#NdihmoniAnxhelen/ Jepni edhe ju kontributin tuaj sado të vogël per ti rithyer buzëqeshjen /Anxhela Nocka. Kliko Ketu
mbyllet per 10 sekonda ose kliko X

Të gjithë kundër Berishës!

bushati

Nga Andi Bushati

Megjithëse opozita socialiste nuk arriti të ngjallë një frymë shprese dhe ndryshimi, diçka përtej saj, më e madhe po aq sa më amorfe, po bën që në këto zgjedhje të ngrihet një furtunë anti- Berishë. Ndoshta fakti që Edi Rama e pranoi kokulur, që as nuk mund ta mundte kundërshtarin e tij, as mund ta kapërcente modelin që ai përfaqëson, ka bërë që tani, në prag të formimit të koalicioneve, një mekanizëm i çuditshëm korrigjues të bëjë atë që nuk bënë dot socialistët. Si rezultat i kësaj sot Berisha është më i vetëm se kurrë i braktisur dhe pa aleatë seriozë.

Sot, si për ironi të fatit, Berisha ka kundër LSI-në, ish- partnerin kryesor të koalicionit, që papritmas gjendet në të majtë. Pavarësisht se e mbajti për katër vite në pushtet, e ndihmoi të rrëmbente të gjitha institucionet, të ndante si plaçkë tregu gjithçka që gjendej brenda dhe jashtë bllokut të famshëm, të manipulonte procese gjyqësore e të vriste protestën në Shqipëri, tani Ilir Meta ka dalë në fushë për “t’i dhënë fund sistemit të partisë- shtet”.

Pavarësisht se pranoi të zgjidhej me vota të grabitura, se në kohën e muajit të mjaltit ia ndërroi Prokurorin e Përgjithshëm sipas dëshirës dhe i fali implikimin e familjarëve të tij në Gërdec, sot Bamir Topi ka hyrë në garën elektorale vetëm me një qëllim, largimin e kryeministrit nga pushteti. Ai po tregon se është i gatshëm që ta shndërrojë FRD-në në një sekt kamikazësh, për të arritur objektivin që i ka vënë vetes, “nxjerrjen e ish- komunistit në pension politik”.

Pavarësisht se po joshet me të gjitha mënyrat nga familjarët dhe nga kontrabandistët e pushtetit për të dale i vetëm në zgjedhje duke gërryer kështu votat e opozitës, me shpresën se do të krijojë një alterego politike të Topit në të majtë, edhe Kreshnik Spahiu nuk i shërben dot Berishës. Edhe nëse kryeministri ia blen shtrenjtë rolin e përsëritur të komunistit të ndjerë, Hysni Milloshi, sërish atij ky rol do t’i jepet për të kërkuar “burgosjen e Berishës” dhe telendisjen e tij politike në fushatë.

Edhe pse i thane burrë shteti dhe e mbështetën deri në 8 maj 2011, sot përfaqësuesit e ndërkombëtarëve që mbikëqyrin Shqipërinë, po i dërgojnë vetëm ultimatume kryeministrit. Tani së fundi BE-ja i bëri edhe një herë të qartë të mos guxonte të prekte institucionet zgjedhore, ndërsa Uashingtoni e kërcënoi duke i thënë se për këtë ai po “futej në një kurs përplasjeje me Shtetet e Bashkuara”.

Më keq se kaq Sali Berisha nuk ka qenë kurrë në këto tetë vite. I vetëm dhe i braktisur. Pa aleatë seriozë dhe pa mbështetës publikë, me përjashtim të ndonjë mercenari apo hallexhiu të mbetur pa punë.

E vetmja rrugë që kish për të hyrë me një kartë në këto zgjedhje ishte ajo e një konvertimi moral. Të bënte viktimën. Të luante të tradhtuarin. Të denonconte të gjithë ata që po bashkoheshin kundër tij, pa asnjë princip dhe pa asnjë parim. Por, dëshira për të qëndruar me çdo kusht në pushtet dhe e shkuara që e mban peng, nuk e lanë dot ta realizonte as këtë. Sepse për të vepruar kështu, do duhej të sillej ndryshe nga kundërshtarët e tij, por ai vajti e njësoj si ata, u ra në gjunjë tre socialistëve për të zgjatur edhe disa javë qeverisjen e tij. Sepse për të bërë këtë, duhet të fillonte luftën kundër tradhtarit me bllok në dorë, por ai nuk pati fuqi ta bëjë (gojët e liga thonë se po aq dosje sa ka ai për njerëzit e Metës, po me aq dosje për fëmijët e tij ka dalë edhe LSI-a nga zyrat e shtetit). Sepse kjo rrugë kërkonte që mos t’i lutej për koalicion në emër të së djathtës Bamir Topit, duke e lejuar ish- presidentin t’i japë edhe shpullën e fundit: daljen më vete në zgjedhje. Sepse për këtë, ai nuk do të çonte njerëz për ta joshur Kreshnik Spahiun, qoftë kjo edhe me çmimin e mbajtjes së një fryme kundër tij në zgjedhje.

Të gjitha këto episode të ditëve të fundit treguan se Sali Berisha nuk pati guximin të sillej dinjitoz me vetminë e tij. Prandaj ai sot po shkon drejt zgjedhjeve me të njëjtën njollë imoraliteti që mbajnë në shpinë edhe kundërshtarët e tij. Por, në këtë garë të barabartësh ka një hendek të madh. Sepse në ndryshim prej tyre, ai, kësaj radhe, është krejtësisht i braktisur.

80 komente në “Të gjithë kundër Berishës!”

 1. aron says:

  Te vrase veten ose te largohet si zogu ska rruge tjete saliu faqeziu.

   1. timo says:

    shkrimi me kot qe kam lexuar o andi po shkruj per alternativa dhe leri kritikat se jemi te lodhur dhe cdo njeri di te pozicionohet. mjaft me me keto lloj shkrimesh

    1. Frank says:

     @Timo me thene te drejten me zor e lexova. Andi nuk di alternativa, sepse ka halle te tjera, alternativat i duken detyra per te tjeret..

    2. Epirioti II says:

     Timo, mos prit alternativa nga Bushati. Njerezit pordhac, grindavec dhe smirezi si ai nuk prodhojne dot alternativa. Ata prodhojne vetem helm per te turbulluar mendjen e njerezve dhe nje here ne shekull ndonje kritike konstruktive.

   2. ilda tr says:

    kush te vdekur , per e nverin e ke fjalen moj pinjolle e nomenklatures

    1. Flora H. @ ilda tr(opoje) says:

     E kam fjalen per ty dhe bacen tend, ASSHOLE!

     1. ilda tr says:

      shi paske vene dhe pseodonimin e pasticeri flores ku ka punuar baca tarrasi ty moj flora.

  1. alda says:

   ej o pjella te kuqe rrini te qete se nuk vijne me ne pushtet komunistet , e dini kush eshte arsyeja?
   eshte sepse sips statistikave ne te gjithe shqiperine vdesin rreth 150 pleq ne dite , nga keto 140 jane me sherbet te kuq te infektar per 50 vjet, keshtu qe numri i komunisto-socialisto sa vjen dhe behet me i vogel.

   1. NAIMI says:

    Mos i bej llogarite gabim se nuk i dihet jetes dhe fatit. NJe dite mbase mund te telene radhe ty moj Alda . Qe nuk vjen me ne pushtet komunisti mei ndyre Sali krimineli kjo dihet moj murtahje,por me vjen keq per ty qe akoma po i lan bythen Sali kermes dhe po i qendron me uturak nga prapa.

    1. alda says:

     or naim
     edi si po me dukesh si spiun pa lek , mbase ne fal se munt te kesh qen dhe gardian burgu, mbase me fal por mund te jesh dhe nipi i spiro kolekes ,ej e kupton ti se ke per te vdekur nga marazi?
     harrojeni nuk vine me ne pushtet bishat e kuqe

   2. migjen says:

    Alda ti mir e ke me statistikat por per te zhdukur faren e keqe te komutisteve duhet nje spastrim gjeneral me triskat e frontit e te zhduken nga 7 muajsh ne 70 vjete ka then nje plak nga pogradeci qe per kete fjale e futen 10 vite ne burge e doli 80 vjec gjalle e i pa kur shkuan mender per L…… qelbesiret qe sot jane ngritur ne kembe me ndihmen e janit te llatosit e miqte e tyre greke e serbe .

  2. gjergji says:

   behet fjale per meten ,jo per doktorin ,ky e hoqi po tani mjere ai qe ka ne voter –

  3. ke shume nuhatje aron; keto dite edhe femijet dhe lirija ja kane kerkuar kete akt-heroik, njesoj si mehmet shehu-…

 2. tori says:

  saliu eshteaq vetem sa jam dhe un tani …duhet te presim ditet ne vijim …

 3. linda says:

  O Bushat mire e ke shkruar te gjith kundra Berishes, ok jemi
  dakort Berisha duhet te largohet dhe jo vetem te largohet
  po edhe ne burg ta dergojne do te jete me mire.

  Por problemi qendron qe duhet te shikojme edhe nga e ardhmeja
  dhe te ardhme me RILINDJEN E DESHTUAR, ahaa eshte per te
  pasur pak shprese me kete aleance hajduterish.

  Ja larguam nje Berishe te akuzuar si serb, por po na vjen
  nje Rame i akuzuar si Grek dhe si mik i Janullatosit,
  cfar shprese mund te kene shqiptaret nga keto paragjykime.

  1. ARUSHA says:

   GREKU SERBI DHE EUROPA jane me kryq te gjithe dhe e duan njoni tjetrin ,por te gjithe keta nuk dun te ulen me karten e djegme Berishen ne tavoline MO KUUUUUUUUUURRRRRRRRRRRRE!

  2. Cerriku says:

   Oj ti Linda berisha ka dhen prova qe eshte pro serb me futjen e naftes ne serbi kur gjith bota i kishte ber embargo po Edi Ramen vetem saliu e akuzon pro grek kush tjeter?edhe nji gje duhet kuptuar qe saliu eshte e keqja me e madhe sepse ai ven dor ne voten ton dhe nji njeri qe nuk ka fituar ndonjeher( pervec ne 92 kur e votoj populli jo ate por votoj kunder sistemit te komunizmit)dhe vjedh voten ai njeri eshte shum i rrezikshem sepse ai nuk te le mundesin te zgjedhesh prandaj duhet votuar masivisht kunder tij qe te kemi mundesin te zgjedhim me shpresen se Edi Rama nuk ka per te ven dor tek zgjedhjet

  3. adi_köln says:

   Linda…ne fund te komentit shkruan “Paragjykime”…..Kjo fjale e shpjegon te gjithe komentin tend.Mos u nis me paragjykime.Prit te shohesh edhe se si do qeverisi Edi pastaj jep GJYKIME.

  4. H.B. says:

   Te lumt Linda, kjo eshte dilema me e madhe ku Shqipetaret duhet te mendohen mire…

  5. besi says:

   Ah Shkoder c’na turperove! Te zgjodhen ty keta te deleguar sllavokomunista prorus.
   Lista e pjesëmarrësve
   Milo Doukanoviç, Kryeministri i Malit të Zi, DPS
   Ranko Krivokapiç, President i Malit të Zi
   Kristian Vigenin, Kryetar i Task-Forcës PES për Ballkanin
   Drajan Djilas, lideri i DS, Serbi
   Ivan Branjoviç, zv.president, ministër i Transporteve, Mali i Zi, DPS
   Richard Hovvitt, anëtar i PE, S&D, Britani e Madhe
   Tanja Fajon, anëtare e PE, anëtare e Internacionales Socialiste, Slloveni
   Svetozar Pudariç, President i SDP, Bosnjë-Hercegovina
   Sanja Vlahoviç, Ministër i Shkencës në Malin e Zi, DPS
   Muhamed Budimliç, Ministër i Brendshëm Sarajevës, SDP
   Sasa Magazinoviç, Anëtar i SDP, Bosnjë-Hercegovina
   Neven Mimica, Zëvendëskryeministër i Kroacisë,SDP
   Elizabeta Madareviç, Këshilltare e Zv.kryeministrit të Kroacisë, SDP
   Libor Roucek, zëvendëspresident Grupit S&D në PE, CSSD
   Rinna Kullaa, Anëtare e Grupit të Jashtëm për sigurinë, SDP Finlandë
   Sebastien Gricourt, Këshilltar Politik PS, Francë
   Knut Fleckenstein, Anëtar i Parlamentit Europian, SDP Gjermani
   Giacomo Filibeck, koordinator i Departamentit Ndërkombëtar në Itali.
   PS-LSI, i pranishëm në Shkodër edhe ish-Presidenti serb, Tadiç
   Emri i Tadiç nuk figuron në listën e shpërndarë nga PS

   1. Ali kinezi says:

    Sllavokomunistin Damie Fazllic ku e le? Apo mbledhjet jopublike me sllavoruset ne zyrat e kryeministrise nuk i qun ti! Shko ore pirdhu e mos i trego shkodres se cfare te beje. Partia socialiste eshte e vetmja komardare qe ka shkodra per te shpetuar nga pushtimi venecian (i ujit) qe mbreteron cdo dimer ne qytetin verior e qe kryeministri plak ne ikje nuk i jep asnje zgjidhje.

 4. elinor says:

  Boll neveri kam per LSI-PS, por edhe me shume neveri kam nga PD e Saliut. Ne keto kushte nuk mund te zgjedh asnjeren nga keto, te dyten kurrsesi njehere.
  Vetem se nje gje mund te them, nqs keto qe thote Bushati jane te verteta – gjasat jane per po – atehere behuni gati per nje 97 te dyte, ose nje mini 97, se me butesi nuk e leshon ai. Per kete te mos keni fije dyshimi.

 5. Hasan Kosova says:

  Haha Berisha Eshte NJeshii, Nese E mer Pushtetin Edii Rama Me Mir Shqipetar Largohunii Nga Shqiperia..

  1. loni says:

   rrofte vepra e miloshevicit per vrasjet masive qe i beri kosoves,,ju kosovaret e meritoni vdekjen,,dhe ilaci me i mire per vdekjen tuaj eshte serbi..

   1. X Man says:

    21 Janari 2011.E mban mend Loni? Po ti loni me sa duket nuk u bere prej betoni, se e ke lepurin ne bark dhe si frikacak qe je u fsheve si mij neper strofkulla. Do ju vij rradha ne 23 Qershor kur t’ju marrim zvarre neper Tirane, po kam frik se si mij i ndyr qe je do fshihe prape.

   2. nuselala says:

    Vdeksh ti ,me nje tortur sa me t ngadalt,qe t dali shpirt

  2. Dukati says:

   Hasan Kosova apo hajvan Otomani. Pusho sërb i ndyrë dhe mos e kraso Edi Ranën dhe jugun komptarist me vetën dhe Sërbin. Mjerë po qenë kosovarët si ti këlbazë. Ti ja skollë e Sali Sërbit dh Jozefinës së xhafer devës. Qelbësirë. Ps-ja do fitoi ndërsa ti tradhëtar në të satëme të shkosh bashkë me salioviqin ptu.

   1. fl says:

    Hasan Kosova, Ben.., kelmendas, alda – jane te gjithe e njejta psiqike

 6. guri shabani says:

  Po i vjen fundi por Xhuveli nuk po e tradhton do ti rrije afer deri ne fund sese do kete akoma dhe ca goma per te djegur .

 7. ariu says:

  O Bushat je i mire paguar per keto sherbime qe po i ben pushtetit.Duket qe dhe futja ne listen e zeze te kundershtareve te Berishes per 21 Janarin ishte loje,per te paraqitur si armikun e tij me demek u veshe si gjerman qe ta hanin gjermanet se ishe partizan.Ne fakt je njer amfib,nje rrumpalle,me keq se Hoxha,Fefziu,Cani e Turua i Zhejve.

  1. Dean says:

   BRAVO per faktin qe nuk e merr seriozisht ket SHARLATAN Bushatin.
   Respekt.

   1. elinor says:

    Ti Dean me kete ariun e shpellave me siper jeni si hetuesit e dikurshem te monizmit qe u duhej te gjenin armiq imagjinare!
    Nuk mund te mbrosh me Ramen, “viktimen” qe fajesohej nga ne te tjeret, dhe s’te ngelet tjeter por t’i kthehesh analisteve te ndryshem vetem per te nxjerre dufin.

