mbyllet per 10 sekonda ose kliko X

Rikthehen përmbytjet masive në Shkodër. Banorët: S’kemi marrë ende dëmshpërblimet e vitit 2010

permbytje_shkoder1Rikthehen përmbytjet masive në Shkodër.

Afro 400 shtëpi janë përmbytur, ndërkohë që të paktën 5 mijë hektarë tokë bujqësore janë mbuluar nga uji pas hapjes së portave të hidrocentraleve, por dhe reshjeve te pandërprera. Situata është përkeqësuar ndjeshëm në fshatin Obot të komunës Ana e Malit. Fshati është izoluar nga niveli i lartë i ujit që shkon në një metër.

Mënyra e vetme e lëvizjes për banorët është nëpërmjet mjeteve të ushtrisë apo varkave.

Shumë prej banorëve kanë braktisur shtëpitë dhe janë larguar bashkë me bagëtitë.

Rruga që lidh Shkodrën me Tiranën është e kalueshme, por e bllokuar mbetet Shkodër – Velipojë.

Uji ka vërshuar edhe në lagjet periferike të Shkodrës Bahçallëk, Ajasëm dhe Mark Lula ku janë izoluar mbi 60 shtëpi dhe janë përmbytur 200 hektarë tokë.

Banorët e Bërdicës kanë reaguar pas rikthimit të përmbytjeve duke thënë se: “Nuk u paralajmëruam për këto vërshime ujërash. Nuk e kuptojmë se çfarë po bëhet me ne. Nuk është hera e parë që ne përmbytemi”.

Ata shprehen të irrituar, pasi sipas tyre ende nuk kanë marrë dëmshpërblimet nga përmbytjet e vitit 2010.

“Dëmshpërblimet e 2010 nuk na i kanë dhënë ende. Më mirë të na mbysin fare”, kanë apeluar ata.

Sipas Shtabit të Emergjencave niveli i ujit në Shkodër krahasuar me një natë më parë ka rënë me 40%.

Në Vlorë, 10 shtëpi janë përmbytur nga dalja e lumit Vjosë, në fshatin Fitore, ndërsa rrezikohen edhe 300 të tjera.

Si pasojë e reshjeve të dendura ka pasur edhe rrëshqitje dherash, duke bllokuar kështu akset rrugore Këlcyrë-Përmet dhe Gramsh-Korçë. Në Gjirokastër është shembur rruga Dunavat në lagjen muzeale, që lidh tre lagje të tjera të qytetit, ndërsa në Bulqizë është shembur një urë që lidh katër fshatrat e një komune.

50 komente në “Rikthehen përmbytjet masive në Shkodër. Banorët: S’kemi marrë ende dëmshpërblimet e vitit 2010”

 1. devolli says:

  Ku eshte Saliu qe u betua se do bente Bunen te lundrueshme prape. Ku eshte Saliu qe premtoi se do fillonte urgjentisht punimet per te thelluar shtratin e bunes. Ku eshte Fatmir Mediu qe vajti ne Mal te zi per te firmosur per te thelluar Bunen. Asnji lopate s’eshte vene ne bune.
  Te gjithe ne shkoder per te festuar karnavelet e Venecias me Jozin ne krye. Nji here ne 100 vjet bertisnin hajnat, booll Shkodrane votuat kete parti qe tallet me ju.

  1. anticensurë says:

   demokratura e salës hec me hapa gjigande!një vit i salës është sa 100 vjet të enverit,prandaj ndodhin vit për vit!ndonjë herë dhe 5 herë në vit!rroftë saliu për shpejtësinë e tij!pastaj xhozi o tuj bo llogaritë se ato të parat nuk kanë qënë të sakta,sot një metër kub akull shëndrohet në 15 metra kub ujë!gjithnjë është faji i shpejtësisë të demokraturës berishjane!!hecën shumë shpejt!!?!

   1. aqifi says:

    Ne te s’emes shkofshin shkodranet se kane 20 vjet qe votojne Salen dhe saloket…

  2. jimmy says:

   Home si boni ju Shkodranet,he se keni kohe akoma,jepjani dhe kesaj radhe Jozit pa shofim e bejme.

  3. lini says:

   Po cfare demshperblimesh prisni more njerez i ka marr shkelzeni per ju,mos tju fusin dhe ndonje gjob se pse i keni ndertu shpiat aty ku do kalonte uji

  4. Shkodrani says:

   Hajt mor ma edhe ju,vec mu anku dini.ti kishi ble do gomone ma,heren tjeter tesh jua bjen jozi.ju du shume.banu t’forte eh.ashtu pra.ju marrsha t’keqen.ju du shume

  5. elio says:

   Sikurse e shikoni ne blog o shkodrane shume pak njerez ju vjen me keq per ju…nuk keni ditur ti beni vend vetes…

  6. Devolliu says:

   Vetëm shkodranët e meritojnë plotësisht qeverinë e hajdutëve dhe kriminelëve të shpellarit Salih Geddaf Gërdec Gërdallës.
   Po si nuk u ngritën njëherë xhanëm me protestu këta shkodranët?
   A kanë zemër, a kanë nerva, a kanë gjak?
   Qindin po ua punon i çmenduri i Viçidolit dhe shkodranët nuk po ndihen; mirë ua bën.

  7. leon says:

   Urime edhe nje here SHKODRIANEVE TE LUMTUR,QE KANE TRE VJET,QE KANE HYRE NE BEEEE….. SI VENECIANE!!!
   T’i a dine per nder Berishes dhe Zhozit,qe u jep cdeo vit ne dimer te bejne PUSHIME PA LEKE!!!!
   Haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa!!!
   VOTONI PRAP PER SALEN DHE ZHELEFINEN,se e keni te garantuar jeten me PRESH NE BYTHE!!!

  8. Tironsi "ZZ" says:

   Shkodranet e vertete nuk u nenshtruan as ne kohen e Dulles. Keta do jene shkodranet prej Puket qe durojne Saltrapin
   http://imazheshqip.blogspot.com/2012/09/benvenuti-venezia.html

 2. ismeti says:

  o do hani more bollokumet e sales ,secili nga dy plus te gjatin

 3. arvanites says:

  Demshperblimet do i merrni per te gjitha vitet bashke, vetem mos harroni te votoni Salen ne qershor.

 4. verte? says:

  shkoni votoni prape per malokun dhe rrospien(jozefinen).

  koka ben, koka peson!

 5. Ben Chicago frajeri i Ramy' t says:

  Fajin e kane kamunisto-socialistat me nkry Edwin Kristaq Ramn

 6. tina teri says:

  Fajin e ka Enveri qe s’u mesoi not shkodraneve e shkodraleceve..KESHTU THOTE PD JO UNE

  1. NjeQytetarOptimist says:

   Fajin e ka nje fllad i nxehte qe erdhi nga Afrika Jugore…

 7. bledi says:

  mos harroni voten Jozefines se mbetet pa leke. me mire te mbytur ne uje dhe me saliun se ne te thate dhe me Edi Ramen.

 8. ENDRIT says:

  Eshte per te ardhur keq qe banoret e Shkodres duhet te presin te bie nje shi qe te shikoj te palarat e qeveris ne krye.
  Pse duhet te mos shikoni se cpo behet akoma ne vitin 2013 te kete te tilla permbytje pse shkodranet duhet te kenaqen vetem me nje milion lek dhe kur demet jane me te medha!I bej thirrje rinis se Shkodres dhe banoreve qe mos ti mbyllin syt por te shikojn ne cilin realitet jetojm

 9. leon says:

  DINI NOT APO JO….JU MESO SALA …TEK LEGENI UJIT…KEQ NA VJE PO JUVE E KENI HAK…EDHE EDI MUT ESHTE ..POP SALA E JOZI S PO I BAJME DOT MA

 10. scutari says:

  Hajde mor i shkruni nji peticion Edi Rames me firma intelektualesh nga Shkodra e sidomos nga katundaret e permbytun qe te aprovoje 3 ligjet e Newtonit. Pas miratimit per 3 muj jemi n`Evrope dhe kane me ju dergu nendetse greke, kryqezor anglez, gondola veneciane, varkare libian e cfare t´ju doje zemra e gjane shkodrane si zogu mes shalleve te Jozef-ines. Merrni e lexoni “Fshati midis ujrave” se ju ngren humorin.

  1. NjeQytetarOptimist says:

   E bukur kjo..

 11. DINO says:

  PER DITEN E VERES SALIU JU BERI NJE SUPRIZE TE GJITHE SHKODRANEVE, MBESHTETESEVE TE TIJ, JU DERGO UJIN KE DERA E SHTEPISE.

  1. hasan says:

   E po a donin uje 24 ore?Na uje sa te mbyteni thote kumandari.Po te duan le te thone qe nuk kemi uje.Se mos harrojne dhe kerkojne drita se flet me Zotin ai dhe per ti mbajtur me hater shkodranet ju dergon na nje rrufe…A nuk e ka pohuar vete qe foli me zotin dhe i shprahu ato deshirat ,njera ishte per te qeverrisur sa te jete dynjaja?

 12. BERISHA LARGOHU. PER EDI RAMEN, NUK ESHTE NORMALE TI KERKOSH SHQIPTAREVE VOTEN KUR NUK E MBRON ATE ME POPULL. says:

  Mund ta votoni Berishen perseri!

 13. Pelasgian says:

  mire e kan , le ta votojne prap saliun !

 14. Niami says:

  Rrini urte, ju vetem duhet te votoni. Votat i numeron Saliu.

 15. TONI PALAS says:

  Jepjani Salit se as varka ska per tju dhon votoni votoni se pak e keni.

 16. VIGU says:

  O SHKODRAN,PA THIRRENI DHE NJE HERE SALIUN TU JAP PERSERI FJALEN E NDERIT,MBASE PER TE 100 HERE E MBAN QE MOS TE PERMBYTENI.PO DERI SA E VOTONI ,UA DO QEFI QE CDO VIT TE NOTONI.JU NOTONI NE DIMER ,AI THYEN REKORDE NE VERE,TA GEZONI SI KRYEMINISTER,PO JO KETE HERE!

 17. Ashtu ju pafsha says:

  Bani gara me njani-tjetrin tani kush pjerdh ma shume ne uje hahhaaha
  Mos harroni Berishen dhe Ramen se vetem keta dy horra munen me ju qit faqe bardhe hahhaaha

 18. nuk harroj says:

  Qofte bekuar perendia qe me shpellarin tone ne krye na ndihmon qe dhe 100 vjecaret te kalojne kaq shpejt!PerPara,ne jemi ndryshimi!

 19. mergimtari fv says:

  Verior i lagun e i dhim ma mir se jugor i terun e xhepin plot ,votoni perseri shpellarin e nahijes tuj , vllazen i keni dhan besen partise se ne jo te lagemi deri ne brez por edhe mytna per me majt llafin e logut te burrave , PD nuk ban nana ma per bagetine me dy kam . Shkodra eshte poshtruar si asnje here ne historine e vet , fatkeqesi dhe turp per kohen qe jetojme , luhet me jeten e dinjitetin e popullit te poshtuar ne palce .

 20. Kritiku says:

  Cfare tu kerkojme me ketyre njerezve qe nivelin e inteligjences nuk e kane me shume se te peshkut?! Vete fjalet e tyre e vertetojne injorancen e thelle qe i karakterizon edhe prandaj Berisha dhe Jozefina i sjellin prej hundesh ashtu sic duan vete. Lexoni theniet e tyre dhe do te kuptoni cdo gje. “Nuk e kuptojmë se çfarë po bëhet me ne. Nuk është hera e parë që ne përmbytemi. Dëmshpërblimet e 2010 nuk na i kanë dhënë ende. Më mirë të na mbysin fare.”….Kur keta te mjere nuk jane ne gjendje se me cilen qeveri kane te bejne, cfare tju kerkojme ne me shume? Keta burracake qe me mire ulin koken dhe pranojne te vdesin ne mes te ujit si qen te rrahur, se sa te ngrejne zeri me force kundra kesaj qeverie me antishqiptare qe kemi patur deri tani. Keta njerez me mire vrasin njeriun e tyre te afert per nje fjale goje dhe per nje hu gardhi se sa te ngrihen kundra qeverise. Po mire ua bejne sepse ate meritojne. Prandaj gjithnje thuhet qe qeveria eshte pasqyra me e mire e atyre qe e zgjedhin dhe e mbajne gjalle. Dikush do te thote qe une nuk e zgjova, ose shumica nuk e zgjodhi por Berisha i vodhi votat. I them, “po mire Berisha i vodhi votat, po ti cfare bere per te ruajtur nderin tend? Perse nuk u ngrite te kembe dhe tia tregoje vendin hajdutit por ngele gjithe jeten duke u qare?”

 21. ha ha ha says:

  ha ha haaaaaaaaaaaaaaaaa o sa mire me qen venecia , rofte jozefina topalcka

 22. Shka je tuj fol mer TAMARRSHA jena SHKADRAN na ,
  s’jetona dot pa uj !

 23. Arti says:

  Votoni prape PD se do i merrni…

 24. A says:

  Mos i qani hallin shkodraneve, jane mesue me u qull. Sa te jene Sali Berisha dhe Jozefina Topalli ne krye te PD dhe Shqiperise as nuk e qajme bythen. Ne shkodranet te gjitha i bejme, te 99 i bejme por edhe 69 po te duam e bejme dhe se kemi problem. 69 na e ka mesuar Jozefina.
  Ne lidhje me leket qe nuk kena marre mos na e qani hallin. Leket i kena marre me kohe dhe nuk kemi nevoje as per ndihma. Leket ne qoftese duan me na dhene jane per permbytjet e vitit 2015 se deri ne 2014 i kena marre.
  Prandaj ma mire te lagur me PD se te thare dhe me PS. Votat perseri do t’ja japim Sali Berishes se kemi besim te madh sepse eshte burre fjale,
  cfare pjerdh, me falni cfare flet e mban. Pervec veturave kana ble edhe gomoni. Gjithcka do te rregullohet ne Shkoder, se e bejme me forcat tona. Vetem mos ti ndodhi ndonji gja e keqe Sales dhe Jozefines, mos te vine me na pa, ti marresha te keqen i kena si dy sorra mali qe bajne tane kohen kerra, kerra, se ai i poshtri Edi Rama ka mesuar e ben ciu, ciu si bylbyl, e ka ndigjue vete Salia. Naten mire shkodran te dashur, se uji shkon e vjen se nuk eshte i perhershem, per kete jam garant dhe nuk ju genjej. Vetem voten mos harroni jepjani Salise se ju don fort dhe ju mbyte prap kur t’ja kerkoni dhe kete ju a ban per nder, se nuk ja ben kujdo.

 25. Enver Hoxha says:

  E more shkodraluce, jini mire mo, se me mua ju ishin thare kembet dhe ju bera rruge te shkonin te Velipoje qe te hiqnit djerset, por tani ai saliu im ja u solli ujten ne mes te dimrit dhe ju prape thoni se do ti ngrejme dy gishtat se po te ngrejsh dy gishta do te shtrohet sofra dhe do tju vi benci ne dera.
  Ashtu ju lumte, jeni antikomuniste ju, bravo ja tani qe ja u hoqi saliu komunizmen, sa mire qe jetoni, gerthisni dhe sju thote gje njeri se ju kujtoni se nuk ju marrin se keni demokraci, por nuk mednoni se nuk ju ben gje njeri kur gerthisni se nuk ju degjon njeri more te uruar.
  Hajde shkodraluce te gerthasim bashke, poshte komunizma, posht enverizma, poshte nexhmija, therrisni hajde te gerthasim rrofte saliu rrofte xhozefina, rrofte argita. HEHEHEHEHEHEHHEHEHEHEHEEHEHEHEHEHE

 26. burreli says:

  Populli thote; çte mbjellesh do te korresh.Ju mbollet faren e keqe per 20 vite ,tani mos kerkoni qiqrra ne helle.Kurre ndryshe mos ju dalte.

 27. frens says:

  Te shkrete, le te vijne te gjithe ne Tirane dhe te kerkojne strehim ne Kryeministri ose tek Kuvendi i Jozit

 28. Sume Gruda says:

  Ne Shkoder, Lezhe me rrethe pritni se po vjen Berisha me Jozefinen ku do ndertojne nje “Central Pompe” per tu shpetue se e keni kerkue ju vete te gezueshem per 23 Qershor, per Centralin Atomik do tu vije me Breshka qe jane nisur nga Tropoja.

 29. Une says:

  Dhe mos u cudisni kur Sala te fitoje me diference te madhe kudo ne Shkoder dhe sidomos tek keto zonat e prmbytura. Dhe mot shkodranet do te jene perseri ne “Venecian” e tyre. “Me genjeve nje here eshte faji yt, me genjeve dy here eshte faji im”. Shkodranet jane genjyer tre here, nuk di se cfare emri ti ve! Ata i ruajt ZOTI, por edhe ai nuk ka cfare t’ju beje me tani.

 30. DETARI@ says:

  ME VJEN SHUM KEQ PER SHKODRANET ,SEPSE NUK JANE TE GJITHE NE KRAHUN E ANTISHQIPTARIT ,POR RENDESI KETE RADHE KA TE MOS I JEPET ASNJI VOTE ARMIKUT TE SHQIPTAREVE SALI MUTI !

 31. shkopi me xhunga says:

  po nga ishe mo Enver qe humbe ca kohe pa dale ketu,se na bere merak,dhe sic thomi na nga anet tona,ZEMRA NA DIGJEJ DHE BYTHA NA CONTE FLAK per ty.Dil mo palaco dhe shkuaj ketu nga ato “xhevairet” e torollakes tende,se te pershtatet shume ajo shprehja e kurveleshasve ;NGA TIPARI LULE ARI,NGA KANDARI KRIC GOMARI.

 32. ona says:

  mos te kene merak se i mere xhozi me varke,cjane nene moshen 18 vjec ti ndihmojne te tjeret le ti lene te notojne se ashtu e meritojne

 33. s says:

  Sa shpejt iken 100 vjet qe nga permbytja e fundit,ta kthejne Shkodren ne lagune dhe te hedhin rasat p…..se ato jane te mira shume aty…

 34. Mark Doda says:

  ka fillu jozefina me experimentu n’Shkodren e Loces,(se ka lexu salia diku )mi zhyt n’uje shkadren
  me ba peshqit shkrodran peshkaqen militant .(ka than salia ,sa ma thell me ja fut shkadranit aq maj dashtun e besnik bahet shkadrani ,pra shloj ujin jozefin ,te festojm Lirin .Dhe jozefina e shloj e shkodra filloj te notoj

 35. Enver Hoxha says:

  Ju dollne kembet ne te thate more derdimene, dikush nga juve kur donin te me venin bustin atje ne Dajc, piesni shoqen zhozefine po sme besuat, se ajo ka qene inisjatore, dikush u tall me mua ta vejme si nje gjel qe te rrotullohet nga te desha une, megjithese ai shkoi dhe u zbut pak atje ne vendin ku ne ju benim klizme, kjo fale informacionit qe na coi shoqja jone zhozefine.
  U tallte me mua ate dite, por une tanime, po qesh me bylmeza si ju, bythet ne ujte dhe dy gishta larte, kur shoqes ju kruante, e shkreta ulte doren se ishte ne siklet se po i hinte ujte ne verre, por ku e linte demokrati qe i jeshen lagur hallatet dhe skishte femer qe tja ngrinte, mos e ul dy gishtat i gerthiste dhe shoqja e shkrete byth e p.. ne uje dhe dy gishta lart.
  Mire me jeni moo, shiqir qe me zbuat mua ne te vdekur se sa qeshe gjalle ju fusja ne klizme dhe ju shburreroja dhe mbasi dillnit nga dera, me ngrinit grushtin perpjete si ai dedeja dhe me thoni te na rroni shoku enver sta harrojme klizmen qe na beri partija dhe bera mire se nuku kini me problem me kapsllekun.
  Mbani saliun se edhe ai me mua qesheshte kur ne i conim ne te semes armiqte, gajasej me mua se ju bera kunguj sic jeni akoma, mbani saline dhe zhozefine se te tjeret me vdiqen dhe skam te tjere tja u sjell.

 36. nuk e kam kqyr jozefinen te dale ne televizion apo ashte tue fluturue ne europe

 37. Nabukodonosor says:

  Te rroje Partia,pa per ti marre keni!

  1. Rroku says:

   Dihet se tokat e Ultesires se Shkodres kane lartesi mbi nivelin e detit nga 60cm-8.5m ne qender te qytetit,ndersa ne Obot,Shirq dhe kenetat e Sukes e te Sorres ka siperfaqe nen nivelin e detit.Ndertimet behen me kritere,me leje te miratuara nga inst.per tektoniken,ujrat nentokesore e mbitokesore,rregjimin e prurjeve te lumenjeveetj.Kete gje e dine fort mire banoret vendas,por kerkojne perfitime te pa drejta.Jemi ne fushate dhe asht mire te jemi objektiv.Qeveria me mundesite qe ka ka realizuar obj.e saj per mbrojtjen e zones.Zonat nen vepra te tilla h.energjetike jane ne rrisk te vazhdueshem.Uroj te mos ndertojne me ne zona te rrezikuara!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Array
(
  [0] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 3
      [name] => Aktualitet
      [slug] => aktualitet
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 3
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 81849
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 3
      [category_count] => 81849
      [category_description] => 
      [cat_name] => Aktualitet
      [category_nicename] => aktualitet
      [category_parent] => 0
    )

  [1] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 1
      [name] => Kryesore
      [slug] => kryesore
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 1
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 34775
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 1
      [category_count] => 34775
      [category_description] => 
      [cat_name] => Kryesore
      [category_nicename] => kryesore
      [category_parent] => 0
    )

  [2] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 5
      [name] => Sociale
      [slug] => sociale
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 5
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 3
      [count] => 6840
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 5
      [category_count] => 6840
      [category_description] => 
      [cat_name] => Sociale
      [category_nicename] => sociale
      [category_parent] => 3
    )

)
Top
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
X