#NdihmoniAnxhelen/ Jepni edhe ju kontributin tuaj sado të vogël per ti rithyer buzëqeshjen /Anxhela Nocka. Kliko Ketu
mbyllet per 10 sekonda ose kliko X

“Ushtria po punon për kompani private”/ Gjeneralët akuzojnë Imamin: Ke politizuar Forcat e Armatosura

Abaz Lleshi

Abaz Lleshi

Tre gjeneralët e shkarkuar në mënyrë të beftë nga presidenti Bujar Nishani, dolën në një konferencë për shtyp, ku theksuar se shkarkimi i tyre ishte i paligjshëm.

Gjeneralët Sandër Lleshi, Dhori Spirollari dhe Abaz Lleshi thanë se shkarkimi i tyre u bë në mënyrë të fshehtë dhe nuk është mbështetur në ligjin për gradat.

“Dekretet e Presidentit për lirimin nga detyra kanë mospërputhje ligjore dhe janë dërguar në rrugë postare. Presidenti ka injoruar ligjin pasi dekretet e tij janë publikuar me vonesë. Heshtja nuk i shërben askujt, ata që kanë bërë këtë të japin një shpjegim. I bëjmë thirrje presidentit të na citojë nenin ku është mbështetur për shkarkimin tonë”, janë shprehur tre gjeneralët.

Të tre gjeneralët kanë deklaruar se do të bëjnë publike prova që tregojnë keqpërdorimin e ushtrisë nga ana e ministrit të Mbrojtjes, Arben Imami.

Abaz Lleshi i kërkoi presidentit që të tregojë se ku është mbështetur për të bërë shkarkimin e tyre.

Ai ka hedhur dyshime për përdorim të Forcave të Armatosura për të kryer punë që nuk u përkasin.

Lleshi ka folur edhe për gazetën Shqip, e cila thekson se ushtria po përdoret nga kompanitë private në Shqipëri.

Lleshi thotë për Shqip se do bëjë publike faktet shumë shpejt, ndërsa shton se ushtria është përdorur politikisht.

“Me keqardhje mund të them, që me këtë dekret, nga Presidenti nuk janë parë vlerat e mia si gjeneral, por është marrë vetëm fakti që unë nuk jam i politizuar. Më vjen keq, sinqerisht, për Forcat e Armatosura se ku po shkojnë me veprime të tilla! Kur këto bëhen me gjeneralët, ç’mund të mendojnë të tjerët?! Pra, mund të them në përfundim se një ushtri e politizuar nuk mundet që të jetë një ushtri e NATO-s. Nuk duhet të ketë politikë në ushtri,” tha Lleshi.

Ndërsa Spirollari hedh dyshime për përdorimin e ushtrisë për fushatën zgjedhore./ep

53 komente në ““Ushtria po punon për kompani private”/ Gjeneralët akuzojnë Imamin: Ke politizuar Forcat e Armatosura”

 1. nuk harroj says:

  Mos!Thua edhe kjo te kete ngjare?Imam ballajdia te kete politizuar forcat e armatosura?Aman ju te temas fshiheni se e lexon sala dhe e dini ju ce pret imamin?E dini?

  1. e/ says:

   Imami po shkaterron gjithcka ka mbetur nga krenaria kombetare duke shitur gjithcka miqve dhe myshterinjve te familjes Berisha. Per kete arsye Argita dhe Zeni po ndertojne prona e vila ne cdo cep te Shqiperise, nderkohe qe ushtaret as nuk i ushqejne dot me. Une them ta shporrim sa me pare Imamin dhe Saliun ne 23 qershor!

   1. stela says:

    A nuk eshte turp per gjithe ata qe i kane dedikuar jeten ushtrise qe zevendesohen e hidhen poshte sikur te ishin rrecka te vjetra? Dhe e gjitha sepse Imami do te sillet si beu i rradhes me ushtrine!

    1. igli says:

     Me kujtohet kur ne shqiptaret krenoheshim me vetesakrificen e ushtarakeve tane, qe i qendruan besnike vendit pavaresisht momentit te veshtire qe ka kaluar Shqiperia ne 91 dhe 97. Tani Saliu per perpiqet ti vere flaken gjithckaje qe i ka mbijetuar shkaterrimit qe ka sjelle ai ne 22 vitet e fundit. Poshte ky burre i poshter!

     1. adelina says:

      SIgurisht qe Imami po e shkaterron ushtrine. Ate po bejne te gjithe ministrat e PD kudo qe jane. Vjedhin e plackisin se e dine qe u ka ardhur fundi. Ne 23 qershor ua kemi lene daten. Aty ua tregojme ne!

