#NdihmoniAnxhelen/ Jepni edhe ju kontributin tuaj sado të vogël per ti rithyer buzëqeshjen /Anxhela Nocka. Kliko Ketu
mbyllet per 10 sekonda ose kliko X

Deputet grek kremtojnë në Shqipëri 192 vjetorin e Pavarësisë/Derviçani konsiderohet “zemra” e Vorio-Epirit

vorio3Situata e rënduar ekonomike nuk ka penguar aspak deputetët grek të kremotojnë 192 vjetorin e Pavarësisë në trojet Shqiptare.  Mengjesin e së hënës, Derviçani, fshati në jug të Shqipërisë,  është kthyer në arenën  e kremtimeve  të zyrtarëve  të lartë grekë për ditën e Pavarësisë. Në aktivitetin e zhvilluar në mes të fshatit nuk kanë munguar thirrjet për  Vorio-Epirin ku Deviçani  është konsideruar zemra e kësaj krahine.  Ceremonia e 192 vjetorit të Pavarisë së shtetit Grek, në trojet shqiptare, ka nisur me   një ceremoni fetare në nderim të ushtarëve  e më pas ka vijuar parakalimi tradicional i paradës  nga nxënës të shkollave të zonës. Të pranishëm gjatë aktivitetit kanë qënë zyrtarë të shtetit grek, deputeti i Demokracia e Re Julekas, përfaqësues të minoritetit, kreu i PBDNJ-së Vangjel Dule, Konsulli grek në Gjirokastër Nikola Kotrokois si dhe përfaqësues lokale. Pikërisht në prani dhe të përfaqësuesve  të pushteti lokal nuk kanë munguar fjalimet  ku bëhej thirrje për bashkimin e Verio-Epirit. “Sot Greqia përballet me krizë ekonomike, por sot më shumë së kurrë duhet të jemi të bashkua , të jemi bashkë për të luftuar, të japim jetën tonë për të mposhtur këtë situatë. Sot ndodhemi në zemër të Vorio-Epirit dhe prej këtej ju sjell edhe përshëndetjet e Samaras. Minoriteti sot duhet të jetë i bashkuar dhe sot duhet të gjejmë të drejtat e Vorio-Epirit. Të drejtat e minoritetit duhet jenë prezent dhe ai duhet të jetë shumë i bashkuar në zgjedhjet parlamentare. Këtu jemi në Vorio-Epir dhe falënderoj vogëlushët që mbajnë gjallë gjuhën greke”- deklaroi përfaqësuesi i Demokracia e Re, Kosta Julekas, sipas të cilit, sot më shumë se kurrë  duhet të mbrohen të drejtat e minoritetit si në Greqi ashtu edhe në Vorio-Epirin e Shqipërisë. Ndërsa për kreun e PBDNJ-së,  Vangjel Dule,   respektimi i 192 vjetorit të Revulicionit grek është fillimi i një  epoke në themel të së cilës është  liria dhe demokaracia./l.ç

26 komente në “Deputet grek kremtojnë në Shqipëri 192 vjetorin e Pavarësisë/Derviçani konsiderohet “zemra” e Vorio-Epirit”

 1. DREJTESI says:

  Ah moj Shqiperi,e mjera Shqiperi
  Kush te ka qit me krye ne hi?
  Sali Berisha e kompani!
  Ku ka tradhetare
  ka edhe zagare.

 2. bobo maroni says:

  NE DERVICAN JU THYE HUNDA PUSHTUESVE GREK,,TA SHIKOJNE ATE TOKE SE VETEM NGA POSHTE DO I MBAJNE HERE…MBLIDHNI ESHTRAT DHE NJA 2-3 PLERA SI DULE E BOLLANO DHE IKNI SHIFNI HALLET TUAJA

  1. Ben Chicago says:

   Nga PSSH kush pershendeti??

   1. elio says:

    Asnje nga PS po nga PD pershendeti Sala(qe u fali detin), bashke me Tavon dhe Kseren!

 3. esen says:

  Zagaret e politikes shqiptare zihen me njeri-tjetrin kush e merr ne koalicion Vangjel Dulen. Ai merr pjese ne mitingjet shoviniste ku behet thirrje hapur qe cenojne sovranitetin e shtetit shqiptar. Me poshte nuk mund te shkojne politikanet e parise se Tiranes.

 4. el greco says:

  25 Marsi eshte dita e festes kombetare te tere grekeve kudo qe jane.
  Eshte e drejta jone te festojme kete dite.
  Ky eshte nje artikull shume i dobet dhe provokativ dhe i shoqeruar me nje fotografi qe s`ka asnje lidhje me diten e sotme.
  Turp per ata qe sjellin artikuj te tille qe minojne bashkejetesen.

  1. Χιμαρα says:

   Patjeter nje artikull shume i dobet dhe provokativ dhe i shoqeruar me nje fotografi qe duhej te sqarohet se eshte nga arkivi dhe nje aktivitet tjeter.
   Fjalet e artikullit gjithashtu tjeter per tjeter nga ato qe u thane atje.
   Cfare qellimi i sherbejne te gjitha keto?
   Jo pa qellim eshte permendur fjala vorio-epir shume here dhe ne menyre demonstrative nga artikullshkruesi.
   Rrofte 25 marsi!

   1. Albin says:

    Ej po ca qellimi thua ti,ja nuk shikon filluan cakallet,sa u hodhen ushqimin e nuhaten dhe po rendin nje nga nje,pas pak do zihen me njeri tjetrin per kocken qe u hodhen.

   2. tani says:

    Provokativ esht ti shkosh tjetrit ne shpi dhe ti thush qe kjo esht shpija ime dhe me kurioze esht se ne te kundert kater pleq vetem se kan te shkrujt se kan lind ne çameri mos ti lejosh te hyn ne greqi,kjo esht diferenca qe ekziston mes nje vendi tolerant dhe nje radikale siç esht ajo greke nuk ka rendesi se ça esht fol atje se imagjinohet .

   3. monitor says:

    Χιμαρα @Kisha nje pyetje por dua nje pergjigje te sakte ,tu drejtova tu si pjese e minoritetit grek ne shqiperi ,sepse ndoshta je ne gjendje te me japesh nje pergjigje te sakte .Ne cfare bazash apo faqesh historish pretendohet apo si mund ta quaj, kerkohet nga pala greke qe nje pjese e jugut te shqiperise te beje pjese ne ashtuquajturen vorio-epir.Eshte thjesht nje pyetje pa tendence ,larg koreve nacionaliste dhe te ofendimeve ,por dua te kuptoj me nje pergjigje te qarte n.q.s eshte mundur,sepse shqiptaret thone jo ,,,greket thone po ,

    1. Χιμαρα says:

     monitor,
     Varet se ke quan pergjigje te sakte.
     Une nuk jam historian apo analist qe te mund te jape nje pergjigje te sakte, megjithese dhe ata jane konfuz ne analizat e tyre.
     Eshte normale kur pretendon per dicka dhe ke pale kundershtare njeri te thote po dhe tjetri te jo.
     Pa i hyre historive si psh protokolli i Korfuzit qe eshte firmosur dhe prnuar njezeri nga parlamenti shqiptar i asaj kohe, pergjigjen me te mire e mer nga njerezit ne teren, pergjigje qe ata e shprehen deshiren e tyre per autonomi.
     Nuk eshte vendi ketu tani te bejme histori dhe arkeologji, kushdo i interesuar, pa tendence ashtu sikur thua dhe ti, ka boll material, mjafton ti studjoi ato duke menduar pozitivisht.
     Sa per te ashtuquajturin vorio epir dhe mua nuk me pelqen shume ta quaj ashtu, me pelqen ta quaj pjesa e pushtuar e epirit.
     Besoj jam pergjigjur.

     1. tahip papulias says:

      ha ha haaaaaa…’qellove si kalama o mane’ ha ha haaaaaaa!!

     2. monitor says:

      Faleminderit per pergjigjen ,sigurisht ne duart e nje historiani te panjeanshem do te kishim me shume pergjigje.Por ndoshta u shpjegova keq ne komentin e pare ,atehere korigjohem menjehere .Sipas meje duhet te kete nje baze fillimi per ta quajtur jugun e shqiperise vorio-epir psh ,antikiteti grek prezent ne shqiperi ?prezenca e minoritetit grek ?apo nje prezence madhore e shqiptareve te besim it orthodoks ?ku bazohet pala greke, se nga hici nuk lind asgje ,nje motiv duhet te jete apo jo ? .Ndoshta i referohen ndonje shvendosjeje te popullesive gjate periudhes osmane ,gjithmone n.q.s ka pasur

     3. tani says:

      PO SI JU PUSHTUAN O TRIM SE UN DERI ME SOT NUK DI QE TE KEN QEN GRABITQAR SHQIPTARET GJATE GJITH HISTORIS MOS KE PI NENJI GOT ,DO ISHA DAKORT ME KET TJETREN SE SHQIPTARET E KAN SHIT GJITHMON VETEN LIRE SI NE RASTIN E PUSHTUESVE TURQ ASHTU EDHE NE RASTIN GREK SHEMBULL I MIR ESHT AJO KRAHINA JOTE QE NGA SHQIPTAR U BEN NE GREK DHE PER KET NUK KA KONFUZION PO DOKUMENTE NE ITALI SPANJE SE NE GREQIN E ZEMRES TATE STE LEJN ME I PA .TOKA TE PUSHTUME JAN ATO TE ÇAMERIS DHE BILE ME VRASJE NGA ME MIZORET DHE ME E KEQJA NE EMER TE FES QE ME FAL QE TA THEM PO ESHT PO AQ E PESHTIR SA FEJA ISLAME.

  2. arian says:

   el greco ke te drejte per sa thua se duhet ta festoni kete dite,
   edhe per kete shkrimin e mesiperm ke te drejte qe eshte i ilustruar me fotografi tjeter
   edhe per ata qe minojne bashkejetesen ke plotesisht te drejte
   por…. nuk do te ishte me e ndershme qe ti drejtoheshit edhe pales greke dhe tu kerkonit qe te jene me paqesor dhe te mos bejne litar zorret e shqiptareve?? te mos u vjedhin mundin dhe djersen gjakun dhe historine e shqiptareve?..perse greket duhet ta pushtojne kishen autoqefale shqiptare? perse greket me paturpesine me te madhe duhet te provokojne shqiptaret brenda trojeve shqiptare? pra ka shume e shume perse? perse ?perse?…qe greket duhet tu pergjigjen qe te arrijme tek perfundimi se ciles pale do ti ngeli turpi….

 5. arian says:

  po i lumte grekeve qe bejne te tilla festime,nuk shikoj ndonje gje te keqe ne kete mes,festuan mes nje popullate greke per nje feste kombetare greke e ketu nuk ka asgje te keqe,se cfare deklarojne politikanet greke eshte zotesia e tyre ,ne shqiptareve mund te na vije hidhur kur degjojme deklarata mbi nje ‘vorio epir grek’ por greket kane punuar sistematikisht per tia arritur kesaj dite qe te festoje ne trojet shqiptare DITEN E FILLIMIT TE REVOLUCIONIT GREK(25 mars 1821 nuk shenon diten e pavaresise se greqise nga turqia sic shkruan kjo gazete por shenon fillimin e revolucionit kundra turqise ok??)
  ne keto 20 vitet e fundit politika shqiptare i ka leshuar shume pe klaneve greke qe punojne per greqizimin e jugut te shqiperise.
  une do tju pyesja ju komentuesve ketu ne forum: ju a jeni dakort qe nje gjiton i juaji te vij ne shtepine tuaj e te festoje psh ditelindjen e djalit te tij? apo te beje plane se si mund ta menaxhoje bahcene tuaj?? une nuk jam kundra festimit te tyre ne te gjitha ato fshatra ku jetojne minoritare greke por mendoj qe gjerat jane reciproke sepse ashtu sikurse festojne minoritaret greke ne shqiperi ashtu edhe ne shqiptaret duam te festojme ne greqi festen tone kombetare…ja bejani pyetje vetes tuaj mesa dini ju a guxon nje shqiptar te dali me flamurin kombetar ne greqi dhe te festoje 28 nentorin?? nje ndeshje deshem te festonim dikur dhe na u versulen si bisha te terbuara te etura per gjak ku patem edhe te vdekur…pra politika shqiptare shume thjesht mund ta kushtezonte politiken greke per nje reciprocitet te plote..pra festoj une feston edhe ti…nuk festoj une nuk feston as ti,eshte detyre e politikes greke qe ta bindi popullin e saj’evropian’ qe nuk ka asnje gje te keqe qe edhe shqiptaret te festojne ne greqi ashtu sikurse edhe greket ne shqiperi,edhe ne duam varreza e permendore per popullsine e masakruar came ne greqi(ashtu sikurse ju zoterinj qeveritare lejuat varrezat greke ne shqiperi)
  ju zoterinj politikane tradhetare perpara disa ditesh rate dakort per ti kthyer emrin nje fshati sllav ne komunen liqenas ne pustec dhe u mburret duke treguar ‘shpirtin tuaj evropian’ ok…po perse politikanet evropiane greke nuk sillen njelloj dhe me te njejten ‘dashamiresi’ sic beni edhe ju kur dihet boterisht qe greqia te mohon nje krahine te tere qe edhe ne hartat e saj te vjetra quhej CAMERI…pastaj me dhjetera fshatra me emra shqiptare sot quhen ndryshe..ku jane keta politikanet e’evropianizuar’ shqiptare?? ca jane keto politika me dy marshe te ndryshme?? dikush duhet te dali dhe te japi llogari ne bankon e te akuzuareve per keto lloj tradhetish ne kurriz te popullit shqiptar…

  1. Optimist says:

   arjan na drejtove nje pyetje.

   une do tju pyesja ju komentuesve ketu ne forum: ju a jeni dakort qe nje gjiton i juaji te vij ne shtepine tuaj e te festoje psh ditelindjen e djalit te tij?

   ky krahasimi yt eshte po aq i dobet sa dhe vete artikulli.
   ata nuk erdhen te shtepia jote apo imja/jona te festojne nje pervjetor,ata shkuan te shtepia e djalit te tyre ti festojne atij x pervjetor,shtepi e cila kur u ndane kufijt e qytetit nga qeveria ngeli jashte qytetit,dhe si e tille nuk mund ta quash ti shtepine tende,ajo nuk ka qene dhe nuk do jete kurre shtepia jote.sido qe te levizin kufijte njerezit dhe vendi i tyre ngelet po aty.dhe mos nxito te me karakterizosh…

   1. arian says:

    ‘optimisti’ ben mire qe je optimist sepse ti me kete menyre lufton depresionin..por fakti flet ndryshe se ‘celesat e deres’ ne kete shtepi i kane shqiptaret dhe ju jeni ‘qiraxhinje’ qe ju beri fatos nano me tapi ne 90 dhe ti kete gje e di shume mire…une nuk e mohoj kombesine tuaj madje e respektoj dhe nuk jam aspak kundra te drejtave dhe lirive qe ju takojne por nuk me pelqen qe te spekulloni dhe te ndryshoni historine…qiraxhinj jeni dhe te pa toke, po te beja nje krahasim vulgar pa keqkuptim do tju quaja njelloj si ata ‘tirancit e vjeter’ te bathores, ne shqiptaret (populli i thjeshte) e dime shume mire se cfare lodrash ka luajtur politika greke ne kurrizin tone dhe ne bashkepunim me qeverrite shqiptare te ketyre 23 viteve te fundit por jemi komplet te paafte te reagojme sepse ne pushtet kemi politikane qe punojne kundra interesave te shqiperise,
    une te shpjegova aty me siper disa fakte te vogla ku u kerkoja qeverritareve tane qe te trajtohemi si te barabarte ne mes te barabarteve ..a ka ndonje gje te keqe ketu?? te drejtat qe gezon minoriteti grek ne shqiperi perse te mos i gezojne edhe shqiptaret vendalinj dhe emigrante ne greqi??camerise shekullore perse duhet tia nderroni emrin dhe ta quani ‘thesproti’ dhe keshtu me qindra fshatrave te banuar me shqiptare autoktone??ne shqiptaret dropullin ku ju banoni nuk ua quajtem ‘shqiperia e re’ as dervicanin nuk ua quajtem ‘qyteti dervish'(psh)por ua lame ashtu sikurse ju doni,madje ua kemi lejuar edhe ti shkruani ne greqisht madje edhe ne rrugen nacionale te shtetit shqiptar ju kemi lejuar tabelat me mbishkrime greke a eshte keshtu??e te gjitha keto te drejta qe ju i gezoni dhe mire beni qe i gezoni duam ti gezojme edhe ne ne greqine ‘evropiane’…perse varrezat dhe permendoret e cameve te vrare nga ekspansionizmi grek duhet te gjenden ne kufirin shqiptar te qafebotes? ata nuk u vrane aty por u vrane ne shtepite e tyre ne margellic dhe jo ne ‘margariti’ne filat apo ne igumenice pra ne cameri dhe atje duhet te varroseshin…ju sa bukur qe hapet varreza per ushtrine ‘imagjinare’ me kockat e fshatareve te kosines? megjithese kerkimet per ushtaret e rene grek ne luften italo-greke ishin mbyllur qe ne vitet 60 politika greke i rihapi edhe njehere duke ‘gjetur’eshtra te reja te cilat mbine si kerpullat pas shiut…
    ty mik ‘optimist’ ta perseris edhe njehere sepse historia eshte e shkruar nga e zeza mbi te bardhe dhe sado qe te keni aftesi ju greket per te bere manipulimet tuaja mendoj se keni ndertuar vetem nje ‘keshtjelle prej rere’ e cila do te bjere menjehere sapo te vijne ne krye te shtetit shqiptar politikane shqiptar qe e duan atdheun dhe nuk do ti shesin interesat tona kombetare,
    historia na ka mesuar qe te bejme durim sepse ‘vonon por nuk harron’dhe historine e shkruajne popujt dhe jo qeverrite e ai popull deshi qe ne historine e tij te quhej cameri dhe ashtu do te ngelet ne jete te jeteve sepse ju greket metevertete ia nderruat emrin camerise dhe ia vute ‘thesproti’ por ai popull
    kur kendon dhe kur hedh valle thote qe do vallezojme camika dhe jo thesprotiatika dhe nga ana tjeter pranoni qe ne greqi nuk njihet emri cameri..jeni shume te peshtire..
    (‘optimisti’ te kerkoj falje se gabimisht te futa ne te njejtin thes me greket dhe tani po shikoj qe ti flet dhe shkruan nje shqipe letrare me te paster se une,gje qe hedh poshte cdo dyshim qe une kisha kundrejt teje per origjinen tende…)
    greket dhe tani

    1. Optimist says:

     Te thashe mos nxito te me karakterizosh dhe jo me kot e lash me pika…ti e para qe bere eshte kjo,me karakterizove,tregove problemin e madh qe keni te ngulitur ne tru keto kohet e fundit nga qarqe te caktuar qe kan lozur nje rol te erret ne shqiperi qe pas vdekjes te Gjergjit te madh.
     Duke shkruajtur carcaf pa kuptim vec nje corbe gatuan.
     Asnje lidhje nuk kam me minoritetin,po kjo nuk me pengon te them dy te verteta ashtu sic jane,gjuhen letrare e kam mesuar ne shkolle dhe nuk besoj se e zoteroj me se miri.
     Kuptova me se miri se je nje cam i deshperuar,Thesprotia eshte e lashte sa dhe Kaonia e Epiri,historia nuk fillon para 100 vjetesh.
     Ju pergjigja vec nje pyetje tendes,shkurt sakte,ok,sa per celsat e shtepise po ti kishe ti do e kishe mbyllur deren.

     1. arian says:

      ‘optimisti’ une tu pergjigja me perpikmeri dhe me fakte prandaj dhe u zgjata,por ti ben sikur nuk kupton…ok…une ketu nuk shkruaj qe te me kuptosh ti dhe persona te tjere qe duan te ushqejne iluzione te gabuara si puna jote,une ketu shkruaj ne radhe te pare qe te me kuptojne bashkeatdhetaret e mi sepse ka edhe nga ata qe kane nevoje te mesojne dicka nga une sikurse edhe une mesoj nga dikush tjeter..une nuk kam asnje lidhje apo prejardhje nga cameria por camet i dua sepse jane shqiptare dhe jemi te nje gjaku ndersa ti je kontradiktor ne mendimet e tua sepse thua qe edhe me minoritetin nuk te lidh gje por edhe gjuhen shqipe nuk e zoteron me se miri keshtu qe nuk del hapur se c’identitet ke ,ne ketu flasim lirshem pa emocione dhe me fakte,nuk eshte nevoja te genjejme apo te flasim pergjithesira,kenget dhe vallet qe kendohen dhe kercehen sot ne krahinen greke sot qe dikur quhej cameri quhen camika apo thesprotaika??edhe celesat edhe tapite e kesaj shtepie ne i kemi sepse na i ka njohur turqia evropa dhe amerika por zotesia e grekeve qendron ne faktin qe perfitoi ne ato vitet e para te tranzicionit dhe punoi nate e dite qe kete shtepi ta transformoje ne nje burdello me qellimin e vetem per te realizuar enderren e lene ne mes per nje epir grek..ju e shikoni tani se si ndryshojne kohet dhe historia po punon per kombin shqiptar dhe mendoj qe te gjithe ata pushtetare qe punuan ne dem te kombit shqiptar mbas 23 qershorit do te gjenden ne bankot e te akuzuareve…
      me respekt per te gjithe arian!!

 6. L.Itali says:

  Keta shqiptaret e lashte,d.m.th.gjoja sot grekë,shume nacionalizem ekstrem na bejne ne Shqiperi,duke q quajtur Epirin ilirik grek…Keta idjote te historise,me Dullaqin,Dule ne krye,nuk duan te besojnë as historianin e njohur anglez,Hammond,të cilin e kane edhe dekoruar si filogrek,i cili,megjithate nuk mohon dot se:shikoni si shkruan fjale per fjale tek Enciklopedia Italiane,2005 Volumi BUR,CD:”Epiri qe në shekullin e VIII,para Krishtit eshtë banuar nga Iliret!”Ka dhe te tjera,por ketu nuk eshte vendi t’i tregojme idjotit Dulaq Dule,dhe te tjereve grekoidjote qe e kerkojne sherrin me buke,se Shekulli i VIII para K.eshte koha kur Homeri krijoi Iliaden ku Akili pellazgjik tregon qe ne kengen e dyte se Ata janë ardhes dhe të patokë në gadishull…Dhe te tjera,per tu thene se edhe në Toskanë janë gjetur së fundi gjurmet dhe shkrimi i pellazgëve,aq i “humbur”dhe diskutuar nga greket njeringrenes dhe shpirtperzenës,sipas vet Tuqididit dhe analizuar brilantisht nga Van Loon,në veprën e tij historike!Shpejt do publikojme edhe keto të dhena të reja të zbuluara në Vulci të Toskanes(Itali)nga Francois,varr që në historinë e etruskëve po konsiderohet “ADN”e tyre prej pellazgëve”Tomba di Francois”,komentuar së fundi brilantisht nga historiani i njohur italian Domenico Raso…E disponojme kete autor të shquar dhe vepren e tij të plotë mbi perzenien e tyre nga Greqia e sotme,shkuarjen në Toskane,lenia e gjurmeve(Varri,pikturat,(Duket qarte Akili pellazg)germat e alfabetit ku shquhen qarte germat A,Z,J,E,etj…Nuk eshtë lajthitje a fantahistori,por realitet dhe nga kjo Toskane ku gjendet “Tomba di Vulci e Francois,u duhet kujtuar Dulaqeve Dule dhe atyre grekë,se jugu i Shqiperise edhe sot quhet Toskëri…dhe jo rastesisht ka të njejtin emertim me Toskanen e Italisë!…Eshte faj i qeverise,aktuale qe lejon keta diabolike greke,te flasin e veprojne nxitshëm kunder Kombit shqiptar qe edhe pse i prere permes,do dijë të RILIND,pa marre greket det dhe territore të tjera,por pa vendosur dhe shqiptaret kufijë sepse së pari do rrezojme kufijte aktualë,duke bere një ballkan tjeter,modern dhe të vertete,ku gege e toskë,do jene se bashku,si atehere kur u perzune me dhune e barbari njeringrensish,prej Hellenëve,grekeve të sotem,ardhur,si dihet prej shkencetareve,nga Irani…

 7. mirel says:

  L. Itali, ju lutemi publikoni sa me shpejt cfaredo materiali te keni.
  Nuk durohen keta plera injorante te na pervishen fytyres.
  Vetem gjuha e fakteve do jete pak, nese nuk i bashkohet gjuha e ligjit.
  Shteti i munguar ka gurin e vet te rende ne keto ngjarje.
  Do shikojme tani reagimin e qeverise se re pas qershorit.

 8. alban4eva says:

  e kam thene kaq here dhe e perseris prape, greket nuk kane faj, jane ne “rregull”.. ata veprojne sipas natyres se tyre.. ashtu jane gatuar.. mos prisni gjera te tjera nga greket..

  fajin dihet kush e ka, e ka S-haleja me hordhite e tij, qe del perdite ne TV dhe na flet per mrekullite e tij ekonomike, kurse greket vijne ne truallin shqiptar dhe tallin bythen haptasi.. Dule pordha eshte politikan ne qeverine shqiptare dhe feston festen greke ne truall shqiptar. dhe nuk e fsheh fare, por mbeshtet hapur Pordhio Epirdhin, pra me pak fjale, mbeshtet aneksimin e nje pjese te Shqiperise nga greket. Spirdho Kseraq siriani qe “punon” per qeverine shqiptare ne realitet punon per qeverine greke, kur vijne anetaret e Agimit prej bakri ne truallin shqiptar ai u thote atyre agimsave qe “une po punoj fort per Greqine”..

  pra, ne mbajme gjarprin ne gji. sepse keshtu ka vendosur dhe ka zgjedhur qeveria e sotme albanistaneze me ne krye S-halè shpellen..

  qe mos ta zgjas, duhet hequr qafe kanceri dhe varrmihesi i ketij vendi, S-halè kerme Berishovici.. se vetem nga ky shpellar gjakpires ndodhin keto gjera te felliqura..

 9. DETARI@ says:

  Qe nga momenti qe politikanet grek hyjne ne Shqiperi si te ishin ne shtepine e tyre ,,,tregon nivelin tone si popull qe nuk dime te qeverisim !25 marsi i vitit 1821 ,,ishte dita e fillimit te revolucionit popullor te armatosur kunder Turqise pushtuese ,,,por pse nuk thelloheni se kete revolucion kush e beri ??????? Greket !!!!Kur luftuan nder mijera vjete greket !E vetmja arme automatike per mbrojtjen e Greqise kane qene Shqiptaret e Greqise ,,ose arvanitet ,sic i thone greket !Historia greke aq shume eshte e pasur ,,,,,por vetem me gjak shqiptare !!!!Duke filluar nga Aleksandri i Madh e deri me sote ,vetem shqiptaret kane lene kockat per Greqine,,,dhe asnjhere nuk i u eshte ditur prej bukeshkalurve grek !I lutem te interesuarve per keto vepra te lexoni librat e Aristidh Koles dhe Nikos Stillos !Derime sot vetem keta kane mundur te shkundin balten e hedhur mbi gjakun shqiptare te derdhur per greqine nder shekuj !Dhe cifutlliku grek duke kuptuar se Aristidhi po perparonte me keto zbulime qe deskrititonin greket ne Arenen Nderkombetare ,e helmuan ate ne v.2001 ! Nuk urrejtje as per greket dhe as per serbet neqoftese mendojne realisht dhe me pasterti thone te verteten ,por strateget e ketyr veprime jane (vetem kisha banditeske ortodokse greke )http://www.google.gr/search?q=aristidh+kola&aq=0&oq=aristidh&sugexp=chrome,mod=0&sourceid=chrome&ie=UTF-8

  1. listen says:

   @detar nje gje nuk kam kuptuar asnjehere ose nuk ma ka shpjegu asnjehere asnjeri,megjithese perdoret rendomte…pse gjithmone keta shqiptaret luftuan per greqine? pse gjithmone clironin greqine?kaq te zgjur jane greket qe vene shqiptaret te luftojne per ta dhe te lene kockat per ta,sic thua,dhe megjithese greket bukshkale nuk ja diten asnjehere per nder,shqiptaret vazhdojne e luftojne per ta…kaq te marre jane shqiptaret/

 10. DETARI@ says:

  ~~~listen~~~Nuk e kuptoj mire pyetjen sepse me duket edhe cinike ,por me respekt do te pergjigjem sic e di une, dhe historite qe kam lexuar une !Ne Greqi ndodhen mbi 3 ~4 milion shqiptare sot qe flasim bashke.Pra; Keta shqiptare ndahen ne kategori !Kategoria e pare eshte ajo pjese shqiptaresh qe ndodhen ne Greqi prej me shume se 1500 vjetesh,,,keta quhen arvanitas !Kategoria e dyte ,quhen ato shqiptare qe kane ikur nga Shqiperia drejt Greqise dhe Turqise ,per aresye te ndyshme ,dhe ne kohera te ndryshme ,dhe u sollen ne Greqi ne vitin 1923 ,kur edhe eshte bere ndrrimi i popujve ,dmth ,ata grek qe ishin ne Turqi,u kthyen ne Greqi ,dhe ata turq qe ishin ne Greqi i cuan ne turqi (Kjo gje u be me marreveshjen e Lozanes ne dt.20 Janare te vitit 1923,ne mos gaboj !Por kjo teme qe kerkon ti eshte shume e gjate,,,une po te shpjegoj pjeserisht,,pra ata grek qe ishin ne Turqi dhe u kthyen ne greqi (ketu kishim te gjithe shqiptaret qe respektonin fene kristiane dhe u quajten grek)dhe greket kesaj kategorie i thone allbanofone !Dhe kategoria tjeter eshte ajo e shqiptareve qe jane shkulur nga trojet shqiptare vazhdimisht nder kohera duke filluar qe prej viteve 1400 !Pra ti do te dishe pse lene kockat keta shqiptare ,kaq budallenj jane :Po ,,,nuk jane budallenj ,por aty kane gjetur nji vend qe ka shtet !Aty kane rrenjezuar dhe askush as nuk i ka perzene ,por as nuk i jep te drejta si shqiptare !Dhe do te shtoja se ky i partise D e Re ,me mbiemer Gjoleka ,,,dhe jo si e kane shkruar ketu (juleka)eshte nga ata shqiptare i ardhur nga Turqia !Miku im ,po deshe me shume informacion ~~~lexo librat ose futu tek sait i Aristidh kola )

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Array
(
  [0] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 3
      [name] => Aktualitet
      [slug] => aktualitet
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 3
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 82084
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 3
      [category_count] => 82084
      [category_description] => 
      [cat_name] => Aktualitet
      [category_nicename] => aktualitet
      [category_parent] => 0
    )

  [1] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 6
      [name] => Kronika
      [slug] => kronika
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 6
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 3
      [count] => 16248
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 6
      [category_count] => 16248
      [category_description] => 
      [cat_name] => Kronika
      [category_nicename] => kronika
      [category_parent] => 3
    )

)
Top
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
X