#NdihmoniAnxhelen/ Jepni edhe ju kontributin tuaj sado të vogël per ti rithyer buzëqeshjen /Anxhela Nocka. Kliko Ketu
mbyllet per 10 sekonda ose kliko X

FJALIMI i parë i Ramës si kryeministër, falenderime dhe urime Berishës: Do jem kryeshërbëtori juaj

25qershor Rama- fotoNga Edi Rama

Përpara një turme entuziaste, kryetari i PS, Edi Rama mbajti të parin fjalim si kryeministër. Gjeni më poshtë tekstin:

 

Sot, ju, populli i Shqipërisë, vendosët të ma ngarkoni mua dhe skuadrës sonë kombëtare të Rilindjes, së bashku dhe në mënyrë të pandarë me partnerët tanë strategjikë të LSI, këtë përgjegjësi kaq të madhe.

Ne e pranojmë përgjegjësinë me ndjenjën më të thellë të përuljes ndaj çdonjërit prej jush! Dhe për çdo ditë nga sot e tutje, ne do të jemi me ju dhe për ju deri kur kjo përgjegjësi madhore të jetë e jona.

Unë e di që siç thotë edhe Abraham Linkoln, asnjë qeveri në botë nuk mund t’i kënaqë të gjithë dhe për gjithë kohën, por për gjithë kohën që vjen, nuk do harroj që jeni ju që na vutë në krye të vendit.

Ju na besuat sepse ne nxorëm më të mirën nga vetja për të arritur deri këtu, një projekt ndryshimi për Shqipërinë, një aleancë të re për Shqipërinë evropiane, e cila provoi botërisht se ne dimë ta vëmë vendin mbi veten dhe mbi partinë.

Unë e dua këtë vend, prandaj dhe luftova kaq fort për të fituar. Zemra ime e di se çfarë mundësish të pafundme ka ky vend për të rilindur. Këto mundësi të pafundme, tani duhet t’i nxjerrim nga çdo thellësi e shpirtit e mendjes shqiptare për të bërë më të mirën me mundësinë që na u dha për të udhëhequr Shqipërinë.

Ne do të udhëheqim, por as unë, as ne të zgjedhurit për t’u drejtuar së bashku, nuk e sjellim vetëm Rilindjen që premtuam. Ndaj dua që ju, njerëzit e këtij vendi, të bëheni pjesë e skuadrës sonë të Rilindjes.

T’i ndajmë së bashku aspiratat, sfidat dhe përpjekjet për një ekonomi të rimëkëmbur përmes lirisë së konkurrencës dhe taksimit të ndershëm. Një shoqëri të rilindur me arsim e shëndetësi për të gjithë dhe jo sipas mundësive.

Pa harruar asnjë çast se sot populli sovran e ngjyrosi me ngjyrën e purpurt të gjithë hartën e Shqipërisë që nga Shkodra gjer në Vlorë, për të na dhënë mundësinë historike që ta provojmë me sjellje e me vepra se mund ta ndajmë përgjithmonë këtë vend nga ndasitë e vjetra të së shkuarës së deridjeshme.

Të nisim bashkërisht punën për t’i treguar njëri- tjetrit, por edhe botës, se kemi talentin, vlerat, vendosmërinë për t’u ngjitur në lartësinë e amanetit të borxhit që u kemi të parëve dhe fëmijëve të gjithë Shqipërisë.

Pa harruar asnjëherë se duhet të jetë liria dhe jo mungesa e saj, rruga për të qeverisur këtë vend, merita dhe jo mungesa e saj, baza për të vlerësuar çdo njeri e sipërmarrje në këtë vend.

Të vazhdojmë së bashku si një vend dhe si një komb përpjekjet drejt vendit që na takon në familjen e bashkuar të Europës, sot, kur si asnjëherë shqiptarët e Shqipërisë dhe të Kosovës, jo vetëm e meritojnë, por e kanë në duart e tyre bashkimin në atë familje të madhe.

Ka qenë deri këtu një ëndërr e gjatë. Tani së bashku duhet ta bëjmë realitet, pa harruar në asnjë hap se duhet të jetë gjithëpërfshirja dhe jo përjashtimi i pakicës, shpirti i kompromisit, që mund të rilindë Shqipërinë si anëtare të denjë të familjes evropiane.

Miqtë e mi, nuk ka pikë dyshimi se duke parë flamujt e fitores të valëviten sonte nga Kukësi në Gjirokastër, duke dëgjuar brohoritjet e mbështetësve tanë anembanë vendit, duke parë që gëzimi ka pushtuar zemrën, mendjen e fytyrën e çdo opozitari, edhe unë ndjehem thellësisht i ngazëllyer si ju.

Por, ky gëzim i merituar nuk do të krijojë dot vende të reja pune për të rinjtë, as shërbime më të mira shëndetësore, as rrugë më të sigurta, kjo fitore nuk është mbërritja, por vetëm nisja.

Kjo fitore është era e ndryshimit që fryn lirisht në gjithë Shqipërinë, por tani nis puna për ta bërë ndryshimin që të mbërrijë në gjithë Shqipërinë e rrënuar.

Ky ndryshim, që të gjithë duam, s’do të vijë brenda natës, nuk do të mbërrijë as kollaj, sepse siç e kam parë në rrugën e jetës sime, asgjë e mirë nuk vjen kollaj, duhet të duash ta arrish, por duhet të punosh dhe sakrifikosh fort për ta arritur.

Të gjithë bashkë treguam deri këtu se duam fort që Rilindja të ndodhë, tani të gjithë bashkë duhet të punojmë dhe sakrifikojmë fort që ta bëjmë atë të ndodhë.

Dhe ne do të punojmë fort së bashku, si një skuadër, si një skuadër e madhe, që sot ka fituar vetëm të drejtën për t’u vënë në provë, ndërsa nesër do nisë punën për të fituar provën.

Më ka qëlluar të them deri dje edhe fjalë të papëlqyeshme për paraardhësin tim, siç ai ka thënë jo pak për mua. Kjo ndodh në betejën politike, por ndodh edhe më shumë në demokraci të pazhvilluara si e jona, ku pushteti i popullit degradon rëndom në shfaqjen e pushtetit të një njeriu.

Unë sonte dua ta falënderoj për çdo gjë të mirë për të cilën historia do e vlerësojë me një objektivitet më të madh se unë dhe i uroj të gjithë të mirat në jetën private në vazhdim.

Dhe tani që zgjedhjet përfunduan, dua ta bëj shumë të qartë se vullneti im është që t’u shërbej me përkushtim të gjithë shqiptarëve, jo vetëm atyre që votuan për fituesin.

Votën plebishitare që morëm në këto zgjedhje, unë nuk e konsideroj si triumfin e palës sonë dhe aq më pak si triumf personal, përkundrazi, shumica marramendëse që na dhanë shqiptarët më bën edhe më realist për sfidën që duhet të fitojmë përmes qeverisjes sonë.

Pjesë e kësaj sfide është që asnjë zgjedhës i palës tjetër të mos ndjehet keq, asnjë rrogëtar që i shërben këtij shteti falë meritës së tij, të mos ndjehet i kërcënuar, asnjë burim mediatik që ka mbështetur alternativën e kundërshtarit të mos ndjehet i rrezikuar.

Të gjithë meritojnë respektin tonë dhe të gjithëve do u provojmë se ndryshimi s’ka ardhur për t’i bërë keq askujt që nuk ka bërë keq duke shkelur ligjet e këtij vendi.

Motra dhe vëllezër,

Ky është momenti më krenar i jetës sime.

Por, midis krenarisë që ndjej për veten dhe përunjësisë që ndjej për besimin që keni tek unë, fiton thellë përunjësia.

Unë do të jem kryeministri juaj, por edhe kryeshërbëtori juaj.

Detyra do jetë imja, pushteti do jetë i juaj.

Unë s’do ta harroj këtë, por ju lutem, mos e harroni as ju!

Jo për mua, por për të mirën e Shqipërisë, që duhet të rilindim së bashku.

165 komente në “FJALIMI i parë i Ramës si kryeministër, falenderime dhe urime Berishës: Do jem kryeshërbëtori juaj”

 1. gjergji says:

  Duhet te deklaroje se duhet te ndryshosh kushtetuten.. ajo do jete rilindje e vertete. duhet te deklaroje se kush ka shkelur ligjet nga te dyja palet do ti duhet te perballet me to.. duhet te deklaroje se puna dhe aftesite do zene vend ne cdo institucion.. duhet te deklaroje se ndryshimet ne kushtetu.. se nje qytetar shqiptar nuk duhet te vendoset me shume se dy here si kryeminister ose si president..

  edhe shume te tjera si keto.. po qe kur u be Ilir Meten.. nuk besoj se do ndryshoj shume.. Edi Rama ka ndihmuar vetem PD te dali nga humetira e gjysh Sales..

  1. Elma says:

   Kjo eshte dita me e bukur e te gjitheve qe besuan dhe vendosen fitoren e Rames si kryeminister i vendit. Eshte menyra me e mire per te bere kete vend ashtu sic duhet dhe sic ne e meritojme. Rilindja e vertete po fillon, fjalimi i pare i Rames ishte kryeveper i vertete dhe origjinal nje lider qe i kishte munguar prej vitesh ketij vendi.

   1. Fabio says:

    Ky po qe ishte fjalim shume i papare dhe qe njerezit akoma jane ne nje feste shume te madhe. Te gjithe shqipetaret jane te gezuar per keto arritje te Rilindjes sepse kane besim tek Rama. Rama eshte me te vertete nje lider qe i duhet vendit.

    1. SONI says:

     Nje fjalim qe te len pa fjale, nje fjalim i nje njeriut me vlera te larta, nje fjalim i nje njeriut qe tregoje se Shqiptaret kane bere zgjedhjen e duhur duke e votuar.

     1. hajriu says:

      Rilindja fitoi mbi rrenimin, demokracia mbi diktaturen, sovrani mbi pushtetin, kjo eshte etapa e historise se re te Shqiperise europiane qe pas rivendosjes se demokracise atehere po mund te integrohemi ne Europe.

     2. orjona says:

      Padyshim qe ishte fjalim qe na emocionoi, qe edhe ne me ne fund do te kemi kryeminister i cili do te jete per shqiptaret, qe e sheh popullin me shume se votues, e sheh veten si personi qe ka detyren per te plotesuar nevojat dhe per t’i sherbyer. Se bashku do te ecim ne rrugen qe do te beje realitet endrren tone, ate te Shqiperise si e gjithe Europa.

     3. enia says:

      nje fjalim mbrese lenes ,emocionues ajo qe nje lider i vertete duhet te shprehi ..karakteri i nje lideri te vertet doli ne drite dhe do te jap frytet e veta..pergezim gjithe shqipetareve per vendimin e marre qe e votuan masivisht dhe qe i besuan qeverisjen per 4 vitet e ardhshme 🙂

    2. lushnjari is back says:

     Urime kryeministrit te ri.Na duhej nje udheheqes i tille i cili do i sherbeje popullit te tij,vendit te tij.Kam bindjen se z.Rama do udheheqe me pergjegjesi te plote popullin e tij.Tranzicioni merr fund ketu dhe vendi nga sot e tutje futet ne rrugen e progresit,ne rrugen e zhvillimit.

    3. papi says:

     i pa pare ,apo i pa degjuar .komunistet keshtu i duan njerezit te pa arsimuar

    4. filan fisteku says:

     Nuk jam fare dakort me Ramen qe i uron gjithe te mirat Berishes ne jeten e tij private. Rama po frikesohet nga pesha e rende e plebishitit, dhe po amniston Saliun. Perkundrazi, tani qe ka pjesen me te madhe te elektoratit me vete duhet ta HETOJE e DENOJE Berishen per vjedhjet, korrupsionin, paaftesine dhe vrasjet! Si ne te gjitha vendet e Lindjes…..vetem ne kete menyre mund te rimekembet Shqiperia, dhe pse jo? Edhe te themelohet Republika e II sic kerkon Mero….

   2. kreuza says:

    Sot me shume se kurre, pas ketij fjalimi, jemi te bindur se ka qene zgjedhja me e mire per Shqiperine europiane. Jemi shume te lumtur qe mori fund makthi 8 vjecar dhe tashme na mbetet vetem te perveshim menget dhe te rimekembim Shqiperine.

   3. DINI says:

    nje fjalim qe mund te mbaj vetem nje njeri i madhe dhe nje njeri me vlera te larta sic eshte Edi Rama i cili u zgjodh Kryeminister duke fituar ne te gjitha qarqet!

   4. fatjoni says:

    E
    D
    I

    R
    A
    M
    A

    K
    R
    Y
    E
    M
    I
    N
    I
    S
    T
    E
    R
    I

    I

    S
    H
    Q
    I
    P
    T
    A
    R
    E
    V
    E

    1. Knepper says:

     I Shqipetareve harroe Rama si fitoi zgjedhjet pore Meta duke i blere votat dhe dinakeria e metes qe beri fushate jashtezakonishte te mire dhe PS skishte kurefare programi PD ishte e ngarkuare dhe fushata u koncetrua ne rruge e meta jave fryni barkun me premtime boshe elektoratit pa tru ketu ishte suksesi dhe menyra e fushates pati sidomos ne menyre te pamoralshme ta qesim Dr.Berishen ne pension ketu verehet e kame percjellur tere fushaten ka qene nje fushate si nga Rama poashtu nga berisha ne menyre shume te keqe qe te dy u kacafytshin e i treti fitoi meta kjo fitore eshte nje fitore e te paditurve dhe skane lidhje me politike dhe shifet se si Rama qe ne intervjuen e fundit ne mbremje filloi Shtresi se kure ishte ne opzite ishte lehte te gjuante balte mbi kundershtarin e tashe Rames ju mbushen pantallonat e filloi te Lavderoje Berishen une shpresoje qe PD-ja tja nxerre per hunde me preione edhe mete ashpra pozites se tashme…

    2. vlora says:

     E
     D
     I

     R
     A
     M
     A

     K
     R
     Y
     E
     M
     I
     N
     I
     S
     T
     E
     R
     I

     I

     G
     R
     E
     K
     O
     F
     I
     L
     A
     V
     E

    3. papi says:

     vetem ne shqiperi fluturon gomari

   5. Ana says:

    Nje mrekulli e vertete fjalimi i Rames!

    ky eshte kryeministri qe kane merituar shqiptaret,sot ky eshte imazhi i ri e shqiperise qe do te na nderoje brenda dhe jashte vendit

    Me ne fund shqiptaret kane bere zgjedhjen e tyre me te mire qe do i sherbeje vendit ashtu sic duhet

    ne besojme tek ty Edi Rama,ne besjme tek fuqia e skuadres se rilindjes

   6. ELISA says:

    EDI RAMA TREGOI EDHE SONTE NE KETE FJALIM SE ESHTE NJERIU QE I DUHUT SHQIPERISE,, ESHTE NJERIU QE I DUHET VENDIT TONE.

   7. fino alla fine says:

    Me ne fund kryeministri qe deshironim,me ne fund ne krye te vendit nje person premtues per nje te ardhme te sigurt te popullit shqiptar.Me ne fund Rilindja triumfoi…

   8. gertjan says:

    Shqiperia zyrtarisht me kryeminister z.Rama hyn ne nje rruge te re,rrugen e zhvillimit,vullneti i popullit.Tani Saliut nuk i mbetet gje tjeter vecse te kryeje ful-time punen e tij si gjysh,i niperve dhe mbesave te tij.

  2. Roni says:

   Rilindja ja arriti qe ta nxjerre Ramen kryeminster dhe qe te marre fatet e vendit ne doren e vet. Rama eshte nje njeri qe e meriton te jete kryeminister.
   Bravo Rama.

  3. lindi says:

   FJALIM GJIGAND, FJALE MADHESHTORE! NDERSA NDRYSHIMIN E KUSHTETUTES DUHET DHE BASHKEPUNIMI I OPOZITES QE DUHET THENE SE ESHTE NJE MISION I PAMUNDUR NE SHQIPERI, GJITHSESI KEMI SHPRESA QE ME RAMEN NE KRYE DO ECI DHE SHQIPERIA DREJT EUROPES!

  4. Klaudia says:

   Me pelqeu shume fjalimi, asnje ofendim per kundershtarin, dhe nje qetesi shume e madhe per fitoren. Ky eshte imazhi qe duhet te percillet aq me teper ne keto momente kur populli eshte kaq entuziast. Eshte vertet nje fitore e thelle per PS, por kjo eshte gjithashtu edhe nje pergjegjesi e madhe dhe nje pune po kaq e rendesishme qe e pret skuadren e Rilindjes.

   1. radikalisti says:

    Sa naive qenke moj Klaudia. “Asnje ofendim per kundershtarin”.
    Ke pare ndonje fitues qe shan dhe ofendon kundershtarin. I konsumoi te gjitha ofendimet dhe sharjet ne 2009, apo i ke harruar.
    Mos ju gezoni shume fitores se tij, por gezojuni asaj qe do bej per shqiptaret. Prisni se dardha e ka bishtin mbrapa.

  5. @gjergji says:

   Ca jane keto deklarata qe pretendoni ju, keto jane zotime qe Rama i ka bere dhe qe do t’i mbaje kur te marre detyren, s’mund te jene keto deklarata pikerisht sot kur nuk eshte certifikuar rezultati.
   Sot ishte momenti per te falenderuar te gjithe ata qe e mbeshteten koalicionin per Shqiperine europiane dhe ajo qe tha se pushteti eshte i shqiptareve i perfshin te gjitha dhe na ben krenare per zgjedhjen qe kemi bere.

   1. dorjeta says:

    Ne sot me shume se kurre jemi te bindur se kemi bere zgjedhjen e duhur, kemi zgjedhur nje kryeminister qe do punoje per shqiptaret dhe se do t’I coje deri ne fund zotimet e tij. Fjalimi I tij mbreselenes, qytetar dhe I emancipuar.

    1. petriti says:

     Fjalimi eshte inkurajues per te gjithe ne, qe Shqiperia do te rilinde dhe qe ne te themi me plot gojen se kemi bere zgjedhjen e duhur per t’i besuar te ardhmen e Shqiperise.

     1. enxhi says:

      urime z.Kryeminister!!!

      shpresoj te filloni sa me shpejte te vini ne jete programi e rilindjes dhe ta zbatoni ate ne perpikmeri!!

      populli ka nevoj per rilindje!!

    2. baca says:

     Dorjeta,ekzakt,keshtu si juve mendoj edhe une…nuk kam cfare te shtoj…

    3. Soni says:

     Rames i ka besuar populli pushtetin per te drejtuar vendin. Ai ka dhene prova qe di te punoje dhe qe punon per shqipetaret, prandaj nuk duhet te kemi as me te voglin dyshim qe ai do ta ndryshoje shqiperine dhe vendin.
     Nje super fitore kjo e Rames.

   2. holigesa says:

    Falenderojme kryeministrin e ri per fjalimin, qe zotohet se do te transformoje politikeberjen ne Shqiperi, se pushteti do te jete I popullit dhe se ai eshte aty per t’I sherbyer popullit. Sot me shume se kurre jemi te bindur se kemi bere zgjedhjen e duhur, dhe tashme presim vetem dekretimin e parlamentit te ri.

   3. teddy says:

    Ky eshte kryeministri qe do te rilinde Shqiperine, pas ketij fjalimi mbreselenes ne jemi te sigurte se do te jete nje qeveri ne sherbim te popullit dhe se me programin e tij do te arrije te rimekembe ekonomine qe ne te dalim nga rrenimi 8 vjecar I saliut.

    1. papi says:

     sa bukur ja kane shkruar se vete ky gomari nuk di te lidhi dy fjale mjere populli thuaj

   4. Samiu says:

    Shqiperia ka vendosur ne krye nje njeri qe do te beje shume per shqiperine dhe per shqipetaret. Kemi shume shprese se shqiperia do te ece perpara sepse me nje program si Rilindja cdo gje eshte e mundur. Bravo Rama dhe Bravo Rilindja.

   5. Erisa says:

    Nje fjalim ne lartesine e nje lideri te denje per Shqiperine. Jane keto fjale qe e bejne te vertet ate qe Rama thote, nje politik te Rilindur, jo nje politike me fyerje dhe poshterime. Kjo ishte nje gare idesh, dhe doli i fituar Rama. Pergjegjesia per qeverisjen e vendit fillon qe sot e tutje.

    1. Manuela says:

     Sot eshte nje dite historike per Shqiperine dhe Shqipetaret. Treguam se jemi nje popull, treguam se nuk kemi dallime mes jugut dhe veriut, treguam se kur duhet, behemi bashke dhe luftojme per me te miren e vendit. Duket se dhe kryeministri yne i ri, Rama, e kakuptuar rendesine qe i vjen me kete pushtet qe i eshte dhene nga qytetaret.

   6. soncja says:

    Iiiiiiii po ky sikur do denonte ata te 21 janarit kurse ky po e falenderon zotin Berisha! Ceshte kjo gje keshtu?

   7. Andrea says:

    nje fjalim qe me goje plot mund te them MADHESHTOR! ky eshte pra kryeministri yne i ri,ky person qe do te nderoje shqiperine kudo ne bote,ky person qe do na zbardhe faqen

    sinqerisht ndihem e prekur nga ky fjalim,jane momentet me ngazelluese per ne mbeshtetesit e tij #krenare per ty,Edi Rama
    kemi besim te plote se skuadra e rilindjes do te mund te arrije shume ne kete vend te vogel dhe te varfer

   8. helena says:

    Edi Rama dhe e majta Shqipetare kane kryesuar kete here me vote masive kane fituar kunder qeverise se korrupsionit dhe kunder qeverise se shpifjeve dhe mashtrimit qe bejne politiken me te ulet ne te gjithe vendin.

   9. gjyshja says:

    Shqiperia me ne fund do te bëhet!Tanime per vendin dhe te gjithe shqiptarët fillon nje ere e re,nje rruge e re ,era e Rilindjes.Populli ndjehet edhe me i sigurt per nje te ardhme me te mire,per nje shtet te se drejtes,per nje shtet meritokratik,per nje shtet ne rrugen e progresit me ne krye z.Rama.

  6. Tani says:

   Qellimi kryesor i Rilindjes dhe i ketij koalicioni ishte qe ta largonte Saliun nga pushteti dhe te ndalte rrenimin e metejshem te vendit. Shqiperia eshte me te vertete shume ne nj rruge te mbare me Ramen.

   1. Ne nje rruge te mbare jo vetem me Ramen por edhe me Meten. He te keqen mos e harroni. Hajde Rilindjeeee o popull dele…

  7. ajet says:

   je madheshtore je lideri i vetem dhe i vertet qe e meriton ne kuptimin e plote te quhesh kryeminister.Vlerat morali dhe e gjitha ajo qe ti perfaqeson si individ pastaj si politikan te bejne ty ky qe je sot, je lideri me i kompletuar suksese

  8. ervin says:

   ishte thejsht nje fjalim madheshtor ishte thjesht nje fjalim i mrekullueshem qe te gjithe shqiptaret e adhuruan per gjithcka qe ai tha sepse u tregua shume realist dhe lideri i vertete

  9. Esmeralda says:

   Faleminderit kryeminister…. Fjale me mend e vend…. Ne qe jetojme jashte e qe po ndertojme vendet e huaja qe me djerse morem , masterat e doktoraturat ne keto vende … Jemi te garshem te vijme e te behemi pjese e skuadres tende te rilindjes… Mireseerdhe demokrazi ne Shqiperi. Flm kryeminister qe ne fjalimin tend nuk kishte hakmarrje por vetem respekt e kulture… Urime qeverise se re…..

  10. Ramy says:

   Do tè shikojme te gjithe çfare do bejè ky bythèziu SHqiptarve do rrisi
   taksat asgjè mè teper, ta gezoni Kryminisrin e ri bythe perjashta.

   1. MEMEDHETARI says:

    Ramy,deri dje ke derdellitur qe “Edi Rama nuk mund te fitoje”…
    Sot fillove te na thuash qe “ai do u rrise taksat,asgje tjeter”…
    Pa na u hiq menjane e mos na caj by… teper!!!
    Lapanjoz!!!
    Kerkon te na prishesh dhe FESTEN E FITORES!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  11. eda says:

   Nje super entuziazem qe pushtoji sot ps nje super atmosfer ka rrjedhur , gjithcka fantastike dhe fjalim qe asnjeher ne keto vite nuk eshte degjuar urime urime urime

  12. ergi says:

   shqiptaret tashme kane nje lider te ri kane nje lider te moderuar nje nje lider europiane qe do punoje fort per rilindjen e vendit dhe kjo eshte shume e qarte dhe nga deklarata e tij.rilidnja eshte e prekshme tani

  13. boni says:

   me ne fund nje kryeminister i denje per Shqiperine
   tashme te gjithe bashke do e kthejme Shqiperine ne shtetin per te cilin kemi punuar gjithe kto vite,nje shtet me baza ligjore e ku demokracia te mos jete thjesht nje koncept!

  14. buffon says:

   Urime z.Rama,shpresojme shume qe premtimet e thena gjer me tash nga ky njeri te vihen ne zbatim ne kete 4 vjecar qe pason.Rilindja eshte rruga e vetme politikat e se ciles do e nxjerrin vendin nga kjo gjendje.Ky vend me z.Rama kryeminister do te reformohet ne cdo aspekt.

  15. nora says:

   Erdhi dhe dita e Shqiperise te kete nje person te denje ne krye te qeverise!
   Nje person qe njeh te gjitha problemet e shqiptareve,njeh realitetin dhe nuk premton endrra si Berisha por zotohet per te punuar te gjithe bashke te ndertojme Shqiperine nga fillimi..

  16. elona says:

   A nuk eshte fjalimi me i bukur qe eshte mbajtur ndonjehere??
   nje flajim tipik i nje lideri qe falenderon te gjithe shqiptaret pavarsisht bindjeve per voten qe i dhane,per mundesine per te qene ne krye te shtetit,per besimin e tyre!!
   Te gjithe besojme se Edi Rama do e nxjerre shtetin nga humnera ku na katandisi Berisha!

  17. emi says:

   Rama falenderon Berishen….
   kush lider shqiptar do e bente kete? sigurisht qe asnje!
   vetem nje lider si Edi Rama do falenderonte kundershtarin politik per te mirat qe i beri Shqiperise..
   Edi Rama mendon per te gjithe shqiptaret pavarsisht bindjeve te tyre politike!

  18. vezuela says:

   Fjalimi me i bukur- me i sinqerte i degjuar ndonjehere! Njerez te tille na duhen ne krye te vendit- nje shembull i tille kishte kohe qe na mungonte! Urime

  19. posta says:

   Saliu nuk na furi ne nje mesesle , korrupsione dhe erresire po aty do te ngel vet se ne nuk e lejuam e dhame pergjigjen sot me gjiithe ate entuziasem dhe tufe njrezish qe kishn ne fytyre syte nga ty, edi rama ti e meritton fitoren saliu duhet te ik ai ehste dictator

  20. koli says:

   saliu meritone nje urrejtje dhe hakmarrja por zoti rama si nje diplomat dhe si nje njeri me vlera dhe kryeminister i tha shqiperis stop dhe kesaj, ne duhet te jemi te gjithe te bashkuar ne kero sfida te medha qe na presin

  21. herta says:

   ja keshtu fitohen zgjedhjet me te verteten dhe me programe ne te mire te komunitetit pa e ndare qytetarin nga fshatari dhe jugun nga veriu, nje lider qe ka treguar qe di te punoje dhe do te punoj dh per shqiperine ne jemi gati dhe e duam ndryshimin

  22. Meri says:

   brilant dhe i pakrahasueshem , ne nje atmosfer flake dhe njerez qe brohorisnin edi edii, vazhdojne akoma njerzite te dalin neper sheshe duke festuar nje rilindje dhe nje shans te ri per te rekuperuar gjithcka qe humbem ne 8 vite , ne jemi rilndja kudo

  23. mirel says:

   Mire e ke, po nga frika se mos humbiste e futi kriminelin e Berishes ne qeveri.
   te na rroje Meta dhe ligji sipas tij

  24. adri says:

   Tani thjeshte te shohim se cfare do te beje Edi rama a do te mbaje ai premtimet apo jo kater vjete kalojne shume shpejte.
   edi rama ti leje perralllat se me perralla eshte ngopur ky popull ky popull ta dha doren se ishe ne buze te humneres ku te dergoi saliu me pd istet dhe mos kujtoje ky edi rama se populli shqipetar ka votuar se ai eshte burre i mire por se eshte i pa pune dhe edi rama nuk e ka provuar veten te jete pa pune e pa leke ndonjehere per tete vjete rresht. prandaj ai duhet te deklaroje se do te reformohet adiministrata se populli qe e ka votuar eshte i pa pune ndersa ata rrogetaret per te ciliet ky edi rama kujdeset aq shume qe te mos shqetesohen i kane dhen leshte partise socialiste se votat i kane patur per tja dhene saliut.
   te ndryshohet gjithashte kushtetuta dhe te vendoset sistemi zgjedhor mazhoritar. kete gje tjavene kusht rames partite e vogla ne ne kundert ta lene ne opozite me gjithe ps ne.
   Gjithashtu kerkoj qe te nderrohet konfigurimi i salles se keshillit te ministreave dhe jo na ate menyre si e ka vene berisha. Por te vendoset sikur duhet ne krye te tavolines kryeministri dhe ne vazhdim ne te dy anet ministrat.

  25. Vlora says:

   Ku vajten ato premtimet se do te vendoset drejtesia per Gerdecin dhe te vrarert e 21 Janarit.

  26. erda says:

   Urime Zoti Rama fitore e merituar!
   Keni shume mbeshtejte dhe njerez qe ju duan dhe ju shikojne si shprese! Besoj qe askush s’do zhgenjehet dhe ky vend do behet sepse i ka gjithe burimet njerezore dhe natyrore per tu bere por thjeshte s’ka pasur koke te bente ate qe duhej.
   Gjithe te keqiat erdhen sepse pushtetin dhe drejtimi ju besua militanteve, familjareve dhe njerezve te paafte! Duhet vetem te kete meritokraci sepse vetem ajo eshte celesi per te bere e gjene e duhur. S’duhet lejuar me asnje deputet apo pushtetare qe te abuzoj. Ka qene praktike ne Shqiperi kush ishte deputet dhe pushtetare bente drejtore a shef vetem ke kishte ai te afert, fis, krushk etj,,, Kesaj praktike i duhet thene STOP sepse prej kesaj jemi ketu ku jemi, ku therret qameti. Kushdo qe ka pushtet dhe fillon me miqesira dhe familje duhet te ndeshkohet qe ne fillim dhe keto mendesira te marrin fund ne Shqiperi.
   Kush ka nje diplome pasuniversitare nga nje Universitet jashte Shqiperise duhet te kete mundesine te zgjedh ketu,pra te shkoi ku mund te jape me shume dhe ku mund te beje me mire sepse eshte vertete qe jashte mund te fitosh nje diplome vetem nese e meriton. Nuk dua te paragjykoj asnje por ketu e dime te gjithe qe diplomat dhe mesataren blihen me shume lehtesi dhe niveli i shkolles le shume per te deshiruar!!! Dua vetem qe ky vend te behet sepse e meritojme dhe besoj te Ju dhe Rilindja!

  27. Andrea says:

   Plotesisht e drejte… dhe per te rivene situaten ekonomike te pakten ne nivelin e para 1990 duhet te vesh njerezit ne pune ne mase, gje qe eshte jashtzakonisht e veshtire deri e pamundur… … Do heqin militantet e PD nga puna per te vene ca rrogtare (militante te PS) qe do paguhen nga taksat e popullit (qe jane po ata si ne periudhen e PD ashtu dhe ne te PS) dhe nga kredite skllaveruese….

  28. Filloreta says:

   Fjalim emocionus, fjalim shprese, fjalim i nje njeriu qe di te flase, te shkruaj, te komunikoj, te menaxhoj dhe te drejtoj. Ne ate fjalim ishim te gjithe ne qe deshironim RILINDJEN, ne qe shpresojme se kete vend duhet ta drejtosh mire e qe me pune e drejtesi mund te beje vertet mrekullira. Mua mu duk se RILINDJA filloi. Une jam krenar qe ne vendin tim ka njerez qe dine te flasin e punojne si europian. Dhe une jam europian qe kur filloi RILINDJA.

 2. N.VJOSA says:

  F J A L I M B R I L A N T !
  NJE ERE E RE PO FRYN PER SHQIPËRINE DHE PER KOSOVEN !
  PO
  D O N K I S H O T I
  K U R
  D O
  T A
  P R A N O J Ë
  H U M B J E N ??????. . . . .

  1. Pilo Lala says:

   E meriton te drejtoje shtetin nje leader si Edi Rama.
   Ai deshtaku fshihet mbas fustanit te Lirise. Burreci, qe pret me djallezi te ndodhi ndonje cudi. Ti ja ke bere borxh jo vetem njerezve, por edhe gomareve ne Shqiperi.
   SHPORRU me gjith sojin e sorollopin tend! Ky eshte respekti qe mund ti japim ne nje diktatori pa shpirt si Berisha.

 3. Claus says:

  Po ky sikur ka thene ne fushaten e kaluar:
  “Fajin e ka Saliu!”

  1. Roni says:

   Saliu tashme eshte e kaluara e hidhur e shqiperise. Ai do te mbetet ne mendjen e shqipetareve si njeriu qe vrau 4 njerez me 21 janar dhe 26 te tjere ne Gerdec. Tani eshte momenti qe ta leme pas kete histori dhe te merremi me te ardhmen e vendit.

  2. Bora says:

   Ky eshte nje lajm i mrekullueshem dhe qe ky vend ka fatin e mire qe te kete nje lider si Rama i cili do beje cdo gje qe ky vend te nryshoje sepse ne kete rrenim nuk mund te vazhdoje me ky popull me gjithe kete maskarade qe i ka bere qeveria ne ikje.

 4. liqeni says:

  Rama!PS e kane votuar 654 000 njerez !Nga keta nuk dihet sa jane blere gjithashtu nuk dihet sa urrejne Berishen qe do te thote kaluan ne favor te PS.Pra nje pakice e popullit shqiptar nuk mund te jete gjithe Shqiperia!Ardhja jote ne kete post me ndihmen e njerezve qe diku tjeter do ishin brenda kater mureve ja ul vleren akoma me teper kesaj te ashtuquajtur fitore!Nuk eshte pare ne asnje vend te botes te civilizuar te vish ne pushtet me ndihmen e banditeve por ti e perdore dhe biles e rehabilitove dhe do qeverisesh vendin me ta!

  1. bato says:

   O liqen ne formen e kenetes. Kaq te madh e ke vrerin. Mbylle sqepin e gje cfare te lexosh tjeter. Nuk ke as sy as veshe te marresh kete fjalim brilant!

   1. papi says:

    po mire ore ha fjalimin ti se rama ka marr e do marrin leket e ty ti do marresh nje kothere

   2. liqeni per bretkosen bato says:

    Populli shqiptar perbehet nga 3 271 000 votues o analfabet i rilindjes!Ku do ti cosh 2 617 000 te tjeret?jeni mesuar ju te degjoni fjalime te bukura pa gje ne traste!Meso pak matematike o njeri i mesjetes!Nuk kane votuar gjysma e shqiptareve o majmun!Ky popull nuk eshte i kenaqur me keta plehra politikane qe kane zaptuar politiken sikur te ishte prone private dhe e kalojne dore me dore nga nje parti banditesh tek tjetra.

 5. +10 (MOS E HARRO) says:

  PERPARA EDI,
  POR MOS HARRO CFARE I BERI SHPELLARI KOMBIT SHQIPTAR!
  MOS HARRO GERDECIN, KUR DOREN QE I VURE MBI SUPE TE QUAJTEN BASHKEPUNETOR NE VRASJEN MASIVE.
  DREJTESIA E POPULLIT (PAS KATARSIS) DUHET TE VEPROJE MBI TA!
  http://imazheshqip.blogspot.com/2013/06/kjo-nuk-mjafton.html

 6. Viva la Revolución! says:

  Nese nuk ndershkohen ata qe Shqiperise i kane sjell rrenimin , rilindja do te mbetet iluzion.

 7. dorjeta says:

  Pafund krenare per kryeministrin e ri, detyra e tij, pushteti i joni! Ne jemi te bindur qe ti do ta rilindesh Shqiperine dhe do te kemi nje etape te re te historise se Shqiperise.

 8. Besnik says:

  Bravo Rama nje super fjalim. Ti do ta cosh shume para shqiperine dhe shqipetaret. Ne kemi besim tek ti.

 9. Iris says:

  Bravo, nje fjalim i denje. Fitoi Rilindja, tani fillon puna e vertet per te ndryshuar realitetin ne Shqiperi. Rama tregoi edhe nje here se eshte i zotuar te permbush premtimet e PS dhe te qeveris me pergjegjesi. Urime dhe pune te mbare Z.Kryeminister

 10. gashi/kosove says:

  URIME EDI
  URIME PS
  URIME gjith Shqiperis.
  Suksese

 11. lavdosh says:

  Ky eshte lideri qe i duhet Shqiperise.
  Vetem duhet te mos harroj qe zbatimi i ligjit duhet te jete mbi korrektesen dhe kulturen qytetare qe Rama e ka ne gjak nga familja dhe qe te gjithe Shqiptaret duhet ta perqafojne nqs duhet te quhen Europiane
  Rama nje keshille dhe kujtese: Mos harro, asnje, duke perfshire Berishen, Meten, Bashen dhe veten tende nuk duhet te jene mbi ligjin.
  Te gjithe duhet te kene frike nga moszbatimi i ligjit.
  Nqs ti realozon kete ke realizuar gjene me te madhe.
  Une besoj se vota e 23 Qershorit eshte me shume per kete sesa per te tjerat.
  Udhe te mbare ne kete rruge te veshtire

  1. papi says:

   edhe shqiptaret te bejne si ai te pine me shume droge kjo eshte rilindje

 12. Alban says:

  Shqiperise nje kryeminister i tille i duhet sepse kemi shume shprese tek ky njeri. Ai eshte shpresa jone e fundit per nje ndryshimin vendit.
  Rilindje dhe vetem Rilindje per te gjithe shqiperine.

 13. anonim says:

  Qytetare shqiptare!

  Ruajeni kete fjalim, do ta kemi si prove po filloi te marri hijen e Berishes! Le te urojme qe jo se jemi te lodhur nga plehrat.

 14. klodi says:

  Nje fjalim i mrekullueshem nga nje njeri me vizion dhe kultur…nga nje njeri qe do drejtoje Shqiperine per 4 vitet e ardhshme…
  Ta gezojme Shqiperine me Edi Ramen ne krye!

 15. egoja says:

  Suksese per punen e veshtire qe ju pret,por te presim me pare te pranoje humbjen katragjyshi se ka supriza jo te kendshme ayyy pas numerimit te plote te votave!!!!

 16. Flori says:

  Eshte pergjegjesi e madhe te jesh kryeminister, te mbash mbi supe nje popull te tere. Eshte padyshim nje detyre e veshtire, dhe duke ndjekur kete fjalim duket qe dhe Rama e kupton shume mire se e pret nje pune shume e madhe perpara. Me besimin se do te jete nje qeveri vertet ndryshe, i japim Edit urimet me te mira dhe presim te shohim Rilindjen e Shqiperise.

 17. Meri says:

  Urime,pune te mbare!

 18. elinor says:

  Edhe ne, i urojme Saliut te gjitha te mirat ne vazhdim te jetes se tij. I gezofte ato gjysem miliardi euro mjete monetare qe ka neper nje duzine bankash nderkombetare si dhe pasuri te pafundme qe Familja e Tij ka gllaberuar ne cdo cep te Shqiperise. Te njejtat fjale shkojne edhe per Meten, megjithese ai do ta kete perseri mundesine t’i plotesoje ato miliona me te cilat bleu ato 17 mandate ne Parlamentin e ri. Jo vetem qe do t’i plotesoje por edhe do te arrije te kete nje ROI 100%. Apo tani e ka lene te vjedhmen?? Eshte hajdut i ndershem!
  Sa per kokepalaret e shkrete qe ne keto momente po treten nentoke, ehuuu, me ata do te merren historianet dhe arkeologet diku andej nga viti 3013.
  Morali i kesaj fabule: “cdo kryeminister i ardhshem ka ne dore te korruptohet si te doje dhe pastaj mjafton te hedhe vickla mire e mire se i ofrohet nje pakete e mire pensioni nga opozita dhe i garantohet paprekshmeria vetem qe te largohet qetesisht.”
  Urime Lirindasve!

  1. mirel says:

   Epo mire, se e ka permendur Shkodren dhe Vloren qe ne fillim.
   Me kaq jemi gezuar jashte mase.
   Pastaj dhe nga nje dekorate dhe nga shqelm b..
   Dhe vemi drejt e ne Europe

 19. rezi says:

  Kështu flasin ata që me të vërtetë ndjejnë përgjegjësinë para votuesve. Kush ndjen përgjegjësi për detyrën që merr, mund të ndikojë në ndryshim. Edi Rama e ndjen këtë. Urime urime urime Shqipëri.

 20. Jani says:

  Ja ndryshimi ndermjet pjeses fisnike te shqiptarve dhe krimbave te shellires komuniste.
  Me 91-shin fisnikeria kerkoje hecjen perpara ne vllazeri, sot hijenat kerkojne drejtesi (gjak).
  Edhe pse per 45-vjet rresht perjetuan vetem terror (fisniket u torturuan e u pushkatuan me mijera), por nuk kerkuan gjak. Fisnikerise ju rrembyen gjithshka paten ne menyren me antihumane, toke, shtepi e sende personale.
  Hijenat udhetojne ashtu si nuk meritojne neper autostrada qe u ndertuan ne 8 vjetet e fundit. Udhetojne jasht Shqiperise pa viza. U bene antare te plote te NATOs. Per pak (nese nuk do bllokonin komunistat e parlamentit te vjeter) hapen negociatat me BE.
  Ju meritoni vetem kavanoza me tranguj ne raftet e dyqaneve.
  Ju ndyjni avjonet kur udhetoni fal demokracise.
  Ju ju mallkojne nenat qe u pollen.
  Ju meritoni vetem te gjatin.
  Mbajeni me shendet.

  1. Landi- Sverige says:

   Ku je more Jan “fisniku”?! Ai sistem totalitar 45 vjecar nuk ju morri pasurine, pronat dhe ju shtypi vetem ju “fisnikeve”, por te gjitheve, duke perfshire edhe “shelliren” komuniste. Ne ate periudhe te mbas luftes (1945) ky vend:
   Ishte me i varferi i Europes, sic eshte edhe sot.
   Kishte te ardhurat per fryme me te ulta ne Europe, sic i ka edhe sot.
   Kishte analfabetizmin me te larte ne Europe, sic e ka edhe sot.
   Kishte infrastrukturen me te dobet ne Europe, sic e ka edhe sot.
   Kishte vdekshmerine me te larte ne Europe per moshat 0-6 vjec, sic e ka edhe sot.
   Kishte jetegjatesine mesatare me te ulet ne Europe, sic e ka edhe sot.
   Kishte perqindjen e popullsise fshatare me te larte ne Europe, sic e ka edhe sot.
   Kishte ekonomine me te dobet ne Europe, sic e ka edhe sot.
   Kishte qeverine nje parti qe kontrollonte gjithe pushtetet, sic i kontrollon akoma edhe sot.
   Kishte lufte klasash (ballist, fashist, kulak, diversant, armik i popullit, etj) sic ka edhe sot (komunist, bij komunistash, pucist, lavire, koke pa lare, krimba shellire, etj).
   Kishte gjakmarrje dhe ngujime, sic ka edhe sot.
   Kishte shume injorante qe besonin ne regjime te perjetshme dhe udheheqes te shtetit te pandryshueshem deri ne vdekje, sic ka, si puna jote, edhe sot.
   Kishte detyrim nga “larte” per te votuar deri ne ora 11 te paradites, sic veprohet edhe sot.
   Kishte fuksa, sic ka edhe sot.
   Njerezit blinin me triska, sot blejne me lista.
   Njerezit aratiseshin nga ajo sketerre per te kerkuar strehime politike ne boten e lire, ashtu sic kerkojne edhe sot.
   Pushtetin e kishte nje diktator komunist, ashtu si deri sot nje diktator dhe ish-komunist i te njejtes parti dhe mik familjar i tij.
   Gjete ndonje ndryshim more Jan “fisniku” te “demokracise” tende me rreth 70 vjet me pare???!!! Ishim te fundit, vazhduam per 45 vjet te fundit dhe mbetem ne 23 vitet ne vazhdim te fundit!! Ah po, nga anetar te Traktatit te Varshaves ne anetar te NATO-s dhe dikush qe lindi ne 44-n (cfare numri ters), sot eshte plak rreth 70 vjec (si puna e te “ndjerit” Sali)!!!!
   Prandaj more Jan, qe te mos ngelemi “fisniker”, “bujkrrober” dhe injorante te feudalizmit mesjetar, duhet kjo Rilindje per te na cuar ne qyteterimin europian! Po qe se nuk e realizojne dot kete kater vjecar, do te ndeshkohen edhe keta si te meparshmit me voten e popullit!
   Respektoni vullnetin e shumices qe ti sherbeni demokracise dhe mos na perrallisni me fantazma komuniste ku i fundit po largohet pikerisht sot!

   1. Fred says:

    Hallall. E ke thene sh. mire dhe ke pare nga te dyja anet. E folme perendimore dhe rinore.

 21. Shkodran says:

  Haram t qofte pushteti o pusht I poshter…. Si mund tfalenderosh nje vrases si berisha?
  Nje mut si berisha paske qene. Haram vota qe ta dhashe.

  1. N.VJOSA says:

   E kuptoj drejt revolten tende, o shkodran!
   Por sot nuk flitej dot ndryshe!
   Futja e V r a s e s i t ne burg eshte
   O R A
   E
   S Ë
   V Ë R T E T Ë S
   P Ë R
   S H Q I P T A R Ë T !. . . .
   Pa futur Bacen e Krimit ne burg nuk ka Shqiperi te lire!

  2. cama says:

   e ke shhume gabim .. nje deklarate e tille duhet se qetson gjakrat dhe nuk i sulet kundershtarit…… nje deklarat e tille eshte krejt e frymes perendimore dhe e mrekullueshmeee…. flm qe na votove dhe na besovee sepse gjuha e urrejtejes dhe fyerjeve nuk kane vlere

  3. franceska says:

   o Shkodran a e kupton thelbin e fjalimit ti mo vlla apo jo?ca doje qe te dilte e te bertiste e te shante kundershtarin sic do bente ai tjetri?por nuk eshte etike per nje kryeminister te shprehet ne ate menyre.ai ka gjetur fjalet e duhura per kete fjalim prekes dhe madheshtor.Ji krenar per votem qe i ke dhene 🙂

 22. alban4eva says:

  …”Unë sonte dua ta falënderoj për çdo gjë të mirë për të cilën historia do e vlerësojë me një objektivitet më të madh se unë dhe i uroj të gjithë të mirat në jetën private në vazhdim”…

  Edi, te shpetoi ty kjo fjali, apo cfare??? S-halè shpella duhet futur ne burg, se bashku me hordhite e tija shpellare–!!

 23. AvniD.-Prishtine says:

  Fjalim bukur i mire, por me frikeson!? Po si ndeshkove te korruptuarit dmth je pajtuar me ta, ose me mire, fuqizoje gjyqesine pastaj ajo objektivisht le te merret me te gjitha te keqijat qe na kane kapluar ne te gjitha anet!

  Te uroj sukses gjithsesi, shume gjera presim dhe shpresojme nga ti!!!

  1. Tironci says:

   Nuk eshte koha per te nxjerre shpaten per situaten. eshte koha per te perveshur menget dhe filluar punen per rindertimin e shtetit, te tjerat ne kohen e duhur. Keshtu e konceptoj une per vete. Ruajeni zemerimin aktualisht ka sfida me te medha, energjite kryesore duhen perqendruar ne ndertimin e shtetit, me pas ne zbatimin e ligjit, por qe ligji te zbatohet duhen bere reforma te thella ne sistemin e drejtesise, nuk mund te gjykohen te korruptuarit me kete sistem te kalbur te drejtesise.
   flm

   1. Ashtu eshte Tironco. Si do ti plako te pelqen si fillim Ilir Meta si minister i drejtesise? Se zv.kryeminister e kemi ashtu keshtu.

    1. Tironci says:

     Meta ka rolin e tij ne politike, ashtu si Berisha dhe Rama. Te mire apo te keqij keta jane, ne po kerkojme persosmerine ne nje vend si Shqiperia ku nuk synohet perfeksioni, por e keqja me e vogel. Keto jane kushtet dhe situatat per momentin, jemi te kushtezuar nga mungesa e perfeksionit.

 24. cama says:

  bravooooo ramaaaa je njeri i madh pa dyshim….ky ishte fjalimi me i bukur….me perendimoreee….me i moderuar…..me i duhuri per ket vend….me madhshtori qe kame degjuar gjate ketyre 22 viteve nga nje politikannn…. nje fjalim i niveleve te larta evropianee…ja per keo fitove kaq bindshem,,,,te duan te majte e te djathteee sherbej me devocion atyreeeee…rilindjeeeeeeeeeeeeeeeeee

 25. Endi says:

  Nje fjalim qe te mbush me shprese! Mund te themi pa frike se keto fjale, jane fjale zemre qe vijne nga nje njeri qe si synim ka te jete nje drejtutues i zoti dhe i afte per te bere vendin tone nje vend me te mire.
  Mezi po presim te rilindim me Edi Ramen ne krye 🙂

 26. bbb says:

  FJALIMI i parë i Ramës si kryeministër, falenderime dhe urime Berishës…nuk do ti hyj gjemb ne kembe edhe per Gerdecin edhe 21janarin

 27. ulliri says:

  BRAVO EDI kjo te ben edhe me madheshtor,kam bere koment, keni percjellur zdhedhjet ne menyren me dinjitoze,sovrani ka vendosur qe ju te jeni nje gardian i qeshtjes shqipetare,tek ju USA do gjeje nje partner besnik ne realizimin e interesave amerikane por edhe shqipetare,vazhdo suksese ,vetem ne kete menyr do i fiton zemrat e shqipetarve kosovar. URIME.URIME.

 28. topi says:

  Kulture qytetare por edhe kurajo qe kriminelet te dalin para drejtesise me ne krye berishen, bashen, mediun, shkelzenin e giten, vjedhesit e pronave te Shqiperise. Pa pergjegjesit ne banken e te akuzuarve nuk ka drejtesi. Gjermania nuk ishte e pacivilizuar qe kapi ish-bashkepunetoret e nazisteve ne gjithe boten, prandaj ecen perpara. Populli shqiptar u la I masakruar nga regjimi I berishes dhe krejtesisht I vjedhur. Ministrat e drejtoret e saliut, vecanterisht doganat, pronat dhe legalizimet kane vene pasuri te panumerta pas 2005 dhe duhen hetuar e ju duhen marre malli I vjedhur nga populli.

  Kjo s’duhet harruar.

 29. Aleksander says:

  Edi po fluturon prej ngazellimit te fitores,por njekohesisht eshte e qarte se i ka kembet te ngulura ne toke.Ky eshte fjalim prej vizionari i nje politikani atdhedashes, qe do te shkruaj faqe te lavdishme ne historine e re te Shqiperise moderne qe po lind nga bataku i injorancokracise qe sapo e lame pas.

 30. inspektori says:

  Nqs shpata e drejtesise nuk godet pa meshire te gjithe plehrat qe kane shkaterruar ate vend atehere kjo rilindje nuk i duhet njeriu, perveç Rames e socialisteve natyrisht. Shpresoj qe ky “falenderim” per Saliun te jete thjesht nje falenderim protokolli e jo nje falenderim i dale nga zemra. O Rama me kete shtaze qe eshte Sali Berisha eshte mekat te behesh i mire, po mesa po shoh do te perseritet skenari i 97 kur PS erdhi ne pushtet dhe nuk arrestoi Sali Berishen. Ju me duket se jeni parti pederastesh. Mjere shqiptaret nqs dehen me kete fitore gjysmake, nqs shihet se oligarket e vjeter po e kalojne lumin pa u lagur njerezit duhet te ngrihen e te kerkojne denimin me çdo kusht te gjithe atyre qe kane perfituar nga fondet publike ne menyre te paligjshme. Ne vende normale Saliu do te ishte arrestuar per tradhti te larte ndaj atdheut per shitjen e detit kurse ne Shqiperi e falenderojne, hajde Albanistan hesapi hajde……

 31. ARJAN says:

  Me vjen mire qe ju shikoj kaq te gezuar por, mbani mend o miq qe do behet c’fare te doje fshatari i cepanit te skraparit. Me kater mandate qe kishte dhe bente ligjin , mendoni tani me 17 qe mori. Zbor do ti bej Rames !

  1. enea says:

   Asgje nuk ka cfare te beje, ska llogjike fare, ndryshe ai rrinte aty ku ishte e nuk do bashkohej me Ramen. Aludimet tuaja jane tipike per deshperimet tuaja te humbesve me te medhenj.

   1. anticensurë says:

    je një idjot i lindur o enea!
    je si një dashmnore e trashë që mbron çdo gomarrllëk të të dashurit të saj!
    “Aludimet tuaja jane tipike per deshperimet tuaja te humbesve me te medhenj.”
    mor idiot kush janë këta humbës të mëdhenj??
    mor idjot ariani po të thotë realitetin që rama si PS ka mbetur ku ishte!
    mor idiot arjani po të thot se meta me fitorren e harritur për shkak të dashnorit tënd,është një minë me sahat në bythë të ramës!
    mor idiot si mund të shkosh me llogjikën prej mize”ska llogjike fare, ndryshe ai rrinte aty ku ishte e nuk do bashkohej me Ramen”!mor debil nuk e kupton se shkuarja me ramën i dha votat që ka sot!se shuarja me ramën i hoqi vetë ramës mandatet e mundëshme për të mos qënë i shantazhueshëm nga të tjerët,pikërisht nga ndyrsira si banda me lugën në brez e LSIsë!
    ik mor idiot i lindur se na hoqe kapakun e kokës!!!!

 32. nazimja says:

  Flalim i shkelqyer zoti Rama!Merita juaj dhe e LSI-se per kete fitore te papare ndonjehere.Me kembe ne toke dhe mend ne koke per realizimin e premtimeve te dhena. Kujdes ne formimin e qeverise se re me figura te paperfolura dhe dinjitoze dhe jo politikane te vjeter dhe te merzitshem per popullin.Mbroni profesionistet ne administrate se keni marre edhe shume vota te tyre si pergjigje ndaj detyrimit per pjesmarrje te sforcuar ne mitingjet e pushtetit.Vetem aman te keqen mos zgjidh figura si TOTOZANI se do humbesh pas kater vitesh prape.
  URIMMMMMMEEEEEE SUKSESEEEEEEEEEE ALEANCAAAAAAAA

 33. albania says:

  Ne nje dite si kjo, ne nje ore si kjo nuk mund te kete shqiptar me te lumtur!!! Kjo eshte era e ndryshimit, me ne fund shqiptaret do te marrin fryme te lirshem, do te ndjejne se dielli ndricon me shume ne qiellin e kalter. Askush nuk pretendon qe gjithcka te ndryshoje ne nje dite, kjo eshte sureale, por te gjithe duhet te jemi te lumtur qe me ne fund ky sovran i cili ne vazhden e historise nuk ka treguar te jete rracional ne me fund u be, me ne fund tregoi se mund dhe duhet te jete!
  Ky fjalim eshte prej nje njeriu vizionar i cili diti te ndryshoje thellesisht veteveten dhe arriti te jete sot nje politikan i denje per nje Shqiperi te lire, per te gjithe shqiptaret anembane botes!
  Urime ne nje rruge te mundimshme dhe jo pak te lodhshme!

 34. Besoj says:

  Besoj,z.Rama se,do te mbaje nje kohe vjami qe i ka dhene Berisha Shqiperise.Ju do ta dorzoni nje dite skelet,Shqiperine, siç e pat len Enver Hoxha.Shqiptaret e meritojne edhe nje mandat Hoxhen!

 35. Edi says:

  Erdhi koha maskarenjve bote e ndyre behet kryeminister nje njeri I pa moral I pa familje turp sa poshte qe kemi ra por sic thote nje fjale cdo popull meriton ate qeveri qe ka pra jemi popull I keq duhet ta pranojme por koha do ti vertetoj keto nuk me dhimbsen ata qe kane votu te majten historikisht por ata qe per 20$ shiten votat e tyre e gezofshi edi kristaq ramen gramoz rucin skender gjinushin gjelil gjonin gezuar rilindjen

  1. azom says:

   Ke quam moral ti moj? Te kesh nje grua ne shtepi dhe te nderrosh dashnoret perdite! Moral eshte kur nje njeri per sa kohe e do rri me te dhe nuk e tradheton, kur nuk shkon me nuk shkon me zor nuk mbahet gruaja dhe as burri per syte e botes. Eshte modern dhe i lumte. Po jo si shume politikane qe mbajen nje grua ne shtepi dhe dashnore sa mundin jashte!
   Boll me ‘moralin” tuaj te famshem sepse s’ju piu uje e pate sa vota mori dhe cfare mbeshtetje ka. Njerezit me te pa moraleshem japin leksione morali

 36. tefta says:

  URIME EDI RAMA , PRINCI I KALTER I RUUGES MYSLYM SHYRI DHE MUHAMET GJOLLESHA NE TIRANE ; URIME KETIJ DJALI TE MIRE TE TIRANES QE NUK E MPOSHTI ASNJE STUHI POLITIKE DHE VETI PATRIOTIKE!

 37. th says:

  Sapo e lexova deklaraten tende Edi.Mendova qe te te shkruaja edhe ne adresen tende tek faqja zyrtare por nuk e bera sepse besoj se detyra dhe pergjegjesia qe ke mbi supe fillon duke lexuar edhe keto komente sido qe te jene dhe cfaredo qe te shprehin. Kam qene student ne vitin e dyte Mjekesi ku ndodhi PERPLASJA E MADHE. Ka qene viti 1991 dhe e mbaj mend shume mire ty dhe Ben Imamin kur erdhet si Tirons tek menca nr.1 ne QS per te treguar se nuk beni snob-in me stodentet e rretheve dhe kjo na dha krahe. Nuk u futa ne greven e urise atehere sepse nuk me pelqeu shantazhi dhe menyra e arrogante e atyre qe ne fillim u bene flamurtare te asaj qe do vinte me pas PD-se dhe qe per nje arsye qe nuk e kuptonim dot ishin te gjithe nga Veriu dhe qe shume nga ata me pas u bene kundershtaret me fanatike te tij.Kam qe atehere qe e shpresoj qe …do vinte nje dite . Nuk e di pse nuk ngopesha kur shikoja perurimet (mos ben dhe ti nga keto gomarlleqe le te te thone ata qe rregullojne profilin social te te medhenjve duke marre para). Te uroj dhe shpresoj se do te vazhdosh endrren qe na ngeli atje tek fillimi i viteve ’90.

 38. KASOLLE says:

  Zoti Kryeminister kini korrur nje fitore qe do bythe te forta per ta administruar.Ky popull ta dha shansin,shfrytezoje ne te mire te tij dhe mos e zhgenje.

 39. Nga larg says:

  Per mendimin tim, duke bere koalicion me Ilir Meten, Edi Rama provoi popullin shqiptar. Provoi nese shqiptaret donin ndryshim apo jo, a donin Rilindje apo jo. Dhe shqiptaret e treguan veten. 18 a 20 mandate Ilir Metes nuk ia dha Edi Rama, ia dhane Shqiptaret. Shqiptaret kishin mundesi te votonin koalicionin, por edhe partite. Dhe pasi votuan koalicionin nuk i kishin pse i jepnin vota te korruptuarit Ilir Meta. Mund t’ia jepnin Partise Socialiste. Edi Rama ndoqi keshillat e nderkombetareve dhe pranoi koalicioni me Meten, po shpresoi tek votuesit shqiptare qe te mos i jepnin vota Metes. Por ata ia dhane. Dhe tani perseri ka rrezik. Keshtu qe mos e kerkoni fajin tek Rama. Por tek ata votues qe ia dhane perseri voten Metes. Dhe ia dhane nga mefshtesia e tyre, jo nga perfitimi. Se gjithe ata votues nuk mund te perfitojne dot.

  1. Dori says:

   Ti as nuk kupton se cfare behet se si duket nuk ke ndjekur se cfare kane arritur: marreveshje midis sali berishes, edvin rames dhe ilir metes.

   marreveshja parashikonte qe sali berisha dhe familja e tij te mos prekej nga drejtesia kur te merrte pushtet edvin rama, pasi ishte kerkese nga jashte qe te kishte rrotacion pushteti.

   pjellat e komunisteve nuk mund te shmangin genin e familjeve te tyre, te cilet kane qene te gatshem per te mbeshtetur krimet e enver hoxhes kriminelit. Keta monstra qe i pret ferri i Dantes vjedhin pasurine e shqiptareve, bejne krime dhe perpiqen te mbrojne njeri tjetrin per te mos u ndeshkuar per krimet dhe vjedhjet e tyre. Megjithate do te perfundojne si Gadafi dhe Milloshevici se bashku me familjet e tyre mafjoze.

  2. @nga larg says:

   Ju shkruani “nga larg”, por konstatimet tuaja jane te sakta.
   Megjithate sot eshte dita e URIMEVE:

   Urimi shkon per te gjithe ata qe kontribuan ne humbjen e atyre qe na kane shkaktuar aq deme gjate ketyre 20 vjeteve.

   Urimi shkon per ate pjese te popullit shqiptar qe me voten e tij rrexoi ne menyre spektakolare S. Berishen dhe kliken e tij. Rezervat e mija perpiqen te justifikojne ate pjese (te shumfishuar?!) qe votoi Ilir Meten.

   Nese Edi Rama do te jete ne gjendje te “rilinde prej verteti” te gjithe koalicionin e tij dhe shpresat e shqiptareve, atehere mund te ndryshoje sadopak opinioni i vjeter por edhe aktual se populli shqiptar nuk mund te vetqeveriset.

   Vetem atehere mund te shpresojme qe ky popull qe jeton ne trojet shqiptare nuk “do te ndryshoje fene per shkak te pushtuesit turk”,
   nuk “do te vonoje ne pavaresine dhe clirimin e vet”, nuk “do te pranoje me nje Ahmet Zog, Enver apo Sali qe ti sundoje me shume se 4 vjet”, nuk “do te votoje perseri Ilir Meten, Fatmir Mediun dhe bandat e tyre”, nuk do te shkatrroje traditat e mira dhe kulturen kombetare, nuk do te synoje vjedhjen ne vend te punes, nuk…

   Historia na ka mesuar qe ne dejet e ketij populli rrjedh gjak pellazg, ilir, grek, romak, sllav, turk, magjyp, arixhi, vlleh, etj., megjithate nuk eshte e pamundur qe bashkjetesa jone te kete nje harmoni, unitet dhe identitet kombetar, sikurse eshte gjuha qe na bashkon. Amerika eshte shembulli me i bukur ku bashkesia e te gjithe racave te botes kane nje identitet kombetar. Vetem atehere endrrat dhe shpresat mund te behen realitet. Uroj me gjithe zemer!

 40. deni says:

  Te gjithe enderuam ke dite qe u be ralitet,shpresojme gjithcka lexuam
  me siper te behet realitet,te rilind nje epoke e RE per te gjithe NE

 41. jorgo mimali says:

  E MERITON SI KRYEMINISTER ,SI NJERI PAK A SHUME U NJOHA NGA AFER QOFSHI MIRE JU DHE FAMIULJA JUAJ VECANERISHT DJALI JUAJ. U BEFTE QINDRA. …URIME….URIME…URIME…

 42. cama says:

  URIMEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE BRAVOOO RAMAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA FITOREEEEEEEEEEEEEEEEE MADHSHTOREEEEEEEEEEEEEEEEE…RILINDIMSEBASHKU PER NJE TE ARDHME ME TE MIREEEEEE. NJE FJALIM KREJT PERENDIMOREEEEEEEEEEEEEE PA AFORA DHE PA BERE TE FORTIN NE SYTE E KUNDERSHTARITTTTTTTTTTTTTTTT SEPSE PO TE KISHTE FITU BERISHA NE KETE MENYRE SDO KISHTE LENE FJALE PA HELL PER TE MERZIT HUMBESIN,,POR TI JE NDRYSHE DHE PER KETE TE VOTUAM DHE MBESHTEEM ,,,,,RILINDJEEEEEEEEEEEEEEEE FITOREEEEEEEEEEEEE

  1. Olsi says:

   KAQ TE PASKA MARRE MENDJEN FYELLI IMORAL?

   FYELLI IMORAL BERI MARREVESHJE ME KRIMINELIN PENICILINA DHE HAJDUTIN KRIMINEL KOKELOPEN SE KUSH KA RADHEN PER TE VJEDHUR SHQIPTARET DHE PASURITE E SHQIPTAREVE.

   MOS U GENJE O SHPIRT I PASTER, SEPSE DARDHA E KA BISHTIN PRAPA.

   NE BURG E KANE VENDIN MAFJOZET E SHQIPERISE: FYELLI IMORAL, PENICILINA MAFJOZ DHE KOKELOPA HAJDUT DHE KRIMINEL.

   DHE PER KETE DUHET TE KONTRIBUOJNE GJITHE SHQIPTARET SE BASHKU ME TY O NJERI I MIRE…

 43. arti says:

  Uroj qe kapitulli i konfliktve te mbyllet njehere e pergjithmone,sepse deri tani Shqiperia ishte gazi i botes dhe per kete duhet te pergezohet Edi Rama i cili besoj te jete keshilluar nga miku i shqiptareve Toni Bler.

 44. chufo says:

  RILINDJA FITOI
  Edi Rama njihet si njeri punetor dhe di te qeverise!
  Kete e ka treguar qe kur ishte ne bashkine e Tiranes dhe i dha nje faqe te re Tiranes
  Kete do ta tregoje ne ditete e qeverisjes se tije duke mos lene pas dore asnje qytetar te shqiperise.

 45. albania says:

  Dhe pse ne Shqiperia qe kemi sot eshte ndryshe nga ajo e viteve ’90, ne thelb shume gjera kane mbetur njesoj.
  Sot duhet me shume pjekur, maturi sepse nuk mund te behen te njejtat gabime te bera nder vite!
  Ky eshte fjalim brilant, i nje djali me guxim qe u kthye serish ne tirane edhe pse pa me mire diku tjeter dhe kundershtaret jo pak here e sulmuan per ate qe ishte dhe per ate qe beri.Uroj qe Shqiperia te behet qe te gjithe te kemi mundesi te kthehemi nje dite!
  Pershendetje nga Franca.

 46. jorgo mimali says:

  E MERITON SI KRYEMINISTER ,SI NJERI PAK A SHUME U NJOHA NGA AFER. …URIME….URIME…URIME…

 47. lalalala says:

  Sa njerez te vonuar qe jeni ju lexuesit e temes,e merrni ramen si zot e a thua se do ‘rilindi’ me vertete shqiperia.Po prisni njehere o njerez e do e shihni qe rama sdo jete me i mire se berisha.

 48. kirurg says:

  VINI RE! gjuha e ekuilibruar dhe ne stil perendimor e Kryeministrit, ka ndryshuar edhe fjalet e komenteve (pervec hunjve): qytetare, vizionare, mirekuptuese dhe tolerante.
  NDRYSHIMI KA FILLUAR.

 49. Niku says:

  Pa meshire. Pa meshire per ata qe kane shkelur ligjin per hajdutet vrasesit shperdoruesit e prones publike. Ata qe grabiten kete vend ndane pasurite e tij per vete, miqte dhe te lidhurit me ta. Shqiperia do te kete nje Rilindje te plote kur edhe drejtesia te vihet ne vend. Nuk mjafton vetem vota popullore per te ndeshkuar ata qe e grabiten kete vend, e shiten ose donin ta shisnin, por duhet edhe drejtesia te flase. PA MESHIRE

 50. dario says:

  Fjalimi madheshtor e Kryeministrit te ri te shqiperise Edi Rama,dha nje mesazh shum e paqesor,te gjithe shqipetaret jane njesoj dhe te tille do trajtohen,shqiperia nuk do te jete me te kuq apo blu.
  Nuk do te ndjehemi me te kercenuar per shkak te bindjeve partiake.
  Socialistet e kane provuar dhe do te provojme nje gje te tille.

 51. ARJAN says:

  Fitore eshe qe iku Berisha , por nuk mud te jete fitore po nuk pate 71 mandate , dhe ca me keq akoma kur varesh nga fshatari i skraparit.na pelqen, apo nuk na pelqen, me i fituari doli krye i korruptuari Meta . pasi PS.ka po aq mndate sa edhe ne 2009.

 52. shiaksi says:

  rr
  o
  f
  t

  p
  a
  r
  t
  i
  a

  s
  o
  c
  i
  a
  l
  i
  s
  t
  e

  e

  sh
  q
  i
  p
  e
  r
  i
  s

 53. Me behet qejfi qe PS triumfoi kaq bindshem ndaj “demokrateve” ne cdo cep te Shqiperise, dhe ne cdo debat ketu ne Maqedoni qe beja me shoket shprehja bindesine time ne fitoren e se majtes, por rezultati ishte edhe me i thelle, njeherit ky eshte edhe treguesi se populli din te vleresoje dhe din te denoje diktator si Berisha,politikat e PS dhe se majtes jane votuar thellesisht nga shtresa e Mesme- shtrese qe mban shtetin dhe zhvillimin e saj dhe nga tere shtresat popullore perfshire edhe asaj te larte ( perjashto kliken e Magnateve te Berishes) Edi eshte personi me i duhur per Shqiperine, ka vizion, guxim, maturi dhe dije per udheheqje, nje eshte e sigurt Shqiperia do te perparoje, njeashtu frytet do t’i perjetojne edhe shqiptaret jashte saj, Pershendetje nga Maqedonia !

 54. orhan pamuk says:

  Rezultati eshte spektakolar!
  Sovrani e dha verdiktin e tije me nje vote proteste ndaj qeverise deshtake me te keqe te pasviteve 90.
  Ngjyrosja vjollce e hartes se shqiperise tregon besimin dhe shpresen qe kane varur shqipetaret tek Ekipi i Rilindjes.
  Ky besim nuk do te neperkembet nga socialistet te cilet do te punojne per ngritjen ekonomike te vendit dhe Integrimin Europian te vendit.

 55. canada says:

  Z. Rama
  Me vjen keq por si shqiptar ne mergim po te them se fjalimi yt eshte nje vazhdimesi e te kuqes ose me mire e korupsionit. E dija kete dhe nuk prisja me shume nga ju qe nga dita qe bere aleance me plehren Meta. Kur gjykata vendoste per Meten, pasi e cvleresoj analizen e FBI per videon, (ashtu sic beri per 21) Meta pinte vere me Salen ne shtepine e tij dhe gjykohej nga gjygjtaret e Sales. Enveri la jashte varrit Ramizin dhe ky i fundit la Salen, Tanin, Fatosin, Gramozin, Ylli Popen, Neritanin etj. Po Sala ke la: METEN. Shume keq e nise duke i uruar njeriut me bastard te historise se kombit shqiptare per nje jete te mbare. Duhej te pakten sa per forme te thoje atyre qe te dhane voten, (jo se e meritoje por sii thone ne mes dy te keqijave prano ate me pak te keqe) tu thoje qe ata qe vodhen, vrane, shkateruan nje komb te tere do i jepen drejtesise. Me vone e gjykoje Salen per kafe sic beri Sala per Ramizin. E di nuk mund ta besh sepse i pari eshte Meta dhe vine Gramozi, Neritani, Mediu, Imami pa llogaritur zagret e tjere. Turp

 56. Rodrigo says:

  Mund ta kishe kursyere ate falenderimin fals per Salen por gjithsesi fjalim i shkelqyere…

 57. Beni says:

  Nga marreveshja ne prapaskena midis 3 MAFJOZEVE TE SHQIPERISE: Lakuriqit, Mafjozit – Hajdut dhe Kriminel Penicilina dhe Hajdutit Kriminel Kokelope, po rilindin perrallat e Mafjozit qe nuk mund te besohen. Fjale te shpelara dhe bajate per perralla te stisura nga injorante dhe kriminele me gen. Hajduteria dhe Kriminaliteti do jene ato qe kane ne plan kriminelet.

  Por kriminelet e Shqiperise do te hyjne ne BURG te PERJETSHEM.

  PERRALLAT O MONSTRA MAFJOZE TE SHQIPERISE IA TREGONI NJERI-TJETRIT KUR PAS GJYQIT POPULLOR T’JU HEQIM ZVARRE ATJE NGA KU NUK DO DILNI ME KURRE: NE BURGUN E SPACIT QE DO TE JETE I RONOVUAR DHE KTHYER NE INDENTITET NJESOJ SI ATEHERE KUR E NDERTOI KRIMINELI JUAJ ENVER HOXHA. MEGJITHATE DO TE KETE NJE DIFERENCE TE MADHE NE QELITE E BURGUT, SEPSE ATY DO FUTEN MAFJOZET E SHQIPERISE DHE FAMILJET E TYRE MAFJOZE.

  AS GADAFI DHE AS MILLOSHEVICI NUK I SHPETUAN GJYKIMIT POPULLOR. NJESOJ EDHE PER MAFJOZET NE SHQIPERI QE BEJNE MARREVESHJE KRIMINELESH DHE MAFJOZESH.

  POSHTE MAFJOZET E SHQIPERISE DHE MARREVESHJET E TYRE MAFJOZE!

  RROFTE DEMOKRACIA!

  KONFISKIM TE PASURIVE TE VJEDHURA TE POPULLIT SHQIPTAR DHE FLORIRIT TE SHQIPTAREVE!

  NE BURG PERJETE KRIMINELET MAFJOZE TE SHQIPERISE!

 58. gjykatesi says:

  mire,mire, po peshku ne dete tigani ne zjarre, I duruari I fituari,

 59. B. Staka, Milano says:

  Iku…iku…iku…
  Kolera e Viçidolit…
  iku !!!
  ———-

 60. populli do drejtesi says:

  ndeshko me drejtesi mafiozet qe populli te ket besim tek kjo qeveri perndryshe nje iken tjetri vjen…

 61. ali says:

  Edi populli ta dha voten jo per te falenderuar Berish Serb Fasllicin,agjentin me bordero ne Beograd, por per

  te vendosur drejtesine. E di se kurajo nuk te mungon sepse vjen nga nje familjebme tradita te medha petrio-

  tike,si nga babai dhe ne menyre te vecante nga nena, Neta,nje grua fisnike ne tere kuptimin e fjales me n

  dajo,Nikon,mikun tim te ngushte per me se 40 vjetesh shok e mik. Une qe te shkruaj s’kam asnje interes tek

  Ty as do te kem kure , por te flas nga thellesia e zemres. Nuk jam hakmarres,jam demokrat ne shpirt,por

  drejtesia duhet te shkoi ne vend. Demi duhet kapur nga briret, KORRUPSIONI. Ne Kroaci evgjetke K/ministrat

  ne burg,Berluskoni ne burg 7 vjet. E pse Berisha e familjes se tij mos i hyj gjemb ne kembe ?! po Gerdeci,21ja-
  nari,etj.etj.

 62. al says:

  fitore plebishitare ,nje fjalim i bukur dhe korrekt .tani urime dhe suksese ,per te kaluar proven e madhe para shqiptareve. ke sot shumice absolute qe te jep dore per reforma te thella ekonomike dhe ne drejtesi.uroj qe sot ju te jeni te kundert me qendrimin e paraadhesve. opozitaret duhen degjuar dhe respektuar,sepse kjo eshte demokracia europiane.

 63. Stef Staku says:

  ANALIZE : Nje falenderim i veçante shkon ne drejtim te administrates se Shtetit USA te drejtuara nga Presidenti z. Barak Obama. Thank You USA.
  Edhe kesaj radhe Shqiperia u shpetua nga USA !!!!
  Lirine e kena dashte gjithmone por jo gjithmone e kena arrite pasi shpesh kena zgjedhe miq te gabuar e pastaj kena kerku ndihmen e USA e cila kurr nuk na ka mungu.
  Faleminderit Ambasadorit te USA ne Titane z. Aleksander Arvizu.
  I urojme mbaresi families Klinton e cila gjithmone ka qene prane Shqiperise ne momente te veshtira per ne.

 64. DAJTI says:

  Per te miren e Shqiperise te uroj pune te mbare. Populli deshi ndryshim , perpiqu mos ta zhgenjesh.

 65. FEDE says:

  filloi punen ky?!
  suksese,por akoma nuk kane mbaru pazaret e votave,pa le ato te qeverisjes,pa le ato te skenareve…
  MOS U NXITO,MBASE ME KASTEN ATY BASHKE QEVERISNI…SHQIPTARI NUK PA GJE TE MIRE VEC TRETJES ,HARRESES DHE TRADHETISE..
  NE OPOZITE NA KE,TEK AJO OPOZITE QE KA MUNGU DERI DJE,PARDJE…
  DUAM DEMOKRACI REALE ,JO RRUFJANE!BESOJME SE ZGJEDHJE TE TJERA DO KEMI SHUM,E SHPEJT…FITUSET KANE PLOT PER TE BERE…NE ZGJIDHJE E ZGJEDHJE TE NA COJNE TE TERE…30% EMIGRANT NUK PATEN MUNDESI TE VOTOJNE…

 66. orli says:

  Qe Shqiperia te shkeputet perfundimisht nga e kaluara dhe te rilinde,puna e pare qe duhet te beje Edi Rama eshte qe te hapi dosjet(shumicen absolute e ka)…

 67. azom says:

  Si shumica e shqiptareve besoj te Edi Rama dhe i uroj suksese!
  E dija qe PS do fitonte bindshem. Sa per zotin Meta as nuk kam friken me te vogel qe ai do iki djathtas sepse eshte aq i zgjuar sa te kuptoj cfare peshe ka Edi Rama te njerezit dhe cfare nderi i ka bere qe e ftoi ne koalicion. Nese nuk do ishte ne kete koalicion as cerekun e atyre mandateve qe ka nuk do kishte sepse ai ka elektorate te majte dhe nuk i japin atij njerezit vote te shkoj djathtas. Dhe ai kete gje e di shume mire dhe prandaj erdhi perseri majtas. PS ka humbur vota me koalicionin me Ilir Meten, kurse Meta ka fituar shume me koalicionin me Ramen. Dhe besoj qe ai eshte aq i zgjuar sa ta vleresoj dhe kuptoj kete.
  Rama te dali vetem pa asnje i fiton 80 mandate pa frike. Ti rri gati Rames se Rama e bere me aq shume mandate. Nese ai iken dhe njehere ka per te humbur shumeeee!

 68. nastradini says:

  SHQIPERISE NUK I DUHET NJE KRYESHERBERTOR POR NJE BOS I FORTE INTELIGJENT.

  Cilat jane SUKSESET e Sali Berishes qe permend Edi Meshiruesi kur ky DEMON komunist po e le vendin me keq se Enver Hoxha ne vitin 1990? Edhe Enveri edhe Saliu gjithashtu deklaroheshin si kryesherbetore te popullit gjate diktaturave te tyre dhe shqyptaret e kane te qarte se deri tani per 70 vjet vendin e kane drejtuar “sherbetore” me llafe te popullit, dhe diktatore me vepra te miletit. Edi Rama duhet te heqe dore perfundimisht nga demagogjia enveriste qe i ben kryeministrat sherbetore febele te popullit dhe te filloje temendoje si nje LIDER perendimor per te perballuar realisht krizen ekonomike qe po fundos shtetin. Aftesia e tij si LIDER inteligjent do t’i lejoje te zgjedhe jo “SHERBETORE” servile si zara bythalepires, por profesioniste te fushave sidomos ekonomike per te kuptuar Edi Artisti se ZERIMI enverist i taksave dhe i tatimeve eshte nje loje e rrezikshme ne derexhene ku ndodhet vendi pas Saliut. Edi Rama duhet te harroje edhe taksen progresive te tij si ilaci cudiberes per sherimin e ekonomise dhe te mos beje eksperimente dallkauke me sistemin fiskal kur Shqypnia nuk prodhon pothuaj asgje. Detyra kryesore per Edi Ramen eshte rritja e treguesit GDP-se per fryme te popullates qe do te thote PRODHIM me TVSH te larte per ta nxjerre vendin nga balta ne renditjen boterore si nje republike bananesh. Kjo nuk eshte detyre e lehte, por jo e paarritshme, sidomos po te kemi parasysh qe potenciali intelektual i vendit nuk eshte i vogel. Prandaj edhe nastradini don ta korrigjoje Edi Artistin qe te mos hiqet pas fitores si Jezu Krishti, sepse vendit nuk i duhen sherbetore, por specialiste te mirefillte. Shume vende te Botes kane bere perpara vetem kur LIDERAT kane hequr dore nga demagogjia politike dhe llafollogjia boshe dhe i jane futur punes per te zbuluar rezervat e fshehura te ekonomise. Shqypnia jone ka shume te tilla. Mjafton te permendim poziten gjeografike ne Mesdhe, vijen e gjate detare te Shqypnise me plot limane natyrore te shekelqyera per nje trafik kontenjeresh dhe mallrash qe deri tani nuk eshte shfrytezuar fare. Ka edhe fusha te tjera zhvillimi pa fund, mjafton qe te kete njerez me inteligjence perendimore te cliruar nga demagogjia komuniste per t’i kapur, studiuar dhe implementuar.

 69. Ina says:

  Fjalim brilant i nje njeriu me vizion, me kulture e me dashuri per kete popull. Mbreme per here te pare u ngazelleva nje deklarate te nje politikani shqiptar qe nuk ben demagogjira boshe por hyn thelle ne mendjet e zemrat e njerezve me fjale te sinqerta. Jam e bindur qe Shqiperia do behet vetem nga ty, nga mençuria dhe largpamesia jote. Falemnderit nga zemra Edi RAMA!

 70. Z.RAMA mbajti nje fjalim qe ishte kushtrim, per paqe dhe per pune ne te mire te gjithe shqiptareve, duke mos quajtur sukses fitoren e zgjedhjeve, po mundesine qe ju dha per te ndryshuar Shqiperine . shpresoj te vizioni dhe kembengulja e tij !

 71. Eqerem says:

  Fjalim brilantë .I uroj RAMES suksese.Eshte detyra jone qe secili të kryejë më së miri detyrën e vet, për të ecur përpara SHQIPERIA jonë e bukur.Në qoftë se e doni SHQIPERINE të bukur duhet të gjithë së bashku ta bëjmë atë.Fitorja është fillimi,të qëndrojmë bashkë është progres ,të punojme te gjithë së bashku është sukses. Të gjithë se bashku drejt një SHQIPERIE Evropjane .

 72. doleci says:

  E vleresoj shume nje pyetje te Arben Dukes sot, Po me analistet çfare do te behet. E ndoqa mbreme ate famkeqin, Artan Hoxha tek Fevzua me shpresen se do te kapja ndonje moment pendese por jo. Eahte betuar vetem te flase keq kunder popullit te tij. Gjente nje mije e nje aresye kundes se majtes dhe kur e pyesnin per te djathten shprehej se kete e dine vet ata te PD. Kure nuk do te ulesha ne nje stodio me nje person kaq te ulet.
  Te njejten neveri do te ndjej edhe nese do te mbije ndonje Artan tjeter per qeverine qe vjen.

 73. Silva says:

  O Rama,njerezit nuk te kane votuar per te bere amnisti por per te bere drejtesi.Kjo shumice derrmuese per te shporrur Sali Berishen nuk eshte deshire per rotacion por eshte kerkese per revolucion.

 74. franceska says:

  URIME TE METEJSHME…BASHKE ME JU Z.RAMA ESHTE E GJITHE SHQIPERIA E BASHKUAR.

 75. SOKOL says:

  Rilindja fillon nga shkulja qe ne rrenje e pemes se thare saliste dhe nga
  berja e parceles vetem me fidane te rinj.Po degdisi puna vetem sa per te krasitur disa dege dhe sa per te mbjelle ndonje fidan tek-tuk,asnje frut nuk do te hane shqiptaret nga e premtuara rilindje.

 76. Z.RAMA I uroj gjithe te mirat dhe pune te mbare per te miren e SHQIPERISE!!!!
  Iuroj nga thellesia e shpirtit te te gjithe votuesve te shqiperise qe pjeses se Lsi-se qe I fryjne zjarit me ilir meten kryeminister ti tregoje vendin dhe ata te mos bejne lojra fjalesh se shqiptaret votuan per EDI RAMEN qe te qeverise kete vend dhe jo ilirin.
  Naço te dale ne televizor dhe te shikoje ato fjalimet e tij ne ministrine e ekonomise per koncesionet naften dhe minierat,qe as nje here nuk tregoi te verteten,por ishte ai dhe partia e tij, me te inkriminuarit ne qeverine berisha, dhe te mos beje lokomotiven se ata e dine vete se sa vota do te kishin mare pe bere koalicion me PS.
  PS nuk eshte partia qe ti pastroje figuren ilirit dhe ministrave te tij qe 4 vjet ishin bashkefajtore per katastrofen ku ka shkuar vendi.
  Edi Rama te mos haroje Gerdecin 21 Janarin greven e urise dhe bllokun e ilir metes se do ta denojne shqiptaret si sali mostren.
  1-I uroj kryeministrit te ri qe te filloje sa me shpejt me punesimin e pjeses me te varfer te shqiperise qe edhe ata se bashku me femijet e tyre te kene per te ngrene buke(imagjinoni vetem per nje moment ju shqiptare dhe e gjithe ajo shtrese e popullsise qe as nuk e imagjinon se si mund te mungoje buka ne tavoline pa le pastaj edhe ajo shtrese miliardere qe eshte bere ne Shqiperi ne kuriz te ketij populli ku nuk dine ku te fusin leket tu kerkoje femija buke dhe te mos kesh as buke thate per ti dhene).
  Ku naco ne qeverine me te inkriminuar e shikonin ne Bulqize se si punon ata femije te vegjel duke mbledhur mineral ne mes te te ftohtit dhe vapes zbathur e pa ngrene dhe nuk shkoi per ti pare dhe per te ndjere nga afer ate dhimbje qe mund te ndjesh kur i shikon ne ate gjendje dhe aq me teper kur u vriteshin edhe prinderin ne minieren e vdekje nuk mori as njeher masa per kushtet e minieres po linte investitorin e huaj qe te gerynte minieren ne ate shkalle sic e la pa as nje kusht teknik.
  2-Te regulloje spitalet qe jane kthyer ne geto (vetem spitale nuk mund te quhen)se fondet qe shteti ka dhene per to I di shume mire naco dhe lsi-ja e tij se ku kane shkuar dhe se cfare jane bere ku kane shkuar ilacet ne farmacite qe jane mbire si kepurdha reth e qark spitalit.
  I them kryeministrit te ri te coje nje grup per te pare vetem pavionin eematologjise dhe te kuptoje se si funksionon Populli I di te tera dhe nuk I haron.
  3-Te regullojne arsimin se aty fillon e ardhmja e Shqiperise dhe jo te lere Universitetin Kristal te nora malajt e shume te tjere te mbijetojne se vetem student te arsimuar nuk dalin aty po vetem bryla qe ne te ardhmen dhe do tu zene vendin atyre qe e meritojne me te vertete dhe do te fitoje anti vlera ne vend te vleres e shume te tjera qe nuk dua ti permend ………
  Te regulloje kushtet minimale ne Universitetet shteterore duke filluar qe nga xhamat, derasa e zeze dyert qe i mbyllin pedagoget me karige laboratoret e jo te financoje universitetet private.
  Ai pedagogu qe ben mesim te korpusi kryesor ku ai ka bere te tera mitingjet te mos I bjere shkumesi nga dora se nuk e ndjen nga te ftohtit e dimrit po te punoje normalisht
  Gjithashtu edhe studentet te kene kushtet me minimale per te bere mesim se paguajne leke per shkolliminsi dhe nuk kane sa nje kusht.
  Keto te shikoje naco e shume analiste e gazetare qe me fjalen e tyre fyejne shqiptaret qe I degjojne si ai cim preka qe I thoshte blendi fevziut te merte ne telefon ilir meten e ta pyeste a deshironte iliri te punonte me Edi Ramen KRYEMINISRER.Po cfare jane keta mostra mo na fyejne si komb.Po kush eshte ai qe do te pyese ilirin pse nuk pyet elektoratin qe ka votuar per Edi Ramen Kryeminister dhe jo per ilirin.
  Te gjithe ata gazetare e analiste si blendi fevziu, tan hoxha, cim peka
  henri cili, xheji, cani etj etj etj te bejne nje analize dhe te vene moralin mbi ati moralin dhe te reflektojne e te mos mbrojne anti vletat se jane bere gazi I vetes se tyre.(ketyre loj analistesh dhe gazetaresh I kam shkruar emrin me shkronja te vogla se nuk e meritojne qe tja u shkruash edhe emrin si ce do gjuha shqipe)
  Pozites se re ti bejne oponence ku te gaboje se kjo eshte e bukura e demokracise qe te kritikohet edhe kryeministri kur e ka gabim jo si sali mostra qe cfare nuk beri dhe u mbrojt me fanatizem nga keta qe edhe krimet ja atribonin per vlera
  4-te konfiskoje pasurine e te gjithe atyre qe e vodhen kete vend dhe tja u ktheje pronareve nqs e kane dhe shqiptareve qe ja u vodhen dhe jo te meren me lojra fjalesh. Le te dale e verteta nje here e mire ne shesh dhe ky popull ta dije nje here e mire se cfare i kane bere dhe pastaj te hapet nje faqe e re per Shqiperine dhe shqiptaret.
  Te drejtojne Shqiperine njerez si Erion Bracija qe kur doli dje ne televizor ishte I emocionuar aq shume se e ndjente peshen e pergjegjesise per te kontribuar per te tere ata njerez qe I votun e jo si nacua qe mendon vetem per karigen e kryeministrit dhe postet ministrore.

  I OROJ PUNE TE MBARE RILINDJES DHE MENDONI KESAJ RADHE ME PESHEN E MADHE TE PERGJEGJESISE PER TE QEVERISUR NJE HERE TE VETME PER KETE POPULL DHE DO TE NDJEHENI KRENARE!!!
  NQS DO E BENI JU DO TE JENI SHEMBULL PER TE GJITHE BREZAT QE DO TE VINE.

 77. Flori says:

  Urime dhe suksese .Me erdhi mire qe fitorja e Laprakes ju bashkangjit me shume vota avantazh ,RILINDJES .Te vinim dhe ne KAMZA mire do ishte .

 78. saver -lushnje says:

  po te fitonte ai qofte largu gjysmen e fjalimit do shante ramen nga familja

 79. Mikel says:

  Jam kurioz nese fjalimin e ka shkruar perpara zgjedhjeve apo pas. Gjithsesi duhej rrotacion. Koha do tregoje per kete dhe per ne se sa na vlen lekura vertet.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Array
(
  [0] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 3
      [name] => Aktualitet
      [slug] => aktualitet
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 3
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 82408
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 3
      [category_count] => 82408
      [category_description] => 
      [cat_name] => Aktualitet
      [category_nicename] => aktualitet
      [category_parent] => 0
    )

  [1] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 1
      [name] => Kryesore
      [slug] => kryesore
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 1
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 34834
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 1
      [category_count] => 34834
      [category_description] => 
      [cat_name] => Kryesore
      [category_nicename] => kryesore
      [category_parent] => 0
    )

  [2] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 4
      [name] => Politika
      [slug] => politika
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 4
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 3
      [count] => 24947
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 4
      [category_count] => 24947
      [category_description] => 
      [cat_name] => Politika
      [category_nicename] => politika
      [category_parent] => 3
    )

)
Top
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
X