#NdihmoniAnxhelen/ Jepni edhe ju kontributin tuaj sado të vogël per ti rithyer buzëqeshjen /Anxhela Nocka. Kliko Ketu
mbyllet per 10 sekonda ose kliko X

Rikthehet festivali Ndërkombëtar i Teatrit “Butrinti 2000″, mungon Teatri Kombëtar i Shqipërisë

imagesPas 2 vitesh mungesë, rikthehet festivali i 12-të Ndërkombëtar i Teatrit “Butrinti 2000” , i cili do të çelet  sot me pjesën bullgare “Spiunazh në epokën e gurit” dhe do të vijojë deri më 23 korrik.

Trupat pjesëmarrëse të teatrit do të jenë nga Spanja, USA, Ukraina, Italia e Bullgaria.

Përzgjedhja e tyre është bërë ndërmjet 20-25 shfaqjeve teatrore nga mbarë bota nëpërmjet bashkëpunëtoreve të organizatorëve të këtij festivali në vende të ndryshme, si edhe nëpërmjet studimit të DVD-ve dhe dosjes së plotë të çdo trupe që kërkonte të ishte e pranishme në këtë Festival.

Në këtë edicion vihet re mungesa e Teatrit Kombëtar të Shqipërisë.

Sipas drejtorit të këtij festivali, Alfred Bualioti, ftesa për të qenë të pranishëm me shfaqjen “Edipi Mbret” i është dërguar Teatrit Kombëtar kohë më parë, por nuk e kanë pranuar.

Përgjigje negative ka shkuar gjithashtu nga Teatri i Metropolit për komedinë “14 vjeç dhëndër”.

Festivali “Butrinti 2000” organizohet nga Qendra Kombëtare e Teatrit Mesdhetar me financimin e Qendrës Kombëtare te Artit dhe Kulturës dhe Ministrisë Turizmit, Kulturës, Rinisë dhe Sporteve.
Skena e këtij viti është ndërtuar krejt e re për të pritur shfaqjet e këtyre pesë ditëve të korrikut. /A.XH

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Array
(
  [0] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 21
      [name] => Kulture
      [slug] => kulture
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 49
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 2349
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 21
      [category_count] => 2349
      [category_description] => 
      [cat_name] => Kulture
      [category_nicename] => kulture
      [category_parent] => 0
    )

)
Top
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
X