#NdihmoniAnxhelen/ Jepni edhe ju kontributin tuaj sado të vogël per ti rithyer buzëqeshjen /Anxhela Nocka. Kliko Ketu
mbyllet per 10 sekonda ose kliko X

“Banka e Shqipërisë duhet të ulë normën e interesit”

bankaBanka e Shqipërisë duhet të ndjekë shembullin e SHBA dhe Europës, për të ulurë normën e interesit, shprehen ekspertët.

Duke parë situatën ku jemi dhe duke parë dhe situatën çfarë po ndodh në Europë, ku normat bazë të interesit janë relativisht shumë të ulëta 0.5, 0.25 për qind dhe ku inflacioni është rreth 1.7 për qind, do të ishte e rekomandueshme që BSH ta vazhdojë këtë trend, ndoshta më një ritëm pak më të përshpejtuar, për të arritur në norma shumë të ulëta bazë të interesit”, thotë për TCH Edvin Libohova, ekspert i sistemit bankar.

Kjo gjë sipas tij do të stimulonte mjaft ekonominë

Në radhë të parë do të ulte çmimin e parasë që bankat grumbullojnë nga qytetarët. Në radhë të dytë, buxheti i shtetit do të përfitonte për të mbuluar defiçin buxhetor, para më të lira dhe mbi të gjitha do të ndihmonte kreditimin e ekonomisë. Vërtet sot ka një ngërç në kreditimin e ekonomisë që vjen si rezultat jo i mospasjes së likuiditetit të bankave, por vetë situata ekonomike ka bërë që edhe biznesi të jetë më i tkurrur, në drejtim të kërkesës për kredi. Një ulje e çmimit të kredisë ndoshta do t’i nxiste“, thotë Libohova.

 

Vitin e kaluar Banka e Shqipërisë e uli disa herë normën bazë deri ne minimumin historik 3.75 për qind.  Lehtësimi ka ulur koston për borxhin e Qeverisë, por pa mundur të rigjallërojë kredinë për privatët./b.l

38 komente në ““Banka e Shqipërisë duhet të ulë normën e interesit””

 1. Denis says:

  Ja pra pse cdo popull ka qeverine qe meriton. Sepse lexoj kete faqe dhe nuk shoh asnje koment per dicka qe na prek te gjitheve, ekonomine. Ama mjafton te beje nje p… Rilindasi, Ilirndasi apo Sala dhe te gjithe mbushin faqen me komente per rilindjen, vdekjen, moralin…

  Tufe delesh qe konsideron veten popull dhe merr ne qafe dhe ate pakice me dy pare mend ne koke. Kujtoni se kur te vije Rama ne pushtet e do t’ju shperbleje per zvarritjen tuaj duke ju dhene nje cope pune me 500,000 te qelbura do te jetoni me mire? Sa keq qe njerez si keta vazhdojne te perbejne shumicen ne kete vend…

  Sa per artikullin, mese e drejte Edvin (Libohova) por c’ti besh kur ke guvernator nje njeri si Fullani, i cili qendron ne ate vend fale miqesise dhe lidhjeve me qeverine dhe do te vazhdoje te qendroje fale miqesise dhe lidhjeve me qeverine Ilirndase…

  1. Dean says:

   Denis,me te vertet pret qe ne 1 artikull te natyres ekonomike te ket 1 lum komentesh,aq me teper kur shumica e komentuesve nuk kane formimin e duhur ne kete fushe???????
   Une kam vene re here pas here se si tentativa nga ana e lexuesve per me komentu rreth ekonomise kane qene sulmuar,nga Ju personalisht, me 1 gjuhe shume therrese,me Xhelozi,Ironi,Cinizem….e deri ne Perbuzje,a thua se dikush po te ”rremben” njohurit e shumanshme qe ti zoteron per rreth ekonomise.Pra,ne kete menyre eshte reagim normal qe shumica e komentuesve te menjanohen dhe ti len vendin 1 njeriu me njohuri te thella rreth ekonomise,ashtu sikurse juve jeni.
   Megjithate edhe ti nuk munde t’i shmangesh komenteve politike ne kete koment tatin,duke Ironizuar me ”Rilindjen” dhe duke ju referuar emrit te zotit Rama dhe Berishes sa per te krijuar idene se je i pa anshem dhe se shpata jote pret nga te dyja anet.Por,thell-thelle kam pershtypjen se ke 1 urrejtje patologjike per Ramen.
   Tani le t’i kthehemi artikullit te mesiperm. Personi qe ka sygjeruar uljen e interesave i referohet interesave te ulta te Evropes.0.5 dhe 0.25% respektivisht.Une do e perdor kete argument pak ndryshe nga zoti Edvin Libohova.Pyetja ime:Si ka mundesi qe politika e interesave te uleta nuk e ka stimulusr fare ekonomine Evropiane?????????
   ”…nje ulje e cmimit te kredise NDOSHTA do t’i nxiste…”
   NDOSHTA?!?!?!?! Pra jo 100% i sigurt se do t’i nxiste?!?!?!?!???
   Si shpjegohet qe uljet e njepasnjeshme te uljes se interesave ne Shqiperi,vitin e kaluar,nuk jane reflektuar ne Ekonomi?
   Dhe e fundit,a eshte zoti Edvin Libohova 1 shoku yt me te cilin pi kafe dhe ndani te njejtat kendveshtrime per ekonomine?????
   Une personalisht nuk jam Ekonomist,por ne menyre Instiktive ta jap me 100% se,edhe sikur BeSh-se t’i ule interesat ne 0.1%,kjo nuk ka per tu reflektuar fare ne Ekonomi,pasi problemet e Shqiperise nuk jane Detaje te natyres ekonomike dhe forma te Stimulimit te ekonomise,por me teper Politike dhe qe ti,me formimin qe ke,te luash rolin e budallait sikur nuk ja vlen,pasi kjo eshte ajo qe ka bo ”inteligjenca” Shqiptare keto 100 vitet e fundit.
   Ed Rama,edhe po erdhi ne fuqi ka me punu me 1 ushtri te tere Keshilltaresh dhe Ekonomistesh,pasi nuk eshte vete ekonomist.Por ti e ke fiksimin tat me Ed Ramen dhe jo me njeriun qe e ka sjelle Shqipeine ne kete pike.
   Natyra frikacake dhe inferiore e Shqiptarit,qe zakonisht betejat me te egra i zhvillon me me te ”Dobtin”,pasi me te ”Fortin” nuk ja mba menderja.Sindromi Shqiptar,plako.
   Gjith te mirat,se u zgjata shume.

   1. Denis says:

    Dean,

    E ke shume gabim kur thua se flas me cinizem. Nese dikush ndihet inferior per argumentet e mia ky nuk eshte faji im. Une nuk kam perse te bie ne nivel poshte atij qe jam. Kam pasur ketu debat me shume njerez qe kane ditur te bejne argumente dhe nuk kam pretenduar tu mbush mendjen atyre me zor pasi une nuk zoteroj te verteten absolute per asgje.

    Sa per Ramen, miku im, une per Ramen nuk kam asnje urrejtje patologjike, gabohesh. Por si djale i lindur dhe i rritur ne qender te Tiranes e njoh mire qe kur ka qene i ri, kur dilte nudo ballkoneve te pallateve me Gonxhen duke bertitur si psikopat, dhe e di qe ai eshte gjema me e madhe qe mund t’i ngjase ketij vendi pas 23 qershorit. Kete thote kushdo qe e njeh Ramen. Njerezit nuk duan ta besojne, le ta votojne, jane te lire… Secili do ta paguaje vete ne kurrizin e tij haracin, per kete ta garantoj. Ketu do te jemi dhe do te me japesh te drejte prandaj nuk kam deshire te zgjatem me shume.

    Sa per pyetjen tende se perse nuk eshte reflektuar une do te te pergjigjesha me nje fjale: KOHA! Koha eshte sekreti ne ekonomi. Ti qe kerkon rimekembje te menjehershme a e di se sa kohe ju desh botes ta rimerrte veten nga kriza ekonomike e 1929? Po ta dije nuk do me pyesje perse nuk po jep efekt ulja ne gati 0% ne pak vitet e fundit e normes baze… ShBA e arriti nivelin ekonomik te para vitit 1929 vetem ne vitet 1950, dhe fale bumit te jashtezakonshem ekonomik si rezultat i shpenzimeve ushtarake gjate Luftes II Boterore… Ekonomia do kohe qe te ringrihet mik dhe nuk funksionon me buton, ama renia ne kolaps mund te ndodhe me nje te shtypur te butonit, dhe ulja e shpejte dhe e forte e normave te interesit ka parandaluar kolapsin e metejshem por po hedh themelet e nje ringritjeje (sipas argumentave te atyre qe i kane justifikuar keto ulje).

    Normat mund t’i ulin dhe ne fakt i kane ulur kostot e kredive. E di ti sa kushtonte nje kredi ne lek para 1 viti dhe sa kushton sot? Sigurisht qe nuk e di perderisa pyet pse duhet ulur norma. Kushton me pak. Nje kredi qe jepet me bono thesari + 4% vjet ka kushtuar 12% ndersa sot qe flasim bashke kushton 9.9%…

    Ed Rama po erdhi ne fuqi (dhe do te vije) ka me punu VETEM sepse Ed Ramen mik e kena provu ene kur ka qen n’bashki ene e kena pa qe s’dime ngrit e me drejtu e me majt grupe pune por drejto si diktator mer jahu… Ed Rama mik eshte bashkefajtori qe Shqiperia ndodhet ne kete pike. Ishte njeriu qe e perzuri Ilir Meten tek Berisha, qe shkaterroi gjithe strukturat organizative te PS kur mori drejtimin, qe i rrahu shpatullat Sales kur shpertheu Gerdeci, qe nxori mijera njerez ne shesh (disa edhe me lek) dhe qe pas 2 vjetesh ju perdhosi varret duke i rrahur krahet personit qe e konsideron 21 janarin ende si nje sulm te dhunshemm. Ky eshte Ed Rama. Per Salen as marr mundimin te flas sepse degradimi i tij mendor flet vete.

    Edhe per natyren frikacake nuk besoj se mund te them me shume sesa fakti qe perderisa e perifrazon si sindrome shqiptare, aplikohet edhe per ty. Une per vete nuk e kam dhe e kam treguarqe nuk kam kompleks te debatoj me kedo dhe kurdo qe e mendoj te arsyeshme.

    Respekte,

    1. Dean says:

     Oh,Denis.”Gjuha kocka s’ka dhe kocka thyen” i thone ketij muhabeti.Edhe puna jote.Une nuk kam dyshim ke aftesit e tua per te artikuluar dhe justifikuar vetveten apo per te mbrojtur 1 argument te caktuar,sidomos kur eshte brenda formimit tat profesional.Por kam ndjesine (nuk e di nese ti je i vetdijshem) se urrejta jote per Ed Ramen buron nga fakti se qe te 2 juve keni pak a shume te njejtin Personalitet arrogant dhe cinik.
     Po me te njejten mani,sikurse Ed Rama ”persekuton” ata qe ka perreth vetes,duke i pare si te paafte dhe injorant,po ashtu sillesh edhe ti.Dhe eshte Normale,sipas mendimit tim,1 gje e tille,pasi te iken truri kur njerez idiot te flasin me 100% siguri per gjona qe nuk e kane idene.Por qe ti te jesh ”merzit” pse Ed Rama dergoj Ilir Meten ne perqafimin e Berishes,kjo eshte e papranueshme nga ana ime dhe ne syte e 1 njeriu cinik( si puna ime) nuk eimagjinon dot se sa qesharak qe te ben.
     Faktori KOHE.Jam shume dakord,por ne 1 vend kaq te vogel si Shqiperia,impakti i masave te marra kerkon me pak kohe per tu reflektuar ne ekonomi.Mos perdor krizen e 29-es ne Sh.B.A si argument,pasi 29-ta ishte ”total crash” dhe nuk mund te perdoret si argument ne Shqiperine e sotme,por vetem si argument spekullativ.
     Ndersa per sa i perket ”sindromit shqiptar”.Po eshte e vertet qe edhe une jam Shqiptar dhe nuk mund te jem i ”imunizuar” nga ky sindrom.Ajo qe me ben mua dhe 1 kategori,ndoshta jo te vogel,shqiptaresh te jemi 1 hap perpara te tjeteve eshte Fakti se NE jemi 1 hap perpara te tjereve ne identifikimin e problemit,gje e cila ne shkembim sjell ne vetvete 1 clirim te brendshem dhe ne menyre te ndergjegjshme truni i njeriut perpilon strategji te reja per te perballuar ket Problem,gati gati Gjenetik ke Shqiptaret.
     Megjithate,Denis,ti nuk je shenjestra ime pasi edhe aftesia jote pe te mbrojt dhe argumentu 1 ceshtje eshte zgjuarsi dhe une nuk kam dyshim per kete,por qe te perdoresh Ilir Meten e ”larguar” nga PS-ja,si argument,kjo nuk te ben te ndershem por TENDECIOZ.
     Vazhdoj akoma te besoj se ulja apo mbajtja ne vend e interesave ka pe te pasur Zero efekt ne ekonomin Shqiptare.
     Gjith te mirat.

     1. Denis says:

      Dean,

      Per te mos e kthyer kete debat ne personal per mua, sepse une jam askushi dhe s’dua te diskutohem, po e le me kaq.

      Sa per kohen, gaboheshim miku im sepse pavaresisht masave te brendshme, Shqiperia ka ekspozim ndaj ekonomive europiane. Mos harro me to ne eksportojme dhe para 2010 ne Shqiperi vinin cdo vit 300 milione euro remitanca, qe sot kane rene ne thuajse 50% te atij niveli. Por ato euro qe vijne me pak jane me pak konsum ne Shqiperi apo jo? Prandaj cfaredo qe te behet ketu brenda, ndikimi i mjedisit te jashtem do te jete i pranishem. Fut pastaj dhe konjukturat e ekonomise globale, cmimet e lendeve te para, shtremberimet e tregjeve vendase (monopolet) etj. Por ama kjo s’do te thote qe ne duhet te heqim dore nga mundesia per te rregulluar sadopak situaten dhe per t’i dhene pergjigje krizes.

      Te jem i sinqerte me ty? Une nuk besoj se situata zgjidhet me nje ulje me 1%. Duhet nje ulje me e forte e normes baze, ndryshimi i rregullave te lojes nga bankat (permes masave shtrenguese nga banka qendrore) qe te mos abuzohet me normat e klienteve, sepse pavaresisht se ti nuk e di, sot bankat abuzojne per hir te fitimeve. Eshte nje sistem i tere ku shteti nuk flet se bankat i japin parate qe i duhen per deficitin dhe bankave ju intereson abuzimi per hir te fitimeve ne kete periudhe krize.

      Edhe kriza e 2008 ishte total crash. Mbase ti nuk e di por per muaj te tere te gjitha bankat ne bote bllokuan veprimtarine monetare me njera-tjetren. Nuk di te ta shpjegoj sa e rrezikshme eshte kjo gje. Bota ishte prane kolapsit financiar, dhe shpetoi vetem pse u hodhen menjehere likuiditete ne tregje dhe bankat u furnizuan nga bankat qendrore te te gjitha botes.

      Nuk kam deshire te them jam nje hap para apo dy hapa para, por mund te te them vetem kaq. Shpresoj qe kete bisede ta mbash mend kur kryeministri i ri, Ed Rama, te te beje te pendohesh per voten qe po i jep. Koha do ta tregoje nese kam apo jo te drejte.

      Respekte,

     2. Denis says:

      Dean,

      Kjo eshte ajo qe me “tremb” tek ju pionieret e Edit… Fakti qe kur dikush eshte kunder tij, i suleni sikur po kryen krim kunder Zotit. Me kujtoni pak te rinjte e revolucionit kulturor kinez me kryetarin Mao… Nese ato te verteta (per mua) qe kam shkruar do te ishin per Berishen, sigurisht qe ti s’do te thoshe se une e “urrej” Berishen por me shume gjase do te me mbeshtesje… Ketu qendron ndryshimi thelbesor mes meje dhe jush (meqe ti shpesh shkruan “ne”). Une i pranoj ata me ide te ndryshme nga une, ju nuk i pranoni sepse njihni vetem dy mundesi: ose me mua ose armiku im… Shqiperia e ka kaluar njehere kete eksperience dhe personalisht nuk dua qe ta kaloje prape.

      Por historia ka treguar qe pas permbysjeve te medha ka kaluar nje brez dhe permbysja eshte permbysur duke rikthyer perkohesisht sistemin e meparshem, sepse historia nuk eshte asnjehere vije e drejte por ka kthime pas dhe ecje perpara (po te kujtoj historine italiane, franceze, amerikane, gjermane, greke…)

      Raspekte dhe kalofsh mire,

      1. Dean says:

       ”Pionieret e Edit”?!,lol……
       Une kam qen 1 nga mbeshtetesit e Ed Rames,deri ne diten qe boni ”aleance” me Ilir Meten.
       Qysh prej asaj dite,nuk jam me dhe,KURRE nuk ka per ta pas voten time,pasi aleanca me Meten eshte 1 mekat nga ana morale qe Ed Rama sapo e ka konsumu.Sa me ben mua kjo lloj llogjike ”pioner te Rames”?
       Hmmmmmmmm……,Denis,edhe ti me Epitete??????Duket se po godasim ne nervin e destinuar…..lol.Ceshtja po bohet teper personale.Ego under ”threat”,my friend.
       Megjithese i ule vetes ca pike me ket komentin e fundit,une prap se prap te uroj gjith te mirat.

       1. Denis says:

        Nuk ishte me tendence aspak, dhe prandaj ta shkrova sepse ajo qe ke shkruar ndaj meje ne lidhje me komentin tim per Ramen, eshte shkruar vazhdimisht nga pionieret e Rames ne kete faqe.

        Mesa duket u nxitova qe te cilesova si te tille dhe nuk e dija qe paskemi ekzaktesisht te njejtin qendrim per bashkimin e felliqur me Meten.

        Une nuk e kam problem te pranoj dicka kur e kam gabim prandaj te kerkoj ndjese per cilesimin e padrejte (u sqarova pas postimit qe bere me siper). Te kerkoj ndjese per cilesimin si pionier i Edit.

        Sa per goditjen ne nerv, eshte e vertete, kjo teme me acaron sepse une jetoj ketu dhe e di cfare do te ndodhe ne kete vend po te vije ai njeri ne pushtet. Acarohem sepse me nervozon e ardhmja me nje njeri edhe me te pamoralshem sesa Berisha, kjo eshte e vetmja arsye qe acarohem. Nuk kam asnje perfitim financiar apo ndonje interes as nga qendrimi ne pushtet i PD, as nga ardhja ne pushtet e PS dhe LSI, ndryshe nga shume te tjere qe shkruajne ketu.

        Respekte,

        1. Dean says:

         Ok,ok,Denis,le ti japim 1 fund komenteve pasi nuk kane te mbarruar dhe mbi te gjitha,brenda 1 tolerance te caktuar,secili ka te drejten te ket 1 mendim ndryshe.Mjafton te jesh i sinqert ne argumentin qe mbron dhe te tjerat jane thjesht te dores se dyte,jo shume te rendesishme.
         Gjith te mirat.

 2. PRION says:

  Denis, po flet per ekonomi a per personat ? Si Edvini si Fullani kane historira te ngatarruara me pushtetin, dmth, kane qene gjithmone ne krye te bankave. Ulja e interesave ska te bej shume me Fullanin apo Salen. Nese ulen interesat, Shqiperia do i shtohet 514 hereve qe jane ulur deri tani interesat ne bote qe nga 2008, bankat e fundit ishin ato e Izraelit dhe e Serbise sa per dijeni. Pra shumekush mund te thote qe Edvini po i thote Fullanit te ndjekim rrugen e Serbise nese flasim me partizanllek te tepruar prej tifozi te cmenduri politike. Situata eshte shume me komplekse. Vendet e medha ulin interesat per te qene kompetitive dhe per te stimuluar INFLACIONIN. Kompetitive sepse ato eksportojne. Ne nuk eksportojme asgje. Ndersa inflacionin, sepse ato jane ne nje pike qe tashme njerezit duan te kursejne(plus jane me te plakura, dhe mosha me e plakur ka tendenca te uli shpenzimet jo ti shtoj, pra ka rrisk deflacionar). Dhe pika e trete eshte per te stimiluar kredine, pra per te mbushur me borxhe edhe me teper publikun duke zhvleresuar monedhen ne nje menyre qe indirekt te dalin nga superborxhi. Kjo ekonomikisht quhet monetarizim i borxhit, i kryer shume here ne histori, dhe mund ta bejne PA PASOJA vetem disa shtete, kryesisht ato qe e thene shqipce, te shkermoqin ushtarakisht.

  Shqiperia nese i futet kesaj valleje eshte shume e rrezikshme. Norma e larte e interesit ne nje fare menyre i ben njerezit qe te kursejne, nuk e rrit shume ekonomine, por njerezit kursejne dhe ne nje fare menyre e mundin disi inflacionin ne vend. Nese interesat ulen, inflacioni do kapi shifra alarmante. Incentiv per te kursyer nuk do kete fare, dhe populli do vihet edhe me ne borxh se sa eshte aktualisht. Vetem remitancat e emigranteve mund te krijojne nje vale kundergoditese me te madhe qe ta mbajne monedhen ne nivelet qe eshte. Norma e interesit eshte dicka me zarar. Politikat keynesiane jane bazamenti i shtetit Socialist, keshtu qe kete manover te Edvinit mund ta shofim thjehste si nje levizje politike e tij per tu vendosur ne krye nese Rama fiton disa mandate ne te ardhmen, dhe ta ndihmoj ne politikat keynesiane qe kerkojne “ridistribucion”. Kjo ama asnjehere nuk punon, eshte idiotesi, pasi pasaniket Shqiptare leket i kane ne pasuri te patundshme ose jashte kufijve, pra kujt do ja mari leket Rama qe te bej politike sociale, ne nje vend qe nuk krijon asnje vlere per eksport apo prodhim ?! Pse nuk ja beni vetes keto pyetje te veshtira por fluturoni me fjale si “Rilindje”?

  Hapi tjeter nese ul interesat eshte shtimi monetar, qe ne nje vend si Shqiperia do pasohet detyrimisht me inflacion, ne te kundert kemi manipulim tregu, qe eshte bere per plot 20 vjet, ku valuta e emigranteve vidhet haptazi per Lekun qe qendron gjithmone “konstant”. Pra Leku qe tani eshte i mbivleresuar, por me mire te jete i mbivleresuar, edhe ne kurriz te emigranteve dhe te gjithe e dijne, se sa te luhet nje loje e piset ku kendej flitet se do ulim interesat, e nga ana tjeter tregu do manipulohet ne menyre edhe me brutale duke e mbajtur Lekun “konstant”. Por edhe kjo mund te ndodhi vetem nese emigrantet kane shume para per te cuar ne Shqiperi, ose kthehen masivisht me valute te huaj, ose jane thjehste injorante, qe veshtire se u bene dekada ne emigracion tashme.

  1. Denis says:

   Prion,

   E para bankat i bejne njerezit. Nese di ndonje rast kur bankat nuk i bejne njerezit jam i lumtur te ma thuash.

   Per piken e pare, ishe boll i ngaterruar me veten, kishe futur brenda shume teori te cilat mund te permblidhen me nje fjali: ne jetojme ne shoqeri konsumi. Konsumi ze 65-70% te GDP se vendit dhe prandaj eshte e kuptueshme qe per te pasur rritje ekonomike duhet stimuluar konsumi, si zeri me ndikimin me te drejtperdrejte ne ekonomi. Ulja e normes duhet te coje ne rritjen e konsumit, sepse cmimet bien, normat e interesit per kursimet jane me te uleta dhe njerezit nuk jane te prirur te kursejne, kredite kushtojne me pak. Pra ulja e normes baze te interesit con ne rritje te shpejte ekonomike. Pastaj eksportimi apo importimi, eshte pjese e nje analize me te thelle dhe plotesisht ne varesi te struktures ekonomike.

   Normen baze te interesit ne ShBA e ke 0.25 prej dy vjetesh gati dhe ne Europe ka 1 vit qe eshte nen 1% dhe keto vende nuk po perjetojne inflacion. Shiko prirjen e inflacionit ne Shqiperi dhe do te kuptosh qe ka shume vend per uljen e normes baze. Mos i merr gjerat shabllon sic i ke mesuar permendesh. Ulja e normes nuk jep efekt te menjehershem por kerkon kohe qe te percillet ne ekonomi, dhe deri me sot ulja e normes per lekun nuk eshte percjelle edhe per shkak te struktures dhe abuzimeve perkatese.

   Politikat kejnsiane nuk jane bazamenti i shtetit socialist, gabon shume. Po te kujtoj qe politikat Kejnsiane sot aplikohen gjeresisht ne vendet perendimore qe drejtohen nga e djathta. Nuk besoj se per ty Ruzvelti me “New Deal” apo edhe politika ekonomike e Obames sot qe eshte e paster kejnsiane tregon se keta jane socialiste. Sot shtetet po dalin nga kriza permes shpenzimeve duke ndjekur filozofine kejnsianiste dhe duke anashkaluar nje filozofi te kundert me te, ate te Hajekut.

   Kur thua se ulja e normave shton inflacionin, po ta perseris, gabon. Shiko prirjen e normes baze te interesit ne Shqiperi keto vitet e fundit dhe krahasoje me inflacionin, efekti zero. Shikoje ne BE dhe krahasoje me inflacionin, efekti zero. Shikoje ne ShBA dhe krahasoje me inflacionin, efekti zero. E njejta gje ne Japoni, Brazil dhe shume vende te tjera. Sa per Lekun qe eshte konstant te sugjeroj serish te shohesh sa ka qene kursi i kembimit EUR/LEK ne 2008 dhe krahasoje me sot dhe do shohesh qe gabon kur thua se tregu manipulohet ne menyre brutale per te mbajtur te mbivleresuar Lekun, sepse nuk eshte e vertete. Shikoje sa ka qene EURLEK para 5 vitesh dhe sa eshte zhvleresuar sot, sa ka qene qofte edhe vjet dhe sa e ke sot.

   E fundit per sqarim:

   1. Une punoj ne banke dhe e di mire si funksionojne realisht ato qe ti dhe te tjeret permendin teorikisht (dhe nuk punoj teller apo sherbim klientele);
   2. Une nuk besoj tek rilindasit apo ilir-ndasit apo tek berishianet. Nuk bej pjese tek tufa e deleve qe votojne me trute ne prapanice e jo ne koke ku jua ka dhene Zoti.

   Respekte,

   1. PRION says:

    Vendet perendimore nuk jane te djathta. Po gabohesh rende ne analize. Vendet perendimore jane te djathta ne kuptimin fashist te fjales, dmth ti si Denis ke te drejte te kesh prone private, e zeme te blesh shtepi, por ti Denis nuk mund te lyesh as nje dhome shtepie apo te vendosesh vasken ne shtepine tende pa marre leje perkatese ne Bashki. Pra fashizmi si ideologji politike, qe nuk arriti dot te implementohet pasi kishte te tjere peshq ne krye, eshte e ndryshme nga Komunizmi, sepse lejohet prona private, por eshte tmerresisht e rregulluar nga ligjet. Nuk mund te besh asgje me pronen tende. Ne Kapitalizem individi zotron edhe mjetet e prodhimit, eshte edhe zot i prones se vet. Pra kjo ideologji sot nuk ekziston. Keynesianismi eshte gjeja me e mire qe mund te doj nje politikan. Me vjen keq por ketu i keni mesuar ju permendesh. Ku ka me mire se sa dikush qe thote se nga asgjeja mund te krijohet dicka. Keynesianismi eshte iluzioni me i madh i krijuar ndonjehere ne historine e njerezimit, asgje me teper. Nje iluzion qe shume shpejt do kthehet ne deluzion, pasi kete politike zhvleresuese nuk mund ta bejne dot te gjithe. Amerika e ben se eshte monedhe rezerve. Ne nje fare menyre Amerika ka vite qe eksporton inflacion me politiken monetare qe kryen, dhe kete e pranojne dhe vete ata qe jane te pavarur ne mendimin e tyre, jo bazhibozuke si Krugman me shoke qe kerkojne vazhdimisht stimulim monetar me cdo kusht. Stimulimi monetar ne nje ekonomi te mbushur me borxhe ndihmon vetem ata qe jane me afer burimit. Ne rastin Amerikan kush eshte pasuruar me teper ? Statistikat jane te kota. Mjafton te besh nje kerkim te thjeshte ne Amazon.com ne sektorin Business and Finance te kuptosh se cfare ka bere kjo politike monetare, ka shkaterruar vleren dhe kursyesit ne sherbim te multinacionaleve dhe njerezve qe jane te lidhur me politiken. Po ne Europe ? E dini ju sa % e GDP eshte ne dore te bankave ne France qe shqiptaret me zorr presin te shkojne ? Eshte 400%, pra Bankat kane mbi 400% te GDP ne France, shifrat jane te ngjashme edhe me tej. Kjo ju duket ju ekonomi ? Kjo nuk mund te jete gje tjeter vecse Alkimi, iluzion, mashtrim dhe asgje me teper. Ne Angli pensionet jane shkaterruar totalisht, pasi ato jane te lidhura me “Treasury Yield”. Sa jep Treasury ne Angli sot ? Asgje hic, prandaj gjithe brezi i trete po shkon drejt nje vdekje graduale me mizerje te madhe dhe pamundesi per tu rrebeluar. Mos ishte per emigrantet, kolapsi perendimor do ishte edhe me katastrofal se ai Sovietik, i cili per shkak se shteti kontrollonte edhe prodhimin edhe pronen private, por sidomos per shkakun se askush nuk e besonte, falimentoi. Po te kishin dhe ata nje Banke Qendrore ndoshta edhe mund te ja hidhnin nja 2-3 breza sic po ben perendimi, por jo. Sot Rusia pas 20 vitesh ka rilindur, me e vogel, por me dinamike, me resurse dhe projekte afatgjate infrastrukturore per ta vendosur nen kontroll Europen. Po ne Europe cfare ben politika monetare ? E dini ju sa eshte vlera nocionale e parase fantazem ? Mbi 70 trillion dollare. Duke qene se FED-i printon mbi 85 bilion ne muaj, do duhen dekada per te krijuar aset “cilesor” si kunderpeshe ndaj vleres se derivateve, nderkohe ama sdo jete krijuar asgje, zero. E dini ju se jane mbi 13 trilion parate e njerezve si Sali Berisha me shoke qe jane investuar pikerisht ne keto markete prendimore ? Gjithe leku qe duhet te rrinte ne Shqiperi nuk eshte atje, jo vetem tek ne por kudo. Komplet diktatoret e lindjes i kane te investuara leket ne perendim. E cfare do arrij kjo ulje interesi ne Shqiperi ? Pse duhet ta ulim nje here ? Cfare konsumi do stimulojme ne Shqiperi ne, ku mezi mjaftojne ato leke per te blere dhe buken e gojes. Shqiperia ka probleme shume te renda strukturore. Te luash me ekonomine tani duke filluar eksperimentet alkimike te perendimit eshte marrezi. Atje duhet reforme edukimi, strategji per kultivimin dhe mbajtjen e trurit etj, jo per te shtuar konsumin e patatinave, videogames etj. Se shtepi per te blere nuk blen dot njeri. Ne Tirane nje apartament eshte mbi 10fishin e vleres se cfare ben nje individ ne nje vit, pra praktikisht jashte cdo norme te mundshme. Dinjiteti i popullit pranon qe me mire te jete i varfer por sidoqofte i pavarur dhe krenar, se sa te besoj prrallat me mbret te nje te devijuari britanik i cili premtoi se nga asgjeja mund te krijohet dicka. Ky kult eshte i denje te renditet ne veprat fetare, jo ato ekonomike.

    1. Denis says:

     Shoku qenke shume i rremujshem ne mendime, te pakten ndaji idete ne paragrafe se keshtu si shkruan pa fillim dhe pa fund eshte e pamundur te kuptosh ku e nis e ku e bitis. E fillon me fashizmin dhe e mbyll me patatinat. Kalon tek bankat pastaj tek iluzioni i parase (mos valle kerkon rikthimin e sistemit te Breton Woods?).

     Me vjen keq por kaq rremuje sa ke shkruajtur e kam te pamundur te them ku ndaj te njejtin mendim me ty (dhe ne disa vende jam shume pro asaj qe thua) dhe ku ndaj mendim te kundert me ty. Sidoqofte me terhoqi vemendjen ajo qe the “statistikat jane te kota”. Nese hedh poshte statistikat atehere mos permend asnje nga shifrat qe ke shkruar sepse ato jane nxjerre nga statistikat e kota.

     Dhe dicka qe arrita te fiksoj nga fillimi (se pastaj e humba fillin): fashizmi dhe e djathta jane e njejta gje si Kejnsi dhe Marksi…

     Nuk e kuptoj mllefin e njerezve per bankat por nese ti apo te tjeret dini ndonje sistem me te mire, pa banka, mezi pres ta degjoj.

     Respekte,

   2. PRION says:

    Ne Banke ne Shqiperi ? Keynesi eshte si komunizmi ne shqiperi. Te gjithe ne publik ulnin koken dhe e perkrahnin, por ne realitet asnje nuk e besonte. Edhe kjo puna e ekonomise keshtu eshte. Njerez si Jamie Dimon jane Austriak ne zemer, konservator te terrbuar qe ritualet nuk i lejne kurre. Ehu sa ka zanati. Keynesi eshte nje rrene e bukur per popullin, se nga hici, nga krijimi i “vleres” me letra, mund te krijohet vlera e vertete. Alkimi asgje me teper, opium per popullin.

    1. Denis says:

     Po banke ne Shqiperi, pse habitesh. Apo 2+2 nuk bejne 4 edhe ketu si ne perendim? Apo mos valle kredia dhe debia ketu nuk jane njesoj si kredia dhe debia ne perendim?

     Sa per Kejnsin, nese ti ke ndonje shembull tjeter te daljes nga kriza, pervec modelit te Kejnsit, te ftoj ta shkruash ketu. Une permendja dhe Hajekun te cilin sot te gjithe e kane anashkaluar. Pres nje alternative nga ti sepse te kundershtosh eshte e lehte, te japesh nje alternative eshte pak me e veshtire.

     Dhe sa per sqarim, e ke kuptuar shume gabim Kejnsin. Te ftoj te lexosh librin e tij, shkrimet e tij, studimet e tij te shumta mbi ekonomine, statistiken, makroekonomine, tregjet financiare, dhe do te kuptosh se Kejnsi thjesht kerkonte rritjen e shpenzimeve qeveritare VETEM ne periudhe krize dhe s’ka lidhje me socializmin. E thene permbledhtas, Kejnsi rekomandonte zgjerimin e deficitit ne periudhe krize (rritje shpenzimet qeveritare) dhe uljen e tij ne periudhe zgjerimi ekonomik (qe do te vinte nga rritja e taksave gjate bumit duke rritur te ardhurat e buxhetit dhe duke mbyllur deficitin buxhetor te krijuar gjate krizes).

     Thelbi i kejnsianizmit mbeshtetet vetem tek nje gje “PESIMIZMI”. Ky ishte vrasesi i ekonomise, per Kejnsin. Rritja e shpenzimeve qeveritare, qarkullimi i parase ne ekonomi rrit optimizmin dhe largon pesimizim (ka shkruar Kejnsi). Por qeveria duhet me pas te nderhyje ne rastet kur konsumatori eshte shume optimist duke frenuar shpenzimet e tij permes taksave (periudha e bumit kur duhet ngushtuar deficiti). Qe nga kjo kohe lindi dhe koncepti i besimit ne ekonomi qe eshte nje nga treguesit kryesore te matjes se pritshmerive te ecurise ekonomike per te ardhmen e qe perllogaritet nga thuajse te gjitha vendet me ekonomi te lire te botes. Lexo studimet e tij dhe do te me japesh te drejte.

     Respekte,

     1. PRION says:

      Shume ironike eshte kjo puna e pesimizimit, sidomos kur vjen nga goja e nje Homoseksuali, pra nje person qe e ka te pamundur riprodhimin ne nje gjenerate te re(nuk do futem me teper ne detaje se nuk dua te corodis me teper) qe thoshte se ne afatin e gjate jemi te gjithe te vdekur. Nese ti me thua rrugedaljen nga 70 trilion dollare derivate, 400% kapitalizime mbi GDP, ulje demografike etj, ateher edhe mund mund te jap pergjigje, vec ki parasysh se kjo pergjigje do permbledhi cdo fushe te mundshme qe mund te imagjinosh. Ekonomia eshte art liberal jo shkence. Ata qe e ngaterrojne per shkence po na fusin edhe ne kete rruge pa dalje. Dhe aresyeja pse nuk eshte shkence eshte sepse fatkeqsisht debati eshte monopolizuar ne doren e disa grupeve iluzioniste qe kane krijuar absolutizma dhe nje kult mbi individin Keynes. Ti ke frike se humb vendin e punes ? Mos ki merak, edhe une punoj ne Banke, por njeriu duhet mbi te gjitha te rroj per vleren, jo te jete thjeshte nje tartabiqe e sistemit. Nese duhet te kolapsoj le te kolapsoj. Ra Rusia nuk ndodhi gje. Pse trembesh kaq shume ? Edhe Shqiperia ra e ja ku jemi. Gabime behen, premetime qe nuk mbahen dot behen. Nese bie, letra jane. Le te bie e ta marin njerez me te afte ne dore (kapitalizmi i mirfillte). Ne te kundert dy alternativa ka, fashizem ose komunizem nga e para. Tani per tani po eksperimentojme me nje hibridizim te te dyjave. Perplasja elitare ende nuk ka mbaruar se si do eci kjo gje, por si njeri krah si tjetri eshte shume keq per popullin e thjeshte.

      Thashe statistikat jane te kota, ne kuptimin qe jane kaq te shumta kunder Keynesit sa eshte e kote te merremi. Sic thashe do jete e 515 here qe behen ulje interesi ne bote qe nga 2008. Ku jemi ? Jemi me mire ? Megjithmend jemi me mire ? Ne Japoni ulja e interesave u pasua nga rritja/stimulimi monetar, qe solli direkt rritjen e JBGse. Qe do te thote se tre konglomeratet me te fuqishme Japoneze jane ne krize pasi borxhin e Japonise e kane ato. Rritja e interesave te JGB-se do sjelli kolapsin e JGB-ve dhe te vete bankave. Europes prandaj nuk ja mban te bej ekspansion monetar pasi nuk eshte monedhe rezerve, dhe do sjelli detyrimisht rritjen e interesave te bonove qe do jete shume e veshtire te kontrollohet, pervec se do kolapsoj tere sistemin financiar Francez qe mban bonot e shtetit.

      Statistikat jane te kota nuk e them une, eshte ironi, e thone vete bankat qendrore kur i permenden trilionat e deficiteve, mesaduket ata kane nje plan tjeter. Nese ti e di na e thuaj.

      1. Denis says:

       Ore po c’hyn homoseksualizmi ketu tani? Nejse,

       Faleminderit qe i ndave ne paragrafe. Bie dakord me ty per ekspozimin ndaj derivateve, ekspozimin ndaj borxheve sovrane, por kjo s’do te thote qe te panikosemi tani dhe te falimentojme. Deshiron nje shembull si dilet nga situata e super deficitit ne super suficit? Mandati i dyte i Klintonit bashke me Greenspan (pavaresisht se une personalisht nuk jam perkahes i shume politikave te tyre) por ata e kthyen Ameriken nga nje vend me deficit neto ne nje vend me suficit te larte, per here te pare ne historine e ketij vendi… derisa erdhi Bush dhe pastaj it became history…

       Mos mendo se une besoj qe zgjidhja gjendet tek Kejnsi. Jo me kot te permenda Hajekun, qe mesa duket nuk e njeh. Ai eshte i djathte i paster, me ide me radikale se Kejnsi. Politikat e tij jane zbatuar nga Thatcher dhe Reagan dhe sot shumekush akuzon ata te dy si shkaktaret ne gjeneze te krizes qe po perjetojme. Pra zgjidhje magjike nuk ka.

       Sigurisht qe ekonomia nuk eshte shkence ekzakte sepse ne thelb te saj eshte sjellja njerezore dhe sjellja njerezore eshte e paparashikueshme. Kjo do te thote qe nje politike ekonomike qe funksionon ne nje vend, nuk funksionon ne nje tjeter, qofte dhe vetem per ndryshimet kulturore mes dy vendeve. Po nga ana tjeter perderisa ne njohim deri me sot keto sisteme, deri ne daljen e sistemeve apo teorive te tjera ekonomike, jemi te detyruar te zbatojme vetem keto duke i pershtatur me kushtet e vendeve individuale. Nese ti zoteron teori tjeter pervec asaj qe po sulmon, po te ftoj per te treten here qe te ma thuash te lutem. Kejnsi nuk eshte me i miri, por me pare ka funksionuar me mire se te tjeret. Nese ti njeh model tjeter me te mire, bujrum, ta kam kerkuar te ma thuash 3 here.

       Sa per vleren dhe vetevleresimin, po une kam frike se mos humb punen ashtu si te gjithe sepse asnjeri ne kete jete nuk eshte i perjetshem apo i pazevendesueshem. Dhe nuk besoj qe ti punon ne banke, nga menyra si shkruan, sepse mllefi yt ndaj bankave eshte teper i madh, ose ke mllef per vendin ku punon dhe me vjen keq per ty 🙂 Une nuk jam njeri altruist qe te punoj per vlerat, une punoj per te jetuar dhe per te bere nje jete komode bashke me familjen time, brenda rregullave te sistemit. Nese do te doja te isha moralist do te punoja si analist-nihilist si Lubonja.

       Une nuk pretendoj te di planet sepse as nuk besoj ne keto teori konspirative, e shoh jeten pak me te thjeshte dhe logjike.
       Respekte,

       1. PRION says:

        Ne fakt ke te drejte, jo tamam banke, le te themi jam ne ajkat e sektorit financiar, pa ekzagjeruar. Por kjo nuk me pengon te flas se cfare mendoj si intelektual i lire. Shkurt un nuk jam i lidhur me punen, une besoj ne aftesite e mia.

        Fole per Klintonin. Ti e ke me te degjuar, une me te jetuar. Eshte e vertete qe pati suficit, por ajo qe si pasoje e nje boomi financiar qe Greenspani krijoi artificialisht dhe Amerika qelloi ne anen e mire te historise, pra mundi komunizmin dhe fitoi tere kapitalin njerezor europiano lindor, nje event i paperseritshem ky historikisht. Per pjesen tjeter Klintoni qelloi ne momentin e duhur ne kohen e duhur e mblodhi meritat.

        Thatcher dhe Reagan nuk jane njerez for te mire. Ata shiten produktivitetin e popullit per nje ekonomi sherbimesh, qe deri diku mund te thuhet eshte gje pozitive, pasi punen e rendomte le ta bej Kinezi apo Afrikani. E keqja eshte se ata nuk e pergatiten sistemin per kete qe do pasonte me pas. Nga pikpamja demografike dhe ne saje te programeve sociale ekonomite perendimore po shkermoqen. Ky eshte fakt. Ketu futet dhe Keynesi ne ekuacion pasi e vetmja menyre si te mbahen njerezit ne rrjesht eshte duke i bere te besojne ne shtetin-welfare. Ide e bukur, por dreqin e mori ne Shqiptaret e provuam nje here se cfare qe. Ketyre i eshte futur ne koke se mund ta bejne me mire, se kane aftesite e duhura por jo nuk eshte ashtu.

        Po me kerkon alternative ? Ja te jap nje ekspoze. Sot cdo person ne Amerike por dhe ne perendimin me te gjere lind me qindra mijera dollare borxhe. Jeton me borxh, shkollohet me borxh, dhe eshte i lidhur tere jeten me borxh. Cfare sistemi eshte ky zoteri qe ti shkaterron social security, shkaterron programet sociale duke futur hundet e politikes atje, dhe me vone krijon politika monetare dhe bail-oute taksapaguesish duke socializuar humbjet e bankave por duke mos futur as edhe nje person ne burg. Madoffi ishte vec maja e ajsbergut. Tash po kapet Steven Cohen i SAC e shume te tjere. Ti thua me jep nje alternative me te mire. Edhe une ne krahun e stabilitetit jam, prandaj po te them qe duhet patur kujdes, pasi vec te verbrit, qe sot jane ata ne bankat qendrore dhe besuesit e Keyenesit nuk po shikojne ate qe po ndodh, qe eshte nje krize e tmerrshme kredibiliteti. Ne vitet 30 TIMES man of the year nuk ishin Steve Jobsat e Zuckerbergat, por Stalini me Hitlerin. Ajo kohe mos kujto se nuk kthehet, madje ne Europe po shikohen carjet e para. Pra nje rini me borxhe e ka te pamundur te martohet dhe te krijoj familje, eshte e lidhur me punen qe do i ofroj korporata, qe ska. Nga ana tjeter gjenerata e trete nuk del ne pension, pasi fondet e pensioneve jane bere sallate, dhe ata duhet te mbajne femijet me buke dhe me strehim. Atehere si do dilet nga kjo situate ?

        Amerika mund te dali kollaj, por dhe Europa. Nje nga aresyet me te medha te krizes eshte globalizimi, por ne pikpmajen e mbiurbanizimit te popullsise. Mbiurbanizimi eshte nje fenomen shume i demshem, pasi qytete te ndryshme si NY, Paris, Londer etj kerkojne resurse te jashtzakonshme financiare te rrijne ne kembe, nderkohe ne te njejten kohe krijojne dhe disproporcion te larte te pasurish dhe te varferish. Sot nuk ka me klase te mesme ne asnje vend. Ajo qe duhet te ndodhi eshte nje rishperndarje popullsie, njerezit te kthehen ne qendra me te vogla urbane, te ndertojne atje biznese. Ne Amerike kjo eshte shume e thjeshte, dhe ky trend ka filluar. Njerez qe nuk duan te paguajne taksat e NY shkojne ne Texas, ose me ndonje qyteze tjeter dhe rikalibrohen me nje jete me te ballancuar, jo me eksese. Mirepo jo te gjithe mund ta bejne kete gje, pasi nese ke borxh nuk ke ku te shkosh, do rrish do punosh nga mengjesi deri ne darke qe ta lash borxhin e shtepise, makines, shkolles etj. Pra borxhi nga nje mjet financiar i shendoshe kthehet ne nje mjet thjeshte kontrollues. Kjo nuk eshte me finance, eshte diktature ekonomike teknicienesh, dhe eshte dicka qe duhet te konstatohet fillimisht qe te kurohet me pas.

        Nga kriza dilet me projekte infrastrukturore, pra me nje ekspansion monetar qe eshte i shendetshem dhe gjitheperfshires. Mirepo askush nuk ka interes per projekte infrastukrure, por vec mirembajtje. Nuk do Majori i Londres, Parisit apo NY te kete projekte infrastrukturore per gjithe kombin pasi kapitali njerezor rishperndahet dhe ngrihen qendra te reja me dinamike. Psh ne Amerike nje rival i NY sot eshte Austin, TX, nje qytet superdinamik, rinor me cilesi shume te larte. Me gjithe politikat e cmendura monetare te bankes qendrore Amerika prap eshte shtet i madh dhe ja del ti bej balle deri diku. Ndersa ne Europe kjo eshte praktikisht e pamundur. Askush nuk deshiron te lej pushtetin dhe kontrollin mbi industrine. NY ka Wall Streetin, Londra ka Citin plot me banka, e Parisi ka bankat e konsulencat. McKenzie thote se ne te ardhmen 90% e popullsise do jete urbane. Hajde bujrum bej familje e gjej pune e jeto jete ne ate sistem. Do perfundojme te gjithe si ato ne Hong Kong, po po, si ato qe nxorri Tema para ca muajsh te mbyllur neper kafaze.

        Bota ka vend per te gjithe, por sistemi i folese se bleteve eshte shume i deshiruar nga pushtetaret. Bleta, nje kult i vjeter ky po aq sa historia e njerezimit, e vetmja kafshe qe ka nje strukture sociale dhe qe prodhon dicka hyjnore, mjaltin. Epo here pas here, duhet nje shkop i mire qe ta tundi ate folene e te shperndahen te gjithe. Ndoshta edhe miti i Babelit per ate qendron, ti kujtoj njerezimit se keto gjera perfundojne keq. Ka dicka historike edhe ne fe, dac beso dac mos beso. Por Keynesi ? Keynesi eshte prestigjator, por une jam i sigurte qe po te ishte gjalle do hapte syte edhe ai ndoshta me kete qe po bejne keta. Me mire heret se sa vone. Nese te dukem nihilist eshte se ndoshta ti nuk ke besim tek njerezimi aq sa kam une per tu ringritur nga kjo situate e zymte dhe sic e pranove dhe vete pa nje rrugedalje pothuajse. Kush eshte nihilisti ne kete kontekst?

        1. Dean says:

         Me fal per ndehyrjen por po me dukesh teper ”Filozofik” ne arsyetimin tat dhe shume egocentrik dhe aspak i qarte,pasi shpesh je kontraditor.
         Qe te jesh edhe ti me i sqaruar,megjithese jeton pran ”ajkes se ajkes”.
         Arritjet e Klintonit nuk u stimuluan nga Alan Greenspan por nga ”Revolucioni” Dot.Com i cili erdhi ne 1 fund te ”papritur” ne 2001-shin.Shume kompani dot.com qe sot nuk mbahen mend fare dhe qe nuk kishin 1 prespektiv te qarte,ateher u shkoj cmimi i aksionit ne Bursa me dhjetra Dollare.Me vone,deri ne 2008 futet ne loje Greenspan dhe personalisht e konsideroj si 1 nga Arkitektet e fatkeqesise.Por ti dukesh se je fuqishem i frymezuar nga filozofia Amerikane.Thjesht 1 pyetje per ty:Perse nuk u lejuan Bankat e medha te falimentonin,meqense kjo do i shkonte edhe me per shtat mentalitetit dhe psikologjise se ”kapitalizmit Amerikan”????????? E mban mend llogjiken pas ndihmes per Bankat,G.Motors,Chrysler……etj? ”Too big to fail”.E verteta,my friend,eshte se sistemi Amerikan dhe ai Evropian sot jane te kercenuar nga ”filozofia Kineze” ,por me Tragjikja eshte se njeriu KURRE nuk mundi dhe nuk do mund te ndertoje dot 1 Sistem te qendrueshem Ekonomik,Financiar….etj.Por qe te mburresh se Amerika ka te drejte dhe Evropa e ka gabim eshte teper qesharake.Aq me teper kur vendos shenjen e barazimit midis Keynesit dhe Komunizmit dukesh si 1 brainwashed Amerikan.
         Gjith te mirat.

         1. Prion says:

          Shprehu me qarte qe te maresh pergjigje. Edhe me thua filozof, edhe flet per filozofi kineze, deri diku e drejte. Dot.com ka deri diku lidhje, por me shume eshte marketi i shtepive se sa .com. Amerika dhe klasa e mesme e ka pasurine te lidhur me shtepine. Shtepia u rrit ne vlere tejmase, por u rrit dhe shkollimi, cka beri qe hume njerez te marin borxh mbi equity. Kur rane shtepite, ra gjithshkah. Marketi nuk pasuroi te gjithe. Greenspani futet ne pjesen e dyte kur heq glass stegall he ul interesat duke e fryr edhe me teper. Un nuk mburrem fare. Thashe qe Amerika mund ta bej, por kjo sdo te thote qe ka te drejte. U shpreha qarte. Je me vonese ne kete replik qe kam me Denisin.

          1. Argita_B says:

           Kur flet per ekonomine amerikane harron te shkruash se nese mer statistikat, nje amerikan ka prodhimtari me te ulet ne pune se sa nje evropian. Se dyti, Amerika ka nje rritje me te madhe ekonomike te PNB-se se sa Evropa por ne te nejten kohe nje individ punon me shume ore pune se sa nje evropian.
           Kriza aktuale eshte nje krize sistemike e jo ciklike, nese vete zemra e sistemit nuk arrin te reformohet, bota do te shkoje drejt nje lufte te re boterore.
           Nuk ka se si te funksionoj pafundesisht nje sistem kur nje individ akumulon pasuri aq sa PNB-se vjetor te nje shteti si Danimarka.
           Nese nje sistem nuk gjen mundesine e ndarjes ne menyre sa me etike te mireqenjes qe prodhion ndermjet individeve, atehere ai eshte i destinuar qe te deshtoje.

        2. Denis says:

         Prion,

         Pa dashur aspak te te ofendoj, aspak, por nga menyra si shprehesh dhe si shtjellon argumentet kam dyshimet e mia shume te forta se ti punon ne ajken e sistemit financiar, aq me teper ne ShBA ku minimalisht nga shkollimi duhet te jesh ne gjendje te perqendrosh idete dhe mendimet dhe t’i shprehesh permbledhtas.

         Pertej kesaj, je serish shume i rremujshem dhe nuk e kuptoj ku do te dalesh dhe cfare do te thuash. Shan sistemin ekonomik europian dhe ngre ate amerikan? Nderkohe qe shan Greenspan dhe mbron ke? Greenspan eshte simboli i paster i sistemit ekonomik amerikan, me para te lire ai te ofron mundesi spekulimi, ai realizoi endrren amerikane per 1 dekade te plote…

         Shan Kejnsin dhe pastaj me flet mua per vlera perpara perfitimit personal (qe vjen nga nenshtrimi ndaj sistemit). Por atehere ose ti nuk njeh thelbin e Kejnsit ose nuk di cfare flet. Dhe ben gomarllikun me te madh duke quajtur Kejnsin komunist. Me fal por ti e ke lexuar ndonjehere Kejnsin? I ke lexuar ndonjehere studimet e Kejnsit? Ke lexuar ndonjehere per idete e Kejnsit? Tani jam i bindur qe jo.

         Pretendon se punon ne ajken financiare te botes dhe nuk njeh Hajekun, ta kam permendur 3-4 here vetem qe ti te reagoje apo te shkruaje ndonje rresht per te. E bera qellimisht sepse mendova duke qene kundershtar i teorive te Kejnsit, duhet te jesh mbeshtetes i atyre te Hajekut, por prape nuk reagove sepse mesa duket nuk e njeh.

         Nga keto mendoj se duhet te jesh ndonje student i zellshem qe di 2-3 gjera, i di rremujshem dhe jo te qarta, dhe perpiqesh te argumentosh dhe te kundershtosh per gjithcka. Jeta, dhe ekonomia, nuk jane bardhe e zi. Kejnsi nuk eshte i zi, as i bardhe komplet. Ka te mirat dhe te keqijat e tij. Marki ka teori qe qendrojne dhe teori qe nuk qendrojne. Hajeku gjithashtu. Fridmani gjithashtu, etj etj etj.

         Mua me dukesh se je shume i paqarte ne ate qe beson. Percakto njehere cfare beson, ne nje sistem te majte, te djathte, te qendres, dhe pastaj perdor argumente. Dhe para se te percaktosh se ku beson lexo teorite perkatese ekonomike dhe politike.

         Me shume se kaq s’di c’te te them sepse ta shkruajta edhe me lart, e nise me derivativet dhe e mbylle me qeset e patatinave…

         Respekte,

 3. lloqe lloqe says:

  Vertet USA/EU kane nje regjim te ulet te interest baze te kredise, por jane ekonomi e shoqeri kater-ciperishte te ndryshme nga ajo shqiptare.
  Egziston nje ndryshim kolosal ndermjet ekonomise shqiptare dhe ekonomise USA/EU si ne planin mikro edhe ne ate makro per te sugjeruar mekanizma te njejta per zgjidhjen e problemeve.
  Nuk mundem ta kuptoj si funksionon banka shqiptare me “profesioniste” te tille: Ta konsiderosh ekonomine dhe shoqerine shqiptare shoqeri dhe ekonomi konsumi ka dy shpjegime: ose e di se c’eshte dhe e perdor gabim per interesa te tuat, ose nuk e di se c’eshte dhe per rrjedhoje I nxjerr perfundimet e gabuara.
  Tipike e nje shoqerie/ekonomie konsumi eshte; Njerezit blejne e konsumojne sherbime e mallra pertej nevojave te tyre bazike. Dhe kjo ngjet kryesisht ne vendet e industrializuara ose me specifika te rralla (si rasti I vendeve me pasuri kolosale ne raport me popullaten).
  Ne keto ekonomi konsumatoret blejne, blejne, bljene, per motive pertej nevojes se blerjes per arsye te egzistences.
  Shqiperia eshte komplet ndryshe: ne nuk jemi vend I industrializuar as ne nivele mesatare, ekonomia kryesisht eshte agarare 50% e puneve jane ne sektorin agrar, por vetem 20.6% e GDP-se prodhohet nga ky sector!!!
  Sherbimet perbejne 60.6% te GDP’se dhe Industria perben 18.8% te GDP’se.
  Shqiperia ka nje deficit tregtar te vazhdueshem dhe rol kryesor ne uljen e deficitit tregtar luanjne remitancat e emigranteve qe perbejne rreth 20% te GDP’se
  Prodhimi agrar dhe indistrial vuan nga niveli I ulet I eficences dhe nuk ka kapacitete e inventare te makinerive moderne e me eficience te larte.
  Fuqia blerese e individit eshte me e ulet edhe se sa e fqinjeve ballkanike, imagjino e krahasuar me individin ne ekonomite e industrializuara-konsumeriste.
  Te besh te njejten analogji me ekonomine shqiptare dhe ate te USA/EU e te ofrosh modele e metoda te njejta i bie qe jeton ne nje fllucke jo realiste.
  Shiperia eshte nje vend I varfer e shume larg shoqerise se konsumit. Shqiperise tragjikisht I mungojne specialistet e vertete e te ndershem me veten e tyre qe njohin e kuptojne zgjidhjet realiste.
  Shqiperia nuk ka nje structure kreditimi qe ti pergjigjet simetrikisht realitetit e politikave kombetare te zhvillimit perpara se te diskutoje kushtet e kreditimit.
  FAKT shume I thjesht e I frikshem nga ekonomia shqiptare: Sektori agrar puneson gjysmen e popullates, por eshte sektori me pak I kredituar proporcionalisht.

  1. Denis says:

   Lloqe,

   Tani ne kete ore po harxhoj 5 minuta te te shpjegoj edhe ty PBB (GDP) qe eshte: Shpenzime qeveritare + Investime + konsumi privat + bilanci tregtar.

   Tani, ajo 20% qe thua ti se eshte prodhim bujqesor/blegtoral, si futet ne GDP? Ai 20% eshte produkt (zarzavate, bulmete, fruta, mish etj) dhe futet ne GDP e nje viti ose ne zerin e bilancit tregtar (kur eksportohet, sepse kur fshatari e eksporton e shet, pra gjeneron te ardhura), ose futet ne zerin e konsumit privat (kur fshatari e shet ne vend duke gjeneruar keshtu te ardhura). Nese fshatari nuk e shet por e hedh ne lume nuk hyn ne GDP sepse nuk ka gjeneruar te ardhura… Kupton tani qe koncepti qe ke per shoqerine e konsumit eshte i gabuar? Qe shoqeri konsumi nuk eshte vetem ajo shoqeri qe blen me karte krediti, me para qe nuk i zoterojne? Mos degjoni vetem rubrikat ekonomike neper televizione se ngaterroheni o njerez.

   Tung,

   1. Lloqe @ Denis says:

    Denis, ku e ke lexove ne komentin tim: “Qe shoqeri konsumi nuk eshte vetem ajo shoqeri qe blen me karte krediti, me para qe nuk i zoterojne?”

    Shko me lart e lexoje prape se ckam thene c’eshte shoqeria e konsumit. Po ta perseris edhe njehere:” … Ne nje shoqerie/ekonomie konsumi njerezit blejne e konsumojne sherbime e mallra pertej nevojave te tyre bazike.”

    Tung, naten, mirulexofshim…, si ta kesh qefin ti plako.
    Shoqeri konsumi jane ato ku individi shpenzon me teper se ci duhet per te jetuar. Ne shqiperi individi nuk konsumon as aq sa i duhet. Eshte nje hendek i llahtarshem dhe me te llahtarshem e ben ti qe punon ne bank e nuk e shikon.

    Kearat e kreditit i ke nga mendja jote se nuk i permendi njeri.
    Me mir fli e lere kete teme. Se nuk ka nevoj njeri pr profesore qe nuk ndjekin dot temen.

    1. Denis says:

     Lloqe,

     Atehere meqe per ty konsumi qenka blerja dhe konsumi i produkteve pertej nevojave bazike, me thua dot blerjen e bukes ti e quan konsum? Sepse ne ekonomi e tille konsiderohet. Pra ose e quan konsum, dhe kundershton ate qe ke shkruar ose nuk e quan konsum dhe kundershton nje koncept te perdorur universalisht mbi konsumin privat. Nuk eshte leksion, eshte logjike e paster.

     Respekte,

  2. Denis says:

   Ti zoteri, apo zonje, qe kerkon kredi, cfare garancie i ofron bankes qe mund t’ja kthesh kredine? epse banka kredi po te jepleket qe ja ka marre dikujt borxh per vete si depozite prandaj duhet te jete e sigurt qe ti ja kthen leket. Si do ja kthesh ma thua dot? Bej nje plan te mire biznesi, jo nga ata qe shkarkohen falas ne internet, lidh marreveshje me kompanite eksportuese te produkteve bujqesore sic bejne shume fermere serioze shqiptare dhe te garantoj se do te gjesh krediminimalisht ne 3 banka ketu ne Shqiperi.

   Respekte,

 4. plaku says:

  Denis,
  Desha te thoja keto gjera :
  – Ti ke qene edhe mbetesh mesuesi im per sa i perket problemeve ekonomike. Une jam vetem nje autodidakt i thjeshte ne kete fushe.
  – M.gj.kete une po i lejoj vehtes te bej disa verejtje ne lidhje me debatet e tua te mesiperme dhe konktretisht :
  – Ti thua : “ShBA e arriti nivelin ekonomik te para vitit 1929 vetem ne vitet 1950..”
  Une di me siguri se, Ruzvelti ne 2 qershor 1932 shpalli “new deal per popullin amerikan.”
  Qysh ne fillim te zbatimit te NeW Deal u arriten rezulate te shkelqyera.
  – Ti thua :
  “Sa per Kejnsin, nese ti ke ndonje shembull tjeter te daljes nga kriza, pervec modelit te Kejnsit, te ftoj ta shkruash ketu.”
  Aktualisht sot, po aplikohen dy modele. Modeli anglo-sakson ( Keyenesi i madh) dhe modeli gjerman. Modeli gjerman, i cili fatkeqesisht po mbizoteron ne Europe bazohet tek KURSIMI qe, bazohet ne friken qe, kane gjermanet nga INFLACIONI.
  Ti e di mire se, modeli gjerman i mori frymen ekonomise greke dhe po i merr frymen edhe ekonomise franceze, italjane, spanjolle etj. Te kujtoj se, qeverite e ketyre vendeve jane kunder ketij modeli dhe se, bile edhe vete kandidati per kancler i Gjermanise socjalisti Pjer Steibruch eshte kunder ketij modeli.
  – Ti thua :
  “Sa per Ramen, miku im, une per Ramen nuk kam asnje urrejtje patologjike, gabohesh. Por si djale i lindur dhe i rritur ne qender te Tiranes e njoh mire qe kur ka qene i ri, kur dilte nudo ballkoneve te pallateve me Gonxhen duke bertitur si psikopat, dhe e di qe ai eshte gjema me e madhe qe mund t’i ngjase ketij vendi pas 23 qershorit.
  “Ed Rama po erdhi ne fuqi (dhe do te vije) ka me punu VETEM sepse Ed Ramen mik e kena provu ene kur ka qen n’bashki ene e kena pa qe s’dime ngrit e me drejtu e me majt grupe pune por drejto si diktator mer jahu… Ed Rama mik eshte bashkefajtori qe Shqiperia ndodhet ne kete pike. Ishte njeriu qe e perzuri Ilir Meten tek Berisha, qe shkaterroi gjithe strukturat organizative te PS kur mori drejtimin, qe i rrahu shpatullat Sales kur shpertheu Gerdeci, qe nxori mijera njerez ne shesh (disa edhe me lek) dhe qe pas 2 vjetesh ju perdhosi varret duke i rrahur krahet personit qe e konsideron 21 janarin ende si nje sulm te dhunshemm. Ky eshte Ed Rama. Per Salen as marr mundimin te flas sepse degradimi i tij mendor flet vete.”

  Per sa i perket aleances me Meten une mendoj se, ketu kemi te bejme me dy probleme :
  a.- Problemi moral, i cili le shume per te deshiruar.
  b.- Problemi pragmatik. Kujtoj ketu se, edhe Churchilli u lidh me Stalinin per te luftuar Hitlerin dhe koha tregoi se, ai kishte te drejte.
  Neve dime se, ish kancelari i Gjemanise socjalisti Schröder eshte martuar pese here dhe ish ministri i jashtem i Gjermanise jeshili Joshka Fisher eshte martuar gjashte here. Keto jane probleme personale dhe bota pa se, qe te dy ishin burra shteti. Prandaj, ne se Edi ka dale ne ballkon lakuriq kur ai ishte djale i ri, kjo eshte nje gje personale.
  Une kam mendimin se, ne duhet ti japim voten Edit dhe te shofim se, si do te justifikoje veten. Ne te kundert ai duhet te hiki dhe ti leri vendin ndonje tjetri.
  Denis, une desha te te pyesja se, cila do ishte, sipas teje, alternative kunder Edit, duke patur parasysh te gjithe spektrin e politikaneve aktuale shqiptare ?
  Denis, duhet te dish se, une lexoj me shume vemendje, me laps ne dore, ato qe shkruan sepse mesoj shume prej teje.
  Pershendetje, dhe te uroj nje dite te mbare.

  1. Dean says:

   Plaku,nuk dua te nderhyj ne biseden tate me Denisin,por kam shum kohe pa te pare dhe mu be shum qejfi kur pash komentin tat.Shyqyr qe u bone i gjalle.
   Pershendetje plaku.

   1. plaku says:

    Dean,
    Shume te faleminderit per urimin.
    TE uroj nje dite te kendeshme.

    1. t says:

     Peshendetije plaku !!!?
     -||- z.qorri !!!? =1.
     -||- hajrie !!!?
     -||- katnarit t.lugatit !!!?

     1. Dean says:

      Turkofagos?!, c’a je duke thene,plako?!?!……..
      Une Kurre nuk te kam sygjeru me ke te flasesh dhe me ke te mos flasesh,ke te respektosh dhe ke mos te respektosh.Lene mo burri i dheut at muhabet,se nuk ka lezet fare.Gjith secili zgjedh vete miqte e tij,pasi armiqt e zgjedhin.Boll mo burri i dheut se Plaku,Tironci Lugano,Zigur Qarri….etj,jane rob Zoti dhe nese nuk mendojne njesoj si ti nuk do te thote se ata jan gabim dhe ti je me te drejte.
      Ti bo armiq njerez ne jete reale,vetem e vetem i influencuar na Propaganda Greke kunder Camve.
      Sikur nuk shko plako.

     2. Denis says:

      He mo malaka, nga kishe humbur? Apo s’ka pas lek afendikoi te te paguante per internetin dhe te ka paguar ne natyre? Jo per gje por na kishte munguar… Natyra ka nevoje edhe per krimba si ti…

  2. Denis says:

   Plaku,

   E para i bashkohem Dean kur thote qe na kishe munguar ne kete faqe te mbushur me militante sylesh. Gezohem qe je mire.

   E dyta, New Deal nuk i ka dhene rezultatet menjehere. Sot pas shume dekadash ekonomistet bien dakord qe ajo qe i dha shtytje reale ekonomise amerikane ishte Lufta II Boterore kur prodhimi industrial u shumefishua. New Deal sigurisht qe e lehtesoi krizen por nuk e sheroi ate. U deshen te kalonin shume vjet para se kjo te ndodhte.

   Gjermanet miku im kane frike gjenetike nga inflacioni, mbeshtetur dhe ne historine e tyre. Ky pra eshte dhe thelbi i diskutimit tim me Prionin, Kejnsi eshte modeli i testuar ne periudhe krize dhe qe sadopak e ka lehtesuar krizen me nderhyrjen e shtetit. Modeli gjerman, qe i perafrohet ideve te Hajekut, kerkon qe qeveria te lejoje falimentimin e bizneseve qe nuk konkurrojne me sepse ne kete menyre do tu hapet vendi bizneseve te reja. Por ka nje proble shume te madh sepse Hajeku nuk merr ne konsiderate natyren njerezore, ndersa Kejnsi po. Kejnsi fokusohet tek pesimizmi i individit. Per Kejnsin pesimizmi i individit eshte rreziku me i madh per nje ekonomi. Por secili mund te zgjedhe teorine qe i pelqen ne baze te perceptimit te tij. Une te them te drejten anoj pjeserisht nga Kejnsi (e theksoj pjeserisht).

   Sa per Ramen, ky eshte diskutim i gjate. Por une krahasimin me Stalinin dhe Curcillin nuk e pranoj. E di pse? Sepse e gjykuar nga sot dhe ketu, une e ti themi, “mire beri Curcilli qe i dha mbeshtetje Stalinit”, por shko e thuajua atyre 20,000 oficereve polake te masakruar nga bolsheviket nen miratimin ne heshtje te Curcillit. Une nuk e pranoj personalisht lidhjen Meta-Rama sepse mbi kete lidhje kane derdhur gjak 4 njerez. Sepse nese Berisha eshte hajdut dhe i korruptuar, ka qene bashke me Meten te cilin neser do e kesh ne qeveri. Rama nese eshte i paafte te ngreje nje popull qe ta votoje, edhe kur ka te beje me ndyresira si Ilir Meta apo Sali Berisha, atehere t’i lere vendin te tjereve qe jane me te zote ta bindin kete popull, dhe jo te beje aleance me Meten. Aleanca me Meten eshte prova e paaftesise se Rames si drejtues i opozites. Kerkoi ndihmen e pushtetit per te rrezuar pjesen tjeter te pushtetit.

   Faleminderit dhe te uroj gjithe te mirat.

   Me shume respekt,

 5. Prion says:

  Fola dje mbi divergjencen shtepi dhe gdp per capita. Shikoni pra aetikullin ngjitur. Shifrat qenkan dhe me alarmante se sa mendoja. Pra kjo ulje interei do rrisi valle konsumin ne imbiljare? Kjo vec do fryj edhe me tper keto asete. Ndoshta dicka e mire do dli. Ripopullimi i Shkodres, Vlores e qyteteve te tjera per nje Shqiperi jo vec unipolare ku cdo gje eshte ne Tirane.

  1. Denis says:

   Prion,

   Me fal qe po te kundershtoj, se me duket sikur e kam kapur me ty por s’kam c’te bej kur ato qe shkruan ti nuk qendrojne.

   Perse ulja e normes se interesit duhet te rrise konsumin ne imbiljare (qe besoj e ke per pasurite e patundshme, aka shtepite). Nese do te punoje aty ky pretendon, duhet ta dish qe blerja e shtepise nuk hyn tek zeri i konsumit privat (ze perberes i GDP), te keshilloj te konsultosh metodologjite perkatese.

   Ne nje vend ku shitjet e shtepive kane rene ne menyre drastike, ulja e normes baze te interesit nuk con ne fllusken e shtepive, mos u bej kaq naiv. Njerezit kane ulur konsumin sipas Bankes se Shqiperise, qe do te thote njerezit konsumojne me pak per USHQIME dhe produkte te tjera baze (e konfirmuar edhe nga norma e ulet e inflacionit dhe renia e importeve pjesen me te madhe te se cilave e zene ushqimet). Pra kur njerezit nuk konsumojne me per ushqime, ti mendon se po te kene para me teper (nga ulja e normes se interesit) do te blejne shtepi? Vertet e mendon kete? Ta kam shkruar, teoria eshte teori, praktika eshte praktike. Duhen shume ulje qe njerezit te rrisin konsumin privat dhe pasi te rifitojne sigurine e te ardhurave, te investojne ne pasuri te patundshme.

   Sa per ripopullimin, ti antikomunisti po na sjell ketu tezat komuniste qe merrnin jugoret e i conin ne malesite e veriut per te populluar Shqiperine. C’i ke keto more? Po hajde pra ti shko financiar ne bashkine e Hasit dhe jep kontributin tend!

   Respekte,

 6. PRION says:

  Nuk e di pse Denis, por me kujton Blendi Fevziun ne menyren se si flet, Shqiptari tipik qe i di te gjitha. Kjo u pa edhe dje teksa shiste dengla me Ambasadorin Amerikan. Konsumi nuk lidhet me imobiljaret? Ti as nuk e ke di cfare flet. Edhe kur erdhi Rudina Seseri, qe punon ne ajken financiare Amerikane, nuk lane gje pa i thane “ekspertat” Shqiptar, derisa i beri naften atij vendi, qe te gjithe mendojne se kane te drejte te flasin brockelleqe. Edhe nje here ti as nuk e ke idene se per cfare po flet. Pseudoperqendrimi i debatit tend vjen ngaqe je ti ai qe di dy tre gjera. Greenspani ska asnje lidhje me sistemin Amerikan, ai ne fakt e shkaterroi ate totalisht. Sistemi Amerikan eshte i bazuar ne konceptin se cdo gjenerate jeton me mire se tjetra, ky nuk eshte me realitet ekonomik. Shifrat nuk genjejne. Por qe te te shpjegoj une ty lidhjet me ekonomine e gjeneratat e planifikimin e ekonomise eshte e kote. Keshtu dhe kjo puna jote zotrote. Ne anglisht ka nje shprehje per njerez si puna juaj, “smartass”.

 7. Ben says:

  A keni nevojë për një kredi të shpejtë në normë të ulët interesi prej 3%? A keni faturat e papaguara? Ju keni qenë të refuzuar nga shumë banka? Ju duhet për të financuar biznesin tuaj ose për të zgjeruar biznesin tuaj? ose keni nevojë për një kredi personale për arsye personale? Ne jemi të përkushtuar për të zgjidhur të gjitha problemet tuaja financiare. Na kontaktoni përmes emailit: financeloanlimited2@gmail.com

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Array
(
  [0] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 7
      [name] => Ekonomia
      [slug] => ekonomia
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 7
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 3
      [count] => 5232
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 7
      [category_count] => 5232
      [category_description] => 
      [cat_name] => Ekonomia
      [category_nicename] => ekonomia
      [category_parent] => 3
    )

)
Top
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
X