mbyllet per 10 sekonda ose kliko X

Nga këta ti zgjidh e merr

Poezi nga Fan S. Noli ft. Bledi Mane

 

1.-A të duhet një i marrë?

Shqipërisë t’i vër’ prap’ zjarr?

Viçidols që s’ka të sharë

Merr Saliun je i larë

 

2.-Ke nevojë për sharlatan

Që s’ka këllqe as taban

E përdorin si kurban

Merr Bujarin me nishan

 

3.-A do femër porsi burrë

Me mëkate nën lëkurë

Goja llafet seç ia pshurr

Jozefinë mos paçim kurrë

 

4.-Frikacak e shalëngjitur

Pa vizion, i pashkërfitur

Qesh si vemj’e përshkënditur

Me Lul Bashën je i ndritur

 

5.-Për bjondinën s’ke çfarë thua

Zverdh e tëra porsi ftua

Turfullon e zjen si krua

Mjer’ Mesilën kush ka grua

 

6.-Trashur bythë e trashur kokë

Skraparlli e jo malok

Korrupsionin bën me okë

Për kë flas a e gjen dot?

 

7.-Janë dy Gencër në një derë

Dhe për dimër, dhe për verë

Njëri me fytyrë zeher

Tjetri skuqur si piper

 

8.-Desh harrova Mul mavrinë

Në komandë mban policinë

Komisar dhe për partinë

Në qershor do vjedh’ kutinë

 

9.-Poezia s’ka të sosur

me emra të veremosur

Shporr hajninë e baltosur

Shëro atdheun e sakatosur!!!

8 komente në “Nga këta ti zgjidh e merr”

 1. coku says:

  ju a kam kerkuar disa here. shkruani me shume per shqiperine pas dt 24 sepse kete pushtet me shume se cdo gje e frikeson dhe e vret drita dhe shpresa. jepini njerezve ju lutem drite dhe shprese per te filluar te shohin qe tani dhe te jemi shume me shume ne dt 23. prsh.

 2. hasan kovaci says:

  i dashur blendi .uroj qe kjo bande qe ne kohen e xhaxhit hanin akullore me buke te rrojne shume dhe te vuajne te gjitha vuajtjet e shqiptareve per keto 23 vjet ne krye vendos shemtiren e skraparit

 3. Shefqet Cela says:

  I madh je o Bledi Mane!
  Pena jote eshte gjitmone teper percelluese . Godet ne shenje dhe pa meshire per ligesine.
  Sot mesova qe paske edhe dell poeti.
  U mrekullova!
  Kerkoj ndjese te poropozoj nje sugjerim per vargun: “SKRAPARLLI E JO MALOK”. Sikur i jep padrejtesisht nje merite, duke i hequr nje titull qe e ka fituar me bemat e veta.
  Une e konceptoj fjalen “malok”, jo si banor i je vendi ku te ka qellur fati, por per kulturen dhe sjelljet. Po qe per malet, Skrapari nuk ka dhe aq pak.
  Ja propozimi im: SKRAPARLLI PURO MALOK.

  1. leo says:

   cke me skraparin o shefqet bytha

 4. Ela says:

  Je I papame por Te lutem vazhdimin

 5. 21janari says:

  Ore Mane o tradhetor
  Qe harrove shokun puntor
  Nga Tirana shkoi si as
  Por e priten vec me pras
  Flet e flet e s’di se c’thote
  Gabim e kane qe i thone “rrote”

 6. Illo says:

  Nuk e dijq , që bledi Mane , ishte i këtij niveli në politikë , filozofi dhe letërsi . Një Fanol i vogël . Illo

 7. SALI BERISHA says:

  o bled trafikanti,,,ma ke vjedh programin elektoral..ke propozu revolucion sexual,,,kete projet e ka ba shban norja me mu dhe ilirin dhe asht pron e pd,,,popse kjo qe po bajm ne me 10 vjec e 16 vjec ca a ….ne jemi ndryshimin per para s.b

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Array
(
  [0] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 10
      [name] => Antena
      [slug] => antena
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 10
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 2103
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 10
      [category_count] => 2103
      [category_description] => 
      [cat_name] => Antena
      [category_nicename] => antena
      [category_parent] => 0
    )

)
Top
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
X