STUDIM/ Seksi me ish-partnerin, psikologët e këshillojnë | Gazeta Tema
 

STUDIM/ Seksi me ish-partnerin, psikologët e këshillojnë

Postuar në: Lifestyle |

iliski_cift_glrNdarjet janë gjithmonë të dhimbëshme dhe pothuajse ajo që bëjën të gjithë është të përpiqen të ndërpresin çdo kontakt me ish-partnerin e tyre.

Megjithatë, një studim i Universitetit të Arizonës mbi efektet psikologjike të një ndarje arriti në një sugjerim krejtësisht të kundërt, madje jo vetëm që këshillon kontaktin, por mundësisht edhe marrëdhëniet seksuale me një ish-parner.

Studimi i universitetit u realizua mbi 137 çifte të rriturish të sapodivorcuar, të cilët u pyetën se sa herë e kanë takuar njëri-tjetrin pas ndarjes dhe se cila kishte qenë natyra e vizitës së tyre.

Nga rezultatet e publikuara në “Journal of Social and Clinical Psychology”, 21,9% e pjesëmarrësve pranuan se kanë pasur marrëdhënie seksuale me ish-partnerin pas divorcit.

Pjesa tjetër ndahej midis atyre që kishin takime të rregullta apo gjithsesi të herë pas hershme dhe nga ata që nuk kishin kurrfarë kontakti.

Të parë në pyetje për gjendjen e tyre mendore, shpirtërore dhe emocionale, pjestarët e grupit që mbanin ende marrëdhënie seksuale, dëshmuan se kishin një mesatare më të lartë se dy grupet e tjera.

Sipas studiuesve, diçka e tillë vjen pasi intimiteti ndihmon për të zbutur pasojat e dhimbshme dhe të papëlqyeshme të një ndarje.  P.K

39 Pergjigje per STUDIM/ Seksi me ish-partnerin, psikologët e këshillojnë

 1. elona  --  6 Gusht, 2013 në 10:51 am

  Nuk besoj se ka lidhje me pasojat.Une e kam bere kete gje,por sepse kisha deshire dhe nevoje per sex,dhe nuk kisha ndermend te beja ndonje one night stand,kshuqe kisha gati ishin per cdo emergjence :-) Meqe ishte dhe shume ok per ate pune :-p

  Përgjigjjuni

  • 8led  --  6 Gusht, 2013 në 11:23 am

   Kaviari esht i shtrenjte,po i mbyllur ne kanace nuk hahet fare.lol

   Përgjigjjuni

  • balzac  --  6 Gusht, 2013 në 12:06 pm

   @elona
   Nje parandjenje me cyt e me thote se ti je nga ato lloj grash qe ende mund te bejne dashuri.
   Me respekt balzac

   Përgjigjjuni

   • elona  --  6 Gusht, 2013 në 1:51 pm

    Flm balzac,mundohem shume qe ta bej burrin here te bej sex te forte,si me ndonje tevsaponjohur,here dashuri me embelsi…etj.Duhet impenjim dhe varietet.

    Përgjigjjuni

    • balzac  --  6 Gusht, 2013 në 2:46 pm

     @elona
     Ke shume te drejte,duhet imagjinate dhe larmishmeri kohe pas kohe…

     Përgjigjjuni

  • balzac  --  6 Gusht, 2013 në 3:09 pm

   @elona,
   C’fatkeqesi te kesh nje partnere qe aktin e mrekullueshem me gjithe libidon seksual qe ajo mbart e konsideron thjesht si nje proces per
   riprodhimin e races humane.

   Përgjigjjuni

   • elona  --  6 Gusht, 2013 në 6:21 pm

    S’nesoj se ka me nga ato lopa,te pakten brezi jone 30-40 vjecare e me te rinj,s’duhet te kete.Kane mjaftueshem kulture.Tani,kush eshte frigid,eshte frigide si ca ketu ne forum,qe shashtisen kur themi te verteten ne.

    Përgjigjjuni

 2. LOLA  --  6 Gusht, 2013 në 11:21 am

  Edhe une e kam bere shpesh kete gje. Kryesorja eshte qe partneri te jete leshator dhe ezmer. Kam pasur nje Maroken, kur e kujtoj me shkon goja leng.

  Përgjigjjuni

  • plaku Mere  --  6 Gusht, 2013 në 11:41 am

   Leonard pordha ti je me emrin e Loles?

   Përgjigjjuni

   • leonardi antwerpen  --  6 Gusht, 2013 në 1:34 pm

    jo e ke gabim nuk kam bo noj koment eshte tjeter kush

    Përgjigjjuni

   • Dean  --  6 Gusht, 2013 në 5:09 pm

    …dhe Leonard pordha pergjigjet:jo e ke gabim nuk kam bo noj koment eshte tjter kush…….lol.
    Sikur mos te mjaftonte qe nuk di si te perdori ndonje ”presje”,apo ”pike”,por me sinqeitet kerkon ta besosh se nuk eshte Leonard pordha……..hahahahaaaaaaaa
    Gallate qe jemi ne shqitaret………

    Përgjigjjuni

    • leonardi antwerpen  --  6 Gusht, 2013 në 5:55 pm

     Dean
     Then te drejten ne shumicen e rasteve jep pershtypjen e nje qytetari(gay) me kulture.
     Ja qe sot dole ashtu siç je (ped.. i thjeshte)

     Përgjigjjuni

     • Dean  --  6 Gusht, 2013 në 6:45 pm

      Lol….
      Po ti c’a kujton se,po me the ”gay”,po me kercet fort mua?????????
      Mua nga 1 vesh me hyjne llafet dhe nga tjetri me dalin.
      Po te merzitesha,aq shpejt,per 1 fjale ne internet,vaj me det pastaj.
      Relax ”bro”,se bejme shaka sa per te ngacmu dhe ti,mu si 1 peshk,vete e i bie grepit…….hahahaaaaaaaaaaa

      Përgjigjjuni

      • plaku Mere  --  6 Gusht, 2013 në 9:34 pm

       hahahahahahahahaaaa

       Përgjigjjuni

 3. labi  --  6 Gusht, 2013 në 11:27 am

  Mund te shkoni dhe me qenin,si partner besnik.Paskeni probleme me veten.Keshillojuni me doktor Dog-un.

  Përgjigjjuni

  • juli  --  6 Gusht, 2013 në 6:31 pm

   hahaahahahhahah o labi keto brezat e sotem prej kurve kan digjeneruar,perderisa e kan nje partner per cfare arsyeje duhet te shkosh me ish-in? oj rrospie

   Përgjigjjuni

   • elona  --  6 Gusht, 2013 në 7:00 pm

    Lexo mire or debil,kam thene kur je single dhe ishi gjithashtu,nqs ta shkrep ,ska ndonje gje te keqe.Sgurisht nqs sje ndare me thika,po me mirekuptim.

    Përgjigjjuni

 4. boing777  --  6 Gusht, 2013 në 11:31 am

  o te keqen e gustos moj ,lola,ezmer e leshator = me arom djerse e qime te goja,,,,nejse nejse kjo bot prandaj esht e bukur dhe e pa parashikushme se ka dhe te tilla shijesh…po kur beje seks me marokenin a ti pastroj leshin qe ja kishe mar te pakten,,,,,du me the a tu tregu ndopak xhentillmen apo maroi punen e u ngrit me bythpepjet tu u fal e te la si jetime,

  Përgjigjjuni

  • era  --  6 Gusht, 2013 në 12:16 pm

   Keto jane keshilla per grate e ndezura te netit.Kujdes net kur del nga shtepia ,mbylle deren me çeles se te fluturuan laraskat.

   Përgjigjjuni

  • balzac  --  6 Gusht, 2013 në 5:52 pm

   @boing777
   Ti nuk qenke nje boing,ti na qenke nje concord.

   Përgjigjjuni

 5. Bob ndertuesi  --  6 Gusht, 2013 në 12:55 pm

  Ish dashnoret???
  eshte si ta hash mutin per here te dyte

  Përgjigjjuni

  • elona  --  6 Gusht, 2013 në 1:49 pm

   Nuk themi per rikthom,por kur je single,ske ndonje variant me te mire dhe sa te merresh me gjuetira apo me rob*ira,dhe nqs ishi eshte free,ja kercet ndonjehere,sbehet nami.Madje je me rehat.No strings attached.

   Përgjigjjuni

  • plaku Mere  --  6 Gusht, 2013 në 1:59 pm

   hahahahahahhahahahahahahahahahahahahaaa

   Përgjigjjuni

 6. IVERTETI  --  6 Gusht, 2013 në 2:14 pm

  Loles i leshon goja leng per ezmeret. Pse mi Lola vetem goja lart……

  Përgjigjjuni

 7. Marjo  --  6 Gusht, 2013 në 2:27 pm

  Ja ju dhoj femrash e Keni degjeneruar shoqerin shiptare,se shikojn dhe lezojn ata te babziturit juve, dhe sa dalin ne rrug u duken te gjitha femrat si juve elona lola kshu me radhe, thon kjo duhet te jet elona, kjo lola , edhe ngacmojne vend e pa vend dhe Han koqen e plumbit pastaj….

  Përgjigjjuni

  • elona  --  6 Gusht, 2013 në 2:47 pm

   Me kete lloj shkrimi,ste ve faj per ate lloj mendimi qe ke o marjo katunari

   Përgjigjjuni

  • shqiptarja  --  6 Gusht, 2013 në 3:54 pm

   Per elonen edhe mund te hash ndonje kokerr plumbi,per lola-n mund te hash maksimum ndonji te share,ndersa wendy-n dhe me dasht me ja fal ndonjerit nuk ta pranojne

   Përgjigjjuni

   • plaku Mere  --  6 Gusht, 2013 në 9:38 pm

    Doli dhe motra e Rita Ores me baba tjeter, si rrihet pa ngacmuar

    Përgjigjjuni

 8. elmeida  --  6 Gusht, 2013 në 2:34 pm

  Nuk ka gje me te neveritshme sesa te shkosh me nje ish.plumbi del me plumb :-)thote populli.

  Përgjigjjuni

 9. Marjo  --  6 Gusht, 2013 në 3:46 pm

  O kokra bazhelles, marjo ka lind ne qytet , eshte ritur ne qytet, dhe jeton ne kryeqytetin e botes, po me ato komentet e tua edhe ate shkrim qe bera un per juve, duhet ta quash luks….

  Përgjigjjuni

  • LOLA  --  6 Gusht, 2013 në 3:55 pm

   Bobobo, i lindur,i rritur dhe jetoke ne qytet? Atehere do te jesh nga ata katundaret me DNA majmuni. I pandreqshem dhe i pashprese. Yyyyyt Marjo dil ruaj lopet.

   Përgjigjjuni

   • Ben Chicago  --  6 Gusht, 2013 në 5:01 pm

    Gjalle qenke ti mi katunare. Sa do vinim shpallje “Ka humnur LOLA Semafori”

    Përgjigjjuni

 10. Marjo  --  6 Gusht, 2013 në 4:04 pm

  Hahahaha hahahaha, o cme ke kenaqur,un jam I mbushur ne te gjitha aspektet e jetes, un duke kaluar kohen ktu me juve,nuk Ruaj Lopet jo se skam po po te kisha edhe mund ti ruaja, ska ndonje gje te keqe… Por thjesht duke u tadhur me juve me Hyn , nga 150’200 euro ne ore ….. Un jam me shum shpresa ne kte jet e dashur, me gjithate te dergoj nje puthje. ( miqesore kuptohet) se dashurore puth vetem gruan time..

  Përgjigjjuni

 11. fieraku  --  6 Gusht, 2013 në 5:01 pm

  ik o Marjo se le nam , 200 euro ora thote , ku ke dale te red light ne amsterdam apo antwerpen , katunari marjo mundohu sa te duash katunar do ngelesh — lola elona jeni njeshe per mua , sidomos elona sot i ke komentet shume te embla dhe troç muhabeti eksituse , me pelqen sinqeriteti dhe qe i thua gjerat si i ndjen ,,, vazhdo keshtu , je shume e drejteperdrejte ,,, vertet provokuse ,,

  Përgjigjjuni

  • elona  --  6 Gusht, 2013 në 6:17 pm

   Po nuk u pelqen ketyre o fieraku,keto duan mbuluar me shami,e verren si shpella e dragobise.Shqiptari gjithmone ka qene hipokrit dhe ka per te mbet,perderisa nuk bisedon lirshem dhe ne anonimitet per sexin.Quan baxhelle nje femer online,qe s ‘e ka idene fare se si/kush eshte sepse mendon ndryshe nga ai,katunari,injoranti dora vete.
   Hajt mo,jemi mesu ne me imbecile deficente,s’na bejne me pershtypje keto komente.
   Se harrova,keta qe bejne kshu,u shkepen grate me fort nga te gjitha,po me te tjere.

   Përgjigjjuni

 12. gita  --  6 Gusht, 2013 në 7:08 pm

  aman sa e mir qe qenke moj elona shum e drejtperdrej,,,po qe ta heq petullen fare ,,me ate shprehjen e fundit’HAJT MO’

  Përgjigjjuni

 13. Arber  --  7 Gusht, 2013 në 12:50 am

  Elona allall per shprejen po ja kercas njehere.
  Me kishte mar malli ta degjoja kur e thote nje femer.

  Përgjigjjuni

 14. Arnaut  --  7 Gusht, 2013 në 4:57 pm

  O Marjo me J, i thate si eshke qenke, a te keqen, si me lope si me dhi

  Përgjigjjuni

 15. Irgen Vrenos Hodaj  --  25 Tetor, 2013 në 5:32 pm

  Shqiptaret tamam si bagetia dhe shume te varfer nga mentaliteti e me te vertete injorante, qe duket shume qarte qe nuk kane bagazh dhe potential te larte ne debatim ose argumentim. Mos na nxini me shume faqen me keto replika idioteske se u bete gazi i botes me keq se po beheni. Jane B.S. tamam sic mund te jeni edhe vete ne te vertete. Mesoni nga

  Përgjigjjuni

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *