“Belle Air” vijon abuzimet, katërfishon çmimet e biletave për në Itali | Gazeta Tema
 

“Belle Air” vijon abuzimet, katërfishon çmimet e biletave për në Itali

Postuar në: Aktualitet,Ekonomia,Kryesore |

bellKompania “Belle Air”, e cila tashmë ka monopolin në fushën e fluturimeve, vijon me abuzimet e saj të skajshme. Ajo ka katërfishuar dhe pesëfishuar çmimet e biletave për në Itali gjatë ditëve të fundit. Udhëtarët shprehen se çmimet e biletave janë rritur pa asnjë sqarim nga 200% deri në 250%. Ky abuzim është denoncuar edhe nga ana e deputetit socialist, Erion Braçe.

Është grabitje dhe po ndodh këto dite: Çmimet e biletave të avionit për në Itali, vajtje-ardhje, janë rritur nga 200% deri në 250%. Ky vend ka institucione. Kjo që po ndodh përkufizohet qartë nga ligjet në fuqi si: abuzim me pozitën dominuese në treg.

Autoriteti i Konkurrencës në këtë vend duhet të hetojë deri në detajin e fundit këtë grabitje të turpshme. Të gjithë në një treg të hapur duan të fitojnë. Por, të fitojnë, jo të grabisin”, shprehet ai.

“Belle Air”, një kompani që njihet për lidhjet e afërta me kreun e PD-së dhe njëkohësisht kryebashiak i Tiranës, Lulzim Basha, është duke përfituar nga fakti se në këtë periudhë lëviz një numër i madh emigrantësh dhe për këtë arsye ka ngritur çmimet e biletave.

Kompania nuk është duke abuzuar vetëm në Shqipëri, por edhe në Kosovë. Ajo ka anuluar apo shtyrë disa udhëtime, duke mashtruar qindra udhëtues kosovarë./b.l

35 Pergjigje per “Belle Air” vijon abuzimet, katërfishon çmimet e biletave për në Itali

 1. alban4eva  --  19 Gusht, 2013 në 6:43 pm

  ore po ca prisni nga kompania e Lul shurres ju??!! ashtu sic eshte i zoti, ashtu eshte edhe kompania, hajdute..!! hadjuta te pafytyre..!!

  Përgjigjjuni

  • Slayer  --  19 Gusht, 2013 në 8:20 pm

   Lajm i fundit:
   Belle Air ka lidhur kontrate me kompanine e perzervativeve DUREX…
   kjo meqe ju zhvati portofolet Shqipetareve do te beje kerkese t’ju uli dhe pantollonet meqe s’protestojne e jane te pafuqishem.

   Përgjigjjuni

   • Emigranti Itali  --  20 Gusht, 2013 në 12:10 am

    BELLEAIR eshte nje skandal i vertete, ne i paguajne biletet sikur te shkonim ne Amerike dhe jo ne Shqiperi qe jemi vetem 1:15 minuta larg, #TURP i vertete!

    UNE NGA ITALIA NE GREQI PAGUAJ € 50 VAJTJE ARDHJE DHE ESHTE 1:30 RRUGE TE PAKTEN.

    Ky nuk eshte problem vetem i Bellear por i gjithe kompanive qe levizin drejt shqiperise. Alitalia pershembull i ka cmimet shume here me te larta se Belleair por duhet thene se me Alitalia udhetimi eshte i sigurte, kurse me Belleair ka shume vonese pa asnje shpjegim dhe shume here prenotohen me shume bileta se vendet qe ka dispozicion avioni.

    SHPRESOJ QE QEVERIA E RE TE BEJ DICKA PER KETE PROBLEM QE KANE EMIGRANTET

    Përgjigjjuni

 2. elton UAE  --  19 Gusht, 2013 në 6:59 pm

  po ju shqiptaret akoma smerrni vesh? ca blini bileta kot kur te gjith kompanit prestigjoze i kane bileta me te njejtin cmim sa BellAir.

  Përgjigjjuni

  • enea  --  19 Gusht, 2013 në 8:36 pm

   alitalia i ka 2 here me lart sesa belleair.

   Une nuk e pelqej belleair, por kostoja eshte kosto

   Përgjigjjuni

   • Popull  --  19 Gusht, 2013 në 9:25 pm

    mos gabimisht punoni tek Belleair ju? gabimisht e…?

    Përgjigjjuni

    • razo  --  19 Gusht, 2013 në 9:51 pm

     po jo se e vertet eshte i kane shume here me lire dhe sherbimin nuk e kane te keqe.. te themi ate qe eshte!

     Barcja nese ka bythe tu thote edhe atyre shkerdhatave te britishairways qe te marrin per te njejtin udhetim deri 1.000 euro.Me lire New York se Tirana!

     Përgjigjjuni

 3. emanuel  --  19 Gusht, 2013 në 6:59 pm

  KJO KOMPANI KAPI TREGUN PAS KERCENIMEVE DIREKT TE SB NDAJ ALBATROS.PRESIDENTIT MOISIU IU THA O SHARKO KRYEPROK SOLLAKUN OSE TE SULMOJ NE BISNESET E NIPAVE TE TU.KAM BESIM SE QEVERIA E RE DO RIKTHEJ KONKURENCEN E LIRE.

  Përgjigjjuni

 4. Horri i Bulevardit  --  19 Gusht, 2013 në 7:01 pm

  Po mire ja u ben, kush ju thote qe te udhetoni me keta talibane?, une kur vendos te udhetoj me aeroplan, shof te gjitha linjat e fluturimeve, per mua ska rendesi a eshte linje e Indise apo i Kines, e Afganistanit apo e Gjermanit, per mua ka rendesi kush ka cmim me te lire, kur dua te udhetoj ne luks, zgjedh Lufthansen.
  Ja u futi Saliu me piramidat, hera e pare, kujtuam se zute mend, por ja u futi prap me diploma universiteti, ju prape nuk zini mend, tani ja u fut me Bell air dhe sdo kaloje shume ju prape do ta harroni.

  Përgjigjjuni

 5. Pal Ariu  --  19 Gusht, 2013 në 7:08 pm

  Po kur ka akoma koke…. qe prenotojne bileta (pavaresisht se sa te shtrenjta) ne te tilla “shoqata fluturimesh” mire t’u behet. Koka e tyre eshte me e lire se sa paraja.

  Përgjigjjuni

 6. olsi  --  19 Gusht, 2013 në 7:27 pm

  BISNESET NE SHQIPERI JAN MONOPOL I NJEREZVE AFER PD.KA 8 VJET QE BISNESET E NDERSHME VETEM MBIJETOJNE.SHQIPERIA KA SHPETUAR NGA NJE E KEQE E MADHE.

  Përgjigjjuni

 7. eri  --  19 Gusht, 2013 në 7:30 pm

  Aq mire udhetoj me Air One sa nuk e merni me mend. Nuk kuptoj pse shqiptaret jane te bindur qe B Air eshte kompani Low Cost. Sa e mbaj mend une biletat kane kushtuar aq sa kushtonin me Alitalian.
  Mire na e bejne…

  Përgjigjjuni

  • Stili i jetës  --  19 Gusht, 2013 në 9:51 pm

   Air One shkon vetëm në Milano e Pisa.

   Përgjigjjuni

 8. rg  --  19 Gusht, 2013 në 7:39 pm

  Kto jane kompani per ti vu tritolin. Tani sa kane ndryshuar edhe fluturimin per Bergamo neser me 5 ore ndryshim. A ka naj te interesuar per proteste se kta duhet zhduk fare.

  Përgjigjjuni

 9. Makthi  --  19 Gusht, 2013 në 7:41 pm

  Reklame :
  Fluturo me Bell Air
  Me ne gjysmen e rruges e beni lehte
  Gjysmen tjeter bejeni ne kembe vete

  Bell Air dhe Red Bull nenshkruan sot nje marreveshje bashkepunimi
  Per pasagjeret qe ngelin rrugeve, sepse Belle Air nuk u mundeson fluturimin, u jepet falas nje Red Bull i cili i ben me krahe.

  Përgjigjjuni

 10. liri a vdekje  --  19 Gusht, 2013 në 7:44 pm

  kan pas shpenzime shume nuk i shikoni njerezit qe duan rrogat ke bashkia ,po cfar fati ky pEdE nga kamarjer ne pronar

  Përgjigjjuni

 11. Gjin Musa  --  19 Gusht, 2013 në 8:09 pm

  Kompani famekeqe “Bell Air” e familjes Berisha-Basha duhet te ndiqet penalishte nga organet e shtetit Shqiptare,kjo agjensi babezeze si eterit qe e komandojne pine gjakun e emigranteve Shqiptar.
  Pishin gjakun e familjeve te veta ata qe e kontrodhojne kete agjensi kriminale te fluturimeve ajrore.

  Përgjigjjuni

 12. ina  --  19 Gusht, 2013 në 8:32 pm

  RYANAIR ne Podgoric, wizzair ne shkup dhe easyjet ne Prishtin shijoji me lir

  Përgjigjjuni

 13. vlora  --  19 Gusht, 2013 në 8:55 pm

  Boll o Tema se late nam me keto qe shkruani.

  Po shume mire qe i kane ngritur biletat. Le ti 10 fishojne. Kujt nuk i intereson do te iki me kompanite e tjera.

  Erjoni me Temen keshtu e filluan me ceket dhe CEZ-in dhe tani kemi dollapin. Jemi me mire? Nuk jemi ne socializem qe te kontrollojme cmimet me fleterrufe.

  Përgjigjjuni

 14. dumdum  --  19 Gusht, 2013 në 9:47 pm

  Kompani që ka siguruar monopol në Shqipëri dhe që favorizohet nga gjithë administrata. Sikur të vendosnin të njëjtat kushte edhe për kompanitë e tjera, BelleAir mbaron.

  Po kshu është kur shteti ishte privat i Salit dhe Lulit.

  Përgjigjjuni

 15. Bruto Air  --  19 Gusht, 2013 në 9:52 pm

  Vlora,duhet te jesh nga veriu me duket.Edhe ne kapitalizem kontrollohen çmimet,po jo ne ate te saliut.Mos shet gje bileta ti???

  Përgjigjjuni

 16. Bim Tahiri.  --  19 Gusht, 2013 në 11:03 pm

  Po mos shkoni me te ,kush po u fut me zor ne Avion, lereni te shkoj bosh, habitem qe nuk keni frike qe te udhtoni me Rriportabla, habitem.

  Përgjigjjuni

 17. SHQIPTARI  --  20 Gusht, 2013 në 12:06 am

  PO DEBILA NGELET ,PO IKNI MORE NE TE TJERA KOMPANI DHE LE TE FALIMENTOJE KJO E KORRUPTUARA!!

  Përgjigjjuni

 18. Agimi  --  20 Gusht, 2013 në 10:37 am

  E bera bileten Ancona-Tirane ikje ardhje.Per te ikur 7 ore vonese per tu kthyer nuk me ktheu nga Ancona por nga Bologna..(ska problem me tha sepse eshte afer me tren ) cfare behet???? Mesa pashe ne ate vend nuk eshte vetem aeroplani qe nuk funksionon por cdo gje…Per te ikur nga ai vend i gjelbur e ndija veten ashtu si ne 1991….. ta merrja detin ne kembe. Dhe ajo qe ka ndryshuar mendja e njerezve qe sa me shume ja fusin aq me urte rrine….

  Përgjigjjuni

 19. arbeni  --  20 Gusht, 2013 në 11:24 am

  edhe mbas 23 vjetesh me te njejtin mentalitet kemi ngel,o populll kujt nuk i pelqen nje kompani fluturimi shkon me nje tjeter,kujt nuk i pelqen nje dyqan apo njesi tregtare shkon tek tjetra,keto jane demokracia dhe kapitalizmi apo i shkoni mbrapa Erjon debilit(dhe ky njesoj si edi me salen)si delet,i ka ikur koha planifikimeve,planeve pesevjeçare,kongreseve dhe kontrollit te çmimeve o popull

  Përgjigjjuni

 20. A_J  --  20 Gusht, 2013 në 12:04 pm

  Eshte mese normale ngritja e cmimit te biletave,pasi duhen paguar dhe biletat e militanteve qe erdhen pa pagese per te votuar PD gjate zgjedhjeve.

  Përgjigjjuni

 21. ak  --  20 Gusht, 2013 në 11:05 pm

  Belle air compania me arrogante ne treg. Duhet bojkotuer patjeter sepse jo vetem qe ta fut ne cmim por te trajton si te jesh askushi dhe jo si klient. Te anullon fluturimin pa te dhene asnje arsye. Kete e dime te gjithe ne, kush fluturon me belle air e merr vet rrezikun per cdo gje se belle air me te vertete qe sdo tia dije per asgje

  Përgjigjjuni

 22. ajaxs  --  20 Gusht, 2013 në 11:53 pm

  Kur je popuull pa taban,pa burreri mire na e bejne.Po te behej nje veprim i tille ne Evrope do çohej i gjithe populli ne protesta.Edhe keta qe do vijne neser ne pushtet keshtu do na e bejne,sepse te dy palet kane dale nga i njejti BRUME, brume Komuniste.

  Përgjigjjuni

 23. alb_man  --  21 Gusht, 2013 në 3:29 am

  andej nga kosova kane nje shprehje vulgare : duhet me i shkerdhu nonen tjetrit, qe te te therasi babe

  Përgjigjjuni

 24. SHAMIKUQJA  --  21 Gusht, 2013 në 10:16 am

  AJO NUK ASHT BELLE AIR POR BALLE BASHA SMERLAPI BASHKE ME SHKERDHEN BERISHEN JU QIFSHA KURVAT

  Përgjigjjuni

 25. Lili xhafes  --  21 Gusht, 2013 në 6:08 pm

  o cuna ketu nuk jemi per te ofenduar ndo nje .Keto ndoshta ndjejne nje lloje frike qe nuk mundet te rrisin cmimet si mbas qefit kur te ndryshoje qeveria (nuk e di nqs e keni vene re se edhe policet po kerkojne leke ashiqare ).
  keto ndoshta as nuk i plas fare per qeverine e une flas kot , edhe bejne te fortin se nuk ka organizem qe ruajne keto fenomene.
  keto ndoshta nuk duan as ta dijne per klientelen e tyre , e vetem dijne te bejne veprime te tilla te cilat nuk do i ndihmojne ne rast se hiqet monopoli qe kane krijuar .
  ketyre ndoshta ju duhet shkerdhyer nena para; mbrapa e anash dhe terthorazi qe ta kuptojne se nuk behet keshtu.
  Ndaj ju kerkoj qe mos i ofendoni sepse prishni gojen kot edhe ato prap aty jane qe rrojne pas shpines tone , ne qe nuk mund te bejme dot gje per te ndryshuar situaten.

  Përgjigjjuni

 26. mirel  --  21 Gusht, 2013 në 9:56 pm

  Ok, vazhdoni prisni te sporteli i hajduteve, qe pasi i paguani ju fusin dhe nga nje shqelm b..
  Se mos merni ndonje linje tjeter apo tragetin se behet nami..

  Përgjigjjuni

 27. Agimi  --  22 Gusht, 2013 në 9:44 am

  Per ato qe kane pasur probleme me ´´Belle Air ,, dhe duan te provojne ta denancojne shifni tek ky sit: http://www.skymediator.com/ sa me shume aq me mire

  Përgjigjjuni

 28. pro dhe kunder  --  23 Gusht, 2013 në 10:18 am

  -Vajza ime psh, ka prere,bilete nga Shkupi{ me lire}per france..

  Përgjigjjuni

 29. Bob ndertuesi  --  23 Gusht, 2013 në 10:56 am

  Ah kur do shuhen keto monopolet. Nuk kam shume besim…..

  Përgjigjjuni

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *