Gjykata urdhëron sekuestrimin e pronave të Rezart Taçit | Gazeta Tema
 

Gjykata urdhëron sekuestrimin e pronave të Rezart Taçit

Postuar në: Aktualitet,Ekonomia |

taci1Rikthehen urdhrat për sekuestron e kompanive dhe të pasurive të Rezart Taçit.

Një vendim i marrë një javë më parë në Gjykatën e Tiranës ka vendosur sekuestrimin e aseteve të kompanive të tij për shkak të një kredie problematike të marrë prej Taçit në “Intesa San Paolo Bank” në vlerën e 4 milionë e 400 mijë eurove, raporton e përditshmja Dita.

Kjo nuk është e vetmja kredi problematike e këtij biznesmeni, ndërsa marrëdhënia e tij me bankat, kreditë e këqija dhe detyrimet e prapambetura ka shkuar gjithnjë paralel me ambicien e tij të madhe për tu bërë padroni i naftës në Shqipëri.

Sinjali i parë serioz për sekuestron e kompanive të Taçit erdhi në muajin gusht 2012 kur gjykata vendosi sekuestron e të gjitha aseteve të tij për shkak të një borxhi prej 75 milionë eurosh.  Ky borxh ishte marrë nga Taçi në vitin 2009 tek një bankë në Azerbajxhan me qëllim pagesën për privatizimin e kompanisë shtetërore “ARMO”.

28 Pergjigje per Gjykata urdhëron sekuestrimin e pronave të Rezart Taçit

 1. peculi dritan  --  22 Maj, 2013 në 11:32 am

  Po ky raggio dorò sikur do blinte malanni.bolonjen .dilte né mediat italiane dhe bente rolin e sheikut nga albanistani .tè dhjefsha reklamen qe ben né san siro .me ata pare sa fusha do kishe ber per femijet né shqiperi .nejse pune alla shqipetarce .thote im ate nami jashte e pordha brenda .ciao raggio d’ oro .

  Përgjigjjuni

 2. Çimi, shoku i Melaminit  --  22 Maj, 2013 në 11:38 am

  Aloooooooooo Çimi jam… ua te ka, ua te ka.
  Isha te shtunen per ne Vlore, e ndalova makinen per ta mbushur te nje nga karburantet e Tacit, ne rrugen Tirane-Durres, ishte bosh. Ndaloj tek i dyti bosh. Tek i treti bosh. E mbusha te Kastrati pastaj. Por per kuriozitet deri ne Vlore, karburantet e Tacit ishin ku me nga nje karrige, ku me me shenja qe nuk lejoheshe te futesh.
  Eh cna iku edhe Taci per … fiq…
  Aloooooooooo Çimi jam… ua ju kam, ua ju kam.

  Përgjigjjuni

  • Tunxhaji  --  22 Maj, 2013 në 1:39 pm

   ALO CIMI MAMURRASI JAM NUK ESHTE ME “UA TE KA” POR ME “UO TE KA LALI”…
   ALO CIMI MAMURRASI ISHA…..

   Përgjigjjuni

 3. Vate Perlesh  --  22 Maj, 2013 në 11:40 am

  Hej bac ta boft zoti hallall e cove per lesh dhe kete qe duket se doli nga udha e zotit. Po te me dale endrra qe pash dje o bacalok ben mire ta mbyllesh me kaq karrieren tende dhe te hash ate pension si Nano. Ik dhe hapi rrugen Edit qe pas 23 qershorit te bashkohet me Topin qe te marrin persier fatin e ketij vendi dhe te qetsojne shpirtet e ndezura te shqiptarve. Na e degjo fjalen o Zot i Madh, amin!

  Përgjigjjuni

 4. kadeti bigler  --  22 Maj, 2013 në 12:15 pm

  Bizesmen i deshtuar miku i berishes dhe i liris ka nje vit pa paguar ky bastard e mori rafinerin e ballshit ne menyr mafioze i mbeshtetur nga klani berisha dhe genjeshtra e tij e madhe se do invesonte reth njeqind e peziet milion dollar doli bllof vuafsh per buken e gojes ore qen i ndyr

  Përgjigjjuni

  • andi  --  22 Maj, 2013 në 8:17 pm

   Rrezik ziu mendoj se do bahej ma i pasuni ne Shqipni! Po ku te len Berisha me femite te bahesh i pare o Taci? Ajo firma kanadeze ti ka fute guret ne rrota o taci. Tu pat rrit mendja fort tuj u ba lepires i Lirijes, po Sala eshte xheloz e ta shkurton nafaken more zari.

   Përgjigjjuni

  • nobel  --  29 Maj, 2013 në 10:30 am

   NE zyrat e kompanise po mashtron.as qerane e zyrave nuk ka paguar madje mesuesit e shkolles Nobel jane te pakenaqur, as kredine me NBG nuk po e paguan.Duhet ti sekuestrojne gjithcka ketij njeriu.

   Përgjigjjuni

 5. Arjan  --  22 Maj, 2013 në 12:18 pm

  Familja Mafjoze e Shqiperise kerkon te fshehe vjedhjen dhe grabitjen qe u ka bere shqiptareve. Vini re se cilet jane biznesmene ose pseudobiznesmene ne Shqiperi te vendosur nga ata qe kane vjedhur dhe vjedhin cdo dite Shqiperine : kamariere, pjatalares ne austri apo vargu i monstrave nuk mbaron. Ka edhe nga ata ne Shqiperi qe dalin si fasade e Familjeve Mafjoze ne biznese te ngritura per te pastruar parate e vjedhura te shqiptareve nga Familjet Mafjoze dhe ka raste qe pseudobiznesmenet fasade hiqen edhe sikur jane kunder Familjeve Mafjoze per te kontrolluar cdo veprim qe behet kunder Familjeve Mafjoze, te cilat kerkojne miliona euro ne kembim te firmave qe i ve penicilina – spiuni kriminel i Sigurimit te shtetit ne sherbim te krimeve te diktatures.

  Gjitha pasurite e vjedhura dhe te grabitura popullit shqiptar nga Familjet Mafjoze duhet te konfiskohen e t’i kthehen popullit shqiptar e te rifilloje cdo gje nga e para prej vitit 1990, te kthehen pronat dhe kompesimet dhe te filloje konkurrenca e lire. Kurse llumi i ndyre Familjeve Mafjoze, i hajduteve dhe spiuneve te sigurimit ne sherbim te Familjeve Mafjoze perfshi ketu Familjen e Kokelopave qe kane vjedhur Floririn e Shqiptareve apo me radhe gjithe monstrat e ndyra pseudobiznesmeneve fasade te Familjeve Mafjoze, qe as ia kane idene se cfare do te thote biznes, duhet te perfundojne ne Burg te perjetshem nga gjyqi i popullit per vjedhjet e pasurise se popullit.

  Parate e marra ne banke zhduken prej Familjeve Mafjoze kur keto kapitullojne, ndersa pseudobiznesmenet fasade i fusin edhe ne burg, sepse si funderrina dhe mish per top i kane perdorur deri me sot mafjozet, dhe me pas monstrat e familjes se penicilines apo kokelopes ikin jashte vendit. Por mos harrojne se gjurmet e grabitjeve dhe krimeve te tyre jane kudo dhe ndeshkimi me burgim te perjetshem dhe ne qelite ku futen Hysen Shoshorin eshte shume afer dhe do te ndodhe shume shpejt nga gjykimi i gjithe popullit shqiptar.

  Përgjigjjuni

 6. iliri  --  22 Maj, 2013 në 1:14 pm

  ne litar .atje e ka venin ky horr.rrofte sala qe na solli lirine .

  Përgjigjjuni

  • shpatar  --  22 Maj, 2013 në 5:56 pm

   O Ilir. Mos u gezo parakohe.Ja di historine Tacit.Eshte kasaforta ku Saliu fut e nxjerr sa here ka nevoje per verdhushka .Ndoshta ka shkuar Saliu te mari para per fushaten dhe i ka dale dora bosh .Nje telefonate e Saliut dhe Tacit nuk i dihet halli se ku do perfundoje .Me nje gure vret dy zogje.

   Përgjigjjuni

 7. ZERO TOLERANCE KODOSHEVE.  --  22 Maj, 2013 në 1:27 pm

  SINJAL MBARESIJE.

  Kete pune gjykta ta vazhdoje me te gjithe kodoshet qe kane vjedhur pasurite e shqiptareve,qe nga femijet e sali sulltanit.

  Përgjigjjuni

 8. banija01  --  22 Maj, 2013 në 1:32 pm

  Alooo Çimi…shoku i Melaminit…

  Ne nje shkrime te disa diteve me pare te isha lutur te me jipje telefonin e Melaminit,po ti me sa shohe u bere xheloz se mos me bente mua shok,prandaj nuk ma jep.

  E doja telefonin thjesht se e di qe Melamini e ke mik Meron dhe ti lutej qe te na nxirte Merua ca te dhena per Rezart Taçin se ka me bollek per te.

  Merua e di sa dhemb e dhemballe ke Rezi dhe do ishte me interes te dinim edhe ne ndonjegje.

  Aloooo Çimi…. te thash mos u bej xheloz, Melamini eshte nga ata qe thone : mikun e ri zere ,po te vjetrin mos e haro.

  Përgjigjjuni

  • Çimi, shoku i Melaminit  --  23 Maj, 2013 në 9:18 am

   Alooooooo Çimi jam… banija
   Jo mo burre (me mbarese femerore ne fund te emrit – a)
   Merre numrin e Melaminit 0672000410
   Mos thuaj qe nuk ta dhashe.
   Alooooooo Çimi isha… banija

   Përgjigjjuni

 9. Leonardo  --  22 Maj, 2013 në 1:48 pm

  Dhe do bëjnë shmë mirë të gjithë ata që kanë vjedhur duhet tu miret pasuria dhe më jo këtijë palaços

  Përgjigjjuni

 10. mitro  --  22 Maj, 2013 në 2:59 pm

  Ky “biznesmen”duhet t’i paguaje shtetit shqiptar sigurimin e ofertes per tenderin e Albpetrolit ose te shkoje pas hekurave.Ai genjeu se e kishte derdhur ne nje banke amerikane garancine e ofertes keshtu qe qeverise se neserme i lind e drejta t’ja sekuestroje pasurite ketij felliqesire deri sa te derdhe 80 milion euro ne buxhetin e shtetit.

  Përgjigjjuni

 11. luli  --  22 Maj, 2013 në 3:09 pm

  MERRENI ME SHTRUAR O SHOKE kush do ti beje keto arrestime qe thoni ju???
  Ky zdapi qe i ka mbushur breket akoma pa fituar.Ai qe ben gjera te tilla
  nuk shoqerohet me KOKEDHINE dhe me ILIR FLORIRIN. E dshumta qe do beje
  qe pronat e TACIT do ja jape ndonje KACIT qe ta coje thesin tek PS.
  Per shumicen e popullit nuk ka asgje te mire ne horizont.Kjo fushate eshte nje lufte e eger klanesh per pushtetin dhe parate; pasurite qe ai siguron ne nje vend te korruptuar dhe te prapambetur si Shqiperia.
  Rilindja e vertete do vije atehere kur te ndryshoje mentaliteti aktual qe
  nje tip si TACI qe nga emigrant u be dikush qe donte te blente nje klub
  futbolli e quan burre te zotin dhe jo HAJDUT SIC ESHTE VERTET.Qe te ndodhi kjo duhen edhe nja tridhjete vjet mendoj une.Deri atehere do vuajme ca.KURAJO PER FUSHATEN.

  Përgjigjjuni

 12. Teta  --  22 Maj, 2013 në 3:23 pm

  Filloi ti shemben themelet piramides se familjes.Ky duhet te jete presion i qeverise per Tacin pasi fushata kerkon shume leke dhe thesari eshte bosh, si edhe nje sinjal per te tjeret qe po nuk u rreshtuan i cojne gjykatat per faliment dhe sekuestro.Me vjen keq qe dikush e merr per perkushtim te drejtesise, por eshte e kunderta.

  Përgjigjjuni

 13. Renaldo Bregu  --  22 Maj, 2013 në 5:51 pm

  Na i thuaj nr. e Vendimit, daten etc nga Vendimi i Gjykates!

  Përgjigjjuni

  • tani  --  29 Maj, 2013 në 10:20 am

   Ka filluar taci te heqi menaxheret e pikave me nje fjale goje, ky nje i apskrupullt dhe aventurjer.Mesa duket thesi u mbush, madje ne rafineri as drejtorit nuk po i jep rrogen.

   Përgjigjjuni

 14. elio  --  22 Maj, 2013 në 8:02 pm

  po cfare vendimi mo ka marre gjykata e sales hade popull hajde ky eshte hajdin rezarti qe del duke treguar perralla neper itali jo do blej bolonje e do blej shqiperin hade rezardi i sudes hajde

  Përgjigjjuni

 15. agume  --  29 Maj, 2013 në 10:12 am

  Ky eshte piramide e gjalle dhe rrogat nuk i ka dhene puntoreve.Qeveria duhet ta fusi ne burg per mashtrim kete njeri te paskrupullt dhe te paafte.

  Përgjigjjuni

 16. jkorcari  --  29 Maj, 2013 në 10:14 am

  Ky nuk i ka dhene rrogen njerezve dhe fshihet tek zyrat e kompanise si mi.Nje njeri qe po fillon perseri te mendoje per pislleqe.Po e falimenton dhe banken kredins.Ky vazhdon me mashtrime.Shume fallsifikime ka bere ky neper dokumenta me shume se askush ndja eshte per ne prokururi dhe te marre denime ky far Taci.

  Përgjigjjuni

 17. bld  --  29 Maj, 2013 në 10:16 am

  e perzune dhe nga rafineria e naftes kur erdhi me gramoz tacion dhe irgen selfon dy servilet e vet se erdhi si i forte dhe iku si leshko nga rafineria e ballshit qe e perdhosi ky njeri ndaj shtetit ti kthehet sa me shpejt dhe rafineria e ballshit dhe e fierit dhe mos i lihet ne dore me kondrabandisteve te felliqur

  Përgjigjjuni

 18. merita  --  29 Maj, 2013 në 10:18 am

  Sa me shpejt te largohen nga kompania e ketij mafjozi aq me m ire eshte per njerezit pasi shume pislliqe per te gjetur para po mendon ne koke ky njeri.Vetem per te gjetur para dhe per te bere gropa te zeza po mendon.

  Përgjigjjuni

 19. ermali  --  29 Maj, 2013 në 10:23 am

  Taci vetem me gjera jo normale po i shtyn ditet e fundit ne kompani duke menduar se si te krijoje nje tjeter piramide ndaj shteti duhet seriozisht te mendoje per mbylljen e kesaj piramide.

  Përgjigjjuni

 20. tani  --  29 Maj, 2013 në 10:25 am

  Nje njeri si taci qe vetem mashtrimin e ka epiqendren e vet duhet te vihet ne shinjester nga shteti.Donte te privatizonte dhe albpetrolin si armo por shteti duhet urgjentisht tja heqi nga dora se sic thote tek zyrat e kompanise do ta shes kompanine se mashtrova per ta marre dhe per ta shitur me pas.Nje mashtrues ordiner ky.

  Përgjigjjuni

 21. i du  --  29 Maj, 2013 në 10:28 am

  ky njeri mashtroi dhe banken NBG me kredine e shkolles NOBEL por dhe banken Societe General per kredine qe nuk po e kthen.Tek sholla nobel as mesuesit nuk po i paguan.Duhet ti sekuestrohet gjithcka sa me pare dhe te marre denim per mashtrim ky.

  Përgjigjjuni

 22. mnushi  --  29 Maj, 2013 në 10:32 am

  As tek televizioni Al Screen nuk po paguan rrogat ky mashtrues.Piramdida e tij po shtrihet kudo.Behet puna me Anika Tacin.Vetem familja eshte e afte per te.

  Përgjigjjuni

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *