#NdihmoniAnxhelen/ Jepni edhe ju kontributin tuaj sado të vogël per ti rithyer buzëqeshjen /Anxhela Nocka. Kliko Ketu
mbyllet per 10 sekonda ose kliko X

Rama, sqarim për aplikimet online: CV-të, jo për të ndarë vendet e punës, por për transparencë

ramaKryesocialisti Edi Rama ka reaguar pas kritikave për iniciativën e tij lidhur me aplikimet online për punë. Ai ka sqaruar kritikët, duke thënë se kjo nuk është një nismë antishtet. Sipas Ramës, ata nuk e kanë lexuar ose nuk e kanë kuptuar apelin e tij publik.

Disa po thonë publikisht se apeli im për të aplikuar online cilido që dëshiron të provohet për skuadrën e re për Shqipërinë, qenka prodhim i kulturës antishtet. Marrja në punë prej shtetit paska procedura që lidhen me vende bosh e me konkurse e me afate dhe jo me partinë. Por s’e kanë lexuar ose s’e kanë kuptuar, atë që kanë lexuar në apelin tim publik si kryeministër i zgjedhur. Jo si kryetar partie.

 Ne nuk po mbledhim CV për të ndarë vende pune po për ta bërë reale e transparente, marrëdhënien mes çdo individi të gatshëm për të kontribuar në sektorin publik dhe institucioneve në kërkim të njerëzve të duhur. Sapo kemi hedhur me këtë nismë edhe farën e krijimit të një baze të dhënash për burimet njerëzore të këtij vendi. Të cilën dalëngadalë, do ta kthejmë në një institucion të mirëfilltë ku shteti ynë do të ketë të regjistruar kapitalin e kualifikuar njerëzor të Shqipërisë, brenda ose jashtë. Po kjo është një temë më vete.

 Ndërsa për momentin, fakti është se të gjithë ata që po aplikojnë do të njoftohen individualisht për çdo konkurs të hapur në sferën që lidhet me profesionin dhe eksperiencën e tyre. Në këtë mënyrë do të këpusim lidhjet e shkurtra të konkurseve farsë që janë zhvilluar tërë këto vite, përmes lajmërimesh në formën e trakteve të ngjitura kuturu dhe rezultatesh të parafabrikuara në dëm të lirisë së konkurencës e të meritës. Dhe nga ana tjetër, do të kemi një instrument të ri monitorimi për trajtimin e burimeve njerëzore në procesin e organizimit e të zhvillimit të konkurseve. Besoj e kam sqaruar po ashtu në letër se kjo bazë të dhënash do t’i shërbejë pak më vonë edhe sektorit privat, për të kërkuar njerëzit e duhur për vende të reja pune dhe do t’u japë po ashtu mundësi aplikantëve të kenë dijeni për çdo mundësi të re për punë.

 Kaq e thjeshtë është, mos u shqetësoni kritikë të dashur ky nuk është as fillimi akoma i Shqipërisë së re që kemi marrë mandatin për të ndërtuar”, ka sqaruar Rama nismën e tij më të fundit./b.l

 

52 komente në “Rama, sqarim për aplikimet online: CV-të, jo për të ndarë vendet e punës, por për transparencë”

 1. baca says:

  të shofim kur të bëhesh KM, po pse zoti Rama mbahen një pjesë e hajdutëve që kanë 8 vjetë që presin atë ditë të fillojnë nga avazi vjedhja d.m.th. uroj të dalë unë i gabuar po çakejtë janë në pritje

  1. E.Gjergji says:

   Si mundet te besh aplikime kur nuk ke vertetuar se ku ka mangesira ! Ky eshte operacion fshesa i rilindjes greke!

   1. Sokol says:

    Ore , po ju beni apo jeni??!!
    Po ky ju fton te konkurroni per nje vend pune ne baze te CV tuaj personale dhe jo ne baze te teseres se partise apo te njohjeve me njerez te ndryshem(dhe ka qene Rama i pari qe e aplikoi kete model ne bashkine e suksesshme te tiranes).
    Ky nuk eshte Berisha apo si haleqent e tjere qe ben namin dhe punesonin vetem ne baze te teseres blu dhe ne baze te njohjeve personale dhe militantiste. Kush eshte i afte do te fitoje.

    1. Letra says:

     Per cfare vend pune ?
     Nje qe ka baruar per ekonomi, do aplikoje per farmacist, e keshtu me radhe?
     Apo eshte ashtu si thote Gjergji?
     Rama te filloje pune njehere, pastaj te shikoje se ku ka nevoje per te punesuar te rinjte.
     Mendoj qe shume mbeshtetes te PD, do dalin te pa afte lol.
     N’ato maja rripa rripa… vajti kjo pune

     1. EDI PEZE says:

      Z. RAMA,

      ti po sjell dicka te re qe nuk eshte pare deri tani, ti po sjell dicka shume trasparente qe duhet te ishte bere me kohe, por nuk eshte bere sepse Saliu nuk ka punesuar asnjehere me trasparence por sipas interesit te tij.

  2. Zeni B. says:

   UN JU GARANTOJ JUE BESNIKERI, PERKUSHTIM DHE LEPIRJE BYTHE!
   Jam sherbetor i bindur i Padronit qe me ushqen.
   Vdiq Mbreti!
   Rrofte Mbreti!
   http://imazheshqip.blogspot.com/2013/07/hekri-i-pd.html

  3. Vlora says:

   o z. rama mos ju jep shume rendesi se cfare thone se eshte normale qe vetem do te kritikojne.

   ne nje pike ndiq shembullin e berishes(por vetem per heshtjen) ata le te flasin ti ndiq rrugen tende,,,mos u mundo ti shpjegosh cdo fjale qe do te thuash,,,, se nuk duan te te kuptojne.

  4. rilindas says:

   z.Rama: Disa njerez kane gjera qe nuk i sherone dot
   Ata,ashtu si edhe padroni i tyre Sali,jane mesuar qe
   ti bejne gjerat vetem ne favor te rrethit te tyre.
   kurse per te tjeret,te kujtojne shprehjen;
   “Zoti per te gjithe!”
   Nuk e besoj se Ata,nuk e kuptojne punen e “Gjeneratorit”
   te ri,qe do ta ndryshoje Shqiperine,do ta Rilinde ate.
   Eshte fakt se ne themelet e nje ngrehine te re jane
   Itelektualet,Specialistet,te Diturit…(pak retrospektive)
   Sa here qe kini permendur shkollen tone,vazhdimisht
   jeni dukur i pakenaqur.Dhe te shumteve na shkonte mendja
   tek vertetesia e shqetesimit tuaj.ne kete kohe,pyesnim
   njeri tjetrin;A mund te zhvillohet nje vend ku ne punet e tij
   po verrshojne njerez te cunguar?
   Dhe pastaj debatonim;More,sikur flladi i nje Vizioni te ri
   po na ledhatone,sigurisht fare pak ama,
   pasi midis nesh dhe flladit qendronte nje Mal qe edhe ate e pengonte,por edhe neve Jeten na i Erresone.
   Zoti e deshi qe me 23 Qershor ai mal te Shkerrmoqej
   dhe Saliun me gjithe beniaminet e vet i ka derdhur si Zaje
   qe sot jane grumbulluar Skutave dhe Qosheve.
   Prandaj vizioni juaj,per ta vendosur ne krye te prioriteteve
   Meritrokracine,eshte nje Ogur i mire per te siguruar realizimin
   e Rilindjes.Nje kerkese e tille diktone domosdoshmerine
   e fillimit te nje vleresimi te atyre qe jane mesim dhenesa
   neper Shkollat tona,duke i kaluar te gjithe ne “Skaner”
   apo me “Ultra Sound” ku padyshim qe do shohim se nje mase e mire
   do na dalin “Pozitiv” me mangesi te shumta ne rolin e tyre.
   Fakti qe derime sot,keto shkolla kane ngjasuar me “Inkubatore”
   ku “Zogjt”lindin dhe zhvillohen brenda nje jave,
   flete me se miri qe cilesia po pesone degjenerim
   te permbajtjes se saj.
   Ky eshte problem,ku Amalgami substancial qe do lidhi
   te gjitha hallkat e Shqiperise,duhet te kete nje permbajtje
   cilesore te pranueshme.Dhe keshtu,Rilindja e ketij vendi
   nuk ka si te mos vije e garantuar.
   ne fund deshiroi tea mbyll duke thene se:
   Nuk e ke Idene o z.Rama;Sa larte na eshte ngritur
   besimi.dhe e di pse:
   Sepse edhe di te punosh;
   edhe ndihmen di ta kerkosh.suksese

  5. voica says:

   Vazhdo ti o vlla, vazhdo sic e ke nisur.
   Edhe Sala (the Great) vete, u tall 2 vjet me Twiter-in tend “ciu-ciu”.
   Po tani ka ca muaj,cëërrr-cëërrr nga facebook-u qe na morri veshet. Edhe kunder-revolucionin ketej me duket se ka ne plan ta realizoje, me facebook. Vetem me perjashtim te 2 -3 diteve qe i beri pushim, 24-27 Qershor qe eshte me raport nga mjeku, gjithe kohen e ke prezent. Edhe rogat i rriti me facebook.
   Vazhdo ti o vlla, vazhdo. Vetem shpjere gjer ne fund…!!!

  6. per z.rama miqesisht;
   kudo ne administraten e shtetit dhe ne cdo institucion shqipetar keto 8-vite jane punesuar vetem militante dhe farefis i kupoles se pd, qe nga nje vezhgim i bere nga disa “eksperte te huaj” nen emrin projekte sociale e civile ku ne mesin e tyre ka dhe disa qytetar puro tiranas, durresak, elbasanas, shkodran, korcar…etj, te shkolluar shkelqyeshem e me eksperienca pune te nivelit te lavderueshme ne shtet e privat, del se keta te punesuar militant perbejne mbi 75%, dhe se jane me mangesi shkollimi mjafte te demshme per shtetin, pasi jane dipllomuar ne universitete kryesisht private me miqesira dhe pagesa nen dore duke mos ju pergjigjur aspak vendit te punes, por ka dhe nje numer te madh te punesuarish militant pd_iste qe punojne ne sektore te tjere si ujesjelles, kesh, shendetesi, etjere, qe jane me arsim te mesem apo dhe 8-vjecar, mjafte te paafte dhe aspak punetor por vetem militante per protesta rruge, ne komisione zgjedhjesh per “trima” dhe hajdute votaash me urdhet te fyhrerit berisha e pasardhesve te tij tashme te deklaruar basha+olldashi e company.
   e ketu ne keto kushte z.edi rama nuk ke perse trembesh nga cfare thuhet keto dite nga berisha e berishistet dhe mediat e tij “muthamse 24-ore” rtsh+klan+news-24+utv+ etjera qe tashme i njeh cdo shqipetare brenda e jashte shqiperise se si u ngriten e u bene media te “fuqishme” nga rregjimi i familjes biologjike e politike, sali berisha ne ikje.
   pastrimi i administrates dhe institucioneve ne shqiperi eshte domosdoshmeri dhe aspak spastrim politik, ndryshe do ngelemi ne vend ne dore te te paafteve qe na kane lene 22-vite mbrapa ne rrugen drejte europes.
   mos te harrojme thenien brilante te filozofit francez Volter (1694-1778) **pastrimi eshte jete, dhe jeta eshte e shenjte per cilindo, qofte qenie e gjalle apo dhe objekt ku zhvillohet jeta**.
   prandaj z.rama dhe z.meta me skuadren e tyre te ardhshme ne drejtim te rilindjes se vertete te shqiperise nga ish-mbeturinat e fundit te komunizmit te ppsh nano-berisha, duhet te bejne (sigurisht me pak dhimbje…) pastrimin e administrates dhe institucioneve te shqiperise nga te paaftet dhe te shkolluarit me diploma te pamerituara (me para), sepse ka me qindra e mijera qytetare te afte dhe te ndershem me vite papune apo te punesuar ne vend te gabuar, thjeshte per nje rroge buke-goje, e berishistet le te “lehin” sa ne mediat e tyre perverse e mafioze e sa ne rruge po deshen 24-ore per 4-vite; e pse jo edhe per 4×4-vite, derisa te behen te afte per te kuptuar se shqiperia do njerez te afte ne administrate e institucione dhe jo me diploma te blera me para, te pastra dhe te pista njekohesisht.

  7. Dardan says:

   Kesaj shkurt e shqipe i thon formalitet

  8. zefi says:

   Ligjet dhe vendimet që do të shfuqizohenpas 1 tetorit 2013!!

   1. Ligji nr. 8549, date 11.11.1999 “statusi nëpunësit civil”.
   2. Vendim nr 231, date 11. 5. 2000 për pranimin në shërbimin civil dhe periudhën e provës.
   3. Vendim nr. 221, datë 16.5.2002 për disa shtesa dhe ndryshime në vendimin nr. 231, datë 11.5.2000 të Këshillit të Ministrave “për pranimin në shërbimin civil dhe periudhën e provës”, ndryshuar me vendimin nr. 196, datë 6.4.2001 të Këshillit të Ministrave.
   4. Vendim nr. 838, datë 13.12.2006 për një ndryshim në vendimin nr. 231, datë 11.5.2000 të këshillit të ministrave “për pranimin në shërbimin civil dhe periudhën e provës”, të ndryshuar.
   5. Vendim nr. 306, date 13.06.2000 “për disiplinën në shërbimin civil”.
   6. Vendim nr. 315, datë 23.06.2000 “për krijimin dhe funksionimin e institutit të trajnimit të administratës publike dhe trainimin e nëpunësit civil ).
   7. Vendim nr. 316, datë 23.06.2000 “për miratimin, në parim, të projektit “krijimi i institutit të trajnimit të administratës publike”, të financuar nga programi për zhvillim i Kombeve të Bashkuara”.
   8. Vendim nr. 355, datë 07.07.2000 “për organizimin e dosjes për regjistrin e personelit”.
   9. Vendim nr. 342, datë 14.07.2000 “për lëvizjen paralele dhe ngritjen në detyrë të nëpunësit civil”.
   10. Vendim nr. 360, datë 14.07.2000 “për lirimin nga shërbimi civil”.
   11. Vendim nr. 325, datë 21.2.2003 “ pë pozicionin, detyrat dhe përgjëgjësitë e sekretarit të përgjithshëm në ministri ”
   12. Udhezim nr. 1, datë 13.06.2000 “për strukturën e renditjes të punëve në shërbimin civil, metodologjinë përkatëse dhe përshkrimit përgjithësues të rolit të sekretarit tëe përgjithshëm në këtë shërbim”.
   13. Për strukturën e klasifikimit të punëve në shërbimin civil, metodologjisë përkatëse dhe përshkrimit përgjithësues të rolit të sekretarit të përgjithshëm në këtë shërbim.
   14. Udhezim nr. 2, datë 07.07.2000 “për sistemin e vlerësimit të arritjeve vjetore individuale të nëpunësve civil”.
   15. Udhëzim nr. 5, datë 19.12.2007 për disa ndryshime në udhëzimin nr. 2, datë 7.7.2000 të këshillit të ministrave “për sistemin e vlerësimit të arritjeve vjetore individuale të nëpunësve civilë”.
   16. Udhëzim nr. 6, datë 19.12.2007 për disa ndryshime në udhëzimin nr. 1, datë 13.6.2000 të këshillit të ministrave “për strukturën e renditjes së punëve në shërbimin civil, metodologjisë përkatëse dhe përshkrimit përgjithësues të rolit të sekretarit të përgjithshëm në këtë shërbim”.
   17. VKM nr. 173, datë 07.03.2003 “për emërimin, lirimin ose shkarkimin nga detyra të drejtuesve të institucioneve në varësi të Këshillit të Ministrave, kryeministrit, ose të ministrit” i Këshillit të Ministrave.
   Beni te fala Sali Berishes!!!

   1. BRAVO FLITET ME LIGJE E JO FJALE… TU MERRET CIVIA TE GJITHEVE QE JANE PUNESUAR

  9. TO says:

   KESHTU VEPROHET NE PERENDIM BRAVO,MJER ATA QE SE KUPTOJN.

 2. plaku says:

  Ka Shum mundesi qe une te gabohem. Me sa di une, ne Itali dhe Zvicer, nuk egziston kjo metode. Ne se administrata ose firmat private kane nevoje per dike per pune atehere kjo gje jepet ose neper gazeta ose Internet. Ketu kerkohet konktretisht se cfare te dhenash duhet te kete kandidati per pune, mosha qe kerkohet, shkollimi etj.
  Kandidatet qe kane interes, firmes private ose shtetit i dergojne me poste CV-ne e tyre dhe po keshtu Firma private ose shteti qe kane bere kerkesen per punonjes ne gazete jane te detyruar me ligj (keshtu e ka Zvicra ) te te japin pergjigje.
  Zakonisht firma ose shteti bejne nje perzgjedhje per disa persona. Me secilin nga keto persona bejne nje bisede presantimi dhe pastaj vendosin se kush e merr vendin.
  Ndoshta metoda e PS-se eshte me e mire. Nuk e di.

