TemA TV/ Rama në Elbasan: Do i japim doganat në menaxhim të huaj (VIDEO)

8-prill-Edi-Rama-ne-Korce1Kryetari i Partisë Socialiste, Edi Rama, duke prezantuar programin ekonomik në Elbasan, deklaroi se do bëhet bashkimi doganor me Kosovën.

“E kemi verifikuar imtësisht që bashkimi doganor është një hap plotësisht i mundshëm që nuk pengohet nga marrëveshja e stabilizim asociimit dhe që nuk pengon rrugëtimin tonë drejt Bashkimit Europian. Përkundrazi, krijon lehtësira për ta perceptuar dhe për ta përdorur kufirin si një vijë që nuk ekziston, më mënyrë që të gjitha prodhimet të kalojnë nga Kosova në Shqipëri dhe anasjelltas njësoj siç kalojnë nga Shkodra në Vlorë,” tha Rama.

Rama po ashtu premtoi unifikimin e administratës tatimore dhe dhënien e doganave në menaxhimin e të huajve.

“Njëra është masë që e kemi lajmëruar në tryezën e dytë që bëmë me sipërmarrjen, unifikimi i administratës. Sot sipërmarrja ka një administratë tatimore bashkiake, një administratë tatimore kombëtare, pa llogaritur pastaj edhe pjesën e gjuetisë së shtrigave që është shtesë. Çfarë do të thotë kjo? Kjo do të thotë më shumë shpenzime nga paratë e publikut për të mbajtur në këmbë një administratë. Kjo do të thotë më shumë zvarritje dhe më shumë trokitje në derën e sipërmarrjes, kjo do të thotë më shumë korrupsion. Ne duam të ndërtojmë një administratë tatimore të unifikuar në vetëm një institucion,” tha Rama.

“Ne do t’i japim doganat në menaxhim të huaj. Kjo është një gjë e re që nuk e kemi thënë më përpara, por është pjekur si ide. Domethënë do të administrojmë gjithë marrëdhënien e sipërmarrjes me doganën përmes një kontrate me një agjenci ndërkombëtare të specializuar duke ulur në mënyrë drastike të gjithë atë korrupsion dhe atë arbitraritet që sot po i merr frymën sipërmarrjes në doganë. Historitë e menaxhimit të doganave nga agjencitë ndërkombëtare të specializuara në shumë vende si vendi ynë, vende në zhvillim me probleme të mëdha korrupsioni në doganë, janë histori që flasin për sukses dhe flasin për rritje shumë të ndjeshme të të ardhurave në buxhet dhe njëkohësisht për një ulje shumë të ndjeshme të arbitraritetit dhe krijimin e kushteve të trajtimit të barabartë në doganë,” vijoi kryetari socialist./ep

71 komente në “TemA TV/ Rama në Elbasan: Do i japim doganat në menaxhim të huaj (VIDEO)”

 1. taku says:

  Jo o geri nuk ja jep te huajve, do tja japi Ilirit se ja
  ka premtuar per tju bashkuar rilindjes se deshtuar.

  rilindje hahahahhahah lere fare.

  1. KINEZI says:

   I deshtuar eshte Sali Berisha me qeverine e tij bashke me ju qe jeni njerez te deshtuar, me 23 qershor do te merremi ate qe meritoni, NJE HUMBJE HISTORIKE!

   1. taku says:

    Po e vertet eshte qe Berisha eshte i deshtuar por ne te
    njejten kohe eshte i deshtuar edhe ky kinezi yt Rama.

    1. KINEZI says:

     Deshtuar ka Sali Berisha ne te gjitha sektoret, ai e ka derguar vendin ne kete gjendje, ai eshte e keqja me e madhe e ketij vendi, me 23 qershor do te marre ate qe meriton. EDI RAMA do te ndryshoje Shqiperine sepse eshte i vetmi qe mund ta bej 🙂

  2. DANIELA says:

   Nje gje shume e drejte ajo qe ke thene Z. Rama, doganat Shqiptare duhen te menaxhohen nga te huajt per te ndaluar pak korrupsionin ne Shqiperi, ti po thua mire por kujt tja thuaj se keto debilet qe shkrujne dhe ofendojne jane njerez te pavlere!

  3. NDRYSHIM says:

   Duhet te nderrohet krejt systemi doganor sepse eshte i korruptuar me kec sic eshte qeveria e Sali Berishes qe po e dergon vendin drejt humneres.

  4. SARA says:

   BRAVOOOOOOO EDI RAMA JEMI TE GJITHE ME TY PER TE NDRYSHUAR SHQIPERINE, POR PARA DUHET TE LARGOJME TE KEQEN E KETIJ VENDI SALI BERISHEN QE KA 8 VITE QE PO E SHKATERRON KETE VEND.

  5. UOMO LIBERO says:

   TA LIROJME SHQIPERINE NGA DIKTATURA E SALI BERISHES, TE GJITHE TE BASHKAUAR ME 23 QERSHOR QE TA LARGOJME DIKTATORIN E FUNDIT.

  6. QEVERIA E DESHTUAR E SALI BERISHES says:

   QEVERIA E DESHTUAR E SALI BERISHES DUHET TE LARGOHET ME 23 QERSHOR SEPSE VENDI PO SHKON DREJT FALIMENTIMIT PER FAJIN E KEQ QEVERISJES SE TIJ.

   DUHET TA LARGOJME SA ME PARE SALIUN SEPSE KA 8 VITE QE PO TALLET ME POPULLIN DHE VENDI PO SHKON DREJT HUMNERES DHE SALIU VAZHDON TE THOTE ME SLOGANIN E TIJ PERPARA, POR NE DUAM TE DIME PERPARA KUSE VENDI PO SHKON DREJT HUMNERES, NE HUMNERE SHKO TI SALI SEPSE TI JE E ZEZA E SHQIPERISE.

   ME SHUME SE ASNJE HERE DUHET TE JEMI TE BASHKAUR ME NJE QELLIM QE TA LARGOJME TE KEQEN E SHQIPERISE E CILA VETEM NJE EMER I CILI ESHTE SALI BERISHA.

 2. zum zum says:

  nuk e di e tha apo jo , por ne qoftese e bene kete , nuk eshte gje e keqe , doganiret tane jane njerezit me te koruptuar , ne dogana punojne njerez te vene nga qeveria , te pa shkoll dhe ajduter te tmershem , i haruat se si marin parat nga shoferat , bravo rama po e bere kete je i madhe , shqiptaret jane ajduta, mire eshte te nderoj dhe keta dhjaret police qe na dalin ne cdo cep dhe si lypsarer te krkojne kafen , turp per shtetin ,

  1. Doni ALBO says:

   Hajt se per besnikeri do ja shperblej juve grekeve me dhenien e te gjitha doganave shqiptare…………….ptyy fare e keqe s’bashku me kete psikopat anti-shqiptar.

   1. KINEZI says:

    @ Doni ALBO,

    ik o serb i ndyre ik bashke Saliun ne serbi se atje keni vendin, racce e ndyre, ik e komente neper forume serbe dhe jo ktu!

    1. Albogentivlora says:

     Kjo ka qene nje pyetje qe ja kam bere personalisht zotit Rama dhe kete pergjigje me ka dhene. Eshte nje ide qe vjen nga fakti se, doganieret tane jane me te korruptuarit ne dynja. Duhen hequr qafe njehere e mire keta shushunja.

     1. perralla me mbret says:

      Menaxhimi i doganave nga agjensione te huaja nje opcion i mundeshem por jo domosdo efektiv! Jam kurioz te dije se si e parasheh z.Rama kte “menaxhim nga te huajt”!? Policet doganor prap do ngelin Shqipetare,nuk ma do mendja qe ja leverdis te sillen qindra polic te huaj pasi do te kishte nje kosto shume me te larte se vendasit si dhe do te humbnin qindra vendepunime aq te nevojeshme ne nje vend me papunesi kaq te larte.Pastaj nuk eshte garancion se agjensionet e tilla te “specializuara” dhe te “huaja” patjetere jan alergjik ndaj korrupsionit. Doganat jan bartesit kryesore te arkes se Shtetit,perpos te hyrave materiale ato kan te bejne edhe me sigurine dhe rendin andaj mua personalisht me duket i pa arsyeshem dhe ne deme te Shtetit nje veprim i tille.Neqoftese nisem nga ky parim se duhet dhene doganen te huajve sepse Shqiptaret jan te korruptuar,do te ishte me mire qe te koncesionohet komplet Shteti sepse mundesi per manipulime dhe korruptim ka ne te gjitha institucionet. Shqiptaret munden dhe ja dalin vet te menaxhojne doganat dhe cdo institucion tjetere,vetem se duhet nje kontroll i rrept nga shteti,modernizim i terminalve,instalimi i kamerave,grup mbikqyres me kompetenca mbi te gjitha doganat dhe drejtoret,ashpersim te ligjit dhe denimit per te gjithe abuzuesit,sensibilizim te qytetareve per te denoncuar korrupcionin e shume masa tjera alternative qe padyshim do te tregonin sukses. Ne nuk mundemi dhe nuk guxojm te pranojm se nuk jemi te afte per te menaxhuar kufijt e Shtetit.Une jam kundra.

     2. raimondi says:

      Kjo qe ben ky me menaxhim te huaj te doganave eshte toalisht e Gabuar

      Doganat edhe po te jene ne menaxhim te huaj , do punesojne shqiptaret si doganiere , dhe njesoj do jete korupsioni __Nderkaq qe agjensia e huaj qe do kete doganat do mari nje fitim shume te madh per mallrat qe do c’doganoje ,,dmth gjithe ate fitim qe e mernin doganieret duke vjedhur do e mari ligjerisht kompania qe do beje menaxhimin e doganave

      __Pra ky do beje gjithe ate harxhim nga parate e shqitpare , duke ua dhene te huajve se do qe te luftoje korupsionin….
      Ne fakt ky ben autogol
      _-Ky Edi po ecen ne gjurmet e Sales , qe te vendosim t ehuajte t ena drejtojne dhe ne te jemi sherbetore te tyre
      Edhe qns behet korupsion ne dogana , ato para shkojne ne familje shqiptare, nuk shkojne tek te huajte .Pra parate ngelen dhe qarkullojne ne Shqiperi

      __Doganat le ti kene shqiptaret, shteti shqiptar dhe ti kotrolloje,
      te krijoje mekanizma qe te ulet kourpsioni…se lufta me korupsionin
      eshte e perjeteshme ne demokraci,

      Nuk behet
      lufta kunder korupsionit duke ua dhene menaxhimin te huajve qe jane shume fish hajdute , kur punojne per te tjeret, aq me teper kur punojne tek ne, shqiptaret .
      Te huajte nuk kane respekt per shtetin tone ,se na kane perceptuar me perbuzje , ndaj kur ata punojne ne shtetin tone , ata jane te perbindeshem …dhe nuk ke ca ju ben, se kane emer dhe po vajte per tu ankuar kunder tyre ne Gjykata nderkomebtare , ata fitojne gjithmone …Dhe ne dalim me humbje

      Ndaj duhet qe te huajte ti mbajme larg nga drejtimi dhe privatizimi i ndermarjeve tona…

   2. STOP KORRUPSIONIT says:

    Ti themi STOP korrupsionit neper dogana, na rrjepin kur kalojme neper dogana shqiptare, duhet ndaluar sa me shpejt ky fenomen sepse vjedhin popullin shqipetar, po marrin leket e populli shqipetar.

    1. fl says:

     Nje ide shume interesante dhe e guximshme e Kryeministrit te ardhshem.

     Pres me padurim te realizohet. Te ben te shpresosh per me mire.

     Normal qe do kete qener qe do hungerijne kur i ikon kockat, por qente qener ngelen, nuk eshte faji Rames

   3. halldup Sali says:

    O Saliu i vogel, shko merr burre me dhen andej se nuk e ke idene me cfare po merresh. Ketu duhet me ju be te gjitheve doganiere juve, se keshtu ju ka nxjerr nga erresira gjasme i madhi juaj.
    Rama po flet per Europe, po ku merr vesh ti se cfare eshte Europa mor hajvan i pushtetit. Ne 23 qershor do tu japim te gjatin, pa merak

   4. MENA says:

    BRAVO Z. RAMA NJE SUPER IDE, DUHET TE LUFTOHET KORRUPSIONI NEPER DOGANA. PA PIKE TURPI NA MARRIN LEK NEPER DOGANA KUR KTHEHEMI NE VENDLINDJE, TURP!

    1. voica says:

     Brilante ideja- te shohim realizimin.

     Edvino, po e mbajte kete premtim,
     t’a kemi falur koalicionin me LSI-ne.

     1. fl says:

      Epo a ja fal LSI pastaj? Ilir do kerkojne qe firma e huaj te menaxhoj vetem 80% te doganave…se pjesa tjeter 🙂

  2. adelina says:

   Une besoj se Rama po na tregon shembullin e nje shteti qe funksionon, jo nje shteti qe i eshte shitur Zamirit nga Ridvani, meqe Kryeministri nuk jep e as merr.
   Me Ramen, pas 23 qershorit cdo gje do te jete ndryshe. Dhe fitorja e tij duket se eshte teper afer tani. Nuk ka gje qe mund te beje Berisha per ta ndryshuar fatin e ketij vendi, qe tani eshte larg SB.

  3. SHKODRANJA says:

   PO MIRE BEN QE PO JA JEP NE MENAXHIM TE HUAJVE DOGANAT Z. RAMA SE KETO VEC TE BEJME KORRUPSION DINE, NUK DINE ASGJE TJETER!

   UNE E MBESHTES PLOTESISHT VENDIMIN TEND.

  4. ANA says:

   “Ne do t’i japim doganat në menaxhim të huaj. Kjo është një gjë e re që nuk e kemi thënë më përpara, por është pjekur si ide. Domethënë do të administrojmë gjithë marrëdhënien e sipërmarrjes me doganën përmes një kontrate me një agjenci ndërkombëtare të specializuar duke ulur në mënyrë drastike të gjithë atë korrupsion dhe atë arbitraritet që sot po i merr frymën sipërmarrjes në doganë. Historitë e menaxhimit të doganave nga agjencitë ndërkombëtare të specializuara në shumë vende si vendi ynë, vende në zhvillim me probleme të mëdha korrupsioni në doganë, janë histori që flasin për sukses dhe flasin për rritje shumë të ndjeshme të të ardhurave në buxhet dhe njëkohësisht për një ulje shumë të ndjeshme të arbitraritetit dhe krijimin e kushteve të trajtimit të barabartë në doganë”

  5. taipi` says:

   Kjo do te ishte nje menyre per ta heq varesine nga deshirat e doganiereve dhe nga parate qe duhet tu paguhen atyre. Shume ndoshta mund ta kene te padegjuar sot, por ne bote eshte nje parim i mirenjohur qe privati eshte shume me efektiv se shteti, sidomos kur behet fjale per ndonje shtet si ky yni.

  6. Shen Kozmai says:

   A e degjuat cfare tha per Doganen Shqiptare: Meqe dogana eshte e korruptuar do ja jap te huajve si sherbim.Perfundimisht ky nuk kupton asgje nga shteti.Po doganat jane nje nga shtyllat e agjencive te shetit njelloj si ushtria,policia,shik,prokurori,gjykate,tatimet.E si mund te privatizohet dogana meqe eshte e korruptuar? Po edhe policia prokuroria gjykatat kane korrupsion sa te duash,e cfare do bejme do ju a japim te huajve.
   E frikeshme qe te vije ne krye te qeverise nje njeri kaq i paditur.

   1. cja fut kot ky shen kozmaj says:

    shen kozmaj me sa po shoh sja paske fare haberin doganave ne shqiperi e cfar bejn doganieret shqiptare… ehhh ju ka saliu mbrapa shum po shyqyr qe kemi ca njerez qe mendoj per shqiptaret si per shembull rama, degjo ketu se ca thot rama:

    Tarifat i percakton shteti, kurse kompania ben vetem administrimin. Ideja eshte qe kompania (kompani te ndryshmme) vendos praktikat, sistemin operativ etj, do ket shum kompani firmat do perpiqen te jen sa me eficiente per te pasur perfitime dhe gjithashtu konkurrenca misdis tyre do i ndihmoj!! shteti noraml qe do i kontrolloj per cmimet qe aplikojn pse ca kujton ti?? ket gje e kan ber shum vende dhe te ardhurat e doganave jan shum fishuar!!! se problemi ne shqiperi esht qe te ardhurat e doganave i merr doganieri… ata bejn miljona si puna e idrizit dhe ai doganier ka qen ne kohen e nanos!! dhe rama thot stop boll korrupsionit ne dogana kjo gje do marri fund!! dhe do dali mir sepse te gjith vendet e kan aplikuar dhe ka dal me shum sukses kjo strategji!!! RAMA BRRAVO!!!!

    1. perralla me mbret says:

     Cilat Shtete psh, c’ja fut kot?

     1. @ perralla me mbret says:

      nuk ja fut kjo zonja ose zoteria !! shum vende qe kan pas korrupsion te lart dhe ca qe kan akoma kan ber ket gje: botswana, ishujt morice,malaizia, nigeria; ka dhe vende qe nuk kan pas sukses nigeri, tanzani, pakistan: per keto vende nuk si ben dot njeri derman dhe biles ne keto vende shteti nuk esht se ka hum me shum se ka fituar pa ket menaxhim te huaj!!

      vendet e korruuptuar kan pas sukses me ket qe kan ber sic do bej rama, te ardhurat i jan rritur nuk i jan ulur

      1. perralla me mbret says:

       Botswana,Nigeria,ishujt Morice,Somalia,Dom.Republik jan shtete me 10 deri ne 30% analfabet. Ndersa Pakistani dhe Malaiza asnjehere nuk kan pas menaxhim te huaj doganor me perjashtim kohes se pushtimit.Shqiperia eshte ne Europ o miku jo ne Afrik, cfare krahasimesh kot be ti njehere. Shqiperise nuk i mungon personeli dhe profesionalizmi por i mungon kultura e ndeshkimit.Ne Shqiperi duhet forcuar ligji e nese kjo nuk behet kot vijne Gjerman e Anglez e kushdo sepse asnje firme e huaj nuk do te kete te drejte ekzekutive.Kontroll mbi shtetin dhe institucionet kjo eshte zgjidhja.Ti besosh tjetrit eshte gje e mire por ta kontrollosh eshte edhe me mire thon Gjermanet!

  7. Rama: "Shqiptaret jane te korruptueshem"?! says:

   Sa me shume qe Rama degjon akuza per bashkimin me Meten, aq me shume e merr frika nga korrupsioni!

   Del e thote tani, a thua sikur mburret, se doganat shqiptare do t’i menaxhojne te huajt!!!

   Turpi nuk ka fund.

   Nga premtimi i Rames del se qenkan te korruptuar jo vetem njerezit e Berishes (dhe Metes, deri dje), por tere shqiptaret!

   Ose pranojme se shqiptaret nuk dine te bejne shtet.

 3. Askushi says:

  Do ja japim(ne ‘menaxhim’)Jales dhe Papa-Ndreut se ata kan eksperience ne ‘menaxhim’,pastaj te themi te drejten,jan nje cik ne hall(k’to kohet e fundit),tu japim nje ‘dore’,do e ‘Rilindim’ edhe Internacionalen apo jo,popull kurnac e ‘te parilindshem’ qe s’jeni tjeter!!

  1. Doni ALBO says:

   Mentaliteti dhe kultura komuniste e ketyre nuk zhduket dhe aq lehte.

   1. fenix per don albon says:

    po kultura e saliut si te duket???? sepse un demokrat jam me shpirt po nuk jam me sali sepse nuk ja ka haberin hic si te menagjoj nje vend!! dhe rama demokrat esht nje nga studentat e dhjetorit ka qen !! por qe nuk esht me saliun ka te drejt sepse ja si zhvillohet nje vende!! shum vende europiane e perdorin ket gje dhe keto vende komuniste duhet te quhen sipas tej ti don albo???

    rama je shum mir kjo duhej ber me koh po me mir von se kush shqiperin ti po e fut drejt europes me ket vizion heheh po ja tregojm dhe europianve se kush jan shqiptaret, me ty ne do jemi shembulli i rajonit!!

 4. nastradini says:

  EDI RAMA ME MIRE T’JA JAPE GJITHE SHTETIN PER MENAXHIM TE HUAJVE.

  Dhe te shkoje bashke me Ilir Meten ne nje ishull ne oqean dhe te shijojne jeten me LEKAT qe do t’i dergojne menaxhuesit e huaj duke ngrene peshq dhe ngjala. Po te marrin edhe Saliun atje shqyptaret do t’ja dijne per nder. Ne asnje vend te Botes nuk ka bere vaki nje propozim i tille, qe vjen nga nje LIDER pa pergjegjesi. Vetem po te perjashtojme Kosoven dhe ndonje vend tjeter afrikan, ku BOSI ri nen “palmen” dhe mbledh LEKAT qe i vijne nga te huajt. Shpresa vjen vetem nga reagimet e komentuesve ne TEMA, se ndryshe duhet t’i lutemi Zotit qe Edi Rama t’i therrase trunit, se po tregon lajthitje totale per drejtimin e shtetit dhe per pergjegjesine e LIDERIT ndaj popullit dhe Vatanit.

 5. Titi says:

  O edvin po ça thu or burr, si do Tia japesh doganat te huajve? Po ti mendon se ato nuk Jane te korruptuar? Po ti at shprehjen (everybody has a price) nuk e ke degjuar kurre? Po ku ka njeri se nuk korruptohet me leke, te huajt jane te infektuar me kohe, ne prej atyre I mesuam keto poshtersina. Po ti Edvin sa e ke çmimi se edhe ti e ke nje. Nje gje është e sigurt me te huajt ne dogane korropsioni do te shumfishohet nqs Shqiptaret ne kane marre 10€ ne dogane kto që thua ti do na marrin 50€ brravo Edvin ide shume e mire vazhdo keshtu se do te fitosh.

  1. dumdum says:

   Jo mër burrë, nuk janë hiç të korruptuar të huajt. Ja shiko atë ministrin Francez që e përzunë sepse kishte bërë evazion fiskal me miliona Euro.

   Ja ku filloi të ndihet fryma e LSI-së.

   Do të vijnë ata të UNMIK-ut të punojnë doganën shqiptare sepse kanë ngel pa punë. Do të marrin dhe ca doganierë bullgarë e rumunë e ca grekë.

   1. nje emigrant qe jeton ne France per dum shiki dumin says:

    sa per korrupsion mos te flasim fare se sarkozi nuk dha doreheqjen kur dalen se sa lek i kishte dhe kadafi per zgjdhje, nuk dha doreheqje kur nxorren te palarat e tij per evazion fiskal jo ore joooo populli e ndershkoi se sarkozi se kishte mendjen

    te pakten ky minister qe thua ti dha direkt doreheqjen, dheeee mos harro qekar ka ardhur halland franca e ka marr veten plus qe te gjith ministrat francez jo vetem qe i esht ulur rroga po paguajn taksa me te larta se te gjith punonjesit e administrates!!

    mos bej krahasime te koti se nuk jeton ne franc e sja ke haberin politkes franceze!!

    ne vend qe te merrni me te tjeret merruni me armikun tuaj dhe pysni cdo politkan cfar vizion kan per ju??? deri tani vetem rama ka program qe rregullon shqiperin po te tjeret ca programi kan programin e nacionalizmit apo te hajdutllekut!! dhe mos shko deri ne rumani ke kryeministrin tend qe esht i pakrahasuesh per padituri si menagjohet nje shtet per korrupsion po e po !!

 6. DINO says:

  @geri

  ESHTE KREJT E THJESHTE AJO QE DO TE THOTE Z. RAMA, DUHET TE NDALIM KORRUPSIONIN NEPER DOGANA DHE KTE MUND TA BEJME DUKE DHENE DOGANAT TE HUAJVE NE MENAXHIM.

  1. Ramy says:

   hahahaha DINOOO ateher per te ndaluar korrupcionin te japim edhe Qeverin te huajve, kjo eshte e vetemja menyre per te stopuar hajduterin

   1. DINO says:

    Qeverine nje i huaj e ka se qeverisna nga serb me emrin Salic Berishevic, me kec nuk ka ku shkon!

 7. LEDJO says:

  @geri

  Tju japim te huajve do te thote se nuk behen kontraband me mik neper dogana shqiptare sic ndodh sot.

 8. DONI says:

  Ka ardhur koha qe ti themi STOPO KORRUPSIONIT neper dogana, esht nje fenomen i shpeshte ne shqiperi!

 9. eno says:

  Bravo,kete vend vetem te huajt e rregullojne dhe mundesisht te jene nga Gjermania.
  Kane 22 vjet qe nuk rregullojne dot as ujin as dritat,kur Maqedonia qe ska burime natyrore si Shqiperia,ska asnje problem ne kete aspekt.
  Kjo do te thote qe ata kane krijuar shtet policor qe njerezit te kene frike te vjedhin,prandaj po t’ja u kishin dhene hidrocentralet dhe ujesjellesin me koncension disa vjecar,dhe maqedonasve prape do ishim dhjete here me mire sesa jemi sot.Leku eshte te dritat,uji dhe doganat!
  Kot se kane thene,shqiptari e gjen te keqen nga shqiptari,e provuar!

  1. Alb says:

   Eno, le te jene nga Gjermani, por jo LIndor. Anglia Eno, me pelqen shume, nuk e di pse ne Shqiperi nuk jane afruar, ngaqe e kane pare si vend te pasigurt. Sa per palen shqiptare ndoshta mbajne mend impresionet e Enver Hoxhes, qe si aleate ne luften e dyte boterore anglezet na hodhen “kepuce te nje kembe”:D

 10. kosovaret ha ha ha says:

  po ju doni albat dhe shqipfolesit e tjere jy digjet shume bytha per ne shqiptareve , shkoni mor ngrini sumen nga 7dhe 8 here ne dite , dhe na lini te qete , do ju puesim juve cfare do bejme . ec edi ramaaaaaaaaaaaaa, vdekje berishes dhe soit te tij qe na kthyen pakistan

  1. greku ha ha ha says:

   Po ju greckat me duket se u gezuat i cike per kete lajme, hajt se nqoftse berisha ja fali kishen, varreza njejte deshti edhe me detin(por nuk i shkoi) per fatkeqsisht ky palla do ja fal gjithe sovranitetin e Shqiperise me dogana greqise……Rama nuk do beje rilindje shqiptare por ate greke duke e maskuar dhe duke mashtruar shqiptaret vetem per te ardhur ne pushtet, se c’ka do beje me fatin e shqiperise ne qoftse hyn ne pushtet ky psikopat vetem nje Zot e di.

   1. @ greku ha ha ha says:

    ore a i keni syt ne ball ju apo jo ???

    kush donte me shit detin???

    kush po privatizon cdo gje qe mban kjo tok madje dhe ca prona qe ka pas shteti kan shku ne drejtim te paditur

    kush donte me bo minister ato te PBDNJ nderkoh qe ka ne qeveri PDIU??

    kush hesht per ceshtjen came??? kush hapi dosjet qe gjasme na paska dal nje ligj i 2004 papritur e nxorra??

    kush e ka grun serbe dhe qe e adhuron kulturen serbe biles mik i ngusht me fazllicin etj etj

    kush conte naft ne serbi kush ishte lufta ??

    etj etj

    SALIUUUUUUUUU PRAAAA

    APO I HARRUT JU???

    RAMA SA PER GREKET ME VOTAT E PS NUK U BE KJO SHITJE DHE ME GJKATEN GJITHASHTU, TANI NE VER PO BENTE PRAP SHITJEN E DETIT TE GREKET NE KURRIZ TE SHQIPTARVE DUHET TE BERTASI PS PER KET!! DHE PER CESHTJEN CAME DUHET TE MERRET PS QE E KA NE PRGRAM BILES KET CESHTJE!!!

    PO TANI KUSH ESHT ANTISHQIPTAR RAMA APO SALIU????

    1. perralla me mbret says:

     Eshte injoranc reagimi ofendues ndaj tjetrit kur ai argumenton ose thjesht shfaq mendimin per nje tem te caktuar.Nuk ka pse te perzihet sala ne cdo tem e as te shpallen armiq ata qe mendojn ndryshe se na cat b.th.n me ate diktator.Demokracia eshte esenciale edhe per debate e mendime ndryshe brenda nje partije te caktuar,jo gjithmone lideret kan te drejte kur marrin vendime.Koncesionimi i doganave ne firma te huaja eshte hap i gabueshem por kjo nuk do te thot se nuk duhet votuar Edi ose se Saliu eshte me i mire.komentet tona duhet ti sherbejne pluralizmit,vetedijesimit,thjeshte atdheut e jo percarjes e militantizmit.

     1. @ meleku me emrin perralla me mbret :)) says:

      ooooooooo melek boll se na lodhe nuk po ofendon njeri, cfar po ofendoj qe po nxjerrim te verteta ne shesh pa shar njeri????????

      ti qeke perralla me mbret hhahha un thash kush qeka ky qe na fliste filozofira meleku hahhaha rri o burr i dheut se te njoh ska nevoj te ndrrosh emrin, ta njohim shkrimin 🙂

      1. perralla me mbret says:

       Lali asnjehere nuk kam ndrruar emer,ka nja dy vite ne mos gabohem qe komentoj me kte nik, admini po deshi le te konfirmoj por ti nisesh nga vetja sigurisht. Nuk te duket ty ofendim ajo qe thua per Kosovaret? Pastaj cna krahason te bemat e Sales me te Edit? Ceshte ky budallallek,permbaju temes miku,je ti qe te menaxhohen doganat nga te huajt apo jo dhe mundesisht argumentoje qendrimin tuaj.E mo na trego perralla me mbret se e kemi degjuar me miliona here kush cfare ka tradhtuar,ne nuk po bejme krahasime liderash por e perkrahim ose jo iden e Edit ne kte rast,kaq!

 11. mergimtari fv says:

  Geri kur nuk je i zoti te drejtosh shtepine tende do vjne komshite te ta drejtojne ate , vjedhja dhe pasurimi jo i ndershem e i shpejte eshte bere edukate e shumices se shqiptareve sot , Rama mendon drejt dhe ben mire tua japi gjermano-austriakeve qe nuk falin .

 12. fshatari says:

  Eshte bere plani me te korruptuarit e Internacjonales Socjaliste!Ose shtet i Lindjes ose i jugut!Jane njesoj te korruptuar!

 13. SANY says:

  Kjo qeveri ka deshtuar edhe me doganat, systemi doganor duhet ndryshuar sepse dogranat jane te korruptuara, duhet ndryshim per kete system.

 14. Horri i Bulevardit says:

  Nuk di te them se a eshte mire apo keq, se nuk jam as specialist as kompetent por di qe korrupsioni fillon tek kupola e qeverise, qe jane te lidhura me Doganat, keshtu qe mendoj se po te jete e mundur nje bllokim korrupsioni ne dogana, kupola me lart do ta kete shume te veshtire te mbjetoje me korrupsion.
  Dhe me kryesorja qe une mendoj se duhet te jete mire, edhe per mbrojtjen e prodhimit vendas, se kur Rama i premton bujqeve se prodhimet tuaja nuk do te hidhen me ne lumenj dhe gropa, se nuk ka treg, kjo puna e doganave, mund te bllokoje kondrabanden, qe behen ne dogana.
  Tek doganat fillon mbrojtja e konsumatorit.

 15. artisti says:

  mos u entuziasmoni nga halucinacionet e edvinit.kujtohuni per menaxhimin e taksave dhe tatimeve nga bashkia tirane kur ai ka qene kryetar bashkie.e keqja nuk vjen nga individi qofte ky i huaj apo shqiptar por nga menyra e organizimit te punes.edvini do te bente mire te votonte tre ligjet te cilat do te forconin shtetin ligjor me rregullat e komunitetit europian,dhe pastaj te vendoste europianet ne vendet e punes dhe shqiptaret ti coje bojaxhinj ne greqi.

  1. @ artis says:

   e ke seriozisht ti artist ?? hahhahaha hahahha po per ramen flet gjith bota more i uruar per aftesit e tij menagjuse, per aftesit e mbeldhjeve te taksave dhe per te rregullau ket tiran me ato taksa :))

   mu me kujtohet shum mir qe edi rama i dha nje ftyr komplet tjeter tiranes!!! tirana ishte ber bidonvill me cerrat e kriminel saliut! per ca fitoj rama ne 2005 si kryebashkiaku me i mir ne bot?? pse onu i dha cmim si heroi i luftes kunder varferis keshtu kot se jan te paaft??

   le nje her qe kjo qe po ben do i japi nje shpull te fort korrupsioit te doganierve :)) rama esht fjal pak dhe pun shum

   ti ooo artist ja fut kot po te japin ca prova se kush esht rama dhe cfar flet bota per ramen:

   nje nder universitet me te mira ne bot princton education lexoje pak lexoje: http://www.princeton.edu/successfulsocieties/content/data/policy_note/PN_id135/Policy_Note_ID135.pdf

 16. radikalisti says:

  Jo vetem doganat, por me ato mend qe ke ti mor pall e jep dhe shtetin ta menaxhojne te huajt, sidomos kur te mbeshtesin urithet e FRESHI-it dhe te MJAFT-it çuditerisht te gjithe njeri mbas tjetrit me nickname me germa te medha si;SANY,KINEZI,DANIELA,NDRYSHIM,SARA,UOMO LIBERO,QEVERIA E DESHTUAR E SALI BERISHES,DINO etj..etj..Shikoni me vemendje DINO dhe LEDJO replikojne me nje komentues te quajtur “geri”, por çuditerisht komenti i tij nuk figuron fare! Mos valle urithet replikojne edhe me komentues imagjinar.

 17. nardne says:

  nuk po arrij te kuptoj,mallrat qe duhet ti fus ne shtepine time duhet ti kontrolloje i huaji,sepse nuk ka ligj te forte per doganieret,me mire ata te huajt futi te sistemi i drejtesise dhe hiqi halet qe jane atje.

 18. emigranti says:

  Nuk E di se cpo ndodh me klasen idiote te politikaneve shqiptare, nese do quheshin te tille, por nese e ka thene kete tregon qe eshte nje idiot. Nje kryeminister i ardhshem qe nuk eshte ne gjendje te bej zap doganieret mendo per te tjeret. Une kam nje sygjerim per IDIOTIN RAMA:
  1. Ministrin e jashteme-GREKEVE
  2. Ministrin E mbrojtjes-SERBEVE
  3. Ministrin e ekonomis-Kores se Veriut.

  Keshtu Rama do kete kohe per pikturat e fazadave.
  Shqiperi e mjera shqiperi
  Kush te ka fut me koke ne hi

  Respekt

 19. gezim toci says:

  Rama eshte debil. Rrofte Sali Berisha ndersa Edi Rames t’i rrnoje Ilir Meta, Kokemadhi!

 20. dakort says:

  Me 23Qershor do te jete fundi i Edit per vete faktin se koalicioni PS – LSI eshte nje koalicion totalisht imoral dhe i turpshem. Eshte nje koalicion i bazuar mbi interesa te ngushta pragmatiste dhe personale dhe sherben vetem nje qellimi, emerimin e Edi Rames si kryeminister te ketij vendi. LSI e ka treguar qarte qe eshte nje parti teresisht e ngritur mbi baza klienteliste dhe qe synim te vetem ka qendrimin ne pushtet.

 21. reni says:

  Po edhe kete kemi nagut…normale per dike qe merr porosi nga papandreu e fashista perrreth…albanofobia qenka dhe ne seline mavi…shume per te ardhur keq, kur duhet te pakten te mrojne atdheun tone..urime opozite e deshtuar ne cdo aspekt…

 22. albina says:

  kjo eshte marrezia e fundit e rames…Nje opozitar qe bie ne kundershtim gjate gjithe kohes me premtimet e tij…Ne fillim premtoi te kthente cdo prone te dhene me koncesion, tani na del qe doganat do te administrohen nga te huajt.. Meqe paske dale nami per vjedhje, te pakten te vjedhin tonet e te qarkullojne brenda perbrenda… se kaq logjike keni ju qe mbeshtesni te tilla nisma…Argument per idiot nuk mund te gjeja per ju, per tu afruar me shume IQ suaj…respekte

 23. geron says:

  do sjellim vende te lira pune, akoma pa ardhur ne pushtet del me deklaraten qe doganat ti jepen institucioneve te huaja, mendoj se e gjitha kjo per bizneset e veta, po me tregun e brendshem cfare do behet sepse pas kesaj te gjithe mallrat do te vijn nga jashte, Kosove Serbi etj dhe i rrofte fermereve tane per prodhimet e tyre te cilat do te mbeten stogje.

 24. Atdhetari.usa says:

  Besojm dhe shpresojm tek kualicjoni i majte qe po ritet dita dites, kundrejt bishes gjakatare dhe makuteris te tij qe e ka cuar vendin ne fund te ballkanit dhe evropes,. Programi i PS per rilindje dhe idet e Edi Rames jan tmer per sali fashistin dhe shpres per popullin. Urime popullit shqiptar me 23 Qershor per nje rilindje kombetare.

 25. Pra, ideja e Z. Rama eshte qe Shqiperia nuk behet me shqipetare?! Po meqenese doganieret shqiptare nuk e bekan dot detyren e tyre dhe u dashkan marre te huaj, atehere pse smarrim dhe nje kryeminister te huaj dhe e japim te gjithe Shqiperine me koncension?

  O Rama, o debil, zbato ligjin, fut njerezit ne burg nese nuk bejne detyren e tyre dhe e shikon se sa te afte behen shqiptaret. Po nuk denon dot doganieret deri diten kur do kesh afer bythes Ilir Meten. Prandaj te thame te mos bashkoheshe me te.

 26. Daniel says:

  Me mire eshte te marrim kryeminister me qira d.m.th nga nje agjensi e huaj, jam shume dakord tia paguajne rrogen nga taksapaguesit shqiptar. Mos ma vidh kete ide z. Rama te lutem.

 27. Berlin says:

  Jepja doganat atij musteqes arrixhijes greke qe te del perhere ne krah !

 28. lyon says:

  Po pse mor ditezi mbaruan shquipatert qe tu japesh doganen grekeve, serbeve apo italianeve? pse nuk promovon ndonje shkollim special kontrollor edhe tu ngresh rrogat por mendon direkt “megallo-idene” e semure tende qe ta coptosh pa e marre akoma ne dore mor pjelle e deshtuar!
  Ju jeni te gjith njesoj po te pakten saliu eshte e keqe me e vogel se ju qe jeni masakrenj nga koka ne kembe…qe te mos keqkuptohemi, nuk po them se jane me te mire keta qe e kane sot, thjesht jane me pak te keq se komunitet edvinoviç

 29. SKEPTIKU says:

  KORRIGJIM PER PERALLA ME MBRET : “BESO DHE KONTROLLO ” ESHTE SHPREHJE E V.I.LENIN,,,JO E GJERMANEVE SI THUA TI…..TUNG…!!!!!!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *