#NdihmoniAnxhelen/ Jepni edhe ju kontributin tuaj sado të vogël per ti rithyer buzëqeshjen /Anxhela Nocka. Kliko Ketu
mbyllet per 10 sekonda ose kliko X

Zhgënjim për diçka që nuk ka ekzistuar!

bushatiNga Andi Bushati

Megjithëse lajmi i “tradhtisë” së radhës së Edi Ramës nuk më çuditi aspak, gjatë këtyre 24 orëve që nga dalja e njoftimit të koalicionit të tij me Metën, kam qenë shumë kurioz që të shikoja reagimet e idhtarëve të opozitës dhe pasuesve të saj. E duke qenë se mënyra më e mirë për ta bërë këtë, është ajo e lundrimit në hapësirën më të lirë të komunikimit, pra në forumet online,  jam ndalur gjatë tek ato. Sidomos tek ato që popullohen nga opozitarë të majtë. Dua të them se vërtet jam i befasuar nga mosaprovimi “en bloc” që komentuesit i kanë bërë vendimit të tij më të fundit. TURP, ZHGËNJIM, PESIMIZËM, KATASTROFË, KOMEDI, PERVERSITET, kanë qenë fjalët më të përdorura, për të eliminuar nga kjo listë sharjet dhe fyerjet, që nuk ka “bllok” që t’i nxërë brenda. E di se një pjesë e atyre që kanë artikuluar këtë duf do të etiketohen shpejt e shpejt si mercenarë të Berishës, që kërkojnë të vënë shenjën e barazimit mes dy gjërave krejtësisht të pakrahasueshme. E di se një pjesë tjetër do të ironizohen nga partizanët e aleancës së re, si idiotë të dobishëm, idealizmi i të cilëve është i vlefshëm për të përballuar vitet e gjata të opozitës, por shndërrohet në qesharak, kur vijnë momentet e ndarjes së tortës së pushtetit.

I di të gjitha këto e megjithatë çuditem. Çuditem kur mendoj se ka ende njerëz që çuditen me piruetat e amorale të Edi Ramës. Paskan qenë jo të paktë ata që ende paskan besuar se Rama qe i ndryshëm. Se qeverisja me bllok në dorë qe kundër parimeve të tij. Se “Rilindja” ish vërtet një qëllim. Se njerëzit që protestuan duke i shkuar nga pas në 21 janar do të gjenin një ditë një ngushëllim. Se ata që besuan tek parullat për një Shqipëri më të ndershme e më të drejtë, do të shpërbleheshin në besimin e tyre.

Paskan qenë jo të paktë ata që i ka përkundur deri në fund kjo përrallë, aq sa sot në forumet e popullit të majtë, zëdhënësit e tyre shprehin indinjatë dhe zhgënjim. Në fakt nuk ka sepse. Nuk është Rama ai që ka ndryshuar. Ai është gjithnjë i njëjti.

I njëjti Ramë që pothuajse u katapultua në krye të bashkisë dhe i përdori 11 vitet e pushtetit të tij, jo për interesat e atyre që e zgjodhën, por për ato të klanit të tij dhe ambicieve të tij të ardhshme. I njëjti që u bë servili më i madh e më pas bukëshkali i parë i tre kryeministrave socialistë me radhë. I njëjti që u ngrit në krye të partisë me një slogan: kryetari që humbet, largohet. I njëjti që firmosi ndryshimet kushtetuese menjëherë pas tragjedisë së Gërdecit. I njëjti që largoi nga listat e 2009 të gjithë rivalët politikë. I njëjti që me frikën proverbiale nuk e lëshoi kolltukun e bashkisë dhe refuzoi ta çonte ushtrinë e tij drejt fitores.

E kur fitorja nuk u arrit, tha se s’do të hynte në parlament pa u hapur kutitë, por hyri. Tha se s’do dilte nga greva e urisë pa u realizuar gjashtë pikat, por doli. Tha se s’do ta harronte kurrë Gërdecin, por mbrojtësit e tij i propozoi për funksionet më të larta shtetërore. Tha se vota e lirë qe qëllimi i tij, por prekësit e saj po i propozon për deputetë. Tha se nuk i votonte tre ligjet, në respekt të një qarku qe e voton historikisht të majtën, por po bëhet gati ta bëjë.

Po, po, është i njëjti që ruajti edhe si lider i opozitës lidhje okulte me të gjithë biznesmenët që pastrojnë dhe shumëfishojnë paratë e familjes në pushtet. I njëjti që u dhuroi një heshtje mëkatare edhe kur ata kapeshin me presh në duar. I njëjti që vazhdoi idilin e turpshëm edhe me ato media që u shndërruan në kasaphana të opozitarizmit, me shpresë se një ditë do t’i përdorte vetë në mënyrë të ngjashme. I njëjti që në “Kurbanin” e tij e ka përshkruar Ilir Metën si një politikan “që hyri në një marrëdhënie vartësie plotësisht të sëmurë me paranë e me pushtetin si gjenerator parash…”, e qe nesër do të kërkojë ta paraqesë si bashkëudhëtar të Rilindjes.

Kjo është në pak radhë historia 15- vjeçare e Edi Ramës brenda së majtës. Jo historia e një lideri, por historia e një djali të përkëdhelur që më shumë ka marrë prej saj. Ndaj është e vështirë që dikush t’i kërkojë atij sot më shumë. Eshtë e vështirë të pretendohet prej tij të tejkalojë vetveten. Eshtë e vështirë të matet me lartësinë ku e imagjinonin opozitarët më idealistë. Këtë nuk ia lejon as karriera dhe as e shkuara.

Pikërisht kjo e shkuar, e sidomos ajo e afërta, i kanë bërë të ditur, atij vetë së pari, se ai nuk i kishte as bindjen, as kredencialet dhe as forcën për të hyrë këtë radhë në një dyluftim, që e bënte të sigurt humbjen e Sali Berishës. Ia kanë treguar këtë betejat e fundit zgjedhore, sondazhet që ka në dorë dhe pamundësia e tij për të bërë më shumë. Ndaj në këtë moment të fundit, vetëm pak ditë përpara vendosjes përfundimtare të koalicioneve, ai ka bërë zgjedhjen që di të bëjë më mirë: t’i kërkojë ndihmë Ilir Metës. Një ndihmë turpëruese dhe me kosto të lartë. Që jo vetëm e detyron t’i japë vëllait të tij armik deputetë nga lista e PS-së, por qe e detyron gjithashtu të shkojë kokulur drejt parlamentit, për të votuar tre ligjet e famshme, si për të sanksionuar tashmë se kush i vë rregullat në koalicionin e ri.

Për të arritur deri këtu Edi Ramës i është dashur jo pak. I është dashur të gëlltisë ato që ka pështyrë për muaj me radhë kundër Metës. I është dashur të hajë fjalët se ai është i ndryshëm me Berishën. I është dashur t’i vërë një kryq “rilindjes” që sapo ka shpallur. I është dashur të bëjë llogaritë se nesër do të ketë një pushtet të kondicionuar dhe të nëpërkëmbur nga orekset e një LSI-e që nuk ngopet kurrë.

E megjithatë Rama ka vendosur ta hedhë këtë hap. Ka vendosur që pasi ka marrë për 15 vjet, ta bëjë këtë radhë sakrificën e tij dhe t’i japë diçka të majtës. Sepse duhet pranuar që kjo është lëvizja e parë në këto tetë vite, që ia ka sjellë socialistëve më pranë se kurrë pushtetin. Jo atë të virtytshmin, parimorin, të mbrujtur me dëshirën për të mundur njëherë përgjithmonë berishizmin dhe me ëndrrën e krijimit të një Shqipërie të ndryshme. Jo triumfin e idealistëve utopikë. Ajo nuk është as aspirata e as kredoja e tij. Por minimumin e mundshëm. Atë që deri me dje kishte frikë se nuk e arrinte dot. Fitoren pragmatike me numra dhe jo me frymë, me shifra dhe jo me model.

Ata që do t’i gëzohen kësaj fitoreje, që pas aleancës me Metën duket shumë pranë, nuk janë të pakët. Janë ajo mori e madhe socialistësh që e shohin këtë si një mundësi për tu rrëmbyer vendet e punës demokratëve. Janë ata që nuk durojnë dot më  zhargonin tropojan në institucionet shtetërore. Janë ata që shpresojë të ringjallin bizneset që u janë rrëmbyer. Janë ata që më shumë i besojnë komisionerëve sesa votuesve. Janë ata që pas kaq vitesh nuk kanë dëshirë më të madhe sesa të thonë: mjaft më. Për të gjithë këta, lëvizja e fundit e Ramës siguron diçka. Natyrisht jo ndryshim, por thjesht rotacion. Ndërsa ata që kërkonin të besonin tek ëndrra, do të vazhdojnë të mbeten të zhgënjyer. Do të vazhdojnë të derdhin dufin e tyre në rrjetet sociale si idiotët e dobishëm të një kauze që nuk ishte. Dhe kjo sipas meje, jo për faj të Ramës që arriti të bëjë atë që di të bëjë më mirë. Ndoshta për vetë fajin e tyre, që i shtyu të besonin me kokëfortësi dhe deri në fund, tek dikush që në fakt nuk ekzistonte.

247 komente në “Zhgënjim për diçka që nuk ka ekzistuar!”

 1. 2n2=4 says:

  Z. Bushati jam dakort me te gjitha cfare shkruan. Dhe sot po kaloj nje nga ditet me te keqija edhe pse nuk kam te bej fare me Shqiperine se jetoj jasht por kesaj radhe ndjehem me i tradhtuar se kurre se vertet besoja se e ashtequajtuara rilindje do te ishte diçka ndryshe per Shqiperin. Sot vertet ndjehem keq po cte besh ne keta njerez kemi dhe kjo me ben te ndjehem edhe me keq…

  1. fl says:

   Kam bindjet se lutjet e ketyre “socilisteve evropiane” keto dite, jane te diktuara nga vete Z.Rama.

   Realisht e vetmja mundesi qe kishte Ilir Meta per tu “pranuar” nga Opozitaret ishte perpara votimit te Presidentit. Nuke e beri, dhe tani pervec te tjerave kemi dhe nje President gjytyrym dhe nje krye-prokuror dhalle – te dy shume poshte st

   Une votem time nje kualicioni qe ka brenda LSI-ne nuk ja jap. Per kaq jam i sigurte. Nuk kam gje kunder me ata qe mendojne ndryshe

   1. fl says:

    Edhe dicka. Kur arrin nje arikull i Andi Bushatit tek Tema te marre 150 Like per 2 ore – kjo te ben te reflekotsh 🙂

    1. durrsak says:

     Sot elektorati i Aleances Kuq e Zi duhet te kete shkuar 45%. Duhet me shku me u bashku me ata cunat kuqezi ne 7 Prill

     1. fl says:

      Nuk e mohoj dot se ka nje argument te forte ne favor te ketij kaulicioni PS+LSI

      Sot zgjedhjet ne Shqiperi nuk fitohen vetem me 10 apo 1000 vota me teper ne kuti. Duhen Komisioner, KQZ, Kolegj pse jo dhe banda “te fortesh” per t’iu pergjigjur kundershtarit, para…

      Per te gjitha keto LSI eshte garanci 🙂

      1. Ylli says:

       Lexova shumicen e komenteve dhe me te vertete qesha me komentuesit qe mbeshtesin levizjen e fundit te kryetarit te partise sone dhe arsyet qe japin.
       Si more qenka Meta garanci per fitimin e zgjedhjeve?! Po ai do ti marre perseri votat majtas (se kete here do marre me shume deputete)dhe do ta detyroje Ramen te beje cfare te doje ai ne te kundert beshkohet perseri me dashnoren e vjeter Sali-Topalliste.
       Po me bllokun e tij te zi ca do behet, LSI-stat ishin hajdutet me te medhenj te kesaj qeverie.
       Qellimi kryesor paska qene ikja e Saliut, po Shqiperia ndryshe, crrenjosja e korrupsionit dhe futja ne burg e hajduteve te pushtetit te Saliut?
       PO ME SHUME SE CDO GJE TJETER me beri per te qeshur permendja e shpeshte e Hysni Kapos, te shkonin ne ate pike socialistet sa te shajne tjetrin me fjalorin anti bllokmen qe perdor Berisha kunder Rames e PS-se kete nuk ma kishte marre mendja kurre!

       Une mendoj se tera ata qe perkrahin Ramen ketu jane berishistet e infiltruar! Kush mendon si une?

       1. YLL rrumbullak says:

        Te ka rene ne dore nje lap-top e ja fut kot TRAP.Ju ku beni pjese apo ne stratosfere Fodull

        1. Ylli says:

         Ah po, ti je krye-berishisti ne kete forum. Se ti tere kohen shan te tjeret dhe nuk ta mban as te vesh nje emer te reme po shkruan cdo here me nje emer tjeter. Ti je kryetrapdebili ketu se ne dallim nga ne socialistet e vertete ti pret diten kur te fitoje zgjedhjet e te jape nje pune partia se nuk i ke aftesite te besh gje tjeter. Do vetem ate pune qe me ne fund te kesh para per te paguar borxhet e kumarit te mbeten pak ne xhep per te paguar prostituat transvestite mbrapa pallatit te kultures.
         Vazhdo me sharjet tani o spiun i Sales!

       2. Linda says:

        Rama u vertetua eshte pazarxhiu me i felliqur.Dora e Saliut. I con Ilirin per ta diskredituar dhe per te qene i sigurte me mbrapa. Pazare te pista. Karakter i ulet. Mjere ku kemi mbetur.Pa shpresa pa dinjitet pa karakter sepse na neperkembin pisat drejtuse.Zoti i denofte

      2. raimondi says:

       Po mire ore zoti Bushati, po nqs nuk e mernim Meten dhe ne votime te humbi opozita , Ti si mendon cfare do beje pastaj? Dhe cfare do bente opozite pas kesaj humbje ?

       Se nuk diskutohet aspak qe te vetmuar opozita humbet , sepse vota vidhet neper komisionet e votimit , aq me teper qe nuk ka nevoje te vidhet shume se nje pjese te mire te elektoratit Sala e ka me vete , sic duket edhe nga sondazhet ….

       Ndaj e vetmja zgjidhje eshte te zhvendosesh balancen e Komisioneve te votimit ne favorin tend –
       -Dhe partite qe kane komisionere jane pervec PS dhe PD , eshte edhe LSI me PBDNJ

       Keshtu qe Edi duhet ti mari keto dy parti ne koalicionin e tij ne menyre qe te siguroje mos-vjedhjen e votes , ndryshe vota do shakterohet –
       -Ndersa duke qene 3 komisionere pro opozites ata do ruajne edhe njeri tjetrin , se mos koruptohen ,
       edhe voten kur numerohet dhe do ndikojne ne rezultat ne proces verbale, sepse jane shumica dhe atje votohet mbi bazen e shumices

       Ndersa nqs komisioneri i PS-se do jete i vemtuar, ai nen presionet e ndryshme te pushtetit do te thyhet dhe vota e opozitareve do shkoje dem ……

       Pra kjo aleance me LSI-ne duhej bere patjeter, biles duhet afruar edhe Partia e Dules, qe te krijohet shumice demruese ne komisione , dhe rezultati i proces verbaleve nuk do manipulohet dot
       ne menyre qe te shpetojme nga ky pushtet i kalbur i Sales qe vjedh votat ——

       -Pasandaj , nqs fiton opozita , poqe se ju doni te qeverisni pa koalicion ,
       dhe doni te dini cila eshte forca juaj ne elektorat –Ok !

       Prisheni koalicionin me LSI-ne dhe shkoni ne zgjedhje te parakoheshme
       –seicili me partine e tij dhe pa koalicion , ama ne kete rast vota do jete e mbrojtur se nuk do jene me ajo qeverisje qe frymezon dhe nxit me levat e saj vjedhjen e votes

       –Atehere te shikojme se cila eshte forca juaj , apo edhe e partive te tjera

       —–Pra eshte e zgjidhur shume lehte kjo qe kerkoni ju zoti Bushati,
       por gjithmone pasi te jete hequr nga pushteti Sala , se Sala nuk lejon zgjedhje te lira ….

       __Pra , le te fitoje kete lufte opozita me ndihmen e LSI-se , sic e fitoi Amerika luften e 2 -te boterore me ndihmen e Stalinit dhe pastaj po keni kurajo
       , prisheni koalicionin,
       (ashtu sci beri edhe USA me Stalinin pasi mbaroi lufta ) dhe shkoni
       ne zgjedhje te parakoheshme pa LSI-ne……

       Eshte e thjeshte fare
       –Kjo eshte zgjidhja me e mire e te gjitha kundershtimeve tuaja por edhe te tjereve qe tani jane kaq shume te pezmatuar

       1. nd-ih-ma says:

        Raimondi se kupton pse i ka ardhur zeri keti Bushatlliut?Sot shprehu gjith “pezmatimin” e Tije per Edi Ramen.Ku ishte me pare?.I fshehur.Ky eshte sahanlepires.Mua me dhimbset Mero Baze sepse eshte qelibar ne te shkruar e menduar,i lindur per te bere opozite por kam frike se eshte ngutur pak.Sidoqofte per Meron veq respekte,sa per keto mendje shkurterit mos u merzit ,e nderrojne menjehere kaseten.Se besoj se Edi Rama ka gabuar kaq rende.Po te na kish pyrtur neve te komenteve sdo e kish bere, po neve mezi dime te shkruajme pa te mendojme thelle.Komplimente per komentin Tuaj.

        1. raimondi says:

         Degjo ! Nuk me ruhet per Edi Ramen se me ka bllokuar ne Facebook, por jam pro fitores se opozites me cdo kusht e cdo mjet

         Ndersa keto qe thote zoti Bushati jane te drejta , por ai harron se ne jemi per here te pare ne historine tone ne nje sistem demokratik , dhe duke qene per here te pare………….do jemi viktima te shprehjes eternale qe :….”ka gjithmone nje Here te pare “….

         Te gjithe keta qe kundershtojne arsyetojne sikur ne jemi nje demokraci e konsoliduar ,

         Por ne jemi nje demokraci fillestare ndaj dhe jemi ne nje gjendje lufte brenda vetes sone ,sepse jemi di ato kafshet mitologjike gjysem kafshe dhe gjysem njeri,sepse brenda nesh gjendet mentaliteti i dikurshem i cili ndeshet me mentalitetin e ri te vlerave demorkatike ….

         Keshtu qe jane normale gabimet qe ne bejme ne jeten tone ne lidhje me parimet demorkatike , prandaj gazetaret duhet te jene semergjere kur gjejne te meta tek lideret tane politike , dhe te shikojne nga eshte tendenca e eprgjitheshme e lidereve tane , pavaresisht gabimeve qe bejne ne rugen e tyre …me moszbatime ligji, apo me korupsion etj, etj ..
         Sepse edhe formimi i botekuptimit demorkatik brenda nesh eshte ne proces ….duke u zhvilluar dhe ka pengesa ne rugen e tij

         Pra duke qene se jemi si ne gjendje lufte brenda nesh, ashtu jemi edhe jashte me njeri tjetrin , por shyqyr qe eshte EU dhe na mban doren

         Mirpo duhet te dime se ne Lufte nuk ka moral
         perdoren te gjitha mjetet qe te fitosh , ndryshe humbet …

         ..Ndaj ne kete rast qe te fitoje e Reja, progresistja , shpresa jone per nje te ardhme me te mire , politkani qe ka dale ne krye me kete flamur duhet te lejohet ti perdori te gjitha mejtet dhe mundesite pa perjashtim ne menyre qe te sigurohet fitorja kunder te vjetres…..

         Ne kete rast parimi Makiavelian –Qellimi justifkon mjetin— eshte plotesisht i justifkueshem, pavaresisht se eshte pa moral, por ka ne anen e tij te drejten per te ndihmuar ne zhvillimin pozitiv te shoqerise sone

         _Ka plot raste ku Morali nuk pepruthet me te drejten , dhe ky eshte nje rast , porse gjithmone njeriu duhet te marri anen e te drejtes , edhe kur ajo eshte e pamorlashme …..Sepse e drejta eshte si ilaci qe e sheron trupin e semure te shoqerise pavaresisht dhimbjeve qe te jep …

         ..Ato jane dhimbjet e lindjes se dickaje te RE, per te cilen ka nevoje Shqiperia dhe shqiptaret sot, qe ti bashkohen Europes sa me shpejt dhe me dinjitet
         –Ndaj gazetaret duhet ti bashkohen kesaj te Drejte qe e mbart ky koalicion te cilin e udhehqe KarrI-katuristi Edi RAMA –LOL

         Gjithmone njeriu duhet te jete andej nga eshte e Drejta__Ky eshte morali kohes moderne qe jetojme

    2. Robespier says:

     Analistet,opinionistet,gazetaret me te mire qe kemi ,deri tani jane shprehur te zhgenjyer ne rastin me te mire dhe kundershtues ne rastin tjeter,ndaj levizjes politike te z.Edi Rame.
     -Mero Baze,antiberishisti me i madh ne median shqiptare,por edhe gazetari me i talentuar dhe mendjemprehte i saj, eshte i zhgenjyer nga levizja e Edit.
     -Andi Bushati,gazetari me i pavarur i medias shqiptare,dhe nder me te miret e saj,e denoncon si pisllekun e radhes te Rames.
     -Prec Zogaj, mbrojtesi i shkelqyer i kauzes se opozites se bashkuar,shpall publikisht largimin e tij nga ajo.
     -Dritan Hila,nje ish-diplomat dinjitoz por edhe opinionist i afirmuar tashme,shpreh indinjaten ne menyren e tija.
     Por ka edhe politikane si Sabit Brokaj,nje nder politikanet me te panjolle e dinjitoz te vendit tone.
     Pse i them keto?-Sepse, zoti Rama,i cila ,na paskesh bere ironi ne twiterin e tij pak me pare,me te “zhgenjyerit” t’i marre seriozisht keto kritika dhe mosaprovime,se mesa duket, ne euforine e fitores e supozuar, po jep shenjat e arrogantit dhe prepotentit te dikurshem…

   2. Fred.Dibrani.Hamburg says:

    Andi,
    a e kupton si mund te ndjehet njeriu kur ja shkatrrojne SHPRESEN,
    ,…shpresen ,…per nje Shqiperi tjeter.
    Un jetoj ne Gjermani,….une dhe shume komentues te tjere kemi plot gjera qe te jemi te lumtur ne vendet ku kemi zgjedhur te jetojme,por nuk ndjehemi te lumtur kur hapim internetin dhe lexojme lajmet nga vendlindja,kur shikojme emisionin Fix Fare,kur telefonojme dhe komunikojme me bashatdhetaret tane.
    Un personalisht e kam kritikuar prej vitesh Edi Ramen,por besoja se njeriu meson nga gabimet,mendoja se fuqija dhe inteligjenca e bashkshortes se tij Lindes paska bere mrekullira.
    Mblodhi rreth vetes inteletual te shquar siç eshte deputeti i Dibres Shkelqim Cani dhe shpresoja se ky do sjell ndryshimin,Rilindjen.
    Me kete akt Edi Rama zgjodhi vetvrasjen politike dhe si nje frikacak u shburrerua para socialistave,u degjenerua para aleateve te tij.Edi Rama shkaterroi nje kauze te madhe,ate per te vendosur nje demokraci te vertet.
    Edi Rama pordhosi shpresen e shqiptarve.
    Ai sot tregoi se piktori i pallatve me lara,ka shkelur me kembe mbi gjakun e 4 te vrarve te 21 janarit nga Berisha per te mbrojtur Ilir Meten.
    Un nuk ndjej asnje urrejtje per Edi Ramen,ndjej keqardhje per ata socialista qe ju bashkuan Edi Rames,per ata njerez te varfer qe i qanin hallet dhe dertet e tyre ketij peudo-politikani qe per mua vazhdon te beje politik labile nen efektet e DROGES

    1. DREJTESIA says:

     Sa here kemi kritikuar Edi Ramen ketu, nje pjese e mire kane kundershtuar duke patur nje ide te gabuar per kete bythqim lulishtesh. Tashti e tregoi fytyren e vertete dhe me vjen mire qe njerezve me ne fund po u hapen syte.

    2. 7 Prill pa Berishen says:

     Te zhgenjyerit, te papunet, anti berishianet, te vuajturit, te varfrit, te braktisurit, te pashpreset, patriotet te gjithe do jemi atje ne sheshin Skenderbej ora 11.00 te dielen me 7 Prill per nje Shqiperi Pa Berishen dhe pa Meten. Te gjithe ne pranveren shqiptare, Te shporrim qelbesirat.

    3. anticensurë says:

     fredo
     plotësisht i një mëndje me shkrimin tënd!

    4. tor dibrani says:

     dhe une ndjej keqardhje per ty o dibran (nese je)debil qe paske patur besim e shprese deri tani tek edi dhe uroj qe te reflektosh dhe per z.cani si zgjedhje qe ta ka bere zhgenjyesi

    5. feniks says:

     O Fred Dibrani!
     Ne se gjykimi yt ka ngelur ne KOMUNIZEM,me mire shko futi nje pjate fasule dhe mos na shit P…..E ketu!!!
     Sali Beriusha eshte sot per sot ARMIKU ME I MADH i shqiptareve kudo ne bote!!
     Kunder tij duhet te bashkohen te gjithe te tjeret,per ta VARROSUR NJE HERE E MIRE KETE MURTAJE FASHISTE!!!
     Keshtu vepruan edhe FUQITE E MEDHA TE KOHES PER TE VARROSUR HITLERIN GJATE LUFTES SE DYTE BOTERORE!!!
     SHBA-te ,ANGLIA dhe te gjithe ANTI FASHISTET E ANTI NAZISTET E BOTES u bashkuan kunder NAQZI-FASHIZMIT!!!
     PRA U BASHKUA SHBA-ja ME ARMIKUN E TYRE ME TE MADH,BASHKIMIN SOVJETIK TE STALINIT,sepse vetem keshtu arrihej FITORJA MBI HITLERIN!!!
     Askush nuk i akuzoi ANGLO-AMKERIKANET PER TRADHETI NDAJ IDEALEVE DEMOKRATIKE,NDONESE DIKUR E KISHIN MBESHTETUR HITLERIN,QE TE ARRINTE DERI NE KETE PIKE SA TE RREZIKONTE PUSHTIMIN E BOTES MBARE!!!
     Edhe Berisha sot eshte bere si HITLERI,nda bashkepunimi midis PS-se dhe LSI-se per SHPORRJEN E BERISHES eshte nje QELLIM ME MADHOR SE PORDHET TUAJA PER IDEALE FALLCO!!!
     Pas LUFTES SE DYTE BOTERORE ANGLO-AMERIKANET U BENE PRAP ARMIQ ME STALININ DHE ASKUSH NUK I AKUZOI ATA SE TRADHETUAN!!!
     POPULLI SHQIPTAR DUHET TA KUPTOJE SE ARMIKU ME I EGER I TYRE ESHTE BERISHA,PRANDAJ KUNDER TIJ DUHET TE BASHKOHEN TE GJITHE!!!
     KUSH AKUZON SOCIALISE PER TRADHETI,AI I SHERBEN VETEM BERISHES,NDONESE HIQET SI IDEALIST!!!
     SOT NUK KA IDEALE,POR INTERESA!!!
     Ne se doni IDEALE,ATO EKZISTONIN VETEM NE SOCIALIZEM!!!

   3. Linda says:

    Jam ne nje mendim me ty.Kjo duhet te jete loja e Ilir metes me Sali Berishen dhe Edi ramen..Tani e provoi Rama qe nuk eshte ai qe eshte prezantuar deri tani.Ai nuk e lufton Berishen dhe per ta mbrojtur ate nga krimet qe ka bere merr persiper kete qe po ben. Fut hajdutin dhe e ben bashkepuntor te tij per te shpetuar si vehten per te marre kolltukun e kryeministrit dhe per te vazhduar te vjedhin dhe te vrasin popullin, dhe saliut me Ilirin te mos i hyje nje gjemb ne kembe. Turp per kete qe beri.E cgenjeu popuulin. Doli dhe ky maskara si shoket e tij sali Ilir. Mjere populli i shkrete ne dore te kujt ka mbetur. Ata duhet te zhduken nga faqja e dheut per karakterin e ulet qe kane.Pisllek i madh.Jam socialiste me shpirt por nuk e duroj pisllekun qe po ben ai.Fyerje e madhe per ne te gjithe.Me mire te qendroje Saliu se sa ta marri ky. Me mire nen thundren e saliut se sa nen nje thunder te re.Kemi shpresa te te kuqte e zinjte. Une dhe bashke me sa njohim ne kemi lidhje e shoqeri nuk votojme me per ramen.Rama na tradhetoi.Turp

  2. Maryn says:

   Nuk jam dakord fare me nipin e Hysni Kapos. Po na tregon perralla, po na tregoke se jemi idiot te dobishem. Mjaft me keto delire. Sikur ti e ke qejf Ilirin. E kush eshte ai shqiptar sot qe mund ti thote bravo, kujtdo qe bashkohet me ate kokelope? Edhe kur u bashkua me Saliun te njejten gje kemi thene. Po jeni ju te paret qe nuk tentoni te krijoni nje qoshe idealiste sepse njerezit kane nevoje per kete, por nuk e beni perkundrazi sepse peshkoni edhe vete neper keto ujerat e turbullta te politikes. Te na ike njehere ai qe vret njerez me duar ne xhepa. E si behet kjo? Pa na trego ti Andi analisti?

   Si beri bariu qe kishte ne barke UJKUN, DELEN DHE LAKREN e do ti conte ne anen tjeter te bregut? Ja pra keshtu bejme te gjithe ne jete se ndryshe o do ishim Cmendur o do kishim vrare veten.

   1. Drini says:

    B R A V O Maryn koment I shkelqyer

   2. Rozi says:

    100% dakord me ato qe ke thene…per kete terbohem edhe une…kush na ben moral…e tmerrshme

   3. ardian says:

    bravo marlyn

    kta zagaret e langojte qe lehin tani kane rastin te kapin ndonje vend pune e te behen analiste. rama zgjodhi me te miren mes dy te keqijave. ktu harrojne te gjithe se kur ste do amerika nuk ecen dot me para dhe arvizuja ka 1 vit qe e ka braktisur berishen ne cdo cep e deklarate. kjo eshte nje zgjidhje e tanishme. kur te iki kryefashisti sali milloshevic le te grihet rama me ilirin. un jam me cdokend qe eshte kundra berishes sme interesojne fare koalicionet. por ka shume sahanlepires e njerez pa logjike.

  3. Sali=Geddaf says:

   Ore njerez se po beheni cinik,,qellimi justifikon mjetin i thone nje fjale.

   edhe une si ju kam ndot nga shtangisti dhe me vjen te vjell nga kjo aleance por ta shohim me sy tjeter,,, duhet patjeter rotacion perndryshe nese berisha fiton perseri do jemi ne nje batak si ne kohe te enverit dhe pastaj berishes i ngelet te shpalli veten mbret ketu..

   mos harroni se me bashkimin e LSI-se e majta ka 1 antar te KQZ-se plus dhe ne cdo KZAZ nga nje antare me shume,, plus pa llogaritur dhe PBDNJ qe besoj do jete ne opozite dhe nuk do bej kualicion me PD,,dhe i bjen qe e majta te kete shumicen ne KQZ dhe KZAZ,, bejni pak llogarit nese do ishte me mire kunder meta apo ne krahun e se majtes..

   pastaj kontrolli tek strukturat zgjedhore na jep nje far garancie te nje rotacioni paqesor nga vjedhjet e Berishes dhe nuk duhet te behet shqiperia perseri si ne 97-ten, ta rrezojme berishen por pa gjak,,, te perdoret cdo mjet i piset per ta rrezuar..

   a do ishte me mire nje fitore morale ? patjeter qe shume me mire do ishte por mos harrojme se jemi ne shqiperi,, ne vendin qe berisha e ka kthyer ne nje xhungel qe vidhen vota dhe blihen njerez , e nuk po flasim per nje vend europian

   prandaj dhe njehere QELLIMI JUSTIFIKON MJETIN,, duhet rrezuar berisha me cdo menyre dhe cdo mjete.

   1. donika says:

    po pse mo geddaf kush ja pati fajin rames qe beri ate kod zgjedhor,qe ndryshoi kushtetuten dhe sistemin elektoral?Po pse o socialistet do paguajne gjithmone gafat e tij?Ai po te jet pak burr do ikte dhe cdo daun qe ta marri eshte me i mire se ai.Qellimi justifikon mjetin kur udhehiqet nga objektivi fitore per kryeminister dhe jo per socialistet.U pikaaaa na bete me zemer

    1. Sali=Geddaf says:

     donika,, nuk them qe rama eshte engjell deri diku jam dakord me andi bushatin qe rama ka 1001 gabime,, por kjo eshte politika dhe keshtu eshte ne te gjithe boten,, problemi ketu tek ne eshte se e kemi me te piset sec duhet,,,, e thash qe nuk me pelqen kjo aleance por duhet te shikojme me thell dhe duhet te kuptojme qe fuqija qe ka krijuar berisha si ajo financiare, politike, lobiste, gjygjsore, kriminale eshte shume e madhe,, dhe berisha duhet te rrezuar me cdo menyre sado e piset qofte ajo, ne te kundert do jete shume me keq per te majtet e te djathtet,, do ishte katastrofe per vendin nese berisha do merrte dhe nje mandat tjeter, dhe besoj se nese rama do e kishte te sigurte fitoren pa LSI nuk do e bente kete ftese,, mos harro se jo te gjithe arsyetojne ne menyre llogjike,, jemi ne shqiperin ku shkodrani deri ne fyt ne uje con 2 gishtat lart e bertet rrofte berisha,, ku megjithse jan te papune thone une prap berishen do votoj,,,, jemi popull oriental dhe politika shqiptare keto 22 vite ka qene katastrofe qe nuk e ka luftuar kete orientalizem te popullit por e ka shfrytezuar dhe kultivuar me tej..

     1. Ali Baba says:

      E mendojme isoj plako…….nje e keqe e domosdoshme per te shporrur nje kancer si Saliu…..pastaj shofim e bejme.

   2. Doni says:

    Jo toc, nuk eshte qellimi justifikon mjetin, eshte e kunderta, qellimi NUK justifikon mjetin. Keni arritur piken e degjenerimit, ate te saliut, ku jo vetem lepini ate qe peshtyni por dhe shtremberoni theniet dhe historin sipas interesave tuaja te ngushta.ptuu qelbesira

    1. Sali=Geddaf says:

     mos ofendo ne komente se nuk eshte burreri,, e lerini moralizmat me saliun se nuk funksionon me te,, duhet rrezuar me te njejten menyre qe rrin ne pushtet ne te kundert do vjedhi prap votat dhe do behet perseri viti 97,, dhe une ate vit e kam vuajtur ne kurriz nga plumbat qorr te depove te saliut me plagosjen e 3 antarve te familjes nder to dhe vellaj 4 vjecare pa i pasur borxh askuj.

   3. Shqiperi-Illyria says:

    I nderuar bashkombas!
    Nuk jam dakord me ty, kur thua qe qellimi justifikon mjetin, te pakten per kete rast, kur vihen ne loje ndenjat e nje populli te tere, kur vihet ne rrezik ekzistenca e nje shteti. C’do kush do te pyeste, c’fare rreziku? Nuk e di e ke lexuar editorialin e Shenazi Rames ketu, por deri diku jam dakord me te. Ata, uqerit, te etur per pushtet, treshja Berisha-Rama – Meta pas asaj qe te na kene ngrene kockat, do te na perpijne ne te gjithve, si minjte. E at’here, cfare eshte nje shtet pa popull, kur populli yne po zhduket dita’dites, disa vdesin, disa ikin, femijet i vrasin pedofilet qe levizin te lire, disa jetojne per inerci, pas vrasjes se shpreses, endrres nga pseudo-politikanet tane, te cilet nuk e kane idene e politikes.
    Politika eshte art i te drejtuarit, dhe ne disa raste dhe teoria e Makiavelit eshte e nevojshme, por jo kur luhet me ato qe thashe pak me lart. Ajo mund te jete e qelbur, por dhe aty ka PARIME!
    C’fare mjeti po perdor Edi Rama, bashkepunimin me krye-imoralistin jo vetem te politikes shqipetare, por te gjithe politikaneve ne bote besoj. Shume mendojne qe e rendesishme eshte te zhdukim Berishen nga pushteti, ndaj mjeti justifikon qellimin. E pra qellimi i Rames, nuk eshte zhdukja e vertete e Berishes, por marrja e puhtetit per interesat e tyre. Me kete levizje ai po e tregon me se miri kete. Une gjithmone e kam pare Ramen si njerine i cili me vizionin e tij europian, ndoshta do te mund te ndryshonte mentalitetin, rrjedhen e politikes shqipetare. Por asnje nje mjet nuk e justifikon kete bashkepunim te turpshem. Une u mundova ta shikoj kete lidhje e nga nje ane, e nga ana tjeter, por nuk ka justifikim. Meta del i paster, Berisha dhe hajdutet e tij nuk do ti coje njeri para drejtesise, e at’here c’fare fituam?!!
    Rama humbi me shume se sa fitoi. Humbi popullin.
    Mua me dhemb zemra per kete popull, pavaresisht, se populli shqipetar eshte fajtor vete per c’do gje. Ne nuk ngrihemi, te gjithe te rinjte rrine neper kafe e mendojne, ohu, le te merret dikush tjeter me kete pune. Asnje shqipetar nuk do te jetoje me mire, nuk do te kete nje te ardhme me te mire per femijet. Te gjithe presin. Ke?????
    Jo! Mjaft pritet o shqipetare! Te gjithe duhet te dalim atje ne shesh per te protestuar, ehde sikur te gjithe te na vrasin, por kauza eshte me e shtrenjte, e ardhmja e femijeve tane eshte kauza jone, vitet e fundit te jetes se prinderve tane te cilet gjithe jeten jetuan ne ferr, eshte mbi te gjitha.
    Shkruajne editorialistet ketu. Pse te shkruani?! U lodhem me keto retorika. Mero, Bushati e ju njerez te ndershme, qe e quani vetem njerez me moral, me principe organizoni popullin, te zhdukin te gjithe keta politikane te qelbur te cilet tashme 23 vjet po na perpijne si minjte.
    Sa per AKZ – do te doja t’u besoj, por nuk mundem. Shpresa po vdes!
    Shqiperise i duhen njerez te rinj! Shqiperia ka nevoje per REVOLUCION!!!

    1. Sali=Geddaf says:

     Shqiperi-Illyria, une e kuptoj zhgenjimin qe na ka kapur te gjithve e kuptoj pisllekun qe ndjejme te gjithe,, por mos te harrojme se berisha gjithmone ka qene ne pushtet per arsyen qe e majta ka qene e ndare, dhe populli i majte nuk duhet te bej kete gabim dhe te ndahet tani qe dhe pak muaj kan ngelur nga zgjedhjet,, nese eshte marr ky hap i tille besoj se eshte menduar gjate dhe do kete pasur keshillime mbrenda PS dhe me te huajt,, te i lejme moralizmat dhe te shikojme dicka qe eshte shume me primare, DUHET RROTACION ME CDO KUSHT, nuk ka rendesi kush e merr por kete vit duhet rrotacion,, ajo qe kerkon ti nuk e ke ne shqiperi,, nese e shikon djenja e protestes ka vdekur, baze e bushati jan gazetare, e nuk jan revolucionare, prandaj mos jua kerko nje gje te tille se nuk dalin dot ne krye te protestave,, pastaj mos harro se ketu jan vrare femije ,, jan vrare gra ekonomia eshte ne ekstrem, jan djegur njerez te gjalle dhe shume pak kan dal te protestojme,, pse? sepse kan frike, si ato mesuesit tek fiksi, se te heqin buken e gojes, dhe friken e kan nga nje njeri qe ka 22 vjet qe na eshte ngjitur si muti pas kepuces e ky njeri duhet rrezuar me cdo kush,, rama ka 1 mije te meta por nuk eshte barbar dhe pergjekes sic eshte berisha,, nese neser do dalesh te protestosh nuk te perdjek me te te hequr buken nga goja,, sepse nuk eshte malok vucidoli dhe e njehe demokracin,, asnje nga keta qe ka vjedhur me berishen ne krye nuk do futet ne burg sepse rrenjet e tyre jan shume te thella,, te shpresojme qe te filloj me rrotacion dhe pas 2-3 dekadash shqiperia te jete me ndryshe si moral ne shoqeri kultur e demokraci..

     AKZ per mua eshte kal troje,, mos te harrojme qe kreshniku ka qene avokat i berishes, dhe nuk duhet ti besojme shume megalomanis se tij,, kam ndjesin e keqe qe ajo aleance eshte komordare shpetimi per berishen,, per te mbajtur votat

   4. monika says:

    O geddaf ti qenke qenia me e piset qe mundt te egzistoje ,pse duhet te perdorni gjith pislliqet per te hequr Berishen ,nuk keni virtyte te tjera vec tyre ,e pra kjo tregon se sa te ulet e te pa fytyre jeni,po ju dridhen kembet sepse FITORJA jone eshte e sigurt me nje lider qe e meriton te jete edhe mbreti i shqiperise,forca jone eshte NDRYSHIMI PERPARA por po te jap nje keshille “REFLEKTO”

    1. zefi says:

     Monika!
     Shko ha fasule,pastaj na bej moral!!
     Ne se do ta rrezosh Berishen me MORAL,mblidh nja 200 mije vete ne protesta te perditeshme para kryeministrise,qe ta marrim vesh se ti ke gjak moralisti!!
     Para tastieres se kompjuterit behen te gjithe trima!!
     Berisha ka ndertuar nje shtet FASHIST ,ku ne te gjithe administratren shteterore shikon e degjon MALOKERI dhe ti na thua dengla!!!
     ME FORCE DHE DINAKERI E MBAJTI BERISHA PUSHT-ETIN,PO ASHTU DUHET SHPORRUR!!!

   5. Ana Sulce says:

    Prandaj s’do behet kurre Shqiperia se s’ka njeri b.the te krahesoje te miren me te keqen. Fjalori yne shkon deri tek “me mire nje e keqe vogel se nje e keqe e madhe” Pergezime karriget i siguruat, te ardhmen e femijeve e late ne dore te zotit i cili ka pare c’placke jemi dhe na ka heq vizen.

  4. Ben Chicago says:

   Brilant!!.Te kerkoje falje per nje koment timin disa muaj me pare.Shume me sakte se Baze,nje “Radiografi” e “Udheheqesit” Rama.Keta te blogjeve,ne pergjithesi Andi jane refugjate ne Europe,dhe te shkretet ( me vjen vertet keq),jane vertet naiv,,ndersa lukunia e kuqe ne Shqiperi e ” uritur”, ne pergjithesi militante te kuq,ish- sigurimsa ,Komisar,ushtarak,e bijte e tyre jane te lumtur qe mund tiu vije shanci ti versulen edhe njehere Shqiperise sic iu versulen ne “1944-1992,@ 1997-2005..Por kjo martese nuk do vazhdoje gjate.Historia ka treguar se komunistet vrasin,luftojne,eleminojne,njeri-tjetrin,,.Historia e djeshme por edhe e post komunizmit.Andi ,Pergezime

  5. Bejdo Dreni says:

   Shume bukur more Andush i Hisniut, po ti a ke bere ndonje piruete vete? A ke bere piruete kur ike nga blloku, po kur u bashkove me Saliun, po kur u bashkove me Balliun, kur u bashkove me gruan dhe u ndave? Po pse kaq e thjeshte qenka politika sa te mbash “drejt” si Stalini, Enveri dhe Kastro e te vrasesh pas shpine me mijra vete? Sa pirueta beri Enveri yt ne 50 vjet: me Titon, me Stalinin, me Maon, me turqit dhe greket, me rumunet dhe koreanet. Po te tjeret, nga nuk shkuan per te luftuar Hitlerin? The populli shqiptar ka Hitlerin perballe, qe o e heq me gjak si Khadafin ne Libi, o e heq me dredhi, si do ngjase ketu. Qenke akoma nje komunist i pandreqshem, nga ata qe edukoi gjyshi yt idiot, qe mori me qafe nje popull.

  6. Robespier says:

   Andi Bushati,ka paraqitur shume qarte dhe kuptueshem per te gjithe llojet e lexuesve,ate qe mund te quhet morali(politik) i munguar i zotit Edi Rama. Ne fakt,Andi Bushati,gazetari me i mire ne Shqiperi sipas z.Mero Baze,por edhe gazetari me i pavarur(sipas meje) ka patur qendrim kritik konstant ndaj Edi Rames,me te cilin here here nuk jam pajtuar,sepse,me dukej si shume i kerkuar.
   Por,me kete shkrim,zoti Bushati duket sikur iu thote te gjithe skeptikeve,qe akoma besojne ne politikane te moralshem dhe politike te tille qe “ju jeni enderrimtare por …edhe idiote te dobishem”!!
   Karta e madhe e zotit Edi Rama, ne betejen e tij opozitare ndaj pushtetit,ka rene krejt;shqiptaret,populli i majte eshte krejtesisht i coroditur,sepse,per kater vjet me radhe jane ushqyer mese shumti me kete moral te supozuar,por,qe na paskesh qene nje mashtrim i rendomte!
   Ne forumet online,i meshohet fort mungeses se ketij morali,dhe thuhen ,dhe me te drejte,pak a shume te njejtat gjera qe kane te bejne me korrupsionin e jashtezakonshem te LSI ne pushtet me Berishen.
   Pyetja qe lind, ne kete rast,eshte se pse,pikerisht Edi Rama akuzohet kaq shume per mungese morali,bile edhe me shume sesa Berisha,Meta dhe Nano me pare,kur dihet se keta jane ku e ku me te pamoralshem(si politikane gjithnje) sesa Edi??!!
   Pse i jane leshuar me kaq indinjate shqiptaret Edit?!
   Dikush mund te thote qe,keta jane berishiste qe hiqen si socialiste,por,mendoj se kjo nuk qendron per faktin e thjeshte se jane shume aq shume,ne te gjitha forumet,sa e ben te pamundur nje argument te tille!
   Une mendoj se kjo indinjate mbareshqiptare e popullit te majte sidomos,ka te beje me SHPRESEN,FRYMEZIMIN,DRITEN ne fund te tunelit,qe misheronte Edi Rama per te gjithe ne(politikan i ri,modern,me mendje te hapur,artist,vizionar etj etj) ne konstrast me Berishen,Nanon ,Meten,por qe me kete levizjen e fundit deshmoi se edhe vete ai nuk ben perjashtim nga po kjo mendesi politike qe aq shume e ka stigmatizuar dhe percmuar vete ai!
   Shkurt,kjo indinjate vjen ,jo ngaqe Rama eshte me keq se politikanet e tjere perkundrazi,por, sepse,shqiptaret te hipnotizuar nga frymezimi i tij,vizioni i tij,u zhgenjyen keqas nga ky “kthim ne realitet”.
   Ne u zhgenjyem sepse ishim te perfshire emocionalisht ne betejen e tij per nje Shqiperi me te mire,perndryshe,nuk do te na bente fare pershtypje kjo levizje e tij,ashtu sic nuk na bejne pershtypje levizjet dhe pehlivanlliqet e Berishesh,Metes e Nanos me pare…
   Shkrimi i Bushatit dhemb, sepse ,na prek ne ndjeshmerine tone,ne sinqeritetin tone.

   1. anticensurë says:

    o sëmundje e butë dhe kërpudhë shiu me emrin e të madhit robespier!!
    çfar po bën???kërkon të nai fusësh butë e butë,apo kërkon ta nxjerrësh po ashtu butë e butë tradhëtinë e ramës???

    “Pyetja qe lind, ne kete rast,eshte se pse,pikerisht Edi Rama akuzohet kaq shume per mungese morali,bile edhe me shume sesa Berisha,Meta dhe Nano me pare,kur dihet se keta jane ku e ku me te pamoralshem(si politikane gjithnje) sesa Edi??!!”

    pyetjes tënde do ti isha përgjigjur me një pyetje të njëjtë!
    kundër kujt do të revoltoheshe më shumë???
    ndaj një femre që predikon moralin e pastër dhe vepron më keq se një prostitutë,apo prostitutës normale????
    unë për vete nuk jam për prostitucionin,prandaj nuk do ta pranoja prostitutën,por në krahun tjetër do ta flakja me shkelma prostitutën e maskuar si nënë e ndershmërisë!
    prostituta nuk do të shihte derën e shtëpisë time,kurse prostituta e maskuar do të ma shkatërronte atë,shtëpinë!!!sepse kishte besimin tim!

    në këtë rast rama po shkatërron opozitën anti berishjane,diktatoriale!
    robi ti je një ilir metë i ramës,asgjë më tepër!!!
    vazhdo e shkruaj o kërpudhë se nuk e ke jetën e gjatë!shiu do të pushojë!

  7. Arti says:

   Z bushati!! Dakort me iden tende per ramen por per te fituar duhet bashkim ose I votave ose I opinjonistve si puna jote ju te gjithe akoma I trajtoni njelloje si berishen dhe ramen ne opinionin publik kurse per berishen ne 2005 nuk e bet nje gje te tille linde pyetja perse ju nuk e bet te njejten gje..? Pergjigjen e duam nga ju …

  8. Asim says:

   Kam pershtypjen qe Bushati kohet e fundit qe ba pak servil e Ed Rames. Po shpejt u detyru ta marre kthesen.

   Keta politikane e kan treguar fytyren e vertete perpara ketij populli me shume se disa here

   Surpriza te tjera priten dhe surpriza me e madhe vjen me 25 Qershor.

   Lista e bazuar ne individe te paster dhe te zote dhe te sprovuar po pregatitet.

   Ka shance qe Shqiperia te behet.

  9. Ana Sulce says:

   Gjeni ndryshimin midis E. Hoxhes dhe E. Rames – A nuk ishte E. Hoxha qe i DIKTONTE Byrose politike cili ishte miku dhe cili ishte armiku pa argument dhe fakte ??????

   DEBATET NË MBLEDHJEN ME DYER TË MBYLLURA TË KRYESISË SË PS

   EDI RAMA: Dua që t’ju njoftoj që në fillim për vendimin që është diskutuar për t’i drejtuar publikisht një ftesë LSI-së, për bashkëpunim. Kërkoj prej jush mirëkuptim. E di që një pjesë e juaja e kundërshtojnë, por do ta kuptoni më vonë. Nuk pres që sot të gjithë të më jepni të drejtë. Ajo që kërkoj prej jush është që të mos prononcoheni publikisht kundër saj, por të shpreheni për vlefshmërinë e këtij koalicioni. Duhet që edhe në bazë të transmetohet një frymë pozitive. Pavarësisht se çfarë ka ndodhur në të kaluarën, nevoja na detyron që ta ftojmë edhe LSI-në në koalicion.

   ARTA DADE: Tashmë kjo është bërë fakt i kryer, por a mund të dimë se çfarë përmban kjo marrëveshje? Cilat janë detajet e saj? A mund të na sqaroni se çfarë marrëveshje keni arritur që të dimë t’u shpjegojmë edhe socialistëve në bazë?

   EDI RAMA: Nuk ka asnjë marrëveshje, ndaj s’kemi çfarë themi as për detaje. Jemi ende në prag marrëveshjeje. Kur të jetë gati, sigurisht do të keni edhe sqarimet.

   ARTA DADE: Po atëherë, për çfarë bëhet fjalë, përse jemi mbledhur?

   EDI RAMA: Jemi mbledhur për të diskutuar nëse do t’i çojmë një ftesë zyrtare, publike LSI për bashkëpunim.

   ERJON BRAÇE: Unë e kam shprehur dhe e them edhe këtu, nuk jam aspak dakord me këtë koalicion. Nuk mendoj që kemi nevojë për LSI-në. Madje do të thosha nuk është as e moralshme. Ne i fitojmë edhe vetë zgjedhjet, në një koalicion qytetar. Edhe ju e keni thënë këtë.

   EDI RAMA: A keni qënë ju të gjithë me radhë dhe unë bashkë me ju se koalicioni me LSI-në mund të bëhet nëse LSI largohet nga qeveria? Pse tani ndryshoni qëndrim?

   ERJON BRAÇE: Unë personalisht mendoj se s’ka vend për një bashkëpunim të tillë. Tanimë Edi Rama dhe PS duhet ta harrojnë një herë e mirë 21 janarin. Unë qëndrimin tim e kam shkruajtur….

   EDI RAMA: E ke shkruajt gabim pra….

   ARBEN MALAJ: Fitorja e zgjedhjeve të 23 qershorit nga Partia Socialiste të ketë në zemër të saj rritjen e numrit të deputetëve socialistë. Fitorja duhet bazuar në maksimizimin e kontributeve dhe votave të çdo socialisti dhe çdo mbështetësi. Fitorja duhet të synojë një pjesëmarrje sa më të madhe në votime dhe një mbështetje në rritje nga opinioni publik. Ndërtimi i koalicioneve para dhe paszgjedhore duhet bazuar në një program të qartë dhe të harmonizuar, që rrit përmasat dhe cilësinë e fitores së zgjedhjeve dhe që garanton një qeverisje stabël dhe efektive.
   Votimi i 3 ligjeve në plotësim të kushteve për të përfituar statusin e vendit kandidat të BE-së duhet të behet si provë reale e vizionit të PS për të ardhmen europiane të shqiptarëve. Votimi i tyre nuk duhet parë si një mundësi koalicionesh, por si një prioritet kombëtar. Kjo më shqetëson, sepse vendi humbi statusin e vendit kandidat për këtë, sepse ne nuk i votuam, tani na duhet t’i votojmë.

   EDI RAMA: Kush të tha që do votojmë tri ligjet?

   ARBEN MALAJ: Mediat kanë shkruajtur për këtë gjë.

   EDI RAMA: Po mirë ik merru me gazetat se ne diskutimet nuk i zhvillojnë me ato që shkruhet në to.

   SHKËLQIM CANI: Duhet të shohim se cilat janë kostot e një bashkëpunimi të tillë. A ka një bashkëpunim me LSI-në kosto pozitive apo negative për ne?

   EDI RAMA: E kuptoj që ti çdo gjë e trajton nga ana ekonomike.

   BESNIK BARAJ: Pas marrëveshjes së re me LSI, kam një pyetje, si do e justifikojmë këtë në bazë. Na duhet një strategji e mirë për të justifikuar këtë lëvizje në bazë, për të motivuar bazën, sepse realisht kjo nuk është pritur mirë.

   EDI RAMA: Do ta kuptoni, por më vonë. Ndaj kërkoj prej jush që të shpreheni pozitivisht. Kjo është në interes të PS dhe fitores në 23 qershor.

   1. zamira says:

    Nuk e di nese vertet ka nje plan ky Rama, por si mund tu pergjigjet keshtu bashkepunetoreve? Pse Meta do te vere kushte?
    Nuk e di c’do te dale pas kesaj, ndoshta (?) Sala do te ike .
    Por nje gje eshte e sigurte me kokelopen nuk ka shtet. Do na duhet te presim dhe ca per te ndjere shtetin.
    Trishtim!?!

   2. anticensurë says:

    _”E di që një pjesë e juaja e kundërshtojnë, por do ta kuptoni më vonë.”
    _”E ke shkruajt gabim pra…. ”
    _”Do ta kuptoni, por më vonë.”
    kam marrë tre pika të këtij “bashkë bisedimi” të edi ramës me disa të tjerë!nqs ky shkrim është një traskriptim real i asaj që ka ndodhur,dhe jo një satirë e antenës brënda familjes,atëherë më del pyetja e madhe!!!
    edi rama ka mbledhur kryesinë e PSsë,ku asnjëri prej tyre nuk ja ka idenë për çfar flet kryetari i tyre!bile pyetjeve të tërthorta ai u përgjigjet se “do ta kuptoni më vonë”!
    meqënëse kryesia e PSsë nuk ja ka idenë për asgjë,
    ME KË I KA BËRË KËTO PLANE EDI RAMA???

    1. Askushi says:

     Me ke pervec se me Berishen!!

  10. Profesori says:

   Edi Rama duhet te pranoje gabimin qe beri dje me ftesen e Ilir Metes sa me shpejt, ndryshe keto zgjedhje i fiton Saliu!!
   Nuk mund te pranohet nje koalicion i tille nga shumica e socialisteve!! Majko, Ruka, Blushi, Dade, Dokle, e ……, duhet ta ndalojne nje veprim te tille!!

  11. Epirioti says:

   Zt Bushati Populli Opozitar ja kish FAL Rames gjith cka ju kini Shenuar me lart, por kjo e fundit ALEANCE EDHE ME DJALLIN per 1 *RILINDJE* sbesoj se e Ha kush. me kete MARRVESHJE nuk behet gje tjeter sesa ben SKEPTIK mua dhe gjith Popullin Opozitar te NDERSHEM se NUK JA VLEN TE SHKOSH TE VOTOSH. Berisha paska pas shume te DREJTE kur thonte UNE JAM I KEQ por edhe RAMA SESHTE ME I MIR SE MUA POR ESHTE EDHE MBASE ME I KEQ. Me vjen per te Vjell me kete RILINDJE te Vdekur qe ne Embrion, me kete RILINDJE te MBARSUR nga Krye i KORRUPTUARI KRYEHAJDUTI I.Meta. Thjesh BERISHA ja la DOBICIN e tij ne preher Popullit Opozitar. Merreni ta GEZONI.

  12. Servet Kasa says:

   Bravo Andi, jam socialist me bindje, dhe do votoj majtas. Problemi eshte se per ke te majte te votoj???!!!!!. pastaj vetem nje pyetje ka mbetur ne heshtje. Pse Ilir Meta prishi kualicionin me PD tani. per kete nuk me rrezulton asnje arsye, arsyet mund te kene qene perpara por nuk u shfrytzuan. Pyetje e thjeshte eshte. PSE TANI???.
   mesa me rrezulton asnje parti nuk e ka pranuar kualicionin me te.

 2. Claus says:

  Teper sakte Bushati.
  Si ti kam menduar ketu e vite me pare.
  Dhe kete e ka bere vetem per pushtet, njesoj si Berisha.
  Keta nuk dashkan te shkulen. C`do te bente nese do te kishte humbur zgjedhjet,qe tani edhe mund ti humbe?
  Nje piktor i papune.
  Makthi e beri te bente kete veprim. Veprim ku frika dhe ankthi se c`do te besh pas 23 qershorit te mpin trurin, qe dhe aq shume te mpire e ka patur.

  1. Maryn says:

   E po te ikte ne France, aty ku Ilir Meta u betua nje dite ne nje studio disa muaj para zgjedhjeve 2009. Po ketu cfare do mbetej? Mbase kthimi i atij vozes nga Vjena apo triumfi i ketij Daunit tek PS etj…Ndoshta ndonjehere duhet te levizesh pak prej boshtit per hir te disa hapave qe duhet ti besh (fatit s’mund ti kundervihesh)per te realizuar ndoshta ne nje perqindje te afert ate qe ke pasur ne plan.

   Me vjen keq shume qe ne jemi keta qe jemi, por edhe Edi Rama do te levize brenda ketij qerthulli apo jo?
   Jam duke folur tani pa emocione, ndersa ne mengjez isha plot mllef, jo pse Rama qenkerka ky qe na thote BUshati (as qe e besoj se kam mendjen time)por sepse Iliri Meta nuk kishte pse te ishte fare ne politike.

 3. endRI says:

  Epo TURP me te madhe nuk ka, kjo pune behet vetem per te mbyllur pazaret e fundit, te marrim cka mbetur se qar e kemi.

  Bushati e ke analizuar dhe artikuluar mjaft mire. Sinqerisht qe kame besuar se do te kete nje Rilindje por tashme po besoj se ky eshte vetem nje riciklim per te ndare prehen e fundit qe ka ngelur.

  Pa moral dhe paftyresi. E vertete qe te gjithe ato socailsite qe bien OK me kete marrveshje po presin me padurim per vendin e tyre te punes, por komentet me te shumta jan nga ajo pjese e ndershme e shoqerise qe po prisnin me ne fund per ndertimin e shtetit ligjore, qe META, Berisha etj qe kan gisht ne tragjedit dhe korrupsion te ndeshkoheshin me vote dhe me pas te ndeshkoheshin sipas ligjit.

  KY ESHTE TURPI ME I MADHE I KETYRE 23 VITEVE.

 4. kukudhi says:

  Po pyesja veten ne keto momente, si eshte e mundur qe eshte kaq preciz dhe i sakte ky artikull dhe Bushati dhe po e zberthen fabulen sikur te ishte nje lakror?!

  Ky eshte realiteti……Te lumte Andi!

  1. hana says:

   Dardha e ka bishtin mbrapa, edhe Bushati do harroje cfare ka thene, jeta vazhdon

 5. miri suedi says:

  shqiperia u be si ajo kurva qe te gjithe shkojne me te, po asnje sdo ta marri per grua.

 6. kelmendasi says:

  Ajo qe nuk ka ekzistuar dhe qe ka sjelle zhgenjem tek ata qe besonin verberisht se ekzitone nuk eshte ndonje cudi e madhe per shume njerez
  Nuk eshte cudi per votuesit e djathet
  Nuk eshte cudi per Sali Berishen
  Nuk eshte cudi per ish te burgosurit e vertete e te pa perlyer politike
  Nuk eshte cudi per ata shqiptare qe duen perparimin dhe integrimin e
  Shqiperise
  Nuk eshte cudi per ata qe duen nje te ardhme me te mire per veten e
  femijet e tyre
  Nuk eshte cudi per ata duen shtetin e shqiptarve
  Eshte zhgenjim;
  Per komunistet e verber shqiptare qe besonin verberisht
  Per ish te burgosur politik vegla te komunizmit dje dhe sot
  Per ato medja qe Rama porosiste per ta sulmue Meten e LSI pa fakte eme
  fakte
  Per ata Analiste si puna Jote z.Bushati qe analizat i benit sic i pelqenin Rames pa pare fare realitetin
  Per ata politikane qe mender e quajne vete politikane socialiste
  Shqiptaret kujtojne

  1. Samiu says:

   Jam plotesisht dakord me ju zoti Kelmendasi, por po ata qe keni rreshtuar ju tek grupi i pare a nuk u cuditen kur Berisha beri koalicion me Meten per pushtet duke i toleruar poste me perqindje dhe duke mbyllur syte ndaj korrupsionit galopant te drejtuesve te LSI-se? Dhe po ata te grupit te dyte a nuk u zhgenjyen me Meten kur beri koalicion me Sali Berishen per te perfituar dhe per te mbajtur ne pushtet Saliun? Me thuaj ne se nuk je dakord me ndonje nga keto elemente te dy grupeve…. E pra, kjo eshte “e mete” e ketij sistemi demokratik qe politikanet ta “dredhin” si dhe nga te duan vetem e vetem per te fituar zgjedhjet dhe per te marre e mbajtur pushtet… Eshte brenda “normave” te demokracise dhe madje quhet demokraci nga me modernet. Jam i sigurt qe ju e “mirepritet” koalicionin e Berishes me Meten megjithese cfare nuk kishin thene per njeri tjetrin… Njelloj eshte edhe tani madje pak me mire se ne fund te fundit rikthehet tek e majta.

  2. demobole says:

   I ri-lexon vete pasi i shkruan keto idiotlliqe. Me duket qe ti qenke me i zhgenjyeri sot. Ju mori Rama patericen o tutkuner. Plus ka shumicen ne cdo komision zgjedhor, madje dhe ne KQZ. Tani PS+LSI bejne shumicen edhe ne keshillin bashkiak te Tiranes dhe pothuaj ne cdo rreth te shqiperise. Pordhi dhe Luli.

   1. Drini says:

    Pyetje

    Demobole sa anetare kane qendrat e votimit tani. Di qe PS, pd, LSI dhe PBDNJj po tjeter kush ka komisionere cila parti.
    Falemnderit

   2. ivani i madh says:

    mire e ke se i mori te METES e i dha te DULES kete se mora vesh ku eshte shumica. Prit nje here se nga do shkoje Dulja pasaj gezou nqf se ke fat .Apo se degjon Koken qe thote aleancen me PD ne bashki do e vazhdojme.

  3. endri says:

   Fol o Kelmendas se te erdhi koha

  4. malcia says:

   o kelmendi, si ka mundesi qe ekzistojne akoma njerez ne shqiperi qe jane ne gjendje te thone keto ka..lliqe qe thu ti. ne kete pike une shpresoj me gjithe zemer qe te fitoje perseri sala, dhe tju shoh te gjitheve duke vdek cdo dite nje e nga nje. deri tek shqiptari i fundit. vend muti, njerez muti. 30 perqind e shqiptareve duan salen. 8 perqind duan meten, dhe gjysma e socialisteve jane akoma me ket pallen e gjat pas kesaj qe beri. pse merrni frym akoma. ah po harrova ate pjese shqiptaresh qe kane gjetur nje idhull te ri, ate qe u vetshpall qytetar nderi i planetit mars.(ku arrin marrezia) dhe ne kete pavion psikiatrik gjigand, kelmendi i karit gjen kohen per te ber propagande per salen. ishalla fiton dhe njeher sala dhe te vdisni te gjith. ju a uroj me gjith zemer

 7. titi says:

  Njala e boni efektin e saj…

 8. Eno says:

  EDI RAMA = SALI BERISHA jane e njeta fytyre.

  Do te iki je BERISHE dhe do te vije nje BERISHE tjeter
  me disa kliente te rinj.

  1. Life says:

   asnjehere nuk jane dy vete njesoj, as binjaket. saliu mbaroi misionin, Edi rama sa po ka filluar duhet te presim si do te punoje, pastaj ne fund do ta vleresoje histori.

 9. elinor says:

  Bjeri Andi pa kurrfare meshire se e meriton plotesisht!
  Ja se po them edhe une dicka, por qe te mos lodhem kot, thjeshte po postoj nje koment te pjesshem qe bera sot tek lajmi “Kryesia e PS-se zyrtarizon….bla bla bla”.
  “Nuk e ka fajin Rama! Jo, fajin e kane te gjithe te
  verberit e shumte qe e perkrahnin ate pa kurrefar
  kriticizmi; ju qe besonit ne parimet e larta te
  Rames dhe ne principet e tij demokratike,
  europiane.
  Ja, urdheroni principet e Rames, te njejtat me ate
  te Saliut dhe Ilirit – qellimi justifikon mjetin.
  Ja u pata thene, jo para disa muajve, por qysh
  mbas terheqjes se turpshme te Rames nga 21
  Janari si dhe nga zgjedhjet e 2011s, qe nqs doni
  te largoni Saliun, me perpara duhet te largoni
  Ramen.
  Ja u thashe mor, ja u thashe….po kujt ja
  thashe?!!”

 10. Fieri says:

  Bashkimi i PS me LSI i ve kapakun degjenerimit te sistemit “demokratik” ne Shqiperi. Pas ketij bashkimi nuk ka me rendesi kush fiton ne zgjedhje sepse fituesi i vertet do jete maskaralleku dhe poshtersia qe per fate te keq sa vjen e rriten ne Shqiperi. Le te shpresojme qe Rama e ben kete per te provuar ujrat se per ndryshe Shqiperia ka marre fund perfundimishte.

  1. Maryn says:

   avash me ato degjenerimet, se historia ka pare kompromise edhe me te tmerrsheme. Shihni shendetin se do semureni. gjithshka do shkoje ne vendin e vet.

  2. asso says:

   Fieriiiiiimere me ngadal. Politiken nje hap e ndan nga lufta, e kupton pse behen luftrat? -jo? ta shpjegoj: Kur nuk behen kompromise si keto qe te duken ty maskaralleqe kercet lufta dhe zgjidhet me lufte. Po ne duam paqe dhe keshtu qe te rroje kompromisi, derisa te behemi nje shoqeri me e zhvilluar e ta fillojme nga familja jone demokracine..

 11. Jona says:

  Andi, s’ke goje per te folur sepse juve dhe familja juaj keni shume borxhe morale ndaj shqiptareve; Per sa i perket politikaneve, te gjithe jane njesoj, te gjithe nga cdo parti qofshin do vjedhin e do vjedhin njesoj si gjyshi jot e gjyshja jote; pra artikulli juaj, nuk na meson asgje te re, mjaft se na lodhet, nuk keni gjera me te gezueshme per te shkruar?; politika nuk na intereson me;

  1. K. says:

   Jona, i ka ikur koha luftes se klasave e dashur. C’faj ka Andi per ato qe ka bere i gjyshi dhe e gjyshja, apo te tjere ne familjen e tij ?

  2. Joni says:

   E dashur Jona, politika do apo nuk duam ne eshte nje e keqe domosdoshme prandaj natyrisht qe edhe gazetaret e analistet por pse jo edhe ne do merremi me te.
   Nje gje vec, shqiptaret e dine mire qe lufta e klasave ka mbaruar njehere e mire(une hyj tek ata njerez qe nuk e gjykoj Ramen per origjinen e tij ashtu si edhe Bushatin)!
   Socialistet e dine mire qe Bushati ka qene gjithnje koherent ne qendrimet e tij dhe totalisht i pavarur!
   Mos u mundoni te mbysni zemerimin e ligjshe4m te tyre ndaj balerines Rama!

   1. Tarrasi says:

    Me duket se Rama e pelqen emrin Balerine ki kujdes se do emeroj si sexkretar personal se ai i hankerka ngjalat nga te dyja anet e ne kujtonim se ai ishte “drejt e drejt” 😉

  3. WTF says:

   E njeta llogjike vlen dhe per Edi Ramen o Jona. Apo mos te ka thene qe vjen nga familje e persekutuar

  4. Genci says:

   @ Jona: të thuash nuk më intereson politika është njësoj si ai që thoshte se nuk më intereson seksi kur tjetri ishte duke ja futur nga mbrapa…
   Po ashtu edhe ti që thua se nuk të intereson politika, por mos harro si i intereson ti asaj, !!!!!

  5. ismail islami says:

   Jona donje gje per te qesh ( te gezar) si kerkon ti?
   Ta kane fut tere jeten tende 50 vjet+23vjet+4vjet te pakten =77
   hajd n tollomt.

 12. LLapi lepurush says:

  Pakti Berisha-Rama-Meta është treguesi më i qartë i strukturës oligarkike të tre bandave që sundojnë shtetin shqiptar.

  Te lumte Andi Bushati analize e bukur

 13. te shpresojme says:

  te jeni te sigurt qe ata qe u indinjuan ne kete forum nga mareveshja ps-lsi nuk jane anetare te ps por qytetare te ketij vendi qe e duan vendin ndryshe nga sa eshte qeverisur nga banda pd -lsi, kjo eshte arsyeja e deshperimit te komentuesve te Temes, sepse shpresojne nje qeveri ndryshe nga keto 23 vjete rrumpalle, shpresa vdes e fundit.

 14. Rilindasi qe del nga haleja e Like Kryemadhit says:

  Zoti Bushati, se pari te kerkoj FALJE qe te kam share ne shkrimet e tua per Ramen. Se dyti BRAVO per shkrimin e sotem. KY QE SHKRUAN (veten ai na e paraqiti vete) TI ESHTE RAMA. Une per vete nuk genjehem me. Perfundimishte Berisha dhe Cilrat qe e mbeshtesin per arsye thjeshte pragmatiste kane plotesishte te drejte, TE GJITHE POLITIKANET TANE JANE NJESOJ.

 15. rudini says:

  DAKORD!!!!rama ka bere mire te bashkohen votat per te perzene salen…..PO A I ZIHET BESE KRYEHAJDUTIT TE LSISE????????kam dyshimet e mia.

 16. Beni says:

  Z.Bushati !

  Ju keni te drejte per te gjitha, me perjashtim te dickaje:

  Idjotet e dobishem, jane shtuar shume se fundmi, dhe kjo eshte nje drite ne kete tunel te erret ku jemi futur. Njerezit kane besuar jo tek Rama, por tek nje e ardhme me e ndershme. Dhe kjo eshte nje shenje e mire sepse asnje komb nuk mund te rindertohet pa idealizem.

  Shqiptaret kane filluar te mendojne!!!!!! Cudi e madhe kjo!
  Kjo ngjarja e djeshme, i mesoi njerezve qe ky vend nuk ka heronj, nuk ka nder dhe nuk ka per te pasur paqe nese ky nder nuk vihet ne vend.
  Une shpresoj qe Shiptareve me ne fund iu hapen syte qe duhet te luftojne vete per te vene drejtesine ne vend.

  1. dumdum says:

   Plotësisht dakort Beni.

   Ramën e dinim se kush ishte por ishim aq të habitur nga gjithë ajo paradë idesh, programesh sa menduam se njerëzit rreth tij po e ndreqnin. Por ai ja futi vetes dhe të gjithëve.

   Risia më e madhe e kësaj ngjarje është se Shqiptarët nuk ndjekin më qorrazi një parti, por dinë të lexojnë programet dhe veprimet e partive politike. Dhe ne që Bushati na quan idiotë të dobishëm (për kunj se pse e kritikonim në shkrimet e tij) jemi pjesa e shëndoshë e shoqërisë. Jemi ne, idiotët e dobishëm, që dalim rrugëve të protestojmë, që diskutojmë ide, që indinjohemi dhe nuk bëjmë pazare.

   Së shpejti do ta shikojmë se shqiptarët janë të gatshëm të përkrahin ide dhe programe, por janë të kthjellët se ditën kur një krah politik nuk i përfaqëson më atëhere ai krah politik paguan kostot. Deri në ditën e votës, Rama nuk ka fituar asgjë, deri më sot vetëm ka humbur. Shqipëria do të shkojë drejt një skenari Grek apo Italian. Asnjë nuk do të jetë i aftë të qeverisë (dmth vjedhë rehat).

   Kam veç një pyetje për Bushatin, a e fut në grup me ne edhe Mero Bazen?

  2. lule says:

   Beni ka pasur dhe ka bota Gjenerale te medhenj dhe kane bere kompromise qe ty nuk ta merr mendja vetem per te shpetuar nje grusht roberish i kane lene armikut nje qark te tere. per momentin jane share, por pasta njerezit kane menduar me mendje e jo me emocione dhe keta gjenerale jane bere heronj.

 17. Bato Mokra says:

  Meqë parakushtin e ke, si i prejardhur prej Bllokut, mund te te bej nje pyetje ty, Andi Bushati: Pas kesaj tablloje sinoptike, SI DO TE KISHE VEPRUAR TI per te shporrur SRB-in?!
  Ore, harruat kaq shpejt UJKUN dhe po merreni me gjurmet!
  Kohe me pare, ato qe u “ngjallen” koalicioniste, -nja 20, me duket, -nxoren vickla pas viklash, kur Edi iu kushtezoi me numrin e votave, qe do te sillnin secili per llogari te koalicionit. Ashtu jo, keshtu jo, kush ta sjell fitoren e domosdoshme e historike? Ndonje plenum i 8-te, i 11-te apo i 15-te?
  Koalicioniste me femije te punesuarish, si ne Ministri te Brendshme e ne institucione te tjera qendrore, pa asnje merite te tyren personale, absolutisht, pasi kane bere vite e vite per te marre fakultetet ketu e jashte Shqiperise dhe gezojne ato privilegje per shkak te trafikut te influencave e bizantinizmit shqiptar te eterve te tyre qe mund e kane ngrohur karriget ne parlament; koalicioniste hedoniste,-produkt i qeverisjes “liberale” te Fatos Nanos qe shkojne tere diten pas ziafeteve, sa ne nje qytet ne tjetrin dhe s’duan te dine se jane gjalle elektorati, qe i ka pase votuar dhe u ka krijuar privilegjet:rroga, pensione (55 vjec derrputeti, ndersa mesuesi 65 e perpjete?!), biznese, “kredira” etj, etj dhe s’kane kurrefare interesi me politik, pervecse te ruajne ate qe kane fituar djallezisht ne kurriz te popullit e te Shqiperise? Pershkrimi i mesiperm nuk e pastron LSI e Ilir Meten, perkundrazi. Nese koalicionin e percepton se ndryshim vendbanimi te bajraktarit, te diktuesit etj, etj populli ketu. Koalicioni i parashikuar nuk eshte fundi i botes, po fillimi i nje kohe tjeter.
  Edhe une qe po shkruaj jam pjese e asaj metamorfoze qe ka pesuar elektorati nga marrja e njoftimit, nga ftesat e InterMARRES e deri ne kete cast, por personalisht nuk do ta pranoja negacionin e vrerin mbi Edin me “rrofte sebepi”.

  1. arjanita says:

   Brravo! Nje fjalim prej zotnie.

 18. Shkodrani says:

  Ky eshte Edi Rama qe njoh une: po citoj nga lart:”I njëjti Ramë që pothuajse u katapultua në krye të bashkisë dhe i përdori 11 vitet e pushtetit të tij, jo për interesat e atyre që e zgjodhën, por për ato të klanit të tij dhe ambicieve të tij të ardhshme”.

  Ky eshte Edi Rama, ai qe gelltit ate që pështyn.

  Pis djale! Karrakter i dobet.

 19. Kush voton Berishën është bajgë says:

  Bushat une do te kujtoj vetem nje gje ty e te gjithe te tjereve qe kontestoni levizjen e Rames ne kete rast.
  Eshte koha per 7 hile , nje trimeri.
  Sepse kur vjen puna per trimeri ca si puna jote te lene ne balte dhe katandiset dhe i vetem trim ne lufte. 😉

  Tani nese deri sot me date 2 Prill 2013 nuk ke kuptuar qe e keqja e Shqiperise eshte Berisha, kurre mos e mesofsh !

  Rama or ti mik megjithese e pame te gjithe se cfare u be ne Tirane, nuk i dogji arshivat e as kolltukun nuk e mori me vete kur iku nga bashkia.

  1. Luke says:

   100% dakort me ty. Keta qe barazojne Berishen me Edi Ramen jane bajgat e Saliut qe hiqen si socialiste me ne krye kete qe shkruan artikullin. Duan te bejne Saliun te duket i njejte me Ramen. Si mund te krahasosh nje njeri qe vret per pushtet njerez te pafajshem me Edi Ramen kete vetem Bushati e di.Une ne 22 vjet demokraci ne Shqiperi vetem nje politikan kam pare te punoje. Edi Rama e mori Bashkine e Tiranes kur ishte kthyer ne shurrtore popullore dhe e ktheu ne qytet. Nqs prisnit ta bente si Parisi atehere ikni i futni ndonje dopjo te kthjelloheni. PD me LSI kane shumicen e komisioneve zgjedhore dhe ta kthejne rezultatin ne tavoline. Tani kete shumice e ka PS me LSI keshtu qe Sales i eshte zvogeluar shume dritarja per manipulime. Po i manipuloi zgjedhjet Sala kush do dali ti mbroje, une dhe juve qe behemi trima ketu. PS i fiton zgjedhjet dhe vetem eshte e vertete, i fitoi dhe ne 2009, po kush po qeveris eshte pyetja?

 20. Nina says:

  Jam dakort me ato cfare thua me perjashtim te fundit qe thua jane prane fitores. Je komplet gabim. Une jam socialiste dhe Rama e humbi voten time ashtu si nga shume e shume te tjere me kete kualicion qe
  beri. Me vjen sh keq por Berisha ja hodhi perseri.

  1. Nina says:

   Duhet te presim. Gjerat e keqia nuk kane ndodhur pse i ndjellim ne? Une mendoj se do shkoje mire..

 21. miri shkodra says:

  Rama, pergjigju per keto akuza, justifikoje kete veprim!

 22. saliu says:

  Nuk jam dakort moralisht me veprimin e Rames .Po ne politike ndodhin e nga keto .Kryesorja eshte te ike e keqja me e madhe .te tjerat i regullon koha.Por ky Bushati ka nje urejtje shume vjecare kunder Rames e shyqyr qe i erdhi rast te shprehe mlefin e tij

 23. ILIRET says:

  Edhe kater vjet tranzicion. U shty starti, qe Shqipria te filloje te behet si Europa. Duroni o shqiptare…

 24. askushi says:

  I keni thene te gjitha z.Bushati, ne menyren me korrekte te mundshme. Ju kam ndjekur edhe ne qendrime te tjera tejet brilante si ndaj pozites ashtu edhe ndaj opozites (jo domosdoshmerisht pa pushtet). Kam nje pyetje direkte per ju : A ka shprese per te dale nga kufijte e shtetit elektoral ne nje shtet institutional? A do te kemi analiste (idiote) te dobishem te cilet mund te krijojne nje levizje te tipit Grilist per te vendosur njehere e mire rregullat e lojes ne kete vend te bekuar nga Zoti dhe te keqperdorur nga njerezit?

 25. Mali says:

  “Për të arritur deri këtu Edi Ramës i është dashur të gëlltisë ato që ka pështyrë për muaj me radhë kundër Metës. I është dashur të hajë fjalët se ai është i ndryshëm me Berishën. I është dashur t’i vërë një kryq “rilindjes” që sapo ka shpallur. I është dashur të bëjë llogaritë se nesër do të ketë një pushtet të kondicionuar dhe të nëpërkëmbur nga orekset e një LSI-e që nuk ngopet kurrë”. Ky eshte Edushka, ky eshte shpresa e shqiptareve, e Rilindjes.. Gje me te turpeshme nuk ka!..Sa shume besonim se Edi ishte ndryshe!..por, sa mire qe kjo ndodhi para zgjedhjeve, ne menyre qe shqitaret te mendojne 2 here para se te votojne!

 26. liri a vdekje says:

  AI GJEJA E GJATE ESHT NJE DESHTAK PO LIDER KURRE SHQIPERIA ESHT NE RREZIK ZOTI NA RUAJT

 27. Engjell Shehu says:

  Qytetar shqiptar, votoni per Partine Demokratike dhe Sali Berishen sepse Berisha do te mendoj vetem per te investuar per shqiptaret dhe Shqiperine, perndryshe ju do te keni ne kurriz Edi Ramen dhe Ilir Meten kater vjet qe do ta zhvasin kete vend edhe ato pak resurse qe i kane ngelur, Ilir Meta do te vjedh jo me bllok pas 23 qershorit por do te mbush valiçet meflori dhe euro..
  Pushteti pas 23 qershorit do te jet i Ilir Metes dhe Edi Rames do ta bejne kete vend Afganistan, Pakistan dhe Turkemistan…

 28. olti says:

  Reagimi i Pazarit te rradhes po behet qeshara si dhe po kthehet ne histeri kolektive.

  Edvini eshte opozitar ndaj Berishes dhe jo opozitar kunder cdo te keqeje qe ka Shqiperia. Nuk i ka ato aftesi shalegjati.

  Nese Edvini e rrezon Berishen kesaj rradhe fiton, ne rast te kundert do i kthehet profesionit te harruar.

  Fatkeqesisht zhgenjimi do te ndodhte kur Edvini pritej te sillte drejtesi duke bere prokurorin e pergjithshem, te hapte 300 000 vende pune e te fshinte krimin nga rruget. Shqiperia rilind nga nje shumice cilesore e Shqiptareve e jo nga nje individ a lider. Boll me enderra marksiste per udheheqesin a clirimtarin.

  Iu besua fati yne Saliut e pame ku shkuam; nuk duhet ti besojme te ardhmen e femijeve tane as Edvinit, as ndonje individi tjeter por duhet ta ruajme me xhelozi si shoqeri. Edvini e co, duhen pare si administratore te perkohshem te institucioneve qe mbeten potentialisht hajdute as me shume as me pak.

  Personalisht ndjehem shume i lehtesuar se zhgenjimi ndodhi para zgjedhjeve e jo pas tyre si gjithmone.

  Eshte me mire qe u nda shapi nga sheqeri e te djathtet e te majtet do rikonfigurohen kesaj rradhe, e shpresoj me kosto shkaterruese per elitat e perjeshtme.
  Demokracia eshte proces dhe Saliu eshte thjesht nje pengese 20 vjecare. REagimi ndaj shalegjatit pa eksese eshte shume pozitiv per Shqiptaret se po i kerkojne llogari ashper pa ardhur ende ne pushtet, sic duhet,
  REspect!

  1. Ben Chicago says:

   Olti,ty te kam fiksuar se je komunist qe e mbyll komentin me fjalen “Respekt”Kuptohet pikerisht se ka njerez si ty qe se kane kuptuar cfare ju kane bere socialistet dhe kuptohet ish -komunistet ,prandaj eshte ai vend ne kete gjendje.Ndoshta jeni i vetem popull ne bote qe nuk u ngopet me te ” Majtet e parinovueshem Marxiste”.Jeni te denuar te vuani.

   1. Olti says:

    Zemra ti Ben mire qe me fikson si te gjithe spiunat e Administrates.
    Jam nga te djathtet me te paster qe mund te kesh komunikuar ne jeten tende dhe e di qe nuk je komunist vete por per mua mbetesh social demokrat se je BALLIST.
    Per mua si i djathte kane kuptim parimet qe Saluku shkeli duke u bashkuar me LSI, krahun ekstrem te te majtes.
    Ndersa te majtet e militantet qajne se Edvini humbi virgjerine, e klyshet e Salukut po qajne se do humbasin vendet e Punes prej Likes se majte, une jam shume i kenaqur qe gjerat po qartesohen ne Shqiperi.
    Beni ne se je i djathte, e djathta eshte ideologji eshte moral e jo blerje votash. Kthejini te djathten Shqiptareve se nuk eshte Berishizem por konkuruese e ndershme e Te Majtes.
    Beni, Kelmendasi, meleku e co jane kthyer ne komuniste duke kundershtuar komunistet.
    Ua kam thene 100 here juve bythecave te Salukut: nuk do zgjedhim Pape, do zgjedhim nje post-Berishe per te krijuar nje Shqiperi per Shqiptaret nga Shqiptaret.
    Pse nuk eshte qesharake qe militantet e majte e te djathte qurraviten tani qe Saluku po thyen qafen????
    Kerkojini llogari politikaneve cdo dite si qytetar e boll i lepite bythen politikaneve te rradhes.
    REspect!

 29. Bertoja Shkodër says:

  Kjo është thikë mbas shpine për të gjithë ne që besuam se në pushtet do të vinte një njeri që do të sillte ndryshimin e vërtetë në vendin tonë.
  Një fije shprese në të cilën mbahem fort më thotë se,ndoshta kjo lëvizje e Ramës është e diktuar nga Internacionalja Socialiste.
  Dua me gjithë shpirt të besoj se është një thirrje e bërë sa për të larë gojën,dua të besoj se do Rama do t’i vendosë kushte të cilat “Mister 700000 euro” nuk do t’i pranojë,dua të besoj se vendi im nuk do të ketë thjeshtë një rotacion por do të ndryshojë.
  Një fije shprese…Një dritë në tunel…A mjaftojnë vallë?!

 30. toni says:

  Bushati je ok vella, po kush te degjon sot. shqiperia eshte bere kazan i madh ku plehrat kane dale siper e sundojne te tjeret. tani po pres poezine e Ben Dukes, se te peshtirat e gazetave te opozites i lexova. shkarravitjet e tyre te benin per te vjelle, ashtu si dhe kryetari qe i drejton keto media. shpresojme qe merua te mos e ktheje serish oren.

 31. Cen Tymi says:

  falenderime zoti Bushati per editorjalin.Politika shqiptare s’eshte gje tjeter vecse nje corbe e prishur,qe ka 23 vjet qe i serviret ketij populli.ky vend nuk ka politikane,por nje tufe batakcijsh,injorantesh,horrash e hajdutesh.eshte fatkeqsi e madhe per kete popull e per kete vend.por vetem nje pyetje kam.a ka intelektuale ky vend?perse kan ulur koken perpara ketyre zullumqarve te politikes qe nuk po lene gjo pa bo.shkurt muhabeti ketu nuk jetohet mo.keto jan te gjithe bashke,pjellat me te ndyra te regjimit komunist.vetem populli esht i ndare.

 32. realisti says:

  Zoti Bushati mendoj se i ke thene ashtu siç ja thashe une Rames ne profilin e tij ne facebook dhe ku konstatova se disa nga komentet e mia ishin fshire. Me vjen keq qe ka akoma njerez qe akoma mundohen te justifikojne me çdo kusht keto lajthitje toksikomaneske e pederastike te nje kryetari megalloman e idiot ne politike dhe po aq frikacak, virtyte keto qe i ka treguar shume here ne keto 15 vjet ne politike. Kjo aleance me Meten eshte me teper nje frike e pa treguar e Rames se menyra e vetme per ti ruajtur votat eshte bashkimi me kryeplehren e vendit pas Saliut koklopen Meta burrin e shemale-it Kryemadhi pa llogaritur ketu faktin se ky legen ka bere pasuri kur ishte kryetar bashkie dhe nuk dihen lidhjet e tij me Meten e ndoshta edhe me njerez te Saliut. Njerez te tille nuk duhet te qeverisin vendin ne asnje moment. Ju bera thirrje njerezve ne fb ne profilin e Rames qe te bojkotojne kete parti frikacake kete parti pederastesh qe me friken e pederastine e paburrerine e tyre lejuan Sali Berishen te tall bythen per 22 vjet dhe prape duan te tallen a thua se jane ta pazevendesueshem. Besoj se njerezit kesaj radhe nuk do te mashtrohen si dele, te pakten te na hiqet ai epitetit qe e them shpesh “popull bageti”. Berisha, Meta, Rama e te tjere jane produkte te ketij populli te prapambetur qe nuk di te marre veten ne dore dhe beson verberisht te disa legene qe shfrytezojne me se miri tendencen e shqiptareve te gjoja “besnikerise se tyre politike” qe gjithmone ka qene e demshme per ta. Ka ardhur koha per ti dhene duart jo vetem Saliut e Metes por edhe Rames e te tjereve si puna a tij qe hane aty ku kane peshtyre deri dje. Nuk jam as fabnatik i islamikut Spahiu po ne kushtet aktuale me mire nje vote atij sesa Rames. Te pakten edhe ky ka te drejte qe ti jepet nje shans per te pare se çfare mund te beje. Sa per Ramen, i ka fajet Tos legeni qe e solli nga Franca te uritur dhe me thonj te paprere per ta bere milioner. Keto gjera bejne vaki vetem ne Albanistan…….

 33. obobobobo says:

  O Engjell, shko ere pirdhu se ke hy gabimisht ne kete faqe, shko tek 55 e Bahri Falliut dhe shkruaj ato qe do. Sa per ty Anduci, per here te pare te jap te drejte per faktin se te ka dal lepuri tamam ne shteg. Rama e vertetoi qe eshte pa shtylle kurrizore, term ky qe edhe ty si gazetaruc te pershtatet shume.

 34. Baro Corrogjafi says:

  Nuk ka shqiptar qe te mos e dije qe ILIR META , iku nga koalicioni i djathte me izmen ( lejen ) e Sali Berishes :Iliri kaloi ne te majte per diversitet,ta beje çorap Partine Socialiste dhe pas 23 Qershorit shkon perseri ne preherin e Sali Berishes . Prandaj , EDI RAMEN do ta quaja njeriun e gabimeve te pafalshme. I rrahu shpatullat Sali Berishes ne shperthimin e Gerdecit ( Iliri e kundershtoi me te madhe ), ndryshoi Kushtetuten brenda 24 oreve , ne favor te Sali Berishes (tani Topalli tall bythen duke thene : “Per fat Edi Rama na i beri Kushtetuten me te forte …”) Edhe per ndryshimin e kushtetutes , Ilir faqeziu, nguli kembe dhe protestoi. Po a vuri mend Edi Rama ? Me sa duken kembet e gjarperit, aq duken dhe hilete dhe skenaret e Sali Berishes.

 35. timi says:

  jane kurva te dy palet bushat ps-lesheli

 36. VERONIKA says:

  Jeni pervers Bushati dhe idiotizmin e ke ti ne genin tend.
  Mund te rrotullosh gjuhen si te duash.Jeni mesuar te montoni dhe zhmontoni figura brenda nates.Jeni zanati i perbaltjes dhe ti dhe si rrace je i vantazhuar.
  Nuk kam qene kurre e majte dhe si une ka shume.Flas 21 janar dhe ketej
  Por kam ardhur dhe me pare per pune me kameleontin Gjoni,dhe me pelqeu Tirana…me pelqeu ai kantier pune.Nuk kam mundur kurre ta shihja me pare
  mos u cudisni me ra rasti ta shihja ndoshta 2005 ka qene.Nuk me lejonte ai paraardhesi jot.Por nuk ju urrej…e dini pse…sepse jam idealiste
  besoj dhe nuk do rresht kurre te besuari te e mira njerezore…sepse nqs nuk do isha keshtu…atehere ju do ishit kriminel,por nuk jeni.Keni ngelur thjesht modeli bunker—nga darka ne mengjes jemi armiqte e popullit.
  Nejse…une nga politika dua infrastrukture,rruge drita,zyra,mundesisht dhe pune.Pra ndoshta ai te Tirania qe paraardhesit e tu kishin lene ca
  zogj gomari me nje lloj qethje,me nje lloj doku,me kengen Per ty parti
  ndertoi dicka—kjo eshte e pamohueshme…apo jo..ju flisni per afera dhe tendera??Kudo eshte keshtu Bushati,kudo.Jo me te ne qe eshte dicka qe e kemi ne kulture.
  21 janari…kurre se pranova dhe kurre nuk do e harroj ate mbasdite.
  Ishte nje tragjedi e lajmeruar dhe ti ,cfare bere ti…e mbeshtete.
  Jo Bushati,nqs ekzistojne arkivat une e kam theksuar ,une ajo *idealistia* qe nuk te pelqen qe plumbi vret.Po ju i kerkuat E.Rames reagim…Spartaku,Preci i zemeruar…e pra nga ne masat kuptohet pak ne kuptimin e gjere fjala.Do kujdes si e perdor.Edi Rama u be i urryerr per mua nga mosreagimi i mevonshem.Ok ndodhi,por u penalizua aq shume dhe ju e perkedhelet aq shume….oooo mjaft me kte penallti.
  Te me ngele mua topi—se jam idealiste…po flas per vete por ka shume si une,ka shume si une qe ti do ti ndryshosh,qe ti i perkufizon idealist idiot.Jo Bushati ne jemi te gjithe idiot,nuk e di sa jane idealist,por ama cmendurine kolektive e kemi te gjithe ne gen.
  Jemi te marre sepse ne i vendosim ne krye,dhe ne i perkedhelim derisa arrijme ne kte gjendje.Ai guxoi firmosi nje kontrate me djallin sepse ai nuk na llogarit.E kupton qe ne nuk jemi.Atij nuk i duhen votat mor njeri,as ty .Ti shkruan qe garantoi rotacionin…opo kjo pike e zeze….po dale mor bir njeriu…nuk kemi votuar ende…nga e shef ti qe garantoi rotacionin.
  Bushati e justifikon kte rotacion nen petkun e atyre qe do jene te kenqur per kete.Pra justifikon masen e atyre qe do bejne lek me kte pushtet te ri qe do vij???
  Nuk eshte keshtu Bushati,kjo nuk qendron.Pala qe ti e quan te ikur…por qe ende nuk ka ikur,theksoj nuk ka ikur do reagoj,do investoj qe mos te preket.Pra Edvini do leri garanci te sakta,pastaj ndoshta,ndoshta do vij ne pushtet.Po e profetizoni rotacinin dhe po na perbaltni cdo dite ne *idealistet*,por jeni ne rrezik me shume se me pare.Ka shume kohe qe uji eshte qelbur…duhet te rrjedhe.Rotacioni nuk e garanton kete.Dhe sinqerisht Edvin Rama nuk ka pasur dhe nuk ka autoritetin e duhur te mbaj nje shtet.Pra ne njefar menyre po e nis piste kte pune dhe i qelbur do perfundoj.Po i ben gropen vetes…ne te vdekur ishim dhe gje nuk humbasim.
  Ai te majten e zhberi me kte gjest,jo e solli ne pushtet.
  Jeni ber si ajo skuadra e atyre qe e shihnin mbretin lakuriq dhe e duartrokisni.
  Bushati nuk e di do e shohi driten e botimit ky koment,por bota eshte e atyre qe digjen…e idealeve…ti vete je pjelle e disa idealisteve qe me pas u rreshtuan te skuadra e atyre te mbretit.Mos na akuzo ne,akuzo veten.Demagogjia dhe media ktu pregatit masat…he pra filloje nga vetja.Mendo editorialin qe vetem para 3 ditesh na servire dhe lexohu sot
  Mire qe jam une idjotia.
  Rrofte Berisha—Bushati…ka me shume ideal se krokodil-kokaina.

  1. Selman says:

   O Veronikaaa! Uroj qe nuk e bo at pun me te njejtin stil qe paske kur shkruan! Bej ndonje kurs moj te keqen, se na merove!

   1. radikalisti says:

    Veronika per nje moment mendoja se isha i vetmi qe nuk te kuptoja dhe te them te drejten nguroja ta thosha kete se mos me konsideronin si idiot. Por tani po e kuptoj qe paska dhe te tjere si puna ime.
    Je shume enigmatike ne ato qe shkruan, kaperxen nga nje detaj ne tjetrin. Ndoshta eshte menyra jote e te shprehurit, por sinqerisht je shume e lodhshme. Ti shkruan me shume nenkuptime, por lexuesi lexon ato qe ti ke shkruajtur e zeza mbi te bardhe, dhe nuk mund te marri me mend se çfare ke dashur te shprehesh. Je interesante por do te lutesha te shkruaje me thjesht. Respekt.

    1. VERONIKA says:

     Radikalist,Bushati po na akuzon qe jemi *idealist idiot* dhe sot sipas ktij qe nuk eshte habitur nga “tradhetia” eshte normale qe Rama te bente kte Haleance.Jane stilolapsa me boje sterre si e ktij qe nga darka ne mengjes shpikin klasen e “armiqeve te popullit”.Deri para 3 ditesh ai ishte heroi i punes socialiste sot eshte si do Bushati.Fillon e ndyn qe ne ditet e para qe Rama ka dale ne politike dhe deri dje qe u ndy vertet.Nuk eshte keshtu,aspak nuk eshte keshtu.Kta duan qe ne te mendojme dhe te duartrokasim si kta.Bushati i shkrete kte e ka semundje familjare dhe une e mirkuptoj,por nuk mund te nxij dhe te perbalt atje ku nuk ka vend nxirja.
     Sa per idiotesine me vjen dhe zor prej vetes po do e sfidoja Bushatin ne cdo lloj drejtimi te krahasohej me mua..qe nga jeta personale dhe deri ku te donte ai…nuk ja vlen ,nuk ja vlen fare.
     Jam pak *interesante* ,ndjese per kete.Pershendetje.

     Anticensure nuk ka idealist ..ka norma qe une i vendos vetes dhe mbi to nuk shkel..kto perbejne ideal por secili ka normat e veta.Mos u ngaterro me te djathtet…jeni shum larg,je klasa bunker.Nuk ka as barazi,jane vetem ne varreza te barabarte.Kerkoj perafersi sociale…nje rruge te mesme…as kete se kupton dot…jeni klasa imer cdo partia ben populli dhe cdo populli …nuk i intereson partise.

  2. anticensurë says:

   nika mos u mërzit shumë se dhe dy ditëkanë mbetur që të plotësohet treshja proverbiale!
   ps:ke filluar ta bësh çorbë shkrimin!nuk ka më një fill me fillim e fund,të paktën nastrua i bën si segmentet!vë titullin si në fillim dhe në fund!
   ps/1:idealist dhe i djathtë nuk shkojnë në të njëjtin vënd!
   idealist=barazi shoqërore
   i djathtë=pabarazi shoqërore

 37. Qytetari says:

  Faji nuk bie mbi vetem mbi Ramen por mbi te gjithe kryesine e Partise Socialiste qe rrinin si bufa aty ne mbledhje dhe nuk i kerkoi asnjeri llogari e te jape doreheqjen ne menyre demostrative per ate qe po ndodhte sot duke filluar nga Ruci, Malaj, Leskaj, Brace, Blushi, Dokle, Dade, Xhafaj, Klosi, Beqja, Majko, Doshi, Sterkaj, etj, etj.

  Te gjithe vetem llafe dhe asnje demostrim force perpara disa kalamajve dhe ketij te papergjegjshmi qe kane marre ate parti ne dore.

  Kur nuk ju vrau juve ne 21 Janar o plera por vrau ata qyqar.
  Jepni doreheqjen dhe shkaterrojeni ate idiot. Tregojeni veten qe jeni kunder ketyre regjimeve hibrite qe prodhojne vetem korrupsion dhe pazare ne kurriz te Shqiptareve dhe jush njekohesisht.
  Do tju beje Ilir Meta te flisni me vete kur tju kerkoje kryeministrine apo nja 5 ministri kur te marri nja 10 deputete me votat e injoranteve qe do votojne PS me shpresene “RILINDJES”.

  TURP, TURP, TURP PER PARTINE SOCIALISTE

 38. troja says:

  Po lexoj sot duke u ngushelluar nga shume gazetare qendrime te njerezve me ideale,me qendrime parimore,njerez qe i duhen ketij vendi,gazetare e analiste qe njohin Edin,hajdut,Saliun,hajdut e kriminel,Ilirin,mafjozin e hajdutin me te rezikshem te Shqiperise.Ju faleminderit qe i jepni sy qorave te PS,bazes se saj e cila do dije tia shperbleje me te njejten monedhe kete tradheti dhe poshtesi qe po i ben.Mos ndaloni se shkruari Ju qe mendoni per kete vend.

 39. Tani says:

  Rama beri ate qe shume lidere te se majtes e belbezonin dhe nuk e bene dot, bashkimin e te majtes dhe eshte shume afer fitores duke zhdukur nga skena SALI Malokun, ju Andi duhet ta dini se politika eshte e flliqur por me keq eshte kur ju opinionistet jeni te piset dhe nxirrni mllefet tuaja kur ju shkelet bishti, sipas jush nje njeri qe thote tani eshte nate nuk mund te thote dot neser se tani eshte dite, gjerat ndryshojne dhe bashke me to ndryshojne edhe mendimet dhe veprimet e cdo njeriu me perjashtimin tend. T’i kesh te shkuara Andi.

 40. Meleku says:

  Ndihem mire kur verej se shume komentues partizan te deridjeshem jane ulur me kembe ne toke dhe me mend ne koke.

  Ishte i nevojshem ky shkrim per t’u sjelle mendet ne vend!

 41. kesstrel says:

  ,…..pa vdekje nuk ka rilindje….koha do ti jape te drejte Rames….

 42. uragan says:

  …e para, z.Bushati, me ben pershtypje fakti qe edhe ti je nje nga te zhgenjyerit e medhenj te kesaj levizjeje te Rames, dhe kjo me jep kenaqesi. Me jep kenaqesi per faktin se pavaresisht se ke vite qe noton ne pisllekun e politikes, se politikaneve bastarde shqiptare, pa komb e atdhe, as ti nuk e prisje nje hap te tille fatal, per opozitaristet e perjetshem e te ndershem shqiptare, qe shpresojne nje Shqiperi ndryshe. e dyta, z.Bushati, Edi Rama eshte nje njeri si te gjithe ne, me te mirat dhe me dobesite e tij. Ja qe u dorezua, skllav i rrethanave te ambjentit ku leviz ai, ne nuk e dime dhe mbase nuk do ta marrim vesh kurre, arsyen e vertete te ketij veprimi, pertej justifikimeve qe do te vrapojne te na servirin, qe neser analistet e kallepit tend. Ju vetetijne syte nga kenaqesia, nderkohe qe edhe ju jeni i deshperuar, dhe vraponi te na tregoni se ka vdekur arsyeja, shpresa dhe endrra e NEVE, komentuesve online, “si idiotet e dobishem te nje kauze qe nuk ishte”. Jeni totalisht i gabuar. Kauza ishte dhe eshte nje Shqiperi e qeverisur ndryshe, nga qeverisja e atyre qe po te ushqejne e paguajne ty, gardistet vrases, gjyqtaret e korruptuar, administraten e paafte e te politizuar,etj.etj.etj. e treta,z.Bushati, ju shoh pak te shqetesuar dhe agresiv megjithese mundoheni ta mbuloni me aftesite tuaja parashikuese prej orakulli, dhe kjo me le te kuptoj, qe gjithsesi, jo cdo gje po shkon ashtu sic deshen disa, te cileve u sherben kasta jote. Urimi im? Koken hengershi! Ate qe mbollet do te korrni. Kurse ne do te jemi ketu e do t’ju bejme sehir…

 43. pelivan says:

  Po mor zotni Bushati po!Eshte ashtu si thoni ju qe ,Rama beri ate qe di te beje me mire…Po, dhe e ka bere mire(Levizje e mencur)” Armiku shkaterrohet duke e bere mik!” Thot,filozofi…ok? E di ti c’eshte veza kryq? ta theme une: Foli derrit,” Oooo more dajua im,me i mirei botes,ku je?!(!)”Zoti bushati! Do apo s’do ti dhe shume te tjere ketu, po beni nje pune te paqme,edhe kujtoni se s’po mundin njerzit te shohin se uji juaj, shkon ne serat e saliut… Bravo z.bushati qe po ndihmoni ne kete rrjedhje te se majtes,bravo. Por,te majtet e vertet,dhe ata jane shume,do votojne per te majten e tyre,jo per Ramen.Ramen,e gjykojme neser,sic do gjykohen te tjere,qe dhe ata jane shume!Por te heqim lubin dhe pjellen e saj qe ka zene ujin,dhe do t’a heqim.Pastaj,si te shkrije bora do shohem si do duken gjithandej edhe m…..

 44. Koz Dynjaja says:

  – Ma ne fund u zgjidh problemi i votimit -Tani qetesisht te djathtet po nuk duan PD kane partite e vogla aleate si PLL ose LZHK .Kane edhe FRD. Te majtet qe nuk duan PS ose LSI kane PSD e tjera – nuk jam i qarte se AKZ eshte e majte apo e djathte por do kete votat e vehta – tung

 45. pelivan says:

  Per pak sa nuk harrova t’i them z.Bushati qe,ky Rama i lig, i teri i lig,eshte prap me i miri he per he,nga ju te mencurit e tjere te Shqiperis se mjere…Zoti n’a ruajt. Mos i fal o Zot se keta dine c’bejne!

 46. Din Kruja says:

  O Bushat ne analizen tende tek nje teze ke te drejte ate kur thua”…Çuditem kur mendoj se ka ende njerëz që çuditen me piruetat e amorale të Edi Ramës…”. Shkrimim yt calon sidomos ne dy paragrafet e fundit, kur e mbyll duke parashikuar se zgjedhjet fitohen nga koalicioni i majte dhe se per kete sipas teje Rama po sakrifikon edhe personalitetin e tij. realisht akti i fundit i Edit eshte ne vazhdim te veprimeve te tij me qellim qe ti humbase zgjedhjet, pasi shalegjati ka si objektiv te vetem destabilizimin e Shqiperise.
  Rama e ka te qarte qe nuk i fiton zgjedhjet, por per marrezine e tij ai nuk e di se mbas 23 qershorit jo vetem nuk do te jete me kryetar partie, por forca e tij politike ne menyre perfundimtare do ta mbylle rrugen e nisur me 8 nendor 1941. Ne nje fare menyre kjo eshte edhe miresia qe Edi po i ben elektoratit te majte, ate te shkaterrimit te te ashtuquajtures Parti Socialiste, e cila nuk eshte gje tjeter vec se nje klub miliardieresh dhe i pinjolleve te ish nomeklatures se larte komuniste.
  Edivin Rama po te mos ishte futur ne politike, sot me e mundeshmja do te ishte kryetar i ndonje shoqate te LGBT. Prandaj eshte amorale qe ti jepet vota nje partie qe komandohet nga nje monster e tille.

 47. tit karamanxulli says:

  qe rama osht kokrra legenit s’do men se e dim t’gjith. po qe sala i kishte blindù zgjedhjet ene ate e dim. si tja boj rama? me vot s’vje dot se sala t’vjedh! me luft s’vje dot se poplli osht dhjaks! po e provo me hile iher! per menimin tim ket timin ka per t’mor ene ksaj radhe!

 48. Aveniri says:

  “…une them qe eshte levizja me e zgjuar qe Rama ka bere ne keto vite. Mos u merzisni se do ta kuptoni kur te ndodhe ne kohe reale sepse tani nuk keni vizionin per ta pare me qetesi.”

  thote nje komentues, fjale qe s’e luan topi.
  Mgjth kam bindjen se SRB-i ka leshuar zagaret e vet (mgjth keshilltare) per te mbjelle sa me teper “zhgenjim”, pesimizem, urrejtje etj, po ka me ia pa hajrin shume shpejt.

 49. .H. Malo says:

  Z. Bushati, shumé gjéra i ke théné drejt. Vetém ideja se me Metén
  Rama do té marré pushtetin, nuk mé duket e sakté. pérkundrazi, kjo
  lévizje e Ramés shénon fundin e tij politik. Shqiptarét té duan kur
  té besojné, por ama té urrejné kur i zhgénjen.

 50. Tani97 says:

  Ja po e pohoj edhe une: jam idiot i dobishëm i një kauze që nuk ishte!

  Por qe sot e tutje i bej ftese atyre qe jane si une per nje objektiv te vetem: zjarr ketyre plehrave qe po na vjedhin cdo gje!

  1. dumdum says:

   Menduam se dicka kish ndryshuar por ky paska qenë gomar i paparë.

   Pershendetje nga idioti i dobishem “hapi”.

 51. Eeeeuuuuaaa says:

  Mua ma morren te keqen ! Po me pane ne kuti te votimit , mua ose ndonje prej njerezve te mi , me zi ta bejne !

  Ne do te shikojme punet tona , personale dhe do te presim diten , kur “kungulli” shqiptar ose shumica e shqiptareve te jene gati per frymen e nevojes se ndryshimit dhe pastrimit te plehrave ! Ne rastse kjo ndodh edhe ne do t’i bashkohemi , ne rast se nuk ndodh te pakten nuk humbasim kohen kot me larot e politikes sone !

  Hajt tung se nuk shkruaj me ! Shnet dhe mirupafshim ne Shqiperine e lire !

  1. hej says:

   Politika eshte e lodhshme, prandaj mos u merr me keto komentet. kur te vije dita e votimit tek kutia mendohu 5 minuta prej gjithe atyre qe jane ne liste kush e meriton?-PS. Po te votojme PS nuk do kemi LSI pjese te taves…

 52. Bushat "Adolishenti" says:

  Bushati ka infiltruar “personalisht” ne nje forum te “majte”.
  Synimi i tij antiRame,ka gjetur momentin me te pershtatshem per te vjelle vrrer.
  Rama ka shume rruge te gjate per te bere,shkopinjte e Bushatit,filluan te kercasin se bashku me hamendesine e tij.
  Berisha do ti perdore te gjitha metodat,nuk eshte nga ata qe dorzohet kollai.
  Kualicioni antifashist,ne luften e dyte boterore,pranoi te bashkepunoi edhe me komunistet,per ta luftuar nazizmin.
  Bushati ne asnje rresht nuk shkruan,do te luftoj realisht Meta kunder Berishe,apo do jete ne prapavij si infermjer.
  Ne kohen kur Rames i kerkohej nga te gjithe te krijonte kualicion edhe me “djallin” per te mundur Berishen,befas sulmohet per idealizma adolishentesh.
  Ne zgjedhjen Berisha-Meta,sigurisht cdo opozitar do bente kualicion me Meten.Te dy ata jane te fuqishem dhe problematik.Qendrimi i Berishes ne pushtet eshte kercenim jo vetem per eleminimin e opozites dhe demokracise,por shqetsim edhe per nderkombetaret.
  Opozita ka rastin te miratoj 3 ligjet,se me daljen e Berishes ne opozite,te puthet me Milon.

  1. NjeQytetarOptimist says:

   Kush tha qe opozita spaska pas rastin te votoj 3 ligjet..Ato ligje s’po votoheshin sepse pikerisht nuk lejohej bashkiaku socjalist i Fierit.. Po tani s’ka problem ?!?! Eshte shume e thjeshte c’fare ndodhi..Edi Rama do te fitoj..Nuk ka rendesi kush u vra, si u vra, kush vodhi, si vodhi, kush thyejti ligjin, si e thyejti ligjin, kush shau dhe si shau..Shqiperia paska nje klas politike qe nuk paska cak..Mendoja se Edi Rama do ti jepte nje maturi klases politike, menyres e te berit politike, menyres e te berit shtet pa dallavere, menyres qe nje demokraci te prezantohej pa njolle ne shoqerine shqiptare, menyres qe po te fitonte ose humbte, ta mbante koken lart..Menyres qe po te fitonte ti jepte perceptimin politikes te felliqur shqiptare: “Po tani qe fitova pa dallavere, c’fare do thoni, nga do shkoni” ?!?! Lere luften e dyte boterore se nuk po ben lufte por kritike ne nje shoqeri..Nje shoqeri transparente, qe kur je ne kamera me bllok ne dor, perfundon ne burg. Meta nuk eshte problematik..Meta eshte korrupsjon..Ne nje vend normal korrupsjoni nuk i jepet statusi: “Rri krahe meje te udheheqim vendin”..

   ORE SHQIPTARE, NESER RAMA DO NA SHKRUAJ NJE ARTIKULL TE BUKUR DHE DO S’QAROJE NE MENYRE “NAIVE” QE PERSE E BERI..DO SHKRUAJ QE VIKTIMAT E 21 JANARIT NUK DO HARRON POR DO JETE TAMAM SI AI KOMENTUESI QE LEXOVA DJE: “RAMA DO JAPI MEDALJET TEK META, DHE META DO JA U VENDOSI NE GJOKS MEDALJET FAMILJAREVE TE 21 JANARIT”..

 53. Ben Chicago says:

  Ja dhe fleterrufeja e ketij qe i di te gjitha dhe eshte me i paster se te gjithe. ka plasur ironia dhe cipa bashke ketu ne web.

 54. Mitfani says:

  Zoti Bushati,

  Fatkeqesisht ju dhe shoket e tu te mendimit dhe te shkruarit, jeni simbolike e perkryer e shpirtit te kalbur shqiptar, te trasheguar nga e kaluara – te gatshem t’i peruleni diktatoreve dhe satrapeve me te poshter te historise sone qe kurre nuk iu eshte dhimpsur vendi; dhe te pameshirshem ndaj politikaneve me tipare perendimore dhe sigurisht me te metat dhe komplekset e tyre, por qe vertet shqetesohen per te ardhmen e vendit.

  Shume urrejtje paskeni per nje politikan qe s’ka qene asnje dite kryeminister apo proto-diktator. I kemi provuar te tera deri tani, me levizje studentore, me protesta, me transformim gradual, me shkaterrim te plote, me zgjeddje te lira, me zgjedhe te vjedhura diten dhe naten, me fajde, me kryengitje, me korrupsion lulezues, me korrupsion shkaterrues, me azema, me imame, me ceka, me zogaj, me meta te holle dhe te trashe, me berisha I dhe II, me nano, me selame, pa selame, me sokrate te heshtur, e ku ta di une….. Sa pa zbritur Krishti ne kete toke, s’kemi pse zhgenjehemi me shume me Edi Ramen. Ndoshta s’eshte politikan i mire…, dhe ashtu qofte, jam i bindur qe do te jete kryeminister per tu mbajtur mend….

 55. Molla says:

  Nuk me pelqen kjo qe ndodhi por pordhet e nipit te shokut Hysni me acarojne nervat…

 56. realisti says:

  Pavaresisht se Rama mundet te jete maskara , detyra e cdo shqiptari eshte te largojme kriminelin dhe antishqiptarin me te madh Sali Ram Berishen ! Kjo eshte detyra urgjente qe kemi perpara ! Pasi te ngordhe ne burg Salehu duhet te merremi me keto “incestet” e Rames !

  Mooos harroni detyren kryesore qe kemi perpara vendit dhe femijve tane ! Salehun duhet ta largojme urgjentisht madje me cdi cmim ! Sado i shtrenjte te duket cmimi , nuk krahasohet me humbjen e perditeshme te Atdheut tone qofte edhe nje dite qe eshte ne krye Saleh Ram Berisha nga Beogradi apo Athina !

  Apo jo Andovic Bushatovic ?

 57. england says:

  Andi Bushtra nuk ta degjuam shume zerin pas 21 janarit ku u vrane shqiptaret sikur te ishin zogj!u desh qe Ed Rama te beje kete koalicion majtist,dhe ty te erdhi goja,per t’ju vene Rames,gjithe keto vite analist nuk te kemi pare,e degjuar te shash Saliun me kete gjuhe qe po e ben sot,ti nuk je gje tjeter vecse nje lepires i pushteteve.

 58. Bardhi Tolabi says:

  Ne politike,per asgje nuk duhet thene KURRE.Sa per hyrje,a ka armiq me te medhenj se dy sisteme diametralisht te kunderta,Kapitalizmi dhe Socializmi?Jo nuk ka,jane sisteme qe e kundershtojne njeri tjetrin deri ne vdekje dhe ne jemi deshmitare te saj.Por,perseri ne jemi deshmitare te historise se Luftes se Dyte Boterore.Bota u vu nen kercenimin e vendosjes se hegjemonise naziste.Ne keto rrethana,udheheqesit e shteteve me te fuqishme kapitaliste me Curcillin dhe Rosveltin ne krye,krijuan Aleancen e Madhe Anglo-Sovjeto-Amerikane kunder hordhise Hitlerjane.Ne kete rast shtrohet pyetja:E dinin keta zoterinj,se kush ishte Stalini? E dinin se ai ishte nje diktator i popullit te tij?Po zoterinj,keta i dinin keto.Por keta,vune ne balance se kush ishte rreziku me i madh,i cili i kercenohej botes,nazizmi apo socializmi(Stalini)?Dhe ata,arriten ne perfundimin,se rreziku me i madh ishte nazizmi.Per te zhdukur dhe perballuar kete rrezik madhor,ata pranuan dhe bene aleance me kundershtarin e tyre,komunistin Stalin dhe te gjithe levizjet e tjera partizane ne Europe,te cilat drejtoheshin nga komunistet.Dhe nuk gabuan,u bashkuan dhe shkateruan makinerine hitleriane. E PRA,KESHTU DUHEN PARE DHE KETO LEVIZJE QE ZHVILLOHEN SOT NE POLITIKEN SHQIPTARE.E keqja me e madhe eshte Sali Berisha dhe menyra e tij e te berit shtet dhe qeverisje.Per rrezimin e tij,duhen shfrytezuar te gjitha mundesite,te cilat e bejne realitet kete synim.Dhe kjo levizje,aleanca e mundeshme e PS me LSI,nuk eshte me e mira,por eshte e domosdoshme per te realizuar qellimin e madh,rezimin e Sali Berishes,hajdutin e votes dhe te gjakut te popullit,te shitjes se interesave kombetare dhe te territorit te Atdheut.Keshtu,me gjakftohtesi dhe thellim te gjykimit,duhet vleresuar edhe kjo aleance e re.Per kete aresye,duhet mbeshtetur PS-ja dhe Edi Rama,e me vone i duhet kerkuar Rames,zbatimi i atij programi politik elektoral,qe ka shpalosur ne kete prag fushate elektorale.

 59. skdjasdkj says:

  Pergjithesisht,te gjitha ato qe do thosha jane then ne komentet e mesiperme. Kshuqe po i kursej fjalet.

  Ajo qe dua te theksoj eshte,se ne te gjithe kete mesele, me vjen vertet mire qe pati nje reagim tejmase te madh,nga simpatizantet e PS-se per kete ceshtje. Kjo tregon se pavaresisht atyre qe na udheheqin, ka nje pjese te shqiptareve qe ende kane vlera,mbrojne idealet e tyre,dhe jetojne me krahet e veta,dhe jo me krahet e partise.

  Nuk mbaj mend askend nga simpatizantet e PD-se, qe 4-Vjet me pare,te jete shprehur negativisht per koalicionin e ber nga PD me LSI. Qe ishte vertet dicka e cmendur,e pare nga cdo kendveshtrim.

  Then kto, Edi Rama ka qen i vetmi ne keto 23 vite, qe dhe une si puna juaj kam besuar se ishte ndryshe,dhe vazhdoj ende te mendoj se ai eshte ndryshe nga te tjeret. Por mesa duket sistemi jone shoqeror dhe politik, eshte aq pertok, saqe e mira nuk mbizoteron dot kundrejt te keqes pa ber nje pakt me Djallin!!!

 60. cimi angli says:

  ah te shkretet ne si jemi katandis.presim hajer nga nji injorant si saliu,nga 1 drogaxhi si edi e nga nji mafioz si iliri.ore nji pytje kisha per bashkombsit..vertet ka njeri qe se beso se kta i ka ven ramizi te gjith???kaq popull mendjeleht jemi.te ghith ish byroja politike vdiqen si zotrinj pa i hy ghemb ne kemb,sepse ishin te sigurt.mendoj pak rrugzgjidhje kemi them se na ka ngel te provojm topin tpakten duket njeri i kulturum ose akz,neqoft se edhe kta dalin muter ather o shqiptar beni valixhet te gjith e lini vetem politikanet atje.asnji politikan qe solli demokracin ne evropen lidnore ska ngel vetem ne kemi skenderbeun e dyt.ah si sna ha mortja te gjithve

 61. Moza says:

  Turp ti vije Edi Rames per gafen qe beri.mbasi beri martese me ish pedeisten,ish drejtoreshen e agjensise se privatizimeve ne qeverine Berisha 1,mbasi eliminoi nga listat e deputeteve socialistet e vertete,njerez te ndershem dhe me kontribute dhe i zevendesoi ata me trafikantet e kavajes dhe durresit,u bashkua per te arritur etjen e tij per pushtet me LSI e cila vetem parti nuk eshte por bande analfabetesh hajdute.uroj qe asnje socialist te mos votoje kete koalicion amoral por te gjithe te kontribuojme per te miren e femijeve tane qe Edi Ramen dhe banditet e rinj ti diskretitojme dhe ti paraqesim sic jane hipokrite,hajdute ne menyre qe ti hapet rruga pjeses se shendoshe te shoqerise.

 62. Rodrigo says:

  Sh e vertete kjo qe shkruani Z.Bushati….na preu ne bese dhe na tradhtoi ne momentin me te papershtatshem Rama…..nje zhgenjim i papershkueshem ka kapluar socialistet e vertete….. 🙁

 63. saliheqenefi says:

  dhe me e bukura eshte se asnjeri nuk eshte burre ta citoje ,mire rama qe eshte krietari,po te tjeret qe perbejne partine socialiste kane emra ,kane dinjitet,pse nuk prononcohen ne publik , pro ose kundra kryetarit apo jane thjeshte ushtare .pra del qe nuk luan piset vetem njeshi po e gjithe partia qenka e piset kjo eshte thelbesore dhe me e moralshme te citohet e jo fajin e ka njeshi,e partia socialiste nuk permendet,at’here Z Andi Bushati e ka me edi ramen dhe nuk e shtron parimisht dhe realisht problemin, po mbetet nje gazetaruck nipce.

 64. bbb says:

  Sot zyrtarisht vendi yne ska me opozite zyrtare, dmth opizte parlamentare. Eshte detyra e paryive te vogla te majta qe te rithemelojne nje konfederate te majte. Eshte nje situate tragjike ajo ca ka ndodhur me lidershipin e PSse

 65. EMIGRANTI says:

  A MORE SHQIPTARE PO VIKTIMA TE SISTEMEVE PARTIAKE NGELET ,SI SU ZGJUAT NJEHERE E TE NGRENI ZERIN PER ATO CKA JU MUNGOJNE JUVE PERSONALISHT POR NE TE NJEJTEN KOHE NUK JANE TE VESHTIRA PER TU GJETUR NE VENDIN KU JETONI , SI JENI KATANDISUR NE VENDIN TUAJ SA GJYNAH SEPSE ESHTE EDHE I IMI E ME DHIMBSET KUR SHOH DISA VENDE SA GJYSMA E SHQIPERIS E LULZOJN MESE MIRI , KA ARDHUR MOMENTI QE TE GJITHE POLITIKANET TE CDO KRAHU PARTIAK TE SHPORREN NGA SHQIPERIA DHE JU O CICERONAT E PARTIVE QE MBANI SHKRIME KETU NEPER FAQET E WEBIT SIDOMOS JU QE I HIDHNI BENXIN ZJARRIT SEPSE MEDIA E FELLIQUR E FSHATAREVE QE SHKOJN OSE PUNESOHEN NE BAZE TE INTERESAVE POLITIKE NEPER MEDIA ATA JANE E KEQJA ME E MADHE E VENDIT SEPSE E MANIPULOJN LAJMIN NE INTERES TE PARTIVE KU BEJNE PJESE DHE I NXIJNE NE TE NJEJTEN KOHE FYTYREN E BEKUAR SHQIPERIS <>, PALE PALE NA KANE DALE EDHE DISA KARRIERISTA POLITIKE SI NJE FARE ALEANCA KUQ E ZI ,ATA QE DIKUR KISHIN PUSHTET E TANI SJU RRIKA PA PUSHTET E AJDE ME VRAP TE BEJME NJE PARTI TE BEJME CA TE HOLLA SE KY POPULL DELE ESHTE . ME VJEN KEQ QE E THEM SEPSE JAM NJE NGA TE ZHGENJYERIT E SISTEMIT TE CILET ME PREMTUAN SHUME E ME LANE PA PUNE DHE TANI E KAM GJETUR VETEN NE EMIGRIM LARG ATIJ VENDI TE BEKUAR POR ME DJAJ NEN VETE , BEJINI NJE ANALIZE CDO PORTRETI POLITIK DHE E SHIKONI NGA VJEN PREJARDHJA E CDO DREJTUESI POLITIK DHE E CDO <> I CDO MEDIA TE SHKRUAR DHE TELEVIZIVE DHE DO SHIKONI QE KANE LIDHJE INTERESASH VETIAKE , DHE + DO TE VERTETONI QE TE GJITH JANE KELYSHET E ISH BLLOKMENEVE APO PJESE E BLLOKUT TE ATEHERSHEM ,DUKE MOS LENE MBRAPA EDHE ANALISTIN AKTUAL QE KA PUBLIKUAR KETE SHKRIM QE DERI DIJE PER TE MARRE RROGEN E MAJME QE JA FESHFERISTE PERPARA FYTYRES PRONARI I TIJ E VILLTE VRER PER LIGJET E KOMBIT APO TANI QE HYRI META ME RAMEN E PA QE MUNDESIT PER TJU PERVESHUR JETES POLITIKE ISHIN TE PAKTA SEPSE IU NGRIT KOEFICIENTI PS SEPSE HYRI NE GARE PER PUSHTET EDHE LSI DHE AJDE E DERDELLISIM KETU SE SMA PLOTESOI BOSSI DESHIREN .A JU SHPELAFTE MORTJA JU QE I SHKONI NGA MBRAPA DHE ATA QE JU KANE BERE VIKTIMAT E SISTEMIT TE INTERESIT PERSONAL ,

 66. nastradini says:

  PSE KAQ INAT PER PALO GJE?

  Kaq shume komunistet albaneze nuk u inatosen kur Ilir Meta ja drodhi te Majtes te Kohes se Qepes dhe u lidh me Saliun e Kohes se Preshit pa piken e llogjikes parimore te MORALIT politik. Tani po ben pak a shume te njejten gje po kalon seprapthi nga Preshi tek Qepa. Atehere pse kaq shume zhurme per palo gje? Pse kaq mllef per hicgje? Heren e pare te marteses midis Ilirit me Saliun u deklaruar se kjo lidhje PINK ishte per te mire te Kombit dhe Integrimit te Shqypnise ne BE. Pse tani lidhja e re PINK midis po prape Ilirit dhe Edit te quhet si nje tradheti bashkeshortore dhe te damkoset me lloje-lloje gelboqesh koministe kur prape degjojme se i sherben me se miri Integrimit te vendit ne BE. Kujt i plas per ca viktima Gerdeci apo 21 janari kur “Pitelat” e Internacionales Komuniste jane shpallur si KUMBARE te kesaj martese GAY? Mbase pas “Pitelave” komuniste qendrojne “Fylet” qe kane marre pralajmerime serioze nga baroneshat e BE-se per ngercin e integrimit te Shqypnise dhe po kerkojne nje zgjidhje te shpejte. Sepse mbase fati i Saliut ka qene i vendosur kohe me pare mbase matane oqeanit, nderkohe qe Ilir Meta eshte akoma i ri dhe mund te perpunohet si plasteline. Mjafton te heqe dore nga tahmaja e madhe qe ka per te zhavur LEKA me rushfete lloje-llojesh. Por kjo eshte nje gje qe korrigjohet, sepse ne fund te fundit kujt i plas per MORALIN? Prandaj edhe “Pitelat” i drejtohet me fjalen perkedhelese: “Shoku yne i dashur dhe miku yne i vjeter Ilir Meta…” Prandaj edhe Ilir Meten e priten para do kohe ne SHBA si nje BOS i politikes shqyptare, qe zemeroi pa mase Geri Kokalarin. Prandaj edhe ambasadori Avrizu e pret Ilir Meten cdo dite dhe pin kafe me te sikur ta kishte sekretarin e vet, megjithese ai nuk ka asnje pozite shteterore qe nga videoja e Dritan Priftit. Prandaj edhe Edi Rama e hengri ngjalen ne Gjirin e Lalzit kohe me pare. Sepse pas Ilir Metes qendron nje peshkatar me pervoje qe e di mire si te hedhe rrjetat dhe grepat ne politike dhe Ilir meta do te kete gjithmone ngjala per te servirur kur do t’ja lype nevoja. Sepse askujt ne BE nuk i duhen shqyptaret si kafshe pylli qe nuk mund te qeverisin dot veteveten. Sic e ka thene Bismarku shekuj me pare. Prandaj edhe nastradini cuditet dhe pyet me sinqeritet te plote:

  PSE KAQ INAT PER PALO GJE?

 67. Luke says:

  Zoti Bushati nje njeri qe vret njerez te pafajshem si Sali Berisha per te ruajtur pushtetin e vet nuk mund te krahasohet me asnje (me Ramen jo e jo, por dhe me kriminelet ordinere). Nuk vriten me njerez e kupton, edhe sikur shurren, zjarrin ti kishin vene Kryeministrise arrestoheshin dhe futeshin ne burg. Tani per te hequr kete bajge nga pushteti edhe aleanca me djallin eshte e vlefshme. Meqe thua qe i lexon forumet online, me thua pak si eshte e mundur te mundohesh te justifikosh nje kriminel qe ka urdheruar te vriten te pafajshem, ka vjedhur zgjedhjet ne cdo rast, shan me liber shtepie cdo njeri kundra tij, ka bashkepunuar me Serbin kunder shqiptareve te Kosoves, po zhvat pasurine e shqipaterve nepermjet femijeve te tij dhe Fazlliceve. Sepse per mua te mundohesh te vesh shenjen e barazimit midis Berishes dhe Rames do te thote te mundohesh te justifikosh Berishen. Sipas teje hajde ta leme prape ne pushtet Berishen, meqe Rama qenka me i keq. Jam shume kurioz te lexoj pergjigjen tende.

 68. lili says:

  Mos e beni kaq tragjike bre burra. Ka ndodhur ajo qe eshte me normalja ne politike. Asgje s’ndryshon tek Rama ne ate projekt qe ka patur (ne rast se e keni besuar vertet qe ka patur). Projekti me Meten pa Meten do realizohet. Shqiperia pas 23 qershorit gjithsesi do jete ndryshe mos e humbni kete besim. Te pakten frika do te zhduket, besoni se kete ndryshim nuk e pengon lidhja apo jo me Meten.

 69. Albana says:

  Me ben pershtypje se si njerezit kane shpresuar tek Edi Rama dhe PS per nje ndryshim! ? Valle kaq naive? Njerez i analizoni gjerat qe kane ndodhur gjate ketyre viteve apo jo?! Duhen akoma prova per te vertetuar marreveshjen PS, PD dhe PS? Ato jane perfaqesues te te njejtes kauze, mbajtjen e pushtetit, pasurimin ne menyre te paligjshme dhe rrjedhimisht mbrojtjen e njeri tjetrit per perfitimet e paligjshme gjate ketyre viteve. Kauze tjeter nuk ka. Me vjen keq per ato qe kane humbur jeten pa kauze. Me forcen e votes dhe me kulture demokratike dhe mencuri shoqeria e shendoshe shqipetare ti zhduki nga politika keto kerrma.

 70. valter says:

  BRAVOOOOOOOOO Bushati! I ke then te gjitha per kete vemje, ket plehre qe ne te gjitha komentet qe kam ber ketu tek tema i kam prekur por ti i ke renditur pa harruar asgje (ndoshta qe eshte edhe skizofren dhe anti femer por keto jane probleme personale). Kane 23 vjet qe po luajne me shqiptaret, na kane groposur, po na zhdukin edhe si kombe (vdekshmeria me e madhe ne bote ndodhe ne Shqiperi (semundje, aksidente, vetvrasje, vrasje e ku di une çfare)). Kane shkateruar rinine (droge, injorant, dembela). Femijet qe po lindi jane shumica me probleme, çfare kerkohet me shume per te zhdukur nje kombe, me thoni o njerez? Perfundimisht ky kombe po vdes pak nga pak fatkeqesisht!!!

 71. thanas says:

  pergezoj andi bushatin per shkrimin e studiuar qe ka bere, ngelem shumi i zhgenjyer nga vendimi i fundit i edi rames per baskpunim me meten,por a mundet te bashkpunosh me hajdutin dhe tradhetarin? c’far qeverie do jete ajo se bashku me meten,a mundet te zhdukesh korrupsionin me te korruptuarit, A MUNE TE VESH NE BANGON E DREJTESIS ata qeveritar, apo qytetar qe ne bashkepunim me qeveritaret e te gjitha koherava kane vrare, vjedhur, pervetesuar dhe deri dhuruar(SHITUR) te huajve pasurine e ketije populli me zv/kryeminister meten, me min.drejtesie,rendi apo ku di une cfar min.tjeter qe do mari LSI-ja pra si eshte e mundur qe te sjellim rilindjen me 1/3 e nje pushteti qe per 8-vjete radhe dhe te atije k/ministri 22-vjecar ne pushtet???? jojojoooo eshte e pa mundur qe te kemi ndyshim, eshte e pa mundur qe voten ti a japim perseri sali berishes nepermjet edi remes dhe ilir metes e pa mundur ahhhh moj SHQIPERI e mjera SHQIPERI kur do te lindi ai burrrrre qe do te te drejtoje pa shikuar interesat e tija vetiake apo te atyre qedo kete rrethe e perqarke, kur do te linde???????

 72. Tani says:

  Edhe Bushati si shume shqiptare, gazetare, e plot …are te tjere i dine gjerat pa ndodhur ende. Meta shtangisti nuk ka deklaruar asgje, ka nisur neper tv lepiresit e tij te hedhin shshka dhe t’ju japin mundesi shqiptareve te papune te zhvillojne fantazine. Kjo eshte nje levizje shume e holle e Birishes, qe ne prag te zgjedhjeve per te hequr mendjen nga hallet e dites dhe papunesia skandaloze, te merren me Ramen e Meten. Po si e nenvleftesoni Birishen per nuhatjen politike, por ai jau fut te gjitheve edhe ne gjume. I pari qe i ha sigurisht eshte Bushati qe si analist, nuk ka bere analize as per qendrimet e tij qe kane qene totalisht ndryshe me rezultatet e fakteve. Sigurisht qe artikulli i Meros mbreme dhe Bushatit sot jane i pari nga emocione personale te forta dhe i dyti nga emocione malinje te forta dhe me dashakeqje. Po si mund ti bjere pikes Bushati, kur per te patur mundesi te vazhdonte universitetin ju desh ta bente maturen ne Shkoder se ne Tirane nuk merrte dot as noten 7!? Une kam vetem nje propozim, duroni te mblidhet dhe konventa e LSI, te marre vendimin per ftesen dhe pastaj ne baze te kushteve qe do kete koalicioni te shfryni e te fryni sa tu merret fryma. Sidoqe te ndodhe, Birisha duhet pjerdhur nga pushteti.

 73. Kundershtari says:

  O z.Andi Bushati: Me vjen keq qe je lodh duke shkruatur gjithe kete artikull duke me dite se nu jeni as deputet, as politikan dhe as gazetare, por jeni gazetaruc qe nuk e ke idene e te shkruarit dhe te kuptuarit qe ngjall vetem panik dhe zemrim ne popull. Ku jeni bazuar ju z.Andi Bushati se per çfar qellimi e ftoi Edi Rama Ilir kokmodhin per te ber kualicion, po si kur te dale e kunderta sa do te vlej ky artikulli jot, me gjithe ate ju keni te drejten tuaj, po per mua nuk eshte e llogjikeshme qe shkruani te tilla artikuj pa e ditur kush do jete qellimi i kualicionit PS-LSI. ky largim i LSI eshte dhe urdher i nderkomtareve para se te shperndahet parlamenti per fushate elektorale, prandaj para se te shkruash nje artikull duhet te mendohesh nje her se çfare konkluzioni do te nxjerrin te tjeret.

  1. bbb says:

   Cfare konkluzioni do dalesh ti psh nqs pas zjgedhjeve ministri i Drejtesise do te jete i LSIse???

   1. Kundershtari says:

    Or ti zoteri po nuk te pelqeu komenti im jeni te lire qe tja jepni voten ku te doj zemra vetem PD-s jo, dhe jam i sigurt se do te me kuptosh deri sa te vije dita e votimit, se une nuk kam qe me PPSH-en dhe LSI-ne por jam me PS-n, kuse per sa i perket per bashkimin PS-LSI do e mesosh me vone, prandaj kuptoj gjerat ashtu si duhen kuptuar.

 74. TT says:

  O Bushat, o legen, nuk ka nevoje te na pershkruash *utin siper te cilit jemi ulur, e shohim vete. Ky komb eshte i teri dhe i beri komb legenash, burrat e shtetit i vrau Enver Hoxha, pinjollet e tyre i la pa buke Sali Berisha, tani do vi ne pushtet ky legeni qe do ti beje te dyja se bashku me ate zhapikun mbipeshe te fshatrave te Skraparit.. te pakten ju gazetarucet te mbanit gjalle nje fije morali ne kete mes.. por e keni te pamundur, me pseudo jeni edhe ju media, sic eshte i gjithe ky shtet,hani ne tasin e ketyre fshatunareve ne politike, shqiperi hesapi.. pseudopolitike, pseudoadministrate, pseudoushtri, pseudogjykata, pseudopolici, pseudoarsim e pseudoshendetesi. Popull bajge.

 75. BAY AREA Ca. says:

  Bushati ben nje analize tellogjikeshme dhe te sakte, pershendetje. Ndermjet shume gabimeve qe ka bere krimineli Berisha, ne fillimete tij si President, ku nje nder to, ishte qe nuk lejoji te krijohej Partia e Homoseksualeve , gei (Gay), kryetar do te ishte themeluesi i saj dora vete Edvin Rama. Kryesia dhe Partia Socialiste, perfundimisht, me tradhetine e rradhes duke bere koalicion me Ilir Berishen e Partine e LS per Interesa ka bere veteVRASJE. Anetaret e simpatizantet e PS te behen bllok e te nxjerrin zvarre nga selia roze e bere LEJLA, Edi Ramen dhe Kryesine qe ka mbeshtetur kete KAR-A-GJOZ.

 76. tarzani says:

  SHKRIM I PERKRYER. URIME!

 77. ari says:

  Mendjendrituri Bushat, Na thuaj nje gje me te mencur Zoteria Jote per te rrezuar Berishen.
  Pse nuk merresh me ate qe thote berisha qe edhe ne se LSI largohet nuk jap doreheqjen, por do bej zgjedhje te lira. Nuk e di se kujt I perket por me duket se eshte e nevojshme per Ju analistet e gazetaret te kapni esencialet. Gjithmone cdo gje ne nje fare menyre e beni ne favor te Berishes. Kaq shume frike keni apo te gjithe jeni ne nje llogore (ne nje bunker…). Pse aludoni me ate qe nuk keni provuar dhe kurre nuk merreni per ato njerez qe keni prova….. Me falni por keshtu veprojne vetem ato, oh si I thonin ne 80 lekesh apo rekrutim… Tung

  1. i zhgenjyer says:

   Ta them une o ari se cduhej te bente Rama:1.te vepronte ne cdo hap me forumet e Ps jo me shoket e vete te bisnesit.2.te zgjidhte me ta me te miret qe do i delnin per zot votes dhe vendit te shkaterruar jo buzequshtit dhe bisnesmentet e tredhur interesaxhinj.3.te frymezonte socialistet duke udhehequr ne aksionin e perditshem antiberishe dhe jo te qahej si pas 21 janarit qe nuk donte te vriteshin per karrigen e tij.Po ti keshtu i rivrave te gjithe o dhjaks.

 78. urtesia popullore says:

  Andi,

  Ky artikull nuk analizon realisht gjendjen, por eshte i mbushur me mllefet qe paske patur brenda vetes per Edi Ramen… dhe qe mezi paske pritur nje moment qe t’i zbrazesh…… Nuk mund te kishte qene ndryshe, lidhjet tuaja me Berishen jane te thella dhe te hershme. Ti tradicionalisht ke shpure uje ne mullirin e Saliut.
  Levizja taktike e Edi Rames diktohet nga qellimi madhor i shporrjes se diktatures se Sali Berishes. Ti ben sikur nuk e kupton dhe perpiqesh te besh mjergull midis njerzeve te ndershem per momentin; Shprehje e karakterit te ulet profesional e nje gazetari pa dinjitet

 79. elvana says:

  une mendoj qe me kte gje qe beri zoti Rama thjeshte i shtoi elektoratin AK-se te Kreshnik Spahiut dhe kte do e tregojne me 7 prill ne demostrate.
  ore Rama sa poshte qe re, tani vota ime do jete per AK-ne.

  1. Landi says:

   Futja kot. Spahiu eshte i dyshimte si vete partia e tij… Fundja pse duhet te besoj tek ai dhe tek topi, dy njerez qe paten pushtet dhe sthane asnje fjale kunder saliut… Dhe fakti qe vijne nga PD-ja na ben te dyshojme nese Saliun e kane ish kryetar apo kryetar 😉

 80. j koresh says:

  socialiste mos levizni nga llogorja. votat PS. lereni bushatin menjane me mendimet e tij as mish as peshk. historikisht ai asnjehere nuk ka mbajtur qendrime 100% parimore. berisha ka qene mjek i hysni kapos dhe klanin kapo asnjehere nuk e ka ngacmuar. andi me qendrimet e tij te maskuara gjithmone ja ka shperblyer berishes. pastaj eshte edhe nje fare xhelozie e preziere me urejtje per personalitetin gjithmone ne ritje te rames qe ka moshen e tij. rama e ka treguar qe po ti besohet pushtet di tperdori me eficence dhe ne sherbim te qytetareve. rama nuk i trembet pergjegjesise dhe sfidave. sepse e di qe del gjithmone fitimtar. ai do ta kuroje te semurin nga korupsioni ilir meta. ashtu si bente krishti me mekataret, u qendronte prane dhe i kurunte shpirterisht. jepjani voten rames, nuk do zhgenjeheni. jepini kohe. do tja gjrje vendin edhe metes.

 81. Drini says:

  Z.bushatti shumica e komentuessve ketu jane emigrante dhe komentojne si duhet te jene qeverite dhe partite politike ne shqiperi. Shume jane idealiste dhe me te drejte nuk mund te kuptojne moralin e politikes shqiptare. Mos thoni moralin e politikes por moralin e politikes shqiptare.Ne emigrantet jemi te shkeputur nga realiteti shqiptar ku mbizoteron llumi, korrupsioni, vjedhja e votes kurveria varferia mizertja.Si mund te flasesh per rilindje shqiptare pa rilindes ku votat vidhen dhe vendet e punes jepen me para dhe me parti.
  Une nuk jam I cuditur me ftesen qe rama I ka bere metes. por nje gje nuk kam arrritur te kaperdije. A do te thote Ilir Meta perseri votoni te rrezojme berishen? Si mund ta thote, eshtee paimagjinueshme kur ai ishte pjese e qeverise dhe nuk levizi as gishtin per te vene drejtesi per 21 janarin.
  Ndersa ju Z.Bushati perveten tuaj paskeni pritur shume nga rama dhe medemek ty nuk te doli ashtu. Kujt do ti mbushesh mendjen ti. Ju dhe soji juaj jeni shume larg ketyre idealiisteve komentatore qe shohin dhe deshirojne modelet e qeverisjes ku jetojne te behen realite edhe ne shqiperi.
  Me keqja nga dy te keqijat berisha-rama, eshte rama z. Bushati mos kerkoni me kot gjilperen ne kashte
  Shpresojme te besh nje shkrim per ilir meten qe nuk cuditem po ta besh heroin shqiptar.Sepse kjo eshte shqiperia.

 82. kanina says:

  Me vjen turp nga vetja per kete qe po ndodh,shpresoja qe kjo LSI te zhdukej nga faqa e dheut dhe jo qe PS ta mbante ne jete,shpesoja te kishte drejtsi e meritokraci ne shqiperin e udhehequr nga PS,por po zhgenjehem,me kujtohet 21 janari ku isha disa metra larg nga Ziveri,Hekurani,Aleksi,e Faiku,te cilet u vrane pabesisht e pa faj,dhe u quajten kokpalar nga horri qe eshte ftuar ne kualicion me PS.turp per PS,bravo i qofte E Braces qe smyll goj,si ti jap vot PS-se une,do ti them vetes budalla,me mir mos voto se sa te tallen me popullin qe ka vuajtur dhe ska buk,ose voto nje te majt tjeter si PSD,PDS ose AKZ-ne e Spahiut.sa keq kam votuar vetem PS dhe tani shiko ca ndodh,n uk e shkruaj emrin evertet se po ta shkruaj do ta kuptoni se clidhje kam me PS dhe sa i zhgenjyer jam.

 83. SI KA MUNDESI KU THON RILINDJE SE KY CUNI I KRISTAQIT PA E OFENDUAR PREZANTON PER KANDIDATE E ARDHESHEM PER DEPUTET TE GJITHE ISH VARTESIT E TIJ TE DIKURSHEM QE KAN PUUAR NE BASHKI E NE MINIBASHKI + DHE TE GJITHE KETA XHAKETAT E VJETRA QE NGA MIMI KODHELI E DERI TEK ED SHALSI NUK QUHEN RILINDJE POR NDARJE DHE PAZERE TE POLITIKES ME MIQTE E TIJ …NDAJ KY PALLA ED RAMA DO TA KET TE VESHTIR TE FITOJE … KA PLOTE TE RINJE QE KAN MBARUAR UNIVERSITETE E QE RIN E SHESIN CUMCAKIZA OSE RIN NEPER KAFENERA SE KETA XHAKETAT E VJETRA SI TE PS QE THON RILINDJE po ashtu dhe keta te PD e kan kthyher PARTIN ne pron private ….Kush janë djemtë e vajzat që PS e qe kryetari i shpall DEPUTET ata vijnë nga familjet me te njohura Komuniste ( KJO ESHT RILINDJE ) AHHHhh ..mjer ju o SHQIPTAR qe jetoni ne shqiperin AKUTE ??

  •. Edvin Rama, kryetari i ri i partisë, babai i të cilit, Kristaq Rama, ka qenë anëtar i Komitetit Qendror dhe anëtar i presidiumit të Kuvendit Popullor dhe nipi i Spiro Kolekes

  • Dashamir Peza, prezantues dhe antar i ri i PS i biri i Myslym Pezës, mbante disa poste të larta në shtetin komunist

  • Ilir Gjoni, i biri i Xhelil Gjonit, sekretar i parë i partisë

  • Ditmir Bushati, i biri i Sulejman Bushatit, sekretarit të Komitetit të Partisë në Shkodër, anëtar i Komitetit Qendror të PPSH-së

  • Ledi Shamku si kerkon qe ti therasin se emri i vertet esht (Enkelejda Shkreli), mbesa e Hamit Shamkut, anëtar i Komitetit Qendror

  • Ilir Beqja, i biri i Hamdi Beqës anëtar i Komitetit Qendror

  • Fidel Ylli, nipi i Karaman Yllit, sekretar partie, ministër Arsimi

  • Alfred Dalipi, dhëndri i Llambi Gegpriftit, kandidat i Byrosë Politike

  • Qemal Minxhozi, i biri i sekretarit të parë të partisë në rrethin Mat

  • Olta Xhaçka, mbesa e Servet Pëllumbit ose dikur theritej

  MISS GJALLICA ( firmat Piramidale qe ben HAJNI tek cdo individ shqiptar )
  ZGJONJU O SHQIPTAR PREJ GJUMIT ZGJONJU …SE ED RAMA PREZANTON RILINDJEN ME MIQTE DHE ISH PUNOJSIT E TIJ…por dhe me disa nga keta ish SPIUNA TE SIGURIMIT SHQIPTAR

  1. Medicina PD

  2. Penicilina PD

  3. Qukapiku PD

  4. Inxhinieri PD

  5. Çiftelia PS

  6. Çorapja GAZETAR PS

  7. Qepa PS

  8. Kodrina PD

  9. Dizenjatorja PD

  10. Financieri PD

  11. Drita PS

  12. Stilografi PS

  13. I vogli PD

  14. Alfons Ballshi PD

  15. Raketa PS

  16. Profesori PS

  17. Shkrimtari PS

  18. Dragoi PD

  19. Cigarja PD

  20. Livadhi PR

  21. Dëbora e re PD

  22. Furtuna PS

  23. Luftëtari PS

  24. Snajperi PD

  25. Proletari PS

  26. Intelektuali PS

  27. Sqepi PD

  28. Doku PD

  29. Bozhuri PD

  30. Plepi PS

  31. Parafabrikati PS

  32. Kitara PS

  33. Ushtari PS

  34. Gjeli PD

  35. Grepi PS

  36. Shishja e qumështit PR

  37. Serbi PD

  38. Çiklisti PD

  39. Fryma PD

  40. Vesa AK

  41. Greku PS ?

  42. Malësori ?

  43. Tigri ?

  44. Vinçi ?

  45. Sapuni ?

  46. Diplomati ?

  47. Poeti ?

  48. Urithi ?

  49. Pëllumbi PDBNJ

  50. Stuhia LSI

  51. Kastori PD

  52. Ekspertja PS

  53. Oxhaku

  54. Bredhi

  55. Iriqi

  56. Komshiu

  57. Osumi

  58. Komandanti

  59. Vigjilenti

  60. Trimi

  61. Kalaja

  62. Fshatari

  63. Rruga

  64. Magazinieri

  65. Nata

  66. Dallga

  67. Kominoshja

  68. Dallga

  69. Piktori

  70. Xhuxhi

  …opinionisti adrian hajdinaj

 84. Rilindasi says:

  Bushat,

  Ky shkrim eshte nje deshtim ne aspektin e nje analisti qe pretendon se je….. Jo se nuk je dakord me koalicionin PS LSI, por nga menyra se si komenton veprimet e Edi Rames……tama si ato grate e liga…

  Edhe Mero ka vrejtje, po i paraqite mendimet e tij ne menyre profesionale …..

  Veprimet e Liderave ne te gjithe boten diktohen nga shume faktore e disa prej tyre per disa aresye nuk mund te behen publike . Nje gazetar me vizion, i pa varur e me principe te ndershme morale duhet t’i marre me mend keto ndryshe ……por ty duket se te mungojn keto cilesi dhe arrin te shkruash kete shkrim deshtak, qe nuk thote asgje per ndryshimet e mundshme.

 85. Besniku i Vitos says:

  Ti Andi e di mire qe gjyshi yt beri c’deshi ne ate periudhen e lavdishme te Partise se Punes dhe vendosi klanin e tij ne te gjitha pikat kyce te shtetit gjakatar te diktatures se proletariatit dhe ukujdes mire qe ai klani i tij te hidhte poshte pallton e komunizmit dhe te vishte qyrkun e demokracise genjeshtare me Salen si facade. Klani juaj sundoi e fitoi ne ate kohe ndaj klaneve komuniste, sundoi e fitoi dhe per 23vjet prapa Sales. Ta gezoni, po qesh mire kush qesh i fundit, se cdo maskaralleku i vjen nje dite fundi. Si ti e klani juaj si Edi Rama njesoj jeni, vetem lufte klanesh dini te beni, po fundi do ta tregoje. Tani per tani o shqiptare vazhdoni ne deshperimin dhe mjerimin tuaj. Keq shume keq jane punet, ne djall analizat dhe analistet hipokrite

 86. fshatari says:

  Bushati!Nje gje e ke harruar!Rama ka forcen ideologjike qe ti binde Rilindasit e zhgenjyer perseri deri ne qershor!E njeh ai kete popull naiv!Tani do i tregoje popullit arsyet e bashkimit me nje prej horrave METES!Dhe Rilindasit marrin zemer perseri!

 87. Agimi, Detroit, Michigan, USA. says:

  Koha therret :

  “PROLETARE TE TE GJITHA VENDEVE -kunder shpellarit – BASHKOHUNI !!!

 88. dhjetoristi says:

  me vjen keq me te vertete per ate shtrese militantesh te majte,qytetare dhe shtetas te ndershem,qe paguajne rregullisht faturat e tyre,dhe qe besojne sinqerisht tek uniteti dhe te lideri tyre qe ua ka dhene perendia!! Lideri qe i percolli deri te ura e lanes ne 21 janar dhe u tha te vriten dhe ata vertet u vrane!!tani u thote te puthin vrasesin dhe ata vertet e puthin!! Ata besuan kur u thane qe ishin sovrani,qe ishin te lumtur e me te pasurit ne mes te evropes per 50 vjet rresht sepse keshtu u tha i madhi tyre!!!ata do i besojne perseri te madhit sepse i madhi do te fitoje zgjedhjet dhe eshte i pagabueshem!!faji nuk eshte i tyre!!!por i madhi ka bere nje gabim kete rradhe!!nuk i ka marre te gjitha masat!!!numeri i ketyre qytetareve te ndershem ka rene!!!nuk jemi me ne vitet 90!!!t

 89. anivan says:

  Andi, sinqerisht me vjen keq qe pozicionohesh me te majten. Ti je gazetar dhe ideali yt me i shenjte duhet te jete pavaresia editoriale. Mos e harro kete. Shqiperia eshte nje llum, nje vend i prapambetur ku pergjithesisht mungon morali dhe ideali. Ti duhet te gjesh forca dhe te largohesh nga simpatite politike. Mos imito gazetaret ne Itali e ne France – vende tradicionalisht te molepsura nga komunizmi dhe fashizmi. Ne bote ka vende me te mira…

 90. LEA says:

  ekonomia 0, kriza ne thellim e siper, ne keto kushte, PS ben nje koalicion me zusken lilo. Ne te gjithe pas tyre me gure ne dore. Ja i goditem, ja i vrame, po pastaj? Nuk rregullohet me ketu , e ka marr ferra uraten, ne jemi popull dembel. kerkoni pune o njerez, se puna do na shpetoje

 91. Albi says:

  Bushati dhe gjithe analistet e tjere shqiptare, nqse PS nuk do te mund te fitonte ne 23 Qershor, do ti versuleshin Rames duke e akuzuar si te paafte te bashkoje te majten, si nje njeri qe i do te gjitha per vete dhe nuk di te ndaje pushtet, si nje aventurier qe le ne opozite gjithe te majten shqiptare per 12 vjet vetem se nuk do te bashkeqeverise me Ilirin, si nje politikan kryenec qe nuk degjoi as apelin e nderkombetareve per bashkim me LSI dhe ndaj humbi.

  Edi Rama eshte lideri i Partise me te madhe ne vend dhe si i tille ka pergjegjesine ta sjelle ate ne pushtet. 2009-a tregoi se ky sistem nuk te sjell ne pushtet edhe kur je partia me e madhe, sic doli realisht PS ne zgjedhjet e 2009. Ky sistem ben fitues ate qe krijon koalicion sa me te madh dhe nje koalicion sa me i madh nuk mund te jete nje koalicion i moralit te kulluar.

  NDAJ GJYKOJENI EDI RAMEN KUR TE QEVERISE DHE JO NE OPOZITE. SHQIPERIA NUK SHPETON NGA HUMBJA MORALE E PS (per moralin e humbjes nuk kujtohet kush), AS NGA FITORJA ME MORALIN AMORAL QE DETYRON SISTEMI, POR NGA QEVERISJA MORALE, VIZIONARE DHE MODERNE.
  KOALICIONI ME LSI NUK E PENGON EDI RAMEN TE ZBATONE PROGRAMIN E RILINDJES.

 92. Erjoni says:

  Pershendetje,
  Nuk dua te komentoj me shume,
  por dua te them qe ndjehemi ligesht dhe pa shprese.
  Njerezit nuk e bejne dot kete vend.
  Ti lutemi zotit.

 93. ciku says:

  Nje gje s’po kuptoj me analistet e leshit dhe komentatoret idealiste, a nuk eshte berisha ai qe po bene cmos te rrije kryeminister duke perdorur cdo lloj hamzai nga e majta (xhuvelin, nanon, meten, islamin etj)dhe tani qe rama po tregohet pragmatist kekojne moralin e humbur. Nuk mund te kerkosh moralin ne nje lufte te pamoralshme. Po vazhduat me moralin i beni nder berishes te qendrooje dhe 4 vite te tjera ne pushtet. Populli (dhe kryesisht socialistet e thjeshte)sot po lufton per buken e gojes. kryesorja eshte te iki berisha dhe klani i tij qe ka monopolizuar te gjithe ekonomine.

 94. Beni says:

  Nuk mund te votoj tashme Ilir Meten, nuk pranoj dot shpk-ne LSI. Vota ime shkon tek PD-ja.

 95. artan says:

  Vaj vatani ,mjer mileti!Moral zero,levizje e bukur shahu.Material per Kaderene.Zoti na bekofte.

 96. ALBAN DEGA says:

  SHANS HISTORIK PER NJE FAQE TE RE NE HISTORINE SHQIPTARE

  – Pa largimin e Berishes dhe Nanos nga lidershipi, ceshtja e demokracise nuk
  mund te fitoje, Shqiperia nuk mund te behet

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  Marreveshja Rama- Meta per nje koalicion parazgjedhor , nese ekziston, eshte nje shans historik per te spastruar skenen politike nga fosilet e dinosaureve ish- komuniste. Ajo do te sillte ne krye te politikes shqiptare nje brez te ri te painfektuar nga virusi komunist.
  Edhe me teper: ndersa Edi Rama ishte disidenti, per aq sa mund te mbijetonte ne ate diktature disidenca, Ilir Meta ishte pjestar aktiv e lider i levizjes studentore kunder katrahures komuniste.
  Marreveshja Rama- Meta eshte nje shans historik per ti dhene fund politikes se konfliktit si mjet per uzurpimin e te gjitha pushteteve ne baze te parimit despotik bolshevik ” Te gjitha pushtetet sovjeteve”.
  Marreveshja Rama- Meta eshte nje shans historik per te pastruar vendimarrjen politike shqiptare nga dy lidere qe kane sunduar duke percare dhe qe percajne edhe sot per te sunduar “per aq kohe sa do te na jape ai lart”, pra perjetesisht njesoj si babai i tyre shpirteror e ideologjik, Enver Hoxha apo “Baba Stalini”.
  Marreveshja Rama- Meta eshte nje shans historik per te nxjerre ne pension historik dy lidere qe kane ricikluar dhe orvaten te riciklojne njeri- tjetrin ne nje xhiron pafund marreveshjesh e pazaresh okulte tipike per Mafian.
  Marreveshja Rama- Meta eshte nje shans historik per fitoren e kauzes se demokracise ne Shqiperi, qe per njezet vjet askush nuk e ka minuar si Berisha dhe Nano, duke e lene vendin dhe popullin me proamerikan e me pro-perendimor ne Bote, popullin qe permbysi komunizmin me kushtrimin ” E duam Shqiperine si e gjithe Evropa”… ” E duam Shqiperine si Amerika demokratike” po aq ne mos edhe me larg se me 22 mars 1992.
  Marreveshja Rama- Meta eshte nje shans historik per ti dhene fund mamutho- korrupsionit Berisha- Nano qe fillon nga vjedhja e votave e perfundon ne qindra miliona dollare mund e djerse, pasuri e gjak te taksapaguesve shqiptare, te bere rrush e kumbulla nga Arsidi e deri tek buzuqet e Asfalise greke, nga pazarlleqet atdheshitese me Athinen e Beogradin … e deri tek Autostrada e Mega- Hajnise kombetare.
  Marreveshja Rama- Meta eshte nje shans historik qe do ta lironte historine e politikes shqiptare nga dy injorante jo vetem te politikes por edhe te ekonomise shqiptare ku njeri mesonte Reganomics duke urdheruar zboristet e mjekesise shqiptare per te qelluar silueten e Reganit, ndersa tjetri doktoronte per shkenca ekonomike duke fshikulluar “kater modernizimet” e Ten Hsiao Pinit qe e kthyen Kinen ne nje superfuqi boterore…
  Marreveshja Rama – Meta eshte nje shans historik qe qe do te hiqte nga kreu i politikes shqiptare dy kokat e “Derrit Mac” Berisha- Nano, qe i ka mbetur ne dore Shqiperise ne menyre jo demokratike, por me vota te manipuluara, te vjedhura fshehurazi e haptazi, e gjithnje te kontestuara pervec atyre te 22 marsit 1992, kur nuk fitoi Sali Berisha, por shpirti demokratik e properendimor i shqiptareve ” E duam Shqiperine si e gjithe Evropa” ndersa ai po e con drejt stepave bjelloruse e putiniste.
  Marreveshja Rama- Meta eshte nje shans historik per ta integruar Shqiperine dhe shqiptaret ne vendin e tyre natyror e krejt te natyrshem, ne Bashkimin Evropian, duke lene mbrapa historise emrat e bemat e tyre qe kaq shume e vonuan kete proces sa natyror edhe te merituar per Shqiperine ne zemer te Evropes.
  Pa largimin e Berishes dhe Nanos nga kreu i kesaj skene politike, nga lidershipi i saj, sic e deshmojne nje det faktesh e deshmish pa fund te ketyre 20 vjeteve te fundit , shteti shqiptar nuk mund te behet , ceshtja e demokracise nuk mund te triumfoje.
  Aresyeja eshte fare e thjeshte: nuk mund te triumfoje kauza e demokracise me nje mentalitet tipik komunist.
  Shqiptaret jane tejngopur me rrenat, me mashtrimet, me pallavrat komuniste dhe neo- komuniste edhe te Berishes dhe te Nanos…
  Ka vdekur pergjithmone koha kur “shqiptaret hane edhe bar… “, ndersa dinosauret e politikes shqiptare hane pasurine e begatine, mundin e djersen e shqiptareve, te sotmen e ardhmerine e tyre.
  Ndaj marreveshja Rama- Meta eshte nje shans historik per ti dhene fund historise 20 vjecare te shanseve te humbura per shkak te politikes se gabuar e krejt te deshtuar Berisha – Nano.
  Askush nuk duhet te kete brejtje ndergjegje per gjoja besen e prere, per shkeljen e “word of honor” apo marreveshjen e xhentelmeneve me ata qe me mijera here e kane deshmuar ne sy te shqiptareve e te nderkombetareve, se nuk kane bese e aq me pak jane xhentelmene.
  Nuk ka bese me te pabesin, thote sovrani.
  Aq me pak ka bese e ” word of honor” ne politike. Nese behet fjale per bese ajo ekziston vetem me popullin e kombin tend.
  E ne kete pikepamje nje marreveshje Rama- Meta eshte shume me e natyrshme se pazari Berisha -Meta… A nuk i perkasin si Rama edhe Meta te njejtit krah politik, te njejtes shtrese sociale, se majtes.
  Si e tille nje marrveshje Rama – Meta eshte nje shans per te ndrequr edhe nje anomali politike e sociale ku e djathta e Berisha sundon me vota te vjedhura e trafikuara e po orvatet te akaparoje te gjitha pushtetet edhe me votat e se majtes e te Ilir Metes!
  A nuk deshmon per kete edhe gjendja kaotike e fqinjit tone jugor Greqise me nje histori mijeravjecare demokracie, ku lindi vete kjo fjale magjike! Aq me teper qe po vazhdoi ky kaos duhet te pergatitemi qe te presim edhe refugjate greke !
  Marreveshja Rama- Meta, nese ekziston, eshte nje shans historik per nje politike ndryshe, per nje politike te popullit, me popullin e per popullin, qe eshte shpirti i demokracise!
  Marreveshja Rama – Meta eshte nje shans historik per nje faqe te re ne historine e politikes, te shtetit dhe te demokracise shqiptare!

  1. nastradini says:

   AMAN SE NA PLASET SHPIRTIN ME DACIBAO KOMUNISTESH!

   Mareveshja Rama-Meta eshte shansi historik i Nexhmije Hoxhes qe te vazhdoje KAUZA e Partise se Punes me amanetin qe la para vdekjes burri i saj sadist. Kjo Kauze qe urdheron Alban Degen, sigurimisin e ATSH-se se Enver Hoxhes te shkruajne brockulla komunistesh pertej oqeanit ne gazeten TEMA si carcafe dacibao te Revolucionit Kulturor kinez. Kjo kauze ka urdheruar edhe koalicionin Rama-Meta per te vazhduar KAUZA e vjedhjeve dhe mashtrimit dhe per te mbuluar keto vjedhje dhe mashtrime te vazhdojne edhe vrasjet e mjeraneve ne bulevard apo Gerdec, kriminelet te dalin pa faj si ENGJEJ biblike dhe te qendrojne ne pushtetin e korruptuar totalisht. A i ke bere pyetjen vetes o Alban Dega nga ATSH-ja e Enver Hoxhes, si do ta binde Edi Rama Ilir Meten per taksen e tij PROGRESIVE dhe ZERIMET komuniste fiskale kur ky ryshfetci u deklarua totalisht kunder tyre? Si do ta denoje tani Edi Rama Sali Berishen per krimet e tij qe permend edhe ti ne dacibaon tende kur ne krimet e Saliut ka pjese edhe ortaku i tij Ilir Meta? Si do ta fale Edi Rama Ilir Meten dhe do ta shpetoje nga Drejtesia per videon e Dritan Priftit, qe shkaktoi edhe 21 janarin? Si do te RILINDE Edi Rama Shqypnine kur ka flakur ne hale MORALIN dhe po RINGJALL korrupsionin akoma me te frikshem se ai i Sali-Metes me koalicione mafioze komuniste me urdher nga Internacionalja e deshtuar socialiste? Stanishevi ra kokeposhte nga posti i kryeministrit me dajak nga populli i tij per korrupsion te papare, Papandreu si kryeminister dallkauk falimentoi Greqine, Pitela nuk ka arritur asnjehere ne drejtimin e Italise te gjithe keta i japin urdhera koalicioni Edi Rames dhe i drejtohen njeriut me te urryer nga shqiptaret, rushfetciut dhe mafiozit Ilir Meta me ledhatimet komuniste: “Shoku yne i dashur…” Prandaj AMAN boll me dacibaot e tua o Alban Dega nga ATSH-ja e Enver Hoxhes se na plase shpirtin, prandaj edhe nastradini ben papushim apele ne TEMA:

   AMAN SE NA PLASET SHPIRTIN ME DACIBAO KOMUNISTESH!

   1. ALBAN DEGA says:

    MESO ABC E POLITIKES ….

    E vetmja tacibao komuniste eshte kjo pacavure e jotje ne mbrojtje direkte te sundimit komunist, bolshevik te Sali Berishes.
    Nese cdo lexues e komentues objektiv pranon se e keqja me e madhe e Shqiperise eshte sot pushteti i pakufi dhe total i stalinistit te fundit ne Evrope, Sali Berisha dhe klani i tij kusar e vrastar, atehere cdo e keqe me e vogel eshte me e mire!
    Nese pranojme realitetin e sotem shqiptar ku pushteti pjell jo vetem krim deri ne ekzekutim sekret apo publik pa vendim gjykate te shtetasit shqiptar ne 1994-en, ne 1997-en, ne 1998-en, ne Otranto… ne Gerdec ne Bulvardin “Deshmoret e Kombit”, por edhe impunitet, korrupsion, para krimi dhe pasuri pa fund e pa ane per kriminelin dhe regjimin gangster ne fuqi atehere cdo rrugedalje, cdo alternative e tij eshte me e mire se kjo e sotmja!
    Te bashkohesh kunder tij eshte jo vetem akt historik por edhe detyre qytetare e kombetare!
    Te percesh e te percahesh kunder tij eshte vetvrasje politike dhe kombetare!
    Ndaj , te sugjeroj te mesosh ABC-ne e politikes para se te shkruash tazibao mjerane prej idioti te vetdeklaruar dhe maskuar pas ferrabve te pseudonimeve, prej ku gjuan tamam si cubat e Berishes dhe te Milloshit !
    Tacibaot dhe shpifjet tua jane tipike komuniste dhe injorante. Nje fakt vlen me shume se njemije tacibao dhe shpifje prej gangsteri te Berishes…
    Ishte komunizmi qe hengri vetveten kur askush nuk kaperdinte me pallavrat e tacibaot komuniste.
    Demokracia ka si arme faktin, te verteten… E vetmja gje qe rrezon nje fakt eshte nje fakt i ri me i forte ose nje zbulim i ri jo tacibaot dhe shpifjet tua prej cubi te Berishes & co.

    1. anticensurë says:

     alban këtë përgjigje po ta jap jo për replikën me nastradinin por për shkrimin që ke bërë për shansin historik!
     thjeshtë dhe shkurt je një koqe gomari që fluturon me presh në bythë!qënke një debil që se paske shokun!në takimin e ngalës së lalëzit kërceve si gjel me tënjëjtën teori!ishte një vit më parë!
     më pas atë që pështyve e lëpive në disa shkrime të tjera!!sot po na del me të njëjtin gomarrllëk deri në injorancë!
     nastradini të ka dhënë mundësinë ta bindësh nëpërmjet disa pyetjeve,të cilat ti nuk mund ti përgjgjesh!sepse në këtë kohë ti sheh njëoportunitet përfitimi personal!mbështetjen e diktatorit të RADHËS!
     ky debil mashkull i lindur në tiranë nuk ka për të fituar or debil i lindur në tropojë!!!jo për gjë por është koqe gomari si puna tënde!
     ps:po të mbajtën nervat mos më këthe përgjigje!përndryshe harxho kohë dhe shto budallallëkun tënd!!

  2. U kry bac! says:

   Me duket se keni bere nje gabim ne te shprehur. Ne vend te “shansit historik” duhet te kishit shkruajtur “shans i dobishem per momentin”. U kry bac!

 97. Ilir says:

  Na duhet te gjitheve te falenderojme Arvizun dhe amerikanet e tjere te mencur te cilet na e dhane edhe nje here mundesine qe para se te shkojme tek kutia e votimit ta kemi mire parasysh fytyren e Edi Rames,ate te verteten,pa makiazh.
  Kush pret ndonje vend pune ne tatime,dogana,polici e administrate,premtuar nga emisaret dhe klientet e Edi Rames,do ta votoje Ramen(dhente zoti te mos zhgenjehen e para sepse 30-40% e kane prape ne dore skrapistet dhe e dyta sepse Rama nuk eshte aq burre me te tijte per ti ndihmuar sic jane Saliu dhe Meta)
  Kush eshte demtuar drejtperdrejt nga Saliu dhe maloket e tij,aq shume sa qe do vetem te ike Saliu dhe nuk i intereson me se c’vjen me pas,do ta votoje Ramen.
  Por sa jane te gjithe keta?Mund te jene shumica e 600.000 votuesve antiberishe qe deri dje votuan per Ramen,por kurre nuk jane dhumica derrmuese.Kjo edhe sepse sot kane alternativa se per ke te votojne.

 98. vlora 1 says:

  Bushat pijedashesi e ke degjuar shprehjen-e megjithate ajo rrotullohet-
  ose shprehjen -ushqim per qente-
  Kur do besh ndonjehere gazetari te mire Bushat apo e ke vendosur te dalesh ne pension si nje gazetar medioker dhe oportunist.Te fala Fevzos po ma pe dhe thuaji qe doktorit po i bien breket

 99. tata says:

  z. Bushati, pse thua “Ndërsa ata që kërkonin të besonin tek ëndrra, do të vazhdojnë të mbeten të zhgënjyer” !!!! te zhgenjyer jemi shume por mos harro, kemi voten ne dore dhe mire do te ishte qe kete vote te mos ia hedhim Edi Rames. mbase keshtu do te mesoje qe nuk eshte politikan dhe q e duhet te largohet. Z. Gjinushi tha dje, te pastrojme shqiperine nga Berisha dhe te Majten nga Ilir Meta. shume mire do te ishte, por duhet pastruar edhe nga Edi rama.

 100. Claus says:

  Per Maryn,

  te pershendes dhe te uroj perseri qe dhe sot te kesh nje mengjes pa emocione. Ndonjehere ato jane te dobishme, ndonjehere jo.
  Une dua ta filloje diten me pak shtres, e cila me jep nje rritje adrenaline duke ndikuar ne tere ndryshimet e zixhirit fiziologjik se bashku me emocionet, te cilat natyrisht do te rriten pak. Do te ishte nje jete e merzitshme pa to.

  Tani pak per tematiken e dites;

  Lexoj ketu “ulje gjakrash”, thirrje per pragmatizem, disa na bejne krahasime me Luften e Dyte (qesharake), disa perse ashtu dhe perse keshtu, ndersa pjesa tjeter dhe me plot te drejte kane akoma proteste dhe revolte ne shpirt.

  Te gjitha ne rregull, jane njerezore, por a eshte njerezore qe te tallesh per 20 vjet me elektoratin e majte? A eshte e drejte te tallesh nga Fatos Nano, nga Ilir Meta, perseri nga Ilir Meta dhe tani nga “jashteorbitali” Edi Rama?
  A eshte tallur ndonjehere Sali Berisha me elektoratin e tij? Me gjeni nje rast.
  E pra kemi te bejme me nje mase qe per ideale te jep voten dhe jo per syte e bukur, per ideale te nje jete me te mire dhe me te moralshme se besojne kur degjojne retorika programesh dhe idesh.

  Nga ana tjeter kam pershtypjen se po ky elektorat eshte i kapur nga “Sindromi i Stokholmit”, e genjen, e mashtron, per parti dhe vote hidhet si lecke nga puna, rrihet, vritet si ne Gerdec dhe 21 janar dhe prape….te jep voten.
  Po perse nuk dinin dhe keta te votonon LSI-ne dhe te zinin nje vend pune? Nuk dinin keta te rrinin ne shtepi ne ate 21 janar per te mos u vrare neper rruge?
  Dhe pastaj te hash dhe epitete “kokepalare” dhe “te parapambetur”! Dhe nga kush pa? Nga zgjebaraket politike Ilir dhe Sali.
  Jo, nuk mund te rrinin, sepse besonin, shpresonin.

  A di Maryn si tallej Elisa Spiropali me te rinjte e Kenetes ne Durres?
  Papunesine PS do ta luftoje duke i dhene te rinjve mikrokredi per tu vetepunesuar!!!!
  A thua se te rinjte e Kenetes ne Durres jane Bill Gates-a dhe Zuckenberger per te filluar bizneset e tyre nga garazhet dhe me “shpikjet” do te punesojne te tjere dhe do te ngrejne ekonomine!!!!
  (Shume-shume shitje bananesh mund te benin)

  Eshte teori e nje tipi ekonomist nga Bangladeshi qe u jepte njerezve ne Afrike 20 der 25 dollare per te ngritur nje biznes per tulla qerpici.
  E pra ajo Spiropali, e shkolluar ne USA se bashku me Erjon Veliajn perse nuk qendruan ne Amerika, kredi mund te marresh atje shume lehte dhe ti hynte nje biznesi, por u kthye ne FRESH (si emer pijesh freskuese) dhe te shpjegon neper fshatra brockullat e rilindjes?

  Ku mund te gjesh te tille morali neper bote kur nje parti kalon pa gje te keq neper kufoma, nga njeri pol ne tjetrin dhe me e keqja merr ftese zyrtare nga PS-ja pa kerkuar as faljen me te vogel per ato krime dhe rrenime qe ka bere aty ku ka qene?

  Pra del hapur qe per pushtet Rama ben gjithshka. E kane thene tere teoricienet e PD-se Fevzi dhe Frangaj, e ka thene dhe Bushati dhe paska patur te drejte.
  Nuk kishim nevoje per rotacion ndyresirash, por ndryshim ne menntalitetin qeverises.
  Atehere me mire te rrije Berisha dhe 8 vjet, se aq mund ti jape Zoti se sa Rama 28 vjet me politike halucinante dhe te pallogaritshme dhe hajde ta heqesh pastaj.
  Vendimet i merr gjithmone vetem, pa te tjere dhe gjithmone ne prill.

  I pari e hoqi murtajen nga vetja, por e mori rilindasi Rama.
  Nuk ka gjenaral qe fut murtajen ne fushim se ha koken e ushtrise dhe te tijen bashke.
  Kur lexoj disa komente ngre pyetjen:
  Eshte hedhur FRESh-i ne sulm neper forume online, apo njerezit pranojne akoma te vazhdohet te tallen me ta?
  Une per vete nuk pranoj.
  Kisha shanse te merrja statusin e vezhguesit nga institucione dhe organizata nderkombetare per te “ruajtur voten” e shqiptareve dhe per kete e kisha ndare mendjen mire duke patur parsysh dhe humbjet financiare, por dje u terhoqa per “arsye shendetsore”.
  Nuk mund te ruaja dhe te mbroja voten e Ilir Metes. Nuk me lejonte morali dhe dinjiteti. Nuk mund ta lija dinjitetin tim ne duart e Ilir Metes dhe kompani. Jo i nderuar.
  Te pershendes.

 101. Tonny says:

  Jam pjeserisht dakort me logjiken e Bushatit per koalicionin me Lsi. Por duhet te kemi parasysh qe kur ben koalicion Berisha me LSI nga po ky analist quhet “mjeshter i koalicioneve” kurse kur ben Rama quhet tradhetar. “Plani 2 vjeçar do te sjelle begatine” ka qene nje parulle ne filmin Perballimi. Epo une nuk besoj qe fitorja e se majtes do te sjelle “begatine”. Nuk behet politike me idealizma. Kur je perpara votimeve cdo gje eshte matematike. Do te jete katastrofe qe ne emer te idealizmit e majta te humbiste dhe te ishim prape ne doren e ” byrose politike te re” ( e kam fjalen thjesht per aftesine e ministrave dhe keshilltareve te tyre). Mos harojme gjithashtu se ky eshte realiteti shqiptar sepse po te kthehemi pak ne kohe do te themi qe jane gjykatat qe e bejne te duket ky koalicion (natyral) kaq i shemtuar. Po te ishte denuar Meta do te kishim ndryshim pushtetesh perpara nje viti apo jo? Matematka eshte e ngurte ashtu sic thote edhe shprehja ” 2-shi sado i madh qe te jete prape eshte me i vogel se 3 -shi….”

 102. anticensurë says:

  dueli ndërmiet platonit dhe aristotelit ka qënë i përjetshëm!dueli ndërmjet individit dhe popullit!
  unë si popull dua platonin e pastër të ndershëm,po prap unë si individ dua aristotelin,realin jetën e përditëshme me kompromise të pista,që më bëjnë të jem më mirë se njeriu tjetër që kam në krahë!!!
  këtë e shkruan fare mirë dhe bushati!
  por ai nuk ka llogaritur se ne nuk jemi as fëmijë dhe as ëndërrimtarë!jemi një përzjerrje ndërmjet të dyve!aristotelit dhe platonit!harron se ne nuk jemi politikanë makiavelistë!harron se ne nuk kemi kërkuar H2Onë e pastër tek rama a tek politikanët e tjerë!ashtu si nuk duam të kemi makiavelistët sociopat si sali berisha!!
  ne si popull kërkojmë atë gjënë e thejshtë që të funksionojë shteti ligjor,që të jemi pothuajse të barabartë para ligjit!që punonjësi i administratës të mbajë vëndin e punës për aq kohë sa është i aftë dhe vepron në përputhje me ligjin e shtetit e jo të partisë!
  bushati me a pa të drejtë këtë zëmërim opozitar,popullor e barazon me ata njerëz që presin ti zënë ose rizënë vëndet e punës në administratë,pas hikjes së PDsë së saliut!ai na barazon me atë që unë do ta quaja PSnë e edit!megjithëse kundërshtarët më të mëdhenj janë ata që nuk kanë lidhje me punën në administratë ose janë emigrantë!dmth janë njerëzit që janë në një farë mënyre më idealistë,më shtetërorë!sepse nuk kanë asnjë interes personal!
  megjithatë ky është një shkrim i hapur dhe për mendimin tim pasqyron edi ramën në mënyrë më të përmbledhur dhe të shkruar shumë më mirë se ajo që ne komnetuesit e temës e bëjmë përditë!!!!
  ky veprim ifundit i ramës nuk bëri gjë tjetër veçse e barazoi atë me berishën!të paktën me dëshirën e marrë për pushtet!
  pjesa tjetër do të mbetet për tu vërtetuar!do të jetë po aq vrastar sa dhe berisha???
  kur të marë pushtetin!
  SHPRESOJ QË JO!
  kjo që po ndodh në shqipëri me politikën po çon drejt një kolapsi total politik,ku do të ndahet shapi nga sheqeri!ndoshta kjo do të na çojë drejtë një rrevolucioni për të evluuar!!!
  shpresoj që të jetë koha që shqiptari të fillojë të civilizohet!!!
  ps:një gjë më bëri përshtypje si veçanti tek bushati!është,duke qënë se nuk i kam lexuar të gjithë shkrimet e të gjithë gazetarëve,i pari që ka arritur të kuptojë dhe të përmëndë ndryshimin ndërmjet “RROTACIONIT dhe NDRYSHIMIT”!!!
  ROTACIONIT të ramës!!
  NDRYSHIMIT që kërkon populli!!

 103. sul korriku says:

  Mendoj te trajtoj 2 ceshtje:
  1. Shumica e atyre qe shprehen kunder marreveshjes (perfshihem dhe une)kane kaluar neper mend edhe bindjen se, Berisha me gjithe pushtetet qe ka zaptuar, mund te largohet nga pushteti vetem nepermjet eliminimit fizik te tij.
  (Berisha duke i lexuar me vemendje keto mendime ne popull, ka arsyetuar te qarkulloje me antiplumb)
  Imagjinoni Berishen ne Pushtet edhe 4 vjet te tjera. Nuk mund te falim 12 vjet te jetes tone duke pare e degjuar vetem TV Berishen!
  Atehere ta largojme Berishen nga Pushteti me nje rruge me elegante se ajo mizore:MEIMORALITET. Imoralin ta largojme me armet e tij: me imoralitetin.
  Pas “vdekjes” politike te Sali Berishes le te mendohet nje rruge tjeter imorale per imoralin Meta.
  2. Prisni e degjoni kur te dale ne skene (nga kazinoja)Fatos Nano dhe te kerkoje te udheheqe te pakenaqurit. Madje po cuditem qe eshte vonuar!

  1. anticensurë says:

   sul o grur i vonuar
   po e filloj nga e dyta!
   _ndoshta dhe nanos i vjen turp të futet në atë imoralitet që po na propozon ti në pikën e parë!ti ka mundësi që “k..in e lan me k.r”!
   _imoraliteti nuk mund të shërohet me kurvëri mor shpirt,sepse për të këthyer në rrugën e drejtë,morale,një femër të shtëpisë,nuk besoj se do ti nxirrje në rrugë gjithë femrat e ndershme!në fund nuk do të kishe gjë tjetër si prodhim veçse bijë kurvash!!
   ps:metaforën e fundiot mos e merr si personale është një përgjithësim!
   sa për emrin merre si personale!

 104. rea says:

  ky artikull eshte mllefi i klanit Kapo, kurre nuk do jene te kenaqur Kapot me shoke sepse kurre nuk do te jene ne pushtet, nuk kane kellqe.

  1. Era says:

   Po ti e ke je mi e klanit Koleka?

 105. Dhe EDUSHI u be langaraq aman mor njerez po kaq KURVE qenka kjo politika.Me kete qe beri EDI tani dhe nje here m´u mbush mendja qe sdo te votoj kurre.Te gjithe nje SURRAT KANE

 106. adi says:

  po mor po mllefi klanit Kapo…pse flisni budadalleqe…
  Gjithnje e keni hallin tek armiku jashtem..ai ua ka gjithnje faji.Bushati, Berisha, Fevziu, Meta..etj
  Po armikun e brendshem e harruat??? E keni ne krye te partise….
  Nuk merreni me problemin qe trajton shkrimi (qe eshte per hir te se vertetes nje analize perfekte) por me ate qe e ka shkruajtur.
  Sa keq eshte ne Shqiperi te kesh ideale…se per hir te idealeve ti futesh ne cadra ne greve urie, por papritur vjen nje urdher te dalesh dhe pse nuk u arrit asgje…del ne proteste e vritesh, por papritur vjen urdhri te bashkepunosh me ate per te cilin dole ne demostrate….edhe ne te gjitha rastet kur ka sakrifiva te tilla ai qe jep urdhrin per te hyre e per te dale, nuk eshte ne llogarore me ty..jooooooooooo
  Sepse ai eshte gjeneral. Ai as mund te mbaje greve urie..dhe as te haje ndonje shkop kokes…ai ha vetem ngjala e ben pazare….
  Dhe thone pastaj se komunsti eshte i pari ne sakrifica dhe i fundit ne pretendime….

 107. I.Troplini says:

  Idiote te dobishem te nje kauze qe nuk ishte.!!!

  Nuk jam i sigurte nese kauza per nje Shqiperi europiane, per nje atdhe tonin ku e drejta sundon dhe jo degjeneratat e kesaj rrace,,,nuk na egzistoka me, vetem e vetem se nje palopolitikan si Edi Rama, vendosi te cjerre masken dhe te tregoje vetveten “lakuriq”, ashtu sic eshte ne te vertete. Kjo kauze do egzistoje per sa kohe nuk eshte bere realitet dhe do kete si bartes te saj ato vajza e djem shqiptare qe nuk duan te harrojne vendin e tyre, qe nuk duan te pranojne statusquone ne te cilen e kane shkerdhyer vendin njerez si Edi Rama dhe “Kryeministri” i tij Ilir Blloku.
  Nese Edi Rama mendon se eshte i zgjuar dhe mund tu tregoje gjuhen atyre shqiptareve qe i besuan pallavrave te tij per nje rilindje kombetare, atehere i duhet thene qe i ka bere hesapet pa hanxhine. Koalicioni i hajduteve nuk do te kete mundesine te marre asgje. Shqiptaret jane te vuajtur por jo budallenj.
  Jam kurioz te di se si do kete mundesine te shohe ne sy familjaret e Aleks Nikes dhe tu spjegoje qe ai qe ia quajti djalin pas vdekjes kokepalare na qenka “burre i mire” dhe ia vlen ti besosh.
  Edi Rama eshte perfaqesuesi politik i kurverise shqiptare, i hajduteve te pasurise kombetare dhe i vrasesve te atyre qe dalin te protestojne per nje Shqiperi me te mire.

  1. Nger Dheshi says:

   Po ti qe shan si i terbuar mos je gjoja me i mire?

   1. naimi ny says:

    I.Troplini eshte nje nga komentuesit me te qarte dhe me te ekulibruar dhe e pershendes qe ka bere nje nga komentet me te spikatura;shkurt dhe sakte.
    Edi Rama me kete veprim ka dale “lakuriq” i teri .Duket qe kjo eshte nje loje e kellefave ambasadore te cilet zakonisht struken 2-3 dite deri sa te kaloje kjo stuhi ne goten e ujit te krijuar nga ato vete.
    Falemenderit Troplini i Durresit

    1. Nger Dheshi says:

     E falenderon se ka shkapelyer gojen duke share apo per cfare?

  2. luke says:

   Shume mire lini Berishen ne pushtet se ai ua fut para e mbrapa juve.

 108. Edison Rrypi says:

  Siç e parashikuam dje,komentet,debatet, mllefet, shfryrjet e inateve apo dhe shprehjet e gëzimeve të papërmbajtura,të atyre që shpresojnë të zhvatin ato pak “thërrime” ,që ende kanë mbetur pa u vjedhur,do të vazhdojnë për një kohë të gjatë në mjedisin tonë mediatik…Madje,ato do të shtohen në progresion gjeometrik,përmpes rrjeteve sociale fill pas vendosjes së qeverisë mafioze Rama+Meta end company.Mendoni se si ministrat e Ramës dhe të Metës në këtë situatë tejet varfërie do sofistikojnë korrupsionin e “Rilindjes kombëtare” duke e zhvatur popullin dhe pasurinë e tij,ashtu siç i shpëtoi goja “ministrit të ardhshëm ” të Ramës,Shqalsit gjatë debatit në Top Story të S. Ballës(ai tha se ne nuk do vjedhim kaq hapur sa ju të PD-së)Do të përsëritet i njëjti fenomen që populli i shkretë,për shkak të vuajtjeve më të tmerrshme që e presin pas keqqeverisjes e korrupsionit galopant Berishian dhe humnerës ekonomike ku e ka çuar ai vendin,spiralja e nostalgjisë,do të rrikthehet përsëri tek ai, Berisha.Arsyeja e këtij kthimi do të jetë fakti se zhvatja e popullit nën regjimin Rama+Meta(ndryshimi në kët rast, qëndron vetëm te kohëzgjatja e papërcaktuar e qeverisjes)kësaj radhe do të jetë shumë herë më e ashpër.Dokrrat elektorale të Edi Ramës për “gjoja rilindje kombëtare” të Shqipërisë dolën në sipërfaqe, dhe kjo në fakt ka një të mirë,pasi mashtrimit në fund të fundit, i doli boja dhe kushdo që vazhdon të besojë e shpresojë për ndryshime pozitive të cilësisë së jetës(këtu përjashtojmë grupet mbështetëse mafioze të Rama+Meta),pastë vehten më qafë.Për masat e gjëra të popullit mbetet urgjente sensibilizimi mbarëshoqëror,për t’u ndërgjegjësuar e organizuar në formacione jashtë ndikimeve partiake(një lëvizje e vërtetë dhe e pastër rinore),me bindje të thella për të luftuar me mjete demokratike,protesta të fuqishme kundër kastës së vjetër politike (mbi 20 vleçare),që ka molepsur shoqërinë shqiptare.Kuptohet se kjo është e vështirë por jo e pamundur të realizohet.Indiciet ekzistojnë për t’ja nisur në çdo moment kohor,por sa më shpejt qa më mirë do të jetë.Ndryshe,rotacioni i kriminelëve,hajdutëve dhe mashtruesve do të vazhdojë aktivitetin e tij në shekuj,pa ja bërë syri “tërr”,ndëkohë populli vetëm sa do të bëjë krahasime se kush hajdut ishte më i mirë.Thirrja është:zgjohu,shkundu dhe organizohu, o popull mjaft durove,sille pranëverën e vërtetë në vendin tënd.Vetëm kështu mund ti afrohesh mentalitetit evropian….
  Në këtë këndvështrim në pararojë të nxitjes(format mund të jenë nga më të ndryshmet) dhe thirrjeve për tu organizuar,i takon komunitetit intelektual jo të joshur e të korruptuar(të pa ndikuar nga bindjet partiake)nga pushtetarët.Më mirë të mos bëjmë “gangam still” nëpër rrjetet sociale,por t,i shfrytëzojmë ato për organizim kundër kastës.Mos t’ju duket e pamundur që një “Grrillo shqiptar” është midis nesh.Atëhere ta inkurajojmë me mbështetjen tonë……

 109. doleci says:

  Kam menduar se ne PS ka njerez me personalitet,ne ditet qe vijne pres ta verifikoj kete mendim. Do deshiroja te degjoja ne medja zera si Mimi Kodheli, Arben Isaraj, Ilir Bejtja e ndonje tjeter te keti lloji, mbasi Erjon Bracja foli, per te cilet kam nje opinion pozitiv. Nese dikush i njeh per tjetr gje i kerkoj falje.
  Pa LSI nuk fitojme – thote Rama qe do te thote se ai po e mashtron popullin per keq-qeverisje e per korupsion e per shume e shume te tjera.
  Shkurt, u shtua dhe nje ne listen e njerzve qe i bejne keq keti populli.

 110. Ja dhe kurriozi tjeter i tipit haxhi qe mezi e ka mbajtur vendi per te shfryre hapur dufin ndaj kryetarit te socialisteve. Ky qe te zhgenjyerit e momentit i konsideron si “idjote te dobishem” duket se po i afron dita qe ti ule ato puplat laramane. Vetem kur te shohe se si do t’i pikojne qurkat mbi kemishen e zhubrosur do ta kuptoje se analiza te tilla nuk ndikojne pozitivisht per te bere kariere gazetareske. Nuk eshte “zgjuarsi e dobishme” te dalesh para publikut si gjel qurs dhe te prezantosh nje permbledhje te dhenash per nje person te vetem dhe te lesh ne erresire te plote “bemat e bujshme” te ndonje figure tjeter po aq te rendesishme.

  Kesaj i thone anashkalim me vetedije i realitetit vetem e vetem per te bere te mundur coroditjen e mendjes se lexuesve, per te cilet ky “mendjendritur” nuk tregon as edhe respektin me te vogel.

  Me sa duket ketij ka filluar ti kruhet si shume koka nga ndonje mize qe mund ti jete strukur nen kesule. Menjehere pas aleances se peshuar mire ne kandar ky njeri i njeanshem ne mendime duket se eshte informuar gabimisht per mundesine me te llogjikshme te rezultatit te votimeve. Prandaj dhe qellimi kryesor qe kjo “gardeline arbitrimi” i ka vene si detyre vetvetes, pa perjshtuar mundesine e marrjes persiper te ndonje detyre te posacme, na zbardhet fare qarte.

  Ne shkrim vihen re edhe disa hollesira qe kane te bejne me moralin e dallgezuar qe fshihet brenda disa egoisteve qe me “idete e tyre te avancuara” mundohen me forma nga me te ndryshme te ndikojne drejtperdrejt tek lexuesit per ti frymezuar ata te shkojne pas bindjeve te tyre apo edhe te ndonje eprori.

  Gaboheni rende zoteri! Vafte ne te semes ky kodosh rezultati, por ate qe kemi marre persiper do ta cojme deri ne fund se deshira jone do te permbushej vetem sikur te na:

  rikthehet qetesia dhe siguria qe na ka munguar nder vite,

  rikthehet kultura dhe etika e se folurit,

  rikthehet punesimi edhe ne skajet me te largeta,

  rikthehet furnizimi me uje te pijshem dhe me energji elektrike,

  rikthehen kanalizimet dhe drenazhimet per te na mbrojtur nga permbytjet masive,

  rikthehen gjelberimet dhe bukurite natyrore duke parandaluar cpyllezimet shtazerore,

  rikthehen parqet clodhese, te zhduken gomeret nga plazhet qe te fuqizohet turizmi, etj. etj.

  Po te shkundesh mendjen zoteri do te gjesh shume e shume ngjashmeri me keto qe sheh me siper. Prandaj dhe shume e shume te zhgenjuer (ju nuk jeni i tille!?) po kalojne me te drejte nga ana e ndryshimit. Dhe ai do te behet me pahir edhe sikur idhulli juaj te mos e deshiroje nje gje te tille.

  Zoteri ben mire te heqesh nga servilizmat e tepruara, se ato nuk i sherbejne aspak karieres se nje njeriu te denje per te cuar shoqerine perpara. Mesohuni te spastroni kaplloqen nga mbeturinat perpara se te merrni guximin e te shpalosni gjuhen per te ofenduar lexuesit me shkrime te njeanshme. Shpresoj mirekuptim prej jush se nuk jeni aq naiv sa dukeni ne pamje te pare.

 111. gjergji usa says:

  Eshte e drejte e autorit te shprehe mendimin e tij ne lidhje me kete “martese gay” nga minusi te plus infiniti.Tashme lexuesit dhe komentuesit e Temes pothuajse e dine stilin kopil te te shkruarit te Andi Bushatit qe per perkedheli po e quaj Çuni i Veres (Ç.V.)
  E them qe ne fillim qe shprehja e tij “idiotët e dobishëm” duke aluduar per komentuesit on line tregon se i ka hyre vetja ne qejf dhe do te beje rrolin e kapos si top-analist.

  Jam dhe une 101% kunder ketij veprimi te EKR per shume aresye por nuk mund te arrij te barazoj vrasesin e 21 Janarit SRB e te mafjozit IRM me nje qytetar si EKR qe u vra moralisht dhe politikisht ne masakren e bulevardit.Por mos harrojme braktisjen dhe injorimin qe i bene qytetaret e Tiranes 4 deshmoreve midis tyre dhe Ç.V.qe u shpall pucist”tip djale mamaje” dhe u fsheh me jave te tera nga Tirana.

  Ajo qe nuk me pelqen te ky shkrim eshte se thote te vertetat e vogla fare dhe nuk ja mban apo i shmanget te Vertetes se Madhe.Kete lloj perdredhje e kam vene re te shume gazetare si Muc Nano etj. qe kane filluar ne nje fare menyre te dhjamosen nga idete e dobishme dhe vizionet per te ardhmen.Kane filluar te henriçilizohen…

  Para pak muajsh nje gazetar si tipi i Ç.V. beri nje artikull ne lidhje me “perplasjen” e historive te te tre shqiptareve ne Palo Alto te Kalifornise.
  Ne fillim permendi Kosta Bajraben, mender akademiku qe u kap duke vjedhur nje portofol me vlere 230 dollare pastaj permendi nazistin Xhaferr Deva i cili ka jetuar atje dhe ne fund permend Almir Rrapon si “rezident” i perkohshem i ketij qyteti.

  Ajo qe binte ne sy te ai shkrim tip Ç.V. ishte se kishte perdorur tere talentin e tij kunder K.R per vjedhjen e nje portofoli dhe mire beri ,ndersa per kriminelin fashist XH.D.dhe supermafjozin e “penduar” A.RR. shkruante fare perciptas.

  E prura kete shembull se tregon ne menyre domethenese se qyteti Palo Alto i Amerikes me tre shqiptaret problematike paraqet cuditerisht ne menyre te sakte prezantimin e egzemplareve te tre partive kryesore ne shqiperi dhe raportet e tyre me admistraten amerikane.

  -PD=Xhaferr Deva nje idhull i kriminelit SRB te cilet kane te perbashket se vrane qytetare te pafajshem dhe u toleruan ne e menyren me te cuditeshme nga segmente te admistrates amerikane.

  -LSI=Almir Rrapo eshte nje mafjoz teper u rrezikshem , mik personal dhe shok armesh me IRM dhe burgosja e tij ne shtetin amerikan duhet te sillte doreheqjen e drejtorit te LSI per aresye morali minimal .

  -PS=Kosta Bajraba eshte etaloni qe shpreh dhe opinionin e shqiptareve per edvinistet e PS te cilet nuk vrasin si SRB por vjedhin me shuma te vogla si krimba.E keqja eshte se keta PS-ista vezhgohen edhe “me satelit” qofte ne shqiperi apo jashte dhe SRB i ka ne dore te gjitha keto “filmime”.Rasti i babait te S.T dhe i K.B. duhet te merret pa vertetim per punen e pergjimit me satelitet e Visho Ajazit dhe me gjere.

  Eshte koha qe shqiptaret te mos merren shume me cuditjet e Ç.V.por te mblidhen ne 7 prill per te debuar me dhune demokratike SRB e xhaferr deves,IRM e almir rrapos dhe EKR e kosta bajrabes.pasi eshte shansi i fundit pergjithmone.

  1. Hab Eri says:

   Do beje me mre sikur ti kishe lene menjane ate fjaline e fundit gjike se pikesepari dhuna qe ju po nxit eshte e pa lejueshme dhe pikesedyti ajo do te kishte pasoja te pa parashikuara. Mos e merr me kaq vrull po qetesohu. Nuk te ndalon njeri te shkosh atje. Shih se ndoshta mund te gjesh ca kokrra qe mund te te pershtaten. Dhe mos harro te na cosh ndonje aber qe andej, sigurisht nese kthehesh shendoshe e mire ne usa…

   1. Elite Navy SEAL Sniper says:

    per komentuesin Hab Eri
    Ndoshta eshte nxituar pak ai komentuesi gjergji por ka dhe menyra te tjera per te eliminuar kryeqelbesiren me te urryer te kombit shqiptar qe nga lindja e krishtit.
    Nuk ka bere ndonje gje me te madhe Bin Ladeni se sa kryekrimineli berishe dhe kucedra me tre koke pd,ps,lsi.
    Me cfare ka bere monstra e vicidolit meriton te varet publikisht te bolet e gjergj kastriotit.

   2. anticensurë says:

    or hab eri
    i paske mbushur brekët pa ja bërë bam!?
    spo të kërkon fillimin e luftës or derdimen që ke për të vdekur në krevat!po të kërkon të ngrihesh/ngrihemi kundër paderjtësisë,kundër diktaturës!të ngrihesh nuk do të thotë të fillosh luftën me armë,por po qe nevoja duhet ti përgjigjesh me armë!!!
    or brekdhjerë kudërbimi tënd ndjehet dhe në këtë virtualitet!!

    1. Hab Eri says:

     Me mire ne krevat me breke te mbushura se te shkosh e te ktheshesh me breke te shkerdhyera.

    2. Hab Eri says:

     Fshihesh si kermill prapa kompjuterit dhe na e capelon gojen si gabzhellat e qe pastrojne rruget. Shkau bre!

 112. Mondi says:

  Saliu gjithmone votat i ka mere vete, sepse populli asnjehere i ka dhene atij aq sa i duhen. Edhe kur ka qene ne veshtiresi, ata qe e kane vene dhe po e mbajne, – kane futur te medhenjte ne valle qe ta ndihmojne. Fillimisht i dha nje dore Fatosi, pastaj nje shtytje Iliri dhe tashti po perpiqet Edi.

 113. doleci says:

  Corben, edhe te mos dish se c’behet ne kete vend, mjafton te shohesh e te degjosh se c’thone Rama e Iliri per njeri- tjetrin,nuk eshte pak per ti quajtur ordinere.Po c’do njeri ka kutin e vet per ti matur e vleresuar gjerat. ti corben perdor shprehjet tipike te atyre qe jane prane apo kane inreresa personale ndaj c’do drejtuesi politik, sipas perkatesise.

 114. cimi says:

  bravo andi bushati shkrim shume realist dhe i goditur.po ashtu bravo dhe realistit per kete koment qe po i bej copiy paste :realisti — 2 Prill, 2013 në 8:39 pm
  Zoti Bushati mendoj se i ke thene ashtu siç ja thashe une Rames ne profilin e tij ne facebook dhe ku konstatova se disa nga komentet e mia ishin fshire. Me vjen keq qe ka akoma njerez qe akoma mundohen te justifikojne me çdo kusht keto lajthitje toksikomaneske e pederastike te nje kryetari megalloman e idiot ne politike dhe po aq frikacak, virtyte keto qe i ka treguar shume here ne keto 15 vjet ne politike. Kjo aleance me Meten eshte me teper nje frike e pa treguar e Rames se menyra e vetme per ti ruajtur votat eshte bashkimi me kryeplehren e vendit pas Saliut koklopen Meta burrin e shemale-it Kryemadhi pa llogaritur ketu faktin se ky legen ka bere pasuri kur ishte kryetar bashkie dhe nuk dihen lidhjet e tij me Meten e ndoshta edhe me njerez te Saliut. Njerez te tille nuk duhet te qeverisin vendin ne asnje moment. Ju bera thirrje njerezve ne fb ne profilin e Rames qe te bojkotojne kete parti frikacake kete parti pederastesh qe me friken e pederastine e paburrerine e tyre lejuan Sali Berishen te tall bythen per 22 vjet dhe prape duan te tallen a thua se jane ta pazevendesueshem. Besoj se njerezit kesaj radhe nuk do te mashtrohen si dele, te pakten te na hiqet ai epitetit qe e them shpesh “popull bageti”. Berisha, Meta, Rama e te tjere jane produkte te ketij populli te prapambetur qe nuk di te marre veten ne dore dhe beson verberisht te disa legene qe shfrytezojne me se miri tendencen e shqiptareve te gjoja “besnikerise se tyre politike” qe gjithmone ka qene e demshme per ta. Ka ardhur koha per ti dhene duart jo vetem Saliut e Metes por edhe Rames e te tjereve si puna a tij qe hane aty ku kane peshtyre deri dje. Nuk jam as fabnatik i islamikut Spahiu po ne kushtet aktuale me mire nje vote atij sesa Rames. Te pakten edhe ky ka te drejte qe ti jepet nje shans per te pare se çfare mund te beje. Sa per Ramen, i ka fajet Tos legeni qe e solli nga Franca te uritur dhe me thonj te paprere per ta bere milioner. Keto gjera bejne vaki vetem ne Albanistan……. CIMI ISHA KAQ KISHA

 115. Artur says:

  Pershendetje te gjitheve!Ju mirekuptoj ne pasinet dhe qefmbetjet tuaja.Tashme te gjithe e dine qe nuk behet fjale per “rilindje”,por per rotacion.A di njeri te me thote se si behet rotacioni nese nuk ke votat e duhura?Fatkeqesia jone eshte se ne duhet te zgjedhim ndermjet dy te keqiave,dhe sot eshte Sali Berisha.Neser,ndoshta pas nje viti,te largojme Ramen.Meta ka pune me drejtesine.Do vije nje dite qe te gjithe keta abuzues te japin llogari

 116. REA says:

  klani kapo eshte me saliun ose me mire kunder te gjitheve

 117. klaudia kola says:

  Z.BUSHATI JE PENDA E ARTE E GAZETARIS SHQIPTARE! RAMA ME LEVIZJEN E FUNDIT POLITIKE KA BERI VEPRIMIN ME MAKABER TE PLURALIZMIT POLITIK NE SHQIPERI I VRAU PER TE DYTEN HER 4 DESHMORET E 21 JANARIT

 118. Une e di kush jam says:

  Kush eshte Sali Berisha?Kush eshte Edi Rama e Ilir Meta e te tjere e te tjere?Jane ata qe i kane kuptuar te gjitha…. Jane ata qe kane kuptuar se nje dore e vogel individesh nese bashkohen arrijne te mundin nje popull te tere te perçare, nje popull individesh qe korruptohet me therrime buke qe iu lihen nga banketi ku hane politikanet. Kjo do te jete historia e perhershme e Shqiperise nese populli nuk vihet para pergjegjesive te tij, nese nuk kupton qe meritokracia eshte e drejte sepse eshte ekuilibruese, nese nuk kupton qe nuk mund te jemi te gjithe drejtora, apo mjeke, apo gjykates, apo deputete…. Ne e kemi te gjithe fajin, jo ata, nese nuk e kuptojme se gjerat duhet ti arrijme me sforcot tona, por brezi jone eshte shume i plogesht sepse ka pasur fatkeqesine te linde e te rritet brenda nje sistemi tek i cili nuk ka rendesi se kush je: rendesi ka se ke njohin prinderit e te afermit e tu, ke parti perkrahin gjate zgjedhjeve te rradhes (s’eshte e thene te jete e njejta me eren e kaluar), apo sa leke jane te gatshem te paguajne per te te siguruar nje pune te mire te sigurt deri sa te vije perseri koha e zgjedhjeve. Ne e kemi fajin qe thurrim ideale te cilat i projektojme tek te tjeret sepse jane teper te renda per t’i mbajtur mbi shpine, Ne e kemi fajin sepse sapo arrijme te ulemi ne nje qoshe karrigeje tek banketi i madh i gelltisim ato ideale para idese se ngrenies se pjates se dyte e te trete… Ne e kemi fajin sepse jemi popull injorant qe nuk ve mend nga gabimet e tij dhe pastaj quan injorant e te paafte ate qe e perfaqeson. Ne e kemi fajin sepse ndryshimi duhet te vije nga ne, sepse duhet ta kuptojme e ta veme ne zbatim faktin qe nese te gjithe jemi dakord qe Shqiperia nuk mund te vazhdoje ne kete menyre duhet te bashkohemi e ta realizojme vete te ardhmen me te mire. POR: cili prej nesh eshte gati te beje sakrifice e ta lere menjane egoizmin sikur edhe per nje moment e te heqe dore vullnetarisht nga perfitimet qe i ka sjelle ky sistem i korruptuar????Cili prej nesh eshte i afte te thote: une nuk e meritoj kete vend pune e te beje diçka per te cilen eshte me i afte e i pershtatshem, por me rroge me te ulet? Cili prej nesh eshte i afte te mos pranoje rryshfetet ne kembim te ndergjegjes se paster e te zgjedhjes se drejte? Cili prej nesh eshte gati te hyje ne valle e t’i jape mbeshtetje shokut kur kercenohet ne kembim te favoreve?
  Dhe ju gazetaret: mos harroni pergjegjesine tuaj si pushtet i katert.Te paket ju qe nuk jeni zgjedhur nga populli fodull, ju qe duhet te jeni te lire, te pavarur, mos u beni vegel e pushteteve te tjera. Bashkohuni dhe ju kunder kercenimeve apo censurave te AUTORITETEVE te cilet nuk mund ti mbyllin te gjitha gazetat, nuk mund ti eliminojne te gjitha programet, nuk mund te kontrollojne te gjithe sponsorat qe iu lejojne te vazhdoni punen tuaj. Hapnani syte e ndergjegjesonani per verberine e pergjegjesite tona, kritikonani ne e mos beni lojen e atyre (mos mendoni se nuk i kane parashikuar reagimet ndaj veprimeve te tyre…) qe vazhdojne te qete te realizojne planet e interesat e tyre. Vazhdojne te qete sepse jane te sigurt mbi fuqine e pushtetit te tyre, mbi kontrollin qe kane mbi individet e izoluar, mbi faktin qe fjalet, gjykimet e komentet e hedhura ashtu, sa per te treguar qe jemi ne gjendje te gjykojme çfare bejne te tjeret e ta kuptojme here pas here çfare eshte e mire e çfare eshte e keqe, por qe nuk perbejne rrezikun me te vogel per t’iu prishur pune. Mos u beni jehone bemave te atyre qe ne kemi lejuar te ulen en karrige aq te larta sa nuk arrijme dot ti shtyjme e ti rrezojme nese nuk zbresin vete. Bejini jehone bemave te njerezve te thjeshte qe nuk kane per ideal te ardhmen e Shqiperise por te tashmen e tyre pa menduar qe e ardhmja eshte e rinise dhe e femijeve te tyre, dhe kjo eshte gjeja per te cilen ju duhet ne çdo menyre duhet t’i ndergjegjesoni. T’i ndergjegjesoni qe nese niperit e tyre dhe vete ata do te perfundojne ne duart e femijeve te tyre mjeke te paafte per te cilet kane korruptuar dike… Do te jetojne neper shtepite e ndertuara nga arkitektet e inxhinieret e paafte…Do te kerkojne sherbime e do ti besojne te ardhurat neper banka apo zyra te drejtuara nga njerez te paafte….Do te formohen ne shkolla ku mesuesit e pedagoget nuk kane kulture per te ofruar por so te vazhdojne me sistemin e vetem te cilin njohin; te shesin noten pa u shqetesuar per brezat e paafte qe do te dalin qe aty e do iu duhet te perballojne peshen gjigante te gabimeve te brezave te kaluar: do te dalin qe aty te pamotivuar, te plogesht, qe me siguri si rruge me te thjeshte do te ndjekin gjurmet e paraardhesve. Keto jane vetem disa skenare nga e ardhmja qe na pret dhe per mendimin tim ketu duhet te perqendrohen forcat tuaja dhe tonat. Informimi mbi politiken si gjithe fushat e tjera eshte detyre e juaja por ne kete moment e ne kete situate detyra me e rendesishme eshte ndergjegjesimi juaj e i popullit mbi pergjegjesite e secilit, sepse me siguri politikanet nuk jane shenjtore por ne te njejten kohe kane pjesen me te vogel te fajit.
  Keshtu pra, puna eshte çfare mbjell do te korresh (eshte fjale e urte popullore…).

  1. Rozi says:

   BRAVOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO….BRAVOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO….BRAVOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO…ME NE FUND GJETA NJE NJERİ QE KA KUPTUAR SE PERSE ASGJE NUK FUNKSIONON….BRAVO……

  2. Komenti yt per mendimin tim ja vlen per tu lexuar me teper se vete artikulli. Mos e bej here tjeter na i nxjerr gazetaret pa pune degjove? Te lumte!

  3. elinor says:

   Ti e di kush je por nuk e di se c’po thua!
   Te le punen une qe me paguan me shume nga c’meritoj? E pse?? Perderisa dikush eshte i vullnetshem te me paguaje aq sa me paguan, pse ta le punen une e ta zeje nje tjeter? Aaa, jo zoteri. Duheni ju te ngriheni e te thoni “pse ky tipi merr kaq kur nuk meriton as gjysmen?” Kjo per arsye se une e cdokush tjeter e mendojme vehten sikur e meritojme te paguhemi aq sa paguhemi, apo te marrim ato favore qe na japin. Perderisa na i japin, kjo do te thote qe edhe ata mund taa kene nje interes apo ndonje kusht tjeter, se kush gje kot nuk te fal.
   E gjithe puna eshte tek nje popull te cilit i duhet te prodhoje nje lider te vertete te cilit i cili e adhuron kaq shume e kaq paster kete komb saqe as nuk i shikon interesat e veta por ato te kombit. Populli eshte si nje vigan qe po fle gjume dhe qe duhet dikush ta zgjoje nga gjumi. Rama arriti ta zgjoje viganin por e urtesoi shpejt duke i treguar “vlerat europiane”. Ndoshta edhe vete ai kishte frike nga terbimi i viganit mbas zgjimit!
   Nuk ka ardhur akoma momenti qe te gjendet dikush e ta zgjoje kete popull njehere e mire por te jesh i sigurte qe avash avash po mbushet kupa.
   Shiko, eshte si puna e tenxheres me uje ne zjarr. Nuk kercen kapaku po nuk vloi uji, kupton? E pra, ndoshta per shqiptaret akoma nuk ka vluar uji por vlimi mund te jete krejt afer.
   Prandaj, durim! Mos fajesoni popullin se nuk e ka kurre fajin populli. Fajin e kane ata qe mundohen ta manipulojne ate por fatmiresisht manipulimi i tyre e ka jeten relativisht te shkurter ne krahasim me jeten e nje populli.

   1. Une e di kush jam says:

    Me behet qejfi qe jeni te kenaqur nga pagesa juaj, por me vjen keq sepse me keni kuptuar gabim. Pyetjet e mia se pari jane pyetje retorike dhe jane pak te ekzagjeruara me qellimin per te theksuar egoizmin e pangopshmerine e ambiciet e sproporcionuara te njerezve, jo te gjithe njerezve por nje pjese te mire te tyre. Nuk doja te thosha qe te gjithe ne te braktisim vendet e punes e te marrim kazmen: doja te theksoja faktin qe shume njerez te afte, por qe nuk njohin njerezit e duhur e nuk kane mundesine te paguajne per vende pune te cilat jane ne gjendje t’i praktikojne e qe kane lindur ne familje qe kane perkrahur opoziten, penalizohen nga njerez qe kane 2 lek e me 2 lek tru blejne diplomat (apo edhe pa diplome, shpesh keto gjera behen hapur si per te sfiduar ne te tjeret qe nuk kemi fuqine per t’i cenuar) dhe kapin vendet me te mira. Njohin njerez me pushtet apo kane familjare militante te partise se duhur dhe vetem per keto lidhje “meritojne” te hipin ne postet e kerkuara. Normalisht nga njera ane kur jane aty, pasi kane marre kete favor, jane te detyruar qe gjate gjithe kohezgjatjes se asaj pune t’u binden bamiresve te tyre, e nese nje dite e kuptojne qe jane duke bere diçka te jashteligjshme apo moralisht te gabuar e cila sjell perfitim vetem per keta te fundit e bie ne kundershtim me te miren e shumices, e gjejne veten ne nje kurth: ose do vazhdojne te binden gjithsesi, ose do te heqin dore nga privilegjet te cilat po i paguajne me dinjitetin, ndergjegjjen e me nderin e tyre.
    Se dyti, ne jemi popull dembel, me rinine qe pret fatin neper kafene e qe do te ishte e gatshme te praktikonte vetem nje lloj pune te caktuar, rendesi ka qe te mos ndoten duart e te mos dali djersa. Perveç faktit te pavaresisht nga aspiratat e endrrat jo te gjithe ne lindim me talente artisti apo kultivojme inteligjenca e aftesi te papara. NJe pjese prej nesh objektivisht nuk mund t’i kete aftesite (pavaresisht sforcove) per te bere çdo gje qe duan. Nga ana tjeter ekonomia e vendit nuk ka nevoje vetem per pseudo intelektuale apo intelektuale te vertete qe zhvillojne aktivitetet e tyre neper zyra e bare. Ekonomia ka nevoje per njerez te specializuar qe punojne token e qe shume mire mund te zhvillojne procese pune te reja e te perdorin mjete pune inovative: keta do te na shpetonin nga perimet e frutat e importuara. Ekonomia ka nevoje per artizane te kualifikuar, qe edhe me shkolla profesionale apo kurse qe u mesojne teknikat me te reja te punes (qe shteti apo private mund t’i organizonin shume lehte)do te ishin shume te dobishem per te ecur ne nje hap me kohet. Pse kur dalim jashte shtetit jemi gati te bejme çdo lloj pune ndersa ne vendin tone na vjen turp te bejme bujkun, apo idraulikun, apo muratorin? Une jam duke bere specializimin jashte Shqiperise e kur krahasoj jeten qe bej une ketej, sforcot qe po bej e kam bere per te mbajtur bursen e studimit e punet e vogla te perkohshme qe po bej me perulesi, me jeten e shoqerise sime qe ka bere shkollen ne Shqiperi, jane gjera komplet te ndryshme. Edhe problemet e perditshme nuk kane fare te bejne me njeri tjetrin. Jam krenare vetem per nje gje: e di qe ndiej krenari te paster per veten time e te vetmit njerez te cileve iu kam nje detyrim jane prinderit e mi e askush tjeter… Deshira ime ishte te kthehesha ne Shqiperi pas perfundimit te studimeve, por kam frike edhe pse ndihem e formuar me se miri nga Universiteti qe kam ndjekur, sepse nuk njoh njerez te rendesishem, nuk kam leke te paguaj per nje vend pune e nuk kam emrin tim ne asnje liste partiake…
    Per te dale nga fusha e eksperiencave personale, politikanet qe ne kemi zgjedhur nuk jane te pershtatshem per te shfrytezuar pasurite natyrore te vendit tone per turizem apo per fabrika e uzina e na “i mbushin mendjen” me bilance “pozitive”: ‘Kemi me shume rritje ekonomike se gjithe vendet e tjera te Europes!’…po normale, se siç ka thene nje shoku im: Gjermania kishte 100 dele nje vit me pare, ndersa kete vit u be me 110 keshtu ka 10% rritje.Shqiperia, nga 2 qe kishte vjet, kete vit u bene 3, keshtu qe kemi 50% rritje!!!!!
    Mua me duket se populli nuk eshte pa faj per gjendjen qe eshte krijuar, e tani po e mbyll shkrimin sepse me duket se po bie ne retorike…

 119. Rozi says:

  Ore se po habitem fare…po shkalloj fare…cfare nuk po lexoj…Rama plere sepse beri shok METEN…Dakord shume…U shyqyr o Sali tani do fitojme se iku ai maskarai META…dakord shume….morale nga gazetare opinioniste e ku di une se cfare…po mire mor njerez te mire e MBUSHUr ME MORAL….te gjithe biem dakord per nje gje…qe ky META eshte MASAKARA i maskarenjve….po KY VOTOHET more…nga PRİNDERİT TUAJ, MOTRAT, VELLEZERİT, FİSİ, KOMSHİNJTE, SHOQERİA….e kuptoni qe e keqja e kesaj pune nuk eshte Rama, Meta dhe Saliu vetem…por jeni JUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUU…se nuk e rr…. fare te veproni…ti thoni ketyre te njohurve tuaj…mos e vototni Meten more….se u be ky komb si bordello…me Prostituta politike dhe kliente qe paguajne nje cmim me te larte per ate qe eshte krye prostituta…………

 120. Boll says:

  Andi Bushati konciz si gjithmone.Shqiptaret duhet te votojne per nje pol te trete.Nuk perbejne shumicen ata qe presin per rotacionin e vendeve te punes dhe ineresave te humbura.

 121. Fakt says:

  Keta ngelen analiste tavolinash dhe mllefesh. Si ky analizon cdo njeri i thjeshte sot. Halli eshte te beni analiza politike qe i tejkalojne opinionet dhe informacionet tona. Ty ta dime qendrimin ne bushat. Ja ke futur kot shume here.

 122. sul korriku says:

  Le te behet koalicion me DIALLIN per te zhdukur nje here e mire KRYEDJALLIN e me pas le te mendojme per DIALLIN e rradhes!

 123. vis Cerri says:

  Sa bufone ka mes jush? Me kujtohet sa here qe Bushati kishte editorial te TEMA ju i hidheshit ne fyt, e linçonit, e fyenit, ndersa sot, ah sot po i thoni qe ka te drejte. Bushati ka pasur gjithmone te drejte qe kur u rikthye te TEMA me editorialin e tij te pare (kur i kerkoi Rames te distancohej nga biznesmenet e familjes). Mbani legenat e te ashtuquajtures opinioniste te majte qe sot po shpikin lloj-lloj teorish per te justifikuar kurverimin e rradhes te Rames. Ngjala vazhdon.

  1. elinor says:

   E sakte, vis cerri! Ne cdo editorial te Andit, te gjithe e shanin si trumpire qe jane se nuk arrinin ta kuptonin. Nuk kishin faj se i kishte hipnotizuar Rama fakiret!

  2. enea says:

   Nuk me duhet se si kane reaguar ndaj shkrimeve te mepareshme por do ndalesha tek pjesa e dyte.
   Kurverim? Apo domosdoshmeri? Gjykoni me mendje e jo si tifoze. Nuk keni kuptuar fare qe nese situata nuk do ndryshonte zgjedhjet do vidheshin perseri sepse ashtu jane stisur gjerat ne keto 8 vjet.
   Dhe mbi te gjitha do ishte kosto e rende nje rikthim i 97.
   Nuk jane justifikime per realitete se i kemi provuar edhe me pare.

   Doni ta quani kurverim? Quajeni, por neser nuk do udhehiqeni nga nje diktator si Sala. Te shporrim nje te keqe, dhe per ta bere kete duhet pranuar edhe sic thoni ju kurverim, edhe pse mos u beni kaq naive dhe te thoni qe ishte nje vendim i marr nga nje njeri i vetem.

   1. Mali says:

    Ti qe nuk don te qeverisemi nga Saliu, duhet te kujtosh fort qe do qeverisemi nga Meta e shoket e tij, qe korrupsionin e ka ngritur ne sistem..A e di ti sa i pasur eshte Meta? Ka shumefishin e pasurise se Edit (11 vjet kryetar bashkie 20%), Saliut (8 vjet kryeminister), bile dhe vete Argites (kaq te perfolur)te marra se bashku. Ai me 4-5 deputete..qeveris vendin!..Lexova qe me Edushken e ka rritur pazarin..Edi eshte dorezuar komplet ne duart e Metes. Per te mos permendur qe 21 Janari, organizuar per videon e Metes me bllok ne dore, perfundoi me vrasjen e 4 njerezve. Llogarite e tjera beji vete ENEA

   2. lani says:

    Sala hengri dhe u ngop, ndoshta nuk do me vjedhe me, por ti o Edi ke nje uri te madhe se nuk ke ngrene keto 8 vjet. Do ta rjepesh kete popull dhe kete vend.

 124. enea says:

  Edhe Bushati e di shume mire qe kjo aleance eshte shume e mire, per te njejtat arsye te shumices se shqiptareve qe duan largimin e Berishes.

  Reflektoni njerez, dhe mos u merrni me muhabete bajate ngjalash kur skeni cte thoni.
  Aleanca eshte bere prej kohesh si e vetmja menyre per te ecur perpara. nese doni te ecni perpara atehere boll me komente patetike, nese doni salen atehere mbajeni akoma dhe mos u ankoni me

  1. beni says:

   Saliu e shplau m..nga kembet e tij dhe ja dha Edushkes..hajdutin, maskarain, njollen me te erret te politikes shqiptare te 20 vjeteve te fundit… Sa inkoherente jane te gjithe politikanet, sa te poshter jane, sa te felliqur, te ndyre!..Organizojne 21 Janarin, ku vriten edhe njerez per videon e Metes, dhe tani e gelltisin dhe e fusin nen ombrelle ate, sikur te mos kishte ndodhur gje. Jam i sigurte qe ne PD jane te cliruar nga makthi i LSI, i te pangopurve, atyre qe me 4 deputete qeverisin vendin.. Ja pafsh hajrin Ilirit PS!! Shpejt do te kuptoni qe eshte bere nje gabim i pafalshem, por do jete shume vone.

  2. vis Cerri says:

   Enea, gjithe ky konsum energjie per te mbrojt te pambrojtshmen!
   Ky quhet kurverim sepse ketu standarti ishte pazari. Mos na hapni barkun me retorika alenacash, si menyra per te ecur para. Ku ishin keto teori ne zgjedhjet e shkuara? Rama ka deshtuar si lider i se majtes, ishin gabimet e tij te njepasnjeshme ato qe sollen Berishen ne pushtet ne 2009, ishte ngjala qe hengri Rama qe na dhuroi Presidentin gjysmak te Berishes dhe per rrjedhoje erdhi Prokurori i Pergjithshem, me SHISH-in po te Berishes.
   Bashkimi me Meten pa rrezuar me pare qeverine tregon se Rama eshte nje IDIOT ose ne rastin me te keq po ben lojen e Berishes.
   Ju Enea, dhe shume si soji yt nuk ju rruhet shume per te cur perpara, ju thjesht doni nje rroge ne administrate. Paci fat po ju la gje Doktori me LSI-ne se deri tani vetem ngjalen keni!

 125. anonim says:

  Nje pjese e juaja qe komentoni ketu jetoni jashte vendit dhe se pari uroj qe Zoti tjua beje mbare aty ku jeni.Ju nuk e keni provuar te jesh 7 vjet pa pune. Te te kene heque nga puna ku je specialist prej 25 vjetesh dhe te te zevendesojne me nje injorant, te pa afte dhe arrogant qe ka vetem dy “merita” eshte nga veriu dhe eshte militant i PD. Duhet ta provoni (uroj anjehere) cdo te thote te shkosh ne shtepi dhe te te vije turp nga familja sepse prap nuk ke mundur te gjesh nje pune cfardo (le te mos kete lidhje me specialitetin tend tashme 30 vjecar).
  Mbreme edhe une isha i terbuar nga marazi per kete lajm por sot kur shikoja disa fytyra te zymta e te friksuara se po ju ikte pushteti dhe mundesia per te vazhduar te vjedhin e te bejne keq,me gjakftohtesi mendova se ne mes dy te keqijave mire eshte te shkulim nje here ate me te madhen mes hajdutit dhe kriminelit te detyrohemi nje here te shporrim kriminelin pastaj….
  A.Bushati e ka ne terezi se nuk i mungon asgje.. Shume prej jush nuk varen nga keto zgjedhje dhe i shikojne gjerat me idealizem por ne qe vuajme ketu, vetem kur mendojme se (mos e dhente Zoti) te fitoje edhe nje here Berisha do te thote qe te mos kesh me asnje shprese as per femijet dhe niperit e tu e jo me per veten tende.
  Votuesit e kane ne dore te mos i japin vota LSI as si individ dhe as si subjekt politik nmq ajo te kete sa me pak influence ne qeverisjen e ardhme.
  Primare eshte ZHDUKJA e Berishes. Nuk pritet trungu me nje te renur te sopates. Ne mes te Berishes edhe 4 vjet dhe aleances me LSI qe garanton zhdukjen e Berishes une zgjedh aleancen. Jeta eshte e bukur se ka kolor ngjyrash dhe jo bardh e zi.

  1. lani says:

   Epo edhe ti ke ngrene kur ai nuk hante. Ti i perket nje krahu politik dhe do hash vetem kur te te vije rradha. Ky eshte fati i te politizuarve.

   1. anonim says:

    Prandaj dhe jam dakort me aleancen me LSI se keshtu me vjen radha. Nuk paragjykova ata qe jane kunder eshte e drejta e tyre.

    1. Durim Kurajo says:

     Do te vije dita vella dhe kjo as qe diskutohet. Jo vetem qe do rimarresh vendin e humbur te punes por do te jepet mundesia te shprehesh mendimin e lire pa paur frike se mund te behet censure. Do te jepet mundesia te demaskosh hapur e pa frike ate punedhenes qe te zevendesoi me nje injorant. Ki durim edhe nja dy muaj vella se fati do te buzeqeshe ty dhe familjes.

 126. sadiku says:

  Jam i djthte dhe qe ne votimet e para te vitit 1991 e deri ne 2011 kam qene KKQV.E kam admirua EDI RAMEN per politiken qe ka bere dhe me rrembeu me ja dhene voten, bile ishim disa shoke.PO KY PASKA QENE HAJVAN NE POLITIKE. E CFAR PROGRAMI KA PASE DHE KA ILIR META,AI I NGJITET PUSHTETIT SI muti pas kepuces VEC PER TE VJEDHUR.
  SOT EDI RAMES MUND TI VESH CDO EPITET,FATKEQESI PER KETE POPULL NE QOFTE SE EDI RAMA BEHET K/MINISTER.

 127. breaking news says:

  Njoftojme se komentin me te piste ne kete editorial e ka bere opininisti Adrian Hajdinaj dhe jane te lutur lexuesit ta lexojne se ka gjera qe duhen vleresuar.
  Por para se te beje moral ky zotni le ti thote publikut se cfare veprime shume te turpeshme dhe te denueshme ka bere qe eshte arrestuar nga policia ne Florida.Tregoji lexuesve se je liruar apo po shkruan nga lap-tapet e burgut
  Mos u bej si komentuesit alban dega dhe nastradini qe kane qene njeri gramafoni dhe tjetri perkthyesi i enver hoxhes qe po shajne sistemin e kaluar me shume se te burgosurit e spacit dhe burrelit
  Adrian Hajdinaj wanted
  The following Official Record of Adrian Hajdinaj is being redistributed by Mugshots.com and is protected by constitutional, publishing, and other legal rights. This Official Record was collected from a Law Enforcement agency on 8/31/2011.
  Mugshots.com ID: 3292412
  Arrest Date: 11/26/2007
  Booking Date: 11/26/2007

 128. Bushati njeri i oborrit says:

  Kur Berisha ben aleanca me lloj lloj partish e quajne te zgjuar, kur i ben Rama quhen idiote. Edhe ky Bushati zar i Berishes eshte, asnjehere nuk e ka kritikuar Berishen fort megjithese eshte ne pushtet por ka me shume deshire te shkruaje per opoziten. Rama beri gabim dhe shume gabim qe beri nje zgjidhje te tille mgjs duhet pare cdo ndodhe pas zgjedhjeve, nese do tregohet i “pandershem” dhe do e djege fare Meten.

 129. jimmy says:

  O shefi, nja 4 here ja kemi fal rames dhe ekemi ngrene sa krahu>Ti thua ta shofim dhe njher tani,se dhe po iken nja 4 apo 8 vjet te tjara pak ndrushim ka< pa menduar qe kemi nja 75 vjete qe presim.

 130. sokol . says:

  kane kaluar 23 vjet qe kame lene shqiperine …. Nje nga faktoret ishte rgjimi e nga ana tjeter kuriositeti e deshira e ne te njejten koh shpresa per nje jete me te mire….. ne gjithe keto vite kam ndjekur zhvillimin e cdo situate,politike,ekonomike,shoqerore ekulturale ne shqipeti e me hidherim te madhe ne gjithe keto vite kame pare se ne vendin tone jo vetem nuk ka pasur nje ecie perpara por per shume aspekte ka ndodhur e kunderta….Pas shume viteve komunizem populli u gjete para nje situate pa intelektuale jo te lartesis per nje ndryshim demokratik e me ta edhe populli Shqiptar, e ne te njejten kohe pa asnje baze ekonomike…… Kush mund ti bente badhe nje momenti te tidhe???? Ish kreret e partise komuniste, si nga ana politike si nga ana ekonomike….. Ramizi i ndau ne dy pole nje parti demokratike e nje parti socialiste ,i financioi dhe i vuri ne qeveri…… populli ne euforine e lirise e sic ndodhe ne pjesen me te madhe te rasteve u terhoq prej hunde….. Ne kto 23 vjete ne shqiperi u krijua nje kaos shkencor qe eshte i lare me gjakun nuk e di sa mijere djeme e vajza, droga, prostitucioni, korupsioni dhe ceshte me e keqja renia e cdo vlere……… Kaosi ne vendin tone ishte i programuar para se te binte komunismi…… E di nuke eshte e thjeshte por ne kemi nevoje per nje kushtetute te re,qe nuk i jepe mundesin disa personave, pa perdorur epitete qe ne vende te qeverin te behen monarke….. Eshte populli qe duhet te risi koshenzen e te filloje te ndryshoj te ardhuren e tyre e te mos ti lejoje me ketyre carlatanave te mos ti terheqi prej hunde…

 131. GjonMazo says:

  Zoti Andi,

  Në Shqipëri nuk ka popull të majtë e të djathtë, por ka një popull në mjerim që PPSH-ja dhe pinjollët e saj të pas 90-ës e cytin po drejt mjerimit dhe territ.
  Më thuaj zoti Andi, çfarë ke bërë ti konkretisht, sado të vogël, qoftë me fjalë a me vepra që ky popull të priret nga e mira në lëmin e qeverisjes.
  Më thuaj zoti Andi ku kund tjetër në Europën Lindore privatizimi i ekonomisë u bë si në Shqipëri, me letra me vlera. Më thuaj ku kund tjetër u trajtuan të persekutuarit si të persekutuarit e vërtetë politikë shqiptarë? Më thuaj ku kund tjetër u dogjën, u grisën a u fallsifikuan kadastrat? Kryej një vëzhgim se si respektohen të drejtat themelore të individit në një shtet që s’ka as emër si Maqedonia dhe si respektohen në Shqipëri.
  Zoti Andi, nuk e them me kënaqësi, por je marrë vetëm me cicmicet midis krerëve të PD-ës dhe PS-ës, ndërkohë që mendimi dhe veprimi demokratik në Europën Lindore ka e ecur me shpejtësi kozmike kundrejt asaj në Shqipëri.
  Sa për Edi Ramën, është e vërtetë se është bir i regjimit të djeshëm, por ka qenë shumë më kritik se të tjerët.
  Zoti Andi, Shqipëria për gati 70 vjetësh është vend i errësirë dhe mjerimit, dhe për 45 vjet ka qenë thertore për bijtë e saj më të mirë.
  Ky fakt më duket se ty të vjen goxha për shtet.
  Krahasoje veten tënde me intelektualë dhe gazetarë të viteve 30-të si Vangjo Koça, Nebil Çika apo me klerikë si at Anton Arapi të kuptosh se çfarë.
  Me Edi Ramën unë mendoj se mund ta kapnim diku fillin e keqmolepsur të së kaluarës, fhehja e së cilës na pengon të gjejmë rrugën e mbarë.
  Nëse je vërtet intelektual i njëmendtë dhe njeri me integritet moral e shpirtëror, duhet të vesh në peshore veprat konkrete të Edi Ramës dhe Sali Berishës.
  Zotëri, katër të vrarët më 21 Janar duhet të kishin një trajtim shumë dinjitoz. Por ti dhe të tjerë heshtët ose e quajtët pakogjë vrasjen e tyre me duar në xhepa. Sado manipulim të kishte ajo protestë, brenda kishte faktin se z.kryeministri vidhte me dy fjalë në telefon 700000 euro. Ti zotëri, me gjithë pushtetin dhe komoditetin që të jep medja e statuti i gazetarit, prapë heshte. Ti s’e kupton ose s’do ta kuptosh që kupola politike e trashëguar nga PPSH-ja e ka çuar në kufijtë e mbijetesës ekstreme popullin shqiptar. Ka plot përvoja pozitive në Europën Lindore, por ti asnjë syresh nuk sjellë në vëmendje të publikut. Ke pasur mbi 20 vjet kohë dhe je ai 1990-ës.
  Edi Rama është i vetmi që i ka bërë thirrje shqiptarëve të merren me politikë në kuptimin që të kenë sadopak fatin e tyre në duart e tyre.
  Pra Edi Rama ka hedhur në treg ide të mira për debat për të mirën publike, që fatkeqësisht o janë përçmuar si psh nga Ben Blushi, o janë injoruar si nga ju e të tjerë.
  Zotëri, Edi Rama i ndryshoi faqen një kryeqyteti të tërë; mos pështy në punën e tjetrit, për më tepër kur vetë s’ke bërë asgjë.
  Zotëri, kur në TV-ët shqiptare u çfaq zoti Rama lakuriq në një plazh nudist, ai fitoi në mënyrë plebishitare mbi kundërshtarit e tij në zgjedhjet e Tiranës. Zotëri, populli s’ta jep kot votën.
  Zotëri, i kërkon të bëjë heroin kur ndoshta dhe duhet ta bëjë, kur vetë ti je një konformist shembullor. Krahaso përvojat pozitive demokratike të Edi Ramës dhe Sali Berishës, për të parë hendekun mes tyre. Po të jap unë dy: 1. Nën qeverisjen e PS-ës, cdo institucion qeveritar kishte zëdhënësin e tij që kishte për detyrë të informonte para gazetarëve. Kjo praktikë, e demokracisë së hapur dhe që nxit debatin publik, u asgjësua me ardhjen e PD-ës në pushtet, gjë që ti nuk e ke denoncuar.
  2. Bashkia e Tiranës e ringjallur nga Edi Rama funksiononte mos më mirë dhe se bashkia e Parisit. Zotëri mos pështy në punën e tjetrit.
  Zotëri, unë jam ithtar i mendimit shqiptar të viteve 30-t, asgjë s’më hyn në sy nga koha e PPSH-ës dhe s’kam votuar kurrë PS-ën. Por veprat e Edi Ramës peshojnë ku e ku më shumë se e të tjerëve. Por dhe ai gjithashtu, si dhe gjithkund në botën demokratike ku duam të shkojmë e që na takon, është thjesht një gur i radhës në makinën qeverisëse shqiptare që qelbet të pëgërë ngase ujin e politikës e ka bllokuar të rrijë vend politika shqiptare dhe gazetarë si ju.
  Zotëri, çlirimtarja, pa mohuar vetmohimin e partizanëve të thjeshtë, e pati lavdinë dhe ka të mirat e sotme të dhuruara në tabaka nga babdovleti serb…

 132. velo84 says:

  O Bushat po ne e pame ujkun tani ti mos na trego gjurmet.

 133. Maya..... says:

  Ja nje loje e saliut per perçarie ..e studiuar me hollesi dhe earitur…

 134. mirel says:

  Po o Maya po
  Loje e Saliut e luajtur shume mire nga Edi Rama.
  Cfare thote Andi ketu per Edin jane 100% te verteta.
  Dhe nuk i ndryshoj asnje gje analizes qe ben per elektoratin e majte.
  Shume perfitojne nga rotacioni dhe u intereson ndryshimi
  te tjeret jane idiotet mbushes qe mbajne plerat politike ne kembe
  enderimtaret, nje shqelm b
  kjo eshte Rilindja e vertete..

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Array
(
  [0] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 9
      [name] => Editorial
      [slug] => editorial
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 9
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 2165
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 9
      [category_count] => 2165
      [category_description] => 
      [cat_name] => Editorial
      [category_nicename] => editorial
      [category_parent] => 0
    )

)
Top
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
X