  1. fl says:

   Italia njehere nuk eshte aspak per tu marre shembull. Nje gje eshte e sigurte qe kete metode nuk e ka shpikur as Rama as PS.

   Nese per administrimin e kesaj baze qe po krijohet ngrihet nje institucion i vogel transparent, athere kjo e eshte gje shume e mire.

   Ajo qe ti thua se funksion me shtetin ne Zvicer, edhe ketu eshte ne leter aktualisht dhe eshte deshtim.

  2. elona says:

   Plaku ke plotesisht te drejte, madje ne Gjermani te sjellin ne shtepi disa oferta pune rreshta derisa te biesh dakord, ne te kundert vazhdon merr asistencen qe te takon. Por atje gjerat jane te sistemuara dhe mekanizmi nuk ngec, prandaj metoda e PS eshte ne stadin fillestar, sa te fillojne te mesohen njerezit se Sekreatri i Pergjithshem i Ministrise nuk te kerkon 5000 euro per nje vend pune, dhe qe nuk e ke te sigurt. pastaj tek ne ka shume diploma e grada shkencore false dhe per kete duhet garanci nga institucioni qe i ka leshuar dhe nese i dergon te shtremberuara te ndiqet penalisht.

   Ne fund fare letrat ne doje jane nje gje dhe prirjet personale jane gje tjeter. Psh: Gjermanet te pyesin c’fare di te besh dhe menjehere te vene ne prove, dhe nese nukje aq mire por je njeri i mire(qe sillesh mire) te japin asistence falas deri sa te arrish ne nivelin e dhur.

   Atje ku gjerat behen me dashuri gjerat ecin.

   Respekte Plaku je shume kontribues ket, edhe ne rrezimin e regjimit.
   flm

  3. Claus says:

   Ke te drejte “plaku”, por ai ne baze te premtimit elektoral deshiron te sjelle ne Shqiperi trurin e formuar jashte, por edhe per te thithur ata njerez te formuar ne Shqiperi.
   Ide e mire kjo, packa se eshte iniciuar ne nje platforme partiake. Megjithate sic ka thene “keltis” me poshte, te dhenat dhe privacia e personit duhet te te ruhet ne menyre rigoroze.

   Duhet shtuar nje “fußnote” qe te dhenat nuk lejohen ti jepen te tretit!
   Kjo ka rendesi, por ne Shqiperi kjo eshte vrima e fundit.

   Rama e ka thene qarte, ai kerkon te krijoje nje “database” per ata qe do te aplikojne. Ketu nuk behet fjale per fuqi punetore, por per fuqi intelektuale, per te sjelle nje fyrme te re ne administrate.

   Ne shume vende perendimore proceset e marrjes ne pune jane bere teper te “komplikuara”, per shume shefa rendesi ka njeriu, aftesia per te punuar ne grup, fleksibiliteti, menyra e komunikimit dhe marrja e pergjegjesive ne situata te veshtira. Pra ajo qe quhet “soziale Kompetenz” (ne gjermanisht) ka me shume rendesi, se nja diplome ne duart e nje njeriu mendjecoroditur.

   Interview-ut jane aktet e fundit te filmit, por edhe aty jane thyer shume njerez megjithe pergatitjen paraprake qe kishin bere.

   Tani se fundmi njerezit kontrollehen fare lehte, direkt nga “Facebook-u”.
   Kompetenti qe vendos per marrjen ose jo ne pune te nje personi, i hedh nje sy “Facebook-ut” te tij.
   Fotot, njoftimet, miqte, ku ka qene dhe ku nuk ka qene dhe sidomos bindjet shoqeroro-politike, a eshte i “dashur” pas pijeve, a ka nje jete te rregullt familare etj,etj luajne nje rol teper vendimtar sot.

   Pra nuk jemi si para 20 vjetesh i nderuar “plaku”, nis dy gisht leter me foto dhe CV dhe prit nje pergjigje.
   Sot gjithsecili ka projektuar veten ne rrjete sociale dhe mire bile. Keq apo mire eshte puna e tyre, per kete nuk dua te diskutoj.

   Beson se edhe Rama nuk do te kete njerez per te “kqyrur” tere veprimtarine e nje njeriu ne rrjete sociale?
   Natyrisht, eshte me se e “ligjshme” sot. Pra puna e CV-ve online me duket nje pune ftohte.
   Sot informacioni per kete apo ate njeri merret ne rruge te tjera.
   Nese ato informacione e bindin punedhenesin atehere ke arritur shume.
   Te pershendes dhe dite te mbare!

  4. Ilir says:

   SHKELJE E TE DREJTAVE TE NJERIUT NGA RAMA

   SHKELJE E PRIVATESISE PER TE DHENAT PERSONALE

   SHKELJE E RENDE E LIGJIT DHE E KUSHTETUTES

   KUSH ESHTE KY NJERI QE ATYRE QE KONKURROJNE PER NJE VEND PUNE, UA MERR CV DHE TE DHENAT PERSONALE DHE UA FUT NE ARSHIVAT E TIJ DHE PER ME TEPER UA JEPKA EDHE PRIVATEVE – SIDOMOS KETYRE QE JANE MAFJOZE DHE KANE BERE PASURI ME TE GJITHA MENYRAT DHE RRUGET E PISTA TE MUNDSHME?!

   NJEREZIT NUK DUAN QE TE DHENAT E TYRE PERSONALE TE PERFUNDOJNE NE DUART E MAFJES TE KETIJ VENDI QE KA MARRE PUSHTET EKONOMIK ME MENYRAT NGA ME TE FELLIQURAT

   MARRJA E TE DHENAVE PERSONALE NE KETE MENYRE DENOHET ME LIGJ NE TE GJITHE BOTEN

   NJESOJ SI HITLERI QE RREGJISTRONTE CIFUTET

   HEJ KU E GJEN TE DREJTEN KY NJERI TE RREGJISTROJE NJEREZIT NE BAZE TE DHENASH

   KJO NUK NDODH NE ASNJE VEND TE BOTES, POR DO KETE REAGIME TE FORTA DHE DO JETE NE DISFAVORIN E TIJ KJO QE PO BEN

   POPULLI KERKON DEMOKRACI DHE JO FASHIZEM

   1. pa lidhje says:

    Ilir,

    e para: ku e shikon problemin ti ne kete levizje te Rames?!
    dhe e dyta: boll me keto akuza qesharake per fashizem kur nuk ja ke haberin se si funksionon bota e aplikimeve per pune!

    Eshte e drejta e gjithesejcilit te vendose nese do apo jo te fuse CV-ne e tij ne kete database dhe per ti hyre rruges konkuruese ne baze te aftesive, edukimit dhe eksperiences individuale ne karriere, eshte e njejta gje qe cdo njeri ben kur kerkon pune ne boten perendimore duke derguar e futur CV-ne e tij ne databaset e qindra agjensive te punesimit, Facebook, LinkedIn, etj., etj. etj. A mos je duke i akuzuar te gjitha keto institucione neper bote per fashizem ti sharlatan??!!

    Terheqja e individeve me te mire, me te afte dhe me me eksperience ne profesionet e tyre, terheqja e trurit shqiptar te syrgjynosur me pa te drejte nga Nano e Berisha ne keto 22 vjet, kjo eshte gjeja e pare nga duhet te filloje te berit shtet Rama dhe te gjithe ata qe e duan kete shtet.

    Duhet te garojne me te miret nga jane e nga s’jane e kuptohet nese duan ta bejne kete gje, per te bere e arritur me te miren per te gjithe ne kete vend!

    1. Igli says:

     @ pa lidhje

     ti nuk kupton nga ligji dhe te drejtat e njeriut.

     konsultohu njehere me ata qe dine me shume dhe pastaj fol..

     nuk mund te krahasosh facebook dhe linkedIn …

     Si mjere shqiptaret: nga shiu ne bresher …

     ky “kryeminister” i ri qe po vjen nuk di as “abc” e kultures qytetare

     Vaj medet: nje si puna e ketij e hedh Shqiperine ne ere …

     Keshtu eshte kur iken nje mbeturine komunizmi dhe vjen nje me i keq se i pari. Keta jane me origjine te njerezve te komunizmit, pa kulture, pa taban, njerez me origjine nga ata qe i kane sherbyer kriminelit dhe diktatorit enver hoxha, pra me karakter shume te ulet dhe pa kulture, sepse logjika e tyre kurre nuk ka punuar sipas sensit te drejtesise, por sipas privilegjeve qe mund te kishin nga krimineli dhe diktatori enver hoxha edhe pse ky i fundit i trajtonte me keq se sklleverit.

     A moj Shqiperi e mjera Shqiperi …

 3. keltis says:

  Shqiperise ke per tja qire Nanen po te lane shqiptaret kjo dihet dhe po shifet pa fillue pune e jo ma kur te fillosh

  1. pa lidhje says:

   e ke gabim keltis! ka per tja q..e nenen lavireve, hajduteve e te paafteve si puna juaj qe keni zene pozicione mbi baza militantizmi dhe e shkaterruat, vodhet dhe e rropet kete shtet!

 4. Glauku says:

  Natyrisht dèrgimi i CV ka vlera shumè mè tepèr pèr tè shprehur mbèshtetjen e tè gjithè atyre qè èndèrojnè njè Rilindje tè vèrtetè tè Shqipèrisè, qè besojnè nè atè, qè besojnè se çdo njèri èshtè i mirèpritur nè Shqipèri pèr tè dhènè aq sa mundet pèr tè ardhmen e saj dhe fèmijève tè tyre. Kjo èshtè e reja, kjo èshtè hapi i parè pèr tè matur vèrtetè farcat tona. Pra e rèndèsishme mendoj, qè gjithseicili qè jeton jashtè Atdheut e qè ka mbajtur gjithmonè njè sy dhe njè vesh nga Shqipèria tè shprehè gadishmèrinè e tijè qè nèse Atdheu e thèrret ti gjèndet atijè gati.

  1. fiks fare! says:

   Plotesisht dakort me ty Glauk! Eshte koha te mendojme per ta bere me te vertete kete vend e jo ta leme ne dore te hajduterise e injorances!

 5. ILIRET says:

  O po lere cfare thone larot,pa shiko dhe mer ne pune te gjithe ata qe te dhane voten, po deshe te fitosh perseri pas kater vjetesh. E pe Liken, me vende pune i mori gjithe ato vota. Jetojme ne Shqiperi, jo ne SHBA…

 6. keltis says:

  Plaku kjo metoda e Ps eshte mashtrim per mbledhje te dhenash per shume qellime.Ke per ta pare.Ne asnje vend nuk hap kryeministri ankand per vende pune.Te vetmit qe zgjell kryeministri jane ministrat biles vetem te partise se tije se te aleatit eshte veshtire ti refuzosh,
  Ky nuk ka fillue punen akoma e kerkon Cv e punonjesve te thjeshte se nuk besoj se e ka fjalen per ministra e zv ministra qe i emron kshilli i ministrave.Po sikur deri ne shtator te prishet marrveshja te mos bijen dakort dhe te mos marre dot votbesimin cfare bene me cv e njerezve?
  Fshin prapanicen me siguri.Kjo behet qe rju marrin numrin e telefonit tju kontrollojne bindjet e te tjera gjera.Eshte me e thelle se cduket.
  Ne tere boten Cv ka tregues qe duhet ti plotsosh jo badihava

 7. Rudina says:

  Rama,
  Do na e besh si Drejtori Kuadri te ish K.Q. te PPSH me shokun Mihal Bisha ne krye. Vecse tani ne kompjuter.

  1. fl says:

   Barbari e militantizmit dhe injorances tuaj eshte vite drite larg qytetarise se Rames. PD eshte parti Staliniste qe udhehiqet nga nje ish-stalinist me teser

 8. Dardan says:

  Pavarsisht se e di si buka qe ha se nuk kam per te punuar ndonjehere ne Shqiperi per 1000 arsye, jam fort i emocionuar kur shoh se si fillojne punet e Rilindjes se vertete Shqiptare. Deri tani ne teori, menyra e trajtimit te burimeve njerzore nuk ka ndryshim nga menyra e trajtimit ne Evropen e Bashkuar. Le te presim dhe te shohim praktiken si do ti reflektoje parimet teorike te burimeve njerzore!

 9. Premtimi Socialist, Albanian Elections says:

  Dhe mbi te gjitha ne socialistet jemi duke pergatitur nje Premtim Elektoral qe mund ta bejme qe tani :
  Nuk do vjedhim ne menyre kaq flagrante siç kane bere Demokratet dhe LSI-stat
  Por do te vjedhim me bukur.

  Eduard Shalsi
  Rilindja Socialiste

  TOP CHANNEL
  TOP STORY LIVE

 10. Horri i Bulevardit says:

  Kelyshet e Saliut as e kuptojne kete xhest te Edi Rames, se jane mijra kilometra larg qyteterimit modern.
  Ka shume specialiste qe sjane pjese e partive politike, por qe shpellaret i lane pa pune se nuk u bene bythelepiresa militante, per kete kategori e ka fjalen Edi Rama dhe dua te kujtoj letren e hapur drejtuar Edi Rames, ne gazeten Dita, nga nje specialist i naftes, ku i drejtohet kryeministrit te ri, (mbasi e kish konsumuar nje leter drejtuar kryeministrit te votave te vjedhura ne largim Berisha).
  Ky specialist i fushes se naftes, jep me detaje, mundesine e shfrytezimit me kriter dhe fitimprures ne fushen e naftes.
  Si ky specialist i naftes, Edi Rames, mund ti jene drejtuar shume specialiste te fushave te ndryshme, ku japin mendimet e tyre te vyera, per rindertimin e ekonomise prodhuese.
  Per kete kategori e ka fjalen Edi Rama, jo per ata qe ashtu si dje edhe neser duan te futen ne vazhdimesine e korrupsionit.
  Ka dhe shume te rinj qe kane mbaruar shkollat shkelqyeshem jashte ne universitete te njohura, qe Edi Rama kerkon ti afroje ne sherbim te vendit dhe shqiptareve.
  Prandaj mos prrallisni kot, por kuptojeni thelbin e kryeministrit Rama.
  Edhe une do te tentoj te futem ne biznesin e ndertimit, kam shume eksperience ne ndertimin e urave dhe tuneleve, kam punuar me firmat me te medhaja europiane, si nenkontraktor dhe kam te drejten qe te tentoj te futem, natyrisht ne qofte se edhe cmimet i pergjigjen kerkeses.
  Te gjithe ata qe kane firma dhe kane deshire te futen ne tregun e rindertimit, te mos hezotojne, por te paraqesin ne strukturat e shtetit, kerkesat, edhe kontribojme edhe fitojme, kjo eshte rruga e Rilindjes, qe ka nevoje sot Shqiperia.

  1. Albi says:

   mbeten t’i marresh ti mor i ngrate …..

   HAHAHAHAHA

   KY JETON NE BOTEN E CUDIRAVE

  2. Ku jeton ti Horri i Bllokut.Nafta eshte e privatizuar ne Shqiperi.

   1. Horri i Bulevardit says:

    Ke te drejt o skener, sipas Saliut dhe Rezartit esht privatizuar, por sipas eksperteve eshte korrupsion.
    Te tjerat shifi me vone, ndoshta te mbushet mendja ne qofte se nuk je nga krahu i Saliut, se po ishe shpellar e di qe sdo te vi mire.

 11. kureshtari says:

  lereni ramen te punoje, se eshte kaur i zoti.

 12. gjuon says:

  Vota popullore i jep te drejten Qeverise se re Te testojje te gjithe administraten e pa afte e te korruptuar te kesaje Qeverije bastarde qe po largohet duke lene Token e Djegur nga pas.Administrata duhet te jete e depolitizuar pa ngjyra Partiake,ku te njihet vetem MERITOKRACIJA.NDRYSHE NUK BEHET KY VEND.

 13. Klevis says:

  Ndoshta kjo eshte nje politike liberaliste , por per mendimin tim eshte politika me efektive qe te zgjidhe papunesine ne Shqiperi !!

 14. Kerpaci says:

  Eshte nje nga metodat me te mrekullueshsme per shfrytezimin aktiv te burimeve njerezore, vecse do shume kujdes dhe vemendje. Fjala vjen: C’do beje Edi Rama me ambasaden shqiptare ne Athine e cila eshte kthyer ne qendrat me antishqiptare? Do vazhdoje ta mbaje kete ambasador mumje vetem pse i perket LSI? Por ka edhe shume te tjera te natyrave te ndryshme. Megjithate une shpresoj tek serjoziteti i nismes.

 15. Ilir says:

  SHKELJE E TE DREJTAVE TE NJERIUT NGA RAMA

  SHKELJE E PRIVATESISE PER TE DHENAT PERSONALE

  SHKELJE E RENDE E LIGJIT DHE E KUSHTETUTES

  KUSH ESHTE KY NJERI QE ATYRE QE KONKURROJNE PER NJE VEND PUNE, UA MERR CV DHE TE DHENAT PERSONALE DHE UA FUT NE ARSHIVAT E TIJ DHE PER ME TEPER UA JEPKA EDHE PRIVATEVE – SIDOMOS KETYRE QE JANE MAFJOZE DHE KANE BERE PASURI ME TE GJITHA MENYRAT DHE RRUGET E PISTA TE MUNDSHME?!

  NJEREZIT NUK DUAN QE TE DHENAT E TYRE PERSONALE TE PERFUNDOJNE NE DUART E MAFJES TE KETIJ VENDI QE KA MARRE PUSHTET EKONOMIK ME MENYRAT NGA ME TE FELLIQURAT

  MARRJA E TE DHENAVE PERSONALE NE KETE MENYRE DENOHET ME LIGJ NE TE GJITHE BOTEN

  NJESOJ SI HITLERI QE RREGJISTRONTE CIFUTET

  HEJ KU E GJEN TE DREJTEN KY NJERI TE RREGJISTROJE NJEREZIT NE BAZE TE DHENASH

  KJO NUK NDODH NE ASNJE VEND TE BOTES, POR DO KETE REAGIME TE FORTA DHE DO JETE NE DISFAVORIN E TIJ KJO QE PO BEN

  POPULLI KERKON DEMOKRACI DHE JO FASHIZEM

 16. Një nga metodat më moderne dhe më bashkëkohore që aplikohet sot në gjithë Europën,krijimi i ”Database”…e cila veç vendit tonë i mungon..Me këtë nismë krijohet një fond dhe një panoramë e përgjithsjme e resurve intelektuale dhe krijuese të vendit…Ajo që mund të stononte do të ishte transparenca e ndershme,e atyre që do të përpunojnë të dhënat….Pra,kërkohen njerëz me integritet të lartë moral,kulturor,profesional,besueshmërie…dhe patriotë të vërtetë…(Pastaj,ka probleme sa të duash..sidomos me titujt dhe gradat shkencore që janë marrë në mënyrë të pamerituar…..(ka shumë të tillë,vërtet…)Dhe kjo do të sjellë njëfarë stonimi të lëvizjes përpara dhe pritshmërisë së këtij aplikimi…Megjithatë,unë besoj se floriri e ka peshën e tij….Duhet përshëndetur nisma e Kryeministrit të ri z.Rama so një fillim i mbarë…!Përtej skepticizmit të një pjese të shoqërisë…që i pengon ku formimi i cunguar kulturor,e ku militantizmi partiak,apo limitimi përmes kësaj metode i mundësive për të abuzuar nëpërmjet detyrës shtetërore…Përgëzime z.Kryeministër…!

  1. Dori says:

   Ne cilen bote e ke fjalen ti more nga tepelena?

   Mbase je me i mire se Rama qe eshte me origjine katunaresh, por ajo qe thua eshte kryekeput gabim. Ne cilat vende e ke fjalen more i paditur tepelene se marrin te dhenat personale? Ky veprim eshte i denueshem me ligj dhe ne fakt prokuroria duhej te kishte filluar punen nderkohe …

 17. DETARI@ says:

  Shoqeria shqiptare eshte nga me te prapambeturat ne Ballkan ! Asnjerit te mos i vij inat per kete qe thashe . Ne shoqerite e civilizuara ky xhest ose kjo menyre praktikohet prej dhjetera vjecaresh !Nuk duhet te flase goja para mendjes ose me mire te them c’fare te vjen nga poshte e nxjerr nga larte !Psh ; ne Greqi ku un punoj prej 20 vjetesh ,kam firmen time (ska rendesi sec firme eshte))kur kam kerkuar punetore te profesioneve qe me nevojiteshin, vura lajmerim qe te interesuarit te paraqesin nga nji biografiko ,ta them me shkurt ku eshte si dy pika uji me ate qe ka publikuar z.Rama !Dhe aty erdhen mbi 120 te tilla ,por mua me nevojiteshin vetem dy vete.Pra ; rrumpalla qe ka kaluar SHqiperia me ne krye mjeshtrin e shkaterrimit kombetare ,per 22 vjete nuk u ka lene njerezve te shkrete te kuptojne te tilla sisteme qe jane nga me te thjeshtet ! Jo pa qellim keta gjelat e PD se tani kane zili se si do te qeverisi z.Rama ,duke permbysur komplet sistemin e shkriftimit te leshit te saliut . Sistemet e projektuara nga kryeministri ne ardhje ,do te mbushin Shqiperine me te arratisurit prej lemerise se sali antishqiptarit ! Keto gjera kaq te thjeshta sali berisha i dinte mire ,por ky ,bashke me bandet e tij dhe pasardhesin e tij , jane te predispozuar qe te shkaterrojne Truallin shqiptare ,qe ky truall te jete cdo 7-8 vjete ne tronditje te madhe qe te mos arrihet bashkimi kombetare ! Me pak llafe ,Sali Berisha me Liri Berishen (ose Sllovodanka Berisha,(emri eshte i gocerise ) dhe Hienat qe i vijne verdalle ,sherbejne me se miri per realizimin e ketyre projekteve serbe !Pra; deri dje sa ishte ne kal sali tradhetari ,beri aq shume shkaterrim dhe dem marramendes ketij kombi ,sa nuk mund te mendosh se nga tia fillosh .Por tani , qe Qeverisjen e mori ne dore populli shqiptare ,duke duruar per te arritur kete dite te bukur clirimi prej Serbeve, nuk ka Zot qe ta ndali !Neqoftese keta te fundit ,do te provokojne trazira ,besoj se nuk do te kete me as Amerike dhe as Europe qe ti thote Edi Rames ,(mos i arresto )sic i thane pas 97 tes !Kam besim se Shqiperine nga tani e tutje nuk do ta qeverise Edi Rama ,por me shume Amerika ,qe tregoj me mire se asnjihere kete radhje duke e mbeshtetur Shqiperine e perdhunuar prej renegateve serbe !Koha e tyre ka mbaruar ,mos kruani me gjthe fiku !Keto thirrje kane mberritur ne veshet e atyre qe na mbrojten me 23 qershor ,dhe mos te merziten fare injorantet e pd se se jane projektuar dhe burggje per politikane qe duan te vazhdojne shkaterrimin e vendit !

 18. al says:

  rama ka te drejte, qe ne administraten shteterore te behet nje ndryshim radikal. deri tani ajo ka qene vendi me i korruptuar ne shqiperi. administrate me militante si te ps dhe te pd nuk behet shteti. administrata duhet te jete ajka e intelekrualizmit shqiptar. mjaft me me injorant qe nuk dine as alfabetin dhe kane qene ne krye. nga admin istrata e sotme te qendrojne ata qe permbushin kushtet. duam te hyme ne europ ,keshtu elita te dali ne krye. ec ad rama dhe mos ndigjo majtas djathtas. i ka hy frika servileve dhe llapaqeneve qe e molen shqiperine sikur me pas pronen e babes. ligji dhe vetem ai duhet te jete busulla e administrates. kujt nuk i pelqen shteti i se drejtes te iki , rrugen e ka te hapur. populli don shtet.

 19. river says:

  Cdo lloj aplikimi ne forme CV i ruajtur ne nje database denohet penalisht nsq u kalohet te dyteve apo te treteve per perdorime jashte asaj specifike fillestare per te cilen perdoruesi ka dhene konsensus . Ne kete rast kemi ” violazione di privacy ”. Ne cdo rast tjeter, apo aludime te atyre qe shkruajne me siper, nuk shoh ndonje forme te shperdorimit te ketyre kritereve .

 20. lili says:

  Me sujet nje IDE shume e mire:kemi mija e mija shqiptare jashte shqiperise qe punojne neper vendet e botes,shumica e te cileve nuk duan vend Pune ne shqiperi po qe jane gati me dhane kontributin e tyre ne fushat e tyre qofte per kurse ose missione afatshkurt ne nje lende ku jane specialiste…ama duhet programme prépara qe mos te kemi anarki me shume initiative.

 21. hoffnug says:

  Kjo ide eshte si puna e telefonit te Saliut kunder korrupsionit

 22. Horri i Bulevardit says:

  Problemi eshte se shpellaret nuk e kane idene se ceshte nje CV, se ata gjithmone kan fillu pune me nje thirrje tel, or tej, hajd bre se ta kom gjet nji ven pune, bjeri ato lekt dhe fillo qysh neser, silli leket sone se po si solle ja dhash venin e puns, gjinit se o tu mnjet ke dra shpis pernot.
  Kjo esht CV-ja e shpellareve, kjo qe kerkon te beje Edi Rama, e kalon kapacitetin e shpellarit.

 23. Ajet Delaj says:

  Se pari duhet mbeshtetur nisma juaj per ti bere thirrje tere shqiptareve qe e konsiderojne veten te afte qe te behet e mundur rithemelimi i shtetit te Ismail Bej Vlores.
  Se dyti dua te sqaroj mungesen e konfliktit te interesit ne prononcimin tim pasi qe pese vjet punoj per NYC Government dhe rrogen e kam pak me te madhe se z Rama kure te marre detyren e Kryeministrit.
  Problemi per mua qendron tek zbatimi i iniciatives suaj z Rama pasi eshte vertete risi qe ne nderrimin e pushtetit per here te pare ne historine e shtetit ftohen te tere shqiptaret e afte per te shprehur disponibilitetin per ti sherbyer Shtetit Shqiptar.
  Edhe nje here urimet me te mira per fitoren tuaj e natyrisht edhe per nismen tuaj realisht shtetformuese mbas mbylljes se turpshme te epokave komuniste e neokomuniste ne Shqiperi.
  Ajet Delaj
  New York

 24. Shkupi says:

  Kesaj i thone,,Jep nje pare te hyjsh ne valle,jep dhjete e smund te dalish,,Te gjitha punet do shihen mbrenda 12 deri 24 muaj.Me mire apo me keq do tregoje koha.Te dhenat personale jane private dhe jepen vetem per dokumente edhe nuk guxon cdokush ti kete.Drejtesia nuk eshte art pamor zoti Rama.Dhashte Zoti te besh pune te mira,por shoket qe ke per rreth nuk premtojne.Kurse trimi i mire ka shoke te mire.

 25. Peshorja says:

  Eshte nje menyre demokratike shume e paster,porse jeniçeret dhe bajraktaret nuk hane pyke

 26. u says:

  qe perdoret dhe ne europe,nje database,ndihmon shume,bravo

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Array
(
  [0] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 3
      [name] => Aktualitet
      [slug] => aktualitet
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 3
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 82154
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 3
      [category_count] => 82154
      [category_description] => 
      [cat_name] => Aktualitet
      [category_nicename] => aktualitet
      [category_parent] => 0
    )

  [1] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 1
      [name] => Kryesore
      [slug] => kryesore
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 1
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 34805
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 1
      [category_count] => 34805
      [category_description] => 
      [cat_name] => Kryesore
      [category_nicename] => kryesore
      [category_parent] => 0
    )

  [2] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 4
      [name] => Politika
      [slug] => politika
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 4
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 3
      [count] => 24846
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 4
      [category_count] => 24846
      [category_description] => 
      [cat_name] => Politika
      [category_nicename] => politika
      [category_parent] => 3
    )

)
Top
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
X