TemA TV/ Alarmi i vëzhguesve vendorë: Po vërehen lëvizje të shumta të popullatës (VIDEO)

Raporti i parë për procesin e përgatitjes së zgjedhjeve të 23 qershorit identifikon Komisionin Qendror të Zgjedhjeve si institucionin më problematik.

Koalicioni i vëzhguesve vendorë në raportin e ndërmjetëm nga 21 rekomandime në total, 12 ia ka kushtuar KQZ-së, që sipas tyre në këto muaj ka treguar performancë të ulët dhe mungesë profesionale, ndërkohë që nuk kane munguar edhe ndikimet politike në punën e 7 anëtarëve.

Sipas këtij raporti, një pjesë e madhe e përgjegjësisë për procesin e përgatitjes së zgjedhjeve bie mbi partitë politike, të cilat duhet ta fillojnë fushatën në 23 maj siç parashikon kodi, ndërkohë që duhet të shmangin përdorimin e administratës apo fëmijëve gjate kësaj periudhe. Një tjetër shqetësim i ngritur nga koalicioni i vëzhguesve vendorë është edhe përgatitja e listave të zgjedhësve, për shkak të numrit të madh të votuesve pa adresë dhe dublimeve të shumta.

Drejtuesja e Shoqatës për Kulturë Demokratike, Gerta Meta, thotë se në një pjesë të njësive vendore janë shkelur afatet ligjore të ekspozimit të listave të votuesve dhe në një pjesë tjetër të madhe votuesit nuk janë njoftuar me shkrim për qendrën e votimit, ndërkohë që janë vërejtur lëvizje të konsiderueshme të popullatës nga zona të ndryshme.

Koalicioni i vëzhguesve vendorë shprehu skepticizmin e vet edhe për eksperimentin që po bëhet për numërimin elektronik të votave në Fier, me idenë që të zbatohet në zgjedhjet e ardhshme në të gjithë vendin. Procedurat e eksperimentit elektronik po zvarriten, me gjithë janë shumë të kushtueshme, pohuan ata, duke theksuar ndërkohë që mosbesimi midis partive konkurrente është aq i madh sa ata nuk u besojnë as numërimit me dorë nga militantët e vet komisionerë. Aq i madh është mosbesimi, pohojnë ata, sa nuk mund ta shuajë asnjë numërim votash me kompjuter, nëse nuk do të ekzistojë vullneti i mirë i palëve për të mbajtur zgjedhje të rregullta.

18 komente në “TemA TV/ Alarmi i vëzhguesve vendorë: Po vërehen lëvizje të shumta të popullatës (VIDEO)”

 1. OLSI says:

  ahaaa nese ben numra me listat e votusve saliu i ka vjelljet ne gjep!!!

  kjo kryetarja e KQZ esht si joziiii normal… keshtu i gjen saliu ushtar te denj per ti sherbyer saliut deri ne min e fundit!!

  ne nje vend te huaj kjo kryetare e kqz pushohet direkt nga puna me paaftesin e saj!!

  1. gertjan says:

   KQZ te pakten kesaj radhe nuk duhet te degjeneroje ashtu siç ka ndodhur keto 23 vite!Jemi perpara nje pergjegjesie te madhe ku Evropa si rezultat i ketyre zgjedhjeve do vendose te na jape edhe nje shans afrimi apo te heqe dore perfundimisht nga ne,ne rastin me te keq!

  2. sh.taras says:

   Keq shume keq e tere kjo ndodh si rezultat i kopetences qe ka Saliu ne cdo institucion!Ai sigurisht qe nuk do lere pa futur hundet edhe ketu!Opozita gjer me tash po e ben punen e saj me denoncimin e parregullsive ne na duhet te shkojme e te votojme masivisht!

  3. argita vajza qe ka qejf Lulin says:

   E Pavaresisht tentativave te Sali keqberesit kesaj radhe zgjedhjet do jene rreptesisht te vezhguara si asnjehere tjeter nga Evropa e bota !Kjo do jete dhe prova e vertete se:ketu egziston nje pike e vogel uji demokraci nga tere ai oqean!

  4. e/ says:

   K7ush mo Lefteria?
   Kjo qe nuk i jep burrit divorcin?
   Po ca problemi do jete kjo, thjesht do tentoje te beje te njejten gje qe beri edhe Bence Rinstance – dhe do i bindet deri ne shurdheri Saliut.
   Kete duhet ta dine mire edhe te huajt

  5. shendelli says:

   KQZ eshte nje institucion i turpshem – Sali berisha e ka perdorur deri ne shkaterrim dhe tani nuk mund te niset nga kjo germadhe per gjasme zgjedhjet e para te drejta. Jo per gje po cdo shqiptar e di se e vetmja gje nga e cila duhet te tremben zgjedhjet dhe demokracia eshte Sali berisha vete.

  6. juri says:

   Ore kjo Lefteria ca e ka ate kengetarin grek?
   Se duket si shume e perdorme per ti rezistu urdhrave nga lart jo per gje

  7. doni says:

   Nuk ka asgje qe mund te beje Lefteria apo Sala per tua nadluar Socialisteve fitoren e sigurt ne 23 qershor. Nuk ka me gomere ne ket popull, te gjithe duan ndryshim dhe duan ti heqin qafe keta hajdute qe na kan ngec mbi koke

  8. TE DHJEFSHA SALIUN says:

   I KA SIGURU VENDIN SALIU PER MINISTRE OSE ZV. MINISTRE OSE NJA TRE SHPIA NE SHQIPERI DHE CA MILIONA NE KONTON BANKARE;)

   E VETMJA GJE QE TE ZHDUKET SALIU ESHT TE VOTOJM, VOTOJM DHEEE VETEM TE VOTOJM QE TE ZHDUKIM KESHTU LLOJ NJEREZISH SE PO NA MYSIN PER SE GJALLI

 2. Stef Staku says:

  ANALIZE : Problem eshte edhe OSBE dhe ai qe rri tape gjithe diten Woolsprapthi …

 3. ardian says:

  Na merziten koken keto mbledhjet e KQZ duke i pare ne televizor. Personi qe me ben me shume pershtypje eshte DEnar Biba. Eshte personi me i politizuar qe kam pare ne ate institucion ne keto 10 vitet e fundit. E bukura eshte kur Denari ben si i pavarur. Normal se ka qene keshilltar i FEhmi Abdiut ne Gjykaten Kushtetuese.

 4. Kjo gruja asht para pasqyres tu rregullu flokt apo asht tu ba kozmetike?!
  Kishte lezet me pa Ben Ristanin. Ishte garip, i mencem edhe trim. Kryetarja e KQZ ban si burre dhe nenkryetari ban si femen!

 5. saviano says:

  Konstatohet se jane ne proces verifikimi familjet me numer te madh votuesish dhe ne hall. Keta familje jane caktuar per ndryshim vend banimi e keshtu dh e votimi.
  Psh. Ju jeni me nje pune dhe keni 5 antare votues . Qe te mbani vendin e punes dhe kundrejt shpenzimeve te paguara do te sillni 5 fotokopjet e kartave te identitetit( na duhen per KQZ ju kane thene – te gjoret c te bejne) keta i regjistrojne ne psh tirane ku ju duhen 500 votues per te shtuar nje mandat) edhe pse jane nga x rreth ( jo Tirane) do te shkojne te votojne ne Tirane me 23 qershor. 100 falmilje te tilla bejne saktesisht 500 votues ja qe u realizua transeferimi i votes

 6. elinor says:

  Ehu, mire, mire! Ate stil loje ka saliu, nuk e ndryshon….por e luan mire ama. Dhe Rama ankohet tek FSHF-ja, a QKZ-ja …a ca dreqin quhet ajo…., por “ke te drejte” i thone ata. “Ke te drejte por golin nuk mund ta anullojme; ndeshjen e ka fituar saliu”!!

 7. alban4eva says:

  asnje cudi deri tani, S-haleja ka kohe qe po pregatit vjedhjet e radhes.. cudia ketu eshte nje tjeter, qe si ka mundesi qe ky popull po rri dhe po fle akoma gjume..??!!
  kjo eshte cudia e vertete, jo ato qe ben S-haleja.. S-haleja po ben ate qe di te beje me mire, vjedhjen.. dhe deri ektu s’ka asgje jashte normales. ky kafshe shpellare i ka vene zjarrin anembane Shqiperise qe kur ka hipur ne pushtet..
  dhe kjo dihet, ka kaq vite qe ndodh nen hunden e popullit..
  po ky popull cfare po ban kaq vjet? dhe sa do duroje keshtu?? ja pra, kjo eshte cudia e vertete..!!

 8. NjeQytetarOptimist says:

  Te keqen e balukeve te bukra moj tyrryfylka e Zhelefines..
  Si motra binjake jeni, por ti me flok te shkurtra…

 9. Lirim says:

  Nese fiton perseri Berisha, populli shqiptar duhet te ngrihet ne revolucion, ja vdekje jas liri. U bene 45 diktature e ger Enveriste dhe 22 vita diktature e nreokomunisti Sali Berisha, nese shqiptartet e pranojne, nuk meritojne Shqiperine, Shqiperine aq te bukur qe Berisha e tradhetoi, e shkaterroi dhe e shiti “Shqiperias 1 euro”

 10. QEN BOGDANI says:

  SHKO MOJ E DEGJENERUME SHKARRAVINA LESHI STE VJEN TURP MOJ EVGJITE

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *