#NdihmoniAnxhelen/ Jepni edhe ju kontributin tuaj sado të vogël per ti rithyer buzëqeshjen /Anxhela Nocka. Kliko Ketu
mbyllet per 10 sekonda ose kliko X

Aktorja Aishe Stari:Nuk mund të jetoj pa skenën

download (1)“Teatri më bën të ndihem  e re”. Ky është pohimi i aktores Aishe Stari, e cila numëron mbi 50 vite në skenë. Së fundmi ajo është pjesë në trupën tetrore “Ëndrra e një nate  Vere” , e regjisores Driada Dervishi.

“I kërkova Driadës një personazh  që nga natyra dhe shkathtësia të jetë në kontrast me moshën time. Përmes një personazhi të tillë doja të tregoja  se vitet nuk  kanë të bëjnë me jetën e njeriut, por çdo gjë varet si e trajton ai vete”- nënvizon Stari.

Ajo sjell në vëmendje fillimet e saj në teatër.

“Kur edha për herë të parë në tetër, punohej për  t’u vendosur në skenë  pjesa “një histori dashurie”. Duke qenë se ishte një pjesë  të cilën e kisha  intepretuar gjatë kohës së shkollës , më dhanë rolin e  Majka Grabetovës, një rol të cilin e kam intepretuar përkrah Lumturi Dashit”-kujton Stari.

Për sa i’u përket roleve të saj ajo rrëfen se, “Të gjitha rolet që i kam intepretuar i kam dashur. Poemat më pëlqenin t’i intepretoja , dialogët mes nënës dhe fëmijës. Më kanë shkuar sidomos rolet e vajzave fashtare. Më pëlqente shumë të luaja këto role. Në moshë të re kam imituar edhe gra të  moshuara”– shprehet ajo.

Ajo  tregon se në tetatër  janë vendosur edhe  pjesë të huaja dhe se teatria ka pasur magji tjetwr.

“Në atë kohë janë vendosur dhe  pjesë të huaja ,por ka pasur më  shumë përkushtim për tetrin. Kishte tjetër forcë teatri në ato vite, po ashtu edhe Estrada”- thotë ajo për gazetën “Shqip’’.

Edhe pse tashmë i ka kaluar të 70-tat pohon se ndihet plot energji për të punuar.

“Unë punoj vazhdimisht dhe  nuk mund të rri dot pa punuar’’-nënvizon Stari.

Stari shprehet se nuk ka asnjë peng në jetë , pasi ka bërë jetën që ka dashur duke qenë aktore dhe në qytetin e saj, prej të cilit as që e ka menduar të largohet ndonjëherë, Durrësin./A.XH

10 komente në “Aktorja Aishe Stari:Nuk mund të jetoj pa skenën”

 1. Horri i Bulevardit says:

  Jete te gjate Aishe Starja, ke qene artiste e skenes dhe ke dhene shume kenaqsi tek publiku.

 2. fiku says:

  Ishe ku paske dale fotografi aty ti mi te Currilat he.

 3. dibrani says:

  Te lumte Ishe, deputetja e Enverit qe perfaqesoje Durrsin ne kuvend! Me vjen mire, qe ndjehesh akoma e re. Presim role te rinj nga ty, per te qeshur, per te harruar hipokrizine e te shkuares dhe koheve qe po jetojme.

  1. tironci - usa says:

   O “dibrani”, a je me Ishen apo kundra Ishes? S’po e morim vesh. Legen i cpum…

   1. Dibrani says:

    Shko meso te shkruash e te flasesh shqip!

 4. aqif says:

  O dibrani,c’fare ke me xhaxhin,a i ke nderuar ndonjehere breket ne jeten tende?

 5. Dibrani says:

  Shko meso te shkruash e te flasesh shqip!

 6. Zenuni says:

  Populli, gjithnje thote:Pac fatin e k….

 7. bujar haznedari says:

  eshte e vertete qe z.aishe nuk jeton pa skenen,por dhe skena ka nevoje per te.i urojme jete te gjate dhe produktive

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Array
(
  [0] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 21
      [name] => Kulture
      [slug] => kulture
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 49
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 2356
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 21
      [category_count] => 2356
      [category_description] => 
      [cat_name] => Kulture
      [category_nicename] => kulture
      [category_parent] => 0
    )

)
Top
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
X