 8. Bushat provokatori says:

  Vazhdojne analizat boshe!
  Sot e rendesishme eshte vendosja e mentalitetit demokratik,qendrimi jo me shume se dy mandate ne pushtet.
  AK ben kerkesa per te mos hyre ne kualicion.
  Kerkesat e saj duhet te jene modeste,pjesmarrja ne Komisionet Zgjedhore nuk varen nga PS-ja.Numri i deputetve qe kerkon eshte i papranushem,pa i provuar votimet,kerkon si e jema e Zeqos ne maje thanes.Deri tani kjo parti te zhgenjen per qendrimin qe mban ndaj opozites.

 9. adi says:

  Na u duk se u inatose pak me LSI-në, por jo. Iriqi në ferre se në ferrë.

 10. Hasan Kosova
  Sali berisha eshte njeshi dhe ti je dyshi.
  njeshi pa dyshin nuk ka vlere.
  prandaj ti je me i madhe e me i bukur se sala .
  sHQIPERIA fillon tek salia e mbaron tek TY.
  hAJDE BaHU i forte e mos Kjaj kurr te iki baca Sali.

 11. Fleks says:

  Sipas shkrimit qe ben Bushati del sikur dite nata eshte 12 ore.

  Pra Bushatit ja ka mbushur mendja se ka vetem nate.

  Z Bushatikur ta sinkronizosh oren ne sistem 24 oresh do kuptosh se ka nate po a dhe die me shume se nate.

  Prandaj po tivendosesh mire dylbite tuaja del se Berisha beri nje aleance formidabile.

  Te cilesh do ja degjosh kenden me 24 ose 25 qershor.

  Prandaj e rroje partia e mos u lodh shume,rri e prit ta shohesh me syte tuaj,se kush do fitoje.

  Pasi per fat,vota e shumices se shqiptareve neuk eshte ne doren tuaj dhe te dikuj tjeter qe pelqen me shume pushtetin se shtetin

  1. @ fleks says:

   berisha ka ber aleance formidabel???

   me ke pershembull me nje nard ndoka qe zor se lidh dy fjal bashk dhe do bindi popullin per ta votu ate dhe sali hajdutin??

   nje shpetim idrizi qe kerkon votat e cameve por qe e horroi ceshtjen came dhe kaloj ne ceshtjen e ministrive

   apo nje selami qe vjen nga amerika per tu pasuru se e la amerikani pa lek

   apo nga nje popull i ter qe urren saliun

   lsi ka 130000 mije votuesish nuk jan pak, po partit e saliut sa votus kan?? asnje

   saliu esht vetem por do perfundoj me vetem se kurr mas 23 qershorit: NE BURG!!!

   1. enveri i vogel says:

    ne burg armikun e brendshem berisha te rroje internacionalia marksiste socialiste, ne litar ne litar , rroft kim jang rama me te gjithe komunistet e ndershem qe ka perqark.

 12. Horri i Bulevardit says:

  Berisha nuk eshte i vetem sot ka bere koalicion me partine e pensionisteve, parti e madhe, ka nji kryetar qe pret ne rradhe prej nji jave te mare pensionin, ka dhe nji sekretar, sekretare nuk kane se smund ta pagujn, por Berisha i ka aleat, keshtu qe mos thoni qe eshte i vetem.
  Muli eshte ne krye te detyres, per te gjetur aleate, dje beri koalicion me sumqimet, dhe Saliu eshte ne rregull.

 13. Claus says:

  Te gjithe kunder Berishes?

  Kunder tij ishin edhe ne vitin 1997, ndoshta atehere ishte me i vetmuar se kurre me valixhet gati, por ja qe u ngrit nga hiri dhe qeverisi edhe 8 vjet te tjera.

  Kesaj radhe ringritja mund te jete me e lehte se atehere. Ekziston nje kod elektoral ku fituesin e ndajne pak vota nga humbesi, le trashegimi nje sistem gjyqesor, prokurorine, presidencen me njerezit e tij. Pak a shume sic la Ahmet Zogu njerezit e tij administraten e vitit 1924, por mbi te gjitha ka lene pas nje “rrezik biologjik” me tere fuqine e saj qe mund ta aktivizoje ne cdo moment, Ilir Meten.

  Ilir Meta me ngarkesat e tij korruptive, me dosjet e lena pas mund te aktivizohen ne cdo cast.
  Nga Berisha ai ka jetegjatesine politike, kur gjyqi e nxorri te “pafajshem”, nga Berisha Meta ka edhe ato pasuri te vena, ashtu sic e ve ne dukje edhe Bushati.
  A i ka harruar Meta keto?

  Berisha nuk duhete nenvleftesuar.
  Rama ka ne xhep nje “rrezik biologjik” dhe nese reaksioni zinxhir fillon ate nuk mund ta ndaloje as Ayala, as Schulz dhe as Internacionalja socialiste.
  Ne fund te gjithe te braktisin.
  Kjo “arme bilogjike” me tere viruset dhe bacilet me te ndyra te saj mund te shpertheje ne cdo moment.
  Dhe kjo “arme bilogjike” me telekomande e ka emrin Ilir Meta.

  1. beso says:

   Claus,edhe une mendoj se berisha eshte me i rrezikshem kur mblidhet kular,se duket sikur e vune nen kembe dhe e po e nenvlehtesojne;atehere kafshon siç di ai dhe do jete perhere vone kur te kujtohen adoleshentet e opozites qe qenka neperke plake berisha dhe ua gjeti kleçken e rradhes.Ok deri diku analiza e Bushatit,qe kryeisht qendron,por nuk e kupoj pse eshte faktor negativ dalja e FRD e aq me teper e AK me vete?Mua me duket mire qe AK del me vete,se nese ka shans te beje numra te rendesishem,ajo mund t’i peshoje mire pas zgjedhjeve ne avantazh,me shume se para zgjedhjeve,ku mund ti qerasin me nja dy-tre karrike,kur ne fakt te vetem mund te marrin me shume rezultat.Se fundi,diku lexova dike qe thoshte se parlamenti ka shume deputete.140 jane shume,mbase duhen pergjysmuar!Rastesisht me ra ne sy nje liber per”xhonturqit”,keshtu po quajne ne Itali te rinjte qe po perpiqen te kapin avenirin e politikes me te gjitha menyrat,biles ky libri quhet”Manuali i xhonturqve-sesi te behesh politikan pa qene miliarder”;ka te ngjare qe tek ne eshte ne akt beteja e”xhonturqve”,qe ende pa mbaruar shkollat e pa marre diplomat jane persona te njohur publike e ndonjehere edhe deputete;pardon Majkos,Metes,Azem hajdarit&Co,por kjo moda e xhonturqve po rikthehet me e forte se ne fillimet e’90.Me shume ironi,por me shume ama,kam frike se Rilindja po ngaterrohet me lulezimin e xhonturqve;hajde se shaka po bej!Po te shikosh nga llogorja e Saliut,andej jane kompakte ne pozicion luftimi,si turma e mongoleve kur sulmuan Nankinin;hengren edhe tjegullat!Pershendetje!

   1. Claus says:

    pershendetje beso,

    pyetjen e pare e kam per “plakun”; Di gje se c`behet? Ndihet mungesa e tij…

    Analize e sakte beso edhe une i ketij mendimi jam. Te shohim, besoj se do te kemi surpriza ne 23 qershor dhe ndoshta edhe me te forta pas saj.

    Tani askush nuk mund te parashikoje asgje. Shoh nga te dyja palet nje fare konfuzioni.
    A thua se Berisha ka bere marreveshje duke “dhuruar Meten”?
    Po ben fushate teper pasive, ulur ne banga shkollash dhe universitetesh, e panjohur deri tani ne stilin e tij.

    Kam pershtypjen se do te lere nje prapa nje mal rrenojash (borxhesh), e kam fjalen per ekonomine, qe nuk do te kete Zot ta rigjeneroje.

    Ndoshta i duhen disa muaj ne opozite te marre veten, ndoshta zbaton modelin grek apo italian.
    Besoj se do te flasim perseri.
    Ketu kane marre turravrapin disa “zhurmuesa” qe na e kane bere te veshtire komunikimin.
    Lexoj gjithmone ndonje te “njohur” qe vjen nga e “kaluara e larget”.

    Sa per xhonturqit e ke kapur teper sakte ate teme.
    Rama do te na surprizoje me listen e tij. Besoj se do te kete shume “turq te rinj” ne liste te cilet do ti japin “freski” parlamentit, por besoj vetem freski.

    Per pak se harrova, ajo Partia e Pensionisteve u tregua teper besnike me Salen. Nuk e kishin harruar ate 5 mije lekesh per gjel deti qe u jepte Sala cdo fund viti, Fatos Nano ja kerciste buzuqeve dhe kazinove dhe nje therrime nuk u jepte, por nejse.
    Te pakten kete besnikeri te kishte edhe Ilir Meta me PS-ne ketu e 8 vjet.
    Gjithe te mirat!

 14. nosi says:

  Bushati me pseudo-amalistet e tjere qe kane mbushur ekranet jane sherbetoret me te felliqur te politikes se piste. Bejne sikur grinden me njeri tjetrin per t’u dukur interesante. Bushati, M. Nano e te tjere mund te kenaqin oreksin e tyre duke pare Berishen te humbur ose ne burg se per vete e kane siguruar jetesen e tyre duke u bere sherbetore te politikes. Por ne nuk na mjafton largimi i Berishes. Me pas na duhet pune, drejtesi, siguri, jo brockulla. E kuptoj se njerez si Bushati do i kenaqte pa mase burgosja e Berishes, por jo ne “kokepalareve” qe desh lame lesh edhe ne me 21 janar per shkak te mega-hajdutit Meta qe tani Bushati ia fal cdo mekat meqenses iku nga Berisha, por ne nuk ia falim dot. Kam enderruar largimin e Berishes dhe Metes, dhe mendova se pas 21 janarit ishin te dy te mbaruar. Por ja qe u vjen ne ndihme Rama, njerit pas Gerdecit e tjetrit pas 21 janarit dhe i shpeton. Kur te kalojne ethet anti-Berishe e Rama te jete Kryeminister do shohim nese Bushatllinjte do mundohen te na mbushin mendjen se Rama-Meta po punojne mire por u ka lene shume halle Berisha. Se ne fakt hallet me te medha qeversie Berisha ia la Meta me banden e tij hajdute ne cdo qelize te administrates dhe kete do beje edhe me Ramen. Kot mundoheni te ne bindni se duhet larguar nje here e keqja me e madhe pastaj te tjerat rregullohen. Ne do donim t’i kishim larguar te dy njeherazi, edhe berishen dhe Meten, dhe Rama mund ta bente kete, pas pasur nevoje qe LSI t’i ngjitej edhe atij si “Meta pas kepuces”. A e shihni sa alergjike jane ish ministrat (perndryshe hajdutet) e LSI kur shfaqen si opozitare te persekutuar, kur deri para tre javesh vazhdonin te vidhnin. Ku i ka Rama tani denoncimet e spitaleve te katandisura si stalla bagetish nen drejtimin e Vasilit? Ku i ka koncesionet korruptive te Ministrise se Ekonomise? fare do beje per emerimet ne ambasada nga LSI qe jane mbushur me te paligjshem dhe palaco qe thuhet se kane paguar per te shkuar ne disa vende dhe merren me felliqesira? Doni emra? E pra pas fitores do duhet pergjigje per keto nga zoti Rama, se anti-Berishizmi mbaron me 23 qershor. Pastaj Bushatllinjte le te gjejne kazus tjeter per corben qe mund te gatuaje aleanca me qelbesiren Meta. Dhe nuk eshte cudi qe pak me vone njerezit te thone se te pakten Berisha ishte moralisht me i mire, meqenese Rama pranon Meten edhe kur ky e fyen tek familja e tej femija e tek prindi. Nese edhe Bushati ka kete moral le ta mbaje per vete por te mos na e shese si vlere. Uroj fitoren e opozites, por do ishte shume e bukur pa felliqesiren Meta, me ate do ishte fitore mjerane edhe sikur te ishte me e thelle sepse nuk do na mbushte mendjen se vertet por shohim Rilindje, ose do shihnim Rilindje te hajduterise metiste, tani me bekimin e Rames. Shko Bushat tek vila e Gjirit te Lalzit e bej nje reportazh LIVE nga atje dhe na mbush mendjen sa i mire eshte Meta.

  1. besi says:

   Ah Shkoder c’na turperove! Te zgjodhen ty keta te deleguar sllavokomunista prorus.
   Lista e pjesëmarrësve
   Milo Doukanoviç, Kryeministri i Malit të Zi, DPS
   Ranko Krivokapiç, President i Malit të Zi
   Kristian Vigenin, Kryetar i Task-Forcës PES për Ballkanin
   Drajan Djilas, lideri i DS, Serbi
   Ivan Branjoviç, zv.president, ministër i Transporteve, Mali i Zi, DPS
   Richard Hovvitt, anëtar i PE, S&D, Britani e Madhe
   Tanja Fajon, anëtare e PE, anëtare e Internacionales Socialiste, Slloveni
   Svetozar Pudariç, President i SDP, Bosnjë-Hercegovina
   Sanja Vlahoviç, Ministër i Shkencës në Malin e Zi, DPS
   Muhamed Budimliç, Ministër i Brendshëm Sarajevës, SDP
   Sasa Magazinoviç, Anëtar i SDP, Bosnjë-Hercegovina
   Neven Mimica, Zëvendëskryeministër i Kroacisë,SDP
   Elizabeta Madareviç, Këshilltare e Zv.kryeministrit të Kroacisë, SDP
   Libor Roucek, zëvendëspresident Grupit S&D në PE, CSSD
   Rinna Kullaa, Anëtare e Grupit të Jashtëm për sigurinë, SDP Finlandë
   Sebastien Gricourt, Këshilltar Politik PS, Francë
   Knut Fleckenstein, Anëtar i Parlamentit Europian, SDP Gjermani
   Giacomo Filibeck, koordinator i Departamentit Ndërkombëtar në Itali.
   PS-LSI, i pranishëm në Shkodër edhe ish-Presidenti serb, Tadiç
   Emri i Tadiç nuk figuron në listën e shpërndarë nga PS

 15. reformer says:

  saliu ka zgjedhur vete te kalbet mbi fron: vere e vetmise se madhe, por jo vera e madheper sali berishen,

 16. vlora 1912 says:

  Politikanet dhe pushtetaret shqipetare i ngjajne bandave te hajduteve dhe mafjozeve. Nje grup banditesh qe kane kohe qe nuk jane ne pushtet ose e kane humbur pushtetin kohet e fundit jane varferuar dhe duan te zevendesojne nje bande tjeter qe ka vite ne pushtet dhe eshte pasuruar.

 17. miri suedi says:

  o andi ishim me mire, atehere kur ishim keq.

 18. qwe says:

  Vazhdon te flitet per Berishen dhe Ramen nderkohe qe aktori dhe faktori kryesor ne keto zgjedhje eshte Ilir Meta. Politika shqiptare ehste ne diten me te zeze te saj dhe populli eshte para portave me i pashprese se kurre. Morali eshte kthyer ne zhele te lyret dhe nuk do te kete rruge zgjidhje te pakten edhe per 4 apo 8 vjet te tjera.

 19. Perlati NJ says:

  Me e vogla sot duhej qe berisha te ishte ne burg kurse normalisht ai duhej te ishte egzekutuar me kanun nga mijra familje shqiptare qe ai i ka vrare,i ka plagosur,rrahur dhe poshtruar.
  Raste si 21 janari por dhe ky i sotmi ku u perzune me dajak disa qytetare si dhe jeleku anti plumb apo 100 truprojet qe mban me vehte tregon se ai e ndjen qe do kete nje fund teper tragjik.
  Por ne asnje menyre nuk duhet nenvleftesuar sic thote Bushati dhe shume komentues .
  Ai ka patur situata me te renda dhe perseri ka shpetuar momentet e fundit duke u futur ne nje “dericke’ celsin e se ciles e mban nje dipllomat qe e dine te gjithe kush eshte.
  Por nuk duhet harrojme 120 mije buxhetoret e shtetit qe do votojne jo per berishen por per vendin e punes apo capen e bukes.Duke llogaritur dhe familjet e tyre behen gjysem miljoni votues
  Nuk duhet te harrojme qe ai ka pushtuar:
  presidencen
  parlamentin
  ministrite
  prokurorine
  shikun
  ushtrine
  policine
  gjykatat
  ambasadat
  bashkine e tiranes (qe eshte 1/2 e vendit)
  shendetsine
  arsimin
  kontrollin e shtetit
  statistikat.
  Duke shtuar dhe shumicen e verioreve qe presin thaset e miellit cdo dy vjet shifra behet e frikeshme.
  Dyndja dhe mbushja e admistrates se qeverise dhe bashkise me nordiket e mulit dhe te kulicit eshte nje ogur i keq . Duhet menduar se berisha dhe “ushtarakisht” e ka rrethuar tiranen me dhjetra mijra bathorexhinj qe me nje vershellime te shab memise mund te pushtojne tiranen me gjithe ambasaden amerikane po te jete nevoja per nje gjysem ore si ne 1998.
  Me parate e tenderave dhe shitjet e pasurive kombetare ai ka aq para sa ti thyeje koken cdo lloj politikani apo biznesmeni qe shkel ne shqiperi.
  Por me kryesorja eshte se lobi i podestes qe ka ndikim ne mbi gjysmen e kongresit amerikan.Ata e treguan fuqine e tij kur shpetoi saliun nga gerdeci dhe 21 janari.
  Ajo qe duhet pare me kujdes eshte dhe nje teme delikate qe lidhet me muxhahidinet sepse nderimet qe ju bene berishes nga hillari klinton dhe john kerry per kete “shpetim” te amerikes kur gjitha bota nuk i ndihmoi amerikanet per keto irakiane pervec berishes !!!
  Me duket thike me dy presa ky artikull pasi gjithmone berisha ben sikur struket para votimeve “i sulmuar” nga te gjithe anet deri oren qe mbyllen kutijat e votimet..
  Pastaj mbasi ikin ambasdoret llere-perveshur dalin erzenet,kulicet,ajazet,mulet dhe e nxjerrin berishen faqebardhe nga izolimi nderkombetar dhe nga “sulmi frontal” nga te gjithe anet dhe drejtimet duke perfshire dhe andi bushin..
  Thjesht ky artikull eshte si “endrra e nje nate vere”.

 20. Kola i Mishit te Thiut says:

  Edhe te vdekurit jane kunder tij (SRB-it)-thote nje komentues.

  Ka 20 vjet qe babai i nje shokut tone ne Breg te Mates (Lezhe), i cili nuk e mberriti kete fare demokracie saliste se shkoi te te shumtet, po ama jo te drejten per te…votuar, qe asht ba me u kthye edhe njehere “nder ne”.
  Pyetjen me te pare, kush shkon nga kjo bote ne ate tjetren, ai i ben:
  “Pashe kryet e Sali Berishes, a ma kane heqe emrin tim prej listave te votimit apo hala votoi? Paj asht ka me vjen zor edhe prej ketyre bashkeHADASVE te mi! Duket se e kam ma gja se te tjeret. Edhe ketu po ia shohim sherrin, na mbyti uji persedyti, na kane mbushe edhe ne me arme, se demek ketu s’po i gjen kush, pse po vijne kaq te rinj ketu, burra?”

 21. Teta says:

  O Bushat merak te madh e ke te barazosh poziten me opoziten, qe te duken silur jane njesoj.E ke gabim o burre kete gje.Edhe ne 2005 ishe i teorise se Saliu ka ndryshuar prandaj duhet ta provojme prap se qeveria socialiste ishte “tmerresisht” e korruptuar dhe ja ku jemi mbas proves, me nje shtet te kapur, me prokurori te vene poshte dhe gjykata politike qe vetem drejtesi per njerezit e thjeshte nuk japin.Nuk mund ti thuash i pamoralshem edit njesoj si saliut qe ka vrare e ka vjedhur sa i kane henger duart dhe kete ti e di shume mire.Une e di qe ti ke 10 vjet qe leh kunder edit po ama ske cti duash nje krimineli si saliu.

 22. Patrioti USA. says:

  Hasan Kosova hiq mbiemrin kosova se i ve njoll vehvetes dhe njollos te tjeretk kur nuk e kupton ose e kupton por ke interesa te mbrosh saliun qe i vrau i dogji dhe i perxuri nga trojet e tyre kosovaret me furnizzimin qe i beri Serbis, me 25 bote naftembajtese ne dit,me dy tankere e motopompa qe idhnin nafte pertej Bunes ne Malin e Zi vetem e vetem qe makina ushtarake, tanket e trasportusit e blinduar te vrisnin, diqnin, e shkateronin vendbanimet e kosovareve dhe ju vazhdoni te mbroni kete vrases. Turpi i madh per ju dhe per te tjer qe se kuptoni ose jini vene ne sherbim te ketij mashtrusi qe duhet te zhduket nga faqja e dheut, jo te mashtroj perseri per ta mbajtur pushtetin me vjedhje, mashtrim dhe force.

 23. Demon Crazy says:

  Nuk jane me shume kunder tij se sa kunder demoncrazy-se komuniste.

 24. Shqipo says:

  Ne fakt titulli eshte “TE GJITHE PER TE BERE RAMEN KRYEMINISTER”.
  Vaj medet ky popull, nuk di me cilen nga te gjitha te keqijat te zgjedhe.

 25. Mark Gjonaj says:

  Berisha humbjen nuk e ka problem, ai mendon per pasgoditjen qe eshte folur shume nga Edi Rama e gjenaralet e tij, por tani nuk po thuhet asnje fjale dhe duket si Ali Hoxha e Hoxha Alia! Koalicioni i te majtes eshte shume i madh, sa qe po ti jepet sejcilit pjesa e tij ata nuk jane ne gjendje ta dallojne. Ai stan do te prishet shume shpejt dhe gjithmone ketu ka perfituar “ujku” vjedhes! Plakut do t’i bjere ta dergoje Shqiperine ne Evrope! Mos harroni se jo pak interesa ka prekur Rama me kete torte te madhe shumengjyrshe dhe shqiptari se ka problem, rremuje don, anarshia i pelqen dhe diten e votimit me shume do t’i kujtohet emri i Berishes, komandantin liberal e duan te tere ushtaret, ata shkojne e vjedhin rrushe ne vreshte, komandanti e kalon sherbimin dhe situaten me rrush te vjedhur! E majta entuziaste parakohe…, si gjithnje! Por sic e ka thene komentuesi “Perlati NJ”, ne fund te fundit diktatori i ka dhe punojne per te te tera levat e qeverise! Kush ka te drejte t’i transportoje kutite e votimit? – Policia, ajo eshte me Berishen, ate dite ajo punon me urdhera dhe jo me ligjet e kompetences! Ketu do te jemi perseri…! Me shume pellasin Berisha vjedhes se sa si e perdore mekanizmin ve vjedhjeve!

 26. ari says:

  Andi. sado qe mundohesh te shkeputesh nga Berisha, prap nuk ke fuqi, ta besh. kaq I lidhur paske qene o burri I dheut. Sa interesant eshte kjo lidhja gazetar – qeveritar – Parti, edhe kur gjithe perendimi eshte kundra, zotrote hiqesh sikur te kane vene arbiter qe dikush I ka dhene nje dore te majme per te dhene nje Penallti, ose pothuajse sillesh sikur je ne nje tavoline me qoftexhiun e po pi nje birre. Tungjatjeta

 27. I humburi says:

  …si Hitleri ne bunker! Por AI pati guximin te vriste veten,do kete dhe ky burre guxim te tille…?? Atehere ky do jete burre shteti!

 28. eli-tiv says:

  …Teper i pikelluar bushati per vdekjen e saliut si plehre..Por na thote se te tjeret jane plehra se ai..vetem se ata jane me te forte se ai..JO…nje jo te madhe …nuk ka qelbesire me te kompletuar se saliu..per te kemi pervoje te hidhur tashme.
  Opozita ne se fiton zgjedhjet ne kete menyre ;eshte fitore e madhe…nuk eshte ulje koke ..a armet…thjet e mund saliun me armet e tij..(kjo e ka neutralizuar saliun)…dhe me rendesishmje e me kryesore pa humbje jete njerzish..saliu e enderon konfliktin…per te vrare..e me pas te marre situaten ne dore si di ai.
  Edi rame fitoi nje beteje te madhe me te gjithe “pisat”…e me ne fund pislleken e mbetur do ta marre me vehte ilir meta !!

 29. TROJA says:

  Ke shume te drejte z.Bushati.Sot jane te gjithe kunder Berishes,ky eshte realiteti i nje pushteti fashist,per 8 vjet.POR mos haro nje gje,qe FDR,AK po dalin si parti me vete,dhe kane deklaruar se do bejne kualicion pas zgjedhor.A ekziston fakti tjeter i pa permendur nga ju qe keta te jene pjese e Saliut?

  1. anticensurë says:

   troja
   “Ke shume te drejte z.Bushati.Sot jane te gjithe kunder Berishes”
   kjo nuk është një thirrje e bushatit!
   ai nuk po i kërkon shqiptarëve të bashkohen “Të gjithë kundër Berishës!”!
   e ke gabim o lali.
   ai mendon se të gjithë janë kundëre berishës!
   gjë që është aq e vërtetë sa dhe uniteti i grupit parlamentar të PSsë!!!
   ata ishin unik,sipas ramës,prandaj ai i detyronte të bojkotonin votimet e veçanta!arsyeja ishte ajo që ne pamë në ’07 me zgjedhjen e faraxhiut topi dhe me votbesimin që i dhanë tre të fundit berishës!!
   bushati mendon ose mashtron me thënjen “Të gjithë kundër Berishës!”
   po të mendojë bënj thejsht një budallallëk!
   po të mashtrojë bën një poshtërsi!!
   në të dyja rastet jemi mësuar!
   ne kemi analistë si budallenj po ashtu dhe të poshtër!!

 30. anticensurë says:

  si gjithnjë shkrim i mirë i bushatit!
  i njëanshëm dhe pa dhënë gjithë mundësitë e mundëshme të kësa rrëmuje shqiptare!
  _”Sot, .. Berisha ka kundër LSI-në, ish- partnerin kryesor të koalicionit, .., e ndihmoi të rrëmbente të gjitha institucionet,tani Ilir Meta ka dalë në fushë për “t’i dhënë fund sistemit të partisë- shtet”.
  shtrohet pyetja:”ti kemi kaq injorantë politikanët tanë??të jenë kaq injorantë sa ta forcojnë dikë mbi maksimumin e mundshëm dhe pastaj të dalin me llastiqe për ta luftuar??
  apo …???????
  _”sot Bamir Topi ka hyrë në garën elektorale vetëm me një qëllim, largimin e kryeministrit nga pushteti.”
  me të vërtet o bushat???
  si ka mundësi që votat e njerzve të topit akoma e mbajnë në pushtet???
  _”edhe Kreshnik Spahiu nuk i shërben dot Berishës..”
  ndoshta nuk i shërben deri në 23 qershor o bushati,po më pas???
  _”Tani së fundi BE-ja (SHBA)i bëri edhe një herë të qartë të mos guxonte të prekte institucionet zgjedhore..”
  dhe çfarë ndodhi??
  ajo që dihej dhe që pritej,por që ti nuk e paske marrë vesh o bushat!!bëri atë që deshi,pavarsisht “bojkotit”temporan që po i bën opozita!bojkot që do të mbyllet si janë mbyllur të gjithë ata që ka bërë dështaku i etur për pushet!!
  _”Më keq se kaq Sali Berisha nuk ka qenë kurrë në këto tetë vite. ”
  përkundraz bushat,ai është në situatën më të mirë të tij!!
  ai ka një kryetar opozite në kulmin e euforizmit,të bindur se e ka futuar garën e zgjedhejve!një k/opozitar që mendon se do të ishte më mirë ti kursenim vëndit paratë e zgjedhjeve,sepse ai i ka të fitura!llogaritë me gishta nën tavolinë i kanë mbushur mëndjen se fiton 300 %!!
  kurse saliu si ai pronari i lypsave,në librat e dikensit,ka nisur turrmën e tij për të vjedhur,mashtruar dhe lypur fitoren e saliut!!
  llogaria bëhet vetëm në datë 24 dhe asnjë ditë më parë!!
  24 do të shihet se ku do të shkojë euforizmi i K/opozitarit,dhe ku do të shkojë koalicioni “natyral i së majtës”!!
  _”u ra në gjunjë tre socialistëve për të zgjatur edhe disa javë qeverisjen e tij.”
  në gjunjë??
  kaq naiv të jeni?ai iua ka thënë shpesh “provoni të votbesoni qeverinë”bushat kjo “rënje në gjunjë” është një nga faktet e pas 23 qershorit!saliu ka akoma njerëzit e tij të fjetur në PS,këtë e di shumë mirë dhe rama,ashtu si e di dhe ti o bushat,por që mundohesh të nai shesësh për një rastësi o një gjunjëzim të berishës!!
  ky i fundit,mashtrim ndoshta për hir të “luftës kundër të keqes së madhe” tregon se dhe ti u fute në rrjedhën shqiptare!në normalitetin shqiptar,je më mirë se mero,durove 2 javë ndryshe nga java e meros dhe 3 ditëshi i shqipove në tërësi!ndoshta ata analistët A,B dhe C ta mbushën dhe ty mëndjen,ndoshta të tregoi rama “sekretet që i kanë thënë”ata perënditë,ndërkombëtarët,ose letrat e filxhani i fallxhores!!
  pordhi dhe bushati filloi të tregoj 1/2 të vërtetës!!!
  bushat pas 23shit të shohim në “falanga berishë,ka evoluuar në legjone o është shpartalluar”!!
  unë shpresoj të jetë shpartalluar,por besoj se është evoluuar!
  dëshira time është shpresa dhe jo besimi!
  koha do ta tregojë,do të isha i lumtur të rrojë shpresa!!

  1. A says:

   anticensurë, unë e di që ti Salën e ke inat po s’e marr vesh pse të gjithë e bëni kaq të zgjuar atë, seriozisht të duket i zgjuar ai, apo i zoti, ai është një njeri shpirtshitur që është mbajtur me mbështetjen e të huajve, cilëtdo qofshin këta.
   E vetmja zotësi e atij është që ka arritur të mbajë drejtimin e PD-së, duke e ditur se cikli do ta sillte prapë PD-në në pushtet, por përveç kësaj, mos e përcakto si të zgjuar apo të zotin.
   Ai s’arriti dot të mundte Ramën ne 2007, s’arriti ta mundte në 2011, i dha atij kushtet më të mira, e nxorri fitues, por ia vodhi duke e lehtësuar atë nga barra e bashkisë, se që pas 2007, e sidomos pas 2009 e tillë po i kthehej, dmth dhe fitues, dhe pa përgjegjësi doli Rama, një përgjegjësi që do ta pengonte. Në 2009 s’arriti të merrte një shumicë të thjeshtë me gjithë rrugët e ndjekura. Të mos flas pastaj për humbjet përpara 2005 me Ramën.
   Çështja është se këtu për hir të tranzicionit ekziston cikli 8 vjeçar i pushtetit (i ndikimit të huaj, pa ikjen e Metës në 2005 s’fitonte Sala), dhe Sala një herë s’e mbaroi, tjetrën ka frikë t’ia lërë atij që ka përballë.
   Ekzaltim shoh si tek Sala si tek Rama, por humb s’humb Rama, Sala s’është se do të ketë nëi të ardhme të qetë, puna është se me qëndrimin e tejzgjatur të Salës shtohet mpirja e njerëzve të varfër që s’shohin ndryshim të prekshëm.

   1. anticensurë says:

    A,
    ti i je përgjigjur vetë pyetjes tënde
    “pse të gjithë e bëni kaq të zgjuar atë, seriozisht të duket i zgjuar ai, apo i zoti,”
    të jesh shpirt prishur nuk është e thënë se je budalla!
    A,gjenialiteti nuk është vetëm tek njeriu i mirë është dhe tek krimineli!!
    thuaj si të duash,por deri më sot ai është gjeniu i së keqes!!
    ai me të vërtetë ka humbur,por mos harro se ka humbur gjithnjë në fillimet e tij!
    ti përmënd enjë pjesë të humbjeve të tij,ato të dytat dhe ato kur ai ka qënë në opozitë!
    po të shohësh historinë e tij kemi “fitimin” ’92 që mund ta quajmë ndërmjet manipulimit dhe deri diku të pastër!pas këtij kemi një seri humbjesh nga euforia që ai pati,zgjedhjet lokale verë’92 dhe referendumi për kushtetutën!!më pas kemi blindimin e tij dhe “fitoren”dhunëshme në ’96 kemi “rizgjedhjen” e tij në ’97,po ashtu të dhunëshme!më pas kemi “fitoren” e tij të ’97,që shumë vetë nuk e llogarisin,e quajnë humbje!për mendimin tim ai fitoi së në ’97 ën dhe në grushtin e shtetit vjeshtë ’98!në çdo vënd të botës ai do të ishte dënuar nga burg të përjetshëm deri në vdekje,por çfarë ndodhi ai asqë shkoi në prokurori për të dëshmuar!!më pas kemi manipulimet e tij dhe në opozitë!ai ishte po në të njëjtin nivel si dhe pozita në manipulim!
    më pas kemi një rifillim pushteti të tij,duke ngjithur shkallët pak nga pak!kishte dy momente që mund ta largonim nga pushteti,krizë parlamentare për presidentin dhe zgjedhjet e ’09ës!
    këto dy pika ishin ato që mund ta largonin pa probleme të mëdha!
    si shkoi puna o A???
    i kaloi pa probleme ky njeriu jo aq i zgjuar që e quan ti???pa më të voglin problem,ai gjeti,ndërtoi dhe shfrytëzoi çdo mundësi që pati në dorë!!që nga ’05 ai është përpjekur me të gjitha mënyrat për të grumbulluar në dorën e tij tërë pushtetin e mundshëm në shqipëri!
    mos vallë nuk ja ka arritur???
    e filloi me largimin e prokurorit dhe e ka mbyllur me presidentin!!brënda këtij spektri ka ndërruar gjykatën e lartë,kushtetuese,shish,të vetmen gjë që ska marrë është çelësi i kashtës Avokat Populli,por dhe aty po të shohësh,në fakt e ka në dorë!!mjafton të shikosh ndryshimin e igli totozanit,nga shkrimet kur ishte qytetar i thjeshtë deri tek punët si AP!!
    kaq sa për saliun dhe “budallallëkun”e tij!!
    tashti për fjalinë tënde të fundit:
    është e vërtetë që po të mbetet saliu në pushtet do të kemi o një demoralizim të mëtejshëm të popullit në rasutin më të mirë një rrevoltë!rrevoltë që do të kishte shpërthyer me kohë po të mos ishte euforisti i dytë që ska pikën e trurit dhe shitet për fillozof!!ky fillozof dhe erudit berberhanesh tërhiqet për hunde nga gjithkush që nuk ka pasaportë shqiptare!!ky frikacak me frikë në palcë,ky “qen i rrahur”ka këthyer një popull të tërë në frikacakë!!ka infektuar gjithë popullin me virusit të frikës dhe të mosbesimit!!
    ndryshe nga përçarja e egër që ka bërë saliu ky adoleshent në trupin e një të rrituri ka krijuar një mosbesim të skajshëm në popull!një mosbesim të tillë që nuk e lë popullin të zgjedhë askënd!fakti i fundit me metën është ekstremi!deri më sot!
    nesër mund të jetë dhe një bashkpunim direkt me berishën,nën moton “për të mirën e shqipërisë”,ose “si të keqen më të vogël”!!
    shpresoj që tëkem shprehur qartë mendimin tim o A!përndryshe mund ta zgjasim më tej!!

    1. A says:

     antiçensurë, këto shpëtimet e Salës, si 97′, 98′ apo presidenti 2008 shpjegohen me faktin e asaj, që PS-ja dhe PD-ja ishin muti i partisë komuniste i ndarë më dysh, e për rrjedhojë bënin lojën tërhiqe e mos e këput se nga një çati vinin. Ata deputetët që votuan presidentin e 2008 ishin të Nanos, Nano që u kthye në një mik me eksperiencë për Berishën, çuditërisht, pas 2005.
     Një gjë tjetër që ti ndoshta ma deformove pa dashje, Sala është shpirtshitur, në kuptimin jo që e ka shitur tek djalli, po në kuptimin bythëshitur, servil i më të fortëve dhe më të mëdhenjve, ku përfshihen të huaj e biznesmenë. Kosto që merrte përsipër me servilizmin i jepte atij dorën e lirë për të kthyer vendin në stallë, vetëm se si i paaftë që është nuk di të ketë vetpërmbajtje dhe i kalon kufijtë e normales.
     Ato pushtetet që thua ti pastaj se i ka marrë Sala janë veprime të dëshpëruara, ata janë servila të vendosur nga pushteti, pushteti pa emër, nëse nesër Sala ikën ata prapë të pushtetit janë, sepse janë servila e sidomos dhe me dosje sepse jo më kot i vë Sala aty ku i vë, po dosjet prapë pushteti i ka, prandaj mos prit besnikëri prej servilave.
     Bashkimin me Metën e kuptoj kështu : me Metën Sala do të vidhte zgjedhje, i vodhi i vetëm, jo më i shoqëruar, megjithatë Rama mund të nxirrte një shumicë të brishtë prapë, por pas kësaj del ajo që ke thënë ti tek komenti i parë ‘saliu ka akoma njerëzit e tij të fjetur në PS’, dhe pikërisht këta do të kërcenin në anën tjetër, dhe zgjedhje sërish, ku ushtritë militante do të jenë më të forta sesa votuesit e thjeshtë. Pas kësaj mund të kishim dhe revolta, por ti do të doje një 97′ tjetër, apo ekonomia jonë gjoja e fortë e përballon.
     Prandaj, me ndërhyrjen e ndërkombëtarëve Meta kërceu këtej.
     Ku është garancia: ai është i pisët e si i tillë i tundet dosja.
     Ti mund të thuash ç’është kjo teori konspiracioni me ndërkombëtarë, ndoshta dhe nuk është kështu, ndoshta ai ikën tek Sala e ndodh skenari i parë më lart, por unë e besoj sepse është arsyetimi më i thjeshtë që Meta mund të ikë tek Sala, dhe Rama sado idiot të jetë, këtë e ka menduar ose të paktën ia kanë fryrë në vesh, e pa ndonjë garanci se ai rri besnik, nuk e ka bërë këtë marrëveshje.
     Jam përpjekur të të përgjigjem për ato që më ke thënë e shpresoj të mos i kem bërë bisht ndonjë gjëje sadoqë komunikimi në internet më duket i papërshtatshëm e irritues, e përpiqem ta shmang.

 31. X Man says:

  Berishes merrni nje brisk dhe mbas 23 Qershorit filloni t’ja rruani qe te gjithe. Po problemi juaj eshte se Baca jua ka peshuar topet qe te gjithve, dhe e di mire se sa e beni vezen. Ne 21 Janar vetem pse thyet xhamat tek Km. dhe u theu kockat. Provoni ti afroheni, e do ju shikojme sa do ju vlej lekura. Vijeni ne prove ne qoftese nuk jeni te bindur, dhe mos thoni pastaj lele o nena ime. Ngjalat ne gryke do jua ngecim. Langaraq e ngjalaxhinj te opozitez sharlatane!

 32. doleci says:

  Linda, si ka mundesi qe jeni kaq te pa skrupullt ne hilet qe i beni njerzve te paditur, nese ti je e ditur. Pse nuk flisni me fakte, psh kur Berisha i puthte doren Janullatos ne fillim te viteve 90-te Rama ishte askushi. E shikon pra se edhe kur doni te thoni dicka per Ramen shtoni apo nxirni ne pa te zezat qe Berisha ka hedhur mbi kete vend.

 33. Askushi says:

  Edhe i vetem,’Trim’ne lufte!-Keshtu duhej ta titullonte editorialin e sotem Z Bushati.

 34. zarari says:

  mos kini merak se kallami brenda te i gjati do mbetet…

 35. doleci says:

  Jo zarar jo kallamin e ke brenda ti ose ne tru ose ne… Politikanet tane ia kane pare hajrin mendjes tende.

 36. banija01 says:

  Bushati duket sikur kete shkrim e ka bere ne kembe,ne ecje e siper.

  Nga ato qe shkruan edhe titullin nuk e ka gjetur te sakte :Te gjithe kunder Berishes !

  Me e sakte dhe me e llogjikshme do te ishte titulli : Berisha kunder te djitheve !

  Do ishin te gjithe kunder Berishes ne se ai nuk do shkelte ligjet,nuk do vriste 4 veta ne bulevard ,nuk do kishte vjedhur votat,nuk do leshonte parulla nacionaliste ,nuk do kishte kapur shtetin ,nuk do kishte korrupsion familiar dhe bema te tjera ,po me te gjitha keto Berisha eshte kunder te gjitheve.

  Tani eshte e qarte pse Berisha eshte kunder te gjitheve,do egersohet akoma me shume ,do deformoje zgjedhjet qe te kete nje largim me te bute me garancine e nderkombetareve qe duan te ulen tensionet.

  Po i kaloj dhe kjo marrezi atehere i lumte , Se te paret kane thene : kur me genjen te paren here haram ti,kur me genjen per here te dyte haram une,po ma hodhe dhe per here te trete atehere te lumte.

 37. valdet fakolli says:

  Per komentuesin : banija01

  Ndodh ndonje here qe nje koment te jete me i sakte se vete editoriali.
  Ideja juaj eshte se BERISHA ESHTE KUNDER TE GJITHEVE dhe jo e kunderta.
  Vetem nqs do te analizojne emrimin e ZAGANJORIT sot si kryetar i KLD bie menjehere ky artikull i dyshimete i bushatit.
  Sepse zagarnjori ka qene mik shtepie me ramiz aline,ka qen kontigjent i s.sh qe ne vitet e universitetit, ka qene ambassador i berishes ne gjermani 1992-1997 dhe shume pislleqe te tjera qe nuk kam kohe ti shkruaj te gjitha.
  Keshtu si ky zagari boshnjak berisha i ka blinduar te gjitha pushtetet perfshire dhe mediat dhe tre ambasadoret hipokrite.
  Nje version i ri i artikullit sipas perralles se babagjyshit arvizu me skenar te podesta filmit mund te ishte:
  TE GJITHA DELET KUNDER UJKUT BERISHE.

  (respekte per komentuesin : banija01 dhe Mark Gjonaj )

 38. Zigur Qarri says:

  …(gojët e liga thonë se po aq dosje sa ka ai për njerëzit e Metës, po me aq dosje për fëmijët e tij ka dalë edhe LSI-a nga zyrat e shtetit)…
  Andi Bushati.

  Jo gojet e “liga”,por ato paralajmeruese.U perlyeve me mut,te vjen era “trandafil”?!
  Simbioza e species se pordhitikaneve tane.Se nuk po e nxjerr….se po te zbatohet ligji….se edhe me te ndershmit kan konto disa milioneshe ne Bankat perendimore…se po te hapen dosjet…se po te kontrollohet bytha te gjith jan te defloruar……
  Nje mutizem i paralajmeruar,me akuzove,te akuzova(me dhjeve,te dhjeva).
  Ore pordhitikane,ka mbetur ndonjeri nga hu qe nuk i ka hequr breket???

 39. gjon says:

  Lexoni librin e REXHEP QOSES <<KOSOVA dhe SHQIPERIA si jane e si duhet te jene.Qefillon me ngjarjet e 21 Janarit,e do te kutoni fare qarte se cilet jane ne te vertete kryeministri yne SALI BERISHA E KRYETARJA E PARLAMENTIT JOZEFINA TOPALLI,se sa genjeshtare jane,e se mbi shpatullat e tyre rendon nje MALE ME KRIME.Ai na kujton ne si popullse gjer kure do te durojme nje poshtrim te tille ????????????? 23 QERSHORI ESHTE DITA TI THEMI NDAL KESAJE QEVERISJE KRIMINALE.

 40. AM says:

  besoj se zgjedhjet do jene te ndershme

 41. Parid Turdiu says:

  Berisha mbetet lideri me i talentuar, serioz, punetor, guximtar dhe patriot qe ka sot ky vend. Por nuk duhet bere personale, se kultit te individit i ka ikur koha. Beteja eshte midis PD-se dhe revanshizmit koms: PD: Partia e te persekutuarve dhe shpronesuarve, e gegeve, myslimaneve dhe katolikeve, e bashkimit me Kosoven dhe e nacionalizmit shqiptar. E majta = PS (komsat kaurre) + LSI (komsat labe)= ish PPSH.

 42. Elez Piperaj ,Vallette Way West Palm Beach, Florida says:

  Nen udheheqjen e liderit me i talentuar, serioz, punetor, guximtar dhe patriot shqiperia eshte i vetmi vend ne bote qe akoma nuk ka mundur te beje zgjedhje te lira demokratike per 20 vjet.Eshte i vetmi vend ne bote qe nuk eshte zbardhur asnje vrasje politike ose mafjoze si:
  -remzi hoxha
  -kosta trebicka
  -fatmir xhindi
  -komunari ne kukes
  -oficeri shikut
  -gjyqtari konomi
  -26 viktimat e gerdecit
  -4 protestuesit e 21 janarit

  Eshte i vetmi vend ne bote qe ka nje K/M qe eshte fajtor direkt per shume krime te tij si:
  1- prishjen e qeverise stabilitetit 91′
  2- fronezimi i janullatusit
  3- aderimi ne konferencen islamike pa referedum
  4- sabotimi i levizjeve per pamvaresi ne kosove
  5- furnizimi me nafte i milloshevicit
  6- vjedhjen e votimeve te 96′
  7- rrahja masive e demonstrueve ne sheshin Skenderbej
  8- rrezimin e shtetit dhe vellavraja ne 97′
  8- grushti i shtetit shtator 98′
  10- impikimi familjarisht i tij ne holokaustin e gerdecit
  11- miratimi i varrezave te ushtareve greke
  12- injorimi total i ceshtjes came
  13- shitja e detit jon
  14- implikimi me ligjin e plehrave
  15- vjedhje e votimeve ne 2009
  16- masakra e 21 janarit
  17- vjedhja e votimeve 2011
  18- perdhosja e luftes N.CL
  19- glorifikimi i satrapit zog
  20- deklarata qe kemi gjak turku.
  21- Shitja e resurseve strategjike
  BEJ NDONJE LAPIDAR ASAJ MELLENJES SE SILVES ANDEJ NGA FLORIDA QE E TRULLOSI ATE BUDALLAIN E MEHMET SHEHUT …

 43. migjen says:

  eeeeeeeeeeeeehhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhh sa keq ju vjen per kete popull
  ish lomutisteve e tradhetareve te vendit te ndihmuar edhe nga armiqte
  shekullor greko serb.
  Mender mutin do ja hani Berishes edhe SHQIPERISE .kush kerkon te beje SHqiperine me janet e llatosit e tadicerat do te digjet i gjalle se moramanet metavic ramas jane mesuar si 4 vjet para qe shkuan e bene fushat elektorale ne greqie hengren hune ne bythe keshtu do ta hane edhe kesaj herre e te shkojne nete semave.RROFTE SHQIPERIA E CJUMBAN PRAGU I SHTEPISE QELBESIREVE POLLITIKE QE DUAN TE SHESIN INTERESAT E SHQIPES AMIN.

 44. ali says:

  Andi jo te gjithe jane VS. Berishes.Ja p.sh. Ti nuk je VS. Berishes?!.E mohon dot.?!………

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Array
(
  [0] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 9
      [name] => Editorial
      [slug] => editorial
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 9
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 2158
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 9
      [category_count] => 2158
      [category_description] => 
      [cat_name] => Editorial
      [category_nicename] => editorial
      [category_parent] => 0
    )

)
Top
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
X