TemA TV/ Hiqet tatimi mbi të ardhurat për pagat deri në 30 mijë lekë (VIDEO)

komMazhoranca ka vendosur që të heqë tatimin mbi të ardhurat për të gjithë personat që marrin një pagë deri në 30 mijë lekë. Vendimi është marrë në Komisionin e Ekonomisë, ndërkohë që deputetët e opozitës kanë votuar kundër këtij propozimi, duke thënë se ai bëhet për efekt elektoral dhe është i pastudiuar.

Zëvendësministri i Financave, Alfred Rushaj, ka thënë se pas këtij vendimi do të përfitojnë rreth 220 mijë personi, ndërsa efekti në buxhetin e shtetit pritet që të jetë 2.5 miliardë lekë.

Mazhoranca thotë se me këtë ndryshim kërkon që të lehtësojë qytetarët dhe të nxisë konsumin e tyre, duke parë që muajt e fundit, të dhënat e INSTAT tregojnë se konsumi ka pësuar një rënie të ndjeshme.

Ligji aktual parashikonte se të gjithë personat që merrnin nga 10 mijë deri 30 mijë lekë, duhet të paguanin 10 përqind tatim. Tashmë ky propozim pritet që të kalojë për votim në Kuvend./b.l

 

19 komente në “TemA TV/ Hiqet tatimi mbi të ardhurat për pagat deri në 30 mijë lekë (VIDEO)”

 1. anonim says:

  O Edo, vetem drejtesia te ngelet or mik! Me keto manovra te kota eshte mjeshter Sala, mos u lodh kot. Cfare do te propozosh ti, ai ka per ta thene gjithashtu. Madje ndonjeren si kjo e sotmja edhe e realizon. Dhe ju beni figuren e trapit duke mos votuar propozimin tuaj.
  Nderkohe po te merresh me temat si korrupsioni masiv dhe drejtesia (Rruga e Kombit, Albtelecom, AMC (shitja e kuotes se fundit), ACR, Kurum, Porto Romano, Gerdec, Zgjedhjet 2009, Zgjedhjet 2011, 21 Janar e plot te tjera ceshtje), sado te kesh bere edhe ti korrupsion (bashke me Anastasin, Fidelin, Tomen, Abazin, Rucin, e ndonje tjeter) prape Sala iu ka kaluar me kohe. Keshtu qe ne lojen e korrupsionit ti ke vetem per te fituar. Na shpjego pak pse s’te pelqen kjo loje. Sepse ai komenti tek Fevzo nuk na e mbushi aspak mendjen.

  1. argita xhepistja says:

   Do ju vjedhim te gjitheve, nuk do gjeni menyre per tu mbrojt nga ne!
   Ne jemi “la famiglia” dhe nuk ka njeri qe na del para.
   Ca shteti, ca drejtesie, ca ekonomie!
   Te gjitha jemi ne, dhe ju duhet te ulni kokat dhe te hani hurin dhe drurin!!!!!!!!!!!!!!

  2. vladi says:

   Qeveria po ben sikur perseri.
   po ne e dime te gjithe se me ke kemi te bejm.
   Shume shpejt do jua tregojm vendin
   Do i cojme te gjith bashk si kabinet
   ne te semes

  3. lum na says:

   Po na vjedhin e duan te na genjejne sikur gjasme na ndihmojne.
   Cfare mund te presesh nga keta?????
   Qeveria me hajdute qe ka njoh ndonjehere bota!!!!!!

  4. gertjan says:

   Vidh cdo dite nga nje pike te programit RILINDJE te mjeret ne se nga kush qeverisemi!Me 23 qershor shqiptaret do rrezojne Sali kopjuesin!Nuk duron me populli,i ka syte hapur po e shikon vete realitetin!Ndaj Sali vidh kot se fundi do marresh fund shume shpejt!

  5. shoku taras says:

   Me 23 qershor populli do dije te beje dallimin midis origjinalit dhe kopjuesit!E di e tere shqiperia se Saliu nuk ka me se cfare ti premtoje ketij populli ndaj dhe vjedh programin e opozites!Programi RILINDJE dhe Partia Socialiste do triumfojne me 23 qershor dhe kjo eshte mese e sigurt!

  6. Argita vajza qe shkerdhehet me Lulin! says:

   Ore Saliu nuk ka me alternative tjeter e futen popullin ne kete batak e nuk po dine se si ta nxjerrin!Ka kohe qe qeveria as qe interesohet me per shtetasit e saj,ajo na ka braktisur!Po na le ne nje situate kaotike,me cmime ushqimesh stratosferike,me papunesi te larte me jetese te paperballueshme!Mos genjehemi nga kopjimet e shemtuara qe ben kjo qeveri !T e permbysim diten e zgjedhjeve Saliun se bashku me kabinetin e tij te cilet e kane katandisur kete vend simos me keq!

 2. flamuri says:

  Cdo gje per fushate, se paret ua marrin prape te gjithve.
  Tani eshte prioritet me fitu zgjedhjet, pastaj prape nga xhepat tona do dalin dhe keto pare. Qeveria jone eshte pa pik turpi

 3. e/ says:

  E kujt i duhen paret kur ka Salen mer jahu.
  Ai i bo tgjitha, ene vret, ene gjakos, ene vjedh, ene premton mrekullina

 4. Rilindje says:

  Vazhdon te kopjoje programin e PS-se Sali Berisha. Pas 8 vjet qeverisje u kujtuan tani qe t’i shtojne konsumin shqiptareve. Dy muaj para zgjedhjeve keta mendojne per barkun tone. Kulmi i hipokrizise.

  1. Shen Kozmai says:

   O Rilindja,inati per salen nuk duhet t`ju erresoje syte(as une nuk eshte se e kam qejf),por cili eshte programi i PS?
   Sa do i taksoje PS rrogat deri ne 30.000 leke askush nuk e thote,po rrogat nga 30.000-100.000 leke prape askush nuk e thote,po rrogat mbi 100.000 leke prape askush nuk e thote……….po me taksat e biznesit cfare do behet,prape askush nuk te thote asgje,sa do jete tatimi mbi fitimin(tani eshte 10%) prape askush nuk e thote………Na thone qe do e heqin skemen e sigurimeve shendetsore dhe i gjithe sherbimi spitalor do jete falas ,por kur e pyesin se ku do i gjej leket shteti prape kemi heshtje.
   Pas 3 muajsh Edi Rama mund te jete kryeministri yne,por si ka mundesi qe nuk na thote asgje konkrete as per nivelin e takasave,as per nivelin e tvsh,as per pagen minimale,as per rritje pagash,as e as e as per asgje…………..apo ka merakun se mos ja kopjon Berisha?

 5. wwww says:

  Qeni po qelbet nga koka, e pat ne Lushjne ate qoftelargun?
  Ju bente llafe ca fshatareve me X5 per idiotizmat e lopeve me chip.
  E hengert lopa dhe u boft kakerdhi
  Sali Qeni qe e shiti vendin dhe po perpiqet te na vjedh te gjithve

 6. Visi says:

  Nuk e kuptoj fare opoziten. Bie dakort qe ndryshimet e propozuara lidhen me fushaten elektorale dhe zgjedhjet e 23 qershorit, por kjo nuk do te thote qe opozita duhet te votoj kunder heqjes se tatimit 10 perqind. Me kete levizje sapo i kthehu kundra te gjithe njerezit qe mezi mbajne familjen me keto paga mizerabel.

 7. Horri i Bulevardit says:

  Jo vetem kjo se kjo nuk eshte gje fare, por Saliu do ti dergoje mesazhin trimave bythace qe vijne per dhjet ore ne Londer se mos paguani fare korentin, as ujin, biles shkoni dhe vidhni neper dyqane se edhe policija e mulit do jet me ju.
  Bytha e bathores, deri tani isha ne pune, besoj se je rruges, ku do te pres, nje trendafil te kuq ta kam bo gati, cfare kerkese ke tjeter, more bythshk…m i Saliut, deshe emrin ta dhashe jepe dhe ti, une ste vij se se le punen per ty, por te coj eksperta qe te bejn ta nxjerresh kaken prej goje se bytha sdo te hyj me ne pune.
  Kjo vlen per ben chikagon e bathores me ramyn birin e kurves.

 8. kondi uk says:

  Ne vendin me te “zhvilluar” te botes ku mbreteron Gorilla Berisha nuk tatohen te ardhurat deri ne 30 mije leke.Ndersa ne Britanin e Madhe nuk tatohen te ardhurat deri me 10 mije paund ose 1 miljon e shtataqind mije te reja shqiptar .pra rreth mbi 50 here se ato te gorrilles.UUUUUUUUUUUUUUUU GORILLE BERISHA C,FARE KE BERE KESHTU ,NE MREKULLI E XHUNGLES

 9. NjeQytetarOptimist says:

  O Ben Qikagoja, po te kthehet plaku i kerrysur ne “Marksist”..Po kesajt c’fare i thua si ai “anal-isti” tjeter ??

 10. ALpini says:

  zv/ministri duhet te shpjegoje se nuk eshte nje rroge ne vit perfitimi nga heqja e kesaj takse.
  Sot u njoha me disa fakte nga kjo takse dhe po jap dy shembuj;
  Ne fillim per nje ka rrogen 270 mije lek te vjetra,duhet te dini se asnjehere nuk taksohet 100 mije lekshi i pare,pra taksohet 10% vetem 170 mije lekshi dhe taksa eshte vetem 17 mije lek te vjetra ne muaj qe per nje vit =17000×12=204000 dhe jo 270 mije ose 75% te rroges.
  Nga goja e ministrit dhe shume te tjerevet duhet hequr si rroge shtese apo rroga e 13.
  Se dyti bejme llogarine e nje qe paguhet vetem 180 mije lek ne muaj,llogarite i bej me te vjetra.100 mije lekshi nuk tatohet,pra tatohet 80 mije lekshi me 10 % dhe del 8 mije lek qe per 12 muaj del 96mije qe eshte sa 53% e rroges.
  Ata nqs duan te japin nje rroge plus dhe te heqin taksen le ta deklarojne qe te gjithe qe perfitojne nga heqja e kesaj takse do marrin 1 rroge plus.

  1. mahmuti says:

   Ksaj i bie hiqja lenes dhe futja prenes.

 11. nastradini says:

  PSE PO QAN SALIU SI KOMUNIST ME LOTE PER PROLETARIATIN E VORFEN?

  Taksa progresive nuk eshte tatim mbi pagat e administrates, sepse qeveria per keta mjerane e ka edhe gurin edhe arren ne dore dhe mund t’i levize pagat si t’ja kokrra e qefit me gishtin e vogel te kembes se Saliut, sipas interesit te momentit. C’duhet ketu tatimi famoz progresiv atehere per ca paga dhe rroga qesharake, si plastelina e kalamajve te vegjel qe ndryshojne formen sa here i shtyp me gishtin e vogel? Deri kur dallkauket dhe debilet do te drejtojne shtetin kur nuk kane edhe piken e HABERIT per elementet fillestare te ekonomise dhe funksionimit te saj? Pse Saliu heq taksen per te ardhura nen 300 mije LEKA kur e ka Buxhetin e Shtetit, me falni Arken e Familjes bosh fare dhe eshte mbytur ne borxhe per te imituar rritje ekonomike ne kKohe Krize? Kush do te jete ai biznesmen dallkauk qe do te deklarojne si privat albanez apo i huaj paga apo rroga me shume se 300 mije LEKA te vjetra te Kohes se Qepes pervec ca mjeraneve te administrates se bindur dhe nenshtruar? Se administrates sot Saliu i fal tatimin, neser i qeth me inflacionin dhe del jek e jek. Po me 2,5 miliarde LEKA , qe do te thote afro 2,5 milione USD te humbura cdo muaj te vitit si do te gjenden dhe kompensohen ne buxhet? Dhe shuma totale e humbur eshte me e madhe se kaq, por te llogaritet me saktesi efekti negativ i BAMIRESISE komunisto-proletare te Saliut. A keni bere llogari o deputete dhe politikane debile te Kohes se Qepes te Enver Hoxhes, sa familje te varfera dhe ne nevoje dhe sa biznese te vogla mund te ndihmohen me keto LEKA more debile qe flisni pa dogane dhe pa u thelluar fare per gjera qe s’e keni HABERIN fare? Po mire opozita dhe socialistet qe jane debile sic i ka lene cyryk nga trute Enver Hoxha, po Sali Kapitalisti apo Sali Djathtisti pse po i ben GROPEN vetes ne Kohe Krize Boterore me kete BAMIRESI puro komunistesh? Kjo eshte ceshtja dhe ketu qendron ENIGMA e madhe. Pse Saliu ka hedhur lekuren e deles persiper dhe ka hedhur poshte kauzen e Kapitalistit te Djathte e po imiton “Madre Terezen” per popullin e vobeket dhe proletariatin brekecjerre albanez, duke lene Buxhetin e shtetit, me falni Arken e Familjes bosh si mos me keq? Kjo eshte nje gje mjaft e vecante dhe duhet studiuar. Sepse kauza mund te nderrohet lehte para zgjedhjeve, por LEKAT e familjes jane dicka tjeter.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *