#NdihmoniAnxhelen/ Jepni edhe ju kontributin tuaj sado të vogël per ti rithyer buzëqeshjen /Anxhela Nocka. Kliko Ketu
mbyllet per 10 sekonda ose kliko X

Ja tetë ministrat e kabinetit “Rama” të kualifikuar në SHBA

kabineti-300x240Ambasada e SHBA në Tiranë shprehu vlerësimin për ministrat e rinj të kabinetit qeveritar “Rama”.

Në një deklaratë të saj, kjo ambasadë thotë ndër të tjera theksonte se: “pret me kënaqësi të punojë me Këshillin e Ministrave të ardhshëm, shumë prej të cilëve kanë pasur përvoja profesionale dhe arsimore në Shtetet e Bashkuara, në zbatimin e axhendës së tyre të reformave, për të arritur synimet e Shqipërisë për integrim më të madh euroatlantik”.

Po kush janë ministrat e kabinetit të ri qeveritar, të cilët janë kualifikuar në SHBA?

 

TETË MINISTRAT E QEVERISË “RAMA” TË KUALIFIKUAR NË SHBA

 

1. ARBEN AHMETAJ (PS)

– M.A. Tregti Ndërkombëtare dhe Diplomaci Patterson Universiteti Kentucky, SHBA, Diplomuar dhjetor 1996.

– Universiteti George Washington, Diplomuar, Departamenti i Ekonomisë: Menaxhimi i Politikave Ekonomike Publike.

– Universiteti Georgetown, Edmund Walsh School of Foreign Service, Washington, SHBA.

– Bursa Awards Patterson 1994. George Town University program, Mbështetur nga Kongresi USA, 1999.

 

2. DITMIR BUSHATI (PS)

– 2003: Diplomë trajnimi, Akademia e së Drejtës Ndërkombëtare, Dallas

– 2006: Diplomë trajnimi nga programe pasuniversitare nga Universiteti i Harvardit.

– 2007-2008: Autor i Raportit për Shqipërinë të Kombeve në Tranzicion të Freedom House dhe si Reporter i Shoqatës Europiane për të Drejtën Ndërkombëtare.

– Bushati ka shërbyer si konsulent në disa projekte të BE-së, OSI, Bankës Botërore, GZI, IOM, USAID, Fondacionit Friedrich Ebert, SNV.

 

3. EGLANTINA GJERMENI (PS)

1997-1998: Master në Punë Sociale, Grand Valley State University, Grand Rapids, Michigan, SHBA.

 

4. DAMIAN GJIKNURI (PS)

Studime pasuniversitare jashtë vendit:

– Master of Arts” në Politikat Publike me fokus; “Çështjet e Sigurisë Kombëtare” në NPS.

– Janar 2003-qershor 2004: School Monterey, Kaliforni, SHBA.

 

5. ERION VELIAJ (PS)

– Kreu studimet për shkenca politike në Grand Valley State University, Michigan, Shtetet e Bashkuara, dhe studimet master në University of Sussex.

– Ka punuar për organizata dhe agjenci të ndryshme të Kombeve të Bashkuara në Amerikë, Afrikën Lindore dhe Kosovë.

 

6. NASIP NAÇO (LSI)

Pjesëmarrës në disa seminare dhe kurse trajnuese të organizuara nga Zyra e Prokurorit të Përgjithshëm, nga Shkolla e Magjistraturës dhe jashtë vendit në Itali, Poloni, SHBA, Danimarkë, Gjermani, me tematika të ndryshme në fushën e të drejtës penale e procedurës penale, të përmbarimit, gjyqësor, të policisë etj.

 

7. EDMOND HAXHINASTO (LSI)

Në vitin 2000 mbaroi studimet Master në Politika Publike dhe Marrëdhënie Ndërkombëtare në Shkollën Udrou Uillson në Universitetin e Princtonit, ShBA.

 

8. EDMOND PANARITI (LSI)

– Viti 2000: Fulbright Research Grant në Toksikologji, Universiteti i Misisipit, Departamenti i Shkencave Veterinare

– Viti 1995: Fulbright Research Grant në Toksikologji, Universiteti i Kentakit, Departamenti i Shkencave Veterinare. Kentucky USA.

85 komente në “Ja tetë ministrat e kabinetit “Rama” të kualifikuar në SHBA”

 1. Korabi says:

  Po Naçip Nasin pse e keni futur aman. Paska qene ne seminare ai. Ne seminare ne nje fare menyre eshte dhe kamarieri qe sherben kafe de caj gjate pushimit. Seminaret jane per te shty kohen, nuk hyjne tek arsimi.

  1. jimmi says:

   KETA njerez kure paskan mbaruare ne amerike perse u kthyen ne albani une ju kame vene kushte femijese qe te studjoje ketu sa edhe gjimnazin e bejne ne kolegjin private edhe paguaje 13 000 $ ne vite pastaje 4 vite universitet qe do te shpenzoje edhe 10000 $ amane pune e ka te siguruare ku rroga vjetore de te marri 75000$ ne vite pra seshte e nevojshme qe te vijshe ne shqipri me nje rroge vjetore preje 20 000 EU NE vite pastaje niveli i jeteses ku eshte me i mire ne Amerike apo ne Albani …..nga Australija ju pershendese

   1. inspektori says:

    Or çun Australie ti qenke analfabet o probe. Leje shkollen se s’eshte per ty edhe jepi kazmes ne Australi.

    1. jimmi says:

     une ore fshatare i rendomte vete e msova qe te shkruaje ore mjerane qe mcifesh mbrapa kompjuterit edhe ben gojoren

    2. jimmi says:

     ore po ku ka kazem ketu ore bukse ketu punojne me makineri ore koke palari i ilire metes edhe i sali malokut

    3. Safet Lubia says:

     Ore varet se cafre inspektori je,mbase je edhe ndonje hafije,Jimi te ka thene nje te drejte qe ti si injorant qe je nuk e kupton,or glle,mesa duket Shqiperia ka vajtur vetem poshte nga njerez si puna jote.Zoteria po te tregon qe po te mbarosh nje shkolle diku ne perendim,ose ne Australi e ke veten te siguruar,dhe nuk ka ka ngeja te kthehesh me ne Shqiperi per nje rroge minimale,dhe miku po te bene llogarin o qyp,se te mbarosh studimet duhen nje qere leke,ne Amerike apo gjetke i mere dy tre vitet e para te punes ndersa ne Shiperi ku jemi duhe nje jete.Pra ku eshte hileja,pra tek abuzimet dhe skandalet e qeveritarve,dhe ta theme te drejten nuk ma mer mendja qe keto persona kane skelqyer andej,se po te ishin te tille,nuk do vinte Veliaj e Shqiperi jo.

     1. jimmi says:

      ky vende nuke mbane sigurimsa edhe injorante e parazite sice mendoni ju mbase keni te drejte qe une ketu munde qe te beje ndo nje gabime ortografike pore me e rendesishmja eshte qe shprehe mendimin time se si luajne bythen me ju keta rilidasit edhe ata te tjere qe thyen qafen si krimineli sali berisha qe ju la te mjere edhe ju nuke mundeni qe te me mbushni mendjen se si behet politika se ase me hyne ne pune fare albanija se drejtohet me njerez hipotenta e kastravece te ndyre qe vijne era fshataresi e malokeri .Lol

   2. raimondi says:

    Kjo tregon se arsiimi nuk paska lidhje fare me politiken , sepse nga sa kemi pare keto vite keta qe paskan mabruar studimet jashte jane pyke ne diell ne politike

    Keta gjate kohes ne opozite, sa here i kemi degjuar te flasin, keta nuk dijne te lidhin dy ,lafe , dhe mendimet e tyre ne aktivitetin e PS-se ne opozite kane qene nje disaster …

    Ne nuk kemi pare ndonje mendim te kualifikuar nga keta kopetentet e universiteteve te huaja …..

    Keta jane ca zanacinj te rendomte te diplomes se tyre dhe kaq __Por nga sa i kemi pare ne politike keta jane njerez te rendomte fare,
    shterpe nga idete, dhe kane te gjithe keta nje mungese totale ne te shprehur .Jane shume te varfer ne mendim…..

    Ndaj PS-ja kur ti zgjedhi njerezit ne drejtim te mos niset nga diplomat e tyre, se ne asne vend modern ne politke nuk i zgjedhin njerezit duke u nisur nga diploma qe kane, por njerezit zgjidhen nga ato se cfare thone ne debatet partiake qe bejne brenda partise dhe jashte saj..

    Njeriu qe merret me politike duhet te jete orator , te dije te flasi me elokuence,
    te dije te argumentoje, te dije te komunikoje me njerezit –dmth te kete njefare karizme ne komunikim me njerezit–Dhe te dije si te analizoje nje ngjarje apo fenomen shoqeror nen optiken e partise se tij…..

    Asnje nga keta nuk eshte per drejtim politik , sepse i kemi dejguar kur flasin , flasin kodra pas bregut , po ta marresh hakce,
    por ne rastin tone e rencishme eshte qe Edi ka nje strategji te majte dhe ate ta vendose ne zbatim..
    …Ndersa keta kopetenet do jene vetem gurje shahu ne kete plan qeverijse qe ka Edi…..

    1. Anti-llozi says:

     Fakti qe kane vajtur ne nje seminar ose jane arsimuar jashte ose Brenda nuk do te thote qe jane njerez me educate dhe sjellje te edukuar. Karakterin dhe edukaten nuk t’a jep shkolla por familja dhe shoqeria. Mund te besh sa shkolle te duash dhe prape te jesh I rendomte.

     Lezeti I PD eshte se I ka edhe pa shkolle edhe te reendomte, hajdute e kriminele. Niveli I Mulit per shembull ose ai polici Herkul i saliut qe shkruan 40 gabime ne 2 rreshta, ate nivel do ti prandaj vriten njerezit si mizat s’e keta matufe s’jane per gje. Do thoja s’dine nga lidhet gomari por ne fakt ate mund t’a dine se ne stan kane qene derisa I beri saliu te medhenj.

     Ka dhe arsimim te shkaterruar qe krijoi sali shkaterrimtari ku merren doktoratat si jozefina pa vajtur fare ne shkolle ose si ai djali I Italianit pa shkelur ne Shqiperi.

     Pra PD eshte fare e zhytur ne mut dhe s’krahasohet me keta djem e vajza te rinj.

  2. Ben Chicago says:

   Kurse me pagese nga 1-3 muaj i quajne shkolla.Keta jam i bindur qe nuk njohin( ose flasin shume keq)anglisht.Pse nuk shkruani se jane 6-7 Ministra social-komunist qe punen e pare do kene te qenit Minister??.E kuptoni o popull,Pas shkolles ne Albanistan dhe ndonje seminari a “kursi”me pagese ne perendim keta nuk kane punuar asnjehere ne zanatin e tyre.Si shoke te ” Piktorit” kjo do jete puna e 1 e tyre!!!

  3. PATRIOT says:

   Une kam marre pjese ne kurse trajnimi ne profesionin tim bashke me te tjere persona te cilet nuk kane ditur as edhe nje fjale anglisht. Ne te shumten e rasteve,keto sherbejne si oportunitete per te perfituar dieta te majme(deri ne 150 USD pare xhepi),per gjysem(ose full)turizem,si dhe per t’i tundur deshmite e marra si thjesht FREKUENTUES te ketyre kurseve dhe seminareve per shkollim. Te njejten deshmi kam mare une me te tjere qe ia kane futur gjumit ne klase.Pra,behet fjale thjesht per “course attendance” te cilen keta “ustallare” duan te na i shesin si sapunin per djathe !!!….

  4. DREJTESIA says:

   Shume qesharake

  5. Adriatik says:

   Ne fakt keta te LSI jane te gjithe me mastera dhe PhD nga amerika per lufte ndaj korrpsionit, krimit te organizuar.

 2. jimmi says:

  keta kane bere kurse 1 o 2 vjecare edhe krenohen ne albanistane shume te trashe njerez varja injorantevet

  1. Mira says:

   Këta kanë vajtur për vizitë në USA dhe e kanë futur në CV sikur kanë bërë master dhe Phd….Hajde Albanistan hajde!

   1. Tulipani says:

    E vertet ,por edhe per te qare.Nje here nje miku im erdhi per pushime te une dhe gjate kesaj periudhe AI maroi 2 kurse dhe 1 <>vetem me telefon , u regjistru e pagoi paret{me kredit kard}cdo gje e beri ne telefon.Kjo eshte USA,ke pare merr diploma………

   2. paqesori says:

    @Mira: kaq debile jo o gru sa flet sa per te folur. Nese dikush ben kurs ditor/mujor/simestror a c’a tjeter, nuk mund te vije me diplome Sasteri ose PhD se nuk jane universitetet e Gites. Mund te shkosh ne Harvard te besh nje kurs Anglishtje per nje semester dhe te te japin diplome qe ke bere PhD per 5 vjete? Pse flet kot? Kjo nuk ndodh kurre. Ata qe thone kane marre Master, kane marre Master. Ka Master qe jane 1-2 vjete, sidomos keto te shkencave politike.

    Nga ana tjeter, nese shikon sot CV-te e deputeteve te kuvendit actual dhe qeveritareve, vene vizitat jashte si kualifikim ose arsimim, sic ka bere edhe Nasip Naco ketu. Kjo eshte e papranueshme dhe nuk vihet ne CV fakti qe mori pjese ne nje seminar sepse njerezit mund te shkojne ne dhjetera seminare ne vit.

  2. jimmi says:

   djali mbaroi 2 vite cembrIxhe pere multimedia qe e pagovva 30000 $ edhe thote SE QE NJE KURSE mbase kesaje DUA TE STUDJOJE edhe 3 vite qe kosto eshte 90000 $ edhe quhene studimet ne uneversitet ne sistemin kompjuterike

 3. moçalor + terùn + redneck = jugor says:

  te pakten shpresojme e urojme qe te ken marre sa dopak kulture e mentalitet veriore amerikane, se te tjeret jane me kulture moçalore jugore

  1. Gjeologu says:

   Komenti juaj eshte shprehje e kultures tend te manget. Lokalizmat moçalor, malok, e shume te tjera jane militantizma te vazhdimesise se periudhes Osmane. Njera krahine mund te jete me e zhvilluar se tjetra per arsye te ndryshme, gjeografike,historike e shume te tjera qe s’ja velen te permenden,por edukimi ne shkolla ka bere dhe bene qe te kaperxehen disa bariera dhe gjerat kane ecur dhe do ecin drejte nje unifikimi natyral me zhvillimin urban te vendit. Kush i perdor keto shprehje nxit urrejtje tek nje pjese e popullsise qe eshte ne nivelin e shkruesit te mesiperm, kurse per pjese tjeter qe eshte shumica e kombit eshte nje humor jo shume i kendshem.
   me respekt
   emigranti
   us

  2. Arben says:

   maloku, shkruhet sadopak dhe jo sa dopak – muti mut ngelet edhe kur i hedh parfum, por mos u merzit

 4. liri a vdekje says:

  NASIP NACO NE POLONI DO KET QENE KE SEMINARI I VODKES

 5. arjani says:

  Mos na rreni kot tani.

  Hiq Edmond Panaritin te tjeret nuk kane vlera akademike.

  Ka 100 vjet qe shqiperia vendos personalitete minster arsimi.

  Edhe ne kohen e pushtimit fashist minister arsimi ka qene Ernest Koliqi.

  Vetem Edi Rama gjeti nje mesuese gjimnazi……..

  1. azom says:

   Kemi pas personalitete ministra arsimi por nuk kemi pasur arsim!!! Shume mire ka bere Rama qe ka vene nje mesuese. Nuk mund te jesh profesor pa qene mesues. Reformat ne nivel universitare do jene pa vlere nese nuk reformohet arsimi baze. Deri me sot i eshte meshuar vetem universitetit vetem per reforma dhe universitete flisnin te gjithe.Duhet filluar reforma nga baza qe te kesh sukses dhe arsim zoteri dhe me mire se nje mesuese askush nuk e bene dot reforomen ne arsimin baze.Keshtu qe mire eshte te provohet nje mesuese per ministre arsimi. Une besoj do jete e suksesshme.

   1. arjani says:

    Nuk ben dot gje kjo more Azom i nderuar.

    Duhen personalitete te medha te drejtojne arsimin.
    Por e di ti pse nuk eshte vendosur nje figure e forte te arsimi?

    Se Edvin Rama eshte anti-shkolle per vete.

 6. Kjo teme qenka pa lidhje fare me permbajtjen. Keta ta gezojne pushtetin se jua dha populli me vote kunder Sali derrit por mos te na shesin mend me diploma se po te jete krietr diplomimi ne Amerike ka plot me te mire se keta te tete. Pema shihet nga kokrrat dhe do Zoti nuk na dalin pemet me koqe se c’i kishim.

 7. henrik the red says:

  eshte qesharake kur mendon se na genjen duke na paraqitur bakrin per ar.

 8. Reparti i Riedukimit Nr. 313 says:

  Oj e Mira me dy bira, falma nje, qe eshte me e mira. Me kete pune meru ti Mira, e paske shpirtin korb te zi, sic ke edhe gojen poshte. Qepe e mos dil e komento cdo dite, se pastaj do te thene qe je e perdale, he xhan…

  1. Mira says:

   @ 313 !

   I nderuar hajvan me ato pak tru që ke, të gëzoftë moma jote….! Mësove të shkruash dhe me tastierë! E mar me mend se çfarë njeriu primitiv dhe frikacak je! Një militant i zgjebur që nuk di të komentojë…!
   Duket se si flisni në shtëpi…!

 9. p says:

  Te gjith jane spiuna te amerikes.

 10. gomisti says:

  vetem veliaj paska bere te larten ne USA. te tjrret qenkan mere me long me kursera apo master. dihet qe masterat jane kohe e humbur dhe baza e formimit akademik apo intelektual jane e mesmja dhe e larta.

  subjekte te tilla te buta si marredhenie nderkombetare Jane per studente te dobet qe nuk fitojne dot ne subjekte klasike

  pale ai I pari qe thote mbeshtetur nga kongresi amerikan thjesht kerkon te imponohet me mediokritet sepse te gjitha kurset bursat apo universitetet kane mbeshtetje apo patronazh nga kongresi presidents mbreteri etj

 11. anonim says:

  nje pyetje per gazeten Tema: vjedhjen e telefonatave ne Albtelecom a thua e mesoi ne kursin e Masterit ministri Ahmetaj?

 12. davidi says:

  s’po e marrim vesh, kush e mori kete qeveri george soros apo george bush

 13. Braniac says:

  Eshte vertet per te ardhur keq sesi disa persona thone se arsimi ne USA apo vende te tjera mund te blihet me leke.Vertet duhet te paguash per ato studime,por duhet dhe te ulesh me ore te tera te studjosh,gje qe studentat shqiptare ne Shqiperi s´´ja kane idene se cfare do te thote fjala studim.Ne USA apo vende te tjera studentat nuk rrine duke ngrene fara luledielli e pijne kafe cdo gjysem ore,por studjojne sic kane bere dhe keta zoterinjt ne fjale.Prandaj ne vend qe te shpifni budalliqe kot,hapni ndonje liber e lexoni ndonje fjali ne menyre qe t kuptoni dhe se per cfare ata do te flasin,apo cfare vendimesh ata do te marrin.

  1. PERMETARI says:

   shum nmir e the mo shoku por ctju thuash analfabetve te saliut. nuk e shikon qe eshte nje person por ndron nja 100 emra? po kulmi fare eshte kur flet lavapjatsi I cikagos me emrin arben. lavapjatsi I cikagos eshte duke ju lutur zotit te aprovohet ligji I emigrantve ketu ne usa qe te mar dokumentat I shkreti se ka ter kohen qe rri si zvaranik rrugve dhe shet pordh si amerikan ketu ne kompjuter.

 14. Keto jane vetem kurse trainimi dhe jo diplomime.Edhe dhjete dite trainim te shkosh prane atyre univesiteteve ato te japin nje diplome.Shkollimi ne Amerike i ketyre personave eshte nje genjeshter me bisht

 15. maqo says:

  universiteti Michiganit si shkolla e plepave per juristet qe dolen ne shqiperi,cjane more keto qe shkruani.po ju numeroni edhe kurset.Kur ishim ne shqiperi nuk na i njihte njeri trajnimet tani per ministrat shkruhen edhe neper gazeta.Po u vazhdua me keto percaktime zor se do arrini gje.Megjithate shpresojme per nje shqiperi ndryshe.

 16. dhembeli says:

  Me Nacon Meta do te shpetoje Koken e tij.
  Jo Naco e… te vendose ministra ,njolla e zeze do ta ndjeke per tere jeten!

 17. shqiptar says:

  tha mire davidi kush e mori tani george soros apo george bush
  une do preferoja bush se soros do na i bente gropen.

 18. Faja says:

  Une qe kam bere nja 8 kurse mbas unuversitare , perfshi dhe nja tre a kater kurse te MAPE ja dhjes 100 here Nasip Naços.Pse me seminare na mburret KY. Shif o Edi se ke plot djem e vajza shume me te pregatitur se sa ky Naço

 19. PATRIOT says:

  Se cfare “shkollimi” kane ndjekur keta zoterinj e tregon fakti se ne te shumten e rasteve fjala ka qene per bursa te akorduara per te ndjekur kurse disa mujore,te cilat,ministrat qe i kane pasur ne dore,i kane kycur ne sirtar per t’i perdorur ne “dite te keqija” d.m.th ne kohen kur do leshonin karriget. Kjo e gjitha eshte nje fasade

 20. Qytetari says:

  Keto jan persona qe duhet per te ndryshuar shqiperi me 1 revulsioni culturalismi e economia modern pA xhamia pA hajdut. È kriminel a

 21. Gogoli says:

  O gomisti, pajs zotin kur se keni idene e shkollimit ne usa pse flisni kot, pse harxhoni bandwithin a temes. Masteri ne usa nuk eshte kot sic thua zotrote, por eshte nje sitë e mire per te gjithe ata qe kan vertet mendje, e nuk del dot kollaj me rezultate te mira po nuk mesove. Nje akademik ne usa nuk rrehet me 10 kokrra veze si sistemi qe katandisi saliu.

 22. Organizata e te rinjve says:

  Hahaha “Tema” jeni bere per te qeshur me ju. Te gjithe e dime qe ju jeni avokatet e mirfillte te kesaj qeverie qe po vjen por te pakten kini pak respekt per nje mase te gjere qe ju lexon dhe tregoni paksa profesionalizem. Shumica e ktyre qe ju i quani “arsimime” ne SHBA jane seminare dhe kurse trajnimi. 50 % e punonjesve te adninistrates sot kane 10 fishin e ketyre trajnimeve dhe pjesmarrjeje neper seminare qe kane ministrat e sipercituar. Dhe jo vetem punonjes te administrates publike por kushdo mund t aplikoje dhe t marre pjese ne qindra e minera seminare qe behen cdo vit ne SHBA dhe kudo. Jini icik me serioze ju lutem se qeshin njerezit me kto qe shkruani

 23. Kajtushka says:

  Perfshirja e Nacos ne qeveri do te thote se dicka eshte kurdisur nga Ilir Meta. Te gjitha shkojne but kjo puna e Nacos nuk kaperdihet.

 24. valter says:

  Edhe Papandreu me Miçotaqisin kishin mbaruar harvardin por puna eshte se e çuan grteqin ne humner. Shkolla ka te bej shume por çka eshte me shume eshte deshira per te punuar per vendin tend jo te jesh atje per te vjedhur. Te shpresojme qe keta kane te paren dhe jo te dyten.

 25. Lalushi says:

  te gjithe te kualifikur per te vjedhur kete popull .asgje me shume po Likja ku eshte I kualifikuar , pevec erioni veliut qe eshte I kualifikur per nga mbrapa , por keta te tjeret do I trajnoje rama se si ta thithin me mire se rama ka eksperiencen e duhur

 26. fredi says:

  po kur krenohet edhe erion veliaj me grand valley ,nje universitet fshati,Mero e di mire se ke jetuar ne Michigan,edhe ty do te vinte turp te shkoje aty,vetem ne skishe zgjidhje tjeter.Por mos kujtoni se universitetet ketu jane me te mira se ne SHqiperi o njerez,me dy detyra te kopjuara marrin diplomen,se me ate te parin ne shqiperi nuk krahasohen .

 27. adela says:

  Hahaha ne cilen gjuhe i ka bere Nasipi trajnimet a na e thote dot njeri???

  1. Nendetsja 105 says:

   Adela moj bije, Nasipi qe kur ishte brigadier ne kooperativen e Zhepes e njihte ne maje te gishtave japonezcen,me pas mesoi edhe portugalisht, Hindi,Pashtun etj. Kur ishte prokuror ne Durres ne nje kurs privat te pershpejtuar me noteren Genta Bardhoku mesoi edhe gjuhen Swahili. E kupton moj Adele sa koke te madhe (lart e poshte) eshte ky Nasip Nacua?!

 28. Nicole says:

  Me bejne pershtypje komentet negative. Une jetoj vete ne USA dhe e di shume mire qe disa nga universitetet si Georgetown ,Harvard etc nuk eshte e lehte te hysh qofte per certificate e jo me per master. Ne vend qe te na behet qejfi vjellin vrere. Hiqni dore nga politika primitive o njerez. Suksese qeverise se re .

  1. padiplome says:

   ti duhet te dish gjithashtu se sa te shtrenjta jane keta shkolla, edhe qe nuk merr dipllome per 2 vjet

 29. Guerrilas says:

  O trapa boll se na hapet barkun me gjithe keto shkollat amerikane qe kane bere keta,pyetini njihere dine anglisht apo jo,dhe sa per shkollat Amerikane e Canadeze,jane aq te mira sa njerzit me 8- vjecare ne Shqiperi kane arritur ti mbarojne,ndaj mos beni kot show,do ta ndrisin keta Shqiperine me keto diplomat Amerikane,ashtu sic e ndriti Arvvziu i nenes qe e beri lemsh aty mbushi dhe xhepat plot dhe me i iken si njeri i mire qe e permbushi tamam detyren e tij,i shkereti ai popull thoji.

 30. banija01 says:

  jimmi…
  xhimi…

  Edhe analfabet qe jeni dhe ju duket vetja se po te jetosh jashte Shqiperise behesh “njeri”, po nuk eshte ashtu.

  Ai qe do atdheun edhe po mori 1000$ me pak nuk u be gjes se u kthye sado pak te ndihmoje vendin me ato qe medoje ne Amerik.

  Kurse ti xhimi qe ishe ne Shqiperi Xhimi je dhe ne Australi bile dhe me keq ,ke humbur kujtesen.

  Ne shkrimin e ores 10:48 shkruan se djali mbaroi 2 vite Cembrixh…dhe do studjoje edhe 3 vite te tjera.

  Kurse ne shkrimin e ores 11:04 shkruan se : ju kam vene kushte femijes qe te studjoje ketu sa edhe gjimnazin e bejne ne kolegjin privat edhe paguaj 13000$ e ne vite pastaj 4 vite universitet…

  Brenda 16 minutave tu rrit femija ????

  Prandaj ke ngelur jimmi ( si u pagezove )qe ishe bile me keq se albanistanet qe i shan ne oren 9:24.

  1. jimmi says:

   banija 01 .po te jape nje pergjigje faleminderit per pergjigjen ne komentin qe shkruajta .jame nje emigrante 25 vjecare edhe i beje nje bilance jetes time qe jetova ne emigracjone edhe kohes qe u linda ne tirane edhe u rrita e studjova ne liceun artistike dega skulpture une e di se cfare vlerashe kane studimi edhe cfare ofrone .Saper patriotizem jame me shume se ju aty se ju e keni mendjen per te jetuare qyle me partite edhe une skame arsye qe te rreje njeri se sja vlene qe te merrem me injorantet prandaje vendosa qe te jetoje ketu se jeta eshte me e bukure se karjera e ajduteve qe genjejne nge mengjezi e ne darke si sali u e krimineli ilire meta qe ju vrau ne mese te dites edhe ju ofendoi koke palare edhe ju e votuate une kame morale edhe nuke prese nga vagabondet e qeveritaret fshatareske te me drjtojne mua edhe familje time .une qe jetoje ketu seshte niveli i albanise edhe dine te me vleresojne pere pune qe beje edhe me keto financa investoje pere femijet qe te jene te afte per te ndertuare jeten e tyra ketu ne australi e jo ne albanistanin me maloke e fshatare e qeveritare hajduter edhe kriminele qe te vrasin ne mese te dites hajde diten e mire befshit se kaqe kisha

   1. jimmi says:

    ne tironsit ju lame tirone qe edhe ju katunare e maloket te cilivizoheshit pake me qytetin te hane edhe femijet e juaje nje cope buke edhe te ecni ne asfaltin e Tiranes SE SA per mua une ne tirane kame pronat qe kushtojne mbi 2 miljone EU edhe prape sme intereson albania se jetoje i qete edhe jashte politikes kete shkruaje per te kaluare oren edhe mose te harroje gjuhen shqipe

    1. likja says:

     Sa per dijeni Tironen nuk na e late, por jua bleme. Per cdo m2 vend kemi paguar. Por nuk e di nese e ke pare ndryshimin me ardhjen tone( katunare apo maloke si na qun ti)ketu ne Tirane. Ju tironcat jetojshi deri ne vitet ’90, ne shtepi me qerpice, me zjarrin ne mes te shtepise. Erdhem ne katunaret dhe ju hapem syte, ju mesuam se si jetohet, ne shtepi te mira, te mobiluara mire, te pastra, etj. nje pjese e tironcave akoma jetojne ne zhul, dhe po flas per tironca qe jetojne prane qendres se tiranes, dhe jo ne fshtrart e tiranes. Prandaj thuaj shyqyr qe erdhem ne dhe i dhame pak ngjyre Tiranes. Ashtu si ti edhe ne kemi emigruar. E dime c’eshte patriotizmi. Tani edhe nje gje te fundit. Meso te shkruash shqip, se ne komentet e tua pashe shume gabime ortografike.

     1. jimmi says:

      po te jape prape nje pergjigje .jame dakorte qe beje gabime ortografike pore nuke beje gabime trashanike ne jeten time te perditeshme ….. .Une nuke e heqe veten si tiranase pore jame 1000 perqinde nga familje tiranase edhe pasurite e tokave e te shtepivet preje qelpici e kalojne vleren 2 miljone EU pore per mua ska rendesi pasurija pore jeta se si duhet ta jetoje kure thojne katunaret e malit e te fushes qe na i blene tokat ju skishit breke ne bithe e jo te blenit tokat tona perse nuke ju a beri sali maloku lagalizimet se sju takonete se i zute tokat tona me force ju bete barakat e qenit qe benin shurren po ju maloke e fshatare apo arruat qe ju ashembi edi kure u be kryetare bashkije teke lulishtja 1 maji qarke lanes ky ishte investimi i malokerise se sali berishes qe e bete tiranen me barakat e nevojtore qe vinte era shurre edhe u bote ju te me korigjoni mua qe jetoje ne nje parajse qe do ta keni shume zili vetem emrin e ketije shteti fantastike jane edhe ketu nja 3 maloke djemte dajes se sali berishes edhe atyre ju thashe cfare dreqin doni ketu ne sidneje se kudo ku shkelni ju vjene era shurre e mute era bajga

     2. jimmi says:

      kame degjuare nga ju fshataret qe kena blere e ndertuare greqine mose harroni se niveli i juaje e bene detin kose ju skishit buke me mbushure barkun na paskeni blere pronat tona ju hajdutet e sali malokut i grabitet me force edhe tani jeni duke u vrare njeri me tjetrin se nuke mundesh ta gezoni pronen e huaje

  2. jimmi says:

   ore koqe kame tre femije

 31. luli says:

  Sigurisht qe kjo eshte nje indicie e mire .,por keto kohet e fundit na ka ardhur shpirti ne maje te hundes me ca profesore (qe me CIV s ke c tu thuash) dhe kur ti i pyet per permbytjen ne Shkoder te flasin per kometen Halley qe desh beri namin…,shkolla mire por per mendimin tim duhet te jene te provuar edhe ne realitetin tone…….

 32. padiplome says:

  me i kualifikuar duket Naco paska 4-5 diplloma masteri e phd
  te tjeret kane studiu te gjithe ne shba, ne ato kolegjet 2-vjecare me ca shikoj nga vendosja e viteve ne CV.
  Ne fakt edhe Erion Veliaj ka mbaru phd ne shkollen e p….

 33. SHKODRANI says:

  Ketyre djelmoshave, shumica te shkolluar ne demokraci te perendimit ju deshiroj sukses.Ketu, pertia ne pushtet e ka tregua vehten se nuk frigoget nga dituria dhe energjia rinore.

  Sukesese, gjenerata e re e demokracise.

  “Suksese” Partia demokratike, me ish Minister te Puneve te Mbrendeshme, Minister i Puneve te Jashteme, sherbetorin e Berishes dhe bashkepuntorit ne vrasjen e 4 demonstruaseve. Erdogani i verau 5 kurese Ti, kur ishe minister i puneve te mbrendeshme 4. Te deshiroj mossukese.

 34. Zef Kallami says:

  Koha do na i vertetoje permbueshen apo jo premtimet.
  Per pompozitet po na surdise bukurmire.Por per t’na gostit si do na gostitin.

 35. alban says:

  injorance shqiptare,kane mbaruar ne amerike,pse e shkruani ne cv e tyre
  te gjithe kane shkuar ne amerike ne baze te marveshjeve qeveritare dhe jo per merite te tyre.Nqs universitetet amerikane do te kishin cilesine intelektuale te Arben ahmetaj e kompany nuk do te ishin elite e universiteteve ne bote,por do te krahasoheshin me universitetin e Naim Cilit.Ne asnje universitet american nuk mund te shkoje Arben Ahmetaj kur ka studjuar gjuhe te huaj(nen nivelin mesatar)dhe shume pak per te mos thene aspak shkenca egzakte, e aq me teper economy(si dhe perkthyesi Basha i UNMIK-T).keta jane hajdute zoti Rama,Keta ishin pa breke dhe me emrin e Amerikes(“studimet” beren kerdine qe nga Argita,Luli dhe deri te Arben AhmetajNqs diploma e tyre vlen ne Amerike ata mund te punesohen ne gjigandet e industrise amerikane bazuar ne emrat e universiteteve qe kane cv e tyre.Dhe pga vjetore e tyre nuk do ishte 15000 eurone muaj por mbi 100000 $ zoti Rama.Ne beson ne zot dhe je nje i krishtere i ndershem dergoje nje nga nje ne HELL(ferr)ne banken e te akuzuarve dhe ringjalle njeheremire vlerat njerzore te triumoje ndershmeria mbi hajduterine me kostum e kullaro

 36. ikandeja says:

  Ok ok, dua te di: A dine anglisht keta? Perveç Ditmir Bushatit qe duket qe esht djale i shkolluar dhe me nivel, te tjeret jane sharlatane.

 37. detroit says:

  JU race e felliqur anadollake pa mare detyren po shpifni mather fucker;

 38. ANXHELA says:

  NJEREZ QE JETOJNE KETU PER 23 VJET DHE KANE MBARUAR SHUME UNIVERSITETE PRESTIGJOZE DHE KANE TITUJ DHE GRADA SHKENCORE DHE SOT DREJTOJNE KOMPANI TE FUQISHME..KETO DUHET TE MBLIDHTE RAMA JO ATA QE KANE ARDHURNGA DY TRE VJET DHE KANE JETUAR NE SHQIPERINE E SALI BERISHES KU VJEDHJA DHE KORRUPSIONI KA PERFSHIRE TE GJITHE

 39. demi says:

  …pse me kto do shkojme perpara ne????…na thoni i here ku e keni bo shkollen e mesme dhe ca notash keni pas…masanej, ku e keni bo shkollen e formimit profesional…leni MASTERAT…ai PANARITI na paska bo MASTER per toksilogji…popse mer cun ke fryk se po na helmohet SALA…po qe se kto kan bo megjithmen shkoll per t’qen, i shkrujshin t’gjitha me kronologji…po s’paten bo shkoll le t’shkojn ke KRISTALI…3 mije EURO n’dor ne bohesh me dypllom (jo trepllom)…
  …megjithate s’keni me e pas kurre arsimin e Ismail Qemalit apo Fan Nolit…maksimumi shkolla ju krahasohet me shkollen ushtarake t’ZOGUT…ENVERIN qe ka qen n’FRANCE…ka bo shkoll apo jo…
  …kurse ky i funit qe nuk e kuptoi populli shqiptar, luftarak dhe mosmirenjohes, dembel dhe arsimdashes (shkollat dhe universitetet qe kemi ne per fryme, t’morrin m’qafe)kishte pas qef letersine po e kishin cu me zor n’mjeksi…po poliedrik, n’muzik nga klasikja deri ke tallavaja, njifte BEATLES,…por kur vetem me nji note njofi i kongtar japonez…po ky eshte popull qe nuk kupton…po kardiolog i zoti???…teorik, se n’praktik e kishte vdek njonin qe shkoi n’Bari ku gjeti dermon…t’shofim ca do boji ky tjetri…prova ka dhone se din me bo nonji gjo…po e la LULI…perpara me LULIN…

 40. labi says:

  Kur erdha ne Amerik ne vitin 19198 u rrigjistrova ne nje shkolle gjuhe dhe e mbarova.Aty ishte dhe nje Rus rreth 60 vjec .Pys nje shok ore mir ne qe vazhdoi se kemi ndermend te jetoim ketu po ky 60 vjec dhe mevize turisti per cfar I duhet kjo shkolle. Pergjigja ishte Ai me kete dipllome shkon dhe fillon pune ne ministry ne Rusi se thot kam Dipllom Amerikan
  Pershendetje nga Amerika

 41. banija01 says:

  jimmi…
  xhimi…

  Te jap nje keshille se shkollen qe thua se mbarove ti une e kam mbaruar para 40 e dy vjeteve.
  Te paret thoshnin :qe te provosh veren nuk ka nevoje te pish gjithe fuçine,po votem me nje gote.

  Edhe ti vleresohesh me ato pake radhe qe shkruan.
  Mburja eshte nje ves i keqe,qe te kesh mbaruar Liceun nuk do te thote se u bere artist se nga shkrimet tregon se nuk ke shpirtin e artistit.

  Kur thua ,jam nje emigrent 25 vjeçar ,si tu be femija per gjimnaz,se po e ke fjalen se ke 25 vjet ne emigtacion,nuk del llogaria se 23 vjet ka qe u hap Shqiperia.

  Nga qe ma heq veten per tiranas po te them se 1/3 e klases i kishim tiranas dhe ishin me te zhvilluar dhe me te kulturuar nga ne qe ishim nga rrethet,nuk na perçmonin si po perçmon ti te ardhurit ne Tirane.

  Ne se ke mbaruar vertet Liceun ,matematike ke bere vetem dy vjete,po letersi ke bere kater vjet dhe perseri ke ngelur i manget nga intelekti ,dhe ben shume gabime ortografike.

  1. jimmi says:

   ore injorante mali sa vjece e mbarone gjimnazin femija

 42. Pali says:

  Cilesine e njeriut “te shkolluar” nuk e ben se sa diploma apo çertifikata ka ne mur, por se çfar ka prodhuar ai njeri prej shkollimit qe ka marre. Dhe nese ka prodhuar, a i ka sherbyer Shqiperise dhe me cilesi? Nuk mjafton nje cope leter nga çfardo shtet qe te merret.

 43. kel ukaj says:

  Se qenkat diplomuar ne Amerike etj etj, pse nuk kane ndenjur atje! Po lejeni kete injorance te shkreten. Shteti shqiptar ne 1990 funksiononte njelloj si shteti Italian sot. Se Sali QENI e mbante shtetin dhe bente reformat shqiperia pa dyshim do te ishte si Sllovenia e me mire se Kroacia.

 44. pjeter patllakja says:

  po ku e ka mbaru ai velija ne mich ai esht ne dallavere mashtrus klasi

 45. DARDHARI says:

  Me vjen keq qe njerezit shkruajne pa patur asnje pergjegjesi se a bejne mire apo keq ato por nje gje ka rendesi qe kjo qeveri e re nuk eshte ndertuar mbi farefisin ose krahinen por me njeres qe kane shkolle dhe nuk jane injorante si ata qe kish saliu dhe neve duhet te shpresojme qe dicka me te mire do presim nga ata se ndryshe vendi yne do behet si egjypti se tani jemi zgjuar dhe e kemi vrare friken.

 46. selman says:

  Rama me gjith ekipin behen 20 , mirpo keto 20 kan shtuar edhe 18 ne parlament ( pasi mistrat kan dorzuar mandatin e deputetit ) , shto dhe faktin qe jan shtuar 5 minstri gje con ne rrite te madhe te shpenzimeve qeveritare. Kjo bi ne kundershtim me premtimet e fushates per nje qeveri me te reduktuar se ajo Berisha 2.Kohe krize,Banka Boterore duhet ta frenoje kete babezi . Po edhe opozita duhet te ngreje zerin.
  Ne kurriz e vuajne taksapaguesit .

 47. bledi says:

  Cjane kto mastera 6 mujore aman, perjashto 2-3 ,te tjeret Seminare dhe mastera 6 mujore!!!!!!

 48. astrit gora says:

  vrisnja mendje pse vjedhin kaq shume keta te lsi qenka specjalizuar ne amerike tani ju shtohen dhe keta te ps qe kane studjuar ne amerike dhe lum shqiperia a do i dale koha filip koke lopes per ti filmuar

 49. tani says:

  Se pari a i kane paguaar keto shkolla qe paskan kryer ketu ne USA keta ministret e Edit dhe Ilirit,se te mbarosh nje shkolle ne USA duhet te paguash mbi $200000 qe te jesh shtetas amerikan ,ne rast te kundert cmimi eshte dyfishi,se dyti nje gazet tjeter kishte shkruajtur edhe per Mimi Kodhelin si paska mundesi se paskeni marre kete informacion per ministren e mbrojtjes dhe se fundi emri i shkolles qe ka bere Hxhinasto nuk eshte ashtu sic e keni shkruajtur ju po eshte WOODROW WILSON,kjo tregon qe edhe gazetari nuk di anglisht ,po edhe Haxhinasto nuk e ka bere ate shkolle kur nuk i di emrin Sa turp per te dy qe ginjeninjerzit!

 50. plaku nga vlora says:

  Me pelqejne keta ministra qe kane studjuar n e AMERIKE,SE ATY ESHTE VENDI KU MESOHESH,dhe me pelqen qe jane ketu sot,se ketu eshte vendi ku pasurohesh…

 51. analist says:

  Edhe Panariti dhe Nasip Naço paskan mbaruar studimet ne SHBA????
  Aha, paskan bere kurse kualifikimi, si çdo shqiptar i administrates…..

 52. liri drejtesi says:

  Filluan kalamanlleqet me dicituren “Kush mer poza me te bukura”.
  Ore barbare, ore hordhi qe rrezuat perandorira me paditurine tuaj shembullore, a do te kuptoni Ju nje dite se ky shtet nuk mbahet me diploma dhe lule. etj., etj., se per shtetin jane shkruar miliona e miliona flete librash, c’ka do te thote se duhet pune dhe vetem pune. Pse nuk del ndonjeri e te na tregoje se cilat jane punet e mira te ketyre shqiptareve qe kane laura verore amerikane? Cfre kane bere ata per shqiperine ne keto 22 vite. Cfare kane bere ata per ameriken ne keto 22 vite? Cfare kane bere ata per shqiperine dhe ameriken te mara bashke? Asgje. Megjithate ne me te drejten natyrale dhe te zotit i duam dhe respektojne ata, por presim qe ata te bejne pune, dhe ne neser do ti lavderojme me te drejte. Prandaj i perbuzim laurat e tyre verore, sepse, pervec tjerash,te tilla ka sa te duash ne treg, presim vetem punera konkrete.
  Nga ana tjeter.
  Ambasada ben mire te na tregoje sesa zagarre te qeverise Berisha kishin lauruar ne Amerike, dhe cfare i dhane keta zagarre Shqiperise ne keto 22 vite demokraci te sakatuar? Pra ambasada te dale me autokritike per produktet skarco qe farketoi per shqiperine. Te dale me autokritike per liderin famekeq dhe bastard Sali Berisha, i cili lundron ne luks dhe florinj nen hijen e mburojave dhe shpatave amerikane per 22 vite rresht. Zoterinj mjaft me trajtimin e shqiptareve si fiset Zulu, Tutu, apo Mutu. Ne jemi nje popull i vogel dhe te vegjelit kane lindur, apo krijohen qe te bejne sherbetorin ne kete bote mizore. Normal. E keqja qendron kur sherbetorit i thua se nuk te kam krijuar une, i thua se ti je nje Zoteri, i thua se lirite, te drejtat etj., parime humane duhet ti gezosh padallim me te tjeret e fuqishem etj. Mjaft me hipokrizi. Hipokrizia dhe demokracia jane sa afer aq edhe larg njeratjeteres. Ti mbajme sa me larg keto dy armiq te perjetshem e te papajtueshem politik, ekonomik, social. Se u lodhem me moral, dhe me pordha pafund e pakufi europiane apo amerikane.
  Ti leme pordhat e te zeme punen
  Ajo lidhet me njeriun
  Ndersa pordhat me ariun
  Here here edhe me miun.

 53. Andrea says:

  Pse nuk na tregoni arsimin baze te tyre, jo por kurset ne SHBA.

 54. Dodi says:

  Nuk ka rendesi se ku ka studiuar njeri apo tjetri minister.Rendesi ka puna qe ben secili ne punen e tij.Sa parimor eshte ai.Kujt i perkushtohet ai ne punen e tij, punon per te miren e popullit apo ndjek interesin e tij dhe te familjes dhe rrethit te tij.Ne qofte se ministrat e qeverise se re nuk nxjerrin mesime nga gabimet e bera nga ministrat e qeverive te meparshme,ata le te kene studiuar edhe ne ndonje planet tjeter me te zhvilluar se planeti i Tokes,ata nuk do te nxjerrin vendin nga gjendja ku eshte katandisur si pasoje e qeverisjes se keqe.Ne radhe te pare duhet vleresuar ndershmeria e secilit minister,sepse njeriu po nuk qe i ndershem ne punen qe ben,po punon per pasurimin e tij dhe te familjes dhe rrethit te tij,atij nuk i hyn ne pune asnje lloj diplome. Ka shume njerez te zgjuar e te shkathet,por zgjuarsia dhe shkathesia duhen vene ne sherbim te te gjitheve.Te jeshe minister apo kryemister,apo drejtor do te thote te jeshe sherbetor i popullit.Ata nuk duhet te mendojne per vete,por per popullin.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Array
(
  [0] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 3
      [name] => Aktualitet
      [slug] => aktualitet
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 3
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 82084
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 3
      [category_count] => 82084
      [category_description] => 
      [cat_name] => Aktualitet
      [category_nicename] => aktualitet
      [category_parent] => 0
    )

  [1] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 1
      [name] => Kryesore
      [slug] => kryesore
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 1
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 34798
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 1
      [category_count] => 34798
      [category_description] => 
      [cat_name] => Kryesore
      [category_nicename] => kryesore
      [category_parent] => 0
    )

  [2] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 4
      [name] => Politika
      [slug] => politika
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 4
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 3
      [count] => 24815
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 4
      [category_count] => 24815
      [category_description] => 
      [cat_name] => Politika
      [category_nicename] => politika
      [category_parent] => 3
    )

)
Top
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
X