mbyllet per 10 sekonda ose kliko X

Fate Velaj dëshmon për Vjenën: Kur “i gjati” i shkuli veshin, veshgjatit!

fateNesër në Vjenë do të përkujtohen të shtatat e ditës kur i gjati i shkuli veshin veshgjatit, ose, siç u quajt ndryshe, në mënyrë më diplomatike, “incidenti i Vjenës”, i krahasueshëm vetëm me incidentin e Kanalit të Korfuzit, por me një ndryshim: nëse në rastin e parë, komunistët shqiptarë minuan Kanalin e Korfuzit, në të dytin një “komunist“ shqiptar, në mes të Vjenës i plasi minën në kanalin e veshit, mbarë kombit.

Por, ajo që unë dua të analizoj në këtë shkrim, një reflektim i imi mbi “ngjarjen”, nuk është skuqja e veshit të kombit dhe dëgjimi i tij i cunguar, por skuqja e veshit të brendshëm të tij, ose më saktë otosklerosa e kombit, si sëmundja më e rrezikshme që kombi ka përjetuar e po përjeton.

Ajo që më bëri përshtypje në këtë javë të gjatë e të mbushur me analiza, pyetje, telefonata, etj, nuk ishte përmbajtja, pra, si e qysh, ku e sa ja tërhoqi Rama veshin Cekës. Jo! Këto ishin dytësore për mua. Ajo që më bëri përshtypje e që më hidhëroi, por edhe gëzoi pa masë, ishte ajo që nuk më kishte ndodhur asnjëherë më parë: që unë të telefonohesha nga mediat shqiptare aq shumë sa ç’u telefonova këto ditë. Nuk më kishte ndodhur asnjëherë më parë që të më dërgoheshin aq shumë pyetje përmes e-mailit sa ç’mu dërguan këto ditë. Nuk më kishte ndodhur asnjëherë që brenda natës të më bëheshin aq shumë kërkesa për miqësi në Facebook sa ç’mu bënë atë natë. Ishin telefonata urimi për aktivitetet në Vjenë; e-maile plot respekt për suksesin, por edhe të mbushura me shqetësimin që përcillnin mediat në Tiranë. Ishin miq që më merrnin në telefon duke më pyetur se mos jemi në hall a rrezik mbas kësaj që kishte ndodhur e ku unë ju përgjigjesha: “Ne të mëdhenjtë mirë jemi. Fëmijët, për siguri, i kemi nisur për tek nënëdaja, në fshat”.

Çudi e madhe! Do të duhej dora e gjatë e të gjatit që t’i “shkulte“ veshin veshgjatit që unë, brenda natës, të bëhesha më i famshëm se George Clooney e Jon Bon Jovi. Kisha pasur ngjarje shumë e shumë më të mëdha në jetën time se sa ajo e asaj të mërkure të skuqur në Vjenë. Shumë e shumë suksese në Bruksel, Berlin, Trieste, Bukuresht, Kajro, Birmingem, Athinë, Shkup, Prishtinë, Uells… apo dhe Tiranë, Vlorë, Pogradec e Fier.

Asnjëherë nuk përjetova këtë ngazëllim e interesim të mediave shqiptare karshi meje.

Bile as atë ditë në Parlamentin Europian në Bruksel, ku unë në vitin 2001 hapa ekspon time personale “Vlora, Vjena dhe Brukseli”, duke paraqitur një Shqipëri tjetër, larg trafiqeve të njerëzve dhe drogës. As atëherë në 2003 kur mua në Kryeministrinë e Austrisë mu dha medalja “Nder i Republikës së Austrisë”, as atëherë në 2006 kur mua qeveria e Austrisë më dha të drejtën e dyshtetësisë, as atëherë në 2011 kur mua Parlamenti Europian më dha çmimin “European Citizen”… as atëherë nuk u shkrua gjë tjetër, por vetëm “…në aktivitetin e Fate Velajt, Edi Rama i dha dorën Jozefina Topallit”.

As atëherë në 2009 kur unë në Pogradecin jashtë kufijve të Europës së Bashkuar ndërtova bulevardin “Europa Boulevard – 100 hapa drejt Europës”, për të cilin shkruajtën faqe të tëra plot ngazëllim e respekt Barroso, Havel, ministra e kryeministra europianë, deputetë e eurodeputetë, mendimtarë e poetë e deri te çmimi Nobel në letërsi, Imre Kertzes. Përveç politikës shqiptare që ju ishte mbaruar boja në kallamarë dhe thyer maja e penës. E gjetën rrugën për në Pogradecin e largët miqtë e mi Doris Pack e Hannes Swoboda, Hermann Nitsch e Robert Kabas dhe erdhën. Përveç politikanëve shqiptarë që ishin diku më tutje duke vallëzuar rreth mishit të pjekur. As Presidenti i Republikës nuk erdhi sado që premtoi se do vinte e stafi i tij më “hëngri” 10 karta Vodafone duke ju sqaruar se sa minuta do fliste Presidenti në mitingun popullor, se si do pritej, etj.

Por, do të vinte një ditë kur unë do të bëhesha i “famshëm”. Do të vinte dita kur një vesh, i varur diku në një cep të Akademisë Diplomatike në Vjenë do të tërhiqej me forcë e do të “shkulej miqësisht” nga vendi, nga një, më i gjatë se unë dhe vetë veshshkuluri, do të më bënte “të famshëm”.

Por, tashmë është dita që edhe unë t’u kthej përgjigje disa prej atyre që kanë dhënë intervista e deklarata në media, sado që nuk kanë qenë fare të pranishëm e sado që nuk kanë dhënë asnjë shërbim, sado të vogël, qoftë edhe diplomatik.

 

Egini: Pa dashur të hyj në detaje të jetës së tij akademike e diplomatike, më duhet t’i them se si mashkull jam ndjere i tronditur se si një burrë mund të marrë babanë në telefon e t’i thotë: “O ba, ai Edi më shkuli veeeeeshin!“ Çdo gjë të kishe thënë, edhe që Edi më shtyu, por veshin jo o Egin! Veshi ju tërhiqet fëmijëve dhe – djali im nuk e ka treguar kurrë – kur në kopsht a në shkollë bëjnë ndonjë prapësi u tërhiqet veshi nga edukatorja. E bëre veten me turp, o Egin! Nuk do të të ndahet me ky llagap. Diplomacia jote do të mbarojë një ditë, qeveria jote s’do të jetë më një ditë, por veshi yt i skuqur dhe i tërhequr do ngelet në mendjen e kujtesën popullore, aq sa unë jam i bindur se edhe pas 10 apo 20 vjetësh do të të thonë: Ore, çfarë të ka ky veshi ty? Apo qysh atëherë që ta shkuli i gjati s’të është shëruar? Paska pasur dorë të rëndë ai….

 

Neritani: Neritan të hëngshin mizat! Pse ia shtove këtë turp familjes? Ti e njihje fare mirë sistemin, të cilin ti e ndërtove me aq dashuri? Kujt i plasi në Tiranë për veshin tënd, të djalit tënd 37 vjeçar, që ti e trajtove sikur të ishte 3 vjeç e 7 muaj apo 7 vjeç e 3 muaj e që e bëre më të vjetër se Berati 2400 vjeçar? Ti Nero e dije që kjo që bëre nuk ishte shpërblimi dhe larja e të mirës që të kishin bërë, mbasi nuk mund të vije nderin e familjes nga vjen në një kandar me një vesh të skuqur, diku në një cep të Akademisë Diplomatike në Vjenë.

 

Vili: Vili, miku im, lexova intervistën tënde në Panorama dhe u hidhërova. Është e vërtetë që unë kam miqësi me të majtën austriake e atë europiane. Është e vërtetë që unë të organizova, një javë mbasi ti kishe ardhur ambasador në Vjenë, një takim me Hannes Swobodën e ku ti të nesërmen në një intervistë me një gazetë shqiptare s’ma kishe zënë emrin në gojë. Bile dhe në foton që bëmë mbas takimit unë nuk isha më. Por, ti Vili e di fare mirë që unë kam një miqësi të madhe edhe me të djathtën austriake, e atë europiane. Dhe nuk është rastësi që mua medaljen “Nderi i Republikës së Austrisë“ ma dha qeveria e djathtë e Wolfgang Schussel e ministrja e Jashtme Benita Ferrero Waldner. Nuk është rastësi që për “European Citizen“ më propozoi një eurodeputet i majtë dhe e firmosi Presidenti i Parlamentit Europian, një i djathtë. Nuk është rastësi që unë jam anëtar i disa organizatave më të rëndësishme europiane që drejtohen nga të djathtë dhe nuk është rastësi që unë jam dhe miku yt që je i djathtë.

Ti e trajtoje axhendën e Ramës në Vjenë sipas mënyrës që dikush në Parlament u mundua ta trajtojë, domethënë si një miqësi artistësh, piktorësh e jo diplomaci europiane.

Unë erdha në zyrën tënde dhe të ftova edhe personalisht. Më the se nuk mund të vije pasi do ishe në Tiranë në një sebep familjar se kishe të 40 e vjehrrës. Edhe vitin e kaluar kur unë kisha ftuar Edi Ramën në Vjenë, ishe te djali në Kanada. Unë nuk të paragjykoj pasi është e drejta jote t’u japësh përparësi atyre gjërave që janë të rëndësishme për ty, por u hidhërova shumë kur lexova se “të paskam thënë që po pres një konfirmim nga Presidenti i Austrisë”, mbasi unë të vetmen gjë që të thashë ishte se Rama do ketë edhe takime, por nuk të zura emra. Unë të thashë që do ishte mirë që në vendin tënd të vinte dikush nga ambasada dhe ti më the se po të duan të vinë privatisht e jo zyrtarisht. Edi Rama, qoftë kushdo të jetë, është përfaqësues i një përqindje të madhe të popullit tim dhe ambasada është përfaqësuese e 100% të popullit tim. Është ambasada e Republikës së Shqipërisë, jo e partisë në pushtet.

 

Mero: Lexova shkrimin tënd “Incidenti i Vërtetë i Vjenës”, për të cilin të uroj për këndvështrimin e gjetur, por më duhet të të kundërshtoj në një pikë: Presidenti i Austrisë takon kë të dojë e kur të dojë. Është i pavarur në përzgjedhjen e tij. Fushata në Shqipëri nuk ka filluar akoma që të mund të thuhet se bëri fushatë. Edi Rama nuk është vetëm kryetar i një partie opozitare, por është dhe Zëvendës President i Internacionales Socialiste, pra i një pjese të madhe të popullatës botërore që është e angazhuar në politikë.

 

Harxhi: Deklarata juaj, direkt pas “ngjarjes“ tregoi se nuk ke lidhje me politikën e diplomacinë. Çdo diplomat, apo funksionar i rëndësishëm i institucionit diplomatik do të pyeste homologët  e tij në vendin e ngjarjes, do priste përgjigjen nga ambasada e Austrisë se si kishte ndodhur e mbasi të merrte një përgjigje të saktë do të dilte në deklarata, por jo si ju që dolët buzagaz duke zbritur shkallët e duke deklaruar se ishte goditur e shkulur veshi misionit diplomatik e nëpërmjet atij veshi i gjithë Shqipërisë. Ju e nderuara zonjë duhet të kërkoni falje publike që ambasada e Shqipërisë në Vjenë, misioni i Shqipërisë në Vjenë pranë UNO e OSBE nuk prezantohen në mënyrë zyrtare në një prezantim me temë “Europa – Mes meje dhe teje“ – vitin e kaluar në House of the European Union në Vjenë – apo si kjo e fundit me temë “Shqipëria – Ndërtojmë të ardhmen” në Akademinë Diplomatike.

Ky është ofendimi që ministria i ka bërë Shqipërisë e jo veshi që ju ka plasur juve. Ju mundoheni ta paraqisni Egin Cekën dhe veshin e tij si veshin e ndërgjegjes kombëtare, ta bëni atë më të rëndësishëm se veshi i Henry Kissinger apo Richard Holbrooke e Marti Ahtisaari duke e bërë Eginin një diplomat karriere, më të angazhuarin, më dinjitozin, më të ndërgjegjshmin diplomat, gati, gati sikur të jetë Egini që realizoi paqen në Lindjen e Mesme apo që arriti Marrëveshjen e Ohrit dhe atë në Rambouillet.

Ju e dini fare mirë që i keni lënë ambasadat pa një dyshkë e që nuk kanë mundësi të organizojnë një aktivitet ku të paraqitet Shqipëria. E pra znj. Harxhi, kam qenë unë që kam bërë me dhjetëra aktivitete në Vjenë e kudo, ku kam paraqitur Shqipërinë dhe nga dëshira ime kam vënë emrin e ambasadave shqiptare si bashkëpunëtore.

 

Qeveria: Do të ishte mirë ta mbyllë këtë histori mbasi incidentin e vërtetë po e krijon ajo vetë duke oshtirë telefonat e Vjenës, duke bërë “rezil“ një shqiptar si Edi Rama e duke ju mbyllur shqiptarëve derën e madhe të Vjenës, portës së diplomacisë së juglindjes së Europës për në Bashkimin Europian.

Nuk e meriton Shqipëria këtë gjë, nuk e meritojmë ne, që jetojmë këtu e qe kemi ndërtuar jetën e të ardhmen tonë e të fëmijëve tanë, që kemi sakrifikuar net pa gjumë, ditë me punë e angazhime për t’i dhënë Shqipërisë një emër të mirë e që ju sot po na e nxini e po na paraqisni si njerëz që s’dinë të ruajnë qetësinë, edukatën, mirësjelljen dhe bujarinë karshi atyre që na hapin dyert e na presin si të barabartë.

Unë kam paraqitur në shumë aktivitete ndërkombëtare edhe ministrat tuaj, personalitetet tuaja më të larta por, asnjëherë e majta nuk ka krijuar situata të tilla. Unë di shumë gjëra, kam përjetuar shumë gjera, por ato kanë ngelur të mbyllura në kujtesën time mbasi nuk ia kanë vlejtur të bëhen objekt mediatik e aq më keq të prishim imazhin tonë te miqtë tanë europianë.

Ka ardhur koha që ne të paraqitemi si të denjë nëpër kancelaritë europiane. Të paraqitemi me djemtë e vajzat më të mira, të cilët nuk i mungojnë Shqipërisë. Por, kur unë pyetem se si ka mundësi që kudo që vete unë me aktivitetet e mia do shoqërohem nga personalitetet më të larta të Europës e kam thënë shpesh herë përgjigjen time se “Europa është kulturë dhe politikanët e saj vijnë nga hapësira kulturore” e jo si shumë nga ata shqiptarë që bëhen politikanë e hyjnë në politikë mbas një bisede intime diku në një tavolinë të errët e plot tym e ku në fund bien dakord dhe ju thonë: Shko andej nga tregu e bli një kravatë se të hënën fillon punë aty e atje apo do jesh kandidat për deputet.

Këto janë incidente e jo një vesh lepuri i skuqur apo një vesh veshgjati.

154 komente në “Fate Velaj dëshmon për Vjenën: Kur “i gjati” i shkuli veshin, veshgjatit!”

 1. baca says:

  do hyje ne histori ky komision parlamentar, si “KOMISIONI I VESHIT”

  1. Pilo Lala says:

   Ky veshgjati, e ka trashegimi nga i jati?
   Se une e di qe babai e ka prejardhjen nga Pula…..

   1. eljo says:

    Dash Sula nga komisioni hetimor parlamentar per shkulje veshesh paska arritur ne perfundimin qe edhe Van Goghut veshin ja paska shkulur Edi Rama meqe ishte piktor me i mire. Ndersa jane te sigurte per kete jane hedhur dyshime dhe mbi veshin e Francesk Radit..

    1. Beluli says:

     Mir qe po tregon per historin e ndodhur si deshmitar po na cave bythen me kete Un idioti qe paske.
     Na bere per te vjell O Belul me dekoratat qe paske ndritur gjoksin tend qesharak…
     Po per cfar i ke marre O Fate per koke tende se per piktura si ato tuajat majmunet me byth i pikturojn me bukur!
     Ahahahaha cfar qesharaku…
     Pika qe su bie jetoni ne Vjen me menatiletetin e kooperativistit te dalluar!
     Bej deshmin dhe aq…

     1. O Belul a don me? says:

      Ore Fate cna gajase
      Me deshmin kaq te sinqerte
      Per dekoratat qe na paske
      Beluli yn atje ne Vjene

      Pa ty Evropa sbeka dot
      Me te djath e me te majt
      Te gjith i paske miq dhe shok
      Vili te paska ambasador.

      Edi Ramen e paske pritur
      Si burre me peshe atje ne Vjene
      Edhe Vilit i ke bertitur
      Qe se degjoi urdherin tend.

      Me shtypin na qenke zemruar
      Ste paska njohur ty me pare
      Se ti qenke kaq i madh
      Njollat e bojes i ktheke ne ar.

      Me dekorata qenke mbushur
      Por fukara pa leke ne xhep
      Te shkoi jeta me te lipur
      Qeraxhi te shkoj kjo jete

      Me kete kurajo qofsh vec ti
      Dhe deshir per te shitur mend
      Qesharak deri ne marrezi
      Kjo i shkon vec sojit tend.

      1. Ore Cbehet Ketu says:

       Ky Fatja qeka i cmendur fare, po fare ama…
       Si e kreahasoni me Belulin. Beluli eshte mjeran para ketij mostres…
       Wooiiii!
       Ky qenka bere per ilace…un u dhjeva se qeshuri se si ky i merrka ministrat… Se kudo qe shkoka ky bodigard qe i vika nga pas qenka Svoboda dhe Borrosa…
       Wouuu me rob shpije u dhjeva se qeshuri…
       Ky qenka i mbaruar fare, po fare…!!!!
       Ahahaha ! Edi Rama me te till te semur merret?
       Shkrim skandaliz, qesharak, fyes per lexuesin..
       Ndjej keqardhje po dhe ndihem i fyer qe ne
       ne nje gazet prestigjoze per shqiptarer te zer kaq vend nje personalitet ne mos i semur kaq qesharak sa zotria ne fjale per te cilin skisha degjuar kurre me pare!
       Fate Velaj duket se eshte jo artist se nuk reflekton as gjuh dhe as me minimalen e nje gjuhe artist por nje bythlepires dhe piktor njollash boje sic e thote nje lexues me siper, pa asnje vler qe vec lyp
       fonde dhe sle zyr pa u futur per ca aktivitete qesharake…
       Shikoni kostumin e zoteris per te kuptuar sa qesharak eshte!
       Por jo te denje per tu lexuar ne nje gazet si kjo!

   2. Niko says:

    ORGAZMA KOLEKTIVE SALLAKESH…GEZONI FOTOT NUDO TE RAMES !

    1. fl says:

     Psiqiku Sales online “Ramy” – paska vene emer trendy 🙂

   3. Nandi says:

    FATE VELAJ une jam nje nga ato qytetaret qe megjithese me nje karriere kaq te shkelqyer qe paske nuk paskam degjuar me pare per ty.Eshte mese e vertete se skleroza historike e popullit Shqipetar le per te deshiruar,po ka ardhur momenti dhe koha qe brezi post komunist ta beje ndryshimin e ketij vendi.U desh 1 vesh qe karriera jote te behej deshmi e shume qytetareve si une.Per 1 vesh arrijme te kuptojme se jashte Shqiperise ekzistojne Shqipetar qe nuk bejne vetem krime por qe japin kontributin e tyre maksimal ne vendin ku jetojne per te rritur vlerat e vendit ku kane lindur.Ky vesh duhet te pritet dhe te varet ne deren e parlamentit per tju kujtuar deputeteve te te partise demokratike qe ne rradhe te pare ekziston cipa e fytyres pastaj vjen veshi i dhunuar qe eshte rritur me aq mundime nga babi Nero.Ky Vesh eshte simboli i nje politike te dale boje.Te mjeret ne kush na qeveris dhe te mjeret veshet tane qe cfare nuk po degjojne ne keto dite krizash ku mundsia per te ushqyer familjen eshte aq e veshtire sa qe per qeverisasit tane jame shume i sigurt se ju duket abstrakt si problem.Te mjeret ne qe nje Vesh na kap per Veshi per te gjitha taksat qe paguajme per sherbimin e atij Veshi te dhunuar qe gjoja ben ne Vjene per Veshet tane.Te pershendes FATE

    1. skandro says:

     Nandi,te pergezoj per fjalet e tua.Vertet paska edhe pak shqiptare qe na nderojne ne perendim.Respekte te pakufishme per Fate Velajn.Fatja mund te mos kete haber nga politika,nga qeverisja,por ka vetine me te çmueshme:sinqeritetin,pavaresine ne mendime e veprime nga Bajraktari …Ka ato cilesi qe ne Shqiperi ka dhjetra vjet qe jane hedhur tej

   4. Beluli says:

    Ore Fate cna bere per te qeshur qe ne mengjez…
    Po ti qeke shpirti gallates ne Vjen ore
    Sa keq qe ste njohin shqiptaret se ti te beke me mbajt brinjet me dor.
    Jam i bindur se kush esht kaps do lirohet ne vend se do dhiten ne brek nga e qeshura kur te flasesh ti
    Ahahahahaha
    Fate per kok tende me cfar merresh atje ne Vjen sinqerisht e kam
    Ahahahahaha ika ne banjo se u dhjeva
    Ahahahaha

  2. Lush Perpali says:

   Kjo asht dora e baces. Vetem ay din me i ba kto gjana kaq te holla
   http://imazheshqip.blogspot.com/2013/04/i-love-anti.html

   1. Niko says:

    ENE SHUL PERPALI QENKA ZGJUAR NGA GJUMI?

  3. Gjergj says:

   Po mire, me Egin Veshin do merremi tani… s’ka halle te tjera ky popull?

  4. Niko says:

   I GJATI I PLEHUT !

   1. Lomi pri Baldushku says:

    Niko, duku na i dite m’Baldushk, zotnia jote, se kimi pras t’mir. Mer ene Tritanin me vete se ai të trego lezetin e prasit.

  5. raimondi says:

   hahahahaha Ky FATJA me nxjerr mallin e Belul Gjeraqines ,Hajde belul hajde

   Kete titullin e shkrimit vendose : Belul Gjeraqina ju flet nga Viena !..loooooooooooooool

   Mos ja vini re Fates se duket qe a shkundur menin

   1. Petriti says:

    O Rahimond

    Kjo qe ka thene Fatja eshte e forte: Egin! Nuk do të të ndahet me ky llagap. Diplomacia jote do të mbarojë një ditë, qeveria jote s’do të jetë më një ditë, por veshi yt i skuqur dhe i tërhequr do ngelet në mendjen e kujtesën popullore, aq sa unë jam i bindur se edhe pas 10 apo 20 vjetësh do të të thonë: Ore, çfarë të ka ky veshi ty ?

    Ketij Eginit do i ngelet historia e veshit ne vite si puna e atij qe shkoi ke vjehrri si dhender i ri dhe pa dashje i shpetoi nje pordhe. Nga turpi iku 25 vjet ne emigracion. Kur u kthye njerezit e pane dhe te ngazellyer thane: Hej paska ardhur Egin Pordha.

    Ketij sojliut tone do i ngelet Egin Vesh-shkuluri

  6. Devolliu says:

   Mirë që u ngrit ky KOMISIONI I LESHIT, po pse nuk u ngrit edhe një KOMISIONI I LESHIT TË XHOZIT?

  7. Nandi says:

   ENIGMA E VESHIT!

   Veshi i tha ne vesh Veshit:
   -O Vesh thuaj Veshit se 2 Veshe po me kapin per Veshi.
   Por lajmi i Veshit kaloi ne vesh te te gjithe Vesheve dhe Veshet vendosen: Terjeqjen e 2 Vesheve.
   Te irrituar 2 veshet dhane deklarate per shtyp:
   -Lani Veshet se terhoqa 1 Vesh qe ta merrni vesh se mund te ngeleni pa Veshe.
   Te tjere Veshe e moren vesh dhe filluan te lajne veshet duke zbuluar Kaçurrelat qe ju mbulonin te dy veshet.

   Historia e Veshit vazhdon deri ne momentin qe shume Veshe ta marrin vesh se nuk ka Vesh qe se ka marre vesh qe:1 Vesh nuk do kete me Veshe.

  8. Beni says:

   Jam dakord, me Z.Velaj, por me ben pershtypje se sa mire e ka shfrytezuar rastin per ti bere pak publicitet vetes, tamam si ai skeci”Doni me per Belulin?”

  9. qytetar says:

   Llagapët e Cekajve në dekadat e ardhshme

   Vesh tërhequr nga opozita!
   I ka dhimtur veshi diplodhisë!
   Ishte vesh nepotik Shqiptar!
   I tërhoqi veshin e sëmur!
   Ju skuq veshi që s’dëgjonte!
   I tha babit për veshin!
   Babi i tha parlamentit të leshit!
   Të bëhet parlament i veshit!
   Ka mbet sëmundje veshi!
   Ishte veshgjati i Vjenes!
   Njohur nga komisjoni i leshit
   për sëmundjen e shkulveshit!
   Condicio sinecuanon i veshit!
   De juro vesh shkulur!
   Veshi yt i skuqur paturp!
   Tërheqja e veshit megalloman!
   Si sëmundja e veshit të Vjenës!
   Rrefugjati vesh shkulur!
   Vesh shkuluri si bishti qenit mbetet!
   E ka për rracë veshkuljen!
   Xhinc veshkulur! etje

  10. Helia says:

   Historia e veshit me beri te njoh z. Velaj. Paradoks shqiptar…..

 2. Vlora says:

  BRAVO! FATE VELAJ

 3. Otoskleroza e kombit. says:

  E ka thene shume bukur, otoskleroza e kombit, semundja me e rrezikshme qe nje komb perjeton. Nje komb qe nuk degjon ato qe ndodhin perreth dhe eshte krejt indiferent ndaj idiotesirave te nje kryeministri deshtak. Kjo eshte me e rrezikshmja, eshte alarmi per cenimin e demokracise, ku kombi eshte vene ne sherbim te pushtetit qe duhet te ishte pushteti ne sherbim te kombit.

 4. safeti says:

  Ore zotri esht ngritur komisjoni do punoj e do arrij ne konkluzione, kaq. Se te lutet Rama ty per ta mbyllur esht tjeter gje. Komisjoni esht ngritur sipas ligjit kshu qe leri komentet dhe hartimet leri parlamentaret te bejn punen e tyre. Cudi e madhe me ju piktoret sa mbrokeni njeri tjetrin i paske hy thell fushates por ja qe instikti barbar e tradhtoi shokun tend.

  1. nuk kam says:

   te ngrihte posi jo “komisioni i veshit ” pak halle ka shqiperia more zoteri , prandaj paguhet “komisioneret” dhe ” diplomatet ” me parate e popullit qe te zgjidhen dhe problemet e vesheve … prandaj ua jep populli voten per tu marre me gjera pa vlere … turp

  2. burreli says:

   O Safet mund te me quajsh te pa shkolle, te pa nivel, ndofta dhe malok por kte shkrim te zotit Fate Velaj e kam lexuar tre here jo se me detyroj kusht por donja te kuptonja ne detaje.Nuk pretendoj se kam kuptuar shume por nje gje arrita ta kuptoj qe ky zoteri eshte nje nder shqipetaret qe te ben te ndjehesh krenare se eshte shqipetare.Me sinqeritet as nuk e njoh dhe as nuk dinja me pare per kte njeri.Ti mund ta keshe kuptuar me mire nga une por do te jepja nje keshille;Mos lexo fjaline e pare dhe te fundit por te pakten perfundoje se lexuari dhe pastaj bej dhe komente.Mos bej si puna ime ta lexosh tre here.

  3. antonio says:

   Ky “safeti” ka shume te drejte kur mbron KOMISIONIN KUVENDOR TE ZGJATJES SE VESHIT!!!
   Sipas KUSHTETUTES TONE ZGJATJA E VESHIT TE NJE FEMIJE NUK I LEJOHET AS PRINDIT VETE e jo me kryetarit te opozites!!!
   Me sa kam degjuar,ky CUNI DROGAXHI I CEKES,qenka bere SYNET para ca kohe,por ne VEND QE TE THOSHTE ME PREU LAFSHEN RAMA,THA ME TERHOQI VESHIN!!!
   Ne fakt e kishte fjalen per LLAPEN E BIBILUSHIT E JO TE VESHIT!!!

  4. antilobist says:

   Forca Safet mbroje fort diplomatin vesh-shkulur ,por kujdes dhe veshet e tu ore se nje çike si te gjate me duken….forca kike jepi kike,Safet doja te thoja.

   1. Niko says:

    DIPLOMATI VESH SHKULUR DHE RAMA TRU SHKULUR…

  5. ivani i madh says:

   Kujt i plasi se u ngrit komisioni keto kohe komisionet parlamentare jane fryre si pordhe e kane dale pa ze si fende si partia tende dhe PD.PO JUVE SJU DUHEN NJERES TE NDERUAR E TE MENCUR SI KY ZOTRIA SE E NDIENI VETEN TE DEGRADUAR E PLERA PO DUANI SI VESHI I NEROS E NERUAJA E SOJI I TYRE E TUAJI QE PER GJITHCKA VENI ANKOHEN TEK GUNGACI I TROPOJES

  6. Juristi itali says:

   Ore Safet,ca pune do bejn parlamentaret more?u bete gazi i botes,eshte mbushur parlamenti me injorate(qe gjoja jane juriste).Ju po e shkaterroni shqiperine edhe te ardhmen e kalamajve tane.TURP TJU VIJE,qe kur ju zbatoni ligjin?

 5. Xha Barka says:

  BRAVO FATE JA MBYLLE GOJEN TE GJITHEVE, SE NA CANE TRAPIN ME VESHIN E ATIJ UFOS…

 6. semi says:

  nje shkrim me te vertet te terheq pavarsishte problemit qe ngre. Nje shkrim me te vertet i bukur, qe ne titull. Urime.

 7. genci says:

  Mendje e drite shkurter, qe diskutojne ngjarje banale! Keta jemi ne! Kemi probleme pa fund qe po na cenojne jetesen e lirite e te drejtat dhe askush s’ben asgje, por merremi me shkuljen e veshit, dhe nuk merremi se si u vu ky veshgjate diplomat, se si me force e me dhune ai qendron ende ne postin diplomatik, se si dy veta nga e njejta familje jane ambasadore. Keto duhet te jene gjerat qe ne vertet duhet te na shqetesojne.

 8. Anton Nepravishta says:

  Po ti je artist i madh mer Fate Velaj, pse perzihesh me politike?! Leri veshrat e Eginit e fjalet e Eginerve. Merru me art e mos u perzje me keto gjera. Nqs do me doemos ta thuash dhe ti tenden, na thuaj cmendim ke per shokun Ilir Meta.

  1. NjeQytetarOptimist says:

   O Anton..Shoh vazhdimisht qe adresohesh ne persona qe shkruajn ose flasin per dicka personale ose politike per mendimet kundrejt Ilir Metes..Shko pyete vete o burr i dheut..P’se duhet te pergjigjen persona se kush eshte Ilir Meta..?!?! Ne qoftese ke nje bindje se kush eshte, ai qofte..Te gjithe e dime qe eshte njeri i inkriminuar, dalleveraxhi, i korruptuar, ambicjoz per dicka qe nuk i takon etj etj nga mbrapa…Nuk eshte vrases, tinzar, s’shkel kushtetuten, respekton ligjin parlamentar dhe eshte i afte te genjej (si c’do politikan)..
   A jane dakort te majtet me kete bashkim (dhe une personalisht) ?!?! Parimisht jo, POR REALITETI SI ESHTE KATANDISUR PARIMI NE SHQIPERI PO..

   Are you satisfied ?!?! MOVE ON DUDE…!!

   1. Anton Nepravishta says:

    Ah po, ti je nga ata qe promovojne idene se cudia me e madhe 3 dite zgjat e pastaj duhet ta harrojme. Jo mer zoteri, une bllokun e Ilir Metes nuk e harroj. Ky eshte thelbi i te gjithes dhe Fate Velajt e ndryshem nuk mund ta cbejne kete te vertete. Hiqni dore nga Iliri!!! Cdo argumentim tjeter alla “pragamatist” eshte nje bashkepunim ne krim.

  2. adi_köln says:

   Po ti mer Anton Veshgjati duhet ti thuash te tjereve se cfare duhet te thone dhe cfare jo?Kete teme donte te trajonte artisti.Ty po nuk te pelqeu lexo dicka tjeter.Te gjithe profesora ju atje ne Albanistan

   1. Anton Nepravishta says:

    Adi, une jetoj ne Shqiperi dhe Ilir Meten dhe Ilir Metat i vuaj une perdite. Ti, kur te kthehesh nga Kolni, ke te drejte te flasesh. Deri atehere, rri urte dhe me degjo mua!

    1. @anton says:

     E pse duhet te degjoje kellufa te cpum?

     1. Anton Nepravishta says:

      Ta shpjegova pra. Kur te kthehesh nga Kolni mbase do e kuptosh me qarte.

