TemA TV/ Mediu: Pronarët po grabiten nga legalizimet e paligjshme, duhet të zgjidhet çështja e pronave (VIDEO)

atmirKreu i Partisë Republikane, Fatmir Mediu, kërkon zgjidhjen e çështjes së pronave. Gjatë një takimi me shoqatat e ish-pronarëve, Mediu tha se PR e konsideron grabitje të madhe që po u bëhet pronarëve legalizimin e ndërtimeve të paligjshme.

“Ne republikanet e kemi pasur pjesë të pandashme të qëndrimit tonë çështjen e pronës private si një e drejtë legjitime, por edhe si një bazë nga duhet të fillojë zhvillimi ekonomik dhe identiteti kombëtar”, është shprehur Mediu.

Sipas tij: “Në një shoqëri demokratike, prona private dhe liria janë të pandashme. Heqja e të drejtës legjitime të pronësisë e bën pronarin skllav dhe i cenon atij një nga liritë themelore. Shqipëria kërkon të bëhet pjesë e BE dhe sot ka si kusht përpara detyrimin e vendosur nga BE, zgjidhjen e çështjes së pronës private”.

Legalizimet e ndërtimeve të bëra pas vitit 2006 ai ka konsideruar si  një tjetër grabitje të madhe që po u bëhet pronarëve, teksa ka shtuar se miratimi nga qeveria i çmimit të tokës është kthyer në anomali./A.XH

40 komente në “TemA TV/ Mediu: Pronarët po grabiten nga legalizimet e paligjshme, duhet të zgjidhet çështja e pronave (VIDEO)”

 1. ismeti says:

  qka po thua o llomotites , e kush pi vjedh opozita apo shefi yt , a pis je ti

  1. pa parti fare says:

   Un e urrej politiken,por ky ma shpif,sa here qe del.Sikur me ha buken ky plere.Ku i gjete leket qe bleve fabriken e cigareve ne durres more gjarper i ndyre.Te vika keq per pronaret ty.I ke blere gjysmen,qe ti besh lemsh gjysmen tjeter te pronareve,e ta m,aresh per 5 lek pastaj.—–JE KELYSHI ME I NDYRE QE NJOH

   1. niku says:

    O Mediu Beje edhe ti si ILIR META, bashkohu rilindjes
    dhe del i paster pa as edhe nje njodhe ne biografi,
    heeee se Ilirjan Celibashin kunatin tend Rama po e
    ben deputet, ne rilindje ka vend edhe per ty.

    1. Tani says:

     sa idiot qe je o niku..ai te le pa prona, te le pa buke dhe ti merresh me ramen. o zoteri rama beri levizje politike, nuk hodhi ne ere njerez apo vrau protestues! po boll me pallavra dhe merruni me gjendjen ekonomike dhe sociale te ketij vendi!

     1. niku says:

      O I Mencuri Tani, po te flas un idioti Niku, ke thene
      ty siper qe -( po boll me pallavra dhe merruni me gjendjen
      ekonomike dhe sociale te ketij vendi!). ateherte un po
      merrem me gjendjen ekonomike, dhe kejo gjendje ekonomike
      kalon permes Hajduterise familjes BERISHA ,hajduterise
      familjes META, por ajo qe nuk kapardije dot sic beri
      RAMA eshte ajo ngjala e METES.

      A nuk kam te drejte te mos jem mosbesues tek kejo
      rilindje qe propozon ARDIAN VISHEN kryetar TE KLD,
      dhe CELIBASHIN deputet, me keto levizje e shof
      si nje rilindje te deshtuar.

  2. buffon says:

   Po i dha ky popull 8 vite kohe Sali mavrise e ky i fundit as qe u mor fare me kete problem ashtu si edhe ne cdo drejtim!Pa larguar saliun te harrojme se do zgjidhet problemi i leglizimeve e shume e shume te tjera!

  3. Tonini says:

   Meqenese te gjithe te RINJTE e kane fiksim politiken dhe sidomos merak te madh keni Berishen, per kedo qe nuk do te jete indiferent por aktiv ne jeten politike dhe zgjedhjet aktuale, ky eshte rasti i duhur per te pyetur LIVE Kryetarin e partise demokratike Sali Berishen.
   LIVE ME BERISHEN NE YOU TUBE

  4. Shoku i Zenit & Davaxhi says:

   Cfare mund te presesh nga nje davaxhi???
   http://imazheshqip.blogspot.com/2012/04/na-dogji-malli.html

 2. ai says:

  po ky nje avaz ka, se si e votojn ata njerez kete semundje te bute…

  ka 20 vjet qe do zgjidhi ceshtjet e prones dhe asgje nuk ka bere…

  1. sallate fshatari says:

   KY ESHTE PLEHRA E BUTE,

 3. Daniel says:

  U kujtove shume vone Zoteri?! Ç’ bere 8vjet ne qeveri?!

 4. nga doli ky says:

  po ky ku ishte , nga doli , ah ka votime tani , erdhi koha o popull ti zhdukni nga politika keta makarenje.

 5. diell says:

  -He mo Medi hidh edhe ti nje gur ne uje,
  se vetem ai ka qene me bereqet sivjet.

 6. GR says:

  Bo kushedi sa do i kene vjedhur ketij te gjorit qe po ngre zerin .ose mbase i dalin fantazmat e 11 janarit dhe ……….

 7. Landi says:

  Po more zotëri po,teorikisht reciton bukur për çështjen e pronës,por fatkeqësisht kujtohesh vetëm në prag fushate elektorale…Nuk të kanë mjaftuar 23 vjet që ti dhe partia jote ta trajtoni çdo ditë në parlament këtë problem-gangrenë…? Përse,tani e paska vënë detyrim Europa çështjen e zgjidhjes së problemit të pronës..? Ligjin 7501 kush e votoi dhe e miratoi zotrote…? Apo pronat tuaja i keni sistemuar dhe të tjerët i keni lënë 23 vjet me letra nëpër duar e duke i sorollatur zyrave dhe gjyqeve pa i dhënë asnjë zgjidhje dhe duke i lënë përjetësisht “ish pronarë” …? Kaq budallenj i mendon të jenë njerezit…?

 8. SERVET says:

  Ceshtja e pronave duhet zgjidhur ugjentisht pasi nuk eshte i drejte legalizimi i pronave te njerezve qe e kane vjedhur token pronareve legjitime. po keta qe komentojne ketu kot me kot duhet te jene alpine se po te ishin tirans nuk do flisnin keshtu.

 9. PUNE CUBASH says:

  HAJNIA SHESHIT!

  Kryetaret e komunave, nuk po lëne moçal, toke djerr e zonë arkeeologjike pa e kthyer ne “toke arë” per te ua dhene me çertifikate pronesie hajnave.
  Kjo eshte me e theksuar ne komunat e qarkut Lezhe si Shengjin, Shenkill, Kolshe e Balldre.

 10. klara says:

  doli Fatmir hajduti,8 vjete nuk beri asgje per pronaret…

 11. ajdin says:

  Nuk e kuptoj se kujte i thote per pronat!MUA?Nuk je ti o maskare ne qeveri,apo une?

 12. ET says:

  8 vjet ne pushtet dhe vetem ne muajin e fundit kujtohesh o KELYSH…

 13. Sabri says:

  SIKUR TA NJIHTE KY POPULL ME MIRE KETE MOSTER DO TA VOTONTE ME SHUME, SE KY POPULL KA NJE DASHURI TE ÇUDITSHME PER MOSTRAT

 14. albo says:

  Cfar përfaqson ti Medi? Çamët, republikanët, mbretin, qeverinë, pronarët, egjiptianët e Shqipërisë, mjedisin? Pse hidhesh hu më hu? Dihet se ç’ndodh kur vepron kështu! Përsa i përket çështjes së ponave që po i përpijnë krahinorët e Berishës, thuaja Salës në sy, jo ne pronarëve, për të cilët kujtohesh vetëm në fushata! Mjaft me demagogji, se nuk e ke edhe atë aftësi!

 15. Nje pronar says:

  O kriminel, O Gerdec, o i pa udhe, o hajtut,o vrases, po kujt ja thua keto ti! Qe po i vjedhin pronaret me legalizimet skandaloze kjo eshte njemije perqind e vertete, por a ja ke thene shefit tend keto mor kriminel. A po hedh vetem shashka qe pronaret te te vijne nga pas. Ke vdekur me kohe qe nga Gerdeci. Pas 23 Qershorit i ke siguruar disa m2 vend ne qeline tende te perjeteshme.

 16. lili says:

  vete fakti qe ky edhe pas 22 vite kerkon pronat tregon se sa thelle ka deshtuar ky vete si politikan!ky ,po te kishte 2 fije nderr as nuk do te guxonte me u paraqite para elektoratit shqiptar pas keso deshtimi! Po ky eshte nje mut qe cdo here qe vine zgedhjet ngaçmohet nga Berisha per te na sjell prape kredo e tij ,per te cilin nuk ka pyet e nuk ka punuar gjate ketyre 22viteve!!
  Debilat jane sigurisht ata qe ende i besojne si politikan,kur ky vete tregon deshtimin e tij si i tille!

 17. Vlora says:

  ha ha ha o mediu jeni bere te gjithe kaq qesharak.

  po nuk ju jep me njeri voten se shpreson se mund te mari pronen,por edhe po ke ndonje vote eshte se hane ne administrate.

  shpejt edhe ti tek lulishtja me lefter xhuvelin, do ti zgjidhne keto probleme.

 18. edapapa says:

  Po si ka mundesi qe ky majmun dhe kjo parti qelbesire, ka 20 vjet qe sa here ka zgjedhje nxjerr ne shesh problemin me te madh qe ka ky vend, ate te pronave. Kjo parti nuk ka bere asgje per pronen, vetem llomotit dhe mashtron. Ju lutem, une jam me pronaret, pasi nuk ka zhvillim pa prone private, por jo me kete lloj hajduti si Mediu. Mos i besoni.

 19. NjeQytetarOptimist says:

  Me mbahet mend Sabri Godo (ndjese paste) qe kur themeloi Partine Republikane duke thirrur me parrulle: “Duam tokat tona”..Agjenda e kesaj partie ishte qe prijoriteti i pare te NDAHEJ TOKA…Ja ku jemi sot (backflash) MBAS 22 VJETESH…Asgje nuk ben..As Sabriu, e as ky tutkuni qe eshte ne qeverri dhe thote: “Po grabiten legalizimet”, sikur eshte opozite dhe s’ka fuqi ligjore…Kush do ta zgjidhi c’eshtjen e pronave, ti ne qeverri, apo populli me pushke kundra njeri-tjetrit duke u zene per token ?!?!

  1. s says:

   Sabri Godo qe ishte nje nga qeniet me te neveritshme qe ka nxjerre kjo toke pronat e gruas se tij i mori ju te tjereve jua futi ,edhe Fatmiri qe eshte djale ne shpirt i tij vazhdon te njejtin avaz ,sa here afrohen zgjedhjet nxjerr problemin e pronave kur ne 8 vite miratoi te gjitha ligjet qe legalizuan shpellaret qe i grabiten tokat .Besojini prape se kesaj rradhe do ju marre edhe shtepite dhe do jua jape shpellareve ha ha ha ha ha ha .

 20. laraska says:

  PO ku ishe ti more keto 8 vjet? Ku ishe more VRASES, KRIMINEL I NDYRE???????? O IDIOT ceshtja e Gerdecit eshte shume shume e rende e nuk ka burre nene ta mbydh, po keshtu 21 janari. NE BURG DO PERFUNDOSH! ATY KU E KANE VENDIN VRASESIT, DROGAXHINJTE E GJITHE KRIMINELAT E TJERE, ATJE DO PERFUNDOSH, TI ME GJITHE SHOKUT E TU! Kurre nuk do ti gezosh leket e vene mbi gjakun e atyre femijve e grave shtatzane, se do te perfundosh ne BURG!!!!

 21. ndershmeria e shqiptarit says:

  FATMIR MEDIU NJE KRIMINEL.

  F.mediu eshte kriminel te dale para gjyqit, boll po ju shet pordhe shqiptareve.

 22. Leone-53 says:

  Je nje “sahanlepires” i Sali komunistit.
  Te ishe vertet ne krah te ish pronarve ti nuk do ishe ne qeverine e kriminelit Sali Berisha qe kur ai kriminel aprovoj ligjin e legalizimeve te 2006-es.
  Me ate ligj, ku Sali krimineli legalizoj te “paligjeshmit” duke çpronsuar me force per se dyti te “LIGJESHMIT” d.m.th. ish pronaret (per here te pare e beri “babai” i tij komunisti Enver Hoxha me 1946) ti po te ishe me ish pronaret te ikje nga qeveria kurv e kurves.
  Poshte P.Republikane e “republikanit” Medi!

 23. You News says:

  Ke 8 vjet ne pushtet, pse nuk e zgjidhe ceshtjen e pronave, ka 8 vjet qe nuk e hap gojen per problemin e pronave dhe per vjedhjen qe ti e Berisha i bete ketij vendi. Po ku ke koqe ti t’ia permendish Berishes punen e pronave.
  Kete punen e pronave e permend vetem per fushata. Mos u merzit se kam shprese se do keshe kohe te mjaftueshme ta mendosh mire se si do e zgjidhesh kete punen e pronave, kur te jesh ne burg, se burgu te pret ….. edhe ne mos perfundosh ne burg ….. do mbyllesh ne shtepi, se fantazmat e Gerdecit do te te ndjekin gjithe jeten o pis kriminel, qe bere pasuri me gjakun e femijve.

 24. dragoti-67 says:

  Ore e dime qe po tall tajaren ke 22 vjet te njejten gje po thua per elektorat te njejten kaset PRONAT dhe PRONAT kaq budallenj po na quan GENJESHTRA i ka kembet te shkurta, 23 qeshori erdhi ku do te mbyteni or te mjere ,kam shume ne barke per te vjell por nuk dua te flliq gojen me ju kalbesira USHTEEEEEEEEEE

 25. zekthi says:

  Per cilat prona flet Ti more tellall i pa rreqat. Vajtet 20 vjet qe thoni pronat-pronat dhe ato i ndate me saliun si u deshi b…a. Ti kerkon te shpetosh lekuren dhe, ata qe do te ikin nga Berisha te vijne te te votojne tija. Nje m…t ke per te marre vota , nuk na genjeni dot me se na lat me kartra ne duar per 20 vjet. Ti nje gje ke bere mire: ke lepire bythen e Saliut per çdo mengjes e darke. Tani qe saliu do paloset hajde lepij tonen, se pronat Ti nuk na i jep dot.

 26. bato says:

  ik mor njeri i degjeneruar ,para 8 vjetesh gjoja do e zgjidhje ket punen e pronave duke mashtruar nje popull te tere qe more nje perqindje te mire ne zgjzdhje 8 vjet as nje fije bari nuk perfituan ishpronaret tani del flet po per pronat,njerez te degjeneruar te ulur jashte mase duke bere dy fytyra turp te kene degjenerim total qe po i bejne shqiperise keto nuk jane shqipetar nese shqipetaret jane te gjithe si keto atehere ne ija fuskemi po popullit ton dhe perderisa kjo ndodh me vjen turp qe jam shqiptar.

 27. lo says:

  Fatmir,o kriminel kujton se ka budallenj akoma qe te besojne ty moster. Apo ke gjetur fjalen PRONA per te mbijetuar, e qe te vjedhesh pronat bashke me Saliun.
  Ju qe premtuat se do te jepnit pronat,jo vetem qe nuk dhate asnje prone, por keni zhdukur dokumentat e kadastres ne Sarande, duke thene se i vodhen; se si mund te vidhen dokumentat ne zyrat e shtetit vetem ne qeverisjen tuaj ndodhin sepse ju nuk i doni pronaret se jeni bere vete pronare te Shqiperise me vjedhje e me Gerdec. QELBESIRA te ketij kombi.

 28. Vlora says:

  Pse nuk jipje doreheqje nga posti,por kujtohesh tani? Ti je njeri i peshtire dhe i koruptuar

 29. Jani says:

  Medi,
  I mashtruat pronaret (ka vetem nje kategori pronaresh, jasht atyre qe rrembejne pronen), per vite meradhe. TURP.
  Cfare arsye eshte ajo e jotja te perdoresh nje karte te djegur per vota!?!?!
  Pronaret kurre nuk mendojne se Ramovici do u ktheje pronen – dhe nuk votojne per te, por ama, as per ju qe i mashtruat vite te tera.
  Kjo ishte thene nga perendia per pronaret.
  Te presim, ndoshta ne dekaden tjeter do dale nje shqiptar i ndershem e human.

 30. nuri says:

  Mediu te vret ne mes te dites si ne Gerdec per te grabitur dhe per tu pasuruar dhe jo me pronen e pronareve. Mjere ata pronare qe mund te genjehen nga ky i paskrupull dhe lum Berisha qe e ka.

 31. alban4eva says:

  o Mehdi muxhahedini, po per ate Gerdecin, cfare u be? u denuan fajtoret??

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *