#NdihmoniAnxhelen/ Jepni edhe ju kontributin tuaj sado të vogël per ti rithyer buzëqeshjen /Anxhela Nocka. Kliko Ketu
mbyllet per 10 sekonda ose kliko X

Biznesi kërkon nga Rama borxhet e qeverisë së Berishës. Braçe: Memecëve u erdhi goja

jakaBiznesi kërkon nga ana e qeverisë së ardhshme shlyerjen e borxheve. Kreu i Dhomës së Tregtisë dhe Industrisë, Nikolin Jaka, ka thënë se qeveria u ka 220 milionë euro borxhe sipërmarrësve dhe ka thënë se këto para duhen kthyer.

“Qeveria Rama të ulet paraprakisht, të hartojë një strategji të qartë për daljen nga kriza dhe sidomos në kontekstin e shërbimit ndaj biznesit të qartësojë afatet se kur do të shlyhen detyrimet që ka qeveria dhe buxheti i shtetit ndaj sipërmarrjes private.

Rritja është thelluar, gjatë dy muajve shkon nga 8 në 10 për qind; mund të shkojë 220-215 milionë euro një detyrim i cili parashikohet që mund të jetë ndaj sipërmarrjes për vepra publike dhe shërbime, pa futur shifrat e kompensimit tatim-fitim, TVSH-ja apo taksa të tjera që qeveria është e detyruar të likuidojë ndaj biznesit”, tha Jaka për TCH.

Por, pas kësaj deklarate ka reaguar deputeti socialist, Erion Braçe. Sipas tij, deri më tani Jaka dhe biznesmenët kanë heshtur për borxhet, madje e kanë mohuar se qeveria u ka pasur borxhe.

“E mbani mend shefin e Dhomës se Tregtisë së Tiranës? Quhet Nikolin Jaka. E keni dëgjuar ndonjëherë t’i thotë Sali Berishës ndryshe nga kryeministër? Tani i thotë kryeministrit të ri, thjesht Rama.

Jo vetëm kaq. Por tani kërkon me tërsëllëmë dhe paratë që Berisha ua mori borxh. E keni dëgjuar ndonjëherë të kërkojë pagimin e parave të papaguara nga qeveria e Sali Berishës? Kurrë! Nuk guxonte as ta mendonte. Kurrë nuk e dëgjova një herë të vetme në takimet e Berishës të kërkonte paratë.

Por, tani i ka ardhur goja dhe kërkon edhe afate për kthimin e parave. Dy vite me radhë harxhova për t’ju kërkuar këtyre të dhëna për paratë që qeveria e Sali Berishës ju kishte pa paguar. ‘Jooooo, s’na ka borxh’-thoshin. Ndërkohë, me paratë e tyre paguanin punët elektorale të Sali Berishës. Ja këta janë. PS bëri t’u vijë goja”, shprehet deputeti socialist./b.l

113 komente në “Biznesi kërkon nga Rama borxhet e qeverisë së Berishës. Braçe: Memecëve u erdhi goja”

 1. ALBATROS says:

  KETA JANE KERMA DHE AS LEKE MOS U JEPNI KETYRE NDYRESIRAVE BATAKCINJVE DHE HAJDUTEVE SE KETA E RROPEN POPULLIN NE BASHKEPUNIM ME QEVERINE

  1. DuaPune says:

   Aahahahha cfare bastardesh. Ikni mer plera hani mut te selia e PDs. Ju jep Erla, Silvi, dhe Laura mut kile juve “Bithnesmenave”

   1. fl says:

    Nuk kane bere asnje pune te hajrit. Nuk meritojne asnje pagese. Le te hapin gjyq nda shtetit po deshen.

    Do gjejm nje Gjin Gjon gjykates 🙂

  2. Tironsi "Z says:

   RESPEKTE ERION!
   DEMASKIJINI KETA LEGENA. DUAN PARET, TI DALIN DESHMITAR BERISHES & CO. PER TENDERAT.
   TE SHESIN PASURITE E FAMILJES BERISHA

   PASTAJ JEPUNI, NJE MUT
   SE NA KANE CA BYTHEN ME ASFALT ELEKTORAL!
   http://imazheshqip.blogspot.com/2012/10/darka-e-fundit.html

   1. Borxhin ka me e pague Luli sapo t’mori pushtetin. Bani durim he trima

    1. Tironsi "ZZ" says:

     Ha hah aha aha ha ha aha ha ha aha ah aha ha aha ha ah aha ah aha ah
     hahhahahahahahahah ahaha ah aha ha ah aha ha, o Lym Demokrati!
     Bofsh Hajër se na bone me qesh!

  3. ALpini says:

   ndoshta jane votuesit e Rames dhe kerkojne -rilindjen-
   keshtu do ju pergjigjet Rama njerezve kur ti kerkojne mbajtjen e premtimeve.
   cdo qeveri qe merr pushtetin merr mbi shpine edhe borxhet qe pa lene paraardhsja,keshtu ndodh me qeverite e pergjegjeshme dhe eshte e veshtire te ndodhe me kete qeveri qe jo qe do sjell -rilindjen- por ka per te realizuar -deshtimin- qe ne fillimet e saja.
   ne demokratet nuk do e tolerojme as edhe nje gram kete mazhorance dhe do na kete mbi shpine duke i kerkuar deri ne nje te gjitha premtimet ose ne te kundert do ta shkatarrojme si nje ndertim pa leje.

   1. P.D. says:

    Alpin+faqekuq=injorant-Prandaj humbi e djathta se gomere si puna jote ne rradhet e saj.Vrate kur kishit pushtetin por tani te rruani bishtin ju.Vdiq ora e FAQEKUQAVE ne Shqiperi,ne shohim drejt EUROPES jo drejt konferencave islamike.

    1. ALpini says:

     nuk kemi humbur per shume kohe se ja u marrim sa here te duam.
     me njerez si une PD do rrinte gjate e ju te PS do ju ktheja ne nje shoqate,thene shqip e binjakezuar me LGBT.
     Ne PD ka me dhjetra mijra si une qe do zgjedhim Lulzim Bashen dhe do ju bejne zbor.

     1. salushi says:

      O bir mir e ke po me duhet te them se Luli eshte nga ato, une prandaj po e bej kryetar qe ta bej zap, por ti mos u kreno me lulushin se te quajne pastaj shoqe.

     2. Tironci says:

      kur ta zgjidhni lulin kryekar… kaloni njehere nga zyra ime dhe shih se si lulushi ben gojore te papame..

      1. ALpini says:

       per ju tironcit ka deklaruar Edi Rama ne objektin e vet artistik-nje bunker mbuluar me rroba te vjetra,ku dallohej shkrimi-jap bythen per nje vize greke,nr tel o42226683
       sidoqofte ti nuk mbetesh ndonje burre i mire,prandaj trathtoheni sistematikisht nga grate.

       1. Tironci says:

        ke ngaterru tironcit me maloket lale, se per tradhti vec malokaret shquhen… besa bese thone maloket….. kush kerkon bese? I pabesi. Rritu pak mor bir… se nuk njihke tironcit hala.

        1. ALpini says:

         o tironc ,kam shume shoke e miq ne Tirane sa ti nuk ke pare gjate jetes.
         e kam llafin or sumçe per ju belsperdredhurit e Edi Rames qe homoseksualitetin e keni si me hanger buke me djathe.
         sa i perket malokeve ,mos u largo nga tema se maloket me te ndyre jane ato te staneve te skaraparit e tepelenes,maloket me te ndyre jane ato qe hiqen si tironca e na çajne trapin.

     3. Jani says:

      Ore Alpin,
      Po me ke debaton o njeri.
      A nuk te vjen turp nga vetja, qe bje ne batakun e krimbave?!

      1. salushi says:

       Degjoje kete janin more Alpin se keta janat i kemi patur peshqesh kur te vinin me BC.
       Je apo sje i martuar se di, por ne qofte se je, mos fut shoke partije ne shpi, se keta mulet flasin per bese dhe vetem bes nuk kan, kete e ke keshille pa pages, kur te vi koha te paguash, mos ki merak se ta sjellim faturen.
       Tung ore Alpin, mos kujto se Mund te fshihesh gjate.

     4. Fredi says:

      ALpini, duke filluar nga shtatori i 2013 e deri ne qershor te 2016 ti, Lul Basha, Sala, çuni Sales e gjithe kamunistat hajdute duhet te beni zbor, pstaj shofim e bojm.

      1. ALpini says:

       o koqe qershor i 2017 i takon si date ,por ne nuk do u leme as ta ngrofni karriken.
       ketu do jemi o fredkari e do na shofesh e do e kuptosh se sa ju vlen lekura.

  4. Devolliu says:

   Ky surrati Nikolin tani duhej të ishte në burg si hajdut por Saliu i dha “pafajësinë” dhe e ngriti në detyrë pasi e kishte këlyshin e vet.

   1. tekniku says:

    Shko mor pusht merrja parate atij qe te kalbi ne burg.

  5. z.brace, sa per informacion ky kryetari i dhomes se tregetise e industrise sig.nikolin jaka, i zgjedhur me dhune ne krye te ketij institucioni, ka nje proces gjyqesor te pambyllur ne Bari-Italia megjithse ka paguar deri me tani mbi 350.000 Euro per shpetim nga burgu atje.
   kaq kisha dhe mjafton per Ju te pastroni gjithcka te instaluar nga Bisha-Berisha deri me sot, dhe ska asnje Nderkombetar qe tju kritikoje e tju thote MOS, sepse do pastroni Mafian dhe clironi Shqiperine nje here e mire nga keta Monstra e Perversa Provinciale, qe ndyjne shtepine e tyre e jo me gjithe Shqiperine.

  6. Fredi says:

   Per Te rifreskuar memorjen
   Corruption charges brought against Albanian officials

   Akuzat përfshirë vjedhjes dhe shpërdorimit të detyrës ngritur kundër gjashtë ish-Have Been Zyrtarët nga Albpetrol dhe Armo, dy kompanitë shtetërore të naftës në Shqipëri, policia dhe prokurorët tha të mërkurën (3 tetor).

   Të katër drejtuesit nga Albpetrol, duke përfshirë ish-drejtor ekzekutiv Fatos Nika, janë arrestuar tashmë. Dy ish-drejtuesit e ARMO-s janë ende duke u kërkuar nga policia.

   Prokurorët thonë se kanë prova të parregullsive të prokurimeve publike, duke përfshirë favorizimin e kompanive të ndërtimit të caktuara.Mashtrimi shkaktoi “dëm të konsiderueshëm buxhetit financiar”, shtojnë ata. Në shtëpitë e ARMO-s, 30 procedurat e prokurimit diskutueshme u gjetën të ketë ndodhur gjatë vitit 2006.Keqbërja në Albpetrol shkon përsëri më tej. Dëshmia e saj u kthye në kompani e kontrolleve të auditimit të brendshëm për periudhën 2005-2006.

   Pas 17 vjet tranzicioni, korrupsioni mbetet një nga problemet më të mëdha që prekën jetën publike në Shqipëri, për të mos përmendur ekonominë e vendit. Sipas Transparency International, ajo është vendi më i korruptuar në Evropën Juglindore.Grupi Shqipëria renditet e 105 këtë vit, nga 180 vende të botës.

   Gjatë dy muajve të fundit, policia ka arrestuar 17 zyrtarë të lartë qeveritarë me akuza për korrupsion.Rangut më të lartë i dyshuar është Nikolin Jaka, ish ministër i transportit në qeverinë e kryeministrit Sali Berisha. Ai është në mesin e gjashtë drejtuesit dhe dy aksionarët nga kompanitë e ndërtimit mendohet të kenë qenë të angazhuar në praktikat e biznesit të dyshimta.

   Ministri i Jashtëm Lulzim Basha Gjithashtu po hetohet në lidhje me qëndrimin e tij të hershme si ministër i transportit. Prokurorët thonë se ata janë ndjekja parregullsi në procesin e prokurimit për rrugën Durrës-Kukës – investimi më i madh i Shqipërisë në dekadat në vijim.

  7. gani hasani says:

   mire keta kerma, plehra, smeritojne, i fyeni, spaskan fole, spaskan kerku, po te rrish gjithe diten ne internet, hudhini noj sy gazetave ku vete komentoni e te merrni vesh se keta plehrat e paskan legenosur dhe ne kohen e berishes, i paskan ngrite zerin ne sy me kerku ate qe ju tako. E ky Jaka e paska reagim nga dhoma, dhe e paska pase reagim te hershem, pa pase nevoje me e u sha. tmerr si jemi gatuar, gjithe mllefe

 2. agron says:

  bravo erion ,vazhdo keshtu duke treguar fytyren e keture kruetareve te dhomave te tregetis te e meruar nga berisha te cilet sic thua ti nuk e hapen gojen kure ,te dali dhe ai buhuka a buxhaku si e ka e te flasi per per programet e bisnezit se vetem te sala e shikonte te ardhmen e biznesit ai verdhacuk.

  1. haker says:

   Ky person nuk dihet me ke eshte, ky ka kompanite e ushqimit ne Shkollen e Bashkuar dhe kunaten e vet punonjese e shiu. Si ka mundesi kur ky tipi shkoi tek LSi kunata e vet u ngjit ne Ministrine e Mbrojtjes me nje shkolle part time me te gjitha notat 5-a. U tha se LSI-stat u perzune nga zyrat, por kunata e ketij tipit eshte ne Ministri. A do vihet drejtesi ne kete vend?

   1. Juli says:

    Haker si punonjes I SHIU-ut, paske goxha informacion. Po si vone po kerkoj drejtesi edhe ti. Ty kush te vuri aty, PD,LSI, apo….., tani bej nje kerkese per PS, mbase te degjojne.

 3. Genti nga Vorri i Bomit says:

  O tempora, o mores…

 4. Ripjellje says:

  Pse? Nuk keni ndërrmend ti paguani? OK keni shembull Enver Hoxhen me kulakët. Tani parrulla do të jetë. GJITHE PUSHTETI SOVJETEVE

  1. perkembimi(ndryshimi) says:

   do ti marrim parate Saliut si fillim e me pas shohem e bejme…apo jo Perkembimi(ndryshimi)

  2. RILINDASI-2013 says:

   Cfare te paguajne,na late gje ju ?! Pastaj nese ty te pyet dikush disa here a ke pare borxh per te marre dhe ti thua ;JO! Atehere vazhdo mos i ndrro fjalet.S’ka larje borxhesh.Kur s’ja kerkove dhe s’ja permende kurr personit adekuat qe ti ka marre,cfare me nder kerkojne tashi kta,apo thjesht shfryrje inati dhe revanshizmi,sepse ju preken interesat nga thyrja e qafes se Saliut !

  3. Korabi says:

   Sigurisht qe do ti marrin, por kur qeveria te kete nje thes do i japi ketyre nje traste. Eshte e piset kjo? Po eshte po aq e piset sa dhe menyra me te cilen kane marre keta funderrina pseudobiznesmene tenderat.
   Kete vit edhe te doje Rama s’ja jep dot se buxheti eshte grope, e jo me te paguhen dhe 220 mln te tjera. Pastaj ju te irrituarit pse nuk u irrituat ne kohen e duhur me qeverine e duhur?

 5. I sinqerti... says:

  Ky shërbetor i Berishës,megjithse drejton nuk perfaqeson gjithë sektorin…I rrahur,si qen,nga Berisha,nuk kemi degjuar të kerkoje borxhet qe ai ua kish…Megjithse qeveria e re nuk eshtë krijuar ky plehberishist kuit për shlyerjen e borxheve!Natyrshëm,duhej te dorhiqej dhe dikush tjerer te kerkoje te drejtat,te cilat i duhen marrë jo shtetit,por arkes personale te Berishës!…Rama as mos tu pergjigjet ketyre fantazmave te kohes Berishiste!…Nese ka ndryshim drejtues,duhet berë tratativë,duke u thene te padisin ish kryeministrin Berisha,per mosdhenien e parave!Kjo qeveri Rama,mund dhe te mos i njoh keto para,sepse Berisha me to ka sponsorizuar fushatat dhe mafjen,kurse ky kryetar,heshtete!…

 6. enea says:

  Shtypjani koken ketyre funderrinave.

 7. enea says:

  Keta PD -istet duhet te mesohen me shtetin dhe rregullat. Pike.

 8. imas says:

  Ligji per buxhetin e shtetit ndalon kryerjen e prokurimeve publike pa u siguruar me pare ne planet vjetore fondet per keto prokurime.
  Duhet te dale pergjegjesia perse jane prokuruar keto pune pa i patur me pare keto fonde te disponueshme ne buxhet dhe nese jane bere alokime fondsesh, pergjegjesia serish ka gjithnje emer.
  Nikolin Jaka nuk i ka kerkuar fondet qeverise ne ikje, pasi nga 49 deputete qe mori, do te merrte 29 te tille.
  Edhe KLSH-ja nuk i kishte deklaruar shkeljet me fondet publike para zgjedhjeve se do te demtonte imazhin e qeverise mafioze…

 9. berat says:

  Z.Nikolin Jaka tani qe Salushi i ktheu patkonjte nga dielli,mund ti thoni Salushit te shesi ca prona te tij e te se bijes se tij e te shlyej borxhin tuaj.Vetem kjo eshte zgjidhja.Bej te fala dhe Jarit.

 10. Vlora says:

  ska pune rama me borxhet e berishes.

  ku do ti gjeje rama do te na i mari ne ato para qe tja u ktheje ketyre???????????????

  i dashken edhe me interesa si te sudje.

  mos te punonin badjava duke shpresuar se berisha do te merte perseri pushtetin.

  ato para le tja u ktheje berisha nga “pensioni” i tij

  1. Ripjellje says:

   Kokrra e idiotit Vlora si thua mo? S’ka punë Rama me borxhet e Berishës. Ha ha ha sa kom qesh 🙂

   1. Vlora says:

    po ca thua ti o rideshtim.

    pasi e moli berisha kopene e tij per perfitime personale dhe jo publike ,,tani parate duhet ti paguaje rama.

    berisha kishte buxhetin e shtetit per te bere investime dhe si duheshin parate e biznesit.

    ha, ha, ha leket e buxhetit i kaloi ne llogari private, dhe biznesin e futi per te bere rruge.

    dhe ata sot i dashken edhe me perqindje.

    po se ishit kaq idiot prandaj ju hodh kunder gjithe shqiperia.

   2. Tironci says:

    O ripjellje …. po ca thua o derman aman…. po thuj nja dy flaje te hajrit mor bir… po qysh more nga gjithe keta dhimokrate si RAMY, BEN CHIKARI, RIPJELLJA, ALPINI, SKYPJONI po ja marrte e mira si nuk doli nje nga ju sagllam mer jahu… jeni bo si serigrafi mer burre i dheut, sikur keni dale nga instituti i marksizem leninizmit mor jahu…. gjynah vallahi.

   3. pasqyra says:

    Duket qe qenke kec i shtire o Ripjellje ,te paska bere me zot mama dhia.O rrusho nga paret qe i keni vjedh ketij populli do merrni dy topa nje mitraloz me kapitenin kok qeroz.

 11. une says:

  o zoti nikohalein!!! po mire ore akoma per 2 muaj aty e ke berishen pse nuk ja kerkon berishes po rames??? o nikohalein po ik ore derzi se per njerez e kafshe si puna jote ka mare fund shqiperia!!

  1. elona says:

   Ky pis ka punuar cdo dite kunder Rames dhe ka votuar kunder tij. Me familjen e tij shperndante balte kunder rames

 12. elio says:

  Ky eshte qesharak…Bravo Brace, mos e ul ritmin..

 13. hahahah says:

  Po cpret nga ky burgaxhiu o Erjon. Ky me ka bere njehere pershtypje se si i shperdoron fondet. Ishte per dreke ne nje lokal ketu ne qender te Tiranes (afer PD) dhe me beri pershtypje se ndejta gati 1 ore e pak ne kafe dhe shoferi i tij se fiku njehere makinen ndersa ishte e parkuar…. Ishte vape e po e freskohej ne makine. Imagjino cfare njerezish jane.

 14. WTF says:

  Keto jane deklarata te papergjegjeshme o Brace di ferro. Njerezit nese kishin frike gjate kohes se Berishes, votuan per ju qe tu hapet goja.Ne ate vend vazhdon akoma berja e politikes me gjuhen e kafeneve, gje qe eshte per te ardhur keq. U nderruan vetem partite qe qeverisin por jo mentaliteti

  1. paloqe says:

   Po pra po.Ate eshte duke na thene Braçe di ferro.Po si nuk e kupton mrekulline mor zoti vfc?Po kjo eshte mrekullia pra.Rilindja ju solli gojen memeceve.A nuk eshte ky syksesi?Arritja?Ndersa parate,parate le tua jape Berisha atyre.Kryeminister eshte Berr-isha leket ja kerkojne Rames.Po ku ka bythe te rrije kjo mor zoteri?

 15. pasqyra says:

  Tamam brac e, keta ndyresira qe i lepinin topet Berishes tani duan paret,topet jepuni se smeritojne asgje.

 16. qytetari vlore says:

  o edi rama e ka nje zgjidhje kjo pune more vlla. dil ne konf per shtyp dhe thoja troc dy llafe.
  PRISNI VJESHTEN TE BIE GJETHJA. SA TE BJERE VRAP KUSH TA MARE I PARI.
  SE TI UA DHE SADE MO VLLA PO I VUNE NJI GJETHE KETA. PRISNI THUJ SE PER JU E KAM. BILE KY DUKET TIP BUKUROSHI KA PER TA MARR I PARI DEGJO MUA.

 17. leo says:

  tani e them me plot goje, se PD-ja perfaqesohet nga njerezit me te degjeneruar te shqiperise, me te paedukuar dhe me injorante.

 18. zyber says:

  Tu kthehen te gjitha parate bisneseve. Para se atyre tu kthehen parate te shikohet edhe cilesia e punimeve qe ata kan bere. Rezulton se cdo gje qe eshte bere ne shqiperi nga keto bisnese me parate e taksapaguessve shqiptare eshte bere pa cilesi dhe jasht te gjitha sandarteve. Qe ketu z. Brace fillon edhe lufta ndaj korrupsionit.

  1. elona says:

   Te mos harrojme qe keto bizneset jane gjithmone te afert me salen,dhe gjoben e kane paguar per fitimin e tenderit.

 19. Beni says:

  O Brace, ti u vjen hakut ketyre!
  Funderrinat e Saliut, qe i lepinin bythen dite nate, dhe tani i hakerehen Rames.

  Kerkojani Saliut leket se i ka bo tym per fushate, merrjani Podestes, Obames, Rumsfeldit etj etj
  Jam dakord me parafolesit, Sala te shesi Argiten dhe tua ktheje leket. Jo per gje po eshte e garantuar qe tenderat i kane fituar vetem kelyshet e PD. Keshtu tani kerkojne leket nga Rama.

 20. albani says:

  zoti nikolin, paske harruar, kryeminister esht berisha, thuaja atij ti paguaj, apo dhe tani ke frike t thuash nje fjale ….

  rama duhet ti paguaj te gjithe sipermarresit qe kan kryer punime cilesore, ti bej kontroll punimeve, te ule pagesat nga 10 ne 20 % dhe ti paguaje

  atyre qe nuk kan bere punime cilesore, te kryejne rregullimet e te paguhen

 21. Zef Kallami says:

  Kjo puna e bizneseve.Asht nji arre ne grusht me faktet qe tregon Brace.Mund te sillesh edhe sic deponon Brace.Por mund te sillesh edhe sic do e percaktoi vete Rama apo keshilli ministrore,me iden qe do bejme histori.
  Kjo qeveri nuk u ka asnji borxh.He per he borxhin kerkojani Berishes ka plot dy muaj qe lezeton vetveten me titullin Krieminister.Qeveria e re nuk do ju mohoj sepse hijen mbi toke e keni dhe ne qeverine e re por ne pershtatje sa lejon ligji.
  Durim,mo durim.
  Qeveria e Berishes thoshte ka per te gjithe e ne fakt kishte vetem per familjaret dhe militantet.
  Qevrise se Rames ia kane ndigjue duhmen qe do punoje per shqiptaret pa dallime partiake.I kerkon CV-n dhe te aftet per pune.Per vete kerkon te beje histori.Si njeriu qe i ndryshoj pamjen dhe permbajtjen Shqiperise dhe popullit ne nji shtet origjinal si gjithe shtet demokratike perendimore.Ku jeta mbeshtetet vetem mbi kornizen e ligjit.

  1. ALBATROS says:

   shtetet perendimore nuk jane me demokrarike miku im i dashur por fashisto diktatoriale

   1. Tironci says:

    po shtetet islamike lindore qenkan demokrate albatrash?

 22. liri a vdekje says:

  sa mire ju a ka bere more funderrina ,ju shikoni kush esht ky plera a nuk ishe ne burg ti mor funderrine kur punoje ne qeveri ,kur flasin keta dhe ankohen te bejn te kalosh ne vetvrasje ,o zot sa te peshtire jane nuk ngopen kurr keta shpellat

 23. ILIRET says:

  Nikolle ! C’eshte keshtu, Nikolle ! Memecit i erdhi goja.
  Nuk e di a e njeh ligji, kryerjen e punimeve pa tender, me leket e vete biznesmenit dhe pastaj behet gjoja tender te cilin e “fiton” ai biznesmen qe ka bere punen?
  Qeveria e re duhet te beje diferencimin e ketyre sipermarresve. Cilit i takon vertete te mare parate dhe cili eshte ofruar vete tek pushteti dhe ka ndihmuar me kompanine e tij fushaten e Berishes? E ka bere me deshire, s’ka para…

 24. Qef-e-ria says:

  Mendoj se qeveria e re duhet ti shlyej borxhet ,nese qeveria ne largim nuk ka abuzuar me buxhetin dhe keta biznese kane bere pune cilsore.
  Ne te kundert ,qeveritaret e korruptuar te hyne ne burg dhe bizneset qe kane bere pune jo cilsore te paguajne gjobe.

 25. Sume Gruda says:

  Nikolin Jaka duhet paguar Ramen qe eshte sheruar qe i erdhi goja sikur thote z. Brace
  Paret e falure per propagande elektorale nuk mundet te kerkohen mbrapa.
  Te falurat ne gjithe beten dhe ne Amerike qe eshte e pasur dhe ka mjeft milirda per vetem ndihma sociale harxhon 1000 miliarde dollare nese i fale kueh apo i paguan fushaten elektorale ato merren dhe nuk kethehen jane te shpenzuara.
  Nikolin Jaka duhet te falet me ato pare te korruptuarve.

 26. Parat ja u ka borxh Berisha dhe jo Edi.Prisni kur te vije ne pushtet (per 30 vjet)dhe kerkojani atij borxhin.

 27. Esht e vertet krej kjo qe zotri braqe e ka potencue vite me par ne parlament por kta PD nime ishin shurdhmemeca deri sa sot dalin dhe e faktojn qe jan kto borqe ,mua me shqetson ky problem sepse qeveris qe do formohet do I bjen barr e rend por besoj se do I dalin ne krye spse po trashigojn nje shqipri para falimentimit te udhehequr nga SALI BERISHA

 28. Juristi says:

  Asnje lek ketyre hajduteve. Tua jape Berisha se ai ua ka marre per fushate elektorale. A ka fytyre ky Jaka, qe Saliu e futi ne burg, te kerkoje lek tek Rama? Keta jane te pafytyre, kriminele qe e kane mbeshtetur Berishen me para ne lloj lloj veprimtarishe te dyshimta e kriminale, e tani, u erdhi goja e te kerkojne lek te qeveria e re. Saliu vazhdon ti vjedhe, e keta kerkojne perseri lek tek Rama. Ptu !!!! fytyra te urryera.

 29. fieraku4u says:

  BRAVO ERJON BRACE…JE I VETMI DEPUTET QE DEL EDHE FLET HAPUR, EDHE FLET DREJT. KETA PARAZITAT EDHE MUSHKONJAT AS NUK DILNIN TE FLISNIN PER PARAT BORXHE QE I KISHTE MARRE BERISHA, KURSE SOT VEN EDHE AFATE KOHORE.

 30. Populli says:

  Keta lloj bisnezmenesh, faktikisht jane per ne prokurori per shkelje te ligjit, korrupsion, mashtrim, evazion fiskal dhe pastrim parash.

  Kur ti kthejne shtetit Shqiptar parate e vjedhura nga taksapaguesit Shqiptar dhe te kene bere denimin e burgut per shkeljet penale qe kane kryer, atehere do te konsiderohet kerkesa e tyre per parate qe i ka borxh shteti Shqiptar.

 31. enofieraku says:

  keta jane miqet e fondacionit liri berisha , ca lek kerkoni ju more sy plasur, me ke i bet punet atje kerkoni dhe paret .

 32. plaku says:

  Djema, a duam te behemi nje shtet tamam demokratik apo jo? Mos harroni se, bisnesmenet jane baza e ekonomise reale. Ata fituan tenderin nga qeveria, bene kontraten e punimeve, bene punimet dhe duhet pa tjeter te mernin leket nga qeveria. M.q.s nuk morren leket, ata ju drejtuan bankave te nivelit te dyte por bankat nuk ju dhane kredi, sepse risku ishte shume i madh. Bisnesmenet ishin midis dy zjareve nga njera ane qeveria nuk ju jepte leket qe ju takonin , bankat nuk ju jepnin kredi dhe nga ana tjeter punetoret donin me te drejte rrogat per punen e bere dhe liferantet e materjaleve te ndryshme donin leket per materjalet qe kishin levruar sipas kontratave me bisnesin.
  Dihet boterisht se, qeveria e re do te marri persiper te gjitha borxhet qe, ka lene qeveria e vjeter. Bejme fjale per nje shtet demokratik. Une mendoj se, Edi duhet tja paguaje pa tjeter ( kuptohet sipas nje plani strategjik te biseduar me bisnesin ) borxhet qe qeveria e Sales i ka bisnesit sepse, keshtu ne radhe te pare ndeshkohen punonjesit e ketyre bisneseve qe, kane bere punen dhe nuk kane marre rrogat. Nga ana tjeter, sic thame me larte, ne kapitalizem pa bisnes, pune,konsum,rroga, taksa nuk mbahet shteti. Te drejtosh nje shtet nuk eshte kollaj, dhe Sala e vertetoi kete dhe prandaj mori faturen nga populli me 23 qershor. Edi duhet te kete kujdes se, populli do japi fature edhe ne vitin 2017 dhe kjo eshte e bukura ne demokraci.
  Pastaj se si i kane fituar keta bisnesmene tenderat mendoj se, qeveria duhet te beje ( ne se do te kete kohe ) nje verifikim dhe atje ku del se ka korupsion te marri masa. Une mendoj se, kjo pune do shume kohe dhe investime dhe qeveria e re nuk do kete kohe dhe force te merret me tenderat e vjeter.C’est la vie.
  Mendoj se, qeveria duhet te kete kujdes te mos merret shume me “gjyetine e shtrigave” se mund te futet ne qorsokak.
  Qeveria, sic ka premtuar te beje pastrimin e administrates nga njerezit partiake dhe te pazote dhe te mos beje te njejtin gabim duke futur ne administrate partiaket e saja.
  Pershendetje

 33. fredi says:

  skam degjuar me pare tja kerkojne borxhet qeverise qe jua mori keta lapanjozet,,do keni afat mos u merzisni per 15 vjet i keni paret ne dore

 34. Ilir Jan Zhilla says:

  Do te na paguani kokerr me kokerr…

  ndryshe, ia linit pushtetin Doktorrit, me te cilin fitonin te gjithe.

  Po, dihet, komunistet bejne krime, por s’dine te bejne tregeti…

  1. Populli says:

   Neqoftese ke shkelur ligjin, do te marresh dy kokrrat e poshtme! Ne USA po te kapesh me evazion fiskal dhe pastrim parash, te rrasin 12 vite ne burg dhe ha nje gjobe qe nuk e shlyen dot gjithe jeten.

  2. Tironci says:

   uau… doli nje anarkist pisnesmen… hajde merr kete timin ta kesh si lepirese per nja 20 vjet…dhe me interesin e cdo lepirje paguaj vetveten… yyyt b.th q

 35. KASOLLE says:

  OOOO Toc po aty e ke berishen deri ne shtator pse nuk ja keron atij qe eshte pergjegjes drejteperdrejte,po ja kerkon ketij tjetrit.Kjo tregon amoralitetin tuaj dhe te bisneseve tuaja,kjo tregon servilizmin tuaj, kjo tregon se sa te pa cipe ini te gjithe ju bizesmenet e oborrit.Nuk do me bente pershtypje dhe perkundrazi do tju mbeshtesnim qe ju te mernit parat qe kini hedhur per pune,sikur ju kaqola njehere te veteme te kishit ngritur zerin dhe ti thoshit sales qe duam parat tona por skishit bythe se e dini dhe vete qe ini te dhjere te gjithe pa perjashtim.Qe pas 92 me politiken qe ndoqi ky i marri ne ikje e keqja eshte se leku dhe pasurit e ketij vendi rane ne dore te hajduteve,te te forteve dhe alabakeve pa nje grosh intelekti dhe jo ne duart e njerezve te zgjuar,dhe kete ka per ta vuajtur per shume kohe ekonomia Shqiptare.

 36. A says:

  A keni fitu tenderin, ne fillim merret 30 perqind e shumes dhe fillohen punimet. Kur kjo shume mbrrine nga fundi, ne kohen e duhur, kerkon 30 perqindeshi tjeter, pastaj kerkohet edhe 20 perqindshi i shumes. Pra, gjate te gjithe punimeve merret 80 perqind e shumes. Kurse pjesa tjera e mbetur prej 20 perqindesh merret, mbas nje periudhe kohe sipas marrveshtjes, ne qoftese punimet dalin te mira dhe cilesore sipas standarteve te kerkuara ne marreveshtje per garanci.
  Kush ju tha qe ju te punoni pa marre paret sipas marreveshtjes dhe te merrni borxh dhe kredi neper banka dhe kudo tjeter??!!
  Cfare pune ka qeveria re qe do te vije me EDI RAMEN ne krye t’ju japi paret, kerkojani qeverise ne ikje SALI BERISHES dhe RIDVAN BODES. Paret i merren atij qe keni bere marreveshtjen.
  Prandaj duhet qe diten e pare qe fillon pune qeveria e kryesuar nga EDI RAMA te beje auditin dhe inventarin e pergjithshem dhe te vecante sipas zerave te financave dhe ekonomise shqiptare. Eshte me se e natyrshme qe kete audit paralel zyrtar nderkombetar dhe audit zyrtar te qeverise shqiptare.
  Duhet te dali ne shesh shperdorimet, vjedhjet, grabitjet, korrupsioni i qeverise te kryesuar nga SALI BERISHA. Pastaj, te merret ne dorezim nga organet kompetente dhe te denohet sipas ligjit.

 37. cari says:

  Do te ua marrim me zor more trapa, mos kujtoni se do ta keni te lehte more rilindas…..ketu do te jemi….do t’ju bejme te ikni nga syte kembet…..o jemi shumice o budallenj….

  1. Populli says:

   Ti i pari do te shkosh ke Llalla. Mos u merzit se mezi po te pret!

 38. Horri i Bulevardit says:

  As edhe nji qindarke sduhet ti jepni ketyre patericave te Sali Berishes, e para se punet qe kane bere keta, duhet te rikontrollohen njehere, se kane bere pune vetem per fushatat e Saliut dhe kur jane pune jashte standarteve, duhet te paguajne demin qe kane bere.
  E dyta se keta kane bere pune vetem kur Saliu ka dashur per te mashtruar shqiptaret dhe sic na e ka dhene edhe Fiks-Fare qarte dhe paster, shume rruge dhe ura, apo ndertime te tjera, jane jashte cdo standarti.
  Edi Rama dhe qeveria e re duhet ti thote troc ketyre pisave, qe shkoni se parate tuaja, ja u ka marre Saliu me Argen e Shkelzenin.
  Qeveria do tju kerkoje juve demin qe i keni bere ekonomise, duke ndertuar objekte jashte cdo standarti.

 39. romiveka says:

  O plaku te njohe shume mire,po qeverite nderohen dhe mbajne pergjegjsi te plote ne ate vende ku jetoni ju tashti,ku qeveria ne ikje pergjigjej edhe perse nje punonjes i administrates qe vente me vones ne pune,qeverise pas ardhese.Ku jetoni ju ai vende ka ecur perpara per shume kohe edhe pa qeveri kete ju edini shume mire,ju edini se keta te
  ashtuquajtur bizesmene ne vendin tone kane lindur si kerpullat pas shiut
  fale mos pagimit te taksave dhe korupsionit dhe tenderat i mernin fale pagesave nen dore.Qeverija er duhet te kaloje ne filter te gjitha subjektet qe pretendojne se shteti uka borxhe,te shikohet si ka fituar tenderin ne baze te kritereve si eshte ralizuar puna ne cilesin dhe ne qofte se ka shkelur kriteret ti ktheje demin qe i ka krijuar shtetit,keshtu veprohet aty ku jetoni ju plaku.
  ME RESPEKTE ROMIVEKA.

  1. plaku says:

   romiveka,
   Shume faleminderit per shkrimin civil. Une kisha keto mendime :
   – Une jam i bindur se, edhe ti do qe femijet e tu te kene nje qeveri dhe shtet juridik sic eshte edhe Zvicra ku jetoj une me shume se 20 vjet.
   – Per te ardhur ketu qeverise i duhet te beje nje rruge te gjate. Filosofi kinez Konfuzi thote se, cdo rruge e gjate fillon me hapin e pare. Pra qeveria, sic e mendoj une ne lidhje me borxhet qe i ka qeveria e vjeter bisneseve duhet te veproje keshtu :
   – Problemi i pare te jete verifikimi i tenderave, punimeve te bera dhe shuma e lekeve qe, qeveria i ka cdo bisnesmeni. Ne se shef se ka korupsion qeveria te hedhi ne gjyq me fakte te korruptiuarit si qeveritaret dhe bisnesmenet.
   – Qeveria sipas nje plani strategjik, te diskutuar me bisnesmenet, te paguaje borxhet e qeverise se vjeter. Kjo sepse bisnesmenet kane lene pa dhene rrogat per punonjesit e tyre dhe leket e liferanteve te mallrave te ndryshme.
   Baza e zhvillimit ekonomik ne kapitalizem eshte shtresa e mesme, (bisnesmenet qe qeveria e vjeter ka borxhe ) sepse shtresa e mesme eshte ajo qe, krijon vende pune sidomos ne Shqiperi. Ne se krijohen vende pune, njereit marrin rroga,rritet konsumi , rritet kerkesa dhe ekonomia reale do ti pergjigjet me oferte kesaj kerkese, pra do rritet oferta, do rriten vendet e punes e keshtu me radhe.
   Tregu ka ligjet e veta. Dora e fshehte e tregut e ekonomistit te madh anglez Adam Smith nuk pyet per qeverine. Qeveria duhet ti krijoje kushte zhvillimi tregut dhe ekonomise reale. Koha e komunizmit dhe ekonomise se centralizuar dhe komandur nga politika ose shteti ka mbaruar.
   Sic thashe me siper qeveria duhet te kete kudes qe, te mos implikohet ne “gjuetine e shtrigave” kunder bisnesit sepse, mund te ndodhi sic bene komunistet kunder tregetareve dhe kulakeve.
   Une jam nje fans i madh i Edit dhe kam shume besim tek ai. Ne fakt une, si lexues, nuk kam qene dakord qe Edi, ky talent i lindur per publicistike, te mos behej kryeminister. Shif se cfare ndodhi me shkrimatrin dhe publicistin e madh çek Havel, u be president dhe bota nuk shijoje me ndonje liber te tij. Kryeminsiter mund te behen shume njerez por pene te fuqishme publicistike si te Edit kane shume pak vete.
   Pershendetje

   1. Arben says:

    @plaku – sa larg realitet Shqiptar qenke mor mik 🙁
    po ku Adam Smithi qe mesohej te ekonomiku dhe ku sahaleja qe me tradheti te paster e ka bere Shqiperine pacavure sa ska ku te veje me keq. Ka bastarduar qe nga pronat e deri tek mentaliteti e arsyetimi.
    Po ti lexon ketu se si shkruajne “fitonin te gjithe ne kohen e berishes” – keta njerez nuk kane me Komb or mik, keta kane vetem nje sulltan qe u jepte edhe atyre ndonje kocke qe ta sundonin dhe qe do bejne cmos ta rikthejne …
    sahaleja kryqezoi dhe rriti vampira, qe snjohin as Kombin e jo me Smith-in, kurse Edi Rama ka vetem ne morrat qe as humbim as fitojme, pervec keqardhjes qe kemi per Dheun tone.
    Sigurisht qe do fitojne vampirat, por te pakten ne te tregojme qe ka akoma Shqiptare.

 40. al says:

  tema kam bere disa komente dhe nuk i ipni . nqs ju shqetsojme .shendet.

 41. Emer i lakuar ne North America says:

  Foli ky maloku tjeter … emri te cilit eshte degjuar
  nga sekseret e tij per bizbnese te pista deri ne kafenet
  e Canada-se dhe USA-s.

  Parat kerkoja vetes tende dhe Malokut Sali Kriminelit.

 42. Emer i lakuar ne North America says:

  Foli ky maloku tjeter … emri te cilit eshte degjuar
  nga sekseret e tij per bizbnese te pista deri ne kafenet
  e Canada-se dhe USA-s.

  Para ke vjedhur dhe Ti dhe Maloku jote Sali Krimineli.

 43. Juve Kurvave te “bisnesit ” Rama tju japi saliun ate qe ju shkerdhatat e kombit financuat per te shkaterruar Shqiperine dhe jeten e Shqiptareve .
  Paret ja dhate me deshir sali shkerdhates se jeni te nji familje ju bisnesmenet e karit .Rama nuk eshte idiot te tradhetoj Shqiperine ,per ate gje ishte i lindur sali berisha dhe ju motrq!rat e bisnesit .ptuuuuuuuuuuuuuuu merrni e shiteni baban tuaj sali berishen dhe keshtu merrni paret pas bythe .Qelbesirat e kombit .

 44. leon says:

  ORE KETO TE COJNE NE GJYGJ SALI BEUN,,,SAA KA MARRE SHE SA KA VJEDHUR TA GJEJNE KETO ME SALIUN,,,LESHIN KENI PER TE NARRE ..KUR TE VIJE NACIOAL CLIRIMTARJA E SALES …PRITNI

 45. DETARI@ says:

  Keta pseudobiznesmene , qe shkaterruan biznesin shqiptare le te reagonin sot e 8 vjet rresht ,pse reagojne tani ,qe Edi akoma nuk ka marre drejtimin e qeverisjes se tij !Kane qene keta njerez qe te gjthe keto vite qe ka qene krimineli sali ne pushtet qe nuk kane pipetire ashtu sic thote dhe Brace !Ky eshte arkitekti i shkaterrimit dhe rrenimit ekonomik dhe prijesi i korrupsionit ,njekohesishte dhe antishqiptare me sjelljen e tij !Pse e them kete ;Njerezit ne Shqiperi nuk shkojne larg te analizojne probleme te tilla te biznesit ,qe ju duken si gjuhe kinezce !Une per shembull ,jam marre me tregeti Greqi Shqiperi ,me artikuj te ndryshem dhe kohe te ndryshme dhe jo gjithmone ,do te thosha.Pra ,do tju paraqes nji fakt ne ligjistraturen doganore ; Psh ;Shqiperia prodhon shume lloj prodhimesh ushqimore ,si zarzavate ,fruta ,perime etj !Qe ti eksportosh keto prodhime ,duhet amballazh !Pra duhen arka plastike nji perdorimshe !Por ,me thoni ju qe Sali Berisha me banden e tij nuk ka bere pune antikombetare dhe antishqiptare dhe ne dogana !Kush thote jo ,,,po ja them une se po !Kisha nji porosi diku nja 100 000 arka plastike njiperdorimeshe ,dhe vete ne fabrik dhe realizoj blerjen e tyre me 54 cent ,me thoni qe pra Saliu eshte burre i mire kur ka vene bllok ne kete pike !7 euro zhdoganim ,per nji arke nji perdorimeshe !Llogariteni tani ,se si dhe kujt i del llogaria qe te bej eksport apo qarkullim te brendshem te mallit me 7 euro zhdoganim te nji arke njiperdorimeshe !Pra ;ky eshte biznesi shqiptare qe udhehiqet nga keta pinjolle qe me shume ngjajne antishqiptare dhe per daljen si kukuth tani per ti kerkuar leket qe i vodhi hajduti tia paguaje nji i panjohur !

 46. mergim tari says:

  Per at shi e per at dhe’ ktu ka tradhti Burra….

  Ceshte kjo gjeme o Pjeter. MEMECIT I ERDHI GOJA….

  Lidheni ke gur’ i vdekjes. Sot korbat do te kene nje dreke te mire..

  SHPIFJE, SHPIFJE, SHPIIIIIFJE……………

  Nikolin, pse ja kerkon Rames mor bir, ai nuk eshte bere ende kryeminister, kerkoja zotit tend qe si zagar ose skllav i beje pune falas i shtroje rruge pa pare.

  Te Rama po troket ne dere te gabuar..

 47. vlora 1 says:

  Ha ha sa kom qesh me kete Jaken
  Po Edi Rama s`eshte banke more bir.
  Po deshe… miell

  1. mergim tari says:

   Vlora,

   Meqe e nisem me Ndrek Lucen Rahmet Paste….ky Jaka
   t’ja kerkoja paret KAPTER RAHMIUT (ose shkurt JARIT)

   Po cfare pare kerkon ky Jaka,
   “Ato po shkuan ne thonjte e Skifterit (SALIUT) ahaaaa, as puplat s’ja gjen dot”

 48. XHINO says:

  TANI LE TE PUNESOJNE erla mehillin rajmonda bulkun majlinda bregun ne semaforet dhe te marin parate

  1. Horri i Bulevardit says:

   Edhe kjo eshte nje zgjidhje.

  2. Tironci says:

   nuk do ishte keq xhino :P, goxha fitim per nje vit lahet tan borxhi

 49. erion brace says:

  Z.Rama,

  Ju lutemi. mos lejoni nje palaco te tille te flase ne emrin tuajose te PS? Juve dhe partia juaj ka zedhenes shtypi, perse nje palaco si Erion Brace merr persiper te beje mbrojtjen tuaj ose te PS ne publik.
  Mendon se eshte i mencur dhe e degjojne per kezte gje? Apo thjesht se eshte pjese e strukturave te PS.
  U treguat vizionar qe e larguat nga qarku i Beratit, perndryshe kurre not do ta arrinit ate rezultat qe arritet.Ky Brace dordolec-zhurmues, kujton se flet, por per te folur nuk di, pavaresisht se ka qene kryeredaktor i gazetes se PS. Kujton se eshte diplomuar, por diplome nuk ka, shikoni CV e tij nuk do te gjeni asnje dite pune ne ate qe eshte shkolluar. Kujton se di, por kurre nuk mund te dije, pasi i flet goja me pare se koka. Ai eshte bere si Osman Gazepi. Nuk e kam njohur, por nga c’kam degjuar eshte shume i ngjashem, sozi me Osmanin.

  Z.Rama, ju lutem ngarkoni nje person tjeter per te bere PR per PS ose cdo gje tjeter, pasi demi qe ju sjell ky mi do te jete me i madh, nga demi qe i ka shkatuar PS Fatos Nano apo Ilir Meta. Kujton se perdor rrjetet sociale dhe flet e pergjigjet per gjithshka, ky Don Kishot modern. Pyeteni per universin, ai do te pergjigjet.
  Ky i pazote, te mos bej cubin dhe te tregoje brockulla, por te filloje nga vetja. Cdo gje fillon nga vetje,familja, shoqeria dhe mem tutje.
  Erioni, nuk ishte i zoti te gjente nuse dhe e gjeti ne paradhomen e ish kryeministrit shqiptar, bile edhe te mbarsur. Ketij njeriu kujton se do ti leme shtepite tona te kujdesetr?????? Puhh, fare e mallkuar. Mark Dodani do te thoshte….”memecit i erdhi goja”……, te paradhoma, HYP Xhixhi HYP….. URRRAAAAAAA

  1. Beni says:

   Ta paska fut thelle Erioni e lale? Papapapapapa sa te paska djegur, sa nuk po dike cfare me fol, hajt ngushellime mos u merzit……

  2. korcari says:

   O Nikolin Jaka alias Erion Braçe,

   nuk ke surrat qe ti drejtohesh Edi Rames per keshilla. Po ik o trushkulur llafazan si llazoret e lagjes dhe mos shaj Erionin. Sic duket te paska djegur shume. Mallkim per ty o fare e qelbur.

 50. dylber says:

  Per borxhet e papaguara qeveria e re duhet te krijoje nje komision te posacem per te pare sasine dhe cilesine e puneve te papaguara sepse, po te verifikohen dhe krahasohen me projektet, duke perfshire km, gjatesi e gjersi rrugesh, trashesine e asfaltit etj ( keto te mateshme) do te rezultoje se shumica e tyre ( bizneset private) duhet te pergjigjen penalisht per moskryerje me cilesi te punimve dhe jo me te marrin para per to por te paguajne per to ( shtetit). Keshtu borxhet e keqia do te zhduken menjehere… dhe puna do filloje persembari.

 51. doleci says:

  Keta biznesmene jane kater kategori:
  1 Qora
  2 Frikkacake
  3 Hajdute
  4 Militante
  Athere kush e meriton ti kthehen parate.
  Nese qeveria i gjen kaq para le ti kanalizoje ne bujqesipor dhe ne bizneset e ndershme qe s’mund te perdoren as nga PS ne fushaten e rradhes.

 52. ALBAN DEGA says:

  DUHET TU KAJSH NENEN QE TE TE THERRASIN BABE!

  Keta jane Nikolin Jakajt e Berishes… Ua shkerdh… nenen … Nuk kishin si te mos i therrisnin babe !
  E ka thene Fatos Nano dora vete! Jo vetem e tha por edhe e provoi si askush tjeter !
  Hetoni pasurine e Nikolin Jakes, ketij hajni te Sali Berishes dhe konfiskoni cdo cent pasuri te bere me tregti femrash, drogash, korrupsioni e krimi…
  Hetoni pasurite, vilat, makinat, faturat e pushimeve nga Havai ne Dubai, llogarite bankare, pagesat multimiloneshe per bijte e bijat e ministrave, qeveritareve, gjyqtareve, kryepoliceve, biznesmeneve … ne universitetet private nga me te shtrenjtat ne Bote!
  Krahasoni keto te dhena me rrogat dhe te ardhurat e tyre te ligjshme… Diferenca eshte kusari, korrupsionm krim!
  Kontrolloni tenderat, cilesine punimeve ne rruge, pallate, shkolla, hotele… kudo, kushtet e tyre teknike dhe cmimet e shitjes nga “Kjo Mafia qe ka dale krejt jashte kontrollit” !
  Minarja nuk futet e as mund te fshihet ne thes!
  Aq me pak piramidat e megakorrupsionit te qeverise me te korruptuar ne historine e Shqiperise dhe ne Evropen e sotme!
  Bejeni te vjellin mundin e djersen e plackitur shqiptareve!
  Kur tu shterngohen vidat e ligjit ne kyce, e prangat e drejtesise ata do tu cojne tek peshkaqenet e korrupsionit, krimit te organizuar . ministrat, Argita, Shkelzeni dhe tek vete Padrinoja Berisha !
  Korrupsioni jo vetem mund te zbulohet e luftohet me sukses, por brenda nje periudhe jo me shume se 6 mujore minimizohet

 53. Kendveshtrim tjeter says:

  Per 8 vjet nuk kam degjuar asnje biznesmen ti kerkonte Berishes,leket qe i paska borxh!
  Kur te vije perseri PD-ja,me siguri qe do t’ja u jape!
  Kam “besim”.

 54. dritani says:

  Ky do zgjidhje.
  Ok.
  Kontrolli i Larte i Shteti te investigoje procedurat e tenderave ne te cilat kane qene perfitues keta dhe jam i sigurte qe jo vetem nuk marrin parate TONA por mund t’i plasin dhe brenda.

 55. ali says:

  Keta ”memecet,, le t’ja kerojne Berishes,Argites, Bodes,Bashes, mafias se ”blu,, borxhet ! Rama s’ka
  asnje detyrim ndaj ketyre sahanlepiresve qe deri dje ishin byth e breke me kriminelin e Vicidolit e
  mbeshtesnin verberisht bajaraktarin , ishin bashke hajdute me te dhe krimet e tij. Sot e lane padronin
  dhe i kerkojne parat Edit ! Nje mut jepi o Edi ketyre zagareve qe e vodhen dhe e grabiten Shqiperine,
  duke i thurur hymne e hosana diktatorit ! Populli kerkon qe te gjithe keta biznesmene te hetohen e i
  investigohen nje per nje dhe te shlyhen te gjithe ata qe nuk kane qene servile dhe sherbetore te dikta-
  tures qe theu qafen nje here e pergjithemone ! Me keta ”lidera,, qe po ben fushaten tani kjo parti kurre
  nuk ka per t’u rinovuar ajo dale nga dale do te shkrihet si krypa ne uje . Te tjere do te vine per ta nxjerre
  nga bataku ku ka rene kjo parti mafiozesh e kriminelesh,hajdutesh e vrasesish !!!!

 56. ali says:

  Ky plaku me duket nje batakci safi ! Ben sikur i thote fjalet pleqerishte, por ne fakt gjate gjithe kohes i ben
  hysmet kopese se Sali serb Vicidolit ! Eshte nje sahan lepires i diktatorit ,mafiozit,hajdutit e vrasesit !!!
  Prandajn te rekomandoj or plak mbylle me mire ate hale se sa me shume te flasesh aq me shume bajga
  nxjerr nga goja jote e palare qe qelb nga era ! Me qe je afer varrit ,si plak qe je, ne te ”urojme ,,
  ”Go in hell ,, !!!!

  1. plaku says:

   ali,
   Francezet kur i ofendon pa te drejte thone : Merci pour le compliment .
   Faleminderit per komplimentin.
   I dashur ali, une kam mendimin se, ne se njeriu nuk eshte ne gjendje te kundershtoje ne menyre civile me argumetnta, si ti, perdor ofendimin.
   Edi ka nje shprehje tjeter. Ai thote : Kur njeriu eshte injorant ( si puna jote) ai perpiqet te perdoi ofendimin si argument.
   Une me siper dhashe mendimin tim dhe do te kisha kenaqesi qe, ti ti kundershtoje me argumenta mendimet e mija, sepse keshtu do mesonim nga njeri tjetri. M.gj.se une jam afer varit sic thua ti me siper, njeriu ka nevoje te mesoje deri sa te vdese.
   I dashur ali, une nuk kam nevoje qe, te jem batakci,sahanlepires, une jetoj ketu ne zvicer me pension zvicerjan ( kam punuar 20 vjet ), kam shepine time, djali i vogel me shkon ne shkolle dhe bile tani eshte me shkollen per dy jave ekskursjon ne Irlanede. Nga ana ekonomike nuk jam keq, vete dy here ne vit ne Shqiperi me pushime.
   Me merr malli shpesh per vendin tim dhe kjo eshte edhe aresyeja qe duhet te degjoj me durim ofendimet e tua ketu ne forum.
   Me lejo te te jap nje keshille. Ne anglisht nuk thuhet “Go in hell” por : Go to hell! Mos harro pikecuditesen nga prapa.
   Naten e mire dhe gjume te embel more bir.

 57. ali says:

  Mbase jam edhe i gabuar ndaj teje or ” Plak” , por me qe banon ne Zvicer te pyes a e ke afer ate Strasburgun
  shko nje here andezaj dhe foli pak atyre ”miqve” tane atje qe ta detyrojne kete K/ministrin tone ne detyre,
  Sali Berishen qe t’na japi tokat tona qe stergjysherit tane i kane blere me qese me flori,me thoshte plaku im.
  Pasi te na ktheje pronat kryeministri ne detyre qe na i grabiti me kallashnikov dhe ai vete pa patur asnje
  pellembe toke aktualisht ai dhe familja e tij jane me te pasurit ne Shqiperi ! Ku e gjeten gjithe ate pasuri ky
  dhe soj e sorollopi i tij. Une personalisht ,me qe ju me treguat biografine tende,une po ju tregoj timen. Jam
  thjeshte nje bari dhish. Here -here i ruaj e i mjel vete,here -here marr ndonje hyzmeqar dhe e paguaj me
  meditje. Punojme e rrojme per nje cope buke ! Ndersa juve me sakuptova une jetoni mire atje ne Zvicer,
  vini 2 here ne vit ne Shqiperi ! Ky eshte nje privilegj i madh qe do te thote se me sasine e frangave zvicerane
  eshte e vertete se jeton mire ate kohe qe ju vini ne Shqiperi. ! Po me pyet mua sa para marr ?! Gjithese Sala
  me jep mua 130 mije leke te vjetra, e perserish 130 mije leke te vjetra ! Besoj zoteria juaj i di si jane cmimet
  ne Shqiperi ? Fale 4-5 dhive qe kam qe e nxjerr muajin se per ndryshe do kisha cofur me 130 mije leket qe
  me kadhe kryeministri ! Se fundi, ju ve ne dijeni se kam mbaruar vetem shkollen e mesme agronomike naten !
  dhe do me falish se nuk e kam kulturen tende qe je atje ne Zvicren famemadhe ! Ne mbyllje dua t’ju kerkoj
  falje per ate ”lapsus lingue,, qe me shume te drejte ma korigjuat ,thuhet tamam ashtu ”go to hell ,, !!!!!!

 58. ali says:

  Shenim per ”plakun,, – kam mbaruar shkollen e veterinarise dhe jo te agronomise,sic ju thashe me lart.
  Gjithashtu shtoj se nuk kaam qene asnje here jasht dhe kisha deshire te vija nje here ne Zvicer ! A me
  pret si mysafir ?! Faleminderit paraprakisht !

 59. ali says:

  Keto dy reagime jane rezultat i disa komenteve tuaja prej kohesh. Nuk e kam patur fjalen per kete artikullin
  e sotem. Realisht ky artikull me pelqeu ! Vec duhet ta dishe se nje pjese e mire e biznesmeneve shqiptare
  jane te perkedhelurit e regjimit qe sapo u gremis. Sidoqofte komenti yt i sotem me pelqeu ! Kerkoj ndjese !

  1. alex says:

   O ali me mahnite, ku e ke bere shkollen tek fondacioni Soros?

   Nuk e dija qe barinjte tane te perdorin internetin, me qafsh ku e lidh me korentin tek bishti i dhise?

   Veretet jeni te semure, keni hyre aq shume ne rol sa tani nuk dalloni realitetin nga fantazia.

   Te fala Fuges.

 60. TROJA says:

  Biznesi ka shume te drejte,dhe qeveria e re duhet tja paguaje,por….
  dardha e ka bishtin mbrapa thote populli qe beri revolucionin pa tym e flake,duhet fillimisht qe Nikolini te grumbulloje deklarimet,materiale qe leket e tenderave kane shkuar;
  1.Ne xhepin e Bodes,sa dhe per cilet tendera.
  2. Ne xhepin e Saliut,te te bijes dhe te te birit,jane shume,shume tendera.
  3. Ne xhepin e Lulit.
  4. Te Mediut,te Genc Rulit,te ministrave te LSI,etj,etj,dhe pastaj kur te meren keto para qe jane grabitur,popullit,kur te denohen te gjithe me radhe,qeveria e re do TUA KETHEJE BORXHET.
  U KUPTUAM BESOJ ZOTI NIKOLIN.

 61. hareku says:

  z.Brace te lumte keshtu e don keto hajduta lapanjoze dashkan edhe pare,sju vjen aspak turp,asnje lek mos u jepni,ne gjygje te gjith dhe mos leshoni pe aspak.

 62. Selman says:

  Qeveria paraardhese, sigurisht qe i ka borxhe te medha biznesit dhe ato duhet te shikohen ne total, mospagim i investimeve te kryera, tatime dhe TVSH te parimbursuar, por nuk mund te barazohet mospagimi i investimeve te cilat jane me afate te percaktuara ne kontrate dhe per kete ju ka pelqyer ketyre bizneseve se ndihmonin qeverine ne permbushjen e premtimeve dhe se jane marre persiper nga keto biznese, me TVSH e cila eshte e parimbursuar prej 10 vjetesh.
  Keto kompani vazhdojne te punojne, te prodhojne, te paguajne punonjesit, te paguajne te gjitha detyrimet qe rrjedhin nga ligji por nuk rimbursohen.

 63. Valanidhi says:

  Ky Jaka eshte thjeshte fytura e intelektualit te jargavitur, nje servil provokator. Prandaj duhet ti behet ne nje fare menyre Trasparenca e pasurise se ndoshta ka nevoje te pushpje te 313ta.

 64. analisti says:

  ky eshte nje nga burgaxhinjte e shumte te SB si puna e Ristanit, Gencave Sandrit, Nanos, qe pasi i rras ne burg keta te fundit fillojne lepirjen intensive dhe konkuruese. Ky jaka eshte denuar per korrupsion kur ishte zv dhe eshte zgjedhur si ne ca vende te tjera pa piken e moralit administrativ – burgazhui ne krye te instucioneve shtetrore e gjysem shtetrore sic jane DHomat.

  Vertet pse o Jak si kerkove paret e biznesit SB – kishe frike nga ishkomunisti fanatik i fundit !!! Behu burre e fole se nuk te begenis njeri ty!

 65. ali says:

  Me qe kane shkruar shume z.Alpin, une po mjftohem te themi ju shihni endrra me sy hapur ! Po te mos
  kishte qene ”Lala Gjoni ,, pertej oqeanit ,plaku, Saliu juaj so do te ishte ”bari dhish,, , mjek jo se jo se nuk
  do talinin gjynahet e 97-tes ! Por historia napoleonika perseritet rralle here ne histori ! Nje here si tragje-
  di dhe heren tjeter si komedi . Eshte vertete se borxhet e paradhesit i paguan pasardhesi,kur behet fjale
  per shtet ligjor. Por ne rastin tone konkret nuk kemi pasur gjate 23 vjeteve shtet ligjor, por kanunor,triba-
  list, shpellarn,farefisnor, etj., shkurt kemi patur vetem anarki e spontanitet . Per pasoje qeveria e zotit Rama,
  qe shpresojme dhe besojme se do te ndertoje nje shtet me te vertete demokratik me fytyre nga perendimi
  dhe jo nga Serbi Fasllic e Serbia e Sllobodankes do arrihet te vendoset dhe te mbreteroje LIGJI dhe
  JO MALIQI , jo sejmenet , jo bajraktaret, jo kanunoret , jo ”killers,, e Saliut te paguar nga taksapaguesit shqiptar per te vrare njerez te pafajshem ne mes te dites. Keta kriminele te shperblyer nga biznesmenet
  e lartpermendur qe tash i kerkojne para Edit per poshtersite e tyre, per krimet qe i kane bere popullit , te
  shkojne tek ”godfather,, i tyre dhe t’i kerkojne atij parate nga ato te Gerdecit, nga paret e Fasllicit,tri valicet
  e Shkelzen shkerdhates qe i coi s’di se ku me Fasllicin qe nje dite CIA amerikane do t’i gjeje dhe keta
  kriminele te dalin para drejtesise te Spartak Ngjela. Qelite e burgut te perjetshem jane pak edhe per ty Alpin.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Array
(
  [0] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 3
      [name] => Aktualitet
      [slug] => aktualitet
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 3
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 82482
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 3
      [category_count] => 82482
      [category_description] => 
      [cat_name] => Aktualitet
      [category_nicename] => aktualitet
      [category_parent] => 0
    )

  [1] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 7
      [name] => Ekonomia
      [slug] => ekonomia
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 7
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 3
      [count] => 5243
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 7
      [category_count] => 5243
      [category_description] => 
      [cat_name] => Ekonomia
      [category_nicename] => ekonomia
      [category_parent] => 3
    )

  [2] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 1
      [name] => Kryesore
      [slug] => kryesore
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 1
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 34848
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 1
      [category_count] => 34848
      [category_description] => 
      [cat_name] => Kryesore
      [category_nicename] => kryesore
      [category_parent] => 0
    )

)
Top
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
X