzat e provincave qe rrinin ne qytet studenti kishin frik te dilnin se i kapnin me force keta si puna e ketij, ishin ber disa tropojane tmerr per vajzat, duhet te shkonin me hir apo me pahir. Ose, per çfare lesh grev studentesh flitet, akoma me perrallat e domokraleshit vazhdojme ne. Deshmor demokracie, keta jane flliqesira demokracie. Lere Blendi se edhe ti e di shume mire qe te gjithe studentet (perveç ndonjerit qe u fute qorrçe) ishin agjentet e rinje te sigurimit te shtetit. Pastaj vajten me von edhe keta te sprovuarit me ne krye salen, gramoz pashkon e me shoke. Lere Blendi mos i bej elozhe ketyre qe na mbollen vetem shkaterrim e mjerim. Bej nje autokritik ketij shkrimi dhe vazhdo ne rrugen tende nese e mban megjithmend veten nje gazetar i ndershem dhe qytetare.

  1. VERONIKA says:

   Shume dakort Valter.Ai ishte nje gangster i dhunshem qe rrjedha e ngjarjeve e beri te gjendej ne nje vend te caktuar dhe ne kohen e gabuar.Ai ka qene shume heret nje “pardesy gri” nje vegel e sigurimit.
   Ata ishin nje klan ku askush nuk kishte idene e qeverisjes,nuk kuptonin qe kishin fatet e nje populli ne dore dhe ne sot vuajme pasojat e gangsterrllekut te tyre te pashkolle.Ishte nje pijanec ordiner.
   Nuk jam dakort me vendosjen e drejtesise ne menyra te tilla,por vetem fakti qe jeton brenda nje klani ,tregon dhe fundin e secilit.Busti i tij te qyteti studenti,eshte i pavend,si cdo bust qe kjo qeveri “heronjsh” ka ngritur.
   Fakti qe secili kontribuon te na bejne heronj mbas vdekjes,kur sa qene gjalle mundesuan dhunen,kaosin,friken dhe destabilizimin eshte e neveriteshme.Pacavuret mediatike krijojne erresimin e vlerave te verteta , imitues dhe ndjekes injorant te heronjeve te kotesise.
   Keshilloni dhe Fatmiren,ti hedhi kujtimet e saja ne you tube,meqenese nuk ka asgje qe mund ta mbaje ne ditarin e zemres.

 26. Dardan says:

  “regjimit që u instalua porsa ti ike”
  Hej, permetar,
  Ja ke futur pordhes me kete shkrim. Nuk shkojne elozhet per tufen e zagareve serbo-greke!

 27. martini says:

  Artikullshkruesi eshte munduar te thote dicka te mire per Hajdarin por e ka te veshtire dhe i ka kushtuar me teper vemendje ferkimeve dhe pabesise te Berishes ndaj kelyshit te tij.
  Hipokrizia dhe perdhosja qe i ka bere Berisha Hajdarit nuk eshte nje fenomen qe ka ndodhur vetem midis ketyre dy personazhave por ka ndodhur jo me dhjetra por me qindra kolege,kundershtare dhe politikane te tjere.Per humor mund te thuhet se ne kopene e politikaneve blu ,roze,gri ka me shume individe qe jane rrahur,zhdukur,poshtruar dhe keqtrajtuar duke filluar nga ceka,rruli,imami,pashko,edirama,nano,meta,majko pellumbi,zogaj,lekazogu,lekameksi,maks haxhija,nikollaq leshi,frrok fuckcupi,zefbroci e deri tek skuthi eduart sallami qe lepiu gelbazat qe ka nxjerre per ate qe e cnderoi si politikan dhe si njeri.
  Te jemi te ndergjegjshem qe Berisha nuk ka faj nqs ja ka q..re nenon ketyre dhe keto i thojne bace akoma.
  Edhe ne lidhje me Hajdarin eshte e njejta gje:
  Berishen dhe Hajdarin i ka lidhur qe ne fillim pikenisja e te dyve te dale nga dyer te ndryshme te nje ndertese qe quhej MPB.
  Te gjithe dhjetoristet e mbajne mend se keta dy tropojane ishin fansa dhe fuksa te Ramiz Alise dhe kjo ishte e keqja me e vogel.
  Ajo qe i inkriminon te dy bashke edhe me Ali Spathine & company ishte inskenimi i dy prillit 1991 ne shkoder qe ishte veper e padiskutueshme e udb jugosllave ne konspiracjon dhe me disa tropojane prej amerike qe dihet kush jane.
  Eshte turp kombetar qe akoma nderohet nje rrugac ordiner,nje imoral dhe gango katundi si azem hajgarja.Edhe nese ka 1% merite ne vitet 90′ ka 99% veprimtari mafjoze qe nje pjese dihet qe tani dhe nje pjese tjeter do mesohen kur te hapen arkivat sekrete te deklasifikuara.
  Si mund te vlersohet me urdherin e flamurit nje njeri qe ka braktisur sherbimin ushtarak duke marre dhe cerifikate handikapati per ti shpetuar gjyqit.
  Si mund te vlersohet me urdherin e flamurit nje antishqiptar qe ne 1997 ishte shefi gestapos se banditeve te tropojes kuksit etj qe u mobilizuan ilegalisht per te pushtuar jugun e shqiperise.
  Si mund te harroje Blendi Mane masakren e Permetit kur bashke-malsoret e Azem Hajgares vrane 6 permetare bij nenash.
  I nderuari Blendi !
  Duhet te jesh i sinqerte me veten tuaj ne rradhe te pare kur flet per Azemin sepse nqs kundershtaret e tjere e kane nje fare serioziteti pasi u denigruan nga Berisha ky Azemi pranonte gjithmone poshtrimin nga Berisha si nje qen i keqtrajtuar.Dhe kur vinte fundi qe Berisha ishte ne rrezik dilnin ne pah instiktet e Azemit si nje qen stani ne mbrojtje te te zotit.
  Ju lutem z.Blendi mund te shikoni shume video por ne vecanti ate te majit 1996 ne tirane dhe 1997 ne lushnje dhe ne tropoje.Jo vetem ti por cdo lexues qe i shikon keto video do te bindet se ky shkrim i juaj eshte nen nivelin mesatar tuajin.Berisha e perdhosi dhe e shfrytezoi per se gjalli Hajgarin dhe po e shfrytezon dhe per se vdekuri se bashku me familjen e tij te cilet po e perdhosin akoma me shume.
  Me cfare i ka bere Shqiperise ky vagabond mund te themi se ka mbuluar “balta balten”
  Por ajo qe pak dihet eshte se Hajdari ka qene vetem nje kaqol qe komandohej me pult nga dy tropojane me gjak te helmuar qe jane Abedin Mulosmani dhe Elez Biberaj te cilet per tu hakmarre ndaj armikut tyre enver hoxha qe ja shkerdheu loken per 50 vjet i vune flaken vendin gjoja te luftonin komunizmin.Kesaj kasaphane nuk i shpetoi as tropoja e cila nga nje krahine e perkedhelur ne regjimin e E.hoxhes u kthye ne nje sheshbeteje midis talebaneve dhe salibaneve duke u zhdukur fise te tera dhe vrare mbi 500 te rinj ne dy dekada.
  Per kenaqsi te lexuesve kam sjelle “sekuenca” te nje incidenti te rende midis Berishes dhe palombretit Zogolli ne 19 nëntor 1993 ne hotel Dajti ku nxjerr “koken” dhe Azem Hajgarja.
  ………………
  Duke u rrethuar në pabesi me suitën në dhomën Nr: 214 të hotel “Dajtit” nga forcat policore, shik-se dhe gardiste, Mbreti Lekë, Ministri Mulosmanaj u ndodhën në një situatë kritike, ku çdo vendim i nxituar pillte vëllavrasje apo edhe diçka më tepër.
  Abedini nuk pranonte të zgjonte Mbretin para orarit të zakonshëm, jo se situata nuk diktonte, por se burri i bjeshkëve nuk pranonte sfida spurdhjake, qofshin edhe të veshura me pushtet. Shkëmbyem me Ministrin disa fjalë, të cilat vetëm në një botë tjetër do t’i rikonsumojmë dhe në atë mëngjes të datës 20 rreth orës 3:20 zgjova menjëherë prej gjumit mikun tim Azem Hajdari.
  Nuk dua të përmend dialogun, por mund të them se Azemi qe mik kishte lidhje dhe qe simpatizant i Abedinit, të cilin e çmonte shumë. Ndoshta jo vetëm vendlindja, por më shumë cilësitë e rralla e të veçanta e kishin bashkuar me Abedinin. Sapo mbërrita në dhomë paralelisht ra edhe zilja e telefonit të Azem Hajdarit duke ftuar gjeneralin kasnec Agim Shehu në anën tjetër të receptorit: – Alo, jam Azem Hajdari, mos tento të prekësh Abedin Mulosmanin se më ke qysh tash krah tyre!

  1. LORA says:

   Faleminderit,Martin per detaje te panjohura per mua.

   1. martini says:

    Ja dhe terroristi abedin mulla osmanaj,miku dhe financuesi i azem hajdarit cfare bente kunder shtetit shqiptar qe ne biografine e tij konsiderohen heroizma kunder “komunizmit” qe ne fakt i rruajti prapanicen.Thjesht talebane qe ne ate kohe mbeshteteshin nga udb-asfalia greke dhe disa segmente te cia-s

    ##############Në vitin 1978, për katër muej me rradhë, Abedin Mulosmanaj ka qëndrue në një anije në ujërat ndërkombëtare në Ngushticën e Korfuzit, prej të cilës lëshontë trakte të futura në qeska plasmasi e ato lundronin drejt brigjeve shqiptare, ku i bëhej i njoun popullit shqiptar formimi i Këshillit Ushtarak për Çlirimin e Shqipërisë Etnike me në krye Mbretin Leka I dhe i apelohej për luftë kundër komunizmit enverian.
    Në vitin 1977, Abedin Mulosmanaj me disa atdhetarë e sëbashku me ekuipazhin e anijes “Mujo Ulqinaku” organizuan një aksion për prerjen e kabllit telefonik nënujor, që lidhte Italinë me Shqipërinë komuniste për të tërheqë vëmendjen e opinionit botëror dhe veçanarisht atij perëndimor mbi dhunën e genocidin komunist mbi popullsinë shqiptare.#########

 28. Kotropuzi Mullarek-Koki USA. says:

  Sali Berisha shkatrrusi i gazetarise.Kur Saliu e mori pushtetin deklaroi boterisht se asnje gazetar nuk do te penalizohet per asgje qe shkruan ne shkrimet qe ben,ju tha troc shani,shpifni,rreni,komplotoni,njollosni beni c’te doni nuk do perballeni me drejtesin,-Dhe sot ku jemi me nje gazetari dhe gazetare te rrenuar shpirterisht.Kujt ti besojm Meros me Co, apo Fariut me Co,si perfindim gazetaria u shkaterrua me shpifje e genjeshtra.

 29. beso says:

  shkrim shume i ndjere per dr.prof.Azem Hajdarin,qe e solli demokracine ne tepsi si koken e Ali Pashes.Respekt per te vdekurit,por Azemi eshte i fundit per tu respektuar.Edhe bajga ben nje gje fisnike duke u tretur ne dhè,duke ndihmuar te rritet nje filiz,kurse i ndjeri,sa rrojti,dogji e shkaterroi sa mundi.Ne kronikat e kohes mbahet mend sherrxhiu hajdari,kontrabandisti,i dehuri,rrumpalla,vegla qorre e sali berishes dhe mentoreve te Leshdemokracise.O Bledi,ta marre vesh Naim Frasheri qe ti i ben elegji Azemi pishtarit,ai do futet edhe dy pashe te tjera me shume ne dhè.Pa lere Samiu i ndritur!Ai do rebelohet e nuk do ti sjelle eshtrat ne Shqiperi kurren e kurres.Respekt per Palin dhe Lenken,aq dinin,aq bene,por Lenken s’e pa kush me 10 roje nga prapa.Pali ishte burre i ndershem,ku e ku me Ridvan Boden e Rulin,Ilir Meten,etj

  1. beso says:

   me fal,se harrova.30 vjeç e filloi universitetin Azemi?Ne fare dege ishte,kot per kureshtje.Ne ’90 une fillova shkollen e Bashkuar dhe kishim nje dyzine tropojane qe kishin fituar bursen me nje nivel arsimor te kohes se Zogut.

 30. liri a vdekje says:

  Ai busti nuk me ngjan fare me azemin ,po me shume me roki balboan boksierin me origjine italiane ,prandaj edhe bustin ja kan bere per tu tallur mendoj une .

 31. banija01 says:

  Azem Hajdari , ka te drejte Bledi Mane qe te thote eshte me mire te rish aty ku je se eshte me mire per ty.

  Ne rastin tend eshte me mire qe i vdekuri te mos kete asnje mundesi te komunikoje me boten e siperme , te mos komunikoje as me shpirtin e Tij.

  Ne se do te jepej ajo mundesi dhe te shikoje ato qe ndodhen pas ikjes tende nga kjo jete nuk do te treste dheu.

  Do shihje se ishin te shumte ata qe perfituan nga vrasja jote.

  I pari ishte kryetari i partise tende,po ta shihte psikologu Dragoti se si shtirej kur “pikellohej” , do vinte re se syte i shkelqenin nga gezimi,se ariti ate qe deshi edhe ty te vrau dhe tani e perdor vrasjen tende per kredo politike.
  Ta shihje dhe kur te inguroj statujen prap po ate shprehje kishte dhe thoshte brenda vetes-te mposhta ti bera te njeqindat ,te vrava dhe tani mare frytet e EMRIT TEND.

  Po te mund te shihje do pikelloheshe shume me Fatmiren .Do shihje se asaj nuk i ben shume pershtypje ikja jote se tani ka perfituar me shume se ,sa ishe ti gjalle vetem probleme kishte.

  Po shume do pikelloheshe me disa koleget e tu qe hiqen sikur te duan dhe mbrojne me fanatizem ata qe ti e quajte nje diktator i ardhshem.
  Tani ata shkruajne te gazeta TEMA me emrin Meleku.

  Keta Melek jane midis teje dhe shefit te tyre , te kane zili per guximin dhe shprehjen e mendimit se vete nuk lidhin dote dy rrjeshta se botojne artikuj te gatshem.
  Po prap nuk shkeputen nga frika se mos e pesojne si ti dhe mburen se shkruajne ndonje koment te gazeta kur kritikohet SHEFI.

  Azem do shihje shume gjera qe do te pikellonin aq shume sa do te preferosh te jesh i qete aty ku je.

 32. shqiptar says:

  ALFONS GURASHI ,SPIUN DHE SERVIL I PARTISE !!!

 33. Korcari says:

  Z.BLEDI MANE GAZETAR ME IDEOLOGJI PERPARIMTARE.
  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
  Dekadat qe shkuan vertetuan se Shqiperia dhe shqiptaret nuk mund te drejtohen nga shqiptare qe kane kryer kurset ne plepat e Durrsit,apo universitetin e enver satrapit,apo paloshokllat e allbanistanit.
  Keta njeres jane bosh nga trute,e verteton fakti qe katandisem kokoshi nje thele,16 milion shqiptare jetojne jashte Shqiperise 2,8 milion brenda cifligut qe e mjelin te pa aftet qe votojme si robote spiunet dhe komunistet te cilet duhet te dalin para gjyqit.
  Kete popull u vertetua qe turkokomunistet nuk e nxjerin dot ne drite qe nga fshatari zogji i pare,enveri shqipo pa shkolle ,ramizi bythelepires i jenverit,cobani nano, kryemonark saliu,ajduti mete,pas tyre jane bythelepiresit edhe pse lepijne bythe te koruptuara,mafioze,intrigante.
  Shqiperia kerkon shqiptare me Universitete prestigjioze te Evropes,Amerikes,dhe jo keta qelbaniket tane qe debojne shqiptaret e shquar te cilet po zhvillojne boten duke lene Shqiperine si nje nene te mjere,te leckosur,me femije pa shkolla,pa mjeke.Jetojme ne duar te vraseseve,krimineleve,ajduteve pa karakter.
  Bledi Mane s’eshte me kurset e plepave te Durrsit ai ka kulturen e shtetit me te shquar ne politike,kulturen Angleze.Z.Bledi Mane s’eshte hipokrit,kodosh,gazetar qe shet bythen,por gazetar IDEOLOG,qe mbart ne mendjen e tij IDEOLOGJITE me perparimtare bashkekohore.Xhelozet,aseqaret,ata qe kane pozita kodoshi,keta nuk eduan Z.Bledi Mane,populli e kupton qarte c’desheron Z.Bledi.Ai do Shqiperi per se mbari,jo ca te nenes ca te njerkes.Urime Z.Mane,urime,atdheu qan per 30 shqiptare si ju.

 34. debatiku says:

  Po kush do pergjigjet per te gjitha shkaterrimet,djegjet e plackitjes se pasurise se popullit,ku te gjitha kishin nje udheheqes,gjaja i dale nga levisja studentore….e ky na ishte Azem Hajdari….dekoroni se populli i njeh me mire kriminelet,plackitesit qe u vune ne sherbim te agjentura te huaja…..ai do ishte sot po mos donte agjenti i UDB Sali serbi ta eliminonte,per te ja lane te gjitha atij….
  Me vjen keq si hesht ky popull,qe i ka perjetuar me fakte te gjitha ..sa nuk ka leter me shkruar ato qe bejne….ai sot do ishte edhe me i keq se saliu,imamet e mediut e sorollopit tyre…kjo eshte ushtria agjenturore e shkaterrimit vendit qe la pas tradhetari…Ramiz Alia….moren me vehte ne arken e arkivolit arkivat e bemat e shkaterrimit,,,qe neser do hapen e do gjykohen se sa dekorata te vlefshme jep pushteti i sotem antishqiptare,qe nuk kane vlera…pa bere gjyqin,punen e kontributin e shkaterrimit…
  Duhet te vije te drejtoje vendin njerezit e afte qe diten e bene luften nac-clirimtare,diten ndertuan vendin,me uzina e fabrika dhe hidrocentrale ,arsimuan e zhvilluan gjitha aspektet e jetes…dhe kjo erdhi nene udheheqjen e PARTISE SE PUNES SE SHQIPERISE.ME NE KRYE SH.ENVER HOXHA..te gjitha tjerat… te krijuara pas viteve 1990,vetem shkaterruan vendin,varferuan popullin dhe pasuruan oborrin e pushtetit.familjare e tradhetaret e vendit,te gjate 23 vjecar….te gjithe gjyqi i popullit i pret ,ku me clirimin e vendit..cdo gje do t’ju sekuestrohet..do ti kthehet popullit sepse vertete pasuri e popullit ishte dhe do te jete ne shekuj….
  JU KUJTOJ SE PER TE ARRITUR CDO OBJEKTIVE, DUHET QE VOTEN T’JA JEPNI VETEM PER PARTINE E PUNES SE SHQIPERISE ME DATEN 23 QESHOR 2013

 35. pensionisti says:

  debatiku nje neokriminel.
  debatiku qenka nje kriminel i kohes derisa mbron enver monstren,ky kodosh qenka kunder popullit i cili e zvariti dhe permori enver kafshen.
  Vetem shqiptaret naive,tru kalbur, mundet te votojne partine e punes ose partine qe kreu GEOCIDIN shqiptar.Parti per pune qyli.
  debatik te rente kanceri ne doren qe shkrojte mashtrimet e nje idioti.
  Sikur nje shqiptar, te vrase drejtuesi i kombit,nuk eshte baraz me gjithe uzinat dhe hidrocentralet e kodoshit enver,jo pastaj qe ai varosi pa faj,torturoi, mijra e mijra shqiptare te ndershem,burra e gra,femije sa edhe ne barkun e nenes i vrau or IDIOT.
  Jazek qumshi i nenes qe te ka ushqyer ty kodoshi debatik bashke me ty edhe ata qe kane mente e tua.

 36. realiteti says:

  pershendetje,blendi per shkrimet qe ben duhet te kesh shum guxim te madh duhet te kesh zemer te madhe sepse jetojme akoma ne regjim totalitar dhe komunistet jane ne krye te ketij regjimi,o blendi i thuaj shqiptareve qe ne akoma jemi skllever nuk jemi akoma te lire i thuaj shqiptareve qe nji katunar nji idjot nji psikopat nji plak i cmendur ka 22 vjet qe mban peng lirine e shqiptarve te drejtat etyre ka 22 vjet qe po i vret po i pi gjakun po tallet e vazhdon te tallet ,i thuaj shqiptareve qe ky plak i cmendur bashke me qorrin nano me udhezim te diktatorit ramiz percane shqiptaret ne pd dhe ps i thuaj shqiptareve qe pa perjashtim ca jane ne kuvend duhen vrare deri ke brezi i tret ,vetem keshtu shpetojne shqiptaret te gjithe cfare permende e kane shume pak vendin atje ku eshte ky qe i kane bere bust duhet filluar nga niprit nga femijet vetem ashtu e kuptojne ata se cfare i kane bere ketij populli se sa nena kane veshur me te zeza. shpresoj te vije ajo dite qe te jene shporrur njihere epergjthmone komunistet totalitaret barbaret bastardet kriminelet,dhe shqiptaret te jene te lire komplimente per te gjithe shkrimet blendi.

 37. tomorri says:

  Ore pensionist! qe nuk je i tille por nejse e zeme se je.Kush ka qene debatiku dhe çfar perfaqson?—-
  Nuk jam per mbrojtjen e Enverit aty ku nuk mbrohet se edhe Hitleri nuk mbrohet aty ku nuk mbrohet ,por i kthjellet eshte ai njeri qe di ta dalloje kashten nga kokrra.p.sh.çlirimi i shqiperise ishte kryeveper per kombin se shporri te huajt pushtuse.Vrasja per arsyje politike ishte kreminale dhe duhet denuare.Ndertimi i veprave te medha si hidroçentrale,bonifikime,elektriku etj jane gjera per popullin dhe i sherbejne popullit.Lufta e klasave ishte kreminale dhe si e tille duhet te denohet shume rende.Arsimi shendetesia falas dhe cilesore eshte gje e mire per popullin.Te futesh njerzit e sigurimit te drejtojne keto eshte kreminale dhe si e tille duhet te denohen me egersin me te madhe. etj.etj.etj. nuk kam ndremend te bej leksion me ty o pensionist por se fundi po te them:
  Ne ato permasa qe populli gjerman vlereson Hitlerin ne ato permasa te vleresoj edhe populli shqiptar Enverin dhe jo te populizohet se populli e hoqi zvarre bustin e tij,ajo hordhi e mbledhur ate dite ne tirane e kishte koken ne SHBA me rrenje ne TRopoje.
  Degjo o pensionist:Fatet e kombit te vogel dalin nga dyerte e politikes se shteteve te medha.

 38. Vlonjati says:

  Shume patriot si Azemi u vrane ne kete Shqiperi me joshqiptare.Keshtu u vra Ismail Qemali,Luigj Gurakuqi,Hasan Prishtina,Avni Rrustemi,Gjergj Fishta,Bajram Curri e shume te tjere.Nuk duhet nencmuar fjalet e deputetit italian(Liga Nord):Shqiperia eshte e bukur por pa shqiptare!Komentet e pista tregojne se cfare niveli kulture kemi.Cdo gje mund te jemi por shqiptare jo.I vetmi vend ne bot me 1200 familje te mbyllura per hakmarrje,vendi i pare ne Europe per krime dhe trafik droge.Edhe pse jetojne dhe punojne ne Itali dhe gjetiu,jemi te paret per vrasje dhe trafikim.As Princ Widi nuk mundi te qeverise me shume se disa muaj.Atehere kush do vije.Ndoshta do vjene hajni Kosta Bajraba,apo Kryebashkiaku i Kavajes,nje huligan i mirefillet.Ndoshta Rama,pasi te sqaroi hajnite qe ka bere ne Bashkine e Tiranes!
  Azemi nuk na pelqeu sepse na e rrezoi diktatorin qe aq shume e deshem.Na pelqeu apo jo,ai mbeti deshmor i kombit,ndersa diktatori tradhtare dhe vrastare i popullit te stervuajtur.

 39. fox says:

  per 2 komentuesit debatiku v.s pensionisti.
  Te dy keto komentues perfaqsojne dy extreme te shoqerise shqiptare ne lidhje me Enver Hoxhen dhe eshte e drejte e tyre.
  Si enveristet ashtu dhe ato kunder tij nuk perbejne me shume se 10%-15% te popullit tone keshtu qe nuk perbejne ndonje potencial as per mire as per keq.
  Shanset qe te fitoje ndonje parti enveriste (tip debatiku) sot jane zero dhe nuk mund te kalojne 5% te elektoratit shqiptar.Sepse ai sistem ka rene nje here e pergjithmone (u vete rrezua)
  Por duke analizuar kushtet dhe rreziqet qe ishin atehere mund te themi qe ai sistem mund te shahet per ca gjera te keqia por ne aspektin kombetar nuk ka bir kurve ta hedhi poshte.
  Ajo qe i jep pike me teper atij sistemi eshte gjendja e sotma qe shqiperia eshte kthyer ne nivelin e nje vilajeti te kohes se turqise me sulltan arvizune neper kembe dhe dy vezirat e tjere.
  Gjithe bota e di dhe e vlerson duelin hrushov-enver si ngjarjen me te guximshme ne historine e njerzimit ku nje vend i vogel injoron balle per balle superfuqine me te madhe te kohes.Ne te njejten kohe qe amerikanet u termben nga rraketat e ruseve ne kube.
  Enverin shajeni dhe ja grini mishin kurse “kockat” duhet tja ruajme.
  Mire se hoqem monumentin Enverin qe ishte i hequr qe kur e vune me hile ramizi me nexhin,por ti ngresh monumentin nje filoserbi dhe mikut te arkanit dhe milloshevicit si azem hajkari eshte perdhosje.
  Jo vetem kur ishte gjalle e dogji shqiperine por dhe i vdekur si ne 14 shtator 1998.
  Artikulli me i dobet i blendi manes. ngushellime.

 40. D.Sulaj says:

  fox-i eshte komunisto enverst i maskuar.ja faktet:

  1-Nga cila statistike e nxore 10-15%-ncin?
  2-Parti enveriste sot e 22 vite jane PD-PS derisa s’kane shtet ligjor.
  3-Sistemit komunist bustin ja rezoi populli, por vete sistemi egziston me te gjitha katraurat qe ka tranzicioni:Komunistet ne krye,spiunet pas tyre,prona jo tek i zoti,drejtesia nje kaos,intelektualet as qe llogariten krejt? sa po varen ditadites, kush jane pasaniket sot? komunistet, ndaj mos na caj koken ti FOX muti, se i di apo i desheron shqopot leshko.
  4- ti fox muti po ben komunizem edhe me raketat e ruso- amerikane.
  5- fox-kakja kerkon te ruaje kockat e enverit,e na can bythet se uren enverin pordhi kali,je njeneopalaco i maskuar.

 41. gjon says:

  BLENDI kot maskohesh ne foto.Portreti yte duhet te dale i plote se e meriton.Shkrimet tuaja godasin mu ne lule te ballit.Bjeru horrave berishjan qe te vrasin naten e te qajne diten,te bejne gropen e te ngrene lapidare.Shkrim mjafte i spikatur.TE ISHTE AZEMI SOT I GJALLE,SALI BERISHA SDO GJENTE DOT VRIME KU TE FUTESH.Dy rrjeshtat e fundit jane mbyllja me origjinale qe tregon fytyren e vertete te kesaje Qeverije e te Partise Demokratike qe su be kurre.23 QERSHORI do i hedhe ne gropen qe kane hapur vete keto 8 vite keq Qeverisje.

 42. fox says:

  Do deshiroja qe te mos jesh ai patllakja dash sula i peqinit.
  Mire do ishe te besh nje vizite te neurogu sepse nuk jeni ne gjendje te kuptoni nje shkrim por dhe se ke tendenca agresive si puna atij demit spanjoll qe i duket cdo gje cope beze e kuqe dhe i turret si i terbuar.
  Raca juaj i hongri topet enverit dhe u bete si trima qe hodhet nje cope busti me fuksat e ramiz alise qe i hoqen bullonat naten.Nuk kam qene as enverist as antienverist por tipa si puna juaj dhe e atij tos lubonjes e keni patur pak se e keni merituar dajakun.Mos u merzit se ne gop te somes keni me shkue pas 23 qershorit sic kane nise punet.
  Ju urojme sherim te shpejte !

 43. Ilir says:

  Mir Azemi te rrije aty ,sa per Enverin rrini urte

 44. Asnjansi- realist. says:

  I vetmi koment i drejte eshte i njefar KOTROPUZI,GAZETARIA SHQIPTARE ESHTE BYTHE, gazetart qe genjejn,kan shkaterruar edhe gazetarin qe nuk genjen,Blendi Mane e pushkaton SALI SHIQEREN, dhe e ben ENGJELL EDVININ e ANITES, KJO ESHTE TE VENDOSESH DUART NE KOKE.Ku eshte pavarsia e GAZETARIT ASNJANES????????!!!!!!.Pa interes cdo shkrim gazete per popullin e thjesht.

 45. era says:

  Komenti i fox i sakte, shume i sakte.
  Te ka lezet shpirti te lexosh komente nga njerez te akuilibruar, qe shohin te gjithe ngjyrat e ylberit dhe jo si qorat qe shohin vetem hije bardh e zi, dhe ne vend te trurit kane tallash.

 46. ledi says:

  ti o bledi mane je nje pederast nje legen drogaxhi mjere ata qe ste njohin e te bejne kopliente po ty te ka q…ne byth maci evgjiti o sy shtrember ke goj te flasesh ti perazemin qe sa here vinte ne permet i beje pompino te dhoma n7 ne turizem po te shkembi qytetit qe te futen edhe spec ne byth dy djem nga lipa tani ke ngelur si qente e ogrenit te hedh nje kocke merua e ti len ti je njeri u me negativ ketu ne permet po si i pa vler qe je eshte kot te eresh e ty

 47. mirel says:

  Bledi nuk heq dore nga linja: viktima dhe xhelati.
  Nazmia-Berisha/Josefina
  Vogelushi i vetvarur- Berisha/Josefina
  Azemi- Berisha/Azemi.
  Kete te fundit ja shtova te Berisha per kujtese se ishte dhe viktime e vetes se vet.
  Nje hale as me pak e as me shume.

 48. tomorri says:

  Respekte z.F Ylli.
  Pa me te voglin keqkuptim do te deshiroja qe te ishit me i vemendshen ne leximin e atyre pese fjaleve qe une kam shkruare.Per mua eshte e tepert krahasimi me filozofet greke qe pak a shume i kemi lexuare por qellimi eshte tjeter vend,se kemi mbi 100 vjete qe sunduseve tane dhe tradhetareve tane per fatin tone te keq kur i kemi ne pushtet ju bejme temena te formave me te peshtira dhe kur biene nga froni hedhim vrere mbi ta dhe te gjitha mbrapesite mbi kombin ja u hedhim atyre qe pa tjeter kane ndikim .Une e kam idene se ne duhet te shikojme perpara dhe hisorise ti leme hapesire per te thene te verteten e pa mohushme ashtu siç vepron çdo komb i qyteteruare sote ne shekullin e 21-te.Se duhen respektuare a jo ata vulen tja vere historia ku brezat tane me vone te ktenohen me te dhe jo tu vije peshtire nga emri histori.

 49. andon says:

  Alfonsi gurashi ,Viollca vokshi Blendi fevziu Alfons zeneli,Cim peka dhe Sonila meco sikur ti kete lindur nje nene.Keta emra , do te jene emrat qe do te gryhen nga urejtja e popullit te thjshte.U bene 22-vjet qe nuk me hiqen nga mendja keto merimanga te pushtetit.Mos kujtojne se do te jene te qete se edhe ne var nuk dote kene qetesi.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Array
(
  [0] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 9
      [name] => Editorial
      [slug] => editorial
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 9
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 2164
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 9
      [category_count] => 2164
      [category_description] => 
      [cat_name] => Editorial
      [category_nicename] => editorial
      [category_parent] => 0
    )

)
Top
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
X