      1. bashke te gjithe says:

       Shqiperia ka nevoje per nje fillim te ri. Ka nevoje per Rilindje qe te mos harroje gjithcka qe ka te beje me shtetin dhe te merret vec me pushtetin. Ne 23 qershor ne duhet te bashkojme votat me Edi Ramen dhe vizionin e tij per Rilindje. Duhet te frenojme rrenimin e gjithckaje!

       1. alban says:

        Nje turp shume i madh ky qe po ben Saliu duke perdorur ushtrine ne funksion te fushates elektorale. Nje veprim komplet ne kundershtim me ligjin.

      2. klodi says:

       Arben Imami eshte nje fytyre e peshtire qe i lepihet gjithe kohes Saliut, nderkohe qe vjedh me te dyja duart. Sot me shume se kurre shqiptaret kane nevoje te bashkohen per ti dhene vetes dhe vendit nje shans per te rilindur!

      3. doni says:

       Si politizuar ushtrine??? Pse nuk ia thoni tamam, qe e ka shkaterruar ushtrine dhe gjithcka ka patur nen varesi. Qelbesira!

     2. pashuku says:

      Nuk ka me vend per kete shkaterrim qe po i behet gjithckaje.
      Keta duhen ndaluar me cdo kusht, ndryshe vendi merr fund.
      Per te mos u kthyer te gjithe ne emigrante te deshperuar qe kerkojne dyerve te Europes ate qe nuk munden ta marrin kurre ne vendin e tyre, dua tju ftoj te bashkohemi me Ramen dhe te largojme kete regjim matrapaz nje here e mire!

     3. vllai says:

      Shqiperise nuk i duhen me pushte si Imami, por burra si Edi Rama. Saliu bredh e fshihet pas antiplumbit, po shkaterrimi duket gjithandej. Ne 23 qershor ne do ta heqim Saliun dhe do zgjedhim Ramen!

    2. elona says:

     ushtria nuk duhet perdorur per fushate por duhet te tregoje sinqerisht qe ka dinjitet dhe esht epjese e natos dhe jo pjese e kulisave te saliut dhe masakralliqeve qe ben ai per fushate

    3. arber says:

     sali ke shakterruar perfundimisht demokracine e vendit dh enuk po len shqiptaret t ejene t endershme dhe te punojne ndershem ne te gjithe sektoret e administrates publike ndaj stop me ekto marrzir

    4. Ish ushtaraku says:

     Stela ke te drejte qe thua eshte turp qe te trajtohen si lecka njerez me pozite,por duhet te dish qe keta gjenerale asnjehere nuk e kane ngritur zerin per hallet e oficereve dhe n/oficereve te thjeshte dhe i kane liruar me urdherat e tyre ne kohen qe me shume se kurre kane patur nevoje te punonin per te siguruar ekzistencen e familjeve te tyre dhe pikerisht keta te tre dhe te tjere qe kane pozite akoma i kane trajtuar si lecka vartesit e tyre.Keshtu qe ate corbe qe gatuan per te tjeret e hengren vete.Saliu dhe Imami dihet kush jane ,por dhe keta deri dje hodhen vallen e tyre me servilizem dhe ne gare me njeri tjetrin qe ti shikonte Salia.Ketyre paraja nuk do t’ju mungoje ,se kane vene ca “dhjam”,do t’ju mungojne servilat,tribunat ,udhetimet jashteshtetit dhe ndonje cope tenderi.Tani perpiqen te bejne heroin por eshte vetem hipokrizi.E fundit fare nje ushtrie me 10-11 mije efektive nuk i duhen 8 gjenerale,per mendimin tim 1 eshte teper se gjysem nuk behet dot.Hajt Tung nga Ish Ushtaraku

   2. ergi says:

    vendi jone ka nje suhtri qe eshte antare e natos me te drejta te plota nderkohe qe ushtria sillet si amatore dhe e politizuar ne maksimum ne funksion te partise shtet

  2. albana says:

   trup qe saliu sillet keshtu me ushtrine dhe eka kthyer ne nje cete banditesh te ndryre qe nuke emer vesh i pari te dytin dhe esht epolitizuar ne maksimumin e mundeshem kjo ushtri e natos

  3. USHTRI VETEM XHAXHI KISHTE . TANI NUK KA VETEM HYZMEQJARE TE POLITIKES. USHTRI QE DEL PER FUSHATE POLITIKE KU KE PARE VETEM NE AFGANISTAN

  4. jemi says:

   ska ndonje per tu tall ketu kjo esht skandal!! gjasme jemi ne NATO praaa

   simbas ligjet ushtria si pjesë e NATO-s është e depolitizuar dhe aktivizohet sipas ligjeve në fuqi, vetëm në raste të fatkeqësive natyrore dhe emergjencave civile. berisha po e perdor per fushat per te ndertu rrug per te ber cte doj me ta!! ja pra kjo shqiperia ajo qe ne jemi fut ne NATO dhe nuk rrespekton asnje rregull!

  5. prej diktatori saliut cfar nuk pret says:

   po nuk mbeshtet ne asgje ore?? a e kupton ti qe saliu ka cdo gje ne dor dhe si ti doj qefi?? jemi ne nje diktatur anarshike ku ligjin e ben saliu! ka mobilizu me polic me ushtri me shik me cdo gje per zgjedhje !! po se di saliu qe se ka te gjat te bej cdo doj!! po padrejtesit e popullit do degjohen me 23 qershor!! cka saliu mos te ket merak se se kan te gjat ai dhe horrat e tij!!

  6. posht sali komunisti says:

   esht skandal te besht ushtin pron private ooo zot! cdo gje ka privatizu ky sali, edhe popullin e ka ber skllav te tij per ta shkaterru shqiperin e ka ber!! me 23 qershor do e shohesh ti sali se ca do behet me ty cke ti 😉

  7. Sali=Geddaf says:

   Ky eshte nje rast i mire per ta shkarkuar presidentin pas 23 qeshorit, per shkelje te kushtetutes, PS nuk duhet ta nenvlersoj kete fakte kur te vij ne pushtet, dhe te verifikoj perpudhshmerin kushtetuese per shkarkimin e 3 gjeneralve, nese eshte shkelur ligji presidenti duhet te shkarkohet.

 2. Vlonjati 12 says:

  Keta burra kane dhe s’kane te drejte. Kane te drejte se menyra se si lirohen nga detyra eshte banditeske, “made in Berisha”, por s’kane te drejte se tani qe u ra b.. ne uje denoncojne veprimet a/ligjore te nje fare ministri Imami.

 3. fidel says:

  Si te mbrojme pjeserisht voten.
  Nese dikush ju kercenon per voten ose kerkon tua bleje, mund te veproni keshtu:
  1) Nese u kerkojne qe te fotografoni fleten e votimit, beni nje foto me voten ne kuadratin qe ata duan.
  Pastaj vendosni kryqe edhe ne disa kuti te tjera. Keshtu vota juaj do te anullohet.
  2) Nese u japin nje flete te plotesuar e u kerkojne ate qe do te merrni ne vendin e votimit bosh. Perseri vendosni ne fleten qe u kane dhene disa kryqe ne disa kuti. Keshtu vota juaj do te anullohet, dhe i dergoni fleten bosh pucistave.

  Kush deshiron mund te shkruaje edhe dicka ne fleten e votimit. Psh. se cila parti e kercenoi apo e pagoi, dhe e detyroi qe te anullonte voten.

 4. Samiu says:

  Po te njeten gje bene edhe ne Gerdec….ku fituan miliarda dhe vrane njerez te pafajshem…

 5. Kendveshtrim tjeter says:

  Berisha po luan me ne shqiptaret me nje fakt te pakundershtushem.
  Kur dikush largohet nga detyra,nuk ka zera mbeshtetes per mbrojtjen e njerzve te demtuar padrejtesisht,por fatkeqsisht degjon, SA MIRE JA BENE !

  Kur shkarkimet jane antiligjore te gjithe njezeri duhet te mbeshtesim te demtuarit per rikthimin e tyre ne detyre,mos u beni bythleprsa dhe shpirzinje.

  Presidenti Nishani po qe se ka shkelur ligjin te kerkohet shkarkimi i tij ne Parlamentin e ardhshem,me 71 vota.

  Vetem ne kete menyre nuk do ti lejojme te privilegjuarit nga politika te sillen si bajraktare.

 6. hawk777 says:

  Dokumentacionin mund ta publikoni,por do benit mire te depozitonit dhe nje kallezim penal per te,ne menyre qe t’i behen dy(megjithe timen).Kjo mbase e ben te mendoje ndonjehere ne marrjen e veprimeve te kundraligjshme dhe jo thjesht te “telekomandohet”.Te japim te gjithe kontribut qe shteti ligjor te “zhvendoset” nga “rruga e elbasanit”, ne Institucionet perkatese…

 7. klaus says:

  Shkartkohen gjeneralet qe nuk i pergjigjen urdhrave te Imamit….ky sharlatan qe Berisha ka vene per minister te mrotjes, mbron vetem interesat e tij personale dheinteresat e familjes Berisha.

 8. arbenita says:

  Imami e ka vene ushtrin ne sherbim te kompanive private, ne sherbim te fushates elektorale, ne sherbim te interesave personale….vetem ne sherbim te popullit dhe qytetareve te zakonshem te ketij vendi nuk eshte ushtria dhe ministria e mbrojtjes.

 9. Bruxhes says:

  Forcat e armatosura jane sot me te politizuara se kurre…por mos u merzisni gjeneral te shkarkuar me vendim te fsheht dhe pa te drejte se eshte populli ai qe do ta shkarkoi Imamin dhe te gjithe qeerin me vote te fsheht me 23 Qershor.

 10. dea says:

  I siti municionet dhe perfitoi shuma marramendase, shkaterroi ushtrin dhe shkon e u flet fshatareve te Elbasanit per buqesin…ky eshte sharlatantizmi i bashkuar me plitikanin ne figuren e Imamit.

 11. aleks says:

  forcat e armatosura jane nje nga institucionet te cilat duhen te jene te depolitizuara dhe te perdoren ne mbrojtje te popullit ne raste emergjence dhe jo ne mbrojtje te partise ne pushtet por ashtu si te gjitha institucionet ligjore qe saliu ” i ka bere te vetat “. populli shqipetar do zgjedhje te ndershme dhe jo vota te imponuara.

 12. alban4eva says:

  po cfare prisnit nga S-halè dhia ju!! ku di S-haleja cfare eshte shteti, ushtria, institucionet shteterore.
  mos ia hidhni fajin Imam turkut, se ate e ka cuar S-halè ariu ne ate detyre. po nuk u hoq qafe kanceri i Shqiperise, S-halè shurre Berishovici, nuk ka te ardhme per kete vend te rrenuar..!!

 13. PATRIOT says:

  Nuk besoj se ministri Imami i ka bere ne koke te vet keto pune.Duhet te jete konsultuar me keshilltaret e tij patjeter. Se Imami ka keshilltar Alban Zenelin,nje yll i ri ne ngjitje.Tashme edhe si kandidat per deputet.Gojet e liga thone se eshte nje kriminel i regjur dhe nje injorant ekzemplar. Por zoti Imami dhe shafat e tij mendojne ndryshe.Ata mendojne se Ushtria shqiptare do jete me dinjitoze dhe ne duar me te sigurta me Alban Zeneli dhe Ylli Zylen. Sepse kane dhe prova te pacmueshme,ne sherbim te …regjimit,sidomos me 21 janar…..

  1. kapterri says:

   o patriot ky Alban Zeneli mos eshte i njejti person, qe ne vitin 2009 u zgjodh demokratikisht kryetar i federates se mundjes,pasi rrahen paq sekretarin Viron Bezhanin?

 14. PATRIOT says:

  …Imami ndjehet me komod ne shoqerine e Gaz Demit dhe Fahri Balliut sesa me Sander Lleshin!…

 15. fakedemocracy says:

  nuk e dija qe kishte edhe ushtri ne albanistan?kur shkova njehere ne keto 23vite vetem disa xhandare te zinj te piste shikova.
  kjo ushtria e albanistanit pse eshte ? se per lufte nuk ma merr mendja te kete bythe as me serbet as me greket.mos eshte loder e saliut per te mbajtur jeniceret nen skllaverim si i mban ka 22vjet.

 16. gjethi says:

  Kjo eshte lista e pjeseshme e ushtarakeve, qe Imami do i pushoje nga puna si komuniste!!
  Lisat eshte e sakte sepse, eshte marre nga kompjuteri i Cim Berishes drejtor 45 kilogramsh ne ministrine e Imam Ballajdise

  Kolonel Kujtim RUSTEMAJ
  2. Kolonel Baki BALA
  3. Kolonel Rraqi QARRI
  4. Kolonel Thimi HUDHRA
  5. Kolonel Astrit ALIA
  6. Kapiten i Rangut të I-rë Harrilla DAFA
  7. Kapiten i Rangut të I-rë Roland NASTO
  8. Kolonel Ruzhdi RUSTEMI
  9. Kolonel Sina BUNGURI
  10. Kolonel Skënder KADIU
  11. Kolonele Suzana JAHOLLARI
  12. Kolonel
  Vait GOLIKJA
  13. Kolonel Zaim KUÇI
  14. Nënkolonel Zenun FERRO
  15. N/kolonel Agim PRIFTI
  16. N/kolonel Besnik KRAJA
  17. N/kolonel Gjok LLESHI
  18. N/kolonel Isuf KARAJ
  19. N/kolonel Kastriot GOXHABELLI
  20. N/kolonel Alfred DISHA
  21. N/kolonel Bardhyl BUSHATI
  22. N/kolonel Benart ZOTAJ
  23. N/kolonel Haziz ALLGJATA
  24. N/kolonel Kujtim ZYFI
  25. N/kolonel Naim DANAJ
  26. N/kolonel Pëllumb ASLLANAJ
  27. N/kolonel Pëllumb SHEHU
  28. N/kolonel Roland LLAZARI
  29. N/kolonel Spiro PANGO
  30. N/kolonel Adriatik META
  31. N/kolonel Agim LLESHI
  32. N/kolonel Agustin ÇOKU
  33. N/kolonel Avdyl MEÇAJ
  34. N/k
  olonel Bashkim BALLA
  35. N/kolonel Behar SALILLARI
  36. Kapiten i Rangut të II-të Bekim GODAJ
  37. N/kolonel Engjëll BEGAJ
  38. Kapiten i Rangut të II-të Fatmir HOXHAJ
  39. N/kolonel Fatos ALIAJ
  40. N/kolonel Flamur
  HOXHA
  41. N/kolonel Florenc DYRMISHI
  42. N/kolonel Gëzim MYRTAJ
  43. N/koloneI Gëzim BEQIRI
  44. N/kolonel Gëzim BAZE
  45. Kapiten i Rangut të II-të Gjergji
  KOÇO
  46. N/kolonel Gjet BUSHI
  47. N/kolonel Hamdi CARA
  48. N/kolonel Hekuran RRAPI
  49. N/kolonel Hysni MIFTARI
  50. N/kolonel Ilir PRIFTI
  51. N/kolonel
  Ymer GALLUSHI
  52. N/kolonel Kadri DAUTI
  53. N/kolonel Kanan IMAJ
  54. N/kolonel Kujtim LIKA
  55. N/kolonel Mark MARKU
  56. N/kolonel Mehmet MARINI
  57. N/kolonel Mehmet HAMDI
  58. N/kolonel Nezir MARKU
  59. N/kolonel Nevruz HOXHA
  60. N/kolonel Pëllumb BAJRAKTARI
  61. N/kolonel Perlat ARAPI
  62. N/kolonel Përparim AKULLI
  63. N/kolonel Qemal LLAPI
  64. N/kolonel Rakip SADIKAJ
  65. N/kolonel Sabri VUÇAJ
  66. N/kolonel Sami CENAJ
  67. N/kolonel Shaban HYSA
  68. N/kolonel Shahan HAXHIU
  69. N/kolonel Thanas KULEÇI
  70. N/kolonel Vlash LEKA
  71. N/kolonel Xhelal LAÇI
  72. N/kolonel Xhelil PËRZHILLA
  73. N/kolonel Xhevdet BAÇE
  74. N/kolonel Zarif BIBA
  75. Major Ahmet PALLUQI
  76. Major Ardian VRESHTAZI
  77. Major Esat DOMI
  78. Major Ferdinand ZIU
  79. Major Leonard TROKTHI
  80. Major Lulëzim SEFAJ
  81. Major Petrit SINANI
  82. Majore Shahe MUHAMETAJ
  83. Major Sokol MALAJ
  84. Major Zaim ÇAUSHI
  85. Major Ahmet ROÇI
  86. Major Ahmet PROGRI
  87. Major Albert SHAMETI
  88. Major Aleksandër ÇALA
  89. Major Bardhyl GOSNISHTI
  90. Major Arben ZYFI
  91. Major Gëzim SELIMI
  92. Major Hasan BASHA
  93. Major Maliq KULLOLLI
  94. Major Nexhat FETA
  95. Major Qemal NISLLAJ
  96. Major Rasim ELEZAJ
  97. Major Rasim SMAKAJ
  98. Major Robert LASKA
  99. Majore
  Valdete PUNAVIA
  100. Major Vendiqar HAZIZAJ
  101. Major Xhevit BOKÇIU
  102. Major Adriana ÇELMETA
  103. Major Adriatik CANI
  104. Major Agim HARIZI
  105. Major Ahmet MURATI
  106. Kap
  itene e Rangut III Albina LAJLAJ
  107. Major Anastas KUTA
  108. Major Astrit BEGAJ
  109. Major Bedri
  TAHIRAJ
  110. Major Besnik GËRDECI
  111. Major Bujar AHMETI
  112. Major Bujar MURRIZI
  113. Major Bujar LAMÇAJ
  114. Major Diana BREGU
  115. Major Elma RAMA
  116.Major Enver RANE
  117. Major Halit HYSNELI
  118. Major Haziz CELAMI
  119. Major Hekuran IBRAHIMI
  120. Major Ibrahim BERAJ
  121. Major Ilmi KULLAFI
  122. Major Janaq VELO
  123. Major Kadri METRA
  124. Major Kujtim DODA
  125. Major Luljeta ÇIPI
  126. Major Mustafa METAJ
  127. Major Nazmi SHEHI
  128. Major Nikoll TUSHI
  129. Major Përparim SHTËPANI
  130. Major Qerim HOSHI
  131. Major Ramazan ALIDINI
  132. Major Ramiz HAXHIU
  133. Major Shyqyri HALILI
  134. Major Xhevit MUL

  1. Punetori says:

   Sa e turpshme, po i shet gjeneral Leshi ushtaret e tij sic e shiti ate Rama pasi e shtrydhi mire e mire…Asnjeri nga ata nuk eshte betuar se do ti sherbej mostres Sander Leshit por eshte betuar se do t’i sherbej vendit te tij dhe s’ka asnje logjike ti tremben ketyre provokimeve tuaja anadollake! thoini gjeneraleve te mbaruar ta nxjerrin gjith databas-in e punes se tyre te ndyre se vec veten do trembin!

 17. Atdhetari.usa says:

  Dikur kamikazet e sales i thyen dhembet imanit, dhe Imani KRIMINEL E ZINTE DHE DHE KRIMINEL E LINTE NGA GOJA SALI BERISHEN. Mbasi gelltiti nje luge corbe nga ajo e sales, jo vetem qe lepiu, ate qe kish nxjer nga goja, por esht gati ti haje edhe m…n sali kriminelit vetem e vetem ta lere deputet e minister mbrojtje. Ky i ahtuquajtur artist pa vlere, edhe pse dores i thot kembe e kembes dore, mjafton te zbatoj urdherat e saliut, pase shkelen ligjet, pse ushtria nga e depolitizuar esht kethyer ne vegel qore e saliut dhe punon per kompanit private te saliut se keshtu ndahen parat dhe mer nam te mire ne opinjon PDdhe kriminel saliu. Ju lumte gjeneraleve qe po denancojne pislleqet e Imanit qe e perdor ushtrine dhe pronat e saj, sikur tja kish lene i jati i tij dhe Ram Berisha.

  1. Ushtaraku says:

   Sa shume e keni politizuar shkarkimin e ketyre te vetquajturve Gjeneral te ndershem,cilido ushtarak karriere ka nje fillim ka edhe nje fund,sjane te perjetshem, por keta te ndershmit me pare te flasin pak per bemat e tyre dhe perse po qajne tani qe iken: Sepse e duan Shqiperine apo ushtrine me shume se veten?? Po ta donin mos kishin punuar 8 vjet te “inkriminuar”, apo po qajne per miqte e tyre furnitor qe sdo ti lepihen me sic ju lepine keta deri me sot Arben Imamit. Nje Ushtarak ne kapele nuk i takon te bej politik dhe te nxijne gazetat duke politizuar dhe shkaterruar imazhin e Forcave te Armatosura, Arben Imami zoterinj Gjeneral ka me shume se 30 vitet tuaja qe i sherben politikes dhe do vazhdoj te ket nje karrier te ndritur kurse ju te tre nuk ditet asnjeher ti sherbesh ushtrise vetem interesave tuaja personale dhe prandaj ju hoqen. Jeni te pabese sepse kur ishit Komandant ju pelqente kjo krenari dhe kjo ushtri tani dolet te paqarte dhe te pa kenaqur nga e gjith Forca e Armatosur. E keni merituar plotesisht kete shkarkim. Nuk presim ndonje miresi nga ju se s’keni ditur kurre ti sherbeni idealit te ushtrakeve te vertet!

   1. Analisti 2 says:

    Shume mire bene qe mbron Imamin,por problemi eshte se ti nuk di se c’fare behet ne ushtri,duket se je ndonje nga ata drejtor pa vartes qe te eshte prishur qetesia.Vertete Imami ka 23 vjete ne politik pikerisht per kete ati nuk i falet te beje keto gabime foshnjarake .Vetem nje politikan pa pervoje mund te largoj brenda nje mandati 70 perqind te gjeneraleve,me dhjetra ushtarak te tjere te gradave me te ulta.Eshte i vetmi qe nuk ka bere asgje per ushtaraket ,nuk ka pergatitur asnje akte ligjor,asnje vendim per permiresimin e jetes se ushtarakeve.Gjeneralet ,kolonelet dhe ushtaraket e tjere nuk duhet te kushtezohen nga deshira dhe humori i zotit Imami por ne baze te punes se tyre arritjeve.Te gjithe ju civilet qe keni ardhur ne ushtri duhet te mesoni se qe te punoni aty duhet te keni nje kualifikim te caktuar,te merrni grada ekuivalente,jo drejtor me nje vit pune,jo drejtor i pergjithshem me diplome te blere.Usharaket shqiptare jane shume me te kualifikuar se civilet,shikoni cv e tyre.Mbi shpatullat e ushatakeve te Shtabit te pergjithshem dhe te forcave qendron nje numur i madh civilash qe vetem perfitojne.Ushtaraket duhet te tregohen me te prere bolle me respekte per ata qe nuk kane respekt,resekt vetem per ligjin.JU uroj dhe ju suksese por jo duke u servilosur,provoje te sakrifikosh si ushtaraket ne misione ,por dhe duke mesuar dhe shkelqyer ne akademit e perendimit

 18. anonim says:

  Keto qe denonconi tani nuk i dinit para shkarkimit ???????

 19. xhemaj xhemali says:

  Ne kete fushate elektorale nga Imambajalldi Salistani po behen e do behen shume shkelje ne perdorimin e ushtrse e te mjeteve e saj ne kundershtim me ligjet. I menencur bajalldia, nje rruge e dy pune=heq kuadrot me integritet dhe ne vend te tyre vendos sherbetoret besnike te partise. Aferim zoti “gjeneral” Imami, kete radhe u tregove vegjilent ndaj “armiqve te partise” dhe e ruajte Salistanin se ne vitin 1997… me mitrolozin tend ne gjoks desh na fike deren….!!!!!!!!

 20. SKENDER BEU I VJETER says:

  NISHANI KA MARE NE NISHAN GJENERALET PER TE VENDOSUR GJENERALE PARTIAKE,SEPSE DIHET QE PO HUMBI ZGJEDHJET PD NISHANI DO QE USHTRIA TE PERDORET KUNDER POPULLIT PASI TI NDRYSHOJNE REZULTATET NE TAVOLINE DHE TE BEJE PUC KUNDER DEMOKRACISE.PUCIST NE KOHEN E ENVERIT,PUCIST KUNDER NDRYSHIMEVE DEMOKRATIKE ME BUSTIN E ENVERIT NE SUP,PUCIST DHE NE KOHEN E ROTACIONIT TE PUSHTETIT PER RILINDJEN E DEMOKRACISE DHE SHQIPERISE.KY ESHTE PRESIDENTI ANDIKAPAT NISHANI PA NAM DHE NISHAN.

 21. Jevgjiti says:

  Ore po se kuptojme se cfar Gjeneralesh jeni ju? me falni po e di se cdo te thote te shkarkosh Gjeneralet e Ushtrise se nje vendi? Dhe pale kur e mendon qe ke te shkarkon nje MUT minister me profesion aktor dhe nje BAJG president me profesion kapterr ushtrie,kjo eshte per te vene kujen me oioioi.Te me falin Gjeneralet se une nuk i mesoj dot ata por dua tu them se jo tre po nje Gjeneral ka borxh ti bej PUC USHTARAK ketij PLERE ministri por dhe vet qeverise.E pranojme qe ne kohen Enverit si dilje dot atij si kundershtar se te fluturonte koka ashtu sic dhe ju fluturoi pucistave te ushtrise seviteve 1974 e me pas,packa se te shkretet as kishin nder mend ndonje puc,sic dhe u akuzuan.Kjo tregon te nderuar zoterinj Gjeneral se ju,pa ju fyer,me duket se flini gjume.Si pjese e forcave te NATOs qe eshte dhe Shqiperia,packa se me kete ushtri qe e ka katandisur ne kete derexhe ky minister,se mos e kan ndritur dhe te tjeret para ketij,kaq kollaj u bekerka shkarkimi i gjeneraleve? a thua se i morren nga rruga e i punesuan pardje e sot i shkarkojn.

 22. mirel says:

  Zoterinj gjenerale keni te drejte, por jeni kujtuar paksa vone.
  demi ne ushtri eshte dhe me i madh nga sa thoni ju, dhe nuk ka te beje aspak me karrieren tuaj personale dhe me lirimin tuaj nga detyra
  Ka te beje me shkaterrimin e plote te ushtrise shqiptare, materialisht dhe fizikisht. ka te beje me venien ne sherbim te politikes jo vetem tani ne kohene Berishes, por dhe me pare.
  Tani dolen gjeneralet te bejne proteste, tani qe po ndryshon rrjedha e pushtetit, tani dalin dhe bejne heroin
  Juve jo vetem Imami,po kushdo matuf do ju kishte perdorur zi rrecke se ashtu e katandiset veten dhe figuren e ushtarakut, ne sherbetore dhe servile te ministrave idiote dhe maskarenj.
  Jeni bere me keq nga laviret e semaforit, ashtu ju kane shkelur te gjithe ministrat capacule qe jane ulur ne karrigen ne ministrit.
  Juve, me pushke ne dore jeni treguar te denje vetem per gaveten.
  Ju kane zhburreruar si shurake dhe jo si gjenerale.
  Mire e thote ish ushtaraku me siper, pasi e katandiset ushtrine me 10000 efektive, doni te beheni te gjithe gjenerale.
  Secili per vete, dhe sa per ushtaraket e thjeshte dhe oficerat, si te shikosh tablote e mjerimit.
  Dhe te turpit.

