mbyllet per 10 sekonda ose kliko X

Oazi 2000-vjeçarë në mes të shkretëtirës Kineze(FOTO)

Këto pamje  tregojnë për një liqen, i cili është i veçantë dhe më i bukuri në historinë e Kinës. Ndodhet rreth 6 km në jug të qytetit Dunhuang në veri-perëndim të Kinës. Ai është i rrethuar nga dunat e rërës që i japin një bukuri të jashtëzakonëshme. Njihet më emrin Crescent (Yueyaquan në gjuhën kineze). Liqeni besohet të ketë ekzistuar rreth  2.000 vjet më parë, por filloi të pakësohej për shkak të rritjes së  thatësirës në rajon. Ka një gjatesi 218 metra nga lindja në perëndim, dhe përmban ujë të pastër pranverorë!

Rrethuar nga male të larta, Dynhuang ka një klimë të thatë,  jashtëzakonisht verë të nxehtë dhe një dimër të ftohtë. Shi bie në sasi të vogëla dhe shumë shpejt avullon. Shkretimi i Tokës është një problem shumë i madh mjedisor në Kinë dhe qeveria është përpjekur për të trajtuar  këtë problem në mënyra të ndryshme,thekson “DailyMail”.   P.K

 

1

2

3

4

 

5

6

6 komente në “Oazi 2000-vjeçarë në mes të shkretëtirës Kineze(FOTO)”

 1. egla says:

  vertet pamje shum te bukura.sikur nje pjes e vogell e kesaj bukuri te ishte ne shqiperi sa ndyshe do ishte,direkt do ta privatizonte Argita

 2. gjirokastra says:

  nuk krahasohet shqiperia me Kinen sepse Shqiperia ka Diktator me te fuqishem se kina,sa te kemi Saliun ne sbehet fjal te kemi vende te tilla.

 3. Belaja says:

  Ju eshte kthyer ne obsesion Berisha. Por edhe kesaj here ka me ju a degjeneru bunkerin e orgjive ju larvave te kanalit.
  Keshtu qe perdorni suicidi qe te shpetoni.

 4. gjirokastra says:

  nuk eshte puna per obsesion por cdo bukuri te vendit ton ai e ka privatizuar dhe kete kemi sy te gjith ta shikojm..dhe ishte thjesht nje krahasim ne baz te ketyre fotove

 5. Dodi says:

  Pamje shume e bukur ne mes te shkretetires,por shyqyr qe nuk eshte ne Shqiperi se do te kishte futur grindje midis Argites dhe SHkelzen Berishes,se pse do te donin qe te dy ta merrnin per vete per te shtuar te ardhurat nga turizmi ne kete oaz shume te bukur.Keshtu qe gjithe familja Berisha,e kryesuar nga bajraktari Sali do te kishte probleme me femijet e saj te pabindur.

 6. pa ë says:

  “Oazi 2000-vjeçarë”, “ujë të pastër pranverorë!”
  duhet shkruar
  “Oazi 2000-vjeçar”, “ujë të pastër pranveror!”

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Array
(
  [0] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 14
      [name] => Lifestyle
      [slug] => lifestyle
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 14
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 22582
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 14
      [category_count] => 22582
      [category_description] => 
      [cat_name] => Lifestyle
      [category_nicename] => lifestyle
      [category_parent] => 0
    )

)
Top
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
X