#NdihmoniAnxhelen/ Jepni edhe ju kontributin tuaj sado të vogël per ti rithyer buzëqeshjen /Anxhela Nocka. Kliko Ketu
mbyllet per 10 sekonda ose kliko X

Baba Mondi: Skënderbeu ka qenë misionari i parë i bektashizmit

Baba-MondiKryegjyshi botëror i bektashizmit, Baba Edmond Brahimaj (Baba Mondi), në një intervistë për GSH, thotë se Skënderbeu ka qenë misionari i parë i bektashizmit.

“Tarikati islam i bektashizmit ka një prejardhje nga Haxhi Bektashi, i cili ngriti teqenë e parë në Turqi në vitin 1282. Ai ishte misionar në Ballkan dhe kishte si qëllim përhapjen e fesë islame me urtësi. Bektashinjtë janë të parët që kanë përhapur fenë islame në Perëndim, me urtësi, mirësi e dashuri, dhe kjo është baza e këtij tarikati. Më pas misionarët kanë ardhur me Perandorinë Osmane dhe bektashizmi u përhap në të gjithë Shqipërinë, me 113 teqe e 600 tyrbe. Po ashtu në Greqi ka pasur 40 objekte të kultit bektashian, në Maqedoni 53, në Kosovë 15, në Mal të Zi 3 dhe në Serbi 2 të tilla. Ndërsa në Turqi ka pasur 700 objekte të kultit bektashian,” thotë Baba Mondi.

Por i pyetur se pse nuk u bë Turqia qendra e bektashizmit, por Shqipëria, ai thotë: ‘Turqia ishte qendra e bektashizmit, por duke qenë perandori, gjithçka kontrollohej. Bektashizmi është një tarikat i besimit islam i civilizuar, që përcillet me dashuri e paqe. Mirëpo sunduesit nuk duan dashuri, duan përçarje. Sulltan Mahmuti, duke e parë këtë besim si përparimtar, i vrau bektashianët dhe ndër ta edhe ushtrinë jeniçere, e cila zbatonte urdhrat e Haxhi Bektashit. Sulltani, duke qenë lakmitar, donte t’ia humbte gjurmët. Kjo ishte shkelja e parimeve të bektashizmit, që i dha fund bektashizmit turk. Misionari i parë bektashian ishte Skënderbeu, i cili u shkëput nga Turqia për të treguar se luftonte me parullën “Pa atdhe nuk ka fe”. Skënderbeu ishte misionar i sulltanit dhe për t’u bërë kryetar i ushtrisë, duhej të merrte dorën e të bëhej bektashi. Babai që i dha uratën dhe e bëri bektashi Skënderbeun, sulltan Mahmuti, i kërkoi ta kthente atë në Turqi. Ai refuzoi ta kthente, duke i thënë se Skënderbeu po luftonte për kombin e tij me parullën “Pa atdhe nuk ka fe”. Për këtë arsye sulltan Mahmuti e dogji në zjarr, dhe Skënderbeu vazhdoi luftën. Kjo është e vërteta, jo ajo që thonë historianët. Më pas, nga viti 1700 pati shumë baballarë bektashinj shqiptarë që i dhanë jetë këtij tarikati. Ishte Ali Pasha, i cili i mbështeti bektashinjtë dhe baballarët shqiptarë u bënë të dëgjuar dhe morën forcë. Kështu, në Kongresin e Tretë të Bektashinjve në Korçë, u vendos që qendra do të ishte Shqipëria. Bektashinjtë ishin të parët ata që u ndanë nga Perandoria turke. Në Kongresin e Lushnjës, bektashizmin për veprimtaritë patriotike e quajtën për herë të parë komunitet të veçantë. Më pas ishin vëllezërit Frashëri që i dhanë zhvillim kombëtar këtij tarikati paqësor e njëherësh patriotik. Të gjithë patriotët më të mëdhenj të Shqipërisë kanë qenë bektashinj, dhe kanë kryer një rol absolut në pavarësinë dhe rilindjen e vendit. Mbreti Zog kishte një lidhje të ngushtë me këtë tarikat dhe nëna e vet ka qenë ithtare e fortë e bektashizmit. Ishte ai që pranoi Kryegjyshatën Botërore, pas kërkesës që iu bë nga kleri bektashian dhe Kryegjyshi botëror. Madje në atë kohë, në parlament u luftua që bektashizmi të bëhej fe kombëtare, por mbreti Zog nuk e arriti dot. Papa Gjon Pali II ka thënë: “Po të mos ishin bektashinjtë, nuk do të kishte Shqipëri”.”/ep

66 komente në “Baba Mondi: Skënderbeu ka qenë misionari i parë i bektashizmit”

 1. net says:

  Qafir e soje qafiri! Allahu te shkaterrofte. Ju shijat do shkoni ne xhehnem se keni dale nga feja.

  1. Vlora1912 says:

   Hej, ku ke humbur Net
   Apo je marr me xhamin e re, ne fakt me Pazarin e Ri.

   Po sikur na the, Kur prezantove Projektin per Fushate me Salehun, se Fondet i kishe te garantuara???

   Tani ç’ne qe kerkon 30 meleon te Bekuara te Europit..

   Besoje Zotin ne menyren tende dhe leri te tjeret ta bejne ne menyren qe ndihen me mire..

   Nuk jeni ju qe vendosni per Ferrin apo parajsen, nese ekzistojne.

   1. Ramy says:

    Vlora , ai nuk eshte neti i vertet por skuth ortodhijaks Greqie qe shan ne emrin e tij me qellim percarejen mes suniteve de sheitve, rrace e qelbur deri ne palce

    1. DUMBABEN says:

     Mos u merzit ramadan ,edhe stergjyshi jot kur erdhi ne shqiperi si ky jeshili ketu siper ishte ,ju do baba fort ,ju do fort edhe baba mondi

     1. hajriu says:

      Akoma se ke gjetur babane mor bir??????????????????????

     2. DUM DUM says:

      Ketij grekofonit me pseudonim dumbaben,
      Nuk i pelqejne as shqiptaret bektashinj,
      Nuk i pelqejne as shqiptaret besimtar te moderuar,
      Ketij i pelqen vetem BABA TOU MJEKEROSHI GREK JANULLAPOS.

   2. Open your mind says:

    Ky thote “Në Kongresin e Lushnjës, bektashizmin për veprimtaritë patriotike e quajtën për herë të parë komunitet të veçantë. Më pas ishin vëllezërit Frashëri që i dhanë zhvillim kombëtar këtij tarikati paqësor e njëherësh patriotik”
    Ose eshte nje gabim shtypi i TEMES,ose Baba Mondi i ka futur ndonje treshe.Kongresi i Lushnjes eshte zhvilluar ne vitet 1920,kur vllezerit Frasheri kishin mbi 20 vjet qe kishin vdekur.Si ia dhene ata zhvillimin “me pas”?

  2. antigonea says:

   Po pse na e shani babane e talIbaneve te Shqiperise dhe BOTES? Me duket se e keni inat qe spiuni do rrije gjate ne kolltuk dhe juve nuk ju vjen radha shpejt?
   Cfare myslimane jeni ju kur edhe Turqia-BABAI Juaj- ju ka bere hasha?

  3. ORION84 says:

   Ej, shpellar, po te behen syte e kuq; jam shume i sigurt qe ne keto momente ke nje deshire te papare brenda vetes qe te fillosh lufte sektare dhe shkaterrimtare si ne Siri apo jo ?

   Jam ateist, por ju shpellar turko-arab duhet te merni shembull nga paqja qe percojne me fjalet e tyre njerezore (pa permendur zot/allah) e ketyre njerezve te qete!

  4. Bazarhesap says:

   Rafidhas Jane shume problem se mundohet te disinformojne njerizit duke thene se Jane Mysliman

  5. Taras Bulba says:

   Bektashizmi shqiptar eshte fe shume tolerante dhe shpirterore. Njeriut nuk i vihen barriera por edukohet te dalloje te miren nga e keqja. Nga krahinat me popull bektashi kane dale patriote te vertete qe e quajne veten Shqiptar.

  6. >>> The End of sali taleban berisha says:

   bABA MUT MONDI TI KELYSH ISLAMIUK KUR TE ZESH NE GOJE GJERGJ KASTRIOTIN DUHET TA LASH GOJEN E QELBUR YSHTTTTTTTTTTTT KORRAK YSHTTTTTT TALEBAN TE SHKERDHEFSHA TY DHE BEKTASHIZMIN ISLAMIK MOR HALEEEEEEE:

 2. Mira says:

  Ka pirë ndonjë cigare pe Lazarati ky, që flet kështu…!?
  Të paktën të ndryshojë emrin se nuk shkon….!
  Përshëndetje Baba Mondi!

  1. Vlora1912 says:

   “Në Kongresin e Lushnjës, bektashizmin për veprimtaritë patriotike e quajtën për herë të parë komunitet të veçantë. Më pas ishin vëllezërit Frashëri që i dhanë zhvillim kombëtar këtij tarikati paqësor e njëherësh patrioti”….!!!!!!????

   Baba, keto dy fjali nuk mund te lidhen ne kete menyre me njera – Tjatren se…i pengon Kalendari, llogjika kohore. Nejse po ta quaj Lapsus..

   Kur ke qen Komisar Ushtrie dhe me pas kthehesh e predikon Fenë duket pak cuditshëm…ndaj dhe keta te rinjt kujtojn e e ke dredhur ndonje te Bekuar nga Lazarati..

   Ndersa un dhe Tommorr Lelo, te kuptojme… e dime qe te foluren ne kete manyre se ke nga Hashashi por nga Mëma Parti..

   Ju uroj gjith te mirat, pavaresisht se ju besoj pak..
   Zemerbardh si gjithmon, Baba.

  2. antigonea says:

   Mira e mire, Lazarati eshte prona e baba Mondit. Nuk e dije ti??

   1. Mira says:

    Po unë prandaj e thashë, sepse lazaratasit janë bektashinj.!
    Nga Baba Mondi, mund ta bëjë emrin Baba Hashi…
    Përshëndetje

 3. net says:

  ik moj shushke! e ke nxierre b…. sot ne diell? milet i c’thurur! allahu te udhezofte inshalla.

 4. sensi says:

  o baba mondi me sa na ka mesuar istoria nje gje eshte e vertet
  kur ne gjithe evropen filloj rilindia nga firencia i gjithe ballkani
  ngeli brapa se shkelej nga otomanet. ajo duket akoma edhe sot nga sjellja e njerzve ne ballkan.
  prandai shijo poziten qe ke dhe mos fol per genjeshtra dhe te verteta.

  1. Bazarhesap says:

   Nuk dua te harxhoj kohen me nje person qe mendon me sy dhe Jo me tru,Po dua te info nje gje:
   Ne Spanje thojne:ne gjithe evropen rilindja filloj nga veriu Kurse te ne jugu (nga Mormons Muslims).
   Dhe te gjithe e pranojne qe rilindja Evropiane kishte ndihme te madhe nga bota Myslimane,pastaj varet ke qua zhvillim:ndotje e ambjentit,sklleverit,genocidet etj etj
   Te syfjeroj te shikosh Islam & shkenca.
   Mos u be pre e inquisition te shekullit te 21

 5. valter says:

  SHqiperia vend i vogèl me shumè rryma fetare,me shumè parazitè qè mashtrojnè e ju hedhin njerzve trut e gomarit

 6. Genci TIRANA says:

  o Net Pasha Turku ,shko dhe mbro ne Turqi fene tende SUNI ,BEKTASHIZMI ka qene dhe do jete per SHQIPERINE ,ne jemi SHQIPETARE pastaj besojme ne zot ,por eshte e vertete qe nga SCENDERBEG ,Naim Frasheri ,deri te lufta e 2 boterore me Baba Faja Martaneshi kane luftuar per nje SHQIPERI te lire ,,,prandaj mor NET Turku shko kris bythen ne TURQI me se ti je kopil Turku jo SHQIPETARE qe del kunder historise BEKTASHIZMIT ,,,te lumte goja BABA Mondi ,,,urimete zotit pace nga kushua yt ne Londer ,,keshtu vazhdo te punosh ,,per SHQIPERINE ,,,se pa Atdhe nuk ka Fe

 7. pinxho kapellja says:

  Ha e pirdh eshte bere kjo pune o net!

  1. Nexhip efendiu says:

   hahahahahhaaaa aferim aferim Pinxho

 8. baba mondi says:

  Edhe Enveri ka qen anarkist.. Si edhe papa gjonpalli I pare ka qen shoo me skenderbeun edhe e pinin Kafen tek opera…:)

 9. Nexhip efendiu says:

  hahahahaaa “baba mondi ” hahhaahhahaha
  Baba i Shkelxen muzulmanit hahahhahahhaaa

 10. lisdushku says:

  hallall per patriotizmen,hallall per bektashizmen,por historine e bere si gjeneral rrapush xhaferri o komisar mondi!

 11. lisdushku says:

  hallall per patriotizmen,hallall per bektashizmen,por historine e bere si gjeneral rrapush xhaferri,o komisar mondi

 12. frank says:

  Ja dhe nje histori tjeter nga nje njeri qe nuk lan as fytyren e tij,kjo lloj dogme po te ishte aq moderne dhe shpetimtare do te perqafohej nga perendimi qe eshte civilizimi dhe kultura me e zhvilluar qe ka pare njerezimi deri me sot.po ky majmuni po tregon se si hyri nga dritarja ne nje komb dhe ju kapi shtepine dhe u ul kembekryq ka 600vjet.fakt eshte qe shqiptaret ne 1400 ishin gati 600mije dhe aq jane dhe sot te tjeret dihet nga erdhen dhe kush i solli shikoni prejardhjen tuaj o mongole te piste anadolli.me keto fytyra te pista dhe djallezore doni te perqafoni evropen fisnike.toubsah furallah alla alla .ik futja nje hashure dhe pirdh ti marresh ere ore mongol i piste parazit qe gjete dhe ben.

 13. eri says:

  Bab Monduli,bibla dhe kurani jone eshte xhaxhi,besoj se te kujtohet.Ato kohe edhe radio e jepte shpesh,berberin e Seviljes…Jeni vetem nje force e erret e regresive e ne cdo kohe e denueshme.Si perfunduat ashtu ne kohen e rinise e te xhaxhit,si qenie te keqija mundoheshit megjithate fshehurazi se mos rekrutonit ndonje plak nga Mamurasi per llogari te allahut,turp mashtruesi Mondi!

 14. qytetari says:

  bektashi dmth ha hashure pi raki per femra qefli.

 15. JO fetari says:

  Ju shkerdhefsha jezusin dhe allahun tuaj mor njerez injorant fetar te epokes se mesjetes.

  Fare e keqe fetaro-mesjetare, mos kini merak mor te mjere e te semure mendore se do te vije dita qe do te shporrim fene nga trojet tona dhe bashke me te do te merrni dhe jezusin tuaj dhe allahun tuaj, njerez injorant e te pashprese.

  Njerez me shumcie dhjami ne tru po ua shkerdhejne edhe ate pak dhjam qe kane miqte imagjinare te njerezve me semundje mendore nder shekuj.

  Logjika dhe faktet jane fryti i perditshem i cdo anti fetari. Librat shkencore jane librat e shenjte te anti fetareve.

  Rraca mesjetare eshte akoma prezente mbi toke, fara me e qelbur qe nuk po lejon shkencen te ece perpara, besojne ne besime te shpikura tipike pagane, por ne kete aspekt jane besime te ardhura nga lindja dhe rregullat dhe ligjet jane vendosur nga njerez parahistorike.

  Shqiperia do te behet shtet jo fetar ashtu sic eshte Suedia me 81% ateiste, Danimarka me 75% ateiste, Japonia me 92% atesite dhe Gjermania me 58% ateiste, pra ne te gjitha keta vende te zhvilluara teknologjikisht dhe ekonomikisht do ti bashkohet edhe Shqiperia me nje numer te konsiderueshem ateistesh ne te ardhem duke shporrur jezusin dhe allahun tuaj bashke me faren e qelbur te injorances tuaj.

  SHEMBULLI ME I MIRE ESHTE EDI RAMA, NE TE GJITHA TAKIMET E TIJ ELEKTORALE NUK KA PERMENDUR NDONJEHERE FJALEN “zot” POR VETEM FJALEN “NATYRE”

  INJORANCA KA NGULUR THELLE HURIN NE TRURIN TUAJ MESJETAR.

  1. PHOTOGRAPH says:

   Komenti juaj pemban vlera analitike.

   Megjithate edhe ju (ndoshta nga qe nuk shkoni ne kisha e xhamia), nuk paskeni arritur dot te fotografoni gjatoshin tone 2 metrosh Edi Rama duke puthur jonatyrshem doren e baba Janoullatos.

 16. ANALISTI ZVICER. says:

  oh ngadal pak AZIATIKU i AZERBEIGJANIT se smunde ti mashtrosh e manipulosh te gjithe SHQIPTARET si ne vitin 1850 kur 98% e shqiptarve kane qen ANALFABET dhe qka ju kane then ARMIQET KANE BESUAR, tani kohrat kane ndryshuar dhe AVANCUAR ne FAVORE te INTELEGJENCES SHQIPTARE.1 se pse nuk tregoni se kush jeni ju nga erdhet pse erdhet nga AZERBEIGJANI me OSMANET TURQ,sa mijra-miliona VIKTIKA SHQIPTARE BERET per 540 vite okupipm e BARBARI ne popullin shqiptar dhe te ballkanit e nje pjese te evropes.2 BEKTASHI eshte nje provance ne azerbeigjan ne kufi me turqin qe quhet HAUT KARA BEKTASH qe fare apsolutikish fare kurgju nuk kini te PERBASHKET me IDENTITETIN e RACEN SHQIPTARE INDO-EVROPIANE.3- ku guxoni te folni per herojn SHQIPTAR e EVROPIAN GJERGJ KASTRIOTIN dhe te mundoheni ti transformoni e modifikoni historin qe EVROPA e BOTA e njef e dine qe GJERGJ KASTRIOTI nje SHQIPTAR KATOLIK si i ter populli shqiptar KRISHTER per te e ne VATIKANI e PAPA kane qen selia e SHEJTE dhe populli shqiptar ma se shumti eshte LUFTUAR e MASAKRRUAR nga OSMANO-BEKTASHO-QERKEZET vetem pse kemi qen KATOLIK,pra ne serbe nuk kini ber aq masakrra sa ne shqiptar sepse serbo-ruset vetem ne shekullin e 7 te e morren fen ortodokse,a ne shqiptaret nga shekulli 1 nje jemi katolik pra 7 shekuj para serbo-ruso-sllaveve,ket e ka then edhe HISTORIANI i FAMSHUM SHQIPTARi kosoves JUSUF BUXHOVI ne seninarin e historianve ne PARIS.4-tjetra pse RRENI ,GENJENI E TALLENI me SHQIPTAR kur thuani se bektashizmi kaloje me urtesi ne PERENDIN,pytja cili shtet evropian peredimor eshte shtetet ISLAMIK BEKTASHI,qe as qe e dijne se qka do thote BEKTASHI dhe URREHET BRUTALISHT ISLAMI ne pergjithsi,bilit ka diskoteka,plazhe si ne France e espanje qe nuk LEJOHEN te HYJNE ISLAMISTAT ,por ka e edhe REGJIA te BANESAVE qe nuk pranojne banor ne qofse i takojn besimit ISLAM.5- kush ja u jep juve te DREJTEN te QUHENI ,,BABE,,i SHQIPTARVE kur nuk jeni shqiptar dhe evropian.SHPORRU more FLIQSIRA e AZERBEIGJANIT.

 17. moni says:

  Me gjith respektin qe kam per bektashinjte, Baba Mondi ia ka fut pordhes ne kete interviste.

  Nuk po merrem fare me tezen se Skenderbeu qe misionar i pare i bektashizmes se nuk shtyhet as me vaj as me uthull.

  Sa per jeniceret ata ishin trupat elite te perandorise osmane, pak a shume si rojet pretoriane ne Perandorin Romake. Arsyeja pse u shkaterruan ishte sepse ata ishin shume te pushtetshm dhe ishin kercenim i vazhdueshem per cdo sultan. Gjithashtu si ruajtes te tradites se tyre ata pengonin cdo modernizim te formacionit te tyre. Abuzimi me pushtetin, jo efektshmeria ushtarake, rezistenca ndaj reformave dhe kosto per te mbajtur 135,000 ushtarake, shumica e te cilve nuk qene ushtar nen arme, qe e patolerueshme.

  1. Dean says:

   Bektashizmi kaqen besimi i Jenicereve.
   Megjith argumentat e tua e verteta eshte se renia e Perandorise Ottomane filloj pas shperberjes se Jenicereve.

   1. moni says:

    Dean nuk jam ekspert i Perandorise Osmane, por kur u shperben jeniceret ata s’ishin me aq efektive nga ana ushtareake sa me pare. Pra nuk qe renia e jenicerve ajo qe ndikoi ne renien e Perandorise Otomane.

    1. raimondi says:

     Ja pse u shkateruan jeniceret:

     Ishte zakon ne ushtrine turke qe, nqs jeniceret permbysnin kazanin e supes ku hani
     n atehere rezohej sulltani nga froni , dhe vendosej nje suLltan tjeter …

     Sulltani qe I shkateroi jeniceret nuk I pelqente fene qe praktikonin jeniceret e cila ishte shume tolerante dhe lejonte alkolin e praktika te tjera qe feja myslymane nuk I lejonte

     Ne fakt sulltanet ishin tolerante me fene islame dhe nuk e canin koken per fene,
     porse me kalimin e viteve dhe kur po afroheshin vitet 1800 feja myslymane po radikalizohej edhe ne Turqi per shkak te goditjeve te vazhdueshme nga perendimi….ndaj edhe Sulltanet filluan te behen me shume besimtare dhe fanatike per fene e tyre islame , megjithse ata ishin gjysem ortodokse , se kishin nenat ortodokse

     Po ashtu ky Sulltan nuk e pelqente faktin qe Jeniceret te kishin ne dore fatin e emerimit te Sulltanit ,
     ndaj ky Sulltan I goditi jeniceret dhe I perzuri nga Stambolli fare bashke me eterit e tyre shpirterore

     Jeniceret u shperndane ne[per Ballkan, por me te shumtit erdhen ne Shqiperi,
     sepse ne Shqiperi populli nuk ishte shume fanatic pas fese dhe kjo fe e jenicereve ishte me tolerante ne praktitkat e saj ndoshta ,
     shto ketu qe shqiptaret diheshin boterisht qe ishin gjithmone ne lufte me Sulltanin ,
     dhe jeniceret ketu mund te gjenin strehe –ndersa ne vendet e tjera te Ballkanit qe ishin ortodokse nuk gjeje dot strehe po te ishe kunder sulltanit, sepse Kryepeshkopi I kishes ortodokse ishte krahu I majte I Sulltanit dhe njeriu ne besnik I tij,

     Keshtu qe popullsia ortodokse te spiunonte tek autoritet osmane nepermjet priftit qe ishte njeri I besu I administrates osmane

 18. tit qerosi says:

  baba mond iradhip ! qefli ngele gjithe jeten mer ish-oficer ushtrie ! hahaha ! ke kap zanat te mire me tranzicionin. nje keshille kam : lere historine se s’ja thek hiç ! skenderbeu s’ka pas pune as me sunit as me bektashi turq, thjesht i therte si dasha kurbani ! hahahaha baba mondi, je i modh fare !

 19. miri says:

  Baba mondi i madh fare. Ka qene dhe oficer dhe i di gjerat mire. Babi Mondi pirdh pirdh se lirohesh

 20. pelivan says:

  … Bota shkon dhe vjen nga HENA,
  cek nje sust e bene cudi…
  Ne u kethyem te parmenda:
  – Ush gomar,ohaaa ne vijeee!-

 21. Dodi says:

  Skendebeu ishte i biri i katolikut Gjon Kastrioti,domethene ishte katolik, mesoje kete Baba Mondi.Ai ishte i kthyer nga turqit ne mysliman sepse ishte marre peng nga turqit qe kur ishte femije.Pikerisht sepse ai nuk e tradhtoi vendin dhe fene e tij ai iku nga Turqia dhe u vu ne krye te forcave antiturke shqiptare,qe ishin pothuajse te gjitha te fese katolike.Une kam respekt per te gjitha fete,sepse ato nuk thone gjera te keqija,te pakten me fjale,por une mbetem besnik i poetit Vaso Pasha ,i cili shkruante se “feja e shqiptarit eshte shqiptaria”Kete thenie te tij u perpoq ta vinte ne jete xhaxhi Enver,i cili nen kete parrule i ndaloi te gjitha besimet fetare,qe te mos mbillnin percarje ne popull.

  1. Arberor says:

   Dodi, Skenderbeu ishte biri i Gjonit qe ishte ortodoks, mesoje me mire historine. Katolik u be kur u lidh me Vatikanin dhe Papa e pagezoi dhe e emeroi mbret te gjithe atyre trojeve. Sidoqofte Skenderbeu i perdori te gjitha fete per te arritur marrveshje politike, por nuk ishte shume fetar, sic nuk jane ne pergjithesi shqiptaret.

   1. raimondi says:

    Ortodoks me emrin Gjon nuk mund te kete , se emri Gjon eshte emer I lashte katolitk shqiptar

    Emri Gjon eshte version Katolik I emrit Jani ne ortodoks_-Keshtu qe nqs babai I Skenderbeut do ishte ortodoks do e kishte emrin Jani dhe jo Gjon sic edhe e kishte

    Por ka mundesi qe babai I Skenderbeut ta kete ndryshuar fene nga katolike ne ortodoks , sepse ne pergjithesi Shqiptaret nuke e ruanin fare per fene dhe endryshonin sipas interesit

    1. enea says:

     Janis Kastriotis.

     1. PARIDI says:

      Ti grekofon qe i ndryshon emrat sipas qejfit,
      Me kete mendje te dhjere qe ke,

      Duke shtuar nja dy “S”,
      edhe kubanin Fidel Kastro,
      na e nxjerr elinas Fidelis Kastros.

     2. VLONJATI says:

      Ky ENEA GREKU me kujton nje minoritar debil me emrin MITI qe jetoi disa vjet ne Vlorë dhe i servilosej çdo zyrtari.

      Një ditë në Bulevard, MITI ju drejtua edhe Sekretarit të Parë të Komitetit, që në atë kohë quhej Sulë Baholli.

      MITI:
      Mirëmëngjesi Shoku Sulo!
      Si jeni Shoku Sulo!
      Une jam MITI,Shoku Sulo

      SULË BAHOLLI:
      Mirëmëngjesi shok qytetar,
      por nuk e kam emrin Sulo,
      emrin e kam Sulë

      MITI:
      Po nuk ka ndonjë gjë Shoku Sulo,
      Unë vetëm një gërmë të ndryshova

      SULË BAHOLLI:
      Sikur unë të të ndryshoj ty MITI një gërmë,
      Ti shoku M*TI do të na qelbësh gjithë Vlorën.

   2. moni says:

    Besoj qe Shqiperia e mesme, ne vija te trasha, qe nje rajon qe gjate kohes se mesjetes me ndarjen e kishes katolike me ate ortodokse kalonte here ne ortodokse here katolike, ne varsi te interesave te prijesit te principates. Per Gjon Kastriotin na thuhet qe here kalonte ne ortodoks here katolik. Ai kishte lidhje te forta me Manastiret ortodokse ne malin Atos ne Greqi,per favoret ndaj ketij manastiri aty ka nje kulle qe quhet Kulla Shqiptare.
    Skenderbeu vete duhet te kete qene I influencuar nga te dyja traditat katolike dhe ortodokse. Dasmen e tij e beri ne manastirin ortodoks te Ardenices, pra nuk ishte e ritit katolik. Ama titull I tij iu dha prej katolikve “Atleti I Krishtit” dhe ai e pranoi, pra ai ishte nje fare “kryqetari” kundrejt “te pafeve” turq. Ndoshta ai ndjente admirim per katoliket qe qene ne lufte ndaj turqve, ne krahasim me bizantin ortodoks tashme gati teresisht te dorezuar. Por stema e familjes se tij, shqiponja dykrenare, qe nje steme e perhapur nderfamiljet feudale jo vetem shqiptare te cilat donin te imitonin stemen mbreterore byzantine.

 22. Roberta says:

  Artikullin nuk e lexova se s’kam kureshtje te dij se cfare pellet gomari I rradhes por nje gje me beri te futem ne faqe dhe te qesh me zemeren plot: emri i zoterise!Baba Mondi!..
  Jo po Baba Arturi, Baba Erioni, Baba Bledi, Baba Doriani, Baba Eduarti…

  Ikni or njerez matrapazer dhe te coroditur, tregohuni cik me te zgjuar dhe vini ndonje emer tjeter qe te perputhet me mjekren antihigjenike qe mbani dhe me fene ne te cilen aderoni.
  Konfuzioni eshte argestues ne disa raste dhe ky eshte nje prej tyre 🙂

  1. Jani Ruci says:

   Ç´mendim keni ju per,
   O BABAS MAS O QIRJE JANULLAPAS ?

 23. Berti says:

  Nuk kalon nje dite pa degjuar traplliqe te korrakve islamik, nuk lan me heronj pa shar kur nuk ju interesojne edhe pa mbrojtur kur ju perputhen interesat… Akoma u ka ngelur ora tek Meti edhe deveja e tij ne azi, qajne edhe pshurren ne brek kur dikush mundohet ta bej Aishen me te madhe se 9 vjece… Fillojn edhe zihen me njeri-tjetrin si ta praktikojn islamin, shajn rracen e vet shqiptare sepse dikush u shan turqit apo arabet, shkojn e luftojn neper azi per te ndihmuar vellezerit fetar sepse vetem keshtu u hapet rruga per happy endings… Bektashinjt ne Shqiperi nuk jan aq fanatika sa keta beduinet qe praktikojn islamin radikal te cilin e kan fituar gjate studimeve neper shkretetire apo nepermjet internetit te frymezuar nga predikimet hoxhallarve… Prandaj mos u shani me njeri tjetrin pse dalin karuca te tille dita-dites…

 24. DETARI@ says:

  Po cfare traplliqesh thua mer ,bab mondi ?!Skenderbeu ka vrare aq shume shqiptare te lajthitur ne fe islame ,po aq sa edhe turq ! Me mire do te ishte ta kish zhdukur fare kete lloj feje ,,,qe na qenka edhe e urte dhe prandaj nuk e ka dash edhe perandori turk!Kanceri qe vrete Kombin shqiptare eshte kjo lloj feje .Nga kjo fe kemi gjerat me negative ne te gjthe territorin e kombit ton.Vetem se akoma mbahet si per inat akoma kjo lloj feje qe na rrasi armiku turk , prandaj edhe armiqte tane qe jane perqark,kerkojne te na debojne si te ardhur dhejo si shqiptare ,prejardhes Ilire !Feja me problematike qe bije ndesh me boten e qyteteruar. Shkaterrim !!!!!!!dhe asgje tjeter .

 25. aha says:

  e morem vesh se kush na e beri peshqesh tradhtarin zog!

  ata jeniceret s’jam shume i sigurt se ishin paqesor…

 26. dielli says:

  @ pelivan, sa mysliman qe je o burri i dheut-bota krijohet nga hena?!

 27. hanemja says:

  Thoni si te doni,por Sulltanet jua futen me gjithe tope dhe me hir e me pahir u arabizuat.Ky bektashi nuk ka haber si gjithe myslymanet,ka vene qylafin e sulltaneve per te perfituar si Sali babaleshi

 28. emigranti shqiptar says:

  Baba Mondi,babam….Lesh nga koka ,lesh nga mjekra,por me teper lesh ga trute.Harram kjo toke qe mban njerez te tille dhe harram ata qe i shkojne pas.Jemi ne shekullin e 21 ,ku njeriu duhet te mendoje ndryshe dhe realisht ,jasht dogmave .

  1. Jani Ruci says:

   Ça flet mo vlla!!

   Hiresia ime greke,
   Janoullatos eshte ne vend te pare per Prodhimin e Leshit.

 29. pelivan says:

  o Dielli, Eshte fjala per shkencen qe shkon ne hene,ne diell,kudo… Me fjale te tjera,besoj ne Zot,besoj ne shkence,por s’besoj dote fete,me duken thjeshte bisnes,si vete politika,ok?Pra,bota drejte planeteve,ne amint o hoxhe! respekte Dielli…

 30. valter says:

  BRAVO JO FETAR.KèSHTU èSHTè

 31. thjeshte per muhabet-ne artikullin e shkruar me larte ka disa kontradita qe e bene ca qesharake pozicionin e ketij kleriku.ne kohen e skenderbeut nuk praktikohesh bektashizmi,jenicheret po ishin trupat ezgjedhura te ushtris osmane. e vertet eshte qe vellezerit frasheri qene praktikues te bektashizmit por para nja 40vjeteve se te behesh kongresi ilushnjes.qellimi i ketij artikulli cop cop nuk kuptohet ne kete periudhe te rilindjes se komunizmit.jemi ne kohen kur lej fenistat po nxjerrin koken.

 32. ramy says:

  Turkofagos
  U lodhe duke bere kaq shume komente me emra re ndryshem
  Ky baba mondi mund te jete genjeshtar si gjithe prifterinjte por eshte me I ndershem se janulla.
  Bektashianet nuk I kane bere ndonje dem shqiperise.
  Kur isha femije kisha pare qe bektashianet I ulnin grate ne qoshe me burrat dhe ato pinin raki e duhan dhe llafoanin me shume se burrat.
  Une mendoj qe feja bektashiane eshte me tolerantja dhe sunit me konservatoret.
  Une jam gjys per gjys

 33. Zymbyl Aga says:

  Bo, bo, bo ku paskemi qenë dhe se kemi ditur, qe Skenderbeu ishte misionar i bektashizmit. Paske bere zbulim te madh more BABA Mondi, pas atij qe ka bere Papa Gjon Pali II.
  Po ik ore hajdut i Teqese se Kulmakut se na e shpife.

 34. vlonjati says:

  desha te shkruaj ca reshta edhe une duke thene komplimenti Roberta per piken mbi i qe vendose, shume qarte sbehet , origjinale.

 35. baba janullapos says:

  Kur baba mondi kishte noten 10 te marksizem-leninizmi,
  Kur baba mondi kishte noten 10 te internacionalizmi proletar,

  Une baba janoullapos kisha noten 10 te ultranacionalizmi grekar.

 36. sadgjds says:

  skenderbe esht shqiptar…nona ti ka qen shqiptre…lexone historianin britanez…sot gjysma e fiseve malazez jan me prejardhje shqiptar fatkeqsisht sllavizuar…ne shum libra skenderben i thojn se esht jobesimtar…sic jan shumica sot shqiptaret

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Array
(
  [0] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 3
      [name] => Aktualitet
      [slug] => aktualitet
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 3
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 82059
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 3
      [category_count] => 82059
      [category_description] => 
      [cat_name] => Aktualitet
      [category_nicename] => aktualitet
      [category_parent] => 0
    )

  [1] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 1
      [name] => Kryesore
      [slug] => kryesore
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 1
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 34797
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 1
      [category_count] => 34797
      [category_description] => 
      [cat_name] => Kryesore
      [category_nicename] => kryesore
      [category_parent] => 0
    )

  [2] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 5
      [name] => Sociale
      [slug] => sociale
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 5
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 3
      [count] => 6860
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 5
      [category_count] => 6860
      [category_description] => 
      [cat_name] => Sociale
      [category_nicename] => sociale
      [category_parent] => 3
    )

)
Top
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
X