mbyllet per 10 sekonda ose kliko X

Pëllumb Xhufi:Historia duhet të rishikohet. Peticioni nuk m’u ofrua,por nuk do e kisha nënshkruar

pellumb-xhufi“Nuk do ta kisha nënshkruar  edhe sikur të më ishte ofruar”. Kështu shprehet  historiani Pëllumb Xhufi në lidhje me peticionin  kundër ndryshimit të teksteve  të historisë  në Kosovë, me kërkesë të qeverisë turke.

“Peticioni nuk më është fruar për ta nëshkruar. Me sa duket, organizatorët e peticionit nuk më vlerësojnë të përshtatshëm, nuk më vlerësojnë  “të tyrin”, ose ndoshta –ndoshta më rreshtojnë edhe mua  në rradhën  e “pseudohistorianëve” pjestarë të komplotit që synon ‘turqizimin’ e historisë  sonë kombëtare , që aq shumë  stigmatizohen  në peticonin në fjalë. E dimë tashmë . Peticione të tilla  vuajnë thuajse gjithnjë  nga qasje  intolerante  e përjashtimore’’-thekson Xhufi.

E megjithatë, ai shprehet se nuk do ta kishte nënshkruar peticionin.

“Vërtet  mes nënshkruesve  gjenden shumicë emrash, krahas të cilëve do kisha nder dhe privilegj të rreshtohesha, sigurisht për beteja dhe kauza të tjera.Por gjej aty edhe emra personazhesh, me ndonjërin prej të cilëve  kam pasur edhe debate të hapura , që më duket se i janë bashkuar listës  për opurtunizëm, për fanatizëm, për snobizëm intelektual,për qurravitje,për mosdije dhe për  një lexim egoist  e të paragjykuar  të qëllimit të peticionit. Nuk e shpjegoj dot ndryshe faktin , që midis nënshkruesve të aij peticioni , që gati sa nuk pëlcet nga pasioni “pro-Europë’’ dhe nga marazi “anti-Turqi”, gjej ndonjë syresh që diku e dikur, në një konferencë  të organizuar nga Komuniteti Mysliman, u mburrej dëgjuesve   të rreshtit të parë  për identitetin  dhe për ndjenjat e pastra islamike, duke tundur  kravatën e tij e tij të përzgjedhur posaçërisht  me ngjyrë jeshile!”-tregon Xhufi.

Sipas Xhufit historia duhet rishikuar.

“Nëse ka një kërkesë të palës turke  për të “riparë” pasazhe të caktuara të teksteve  të historisë  në Shqipëri  apo në Kosovë , përse duhet të na kapë paniku?Në fund të fundit, rishikimi i teksteve të historisë  është edhe një detyrim  i vendosur ngë Këshilli i Europës edhe vetë bashkimi europian ndaj të gjitha vendeve të Ballkanit. Përse mos e shfrytëzojmë këtë rast edhe ne vetë ,për të ngritur problem  që kanë të bëjnë me trajtimin  e historisë në tekstete  shkollave turke , greke serbe etj?”-thotë Xhufi për gazetën “Panorama”

Xhufi thekson se  shqetësimi i zotërinjve që kanë nënshkruar peticionin është  kryekëput politik , pasi i tremben rikthimit të “gogolit” të perandorisë Osmane ./A.XH

126 komente në “Pëllumb Xhufi:Historia duhet të rishikohet. Peticioni nuk m’u ofrua,por nuk do e kisha nënshkruar”

 1. Petro furrtari says:

  Kravata jeshile e një rrufjani, që është tundur para syve të auditorit në shenjë devotshmerie për islamin, nuk përbën arsye që të mos e firmosësh peticionin. Peticioni mund të ju ishte afruar edhe pa emrat mbështetës. Nëse sheh kurvëri politike dhe zuzarin në sjelljen e institucioneve tona servile, duhet ta firmosësh, sepse sheh rrezikun ndaj vendit.

  1. xha Bequa says:

   Xhufi ishte me simpatik kur ishte komunist sesa nashi qe eshte bere islamik.

  2. Dardan says:

   Bravo zoti xhufi me ne funde nje njeri vizionare e mendje ndritur nga shqiperia. Aje ismail kadare dhendere i vlleho-greko ortodokseve ka ngel nje komuniste.

   1. Ben Chicago says:

    o dar dan
    kjo eshte gazete shqiptare dhe shkruhet shqip jo kosovarçe

   2. Ay qy says:

    O dard o psikopat,eshte e sigurte 1000% qe stergjyshi yt ishte kristian,ndersa perdhunuesi i sterghyshes tende ishte myslymajmun! Ti thjesht je koktrash!!! 🙂

   3. Bato says:

    O Dardan, edhe dje ta thashe ate punen e gjuhes shqipe. Kaq kurse kunder analfabetizmit u hapen. Si, or burre, nuk ndoqe ndonjerin prej tyre?! Ti mund te vazhdosh te shkruash, por shkruaj afer mbylljes se komenteve, kur lajmi hiqet nga faqja online. Ashtu dhe ti nuk turperohesh dhe ne na nderon me mungesen tende!

    1. Dardan says:

     Bato,, ike ore injorante i rom-anis,

  3. Dardan says:

   Kosova si shtet me dinjitet ku ndikimi vlleh grek A rumine pan ortodokse esht zero duhet te ndryshoje ate histori te qelbure te shkruar nga neo-bizantinet pan-ortodokse, e cila hapet dhe mbyllet duke share Turqin mike dhe duke madheruar Pan-Ortodoksin e Neo-bizantin.

   1. pirro says:

    Ja kot i nderuar Dardan, nuk po shahen turqit e sotem , po shahen osmanllinjte e djeshem qe e lane te prapambetur Shqiperine dhe krijoi njerez si puna juaj, qe shohin nga Turqia dhe Arabia. Shiko ore nga Perendimi , te behemi njerez se keshtu si jemi, do te mbetemi ne nivelin e turqve

    1. Kristiani says:

     Me ke merresh o Pirro. Me nje mbetje osmanesh. Ky plehra qe ven edhe pseudonimin Dardan, vetem me Dardanine Ilire nuk ka asnje lidhje. Paraardhesit e tij jenicere jane te ardhur ne kohen e osmaneve ne at truall qe dikur quhej Dardani. Prandaj i mbron me zjarr osmanllinjte ky.

     Nga kjo raca e ketij magjypi osman shqiperia e fitoi pavaresine 100 vjet mbas kombeve te tjere ballkanike. Sepse keta donin baba dovletin, kishin ndrruar fene dhe kenaqeshin me perfitimet qe u jepte sistemi osman. Prandaj kane nostalgji per baba dovletin dhe duan te ndryshohet historia.

     Kombet e tjere, edhe me te vegjel se ne, kishin krijuar mbreterite e tyre dhe luftonin dhemb per dhemb me osmanet per pavaresi, ndersa raca e ketij gjakprishuri e mbante kete truall nen sundimin e baba dovletit. Kete gje duan te bejne edhe sot.

     1. Doni ALBO says:

      Pse dezinformoni publikun pa pike turpi ju kristianet e “vertet shqiptar”….Sa per Dardanin jam 100% i sigurt qe eshte me patriot se ju te gjithe qe shani kosovaret apo muslimanet shqiptar….Juve ju dole boje si grekofile dhe serbofile keshtu qe mjafton vetem te shikoj sa shume nga lloji juaj perkrah partine e dules ne FB…..yshhh atje fare e keqe.

  4. Doni ALBO says:

   Nese do te zgjidhja midis greqise dhe turqise pa dyshim do ta zgjidhja turqine s’paku nuk na kerkojne teritore dhe detna si helaqet dhe k..rvat e zeza greke.

   1. Marin says:

    Turku nuk do copetimin e Shqiperise, ai do ta marre te gjithen!!

    1. Doni ALBO says:

     Nuk i intereson turkut te marre shqiperise as qe tenton por deshiron te kete nje aleate ku pse jo te mund te shtrij influencen ne gjithe rajonin, por jo te vjedh dhe te pervetsoj teritore shqiptare sic kane bere dhe bejne ende greket.

     1. Marin says:

      Shqiperia aleate? Turqise i duhet nje Shqiperi sa me e dobet, dhe e bindur ndaj Ankarase, i duhet per pozicionin gjeografik e per pasurite natyrore, e i duhet e gjithe riviera (nendeteset turke, sa p.sh., qe vijne shpesh ketu) bashke me shume akse (autostrada) nderkombetare: Adriatikut, Durres-Kukes, korridori 8, etj. Pra e do te gjithe Shqiperine!!

  5. aldo says:

   Po more “historian” me Xhufke i trembemi Googolit qe quhet Turqi se na ka ndruar identitetin tone Kombetare me krime, perdhunime, presione, per 500 vjete rrjesht dhe po vazhdon ende akoma. Nuk na vjen cudi qe nuk ishte dhe emri tende ne ate peticion, as per keto qe thua se gjaku tende e ka brenda ADN Mongole.

  6. Enver Hoxha says:

   @ turkofagos
   Rreziku Turko-Aziatik per Shqiperine
   http://imazheshqip.blogspot.com/2013/03/danger-mines.html

 2. zum zum says:

  ti xhufi je nje xhufke otomane . ti je nje kim mehmet i shqiperise ,pra mbeturina te pushtimit osman , eshte per te ardhur keq qe je historian dhe na bene dhe patriotin , langaraq i qelbur. diplomen e historianit e ke mare me para ose me veze camok i keq

  1. Χιμαρα says:

   Ja qe vjen dita dhe e nxjerin fytyren e vertete.
   Ky syresh nuk eshte patrioti qe shtiret por eshte vegel e qarqeve te caktuar, dhe nuk do shume mend se kujt qarqe, duket hapur.
   Ky duke pare disa emra qe nuk i pelqejne nuk firmos peticionin, pra pak rendesi ka per te se per se behet fjale, per ate rendesi kane emrat qe e mbeshtesin kete peticion.
   KY syresh me pak fjale do tju hedhi hi syve, ky eshte nje justifikim i trrashe i nje pseudohistoriani.

   1. Emrat Nenshkrues kane Rendesi says:

    Po, kane rendesi emrat, si s’kane?!

    Pse i eshte drejtuar edhe Tiranes, ky peticion,
    kur Turqia i qenka drejtuar per rishikime vetem Prishtines?!

    Dhe, pse firmoses te Peticionit jane edhe ca mbeshtetes te verber te Berishes?!

    Kerkojeni lepurin tek ferra, jo ferren tek lepuri!

    Ka fushate elektorale, jo rrezik turk.

    1. Kadare eshte Viktime... says:

     Ke te drejte, Emrat Kane Rendesi…

     Ka edhe emra qe nuk e dine pse e kane nenshkruar kete peticion,
     dhe kur ta marrin vesh, do qeshin me veten qe edhe kesaj here u perdoren!

     Kadare eshte tjeter gje: eshte Viktime e Vete-Deshiruar!
     Ata qe e njoftuan dhe i kerkuan firmen, ia kane pasur me hile, duke e ditur pasionin e tij per te shpetuar “Keshtjellen”!

     1. Ne Evrope Ne Do Te Vemi ______Kush S'beson Borxh Nuk I a Kemi says:

      Zotria juaj i ve ne dyshim 3 rrethimet e Krujes .Mos je nga ata qe Kastriotin e quajne ” qafir “?

  2. Qetesohu says:

   Qetesohu Zum Zum se nervi yt nuk i sherben kujt, te pakten Shqiperise jo. Nuk e di se sa e njeh historine por sa ishim nen ate perandori qeme te plote dhe te vleresuar ne intelektualet qe nxirrnim. Problemi ne kete rast eshte fare i thjeshte. Askush nuk po kerkon te ndryshoje historine sepse nukdo te mund te guxonte ta bente kete gje pa baze dokumentash dhe te verteteash. Ato ndryshime qe kerkohen jane jo te kaakterist shkencor dhe historik, por jane ngakesa te teperta emocionale te cilat edhe po te ndryshohen nuk e ndryshojne aspak historine tone te mire a te keqe me perandorine osmane. Pa sa merreni me keto tema behuniu burra dhe dilni ne 7 prill dhe tregoni qe jeni shqiptar.

 3. dada says:

  Une mendoj qe me mire historin e shqiperise ta bejne te huaj dhe turq me qene, se historianet shqiptare si ai META e bejne si histori te PD.

 4. Marin says:

  Si “historian”, ky zero me Xhuf, pse nuk na thote, me cilat argumente historike, ministri i jashtem turk (qe s’eshte as historian), i nderroi fjalet vrasje dhe ekzekutime me “burgosje dhe internime”?!

 5. Vlonjati says:

  E ke gabim, Xhufi … Me sa duket, qendrimet e tua te njohura antikristiane, kane tani nje shpjegim: Ke qene dhe mbetesh nje simpatizant islamiko – turk !

  1. Bato says:

   Nuk ka mbetje islamiko-turke, or zoteri nga Vlora. ERshte i dhendri i Enver Hoxhes. Kur gjykon, gjyko Xhufin. Po fillove nga prejardhjet atehere thuaji kryesoren: gruaja e Xhufit e ka gjysh Enver Mehumin. Por une mendoj te mos ia permendim!

 6. misionari says:

  Nuk ka asnje dyshim se Historia e Shqiperise do te pasurohet me dokumente e fakte te reja qe do t’i cojne hulumtuesit ne perfundime me shkencore, ne radhe te pare ne terminologjine e perdorur. Duhet te marre fund identifikimi i ushtrise e administrates osmane me kombin turk, pasi ish-Perandoria Osmane perbehej nga shume kombe, nder ta edhe nga shqiptaret. Perpunimin e te dhenave te reja me metodologjine shkencore te Demokracise Liberale do ta bejne historianet shqiptare ne bashkepunim edhe me historiane te huaj. Nga sa vura re, peticionin e kishin nenshkruar njerez te nderuar ne fushat e letersise dhe diciplinave te tjera krijuese, por jo historianet profesioniste si Kristo Frasheri, Ferid Duka, Pellumb Xhufi, Dritan Egro, Paskal Milo e mjaft te tjere qe jane pergatitur nder vite per t’i cuar me tej rezultatet shkencore ne fushen e historise.

  1. Marin says:

   Atehere pse flitej turqisht ne Perandorine Osmane, dhe shqipja ndalohej?

   1. Ne Evrope Ne Do Te Vemi ______Kush S'beson Borxh Nuk I a Kemi says:

    Edhe ne kohen e pushtimit italian Kryeministrin M.Kruja shqiptar e kishim edhe kohen e gjermanit kuislinget e Regjences shqiptare kane qene .Ne s’kemi qene te pushtuar ndonjehere ,kot kemi luftuar .

    1. Gjergji says:

     Avash, avash, se ne kohen e pushtimit italian nuk ndalohej shqipja. Sa i takon Mustafa Krujes duket gjykuar drejt, gabim per kolaboracionizmin, por merite per shqiptarine, se eshte ai burre qe coi shkollat shqipe ne Kosove dhe hoqi sopatat e liktorit nga flamuri kombetar.
     Sa i takon gjermaneve, shko informoju per statusin e Shqiperise ne kohen e tyre.

     1. Marin says:

      Italia ka qene 1.000 here me e drejte me Shqiperine e pushtuar se Turqia ndonjehere. Po sidoqofte, “Ne Evrope do shkojme….” s’e besoj se e kishte fjalen aty, po ne kuptimin e pushtimit ne pergjithesi, mesa po kuptoj une.

     2. Koz Dynjaja says:

      Kush i vuri sepatat e liktorit qe hoqi M. Kruja ???!!!

    2. Marin says:

     Normal, ne s’kemi qene te pushtuar ndonjehere, te gjithe per te miren tone kane ardhur. 😀 Mire e ke thene.

   2. mirel says:

    Marin duhet te kesh parasush nje gje.
    Megjithese nuk jam historian, kam degjuar se turqit ishin me te saktet per regjistrimin e popullsise dhe te territoreve.
    Ne “qitapet” e tyre shqiptaret si cdokush popull tjeter jane regjistruar me vertetesine me te madhe ne te gjitha trojet ku ndodheshin, dhe turqit kane patur regjistra per shqiptaret dhe me emra para se te ndryshoheshin ne turqisht, me emra territoresh qe sot ndodhen nen Serbi e Greqi qe kane qene plotesisht shqip, duke vertetuar katerciperisht qenien autoktone te shqiptareve ne Ballkan.
    Keto informacione pervecse sherbimit te ceshtjes shqiptare nuk i bejne asnje dem.
    Imagjinoni sikur historia te shkruhet mbi regjistrat serbe, greke apo maqedonas.

    1. Marin says:

     Rregjistrimin e popullsise turqit e benin thjesht per te mbledhur taksat, jo per te mbrojtur ceshtjen shqiptare, qe deri para luftes se turqve me serbet, nuk ekzistonte as nder shumicen e shqiptareve vete.

    2. Skenderbeu Princi i Epirit says:

     O QORRA C’PO DISKUTON KAQ GJATE “PO NA PELQEU PERDHUNIMI! APO JO” TUNDINI KEMBEN DHE REAGONI, SE NE FUNDE DO NA THONE TE NA PAGUANI QE JU Q..IM (PERDHUNUAM), MOS DEGJONI KETA “HORAT” E HISTORISE.

     LEXONI LIBRIN “KRONIKAT E TURSUN BEUT”DHE SHKONI C’FARE SHKRUAN VET KRONOLOGU TURK I SHEKULLIT TE 15-te.

     1. mirel says:

      Ore njerez pse devijoni nga faktet.
      Regjistrimi i popullsise nuk eshte bere per interes te shqiptareve por per momentin historik eshte ne interes te shqiptareve sot qe regjistrimet te dalin ne drite.
      Me kete merret historia dhe nga ana tjeter kush po e quan pushtimin turk gje te mire?
      Gaboni shume ne gjykim.
      E verteta eshte qe duhet te pasqyrohen shume mire keto te dhena sikunder dhe masakrave dhe grabitjeve qe kane bere turqit ne Shqiperi.
      Ju thoni hajt ti shajme, por te mos dime ku kemi qene, sa kemi qene dhe si kemi qene, pa ata e dime se kush kane qene.

  2. Gjergji says:

   Po mor misionar, po, por kete e themi vetem ne… turqit nuk i pranuan kurre shqiptaret si shqiptare ne perandorine e tyre, sic pranuan greket e serbet, por i pranuan vetem si turq. Ata ndaluan edhe gjuhen kur gjithe te tjereve ia kishin lejuar. Nese ka patur ndonjehere rrezik asimilimi te plote te shqiptareve kjo ka qene nen Perandorine Osmane. Mo0s na tregoni dokrra ketu. Rrofte Shqiperia e lire nga turq, greke e serbe!

  3. bobi says:

   Kristo Frasheri ha, ha, ha! Historian serioz Ha, ha, ha! Mjafton te lexoni Skenderbeun e tij! Ferid Duka turkoshak, Pellumb Xhufi turkoshak, Dritan Egro turkoshak, Paskal Milo ska te beje me historine e perandorise osmane.

 7. Xhozi Plehra says:

  nje historian qe nuk ka problem tja shkruajne librat e historise politikanet !

  dhe ata turq per me teper !!

  cfare legeni, ke marre nej lek per zgjedhje nga turqit ore ?

  1. albana says:

   Kush ka lexuar vepren e z.Xhufi, vecanerisht “Dilema e Arberit” e di mire se ai eshte nje hitrorian i nivelit te larte. Aty sigurisht qe ka mesuar se nuk eshte pro turk, nuk eshte mysliman dhe as i krishter. Eshte thjesht historian shqiptar.

   1. q says:

    Nuk eshte … po cfare eshte?
    … “Historian leshi”?! E ka pase kompliment

   2. Zigur Qarri says:

    albana ke te drejte,nuk heq as nje fjale,dhe ky esht vleresimi i te gjith shqiptareve per Zotin Pellumb Xhufi.
    Ata qe vjellin vrer kunder Xhufit jan vetem disa mjerane injorante
    te ashtuaquajtur grek.Jan ata qe nuk pertypin dot te verteten,ata qe kan shitur shpirtin tek greket per 300 Euro,ata qe i lepihen Janullaposit dhe zagareve te tij.

    1. fire says:

     Keshtu eshte gjithmone me ju “shqiptaret” po dole kunder turkut ose mbeshtetesve te tyre,por edhe islamikeve,je automatikisht grek ose i shitur per 300 euro,,,,nuk e kuptoj llogjiken tuaj,me te vertete jeni ato qe thoni.zigur me kompani..

     1. Zigur Qarri says:

      Ti jo se jo qe nuk ke lexuar as edhe nje veper te Pellumb Xhufit
      por ti dukesh qe as edhe shkrimin me siper nuk e ke lexuar.
      Nje e vertete nese dokumentohet,nuk ka pro dhe kundra.Trajtimi i historise ne baze dokumentacioni do e zhveshi historine nga paragjykimet qe kan ardhur nga politizimi i saj.
      Lexo “Fushat e grurit, kodrat e gjakut”te Anastasia Karakasidis
      te kuptosh perse greket nuk e honepsin te verteten!
      Perse Kisha ne Greqi dhe ne Qipro esht pronare e madhe tokash,prona qe qe nuk i humbi as edhe nen pushtimin Osman?
      Sepse Kisha greke ishte bashkpunetorja me e ngushte e Osmaneve,por kete te vertete historike te dokumentuar ajo e mohon e censuron sot,sepse do te urrehej nga populli grek qe ne shkolla ju serviret nje genjeshter e paturpshme historike qe e diskretiton Kishen dhe imazhin e saj.

      1. fire says:

       zigur lere me mire,me thosh mire dikush per ty e disa si ty,mos te te prish dhe enderat.

    2. PATRIOTI says:

     Po ata intelektual qe kane firmosur peticionin, cfare jane! Greke!…. Jo o gjakprishur jane shqipetare te vertete edhe pse me emra dhe mbiemra Turku (se keshtu u detyruan ti vinin).

     Mjeran dhe injorant je ti o bastard Anadolli (Gr. ανατολη-anatoli-lindje).

   3. ina says:

    mos u konsumo kot te debatosh ne kete forum per nivel akademik te X apo Y Albana. kur vjen puna per te diskutuar ne ate nivel, ketu quhesh me se paku idiot, me se shumti ?? … s’ka fund, mund te akuzohesh per absolutisht cdo gje.

 8. valter says:

  Prfesori Xhufi ka te drejte, ne nuk kemi hulumtuar shume ne arkivat e kancelarive qofte europiane edhe turke. Historia eshte shkruajtur sipas interesave, duhet objektivitet dhe panshmeri per te shkruajtur historin pamvarsisht se edhe smund te na pelqej por jo siç bejne grekrit apo serbet qe sipas “historis” se tyre vetem greqia ka ekzistuar ne ballkan dhe vetem ata e kane ber te gjithe historin qe nga mitologjit e deri tek ali pashai i janines. Pastaj si ka mundesi qe smerren mendimet e profesionisteve historian ne Shqiperi? Ne te gjitha gjerat i kthejme politike pasi ka interesa te tjera nga pas.

  1. Marin says:

   Te gjitha qeverite e Shqiperise ne keto 100 vjet, pavaresisht se kane qene ne kahe te kunderta politike, kane pasur qendrim te unifikuar per pushtimin turk dhe krimet qe ka bere. Nuk ka vend per dyshime per paanshmerine e shkrimit te historise per kete periudhe.

  2. aldo says:

   O Qorra,

   LEXONI LIBRIN “KRONIKAT E TURSUN BEUT” DHE SHIKONI C’FARE SHKRUAN VET KRONOLOGU TURK I SHEKULLIT TE 15-te.

   Dhe lerini “historianet” me XHUFKE.

 9. tepelenasi says:

  Nuk ka rastesira ne keto fenomene pro-turke. Turqit e kane marre tashme, kalane nga brenda, ne Shqiperi. Ne rradhe te pare kane ne dore, qeverine shqiptare, me ne krye Berishen. Nderkohe, ata po blejne me parà shume shqiptare te “ditur” e me pozite. Shoqata e re shqiptare apo levizja e te rinjve, nuk eshte gje tjeter veçse nje levizje “xhon turke”. Gazeta e çerçiz loloçit, eshte nje buletin i Erdoganit ne Shqiperi; figura te njohura publike, nuk e mohojne dashurine e tyre per Turqine dhe islamin, nderkohe qe shume shqiptare e kosovare, tashme dihen se jane ithtare te xhihadit dhe sheriatit …Pra, asgje nuk ka ardhur keshtu, papritur. Edhe Xhufi, ne kete kategori ben pjese. Nje pushtim i afert turk i Shqiperise eshte me se eminent !

  1. Tomorr says:

   Jo bre mos u ngut, turqit jane koprrace e nuk paguajne aq shume per Shqiperine. Paguajne shume me pak se greket e serbet.

 10. preshevali says:

  ” ,që gati sa nuk pëlcet nga pasioni “pro-Europë’’ dhe nga marazi “anti-Turqi”, ”

  Shumë me vendë.

  Pikërishtë kta që sot pëlcasin nga pasioni “pro-Europë” janë pasardhës të atyre që dikur kan pëlcitur nga pasioni pro-Turqi.

  Historin duhet shkruar ashtu si ka qen dhe jo si kemi qef të ket qenë.

  Askujt mos ti fshihen mëkatet që ka bo,
  dhe askush të mos hyjnizohet për atë që nuk meriton.

 11. fede says:

  OK,POR NA AFRO NJI PETIZION,SE SI SHUME VELLEZER NA QUAN TURKU!?
  VEC FAKTET MOS HARRO,TE ZEZA DHE TE BARDHA KUJTO!
  PSE JEMI NE QOEESOKAK,PSE JEMI NE MESJET PRAPE,PSE JEMI ME NDJENJA VILAJETI,PSE QYTETERIMIN DOT NUK E NDJEKIM,NGERCIN NGADO KEMI?
  HAXHI QAMILIN KUJTO,DHE TURPIN MOS HARRO!

 12. timo says:

  Kuptoheni mirë Xhufin. “Përse mos e shfrytëzojmë këtë rast edhe ne vetë, për të ngritur probleme që kanë të bëjnë me trajtimin e historisë në tekstet e shkollave, turke, greke, sërbe etj”? Duke e parë me këtë sy,unë them, rishikimi i historisë sipas Xhufit, do të thotë thellimi i saj. Plotësimi me ato ngjarje që mungojnë në të dhe jo trajtimi i saj sipas oreksit të shtetit Turk.

 13. Landi- Sverige says:

  Cfar thua more Xhufi??!! Nga njera ane shprehesh se shqetesimi i atyre qe kane firmosur ate peticion eshte kryekeput politik, por nga ana tjeter na thua se rishikimi i historise eshte “detyrim i vendosur” nga Keshilli i Europes!!!! Po Keshilli i Europes a nuk eshte nje organ politik dhe aspak organ shkencoro-historik more Pellumb? Tashme mesuam nga Xhufi se BE-ja, pervec keshillave mbi demokracine ne vendet ballkanike, na kerkonka me detyrim edhe ndryshimin e historise 5 shekullore te Perandorine Otomane ne Ballkan!!!! Po cfar te bejme more Xhufi qe ato jane fakte historike dhe faktet historike nuk mund te pergenjeshtrohen??!! Eshte e njejta gje sikur gjermanet te kerkojne ndryshimin e historise te nazizmit hitlerian ndaj popujve europian dhe ne vecanti ndaj hebrenjve gjate Luftes se II Boterore! Jo more Pellumb, ato ngjarje i perkasin nje periudhe te caktuar te historise dhe do te gjykohen ashtu sic kane ndodhur ne ate periudhe. Ngjarjet historike nuk ndryshojne me ndryshimin e politikave dhe mardhenieve te vendeve te ndryshme.
  I vetmi problem ne librat shkollore eshte trajtimi i ngjarjeve ne formen e perrallave me heronj dhe kucedra me shtate koka si ne filmat horror. Po, ne faqet e librave te historise nuk kane nevoje femijet te “kenaqen” me gjakun e pushtuesve kur heronjte e tyre me shpatat qe vetem ata i mbanin ne duart e tyre u prisnin kokat barbareve. Femijet duhet te mesojne dhe te argumentojne nga librat e historise ngjarjet historike pa u fanatizuar ne emer te “patriotizmit”, te races “superiore” apo te besimit fetar “superior”.

 14. Dardan says:

  Profesor Xhufi me sa kuptoj ka qellimin shume te larte qe tekstet e historise te rishikohen jo per ate qe te zbuten fjalet per shtypjen e eger te osmaneve dhe bizantineve por ato pasazhe dhe koncepte te pasurohen me materiale te tjera historike te cilat sot, me zhbillimin e historiografise dhe te arkeologjise dhe shkencave te tjera shoqerore, tregojne per krime nga me te padegjuarat ndaj kombit tone. Po ne kete kontekst z. Xhufi kerkon qe edhe fqinjet rreth nesh por edhe trashegimtaret apo sterniprit e jenicereve, akinxhinjve, sendergjeshtlereve, dhe gjithe grupeve te expeditave ndeshkuese e shfarosese te derguara nga Sulltanet faqezinj turq apo edhe shqiptare, te rishikojne tekstet e shistorise se shkollave te tyre dhe mundesisht edhe enciklopedite qofte edhe ate te Sami Frasherit. Pra zoti Xhufi, ne opinionin time, kerkon rishikimin e teksteve historike dhe ne kuadrin e ligjeshmerise dhe kerkesave te Evropes se sotme kerkon gjene me te mire: TE zbulohet gjithecka mbi sjelljen barbare te bizantineve, te sllaveve, te kryqetareve, te otomaneve, bullgareve (te mevonshem, 150 vjet sundim ne tokat tona) te luftes 1 Bot. te luftes 2 Bot, Si eshte e mundur qe Shqiperia qenkaq i vetmi vend ne Europe edhe sot i ndare i coptuar , i pazvilluar? A mos valle kjo ishte per sjelljen e shkelqyer te ketyre zagareve perandorake dhe te krishtereve kryqetare apo myslimaneve jeshile? Jo! A mos valle Shqiperia ka nxjerre gjithemone Qyprilinj, Diocleciane, Zagolle, Berishiane, nanoiste dhe gjithfare kokebuajsh qe i vene zjarrin dhe vjedhin vendin e tyre? Jo! Per keto arsye mendoj se z. Xhufi ka shume te drejte. Kete ai e ka provuar edhe here te tjera, por si duket njerzit ose nga padurimi per tu ulur dhe te studjojne historine, ose nga injoranca e cimentuar ne ndergjegjen e tyre kundershtuese (vecori kjo tempullareve)ose nga niveli i presuar i inteligjences ne shkallet e ulta, pra, keta njerez ngrihen dhe e shajne zotnine ashtu sic nuk do te benin njerzit per rreth atij femijes qe foli me ze te larete se “Mbreti eshte lakuriq”

 15. himarjoti says:

  Zoterinjte qe bejne komente ta lexojne me mire Z, XHUFI.Profesori i nderuar thote se:turqit le te bejne kerkesa ,por dhe ne duhet tu bejme kerkesat tona Turqve dhe te tjereve pereth.por z.XHUFIduhet ta kishte firmosur peticionin,dhe ne qofte sja kane afruar tua kerkonte ai.Kam respekt per z.Xhufi eshte njeri me kulture te gjere dhe i respektuar.

  1. mirel says:

   Edhe une kete mendim kam.
   Problemi nuk qendron te themi jo, pa e kuptuar mire per se behet fjale dhe cilat jane perfitimet tona ne kete pike.
   Bile turqit na kane treguar nje mundesi si te kerkojme ne tek greket dhe serbet rishikimin e historise, gjithmone duke shqfrytezuar vendimet e keshillit te Europes.
   Keshtu na jane ngjitur minoritaret perdite si muti pas kepuces dhe nuk po na shqiten deri te gropat per kocka greke.

 16. saliheqenefi says:

  popull ne bote qe perdoret keq nga politika se shqiptaret nuk ka ne bote,kjo vjen nga primitiviteti i popullsise,ku shoqeria civile eshte inekzistente,dhe eshte thjesht shoqeri me interesa personale politike e ndare ne dy kampe blu dhe roze ,ku ne cdo kater vjet e drejta dhe e gabuara merr rrotacion sipas ngjyrave ,prandaj tek ne te gjithe kane te drejte dhe gjithkush e ka gabim,te na rrojne fiset me bajraktare ne krye te cdo ngjyre politike kjo eshte e rendesishme per shqiptaret te tjerat ne hesfelt te gomarit

 17. shqiptarce. says:

  xhufin internim ne turqi per gjithe jeten me soj e sorollop.

 18. arben says:

  Per zum-zum .Shifet se ti je vetem nje turbullues ujrash dhe asgje me shume.Per sa i takon Kim Mehmetit ta theme se ai ka thene nje te vertete qe eshte sheshazi.Ne Maqedoni tash jane vetem shqiptaret e besimit islam ku avulluan te tjeret? Gjyshrit e tyre i mbajme mende ende, flitshin shqipen me mire se maqedonishten,ku jane shqiptaet e Greqise,ku eshte kisha autoqefale shqiptare dhe cka po ndodh me ortodokset shqiptare ne vete Shqiperi dhe mos e vazhdoj me teper. E verteta eshte kjo nese e pranojme munde ta ndryshojme e nese nuk e pranojme ateher do shkojme nga jemi nise dhe do mbetemi vetem…..Maqedonet e Liqenasit kerkuan nderrimin e emrit ne Pustec dhe mediat shqiptare ne Shqiperi ende pa u miratu ne kuvende e hoqen Liqenas dhe e perdornin Pustec.Ne Maqedoni ,Greqi etj nje gje e tille edhe per 1000vjet nuk munde te ndodhe.Te kerkojshe prej tjereve te perdorin toponimn tende eshte vetem iluzion i cmendur qe munde te ndodhe vetem ne Shqiperi.

  1. talebani says:

   Shume e drejte arben ,si na iku edhe Qyteti Stalin dhe “qafirat” na e kthyen ne identitet ne Kucove .Si nuk foli nje nga ne ? Ne Greqi dhe Itali as per 1001 vjet nuk do ndodhte .

 19. DETARI@ says:

  Deklarimi i guzimshem dhe shume i aresyeshem e z. Xhufi ,eshte me te vertete shume interesant !Por ,me interesant dhe shume i dobishem si historian ,z.Xhufi prek ,ose leviz nji gure shahu ,,kunder Turqise , Greqise dhe Serbise ,qe derime tani askush nuk e ka bere !Pra ;thote !!!!:~~~~ { perse te mos e shfrytezojme kete rast edhe ne vete per te ngritur kete problem qe kane te bejne me trajtimin e historise ne tekstet e shkollave turke , greke ,serbe etj !}~~~~~ Kush ka mend e vlereson dhe kush jo ,do ta vleresoje ,,,ndoshta me vone ~~po i erdhen mente ~~ ! z, Xhufi ,duhet ta besojme sepse per kete komb ka dhe shume si historian .Nuk duhet ti shikojme te gjithe se nga cfare feje vijne ! ,,, Nji tjeter historian eshte dhe z. Delvina ,nji nga albanologet me te mire qe poashtu ka mbajtur nji qendrim te guzimshem dhe real ne konferenca dhe takime te ndryshme nderkombetare ,persa i perkete historise se Truallit Ilir ,,,dmth ,,,Shqiperise !http://www.forumishqiptar.com/threads/29965-Historiani-Sherif-Delvina

 20. Une si shqipetar i kofeksionit musliman,kisha propozu qe historia te shkruhet te rishkruhet,te permiresohet nete mire te vete shqipetareve,dhe vetum nga shqipetaret,te formohet nje trup akademike e historianeve te te gjitha feve,pa ndikime nga jasht,por vetum per te miren e shqipetareve,dhe historia gjithmon pasurohet, forcohet, dhe gjithmon duke faktuar faktet historike,ashtu siq ka ndodh,natyrisht qe historiani ka dhe hapesiren e te memduarit dhe te shkruarit siq ai ja merr mendja se nje fakt historik duhet ashtu apo keshtu trajtuar eshte e drejte e tij e lir,por sa dhe si e vlereson kritika atehee eshte qeshtje tjeter.Sa ma real dhe faktolog te jet ai ,si historian ai do jet ma i sukseseshum.Sa i perket nje trupe siq ceka me lart ata kan obligim kometar ta thon historin ashtu siq ishte dhe siq ka ndodhur pa hiporbollizime,pa fyrje,dhe pa mitizime.Mitizimet lejohen deri ne nje mas sa jep rezultate pozitive per nje popull,por kurresesi mitizimet te behen dhe helmi nje shoqerie qe munde dhe te qoj nje popull ne katastrof,ama mite kan te gjithe popujt evropian.Dhe nje sa i perket SHQIPETARIS ne kemi te gjithe njejte te drejte te mburremi per te perbashkten shqipetari,si shqipetaret ortdoks,si ata katolik dhe musliman.Shqipetaria eshte ajo qe na bashkon,kurese religjionet e te triave jan vlere dhe pasuri e popullit shqipetar.Nuk duhet gjerat te gjenarilizohen,sepese secila fe ,ne kohera dhe periudha te ndrysheme kan dhene kontribut pozitiv ne qeshtjen kombetare.Shqipetaret nje kohe ishin Pagan,por me shtrirejen e perandoris romake u koncertuan ne krishter katolik,dhe kjo peridh ka lene fakte dhe argumente histirike qe ne sot mburremi me ate periudh historike.Pastaj rritja dhe perhapeja e perandoris bizantine,filloi shqipetaret ti ndaj ne krishter romak,dhe krishter ortodox,dhe pikerisht ky moment i detyroi shqipetaret te len ndasit dhe te gjejn te perbashkten, e ata gjeten te perbashkten,e ajo ishte Arberia.Ky ishte vendim per te mbijetuar ndarjes,zhdukjes dhe asimilimit.dhe kjo periudh e arberve ishte e ndritur,dhe ne jemi krenar per ket periudh historike.Pastaj na erdhi perandoria osmane,dhe kjo periudh i ka te mirat dhe te keqiajt e veta,dhe ne ket periudh historike Shqipetaret kurr su ndan,edhe pse pjesa dermuese u konvertuan ne musliman,pikerisht kjo periudh i detyroi shqipetaret prap,te gjejn ate te perbashkten,dhe prej ksaj periudhe tek Arberit ,lindi shqipetaria e perbashket,te cilen me par e kishim,iliri,arberi,dhe ne funde gjeten prap te perbashket shqipetarin.kjo sot i bashkon shqipetaret,kjo i ben shqipetaret te krenohemi per ket toleranc fetare,qe per mua dhe besoj per pjesen dermuese te shqipetareve,na bashkon na nderon,ne respekt te te gjitha religjioneve qe kemi.Dhe feja islame siq e thot KIM MEHMETI ne nje moment dhe ne nje pjes te teritorit te shqipetaris ka kontribu,qe shqipetaria te mbrohet permes keti elementi islam.Por kimi nuk gjeneralizon,nuk shpreh urrejteje,ndaj te tjerave , por pershkruan nje periudh historike te shqipetareve ne maqedoni,qe permes fes islame i kan bere ball asimilimit sllavoserb.qe une e njof mir ket periudh,dhe kimi ka te drejte, te thot te verteten.rrofte SHqipetaria.

 21. drini says:

  E teksa lexon intervisten e prof.Xhufit,ne fund te saj detyrimisht syte te shkojne tek disa analfabete qe nuk kane asnje lidhje jo me theniet e nje historiani te paket qe i ka mbetur ketij vendi te mjere tashme por me e bukura eshte se japin edhe vleresime per te!Per Ju z.zum-zum,tepelenasi e Himara :Nje here nje fizikante e madhe Greke ,nder te parat gra ne NASA deklaronte per vendin e saj qe :Sa here qe shkoj ne Eladha me ndodh nje fenomen i çuditeshem me injorantet e vendit jo vetem qe te japin mend ,por te tregojne edhe rrugen se si duhet ta ndertosh jeten!Fatkeqesisht kjo semundje ka rene edhe ne shqiperi prej mese 22 vjetesh.

 22. malcori says:

  gjerat nuk behen me te thene por duhet te ekzistojne ne ADN ,realiteti tregon vete qe perendia duhet akoma te na gatuaj me mire qe te arrime te pakten te gjitonet,ne kto raste te mendojme dhe veprojme ne bashkesi e jo ti shesim pordhe individuale,ndrysh nuk ben perpara ne nje kauze

 23. Glauku says:

  Gjèja mè e rèndèsishme èshtè qè intelektualèt shqipètarè kanè filluar tè ‘lèvizin’dhe tè japin shenja se janè gjallè.
  Vlersoj atè peticion dhe çdo tjetèr tè tillè qè mbron historinè e pèrgjakur tè shqipètarève. Do tè ishte interesante qè ai peticion tè ish i lirè qè tè firmosej nga tè gjithè qytetarèt shqipètarè.
  Zoti Xhufi P. Ju jeni historiani qè duhet tè firmosni, pasi autorèt e tijè kanè gabuar duke mos ju pèrfshirè nè grupin e tyre.
  Nuk janè gjèra tè tua kur shprehesh qè peticioni po pèlcet nga pasioni “pro-europè” ?!? E si mund tè jetè ndryshe ?
  Turqia èshtè njè histori e shkuar e hidhur me pasoja tè thella. Nuk mè lejohet t’ju tregoj juve njè dramè tè tillè… Megjithatè shqiptarèt janè pèr rrugè dhe çdo hap qè bèjmè e ndjejmè peshèn e rèndè tè sundimit tè saj.
  Ata me kollare jeshile qè janè mè islamè se turqit sigurisht do ti humbasim pèr rruge, ndèrsa tè tjerè si TI edhe pèrse tè ‘lènduar’atè peticion e keni firmosur me vepra.

 24. Gjini says:

  Per Pellumb Xhufin :
  Papa Leoni XIII-te ne letren e dates 18 Korrik 1882 dergue studenteve te historise te Universitetit Gregorian Rome ,u thote:
  “Prima est historiae lex,ne quid falsi dicere audeat, deinde ne quid veri non dudeat” qi e perkthyeme shqip don me thane:
  ” Ligji i pare i Historise asht qi mos te guxohet te thuhet dicka e rrejshme, mandej mos te guxohet te heshtet e VERTETA”

  1. Doni ALBO says:

   Ky ligj nuk paska vlejte per pakistanezet e sotem grek, europa ja paska ck….. ligjin ketij Papes.

 25. Nderime Prof Xhufi, Jam dakort plotesisht me opinionin tuej me baze studimesh historike ekzakte gati 40 vjecare. Shqiptaret nuk duhet te vdesin as nga dashuria per turqit apo nga dashuria per perendimin. Te dy palet kane damtue shqipnin sa here jua ka dshte interesi i tyre. Shqipnia e shqiptaret jetojne ne kufirin lindje (dikur osmanet) perendim (tani europianet). Prandaj i konsideroj naive dashurite idiote te disa “intelektualeve hileqare (si IK) apo te gjysarsimuar si mjaft te tjere. Pse tha turku ndrroni historine e ne o burra ta ndrrojme?? Pse (IK) nuk i pelqejne turqit e ne o burra ti grijme? Keto jane luhatje cinike ose injorante te mender “intelektualeve”. Zoti Xhufi e pelqej qendrimin Tuaj qe me te vertete te ben ITELEKTUAL e jo “intelektual.
  Nderime profesor !

 26. mirel says:

  Qimara u prek se Xhufi ngre pretendimin qe dhe ne duhet ti kerkojme Greqise dhe Serbise sikunder dhe Turqise rishikimin e historise.
  A nuk jane keto direktivat e Keshillit te Europes.
  Apo kur vjen puna qe te perdoren qofte dhe nje here ne favor te Shqiperise, ne te mos kemi te drejte ti kerkojme.
  Ndersa greket kane te drejte te vine e te hapin gropa sa te duan.
  Me vjen mire se Xhufi hapi nje dritare tjeter shikimi dhe gjykimi per ceshtjen ne fjale, qe dhe ne te motivuar nga patriotizmi dhe ndjenjat e forta antiturke qe kane lidhje me pushtimin e perkrahem pa mase peticionin.
  Por ja qe paska dhe nje vizion me te gjere te problemit ne fjale, qe nuk me duket e demeshme, perkudrazi le shume hapesire per te rivendosur dicka ne favor te Shqiperise, dhe duke e ditur qe greket dhe serbet kane textet e historise e tyre te pajisura me genjeshtra turpshme dhe tejet te paqena, atehere keto pretendime mund ti ngreme me force ne Europe.
  Propagande dhe politike eshte e gjitha.
  Fjala duhet te jete mjeti i luftes sot.
  Por ne fakt, ne i mbyllem keto mundesi me kete peticion.
  Une nuk po them qe tekstet historike ne Kosove te rishkruhen me favor te Turqise, por dhe mund te rishikoheshin dhe te deklaroheshin perseri me nje force me te madhe faktori negativ turk ne Ballkan.

  1. aldo says:

   O Qorra,

   LEXONI LIBRIN “KRONIKAT E TURSUN BEUT” DHE SHIKONI C’FARE SHKRUAN VET KRONOLOGU TURK I SHEKULLIT TE 15-te, per masakrat ne Shqiperi.

   LEXONI PER DOKTRINEN E “NEO-OTOMANIZMIT TE BALLKANIT” nga Ahmet Davutoglu. E CILA KRYHET ME ARME EKONOMIKE (blerje,sponsorizime), dhe KULTURORE (Feja Islame, institute, shkolla..).

   Dhe lerini “historianet” me XHUFKE.

 27. star says:

  Sic duket ato qe e kane perpiluar peticionin ju paskan njofur mire se cfare fytyre jeni dhe cfare fshihni ju mbrenda atyre frazave qe mundoheni te na servirni si i pavarur gjoja. Nuk qenkeni gje tjeter vetem nje neoislamisht me bisht. Por dhe nje anti kristjan i betuar. Detyrimisht ashtu duhet te ishe se vjen nga LSI qe eshte nje levizje islamiste.Pa le edhe kur na hiqesh si historian, historian leshi thuaj per ty dhe per gjithe sojin tend,turkoshak morracak.

 28. Empirik-nena e krishtere,babai myslyman! says:

  Mendoj se prof.Xhufi ka të drejtë absolute,lerini sharjet se edhe ai di t’ju shajë,pasi kur nuk lufton arsyeja juaj dhe e atyre qe nenshkruajnë pa ditur pse,atëherë edhe historia jone duket sikur nuk eshte serioze!…Kur Turqit moren Kostantinopojen,perse Skenderbeu nuk shkoi të mbronte krishtërimin,dhe a ka dokument qe Sulltani e emeroi atë Zot të Krujes,7 vjet para vdekjes,si pretendojne perendimoret e qe ne nuk e kemi ditur dokumentin katastrofik?Perse nuk shkoi ai ne mbrojtje të Kostantinopulit,kur greket e krishterë e quanin Roma e Lindjes dhe Skenderbeu nuk shkoi me ata,per te mbrojtur”Krishterimin”.Do ua sjellim dokumentin botuar edhe nga perendimoret….Xhufi ka te drejte!Duhen me pare dokumentacionet faktike,te ndryshohet historia,sepse cdo e vertetë eshte e shenjte dhe askujt nuk i lejohet ta tjetersojë!

  1. aldo says:

   O Qorra,

   LEXONI LIBRIN “KRONIKAT E TURSUN BEUT” DHE SHIKONI C’FARE SHKRUAN VET KRONOLOGU TURK I SHEKULLIT TE 15-te, per masakrat ne Shqiperi.

   LEXONI PER DOKTRINEN E “NEO-OTOMANIZMIT TE BALLKANIT” nga Ahmet Davutoglu. E CILA KRYHET ME ARME EKONOMIKE (blerje,sponsorizime), dhe KULTURORE (Feja Islame, institute, shkolla..).

   Dhe lerini “historianet” me XHUFKE

   1. mirel says:

    Aldo thuaj qorra atyre qe kane qef te pagezohen dhe te vene ne kishe.
    Se Kishat jane shtuar te parat dhe pa numer.
    Greqizimi dhe sllavizimi nuk qenkan pushtim i ri sipas teje?
    Shikoje problemin ne nje hapesire me te gjere dhe me kendveshtrim tjeter.
    Tuqizimi mund te jete rrezik per Kosoven dhe shqiptaret e maqedonise, por ne Shqiperi rreziku vjen nga greqizimi dhe sllavizimi.

    1. Skenderbeu Princi i Epirit says:

     Tradita e pagezimit njifet qe ne kohen e Akilit si dicka Hyjnore, pagezimi morri permasa te medha pas Krishterizmit. Shko ne c’do parke arkeologjik do shikoshe Baptistire kjo eshte tradita Shqipetare dhe jo Synetlleku.

     Skenderbeu jo vetem u Pagezua por edhe u martua ne ishen Ortotokse ne Ardenice te Fierit me Androniqi Komninu (latinisht Donik).

     Ne monastirin Xiliandrit te Ag.Oros ne Greqi (ku ishte murg Reposh Kastrioti) fali nje pjese te madhe te pronave (ndryshe Metoxi) Joan Kastrioti me firmat e kater femijeve Reposh, Jeorgo, Stanisha, Konstandin (testamenti eshte i shkruar ne Greqisht, gjendet ne monastirin Xilandrit, aty ndodhet edhe sot varri me mbishkrimin “Reposh Kastrioti Duka i Ilirise”).

     Keto te shkruaj Historia n.q.s. doni ta rishkruani, jane te verteta qe mbahen fshehur.

 29. zum zum says:

  ndiem krenare qe shume komentues ndajne te njejtat mendime me mua ,por ka edhe shume qe shesin vendin dhe historin e trasheguar nga te paret tane , zoti xhufi del kunder evropes qe ne duet te vemi dhe del hapur pro turk dhe pro islam , nuk kam c te them shpresoj qe femijet tane te ecin ne rugen e duhur ate te turkofageve , turkofageve turkofagove . rofte shqiperia evropiane pa kosov dhe dhe pa urejtje per ghitonet tane .

  1. Zigur Qarri says:

   Shum komentues ndajn te njejtat mendime me mua……….hahahahahahahaha!
   Kush jan keta shum mor injorant tru mykur,apo te duket oshetima e pellitjes tek Janullaposi aprovim?
   Kosovaret jan vellezerit tane,greket armiqt e shqiptarizmit.

  2. u te rafte pika moj cupe says:

   osmanet ne ate kohe ishin nje force shpetuese per shqiptaret si nato ne kete kohe.

   turqit nuk erdhen te pushtojne shqiptaret por te luftojne serbet, greket, hungarezet.


   tani eshte e njejta gje te thuash se nato erdhi ne kosove dhe vrau shqiptaret :)))
   ku te tere e dijme se nato ndihmoj shqiptaret kunder serbeve.

   edhe perandoria osamane per ata qe dijne histori ishte jo perandori turke por ishte nje perandori e perbere nga shtete e popuj te ndryshem qe nga afrika e deri ne lindjen e larget,

   pra ne ate kohe osmanet ishin fuqia sic eshte sot ne nje fare menyre nato fuqia.


   hapni syte pra o njerez, mos derdellini.


   kurse ti moj cupe e uruar mos ke frike nga turkoshaket se e fundja fare nese te pelqen te behesh lezbike apo pederaste nuk te ndalon njeri rrugen hapur e ke :)))

   1. Sem Luma says:

    Te barazosh Perandorine Osmane te para 4-500 viteve (ne relacion me shqiptaret) me Nato-n e koheve tona dhe ta quash shpetimtare dhe cliruese e shqiptareve eshte shume me shume se pavertetesi historike; shkurt: nje mendim i tille eshte shenje e nje injorance totale, jo vetem historike!!!

    Asaj cupes edhe mund t´i bije pika, ndersa ty ka kohe qe te paska rene pike e damlla dhe te paska marre koke e sy!!!

    Osmanet nuk erdhen ne Ballkan per hir te shqiptareve e as per shfarosje te serbeve e grekeve, por per te okupuar, sunduar dhe shfrytezuar Ballkanin…, dhe si overture per te vazhduar rrugetimin e tyre pushtues drejt pjeses tjeter te Europes…

    Ne fund te fundit: Serbet dhe greket (feja dhe gjuha e tyre) u pranua, rrespekua dhe u lejua shume me shume nga Osmanet se Shqipja e atyre qe sipas teje paskan qene perfituesit me te medhenje te “nihmes” osmane.

   2. Marin says:

    C’kemi net, ik e thuaja pak 12.000 shkodraneve, sa p.sh., qe nuk u vrane shqiptaret nga turqit, dhe mbi 1.000 malesoreve, t’i tregoj une adresat po s’i dite.
    “Te rafte pika” more net qe s’e mbajte njehere kamuflimin, po per pune lez….. e ped…. e ke Turqine nder vendet e para ne bote:
    Shikoje pak kete te ndershmen ketu:
    http://static2.demotix.com/sites/default/files/imagecache/a_scale_large/700-2/photos/1308819397-being-gay-and-proud-in-turkey–fighting-taboos-and-prejudice_730332.jpg

   3. aldo says:

    O Qorra,

    LEXONI LIBRIN “KRONIKAT E TURSUN BEUT” DHE SHIKONI C’FARE SHKRUAN VET KRONOLOGU TURK I SHEKULLIT TE 15-te, per masakrat ne Shqiperi.

    LEXONI PER DOKTRINEN E “NEO-OTOMANIZMIT TE BALLKANIT” nga Ahmet Davutoglu. E CILA KRYHET ME ARME EKONOMIKE (blerje,sponsorizime), dhe KULTURORE (Feja Islame, institute, shkolla..).

    Dhe lerini “historianet” me XHUFKE

 30. DUMBABEN says:

  Perralla me mbret ,tano gjoja xhufi po na shqetesohet per te na nxjerre ne pah te verteten , qe brezat e rinj duhet te njohin ,duhen shikuar data ,deshmi ,fraza,tekste ,libra shkollore ,dhe historie. E gjitha kjo eshte vetem nje trahana islamikesh e gatuar me kujdes te madh,por qellimi i vertete i tyre eshte vetem minimizimi i figures se skenderbeut ,qe pengon akoma sot ish -perandorine e shallvareve te dale ne skenen e ballkanit si sundues me te gjithe letrat ne rregull .Mjere historia e krishtere ne duart e islamikeve

 31. ALDO says:

  Me te mira e kundershti me rrespekt per prof. PELLUMB XHUFIN eshte HISTORJAN i mirfillte SHQIPTARE

 32. Bashkim says:

  Rishikimi i teksteve të historisë është edhe një detyrim i vendosur nga Këshilli i Europës edhe vetë bashkimi europian ndaj të gjitha vendeve të Ballkanit. Përse mos e shfrytëzojmë këtë rast edhe ne vetë ,për të ngritur problem që kanë të bëjnë me trajtimin e historisë në tekstete shkollave turke , greke serbe etj?
  Mendim i korrekt dhe me vlere.
  Po te gjitha tekstet e historise ne Rajon jane perplot me mite dhe kostrukcione nacionaliste te tregimeve nga e kaluar.
  Perplot urrijetje
  Perplot me krime dhe dhune shkakton urrejtje monstruaze ndaj te gjitheve.
  Duhet rishikuar dhe pastruar nga fjalori fyes e denigrues. Shkenca ka terminologjin e saj. Ajo nuk duhet te perfshihet nga fjalimet e rruges dhe te padituri.

 33. Guardium says:

  Problemi ketu nuk ka te bej fare me Greqine, Serbine, Italine apo Gjermanine.
  Nuk eshte se ka ndonje kerkese nga keto shtete,(ne dallim me Turqine), presion apo interesa per te ringjallur ndonje te kaluar te “lavdishme”, historike apo perandorake, e cila ka edhe identitet te ngjashem, ka edhe mbeshtetje njerezore, kolonesh apo bastardesh,ka edhe baze kulturale, traditash, karakteri,morali dhe besimi, e cila te rrezatoj fuqishem dhe ta shpreh haptaz dashurine per Baba Dovletin.
  Nuk eshte se keto shtete kane bere genocid 5 shekullor ne trojet shqiptare, e kane kolonizuar, masakruar, shpartalluar, denatyruar, varferuar dhe bastardizuar, ashtu si Turqia ka bere.
  Nuk eshte se keto shtete e ndyen jeten e kombit shqiptar, e perdoren dhe keqperdoren ate dhe trojet e tij, e detyruan me xhizje dhe me dhimmitude, me shpate dhe dhune te turqizohej dhe islamizohej, te urrente gjuhen e tij, te ngrinte me shume sumen se te lartesonte mendjen, te urrente fqinjin dhe miqesine, besen dhe te kaluaren e tij historike, te nderronte fene dhe te bastardonte gjakun, te tjetersohej ne nje barbar turkomongol saqe edhe sot vendos dinamit ne themelet e Kishave shqiptare 2000 vjeçare dhe te reja,saqe edhe sot urren megjithe forcen shqiptaret e vertete kristian.
  Suvariu Xhufka, qe i ka hypur allatit turkoshak dhe ka marre pozicionin e tij natyral gjenetiko kultural, me keqdashje dhe nen nivlein e tij te zakonshem kultural, kur behet fjale per histori dhe politike, apo histori politike, kete radhe me duket si sinonim i Mullah Berishes, i cili dy vjet te shkuara ne Ankara e paraqiti veten si turkoshak, dhe qe megjithe qejf femrat e tij do jepte turqve.
  Me Pellumb Xhufken xhonturk, kjo gje ka ndodhur dhe duket qarte dhe ne aspektin fizik te tij.
  Xhufka turke e pranon kete si fakt te kryer, dhe rreshtimi i tij i hapur si zabit dhe kunder peticionit ne fjale, eshte domethenes.
  Duhet te jesh injorant, naiv, plehre, shkerrdhate, turk gjenetik si Xhufka, qe te pergojosh nje peticion,ta ironizosh, pergojosh dhe ti dalesh kunder atij, i cili ne rastin konkret eshte thjesht nje alarm, nje sensibilizim kunder ripushtimit dhe kolonizimit te historise, kunder otomanizmit te saj, kunder perdorimit te saj per interesa politike te çastit dhe rastit, kunder nenshtrimit dhe servilizmit politik, kunder mentalitetit te harremit qe xhufkat kripto apo megaturke perkrahin dhe propogandojne.
  Peticioni nga Xhufka dhe shume syresh turkoshak eshte pare si nje element shprehes dhe perdorues i huazuar nga e kaluara komuniste, ku dhe xhufkat kane kontributin e tyre, dhe qe ne rastin konkret stonon me problemin dhe realitetin.
  Ne fakt eshte teper djallezor, teper turkoshakoislamik, teper armiqesor nje perqasje e tille, nje interpretim i tille nga ana e Putove, Xhufkave dhe putanave te tjera turkoislamike.
  Ne realitein shqiptar ka nje kontradikte te thelle, ndermjet identitetit te dyzuar te kombit shqiptar, ku rreth 50 e me shume % jane islamike, (dhe nga keta 80-90% jane gjenetikisht pasardhes te koloneve turq apo kopila te tyre), dhe historise se kombit shqiptar, identiteti i se ciles, ne çdo aspekt eshte kristian, dhe ku padyshim kapitulli heroik i saj çerekshekullor, ku trajtohet qendresa e kristianeve shqiptare te udhehequr nga Princ Gjergj Kastrioti si mbrojtes te Europes, kristianizmit dhe Arberise kunder Perandorise Osmane,eshte me pikanti, me domethenesi, me i lavdishmi dhe me pershkruesi i barbareve dhe barbarise osmane.
  Ne kuadrin e kesaj qe them, eshte e qarte se ka nje kontradikte te thelle, te papajtueshme, te tejzgjatur ne kohe, ka nje lufte te re, ka beteja per ta perfunduar njehere e mire kete kontradikte, per ta fituar luften dhe ne aspektin historike, per ti shkaterruar faktet dhe te verteten, per te asgjesuar fjalen genocid osman, pushtim barbaroislamik dhe per ta zv ate me “kontributin” perandorak ne prurjen apo shkerdhimin e familjeve Puto apo Xhufka ne Arberi.
  Kjo eshte eminente, dhe ne kete kuader ne trojet shqiptare, invazioni turkoislamik, taborret e tyre, sulmi i tyre, ka infrastrukturen e duhur, ka kolonet dhe bastardet pseudoshqiptare, ka arnautet, ka zabitet e rinj, ka klubin e patrioteve te rinj, ka eunuke, ka haneme, ka dobiça pseudohistoriane, ka parti lavie islamike dhe aleanca down jeshile qe edhe historine e paster kristiane shqiptare duan ta osmanizojne dhe ta kthejne ne shtojce te historise se lavdishme te Perandorise Osmane.
  Nje pjese e tyre jane rreshtuar haptaz me arme, dhe e demostrojne ate me protesta tipike te Muslim Brotherhood, me flamuj jeshil arabe, me Allahu Akbar, me vrasje te miqve, me dinamit ne themelet e Katedraleve, me vjedhje, dhunime dhe barbarizma te Kishave, me agresion te dhunshem verbal kunder klerikeve kristiane dhe komunitetit ortodoks, me deklarime proturke te pushtetit, me qendrimin ne lidhjen islamike, me arabizmin dhe shtimin e minareve, me kakafonine e arabishtes etj etj.
  Tash ne skene kane dal dhe eunuket e kultures dhe historise shqiptare, te cilet nuk eshte çudi qe ta perdhunojne ate ashtu si karakterin e tyre, ta veshin me sareke dhe ta mbeshtjellin me flamurin jeshil me çerekhene.
  Peticioni eshte nje sensibilizim, eshte nje kembane, eshte nje thirrje kunder tentativave te fshehura dhe te hapura, proturke dhe proislamike qe gjallojne kudo ne trojet shqiptare, dhe qe se kane per gje qe te vene ne sini te argjendte dhe historine e kombit shqiptar, dhe luften e tij legjendare kunder turqve.
  Stigmatizimi i peticionit nuk e tregon te arsyeshem, gjakftohte apo cool Xhufken, Putot dhe putanat e tjera turkoshake.
  Turkoislamiku Xhufka do bente me mire te heshte, ashtu si ben Spahiu apo Topi, apo dhe te tjere turkoshake te deklaruar, sesa te shprehej per peticionin dhe nenshkruesit.
  Po ja qe gjaku nuk rren, dhe xhufka turke do dilte ne skene.
  Eshte karakteristike ne trojet shqiptare, qe nena e koloneve, bastardeve dhe shkerrdhatave si Xhufka, Puto, Spahiu, Berisha, Topi etj eshte gjithmone shtatzane, ashtu sikunder lufta ndermjet identitetit historik dhe atij gjenetik shqiptar s’ka per tu nderprere kurre.

  1. Zigur Qarri says:

   kontributin” perandorak ne prurjen apo shkerdhimin e familjeve Puto apo Xhufka ne Arberi.
   Eshte karakteristike ne trojet shqiptare, qe nena e koloneve, bastardeve dhe shkerrdhatave si Xhufka, Puto, Spahiu, Berisha, Topi etj eshte gjithmone shtatzane.Guardium

   Moderator,e lejon me qellim ti kete bythqire,kete moterqire,kete bir kurve qe ja jep motren vete pepinove tja shkerdhejn para e mbrapa?
   Hiqe shpejt o kar,se e ke qelb fare.

  2. Χιμαρα says:

   GUARDIUM,
   koment i kompletuar, pergezime!
   Pritet qe ata qe u ke shkelur ne kallo do te shprehen ashtu sic jane mesuar ne familjet e tyre, dhe duket ate qe bejne me njeri tjetrin ne shtepite e tyre ndermjet tyre.
   Dhe nje here pergezime per komentin e plote!

 34. bbb says:

  Zoti Xhufi

  Kam repsekt per ju. Por me kete hap keni bere gabim te rende jo vetem profsional por edhe ne lidhje me dinjitetin tuaj si person. Si mund te jesh ne krah te filoturqve kur Turqia ka qene shteti me armik dhe me demsjelles per Shqiperine??? Chyn ketu rishikimi i teksteve?! Mos valle duhet te rishikojme edhe tezat se Skenderbeu apo Ismali Qemali ishin njerez negative??? Apo te mos themi se turku nuk na varu e preu per 500 vjet duke na cenuar rende edhe dinjiteti kombetar??? Thirrini arsyes…Mos u beni filo turq edhe ju kokat e historinave se vaj vatani pastaj…Turp!

 35. korabi says:

  PËLLUMB XHUFI SI HISTORIAN DHE SI GJITHË TË TJERËT
  Tashmë po shfaqen dy grupime midis vetë historianëve: njëri grupim pro rishkrimit të historisë së shqiptarëve sipas kërkesave turke dhe grupimi tjetër kundër një diktati të tillë. Në grupin që mbështet tezat turke ose të paktën nuk i kundërshton ato, hyn edhe historianI i njohur Pëllumb Xhufi. Në një intervistë të gjatë për gazetën “Panorama” të ditës së sotme, e cila nuk e di pse nuk gjendej në internet, Xhufi jep argumentet e tij pse nuk e ka nënshkruar peticionin e intelektualëve që kundërshton ndërhyrjen turke në librat e historisë.
  Është me interes të gjykohën argumentet e historianit Xhufi për të parë se si pozicionimi i gabuar, ndërkohë që përpiqesh të mbetesh serioz, të bën hiq më pak se qesharak.
  Në radhë të parë, Xhufi shprehet se nuk i është ofruar nënshkrimi sepse “nënshkruesit e peticionit nuk më vlerësojnë “të përshtatshëm”, nuk më vlerësojnë të “tyrin”, ose ndoshta-ndoshta më rrjeshtojnë edhe mua në radhët e “pseudohistorianëve”, pjestarë të komplotit që synon “turqizimin” e historisë sonë kombëtare, që aq shumë stigmatizohen në peticionin në fjalë. E dimë tashmë. Peticione të tilla vuajnë thuajse gjithnjë nga qasje intolerante e përjashtimore”.
  Duke lexuar këto rrjeshta kupton se kemi dy palë. Njëra kundër dhe për rrjedhojë tjetra pro Xhufit, të paktën aq pro sa t’i justifikojë turqit në veprimet që bëjnë. Sipas Xhufit peticionet (pra dhe peticioni i intelektualëve kundër ndërhyrjes turke) shprehin intolerance;…(ndaj kujt!), turqëve, apo Xhufit! A thua është e njëjta gjë!
  Si mund të ishte një peticion “tolerant” kur bën fjalë për një kërkesë aq deliKate, siç është rishikimi i historisë kombëtare!? Në formën e një lutje, një kërkese për takim me historianët turq, për t’iu përgjëruar atyre që ta lënë këtë punë, apo si? Nuk po e kuptojmë! Po përjashtimor pse? Se përjashton Pëllumb Xhufin! Apo e ka fjalën se aty janë përjashtuar edhe turkofilë të tjerë! Po si mund të bëhej një peticion i tillë gjithëpërfshirës siç e kërkon Xhufi, duke përfshirë edhe ata që i kundërshtojnë tezat e peticionit! Këtë vetëm Xhufi e di! Le të na e hartonte Xhufi një peticion “gjithëpërfshirës”, siç e dëshiron ai.
  Për ta përligjur ndërhyrjen turke në historinë tone, Xhufi bën gabime, bash në fushën e vet, në histori, duke mos i gjykuar dukuritë shoqërore në kontekstin e tyre historik. Ai thotë se “në vitin 1930, Italia i bënte presion Zogut që të ratifikonte disa pasazhe të historisë së Shqipërisë në frymën e ”miqësisë “ shqiptaro-italiane. Po kështu, në vitet pesëdhjetë, akademikët sovjetikë u sugjeronin” historianëve shqiptarë të evidentonin në tekstet e tyre të historisë vetëm anën pozitive të marrëdhënieve shqiptaro-sllave. Dhe në fund, në vitin 2004, nën presionin e qeverisë greke, qeveria shqiptare pranoi të krijohej një komision i përbashkët greko-shqiptar për “rishikimin” e teksteve tona të historisë”.
  E pyesim historianin se kërkesat e bëra në vitin 1930, kur Shqipëria ishte de fakto nën protektoratin italian dhe në vitin 1950, kur ishte nën protektoratin sovjetik, nuk mund të përsëriten në vitin 2013, sepse Shqipëria e vitit 2013 nuk është ajo e vitit 1930 dhe as ajo e vitit 1950 dhe Turqia e sotme nuk është si Italia e Musolinit dhe Bashkimi Sovjetik i Stalinit. I kujtojmë Xhufit se historia shqiptare i trajton italianët si pushtues, ndërsa sllavët akoma më keq, si gllabërues të trojeve shqiptare dhe ushtrues të genocidit mbi shqiptarët. Edhe i ashtuquajturi komision me grekët, që historiani Xhufi na e zbulon për herë të parë, nuk ka prodhuar asnjë pasojë, pasi ne i kemi të pasqyruara në librat e historisë masakrat greke mbi shqiptarët, siç kemi të pasqyruara edhe masakrat turke.
  Xhufi konstaton se “të gjitha shtetet e mëdha kanë dashur të ngjyejnë pak dorën në historinë tonë. Kështu Italia dikur, Bashkimi Sovjetik, Greqia dhe, siç po duket, edhe Turqia tani”. Pastaj profesori historian jep përfundimin se “asnjëherë nuk është shënuar një reagim kaq i ashpër, sa ky i fundit ndaj Turqisë. Unë nuk e vë në dyshim se këtu ka një qëndrim të paragjykuar, prej nga vjen edhe një reagim kaq shumë shproporcional”.
  E pyesim studiuesin Xhufi, shpoporcional në çfarë kuptimi? Nëse bëhet fjalë për reagim ndaj fallsifikimit të historisë nga turqit, reagimi i elitës shqiptare mendoj se është i butë. Asnjë elitë në botë nuk do të reagonte kështu. Mendojeni sikur kjo kërkesë t’i ishte bërë Greqisë, Serbisë, apo Bullgarisë, cili do të ishte reagimi i Akademive të Shkencave të këtyre vendeve! Nëse bëhet fjalë për reagimin ndaj Turqisë, krahasuar me reagimin ndaj Italisë dhe Bashkimit Sovjetik, i themi Xhufit mos e humb nocionin e kohës. Zotëri, kush do të mund të nënshkruante një peticion kundra çfarëdo vendimi të qeverive të Ahmet Zogut në vitin 1930 dhe të Enver Hoxhës në vitin 1950?!
  Mos na e trajto me hile problemin e historisë me grekët profesor! Me grekët kemi plot probleme dhe opinioni intelektual shqiptar ka reaguar mjaft ashpër për të gjitha. Nëse s’ka reaguar akoma për historinë, kjo ka ndodhur se ende nuk është folur për një gjë të tillë. Nëse janë të vërteta fjalët e tua për përpjekjet greke për rishkrimin e historisë sonë dhe nuk na e ke thënë, është përgjegjësia jote zotëri. Madje më shumë se kaq…
  Edhe një pyetje tjetër si historian që je: A është e përbashkët historia osmane e Kosovës, Shqipërisë dhe e Maqedonisë? Veçanërisht historia e periudhës osmane për Shqipërinë dhe Kosovën a është e njëjta!? Nëse “kërkesa” turke, do të ishte jopolitike dhe vetëm shkencore, a duheshin bërë së bashku për të dy shtetet tona!!! I nderuar historian, a thua Kosova po shërben për të provokuar shqiptarët se a e durojnë ata fallsifikimin e historisë dhe, nëse del me sukses kjo provë, do të zbatohet eksperimenti dhe në Shqipëri!
  Historiani Xhufi për të përligjur sundimin osman flet se në atë periudhë pati qendra të mrekullueshme kulture e zhvillimi si Voskopoja, Janina, Shkodra dhe Prizreni? Po e pyesim historianin fillimisht: pse harrove të përmendësh qytetet e tjera: Durrësin, Lezhën, Vlorën, Ulqinin, Tivarin, që u kthyen pothuajse në fshatra. A e di zoti Xhufi se qytetet shqiptare ishin ndër më të vjetrat në Europë dhe deri sa u pushtuan nga turqit në një nivel të përafërt zhvillimi me qytetet e tjera europiane! Pse nuk u zhvilluan ato, por vetëm u degraduan dhe u denatyruan? A e di se si ishte Shkodra e shekullit XIV,? Po Durrësi?
  Tani të kalojmë tek qytetet që përmend vetë Xhufi dhe e pyesim: Voskopoja u ndërtua, apo u shkatërrua nga turqit? Nëse nuk e ndërtuan, të paktën përse e shkatërruan? Për Janinën. Janina ishte qendër helenike apo turke. Pse bejlerët shqiptarë i dërgonin fëmijët në shkollën “Zosimea” dhe jo në rushdijet turke? Kjo puna e Janinës ngjan me Selanikun. Turqit mburren se patën një qytet metropol e kozmopolit si Selaniku, duke mos përmendur faktin se e bënë të tillë çifutët dhe grekët. Të njejtën gjë mund të themi edhe për vetë Stambollin që ia dedikon zhvillimin e vet aristokracisë fanariote, që ishte shtresa më e pasur e tij.
  Megjithatë historianin Xhufi, në ndryshim nga disa të tjerë, e bren ndërgjegjja profesionale. Edhe ai, si nënshkruesit e peticionit, mendon se pushtimi osman pati “efekte negative në rrënimin dhe shpopullimin që solli, sidomos në impaktin e parë, dëmin kolosal që solli islamizmi me dhunë dhe më tej zbatimi në Shqipëri i sistemit të miletit që i identifikonte shqiptarët sipas besimit fetar dhe u mohonte atyre kombësinë”. Vetë Xhufi në këtë intervistë pyet: “A duhet ne të fshehim e të fshijmë figurat e ndritura të historisë sonë, duke filluar nga Skënderbeu. T’ia shtrosh pyetje të tilla një historiani shqiptar, do të thotë të provokosh, dhe një gjë të tillë e bëjnë peticionistët, për sa kohë aludojnë për një aleancë të fshehtë midis “turkut” dhe “pseudohistorianëve” shqiptarë”.
  Nëse historiani Xhufi i pranon efektet e tmerrshme të sundimit osman mbi shqiptarët, përse mban qëndrim kundër peticionit, pasi edhe peticioni kërkon vetëm ato gjëra, me të cilat historiani Xhufi është dakort. Pra del se kundërshtimi i Pëllumb Xhufit nuk mbështetet mbi konsiderata profesionale, por në konsiderata të tjera.
  Dyzimi i Pëllumb Xhufit është i dukshëm. Si historian i duhet të mbrojë profesionin e tij, ndërsa si të gjithë të tjerët nuk e ka problem të përligjë ndërhyrjen turke në historinë e vendit tonë. E paska bërë Italia e Musolinit dhe Rusia e Stalinit. Atëherë përse mos ta bëjë edhe Turqia e Erdoganit!!!! Po nuk do ta bëjë profesor, për të gjitha ato arësye që përmende vetë si historian dhe që i kundërshtove po vetë si intelektual, apo si gjithë të tjerët.

 36. Martin says:

  Zoti Xhufi.You need to shut the fuck up.

 37. aleks says:

  Pellumb xhufi nuk eshet historian serioz, bile dhe ne perthimet e dokumentave qe gjen jashte shtetit nuk ka seriozitet por i prekthen dhe i pershtat sic do vete, sic i interesojne atijPer cfare historiani flasim ketu,shqiptaret kane nevoje te lexojne dicka te vertet pa u ndikuar nga propagandad .Por fatkeqesisht historia qe mesohet ne universitete eshet larg te vertetes.
  Nuk kemi nevoje per perrallat e xhufit duke dale gjithmone neper gazeta me intervista qe vetem nxenesit e fillores i besojne

 38. ''evgjitngrenesi'' says:

  ore evgjiteria ,si s’keni turp qe flisni kunder nje SHQIPTARI si zoti xhufi.
  xhufi si shqiptar eshte edhe antiturk,edhe antigrek edhe antiserb edhe antivatikan. kjo eshte e gjitha.
  ai thjesht nuk pajtohet me antiturqit qe e bejne kete levizje nga pozitat e janullatosit ose jezuiteve.kaq e thjeshte eshte,se edhe v.dulja mund te jete antiturk por kjo nuk e ben proshqiptar.
  mendoj se zoti xhufi duhet ti bashkohet akz-se dhe bile ta kryesoje ate se eshteb me i afte se k.spahiu.
  thirrini mendjes ju qe jeni shqiptare dhe mos degjoni kurvat e serbit(sales) dhe dules.

  1. Skenderbeu Princi i Epirit says:

   O Qorra,

   LEXONI LIBRIN “KRONIKAT E TURSUN BEUT” DHE SHIKONI C’FARE SHKRUAN VET KRONOLOGU TURK I SHEKULLIT TE 15-te, per masakrat ne Shqiperi.

   LEXONI PER DOKTRINEN E “NEO-OTOMANIZMIT TE BALLKANIT” nga Ahmet Davutoglu. E CILA KRYHET ME ARME EKONOMIKE (blerje,sponsorizime), dhe KULTURORE (Feja Islame, institute, shkolla..).

   Dhe lerini “historianet” me XHUFKE

 39. aleks says:

  Z Xhufi nuk eshet historian i mirefillte dhe nuk shkruan pa ndikime , me dokumenta apo fakte por vetem fantazira sic i mendon ai

 40. Muhamet Kristoforidhi says:

  Qe katolicizmi eshte Vrasesi i pare i kultures se lashte shqiptare,asaj pellazgjike,kjo nuk ka as dyshimin me te vogel shkencor.Qe katolicizmi vrau Perendimin me Inkuzicionin e tij katastrofik duke djegur ne turren e druve shkencetare e dijetare,kjo dihet!Qe myslymanizmi eshte opozicioni i sukseshem i tij,por aspak perparimtar edhe kjo dihet megjithe makiazhet e sotme te Varikanit dhe moderimin e denatyruar të Myslimanizmit arkaik.Qe 5 milion italiane sipas statistikave jane kthyer ne Myslimane sot,tregon ate qe parashikues para renies se Kostantinopojes kishin Parashikuar(Prokopi).Qe Ballkani e ka te pashmangshme myslimanizmin e metejshem arkaik,tregon zgjerimi me rikthimm rrenqethes i besimit mysliman ne Kosove,Bosnje,me pak ne Shqiperi,por dhe Maqedoni e Bullgari duke rritur rrenqethshem zgjatimin mysliman ne Itali,France,Angli;qe kristianizmi ne Ballkan ka pak te ardhme dhe ortodoksia eshte ne renie rrenqethese,jane tregues kokforte;pavarsisht se treguesi me inkurajues eshte civilizimi i qytetareve ballkanike,kunder sketerrave fetare,megjithse edhe politika e qeverisjet djallezore,sidomos ne Greqi,Shqiperi e Serbi,jane mbeshtetese te zeza te besimeve fetare.Si nga murtajat qytetaret moderne,ata qe zotrojne mire,kulturen,arsimin,internetin,po u largohen ketyre greminave te erreta qe edhe pse perpiqen te trukohen me ndryshim metode dhe njerez drejtues,jane te destinuar te shuhen.Me shpejte kristianizmi dhe teper me ngadale(nga injoranca)myslimanizmi dhe bektashizmi….Turqia po kerkon serish pozicionet e saj perandorake dhe fuqia ekonomike e saj(e para ne Ballkan per rritje prodhimi,7 perqind(Kina e Ballkanit,sipas New York Time)e larte me mbrojtje teper te perparuar si antare e Nato,por dhe papunesi teper te ulet,i rrit ambicjet per dominimin e Ballkanit.Turqia realisht pengoi shkaterrimin e shqiptareve nga serbogreket dhe ne momentet e fundit te shperberjes,ne akordance te plote me Austrohungarezet,amerikanet dhe italianet,ja dolen te mposhtin lobin kriminal te serbogrekeve ne France,Angli,Rusi;duke pergjysmuar me 1912 shqiptaret qe kishin realisht hapsire gjer prane Podgorices,e zbrit ne Preveze me vilajete Janine,Shkup,Shkoder…që realisht duhej te perbenin shtetin e ri shqiptar,pavarsisht se pushtimi 500 vjecar i Turqise,(shtetet jane nocion konfigurimi abstrakt,i shek.XVIII-XIX,)ku Shqiptaret perhere kane qene nen varesi te te tjereve superfuqi(Roma-shkaterroi Ilirine,-Agronin-Teuten) Krimet me te medha shqiptareve ua ka bere pushtimi perendimor,(ai romak)ndersa duhet pranuar pushtimi turk ka qene më dashamires,per vet rendesine qe kishin shqiptaret per te qene ure,nga perandoria turke do sulmonte perendimin.Ketu merr kuptim shumefishimi i forces shqiptare qe iu drejtua Turqise,si sot NATO,dhe pse ne minorance(perjashto kohen e Skenderbeut qe ne fund te jetes-duhet pare mire dokumenti-iu nenshtrua Sulltanit,qe edhe e emeroi me dekret Zot i Shqiperise(Epirit dhe Ilirise veriore)dhe nga ky emertim greket pretendojnë kotesisht e me provokacion si grek Skenderbeun,i cili me probabilitet te larte(duhet saktesuar dokumenti)eshte nga Kanina e Vlores,nga ka rrenjet dhe i derguar jo kot(duhet studiuar dokumentacioni i Stambollit)rrjedh edhe Ismail Qemal Bej Vlora….Ka dhe te tjera,pa mohuar aspak qendresen e larte te Skenderbeut ne Kruje,marrveshjet me Juniadin,mosndihmen e pakuptueshme te Vatikanit,(Lexo historiane te shumtë)i cili megjithate i dha titullin “Kalores i Krishterimit”…Duhet rishkruar me dokumenta,opozicion vertet Historia,dhe P.Xhufi ka shume te drejte.Turp,per ata qe nenshkruajne,kur mund te debatijne,kundershtojne gjer dhe dokumentacione,historiane…pasi duket qarte,ne kete formë jo vetem jane 20 vjet mbrapa ne monizem,por nuk thone e debatojne per asgje!Fete,”keto menxyra perrallore te jetes njerzore”,kane qene ne frontin e pare të shkaterrimit të Shqiperise,megjithse,duhet pranuar,myslimanizmi pa imponim,pa vrare oponencen e tij,Krishterimin a ortodoksine(fakt jane kishat,kishtaret qe persndoria nuk i zhduku,si me merite të pakohshme,Komunizmi totalitar,por me poste,priviligje,prona dhe politike antigrek e sntisllav,(antiortodoksi)i ktheu me deshire shqiptaret masivisht ne myslimanë,duke i lene ne minorance dhe tani drejt ikjes perfundimtare,per ne perendim,shqiptaret kristiane!…Xhufi,vertet nje personalitet i pafrustuar i historise shqiptare!Ai,duket dhe ne komente halabakesh kristiane e ortodokse,u dha një pergjigje te merituar edhe turmes pa vizion të thelle,të nenshkrimtareve,ku natyrisht ka edhe disa emra te shquar te shkencave te tjera qe kerkojne,si ne monizemin e tyre turqivrasese,të mos debatojne me dokumentat,por thjesht te nxjerrin vetem emrin!Duhet ndryshuar historia,jo vetem per te keqiat dhe te mirat e Turqise,por dhe barbarite e te mirat e kristianizmit mizor,bile edhe per lashtesine pellazgjike,ku greket dhe perendimoret e tyre mbeshtetes kane manipuluar rende mbi Pellazget,shqiptaret e sotem!…

  1. koqezi says:

   Ne nje emision televiziv para ca ditesh degjova Neritan Ceken qe thoshte se teza e origjines pellazge ka rene.
   Asnjeri ne panel nuk e kundershtoi.
   Dicka di me shume Z. Ceka se ti dhe une.

   1. timo says:

    Ceka di vetëm atë që i intereson jo atë që egziston.

  2. DUMBABEN says:

   Mahmut kristoforidhi ,mbas asaj qe lexova kuptoj vetem nje gje ,qe sundimi turk per ty paska zgjatur shume .Por ajo qe te ben me shume pershtypje, eshte liveli i servilizmit qe del ne pah nga shume komentues edhe mbas 100 vjetesh pavaresi ,a mund te merret me mend apo thjesht te imagjinohet ne cfare shkalle servilizmi kane qene shqiptaret gjate periudhes se sundimit osman ? ta them une ,deri aty ku huri litari dhe plumbi i bente derman ,ik se te shkoi ora per namaz

 41. zito i elas says:

  ti o evgjit ngrenes ose me shqip mut ngrenes duet te jeshe zike mavria , ky xhufashi jot sa te kete budallenje si ty do haji buke akoma. ju turoshaket do hani mut gjitmone pa u ngopur .xhufka paguet mire nga turqit po ti .

 42. templari46 says:

  @ evgjitngrenesin.
  Ti je bajgengrenes bashke me Xhufin.
  Te dyve ja u kane ngrene dhe po ja u hane pjaten
  dhe akoma se keni kuptuar, sepse thjesht jeni vete bajga.
  Xhufi bajge ne politike dhe ne histori dhe akoma me bajge ne historine politike dhe si njeri.
  Hani mut ja bastarda islamikoarnaute, pseudoshqiptare.
  Bajga dhe funderrina turkomongole jeni. Jashteshqitje e kombit shqiptar.
  Njerez te frustruar, me kompleksin e identitetit, te fajit dhe te inferioritetit.
  Kjo histori qe ju plehra turke doni te rishikoni eshte korrigjimi i identitetit tuaj, i genit dhe i gjakut te piste.
  Kete histori ruli juaj osman nuk mundi dje ta sheshonte dhe as nuk do mund sot, pavaresisht nga putaneria e llojit xhufi e co.
  I keni mbushur trojet arberore me funderrina osmane si puna juaj, njerez te frustruar, te deshperuar me deviacione gjenetike dhe me identitet te dyzuar, me kokçarçafa dhe burkhaxhinj, me shallvare dhe hashure dhe tani doni te kastroni dhe historine.
  Nuk mund ta barazoni identitetin tuaj te dhjere dhe te permjere o turkoshak islamik me historine kristiane te shqiptareve te vertete.
  Nuk ka per te ndodhur kurre.
  Ju vetem vazhdoni te shtoni numrin e sumave te ngritura, ti mbani lart ato, te flisni me gjuhen e tyre arabe dhe te bertisni Allahu Akhbar.
  Xhufi nuk eshte larg nga islamiku Baleta. Te dy nje mut jane.
  Osmane jane, ne gen, ne moral dhe ne veprim.
  Shqiptaret e vertete nuk presin turqit pseudoshqiptare t’ju mbrojne historine, por shpresojne te pakten te heshtin dhe te mos ndyhen me shume sesa jane ne gen dhe ne moral.

 43. vlonjati says:

  Nuk mund te mbulohet muti me shure , turqia na ndau ne 5 shtete dhe ngaqe ne evrop mendojn se jemi mysliman , na largohen dhe na shikojne keq.çdo gje durohet por atopallanti i xhamise qe na terboi nuk durohet. Mos na e beni shqiperine si arabia saudite.

 44. Nikua says:

  Mbi te verteten Shqiperi-Kosov dhe Serbi.
  Kohet e fundit u hap nji debat mbi historin se gjoja ben itervecion Turqia.
  I fryet kot ktij problemi thosh historiani kosovar ne http://www.telegrafi.com , s’ka pas ndonje presion nga Turqia, thjesht na eshte lutur qe ne tekstet e historis te mos vem fial fyese per Turqin, dhe se ky problem ka muaj a vite qe eshte thene. Kaq dhe asgje tieter.
  Po perse i fryet kaq pikerisht tani ktij problemi? -Se ky problem tani i duet agjentures serbe per problemet qe i di Sala i ”jon” ne Shqiperi, i cili i thot Serbis se tani i duhet ndima e saj dhe ajo perpiqet ta bej me c’do menyre kte gje, po keshtu ai i jep Serbis ndimen ne kohen e duhur duke ja prish Kosoves mardheniet me Shqiperin, duke keqsu mardheniet me Kosoven ne te gjitha fushat, per ti thene Kosoves: aty mbeshtetu te serbi se s’ke ku ja mban tjeter, prandaj prano leshimet qe te kerkon Serbia. Sala ”i Shqiperise” (se ne fakt eshte i Serbis) e ben me zell te math punen e tij antishqiptare e pro serbe. Saliu i ka sherby dhe i sherben Serbis ne te gjitha fushat ne dem te Shqiperise e Kosoves (furnizimi i Serbis me naft ne kohen e luftes; -shkatrrimi i ushtris shqiptare para sulmit te plot serb mbi Kosoven; -futja e Kanunit te Lek Dukagjinit dhe e vllavrasies(duke mos ven ne veprim ligjet e shtetit); -percaria e shqiptarve ne veri-jug; -shkatrrimi i 4 teceve te jugut(qe i beri skrap) per te bler energjin me dollar nga Serbia; -mos ndertimi i linjes tensionit te larte me Kosoven, qe Kosova te rrij e varur nga Serbia; -demtimi i marrdhenieve tregetare me Kosoven, per ta detyru Kosoven qe ti mbaj shpresat te Serbi, e ti thot se je me mir me te se me Shqiperin; -ngritia e emertimeve serbe e sllave ne Shqiperi edhe atie ku s’qe degju ndonje here(ne Libofsh te Fierit, etj), kur dihet qe sllavet ne Shqiperi jan te ardhur si pushtus dhe se sllavet ne anen tjeter bejn genocide masive anti shqiptare; -venia ne krye te shtetit dhe te institucioneve shteterore te gjith agjenteve te huaj per manipulime te ndryshme antishqiptare; -shkatrrimi ekonomik, moral e shpirteror qe po i ben popullit shqiptar ne te gjitha fushat, etj). Pra ksaj tani i fryn Sala dhe Serbia, duke terrorizuar nga ana tieter Kreshnik Spahiun, duke e nxier se ai i sherben Turqis. Pra kio eshte nje loj e Serbis dhe e Saliut per terrorizimin e Kreshnik Spahiut(gjoja qe eshte i Turqve, prandaj kundervihuni atij) nga njera ane, dhe per ta detyru Kosoven te mbeshtetet te Serbia e te pranoj leshimet qe i kerkon tani me ngulm Serbia.

 45. GjonMazo says:

  Zoti Xhufi,

  Me respekt të këshilloj t’i kushtosh vëmendje mendimit të Gjergj Fishtës në këtë blog.

  Dhe një vërejtje tjetër: Kam përshtypjen se zoti Xhufi rreh të lërë të kuptohet se pushtimi turk s’ka qenë fort i keq. Kjo më kujton një sekuencë filmi me temë nga pushtimi gjerman nazist i Francës. Në një fshat fancez, njerëzit janë në radhë a në pritje për të marrë diçka. Një plak i thotë një tjetri: Ore, nuk sillen keq këta gjermanët. Ia kthen tjetri: Po pse të sillen keq?! Na kanë pushtuar, na shfrytëzojnë, na urdhërojnë, zotër të vendit janë, bëhet si duan ata. Ç’arsye ka të sillen keq?!…

 46. Adriatik says:

  Xhufja eshte nje turkoshak i thekur qe sja vlen ta komentishfare.

  Si cdo turkoshak, obsesion ka kishat (ortodokse zakonisht) , Janullatosin, Greqine.

  Si cdo turkoshak, ka nje dashuri te zjarrte per turqine dhe islamin.

  Dikur kishte nje dashuri per komunizmin po tani loja ka ndryshuar.

 47. HERODOTI says:

  Historia, si gjithe shkencat humanitare,nga koha ne kohe, pasurohet dhe permiresohet duke u mbeshtetur ne dokumenta te besueshme dhe argumente bindes, po kjo nuk do te thote qe te behet me fushata te nxitura nga politikane tendencioz te cdo ngjyre qofshin. Keshtu duhet te gjykohet edhe per historine e Shqiperise.
  Per ditet qe po jetojme, historianet e Shqiperise, per te vleresuar historine tone kombetare, nuk duhet te marrin direktiva nga ministri turk, dhe as ngakryeministri turk.

  Se dyti,per historine e kombit tone, studiuesit tane nuk kane pse te bejne gare me ata te vendeve fqinj, po te sjellin argumente dhe fakte te verteta, kete le t’ua kerkojne dhe autoreve te vendeve per rreth.

  Se treti, nostalgjikeve per Turqine dhe Perandorine Turke iu duhe treguar me korrektese demet kolosale qe na solli pushtimi shekullor turk, duke filluar nga deklarimi i Marin Bicikemit, kur ra Kalaja e Shkodres; nuk eshte e tepert te theksojme shkombetarizimin masiv, nderrimin me dhune te fese, politiken e kerbacit dhe te kulacit. Shkaterrimin e kishave, manastireve, kuvendeve gjithandej, moslejimin e shkollave ne gjuhen ametare. Kur ne Shqiperi mezi u hap nje shkolle fillor, me 1887, ne vendet fqinj ishin ngritur universitetet.

  Nderkohe, ashtu, si dje, Benito Mussolini, enderronte te rindertonte nje perandori romake me shprehjen “Mare Nostrum”, sot po dalin politikane turq, te cilet bejne thirrje “per t’u bashkuar me qellim qe te fitojme ate qe humbem, pra, perandorine Sulltanit”. Per kete qellim ata nuk mund te perdorin jenicere dhe jatagane, po ndersejne fanatizmin fetare dhe joshin intelektuale me prirje filoturke.

  Ne kete sinoptike, deklarimin e zotit Pellumb Xhufi e quaj te papershtatshem, pa vend dhe te demshem per historine kombetare

 48. Huri i bulevardit says:

  Ne keto dite qe po jetojme hpistorija te ha mutin. Eshte si historija e Konstandinopojes, qe kur Turqit kishin hyre dhe digjnin qytetin,peshkopet ne kishe po thereshin per seksin e engjejve. A nuk e shikoni qe dhe kjo Shqiperi qe na lane te paret po shkretohet ne menyren me barbare. Shume shpejt do te katandiset ne shkretetire qe nuk do ti duhet as dreqit sikur tja falesh. Nuk e kuptoni se edhe ky peticion eshte si ai i gjoja intelektualeve per tre ligjet. Kjo me kujton fjalen e urte: Mua me mer lumi ti thua sa te bardhe e ke bythen. Mos harxhoni kohe kot me keto. Historija do te rishkruhet natyrisht kur te zhduket raca e pseudohistorianeve te lidhur me politiken dhe kur te krijohet brezi i ri i historianeve te shkolluar mire, te paguar mire nga shteti,dhe te ndershem moralisht. Historija do te beje pergjegjes brezin tone se nuk penguam renimin e vendit jo nga te huajte por nga vete ne. A mendoni se ndonje pushtim sado i eger, te mund te bente keto deme qe bene hordhite vendase ne keto 20 vjet?

 49. U R O S H I
  Si mbas te dhenave te shkencarve-arkiollog FRA-ANG-GJER. GJuha Shqipe eshte fillua te komunikohete gjuha jone Shqipe para nja 34-5 mije vitesh.Po une ksaje rradhe zdo flas ceki pere ishe ujdhesen “ATLLANTIKA” apo pere mbretin “AGRON-TEUTEN” apo pere “FARAONAT-PIRAMIDAT”,po ase pere “ALEKSANDERIN E MADH”.
  Une ksaje radhe do ju pershkeruaj historin qe nga shekulli VII.Shekulli VII ixshte nje shekull ku popullatat e EU po dhe Afrikes veriore dhe te Azis qe kishine mare valixhet pere tu shperngule ne vende tjera.
  Dmth. Shekulli VII ishte shekull refugjat.Ne shekulline VII shume ILIR-SHqipetare u shpernegulen ne “BAVARIN” e Gjermanis.Pere kete qe theme une.Dhe vete Gjermanija kane te dhena,po dhe vete Gjermanija kete e thote se sote popullata e Bavaris mbi nje e treta jane me origjine “ILIRE” ku thuhete ” sote te cuajtur ALBANER-SHQIPETARE”.

  UROSHI
  Ne shekulline VII, dhe sllavet ju versulen EU. sidomos ballkanit.Tataret u ndane ne dy pjes.Njena pjes sote te cuajtur Hungare erdhen si refugjate.Po vllau i tyre Turqit “Tataret” iu versulen Kurdistanit.Popullata e Omonis jetonte ne mes te Kurdve dhe Pellazve.Pellazet jetonin ne veri -veri lindjes-veri perendim te Turqis se soteme.
  Tataret me kafke jane sllav.Tataret pasi pushtuan trojet Kurde-Omonis.Omonitet filluan te shpernegulen ne trojet Ilire te fisite “GREKE”.Po sa i perkete “Pellazve”.Pellazet gjeten nje gjuh te perbashkete me tatare.Tataret gjere ne shekullin IX pothuajse tere shtetet islamike te afrikes i pushtuan po dhe i plaqkiten.Ne shekullin IX tataret sebashku me pellazet u konvertuan ne fene islame.Po disa Pellaz qe zdonin te konvertoheshin ne fen islame,ata dulen ne Ukrainen e soteshme ku ju bashkangjiten fisit “ALLBANC”.Ne ate koh fisi Allbanc u mirte me prodhime te “BARUTIT”.

  UROSHI
  Ne shekulline VII, dhe sllavet ju versulen EU. sidomos ballkanit.Tataret u ndane ne dy pjes.Njena pjes sote te cuajtur Hungare erdhen si refugjate.Po vllau i tyre Turqit “Tataret” iu versulen Kurdistanit.Popullata e Omonis jetonte ne mes te Kurdve dhe Pellazve.Pellazet jetonin ne veri -veri lindjes-veri perendim te Turqis se soteme.
  Tataret me kafke jane sllav.Tataret pasi pushtuan trojet Kurde-Omonis.Omonitet filluan te shpernegulen ne trojet Ilire te fisite “GREKE”.Po sa i perkete “Pellazve”.Pellazet gjeten nje gjuh te perbashkete me tatare.Tataret gjere ne shekullin IX pothuajse tere shtetet islamike te afrikes i pushtuan po dhe i plaqkiten.Ne shekullin IX tataret sebashku me pellazet u konvertuan ne fene islame.Po disa Pellaz qe zdonin te konvertoheshin ne fen islame,ata dulen ne Ukrainen e soteshme ku ju bashkangjiten fisit “ALLBANC”

  UROSHI
  .Ne ate koh fisi Allbanc u mirte me prodhime te “BARUTIT”.Sote ne tataristan ne bregedetin te detit te zi jetojne “PELLAZET-LLAZET” V.
  Sote ne tataristan ne bregedetin te detit te zi jetojne “PELLAZET-LLAZET”
  I po ata vetit i thone tatare e jo Shqipetare.
  Si mbase deshmive qe kane lene tatarit “EVLIJA QELEBIJA dhe Bizanetekinja “ANA KOMENA”,Ne shekullin XV popullata e ballkanit sidomos ne Bosnjen e kuce po dhe ne bregedetin adriatik popullata dominuse ishte Shqipetarija (ARNAUT-ALLBANOI) po dhe ne Greqi u fliste gjuha Shqipe.
  Prej asaj dite qe Osmanet filluan te pushtojne trojete Shqipetare.Qe nga ajo dite dhe gjuha Shqipe filloje te shkerihet.
  Tataret jo qe ishine okupus,po nje herit tataret ishine e keqja jone……..

  1. Pelasgian says:

   o serb muti , shko meso shqip o legen , te dhjefsha ne emer ! Urosh koke bosh !

  2. Ben Devolli says:

   Epo kur komentojne dhe serbet per historine e Shqiperise….keta barbare te pakorigjueshem…

 50. Agimi says:

  Historia e Shqiperise do behet kur te behet vet nga shqiptaret. Sot gjith institucionet kryesore shqiptare jan te kapura nga agjentura e vendeve fqinje, qe drejtohen nga nje qeveri agjenturore.

 51. Ky eshte menedimi i historjanit ,Pellumb Xhufi dhe kete drjete nuk munde ta mohjone.Sa perket rishkmit te historise nga ,Turqia mendoje se eshte ceshtje poltike e ,Turqise.Historia duhet thene me fakte dhe me argumenta te cilat kane vlera historike se ,Tuqia ka bere ,Krime ,Masakra Denime,Dhunime ,Buregosje nuk hapure Shkolla ,Shqipe se mesohet fsheruzi nga partijotet ,Shqiptare ,Si Petro Nino Lurarasi ,dhe shume mesuese te tjere.

 52. Zani Burimi says:

  Brado Xhufi! Profesor, me fjalet e tua paske shpalosur gjithe keta opinioniste, komentues, replikues dhe… zhgaravites qe meritojne te jene ne librin Gines!

 53. albert says:

  Kete here me zhgenjeve,z. Xhufi.

 54. Pelasgian says:

  qe turqit kan qene pushtues mizor kte se luan as topi !

  qe kemi luftuar per ta eshte me se e vertet ! kujtoni Fishten kur thot : Tuj luftue me armen e me shkja ” dhe me ne fund ata NA E FUTEN SA KRAHU !

  Tokat tona u shiten nga turqit qe nga 1878 ! Sot marredheniet kan ndryshuar por kurre mos harroni dicka ! ” FORGIVE BUT DO NOT FORGET ”

  Falni por mos harroni ! Sot un jam pro miqesise me Turqine por s’duhet te harrojm gjakun e te parve tane !

 55. Skenderbeu Princi i Epirit says:

  O Qorra,

  LEXONI LIBRIN “KRONIKAT E TURSUN BEUT” DHE SHIKONI C’FARE SHKRUAN VET KRONOLOGU TURK I SHEKULLIT TE 15-te, per masakrat ne Shqiperi.

  LEXONI PER DOKTRINEN E “NEO-OTOMANIZMIT TE BALLKANIT” nga Ahmet Davutoglu. E CILA KRYHET ME ARME EKONOMIKE (blerje,sponsorizime), dhe KULTURORE (Feja Islame, institute, shkolla..).

  Dhe lerini “historianet” me XHUFKE

  1. Albann says:

   Emocione cojne ne perfundime te palogjikshme.Te qenit qorr te favorizon kur krahasohesh me nje te semure mendor qe kontrollohet nga emocioonet dhe jo arsyeja.
   Askush s ka thene qe turqit s kane vrare.Vrasja me shpate sido qe te behet eshte cnjerezore.Ne kete kendveshtrim eshte idiotllek te diskutohet nese vrasjet e turqve jane cnjerezore .Mos valle Skenderbeu vriste “njerezisht” …jo or jo “bente kerdine, u fluturonin kokat turqve nje majtas nje djathtas” hahahaha.
   Diskutimi eshte:Do themi “turku ekzekutoi apo vrau 500 mije shqipetare” apo “Turku u nxorri zorret 500 mije shqipetareve”? Dhe per mendimin tim nese dikush ben “kukurec ” mund te thote “turku u nxorri zorret shqipetareve” .

   1. Skenderbeu Princi i Epirit says:

    Do themi “turku ekzekutoi apo vrau 500 mije shqipetare” apo “Turku u nxorri zorret 500 mije shqipetareve”? Dhe per mendimin tim nese dikush ben “kukurec ” mund te thote “turku u nxorri zorret shqipetareve”.

    C’na e dredh si kuvat o na-Allban, te leme ate qe shkruan historia “turku ekzekutoi apo vrau 500 mije shqipetare” dhe jo “turku erdhi te na administroje.. u ngriten ne demostrate 500 Shqipetare dhe aksidentalisht u vrane 50”.

    Te shkruajme ate qe thote libri i “Kronikat e Tursun Beut” qe thote “..shpata e shenjte e luftetareve te shkathet te Islamit preu aq koke te pafeveve qe ishte e pamundur te numuroheshin..”

 56. Agimi says:

  Personaliteti kryesor i historis ne Kosov, dat 29.3.2013 ne http://www.telegrafi.com, thosh se: Nuk e di pse i fryet kaq shume tani ktij problemi, ky problem nuk ekziston, Turqia na eshte lutur qe te mos vem fial fyese ne histori ndaj Turqis, dhe kaq, asgje tjeter, dhe kjo gje ka muaj a vite qe eshte thene.
  Nuk e di perse behet pikerisht tani kjo zullumuhi, mos i behet presion Kosoves nga agjentura serbe qe ti kthej syt nga Serbia dhe ti bej asaj te gjitha leshimet qe ajo kerkon, se edhe Sala ”jon” me ate qellim po i keqson marrdheniet ne tregeti me Kosoven, per ti then Kosoves atje mbai syt te serbi, se une s’te ndimoj, prandaj beja leshimet qe kerkon serbi ???!!!.

 57. Horri i Bulevardit says:

  Pellumb Xhufi, eshte nje historian korrekt dhe qe nuk bie ne lojen e momentit te disa te ashtuquajturve historiane, qe e shofin historine me syte e liderit qeveritar.
  Kam qene dhe jam se e keqja me e madhe Shqiperise, i ka ardhur nga peridha osmane, por jam po kaq i vetedijshem se Turqia e sotme moderrne, eshte nje shtet shume afer mentalitetit shqiptar dhe si pasoje, Shqiperia duhet ta mirprese ndihmen turke si nje shtet i madh dhe qe keto 20-vitet e fundit eshte nje faktor i rendesishem ne Europe.
  Por natyrisht jo duke i lene rruge deri aty sa te nderhyje ne historine tone shekullore, histori nuk ndryshohet, ajo me te mirat dhe te keqijat e saj eshte e jona dhe ne duhet te jemi te paret qe duhet ta mbrojme me fanatizem.

  1. albert says:

   Turqia e Erdoganit eshte kunder Ataturkut.
   Turqia e Erdoganit eshte kunder sekularizmit. Prandaj nuk jam i sigurte se sa qendron kjo thenja “Turqia e sotme moderne”.

 58. DETARI@ says:

  kamkomentuar dhe me lart ,por mu desh te komentoja perseri !Pse ? Sepse jemi nji popull kombisht , nga trute !Lexova nji pjese te komenteve ,se ketu jane shume ,,,por propocioni (pro me kundra )eshte gati i barabatre ! Prandaj nuk kemi bere dot shtet .Sepse nuk piqemi me njeri tjetrit ne pikat qe duhet ,,,sidomos ne ato patriotike !z.Xhufi ,qe nuk firmoste dhe po tia kerkonin firmen ,,,,,nuk do ta bente ,,sepse ata qe kane firmosur jane dakord me zbutjen e fjalorit ndaj turqise dhe barbarizmave turke ne sundimin 500 vjecar ne Shqiperi ! Po e theksoj ;z.X

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Array
(
  [0] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 21
      [name] => Kulture
      [slug] => kulture
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 49
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 2344
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 21
      [category_count] => 2344
      [category_description] => 
      [cat_name] => Kulture
      [category_nicename] => kulture
      [category_parent] => 0
    )

)
Top
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
X