#NdihmoniAnxhelen/ Jepni edhe ju kontributin tuaj sado të vogël per ti rithyer buzëqeshjen /Anxhela Nocka. Kliko Ketu
mbyllet per 10 sekonda ose kliko X

Raporti britanik: Situata pas zgjedhjeve do jetë problematike, mund të ketë trazira

zgjedhjetZgjedhjet parlamentare të 23 qershorit në Shqipëri shikohen me dyshim jo vetëm nga ndërkombëtarët e interesuar për stabilitetin politik në vend, por dhe nga agjencitë e rëndësishme financiare të riskut, të cilat i raportojnë biznesit në lidhje me situatën e përgjithshme të një vendi, raporton e përditshmja Shqip.

Një raport të agjencisë financiare britanike “Maplecroft” me një reputacion të lartë për sa i përket analizave të thelluara ekonomike dhe financiare për vendet botërore, e konsideron Shqipërinë një vend të pasigurt dhe problematik për sa u përket investimeve të huaja në këtë moment.

Argumenti kryesor për të dalë në këtë konkluzion janë pikërisht zgjedhjet parlamentare të 23 qershorit dhe turbullirat që pritet të vijnë pas tyre, të cilat sipas agjencisë ndikojnë në mënyrë të drejtë në klimën për investitorët në vend. Kjo agjenci i këshillon klientët e saj dhe po kështu investitorët botërorë të jenë të kujdesshëm, sepse zgjedhjet shqiptare të qershorit pritet të jenë të kontestuara.

Aktualisht, situata politike në vend konsiderohet e tensionuar, por ajo parashikohet të jetë më problematike pas zgjedhjeve. Madje, në raport parashikohen dhe trazira.

27 komente në “Raporti britanik: Situata pas zgjedhjeve do jetë problematike, mund të ketë trazira”

 1. Besnik says:

  23 qershori do jete nje dite feste per te gjithe shqipetaret sepse ate dite do te largohet sali berisha nga pushteti dhe ky sisitem diktatorjal do te marre fund. Nuk ka pse te jete nje gjendje e pergjakshme. Shqipetaret do dine se si ta menaxhojne situaten.

  1. Ramy says:

   Shume e mundeshme eshte qe te kete trazira sepse bajgat socialiste pritet qe mos te pranojen humbjen gje e cila do jete e pa shmangshme, pasi qe jane te deshperuar per karrike. Pra kjo opozite e mbushure me akrepa Greke eshte fati me i keq qe iu ka ndodhe shqiptareve. Beni nje flash back, 50 vite komunizem + 8 akreposocializem do e kuptoni realitetin.

   1. Andreas says:

    Kapter Ramiu, qe kur fati i keq apo i mire i nje populli varet nga opozita e jo nga pushteti?

  2. lini says:

   Vota duhet te ryhet me cdo kusht pas 23 qershorit ndryshe dhe 4 vjet te tjera do te kete trazira,do jete i njejti kriminel qe do beje te njejtat gjera.

  3. herta says:

   Po saliu po vret tani, per qef, qe si rrezikohet gje e jo me ne 23 qershor ku vendoset e ardhmja e tij bashk me te gjith kriminelet qe ka ne parti e kudo.

  4. lili says:

   Po hik ore besnik kullot delet se nuk je ti per parashikime .

 2. Andreas says:

  pune korrakesh d.m.th.

  1. andi says:

   ahahahahahaha..tourkofagos je nr 1..per zotin mos u fut me andreas se nuk te shkon…ahahahahhaah..ne si popull jemi korraker..ahahahahah

   1. Andreas says:

    nuk jemi i njejti person edhe pse mund ti kem vjedhur batuten se sinqerisht eshte shume e goditur per shume situata.

 3. Berti says:

  Kjo dite do jete 1991 per sistemin dikatatojal te sali berishes. Pas kesaj date do te vendoset demokracia e vertete. Vete shqipetaret do te kontribuojne ne qetesimin e situates edhe pse disa njerez nuk e duan nje gje te tille.

 4. fidel says:

  ka tre mundesi ngjarjesh:
  1. Fiton PS dhe ngrihet PD me kulishat e saja
  2. Fiton PD me vjedhje(ska mundesi tjeter) ngrihet PS si ne 2009
  3. Ngrihet populli dhe shdep ne dru si PS dhe PD.

 5. ENDRIT says:

  Ngjarjet e fundit qe kane perfshire Shqiperin duhet ti sensibilizoje njerzit qe nuk mund te vazhdohet me ne kete menyre dhe pozita duhet te pranoj cdo rezultat te mundshem qe do ket 23 qershori sepse shqipetaret nuk jane objekte per manipulim por jane njerezi dhe si te tille duhet te rrespektohet vullneti i tyre.Shqiperia nuk eshte me bote e trete por eshte nje nga shtetet te urritur per zhvillim dhe antarsim drejte vendeve te zhvilluara ekonomike dhe kulturore…

 6. hugo says:

  o endrite sipas mendimite tend duhete te pranoje rezultatine dhe ti vjedh votate berisha jo zoteri ate rezultate pranoje ti populli nuk e pranon populli 97 pranon dhe vota te vjedhura jo

 7. qeparo says:

  ska shance me marr PS pushtetin, skane fuqi

 8. arjani says:

  Nese Berisha fiton dhe opozita e konteston fitoren ka nje zgjidhje fare te thjeshte:”Behet transparenca e zgjedhjeve”. Por jo si ne 2009 kur Berisha tha “Fitova une,ikni pirdhuni”.Kete variant TA HARROJE!!
  Populli duhet te bindet, si per fitoren ashtu dhe per humbjen.

 9. Berisha-Rama do te bejne pazar says:

  Berisha dhe Rama do te bejne pazare si gjithmone dhe do ti zgjidhin probleme ne tavoline, ndersa populli do te marri pyken si gjithmone hahahhahhaha

 10. LORA says:

  Edhe sikur ky raport te buronte nga kancelarite e huaja,e jo nga agjensi analize te faktoreve te riskut si kjo anglezja me siper,mediat tona nuk duhet ta publikojne,sepse kjo ysht vetem alibine e mbrapshtise.Nderkaq detyre e vetme e tyre eshte t’i shkulin dhembe e dhemballe pushtetit ne permbushjen ,pa te share,te detyrimeve ligjore per te realizuar vetem zgjedhje te lira,te drejta ,te ndershme,te barabarta,me 23 qershor2013.

 11. TONI PALAS says:

  Nje veprim eshte po fitoj PS te gjith kelyshat e PD do te mbysin Belgjiken dhe Austrin si radhen e par do ikin si lopet nga syt kembet.PO i vodhi PD se fitore eshte e pamundur athere do te ket reagime te fuqshme ,por ketij i interesojn qe te behet faktor per te shpetuar veten e vet,dhe ky variant do i duket me i mir se kete beri ne 1997.

 12. tironci says:

  Kush te doje te boje rromuje te shkoje ta boje te shopija e tij! Ne tiorne mos te duken se kone per ta honger keq!

 13. Koz Dynjaja says:

  Sipas ketij analisti mendoj qe me mire mos te bejme zgjedhje per te shmangur trazirat e ketyre qe nuk dij pse i nxjerrin ne gazete e ne nuk dij se ca po komentojme -tung

 14. Nuk do bejme trazira. says:

  Jo Anglez dhe Amerikan ju jeni pro komunisteve dhe Enver Hoxhes.Tani e dime qe ju dhe amerika keni luajtur me besimin qe populli shqipetare kishte te ju.
  http://www.youtube.com/watch?v=WCQjZtU-iww

  1. Enkelejdi says:

   KAM NJE ZGJIDHJE! PO TE KETE DY FITUES!

  2. liria says:

   Ky lajm nuk ishte pwr tu transmetuar ,kjo nuk ben gje tjeter vecse
   c’mobilizon popullin . por si gjithnje europe shume smire zeze per Shqiperine.
   NE KETE TE VEND NUK NDODH ASNJE TRAZIRE CILADO PARTI QE TE FITOJE.
   MJAFT ME TRAZIRA ASGJE NUK NDRYSHON .

 15. VL. HAS says:

  Me bindje e them , se asgje e keqe s’ka per te ndodhur pas 23 qershorit , vec asaj te mires , qe ne Sqiperi do behet rrotacioni i pushtetit . Tash me , kaluan tete vjete dhe pa tjeter do te ndodhi …..Kete punen e qeverisjesh 8vjeqare nga dy mandate , me duket se Saliu me Fatosin qene marre vesh ,sa ishte dhe ky fatoja ne krye te PS. Tani dhe per faktin tjeter se Saliu edhe televizorin na e ka bezdisur me ato paraqitjet e tij karakteristike e arrogante , pER KETE GJE me shume shprese na krijojne edhe aktoret e nderuar tek Fiksi i Top Cenellit, me Sajmirin dhe Doktorin duke demaskuar veprimet abuzive te pushtetit te sotem ..

 16. a na cavet testikujt. boll mer

 17. Horri i Bulevardit says:

  Berishes, kur ju rrezikua seriozisht pushteti, me daljen e Azem Hajdarit, kunder ai e vrau, Berisha kur e pa se nderkombetaret te gjithe ne nje goje e perjashtuan nga axhendat e tyre, se nuk i degjoi per rastin e firmave piramidale, prodhoi katastrofen qe tashme njihet si renia e nje shteti totalisht 97-ta.
  Berisha nuk e leshon pushtetin e tij e mori apo se mori me vote,ai eshte nje diktator dhe se ka per gje qe te filloje nje lufte civile si Al Asadi ne Siri, se ai e di se mbas ikjes nga politika dhe pushteti, aferat e tija jane shume te medha.
  Ai nuk mund te lej dike tjeter te futet dhe te kete ne dore dokumentat e qeverise, se aty jane te gjitha aferat, qe do ta conin ate dhe gjithe familjen e tij ne burg, se ai e di qe asnje shtet qe ka firmosur marreveshje ekstardimi, nuk mund ta strehohe, shikoni kasapin e Sirise, asnje shtet si jep shancin ta strehoje.
  Prandaj, lufta dhe katastrofa do behet, ske si e shmangim se jemi vete fajtore qe vume ne pushtet nje agjent serb, por si tja heqim mundesine te beje deme akoma me te medha si ne biznese dhe ne njerez, atehere duhet revolucion te kapet dhe me metoda staliniste qe ai i njeh shume mire, te detyrohet ai dhe familja e tij te sjellin perseri miljardat e dollareve ne kembim te jetes se tij dhe te familjareve te tij, natyrisht falje jete, por burgu do te jete per te dhe nje siguri per jeten e vet se familjaret e viktimave te tij, smund te kontrollohen.
  23-qershori do te jape me shume per Saliun mundesi te fshehe dhe te kete kohe per te fshehur dhe asgjesuar sa me shume dokumenta kompromentuese.

 18. leo says:

  o ne shqiptaret nuk behemi kurre joooooo,sa te kemi armen ne dore ne nuk behemi njerez.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Array
(
  [0] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 3
      [name] => Aktualitet
      [slug] => aktualitet
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 3
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 82482
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 3
      [category_count] => 82482
      [category_description] => 
      [cat_name] => Aktualitet
      [category_nicename] => aktualitet
      [category_parent] => 0
    )

  [1] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 4
      [name] => Politika
      [slug] => politika
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 4
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 3
      [count] => 24974
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 4
      [category_count] => 24974
      [category_description] => 
      [cat_name] => Politika
      [category_nicename] => politika
      [category_parent] => 3
    )

)
Top
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
X