#NdihmoniAnxhelen/ Jepni edhe ju kontributin tuaj sado të vogël per ti rithyer buzëqeshjen /Anxhela Nocka. Kliko Ketu
mbyllet per 10 sekonda ose kliko X

Saimir Tahiri fton qytetarët: Më tregoni si e doni Policinë e Shtetit

tahiriMinistri i ri i Brendshëm, Saimir Tahiri, ka ftuar qytetarët që të japin ide se si e duan ata Policinë e Shtetit.

“Dua që përgjegjësinë time ta ndaj me çdonjërin prej jush për aq sa është e mundur! Me cilindo që qoftë dhe një herë të vetme ka menduar çfarë nuk shkon sot në Policinë e Shtetit e si duhet ndrequr. Duke filluar nga komunikimi, etika dhe sjellja, uniforma, siguria në komunitetin/ qytetin/ fshatin që banoni, vendin e punës apo çfarëdolloj çështje që keni hasur ose ndjeni se duhet trajtuar.

Policia e Shtetit duhet të jetë Policia Juaj! Ndaj nisni që sot e ndjehuni të lirë të më shkruani çdo sugjerim, çdo mendim, çdo eksperiencë tuajën personale prej të cilës mund të mësojmë diçka më shumë nga ç’dimë sot, çdo iniciative që në vlerësimin tuaj Policia e Shtetit duhet ta ketë në axhendën prioritare. Pra, gjithçka e vlerësoni të nevojshme për ta implementuar bashke nga shtatori e tutje!

Ne kemi program për reformimin e thellë të Policisë së Shtetit bazuar në angazhimet tona para zgjedhjeve. Program që vazhdon të detajohet me ekspertët më të mirë.

Për këtë arsye, ndihma juaj është më shumë se e vyer.

Beje Policinë e Shtetit policinë tënde dhe më shkruaj sugjerimet e tua! Do i mbaj shënim për t’i kthyer në axhendë pune menjëherë duke komunikuar bashkë në vazhdimësi,” shkruan Saimir Tahiri në FB./ep

151 komente në “Saimir Tahiri fton qytetarët: Më tregoni si e doni Policinë e Shtetit”

 1. bullaromari says:

  Aha,keq puna dhe pa filluar.Ikni ore merrni ca police nga anglia ose gjermania se keta ketu nuk i beni dot meqe termi profesional eshte shume i veshtire per tu kuptuar nga saimirua.

  1. Mira says:

   Policët i duam mos jenë barkaleca, mos jenë nga veriu dhe mos rrinë klubeve duke pirë vodkë!|

   1. op-ed says:

    Lexoni komentin e Zhakut qe i ka ardhur hakut ketyre palo ministrave qe pa dale akoma nga veza hiqen si populiste…

   2. SOT says:

    TY MIRA TA PASKA FUT SHUME NDONJERI NGA MALSIA PRANDAJ NUK I DASHKE …

   3. ALpini says:

    ku do ti gjeni?ne stanet e Salarise apo Skraparit,
    Ju nuk keni hallin e rendit por doni qe te siguroni jetgjatesine ne qeverisje.RAMBO te jene te gjithe ata barinjte qe do vishni police dijeni se po erdhi dita te perballeni me demokratet ne do ju kthejme ne origjine.

    1. franceska says:

     hahahahahahahahahaahhahahahahahaha sa bukur fliske hahahahahahahahahahahahahahahaahaah

   4. Skypion says:

    Perpara se te kerkoje keshilla per te rregulluar punet e botes,ky aguridh,duhet te rregulloje punet e tija.
    Se pari,duhet t’i kerkoje mamase se vet,qe te paguaje taksat ,ashtu sic i paguajne me qindra mijera shqiptare me te varfer se ajo.
    Se dyti,duhet t’i kerkoje babase se tij qe te beje tregeti si nje qytetar qe zbaton ligjin,dhe jo fshehurazi, si nje kopil pazari, me strajca barnash ne shpine!
    Por,perpara te gjithave,duhet t’u kerkoje falje atyre qindra e qindra policeve te pafajshem,qe me 21 janar, ky palaco me te tjere si ky dhe me kryepalacon Rama,i bene target dhune te papare,deri ne gjymtim, te turmes 300-she te krimineleve te paguar prej qenef-psikopatit Edi Rama.
    Dhe,kjo eshte shume e rendesishme,duhet ta na sqaroje pak per ate “policine sekrete” te krijuar enkas per fushaten zgjedhore,dhe per te cilen deshmoi publikisht nje hale-gazetar si L.Vangjeli…

   5. azom says:

    Bravo Zoti Tahiri dhe gjithe ministrat qe duan mendimin ee njerezve!
    Cuditem me disa komente apo shkrime pa sens. Ku ka me mire se te degjosh zerin e qytetareve dhe kerkosh te besh ate qe duan qytetearet dhe qe eshte ne te mire te tyre!

    1. franceska says:

     @azom
     po ku kuptojn kta robt e komenteve se si eshte fryma e bashkepunimit?

   6. azom says:

    Bravo Zoti Tahiri dhe gjithe ministrat qe duan mendimin e njerezve!
    Cuditem me disa komente apo shkrime pa sens. Ku ka me mire se te degjosh zerin e qytetareve dhe kerkosh te besh ate qe duan qytetearet dhe qe eshte ne te mire te tyre!

  2. Majlinda says:

   Zoti Tahiri, jeni adapt per kete detyre te veshtire qe keni marr persiper. Mendoj se do ta beni mire.
   Do tju sugjeroja qe tu rriten pagat policeve, qe te mos kompromentohen. Te bejne detyren sipas ligjit, te jene ne mbrojtje te cdo lloj qytetari. Per te tjerat, si etika, komunikimi, uniforma, shendeti ( police jo me bark )etj, keto do jene detyra te detyrueshme per tu zbatuar nga ana e cdo polici, se per kete paguhen. Do tju uroja pune te mbare !

   1. taqiri says:

    Paske pjerdhur ti saimir dhe gjithe keta sahanlepiresit injorant ketu. Si mund te pyesesh dicka qe supozohej se ju e kishit zgjidhur,ju e kishit pjese te programit tuaj te lirilindjes dhe tani pyet prap?! Pra nuk paskeni pasur asnje plan konkret se si te luftoni krimin qe ka pushtuar rruget? Qenkeni cop injoranti

    1. paradox says:

     Ky eshte nje gjest qe njerezit te rifitojne besimin tek policia dhe normalisht eshte menyra me demokratike kur njerezit thone fjalen e tyre se si e duan policine. E imagjino dot ti sikur Nul Moka te pyeste qytetaret se ke duan te shohin ne polici? Nuk do kishte asnje kuksian ose tropojan injorant ne polici dhe krimi nuk do bente kerdine, por ti o i shkrete je mesuar me balte tamam si ata ‘derrat e kenaqun’. Gjynah per trurin qe ke se i paska bere dalje mendjes qenka vetem nje mase vegetative.

     1. taqiri says:

      I dashir llapist prane zyrave te reja te qeveris, pik se pari shko meso te shkruash pastaj bej sikur jep mend. Per sa i takon saimir populistit, kur krimi ka vershuar rrugeve te vendit, nuk ke lluksin per te bere shfaqje te tilla! Ne vend qe te pyes popullin injorant si puna jote,ai duhet te takohej me profesionistet dhe te bente nje plan per zgjidhjen e MENJEHERSHME te ketij problemi social qe po ngordh shoqerine e vendit,por kuptohet qe copat e mishit si puna jote nuk merren me gjerat konkrete por me llafe kafeneje,prandaj injorant i dashur mos llap shume pa i menduar gjerat si saimiri se dilni si koqe pastaj

  3. arianita says:

   oo bullaromari zombit e saliut si puna jote jan mesuar me krim si ndryshon dot mendjen…

   tahiri po e fillon me kemb te mbar misionin e tij!!

   duhen pytur qytetaret per rendin !!! ata jan me te informuar se cdo njeri!!

   per rendin jan qytetaret qe duhet te japin cdo info dhe cdo deshir!!

   deri tani jeni shum mir ps !! po e filloni me kemb te mbar cdo gje

   zoti mero nese e lexon a ka mundesi ti dergoni z. tahiri keto mendime te qytetarve!! un jam bera komentin tim te faqja e tij!! mendoj qe duhet te di dhe mendimet e lexusve te temes se jan shum te vlefshme!!

   1. bullaromari says:

    @arianita nuk jam i sigurt se e kuptuar ate qe kam shkruajtur.gjithsesi pa te ofenduar,e ke mbaruar te mesmen?

    1. arianita says:

     mos u be merak per formimin tim por behu merak per menyren tende te te shperhurit dhe te menduarit!!

     me aq sa lexova skam me nevoj te zgjas diskutimin me ju 😉

  4. vladimir says:

   duhet te filloj qe nga etika e komunikimit dhe deri te paraqitja,qe per momentin le shume per te deshiruar

  5. Kadri Peposhi R. says:

   Ju faleminderohem zoti Tahir!
   Un e du keshtu kryepolicin shqiptar:
   http://imazheshqip.blogspot.com/2013/07/hekri-i-pd.html

  6. Miri says:

   Sajmir o djale…. nqs jane te verteta keto qe thuhen ne kete artikull, ben mire te kthehesh edhe nje here tjeter ne shkollen fillore. Do te jesh minister ore rryp e jo ahenxhi. Shpresoj te vesh mend e mos te kepusesh me budalliqe te ketij lloji.
   Mos mer kot.

  7. ish polic says:

   unë të them shkurt. nxirri nga zyrat 90% të oficerave dhe policëve. do vdesin nga tymi i duhanit dhe do prishin edhe familjet se rrinë gjithë ditën në FB. nxirri të policojnë në teren, të jenë në komunitet në fshat, qytet lagje, kthejeni polici për punë jo për zyrë. të jesh i sigurtë nuk ka qenë gabim organizimi i policisë me zona me oficer dhe policë.

  8. Agushi says:

   Bullaromari, po ja fut kot. Ka shume ish oficer policie qe jane specializuar ne vende te ndryshme te botes dhe sal-shpellari i la pa pune. Sepse ati nuk i dufeshin profesioniste, i duheshin legene qe te benen ate qe donte ai.Nje miku im, ka bere 2 vjet akademine e policise ne shqiperi, pastaj 5 vjet akademine e policise ne Turqi, dhe sot eshte pa pune. Per sal-shpellarin ky nuk ishte profesionist.

  9. DREJTESIA says:

   O Mero pse nuk flet per kete diletantizem te fillimit te Ministrave te rinj. Ne cvend te botes del Ministri te pyes se si e doni Policine. TURP

  10. feniks says:

   Zoti Tahiri!
   Disa keshilla:
   -Drejtuesit e ardheshem te policise te jene nga ata,qe kane dhene prova ne
   1-DREJTIMIN,ORGANIZIMIN,KONTROLLIN,VLERESIMIN E POLICISE SE SHTETIT!!!
   2-DETYRA NR.1 DHE KRYESORE E POLICISE TE JETE PARANDALIMI I KRIMIT E JO ZBULIMI I KRIMIT!!!PARANDALIMI I KRIMIT TE ZERE 90% TE AKTIVITETIT TE POLICISE!!!
   3-DETYRA NR.2 E POLICISE TE JETE ORGANIZIMI I MARRJES SE INFORMACIONEVE NGA POPULLI!!!
   4-URGJENTISHT TE HAPET NJE SHKOLLE LARTE 2 VJECARE PER POLICE DHE 4 VJERCARE PER OFICERE POLICIE!!!TE MARRE FUND REKRUTIMI I POLICEVE NGA RRUGA!!!
   5-DREJTUESIT E POLICISE TE CDO RANGU TE ZGJIDHEN JO RROGTARE POR PROFESIONISTE TE VERTETE,QE TA KENE ME PASION TE LARTE PUNEN NE POLICI!!!
   6-UNIFORMA E POLICISE TE JETE E SHENJTE DHE TE MBAHET SI E TILLE NGA CDO POLIC!!!JO SI DERI SOT,QE SHUMICA E POLICEVE NUK MBAJNE DOT KAPELEN NE KOKE APO FUTEN KLUBEVE ME UNIFORMEN E POLICISE!!!
   7-PER NJE RINGJALLJE TE SHPEJTE DHE CILESORE TE NIVELIT TE PINES SE POLICISE,DUHET TE THIRRNI NE DETYRE TE GJITHE KUADROT E VJETER TE POLICISE,QOFTE EDHE NE PENSION!!!
   CDO KUADER,QE CAKTOHET TE PUNOJE NE POLICI,ME PARE DUHET TE KONKUROJE DHE TE PARAQESE ME SHKRIM SE CFARE ESHTE I AFTE TE BEJE ME SHUME SE TE TJERET NE DETYRAT E NGARKUARA !!!
   8-LARG DUART NGA POLICIA E POROSIVE PARTIAKE PER PUNESIM NE POLICI!!!
   9-BODIGARDET KUDO QE CAKTOHEN TE JENE AFEKTIVE TE POLICISE E JO NJEREZ CUBA TE ZGJEDHUR NGA RRADHET E ME TE FORTEVE!!!
   10-POLICIA RRUGORE DUHET TE TRANSFORMOHET TOTALISHT!!!
   ASNJE POLIC RRUGOR TE MOS CAKTOHET NE DETYRE VETEM SI ROJE MISRI APO MBLEDHES GJOBASH!!!
   11-NGA CILESIA DHE AFTESIA E KUADROVE DREJTUES TE POLICISE DO TE VARET NDRYSHIMI CILESOR I PUNES SE TE GJITHE POLICISE QE NE 3-4 MUAJT E PARE!!
   KONTROLLI I PUNES NE POLICI TE JETE NGA DISA KANALE NJEHERESH,KU CDO HALLKE TE JETE E KONTROLLUAR DHE E VLERESUAR NJEKOHESISHT!!!
   12-TE MBANI PRANE VETES NJE GRUP KESHILLTARESH,PROFESIONISTE NGA ME TE AFTET TE POLICISE,QOFTE EDHE PENSIONISTE,PER TE MESUAR PREJ TYRE PER DREJTIMIN DHE ORGANIZIMIN DHE KONTROLLIN E PUNES NE POLICI!!!

 2. besnik says:

  Policia duhet te jete n sherbim te qytetareve dhe si e tille ajo duhet te jete sic e duan qytetaret. Kete gje ka premtuar qe ta beje PS dhe ajo po e ben nje gje te tille. Nuk ka asnje dyshim qe policia do te jete ne sherbim te qytareve.

  1. ARDITI says:

   Kemi bere shume mire qe kemi votuar per Rilindjes sepse ajo po i mban prmetimet qe ka dhene gjate fushates. Nderhyrja ne polici eshte emergjente dhe shume e nevojshme.

  2. Dean says:

   Une i dua policet me Taka dhe me Ferexhe……lol.
   Titulli i artikullit eshte i gabuar.

   1. pali says:

    hik mor dan se na çave k..in me batutat etua prej “gangsterri”

 3. emanuel says:

  E DUAM TE EDUKUAR JO ARROGANTE MBROJTESE E LIRIS SE QYTETARIT.TE PASTROHET POLICIA NGA TE KORRUPTUARIT DHE JO PROFESIONISTET.

 4. raimondi says:

  Bukur fare Saimiri !

  Ja urdhero flisni si e doni policine e shtetit.

  Sipas meje policia rugore duhet te jete ne ruge ne zonat ku behet plazhi , gjate oreve te pikut te plazhit

  Ndersa ne lidhje me rendin ne pergjithesi, eshte e domosdshme qe policia e cdo qyteti te kete nje sale operative ku te monitoroje nepermjet kamerave
  sheshet dhe kryqezimet kryesore te qytetit–
  Kete e ben duke vendos kamera neper pikat kyce te qytetit…Sic e kane gjithe qytet modern

  Nga ana tjeter policia duhet te qe njerezit qe kane dosje me shkelje te ligji
  t dhe qe kane tendence per krime … ti kete here pas here nen vezhgim nepermjet policeve civile…

  Te gjitha keto behen ne menyre qe policia te ndihmoje ne Parandalimin e krimit ..

  1. 8led says:

   Edhe neper rruge lagjesh problematike dhe neper rrugica pa drita te ket me sh patrullim gjate oreve te mbremjes ose police civile se ka sh raste ku femrave u grabiten cantat,varset me dhune.
   Te parandalohen se po ndodhi se’ke c’ben me pasaj
   …se kur vjen policia pastaj hajduti esht zhdukur neper rrugica dhe se gjen dot me,vetem po qelloi ndonje kalimtar si ne rastin e atij djalit ne Tirane qe u gjend per te mbrojtur nje grua dhe hengri 3 thika.

 5. Anton Nepravishta says:

  Si fillim, mos u shoqero me plehrat e hajduterise, droges dhe kriminalitetit sic ben perdite tek zona e ish bllokut.

  Se dyti, mos qarkullo naten me makinen tende Audi duke i kerkuar policeve qe te mos kontrollojne makina te caktuara te miqve te tu (kujto daten 24 Qershor ne oren 12:30 te nates tek Blv. Deshmoret e Kombit perballe Hotel Dajtit ku mundesove ikjen e pashqetesuar te nje djaloshi me Range Rover te cilin policia donte ta kontrollonte per arme dhe droge).

  Se treti, sqaro problemet e familjes tende me kontrabanden e ilaceve. Heren e fundit, yt ate u kap me nje sasi te vogel ilacesh kontrabande, por gjithsesi kontrabande mbetet.

  1. inspektori says:

   Mire e kam thene une nuk behet ai vend. Edhe Sajmiri i biri i tetos rrika me te fortit, ouu po me çudit Anton edhe jam i bindur se nuk po genjen. Ndoshta Saliu nuk ja paska futur kot kur thonte se babai i tij merret me kontrabande ilaçesh. Ky pseudo interesim gjoja per policine eshte me teper per ti hedhur hi syve njerezve. Duke qene se shqiptaret e hane shpejt sapunin per djathe do te mjaftohen me kete apel te Mirit per gjoja sugjerime dhe do te shperthejne ne orgazem duke thene se “ja po punojne socialistet” nderkohe qe harrojne perbindeshin e lekut qe kane futur ne koalicion, njeriun me te peshtire ne Shqiperi ne shekullin e 21 Ilir Muti.

  2. Elton says:

   Dukesh qe Je palle o Anton. Ne qershor 24 akoma sdihej kush fitoi zgjedhjet. E dyta as dihej qe ky do behej minister rendi, e treta I jati I Tij u provua I pafajshem. E katerta po te ishte se I jati I Samir tahirit do bente kontrabande, do e perdorte Kunder Tij cdo moment. E pesta hap syte dhe krahaso Tahirin apo Mulin? Kaq mjafton per sot. E ke detyre shtepie sot.hajd tung tashti.

  3. Mira says:

   @ Anton
   Bravo…, shikoj që je i mirëinformuar ose e ke nga eksperienca personale!

 6. inspektori says:

  Po ti e di vete mor Sajmir ça jane keto populizma te pavlere. Hiq bagetite dhe mbaj njerezit ne pune, s’do shume tru per ta kuptuar. Duhet te filloje qe nga menyra e komunikimit me qytetaret e deri ne zbulimin e veprave penale. Per kete, ne radhe te pare figura e policit duhet te fitoje autoritet ne Shqiperi se figura e policit eshte degraduar shume ne keto vite. Duhet te marrin fund hyrjet me te kuqe ne semafor ne prani te policeve. Drejtuesit e policise ne Shqiperi jane persona medioker me QI me te ulet se mesatarja dhe natyrisht ky degradim i policise eshte pasoje normale e ketyre njerezve medioker. Po ti Sajmir shpejt do te zhgenjehesh kur te filloje Lil Meta te te jape urdhra edhe ty ne telefon se ke te mbash ke te heqesh, ke te lirosh nga burgu e keshtu me radhe. Nuk behet ai vend or çun se keni fut ujkun Meta ne vathen e rilindjes. Po te na pyesesh neve ti e di pergjigjen, fillo nga arrestimi i Metes e i Saliut e keshtu me radhe.

 7. Ben Chicago says:

  O zot i madh Sai-Miu Minister i Brendshem!!!O Shqiperi si te katandisen keshtu.

 8. I-lir says:

  Oho c’na gjeti? Rilindja nuk di si ti’a nisi. Te lind nga lindet apo te lind nga bytha? E doni policin te zgares, te sacit, apo te marinuar? Hajde jepini truthare e truzhavore dergoni emailed se si I doni. O pika pika mu ne rilindas.

 9. Emigranti says:

  Urime per detyren megjithese me duket e veshtire per shpetullat e tua
  Per mua mendoj se pervec ndryshimeve ne strukturen e saj qe ti jepet perparesi bazes dhe te vihen njerez te afte ne detyre jo militante partie Te mos pranoni nderhyrje dhe tel qe per shkeljet qe bejne njerez te ndryshem ju nuk duhet te nderhyni tek vartesit tuaj. Po filluat duke ju thene njerzve se ky eshte i joni do ta shkatroni me keq se ceshte shkatruar duhet nje reforme e thelle edhe tek SHKB ku kane grumbulluar njerez te paafte besnike te partise qe nuk bejne asnje pune tjeter vec godasin ata qe nuk jane te partise duke nderhyre ndoshta edhe ne lgjeslacionin e ketij sherbimi qe shpesh etiketohet si Gestapo.

 10. jimmi says:

  kame levizure me pune ne 42 shtete te botes ku vetem ne aeroportin e indise polici me kerkoi stilolapsin se ishte i bukure ndersa ne shqiperi kisha frike se do te me rrjepin me kafshe polica jane vetem per te drejtuare lopet edhe bagetite e imta koke kuqe koke palare me xhelin e ilire metes o zote cfare ministrashe karagjoze si ne cirke se ashtu jane edhe njerezit fshatare e maloke e tani do te shohim pake cirke e dirigjendi edvine rama

 11. arianit says:

  1)te mos jene me bark te madh dhe mbi peshe.

  2)Te kene uniformat e pastra dhe jo jakat e kemishes me zhul.

  3)TE mos jene prepotent dhe te jene te edukuar.

  4)te rrespektojne ligjin e shtetit dhe jo te fshatit.

  5)te mos jene te korruptuar.

 12. emanuel says:

  MOS FUNKSIONIMI I POLICIS SE SHTETIT ESHTE NJE NGA DRAMAT E MEDHA TE KETYRE 2 DEKADAVE.NGA KORRUPTIMI I DREJTUESVE TE GJITH NIVELEVE KRIMI KA BER KERDIN .DUAM NJE SHERBIM POLICOR SI NE EUROPE.

 13. enea says:

  Te perzgjedhur. Pa bark, pa celulare ne vesh, te edukuar, civile, te pameshireshme ndaj cdo krimi, vjedhje, apo shkelje tjeter.

  Policet duhet te kene kritere te mirepercaktuara fizike.

 14. demokrat says:

  Jo me police te parruar, barkderra,qe qelben era raki dhe hudher, me kepuce te palyera. Jo me police qe jane e vendin e krimit dhe kthejne koken nga ana e kundert.Jo me police qe hungerojne, por nuk kominikojne.
  Me ka mbetur ne ne mendje, rrahja qe iu be nje gruaje te verber gjate protestes para kryeministris. Ajo ishte pika qe mu be e qarte se vendi ishte drejt gremines. Prisja qe Ministri i Brendshem dhe Kryeministri te distancoheshin ne emer te humanizmit, nuk ndodhi.Te gjendet dhe te behet shembull ai person me mungese te theksuar qytetarie. Policia duhet te depolitizohet. Jo polici te PS apo PD, por polici te rendit per qytetaret.
  Te shkurohet trupa policore dhe te jete me mobile. Ne Shqiperi per arsye edhe te hapesires policet, ne Durres, Vlore, Sarande 8 deri ne 9 muajt te vitit mund te levizin edhe me bicikleta ose ne kembe, nje polici me afer komunitetit.
  Nese kerkoni nje ndihme nga Toni Bler, atehere kerkojini vetem nje gje. Reformimin e policise shqiptare bazuar ne policine britanike, qofte edhe uniformat. Keshilltaret britanike kane bere nje pune te shkelqyer edhe ne xhandarmerine e Zogut, pavareshisht numrit te madh te barinje matjane. Nese Edi Rama kerkon kete gje nga Bler dhe realizohet atehere rendi ne Shqiperi do te vendoset dhe respektohet per gjenerata te tera.

 15. andrea says:

  shko mo ik malaka ,do te tregoje populli ty si e do policine,dhe ti e bere.populli do te mjelle droge ,te mos zbatoje rregullat te iken me shpejtesi 100km ne ore,te vjellin e shume gjera te pa ligjeshme ,te pyes ti do ti lejosh.zbato ligjet dhe kushtetuten atje dhe mos pyet popullin si babaaj juaj enveri qe cdo gje e bente ne emer te popullit

 16. vetetima says:

  I dashur zoti Tahiri,keshilla ime eshte qe po hoqe grupin ciftelia & co, policia shqiptare do jete model nen udheheqjen tuaj. Ju uroj te punoni per Shqiperine dhe jo per vete.

 17. ali says:

  Hiqi qafe te gjithe policet e Tropojes dhe coi ne vendlindje, duke mos i ljuar te vijne me ne
  Tirane. Burgaj te futet ne bug, Kulici tedenohet me denim kapital per kurdisje te ”coup d’eta,, .
  E gjithe policia te zgjidhet nje per nje. Te jene te ndershem e jo hajna, te jene patriote e jo mili-
  tante fanatike te njeres apo tjetres parti. Policia deri ne nje vendim gjyqi te izoloi Berishen , fa-
  miljen ,krushqine, soj e sorollopin e tij dhe te ngrije pasurine e tyre deri ne investigimine tyre
  te plote. KOSENI te vihet ne krye te policise se Tiranes . Vetem duke marre masa drastike mund
  te vihet rendi dhe qetesia ne Tirane dhe ne Shqiperi. Kopuket e Bershes ne cdo skute qe te
  fshihen dhe te qerohen nje here e pergjithemone nga Tirana e Shqiperia dhe te verifikohet
  vjedhjet, vrasjet , krimet e kesaj bande kriminele me ne krye” Derrin ,, e lagosur qe eshte terbuar
  aq shume sa duhet cuar ne MANIKOMIO !!!

 18. marko says:

  FLETE-RRUFE
  “Kushdo dhe me shronja te medha te shkruaj
  cfare mendon per punen dhe per njerzit”
  Enver Hoxha

  Shoku polic….pse e ndalove babane Saimirit qe trafikonte ilace.Une propozoj qe kete polic ta pushojme nga puna.

 19. boing777 says:

  sajmir leri pallavrat si e dum e si e do….ligj sajmir ligji jo metoda kush esht me i forti e kush ka mik….eh miro kjo do pun tani duhet tna vij hitleri ja 1 vit

 20. Dike Mullai thote- says:

  Pak e Sakte! Shume e per Lume! Te kete CILESI e JO SASI! Policia te flasi Gjuhen SHQIP me qytetaret. Po te zoterojne gjuhen Anglisht, aq me Mire! JO si e flet Sali Ram Berisha!!!

 21. elinor says:

  Ore Sajme, po si mund te te shkruajme ne ty kur ti na bllokon ne facebook ngaqe nuk te pelqejne kritikat?! Ju jeni njeri me hajvan se tjetri o njeri, mire qe Saliu e Basha e te tjere te PD e kane norme te bllokojne kritikuesit, po edhe ju, duke filluar qe nga Rama e duke mbaruar tek ti, s’jemi me te mire ne ate drejtim jo. Juve ju pelqejne vetem servilat e trupeshqit.

 22. SHAMIKUQJA says:

  po fitove betejen kunder bark derrave ti mberthesh pas hekurave ta baft zoti hallall ose kuliçin te parin burgajn e strazimirin se ato jane kupola e krimit

 23. ali says:

  Nje hollandes shoqeron nje mik nga. Shqiperia duke vizituar vende te ndryshme te Hollandes. Shqiptari I habitur nga qendrat e banimit qe shikonte e pyet hollandesin me trego ndonje fshat, por mikpritesi I thote qe fshatra nuk ka.
  Shqiptari I habitur e pyet po policet ku I gjeni?

 24. elinor says:

  Une policine e dua te pjekur mire, me pak garniture zarzavatesh, salce BBQ ne ane te pjates….nje krrikell birre Tirana, edhe po s’e pate bezdi me bjer edhe nje pjate te vogel me patate te skuqura. Kaq per momentin. Me vone ndoshta na del edhe ndonje kerkese tjeter.

 25. bledi says:

  Test inteligjence para se te emerohet cdo polic. Ta kene te pakten sa mesatarja 100 – 110.

 26. Isuf Hamati says:

  Polici te mbeshtetur ne ligj, ne mbrojtje te pasurise kombetare dhe private, larg servilizmit, e korrupsionit.
  Une si qytetar do pranoja te paguaja cdo cmim kur jam ne thyerje te kigjit. Po parate qe kerkojne policet jane vecse ne thyerje tw ligjit edhe poshteruese per qytetarin.
  Duha te shikoj nje polic pa bark dhe me uniforme te rregullt, larg qofteve e birrave.

 27. kitara e thyer says:

  1. Punonjesi i policise duhet te dije ne radhe te pare se c,eshte policia,cfare eshte shteti dhe c,fare eshte per ta Shqiperia.2. Trupa policore duhet te jete e kualifikuar ne nje akademi teresisht ndryshe nga kjo qe eshte sot.3.Te rekrutuarit per ne akademi duhet qe te mos jene kontigjent te policise dhe lidhje te ngushta te botes se krimit.te mos fitojne te drejten e shkollimit me pagese.4.Te jene te ndergjegjeshem qe jane ne sherbim te taksapaguasve.5.Te manifestojne sjellje dhe etike qytetare.5.Zbatimi i ligjit.6.Jo vegel e politikes.

 28. Claus says:

  Nje fillim i vecante, por jo me ideali!

  Si e duam ne policine shtetit?

  Si duhet permirsuar dhe emancipuar shoqeria, si duhet permirsuar gjendja e jeteses, si duhet fundja-fundit te realizohet mbledhja e armeve?

  Keto duhet te jene pyetjet qe duhet te ngrihen me force nga qeveria e re.
  Policia nuk eshte gje tjeter vecse ne rolin e zbatuesit te ligjit dhe ligjet jane si te BE-s, asgje nuk mungon.
  Nga kjo shoqeri dalin edhe policet, pra eshte pjelle e saj.

  Nuk sheh police rruges ne shume vende perendimore, pra hapur o Saimir, policine e dua te tille qe “mos te shikoje me police me sy ne cdo cep te Shqiperise, ne Tirane jo e jo”.

  E realizon dot kete? Nuk besoj.

  Pra po u realizua kjo deshire e imja atehere kam thene me plot gojen qe edhe shoqeria eshte emancipuar ne ate fare mase sa polici “eshte bere pothuaj i panevojshem”.
  Sa do polic i mire, i sjellshem, i rregullt te jete, vete prania e tij te “vret syte”.

  Pra Saimir, Ti deshiron te terheqesh ne kete pikesynim dhe shoqerine, por mendoj se eshte e “parealizueshme”.

  Deri tani keni nje “Relation Public”, sic perdoret sot rendom ne rrethet menaxheriale, te manget.

  Nuk e di nga ju vijne keshillat, por kini parasysh, se nuk jeni duke marre drejtimin e nje koncerni drejtuesit e te cilit duan te motivojne punonjesit duke i terhequr ne vendimmarrje.
  Populli tashme ka folur njehere me vote, pushtetin e nevojshem ju a dha ne baze te programit.
  Te pyesesh perseri ate, se si e do policine e shtetit eshte tashme e panevojshme.
  Pershendetje dhe fillim te mbare!

  1. Claus says:

   ah me falni, “Public Relation”.

 29. F.Z.Imeraj says:

  Te lutem policese rrugore beju nje trajnim per rregullat e komunikacionit se nuk i din. Se se pari nuk din rregullin e dhenjese se komadove ne kryqezim , rregullin e rrethit , rregullin per kembesoret e te mos fshihen ne kacube si hajdut kur dalin me radar. Ne gjithe boten vendet me radar lajmrohen ne radio ne tv . DHe e fundit te mos jen policet e peolicet nga 1 meeter e 50 minimumi 170femrat dhe 180 meshkujt. Se harrova mesoni te rij drejt jo si teteshe dhe te mos han camcakez.

 30. pirro_shi says:

  Policia ? Te jene te kualifikuar, pra te gjithe me shkolle te larte dhe mundesisht me mastera. Ata qe do te mobilizohen duhen te jene shoshitur neper kurse publike te cdo rrethi. Pra te kene nje shperndarje nga e gjithe republika jone, (jo vetem tropojane).Te kete nje hierarki te fituar me merite, por dhe kohe (vjetersi ne pune,jo me dy tre vjet dhe te mare titullin gjeneral),Moral te larte. perkushtim dhe dashuri per profesionin,edukate qytetare, por dhe guxim dhe mosnjohje te frikes. Keto e te tjera. kaliten neper akademi speciale dhe profesionale ne menyre qe te dije dhe te mbrohet ne rastet kur dhe krimi eshte i sofistikuar ne shkallen me te larte.

 31. Shqiptari says:

  Fillimisht duhet te largohen te gjithe ata police apo drejtues qe per ta kane pasur te dhena SHKB, SHIU, apo SHISH per cdo lloj aktiviteti antiligjor.Pastaj te trajnohen per te qene ne dispozicion te komunitetit dhe jo te bejne sikur jane ata vete shteti dhe njerzit duhet te tremben prej tyre.

 32. ormir rusi says:

  Polici profesionale
  Te zbatoje vetem ligjin
  Te mos korruptohet
  te kene figure te paster morale
  Te jene te arsimuar me se miri
  Te kene paga dinjitoze

 33. qytetari says:

  I nderuar Saimir.
  Mendoni ta ktheni policin shqiptar dhe policine shqiptare ashtu sic jane ne ato ne Evrope.
  E para eshte performanca e policit, sjellja ndaj uniformes,ligjit dhe qytetarit.
  Edyta eshte rrespektimi i ligjit dhe i policit ne rradhe te pare nga vete qeveritaret.
  E treta eshte goditja e krimit qe ne qelize. Fillojeni me te fortet e lagjeve dhe rrugacet e rrugeve duke ndryshuar raportin krim komunitet ku ky i fundit te mos ndjeje me friken qe e ka zabtuar keto 20 vjet.
  E katerta bejuni te qarte te gjitheve atyre qe duan te punojne ne polici se kjo pune nuk i ben te pasur dhe te mos njohin politiken por vetem ligjin.
  Fillojeni nga keto gjera te thjeshta se me te veshtirat i zgjidhni vete me profesionalizem.

 34. Lalushi says:

  Pyet a arben frrokun qe desht ta beni deputet po u be I vellai .ai deputeti I demopukjaneve se nuk po me kujtohet emri se ky beni ka eksperience ,dhe si ta ndalosh kundrabanden pyet babin tend se ai e di me mire se cdo kush mos harro ata te 21 janarit ata qe sulmuan policin .dhe per ate viktimat qe I bete mish per top dergoju nje lule me Ngjyren e rilindjes tek varri.

 35. kel ukaj says:

  Une jam pa pashaporte dhe keshtu nuk mund te hyj ne shqiperi edhe per fatkeqesi. Me Italine e Europen na sherben vetem “Karta e Indentitetit”. Une si emigrant kerkoj:
  1. Te njejtin sherbim qe kam gjet ne shqiperi ne 2004 kur ishte minister, me falni se gaboj Toska. Ishte nje sherbim i cilesise se larte ne çdo pikepamje, biles ishin afishuar edhe dy numra telefoni te ministrise qe qytetaret te therrisnin ministrine se kane probleme. Dhe jo vetem kjo por ishte afishuar se emograteve qe kane nevoja urgjente tu pergaditet pashaporta edhe brenda 24 oreve. Se ne 2004 eshte bere kjo gje pretendoj te njejten gje edhe sot. Do kisha ardhur per te votuar kunder Sali QENIT po me mbanin klyshet e Salise ne Shqiperi.
  2. Ministria e Rendit ka nxjerre jashte perdorimit poshaportat jodixhitale ky urdher te anullohet menjehere pasi eshte urdher i paligjshem, nuk ka asnje logjike etj etj.
  3. Emigrantet qe duan te bejne pashaporten ne shtetet perkatese, kerkojme te permirsohet radikalmente sherbimi. E jo vetem kjo por te barazohet çmimi i pashaportes (108 euro) me çmimin e shqiperise, pasi eshte nje diskriminim kunder nje shtrese te popullsise. Nuk mundet qe shteti te ofroje te njejtin sherbim me çmime te ndryshme per kategori te ndryeshme qytetaresh, eshte ilegale, antikushtetuese, jollogjike, etj etj. Vetem nje mendje e manget mund te aplikoje te tille e llogjike çmimesh. Por meqenese shqiperia eshte e varfer, me fal me e varfer nga Gjermania kerkojme qe sherbimi i pashaportave te shtunen e dielen te jene hapur dhe me çmim te larte 108 euro. Diten e tjera te javes çmimi duhet te jete i barabarte me shqiperine. Keni frike se behet korrupsion qe nenepunesit e juaj i bejne pashaportat te shtunen e te dielen dhe i shkruajne nje dite te javes dhe fusin ne xhep diferencen. Jane menyra pa fund per te eliminuar kete e mbi te gjitha emigrantet nuk e pranojne korrupsionin. Emigrantet i denoncojne gjera te tilla dhe Zoteria mund te marre masa.
  Se i merr keto masa ne te falenderojme megjithese eshte detyre se jo, te themi sikurse Sali QENIT “va fanculo!” e ta dhjesim shqiperine duke mos ardh fare.

 36. dori says:

  o Sajmir, ministria a brendshme nuk eshte OJQ apo shtab elektoral ku kerkon mendime si te besh nje fushate elektorale apo sensibilizuese. ti ke qene vet qytetar deri dje dhe e ke pare se si funksionon policia jone. ka ligj per policine e shtetit, jane bere me qindra trajnime per drejtuesit e policise ne te gjitha nivelet nga PAMECA, ICITAP, etj. problemi sic besoj se ti e di mjaft mire eshte politizimi i drejtuesve te policise se shtetit, te cilet ne asnje moment nuk e kane te sigurt vendin e punes dhe nje perplasje me drejtuesit e lart ne nivel ministrie (per shembull me ju) do t’i shkaterronte karrieren. Fatkeqsisht kjo percillet edhe poshte ku policet e shkrete ulin me nder poturet kur ndonje gango apo cun i filanit apo filanes u permend emra pushtetaresh. Nqse se vertet ndermend te besh dicka te dobishme, ndrysho imazhin e policise dhe perceptimin e saj nga qytetaret. Se populli i thjesht nuk shikon nivelet e larta te krimit te organizuar, por shikon te perditshemen, ate qe rendom a quajme krimi i rruges apo ordiner.

  1. roni says:

   Fatkeqesisht e vertet kjo qe thua Dori… Degjoooon Saimir…

 37. DASHAMIRESI says:

  Policia e shtetit mendoj se duhet te jete model korrektesie ne zbatimin e ligjit,duke filluar nga vetja dhe pastaj ndaj te gjithe qytetareve njelloj,pa asnje dallim.Ajo duhet te jete e pranishme ne vendet me te populluara,sic jane tregjet,aktivitetet masive dhe per t`u paraqitur sa me shpejt kur e kerkojne qytetaret.Duhet te jene komunikues me popullin,jo fodulle,arrogante e mosperfilles.Ajo qe na shqeteson me shume neper qytete eshte mungesa e rregullit ne trafik.Kur pikerisht perpara Bashkise se qytetit te Korces parkohen automjetet mbi vijat e bardha,pak me tej parkohen perballe saj taksi e furgona,ne kundershtim flagarant me tabelat rrugore e kodin e qarkullimit,kur polici rri si hu gardhi perballe shkelesve te ligjit;kur biznesmene te “fuqishem” parkojne ne trotuar automjetet e tyre ne qender te qytetit(para turizmit),bile duke prere me trokon dhjetra here pengesat metalike qe vendosen per te penguar kalimin,kur polici ka frike e kercenohet nga vagabonde e rrugace se mund t`ia heqij kapelen kur te doje,etj.etj.Pra keto jane vetem disa aspekte qe tregojne fytyren e shtetit dhe,kur keto jane nul edhe vete shteti eshte nul.Polici duhet te ndihet “zot”ne punen e tij te ligjeshme,i sigurte e aspak i kercenuar per vendin e punes.Polici nuk duhet politizuar ne asnje menyre,cfardo partie te vije ne fuqi.Sherbimi i kontrollit te brendeshem duhet plotesuar me njerez te ndershem,kompetente,profesionaliste te mire e te perkushtuar,per ta nxjere nga llumi i kriminalizuar ku eshte perlyer.
  Nuk duam te levdohi e vetlavderohi.Kete do ta bejne qytetaret,kur te shohin se shteti po ngrihet serisht ne kembe dhe funksionon ligji.
  Shkurt,duhet bere permbysje e te kthehen gjerat se mbari.Ka kaq shume pune,saqe kemi frike qe ti z.Tahiri,i pa pervoje ne punet e shtetit,na duket si ender qe t`ia dalesh ne krye.
  Megjithate,nuk duhet te dekurajohesh.Ti duhet te dish qe je para nje sfide te veshtire.Te urojme sukses ne detyren fisnike kaq te rendesishme e jetike per kete vend.

 38. lori says:

  Z.TAHIRI ;MEQENESE ME JEPNI TE DREJTEN TE JAP MENDIMIN TIM ME LEJO TE TA SHPREHE ME NJE GOJDHENE.THONE SE RRETH VITEVE 50 KANDIDATEVE QE DONIN TE BEHESHIN ANETARE TE PK U DREJTONIN PYETJEN SE PERSE DONI TE BEHENI ANETARE,DHE PERGJIGJIA ISHTE QE TE KONTRIBOJME PER TE PASUR BOLLEK SI NE KOHEN E ITALISE.JUVE DO TE DOJA T’JU PERGJIGJESHA SE POLICINE E DUAM SI NE KOHEN E ENVERIT.JU FALEMINDERIT.

 39. nje tip says:

  eheeeee, bravo saci, tashi po na jep dhe polica me porosi. na e bej nje polic me te gjitha perimet mren dhe me kecap mustard. 😛

 40. DETARI@ says:

  z. Tahiri !
  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
  Ne radhe te pare ju urojme suksese per detyren e rende qe keni marre persiper !Eshte hera e pare ne historine e politikes shqiptare qe hapet nji inisiative te tille te persosur. Besoj shume ne vazhdimin tuaj.Po te me pyesni mua ,meqenese je tashme, minister i brendshem ,duhet te kontrollosh te gjitha deftesat dhe dipllomat fallco qe jane marre dhe perdorur keto 22 vjet (dhe ato i keni me shumice ne kooperativen e PD se !Shkulini nga rrenjet te gjithe policet me diplloma fallco ose fiktive .Mos hiqni nga policia njerez qe kane sherbyer ne favor te saliut per votime ,sepse ka pasur shume te tille qe nuk kishin nga tia mbanin ,ishin te detyruar!Them per police oficere policie me fakultet.Dua te theksoj ngulijani cfurkun kesaj hipokrizie me dokumentacionet fallco~sharlatane !Dhe shikoni me vone si do ti ulin veshet keta qe kerkojne resta tani qe akoma nuk dini se ku do te keni zyrat e punes !

 41. tomori i beratit says:

  Komplimente Saimir.Kjo eshte shenje pozitive qe ndermer nje neo minister.Duhet ne radhe te pare qe policia te kete UNIFOREM konform standarteve europiane.Une jetoj ne emigracion dhe me punen qe bej(punetor) me rastis qe te bredh shume neper Europ.Nuk kam pare nje polic BARKLEDH si i themi ne.Me kane thene qe ata polic qe jane mbi normat(mbi pesh)kalojn ne logjistike dhe nuk mund te punojn ne perballje me p kur erdha ne Shqiperi nga Lushnja ne Berat na ndaluan tre here.Ishim me nje grup te huajsh qe donin te vizitonin Beratin.Dilnin policet nga mbrapa ndonje fere a kthese jo si polic por si Hafije.Gjith interesi i ketyre policeve ishte JO PARANDALIMI I INCIDENTEVE por gjetja e nje gabimi me nje lloj preteksi qe e shpiknin aty per aty.Me qendruan dhe mbasi me pershendeten me xhentiles me thane—Ishe shpejt— GJOB.Italiani qe kisha perpara me shikoi e me pyeti se per çfare te ndaluan.Per Shpejtesi i thash.U habit e tha:Po ne kete ruge nuk mund te ikesh me shume se 30km ne ore se prishet edhe TANKU.Po me çfare e maten shpejtesin me tha.U thashe policeve qe po beni figure jo te mire po ata mu duken te droguar se ishte edhe orari mbas dreke dhe do i kishin hedhur nga 2-3 gota.U thashe qe e keni gabim.Me moren dokumentat e me thane qe hajde meri ne komisariat.E pashe qe nuk mund te sqarohesha dhe bera edhe une SHQIPTARIN.Dakort u thash .Nxora celularin e bera sikur fola.U thashe dakord vendosni gjoben por me emerin tend te lexueshem i u drejtova njerit.Se’ç u llafosen me njeri tjetrin dhe mi kthyen dokumentat pa asnji lloj argumenti.Pik e zeze thash me vete.20 km me tutje doli prap nje dyshe policesh e me ndaluan.Dritat zoteri me thane -Pse nuk i ndez-Perball po vinin mbi 7-8 makina ku asnji nuk i kishte dritat ndezur.Po shef i thash ke te drejte.Hajde IK me thane,nuk po te gjobisim kete radhe.Ja keshtu,nje figure vertet TE POSHTER jo dinjitoze nga polic alabak,polic militant partish.Pra zoti MINISTER POLICIA duhet te jete DINJITOZE,asnji pa aresim perkates dhe te gjendet mundesia qe POLICI Rrugor te jete ne radhe te pare NJERI ME KULTURE TE LARTE QYTETARE.Te kerkosh se si duhet te jete policia tek ne duhet nje NATE DIMRI por te pakten te ken IDET THEMELORE TE NJE POLICIE E NJE VENDI EUROPIAN.

 42. elinor says:

  U pa puna, duhet te trajnojme Ministrin qe ky te trajnoje policine!! Sajme, ke degjuar ndonjehere per ndonje Akademi Policie? Jo ate filmin ironik, jo; po them per Akademi Policore pe verteti. Ketu, psh, ne sidney te kanaaads :p, cdo polic i nenshtrohet nje perzgjedhjeje fizike dhe nje testi akademik perpara se te pranohet ne akademi. Dhe pastaj, natyrisht qe duhet te mbaroje me sukses programin i cili zgjat 6 muaj a nje vit,… s’jam i sigurte. Gjate kesaj kohe ata marrin nje trajnim rigoroz ne lidhje me legjislacionin perkates dhe me procedurat policore.
  E beni edhe ju dot te njejten gje? Por ta meritojne, jo ta marrin shkollen me kumbulla ama!!

  1. Ndreca says:

   Elinor nuk I trainon ministry policet as ne kanada. Posti I ministrit eshte post politik si ne gjithe shoqerite demokratike. Sa per sqarim ne kanada kolegji per tu bere police eshte dy vjet pasi mbaron shkollen e mesme.
   Se cfare te keqe sheh ti tek marrja e mendimit te qytetareve nga ministry une nuk e kuptoje.
   Nqs ti jeton ne kanada ku edhe une jetoj(Toronto) besoj se e ke vene re se sa rendesi I kushtojne aty bashkepunimit me komunitetet dhe publikun. Dhe sajmiri kete po kerkon dhe me duket se eshte nje nisje e mire.

   1. elinor says:

    Kjo eshte budallek o mik, sinqerisht tani. Po te ishte puna qe ne populli te merrnim vendime nuk kishim nevoje per lidera. Per cdo problem, fut nje pyetesor aty diku online a ne facebook dhe votonim pergjigjet me te mira dhe ja ku mbaroi filmi. C’na duhej Kryeministri, Ministrat apo edhe Presidenti. Hiqi mor edhe gjykatat — e vendosim vete kujt t’ia heqim koken e ke te varim prej kembesh….gjithcka pa levizur nga kolltuku.
    Jo mor mik, nuk funksionon ashtu. Tahiri duhet njehere, me te gjithe ate kapacitetin e intelektit dhe talentin e tij, te ngrente nje sistem policor ashtu sic e mendon ai dhe ekipi i tij dhe, ne krye te nje viti, mund te fillonte e te merrte verejtje apo keshilla ne lidhje me punen qe eshte bere deri tani. Pastaj, flasin vete statistikat, jo ato bogus te Saliut por statistika reale.
    Natyrisht qe Ministri ne Kanada e askund tjeter nuk i trajnon policet, por ai ngre dhe mbikqyr sistemin.
    Ne Toronto jetoj edhe une.

  2. korrektor automatik says:

   Sapo lexova qe 2italiane qe donin te shkonin ne Australi Sidney agjencia turistike i dergoi ne new wells sidney kanada

 43. interpoli says:

  Une dua qe polici te mos me ndaloje mua kur eci me mbi 120km/ore, por te ndaloje ate qe vjen pas meje (s’dua te ma kaloje njeri); dua qe polici te mos me ndaloje kur te bej party cdo dite ne pub-in tim edhe pas mesnate, por tja mbylle pub-in komshiut, se me shqeteson; dua qe policet ti lini ma makinat me te vjetra qe mos me ndjeke dot mua; dua qe polici te jete sa me i shendetshem, qe te mos ma kaloje ne vrap mua…

  O Tahiri!!! te vume Minister se kujtuam se dije cfare duhet bere !!!! Boll me keto hipokrizi se do besh cfare te kerkoje populli dhe kur te deshtosh te thuash: ishte gabimi juaj, ju me keshilluat keq!!!

 44. ervini says:

  te vendoset ne cdo komisariat shefa te tipit si edmond koseni

 45. Ndreca says:

  Sajmir pershendetje dhe urime ne detyren e ministrit te brendshem. Ky eshte nje fillim shume I mire derisa fillon me komunikimin me qytetarin qe paguan taksa per kete polici.
  Ja dy-tre sugjerime te mijat bazuar edhe ne experiencen qe kam jetuar jashte shqiperise.

  Mendoj se duhet te kete nje numer telefoni per te thirrur policine kur ke nevoje qofte ne rast rreziku qofte ne raste kur kerkon ndihme. kete numer duhet ta dijne te gjithe megjithse kjo nuk eshte detyre vetem e policise por edhe e shoqerise shqiptare.Nje shembull te tille e ka Amerika dhe kanadaja ku cdo njeri edhe ne gjume e di numrin e policise.

  Duhet te ndertoni mardhenie bashkepunimi me publikun I cili duhet te ndihmoje ne zbulimin parandalimin dhe kapjen e kriminielve.Kjo do te behet vetem kur numri do te mbahet secret nga ana juaj si polici.
  Duhet te vendoset autoriteti I policise ne vend, nqs nje polic dhunohet nga nje keqberes duhet te ngrihet ne kembe e gjithe policia e shtetit, te tregoje se polici I vetmuar ka mbeshtetje.
  Nuk duhet te kete me raste kur makinat nuk I ndalojne policit, kjo duhet te marri fund, ata qe nuk ndalojne ose me keq akoma kerkojne te frikesojne policet duet ta paguajne me gjoba te medha dhe burg.
  Dhe nqs vertet doni ta beni policine funksionale dhe profesionale duhet ta clironi ate nga varesia e politikes
  falemnderit qe na dhate rastin te japim mendimet tona. Urime ne detyre shpresojme se ju do ta vendosni rendin ne shqiperi dhe rrisni autoritetin e policise shqiptare.

 46. DAJTI says:

  Policine e duam te zbatoje vetem ligjin, as me pak dhe as me shume.
  Te kete respekt per veten dhe popullin. Te jete e afte menderisht e fizikisht per cka marre persiper, ZBATIMIN E LIGJIT me profesionalitet.
  Kjo eshte cfare duam dhe shpresojme te mos kaloje nga ciftelija ne polifoni.
  Tjeter, kete pyetje beja klases politike , deputeteve, ministrave, kushurinjve , miqve, shokeve.
  Keta si e duan policine?
  Deri tani keta e shanin me rob shpie policin dhe nqs pa dashje ngrinte tabelen.
  Ndalo arrogancen e tyre , forco dinjitetin e punonjesve te policise , profesionalizmin e tyre , c’mbetet quhet
  rregull, lartesi ne kryerjen e detyres.
  Kjo eshte mendoj une cfare duam.
  Per ta mbyllur, pyetja tregon naivitet. Zbatimi i ligjit ska nevoje per ankete popullore.
  Per te miren e Shqiperise te uroj sukses ne kete mision te pamundur.

 47. moke says:

  po me pelqen ideja juaj sajmir dhe mendoj do ja dalesh mban se je djal i zoti po doja te thoja qe duhet te behen aplikime te reja ne ministri per njerez te ndershem qe ai vend ka shum por dhe nje gje tjeter merni pervoja nga shtette si italia franza gjermania kam besim se do na ndihmojn ju uoj pun te mbar ah vetem mos merni nga greqia

 48. Rezo çulli says:

  *Zoti Minister! Kjo nisme me duket interesante. U drejtohe atyre qe do t’ u sherbehet. Nuk ka me mire. Bukur! Mos degjo inatçinjt qe leshojne fjale ne ere per 23 vjet e nuk bene kurre shtet per njerezit, por per vete. Nuk dua te flas gjate per te te lodhur me historira hajdutesh, kriminelesh, lolo e puthadore, sejmene e vrases e servile.
  *Si ushtarak i vjeter, me qe na drejtohe sinqerisht, po te pergjigjem me zemer, se burrit duhet t’ i flase zemra e jo buzet mekanikisht duke “prodhuar” tinguj, fjale, fjali pa kuptim e pa zbatim si deri me sot, ndaj jemi ketu ku e dime te gjithe e qe populli beri nje ndeshkim spektakular e plebishitar me 23 qershor. ky besim i popullit duhet te vihet ne zbatim per popullin.
  *Me daten 3 korrik 1991 policia e ushtria ( e sektore te tjere te administrates) u depolitizuan e departizuan. Po i le te tjerat po merrem vetem me policine e ushtrine qe me dhemb me shume. Asnjehere nuk u zbatua ky status. U neperkemb. U be Saliçe. Reforme sot e reforme neser per 23 vjet. Krimi pushtoi vendin. Shteti rrumpalle u kap nga mafia.
  *Kam bindjen se ata qe na drejtonin deri me sot qene mjaft medioker. Fillo qe nga i “pazvendesueshmi”. Po i ndjek çdo dite ne shtyp e internet e vertet me kane çuditur me mendjen bosh e keqdashes te rafinuar. Ata nuk e dine ç’ do te thoshte reforme. Nga vete fjala reforme do te thote te reformosh nje gje te vjeter ne te re, ne nje shkalle me te larte, me kosto me te ulet, me rezultate per punen ne shtet e me cilesore. Ata reforme quanin zvendesimin e njerezve specialiste me militante e bosh nga trute e kokes e puna ne shtet e administrate.
  *Juve u duhet te beni reforme se gjendja, per mua, eshte alarmante. Mbushur me militante, me kriminele, me njerez qelepirxhinj, hajdut, te marre nga rruga, lolo, servile, medioker ne pune, pa njohurite me elementare, pa kulture ne te folur e ne gjuhen e perdorur, pa nje dite rreshtore qe mos ece polici me kembe hapur sikur shon te kullose dhite. E kjo gjendje vertet kerkon reforme duke bere nje organike, mbase me te vogel ne numer, por me efikase ne veprim. Te pergatitur. Perzgjidhni nga ekzistuesit se eshre e pamundur te mos kete njerez te perkushtuar e te mire qe duan shtet. Perzgjidhni te tjere specialiste qe jane flakur ne rruge per bindje (pa patur parasysh depolitizimin e departizimin qe para 22 vjetesh). Te gjithe kam mendimin, te vjeter e te rinj duhet medoemos ti neneshtrohen nje pergatitje disa ditore per elementet me te domosdoshem ne pune me publikun. Eshta apsolutisht e domosdoshme. Ky program duhet te jete i shpejt, per kulturen, edukate, qendrimin para qytetarit, komunikimin e sakte, gjuhen e kuptueshme, uniformen, pamjen e jashtme dhe mesim te problemeve qe ndeshen me shume ne rruge me njerezit e keqbersit. Pra policia si pasqyre e shtetit.
  *Keto kurse apo zbore 7-10 ditshe te jene intensive per te kuptuar e zbatuar problemet qe ndeshen rendom me qytetarin, keqbersin, rrugaçin e kriminelin…
  *Pra reforma duhet te konsistoje ne marrjen e njerezve te duhur, te perkushtuar, jo militante, punetore, te ndergjegjshem, ne numer me te vogel mbase, por rezultative… Duhet te zhduket nga fjalori fraza: “Iku ne drejtim te pa ditur!”. Kjo shprehje, qe e ka origjinen aty nga 1992, te zhduket nga raportimet e policise. Njeriu kriminel nuk eshte miush e u zhduk neper labirinthe nentokesore. Policia per mua eshte vete shteti. Duke qene me uniforme spikat. Mund te bejne 1000 budallalleqe 100 civile e nuk te terheq vemendjen sa nje veprim i gabuar i policit. Ne rast se reforma juaj do te ndryshoje gjendjen e semure qe eshte aktualisht, do te bjere shume shpejt ne sy te popullit. Populli e do shtetin, qetesine, rregullin, disiplinen, te punoje e jetoje i qete e jo te jete i pasigurt ne vendin e tij. Kujto vitin 1997 kur per shkak te ish Komandantit te Pergjithshem te kohes, ra shteti. Kur doli autoblinda e pare ne sheshin “Skenderbej”, njerezit e thjeshte iu varen nga mrapa e ndaluan e u thane policeve te pare qe pane:”Vendosni rendin”. Luteshin, pergjeroheshin per te.
  *Policia nuk eshte per te vrare shetaret e saj siç ndodhi ne 21 janar 2011 e u vrapua nga medioker drejtues ne shtet ta quanin grusht shteti. Grusht shteti nuk behet me çadra e stilolapsa e kur vershojne ne proteste me mbi 200 mije njerez. Grushti i shtetit ka kete perkufizim. ” Nje grup njerez terroriste, kriminele, te armatosur deri ne dhembe, pa patur lidhje me popullin e udheheqjen ekzistuese, godasin kush u del perpara ne menyre te rrufeshme e befasishme, marrin institucionet qendrore te shtetit ne nje kohe sa me te shkurter qe te jete e mundur dhe lajmerojne renien e drejtimit e marrjen e forces prej tyre”. Edhe 14 shtatori i 1998 nuk ishte plotesisht grusht shteti siç trajtohet rendom. Atehere i kishte tere elementet e grushtit te shtetit, por nuk pati viktima, pra mungoi nje element, keshtuqe mbetet nje gjysem grushti shteti.
  *Shkrt duam shtet. Kete pasuri te madhe e kemi humbur ne shqiptaret per 23 vjet, me shume se ekonomine qe e kemi per toke. Njerezit mbledhin kanaçe tere naten e plastika te ndryshme per t’ i shitur, kurse ish drejtuesit flisnin per bum ekonomik. Kjo plus ai fjalori vazhdimisht kercenues i goditi shume rende. E me e keqia eshte se nuk kane nxjerre asnje perfundim, por flasin ne broçkulla ne hava. sa shpesh perdor shprehjen” “Çudi per t’ u çuditur!”.
  *Ndryshimin per mire, rezultatin e shpejte, pamjen e bukur te policise do t’i doje populli menjehere. Kur te do populli do te thote se do kesh edhe ndihmen e tij…
  *Dhe ne fund per policine nuk duhet te kete dallime politike, te mos pranoje nderhyrje. Mosndeshkueshmeria qe u kthye ne rregull te marre fund. Ndeshkimi duhet te jete i gjithanshem kush i ka bere dem ketij populli te stresuar, te lodhur e sfilitur…
  Miqesisht!

 49. fier selanik says:

  per cfare policie e ke fjalen per ata barkaleca qe mezi presin te vijne emigrantet qe tu marrin ndonje leke rregulloni rruget nje here infrastruktura ne shqiperi shume keq

 50. ZOTIT SAJMIR TAHIRI,
  NE radhe te pare ju urojme suksese ne detyren e re qe kini marr persiper perpara ketij populli,icili i ka kthyer shikimin nga RILINDJA,per te cilen dhane dhe voten,sa tronditen nga themelet mazhorancen e 8 viteve ne pushtet,te cilet nuk po e marrin dot veten ,dhe jane drejtuar ne metoden e bere tradite ,qe vetem te shajne edhe pse JU nuk e kini marr detyren.Jane fjale qe i perserisin ketu e 8 vjet me radhe e me thene te drejten ne nuk na bejne me pershtypje se c’thone,e as i degjojme e as i lexojme se e dim se cdo te thon e c’far kane shkruar. PERSA I PERKET MENDIMIT PER POLCINE.
  Duke u mbeshtetur dhe nga pervoja e njerezve te mi,te cilet kane sherbyer ne radhet e policise, mendoj, se policia ne radhe te pere duhet te rrisi autoritetin personal ne sy te popullit.
  1.Autoriteti rritet qe ne paraqitjen e jashteme te policit.Policit duhet t’i shkelqej uniforma,e paster e hekurosur,kepuce te llustruara dhe i qethur.
  2. Komunikimi me njerezit. POlici te flas me qytetaret me kopetence ,me ligj ,duke ruajtur dhe distance gjat komunikimit.As nena nuk duhet ta prek gjat kohes qe eshte ne sherbim. POLICI,KUDO QE SHERBEN TE JETE MESUESI I “rrept” ZBATIMMTE RREGULLAVE. EDHE CIGARE NUK DUHET TE PIJ NE SHERBIM QOFTE EDHE PATRULLE.
  3.Duam nje polici ,e cila nuk duhet te dije se c’thote x apo y,por te dije vetem e vetem ligjin. TE mos meret me llafe koti me qytetarin,edhe ne qofte se ai ofendon,kercenon,ka denon cim,dhe organet kpoetente PATJETER TE COJNE NE VEND NDERIN E POLICIT.
  Nerastese policia do te ket per nene e bab LIGJIN ,TE MOS MERET ME NDERHYRJE MIQESH E SHOKESH…….. E DHASH KETE MENDIM ,psi kemi par polic ,qe kur e shikoje te bente vetem per te qeshur,tamam polic xhandavar,me kapele ne dore…kepuce ter balte edhe pse ne mes te Tiranes.Me shume shante polisci,duke perdorur fjalorin me te ndyre ,…mos me caj kete e mos me caj ate, une jam me 2 universitete… ….
  A UTORITETIN E POLICIT,TA MBROJ PATJETER SHTETI. KUSH PREK POLICIN, EDHE NE QOFTESE KA FAJ,TE DENOHET RENDE. POLICIN DENONCOJE E ORGANET KOPETENTE SI E MBROJNE DUHET EDHE TA DENOI POLICIN .edhe ketu te veproj ligji dhe vetem ligji.

 51. antipatrea says:

  N.q.s. nuk pyet kot per populizem , dhe nuk e di me gjithe mend – duhet te dorehiqesh pa e marre detyren z.Tahiri… Siς shkruajne shume te tjere ketu – Populli ju dha c’deshet me 23 Qershor … Mundesine te qeverrisni. Cfare kerkoni tani : Ta ktheni ne komunen primitive ,te qeverrise “bagetia” ,dhe “ςobani” te dredhi duhan ??? Meqe e kerkoke nje mendim nga ne ,po ta them une : Dua te keni “bythe” ne kuptimin e plote te fjales , ti tregoni atij populli anen e dhuneshme te demokracise , zbatimin e rrepte te ligjit ,(per te gjithe – edhe per babane tend po qe se lind nevoja)… E beni dot ,apo ka filluar t’ju mbahet goja pa filluar akoma??? Diten e pare qe do shkosh ne ministri do te te presin 100 tropojane e pukjane ne zyre. Do mendimin tone se c’duhet te besh? Per mua te shkosh qe diten e pare me ekskavator jo me mercedes… Tung

 52. tani says:

  te githe komentet po ofendojne fshatin por a ka me te trashe se ata te qytetit.persa i perket policise duhet te jete korekte zbatuese e ligjit te mos i kaloje kopetencat vend e pa vend

 53. ben says:

  Tahiri na pyet ne! Rama pyet Blerin! Te gjith pyesin Meten!!!!

 54. gjon says:

  Duhet Vetem nje Polici SHTETI Profesionale Autoritare,ne sherbim dhe ne bashkepunim me qytetarin,nje Polici Perendimore strikte ne zbatimin e Ligjit qe qytetari te shihi tek ai sigurin per jeten por edhe te dridhet para tije kushdo qe shkel rregullat.Jo si policia e sotme qe bashkejeton me KRIMIN cdo dite.

 55. Une kam besim tek Sajmirt Tahiri ne korrektesin e tije dhe ne perkushtimin ndaj ceshtejhes se atdheut dhe te qytetarve shqiptare. Ceshtja e policis se shteti ka rendesi te madhe .Nuk me hiqet nga mendja Faik Konica kure trejtonte keto probleme. Ja se c`thishte: Sapo erdhe ne portin e Durresit dhe sapo zbrita nga ania aty u takova me shtetin. Polici i Zogut i cili pretendonte se kemi ngritu nje kamorre qe ja kalon edhe Italise. Po ja si ishte shteti . Sapo e pash policin ai i feshinte hundet me gishta, Nje veshje per te deshiruar dhe me nje nivel injorante.E pyeta policin Sa goma ka tromobili.Menjeher ai mu pergjigj.Tramobili ka pes goma. Ja thash se ku ka ngelur ceshtej e nivelit te policise. Policet ne ate kohe merreshin deri edhe me vrasje me pagese dhe koka e shqiptarit paguhej fare lire. I permenda keto fakte se Kamorra e Sali Berishes gati shum pak ndryshime ka me kamorren e Ahmet Zogut. Per te siguruar nje polici te shendoshe duhet nje perzgjedhje profesionale e cila tu pergjigjet nivelit te qytetarve. Une e them me bindje qe edhe vet z. Sajmi Tahiri qe ka marre ket detyre teper te lavdishme e din shume mire se preapa Sali Berishes jane disa skuadro killeresh te cilat ata bejen xhemen ne raste dhe vende te caktuerra. Ketu pa tjeter qe qeveria e Z Rama duhet te ndeshet qe ne momentet e para me keto fenomene teper te demshme.!
  Une kam bindje qe me perkushtimin qe ka Ministri i ri Z.Sajmire Tahiri dhe me mbeshtetjen e Kryeministrit dhe te stafit te tije do te beje te mundur qe policia e shteti shqiptare te marre ate fizionomi qe kerkon dhe qe i duhet pa tjeter qeveris se rilindjes Kombetasr shqiptare.
  Kapacitetet jane, inteligjenca asnjerit nuk i mungon ase perkushtimi nuk u mungon, mbeshtetja e popullit eshte shume e madhe ky uragan qe votoi te majten shqiptare edhe do ta mbeshtese ne te gjitha inisiativet qe do te marre qeveria dhe Ministri i Rendit Z.Sajmir Tahiri. Popullin e ke me vete ,ashtu sice te votoj ashtu do te ndihmoj edhe ne realizimin e detyres suaj te rendesishme para popullit shqiptar.
  Suksese z.Sajmire dhe dalesh faqebardhe para popullit shqiptare.!

 56. FANE MIRDITE says:

  po ketij i arrestuan babain per kondrabande ilaqesh dhe tani do na tregoj si e duam policin .po si ngelen ne shqiperi keta shqipefoles mbyllnje .

 57. marenglen says:

  un do deshirojate bashkepunoni qe standartin e policise gjermane te jene motoja e policise se shtetit tone ,funksionimin e ligjit per kedo dhe zbatueshmerine plus standarti policor ,qenja i pastertise ligjore , se policit shqiptaqr. besoj jome nga 1 e50 ,jo me nga 120 kgram te funksionojne standartet e qenies se shkolluar e graduar ,antikorupsioni ne rend duhet te filloje urgjent nga te inkriminuarit ,nga te kthyerit me vendime gjykate se posuria e nje polici sote eshte e barabarte me nje bisnezmen te fuqishem , ,te pa drejte ,,ashtu sic shohim dhe degjojme se pa leje te policise asgje sbehet polici eshte sherbetori i popullit ,mitmarja ne policine e shtetit eshte nje burim fitimi kolosal kjo eshte shtrire gjere e gjate ne repartet perkatese kufitare ,kriminale rend , trafik , po gjuha e huaj e detyrushme arsimimi perkates se jemi per tok ,,,,eh

 58. marenglen says:

  rilinde gjenerale dhe ne policine e shtetit urime z minister . bashkepunoni qe standartin e policise gjermane te jene motoja e policise se shtetit tone ,funksionimin e ligjit per kedo dhe zbatueshmerine plus standarti policor ,qenja i pastertise ligjore , se policit shqiptaqr. besoj jome nga 1 e50 ,jo me nga 120 kgram te funksionojne standartet e qenies se shkolluar e graduar ,antikorupsioni ne rend duhet te filloje urgjent nga te inkriminuarit ,nga te kthyerit me vendime gjykate se posuria e nje polici sote eshte e barabarte me nje bisnezmen te fuqishem , ,te pa drejte ,,ashtu sic shohim dhe degjojme se pa leje te policise asgje sbehet polici eshte sherbetori i popullit ,mitmarja ne policine e shtetit eshte nje burim fitimi kolosal kjo eshte shtrire gjere e gjate ne repartet perkatese kufitare ,kriminale rend , trafik , po gjuha e huaj e detyrushme arsimimi perkates se jemi per tok ,,,,eh

 59. RILINDJE PO, ILIRINDJE JO says:

  Edi Rama:
  Me programin tone, ne do te rilindim gjithçka.
  Ne do te rilindim kete,
  Ne do te rilindim ate,
  Ne do te rilindim çdo gje,
  Ne do te rilindim edhe Saliun,

  Qytetari Shqiptar:
  POLICINE E SHTETIT E DUAM TE RILINDUR.
  Shënim:
  Po nuk e rilindet dot, beheni si policia jashte shtetit,
  Po nuk e bete dot si policia jashte shtetit, hapni krahun.

 60. ZOTI MINISTER,

  Dhash nje mendim ,duke u niur nga pervoja e njerezve te mi ne organet ushtarake,por jam plotesishte dakort me mendimin e shprehur nga nje ish -ushtarak,REZO CULLII ,i cili eshte me kopetent.
  Vereni policine ne sherbim te popullit!Merni mendimin e ushtarakeve te vjeter e me pervoje! Mos kini problem se opozita do t’u thot se po ktheni policine e kohes se Enverit. Le te vendoset rregulli e qetesia ,pa opozita ate pune do te ket,te shaj ,te shpifi ,si e ka patur zakon edhe kur ishte ne pushtet. MOS U DEKURAJONI NGA FJALET E PLAKUT komunist,ballist e legalist qe po rri ter diten prane kompjutrit duke share e shpifur ,ku ende ju nuk kini marr detyren e ai hedh fall ter diten .PO autoriteti i policise,gjykatave e prokurorise do vendoset kur te rigjykohet ,po me drejtesi, gerdeci e 21 janari.

 61. sofra says:

  ke kta “malavitat” e antidroges qe marrin rroge mujore nga spachatoret e vegjel. ne te kundert peshqit e vegjel e dine se me nje deshmitar te rreme dhe me prokurorin e duhur, mund te besh nja 4 vjet.

 62. Meri says:

  HAHAHHAAHAHAHA
  Une e prisja nga Mimi kete pyetje, por jo ngaju zoti Tahiri.
  Behuni me serioz zoti Tahiri ,vendi eshte ne piken 0 dhe ju na merrni mendim ne, se si ju duhet policia.Une dua qe ministri te zbatoje programin qena premtoi gjate fushates elektorale .

 63. gzimi says:

  ne policine o xhaxhi Saimir e duam me lule e me drita. be ti cke per te ber se duhet ta kesh nje ide pastaj te themi ne ku e ke gabimin !!

 64. Selmoni says:

  Une e due policin si ne kohen e Qazim Mulletit e me sakt si Mon Kukaleshi.Kjo pyetje or z.Minister na ka hap nji debat ne familje aq te modh sa jemi perfshi te gjithe per te dhene mendimin me te pjekun.Vajza me tha qe e dum policin qe ta kapi hajdutin Meta me qerre,ose me i bo karshillek kriminelit Sali.Kjo oshte policia e shtetit or mik.E du me uniforme edhe ma te mavjosme se kjo qe ashte tani e mos me lejue njeri me xhepa te mufatme(e kom fjalen per ish ministrat e qeverise se Sali Pash Berishes.Hajt pra qofsh i hajrit.

 65. Fatmir_Prizren says:

  Gjeja e pare qe duhet bere eshte tu rritesh rrogen atyre te shkreteve. Fillo nga pastrimi ose riedukimi i kufitareve. Mua me ka ndodhur qe polici tallej se duhej paguar dogane per gomen rezerve. Se paku te mos e kerkonte lekun kaq banalisht. Ata jane pasqyrja e pare e shtetit.
  Shpesh kam pare police qe leviznin me makina tip Fiat te viteve 80 me tabela italiane. Edhe nga pamja duhet te ndryshojne. Kur i sheh rruges te duken si kuzhinier ose klient besnik te fast foodeve.
  Ne fund kisha vendosur nje njeri me autoritet ne krye te policise si p.sh. Paulin Sterkajn!

 66. lugu says:

  Po nuk te mjaftuan 8 vjet ne opozite, per te mesuar si duhet te jete policia e shtetit o minister i telekomanduar, ore mos ndoshta ti je i dhene per aktor komedie, dil nje here andej nga teatri, ose cthem dhe une, me mire ti pyet Liken se ta shpjegon ai se si i do policet.

 67. moçalor + terùn + redneck = jugor says:

  randesi ka qe nuk kan le e nuk jane rrite ne moçalet e kenetat e jugut. ja kena provue dhunen e inorancen e tyne 50 + 8 diktature moçalore

 68. Gjeralb says:

  Meqenese Sajmir Tahiri nuk jep nje adrese E-maili, po e bej propozimin tim ketu:
  Ne Shqiperi eshte urgjente te vendosen (me konkurim dhe zgjedhje nga komuniteti):

  1. Komisaret e Policise ose Sherifet prane Bashkive. Me kete rast, bashkite e Tiranes te konsiderohen Magobashki e jo Minibashki.
  2. Prane bashkive te kete zyre Prokurori, ku Komisaret apo Sherifet te depozitojne ankesat e qytetareve;
  3. Prane bashkive te funksionojne Gjykatat Administrative, sic i ka gjithe bota e qyteteruar.

  Vetem keshtu zgjidhen hallet e qytetareve.

 69. ervin says:

  policet i duam vetem femra seksi dhe te dalin vetem me tanga,po ca jan kto ka… qe thua o l.

 70. Kozmos says:

  Z.. Tahiri kjo pyetje tingellon jo keq per lidhjet parti popull
  Ju siguroj qe keni gabuar adrese ,ndihmen ju duhet ta kerkoni gjetke , tek
  persona te specializuar ne kete fushe , vetem ato do tu japin ndihmen e duhur
  persa i perket qytetareve ata nuk dine se nga pshurr pula dhe jo te japin
  mendime per kete fushe qe eshte teper specifike.
  Ne si qytetar kerkojme nje shtete policor me model Gjerman apo Austriak etc
  SI . QYSH , ESHTE DETYRA E JUAJ , POPULLI PRET ME TE MIREN NGA JU NE BAZE
  TE PREMTIMEVE TE DHENA.

  NUK DUHET TE HARRONI Z. TAHIRI QE SHQIPERIA ESHTE ME PAK SE 3 MILION BANORE

 71. Xheneti says:

  E thjeshte fare Zoti Tahiri:
  1.Merr testet arsimore, intelektuale, profesionale, psikologjike e shendetesore te policise se disa shteteve qe shquhen per rendin qytetar
  2.Per cdo pozicion pune, te garojne sipas ketyre testeve te gjithe kandidatet per police qe plotesojne kriteret, duke perfshire edhe ata qe jane aktualisht
  3. Zgjidh dhe emero me te miret
  4. Trajnoji me kurse afatshkurtera e afatgjata me trajnues te huaj
  5. Mbikqyri
  6. Vleresoji dhe promovoji ne baze te rezultateve

 72. Coli vogel says:

  Ah harrova bejini komentet me te shkurta se ska kohe sajmiri te lexoj hartimet tuaja aman

 73. Argita says:

  Z MINISTER .KRIMINELET VRASESIT QE JANE NE KERKIM JANE NE MES TE TIRANES,A DO TE KAPEN KETA APO DO VAZHDOJNE TE PINE BIRA ,ME SHEFAT E POLICISE SI ME KULICAT .FLM

 74. Per FANE MIRDITE !

  Babai i Saimir Tahirit nuk u burgos se kishte bere gje.!Jo ai nuk kishte bere asgje, por u burgos se ishte babai i deputeteit socialist Sajmit Tahirit i cili i kishte ven para pergjegjesis te gjith drejtuesit e korruptuar qe nga kryeministri e poshte. Kjo dhe ishte arsyeja perse u denua. Ai u liriua se ishte i pa fajshem. Nuk eshte vetem babai i Sajmir Tahirit, pore ndaj kuadrove socialiste gjat 8-vjketev ne pushtet te PD jane ndjekur e proceduar me qindra e mija kuadro te cilet ishin aktiviste te PS dhe ata perndiceshin njelloi si dhe bsabai i Sajmir Tahirit.
  Arsyeja tjetr ishte se Sajmir Tahiri ishte nje nder deputetet me aktiv ne PS ndaj dhe ata e merrnin me mend qe Sajmiri do te zinte vende te rendesishem ne qeveri ndaj dhe kerkoni ta “diskretitonin”, pore ne te vertet ata vetem se i rriten autoritetin dhe asgje tjeter s`arriten dote ti bejne. Keshtu qe e keni te kote keto insinuat qe juve kerkoni te hidhni ndaj ketije kabineti te ri qeveritar i cili eshte nje nder kabinete me premtues ndaj te gjith kabinetev te tjer qeveritare qe jane provuar deri sote.
  Keshtu te rrish i qet z.Mirdida se te ka shkuar mundi kote me keto insinuata te turpshme qe kerkon te hjedhesh ndaj Ministrit Tahiri.
  Ju i marreshi te keqen se ate askush nuk ka asnje mundesi ta akuzoi per asgje.!

 75. Selmoni says:

  E dua policin qe ç’do fjali ta filloje me germe te madhe dhe emrin Saimir mos ta shkruaj sAImir.Hiq analfabetizmin qe pruri qeveria Saliniane me miqt e tij.

 76. Komo says:

  Saimiro flm per pyetjen.ne e duam policine ashtu sic ti dhe keta kafshet qe iken nuk e beni dot.

 77. qwe says:

  Ministria duhet te tenderoje kandidaturen per vetem nje polic per cdo qark.
  Ky polic duhet te thote se si do ta organizoje punen dhe ti kerkoje ministrise sa fonde dhe sa njerez i duhen dhe si do ti perdore.

 78. shkodran i vjeter says:

  tanime policia duhet te drejtohet me qytetari qe qe i ka munguar ne pikat kufitare te vendosen te rinje ete reja qe flasin anglisht ose frengjisht policet rrugore te mos komunikojne me shoferet kur shkelin rregullat por ti vendosin gjoben nga makina e ture sic behet ne amerik o canada

 79. H.B. says:

  me minifund besoj se do jen me te sukseseshem. Edhe saimiri minifundin duket e ka qe e vesh naten. kalojme nga qeveri banditash ne qeveri karkalecash…

 80. Drini says:

  Kjo nisme eshte interesante z Tahiri.Eshte me se me vend te marresh ide dhe opinion nga zgjedhsit qe jane edhe taksapaguesit e kesaj policie.
  Shume diskutues e kane keqkuptuar pyetjen duke menduar se policia do te funsionoje tani e tutje mbi ato qe do te thone qytetaret.Sigurisht qe kjo nuk eshte e vertet derisa ka nje ligj per policine e shteti. Ketu fjala eshte si mund te permirsohet dhe drejtohet nga kahu qe I sherben qytetarit policia shqiptare.
  Disa komentues te tjere cfare do qe te beje sajmiri per te miren e rendit do te gjejne nje nje gje dhe do te kritikojne zmadhojne etj.

  per mua e para eshte qe policia duhet te jete jo e varur nga politika.
  E dyta te jete profesionale dhe se treti duhet te rritet bashkepunimi me publikun
  Suksese ne detyren e re
  Besoj se rendi vihet kemi nje rast ne Elbasan kur ne degen e rendit drejtonte Edmond Koseni. Nuk them se Mondi ishte perfekt por po them se vendosi rendin ne elbasan athere kur rendi ne shqiperi ishte nje problem I madh.

 81. Tirona says:

  Tani per tani dy fjale po ti them shkurt: E para, dergo para drejtesise te gjithe ata punonjes te policise duke filluar qe nga ato ministra , shefa dhe punonjes policie te cilet kon shkelur ligjin, e dyta: mos e politizo dikasterin qe drejton ,po bej nje dikaster me njerez te rijn te pergatitur profesionalisht dhe mbasi te realizojsh keto ,Une do te jem i pari qe do te jap disa orientime qe dikasteri qe ju drejtoni te arrije ato parametra qe ka policia Amerikane . Jom i bindur si djale i ri dhe me plot energji duke pasur dhe ne krah nje kryeminister te forte do te arrini te keni suksese.

 82. Tirona says:

  Tani per tani dy fjale po ti them shkurt: E para, dergo para drejtesise te gjithe ata punonjes te policise duke filluar qe nga ato ministra , shefa dhe punonjes policie te cilet kon shkelur ligjin, e dyta: mos e politizo dikasterin qe drejton ,po bej nje dikaster me njerez te rijn te pergatitur profesionalisht dhe mbasi te realizojsh keto ,Une do te jem i pari qe do te jap disa orientime qe dikasteri qe ju drejtoni te arrije ato parametra qe ka policia Amerikane . Jom i bindur, si djale i ri qe jeni dhe me plot energji, duke pasur dhe ne krah nje kryeminister te forte do te arrini te keni suksese.

 83. Stop says:

  dikur doli ne mode shprehja te konsultohemi me komunitetit,me qytetaret, refren ky qe degjohet sa here ka zgjedhje apo projekte shume milioneshe ne Bashkine e Tiranes..kurse ministrat dhe kryeministri reklamonte nje nr telefoni ku qytetaret te denonconin abuzimet…me pas na doli dhe facebooku per komunikim me popullin (militanet)..kurse tani ky kolopuci dhe shoket e tij minsitra te ardhshem, po na dalin me stil tjeter brenda modes “jo po na shkruani dhe na sugjeroni neper emaile se si e doni qe ta bejn ne kete apo ate pune neper ministri”…po atehere kur keta sdine apo skane pervoje ne pune shteti, apo skane njerez specialist rreth vetes per te drejtuar dhe qeverisur, perse i kane pranuar postet?!..apo keshtu duan te behen simpatike dhe te dashur duke na hedhur hi syve, sikur gjasme do bejne reforma te medha vetem e vetem per te mbushur xhepat dhe shkarkuar disa nga puna qe do i zvendesojne me te tjere po militant te pa afte.. sepse gjasme keto deshira kemi pasur ne populli…tamam si baballaret e tyre te kuq, qe kur pushkatonin patriotet shqipetar me parrullen “Ne emer te popullit je i denuar me vdekje” ja vishnin mekatet popullit te shkrete e te varfer, nderkohe qe vete jetonin si perendi e te pa prekshem!

 84. nastradini says:

  NJE PERGJIGJE NGA NASTRADINI PER TAHIRIN.

  Ministrine tende e duam si nje NUSE E RE:

  ME TRUP TE BUKUR, TE PASHME
  ME KOME SI SHISHE SHAMPANJE
  TA KETE TE RUAR DHE E PASTER
  TE JETE E NDERSHME ME TAHIRIN
  DHE TE MOS SHKOJE ME BANDILLIN
  SIDOMOS ME BANDILLET E LSI-se

  Ja keshtu e duan ne Ministrine!

 85. punetori says:

  Zoti Saimir ,ne duam nje polici qe te zbatoj ligjin dhe jo urdherin.
  Te gjitha fjalet e tjera jane kot.

 86. astriti says:

  zoti tahiri , ne rradhe te pare duhet reformim i struktures se policise ku te jene bashke policia e rendit me policine rrugore . ne krye te drejtorive dhe komisariateve te policise te emerohen njerez te perkushtuar dhe profesioniste ku ne karrieren e tyre e kane treguar qe kane vene rregull dhe rend per te gjithe . ka kuadro profesioniste si edmondt koseni qe dine te vene rend e qetesi per qytetaret . shume figura te policise shqiptare jane denigruar ne 8 vjet qeverisje te pd vetem e vetem se nuk i sherbenin qellimeve te drejtuesave te kohes . nese emeroni njerez si koseni me shoke rendin e keni te siguruar biles edhe ne nje kohe te shkurter pasi nuk i mungon perkushtimi per punen

  1. g172 says:

   O astrit ta dish sa idiot je vret veten nga deshperimi.
   Se pari si mund ti thush sajmir tahit z.Tahiri.
   Se dyti edmond koseni eshte nje cop katunar koktrashe peqini.Edhe nje gomor peqini ka me shum tru se ai.nje sadist kriminel,qe eshte per turp e frike me e pas komshi e jo shef policie.

 87. Dr.Veip (Vehip) Proda says:

  Policine e shtetit e dua: 1) te jete e shtetit dhe jo e pushtetit; 2)te jete nen urdherat e ligjit dhe t`i bindet ligjit, aspak urdherit; 3) te jete e pranishme ne te gjithe territorin shqiptar, te marre ne kontroll territorin, per te mos pasur oaze jashte autoritetit te shtetit; 4) te jete nje organ parandalues dhe ta godase krimin para se ai te ndodhe; 5) te jete e paster moralisht dhe e imunizuar nga rreziku i krimit te organizuar, i cili quhet i tille ne momentin ne momentin qe fillon infiltrimi ne shtet; 6)dinjitoze, te sjellshme me njerezit dhe te rrepte ndaj krimit; 7)te imponueshme qe nga paraqitja dhe sjellja, te drejtpeshuar; 8) te shkolluar,profesionale; 9)te veshur me uniforme dhe veshmbathje, te pajisur me pajime vetjake te njetrajtshme ne te gjithe vendin dhe vetem shenjat dalluese e identifikuese te tregojne perkatesine; 10) te miretrajtuar moralisht dhe materialisht dhe nen nje monitorim te rrepte, per delikatesen qe ka; 11)te siguruar dhe te garantuar ligjerisht per jetem e cdo punonjesi dhe te familjes ne rastet e fatkeqesive eventuale.

 88. juristi says:

  të ishte për popullin, i zgjidhte vet hallet… po ju kanë zgjedhur juve si përfaqësues…
  Qytetarët duan liri, të shesin drogë rrugëve, të shesin armë, para të lehta… të vrasin gjakun dhe të mos shkojnë në burg, të hanë njëri-tjetrin dhe të mos mbetet këmbë shqiptari mbi tokë… Po çfarë ministrash janë këta…???

 89. Fred says:

  Policia nuk eshte ceshtje as e numurave e as e paraqitjes, policia eshte ceshtje vullneti,dhe jo vetem e Policise por e zinxhirit te institucioneve qe pasojne punen e policise.Sipas meje Polici duhet te jete trim dhe me sens qytetar, qe te vereje edhe ato kundravajtjet e vogla qe na e nxijne jeten perdite, dhe ka vajtur puna deri aty sa vetem vrasjet makabre bejne pershtypje e cdo gje tjeter duket normale.Kurse keto ,jo me thoni si ta bej e jo me thoni si ju ben mire,keto e kthejne oren e historise mbrapa ne kohen e keshillave nacionalclirimtare te 1944, I dashur zoteri , nese nuk e di si behet i thuaj Edit nuk e bej dot dhe nuk ka asgje per tu turperuar, mgjate shiko si e ka bere Gjermania dhe e merr vesh si behet.Une ne menuren time modeste per te pare vullnetin e ministrit do ta ftoja per te bere nje vizite qytetare ne Lazarat,ky do te ishte nje ogur i mire per ato qe mund te priten nga e nesermja

 90. Kendveshtrim tjeter says:

  Policia e tanishme eshte e tejbushur me militante partiak.
  Me kete kontigjent,qe eshte mesuar te zbatoj “direktivat” dhe urdherat e Berishes,nuk mund te jesh ne gjendje te vendosesh rendin e qetesine.
  Po te krahasojme Ministrine e Mbrojtes me te Brendeshmen,ndryshimi qendron se ne pushtetin e Berishes,specialistet ne M.Mbrojtjes u spastruan ne perfundim te mandatit,kurse ata te rendit qe ne ditet e para e ne vazhdim.
  Njerzit profesionist dhe te perkushtuar,qe kane patur rezultate ne pune ,duhet te perkrahen per te zbatuar detyren.
  Policia çdo gje e ka te shkruar ne ligj!
  Ajo qe e “ngrin” policine jane interesat politike.
  Per interesat e vendimeve qe ka marre nder vite Berisha,nje numer qytetaresh vazhdojne te jene te perndjekur dhe te vezhguar 24 ore,nga policia dhe sektoret e krimit,pa bere asnje shkelje ligjore.Keto pergjime jane “kamufluar” nga shefat e medhenje,duke i klasifikuar sipas oreksit te tyre.Nje nga ata munndt te jeni dhe ju z.Minister!

 91. g172 says:

  Ja psh e duam policine qe mos ta areestoje me babin tend per kontrabande.
  Mjere ne,e mjere policia e shtetit se kush do ta drejtoje.
  Vari ujkut melcit ne qafe i thone kesaj pune.
  O pis popull,ke zgjodhet qe tju drejtoje.legen ju e legena ata qe zgjodhet.U rrotullis tenxherja e gjeti kapakun.

 92. vlora A.J says:

  Si e duam oshoku ku ke jetuar me para ti ,po siore spaske pas ndonje ide e dashke nga ne. Oshoku LIGJIN DHE VETEM LIGJIN per te gjith njelloj.

 93. Petriti says:

  Zoti minister merri te gjithe me shkolle te larte hiqi te gjithe keta se nuk kane punuar nuk e kane kapur kremineli me per para e gjen populli se sa policia cdo police ne zone duhet te jap ifomacion te sakte sa here te kerkohet per hajdutat qe kane aktivitet kriminal ne lagje ne blloqe banimi po te jap nje shembull nje shofer me targa vlore qe jeton ne tirane eshte gjobitur nga policia e burrelit ai nuk kishte qene ne burrel fare nje shofer duhet te denohet per shkelje te vizave te bardhaqe jane te pe keputura

 94. KRIPTOOPOZITARI says:

  Ky duket se do te jete nje HAJN pulash njelloj si ata plehrat e Baba Saliut!

 95. Nuri says:

  Na duhet nje polici dinjtoze të mos bej zhurmë me sirena dhe më keq me Birbila në goj,të ndaloj në mënyrë të menjershme rënnjen e borive të të gjithe mjeteve lëvizëse në Tiran .

 96. joni says:

  Zoti Tahiri !

  Menjehere duhet te shkarkosh te gjithe drejtoret e medhenj te policise.Te gjithe jane te lidhur me krimin dhe me hajdutet (si ne Albpetrol, ku naten vidhen tubacione nafte dhe gazi dhe diten policia ndan parate me hajdutet ).Duhet te shkeputen lidhjet e policise me kriminelat ne cdo qytet (shefat marrin pjese nga kriminelat ).Deri tani shefat jane shume te lidhur me ta . Po nuk u luftuan ashper kriminelet , nuk behet shqiperia dot shtet.Me fjale te tjera duhet te kesh by–e qe te merresh me ta dhe te besh me te vertet shtet. Ishallah zoti te ndihmon !

 97. radikalisti says:

  Po kete alabak e kane emeruar kamarier apo minister. Duket sikur po pyet:-Si e doni kafen zoteri, te gjate, te shkurter apo normale.
  Keshtu eshte kur rrugaçet ordinere behen ministra.

 98. Personalitet says:

  Me tanga …

 99. fleks says:

  Policine e duam me uniforme pak a shume si te grave.

  Me kepuce me taka,pak a shume te holla

  Me kapele,pak a shume republike.

  Me dyfek te shkurter(pisqolle) dhe te gjate tip cifte.

  Me syze kunde Diellit.

  E i paisni dhe me bono qe te hane e te pine ne cdo restorant qe ti teket.

  Me shuem do pelqeja qe veshjen si me siper ta kene me lajla-lujle,se jame me argetuae per popullin.

  Keshtu ju na pyesni per te na vene ne loje e ne ju pergjigjemi ashtu si na pyesni.

  Na pyesni,na pyesni shpesh se na behet qejfi.

  Nderkohe ne kuptojme se ju e keni kuptuar ceshtjen e rendit ne Shqiperi si nje loje fjales.

  Cfar uji tei japim gomarit.

 100. Lenci Berrn says:

  Ne qarkullimin Rugor duhet Vene nje Oficer Policie ne çdo qark te kualidimi makinave dhe mbasi kryen Kualidimin Oficer te kontrolloj te gjith Dokumentacinin dhe te japi nje karte kontrolli qe ne rruge plicia te kerkoj vetem karten dhe patenden dhe te qendroen vetem per gabime te marin gjob si sistemi Zwizerian Nje Dhe tjetra ne Dogana Airoport mos te qendroet asnje Udhtar nga ana jon jo ke ndrruar emrin jo ke ndales gjera pa vlere keta te tanet duet ti lene te gjith udhtaret po i kthyen keta te uajt ne rregull edhe sportelet e doganave Tona Skandale punoin me dy ne pergjesi turp kur ne qytetaret vim ne vendin ton per te vulosur rrime me ore te tera erdhi 2014 Dhe te gjithe Drejtusit e policis Shtetit duet te jene Dipllomuar jashte se aty skane Kulturen e dure jane te Koroptuar dhe skan komonikimin e Dur si Zoti Bercani e te tjer me radhe dhe neper Zyra te informacionit te jene me shume ne pritje te popullit dhe te respektushem jo te presin Ne radhe Me ore te tera kot se rrin neper klube dhe cdo punonjes ne orare te Punes si lejohet telefoni privat vetem me Radijo kumunikim ku jemi ne pun APO duke folur ne Telefon me ore te tera iqet shume korupsioni dhe tjetra kryeplakt e Fshatrave te jene dhe polica te kene pergjesin e dure dhe vendin ne kontroll kjo eshte gjeja me e mire dhe qarkullimi te jene me tabela tridhijet Metra para jo pin oficeret dalin direkt ne rruge ngrein tabelen dhe shkaktoin shume aksidente veta ata makina pa letra asnje oficer se zbaton Ligjin aty Njers te pahaft te ter nga nje qinte kile mezi levizin nga vendi per vete si do nmbroin ata popullin duhet bere nje zgjidhje tamem si ne evrop Tere Kohen vuajme ne Shqipetaret si me policin Pokurorin Gjukaten njers te koroptuar duhet equr rrenjsisht keta njers spastrim sjan per drejtesi keta njerse ne te njejten ko petagoga dhe gjyqtar ku lejhoet ky Skandal ne Evrop universitetet Skandale duhet ti iqen lishencat Komplet Turp per vendin tone spitalet e njejta gje privat ne shtet petagog si i mesojen keta nzensit Te lutem ty dhe Edi Rames te bejen me te miren per vendin tone se e meritojem e kini Respektin besimin e popullit cohenei vendin perpara ju lutem ini ekipi me Diplomuar Jashte Vendit qe se ka pas ndonjer Shqiperia Respekte Sajmir Edvin

 101. lali says:

  Policia e shtetit nuk duhet te kete pronar, por status” veprus kunder krimit te organizuar dhe individual .Te hapen dosjet” e te koruptuarve.Te hiqen policet qe kapen, o jan kapur ne flagranc si bashkepuntore te krimit.Policiat te mos kete teser partie,por betim per mbrojtjen e popullit.e tje.E te mos marin lek si arketar por te regullohet me numer llogarie e gjobat te paguhen ne banke.Pistoletat ti mbajne vetem kur jan te veshur me uniforme,ndryshe te quhet bandit.e tje.

 102. shaqo Abedini Berat says:

  Te lutem z.Minister a do ti nxjerresh nga ferrat(anes rrugeve0 policat e qarkullimit ne Shqiperi se nuk ka me turp kur shikon uniformen e shtetit te futur mes ferrave dhe nxjerrin tabelat per te gjobitur shoferat.te uroj suksese

 103. kleos says:

  rriti rrogen policave o sajme , mos i detyro te marrin 5 mije leksha rrugeve qe te mbylin muajin , rregulloji kushtet e punes , hap akademine e policise qe te dalin oficere te mirefillte policie e jo te marrin veterinere e ti bejne shefa krimesh …pastaj shiko, e bejne mire punen policet apo jo …

 104. davidi says:

  po te te themi ne se si duhet te jete policia e shtetit i bie qe ti te mbash ende ne pune erzen brecanin.

 105. Komandanti says:

  Une e dua policine pa te paaftin Hysni Burgaj, pa te korruptuarin Agron Kulicaj, pa kameleonin dhe manipuluesin Artan Cuku, pa elektricistin Ajet Ibro, pa dhjaksin Aleks Hajdari, pa punonjesin e ujesjellesit Muharrem Furriku, pa trafikantin Altin Merrizaj, pa shefat dhe drejtoret qe i morren gradat duke llogaritur edhe vitet e punes ne kooperative, pa, pa, pa…(…bir Selman i nenes o, kete qaj me pare…)!

 106. Nje Dashamires says:

  Urime ne detyren e re . Une personalisht kam shume besim se ju do te beni rrevolucin ne polici.
  Une kam mendimin tim qe duhet te keni keteo gjera parasysh.

  1- Nje shtet nje polici, duke u bazuar ne pervojen e shteteve demokratike te europes se zhvilluar si Gjermane, Hollandeze , Suedeze etj.
  Brerda sruktures se policise te jene dhe policite e te tjera, ku te kordinojne punen me njera tjetren dhe te veprojne bashkarisht ne cdo situate dhe jo si veprohet deri tani duke ja lene pergjegjesine njera tjetres. Edhe nje here larg modelit Italian te policise qe tani per tani eshte tek ne ( dhjetra polici ).
  2- Policia te marri denoncimet ashtu sic e thote denoncuesi dhe jo ta kufizoje ate ne denoncimin e tij duke e drejtuar andej ku i intereson policit. Polici ta marri denoncimin ne kontekst dhe jo ta shtremberoje ate ( te nderpritet ky aktivitet kriminal i policise aktuale ).
  3- Te shkarkohen nga detyre te gjithe policet te cilet jane te inkriminuar dhe i sherbejne krimit te organizuar qe jane me shumice.
  4- Policia te jete mikse nga e gjithe Shqiperia dhe jo ti sherbeje nje partie dhe te jete partiake ashtu sic ka qene deri tani.Krimi nuk ka ngjyre politike. Deri tani policia eshte perdorur si gur shahu kundra kundershtarve politike
  5- Me e rendesishmja eshte: Vendosja disa adresave te E-mail numurave celular ku cdo qytetar te kete te drejte te beje ankesat per cdo veprim anti ligjor qe shikon te k figura e policit si marrja e parave , mos marrja e denoncimit, mos dhenia e ndihmes qytetarit etj.
  Te gjithe ankesat e qytetarit te ndiqen pike me pike nga njerez te pergjegjshem dhe korrekte.

  Keto jane disa mendime te mia por ka dhe shume te tjera.
  Edi Rama ka bere zgjedhjen me vizionale qe ju ka zgjedhur ju minister te brendshem.
  Urime ,Urime ,Urime,Urime.

  5- Me e rendesishmja

 107. kapo says:

  O zoti minister i sapo emeruar , mos fillo dhe ti te tallesh bythen tani,nuk di une ndonje vend si gjermania a anglia a shba a italia ti kete marre doren miletit si ndertohet struktura e shtetit qe quhet polici se pastaj kalon ne populizem o koqe, ka 1 kushtetute qe percakton keto gjera
  ti vetem zbato ligjet e vendit e mos bej asnje kompromis ne asnje cep te zyres tende e u be policia dhe pike.

 108. Zef Kallami says:

  Keto stile shprehjesh ekzistonin edhe ne monizmin e shkrumoqur.Ky don te tregoi se sa i perkushtuar jame dhe ne harmoni me vrejtjet nne konsiderat per ti sherbyer popullit.
  Zoteri ju duke patur ligjin.Zbatojeni me korrektesi me tolerance zero.Ndryshej stili i kerkesave tregon hipokrizi.

 109. tom toma says:

  ke qene nder zera me te forte qe ke kritikuar qeverine e partise shtet.ato qe ke share mos e bej vete,ndersa per punet e tjera ke plot shembuj te shkelqyer te shteteve fqinje per rregullin.

  Njerezit duhet te respektojne ligjin, ky eshte rregulli numer nje, te tjerat vijne vete dhe rregullohen.

  Militantet, hiq militantet injorante si puna e atyre qe bejne striptizem ne fb si bady bilding.
  me krahe te lehta e me mendt te forta ( celik)

 110. Xhaxhua says:

  Zoti Minister! respekte dhe urime per detyren e re. Nder shume keto komente uroj ose shpresoj te kem kenaqesine te lexosh mendimin tim modest. E para ndryshim sa me te shpejt te paraqitjes se nje punonjesi policie dhe komunikimin me komunitetin. Dikur ne ate sistem qe lam pas beheshin format e edukimit politik dhe ne polici,sot do te thoja eshte e domosdoshme te behen format e edukimit JURIDIK per policine, pamvaresishte se i kane bere ne shkolle njohurite juridike,ato duhet te vazhdojne edge gjate kohes qe jane ne pune mbasi ndikojne ne maredheniet dhe kulturen me komunitetin.sigurisht qe nuk e keni te lehte mbasi do te keni nje polici qe eshte punesuar nga kritere partiake ku dominanca eshte e PDse dhe nuk do te jete e lehte per ju,urojm qe policia ta shikoj veten ne sherbim te popullit dhe jo te partive sic ka qene deri sot.

 111. Lil Toronto says:

  1-Te kalojne patjeter nje test te veshtire fizik(kjo sa i perket pergatitjes fizike).
  2-Te pyeten vecmas sa leke e duan pagen qe te mos korruptohen dhe ne kete moment te shkruajne anash sa do jete denimi nqs korrupsioni sado i vogel provohet.Keshtu po ndodhi te behet shembull qe te tjeret te kene frike ta mendojne nje gje te tille(te qenit te korruptuar).

 112. alb_man says:

  Boj ca ke mendu ,pastaj mendo ca ke bo , ne qofte se keni mendu ndo nje gjo.Dhe veri gishtin kokes se je gjith ky djale, se te tall bota pastaj edhe me mir syrin sesa namin nuk i thon kot.Pastaj ligjet aty jane ,struktura duhet ndruar d.m.th ndeshkimi dhe sa te jet per ndihmen e popullit se ku calojn punet ,kush jane shkelesit dhe kush duhen denuar per cfare dhe si bojn muuuuuuuu , qe te funksinoj shteti duhet te ndryshoj mentaliteti dhe tu pa tu bo tu ndryshu ndo i gjo

 113. Lil Toronto says:

  Hej z.Tahiri, ka marre ndonjehere rovole ne dore?
  Merre nje, shiko sa “e rrende” qe eshte,meso si zberthehet,mberthehet, shko ne nje poligon qitje, bej ca qitje per ca dite rresht e do shikosh qe DO TRIMEROHESH e do t’i besh policet te flasin me vehte po nuk bene punen si duhet.
  Hajt tung.

 114. valter says:

  Shpresoj qe keto komente ti shikoni i nderuar Saimir. Ne radhe te pare te urojme suksese ne detyren e re dhe aq me pergjegjsi! Edhe ashtu siç shume komentues ketu pyetja juaj eshte qendron pasi ju keni qen vet qytetar i thjesht, i keni pare vet padrejtesit qe u jane ber dhe gjithashtu kini nje program per te drejtuar policin e shtetit. Pra shume mire beni qe kerkoni mendime pasi asnje program nuk eshte perfekt dhe asnje qytetar smund te perfaqsojne mendimin e te gjithve. Une si nje qytetar i RPSSH do t’Ju keshilloja qe policia e shtetit edhe pse i ka detyrat e qarta dhe te ndara ajo nuk mund te funksjonoj pa pasur nje buxhet te mire, policet duhet te marrin ate qe meritojne. E dyta duhet qe ti vet te fillosh te keshillosh te gjithe njerzit e familjes tende politike, te afermit e ty dhe shoket qe te mos mendojne se je i pari i policeve dhe te mos respektojne ligjin. Biles duhet qe ti vet ta besh shembull i pari duke ber nje shkelje te vogel dhe shiko nese polici nuk te ve gjobe merr masa dhe hiqe nga puna. Nuk ka rendesi se kush eshte qoft ky dhe kryeministri, ministri apo presidenti, kur shkel ligjin duhet te marresh denimin e duhur. Beje nja dy tre here kete edhe ne media dhe te shikosh qe te gjithe do fillojne te respektojne ligjin, pasi njerzit do te thone: perderisa u gjobit ministri asnje sduhet te pretendoj qe smund te preket.

 115. daniel kocianj says:

  Pershendetje zoti minister,ju uroi pune te mbar dhe, kam shum besim ke ju.Per kete detyre qe populli te ka dhene eshte nje detyre me shume detyrime…Per popullin Shqipetar,mendimi ime si qytetar eshte qe ky vend ka nevoi per njerez te arsimuar,sidomos sa i perket policis Shqipetare,cdo polic ka nevoi te pakten te di etiken njerzore se komunikimin e par e ka direkt me popullin,dhe aty pasqyrohet puna jote dhe mundi jot…

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Array
(
  [0] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 3
      [name] => Aktualitet
      [slug] => aktualitet
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 3
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 82482
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 3
      [category_count] => 82482
      [category_description] => 
      [cat_name] => Aktualitet
      [category_nicename] => aktualitet
      [category_parent] => 0
    )

  [1] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 1
      [name] => Kryesore
      [slug] => kryesore
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 1
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 34848
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 1
      [category_count] => 34848
      [category_description] => 
      [cat_name] => Kryesore
      [category_nicename] => kryesore
      [category_parent] => 0
    )

  [2] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 4
      [name] => Politika
      [slug] => politika
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 4
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 3
      [count] => 24974
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 4
      [category_count] => 24974
      [category_description] => 
      [cat_name] => Politika
      [category_nicename] => politika
      [category_parent] => 3
    )

)
Top
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
X