      1. adi_köln says:

       @Anton
       Te jap te drejte per fenomenin Meta,por ti qe jeton ne Shqiperi mendon me gjithe mend qe Meta eshte problemi me i madh aty?
       Sali Berisha e ka privatizuar Shqiperine duke perdorur njerezit si kamikaze,ty te shqeteson Meta.
       Une kam familjen atje,vij shpesh dhe e dua vendin tim prandaj enderoj ta shoh sa me te kulturuar dhe te zhvilluar.
       Po me Sali kafshen te garantoj qe do mbetemi 200 vjet mbrapa.
       Hapni syte…

       1. Anton Nepravishta says:

        Nuk te heq asnje presje. Saliu eshte nje monster qe duhej rrezuar prej kohesh, por ky rrezim do kishte vlere vetem nqs behej nepermjet parimeve te Rilindjes e jo me teknika alla Meta. Ne kete menyre heqim nje Berishe per ta zevendesuar me 2 Berishe te tjere. Duhet ti themi jo ketyre pazareve qe na shesin duke na frikesuar me Berishen.

 9. NjeQytetarOptimist says:

  Po ti ku paske qene mor tu mbyllte mendja tu mbyllte..

 10. adi says:

  Briliant.Faleminderit shume

 11. Nuk eshte problemi qe i shkuli veshin, Por eshte e pa falshme sepse EDI RAMA pordhi kur i shkuli veshin.Dhe per pordhen do te denohet, duke e perjashtuar nga zgjedhjet kryetarin e majte.

 12. kasimati says:

  I dua shume vlonjatet sepse jane patriote dhe kane luftuar per Shqiperine. Por kete vesin e te mburrurit duhet ta korigjojne pak.
  Ky Fatja edhe pse eshte ne Viene flet sikur te jete nip i Habsburgeve.

  Te dalesh ne foto me politikane te njohur evropiane nuk do te thote se je si ata apo per me teper je miku i tyre. Fatja bie ne pozitat e Zan Caushit qe mburrej se kishte fotografi me Prodin.

  Megjithate nuk na vjen e keqja nga Fatja. Ai jeton me punen e tij dhe eshte i nderuar atje ku eshte. Pershendetje Fate. Je me i dobishem se politikanet tane hajdute.

  1. Arjani says:

   Fate Velaj nuk ka dale ne rruge as me Prodin e as me Presidenta e ministra–etj. Shiko faqen e tij ne facebook apo ate personale dhe do shohesh qe kane ftuar ne zyre, ne aktivitetet e tij kane vajtur por edhe kane shkruar faqe te tera per te. Ky eshte ndryshim.

 13. Epirioti says:

  Fate Velaj… . por qenke i PAPAR mo BURRRR, Qenke Mendje Holle e Pene Thjeshte, KOMPLIMENTE per kete KOMENT-ANALIZE Drit Percuse. Shpresojme qe QURRAT POLITIKANE te kene kuptuar dicka nda ky Shkrim.

 14. feniks says:

  I respektuari ,zoti Fate Velaj!!
  Nuk ju njoh e nuk me njihni,por per sa shkruani,te jeni i bindur,se pervec njerezve te thjeshte e progresiste te KOMBIT shqiptar,asnje nga KLIKA NE PUSHT-et nuk do te vleresoje mendimet ,qe shfaqni me aq kulture e dashamiresi!!!
  Regjimi SATRAP i Sali Berishes,nuk ka marre detyre,qe te NDREQE SHQIPERINE DHE IMAZHIN E SAJ BRENDA E JASHHTE VENDIT!!!
  Ata kane 23 vjet,qe po punojne per SHKATERRIMIN E HISTORISE,KULTURES,ARSIMIT,SHENDETESISE,EKONOMISE,POLITIKES MBARE SHQIPTARE etj,duke zhvilluar me EGERSI KRIMINALE LUFTEN E KLASAVE,1000 HERE ME TE EGER SE NE SOCIALIZEM,duke mbjelle PERCARJEN NE MBARE KOMBIN SHQIPTAR!!!
  Asnje pushtues nuk ka arritur te na PERCAJE kaq shume e kaq URREJTJTSHEM NDAJ NJERI TJETRIT,sa KLIKA FASHISTE E Sali Berishes!!!
  Mos u merzit!!
  Tani edhe BOTA I NJOHU MIRE SE CFARE EGERSIRASH KA PATUR NE KRYE POPULLI SHQIPTAR!!!

 15. tirana says:

  Bravo ! Ja kdni thene te gjitha secilit ate qe meritojne .
  Tani e ka radhen vetem te gjykohet Rama .

 16. Jani says:

  Ai thote:
  “Asnjëherë nuk përjetova këtë ngazëllim e interesim të mediave shqiptare karshi meje. Bile as atë ditë në Parlamentin Europian në Bruksel, ku unë në vitin 2001 hapa expon time personale “Vlora, Viena dhe Brukseli“ duke paraqitur një Shqipëri tjetër, larg trafiqeve të njerëzve dhe drogës. As atëherë në 2003 kur mua në Kryeministrinë e Austrisë m’u dha medalja “Nder i Republikës së Austrisë“, as atëherë në 2006 kur mua qeveria e Austrisë më dha të drejtën e dyshtetësisë, as atëherë në 2011 kur mua Parlamenti Europian më dha çmimin “European Citizen“… as atëherë nuk u shkrua gjë tjetër por, vetëm “…në aktivitetin e Fate Velaj Edi Rama i dha dorën Jozefina Topallit“.

  Parpara respektit per nje bure te till, propozoje ta veme PAPA i Romes.
  Pse jo Barrak, apo Putian?
  Ta gezosh Austrine Amico.

 17. Argo says:

  Nje shkrim prej shqiptari te vertete.Ah sikur te mungonin mediokret dhe mediokritetet ne drejtimin e shtetit shqiptar,qe shtetin e shikojne si mundesi per perfitime personale ,bile dhe kur jane te bindur se e kane gabim dhe i rendojne shqiptaret.

 18. tri-tri says:

  ore, qe “i gjati” e ka te gjate doren kete se veme ne dyshim, pse mundoheni ta mbuloni mootin me hi,po ajo qe me çudit eshte se sa jane shtuar veshgjatet e shtypit te shkruar …gjithkushi po e ka nje diçka per ta thene pa e çare fort se ne cilin vesh na hyn e ne cilin vesh na del..

 19. Pickologia (KATHERINA DIE GROSSE)prej Sauku says:

  Ne vitin 1997 u be sebep,
  “preshi” i Tritan,
  qi Berisha iku
  si mij i trullosun.
  Sot ne vitin 2013,
  esht bo kurban
  “veshi” i djalit te Neritanit,
  qi Berisha te zhduket pergjithmon
  si qen i zgjebosun.

 20. Fate Velaj,meriton një falënderim të madh nga të gjithë ne që ndihemi shqiptarë…Ti,dhe miqtë e tu me aktivitetin tuaj aq të madh,na keni bërë krenar,shumë krenar…Por tek ne në Shqipëri nuk njihen dhe çmohen vlerat…dhe virtytet,sepse gjithë diplomacia dhe enturazhi i lartë shtetëror,qeveritar,institucional shqiptar është ndërtuar përsëprapthi..Ashtu siç ka dashur e ardhur për mbarë kryeministrit..monarkut gjakatar të këtij vendi….Figurat e shquara,akademikët,intelektualët,njerëzit që me punë dhe vepra të shquara e ngrejnë prestigjin e vendit tonë nëpër botë,nuk bie në sy..nuk çmohen,sepse kështu eklipsojnë staturën e atyre që përzgjidhen,për ti rrënuar vlerat tona kombëtare..Sepse ata përzgjidhen pikërisht për atë që thoni juve..Vetëm për të qeverisur me nepotizëm..Për arësyen e vetme se :Vetëm kështu vidhet e plaçkitet në mënyrë të sigurt…gjithë emrat e politikanëve e diplomatëve që përmend(përveç Meros..që është gazetar…)janë njerëzit më sahanlëpirës,më legena dhe më të përdhosur që ka nxjerrë ndonjëherë ky komb…Fatkeqësisht,në athinë,Vjenë,Romë,Londër,Paris,Bruksel..e USA..në qendrat e mëdha të venimmarrjes..janë dërguar njerëzit e nivelit të Eginit a legenit..si i thonë…dhe jo njerëzit,qytetarët,intelektualët e profilit tuaj…Qofshi i nderuar dhe respektuar,për shërbimet dhe punët e mira që i kini kushtuar vendit tonë….Shpresoj që një ditë,do të vlerësohet edhe puna dhe vepra juaj e vyer..!Respekte…!

 21. Shoku " Shpati " says:

  Kush e gjen ” llagapin ” qe i kane vene Austriaket Fates ka nje dreke te ai lokali ne Divjake ku kamarieri sherben me kal !
  Na dolli i forte ky Fatja …

  1. Ermali says:

   Fate Velaj von Kanina – keshtu e therasin Austriaket.

   1. raimondi says:

    Mos genje kot se ata e thrrrasin :Fate Velaj von Varilesht

 22. ermir says:

  Une zotin Velaj e kam njohur nga nje shkrim i bukur i Gjikondit. Atehere mu duk i zmadhuar por paska patur te drejte.

 23. Hilë Lushaku says:

  Meriton falenderimet me te sinqerta per kurajen dhe te verteten e shikuar me sy. Na ka mbuluar turpi, kemi intrige e ligesi deri ne shpirt, harrojme se thirremi “bij te shqipes krenare”, turperojme veten pa menduar se si do perqeshemi nga te tjeret, nuk po gjejme rehat kurre per kete dreq pushtet sepse ne nuk duam te bejme asnjehere shtet, shtet qe te jemi ne hulli me te tjeret, aty ku po na ftojne por jemi aq te ashper e aq “iriq” sa shpojme veten dhe te tjeret. Falenderime per artikullshkruesin.

 24. Gjon says:

  Fate! Kujt i shkruan o bir… ketu vesh veshgjatet kan ngel.., e mes tyre shumica jane vesh-shkulur…

 25. Horri i Bulevardit says:

  E kisha degjuar zotin Fate Velaj si person,por kurre se dija se cfare perfaqsonte dhe aq me pak mendimin e tij, kjo dhe nga moskujdesi inatcor i qeverise talibane berishiane.
  Zoti Fate Velaj i ka dhene te gjitheve nje pergjigje dinjitoze dhe te mencur dhe tani nuk dyshoj aspak per integritetin e ketij njeriu qe ka bere dhe ben gjithshka ne dobi te vendit nga vjen.
  Turpi dihet tashme se kush e mbart, por une dua te kompjmentoj zotin Fate Velaj, per pergjegjesine qe ka marre, duke mos u bere pjese e pushtetit berishian.
  Jeni i nderuar zoti Velaj.

 26. Arian says:

  Urime i nderuar artist!!!

  1. Askushi says:

   Une e dija se Beluli ishte nga Kus-Lalaja,jo nga Kus-Babaja!

 27. Valdet Fakolli says:

  Jam i befasuar qe kemi nje kavalier ne mes te Europes.Edhe ky shkrimi i tij rralle shikohet ne gazeta dhe ja vlen te jete ne vend te editorialit.
  Mos e humb kete rast Mero.Zbukoroje gazeten me kete Fatin e Kombit.
  Madheshtia e ketij njeriu qendron tek thjeshtesia…Hallall.

 28. Sokol says:

  Z.Velaj,
  Si shqiptar ju falenderoj per te gjitha aktivitetet qe ju beni ne Viene, si nje nga kryeqendrat e civilizimit europian duke dhene kontributin tuaj modest per Shqiperine dhe shqiptaret.
  Do kisha deshiruar qe te kishte me shume shqiptare si ju.
  Ne syte e politikaneve austriake dhe europiane jam i bindur qe ju konsiderojne nje ambasador te shkelqyer te shqiptareve.
  Ju vleresojme shume dhe ju pershendesim per cfare ju beni.

 29. Argita says:

  Meritoni falenderimet e mija me te sinqerta .jeni nje qytetare fisnik I .shqiperise

 30. Miri says:

  Bravo Shqiptarit te nderuar Fate Velaj

 31. Baro Corrogjafi says:

  I nderuar Fatmir ! Askush nuk ju kishte njohur me pare per punet shume te mira e te lavderueshme qe keni bere per vendin tone . Askush nuk do t’ju kishte njohur edhe tani,por u be sebep ky i “gjati ” qe perdori krahun e gjate dhe kapi per veshi nje veshgjate , me detyren diplomat i nje vendi qe rri dhe pret tek dera per te hyre ne Europe.Me shume se sa kaq, nuk do te mund te kemi nevoje per sqarime te metejshme se si i ka ndodhur ketij Egin Qaramanit qe me vrap shkoi dhe iu ankua babait rreshter.( them “rreshter” se Baba Neritani aty nga vitet ’65, ka patur graden ” rreshter “:Mos u habisni !Me vjen keq,por ky Neritani dhe tashme i biri i Tij,jane te perdorur nga Sali Berisha si ja ka dashur nevoja. Edhe po e gjakosi dhe i theu dhembe te tjere Berisha, ai perseri mbeshtet koken ne preherin e Berishes. Keshtu qe nga sojlli , papritur e pa kujtuar konvertohet ne sojsez.

 32. bulent says:

  i gjati i shkul veshin veshgjatit,ky i fundit ankohet te babai i cili me pas ve ne levizje gjithe qeverine; ngrihet urgjentisht nje komision parlamentar per te hetuar incidentin e rende,prej disa ditesh eshte lene menjane cdo gje dhe kudo komentohet ‘shkulja e veshit’. Kjo komedi tergon se kemi prekur fundin si komb.

 33. gjeramadhi says:

  me verte o Pilo qysh eshte ajo pune e veshit ?

 34. fati says:

  Z. Velaj,

  a ka mundesi te organizosh nje takim tjeter dhe te ftosh Liken dhe Varkarin te shohm cfare do te ndodhe: besoj qe varkari do te krruset me shume!

 35. lani says:

  o kështu, më vonë, shumë më vonë, do të mësonte se gjyshin e saj nuk e kishin kapur plumbat e skuadrës së pushkatimit ashtu si gjashtëmbëdhjetë burrat e tjerë. Atë çast, ai kishte mundur të fliste: “Sipas ligjit ndërkombëtar më falet jeta…”.

  I kthehen duke i thënë: “Komunistët nuk njohin ligje…” dhe e gjuajnë me plumb pas koke.

  Sa herë janë përsëritur këto fjalë: Komunistët nuk njohin ligje! Sa njerëz u zhdukën pas kësaj fjale!

 36. Bato Mokra says:

  Te dija piktor, o Fate Velaj (ne CV e pergjate shkrimit mesova gjithcka tani), po ti qenke mjeshter; ke hedhur nje synops te shkelqyer per nje veper letrare, si novele a roman satirik. Mezi pres qe ta shkruash e ta marre. At Zef Pllumi (edhe atij nje At tjeter ia kishte lene amanet)thirrmonte “Rrno per me diftue”. Nuk te bien “ne rrjete” shpesh keso subjektesh, qe i pjell Salistani, qe e marrofte zoti, se na beri me turp. Perfytyro te kishte ky palo burre kete impenjim veshpor per 6000 shqiptaret e vrare per gjakmarrje, per qindra te tjere te ngujuar per kete shkak, per hemoragjine e perditshme ne aksidente, vrasje ordinere (per nje gervishtje makine??!), per “fabrikat e injorances”, per hajvanllekun qe e ndesh ne cdo cep te Shqiperise etj, etj.

 37. RREM says:

  per nje vesh per nje vesh
  shkoi llafi vesh me vesh
  si dikur o per nje presh
  po ksaj rradhe ishte vesh
  vesh sojliu DIPLOMATI
  qe e terhoqi i Gjati
  veshi veshi pallaveshi
  na percau na perqeshi
  qe nga Roma der ne VJENE
  GAzetaret shkrujn me pene
  do artikuj per sojli
  qe ne gjakun na kan pi
  vesh me vesh e presh me presh
  NERITAN DHE ERGINVESH
  TELEGRAMET VENE E VINE
  TE LAJMEROJNE SALINE
  SE NA U PREK NJE VESH
  OSBE SEC PO QESH
  s’kemi drita as kultur
  jem shpellare si dikur
  diplomat dhe sojli
  nje veshgjate qe vetem pi
  e ka veshin si stoli
  nuk e le ta prek njeri
  VESHIT t’EGINIT, SHKEMB GRANIT
  ATY NE VJENE I KAN NGRIT PRIT
  DHE E KANE ZGJAT NJI CIK

 38. Horri i Bulevardit says:

  Na te dashtun komentuesa e kina marr me shume serjozitet cashtjen veshi dhe mbas hulumtimeve ne vend do tju japim informacjonet e duhuna, per tju tregu juve shqiptare qe jeni shqetsum per veshin e zog gomarit te neritanit te cekajve.
  Na si eksperta sprovum per kapjen dhe terheqjen e veshve, kina te gjitha mundsit te japim nji ekspertize prej eksperti ku te gjitha palet do te mbeten te kenaqum, edhe veshviktima me emrin zog engini dhe baba i zoguenginit qe u shqtsu shume dhe prej Rome duke pi kafe si qytetar romak i thjesht, kapi telefonin dhe u informu ma hollsisht se si ishte damtu zogu i vet.
  Ju lutemi bashkqytetar qe jini shqetsu per veshin e ktij zog-gomarit ne moshte te vogel vetem 37-vjec, qe mos te krijoni turbullina se partija me ne krye shokun Sali i ka marr te gjitha masat e duhuna, per me i dhan veshit, te drejten qe i takon, ambasada jone ne Vien, prej dites se djeshme ka hap dyert e mortit te veshit dhe pret ngushellimet e sinqerta te shqiptareve qe i dhimset veshi i qeverise.

 39. rea says:

  o FATE, PO A JA NDUKU VESHIN APO JO?

 40. Malo says:

  Fate!
  Nje analize me vlere, por ate krahasimin ne fillim te shkrimit, jo shume i goditur.

 41. vitori says:

  O FATMIR O VELO DJALI,
  O SA SHUM NA KISH MARR MADHI,
  ME PA NJE QE SHKON PER LESH,
  PER PAK FLOKE E PER NJE VESH.

  TE DHASHUR FEMI PO JU TREGOJME PERRALLEN E MBREMJES, GJUME TE EMBEL!!

  Një zotëri i pasur ftoi një fisnik të darkonte me të dhe u dha urdhër njerëzve të vet të shtronin një tryezë të jashtëzakonshme. Në të njëjtën kohë, qeni i zotërisë së pasur takoi qenin e fisnikut dhe i tha: – Eja edhe ti, shok i mirë, të darkosh me ne sonte.
  Qenit të fisnikut iu bë qejfi nga ftesa dhe shkoi për të parë nga afër përgatitjet e gostisë.
  – Çfarë darkë e hatashme do të jetë! – tha me vete qeni i fisnikut. – Çfarë fati! Do të kënaqem në gosti dhe do të mundohem të ruaj ca gjëra mënjanë sonte, se nesër mund të mos kem ç’të ha.
  Teksa thoshte këto me vete, tundte bishtin e shihte me dinakëri mikun që e kishte ftuar për darkë. Mirëpo syrit të mprehtë të kuzhinierit nuk i shpëtoi tundja e bishtit të qenit dhe ky e kapi qenin e huaj për këmbës dhe flaku jashtë dritares.
  Qeni u rrëzua përtokë dhe filloi të angullinte e të ecte lart e poshtë rrugës. Këtë zallamahi e dëgjuan qentë e fqinjëve, të cilët rendën ta pyesnin se si i kishte shkuar darka.
  – Të them të drejtën, – foli qeni i fisnikut me një buzëqeshje për të ardhur keq, – nuk e mbaj mend mirë, sepse pimë aq shumë sa nuk më kujtohet si dola nga shtëpia.

 42. zekthi says:

  Kur Cekia , mjeku popullor , i rekomandoi nje ” pacienti ” tullac, tutkall per te mbire floket qe i kishin rene , gruaja e tij i tha : ” – -Ç’bere more! ”
  – ” E bera te me dale nami “- ju pergjigj doktorr Cekia .

  E njejta histori eshte edhe ne familjen Ceka ( qe nuk kane lidhje me artistin Ceke ).

  Ceka i vogel ( qe mesa u be e qarte nuk ka dale akoma nga kujdestaria e babait Neritan ) qe ishte bere diplomat si babai i tij, deri tani ishte njeri anonim dhe duhej qe te behej i njohur.

  Kete moment e perdori Plaku i Cekajve( diplomati i ri me moshe te avancuar ) , pasi degjoi te qarat e djalit te madh te tij nga telefoni i ambasades ,qe i tha : o ba , me shkulen veshin ” .

  Ta bej publike tha me vete se ai pisqolla tim nuk njihet fare as ne Shqiperi as ne publikun evropian.
  Dhe i shkruan nje leter Rames qe e denon se i ka shkulur veshin djalit te tij. Thua se Tek veshi i ketij djali qendronte gjithe nderi i kombit shqiptar.

  Neritani vertet e beri te njohur djalin e tij ” te fism ” dhe ja nxorri namin . Por me kete e qelbi fare dynjane se i doli veshgjat ose kriç gomari.
  Por edhe ne qofte se vertet i eshte shkulur veshi, populli thote : ” Nuk çalon gomari nga veshet .

  Neritanit te madh mos ja vini re lajthitjet se e ka nga pleqeria 72 vjeçare.
  Pleqeri te bardhe o Neritan Ceka – Veshi . Ju le brezave nje llagap te ri por te mire.

 43. ali says:

  Njeri shpellat e Dragobise ,tjetri nga shkembijt e lunxherise ,i vune kazmen Shqiperise.

 44. bobi says:

  Cekes tani e tutje s’do i thone “shkoi per lesh”, por “shkoi per vesh!”.

 45. Liljana cuka says:

  Pergezimet me te mira Fate, duhet te ndodhte ky “incident” qe te mesoja mbi veprimtarine tende…ndjehem dhe une krenare per ty.
  Suksese te metejshme!
  Miqesisht Liljana

 46. Cika e terbacit says:

  A te kujtohet o Nertan Ceka marsi i vitit 1997 ka qene darka pak ne te errur ke ardhur ne vlore me Skender Gjinushin , une kam qene prane teje rastesisht dhe kemi qene dy metra larg deres se bankes kombetare te djegur . Ne kete moment te ka ardhur nje djale rreth te 35 -tave me trup te beshem dhe te ka share nga te gjithe pjesetaret e familjes te shau e te beshtyu ne surrat ta zuri per fyti e per veshi e ti zgjati si te gomarit dhe ti nuk the asnje fjale por rrije si i dhier se per ty edhe sikur ne by… te te q…. nuk thoshje gje se enderroje pushtetin . Mua me erdhi keq se mendoja qe ti ishe nje figure e ndritur dhe i jam lutur personit te te leshonte. ndoshta ai te leshoi nga vetja jo nga lutja ime por sot them pse nuk te vrau e te kishe shkuar per lesh se paske qene nje mut burre me te pjelle e te mbjelle

 47. ana says:

  U be sebep veshi qe te njofim Z.Velaj te lumte te tille njerez i duhen Shqiperise ,ju uroj sukses ne jete ju dhe familjes tuaj,sa per veshin ne radhe te pare duhet denuar i jati nje palo burre ,kesaj i thone beje baba te te ngjaze,dhe i biri po e them me plote gojen ketij maskaraji i ngjete.

  1. Horri i Bulevardit says:

   Nuk thone kot cdo e keqe e ka nje te mire mbrapa dhe e mira eshte se megjithmend edhe une nuk e njihja mire zotin Velaj, por doli rasti i veshit te enginit nipit te cajupit, Nolit, Kenedit Bushit Celo mezanit Migjenit, ndoshta dhe i enverit, qe te njohim nje atdhetar dhe nje shqiptar qe ne duhet te krenohemi.

 48. studenti says:

  AHAAAAA nuk na the gje o bojaxhiu i rames
  fali piktura gjithe socialisteve ne austri
  ne vlore te kane bere shurren dhe mbyllin syte para bojaxhinjeve si puna jote
  te ka hipur vetja ne qejf dhe po na bene romuze
  por shto disa kile se politika do byth
  kurse ty as te ngrihet as te kafshon as te leshon

  po si i jep te drejte ti si organizator i stermadh
  rames
  ai eshte turp per ty per mua per shqiperine

  lexo nje rreshte nga konventa e te drejtave te njeriut te femijeve te intelektualeve te kujt te duash ti

  aty thuhet se nuk ke te drejt te prekesh me dore ose nje qime floku

  edhe te burgosureve
  dhe kaq

  nese ke pak intelekt duhet te jesh koshient
  se i bie qe per 21 janarin ka te drjet sala

  keto budallalleqet ishte i paftuar etj
  jane reminishenca te sigurimit qe edhe ti ke lidhe nga familja

  dhe ke marre revansh pa e marre pushtetin

  ne vjen thone socialistet e fierit je i mjere dhe i papune
  por me eurot e globit ne fier nga socialistet

  qe more urdher nga baftjar zeqo dhe ta mbushen mire xhepin me leke

  dhe tani dukesh qe je puntor i madh
  lyhesh me xhel si kurvat

  me kaq per te ndricuar keta te mjeret qe i vine large e large muhabetit

  1. alex says:

   rrofsh o “student” qe i nxorre surratin ne shesh Fate (te persekutuarit???!!!) spiunit, KOMUNISTIT qe propagandon e mbron dhunen ne shekullin e 21.

  2. arrixhiu says:

   Ti plako duhet te jesh student tek Kristali ose Vitrina, pse jo edhe tek ajo e Cilit, se ata nxjerrin student te nje niveli te tille.

  3. drejtori i shkolles says:

   Zoteri Mesues!
   ne te kemi mesues te punes me dru jo te gjeografise. vazhdo merr sharren e pri dru, merr limen e ha dru,merr…
   Po nuk e lexon me siper o mesues se Ai Zoteria na paska qene neper Kancelerite e Vjenes, Berlinit, Brukselit, Italise, Anglise, Rumanise, Bullgarise, Greqise, Frances…ti i thua Vlores. Ai po te thote qe i eshte mik i politikaneve dhe artisteve me te medhenj te europes ti i thua Vlores. Ai po te thote qe kane shkruar me respekt per punen e tij e i kane dhene cmimet me te larta europa, ti i thua Vlores. Po meqe ti nuk di nga jeta e tij po ti them une: ne Vlore ai ka sjelle eurodeputet, ministra, ambasadoret me te medhenjdhe ka organizuar aktivitetet me te rendesishme ne universitet e kudo ne qytet. Une qe i mbaje mend pllakatat muaj per muaj nga nje ane e bulevardit ne anen tjeter ku shkruhej:”EUROPA-MES MEJE DHE TEJE- REFERON AMBASADORI…DHE FATE VELAJ”. cdo muaj nga nje ambasador,ne VLORE. po ti mesues je i arsimit parashkollor, prandaj kesaj radhe po merr vetem nje verrejtje me shkulje veshi.

  4. agroni says:

   Fate,
   Ne rradhe te pare pershendetje.
   Eshte per te qeshur edhe per te vene duart ne koke ne te njejten kohe per kete komedi te shpifur te sajuar ne kuzhinen makbethiane te pseudoshtetit shqiptar .
   Politika e sotme dhe shteti shqiptar nuk kane respektin me te vogel ndaj qytetarit shqiptar. Nxjerrin ne treg ngjarje te tilla tek ky publik i mjere, tek ne idiotet qe sot e njezet e ca vjet me pare gezohemi ose hidherohemi nga gallatat e politikes qe vendos per fatet tone. Jemi kthyer ne nje turme qe as firmen tone se kemi me ne dore. Edhe pas njezet vjeteve kemi akoma dyshime per ca perbindsha dhe monstra politikane.
   Fate,
   Uroj te qendrosh fort si edhe deri tani per vlerat qe perfaqeson, per vepren qe po krijon. Bej ate qe ndjen dhe ate per te cilen beson. Nese ka ardhur koha qe te levizesh edhe ne nje drejtim tjeter, beje.
   Meskiniteti dhe mizerja do jene ne lufte tere jeten me te bukuren dhe dashurine per jeten. Ketu eshte ndarja midis krijimit, vlerave dhe antivlerave.
   Respekt

 49. ibrahim dervishi says:

  c te themi per kete qeveri VICIDOLI , per kete kryeminister shpellash sic e quan nje gazetar i shquar kosovar , c te themi per kete c nuk ben vaki ne kete vend me kete nivel qesharak te klases politike qe na perfaqeson ne qeveri , c te themi more shqipetare te nderuar per mercenare te tipit NERITAN CEKA E DJALIT TE TIJ BUZEQUMESHT ME EMRIN ENGIN qe jane qe te dy perfaqesues te diplomacise sone ne bote , ate e bire a thua se s ka bij te tjere nanash per keto pune , c te themi more intelektuali i nderuar dhe artisti i kombit tone z FATE VALAJ per keto njerez qe na i vjedhin votat dhe behen vete deputete , ministra , kryeministra , kryetare leshi parlamenti etj si keto , c te bejme kur SALI RAM VICIDOLI e ka bere KQZ si kur tja kete lene trashegim i ati dhe si nje organizem qe misioni i saj ka te beje direkt me vendosjen e fatit te tij te vete vete sovranit me emrin popull , c te bejme , vetem nje po ngelet qe te ngrihemi si uragan qe rremben cdo gje perpara si popull , si komb dhe jo vetem tu shkulim veshin por tu kepusim qafen po te jete nevoja qe keto ndyresira politikane qe po na ndyjne kaq shume tu themi ndal e te ti tregojme vendin atje ku ata e meritojne pasi e kane bere kete popull dhe kete komb pacavure pasi te tille jane ata vete qe na drejtojne fatkeqesisht dhe qe ne vete po i lejojme te na drejtojne

 50. templari46 says:

  Me kish marre malli, kisha deshire te degjoja dhe te lexoja nje shqiptar persembari, qe te fton te meditosh, mendosh dhe besosh, se ka shqiptare qe te nderojne, qe nderojne Shqiperine dhe qe e kane bere Shqiperine atje ku jetojne me te bukur se Shqiperia qe kane lene pas.
  Mekat qe Fate Velaj dhe te tjere si ai nuk jetojne ne Shqiperi dhe jane pak.
  Jane pak, por jane shume me te nderuar dhe respektuar sesa keta gomaret jeshile veshgjate qe kemi ne pushtet.
  Nderime dhe shume shendet per shqiptarin Fate Velaj.

 51. MEMEDHETARI says:

  T`u lumte,o Fate Velaj,ke bere nje analize te zberthyer bukur…
  Une nuk e kuptoj:Kaq “veshegjate” te jene keta deputetet e maxhorances qe krijojne komisione per te tilla vogelsira???…
  Cfare imagjinojne se do te arrijne me “Grupin e Kontrollit Punetor” keta pisa qe paguhen me miliona me gjakun e shqiptareve qe nuk kane leke as per te kaluar muajin me buke thate???…
  Cfare “brisku” do te perdorin per t`ja rr… Edi Rames edhe sikur te na e vertetojne qe ai ia shkuli veshin mitingashit te Saliut???…
  Kam perjetuar ne Londer para 10 – 12 vjetesh nje rast identik:
  Zv.Kryeministri i Toni Blerit ne nje takim te thjeshte u godit me veze nga nje qytetar,i cili,mbasi kreu veprimin nuk u largua por i zgerdhihej per ta provokuar…
  Ne moment,Xhoni(ja kam harruar mbiemrin) ia futi nje grusht te forte surratit dhe sulmuesi mbeti sic thote nje aktor i “Portokallise”…
  Kur iu kerkua zv.kryeministrit qe te bente autokritike per grushtin qe e pa gjithe populli ne tv,ai tha:
  “Une jam zv.kryeminister,por jam edhe njeri”…
  Me kaq u mbyll kjo “mesele”…
  Tani une i pyes perseri “veshegjatet” deputete:
  Po per ndonje locion mbas rroje,a kane marre masa???

 52. BAY AREA Ca. says:

  Per zotin Rama ka vetem nje mundesi qe te shpetoj, apo ta denoj komisioni hetimor i PD. Z.Rama,kur i terhoqe veshin Eginit i kerciti apo nuk i kerciti veshi? Ketu ndahet edhe shapi nga sheqeri. Mire veshi Eginit iku per lesh sic thote madam Zhozi, por cdo te heqin veshet e komisionit hetimor nga Krimineli SALI per te vertetuar akuzen e ngritur prej tij.

 53. korcari says:

  saliu me gjithe qeverine neritanin enginin e ca te tjere te bejne shuren ne nje golloferke e te mbyten po duke mos lene jashte edhe zonjushkat majlinde e jozefinke,mbasi keto qe po ndodhin ketu ne shqiperi asgjekundi jo po po te kesh ne krye shkallaman i shkalluar e i shkateruar si sali bisha keto gjera do ndodhin po do zoti kesaj radhe te shporet dhe do ta heqim zvare

 54. Fabrika e Orizit says:

  Te lumte, Fate !
  Je i madh …

 55. Austria says:

  Respekt per talentin qe keni , gjithashtu dhe per kritikat e bera me vend.
  por ne fund minimizimi i incidentit te krijuar nga shoku i juaj bojazhi pa shkolle te larte
  dhe injorimi qe i beni z. cekaj nuk ju rriti vlerat qe keni . Per ju dhe te gjithe fansat
  e Rames ky denancim ju duket anormal , mos ndoshta per ju do te ishte e mira qe Z.Cekaj
  te thonte mire ma bere bjeri dhe veshit tjeter , meqenese paske hedhur kandidaturen per “Kryeminister” ?. DUHET QE JU TA VINI VETEN NE POZITAT E TIJ
  NUK JAM ASPAK ME LIGJET E KANUNIT TE MALSISE , QE TE SHTIJME ME PUSHKE DREJT RAMES , POR
  NUK JAM ASPAK DAKORT QE KJO CESHTJE TE MBYLLESHE DUKE I KERKUAR FALJE . SEPSE DHE ZOTI
  I MADHERISHEM KESHTU THOTE .

 56. Alex says:

  rrofsh o “student” qe i nxorre surratin ne shesh Fate (te persekutuarit???!!!) spiunit, KOMUNISTIT qe propagandon e mbron dhunen ne shekullin e 21.
  Turp

 57. panenka says:

  Une do te doja te dija nga disa “studente “,apo “rai-monda “,,qe pse nuk komentojne sic duhet nje shkrim por kerkojne te bejne “lidhje te shkurtera ” ,te panavojeshme .
  Te flasesh per lidhje te familjes se FATE VELAJ me komunizmin ,per ata qe e njohin ,si nga ana e nenes dhe e babes ,t’u vije turp qe perhapin te tilla absurditete .
  Po sikur une te them qe ti “student ” ,mund dhe duhet te jesh nje nga ata, qe pjestare te familjes tende kane qene sherbetore te thekur te ” ish-sigurimit ” dhe kane patur dhe pseudonime brilante ne kohen e monizmit .
  Mire qe FATE VELAJ del nga “korrniza “e modestise ,dhe ketu nuk ka asgje te keqe, por une do te beja nje pyetje vetem per te 140 deputetet dhe per ata dhe te gjithe qeveritaret e se djarhtes te ashtuquajtur sot nje pyetje HIPOTETIKE ; Kush nga keta ka nje CV si e FATE VELAJ ,bujrum dhe te dale dhe te na e ekspoje .
  Te menaxhosh vehte-vehten eshte shume e veshtire ,sepse deri me sot per 22 vjet demokraci une nuk kam degjuar asnje politikan ,artist ,njeri te thjeshte ,e me shume qe t’a ftojne politikanet e te gjthe kraheve politike ne europe dhe t’i japin mbeshtetje dhe cmime .
  Pse ? Pyesni ata qe jane politikane dhe do t’u japin pergjigje .
  Turp per qeverine e tanishme te tiranes qe AMPLIFIKON incidente anesore dhe don t’i perhap ne EFIR me shpejtesine e drites ,aq sa do te vinte ne siklet dhe fizikantet e kalibrit .
  Turp ,per NERITAN CEKEN thuajse 7o vjec qe eshte perdorur ne menyren me te neveriteshme te mundur nga Kryeministri i sotem .
  Por ne rastin ne fjale NERITANI na shfaqet per ironi si politikani me ordiner ,dhe as mer mundimin qe t’a shikoje se anija ku ka hipur eshte siluruar nga te gjitha anet dhe eshte drejt mbytjes .
  Ne vend te mos ndihej dhe t’i thoshte ” FEMIJES ” se tij : Mbylle gojen ! ai del dhe na permend SOJLLIJTE e tij te brezave te shkuar ,qe ishin megjithmend fisnik ,por fisnikeria e tyre zmadhohet sepse ata kurre nuk e AMPLIFIKUAN ate qe bene per SHqiperine .
  Tymi i SALIUT me perdorimin e shume personave qe ka perdorur ,te cilet edhe ashtu kane patur dhe gezuar nje fare respekti ne kohen e diktatures ,nuk eshte rastesor .Ai do qe ti beje pis dhe t’i mbaje fort te lidhur pas vehtes qe te krijoje nje kordon mbrojtes perpara se t’i marre me vehte ne gropen e madhe qe i ka bere gati vehtes se tij .
  FATE VELAJ eshte paraqitur ne kete shkrim brilant sepse i ka thene gjerat sa BRUTTO aq dhe me elegance .

 58. Mark Gjonaj says:

  O Fate Velaj, te punofte mendja e dora cfare analize! Pse nuk eshte Minister i Jashtem i shtetit tim ky njeri i talentuar, qe mendon e shkruan sikur t’i kishte ndodhur vete kjo ngjarje, analist, kritik, shok, diplomat, bamires,familjar, emigrant, atdhedashes, i sigurt se te tera rrymat politike e respektojne kete njeri te paanshem dhe qe kemi nevoje t’ja degjojme zerin vazhdimisht, ac me shume shtetaret tane! Keta figura i duhen Shqiperise brenda dhe jashte! Kjo deshmi, duhet te kethehet ne kallzim dhe eshte i shkrumzuar komisioni parlamentare artificial, partiak e militant per te prishur zgjedhjet e 23 Qershorit! A nuk ngjane si komisioni parlamentare per genocidin e Tivarit qe ngarkoi Mesilen ta ndiqte sa te ikte Ramizi ne boten tjeter? A nuk ngjane si komisioni parlamentare i ngjarjes se 21 Janarit 2011-te? Kunder kujt i perdor Berisha keto manovra, ndaj Turqise, ndaj atyre qe kane coptuar Shqiperine, ndaj Esad Pashes, Ahmet Zogut? Dikur thoshnim per kete tropojas, duke ardhur e djegur vendin, tani duhet te themi, duke u larguar e minuar cfare ka ndertuar! Eh, shqiptare te hengert tenja, e ke te keqen nga brenda! Kjo te ka shoqeruar dhe s’do te ndahet! Me keto qe beni, edhe vullnetare, keni cfare te tregoni dhe te mburreni. Qofsh i lumtur dhe me jete zotni Fate!

 59. Guri i Tirones says:

  Nuk e njof ket Faten dhe per me pa se car kapaciteti ka ju futa kerkimit ne web dhe pash qe kishte goxha arritje sidomos ne artin modern aq shume te desherum nga ajka artistike shqiptare me nkrye piktorin e modh Ed Rama. Por ajo qe mboni me shume pershtypje ishte se kishte maru per marredhenie nderkomtare ne Universiten famos shqiptar me emrin Kristal. Uroj qi mos ket qen ne nje kurs me cunin e Umberto Bossit…..

 60. Mergimtari USA. says:

  Emor zoti Velaj sikur intelektualet shqiptar nepr bote te kisin ber nje te qinten e asaj pune kolosale qe beni ju neper bot per ti dhene emer vendit ton, sa mir e sa perpara do ishte shqiperia. ka shum te ashtuquajtur diplomat si puna e Eginit te Neritan Cekes qe as per pergjegjes ne pulari nuk ja vlen. Akoma me keq qe nje nje baba 72 vjet si Neritan Ceka per turpin e tij, behet karagjos kur djali i qan ne telefon si femij pes vjec, ma toqi veshin xhaxhi Edi. Neritani, n3e vend ti thoshte ta ka ber mir se e ke ber hak , filloj te bej dacibao, letra te hapura, me te cilen na beri te qeshim dhe te tallemi. Jan me qindra shqiptar ketu na Amerik qe keto dit e len dhe zen Neritanin nje truthare, te lajthitur dhe gjith kete karshillek e ben per tja shperblyer saliut nderin e madh qe i beri duke ja cuar djalin ne Austri dhe Neritanin, Itali, PA BER ASNJE JAVE KURS PER DIPLOMACI. Ka edhe teashtuquajtur diplomat qe me djetat e popullit shqiptar ne vend qe te promovojn shqiperin dhe te mirat e saj, han e pin me bizesmene, dhe kur japin nonje interviste me nonje televizjon shqiptar te vjen turp ti degjosh. Para ca kohesh edhe pse ka ardhur disa her me sherbim si perfaqesuees i MPJ zoti SHerif Merdani, megjith respektin qe kam per persekutimin e tij nga koha e diktatures, ne nje interviste qe ka dhene ne nje televizjon shqiptar ka lene shije aq te keqe tek bashkattdhetaret tane ketu ne SHBA, sa nuk dote na hiqet nga mendja per turpin e tij ajo interviste. Cfar tha konkretisht zoti SHerif Merdani. 1- kur u pyet nga gazetari per kengen e bukur popullore dhe si mirepritet ajo ne popull. Pergjigjet ; Kengen popullore e pelqen njerzit pa kulture dhe kryesisht fshataret. O fes me te madhe per nje popull te ter qe e pelqen shum kengen dhe kengetaret qe jan me emer brenda e jasht vendit, si Merita halili, Bujar Qamili, Eli Fara, Irini Qirjaqi, e shum e shum te tjer qe ne koncertet etyre brenda e jasht vendit nuk gjen dot bileta,. 2- Kur u pyet per muziken e lehte, pergjigjja qe dha ishte; Mu ziken e lehte e kendojn ca cupulina me shal e gjoks jasht qe vec qellimit komercjal skan asnje vler tjeter. 3- PASTAJ FOLI PER BELULIN, DUKE I VEN KAPAK QE NGA GJITH KENGETARET QE KA NE SHQIPERI VETEM UNE, SHERIF MERDANI DHE ARDIT GJEBREA KEMI AFTESI TE EKLIPSOJM SALLAT DHE ASKUSH TJETER. Ka kaluar koh nga kjo interviste por shija e hidhur nuk clyet. Si ky iashtuquajtur diplomat ka dhe shum te tjer qe e ja ulin prestigjin vendit tone, sepse cohen militant partie, femij e te aferm, servila dhe spiun te feliqur te pushtetit, te kryeministrit, kryetares te parlamentit , ministrave e deputeteve, jasht cdo norme ligjore. JU lutemi redaksis te na bej me dije nepotizmin neper ambasadat tona neper bote.

 61. Mark Gjonaj says:

  ZEKTHI: Kam qeshur me lot ne sy kur kam lexuar komentin tend.Thuaj cfare te duash, por ajo ,parulla e kohes se Enverit qe arti buron nga populli dhe i takon perseri me ja kethyer poullit! Po si nuk gjeta ne keto qindra komente nje njeri te flase nje fjale te mire? Ceka ishte i kompromentuar ne kohen e Enverit, apo u prish ne kete te demokracise! A nuk eshte rast per te pare firmosjet e dosjeve te punes se ketyre intelektualve pa tru, nga kryeministri? Po, pse t’mos themi, si eshte kryeministri, ashtu eshte puna poshte tij! Nuk kemi krahasim me shtet te botes ne te gjitha zerat, vetem ndoshta ndoshta per hunde, karmedhenje dhe se shpejti bythejashte dhe shiritin do ta prese kryeministri yne! Babi, cfar ke biri im, me ka kapur mesusja per veshi dhe une qava para klases!. OKY, te keqen babi se do t’i shkruaj nje leter si qytetare dhe ta bej te kerkoje falje…! Per kete Berisha shume i rrepte, urdheron pergjegjesen e llafollogve te krijohet grupi hetimore parlamentare dhe t’i kalojme keto dy muaj me shamate, duam me e mbylle karieren…, si po e urdheroni zoti Skandarbeg! E kush e ka radhen me ja ba fytyren ma te zeze se kepuca, apo e nxorri jashta per zhelesh dhe shkoi per lesh e vesh m’vesh sjellja e “Teutes” se Parlamentit te Apollonise! Ku do te fshihet Teuta mbasi ta sulmojne rromaket nga fundi i Qershorit?

 62. pelivan says:

  … Plasen veshrat edhe ketejjjjjjjje
  Medemek, edhe ky vesh iku per lesh!

 63. linda says:

  Ra ky “mort” e u njohem.
  Respekte Z.Fate Velaj.

 64. bukoshi says:

  Nje here e nje kohe, ne rrethinen e Gjilanit, nje fare Gjorgje Martinoviq,e kishte futur nje shishe nje litershe ne prapanice, me i kishte rene huj se kishste qene HM. Per drec, shishja i thehet e pjeset e xhamit i mbesin ne zorre te trashe!.Pasi e cojne me shpejtesi ne spital ne Prishtine, mjket bejne te pamubueren e, ja pasrojne prapanicen. Po kjo pune pati pasoja te paparashikueshme!!! U deshe me se dy apo tri vjet
  Komitetit Qenror i LKJ-e ta merr neper goje bythen e Martinoviqit!!!tu e
  He he! Tani i mbetet Qeverise e kuvendit te Shq

 65. linda says:

  Ra ky “mort” e u njohem.
  Respekte per ju z.Fate Velaj.
  Kam nje pyetje per ju z.Baze:
  Si eshte e mundur qe ky shkrim nuk ka zene vend ne editorialin kryesor te dites se sotme?

 66. bukoshi says:

  Kush e mbane ne mend,je fare Gjorgje Maertinoviqin, ne rretine te Gjilanit qe i kur i kishte pas rene huj, e kishte pash shti shushen nje litershe ne prapanice! Per drec shishja i thehet e copat e xhamit i mbesin brenda!!! Shpejt e kane pase derguar ne spital ne Prishtine, e Mjeket, pasi i kishin hequr te zezat e ullurit, ja kishi pastruar prapanicen. Po puna nuk qe ndalur me kac. I jane dashur afro tri vjete Komitetit Qendror te LKJ-se ta mbaje ne goje bythen e martinoviqit, me qe ai kishte thene sa ma kane futur shqiptaret!!! He, he te qeshesh apo te qashej?!!! Tani Qeveria e Kuvendi i Shqiperise, KU E DI SA DO TA MBAJNE NE GOJE VESHI E NJE FARE Engin CEKES!!!

 67. shkodrani says:

  Une dje ne darke, mbasi lexova shkrimin ne TEMA i kerkova miqesine FB. ma pranoi. Jam marre nje kohe te gjate me fotografite e tij dhe ato qe kishte postuar. Poezia e tij per babane me mbushi syte me lote. Fotografite e tij neper Europe me lane pa mend. por ajo qe mua me ngeli mendja ishte nje fjalim i tij ne Vjene me rastin e 100 vjetorit te pavaresise ku ne nje salle mondane ne prani te dhjetra personaliteteve te larta si dhe Gnec Pollo e Neritan Ceka ai ka mbrojtur Shqiperine nga akuzat e atij Oliver Shmidt. Lexojeni dhe pastaj flasim. ja ku e keni me poshte:

  nstituti per „danubin dhe europen qendrore e juglindore“–idm,”think tank-u” me i rendesishem ne europe per kete hapesire gjeografike,
  organizoi nen pjesemarrjen e personaliteteve te larta nga politika, diplomacia dhe ekonomia austriake si dhe vende te tjera te rajonit, trupit diplamatik mbledhjen e pergjithshme te tij si dhe simpoziumin:
  „100 jahre albanien“- „100 vjet shqiperi“

  ky aktivitet i zhvilloi punimet diten e marte, 30 tetor 2012, ora 18.30, ne akademine ushtarake „theresianum“-burgplatz 1, a-2700 ne wiener neustadt, nje qytet barock gati 50km nga vienna.

  programi
  18.30-pershendetja dhe hapja e simposiumit nga:
  gjeneralmajor norbert sinn-komandant i akademise ushtarake „theresianum“

  diskutuan:
  erhard busek-president i idm
  genc pollo-minister per inovacionin dhe teknologjine e informacionit
  neritan ceka-arkeolog dhe keshilltar i kryeministrit per kulturen
  oliver jens schmitt-historian, prof. ne universitetin e vjenes
  fate velaj-president i „forum weltoffen international“
  moderator: andreas breinbauer – rektor i fh-wien

  me poshte mund te lexoni nje sinteze te fjales se fate velaj ne kete dialog mbi 100 vjetorin e pavaresise se shqiperise

  i nderuari dr. busek, i dashur erhard.
  te nderuar diskutant te ketij paneli,
  exellences,
  te nderuar zonja dhe zoterinj!

  kur dr. busek me telefonoi dhe me tha se deshironte qe une t‘i bashkohesha ketij paneli diskutantesh mbi 100 vjetorin e pavaresise se shqiperise,
  ndodhesha ne fier, nje qytet disa km larg qytetit ku u shpall kjo pavaresi. sigurisht ne po ate moment iu pergjigja: „po! do te jem patjeter“,
  nje pergjigje qe me doli menjehere dhe nga thellesia e bindjes sime te plote e qe rridhte nga dy arsye:
  -e para ishte se une jam nga vlora, vendi ku u shpall pavaresia por dhe me origjine nga kanina, vendlindja e njeriut qe shpalli pavaresine, ismail qemalit,
  nje diplomat i extra class i cili kishte rruajtur thelle ne zemer endrren shekullore te popullit te tij, ate per nje vendi te pavarur.
  -e dyta ishte prej asaj qe me dr. busek me lidh nje miqesi e vjeter, e cila lindi dhe u forcua nga nje kendveshtrim i njejte mbi te ardhmen europiane te ballkanit,
  kendveshtrim ky qe u manifestua nga nje bashkepunim i vyer neper simpoziume, konferenca, iniciativa politiko-kulturore ne shume vende perfshire ketu viennen,
  me startimin e iniciatives sime te pare jashte austrie, ate me tilull „ndermjet danubit dhe nilit“ qe e cova dhe ne kairo, apo edhe ato ne berlin, bruksel, alpbach,
  salzburg, beograd, shkup, bukuresht, tirane, vlore, etj., gje per te cilen i jam mirenjohes qe me degjoi, me besoi dhe me shoqeroi shpirterisht,
  menderisht dhe fizikisht ne kete punen time ne dhe per europen.
  danke erhard!

  ky simpozium eshte ndertuar per te diskutuar mbi nje ngjarje te madhe ne historine e kombit shqiptar, si dhe te te gjithe hapesires shqipfolese,
  mbasi kjo date nuk i perket vetem shqiperise se sotme por edhe kosoves, pjese te maqedonise e te malit te zi, ashtu si dhe gjithe shqiptareve kudo ku ata jane.
  njekohesisht ajo i perket edhe austrise, mbasi eshte shteti qe ka qene garant i mbrojtjes se pavaresise se shqiperise, si dhe aleat i madh i saj.
  une nuk kam per qellim sot te sjelle fakte e detaje te reja mbi momentet te cilat shoqeruan kete akt final te historise se shqiperise,
  mbasi ky panel eshte i ndertuar ne menyre te tille qe nuk krijon hapesira boshe por, ajo qe une jam i interesuar dhe qe eshte dhe arsyeja perse une sot jam ketu,
  fakti prej te cilit do te me duhet te ndricoje sadopak hapesiren kohore te se ardhmes se shqiperise, ate te periudhes 2012-2112.

  te nderuara zonja dhe zoterinj,
  nese do te me pyesnin sot, se cfare i duhet shqiperise se sotme ne kete vigjilie te 100 vjetrorit te pavaresise se saj, une do t’i pergjigjesha vetem me dy fjale:
  „nje ide e qarte dhe nje vision“

  historia 100 vjecare e shqiperise, prej shpalljes se pavaresise dhe deri me sot, eshte e mbushur me ngjarje te cilat populli im nuk i kishte te nevojshme
  dhe aq me teper te domosdoshme per t‘i perjetuar. eksperimente politike dhe ekonomike te pafundme te cilat e lodhen, e roberuan dhe e izoluan ate e mbajten
  larg nga endrrat gjeopolitike te atyre qe shpallen pavaresine dhe ne te njejten kohe i dhane perkufizimin absolut se ky popull nuk eshte ne gjendje te orientoje
  te ardhmen e tij, ne ate drejtim nga e cila rrjedh dhe adn-ja e tij: kultura perendimore.

  tashme ne jemi ne fillimin e nje shekulli te ri, ate te pavaresise, te periudhes 2012-2112. si ne cdo vend te botes ky vit jubilar festohet dhe per keto festime
  ka pasur dhe nje kohe pergatitore relativisht te gjate. por ajo qe vertet mua me ra ne sy ne kete vit jubilar dhe qe ne fund me hidheruan pa mase, ishin se gjate
  gjithe vitit nuk u degjua asgje me shume se „melodia“ e debateve funebre, te nje klase politike e drejtuese te sterlodhur nga ethet e delirit e te patjetersueshmerise
  se tyre ne histori.

  pra, mbi gjithshka u fol ne fillim te ketij viti jubilar. si fillim u tha se do te merrnim statusin e vendit kandidat mbasi e mbeshtesim ate ne merita te cilat
  nuk na mungojne, u tha se do ndertoheshin vepra madheshtore, nje stadium i madh futbolli, me i madhi ne rajon dhe qe ngeli vetem nje fjalim gjestional. mandej
  u tha se do te ndertohej nje parlament i ri mbi germadhat e se kaluares mizore, parlamenti me i madh ne rajon por qe ngeli vetem nje show gjestional. u tha se do ndertoheshin monumente, statuja te dhjetra personaliteteve te historise. sikur nuk kishte mjaftuar koha 100 vjecare per tu bere keto por duhesh pritur viti 2012 per t‘i perjetesuar ata.
  por, fatkeqesisht te nderuara zonja dhe zoterinj nuk u tha asgje ne kete 100 vjetor se a do te ndertohej nje munument apo areal politiko-kulturor dedikuar shekullit
  te ri te pavaresise qe po hynim, ate te pavaresise se mendimit, te ideve, te vizioneve, endrrave te brezit te ri qe ne mbyllje te nje epoke 50 vjecare te izolimit
  dhe mbajtjes larg europes ne fillim te viteve 90 therrisnin me ze kumbonjes: „e duam shqiperine si gjithe europa“, ku tashme femijet e tyre njezete vjecar nuk jane
  si brezi e moshataret e tyre neper europe, nisur nga ajo cka baballaret e tyre u premtuan.

  nese une, te nderuara zonja dhe zoterinj, qysh ne fillim ju tregova se telefonata e dr. busek me gjeti ne fier, nuk thashe se me gjeti ne rruge e siper,
  por ne fier per t‘u stacionuar aty. ne nje qytet qe perpara syve dhe thelle ne zemer ka vendosur te ardhmen e tij europiane dhe, per ta ralizuar ate, jo pa qellim me „thirri“ te realizoja idene time te vjeter, ate te „europa plaza“, nje shesh qe i kushtohet kontinentit tone, identitetit tone te perbashket e te ardhmes se perbashket europiane. idea ime e ndertimit te „europa plaza“ ne fier, vjen mbas suksesit te ndertimit te „europa boulevard – 100 hapa drejt europes“ ne pogradec i cili nga miqte tane europian eshte klasifikuar si projekti me prestigjioz ne permbushjen e sloganit te bashkimit europian „ta bashkojme europen nepermjet kultures“. imagjinoni te nderuar zonja dhe zoterinj, nje rrugice te vogel te nje qyteti te vogel jashte hapesires e bashkimit europian. nje rrugice 250 m e gjate e cila shnderohet nga nje jete normale rrugice, ne nje bulevard ku prejtesohen emrat e 100 personaliteteve me te rendesishme te historise se europes, qysh nga antikiteti deri me sot. nje bulevard qe mbi shpatulla mban historine mijera vjecare te kontinentit tone paraqitur bukur nepermjet veprave te artit ne mermer dhe hekur.

  „europa plaza“ ne fier eshte nje dimension i ri i ndertimit te shesheve, larg ideve te vjetra te perdorimit te shesheve per mitingje dhe tubime.
  nje shesh i ideuar dhe i konceptuar si nje simbol i asaj qe qyteti deshiron: nje perkushtim i te ardhmes se tij, asaj ne zemer te europes nepermjet nje vepre arti
  ne lartesine prej 11m dhe nje instalacioni me 50 tubo qe levizin nga 2 deri ne 12 m te gjata, ku do te prezantohet mikpritja e ngrohte e qytetit qe njihet nga te
  gjithe si qyteti i tolerances ne nje bote-globe me diameter 7m brenda se ciles qendron kontinenti blu, si bluja e bashkimit europian, e se ardhmes se perbashket ne
  shtepine europiane.

  projekti ka për qëllim të paraqesë historinë e përbashkët europiane, ta vendosë atë thellë në ndërgjegjen e popullsisë në veçanti të rinisë,
  dhe mbi të gjitha të paraqese specifikat e çdo identiteti në një kuadër më të përgjithshëm pluralist, europian. keto projekte fituan zemrat e miqve tane
  te medhenje si: jose manuel barosso, benita ferrero waldner, werner faymann, vaclav havel apo cmimi nobel imre kertesz, ministra, mendimtar e filosof,
  dramaturg e poet…e te gjithe keta shkruajten per nje rrugice 250m e nje shesh te vogel e jo per autostrada e rruge qe inaugurohen perdite.
  ne jemi te bindur se inaugurimi i „europa plaza“ ne fier do te jete nje feste e madhe e europianeve per europen, e cila do te sherbeje si simbol i asaj
  se historia jeton dhe se e ardhmja ka një ngjyre: atë blu të europës së bashkuar.

  ne fund te nderuara zonja dhe zoterinj do me duhet te perserise ate qe eshte edhe ideja ime e patjetersueshme se europa e bashkuar perpara se te jete
  nje union ekonomik, eshte nje union vlerash te perbashketa dhe qe shqiperia te behet pjese e ketij unioni vlerash, duhet te rishikoje dhe ridimensionoje
  vlerat e saj, ato te dialogut, mirebesimit dhe te tolerances.

  ne fund, me lejoni ti rikthehem diskutimit te prof. oliver jens schmitt.

  i nderuari dr. schmitt,
  ju ne referatin tuaj u munduat te ndriconit nje hapesire kohore 100 vjecare te historise se shqiperise ne vetem 10 minuta dhe ajo qe me beri
  pershtypje me shume ishte retorika dhe ngazellimi me te cilin ju ne menyre sistematike folet vetem per problematikat e popullit shqiptar duke e
  paraqitur shpalljen e pavaresise si nje fenomen rastesie, dhe ekzistencen 100 vjecare te tij akoma me rastesor. ju ne referatin tuaj folet per nje
  shqiperi qe vetem probleme gjeneron dhe nuk permendet nje gje a ndihmese qe ky popull ka dhene kultures europiane…sigurisht qe shqiperia nuk eshte austria,
  sigurisht qe nuk eshte as franca e anglia por nuk mund te presesh me shume nga nje popull qe per 500 vjete ka qene nen pushtimin e nje perandorie obskure e
  ne cep te saj ku edhe ai ndricim i asaj perandorie nuk kishte mundesi te depertonte deri ne kufijt e vendit tim. shpallja e pavaresise ishte nje enderr,
  qe sado u vonua ne realizim erdhi me ne fund por qe u shoqerua me ngjarjet fatale per kontinentin si fillimi i luftes se pare boterore, prishja e e struktures
  se aleatit te madh te saj, perandorise austro-hungareze, pushtimin nga italia….lufta e dyte boterore e deri ne 50 vjete diktature komuniste. mos valle eshte
  shqiperia fajtore edhe per keto? komunizmin nuk e shpiken shqiptaret, ai u shpik diku large por u soll ne shqiperi dhe fatin e shqiperise e perjetuan edhe
  shtete me nje strukture e kulture me solide se ajo.

  sigurisht qe shqiperia eshte nje vend fragil por une nuk e mbeshtese mendimin tuaj se vendi im eshte nje faktor problematik dhe mosstabiliteti ne rajon.
  e kunderta eshte i nderuari professor!!! shqiperia eshte stabiliteti i rajonit dhe ketu me duhet te sjelle ne kujtese te kesaj salle, akademise ushtarake
  qe mbane emrin e perandoreshes maria theresia se nga teritori i shqiperise nuk eshte startuar asnje agresion a lufte karshi popujve te tjere por e kunderta
  ka ndodhur dhe ne jemi deshmitare te historise recente, asaj te luftes ne kosove ku austria dha nje ndihmese e qe i nderuari gjeneralmajor norbert sinn e
  permendi dhe ku ambasadoret e vendeve pjesemarrese ne kete salle, ne vecanti ai i kosves mund ta vertetojne se nuk ishte kosova por serbia ajo qe beri
  gjenocidin…
  ne fund me duhet te sjelle ne kujtese vitin 2006, ate kur dr. busek me ftoi te organizoja nje expo ne forumin europian te alpbach-ut.
  „shqiperia-e pare ndryshe“ e quajta une kete expo me fotografi e referat dhe qe fitoi zemrat e mendjet e te gjitheve e qe jam i bindur se do fitoje
  zemrat e mendjet e te gjitheve atyre qe do vizitojne shqiperine.

  moderatori i ketij simpoziumi, prof. birnbauer kur me prezantoi mua tha se ne 2003 me eshte dhene nje medalje ne kryeministrine e austrise per
  merit ate vecanta, ne 2011 presidenti I parlamentit europian me dha medaljen “european citizen” per merit ate vecante per bashkimin europian e tj vleresime. e pra,
  une, fate velaj nga kanina erdha ne austri si askushi por tregova se shqiperia ka djeme e vajza si une nga te cilet mund te perfitoje europa dhe bota.

  faleminderit.

 68. ARBA says:

  Kjo eshte historia e veshit te Egini…..Turp e faqe zeze, kane 1 jave qe meren me nje incident te stisur e te kurdisur nga vete ato, a thua ka rene bomba atomike….

 69. Arbenita says:

  Kjo eshte fetyra e vertet e diplomacise shqiptare nje deshtim total, zera te mbushura me njerez te paafte…kjo gjendeje duhet te are fund me 23 qershore…..Rilindje

 70. Stok says:

  FATE(PACIM FATE) JE I MADH PER CFARE HORIZONTI KE.
  FATE SHKRUAN SE di shume per bemat e politikaneve tane.
  FATE sali Hu vrau vellain TROPOJANIN SE tha di shume. sali hu ka ngujuar gjithe veriun ne shtepira per gjake marrje me idjotesite e drejtimit te vendit, sa mijera vete jane vrare per kete KAFShE, por AZEMI do I dale cdo here qe te fute lugen ne goje perpara deri sa ta shkaterroje
  FATE te gjithe hijenat rreth kesaj KAFSHE ai hu i ka bere si cecenet
  FATE PAC FAT edhe per SHQIPERINE.

 71. sotir says:

  Ik more mos u beni merak se nga keto gjera qe nxjerre Saliu ne prag zgjedhjesh Rama fiton bindshem.Mbani mend kur nxorri ne fushat Fotot e Rames. 22000 vota me shume mori se grate e PD i pelqyen shume ato foto.Dhe tani do thone shume mire qe i shkuli veshin ati te birit te sojsesit.

 72. Luan says:

  VAGINI, VAGINI, VAGIN CEKA. MULLAH VAGINI DJALI I MULLAH NERITANIT.

 73. Albana says:

  Kete shkrim e gjeta ne forumet e Vlores.
  Fate Velaj, kali elegant i Trojës
  Posted: 24th Mars 2013 by triumvirat in Sociale

  Nga Brizida Gjikondi

  Fiksojeni mirë këtë emër, është një erudit bashkëkohor shqiptar, dinjitoz, artist, virtuoz i penelit, syrit, dhe penës, mbi të gjitha një patriot elitar, është vlonjat nga Kali Trojës, rritur e harlisur shpirtërisht në ato anë…në ato anë që tashmë nuk shtrihen vec Kaninës dhe Këlcyrës së genit dhe Austrisë së “arratisë” por tashmë ato kaplojnë male, dete, oqeane, janë aq pa fre sa shkojnë përtej imagjinatës, ato janë kujtime nga e ardhmja. Fate Velaj këtë bohem endacak, që cdo objekti që i kapin shqisat i hyn në palcë, mund ta hasësh rrugëve të dynjasë të pa kufinj, ai është mesia e përcimit të kulturës europiane si vlerë bashkimi, i bashkimit të kulturave, të shpirtrave shume shekullore të cdo toke dhe kulture që prek. Mjafton të ndjesh fotot e tij dhe do kuptosh se ai nuk është rendës i diellit që lind e përëndon, i zogjve dhe luleve që bëjnë ciklin, jo, ai kap castin, castin e ekzistencës, në orën, ditën, shekullin e caktuar të normales, të asaj qe shohim po nuk kuptojmë, ai shkon përtej, ai ta shndrron të panjohurën në familjare dhe pikërisht këtu ai ka shkelmuar kufinjtë e kulturës dhe injorancës. Fate Velaj një ndër artistët më të dashur të Austrisë shekullore të vlerave por për fat të trishtë pak i njohur në tokën e tij të shpirtit, është rasti më kob’zi se në cfarë stadi ndodhet Shqipëria aktualisht, Shqipëria toka ku një bashibozuk mafioz me kostum deputeti, ministri, kryebashkiaku është më i njohur se Fate Velaj, Sali Shijaku, Cesk Zadeja, Onufri, Konica, Migjeni, Noli etj ka nevojë që ti ngrejë piedestalët e vlerave të heshtura në granit flamujsh që tia tundë dynjasë në qiellin e përbashkët të vlerave. Kontributi i Fate Velaj në hapësirën europiane për europianët, ish befasues për mua, jo vetëm në aspektin e tematikave dhe mesazheve që përconte si askush tjetër në simpoziume me tematikë artin dhe kulturën, por eleganca organizative, pjesmarrja tej mbushëse e sallave, oratoria dhe qëllimi parësor i cdo takimi : bashkimi i popujve të europës ndërmjet mënyrës më mëncurake të mundshme dhe afat’gjatë nëpërmjet shpirtit të tyre, kulturës. Por nuk janë vec idetë dhe shpirti novator e organizativ I Fates që njeh Vjena dhe Evropa zyrtare, peneli i tij i ngjyer në Jonin e parë nga Kanina e lartë dhe Rradhima e thellë, bëjnë qe piktura të tij si “the souths blue rhapsody”, “the green betëeen you and me”, “vlora mon amour” ose të tjera tematika si “the silence and one surprise” “memories from the future”, ose “the small village cemetery” “the green tree near big mountain” të të magjepsin për të mos i harruar kurrë, e kaltra e pa’arrirë gurë kali, e gjelbra pa arrirë ullirin e pjekur, e kuqja e dhomës së gjumit të fiksohen në kujtesë bashkë me emrin e Fate Velajt, fiks si e kuqja e Onufrit, mbi pikturat e Fate Velajt gjithëkush mund të ngrejë, historine e tij të jetës, vdekjen, lindjen, dashurinë, në ngjyrat dhe trajtat e shpirtit personal, pa i marrë hic leje autorit, pa c’koduar kodet e tij, ashtu sic po bëj unë sot me këto rrjeshta.

  Kur lexova pa fund per kete personazh shumë’ngjyrësh nuk më intriguan titujt dhe medaljet elitare që i ishin akorduar si “Nder i Republikës së Austrisë” ose “Europian Citizen”, jo, tek eruditi Fate Velaj, si piktor, fotograf, eseist, kurator, menaxher arti si dhe krijues i iniciativave dhe strategjive politiko-kulturore europiane më intrigoi më shumë shqiptarizma e tij superiore, korespondenca me kreret me te larte te Parlamentit Europian per lobimin e heqjeve te vizave ndaj shqiptarve, si dhe debati i tij me Oliver Schmitt në simpoziumin me tematike “100 vjet shqipëri” preku vëmëndjen dhe shpirtin tim ndaj këtij personazhi kaq gjigand por dhe aq të heshtur në kontributin e tij ndaj vlerave të tokës sonë të plagosur. Veprat e tij madhështore të vendosura në qytete të lënguar si Pogradeci dhe Fieri do i mbeten Shqipërisë sonë si dëshmi e një europiani që i hodhi sytë e shpirtit dhe nga vend’lindja.

  Kam shkruar në jetën time, për ngjarje, ndodhi, sidomos kur kanë mbartur ndër vete tematika traumatike për tokën time, këtë shkrim, ja detyroj jo Fate Velajt, por shqiptarve si unë që duan shpresë dhe vlerë përtej krimit dhe politikës, po e mbyll me disa fjale po të poetit dhe eseistit Fate Velaj.. mbërritëm më në fund….kaq të pafjalë….kaq modestë….

  Eshtë Fate Velaj, nga Kali i Trojës së Vlorës së lënguar, Fate Velaj Kali elegant Trojës shqiptare në zemër të Evropës. (Marre nga gazeta

 74. nina says:

  Urime per Ju zoteri dhe ju falenderoj per perfaqesimin e Shqiperise si nje vend qe mund te perfaqesohet nga njerez dhe jo nga lamashe si “diplomatet “tane injorante karriere! Faleminderit qe te pakten femijet tane jashte shtetit ,qe mgjs studiojne aq shume ,te ndjehen te barabarte me te tjeret ,pasi politikanet tane i kane bere te ulin koken kur prezantohen si shqiptare ,ose te kerkojne falje per prejardhjen e tyre!
  Sa per politikanet mos prit te kuptojne punen tuaj,altruizmin tuaj ,pasi nuk e kuptojne dot pikturen dhe artin por vetem injorancen>

 75. Berlin says:

  A DONI ME PER BELULIN !!!

 76. Baca says:

  Populli e ka zgjidhur drejt problemin e `veshit` me proverben «nuk çalon gomari nga veshi» kjo vlen edhe per gomarin e ambasadorit te Vatikanit . Bemat e ketij g….. do t`ja liste zili edhe g…….i NASTRDINIT

 77. Askushi says:

  Une e dija se Beluli ishte nga Kus-Lalaja,jo nga Kus-Babaja!

 78. albana says:

  Dje u vrane 4 jete.Sot akoma s’e dime se sa…Krimi ben perdite kerdine, por askush nuk ngre nje komision parlamentar te hetoje ministrin e rendit, ministrin e drejtesise, ministrin e arsimit…apo ministrin e Jashtem…Ore po ç’do ky i biri i Cekes ne ambasade??I biri ne Vjene, i ati ne Itali.S’paska me te tjere, u shua?!Sa per shkrimin tend Fate Velaj te lumte pena se e ke qendisur.Ti je ambasador nderi i artit dhe kultures sone ne bote, edhe pse mes teje dhe te pafteve Sala ka zgjedhur keta te fundit.Ti i ben nder Shqiperise me artin tend, me frymezimin, me vizionin tend europian dhe me patriotizmin e provuar!Je shembulli sesi duhet dashur atdheu.ti i ben nder vendit tend kudo je.Kemi folur njehere bashke dhe jam mrekulluar.Kemi nevoje per njerez si ti dhe jo per veshuker qe s’duhet zene per veshi, por duhen marre me shkelma nga gjenerata e multilultures dhe e dinjitetit njerezor!

 79. Altin Muka says:

  Fate Velaj beri mire qe i tha te gjitha. Edhe ato te tijat. Kush nga do i dinte nese ai nuk do i thoshte. As une qe jam ne lagje me te nuk i dija. Di vetem qe ai eshte nje djale lagje qe eshte ne Austri por kurre nuk me ka thene se kush ishte e nga vinte. I kam vajtur ne disa takime qe ka organizuar ne Vlore, ne Universitet ku ka pasur ftuar Eurodeputete e Ambasadoret me te rendesishem ne Shqiperi por nuk i dija te gjitha keto. Dikur kam lexuar nje shkrim te tij per 100 vjetorin qe kishte mbajtur ne Vjene dhe u habita se si kishte mundesi qe ai qe rri ashtu i qete, me ne, qe jemi tere diten rrugeve pa pune, sikur te mos ishte ai qe vinte nga Vjena, nga Berlini, nga Brukseli etj. Kjo ka qene modesti e tepruar e tij. Beri mire qe i shkroi se nga ne, qe rrime tere diten ne internet e shajme kedo qe te dale para nuk do kishte rast tu thoshte: Ej, une jam nje si ju. Ika i papune ne Vjene, punova si punetor dhe hap pas hapi arrita deri diku ne rrugen e nisur. Pse mos te themi rrofsh o Fate qe na ke prezantuar kaq bukur po gezohemi kur lexojme se si nje Pa EMER vetem e vetem se nuk do te lexoje e degjoje per mire mundohet te thote vetem te zeza. Fate Velaj eshte krenaria e Vlores dhe Shqiperise e ashtu dhe e Europes qe e paska shpallur “Qytetar Europian”. Duhet ta njoheh qe ta pranosh. Nese nuk doni, atehere vazhdoni dhe merruni me komentet tuaja qe Fates aq i bejne.

 80. Hija says:

  Hija qe i ben apo i bejne Fate Velajt shqiptare , Kryeministrit tone injorant , antishqiptar dhe karaduz , eshte e tille sa ambasadore te Shqiperise zgjedh “gomaret qe nuk çalojne nga veshi” !

  Ambasadoret e vertete shqiptare , ata qe iu pikon zemra per Shqiperine , as nuk i njeh njeri !

  Merruni , tani , o shqiptare , me veshin e gomarit !

 81. LABI says:

  te gjithe ja keni futur kot
  ose ju organizon erjon veliaj dhe rama ose nuk ka mundesi te lavderoni nje dhune si kjo e atij qe do te behet kryeminister neser
  vetem studenti ngriti nje pyetje qe si eshte dhene akoma

  edhe te burgosurin nuk ke te drejt ta qellosh edhe ate demostrusin e 21 janarit nuk ke te drejt ta qellosh
  sepse eshte dhune
  dhe e gjithe shoqeria shqipetare e majte e djathte duhet ti thot stop dhunes
  dhe dhuna duhet te ndeshkohet ne gjykate
  ndersa per piktorin e mstermadh fate velaj te shoh eshte ai me i mire apo vlonjati skender apo alizoti
  po i japim pikturat e tij si te edi rames
  dhe qe eshte klysh komunisti nuk ka dyshim per arsye sepse argumentin e pare qe ofroj si organizator ishte
  ka folur pa leje
  sepse nuk e ka ftuar njeri
  dmth ti mbyllesh gojen tjetrit
  nuk je as me shume e as me pak stalin enver dhe disa izma te peshtira qe kane ngelur akoma edhe sot ne 2013
  mblidhni mendjen dhe
  shikoni jepini pergjigje gazetes austriake
  vetem me nje fjale ju ka gozhduar
  TERBOHET
  RAMA

  TA ZBERTHEJ KY POLIGLOTI QE RROGEN E MER NGA DISA PUNE QE SKANE ASNJE PIKE VLERE SI POGRADEC KORCE FIER ETJ

  LE TJA PRANOJNE NJE PUNE KETIJ KOKE ZOGUT NE VLORE
  POR VLORA NUK I AFRON KETA SHAELATAN
  PIKTOR
  KUR THOT ESHTE I SIGURIMIT LIDHJA LLOGJIKE ESHTE
  KY ESHTE PIKTOR DHE KA ME TEPER AKTIVITET CICERONI ME AMBASADORE DHE SOCIALIST EUROPIAN
  DUBLON DIPLOMATET

  PO KETE HERE I LUMT AVNI RUSTEMET
  ME GUXIMIN TE PASHOQE JA PERPLASI RAMES DHE VELAJ MU NE MES TE BURRAVE NE AKADEMIN E VJENES
  DUKE JA KTHYER SIC THOT SALA NGJALEN E PARE NE FYT
  KETIJ TE DHUNSHME DHE KETIJ PIKTORI DESHTAK QE NUK E QASIN NE VLORE ASNJE PUNE
  ASNJE LOKAL NUK KA PUNE TE TUIJE SEPSE NUK KANE VLERE
  CMIME TE BLERA DHE TE SPONSORIZUARA KA
  SIC BEN SPONSORIZIM SOCIALISTET AFRIKAN E BENE RAMEN ZV KRYETAR TE SOCIALISTEVE TE BOTES
  URIMET ME TE MIRA DHE PAC JETE TE GJATE O DJALE QE NE KETE FAQE SOCIALISTE JU JEP MESIM KETYRE KOMENTUESEVE
  DUKE I ZENE SHAH MAT ME NJE FJALE
  edhe i burgosuri nuk qellohet ,jo diplomati
  kush mendon ndryeshe me ta duhet te merren arkologet

 82. labi says:

  se desh harrova
  ato mbas kurrizit te fates jane pikturat kryevepra te fates
  qe duhet te mbyllesh syte se te shtrembrojne syte

  ju komentuesit i komentoni keto kryevepra pacavure
  te fates
  rama i pelqen sepse eshte ne linjen e vete

 83. geldi says:

  Bravo Fatmire per cfare ke bere per popullin tend..
  edhe falmeniderit per kete qe po ben,qe po s’bardh ate qe ndodhi ne vien

 84. Tommy U.S.A says:

  Ore se nuk po e marr vesh.Ky personi me emrin Fate eshte mashkul,femer apo Mashkull peder?Ka mundesi qe te jete ky i treti sepse i gjati eshte i te njejtes familje dhe me gjithate nuk e shpall por beri nje martese fallso vetem per tu bere kryeminister.Mere po nuk e botove kete koment do ti them Baletes qe te ta fusi prap.

 85. Petro Luarasi says:

  Z.Fatmir Velaj e dëshmoi qartë botëkuptimin e tij mbi tolerancën dhe atdhedashurinë me ngjyrime partiake. Na propozoi edhe “ditën kombëtare të shkuljes së veshit” e cila perjetësisht do të kujtojë talentin e mikut “kryerilindasit modern” dhe batutën:”Hesht, o Fate, hesht!/ Se ti shkula vesht e lesht!”
  Sa “krenar” eshte Fatja që gjithe perkushtimi partiak i shkoi per “skandal plehre”, ne vend qe te nderonte veten e partine, perbalti Shqiperine!
  Namin, o Fate sojlliu
  T’erdhi sojsëzi e ta nxiu

 86. flamuri says:

  tani po e kuptojme se pse saliu nuk pranon te beje debat publik ne televizor me edin ,sepse ka frike se edi do ja shkulin veshin per budallalleqet qe thote vazhdimisht.ha ha ha…

 87. eduard says:

  sa veshgjate ka Shqiperia do ti behet me kallo dora Edit,djali i tezes

 88. Prague says:

  Ndonese virtualisht gezohem qe te njoha Fate Velaj..

 89. nazmi says:

  Veshi duhet terheqyr ty Fate qe fton ne Vjene kafshe te tille.
  Fate duhet tu kerkosh ndjese gjith popullit shqiptar per incidentin e krijuar ne mes te vjenes.
  Cjane keto mostra qe kerkojne kreun e shtetit dhe bejne veprime te tilla dhe shume keq per ata persona qe e mbeshresin kete veprim sikur te kete bere heroizem ????
  Fate te quash nje veprim te tille normal do te thote se ti je anormal

 90. Odini says:

  JO VETËM GORMARI, POR EDHE SAMARI

  Emri: FATE, mbiemri: VELAJ. E ndiej nga komentet sëkëlldinë e ashikëve të Ramës se sa keq ndihen kur u duhet të vlerësojnë këtë superpersonalitet me renomé (famë) europiane, madje ndërkombëtare, deri botërore, që për renomenë në Shqipëri pothuajse nuk e njikësh kush. Janë sëmundje artistësh të dështuar që, në traumë e sipër të dështimit artistik, ç’bëjnë? Mburrin veten për takime më polikarët, për foto me poltikarët, për pritje nga politikarët, deri te politikarja e madhërueshme – ish mësuese mediokre – Doris Pack. Përfytyroni të ishin mburrur me të këtilla gjepura një Paul Klee, një Matisse, një Picasso e me radhë. “Vaj vatani e mjerë mileti!”

  Emri: FATE dhe mbiemri VELAJ na numëron neve gjithë ç’paskësh korrur “suksese në Bruksel, Berlin, Trieste, Bukuresht, Kajro, Birmingem, Athinë, Shkup, Prishtinë, Uells… apo dhe Tiranë, Vlorë, Pogradec e Fier”. Po kujt i pasi trapi në këtë Shqipëri që ka halle krejt të tjera dhe shumë më konkrete? Athua se për këto suksese planetare të emrit FATE dhe mbiemrit VELAJ qytetarët duhet të sugjestionohen dhe, për analogji, të madhërojnë edhe Ramën për hir të sukseseve të VELAJT “në Bruksel, Berlin, Trieste, Bukuresht, Kajro, Birmingem, Athinë, Shkup, Prishtinë, Uells… apo dhe Tiranë, Vlorë, Pogradec e Fier”!

  Jo vetëm kaq, emri FATE dhe mbiemri VELAJ paskëshin meritën që në Parlamentin Europian në Bruksel, në vitin 2001, paskëshin hapur “ekspon personale “Vlora, Vjena dhe Brukseli”. Edhe?! Kjo duhet të na mallëngjejë dhe të justifikojë veprimtaritë politike që organizon një – çuditërisht – piktor në Vjenë?! Si “espo personale” e kishte ky Ramën apo çfarë?!

  Dhe mburraveci provincial, pikërisht në rastin Rama dhe jo në ndonjë rast tjetër, u dëfton shqiptarëve se më 2003 “mua në Kryeministrinë e Austrisë mu dha medalja “Nder i Republikës së Austrisë”, se në 2006 “mua qeveria e Austrisë më dha të drejtën e dyshtetësisë” se më 2011 “mua Parlamenti Europian më dha çmimin “European Citizen”. A nuk do të ishte mirë t’i rekomandonim këtij megalomani të mjekohej?

  Mirëpo emri FATE dhe mbiemri VELAJ nuk paskëshin miq sidokudo, por vetë Doris Pack-un! Madje edhe Hannes Swoboda-n! Deri edhe Hermann Nitsch e Robert Kabas! Kuptoni ju shqiptarë të fundit botës apo jo se ç’miq të mëdhenj ka emri FATE dhe mbiemri VELAJ? Ta njihja do t’ia lejoja vetes ta pyesja: ore trap i mjerë, po kujt i plasi k.ri në Shqipëri për miqtë që ke ti në administratat burokratike që sot vijnë e nesër ikin? Ende kujton se kultura shqiptare nuk i ka mekanizmat e vet të vlerësimit të piktorëve, skulptorëve, kompozitorëve etj.?! Ende shpreson se do të duhet të na prishin mendjen Swoboda me shoqe?

  Sigurisht që ka edhe më shumë. Sepse emri FATE dhe mbiemri VELAJ paskëshin “një miqësi të madhe edhe me të djathtën austriake, e atë europiane”. Madje “mua medaljen “Nderi i Republikës së Austrisë“ ma dha qeveria e djathtë e Wolfgang Schussel e ministrja e Jashtme Benita Ferrero Waldner”. Dhe, nëse doni më shumë, “mua për “European Citizen“ më propozoi një eurodeputet i majtë dhe e firmosi Presidenti i Parlamentit Europian, një i djathtë”. Fundja Nuk qenkësh “rastësi” që “unë jam anëtar i disa organizatave më të rëndësishme europiane që drejtohen nga të djathtë”.

  Se si një piktor – pra me pretendimin artist – të broçkullisë kësisoj mund të shpjegohet vetëm me paradigmën e gomarit që ka dalë i çorientuar nëpër pjacat e Europës dhe i duket vetja markez, por gomari nga fshati mbetet po gomar dhe komentuesit entuziaistë le të shtiren sa të duan kinse nuk ia dallojnë samarin.

 91. xhemal says:

  leshi i jozefines ,e veshi i eginit gjerat me te arrira per humorin ne shqiperi

 92. pelivanp says:

  Oooo more Labi! Qe ti s’je lab dhe qe as i ngjan atije,kjo duket. I marc te keqen laberise dhe vlores. po qysh nuk sheh xhanem, qe asnje komentues nga te sales nuk guxon te shkruaj keq per Faten,vellain tend vlonjat,vetem ti i vellai i tije dukesh me gisht,balash! turpi te mbulofte,qe mbete pas nje komunisti nga me te poshteri e komunisteve te Shqiperise,mbete mbas nje mashkulli bushter,se burr,s’ka asnje arsye te jet. Na qenka ngjarje per ty dhe per salin ngritja e nje komisjoni per nje mender vesh… Shkoj 97.ta. vetem ne vloren tende u vran mbi 900 djem… e s’u ngrit dhe as ka ndermen te ngrihet komisjoni i saliut dhe yti doemos,dhe per veshin e veshit te neritanit u be kijameti… neritanit i’u thyen dhembet orgjinal,(Me prapa edhe ata te protezes) dhe nerua i jati i vesh shkulurit,nuk kerkoj komisjon hetimor,a po jo? ik ore bajge e vlores time,vlores se vlonjateve,po kurrsesi jotja,edhe,ne qofsh vlonjat,harrem e pac. Pas salit mbec…

 93. pelivan says:

  Harrova t’i kujtoj ketije,gjoja Labit,qe Fate, e shte nipi Petrit veles, i quajtur ndryshe , Mandela i vlores…

  Mbijetoi neper burgje,
  tridhjet’e ca vjet’kusur!
  Edhe ure te kishte qenur,
  do kishte renur qe kur…

 94. SKENDER BEU I VJETER says:

  KOMISIONI I VESHIT DO I MBETET EMRI,VECSE DO I MBETEJ HATRI HUNDES SE KADILLIT QE I KA MARE MAJEN E HUNDES SE BERISHES.SI TA QUAJME KOMISION VESHI APO KOMISION HUNDE?KADILLIT I KA HIPUR HUNDA SHUME LART SA NGRE KOKEN DHE PESHTYN NE QIELL POR HARON QE PESHTYMA I KETHEHET VETE NE FYTYRE SEPSE QIELLI NUK PRANON GJERA PISE AQ ME TEPER PESHTYMEN PISE TE PISIT KADILLI,QE ME GJITHSE E EMA I LAHEJ NE VASKE ME QUMESHT DHE E KISHTE MISHIN TE BARDHE DEBORE ,NEN LEKUREN E KUQE TE ATI JE KRIJOI ,KADILLIT DEPUTET KA VETEM PISLLIQET E FERMES SE NRGJ,BAJGA LOPESH NGA SHTRIRJA DHE ZHGRYERJA NETO,ERE KANALESH VADITESE DHE KULLUSE KU AGRONOMET CANIN KANALIN E KADILLEVE,DHE GLASA PULASH TE PULARISE QE I FUSTE VEZET E VJEDHURA NE GJOKSIN EBESHEM.KADILL DEPUTETI SI PJELLE E KETIJ MEKANIZMI KOLEKTIV ZBRAZ ME MLLEF GJITHE URREJTJEN E HURIAH HIPIT QE JA ARRITI DITES TI NDROJE EMRIN AFERDITES DHE TE BEHET KRYETRAPI KOMISIONIT TE VESHIT DHE TE HUNDES.ME SIGURI I ESHTE TRANSFORMUAR SURATI.

 95. Monikal says:

  Fate Velajt iu freskua kujtesa dhe na jep deshmine e re qe i gjati Rama ia shkuli veshin Eginit dhe propozon qe kete dite ta shpallim feste kombetare! Kete deshmi te re e mori ne konsiderate edhe komisioni parlamentar shqiptar, edhe qarqet zyrtare austriake, te cilat kane metodat perkatese ligjore per zgjatje veshi.

 96. Mark Gjonaj says:

  ODINI: Nuk mund te pyes pse shkruen, po perse me kaq mllefe shqiptari per shqiptarin?! Te gjithe keta njerez qe shkruajne mendimet e tyre, per kete artist shqiptare, shume pak mund ta njohin , por bejne vlersimin, pa interese, shtyrje, vetem ky person me aktivitetin e tij, ngacmon boten e ndienjave te shqiptarve. E ne radhe te pare, ky person flet si deshmitare i thjeshte, cfare din, ka pare dhe ne fund te fundit perse organizohen te tilla gjera ne kete kohe! Eshte mire more ODINI, qe te kemi sa me shume nga keto molle qe leshojne ere te mire dhe e mbysin ate te keqen qe shume shqiptare qe nga fillimet e levizjes dhe deritani, kane krijuar imazhin e keq per Shqiperine. Keta vendet perendimore te vjetra dhe mund t’i kishin harruar bemat e shqiptarve, se nuk qeme te lidhur shume me ta, por lindoret qe kemi komshinje, shqiptarin e vene ne vendin e trete mbas homove dhe romve, ose shqiptare i mire eshte ai i vdekuri! Vetem per hire te kultures qe kemi te perbashket, nuk duhet menduar e shkruar me urrejtje shqiptari shqiptarit!

 97. REA says:

  NJE PYETJE PER FAT VELEN

  KAM PUNUAR ME PROGRAMET E BE dhe sapo lexova CV tuaj e kuptova edhe aktivitetin artistik qe keni ndermarre dhe po zhvilloni.Ju lumte qe jeni bere pjese e programeve te BE sepse e lehte nuk eshte rruga qe te con der atje , por me dashamiresi do t’ju beja nje pyetje- a keni marre ndonjehere ndonje ftese nga ndonje galeri prestigjoze europiane , Muze arti bashkekohor MoMA,Saatchi Gallery,Georges PoMPIDOU PARIS etj ?Prandaj nuk ju njeh njeri ne atdhe sepse behen dhe zhvillohen shume projekte kulturore te financuara nga filani dhe fisteku madje edhe nga BE por ama ka edhe te tjere piktore qe marrin pjese ne keto projekte , por asnje yll nuk eshte shkeputur per te dale nga orbita dhe per te fluturu me krahet e veta drejt hapsirave muzeale.
  Projektet e BE synojne te promovojne artistet kontemporane por nese vepra e tyre mbetet ne kuadrin e ekspozitave te programuara prej projekteve dhe nuk del nga ky kuader burokratik per te qene pjese e muzeve, galerive prestigjoze ankandeve etj, atehere piktor i dashur, ketu duhet te reflektoni thelle.Nuk ka c’ju duhet diploma e Kristalit apo e Kristalte per t u bere artist i vertet si Manet, Monet, Klimt.Leger, Pissaro Matisse etj qe sot e mot do ndrisin ne muzete , galerite dhe koleksionet private e nderkombetare.
  Rruge te mbare ne udhen e artit qe financohet nga projekte europiane , por mos harroni artistet boheme qe me heshtjen e tyre te arte , me penelin e artistit dhe te punes, te punes se tyre pa fund ,krijuan vepra arti nga vetja e tyre .Te kujtoj te padiplomuarin Doganierin Henri Rousseau, te pavarur, qe u be piktor nga pasioni i tij per artin.Kur veprat tuaja te hyne ne nje galeri , apo muze prestigjoz atehere nuk do kesh nevoje as per diploma e as per njohjet qe i rreshton ne CV ,ATEHRE DO JESH TI, VETJA JOTE, FLLADI I VLORES SONE, DETI DHE MALI I VLORES TIME , POLIFONIA DHE FOLKLORI I ZONES TONE se une mendoj se jane keto elementet ku duhet te kapemi , jane kromozomet tane te padukshem qe mikroskopi s i dallon, por qe jane regjistruar me shekuj ne genet tona. A i fusni dot te gjitha keto pasuri, kete paje te madhe , ne nje Muze prestigjioz europian e me gjere? A do shohim ne MOmA APO GEORGES Pompidou , Saatchi apo gjetke, labin qe kendon aq racional dhe njekohesisht ne trans,tokesor dhe qiellor, me qylafin me antene kontemporane dhe sot? Cfare kane pikturat e Chagall? Pse fluturojne personazhet e tij dhe labi artist i folklorit dhe i polifonise por dhe me fustanellen e lashte pala pala nuk fluturoka e nuk na beka te fluturojme edhe ne per disa caste ne trans pa qene nevoja te marrim droge? Si do t’ia percillni labin, shqiptarin, publikut europian e me gjere? Flas per labin meqe jeni bir i tyre.
  E gjeni dot celsin?
  E ardhmja nuk paragjykohet.

  Gjithe te mirat

  1. mondi says:

   Zonja apo Zoti Rea,
   ne te gjithe shkimine e Z Velaj und nuk lexova qe ai thote qe eshte artiti-piktori me i mire shqiptar. Une nuk lexova qe ai te thote qe eshte poeti, fotografi apo ku di une. Po ti Rea vete ku ke qene? na trego ti njehere se cfare ke bere dhe pastaj te fillojme me ty, me belulerine tende dhe te te gjitheve. Tregoni o njerez se kush jeni, se cfare keni bere dhe pastaj ju themi nese mund te beheni dot BELU apo jo. Po si ka mundesi qe ky njeri na paska 12 vjete qe paska hapur ne parlamentin europian nje ekspozite dhe ja ka vene emrin VLORA-VIENNA-BRUKSELI dhe nuk paska bere belulin. pse sja vuri emrin REA-ERA E M…. se mbase do behej i famshem nga ju e te tjeret. Po si ka mundesi qe ky merr cmim nga qeveria e Austrise dhe nuk thote: hej, une jam BELULI- po si ka mundesi qe ky merr cmimin e parlamentit eUROPIAN dhe nuk uleret qe jam BELULI…
   Era moj, Era te mban bytha era, Prandaj ik andej nga do te vesh dhe mundohu te gjesh ndonje laps me te trashe te shkruash analizat e tua.

 98. klas says:

  Ner Ceka e ka marrë këtë egini nga një “soj” tjetër. Nga një sojsëz që rrinte pranë gruas.Ndonjë dumbabist i kolonëve të mbetur në Shqipëri pas 1912.
  Neritani bridhte tutje-tëhu për gërmime arkeologjike, por harronte të “gërmonte” në shtëpi. Kështuqë, dikush duhej t’a bënte atë punë…
  Dhe ja ku e kemi sot “DEA”-n (Eginin) e dalë nga ato gërmimet e komshiut.
  Egin Veshi ka lidhje me P.N.Luarasin, Migjenin, aq sa mund të ketë Bin Ladeni me Mikelanxhelon…

 99. fati says:

  Ky Fatja na qeka si ai skeçi i Pëllumb Kullës:Doni më për Belulin?

 100. Altin Muka says:

  Une kam nje ide: Kush nga ju ka dicka qe mund ta quam se i afrohet Belulit le ta tregoje.
  Kush nga ju ka mos te jete me modest.
  Ketij Fates i lumte trapi se paska bere jete gjigandi neper bote. i paska hallall te gjitha. Nese doni ta njihni kontaktojeni ate apo miqte e tij. Por vetem tregoni se kush jeni, mos tu vi turp qe jeni zhapiker afrike qe internetin e keni te vetmin pellg me uje ku mund te freskoheni. IKNI O BYTHQ… se ku ju ka ne refene ai ju. IKNI o shuraker qe mendoni se bete Faten te flase me vete. Ku ju ka ne refene ai ju o mjerane. Kjo ERA e i mban bytha era na tregon Tate Gallery e ku di une. Po ti ku ke qene ne ndonje nga keto. Ai ne shkrim shkruan per merita te vecanta per europen e bashkuar e austrine ju i thoni mos e trego se ka shkruar Pellumb Kulla qe nuk duhet treguar se quhesh Belul. Po ksuh nga ju ka bere nje te afert me te. TREGOJENI.

 101. REA says:

  Mondi dhe Muka,
  duke kaluar nga ish shkolla e partise , lexova ne murin rrethues -JETA OSHT CEF- JU besoj jeni nga ajo kope njerzish qe besoni se po t i biesh rreth e qark botes dhe te dalesh ne foto me pushtetare, osht cef, atehere ka jeta kuptim.

 102. bujar haznedari says:

  pasi ben nje autoelozh te gjate autori del ne teme dhe e trajton si nje tifoz i semure,gje qe me shtien ne dyshime per meriten e cmimeve te shumta nderkombetare qe paska marre.si nje njeri me kulture sic pretendon,duhet te mos e trajtonte temen me tifozllek.intelektuali i vertete nuk eshte tifoz por i afrohet te vertetes me objektivitet duke i dhene hakun seicilit (qofte z.rama qofte z.ceka) pavaresisht kampit ku ben pjese.keqardhje per keta lloj intelektualesh

  1. mondi says:

   Bujar, ashtu do mendoja dhe une por fakti qe ky Velaj paska heshtur kaq shume une e quaj KRIM NDAJ ATDHEUT. Nga qe JU nuk i pranoni sukseset dhe pa e marre suksesin dhe cmimin tjetri filloni e mallkoni cmimemarresin apo ate institucion qe ja dha i detyrojne keta njerez te mos ndihen dhe kjo gje bene qe te ndihen dhe te ngrihen ne qiellin e ATDHEUT tend e te ketyre zhapikeve me siper njerez si SHUMICA E ATYRE QE JANE SOT NE PARLAMENT apo kudo. KY ESHTE KRIMI QE FATE VELAJ KA BERE. QE NUK KA FOLUR QE NUK KA TREGUAR SE KUSH ESHTE QE TE NIXTESHIN EDHE TE TJERET E TE MOS MARRIN SI SHEMBUJ QELBESIRAT QE JANE SOT TE TREGU I SHUMECES. BRAVO E FATE SE JU DHE NJE MESIM TE SHKELQYER TE GJITHEVE DHE NE VECANTI KAKOFONISE MEDIATIKE SHQITARE DHE FAMILJEVE TE VETESHPALLURA HISTORIKE. NESE NJEREZIT ME TE AFERT NGA FISI YT KANE BERE SE BASHKU 78 VJETE BURG KOMUNIZEM NUK DO TA DIJE NERITANI DHE TE TJERET QE I FUTEN BRENDA NUK DUAN TA DINE KETA ZHAPIKER ARABIE QE SHKRUAJNE KETU MBASI JU KA SHKULUR VESHIN PRONARI.

 103. REA says:

  mondi dhe altin muka ,

  Qenkeni qene te stervitur per ere b… ju te dy.C’hunde te rafinuar qe paskerkeni.Ptu,rrace e ulet tarallake!

 104. BUJAR HAZNEDARI says:

  z.mondi jo per replike, por shoh se paskemi te njejtin mendim per cmimet apo vendin qe nje njeri ze ne shoqerine njerezore.pra posti parlamentar, shteteror, partiak ,cmimet,medaljet, parate etj jane nje kostum i bukur apo kartvizite.njeriu nuk vleresohet nga keto, por nga c’thote apo shkruan.im ate me mesonte se “tjetrin prite sipas KAPELES por percille sipas KOKES”.ne rastin konkret z.velaj sic ka kritikuar “VESHGJATIN” per sjelljen e pahijshme (une do te shtoja edhe nepotizmin etj)dhe mire ka bere,ashtu duhet te kritikonte edhe “TE GJATIN”,aspirant per kryeminister dhe udheheqes te shtetit shqiptar, per sjelljen e pa denje,dhe mungesen e tolerances. ne kete menyre une ,dhe shume te tjere qe e shohim ngjarjen me qetesi, do te thoja se KAPELJA e z.velaj (pra cmimet e shumta)jane ne KOKEN e duhur.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Array
(
  [0] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 3
      [name] => Aktualitet
      [slug] => aktualitet
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 3
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 81848
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 3
      [category_count] => 81848
      [category_description] => 
      [cat_name] => Aktualitet
      [category_nicename] => aktualitet
      [category_parent] => 0
    )

  [1] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 11
      [name] => Blogu TemA
      [slug] => blogu-tema
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 11
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 8156
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 11
      [category_count] => 8156
      [category_description] => 
      [cat_name] => Blogu TemA
      [category_nicename] => blogu-tema
      [category_parent] => 0
    )

  [2] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 1
      [name] => Kryesore
      [slug] => kryesore
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 1
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 34775
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 1
      [category_count] => 34775
      [category_description] => 
      [cat_name] => Kryesore
      [category_nicename] => kryesore
      [category_parent] => 0
    )

)
Top
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
X