 23. burreli says:

  Me ty zoti Abaz Lleshi kam pasur rastin te punoj ne divizionin e burrelit te njoh ne detaje.Arben Imami eshte hajdut dhe kriminel por per ju eshte turp te dilni tani te thoni gjera qe ju i keni mbeshtetur.Ti mund te thuash qe ushtaraku duhet ti zbatoj urdherat gje per te cilen jam krejt dakort por kur i ke pare keto shkelje para 2vjetesh perse nuk keni reaguar ,por vetem kur te djegin postin fillon reagimi.Per mua ke qene nje servil dhe ne kohen e dylaver laçit dhe je shembulli i servilizmitTi duhet te tregosh se si i ke ndertuar ato shtepi dhe si e ke vendosur ate pasuri, qe per hire te se vertetes me rrognqe merrje ti apo nusja jote mesuese nuk mund te ja arrish.Te pakten mos u hiq si i persekutuar i Berishes.

 24. kompania says:

  Gjeneral Leshi qe pasi u lepive dhe mbushe xhepat po qurravitesh, te lutem me thuaj pak cfare patente ka ai Marjani jot qe merrte rrogen kot si shofer te kompania jone? une dhe shoket se kemi pare asnjeher por sigurisht qe ti dhe gjeneral Dhori qe e punesoi ja keni pare hajrin.

 25. kejsi says:

  ne shqiptaret kur na prishet interesi akuzojme te gjith,por eshte ajo fjlala sa me shum te vjedhesh aq me shum te pelqen te rrish dhe te vjedhesh, ke ushtarak qe nuk kan mer lek ushqimesh qe ne qeshor te vitit 2012 e der tani,sidomos brigata e mbeshtetjes rajonale ku ishin keta gjeneral qe nuk u kujtuan as njhere per vartsit e tyre,jo se vet kan pasur lek i ke te gjith me nga dy apartamente,pastaj daline flasin pa pik turpi

 26. Drejtesi says:

  Po ka dhe goj e flet zoti Abaz, se ushqimin e vet e ka ngren me kater luge, djetat i ka marre cdo muaj sikur ka ndertuar BrMR me thonj jo sikur e ka rrenuar cdo dite e me shume…Te shkojne te kerkojne te drejten dhe drejtesia i gjykofte me drejte se kurre te tre shkaterrimtaret e ushtrise shqiptare.

 27. Krushku says:

  Mesa di une ju Gjeneral Dhori dhe Abazi keni ber krushqi…njeri ka dhen vajzen dhe tjetri djalin ne pune, dhe asnjeri se ka pare punen e tyre dhe ata vet. Te dy i keni sherbyer me se miri interesave personal! Keni fytyre te kerkoni te drejta dhe dilni te indinjuar nga te mirat dhe sherbimet qe keni perfituar deri tani. Te tre faqezinje jeni!

  1. Analisti 2 says:

   Keni deshire te pergojoni kedo por jo te gjithe si ju zoteri e kane mendjen te punesohen vetem ne ushtri,ose te marrin bursa nga ushtria dhe te mos kthehen .Qe te mos merresh me thashetheme ngaterrohesh shume me qellim ose i porositur.Aq me keq.Qe te sqarohesh Dhori femijet e vete i ka ne shkollat me te mira ne shqiperi dhe ne gjermani dhe me rezultate shume te mira .Kane konkuruar dhe fituar dhe jo me nderhyrje si konkurset ne MM . Jane te tjere ata qe punesohen familjarisht ne ushtri gruan femijet,krushqit etj.Por edhe sikur ushateraku te ndihmoj ushtarakun mendoj se eshte vlere jo anti vlere.Provoje te punesosh femijet ne sektoret e tjere civil dhe do ta provosh.Ka ardhur koha qe per kedo te flitet hapur dhe jo nepermjet letrave anonime.Megjithe ate respekt per komentin.

 28. Analisti 1 says:

  Po moj shoqe PO, po si nuk qenka vlere te mos i japesh te drejten e punes atyre qe e meritojne dhe te vendosesh djalin e vajzen tende te shkelqyer, se ti harron qe per cdo prind femija e vet eshte me i shkelqyeri! Po ju jeni verbuar nga te mirat dhe tani qe po dilni vet ne skene mos prisni t’ju duartrokasim per merita, as tju falenderojme per ndershmeri dhe vlera se keto qe themi nuk jane pergojime por te verteta! Meqe s’ju ka ngelur gje tjeter dhe jeni pa pune tani mbushini gazetat se edhe ne famen qe po kerkoni do t’ju japim me vete! Respekt paç!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Array
(
  [0] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 3
      [name] => Aktualitet
      [slug] => aktualitet
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 3
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 82152
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 3
      [category_count] => 82152
      [category_description] => 
      [cat_name] => Aktualitet
      [category_nicename] => aktualitet
      [category_parent] => 0
    )

  [1] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 4
      [name] => Politika
      [slug] => politika
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 4
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 3
      [count] => 24845
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 4
      [category_count] => 24845
      [category_description] => 
      [cat_name] => Politika
      [category_nicename] => politika
      [category_parent] => 3
    )

)
Top
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
X