#NdihmoniAnxhelen/ Jepni edhe ju kontributin tuaj sado të vogël per ti rithyer buzëqeshjen /Anxhela Nocka. Kliko Ketu
mbyllet per 10 sekonda ose kliko X

Kanadaja, vendi që investon më shumë në Shqipëri. Italia zbret në vendin e katërt

tiranaKanadaja është renditur për herë të parë si vendi me investimet më të mëdha të huaja në Shqipëri. Kjo renditje është kryesuar për vite me radhë nga Italia, por kriza në të cilën është future kjo e fundit, ka bërë që Italia të zbresë në vendin e katërt. Ky përfundim vjen nga Agjensisë së Investimeve të Huaja Direkte (AIDA).

Kështu, Kanadaja zë vendin e parë me 566 milionë euro investime. Më pas vjen Greqia me 525 milionë euro, Austria me 472 milionë euro dhe Italia me 372 milionë euro, Turqia me 282 miliionë euro dhe Gjermania me 85 milionë euro./b.l

17 komente në “Kanadaja, vendi që investon më shumë në Shqipëri. Italia zbret në vendin e katërt”

 1. loku toku says:

  po kush qekan keta firma kanadeze ke tu te ne se sikur skam degjuar asnji deri tani

  1. Tironci Lugano says:

   kane investuar me pare ne Aeroportin e Rinasit si dhe investimet me te medha i bejne ne fushen e naftes ku kane nje pjese te mire nen kontroll.

  2. Epirioti says:

   Firma Kanadeze qe ka VJEDHUR SHUME po aq sa ka INVESTUAR eshte BANKER PETROLIUM qe punon ne zonen Naftembajtese te Marinzes Patos FIER. U GRINE DUKE BERE BERE PARE ME PASURITE E SHQIPTAREVE. U GRINE DUKE VJEDHUR. SHTETI SHQIPTAR SDI SESA NAFTE NXIRET DHE SESA SHITET. 1SHTET ANADOLLAK I VERTETE

 2. Lili says:

  Jane firmat e ministrave edhe kryeministrit tone qe shpellajne paret qe na i kane vjedhe..tash ato fitojnepare me”djersen e tyre”!

 3. Pelasgian says:

  Turqia ka deshire te investoj ne Bosnje , Serbi dhe ne Fyrom . Ktyre te fundit disa kohe me pare ju falen 1 miljon euro armatime dhe pastaj dalin e thone qe na kan vllezer ! Mongoleza te ndyre , rrespekt per Greqine qe ka investu kaq shume edhe pse un se kam qejf fare si shtet por duhet me thene te drejten .

  1. Argita_B says:

   Perpara se te thuash repsket per kete, apo te shajme ate, duhen pare ne hollesi se çfare jane.
   Nese Vodafone dhe AMC te cilat se bashku réalizojne nje xhiro vjetore prej 400 milion euro. Fitimi mbi xhiron eshte rreth 46% te xhiros (ka qene 55% te xhiros para futjes ne treg te Eagle Mobile pasi ishin ne pozicion duopoli).

   Pra parate e investuara ne tregun shqiptar nga keto de dy kompani nuk jane kapitale te huaja, por shqiptare. Keto kompani nuk sjellin kapitale te reja.
   E njeta gje ndodh gjithashtu dhe me bankat si Alpha Bank, Tirana Bank, National Bang of Grecce..te cilat kapitalet e mbledhura ne tregun shqiptar i investojne ne tregun shqiptar.
   Keto nuk jane investime te huaja, pasi kapitalet jane shqiptare dhe menaxheret po ashtu, thjesht nje pjese e drejtueseve te stafit jane te huaj.

  2. Rigent Trimi says:

   shumee drejte gjithsesi nuk kam informacion se ne cfare investon greqia ??????????? hapje gropash ne kerkim varesh imagjinare apo ne ngritje varesh me kocka qenerish dhe zagare qe kane ngordhul maleve te cilat duhan t’i kalojne per ushtare

   1. shpatar says:

    O Trimosh .Nuk njeh me shume se perteje hundes tende.Gjerat i shikon si nacjonaliste Cam.Greqia ka problemet e saje por asnjehere nuk ka lene qeverite shqiptare te dalin bythe zbuluar. Investimet greke jane standarte qe kur hapi kufiri e deri me sote. Nga 1992 e deri me sote hyjne e dalin Maunet te ngarkuara per te ushqyer ty dhe gjithe popullin shqiptare .Nga 92 e deri tani 1 miljon shqiptare hyjne e dalin ne Greqi si ne shtepine e tyre pa ju trembur syri fare.Borxhet qe ka marre qeveria Shqiptare nga Greqia po mbulojne gjithe rrjetin rrugor te Shqiperise.
    Te zura keto ne goje se jane me te dukshme.Nuk po te them se cfare lehtesirash kane patur shqiptaret ne fusha te tjera bashkpunimi se do kohe ti mesosh .15 Vjet vellaj me ka derguar dhe dergon pervec ilaceve ( qe ketu kushtojne 3 fishe ) dhe ushqime pa u doganuar .Te paskan bere pershtypje gropat e varreve qe jane segmente nacjonaliste si ato qe kemi dhe ne o Trimosh.Flet keshtu se nuk te ka djegur buth… Pa pyet 700000 shqiptare se si jetojne ne Greqi te mesosh me teper se je mbyllur ne propaganden keqdashese.

 4. Petronini says:

  Kompania Benkers e naftes per te mos paguar taksa i deklaron si investime dhe parate fluturojne ne llogari bankare jashte vendit.

 5. tefta says:

  KANADAJA KA LIDHJE ME HOLLANDEN DHE INGLIZIN DHE E KA RRUJT NAFTEN SHQIPETRE DHE KA SHKATTERRU GJITHE MALLAKASTREN E SKA DHON ASNJI PARE DHE INVSTON PRAP PER VEHTE POR JO PER SHQIPERINE

 6. A says:

  Kanadezet ne vend te pare per investim ne studim te vend burimeve te naftes dhe te shfrytezimit. Kurse ne fund te vitit ke ngigjuar ndonjihere qe ari i zi, nafta, del me humbje 300 mijelion Evro. Keto jane “mrekullite” qe arrine qeveria “talabane” e shokut tone SALI BERISHA. Pra, Evrot te dashur simpatizant dhe militant te SALI BERISHES shkojne ne drejtim pa emer ne bankat e ishujve te Karaibeve ne llogari sekrete qe shume shpejt do te dalin edhe emrat e tyre. SAAALI – PARTI dhe PARTI – SAAALI jane nje, ku here emri behet mbiemer dhe mbiemeri behet emer. Madheshtore. Kjo eshte taksa e sheshte qe nuk kthehet ne investime dhe hapje te reja vend pune, por hapje te reja llogarish bankare. Tung.

 7. fiku says:

  @pellazgian

  Te pakten tregove njehere qe ke pak tru. Jo keq.

 8. fiku says:

  @ pellazgian

  Tregove qe paske pak tru se une kujtoja se skishe fare

 9. xhela says:

  Bankers Petroleum vetem eshte regjistruar ne Kanada por nuk eshte kompani Kanadeze sepse ata qe jane ne krye nuk jane kanadeze.

 10. O Enver djali , cou se na ka marre malli ! Per t’i Shkule nga Shqiperia keta , lloj flliqesie , ku te huajt plackitin cdo lloj pasurie. Sot per cdo shqiptar eshte me se e carte , se lufta e bere nga Sali Berisha ,gjoja per demokraci , eshte perpjekje e tij per te krijuar ne Shqiperi pasiguri …dhe se tani po ate maskarade te Saliut , po tenton te na adaptoj edhe ED RAMA me aleancen me Ilir Hajdutin …….

 11. Pavarësia says:

  Sa kopetent na qenke more ,,Shpatar” në vlerësimin e kontributeve që paska dhënë Greqia për Shqipërinë! Asgjë nuk të ka fal Greqia, mor vulë humbur! Nëse ka investuar ,,një” Evro, ka përlarë nga Shqipëria ,,nëntë” Evro! Sai përket përfitimeve që paskemi patur ne si emigrantë në Greqi, duhet ta dishë se edhe këtu nuk na kanë falur e favorizuar për as gjë. Shqiptarët kanë punuar me krahët e djersën e tyre dhe e dinë ata se sa janë përçmuar nga qarqet zyrtare të shtetit grek për legalizimin periodik të tyre. Qumështi i nënës na ka ardhur në majë të hundës. Është tjetër punë ndërtimi i marrdhënieve të mira mes individëve emigrantë dhe punëdhënësve grekë. Përgjithësisht ato kanë qenë të mira. Për ta mbyllë këtë replikë, mund të them pa mëdyshje se të gjithë investitorët e huaj(dhe vendës)kanë fituar ,,gjashtë” për vete; ,,tri” për qeveritarët tanë dhe ,,një” për qytetarët e vendit tonë. Kështu, ore ,,shpatë”. Mos u merr me probleme që nuk ke haber për ta. Deri tani investimet e huaja, përfshi edhe ata kanadeze, greke etj. kanë qenë e janë skllavëruese për vendin tonë. Dhe ky realitet vjen si pasojë e pa përgjegjshmërisë të qeverisë shqiptare, veçanërisht këta tetë vitet e fundit. Por nuk do të vazhdojë gjatë kështu. Kohët do të ndryshojnë për mirë dhe për Shqipërinë…

 12. @ Palla dhe Pallavra says:

  si njeri dhe tjetri e bashke me ju dhe ca te tjere ketu ja fusin si kau peles pa nje ide se si funksjonojne investimet. tjeter eshte investimi dhe tjeter kapitali. nuk ka vlere ai kapital pa menaxhimin dhe parate qe duhen per ta vene ne pune, kanadezet jane ne vend te pare per investime ne vend dmth kane hedhyr aq para me shume per te vene ne pune albpetrolin a cdo kapital qe zoterojne, kjo bazuar ne bilancet e tyre qe kane deklaruar ne shtetin shqiptar. gjithashtu kjo vlen per te gjithe bizneset e huaja. e drejte ajo qe thote pavarsia se nga nente euro investim nje perfundon ne shqiperi por ky eshte kapitalizmi, nese do te punosh e ushqehesh duhet te prodhosh dhe neve nga ai sistemi i meparshem vetem pordhe prodhonim asgje tjeter. kur te fuqizohen bizneset shqiptare athere do kete nje balance ne vend, ne rradhe te pare te fillojme nga pastrimi brenda shtepise, te mos kete me tre euro per qeveritaret qe i cojne neper karaibe po ti mbeten arkes se shtetit qe te investoje dhe forcoje me shume shendetesine, arsimin , policine dhe ushtrine. kjo eshte detyra e ketij shteti dhe cdo shqiptari te ndershem.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Array
(
  [0] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 7
      [name] => Ekonomia
      [slug] => ekonomia
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 7
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 3
      [count] => 5243
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 7
      [category_count] => 5243
      [category_description] => 
      [cat_name] => Ekonomia
      [category_nicename] => ekonomia
      [category_parent] => 3
    )

)
Top
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
X