#NdihmoniAnxhelen/ Jepni edhe ju kontributin tuaj sado të vogël per ti rithyer buzëqeshjen /Anxhela Nocka. Kliko Ketu
mbyllet per 10 sekonda ose kliko X

Tensionohet situata në Përmet, ortodoksët marrin me forcë Pallatin e Kulturës

permetSituata në qytetin e Përmetit, pas kalimit të Pallatit të Kulturës nën administrimin e Bashkisë, është tensionuar.

Mengjesin e sotëm, dhjetra besimtarë ortodoksë janë përleshur me policinë private që ka marrë përsipër kthimin e kësaj godine Bashkisë.

Mësohet se rreth 40 besimtarë kanë hyrë forcërisht në këtë objekt, duke sulmuar rojet private që ruanin godinën. Ata kanë thyer dyer e dritare dhe kanë hyrë forcërisht në godinë. Nga sulmi ka edhe roje të plagosur.

Burime nga vendi i ngjarjes thonë se persona me veshje fetare, por edhe civilë, të organizuar nga Mitropolia e Gjirokastrës kanë hyrë me forcë në Pallatin e Kulturës, duke sulmuar me sende të forta rojet private. Këta persona mësohet të kenë mbërritur në Përmet me dy autobusë.

Ata kanë hyrë brenda ambienteve të Pallatit të Kulturës dhe zhvilluan një meshë.

Tensioni për këtë çështje vijon të jetë i lartë, ndërkohë që ka ndërhyrë edhe vetë qeveria greke, e cila ka kërkuar reagimin e qeverisë shqiptare./b.l

 

260 komente në “Tensionohet situata në Përmet, ortodoksët marrin me forcë Pallatin e Kulturës”

 1. Deda says:

  Kush jane keta qurrsa qe shkojne dhe dalin perballe shtetit dhe Gjykatave?? Ikni more qelbsa grek

  1. Doni ALBO says:

   Sigurisht ne kete perleshje kane marre pjese e ashtuquajtur “rinia ortodokse e permetit” te cilet perdoren si ushtare per keta klerike te zinj qe ne keto 20 vite nuk kane treguar asgje perpos nje arrogance dhe nje apatie ne sy te Shqiptareve, ku pa dyshim efekti Janulle ka te beje ne gjithe kete katrahur te krijuar ne 20 vite.

   1. 300 evro says:

    Pse kot kane shperndare pensione gjithe keto vite ata?! Edhe ata qe kane qene shqiptare por jane regjistruar si greke per nbje cope buke kane filluar te besojne me verte se jane greke. Po i the 40 budallait budalla, fillon behet me verte budalla, imagjino keta qe kane 20 vjet qe marrin pension

    1. Vlora says:

     po 40 biruca nuk i ka permeti???????????????????????

     1. op-ed says:

      O popull shejtan! Po pse kishen gjeten gjykatat t’i kthenin pronareve apo pushtetit lokal? Ai objekt ka qene kishe, u kthye ne qender kulture nga qoftelargu dhe pas 1990 ju rikthye kishes. Nuk futemi dot ne Europe me 70% talibane qe ngrene bythen nga qielli 5 here ne dite, por me ate 30% te krishtere. Bota ku duam te behemi pjese eshte e krishtere dhe jo islame, o popull taliban…

      1. gzimi says:

       me kerkojm te futemi-te na pranojne- ne nje bote ku mbizotron toleranca dhe mirkuptimi jo feja e krishtere apo Islamike

      2. Doni ALBO says:

       @op-ed, koment me injorant kurre ne jete nuk kam lexuar -__-

       Te duket ty ore idiot qe BE eshte instucion fetar i krishter?!!! Sepse BE eshte nje bashkesi shtetesh te cilat perfshijne pothuajse gjithe kontinentin, ku feja nuk eshte si kusht per hyrje ne te.

      3. raimond vlonjati says:

       Kjo Dhune ndaj Institucioneve qe po ndodh ne Permet , tregon se Prifterinjte Greke
       ne
       krye te kishes sone
       po bejne Radikalizmin e besimtareve ortodokse shqiptare…..

       Gjithe prifterinjte Greke duhet te largohen nga kreu I Kishes ortodokse shqiptare …..

       Ata po mbjellin percarje tek kombi shqiptar , dhe po nxisin dhunen ndaj shtetit ligjor

       Prifterinjte greke ne Kishen tone , nuk jane prifterinj por jane emsiare
       te politkes kriminale greke ne Shqiperi

      4. ORION84 says:

       shumicen e ke ATEISTA o kokrre bo_les 🙂

       mos na fol ketu per perqindjet qe nga koha e qoftlargut zogolli…

      5. Nje shok i vjeter i Eneas... says:

       Ti, nuk e ke mire, kur prozval shumicen, qofte edhe ajo myslimane…
       Mos perfito nga toleranca e shumices,
       gezoju te drejtave qe te garanton shumica si pakice qe je…

       Mos e hidh shurren perpjete, se te bje direkt ne laring…

       Behu kishe e Fan Nolit dhe myslimanet do te te mbajne ne zverk, ne krahe, ne pellmebe te duarve do te mbajne…!

       Ja keshtu…

       1. ORION84 says:

        na eshte mbushur shqiperia me turq dhe greke…

        shqiptaret jane bere pakice…

     2. ALpini says:

      http://oi41.tinypic.com/dxo4k6.jpg
      kjo eshte KISHA o labi qelbet,birucat jane ndertuar dhe duhet te presin njerez si Zan Caushi e si puna jote hajdut stanesh

      1. raimond vlonjati says:

       Janullatori eshte njelloj si Zan Caushi, –Eshte Zan Caushi I kishes ortodokse shqiptare

    2. Kujdes nga skenaret me qitje te larget says:

     E gjitha kjo histori eshte nje inskenim me gjak te ftohte i Berishes per ti lene patate te nxehta Qeverise Rama dhe per ti dhene lende te pare Qeverise Greke qe te protestoje ne Bruksel per shkeljen e rende te te drejtave te grekeve.

     Berisha e kishte ne dore ta ndalonte vjedhjen e Pallatit te Kultures nga veglat e Greqise, kinse ne emer te fese, qe ne origjine. Tani qe po iken i vuri zjarrin ceshtjes ne menyren me te keqe.

     Nuk kam me besim qe kjo vemje e ndyre mund te pushoje ndonjehere se beri keq Shqiperise. Po futem edhe une tek klubi i atyre qe e kane shpresen tek Haklajt, sepse Berisha u shojti 80% te fisit dhe ata ja kane cu haberin.

    3. ALpini says:

     300 evro,
     ti te lepin edhe manallin.nqs din te hapesh linkun do shofesh o fshatar se aty ka qen nje KISHE:
     http://oi41.tinypic.com/dxo4k6.jpg

     1. AGIMI says:

      Fotografine qe ke gjetur dergoje ne Gjykate.

      E dini,
      Perpara se te behej kisha e kujt ishte toka?

   2. Skypion says:

    Lajmi i paraqitur nga TEMA eshte i sakte,perkunder shtremberimeve qe i behen nga komentuesit,te cilet ,si perhere,qorrazi,leshohen me fyerje dhe sharje ndaj klerit grek,Janullatosit,Greqise e grekeve ne pergjithesi. Nuk jane greke ata qe kane hyre me dhune ne ambientet e shtepise se kultures;nuk eshte Janullatosi e as ndonje klerik grek qe e ka bere nje gje te tille.
    Perkundrazi,ata qe kane hyre forcerisht ne objekt,jane orthodokse shqiptare;jane shqiptare te besimit orthodoks. Keta kane bere zgjedhjen e tyre,ndermjet shtepise se kultures “Naim Frasheri” dhe kishes qe drejtohet nga Hiresia e Tij,Kryepeshkopi Janullatos.Permetaret kane zgjedhur Janullatosin.Dhe,jo vetem ata.
    E kam permendur ,dhe e permend prape,se ka dicka qe tentohet te kalohet ne heshtje,te fshihet, te behet sikur nuk ekziston,nga shqiptaret,politikanet dhe intelektualet mbare,dhe,kjo eshte mbeshtetja e fuqishme qe ka kryepeshkopi Janullatos ne mbare komunitetin orthodoks shqiptar.
    Ne keto kushte,logjika e thjeshte ta thote qe,cdo atakim apo sulm i cdo lloji ndaj Janullatosit dhe klerikeve greke qe drejtojne kishen orthodokse,eshte, ne te njejten kohe,sulm mbi vete masen e madhe te shqiptareve orthodokse qe duan dhe adhurojne Hiresine e Tij;dhe,anasjellas.
    Ne keto dy dekada demokraci,qe kur ne krye te kishes orthodokse u fronezua kryepeshkop Janullatosi,kane ndryshuar shume gjera,si me kishen vete,ashtu edhe me shqiptaret orthodokse.Autoqefalia e kishes,ne sensin Fanolist te fjales,tashme,eshte e pakuptimte;kurse,shumica e shqiptareve orthodokse,si kurre me pare,mbeshtesin kaq fuqishem nje klerik grek.Ky eshte realiteti i ri sa i perket botes orthodokse;shqiptaret duhet ta pranojne,te pajtohen me te,dhe jo te bejne sikur asgje nuk ka ndodhur,sepse,ngjarje te tilla na kujtojne,si per ironi,se shume gjera kane ndodhur;jashtezakonisht shume.Aq shume,sa mund te thuhet,se tashme,pehazhi social-shpirteror i botes shqiptaro-orthodokse ka pesuar nje ndryshim te qarte dhe te dukshem.
    Eshte pikerisht,ky ndryshim,qe nuk duam ta pranojme,qe ka krijuar ato rrethana dhe ate atmosfere,kur interesimi grek apo qofte edhe nderhyrjet greke ne keto pune,te jene mese te natyrshme,mese te justifikueshme.
    Shume shqiptare nuk e pranojme kete realitet te ri,qe ekziston pavaresisht nesh,ne boten orthodokse,prandaj edhe reagojne me indinjate ndaj klerikeve greke,grekeve dhe Greqise ,a thua se keta kane marre e po mbajne peng me perdhune orthodokset shqiptare!!!…
    Mundohuni ta kuptoni dhe pranoni realitetin,dhe atehere do te shihni se reagimet greke,si nga kleri ,ashtu edhe nga politika,jane mese te drejta dhe te natyrshme: ata po interesohen per boten e tyre greko-orthodokse,ku me deshiren e tyre te lire,edhe shume shqiptare, kane vendosur te bejne pjese.
    “E verteta te ben te lire”,thuhet ne Bibel;prandaj,pranojeni kete te vertete,dhe atehere,do ta shihni se do te cliroheni nga mllefi dhe urrejtja per fqinjet tane,qe ne kete rast,jane ne te drejten e tyre;kane gjithe te drejten e zotit qe te interesohen per boten e tyre(fakti qe shume shqiptare,me vullnetin e tyre te lire,kane vendosur te behen pjese e kesaj bote,nuk i ben greket me faj;prandaj,mos u beni qesharake duke share fqinjet tane!).

    1. Doni ALBO says:

     Bravo!!! Shume e vertet ajo qe thua.
     Edhe une ne komentet e meparshme e kam cekur se kryepeshkopi grek janullatos nuk ka faj sa kane faj ortodokset “shqiptar” qe e mbajne nje armik brenda shtepise se Shqiptareve te quajtur Shqiperi, kjo race e pabese e bene edhe per nje arsye sepse kane nje urrejtje patologjike tek pjesa muslimane ku bejne pjese shumica e shqiptarve te cilet sa here e shfaqin e sa here e fshehin urrejtjen qe kane perbrenda per komunitetin mysliman thuajse ne jemi fajtoret e jo ata qe kane mbajte peng zhvillimin e Shqiperise si shtet dhe si shoqeri…….Mjafton te shikosh hiq me larg se komentet e FB ne faqen e “ortodoksia shqiptare” dhe e sheh ne c’fare gjuhe te urrejtjes perdorin, mos edhe me zi se disa komentues ketu.

     1. gjergji says:

      Bravo popullit te Permetit, trima dhe krenare, pasardhes te denje te Bizantit te lavdishem dhe Skenderbeut. Jane ajka e Shqipetareve se me sakrifica mbajten fen dhe traditat e tyre kaq vjete Turqizem dhe Komunizem.

      Vazhdoni gjith populli eshte me ju.

      1. Përmetari says:

       S´jemi Grekar as Bullgar,
       Asgje tjeter nuk jemi.

       Jemi vetem SHQIPETAR
       Ne kete emer nder kemi.

       NAIM FRASHERI

      2. Doni ALBO says:

       Ju dhjefsha mu ne bizant dhe ne greqi po c’fare vlerash Shqiptare keni sjell me kete fe te qelbur qe nuk i hyn ne pune askujt perpos greqise dhe fqinjeve anti-shqiptar.

       1. WEB says:

        O doni ,albo ,futi nje dopio raki,nga ajo fe e “qelbur ” doli nje flamur ,nje himn ,nje shkolle ,nje rilindje , patriote ,poete ,skuptore,piktore,njerez te shkences te edukimit ,te gjuhesimit ,kujdes me ofendimet se kohet e fundit e keni shtuar dozen

   3. Tironci says:

    ata jane legenat 300 eurosh nga gjirokastra, himara, etj. qe i kane sjell me autobuza ne permet. per sa i njoh permetaret kurre nuk do e ndermerrnin nje akt te tille, sepse permetaret jane njerez paqedashes dhe jo fanatike, dine te jetojne ne harmoni me nj-tj. keta jane kalbesirat 300 euroshe.

  2. enea says:

   Ketu nje gje ngaterrohet me qellim:
   Gjurma e kishes eshte ne nje vend tjeter nga gjurma e Pallatit te Kultures. Shume mire greket e Kishes mund te kerkonin nje vend tjeter per ndertimin e saj. Pse kembengulin medoemos tek Pallati i Kultures te cilin e perdorin qytetar permatar ortodoks, musliman dhe ateist?!! Ky eshte qellimi i tyre, zhdukin kulturen shqiptare dhe mbjellin faren e zeze greke

   1. Anxhelina says:

    Enea muslimani,nuk jane greke ata qe kerkojne te bejne meshen ne vendin e bekuar ,atje ku ka qene kisha para 1967-s por jane ortodokse shqiptare.Ju duken ortodokset si te huaj o musliman ekstremista?!!Nga mbiu kjo fe muslimane ketu ne Shqiperine e krishtere te para 500-vjeteve?Shifni punen tuaj ore derdimene ekstremista dhe lereni fene e krishtere europiane rehat.

    1. ilir says:

     per Angjin..feja e krishtere eshte hebraike.Anxhi,greket nuk jane as te krishtere e as evropiane por rrace e bastardhuar aziate!!!!

     1. Doni ALBO says:

      Greket e sotem jane kombi me jo-europian gjenetikisht, dhe feja nuk mjafton ne kete rast sepse mbesin po te njejtit jevgjit te azise.

      1. gjergji says:

       Greket nuk jane Evropian, Evropianet jane Grek dhe mburen me historin dhe prejardhien e tyre. Shiko hartat e vjetra te shikosh gjith bregdetin e mesdheut….

       1. GJERGJ says:

        Ti gjergji(jorgo)
        Mos fluturo me preshin e propagandes greke!

        Ti duhet te dish se asnje komb tjeter i europes nuk eshte komb grek.
        Ti duhet te dish se midis heleneve antik edhe grekeve te sotem ka ndryshime te medha.

        Kjo po eshte e vertete qe ne Europe dhe ne Bote kane shkuar dhe po shkojne shume emigrant grek.

    2. enea says:

     Moj Anxhelina, nga e pe qe jam musliman une? Me pe gje lafshen ??

    3. Pena says:

     Oj qelbesdire e vertete,a nuk erdhen greke e mercenare te paguar nga Athina,me autobuze,per te rimarre me force ,ate qe ekzekutoi permbasrimi gjyqesor?Pse perpiqesh te ngaterrosh ortodokset shqiptare me kriminele te tille qe i versulen institucioneve shteterore shqiptare? Dhe thua se na qenke ortodokse shqiptare.Ti nuk je tjeter vecse nje ndyresire greke.

    4. miri says:

     une ja orthodoks shqiptar,,,dhe politika greke kuptohet qarte qe larg,,SHQIPERIA MERRET DUKE NDRYSHUAR SHQIPTARET NE GREK…u vra shqiptari Guma ne himar u derdh gjak shqiptar,,qajne greket,,ketu ne permet ka nje shtepi kulture per shqiptare o burra greket ta heqim dhe ta ellenizoje…u ngriten dhe derdhen gjak ARVANITASIT PER PAVARSINE E GREQISE o burra ketA orthodoks me kryq ne dore e katandisen ate shtet vlla me keq se palestina fondamendatliste…
     TUTJE O RRACE E KEQE.MOS PROVOKONI ,,,JU NJOHIM ,,,DHE SHIFNI MBRENDA NE GREQI SE DHE ATY GREKET PO LODHEN ME JU QE SPAGUHANI ASNJE TAKS PER TE DALE NGA KISHA ME BIZNESET E SHENJTA ORTHODOKSE…TE PAUDHE JENI.permeti ju injoron nuk meritoni vemendje

   2. ALpini says:

    enea,
    http://oi41.tinypic.com/dxo4k6.jpg
    une them ujku ti akoma ke gjurma,te ka marre kaka shalet moj djalke

  3. fl says:

   Policite private na mbine si Univeristet private keto vite. Sot ligjin e beka Policia Private qe ka marre kompetenca vete te dhunoje kedo edhe kleriket dhe jo Policia e Shtetit – qe ka per detyre te mbroje qytetaret jo te jete paterice e Privatit. Edhe kjo duhet rregulluar pas Shtatorit.

  4. jimmi says:

   kokat onkeshite ore mjerane ju abene zape greket turpe tju vije koke palaret e ilire metes

   1. lina says:

    skure apo myslyman?,ne xhami kur lani kembet kini uje?,ne xami kendoni arabish apo shqip? Poshte hoxhallaret e qelbur u djekshin qe nga mjekra!JU MUSLIMANET MBANI NGA 5 GRA,DHE JA LINI GRATE VLLEZERVE,NE QOFTE CIFTET E MARTUARA S’BEJNE FEMIJE JA LINI HOXHALLARVE QE TE MBETEN ME BARE.

    1. Deda says:

     Lina, te dogji vrroma moj lina, ca ke keshtu, kush te qiuqebertet??

    2. AK says:

     MOJ KARAPUTANE MBYLLE SQEPIN SE PO FLET DOKRRA NUK E KUPTONI O PALLOSHE SE KETE PO E BEN VETEM NJE NJERI QE QUHET SALI JANULLATOS BERISHA?????

     Ai do te destabilizoje vendin ….

     SA PER FE TE PALLOFTE MULLAH OMARI MOJ CUPE SE TE PASKA SHKUAR MENDJA…

     1. lina, says:

      je ke lene gruan hoxhes,sa gra mban,feja e djallit…..

    3. Fatjon says:

     Ne xhami imami(predikuesi i fese islame) flet shqip dhe jo arabisht. Ai mban leksione edukative te lidhura me islamin. Perpara lutjes besimtari duhet te mbaje avdes pra te lahet ne menyre qe te pranohet falja e namazit. Shqiptaret gjithmone kane patur kulturen e monogamise. Poligamia eshte nje praktike qe nuk eshte pranuar nga ne.Myslimanet shqiptare jane fanatike ne krahasim me familjen ashtu sic jane shqiptaret ne teresi.

     1. Doni ALBO says:

      Myslimanet Shqiptar jane njerzit me tolerant ne bote sepse po te ishte e kunderta s’do egzistonte kjo bashkejetes te cilen bota e merr si shembull te perkryer sesi do te ishte bashkejetesa fetare neper bote.

      1. lina, says:

       me te liq ne bote MADE IN KURANI.

      2. ORION84 says:

       Bashkejetesen e kemi se jemi te gjithe shqipetare o ti donald… se te ishte per respektim te feve do ishim ndare me kohe me nga 10 luftera civile…

       Kete perralle jua thone cdo vit per bajram e per pashke politikanet shqiptare qe t’ju mbajne ngrohte, por ky eshte mashtrimi me i madh qe i eshte bere popullit; dhe ja ku doli dhe bashkejetesa dhe harmonia per tu patur zili: cdo dite zihen si qener neper forume, si edhe ktu te Tema….

       Pfffff…. popull mut jemi…

       Ateizmi dhe Dituria Shkencore ben perparimin njerezor ne te gjitha fushat e jetes. Feja mbjell percarje dhe urrejtje dhe sigurisht injorance totale nga frika se te vret allahu apo krishti nga siper reve po nuk u lute dhe u fale perdite per mekatet e tua…

     2. lina, says:

      kur i hiqni kepucet coraprt i kini me vrima apo ashtu shiten.

  5. Nje pyetje says:

   Po ne qofse shqiptaret ortodokse jane “qelbsa greke”.. çfare jane myslimanet?… “qelbsa turq”? Keni hyre ne nje rruge te rrezikshme….dhe ANTIKOMBETARE!

   1. bert says:

    po sakt e ke ,ortodokset i quajne qelbesira greke kurse turkofaget e quajn veten shqiptar.ska me cudira ne kte vend

    1. ORION84 says:

     …dhe me e bukura eshte se ne cdo foto te tyren ne fb dalin me flamurin kuq e zi per shtet etnik dhe sja kane haberin shpellaret se zhgaba eshte simbol i bizantit dhe krishterimit (s’po mbroj krishterimin!) dhe qe me kete flamur i madhi Skenderbe ka prere koka turqish ne vitet e rinise se hershme 😀

     Jane kaq bosh nga trute saqe nuk u ben asgje pershtypje 😀

     PS: se harrova: kur kane cdo vit bajram, namaz, cumlek a ca quhet, dalin e perkulen afer bustit te Heroit Kombetar!!!

     Ka cudi me te madhe se kjo ??? Jemi populli me karagjoz qe mund te egzistoje ne bote!

   2. Deda says:

    Ne krye te Kishes Katolike nuk ka as italiane as austriak, ne krye te KMSH-se nuk ka turq. Kurse ne krye te Kishes Greke Ortodokse ne Shqiperi, ka greke. Kjo eshte pergjigja, ky eshte edhe shkaku qe themi se behet fjale per grek. Kur te heqin Janullen dhe kelyshet e tij, atehere flasim ndryshe. Sot, kisha ortodokse shqiptare eshte pushtuar nga greket dhe eshte bere kisha greke ortodokse.

    1. edi says:

     o dede, po c’pune te prish ty kush eshte ne krye te kishes ortodokse. Kur nuk ankohen ortodokset ti pse merzitesh. Shiko punen tende ti se nuk te marrin leje ty.

     1. Pena says:

      Qenke mut fare zotrote,kur thua se c`te prishi ty,ne se ne krye te kishes shqiptare eshte nje grek.QENKE VERTET MUT SA TE VJEN ERA NGADO QE LEVIZ.Je llumi e zgjyra e ketij populli, qe po na detyron te flasim me kete gjuhe,or bagetia “Edi”,qe hiqesh si besimtar.
      Ti soj zagari duhet te dish qe keto jane pune te shqiptareve ne radhe te pare,pastaj te besimtareve,por aspak te korit grek.ku leh edhe ti,qe na qenke gjasme “ortodoks shqiptar”.Felliqesire !

     2. ORION84 says:

      po me kete aryetimin tend o edush lulush kane te drejte greket per pushtimin e epirit te veriut se thone aty ka ortodokse, ata jane greke dhe kaq 😀

    2. DUMBABEN says:

     Jo ,ne KMSH ,nuk ka turq ,por turq te mbetur qe e quajne veten shqiptare

     1. ALI PASHE TEPELENA says:

      Ti korofillake greke me pseudonim dumbaben
      Je duke pare enderra me turq nga te gjitha anet.

   3. LIGJI says:

    Ata qe kundershtojne nepermjet forces Vendimet e Gjykatave te Shtetit Shqiptar jane qelbesira, nuk ka rendesi qelbesira greke apo turke.
    Ne rastin konkret jane vegla te mitropolive te korçes apo gjirokastres, jane vegla te dhespotit grek Janullatos.

    1. Shabani says:

     Me kete fakt konfirmohet se veladoni i zi eshte uniforme e mercenareve te Asfalise Greke qe komandohen nga Gjenerali i Zi Janullatos Krimineli. Ky kriminel i sprovuar i Asfalise, ne gjirin e Klerit Ortodoks Grek edhte komanduar nge Asfalia qe, nepermjet Kishes Kombetare Shqiptare, te nxit me fonde ilegale, dhe mercenar ilegal percarjen me te madhe te Shqiptareve qe jane kompkt,me pluralizem fetar dhe politik, model demokratik per popullin grek qe po i merre frymen Asfalia dhe Kleri Bizantino-Otoman.
     Kush flet se Kisha Kombetare Ortodokse, s’eshte pune e Myslymaneve, duhet te dije se cdo ideologji percarese fetare dhe jo fetare eshte pune e cdo shqiptari.Ndersa personi qe ne shqip[ shptreh kete eshte ushtar mercenar i gjeneralit te Ushtrise Bizantine te vdekur dhe te ringjallur ilegalisht nga ky shejtan i veshur me petkun e Krishtit.

  6. EDI says:

   Jam ortodoks Shqiptar dhe jam kunder nderhyrjes se bq greke ne punet tona (kjo tregon se cfare qeverie leshi kemi) , por te lexosh ca DonAlbo e te tjere qe shkruajne ketu eshte te vesh duart ne koke. Keta dolen me pankarta Pro Erdoganit para 1 muaji dhe i falen ne gjuhe arabe Allah-ut duke hedhur poshte periudhen me te arte te Historise se Shqiperise, periudhen e Heroit tone Kombetar : Gjergj Kastriotit qe vdiq duke luftuar turqit. Kurse tani dalin e shkruajne sikur jane patriote te vertete.

   1. Doni ALBO says:

    O Edi pse me permend emrin pa pike nevoje mor shokut, ku me ke pare ndonjehere qe kam folur mire per Erdoganin dhe keq per Heroin tone kombetar Skenderbeun…..Tregohu se paku i sinqert dhe mos shpif duke me permend emrin tim kur e din edhe ti shume mire qe nuk eshte e vertet ajo qe thua -_-

    1. ORION84 says:

     E di di zotrote qe heroi yne (dhe i joti) i madhi Skenderbe ua priste kokat turqve nen flamurin kuqezi qe ishte simbol i Bizantit ?

     E di ti qe Bizanti ka qene i krishtere ?

     E di ti ? lol 😀

  7. Adriatik says:

   Keto pamje te filmien dhe tregohen botes. Evropa te shikoje se si dhunohet kosha orthodhokse ne shtepine e saj nga disa islamike.

   1. Beso says:

    Fiks e ke thene “kosha ortodokse” sepse me janullen ne krye eshte kthyer nga nje “kishe” ne nje “kosh plehrash dhe funderrinash”

    1. Doni ALBO says:

     AHAHAHAHAHAHA

  8. feniks says:

   Shteti KALBESIRE i Sali Berishes,po krijon te tilla TURPE vetem per te DEGJENERUAR AKOMA ME SHUME IMAZHIN E DHJERE TE SHQIPERISE!!!
   Kete PROVOKOI NE HIMARE,KETE PROVOKOI NE PERMET!!!
   Raste te tilla ne asnje vend normal te botes nuk mbesin pa PERGJIGJEN E VENDEOSUR TE SHTETIT!!!
   Sghqiperia me KUSHTETUTE eshte shtet LAIK,pra FETE DUHET T’I NENSHTROHEN LIGJEVE TE SHTETIT!!!
   Ndersa PERDORIMI I FORCES KUNDER SHTETIT eshte nje ngjarje e ralle KRIMINALE e ketyre perifterinjve MJEKERR CJEPER,qe u duhet treguar BURGU!!!
   E kuptoni se sa te drejte kishte ENVER HOXHA,qe ua RRUAJTI MJEKRRAT ketyre ARMIQVE TE SHTETIT E CIVILIZIMIT???
   Keta prifterinj punojne per KISHEN DHE SHTETIN GREK,per deri sa ne krye teKISHES ORTODOKSE,armiku i shqiptareve Sali Berisha lejoi te vihej nje GREK ANTI SHQIPTAR SI JANOLLATOS!!!
   SHOQERIA CIVILE DHE INTELEKTUALET IDEALISTE SHQIPTARE DUHET TE ORGANIZOHEN URGJENTISHT,PER TE SHPORRUR JANOLLATOSIN ARMIK NGA KISHA ORTODOKSE SHQIPTARE!!!

  9. Arbi says:

   O injorante, car pensionesh thoni me. Nuk perfiton me asnje minoritar apo pseudokuksianotropojanominoritaret qe ne shqiptaret kemi falsifikuar prej 1 viti pension. O ju dhjefsha rracen turq fisqira dhe lafshprere ne mes te Europes qe kini lene besen dhe na hiqeni patriote

  10. Kujdes nga skenaret me qitje te larget says:

   E gjithe kjo histori eshte nje inskenim me gjak te ftohte i Berishes per ti lene patate te nxehta Qeverise Rama dhe per ti dhene lende te pare Qeverise Greke qe te protestoje ne Bruksel per shkeljen e rende te te drejtave te grekeve.

   Berisha e kishte ne dore ta ndalonte vjedhjen e Pallatit te Kultures nga veglat e Greqise, kinse ne emer te fese, qe ne origjine. Tani qe po iken i vuri zjarrin ceshtjes ne menyren me te keqe.

   Nuk kam me besim qe kjo vemje e ndyre mund te pushoje ndonjehere se beri keq Shqiperise. Po futem edhe une tek klubi i atyre qe e kane shpresen tek Haklajt, sepse Berisha u shojti 80% te fisit dhe ata ja kane cu haberin.

  11. Permetari says:

   Ja ky eshte roli i prifterinjve greke ne Shqiperi, me te njejtin surrat dhe te njejtin qellim: http://www.youtube.com/watch?v=5E-E93pg8GY

   “Asnje mallkim nuk e ze ate qe kerkon tu mesoje femijeve gjuhen e memes”

  12. shiptari says:

   Keta jane pronaret e tokes , po te ishin edhe pronaret e tjere te Shqiperise kaq te vendosur nuk do kishim shume maloke si puna jote dhe e atij kryemalokut ne qeveri ketej ne Tirane. Prandaj jemi rremuje si shtet se nuk njohim pronen , sido te na vije mire apo keq prona duhet te shkoje tek pronari. Nese shteti nuk te njeh pronen por vepron si bandite mos shpreso se behemi ndonjehere vend per te qene. Nga kjo jeni bere patriote virtuale dhe tradhetare reale. Jeni bere si grate e liga qe vetem shani nese mendon se ajo qe bejne ata eshte dhunim i vendit tuaj ik edhe mbroje ndryshe mbylle gojen dhe lere te tjeret kompetente te veprojne.
   Hajt tung

  13. gjergji says:

   Bravo popullit te Permetit, trima dhe krenare, pasardhes te denje te Bizantit te lavdishem dhe Skenderbeut. Jane ajka e Shqipetareve se me sakrifica mbajten fen dhe traditat e tyre kaq vjete Turqizem dhe Komunizem.

   Vazhdoni gjith populli eshte me ju.

  14. ALpini says:

   i pershendes ortodoksit e Permetit,bene nje veprim te ndershem perballe makinacioneve te DREJTESISE.
   mund te shihni foton e KISHES qe ka qen ne ate vend.
   ne te gjitha sondazhet qe behen ketu vendin e pare per korrupsion e kane gjykatat me vendimet e saj,prandaj ka ardhur koha qe shume vendime te gjykatave shqiptare te rishikohen nga nje juri me njerez nga gjithe aspekti shoqeroj pra njerez jo vetem nga drejtesia.
   http://oi41.tinypic.com/dxo4k6.jpg

  15. andrea d. says:

   hahahahahaaaaa po reagime nga opinioni publik per SHQUP-in pse nuk ka????? qe te dyja rastet jane grabitje e pasurise shteterore.

  16. Sara says:

   DONI OSE NUK DONI JU TALIBANET JUGU ESHTE KRISTIAN 1 KISHE E RREZONI 100 DO NGRIHEN SHQIPERIA ESHTE ME JEZU KRISHTIN JANE PASARDHESIT E SKENDERBEUT.KANE LINDUR DHE DO VDESIN SI TE PARET E TYRE: KUJT NUK I PELQEN TE SHKOJE ME TE TIJTE ESHTE ZGJIDHJE E THJESHTE APO DO BEJNE TE NDERSHMIT SI JU PELQEN ATYRE QE PREDIKOJNE ISLAMIN PER TE MARRE NJE RROGE PARAZITE.

  17. Epiri says:

   Dje kam bere 1 Koment per DHUNEN e cila Prevalon Fiton ne Shqiperi, dhe ja ku jemi Sot, Perse???? duhej te shkonte keshtu….. Ne ORTODOKSET SHQIPTAR se duam sna pelqen DHUNA. Por kur ky Shtet keto Gjykatat Leshi tallen me 1 Komunitet te tere s’kishte si shkonte ndryshe. Shpresojme qe BashkQytrtaret tane Jo ORTODOKS te na kuptojne njellosi si Kuptuan me Parkun e Namasgjase.

  18. zana says:

   alo alo dede… dhe ju te tjeret – ky do jete pislliku i rradhes i kryetarit te bashkise ne permet (qe qenka me pushime) dhe do kete dhene leje per ndonje pallat. mbani mend.

 2. Beso says:

  Kisha Greke ne Shqiperi po kerkon me qellim berjen problem te kesaj ngjarje. Ben prsion ketu qe te marre noj leje per ndertimin e kishave te tjera neper Shqiperi. Boll kane ndertu, ku shkon sheh kisha greke gjithandej.

  Kisha ti kthehet shqiptareve. Greket te pirdhen ne Greqi

  1. dajt says:

   Mesojuni ketyre qurrasheve se nuk thuhet “Orthodhoks” por “Ortodoks”

 3. 300 evro says:

  Kam qef te isha polic ja dy ore aty, t’ja beja kurrizin me te but se barkun ketyre pensionisteve 300 eurosh. Nje shqiptar nuk del ashtu, vetem pensionistet 300 eurosh e bejne.

  1. Korcari says:

   e ke gabim qe komenton ashtu, ekonomia e rende e shtetit tone ka bere shume shqiptare nga halli te shkojne dhe te bejne letrat per pension ne Greqi sidomos ne Janine, por e perseris jane te detyruar nga halli dhe ekonomia tejet e varfer ne familjet e tyre qe ta bejne kete, por ta them me sinqeritetin me te madh se ne vatrat e tyre familjare ata flasin shqip dhe bjne cdo gje shqip, mos komentoni duke u nxituar kur nuk dime hallet ekonomike qe kane kaplluar kombin tone, tjetri nuk ka buke te haje, nuk di si te suhqeje femijet, dhe per kete arsye ndodhin keto gjera ne Shqiperi, por kombesine ata e kane shqiptare dhe me se shumti jane shtetas shqiptare.

   1. 300 evro says:

    O Korcar, ndoshta ti ke te drejte. Puna eshte se asnje nuk ta jep lekun kot. Ai qe te ka mbajt gjithe ato vite me pension pse ta ka bere kete?? Fillimisht te ka regjistruar si grek, pastaj ne cdo proteste apo lebvizje qe ben Kisha Greke ne Shqiperi, te fton te rrish ne radhet e tyre, pastaj kur behen zgjedhje te votosh per PBDNJ, pastaj kur shkruhet ne keto forume ti mbash iso grkeeve etj etj. Po kaq bejne dhe greket vete o vlla, nuk shkojne ne lufte jo se ne lufte sjua mban sumcja atyre

   2. Dardan says:

    Korcari. Nuk esht arsytime ky ore si thu ti nga halli 80% e popullsis ne Bote kan probleme dhe halle dhe sipase llogjikes tende keta njerze duket te nderyshojn prejardhjen e tyre qofte edhe ne magjype ne qofte se magjypte ju ofrojne 300 euro dhe zgjidhje per hallet e tyre. ajde llogjike ajde.

    Njeriu duhet te ket dinjitet te ishte qeshtja te zgjithja e hallve me leke Izraeli do e zgjidhte i pari ket halle do ju blente dinjitetin Palestinzve me leke dhe do e mbyllte problemin shekullore me Palestinezet. Por dinjiteti Kombesi dhe Etnia nukl shiten me leke kjo ndodhe vetem ne Shqiperi, Palestinezet jetojn ne varferi edhe me te madhe se ne Shqiperi dhe Izraeli ka mundesi tju ofroje njemiher me shum leke se Greqia Shqiptarve por ata nuk shiten per leke. Ndersa ju shiti per 300 euro te greki.,

    1. WEB says:

     E di ti dardan se sa palestineze kalojne kufirin perdite per te punuar ne izrael ?dhe sa palestineze bredhin me pashaporte izralite ? ose te quajtur ndryshe arabo-izraeliane ?jane me mijera

    2. talebani says:

     permetaret jane prej 1800 vjetesh te krishtere dhe jo te shitur. I shitur je ti qe u shite tek turku ,dhe kur vjen Erdogani te thote ” kardash Dardan ” dhe ti ngazellehesh .Pika qe sju bie sumrrume .

    3. andrea d. says:

     Po sa shqiptare ndrruan fene ne kohen e turkut????? edhe ata e bene nga halli?????? d.m.th sa here kemi hall ,,,kthejme pllaken.

   3. ASDRENI says:

    Cilido shqiptar ka ndryshuar identitetin e kombesine per interes material quhet SHQIPTAR I SHITUR.

    Cilido shqiptar eshte bere vegel e shovinizmit ballkanik, vegel e fashizmit grek quhet TRADHETOR.

   4. ASDRENI says:

    Cilido shqiptar qe ka ndryshuar identitetin e kombesine per interes material quhet SHQIPTAR I SHITUR.

    Cilido shqiptar qe eshte bere vegel e shovinizmit ballkanik, vegel e fashizmit grek quhet TRADHETOR.

    1. edi says:

     gjeji dhe pushkatoji nje per nje keta tradhetoret xhaxhi asdren ,mja na cave koken ketu.

     1. ASDRENI says:

      Une jam Poet i Popullit Shqiptar.
      Damken tradhetoreve ja u ve Populli.
      Veglat e shovinizmit duhet ti denoj Shteti.

    2. talebani says:

     Ne themel te tradhetise jane ata qe lane ” B E S E N ” e Gjergj Kastriotit .E dini se si i seleksionoi AI arberit pasi mori Krujen.

     1. SHQIPO, EUROPIAN says:

      Ka disa anthropos qe na shkruajne hipokrizi, qe na thone absurditete, qe ngaterrojne me ose pa qellim koncepte me definicione te ndryshme, pra identifikojne ne menyre hipokrite dhe absurde BESËN NJERËZORE, me RELIGJIONIN FETAR.

      Nuk eshte rastesi qe ne Shqiperi hipokrizi dhe absurditete te tilla identifikuese na vijne me insistim nga Greqia,vend i cili nuk respekton lirine e plote te besimeve dhe institucioneve fetare te ndryshme nga ato te krishtera.

  2. ALpini says:

   dhe une do kisha qejf te isha ortodoks nje 5 minuta e te isha perballe teje,te siguroj se do ti zhvishja poturet e breket e do te te leja te nxiheshe ne diell nudo si edi rama

 4. Permeti says:

  Mbytini qelbesirat ne dru. Kur ka vendim gjykate ka vendim gjykate. Plus qe kisha e pretenduar nga greket nuk eshte ne gjurmen e pallatit te kultures por me tje. Grkeet me qellim kerkojne pallatin e Kultures qe te heqin kulturen shqiptare dhe te fusin faren e tyre te ndyre greke ne trut e qytetareve te nderuar te Permetit

  1. Gjirokastriti says:

   Po ti mos je nga ata me pantallona trecerekshe dhe mjeker te shpifur se jeni shtuar ca si shume edhe ne Permet ????

 5. elona says:

  Se c’i duhet grekut se c’behet me pronat private ne Shqiperi,apo dhe me Kishen Autoqefale Shqiptare…nje Zot e di.

  1. Argita_B says:

   Greket nuk kane asnje te drejte ne teritorin shqiptar, te drejtat dhe kopetencat e shtetit grek perfundojne ne kufirin e Greqise, ne Shqiperi si ka votuar kush, shume e drejte.
   Kisha ortodokse autoqefale duhet te distancohet nga dhuna, ndryshe nga sharlatanet qe kemi per pushtetare ne pergjithesi, duhet te jape shempbullin duke kerkuar te zgjidhen problemet ne menyre paqesore, nepermjet institucioneve te drejtesise pasi eshte e vetmja rruge qe tregon qyteterim.

 6. PLUMB ARMIQVE says:

  Jo se pastaj thojne qe Enveri i keq ! Kurrkush ma mire se ai si ka dit dhe njoft hoxhallaret e prifterinjte. Gjithmone kane punuar kunder SHQIPERISE !

  1. ORION84 says:

   kujt ja u thua pa :/

   e ndane shqiperine me fete kriminale…

 7. Korcari says:

  Po mire le ta mbaje bashkia ate pallat dhe te ule tensioin e krijuar aman duke u dhene toke diku aty afer qe me pas nese deshirojne ta ndertojne kishen, nuk duhet te kete te tilla situata, feja asnjehere nuk duhet te nderhyje ne nje shtet ligjor, por nese sherben per uljen e tensionit ka zgjidhje plot, le tua jape ndonje truall aty afer pallatit.

  1. Gjirokastriti says:

   Ska vend e ka zene xhamija qe ska patur kure toke aty!!!
   Plus qe eshte ngjitur me pallatet dhe u ben zgjimin cd e hoxhes qe pa gthire

 8. Pyetje says:

  Degjova dje nje prift ortodoks ne Permet, njerin qe kishte emrin ortodokjs dhe mbiemrin mysliman, “Qerimi”, qe thoshte:
  “Keta policet kane edhe shtepi per te mbajtur dhe femije per te rritur prandaj te kene kujdes. Po ashtu edhe gjykatesit”

  Ky eshte nje kercenim i drejtperdrejt qe ky ciban grek ben ne token tone.Ku e gjen guximin ky plehra qe te kercenoje shtetin dhe individet qe kryejne detyren?? Ne emer te kujt kercenon qytetaret shqiptare ky funderrine greke??!! Ky njeri duhet shpallur non grata dhe duhet nxjerre nga territori shqiptar, keta plehra guxojne dhe kercenojne njerezit ne mes te dtes kurse shteti yne bythpambuk rri dhe hesht.

  Qytetare te Permetit, mbylljani gojen ketij lesh qeni grek. Si ka guxim ky njeri qe merret me femijet!!!!!???

  1. Doni ALBO says:

   Ne ne Kosove e njohim prifrinjte ortodoks me mire se kushdo po ashtu edhe Shqiptaret e Maqedonise, keta lere qe jane te zi ne shpirt por jane te dhunshem e barbar nese i vie momenti te vrajne pa ju dridhur syri.

   1. ORION84 says:

    ma do mendja qe andej i keni hale ne sy ngaqe jane serb dhe ‘maqedonas’…

    Te pakten prifterinjte shqiptare nuk mbledhin nr e celulareve besimtareve per ti cuar ku ka lufte te shenjte neper bote sic bejne islamiket hoxhallare ne Kosove me te rinjte trushpelare qe i cojne ne Siri e kudo tjeter per tu bere martire per nje kauz qe nuk ka lidhje me shqiptaret (une e di qe andej nga ju me teper jeni musliman ne shpirt sesa shqiptar pranaj veproni ne kete menyre)

    Sa per dijeni une jam dakort qe aty ne Permet te mbesi Pallati i Kultures dhe i dijes per te gjithe qytetaret e asaj zone…

    Tymin me te madh po e perhap greku me prifterinjte e tij per te krijuar rremuje fetare ne Shqiperi dhe per t’ua ngulitur ne mendje shqipetareve qe cfare ndodh ne Epirin e Veriut ka te beje edhe me ne!

    1. Doni ALBO says:

     Ti nuk e ke as me te voglen ide se c’fare ndiejme ne Shqiptaret e Kosoves, Identiteti kombetar te ne eshte ajo kryesorja dhe kete e kemi vertetuar edhe ne keto 100 vitet e fundit, deshte s’deshte Kosova ka qene gjithmone vater e patriotizmit dhe identitetit Shqiptar dhe ti del thua ju nuk ndieni per komb sa ndieni per fe pffffffffff…deklarate me idiote ka kohe qe s’kam n’degjuar.

     PS. Kurse kete frazen “Epirin e veriut” ke mund mos ta perdoresh po nejse te paskan shperlar edhe ty pak trurin greket si duket.

     1. ORION84 says:

      E lexove mire komentin tim o ‘patriot’ kosove ? ku mbrojta greket une ?

      Epiri i Veiut o ti njeri qe e mban veten per te zgjuar eshte hapesire reale gjeografike dhe ka te beje me nje pjese te jugut te shqiperise; kurse Epiri i Jugut ndodhet ne pjesen veriore te greqise dhe qe ne gjuhen e perditshme e njohim si Cameria!

      E kishe te thjeshte te hyje ne google dhe te mesoje per rajonet gjeografike te vendit tend. Por meqe ke qejf te besh vetem tellall ja ku e ke linkun; klikoje dhe lexo njecik te vesh ndonje gram tru per rajonet gjeografike te vendit tend:

      http://en.wikipedia.org/wiki/Epirus

      Apo sic e do zakoni po nuk qesh ne nje mendje me ty duhet medoemos te jem grek apo trushpelar!

      PS: te kisha thene “Vorio Epir” edhe mund te isha trushpelar!

      pallosh

   2. edi says:

    Juve ne kosove kini ca te tjere me mjekra ,ca shefqeta qe jane ca me keq se keta prifterinjte,

    1. TEDI says:

     Ekstremizmi fetar i kujtedo ngjyre nuk ka dhe nuk duhet te kete asnje vend ne shtetin e Shqiperise dhe ne shtetin e Kosoves.
     Hierarket fetar Grek,Arab,etj, nuk duhet te kene asnje vend te komandojne institucionet fetare te shtetit te Shqiperise dhe te shtetit te Kosoves.

    2. Doni ALBO says:

     Dallimi mes priftrinjeve dhe shefqetave eshte se te paret jane te rrezikshem per vete kombin Shqiptar, duke provokuar situaten deri ne shkatrrimin e shtetit Shqiptar kurse shefqetat jane disa vahabiste qe shumica derrmuese e Shqiptarve ne Kosove nuk i merr seriozisht vetem se bejne zhurme por qe shtetin nuk tentojne te shkatrrojne sic ndodh me keta rrobzinjet.

 9. Adriatik says:

  Degjojeni kete qelbesiren si kercenon ne emer te Greqise: http://top-channel.tv/artikull.php?id=262284

  1. sulltan erduan basbakan baba says:

   Tiki nuk je ne detyre ,po Mira po turkofagosi po tjeret ku jan, ,po sorollatesh ketu ,do te gjobitesh keq evlad .

 10. Nje pyetje says:

  Turp, qelbanike te ndyre fondamentaliste. Po t’ju kishin grisur ndonje Kuran do i kishit shtire flaket evropes dhe jo vetem Shqiperise.. Ky eshte thjesht persekutim fetar. HArmonia fetare qenka nje genjeshter e kohes se komunizmit. Ose te pakten nuk perfshin ortodokset…

  1. Shqiptar mysliman says:

   Griseni kuarnin mer palla kujt po u plas rrocka? Me mundesi ndoshta do te ngrihen vehabistet nga Kosova, por per shqiptaret ne Shqiperi as qe u rruhet fare, me degjoni vetem merreni dhe griseni, nese nuk i gjeni dot duhet vetem te na kerkoni ndihme se mund t’ju gjejme nja 200 kopje brenda disa ditesh.

  2. Shqiptar mysliman says:

   Griseni kuranin mer palla kujt po i plas rrocka? Me mundesi ndoshta do te ngrihen vehabistet nga Kosova, por per shqiptaret ne Shqiperi as qe u rruhet fare, me degjoni vetem merreni dhe griseni, nese nuk i gjeni dot duhet vetem te na kerkoni ndihme se mund t’ju gjejme nja 200 kopje brenda disa ditesh.

  3. AK says:

   SHQIPERIA E SHQIPTAREVE…… POSHTE GREKET E MUTIT

 11. Fakti qe nderhyn qeveria greke, duke patur parasysh se kisha ortodokse shqiptare eshte autoqefale, tregon se “dora” e kujt eshte pas ketyre pseudo-klerikeve.

 12. ciku says:

  Zoterinj komentues, kisha eshte shqiptare dhe jo greke! Me komentet tuaja po thoni qe kishat ortodokse jane greke, sic deshiron dhe Greqia. Dhuna eshte e tepert si nga policia private ndaj prifterinjve ashtu edhe nga besimtaret ndaj policise private.
  Per komunitetet fetare duhet te kete pak me shume ndjeshmeri, pasi nje pjese e mire e pronave te tyre jane akoma te konfiskuara nga shteti.

  1. bert says:

   me sa po shoh un ju te gjith ortodokset po i quani grek, ateher paska te drejt greqia.

   1. 300 evro says:

    Sepse ata qe dalin dhe pellasin ne rruge, si greke identifikohen. Ortodokset shqiptare nuk dalin pas carcafeve te zinj

  2. elona says:

   O zoteri,eshte nje vendim gjykate qe e kthen pronen,dhe nje ekzekutim detyrimi.Kaq.S’ka pune as kisha as Greqia asnje.
   Ku i gjeten pronat komunitetet fetare ore?Te gjitha ja kane grabitur shqiptareve te varfer.
   C’pune kane me permbarimin ata?Te shkojne te apelojne ceshtjen,te kerkojne rrugen ligjore,jo te kercenojne ne emer te Greqise shqiptaret ne shpi te vet,qe zbatojne vendimet e urdhrat e dhena nga institucionet e shtetit shqiptar,brenda territorit te vet.
   C’eshte kjo deklarate nga Min,Jashtme greke?C’pune ka???S’e kuptoj dot fare cfare pafytyresie kane.Jo me dy standarte.Eshte fetar apo grek problemi?

   1. ciku says:

    Elona, ku i gjeten pronat s’e di as ti as une. Por institiucionet fetare jane historikisht pronare trojesh. Kjo teza e vjedhjes se shqiptareve te varfer eshte pak komuniste…

    Jam dakord me ty qe kjo eshte nje ceshtje e brendshme, por shteti yne e paska pak problem t’i jap drejtim ketij muhabeti. Ky problem nuk kishte pse te degjeneronte keshtu, mund t’i jepej kishes nje truall tjeter ne Permet, ose Pallatit te Kultures nje godine tjeter.

    Gjithashtu edhe ne rastin qe ndodhi, Qeveria (pa kellqe) e Sales duhet ti kishte dhene nje pergjigje qeverise greke ku t’i tregohej se kjo eshte nje ceshtje e brendshme.

   2. shko moj grasato pak marmiten e shpuar se nuk je per komente ti…
    korrake e lindur……

 13. Ustai says:

  Nuk e kuptoj pse nuk reagon shteti yne aktual…Apo e ka sajuar vete kete rremuje?!.. Ky shtet duhet tu beje te qarte, te pakten qytetarve te vet me se pari, se ne Shqiperi ka nje ligj, qe eshte njesoj si per shtetasit shqiptare, si per institucionet apo subjektet e ndryshme, ne baze te te cilit njihet dhe kthehet apo kompensohet prona, dhe nuk ka pse te kete te privilegjuar qe per hir te statusit te tyre publik(sic eshte rasti i kishave apo xhamive)te privilegjohen jashte ligjit. Rasti konkret eshte i filtruar prej disa vitesh nga gjykatat shqiptare (dhe jo greke)dhe ashtu dhe si vete populli dhe besimtaret e Permetit e dine mire, ne ate vend vertet ka patur nje kishe e prishur para 60-70 vjetesh, dhe mbi germadhat e saj pushteti i Enver Hoxhes ngriti nje pallat Kulture(shikojeni qe nuk ngjan me asnje lloj kishe). Ne keto kushte kishes i takon vetem e drejta e njohjes se pronesise se truallit dhe jo e godines. Po ai ligj i njeh te drejten Kishes(ish pronarit te truallit)qe per kete rast ose te kompensohet me nje nga format e njohura me ligj,ose ti njohe te drejten e parablerjes ne rast te nxjerrjes per privatizim nga pronari shtet i godines ne kete rast. Kisha ortodokse “shqiptare” nuk ka deshiruar asnje here te ndjeke dhe te zbatoje ligjin shqiptar gjate 20 viteve te fundit. O shtet, tregoji ligjin shqiptar ketyre ,ne mos dhe une do te kerkoj te marr pallatin e sportit, pasi kam qene pronar i atij trualli…..

 14. fidel says:

  per te gjithe ata anti grek apo cfare tjeter. dua te theksoj qe prona te kisha e xhami ne kohen e enverit u bene theatro kukullash. dhe une di shume raste qe pas regjimit ato vende kulture u kthyen serisht ne kisha.te pronaret e meparshem. prandaj edhe rasti ne fjale duhet pare mire para se te shajme e te mburrim gjykatat tona qe nuk funksionojne.

  1. 300 evro says:

   O fidelio, sa do fshihesh dukesh qe je grek i ndyre. Shiko si thua ti: theatro. Ik re kameleon i qelbur i Janulles

   1. fidel says:

    mblidhe veten. mos be keshtu. fjala theatro eshte ironike. ik be ndonje leke si emigrant andej nga greku e pastro halet e tyre. lere vendin ne dore te atyre qe jetojne ne shqiperi.

   2. xhenmi says:

    Ore 300 po ke qene emigrant ne greqi e te kane perdhunuar me rradhe greket qe i ke kaq inat .Je keq fare lali prandaj shikohu njehere.

    1. VLONJATI says:

     Në gjuhën shqipe thuhet Teatër.
     Në gjuhën greke thuhet θεατρο(Theatro).

     Pra saktesisht duhet t´ju thotë Maskarenj Grek.

 15. enea says:

  Ketyre evgjiterve grek u duhet vene kufiri tek thana. Vetem dje kam ndjekur disa kronika me rrahje te emigranteve shqiptare dhe te huaj nga rracistet greke. Kur jane te shtetin e tyre te pjerdhur bejne te fortin keta spurdhjakerit, kurse jashte tij bejne viktimen. Drurin grekeve, sic na e kane bere keto 23 vjet. Ka ardhur koha e shpagimit. Aq me teper qe e drejta eshte nga shteti Shqiptar tani. Mbytini evgjitet

 16. shqiptari says:

  Shteti shqiptar ka marre fund.

  E para le te livadhisi nje bashki e ben incidente qe si duhen.

  E dyta le te talli trapin nje shtet tjeter qe ska as edhe nje te drejte te kerkoje shpjegime

  E treta, ti kerkoje distancim te menjhershem shtetit greke, qe merret
  me kishen ortodokse shqiptare. Dihet boterisht qe Kisha Shqiptare eshte Autopqefale dhe qofte kishsa greke qoafte shteti grek skane as edhe nje te drejte te meren me kete qeshtje.

  E katerta, shteti te shqyrtoje situaten, edhe pse bashkia e ka fituar me gjygj, duhet te tregohet me tolerante me kete problem

  E pesta prifterinjte e zones te distancohen forte nga veprime antishteterore, pasi te shkelesh vendimin e gjykates eshte veprim antishteteror dhe antikombetar.

  E pesta palet te ulen e te flasin te pakten njehere te vetme se na cate trapin.

 17. fatmir mehmeti says:

  po kete besimtaret jane grek apo shqiptare, une se dija te kish minoritet grek ne permet? po ky minoriteti grek po na del 1 milion. me duket se ja fusin pordhes keta kur thone qe greket jane vetem 30 mije

  1. 300 evro says:

   Daku, jane nga ata qe marrin pension 300 evro. Po nuk dolen tek sheshi ua pret Papuja pastaj pensionin. Ka lesht grek ne Shqiperi, edhe ata qe ishin jane ne Greqi tani, i kane fshatrat bosh gjithandej.

   1. hajri cami mbush barkun andej nga je.. se nga logjika te jane thare trute gjer ne lindie…!!!!!!

    1. JOVAN BREGU says:

     Po ty “turkofagos”, Çfare te ka pickuar kaq keq ?
     qe ngaterron emrat e replikuesve,
     qe perdor shume keq gjuhen shqipe.

   2. Gjirokastriti says:

    Na ke care bythen me 300 eurot e tua ato kane nje vit qe I kane prere per shkak te krizez njerezit aty vene me ndergjegje se po te ishte per 300 eurot do ishin duke protestuar ne Athine pse ua prene

    1. Doni ALBO says:

     Per ty si gjirokastrit ato 300 evro do te ishin te mireseardhura, apo jo 😀

 18. fakedemocracy says:

  Politika greke nuk mund te shkoje me larg se 5,6 fshatra te dropullit qe njihen me kushtetute si fshatra te minoritetit me grekfoles,
  shteti shqiptar nuk duhet te lejoje qe politiken ta diktoje nje prift grek i ardhur ne shqiperi qe nuk eshte as qytetar shqiptar.kisha eshte autoqefale dhe greket duhet te mos fusin hundet ne shqiperi .a ka shtet ky vend apo kane vdekur politikanet e shitur.
  sa me larg fese te qendrojne shqiptaret aq me mire eshte.sidomos kur keto fe jane me ndikim nga qarqe radikale si kristiane ashtu dhe mysylmane.qe kur erdhi feja u prish kombi.kombi vdiq me hyrjen e mashtruesve parazite te dogmave.me sa kam para ne TV shteti grek rrah pa dallim ne demonstrata,ligji duhet te vendoset nuk mund te dale dogma fetare mbi kombin tone.dru deri sa te respektojne ligjin gjoja njerezit e “shenjte”
  dikush i fryn zjarrit dhe duhet te fiket shqiperia nuk ka gjitone te mire as ne jug as ne veri sipas historise.mos prisni te mire nga prifterinj dhe hoxhallare qe ju paguajne rrogat te huajt.

 19. leka says:

  Mero pa ta bere qefin aspak,te kam admiruar,per nje veti tenden krejt specifike tendja ne keto ane(te tjeret besoj se kane mbi te gjitha frike dhe mbasandaj paaftesi)ate te gazetarit cilesor investigativ.
  Tani dhe mbas ngjarjes se Permetit,ajo qe quhet media jone,si gjithmone vazhdon ta shoqeroje dhe kete ngjarje me au iu dhe kam- kumet e veta,pa na dhene asgje profesionalisht.
  Do t,ju lutesha shume zoti Mero,qe me profesionalizmin dhe paanshmerine tuaj,te bemi nje investigim historik dhe ligjor kesaj ngjarje, qe me duket e nje rendesie kruciale.
  Kam besim se do ta beni kete dhe per cilesine dhe nivelin e gazetes dhe presim dhe editorialin tuaj mbi ngjarje qe eshte shume me teper se nje perplasje e momentit.

 20. Aleks Xinxa Kryetar i Partise Arthqiomarksiste says:

  ore po me qishen cpaten xhanem !? Jo po me thoni, kjo qishe cu bente xhanem !?!?

 21. Gezimi says:

  Ka kohe qe qeveria dhe qarqe te caktuara te ortodoksizmit grek kerkojne me insistim dhe inicojne situata te tilla. Qveria e re (se ajo e vjetra ka vdekur me kohe, vetem se kundermon ere), duhet te zbatoje ligjin deri me nje. Ne se Pallati i Kultures i takon kishes, le ta marre kisha, ne rast te kundert, tu lihet banoreve per aktivitetet kulturore. Per mendimin tim, kjo do ishte zgjidhja me e mire.

 22. Dardan says:

  Keto kafshe Kamikaze jeniqere te kaukazite qe nuk rrespektojne ligjet dhe shtetin e Shqiperis duhet shporrure nga Shqiperi adhe trojet Shqiptare.

  Ne shqiperi nuk ka vende per ekstremizem dhe terorizem fetar ultra-Ortodokse

  1. cubi says:

   po ik mor pallosh anadollak ju i thirrni babe turkut si ju shkerdheu 600 vjet, shkoni e faleni ne varrin e sulltan mah-MUTIT, e beni si shqiptare pale

   1. AK says:

    CUBI TE QIFTE MULLA OMARI ME BIBEL NE GOJE

    1. ciku says:

     Kjo eshte kultura e Kuqezinjve??!! Faj ka dhe moderatori I faqes qe nuk le koment alabakesh pa fut ne faqe.

     1. shqiptar kuqezi says:

      Mos pergjithesoni!
      Nuk eshte kultura e pergjithshme e shqiptareve kuqezinj,
      eshte vetem e komentuesit konkret.

 23. shqiptar says:

  kisha shqiptare eshte e pavarur?? jo sepse athina nuk do tia jape pavrasine kishes tone.
  pse serbia maqedonia bullgaria rusia kane kisha te pavarura ndersa shqipera jo duhe te marri leje nga athina????
  KUR DO BEHET E PAVARUR KISHA SHQIPATRE NGA GREKU??????
  pse greku kur vjen puna per pavrasine e kosoves apo ksihave shqiptare nuki njeh kjo eshte politike dhe prifterinjte jane spiuna
  keto sherre i organizon athina hde janulla edhe budallai i kupton
  ENVERI KISHTE TE DRJTE PER KETA PLEHRA KETA JANE ANTISHQIPTRE
  shikoni filmin e cerciz topullit shikoni fragmentin me priftin.

 24. alban4eva says:

  po normale, pritej nje veprim i tille, para dy ditesh Greqia kercenoi qe do “kundervepronte” per kete ceshtje, dhe ja tani e mbajti fjalen, ca greke te zinj, si ne rroba, si ne fytyre, si ne shpirt, vijne dhe bejne pordhe dhe ushtrojne presion dhe dhune ne token tone, kurse shteti privat i S-halè serbit ka halle te tjera, si te shaje me liber shtepie nga FB kundershtaret e vete politike..!!
  c’te besh..!! shqiptaret do vazhdojne te durojn ende per shume kohe..!!

  1. Kristi says:

   Kisha Ortodokse Shqiptare duhet te clirohet nga greket! Pike. Kisha ortodokse eshte pushtuar nga minjte grek. Larg duart nga Kisha jone plehraaaa

  2. frankio says:

   Ata qe protestojne atje nuk jane permetar?
   Dihet shume mire si funksionojne gjykatat ne Shqiperi. Kush paguan me shume fiton. Ndaj mos derdellisim kot per shtet ligjor dhe leshte e …
   Pallati i Kultures ose ish kisha eshte ne nje vend te mire ne Permet, ndaj ndodh ky konflikt. Kisha s`jep leke nen dore per te marre ish pronen e saj dhe kuptohet qe gjyqin e fitojne ata qe paguajne.

   1. Françesko says:

    Ka kisha jo vetem para por edhe florinj sa te duash,
    por s´te jep.
    Ka klerik dhe prifterinj te korruptuar sa te duash,
    por s´dalin hapur.

 25. Reli says:

  Qeveria duhet te shprehet publikisht per kete rast.Eshte e kote acarimi i situates,aq me keq i dy shteteve tona dhe acarimi i klimes fetare.
  E gjithe pergjegjesia bie mbi qeverine ne detyre,te shprehet publikisht per kete rast,sepse edhe besimtare e qytetare jane te c’orjentuar.Sa per qeverine greke jam i mendimit qe nuk duhet te nderhyje fare ne punet e brendeshme te shtetit shqiptar,dhe per kete rast perseri faji bie mbi qeverine ne detyre te shtetit shqiptar.

 26. -hajdute qe s’njohin shtet..

 27. Gjergji says:

  U beme 500 vjet qe drejtohemi dhe roberohemi nga turqit. Pastaj erdhi Enver Hoxha qe an prishi kishat dhe na vrau prifterijnte dhe te gjithe krishteret i persekutoi.

  Dhe gjithashtu keto 20 vite Saliu na futi islamin e Arabise Saudite nen rrogoz dhe te krishteret gjithmone e me shume gjejne nje klime negative ndaj fese se tyre ne trojet shqipetare. Eshte nje politike sistematike e shtetit shqipetar me ndihmen e faktorit mysliman ne turqi dhe arabi saudite per perzenien e te krishtereva nga trevat shqipetare. Te njejten politike qe ka 20 vjet qe ndiqet edhe ne kosove ku te krishteret ne fillimin e viteve 90 perbenin 7% te popullesise dhe sot bejne vetem 0,1% te popullesise.

  Po i vjen koha qe te krishteret te rebelohen dhe te marrin trojet qe iu takojne mbrapsht dhe turqit ti kthejne andej nga kane ardhur, nga Anadolli.

  Rrofte Gjergj Kastrioti.

  1. Era e Zotit says:

   Nje Shqiperi e Madhe nuk do te mund konsiderohej e tille nese nuk do te mund te kurorezohej me nje shtet Abranitesh ne More, nje shtet Arrnautesh ne Anadoll, dhe nje shtet Arbereshesh ne Kalabri.
   O ju Muliman e te Krishtere!
   Abrahami ja u krijoi fete. Por filozofite Abrahamike jane bere per Semitet. Nese jeni Semite, praktikojini ato. Nese jeni Pellazge ngrini vlerat e Bese lart ne qiell edhe largoni cdo gje Abrahimike perfshire ketu Islamin e Krishterimin.
   Duajeni gjakun tuaj!
   Mos hidhni poshte njerezit qe flasin te njejten gjuhe me ju, qe ndani te njejtat gene, e te njejten histori. Lereni rracat e tjera te botes qe e kane lekuren e zeze, te verdhe, a te kuqe. Nuk na lidh gje me ta. Duhet te bejme per njeri-tjetrin,te behemi tok sebashku ne emer te Bese fese se Pellazgeve, te te pareve tane.

 28. gentian says:

  vetem ne rrugen e bashkimit Atdhetar! ne do fitojme, feja e Shqiptarit eshte Shqipetaria!nuk jane kishat dhe xhamit! keta ortedokes po te duan Atdheun respektojne ligjin, kjo tregon qe ata respektojne shtetin grek!duhet ti bashkohemi te gjithe kunder rrezikut Kombetar, nga armiqte tane grek e slave!

 29. Lisi says:

  Ne disa komente kahere kam kerkuar qe shqiptaret dhe shteti shqiptar,te vereje aktivitetin e agjentit grek Jnullatosit dhe sahanlepireseve te tij sepse,rrugen qe kane marre antishqiptare nuk eshte edhe,rruga e tyre fetare.Fene keta antishqiptare e kane veç maske,pas se ciles fshehen pretendimet teritoriale te Greqise.Propozoj,qe keta sulmuas qe gjenden ne kete pallat te lidhen,te burgosen dhe te denohen per sulm ne objektet kulturore te shqiptareve dhe rrezikimin e jetes se njerezve!Ky eshte veç fillimi i skenarit grek,para te cilit shqiptaret ishin verbuar.Shqiptare,kerkoni pergjegjesi nga Ylli Papo,R.Alia dhe tjere qe ishin kumbar te ardhjes se agjentit,antishqiptarit grek ne Shqiperi,A.Janullatos dhe atyre qe lejuan ndertimin e katedrales greke ne zemer te Tiranes dhe varreve greke ne Shqiperi.Ti largojme keta antishqiptare nga tokat shqiptare sa me shpejt aq me mire.Shqiperia e shqiptareve!

 30. edison says:

  te kishte qene xhami, mjekrroshat do kishin mbushur sheshet me parulla per xhihad

  1. dajt says:

   Ke bere te njejtin koment gjithandej morej jevg jorgjice greke. Muslimaneve i ehste mohuar prej dy dekadash ngritja e xhamise se madhe se nuk kane bere ze deri sa shteti u dha te drejte. Zbatuan ligjet e ketij vendi. Kurse ju shkerdhata guxoni ti dilni para vendimit te gjykates.
   Kjo eshte diferenca more morr grek.

   1. edison says:

    ku e shikoni ju zezaket sudaneze komentin tim gjithandej? apo vec sistemit nervor tani vuani edhe nga syte? 😀
    po prap do ishte me mire komenti im se i juaji, qe eshte plot me fjalor rruge, e qe nuk ia vlen te merresh me te

   2. edison says:

    mos kujtoni ju trimat e xha jahos se iua pertojme shume – po me gangot online dhe te fb nuk merremi ne – atyre vec ju japim ate gjene e gjate ne ‘mouth’ dhe kaq

    1. GJERGJ says:

     Ne Greqi jane prishur me qindra objekte fetare te shqiptareve myslyman, madje as sot ne shek XXI nuk lejohet ndertimi i objekteve fetare jo te krishtera.

     SHQIPTARET PERGJITHESISHT NUK JANE BESIMTAR FETAR EKSTREMIST.
     Shqiperia pergjithesisht jane shembull ne Europe dhe Bote per bashkejetesen dhe tolerancen fetare vleresuar madje edhe nga personalitete internacional.

     1. edison says:

      sot ne egjipt u dogjen kisha dhe shkolla kristiane – pse ankohesh per kristianet kur shumica e muslimaneve nuk jane tolerante karshi tyre?

      1. GJERGJ says:

       Ekstremizmi fetar radikal i egjyptit,
       Ekstremizmi fetar ortodoks i greqise,
       Nuk jane dhe nuk do te jene shembull pozitiv per Shqiperine.

       E perseris: Shqiptaret pergjithesisht nuk jane besimtar fetar ekstremist, por jane besimtar fetar tolerant.

       1. edison says:

        plako, se cfare s’eshte shembull pozitiv per shqiperine ik thuaja atyre qe ikin ne siri ne ane te al kaides – nga kosova, maqedonia dhe nga shqiperia.
        ekstremizmi fetar radikal i egjiptit quhet ndryshe ekstremizem i paqene islamik – permende pak kete fjalen e fundit se ste gjen gje

        1. GJERGJ says:

         Une nuk merrem me llafe rrugesh dhe thashethemet e tua.

         Shqiptaret e pakte nga Ballkani qe kane shkuar te luftojne ne Siri pergjithesisht jane perkrah popullit sirian kunder regjimit diktatorial te Asadit.
         Ekstremizmi fetar myslyman dhe kristian nuk ka vend ne Shqiperi.

         Ekstremizmin fetar islamik me qene ose pa qene shko kerkoje ne Siri dhe Egjypt.
         Ekstremizmin fetar ortodoks me qene ose pa qene shko kerkoje ne Greqi dhe Serbi.

         1. edison says:

          ja, shife se kush prej nesh ben thashetheme:
          http://www.gazetatema.net/web/2013/08/07/afp-arkivole-me-shqiptare-po-kthehen-nga-siria-po-ketu-nuk-e-ngre-kush-zerin/
          ato ‘pak’ [1000] shqipfoles qe kane shkuar ne siri, fare mire mund ti bashkoheshin opozites se moderuar – po ata i jane bashkuar al kaedes – ne fakt te gjithe ata qe jane vrare kane qene me grupet ekstremiste.
          nqs nuk ka vend ekstremizmi fetar ne shqiperi, pa me thuaj gjergj [hasan] si do ia besh me ata trimat qe do kthehen me te cakerdisur se ndonjehere nga siria dhe al nusra?

          1. GJERGJ says:

           Cilido lexues mund te hap edhe linkun qe ti rekomandon dhe do te shikoj qarte se ti me dashakeqesi egzagjeron dhe hiperbolizon.

           Cilido trim apo frikacak, i qete apo i çakerdisur, shqiptar apo minoritar, ne shtetet pluraliste demokratike te Shqiperise dhe Kosoves duhet te zbatoj ligjet.

         2. edison says:

          artikulli i afp-se flet shume qarte, pa hiperbolat qe ju pelqejne juve, po me fakte – qe nuk i duroni dot: me emra, mbiemra dhe shifra – nderkohe qe paraqet nje te vertete te ditur me kohe: shqipfolesit jane radikalizuar aq sa per te perbere rrezik per shqiperine dhe kosoven – qe tashme ka dale nga rruga kombetare.
          te cakerdisurit xhihadiste i zbatojne ligjet me zell, po jo ligjet tona, po sheriatin – sic po e shofim shume qarte

          1. GJERGJ says:

           Artikulli qe paraqet shkruan vetem per [dhjetëra] shqiptar nga Ballkani, ndersa ti me dashakeqesi egzagjeron dhe hiperbolizon duke shkruar [1000].

           Greqia dhe Serbia kane shume me teper shfaqje te ekstremizmit fetar se Kosova.
           Shqiperia eshte shembull ne europe dhe bote per bashkejetesen, lirine, harmonine fetare.
           Shqiptaret ne Ballkan pergjithesisht jane besimtar fetar tolerant dhe nuk jane besimtar fetar fanatik.

  2. Tiku says:

   Muslimanet kurre nuk kane kercenuar shtetin shqiptar, gjykatat apo kane kundershtuar vendimet e tyyre. Ju jeni ata qe beni presione ne emer te shtetit grek. Turp nuk keni qe fusni percarje??

   1. edison says:

    juve nuk iua mori njeri xhamine e rruges se kavajes apo ethem beut, pse beni kot si viktima?

    1. GJERGJ says:

     Te gjitha xhamite,kishat,teqete paperjashtim pas 1967 kaluan ne pronesi te shtetit komunist shqiptar.

     Pas vendosjes se pluralizmit demokratik ne Shqiperi, shteti shqiptar dhe Organet e Drejtesise se Shqiperise vendosin se cilat objekte u perkasin institucioneve fetare dhe cilat nuk u perkasin.

     Pas Vendimit te Organit te Larte te Drejtesise te Shtetit Shqiptar, veprimet per tensionimin e situates, veprimet per perdorimin e forces jane veprime te paligjshme.

     Pas Vendimit te Gjykates Kushtetuese te Shtetit Shqiptar per çeshtjet shqiptare, deklarata absurde e Ministrise se Jashtme te Shtetit Grek eshte nderhyrje ne punet e brendeshme te Shtetit Shqiptar.

     1. edison says:

      po pra, nuk jemi me ne komunizem kur objekti i kultit behej stalle, jemi ne pluralizem, me shtetin dhe gjykatat me te korruptuara ne kontinent – dje shtepine e ushtrise e bene seli partie, sot kishen prone bashkie, e neser do jemi ne pritje te pisllikut te rradhes.
      po qe se ti ose shteti e keni me grekun pse ju nderhyri, merreni konsullaten greke bejeni haur a cfare te doni ju [duhet shtet me kellqe] – po kishen mos e perzini ketu

      1. GJERGJ says:

       Pra jemi ne Demokracine Pluraliste, nuk jemi ne Komunizmin Monist.
       Pra per problemet me kundershtime vendosin Organet e Drejtesise, dhe jo Partia.
       Pra per pronesine e tokes dhe objektit ne permet dhe kudo ne Shqiperi vendos perfundimisht Gjykata Kushtetuese.
       Pra nqs ka vendim absurd te qeverise berisha per shtepine e ushtarakeve atehere çeshtja duhet te zgjidhet ne Gjykate.

       Jane apo jo te korruptuara gjykatat ne shqiperi, ne greqi, ne europe, etj, çeshtja ne demokraci nuk zgjidhet absolutisht as me force, as me dhune, as me anarki.

       MPJ e Greqise ne menyre absurde kundershtoi zbatimin e vendimit te Gjykates Kushtetuese te Shtetit Shqiptar.
       MPJ e Greqise ne menyre absurde deklaroi per monitorim te nje çeshtje te brendshme te qytetareve dhe te shtetit shqiptar.

       1. edison says:

        edhe ne komunizem gjykata vendosi per pushkatime kundershtaresh politik, persekutimin e fetareve – me urdher te partise – njelloj si sot. asnje ndryshim – vec emrit komunizem -> pluralizem – qe ketu nuk ka asnje sens real.
        kur ceshtja u ‘zgjidh’ ne fillim me polici [me force] – qe ishte private, jo shteterore – edhe zgjidhja perfundimtare e te njejtes natyre do te jete.
        te ankohemi per mpj greke kur te na duhet – jo kur ajo ben mbrojtje te te drejtave te njeriut.

        1. GJERGJ says:

         Ndryshimi midis gjykatave te komunizmit dhe gjykatave te demokracise eshte shume i dukshem, pavaresisht elementeve te korruptuar qe ka ende ne gjykata ne shqiperi, ne greqi, ne bote.

         Ne te gjithe boten permbarimi(the execution of the law) atje ku ka kundershtime te ligjit realizimi behet nepermjet policise publike ose private.

         MPJ greke dhe gjithe Qeveria greke te shikoj dhe te garantoj te drejtat e njeriut pikerisht ne Greqi, atje ku shteti grek eshte kritikuar shume here dhe shume ashper nga organizma dhe institucione onternacionale per shkeljen e te drejtave te njeriut.
         MPJ greke dhe gjithe Qeveria greke te shikoj dhe te garantoj ne praktik karten e te drejtave te njeriut ne BE: “Charter of Fundamental Rights of the European Union”, Karte te cilen shteti grek e ka firmosur e nenshkruar teorikisht por qe nuk e zbaton praktikisht.

         1. edison says:

          ndryshimi mes gjykatave te dy regjimeve eshte se ne komunizem ‘shefi i madh’ i bente nje telefon gjykatesit e mbyllej muhabeti – sot shtohen nja 2 zero ne llogarine bankare – metoda te ndryshme: rezultat i njejte.
          sikur mpj greke te kishte kritikuar ndonje vend tjeter hajde de – po shqiperise nuk ia ka shkelur te drejtat e sanksionuara nga europa.

          1. GJERGJ says:

           Ne çdo shtet pluralist demokratik ka te korruptuar me llogari bankare me shume zero prapa, por kjo nuk do te thote absolutisht qe vendimet e organeve te drejtesise nuk duhen respektuar.

           Qeveria Greke nuk ka asnje te drejte as morale dhe as ligjore ne lidhje me ortodokset shqiptar.
           Konkretisht te shikoj punet e saj ne lidhje me intolerancen fetare dhe mungesen e lirive fetare ne Greqi.
           Pergjithesisht te shikoj detyrat e saj ne lidhje me shkeljet e vazhdueshme te te drejtave te njeriut ne Greqi.

          2. edison says:

           para se ti kerkosh lirite fetare te ndonje vend kristian qe ka mirepritur 1mln shqipfoles – kerkoji ne siri dhe egjipt – te vendet muslimane – aty e shef lirine fetare qe do ti.
           ne asnje sistem nuk eshte e thene qe vendimet e gjykates te jene te drejta dhe te pavarura nga llogaria bankare => vendime hapur tendencioze dhe te padrejta duhen kontestuar me cdo mjet

          3. edison says:

           greqia nuk pretendoi asnje te drejte ligjore mbi ortodokset shqiptare, lexoji mire deklaratat

          4. GJERGJ says:

           1. Ne shtetet pluraliste demokratike vendimet e gjykatave duhen zbatuar, kontestimet behen vetem me mjete demokratike.

           2. Shteti grek eshte i vetmi shtet ne BE qe ka bere ndarje raciste te emigranteve ne homogjen dhe johomogjen duke garantuar shume me teper te drejta per homogjenet grek.

           3. Shteti grek beri nderhyrje ne punet e brendshme te shqiperise per çeshtje te shqiptareve ortodoks. Greqia te zgjidh problemet e saj te shumta te intolerances fetare dhe te ekstremizmit fetar.

          5. edison says:

           1. demokracia, liria dhe pavaresia & paanshemria e gjyqesorit ne shqiperi kritikohen ne cdo raport nderkombetar. populli shqiptar ka te drejte dhe detyre te vendose ligjshmerine ne cdo menyre qe ta shikoje te arsyeshme.
           2. cdo shtet ka te drejte te mbroje bashkekombasit e tij qe jane minoritet ne vende te tjera, sidomos kur vijne ne shtetin ame.
           3. greqia beri thirrje per mbrojtjen e te drejtave te nje komuniteti fetar ne nje vend qe deshiron te behet anetar i be-se, dhe perderisa duam te hyme ne be duhet te respektojme ligjet dhe te drejtat e sanksionuara prej saj, dhe duhet te respektojme shtet fqinje qe nderkohe jane pjese e be-se, qe jane porta jone #1 per ne europe

          6. GJERGJ says:

           1. Pavaresisht se per pavaresine dhe paanshmerine e gjyqesorit ne Shqiperi ka patur ne raportet nderkombetare kritika konstruktive, asnje prej tyre nuk ben konkluzionet e tua absurde, sepse ligjshmeria ne shtetin demokratik nuk vendoset me çdo mjet e menyre, nuk vendoset me dhune e anarki, por vetem me mjete demokratike.

           2. Nuk ka asnje lidhje, mbrojtja e te drejtave legjitime te minoriteteve etnike ne Ballkan dhe Europe; me ndarjen raciste qe Shteti grek ka realizuar dhe realizon ndaj emigranteve ne homogjen dhe johomogjen duke garantuar shume me teper te drejta per homogjenet grek.

           3. Shteti grek beri nderhyrje ne punet e brendshme te shqiperise per çeshtje te shqiptareve ortodoks.
           Greqia te zgjidh problemet e saj te shumta te intolerances fetare dhe te ekstremizmit fetar.
           Shteti grek ka mashtruar me llogarite ekonomiko financiare per tu anetaresuar ne EuroZone.
           Shteti grek ka mashtruar me zbatimin praktik te te drejtave te njeriut per tu anetaresuar ne BE.

          7. edison says:

           1. po, po ata qe mbajne vetem emrin polici [private] vepruan si gango rrugesh, dhe vune ne jete skena qe i takojne vitit famekeq 1967, kur prifterinjte e mbetur nxirreshin me dhune nga kisha, dhe ikonat e shenjta perdhoseshin – edhe atehere ne baze te ‘ligjit’ u veprua. kritikat sot per konstruktivitet behen, po kujt ti thuash? shqipfolesve? – kohe e humbur.
           2. cdo shtet e vendos vete se si i trajton bashkekombasit e tij, minoritetin e tij jashte vendit – nuk quhet trajtim i padrejte – perkundrazi, eshte ne perputhje me te gjitha normat nderkombetare.
           3. greqia nuk futi tanket, po nje leter coi – edhe une e ti kemi te drejte te cojme letra sa te duam – eshte pune e shtetit tone pastaj se cben me to.
           disa parregullsi ne dokumentacion eshte absurde te mendosh se e bejne greqine me pak apo me shume anetare te nje institucioni te nderuar si bashkimi europian.

          8. GJERGJ says:

           1- Gjykata e Larte Kushtetuese e Shqiperise ka marre vendimin qe ne vitin 2002, pra prifti kishte 11 vjet kohe qe bashke me nje pjese te besimtareve te zbatonte vendimin.
           Sigurisht ikonat fetare do te ishte me mire ti kishte hequr vete prifti me disa besimtar, por nuk pranoi ta bejne kete gje, dhe ne videon e ngjarjes ne Permet shihet se prifti me veladon te zi ne menyre absurde shtyn me teper se edhe vete policet privat egzekutues te vendimit.

           2- Asnje shtet i BE nuk ka bere ndarje raciste te emigranteve ne homogjen dhe johomogjen duke garantuar shume me teper te drejta per homogjenet. Asnje norme nderkombetare nuk thote se duhen bere dallime raciale ne te drejtat ekonomiko sociale te emigranteve sipas origjines.

           3- Greqia te zgjidh problemet e saj te shumta te intolerances fetare dhe te ekstremizmit fetar. Kundershtimi i vendimeve te gjykatave dhe aq me teper te Gjykates se Larte Kushtetuese te Shtetit Shqiptar ne kete aspekt nxit destabilitet dhe anarki ne vendin fqinj Shqiperi.

           4- Institucionet korrespondente te BE nuk folen thjesht per parregullsi spontane ne dokumentacion, por per mashtrime sistematike per periudhe disa vjeçare, te cilat e anetaresuan Greqine padrejtesisht ne Eurozone.
           Institucione dhe Organizma internacional mbi te drejtat e njeriut kane kritikuar ashper Greqine per shkelje sistematike ne te drejtat e emigranteve dhe azilanteve dhe nqs ne te ardhmen do te behen monitorime me te thella do te shihet se Greqia shkel edhe te drejtat etnike e gjuhesore te minoriteteve.

          9. edison says:

           nuk dua te zgjatem shume, po ja ku i ke shqipfolesit ‘besimtare tolerante’: http://www.gazetatema.net/web/2013/08/22/zhvendosja-e-shtatores-se-nene-terezes-nga-klina-pa-motive-te-qarta/
           pastaj ec e flasim per greqira e serbira

          10. GJERGJ says:

           Artikullin qe paraqet nuk e ke lexuar mire, nuk e ke plotesuar me tej, dhe ke nxjerre konkluzione dhe motive te gabuara.
           Artikulli ka titull domethenes: “Zhvendosja e shtatores së Nënë Terezës nga Klina pa motive të qarta”.

           Konkretisht shtatorja e Nenes Tereze ndodhej ne nje rrethrrotullim te rrezikshem automobilistik te qytetit te Klines dhe sipas Famullise se Klines dhe Ipeshkvise se Kosoves duhet te vendoset ne nje vend me te dinjitetshem.

           Ipeshkvi i Kosoves Dod Gjergji, Udheheqesi i Famullise se Klines Don Lenc Sopi, Kryetari i Komunes Kline Sokol Bashota kerkojne: “Te mos politizohet shtatorja e Nenes Tereze per qellime te fushates elektorale”
           http://www.radiokosovaelire.com/?nav=150,2&id=11238

          11. edison says:

           qe eshte rrethrrotullim, ate e pashe dhe e konstatova edhe te komentet e artikullit perkates.
           te ishte thjesht komunikacioni, si thone disa, nuk do thuhej “per motive te paqarta”.
           ne kthesa e rrethrrotullime ke statuja apo objekte te ngjashme me shumice, edhe ne tirane.
           ipeshkvi ka te drejte kur kritikon abuzimin politik me figuren e nene terezes.

          12. GJERGJ says:

           Kudo ne boten demokratike:
           Ne kthesa majtas e djathtas, ne rreth/rrotullime e rruge/eliptike, ka patur, ka dhe do te kete monumente te ndryshme qe vendosen apo çvendosen nga Organet Pergjegjese.

           http://www.radiokosovaelire.com/?nav=150,2&id=11238

           Nqs ti edhe pas artikullit te qarte dhe plotesues qe te rekomandova dje ora 16:10, mbetesh ende me motive te paqarta, tregon qarte se ti nuk deshiron te jesh me motive te qarta.

 31. ben says:

  sumperpjetet mezi po presin qe kjo te ndodhte. O burra kush te flase me shume. Sic e do zakoni, shqipot gjithmone flasin psd pilafit, si puna e “djemve te laberise” aty e kishin Agimin e Arte, pas 3 ditesh ju erdhi sinjali.

 32. shqiptar says:

  shikojeni kete video flet qarte dhe paster qe nga ajo kohe se c rol ka kisha greke ne shqiperi jo kisha shqiptare po ajo greke.

 33. Permatari says:

  Lerini more aman ta marrin ate ndertese,nuk duam konfliket fetare se pak jemi cope edhe konflikte nderfetare do na duheshin,por te pakten kisha ortodokse duhet ta beje ate pallat nje kishe me parametra dhe jo ta lere si germadhe ate pallat mu ne mes te qytetit sepse eshte turp kush e sheh.
  eEdhe ju te bashkise nuk keni ndonje truall aty afer per te ngritur nje tjeter pallat kulture?

 34. VJOSA VL says:

  NERASTESE PRIFTERINJTE E ” PRIFTERINJTE E RINJ” KANE HYR ME FORCE E KANE DHUNUAR ROJET,SHTETI DUHET TE NDERHYJ ME NJE HERE E T’Y TREGOJNE VENDIN KETYRE PRIFTERINJEVE,NDRYSHE SHTETIN E MORI LUMI ME KEQ SE E KA MARR, E FEJA ORTODOKESE E ORKESTRUAR NGA JANULLATASI I GREQIAE ,DO NGRIHET NE REVOLT E NDIHMUAR EDHE NGA ATA TE ‘agimit te zi” per VORJO EPIRIN . SHTET,O SHTET ,MOS RRI INDIFERENT NDAJ KETYRE VEPRIMEVE !

 35. AK says:

  ALEANCA KUQEZI ……TE RINJTE E FIERIT DHE VLORES ME VRAP TE CLIROJME VATANIN SE DUAN TE NA E MARRIN GREKET.

  POSHTE GREKET SHQIPERIA ESHTE E JONA….

  1. Gjirokastriti says:

   Gjalle jeni ju te AK ???? Kreshnikun si e keni???
   Mos haroni ta merni me vete se na mori malli!!!

 36. pelivan says:

  Sos do dreqi dhe nje here,
  qe te ngjallej ai miku…
  ai qe u fliste prere,
  pjellave,qe pjell ‘ zhapiku!,

  Gjithe keta veladon zes,
  gjoja nga Zoti bekuar
  na hiqen se paskan vlere
  nga qe qenkan te pa rruar…

  Ju miljon parazit…
  Ne kurriz te ketij ‘ mileti.
  cfar na dhate more bandite?!
  Kini toke,me shume se Shteti (!)

  Zotin,gjithe e kemi brenda,
  bardheror e jo sterrosur…
  arza,arez,shterp nga nena!
  bleta,blet ‘ qe vjen mjaltosur…

  s’jeni, vecse ca te shitur,
  Doemos ,qe s ‘kini Zot!
  ju dreqer me dhemb skermitur,
  te pa ngopur ne ket ‘ bote.

  1. Nje shok i vjeter i Eneas... says:

   Bravo, Pelivan…

   Je edhe poet i vyer
   jo vetem memedhetar i drejte ndaj fqinjve!

   Me mire me kenge/poezi se me te shara!

  2. Odini says:

   Po, Pelivan, po, vetem se veladoni eshte petk i klerikeve katolike, madje specifikisht i atyre te Urdhrit Jezuit, dhe pra nuk ka asnje lidhje ne kete mes… Hajde se c’gomarira mund te lexosh ketu te frymezuara nga mllefet e ndyra qe shperthejne si ujerat e zeza nga themelet e kombit !

 37. dru me pre says:

  Nuk eshte veshtite te kuptohet qe kjo eshte nje manover e Sali serbit te fute percarje.Marja e kishes dite para dorezimit te pushtetit kur kishin 8 vjet ta benin eshte nje manover e tyre per gjakderdhje.Hapni syte o popull dhe shikoni dhe eshte mire qe fundanamentaliste ketu (qe besoj jane te Sales)po hedhin vrer.Lerini orthodokset ta zgjidhin sic dine dhe po te kete bythe Sali kerma le tju dale perpara.Ka ardhur koha ti thyet koka.

 38. DUMBABEN says:

  Dhe 178 bilbilat qe fluturuan nga shqiperia ne turqi ,dhe pastaj siri ,do ishin kthyer me vrap

 39. TROJA says:

  Qe te kesh kryetarin e fese ortodokse grek,qe te harosh qe kemi fituar pavarsine nga patriakane greke qe 1924,dhe te besh sot punen e grekut,kjo po ndodh vetem sot ne shqiperi.Nen pushtimin turk,kjo patriakane vrau mesuse te gjuhes shqipe,patriote te penes e pushkes,sepse nuk deshte shqiperi.Epo te lejosh qe te vine neonazistet greke te te perdhunojne shtepine dhe ti shekosh dhe ne televizor e mos besh asnje gje,kjo do te thote ti japesh zemer edhe ketyre priftinjeve qe deri dje mund te jene nga ata qe ne 1967 i kane vene kazmen ketyre kishave e sot me neonazistet,e me nje Dule duan shkaterimin jo te kishes,por te Shqiperise.

  1. Odini says:

   Ja gomarira te tjera:

   1) Pavaresia e Kishes Ortodokse Shqiptare nga Patrikana nuk eshte fituar asnjehere. Ajo cfare eshte fituar eshte autoqefalia, qe juridikisht eshte dicka krejt tjeter.

   2) Edhe autoqefalia nuk eshte fituar nga Patrikana “greke”, por nga Patrikana e Stambollit, qe eshte krejt tjeter institucion fetaro-kishtar.

   3) Autoqefalia ne fjale nuk eshte fituar aspak ne vitin 1924, por shume me vone. Noli punoi vertet per te, por nuk e realizoi dot: iku nga Shqiperia dhe nuk u mor me te. Vite me vone ajo u realizua nga Ahmet Zogu dhe nje nga minsitrat e tij (musliman).

   Prandaj shkrova edhe me siper per gomarirat qe mund te lexosh ketu te frymezuara nga mllefet e ndyra qe shperthejne si ujerat e zeza nga themelet e kombit !

 40. ikandeja says:

  Tu japin nje dru te mire se e kane hak. Do jene ata greket e shoqates agimi..

 41. Aleksandër Matrënga says:

  kjo eshte dora e grekut.Kisha jone nuk eshte autoqefale ,ajo eshte pushtuar nga greket dhe ortodokset ,natyrisht keta qe sulmojne shtepin e kultures Permet jane ushtaret e megalidhes greke.Ortodokset e vertet duhet te distancohen nga keto veprime huligane qe ka lidhje edhe me ngjarjen e himares.Pse keta prifterinj perfshi edhe janullatosin nuk reagoi fare kur priftin e himares e nxorren nga kisha dhunuesit neonazist te agimit te art,asnje reagim .Pse sepopse inatin e kane me popullin shqiptare dhe shqiperine ,jo se kane lidhje me fene e vertetye.Urgjentisht duhet largohet jqanullati nga shqiperia dhe te behen zgjedhjet e reja dhe te rishpallet autoqefalia e kishes autoqefale shqiptare si dikur i fortndrituri e ka bere Fan Noli.Nuk kane pune greket me punet tona qofte edhe ato fetare .

 42. shiaksi says:

  nxirrini perjasht keta fetar te ndyr,policia duhet te zbatoj ligjin,duhet te zbatoj edhe drurin ndaj ketyre palacove

 43. prof.doc.idiot.ramy says:

  Ishte dhe turkofagos. E pashe ne lajme.
  Kishte thene qe do jap jeten per allahun.
  Jo per allahun, per ate tjetrin se u ngaterrova. He e gjeta per krishtin.
  Per allah allahun e jep jeten ramy. Ai eshte myzylman

 44. Polemike says:

  Nese eshte e mundur o Tema te polemizoj paksa dhe te mendoj se kete mund ta kete bere edhe pushteti i tanishem i Saliut ne menyre qe te fuse rremuje gati 1 muaj larg largimit te pushtetit te tij te qelbur, dhe c’eshte me e rrezikshmja rremuje nderfetare dhe jo dosido.
  Do ti lutesha qe nese e lexoni komentin tim qe qytetaret si dhe besimtaret duhet te jene te qete dhe te ndergjegjshem per veprimet qe bejne tani ne kohe tranzicioni pushteti,dhe kete ceshtje duhat ta marrin me shtruar dhe ta shqyrtojne pasi te behet rrotacioni i pushtetit.

 45. NJESHI says:

  Po ata besimtaret qe ulen ne toke mysliman jane , po ajo cfar I puth atij burrit mu ne mes te rruges tek ajo video e ADRIATIKUT ,ajde porno ajde ja puth mjekroshit mu ne mes te rruges pa pike turpi ajde merr ne shtepi nje grua te tille.

 46. duke pritur says:

  per bledi manen doja te degjoja ndonje llaf se jo per gje, eshte DREJTOR I KULTURES ne BASHKINE PERMET, se pretendon qe i ndrin PENA – po varet se ku e fut apo se ku ja fusin!

 47. mustafa says:

  ne kosovarte e dim qka do te thot ortodocizem sllav sepse kombi shqiptar gjithmon ka vuajtur nga odrtodocizmi sepse kan punuar kudnder shqiptarev e ne shqiptaret musliman te pakten turqia nuk ka pretendime territoriale as ne shqiperi as ne kosove bile kosven e ka njohur si shtet i dyt shqiptar kurse grekt qe po ju jepni te drejten te mbroj te drejten eortodocis ne shqiperi pretendon ne gjysmen e territorit shqiptar dhe e dyta nuk nje shtetin e kosoves e shkoni pshurrnu jau qifsha familjen greke ortodokse ska kish ortod dokse greke ne shqiperi perveq asaj shqiptare ne krye me at nikoll markun

 48. Polemike says:

  Shqiptare ortodokse te ndershem figuren e Janullatosit ne krye te kishes Shqiptare e keni peshqesh nga Sali Vicidolsi,duhet ti kerkoni atij llogari se perse prift grek duhet te ishte ne krye te kishes sone, kur fare mire mund te ishte nje prift shqiptar,sepse resurset per nje prift shqiptar ne krye te kishes sone i kishim me tonelata.

  Pergjigjen merrjani atij monstres se Vicidolit duke dale ne protesta ashtu sic po dalin besimtaret ortodoks ne Permet,dhe pyetene pa ikur akoma nga pushteti se perse duhej nje prift grek ne kishen tone.

 49. F. Rota. says:

  saliu ja ariti qellimit,ai kenaqet me benzinen qe hodhi mbi iskrat delikate te feve.

 50. enea says:

  Berisha paska qene me i rrezikeshem ne opozite sesa ne pozite. Tani ai kerkon te fuse percarje fetare.

  Funderrinaaaaaaaaaaa!!!

 51. MadMax says:

  keto behen nga qarqe greke per prishje te harmonise ne shqiperi,kush bie pre eshte gomar dhe antishqiptar,shteti te nderhyje dhe te arrestoje ata qe shkojne ndesh me kombin tone.greket magjyp te zi duhet te ju japim dru dhe ti ndjekim nga shqiperia,i pari duhet te zhduket mjekercjapi janullato spiuni grek.dru dhe hu per ata qe duan te shkaterojne shqiperine qofshin kristian apo muhamedane…….bjeruni qenve te feve se na mbyten kan 22 vjet.

 52. SHQIPO, EUROPIAN says:

  Shteti Grek nepermjet deklaratave zyrtare te drejtperdrejta, orvatet qe ekstremizmin fetar dhe intolerancen fetare karakteristika te Greqise, t´ja hedhi Shqiperise.

  Shteti Grek nepermjet deklaratave zyrtare te drejtperdrejta dhe monitorimet absurde ne territorin shqiptar, orvatet qe te marri rolin e mbrojtesit dinak te gjithe shqiptareve ortodoks.

  Shteti Grek nepermjet garantimit praktik te perfitimeve materiale dhe pensioneve absurde, nepermjet shqiptareve te shnderruar gjate dy dekadave ne homogjen grek, nepermjet veglave te tij shqipfoles, orvatet qe te mbjelli ndarje dhe perçarje fetare ne Shqiperi.

  Shteti Grek nepermjet dores se dhespotit grek Janullatos qe organizon mitropolite ortodokse te jugut te shqiperise me autobuza, orvatet qe te kundershtoj ligjet dhe organet e drejtesise se shtetit shqiptar nepermjet forces dhe per pasoje te mbjelli anarki ne Shqiperi.

 53. Beso says:

  Laargg duart nga Kisha Autoqefale Shqiptare ju funderrina Greqie. Shporruni nga Shqiperia more gjarperinj te zinj

 54. Ortodoksi says:

  Kisha Ortodokse ne Shqiperi eshte kishe greke, le te shkoje ne Greqi te beje ksiha per greket. Ortodokset shqiptare nuk perfaqesohen nga Janullatosi dhe qente e tij qe ke marre perreth

 55. koci says:

  Debat e konflikt i panevojshem,ndoshta dhe i sajuar nga ata qe po lene pushteti qe per kaq vjet nuk i zgjidhen keto probleme te lidura ndermjet bashkise se qytetit te PERETIT DHE KISHES ,kA NJE VENDIM GJYKATE DHE BI TE S,KA ASNJE SUBJEKT TJETER QE TE KUNDERSHTOJE,O BESIMTARE E CA PALO PRITERINJ NGA maleshova dhe KUTALI TE CILET VETEMSHEBETORE TE ZOTIT S,MUD TE JENE DHE NE VECANTI HAJDUTI I PULAVE TE kUTALIT QE NGATERROJNE DHE BESIMTARET E NDERSHEM ORTODOKSE.cDO PROLEM ZGJIDHET ME LIGJE DHE S,KA PUNE QEVERIA GREKE APO KISHA .kisha shqiptare eshte autoqefale dhe si e tille duhet te drejtohet nga shqiptare.SHTEI SHQIPTAR BENSEHIR NE VEND QE TE SHPREHET SE sALIU S,ESHTE MARRE KURRE ME PROBLEME QE DUA QENDRIM TE PRERE SHTETEROR AO PRESIDENTI KUKULL DHE GJEJE KOHE TE MERREN ME GRABITJE TE PROAVE .e si do kene kurajo qe te shprehen per kete konflikt pasurie,pronesie.PIKA SALIUT E NISHNIT SEHIRXHI,eSE QENDRONI NE ATO KARRIKE APO PER TE GRABITUR .TUR PER TE DY JU.kini futur njerezit ne konflikt e vete ngrohni duart me zjarrin qe keni ndezur tani ne ikje.KY ZJARR KA PER T,U PERVELUAR.jU NE MES FLAKEVE DO TE JENI GJITHNJE.populli ua tregoi vendin edhe pse ende s,po e kuptoni voten popullore se s,kini mend ne koke e jeni te verbuar nga korrupsioni

 56. maja piles says:

  DOLEN CIBANET TALIBANESE (KOSOVARE-MAQEDONASIT) KETA SHQIP FOLES QE ASNJERE NUK KAN DASHUR SHTETIN QE FLASIN GJUHEN E TI. GJIDHASHTU DHE NJERSVE TE SEMURE PER INJORANXI DUAN TE KRIJOJNE PERCARJE DHE NDARJEN E SHQIPRIS. NUK KA MBETUR SHQIPTARI NE DUAVE TE EKSTREMVE TALIBANES .
  LARGOUNI NGA RJETET SOCIALE SHQIPTARE SE SHQIPTARE KAN JETUAR ME NJERIN TJETRI DHE JANE BERE DHE FAMILJE MIDIS MUSLIMAN DHE ORDODOKS QE KESHTU SHQIPRIA ESHTE VEDI I PARE QE RESPEKON VENE E MIKUT. BOLL NA CATE TRAPI TURK-GREK. KUSH NGA JY QE NUK JU PELQEN FEJA E KOMSHIUT TUAJ MOTRAT DHE CUPA ME ZEZAK NGA AFRIKA TJU SHKEDHEN RACE E POSHTER.

 57. Permetari says:

  Keta e kane hak drurin. Bjeruni qelbesirave

 58. Xythi, fsh. Bistrice, Kom. Albanik, Qarku Mitrovicë says:

  Komentues!
  Kur komentoni, ju lus, te beni dallim ne mes te:

  – ne njeren ane: qytetareve te Republikes (edhe shqiptare, si ne, por edhe bashke-shtetas me prejardhe etnike tjeter) te besimit ortodoks ne Permet, perkatesisht synimit te tyre legjitim per te pase qytetin e tyre nje objekt sakral, qe i permbushe nevojat liturgjike, pse jo edhe te jete reprezentativ, etj.

  dhe

  – ne anen tjeter: synimeve te prapta te qarqeve te caktuara per te nxitur konflikt, trazira, percarje nder ne, zbehur autoqefalitetin e KOASH, etj.

  Ne kete kontekst, kam disa dilema:

  – a ja vlen qe per shkak dhe te nxitur te/nga ketyre ne anen tjeter, te na trubullohet mendja e ndjenja e gjykimit dhe te hudhim fyerje ndaj njeri-tjetrit?

  – c’fare kerkon “Dimokratia Elas”, perkatesisht shteti grek te perzihet ne keto pune? A do te duhej te jete laik ky anetare i EU-se? Cka kerkojne te tjeret ne kete mosmarreveshje ne mes te nje instancave te pushtetit lokal e gjyqesorit (Bashkia Permet, Gjykata kompentente) dhe besimtareve, te nje komb qe e ka Kishen e vet Autoqefale?

  – a do te duhej qe shoqerija jone te jete e orientuar nga interesi i pergjithshem, e jo nga parimi: “cdo gje eshte biznes edhe kur punoj ne sektorin publik – cdo gje eshte tender – cka del per mua nga kjo pune?”?

  Jam i bindur, do te mund te gjendej nje zgjedhje urbanistike, te gjendej nje lokacion i denje, qe komuniteti ortodoks ne Permet aty te ngrej nje objekt, te tille qe edhe qe t’i kenaqte kerkesat liturgjike, edhe te ishte reprezentativ (jemi t’tanet ne token tane), edhe parametrat tjere te denje per nje Tempull.

  Edhe do te vihej ne vend drejtesia, e dhunuar ne kohen kur ky objekt sakral u renua nga pushteti/cmenduria moniste/ateiste.

  Te mos harrojme, KOASH eshte nje institucion, rendesia, e sidomos rendesia e egsistences si i tille, tejkalon rrafshin religjioz – eshte me rendesi gjithekombetare.

  Dilema e fundit: a jemi bre burra* te sojit te F. S. Nolit, te Papa Kristuas, e te tjereve, ose na e blejne shpirtin me dy leke keta e ata tjeret, e pastaj na shofim duke u zene si gjelat ne arenat e basteve.

  Ndonese me vonese, shfrytezoj nga rasti qe besimtareve ortodoks, vecanerisht ne Permet, t’ju uroj festen e Sh. Marise se Gushtit. Uroj qe festa tjeter t’ju gjeje me kete ceshtje te zgjedhur.

  Xythi, prej Bistrice, n’gat Mitrovice.

  * te me falin femrat, por ishte vetem shprehje stilistike, tipike ne treven nga po shkruaj. Perndryshe, kete vyrtyt (burrerine) e konsideroj pan-gjinor.

 59. prof.doc.idiot.ramy says:

  Ta dini mirw ju komentues, se sa te vdese turkofagos do,shkoje te krishti dhe do tja tregoje nje per nje cfare keni thene ju muzulmanet per te

 60. BERISHA DHE BASHA LARGOHU BECAUSE I WANT ALBANIA FREE. says:

  Mbeshtes hyrjen forcerisht ne ate objekt, besimtaret ortodoks kane te drejten e tyre. Ato islamik qe i nxorren jashte keta besimtar duhet te pergjigjen. Shqiptaret duhet te kuptojne se, feja islamike nuk eshte e shqiptareve, por hyri ne Shqiperi me dhunen turke. Shqiptaret duhet te kuptojne se, po i besojne nje islamizmi te babezitur. Kristianizmi dhe shqiptarizmi tregojne te paret tane.

 61. toni says:

  Nuk besoj se eshte bere ashtu me 40 besimtare ortodokse,eshte per te ardhur keq qe nuk kemi shebim informativ dhe polici,te vine nga rrethe te tjere 40 vete dhe te hedhin poshte nje vendim gjyqi kjo nuk hahet,imagjinoni te organizohen disa Shqiptare dhe te shkojne ti nxjerrin jashte me force cfare mund te ndodhe,eshte per tu habitur me keta prifterinj qe hedhin delet e perendise te rrihen me njeri tjetrin.

 62. Kruja says:

  Kishat greke bejne politike. Kishat e Autoqefalise se Fan Nolit jane per besimtaret.

  Sa te jete janull-ass ne Shqiperi, asnje leshim ndaj kishave greke.

  Pronat publike jane vende te shenjta te shqiptareve dhe jo te kishes greke.

 63. ajaxs says:

  Problemi nuk eshte tek pallati i kultures, qe sot eshte Kishe.Ajo qe po ndodhe ne Permet eshte maja e Ajsbergut.NJe dore e fshefte kerkone me çdo kushte te prishe harmonin fetare ne SHqiperi.Ate pallat kulture bashkia do ja japi nje personi tjeter si privatizim.Personi qe do e marri eshte Mysliman. Keshtu hidhet nje gure per te perçare besimet fetare.

 64. Gjergji says:

  Duke ndjekur politiken e tokes se djegur nga qeveria ne detyre,kuptohet qe te tilla gjera do te ndodhin. Dhe ajo bashkejetesa fetare, qe aq shume reklamohej ne vendin tone, shikoni si eshte minuar.
  Duke lexuar gjithe komentet e mesiperme kupton se sa urrejtje eshte krijuar midis myslimaneve dhe te krishtereve te ketij vendi te ashtuquajtur miltifetar.
  Sipas Dedes dhe 300 evros te krishteret qenkan filogreke etj etj.
  Sipas disa te tjereve myslimanet qenkan turkofage etj etj.
  Vazhdoni te shaheni o njerez,se ai qe e ka ndezur kete shamate, tani po ferkon duart dhe po kenaqet qe po le mbrapa nje konflikt te thelle.
  Vec nje gje duhet te dini,se me keto veprime dhe me ato skena televizive ku polici terheq zvare priftin,nuk kemi per te hyre ne Evrope,sepse Evropa ka kushte,ka standarte dhe duhet respektuar si hoxha edhe prifti.
  Neser mos thoni se nuk po na fusin ne Europe sepse e ka fajin qeveria shqiptare etj etj.
  Kesaj katrahure do tja shihni efektin neser o njerez naive, qe behen vegla te deshtakeve.

  1. GJERGJ says:

   Ti je ai gjergji me lart qe Greqine e ben qendren e Europes!
   Ti je ai gjergji me lart qe te gjithe europianet i quan grek!

 65. tironsirefugjat says:

  Nuk po i vjen “er e mir” ksaj pune ! Rim e haemi ktu me komente duke akuzuar njeri tjetrin me kurane dhe bibla neper duar duke i sherbyer atyre qe i hedhin ne “treg”jo pa qellim ! Si esht e mundur qe pikerisht ditet e hikjes se bishes ndizet kjo vater sherri !!!!! ??? Un e shof provokim te organizuar e te paramenduar ! Po kerkojn destabilizim ata qe e ben njeher kte pun ! Po kerkojn te terheqin vemendjen ton qe po presim te gjykohen maskarejt ,kriminelet ,hajdutet dhe gjith administrata e koruptuar e ktij 23 vjecari te dhunshem ku asgje nuk ka funksionuar !Si esht e mundur qe edhe shpin e oficerave tani gjeten kohen ta uzurpojn e ti hapin probleme qeveris se re ne ardhje !!! Turp me i madh nuk behet kur ne shqiptaret kemi bashkjetuar dhe jemi mirkuptuar pa kurfar problemi fetar mes nesh !!! Kemi mar e kemi dhen e,jemi martuar e tani shajm fen e njeri tjetrit !!! Ate pension or ti miku qe po e perserit, nuk e moren vetem minoritaret por me fallsifikimet per kte nevoj me shum ishin jo minoritar ata qe e moren dhe fen ja lujten, e tani qe nuk e marin ma, qederi esht i te gjitheve …Nuk shitet atdheu per 300 € por ata qe e shesin jan peshkaqenet e medhej qe mbajn fjalime e na udheheqin se po te jen ata ne regull ,kto cirongat 300 euroshe skan ci bejn Shqiperis! Prandaj te hapim syt e te mos biem preh e ndonje tragjedie te re se boll kemi hequr …..

 66. gjon says:

  E Bukur fe qe del mbi Shtetin e kalbur te SALI berishes.A kane Shkolle keta Mjekrrosha qe snjohin ligjet e Shtetit.Para Rrumpalle alla Shqiptarshe.

 67. dardani nga dagestani says:

  Per te gjithe koraket e forumit nje ortodoks quhet shqiptar atehere kur nuk nge zerin e protestes kur i dhunohen objektet e kultit , atehere kur kleriket e kesaj feje ti zgjedhi Mahmuti Saliu Aliu Omari dhe cdo lloj rrot k…,ne rast se nuk pranon keto kushte cdo ortodoks quhet grek ,doni grek ju, grek do behemi per te mbrojtur fene e te pareve qe kercenohet nga turmat dykembshe mongolomajmune.

  1. Populli says:

   Sakt!

   Kishat Ortodokse Shqiptare nuk ka burre nene qe ti preki. Ato jane te shenjta, ato jane historia e ketij kombi dhe meshirimi i qendreses shekullore ndaj hordhive pushtuese e sidomos atyre Otomane.

   Shqiptaret kane qene te gjithe te besimit te krishtere, dhe kishat tona jane me mijera dhe qindra vjecare. Ato jane meshirim i kultures, identitetit dhe krenarise sone si Shqiptare bijte e Gjergj Kastriotit.

   Kisha e Permetit, u shkaterrua per nje godine te shemtuar nga sistemi diktatorial i Hoxhes, dhe perseri sot ajo kishe po dhunohet nga Alinjte dhe Salinjte.

   Por ata i genjen mendja. Kisha ishte, eshte dhe do te jete aty ku ajo ka qene me qindra vite, dhe permbarimi i Sali Berishes, dhe pseudogjykatat e Bujarit dhe ketij shteti rrumpalle, nuk kane shanse qe te tjetersojne ate truall te shenjte. Ne do ta mbrojme me gjak, po lindi nevoja!

   1. LIGJI says:

    @ “firma populli”
    Çeshtjet zgjidhen me gjykat dhe jo me gjak.

    Ti “trimi” me pseudonimin “populli”,
    Sipas eres se m***t qe kunterbon qe larg,
    Tregon qe je plagosur ne beteja.

    1. Populli says:

     Zoteri, une nuk ofendova njeri, por nuk kam nevoje qe ti te me tregosh mua ose ndonje tjetri gjykatat ne Shqiperi, e sidomos gjykatat e dhjeramanit Sali Berisha.

     Gjykatat ne Shqiperi nuk japin drejtesi dhe per nje grusht parash, falsifikojne vendime te bazuara mbi deshmitar te rreme dhe akte noteriale te falsifikuara. Ky eshte nje realitet te cilin e kane jetuar dhe po e jetojne per dite Shqiptaret.

     Toka e Kishes ne Permet eshte tjetersuar qellimisht e bazuar mbi fakte dhe deshmi te rreme, per ti hapur rruge ndonje ndertimi fitimprures ne qender te Permetit.

     1. LIGJI says:

      @ “firma populli”

      Gjykata Kushtetuese nuk eshte gjykata e “dhjeramanit” berisha, por eshte Gjykata e Larte e Shtetit Shqiptar.

      Qe ka edhe gjykates te korruptuar ne Organet e Drejtesise, kjo nuk do te thote qe problemet te zgjidhen ashtu si derdellis ti me gjak.

      Vendimi i Gjykates se Larte Kushtetuese te Shqiperise nuk bazohet ne hamendjet dhe supozimet e tua personale per ndertime fitimprurese ne qender te Permetit.

      1. Populli says:

       Me pelqejne perrallat! Megjithate do te shtoja, se Gjykata Kushtetuese per rastin e Permetit ka pranuar deshmitare dhe akte noteriale, te cilat jane te verifikueshme qe jane te falsifikuara.

       Por meqenese kjo, nuk ka me mundesi apelimi ose ankimimi dhe eshte bere qellimisht nga nje vendim i cili vetem ne fakte qe nuk bazohet, atehere lind nevoja e nje gjyqi nderkombetar ose rreagimi te besimtareve ndaj kesaj padrejtesie.

       Neqoftese vertetohet se vendimi i gjykates eshte ndikuar politikisht, dhe eshte marre mbi bazen e falsitetit te deshmive dhe dokumentacionit (keto jane te verifikueshme), atehere ky vendim eshte ne kundershtim me kushtetuten e RP-se, dhe Gjykata Kushtetuese duhet qe ta riktheje kete ceshtje per rishqyrtim.

       Gjykata Kushtetese nuk eshte pronarja e Kushtetutes se Shqiperise, por zbatuesja e saj e bazuar mbi kete ligj themeltar. Asaj, kategorikisht nuk i lejohet qe te shkel Kushtetuten dhe ligjin me vendimet e saj!

      2. Populli says:

       Ky eshte neni i kushtetutes:

       Neni 10

       1. Në Republikën e Shqipërisë nuk ka fe zyrtare.
       2. Shteti është asnjanës në çështjet e besimit e të ndërgjegjes dhe garanton lirinë e shprehjes së tyre në jetën publike.
       3. Shteti njeh barazinë e bashkësive fetare.
       4. Shteti dhe bashkësitë fetare respektojnë në mënyrë të ndërsjelltë pavarësinë e njëri-tjetrit dhe bashkëpunojnë në të mirë të secilit dhe të të gjithëve.
       5. Marrëdhëniet ndërmjet shtetit dhe bashkësive fetare rregullohen mbi bazën e marrëveshjeve të lidhura ndërmjet përfaqësuesve të tyre dhe Këshillit të Ministrave. Këto marrëveshje ratifikohen në Kuvend.
       6. Bashkësitë fetare janë persona juridikë. Ato kanë pavarësi në administrimin e pasurive të tyre sipas parimeve, rregullave dhe kanoneve të tyre.

       1. LIGJI says:

        @ “firma populli”

        Ja pra qe punet zgjidhen me Ligj dhe Kushtetute,
        dhe absolutisht jo me gjak si ti.

        Kushtetuta e Republikes se Shqiperise sigurisht ka shume kapituj dhe nene.
        Interpretimin me te mire teresor por edhe te neneve te veçanta te Kushtetutes se Shqiperise natyrisht e ben Gjykata e Larte Kushtetuese e Shtetit Shqiptar,
        dhe absolutisht jo ti.

 68. Ateisti says:

  O ju qelbesira qe cdo gje qe ka lidhje me krishterimin ju ben te rrenqetheni! Duhet ta merrni vesh qe Europa eshte ekrishtere sado hidhur qe t”ju vije. Dhe nje nga arsyet qe jemi akoma jashte eshte se jemi 60-70% myslymane njelloj si Bosnja apo mema Turqi.

 69. Era e Zotit says:

  Na jane perhapur Abrahamiket si mizat mes mutit. Filozofia eshte nena e tera shkencave qofshin ato sociale apo egzakte. Fete e kesaj bote jane te ndertuara sipas nje filozofie te mirfillte prej atyre popujve ku ato vete kane dale.
  Neper kafenera u mbytem duke bere te tere si filozofa, po ne fund te dites secili eshte rob i filozofive te Abrahamit. A thua sikur etika nuk mund te kish pas egzistuar para se Jezusi ose Muhamedi te kishin pas lindur.
  Te vriten bijte e Shqipes neper Sirira, t’u neprkembet identieti emigranteve dhe Arberve, ti cenohet integriteti shtetit Shqiptar, ti cenohet reputacioni shqiptareve brenda dhe jashte Shqiperise. Mjafton qe ne te jemi ndjekes dhe zbatues te ritualeve te feve te Abrahamit. C’behet more keshtu?
  Zezaket thone se Jezusi ishte i zi, kinezet thone se ishte i verdhe, indianet thoshte se ishte i kuq, Semitet thone se ishte Semit. Te drejte kane Semitet se i atille ishte dhe ai per ta vdiq, per te shpetur cifutet prej zgjedhes Romake. Ashtu sic luftoi dhe vdiq Muhamedi per Semitet e vet te fisit te Arabeve. Po per ne Pellazget, a menduan ndopak Semitet qe shumica e shqiptareve sot i konsideron profeta ose zota?
  6000 Trake u kryqezuan me ne krye Spartakun, ne emer te lirise dhe barazise. Ai i permend kush sot, kete lloj sakrifice qe kane bere Traket, (qe mund te jene paraardhesit tane)? Jo askush , mjaftohemi me kryqezimin dhe vdekjen e dy Semitave.
  Nuk duhet ta kemi frike zotin , por ta kerkojme brenda vetes dhe ta pranojme ashtu sic eshte. Mbreteria e Zotiti eshte ne qiell, e jona eshte ne toke.
  Adamei dhe Eva i perkisnin rraces njerezore perpara se te beheshin te krishter, musliman ose judaist. Se po te ishtefeja para rraces, atehere fe do te kishte edhe cdo kafshe e cdo lloj rrace. Po qeni eshte rrac qeni, kali rrace kali, e keshtu me rradhe. Keni degjuar ju ndonjehere per nje lope te krishtere apo muslimane?
  Neve te dashur bashkeatdhetar i perkasim rraces Pellazge, ne rradhe te para perpara se ti perkasim cdo lloj feje. Ajo qe na karakterizon neve eshte BESA. Nuk e njeh rrace tjeter vec asaj Shqiptare nocionin Bese. Kjo na ben ne unik ne bote, dhe lutofn percarjet midis vellezerve te te njetit gjak.
  BESA ESHTE FE!

  http://jemizota.wordpress.com

 70. mirel says:

  filloi fushata shoviniste greke ne aktivitet te plote fizik
  dale kur te sjellin dhe ushtarake tani dhe ta marrin pushtetin dhe juridikisht se de fakto po e marrin

 71. demokrat says:

  Eksperimenti me shqiptaret vazdon. Njera pale nxjerr ne menyre demonstrative mijera arab qe falen neper rruget e qytetit megjithese kane ku i faken ne menyren e tyre te pakuptimte per racen tone zotit te tyre te shkretetires, pala tjeter e con si qeni ne vresht turmat qe shembin edhe kete palo shtet. Edhe nje qytet si permeti e kthyet permbys, bravo ju qofte, e keni gjetur ilacin per ta shkaterruar Shqiperine dhe shqiptaret. Por kujdes, 67 nuk e nisi Hoxha por paganet shqiptar te cilet duruan mijera vjet perdhosjen e races dhe perendive te tyre nga besimet e fiseve te shkretetirave.

  1. ORION84 says:

   ehhhh…. mire e ke ti o vella po ja qe cdo dite e me shume po vertetohet frika e Enverit per punen e fese (ai si prishi kishat dhe xhamiat thjesht per revolucion kulturor, por e dinte qe do sillnin percarje)…

   Dhe te mendosh qe te gjithe pa perjashtim, Diten e Veres dalin te gjithe per ‘feste’ dhe s’e kane idene me te vogel qe ajo eshte feste pagane 😀

   1. WEB says:

    ENveri i prishi kishat dhe xhamiat per te rritur veten dhe mitin e tij o orion

    1. ORION84 says:

     O shoku, ai mitin e tij e kishte krijuar qe ne 1941 me prapaskenat e tij dhe te jugoslaveve dhe skishte nevoje te kalonin 20 vjet qe te prishte kisha e xhamija…

     Prishja e kishave dhe xhamijave ishte gjeja me pozitive qe ai beri sepse e nxori vendin nga prapambetja mesjetare, nga injoranca dhe nga besimet ne perralla me bret dhe i vuri njerezit te punojne per te miren e vendit te tyre. E beri gruan moderne dhe te merte pergjegjesite e veta ne cdo front pune dhe jo te rrinte e mbuluar me thes te zi dhe te ishte kafshe shtepiake per burrin …

     Feja te shqiptari sjell percarje dhe ai e dinte mire kete gje; ne jemi rrace muti dhe na duhet cdo dite komunizmi qe te sillemi si njerez dhe me kulture… kam plot fakte nga e perditshmja demokraci se cfare niveli te ulet si popull kemi arritur…

     Te kishim nje fe (cfaredo feje) edhe mund te kishin shkuar gjerat ndryshe, por me fe te ndryshme ne nje popull te prapambetur ne tru, sdo kishim dhe sdo bejme kurre perparim…

     Ja kam shume friken luftes civile, dhe me keq se 1997!

     Mbaji mend fjalet e mia! Nga nje ateist patriot!

 72. Kruja says:

  Se shpejti hapet Shoqata e Mjekrres se Rruar me kryetar Janullatosin.

 73. Kruja says:

  Nen kryetar i shoqates propozohet Sali Ram Berisha i Sheqeres.

 74. Kruja says:

  Nen-kryetar i Shoqates se Mjekrres se Ruarrrr Sali Ram Berisha do mbaj nje fjalim se shpejti, kurse kryetari Janullatos do beje meshen per te shenjteruar Shoqaten e Mjekrres se Ruarrrrr.

  Kane shprese ti rruajn mjekrrren edhe Edi Rames per ta bere anetar me te drejta te plota. Kurse Janullatosit do tja rruajne mjekrren nje grup lab nen tingujt e kenges Lule re Zoti Sali!

 75. valter says:

  Meq permetaret se ruajne dot pronen e tyre nga keta gjarprinje te zinje te janullatosit le te kerkojne ndihme nga tepelanasit se per 20 minuta vijne e i hedhin ne lume. Ceshte kjo qe behet ajo ndertese eshte prone publike dhe i perket qytetareve te permetit te vendosin.
  Poshte kjo fare e keqe qe vetem helm permbane brenda.

 76. sh-p says:

  Ata mir kan ba qe jan fut me forc,po greku cfar lidhje ka ne ket mes.

 77. BERISHA PREJE KOHESH KA GRADUAR KETE MIN ME SAHAT PER QEVERIN E RE.!

  Berisha e dine mire qe pushtetin asnjeher nuk e ka marre me merit pore si dhurate nga te majtet tane. Ne kete kendeveshtrim Berisha ne mandatin e dyte ka punuar per te graduar minen me sahat ne mardhejne e qeveris se re me shtetin Grek.
  Keshtu 8-te pikate micitacesit sice ishin, Janullatesi, Censuesi mbi baza te vetdeklarimit te fese dhe te kombesise , hapja e shkollave greke edhe atje ku nuk ka Greke. Dhenjen e detit Greqis dhe te tjera jane nje mine me sahet per qverin e re Shqiptare. Pikrishte Berisha kishte mundesi ta ekzekutonte kete vendim me shpejt , pore ne kohen dhe hapsiren qe i intereson atije Berisha shperthen minen dhe e len ne amulli ambjentin ku shperthen mia. Minat nuk jan nje a to jane seriale te njepasnjeshme.
  Pikrishte ne kohen kur po konstiyuohet qeveria e Re asaj I dalin te pa priturat prepare. Kjo eshte pjesa e Qeveris ne skteterr e Sali Berishes.
  Per shqiptaret Ortodokes.! Po c`te kece ka ne se kishes i jepet nje vend tjete duke i kombesuar asje token qe e paska pasur te sajene.? Asgje te keqe. Po perse ky tension i pa nevojshem ne nje kohe ku ata munde te rregullojne shume shpejt dhe pa probleme kishen.Pore kjo nuk u intereson klaneve te caktuera antishqiptare ndaje dhe perpunojne feteret tane fatekeq te cilet diktatur fashite ua hoci nga goja buken e gojes dhe i detyron te shtrijne doren ne Greqi per nje cope buke.Keshtu te krishteret tane shiten per nje vende pune, shiten per nje leje banimi, shiten per gjera shume te rendomta duke lene menjeane interesat e Atedheut tone atije atedhut ku Ne kete Permet u hodhen themelet e shtetit shqiptare e pikrishte aty edhe duhet sipas tyre te filloi katraura e kurdisur nga keta te pa fytyre.
  Janilatesi eshte edhe ai nje nder demonet kunder vendit tone.Edhe perse ekszistojen plote alternative te tille per ta zgjidhur problemin ata nuk duan zgjidhje pore konflikte.Ky konflikte me siguri do te bjer mbi kokate e tyre.!
  Kleri Ordodokes Shqiptare duhet te veje mende ne Koke ai para se te jet ortodoksde ne redhe te pare eshte shqiptare.Se shqiptare ka lindur ndersa fetar eshte bere me vone pra ata duhet te vejne gishtin kokes dhe ne radhe te pare te mbrojne atdheun e tyre se “zoti” nuk eshte vetem ne ate kish qe ishte Pallat Kulture.Jo zoti eshte kudo edhe ne maje te shkembit, edhe ne mes te fushes. Kudo ku te ndertosh kishen aty eshte edhe zoti, prandaj te mos bejne gabime fatale edhe fetare duke sajuar nje vende qe nuk eshte i vetmmi vende pore munde ta ndertosh ku te duashe. Une e veje gishtin tek kleri ortodoks pasi edhe Antonio Nathanas deri me sote megjithse kemi pasur probleme shume te medha me greqin dhe deri tani asnje fjale nuk ka folur ne mbrojtje te interesave te atdheut te tyre. Ne presim reagim atedhetar te klerit Ortodokes.!

 78. ORION84 says:

  https://www.facebook.com/photo.php?v=10200622347302659

  KY ME SIPER JU VINTE HAKUT JUVE TALEBANEVE SHPELLAR DHE GREKEVE SPIUNA!

  Sa shume qe paskeni qene! Shani njeri tjetrin si bisha dhe nje bote e tere tallet me ne! Mire na e bejne qe na thone RRACE MUTI! Ja cfare jemi neve ne gjendje ti bejme njeri tjetrit per hater te feve qe u bllokojne aryetimin njerezve!

  Mire te na behet; se shpejti lufte civile te ndjame njehere e mire hesapet!

 79. Era e Zotit says:

  PERMETAR!

  SOT SHTEPIA E KULTURES NESER SHTEPITE TUAJA! MOS HARRONI CAMET!

 80. U.S.A. says:

  Qeveria e re duhet te dergoje atje forcat speciale per te perzene me dhune xhypezinjte e Janulle anti-shqiptarit! Bile çdo reagim i dhunshem ndaj policise, duhet pasuar me arrestime dhe denime te pameshirshme, vetem keshtu ze mend greku! Ta kishin bere kete shqiptaret ne Greqi, do t’i kishin korrur me plumba automatiku duke u justifikuar me pretekste absurde.
  PAGUAJINI KETA BASTARDE ANTI-SHQIPTARE ME TE NJEJTEN MONEDHE SE PERMETI ESHTE SHQIPERI DHE NE SHQIPERI KUSH FUT TURINJTE DUHET T’I THYHEN DHEMBET!

 81. GJEO-ANALISTI ZVICER. says:

  ky KLANI MAFIOZ GREK asnjeri nuk jane FETAR ORTODOKSE dhe nuk dine te FLASIN SHQIP.pra ky problem eshte THELLSISHT POLITIK,e jo fetar dhe ska agje te perbashket me banoret ortodokse SHQIPTAR,por GREKET asistoje qe SHTEPIJA E KULTURES te nransfomohet ne nje OBJEK HISTORIK GREK,dhe duke par e STUDIUAR POLITIKAT e SHQIPRIS qe qdoher pak e me pak jane NACIONALE dhe i pranone kerkesat e KOMPLOTET GREKE si me marrjen e nje pjese te DETIT SHQIPTAR,greku para-pregadit terenin politik qe ne vitet e ardheshme te thote e kerkoje qe ky OBJEKT dhe vendi ti TAKOJE administrâtes e SHTETI GREK……GREKUT te FLLIQUR po ti interesoje FEJA ORTODOKSE ka me mijra kisha ne GREQI,por JU INTERESON TOKA SHQIPTARE dhe feja vetem eshte pretekse e MASKE MASHTRIMI per OPINIONIN.

 82. Alba says:

  jugor, vllehogrek hesapi..1.50 t’gjat e t’zi si magjyp, nuk ka qka thuhet ma shum, po kallxojn faren e tyne..ishalla e hani njani tjetrin e shuhet kjo far e degjenerume, marrja e tan Ballkanit.

  1. Arber says:

   PO EDI RAMA qe eshte vlleh mos valle eshte i zi dhe 1 50? O Qelbesira turke qe ju shkerdheu truku dhe ju merte skllever per harrem dhe kini goje dhe flisni, ne ishim ata qe se nderruam fene por pgaum dhe taksa te larta dhe ikem dhe maleve dhe ja dolem mbane ndersa ju ja late motrat turkut tua shkerdhente dhe e nderruat fene, sa nga ju muslimanet kur vajten ne greqi i pagezuan dhe e bene emrin nga ZYLYF NE JORGO? E NDERRUAT NJEHERE NGA TE KRISHTERE NE MUSLIMA DHE PERSERI NGA MUSLIMAN NE TE KRISHTERE, RRACE PROSTITUATASH DHE PUTANASH, MUZIKEN SI FILOTURQ E KENI DHE SA PER TE ZINJ USHTRIA TURKE VETEM JEVSHITE DHE ARABO ZEZAKE KISHTE DHE JA U DERDHI BRENDA TERE SPERMEN NENAVE DHE MOTRAVE TUAJA

   1. Alba says:

    Na e ndrrum fen dhe patem te drejt me mbajt arme dhe me rujt gjakun shqiptar (shum, shum pak ja ata mysliman qe kan perzi faren me turk e grek) kurse juve ja u kan dhunu gjinin femnore me turk e me grek prandaj jeni far 1.50 gjat dhe t’zi si magjup, s’ki nevoj me permend ato pak perjashtime sikur Edi Rama, mjafton me hedh ni sy banorve t’jugut per me ja u pa faren, edhe ashkalit e Kosoves jan ma t’bardh.

 83. Arber says:

  Bravo ju lumte dora, rrofte krishterimi, do ja u shkerdhejme rrobte mbeturinave te turkut, lufte beri Skenderbeu kunder ketyre klysheve arabe dhe lufte do bejme dhe ne

 84. GJEO-ANALISTI ZVICER. says:

  smudem me heshtur pa te pakten nervozen ta shfaqi me ane te shkrimit per TERRORISTET GREG.pika e par ky eshte koplet TERRORE.1) terrorizone jo pak SUVERANITETIN e ligjet kushtetuese te SHTETIT SHQIPTAR,si mund te thuhet ndryshe kur nje SHTET i HUAJE vensose diqka me DHUNE ne nje shtet tjeter SUVERANE dhe autimatikisht fjala SUVERAN humbe KUMPTIMIN.2) terrorizone qyttetaret e PERMETIT me spekulimet e mashtrimet GJEO-POLITIKE GREKE duke ABUZUAR BRUTALISHT me HISTORIN SHQIPTARE,pra edhe historija jone terrorizohet nga greket.po ti hyjme historise hiq me LARG se para 100 vieve ne SHQIPTARET DUHET KERKUAR te te kthehen KISHAT KATOLIKE DERI ne JANINE,pra me nje fjale GREKU eshte VRASES i HISTORIS.e njejta ka ndodhe me ish KISHEN SHQIPTARE KATOLKE ne DEQAN qe para 75 viteve SERBET me FORCE transformuan nga kishe katolike shqiptare ne kishe ortodokse serbe dhe SOT 700 HEKTAR TOKE per rrethe kishes se UZURPUAR SHQIPTARE,tani Kish serbe i takojn kishes serbe dhe KEMBE SHQIPTARI NUK GUXONE te SHKEL ATU.por vetem vije e FESTOJN SERBET si me ish presidentin TADIQ kur fetojshin ZIVEO SERCE SERBIJE KOSOVO i METOHIJE,ne shqip RRNOFT ZEMRA E SERBISE KOSOVA I METOHIJA dhe POLICET e MJER SHQIPTAR i ruaje dhe bejne SIGURIN per TERRORISTAT SERBE.a kjo kishe katilike shqiptare ne DEQAN-KOSOVE ka qene 1920 vite KISH KATOLIKE SHQIPTARE ku edhe ne vjen eshte dokumenti me FOTTO ku para 120 viteve shkojshin akoma shqiptar masovikisht ne ket kishe katolike dhe PROVA qe para 120 viteve shumica shqiptare mbajshin FEN KATOLIKE dhe shqiptar qe mbajshin e praktikojshin FEN ISLAME kane qen te RRALL 5% dhe shumica e tjerve TURQ te mbetur ne kosove e shqipri.pra kush mos tju besoje spekulimeve te HOXHOLLARVE TURQ se feja islame praktikohet moti kinse qe 200-300 vite ne shqiprin etnike,po praktikohej,por nga TURQIT e LUFTETARET OKUPUES OSMANE dhe te njeten kohe FEJA TURKE LUFTOHEJE nga SHQIPTARET KATOLIK.pra GREQIJA praktikon te njetat politika dominuese me SERBET.

 85. SKENDER BEU I VJETER says:

  JA U KA PARE TRURIN O TE MJERE BERISHA, QE URENI NJERI TJETRIN PER DISA RANGALLA TE VJETRA QE QUHEN FE DHE PO JU HEDH KUNDER NJERI TJETRIT,PO U NDERSEN TE KAFSHONI NJERI TJETRIN DUKE PERDORUR KETE RRADHE PAPAZET GREKE DHE JO TALEBANET E LIDHJES ISLAMIKE.NUK I NDRITI NDARJA JUGE VERI DHE KERKON NDARJEN ORTHOKSE-MUSLIMANE-KATOLIKE.KERMA DERI SA TE JAPE SHPIRT DO QELBE AJRIN DHE DO INFEKTOJE.VAROSENI SA ME PARE KUFOMEN QE TE SHPETONI VETVEHTEN DHE SHQIPERINE NGA E KEQJA E UREJTJES.

  1. ORION84 says:

   Po edhe Enveri e dinte qe jemi rrace muti dhe se duam njeri tjetrin per shkak te krahinorizmave dhe feve te ndryshme prandaj jau shkerdheu motrat prifterinjve dhe hoxhallareve dhe i vuri shqiptaret te punonin se ishin mesuar me hareme dhe prifterinj…

   Por kryeserbi Ramiz Alia e tradhetoi popullin e vet dhe solli me njehere talebanet dhe grekun ne ktye te kishes…

   Ja ku jemi sot…

 86. XXXL says:

  Objekti i eshte dhene bashkise me vendim gjykate dhe ruhet me roje Private, paradoks, ku i ka bashkia policet e saj apo po hane petulla dhe marrin pare neper biznese. Perse nuk nderhyn Policia e Shtetit e Mut Nokes, tu tregoje vendin pushtuesve, mjeker cjap, apo Ministi i ka cuar efektivat e tij qe te ruajne drogen ne Lazarat dhe te mos preket mafia. Cfare ben Kryeministri Shpellar i shitjeve dhe i faljes se pronave te shqiptareve, apo eshte i zene me nje rrugac si Ramushi dhe po i qan hallin se si Ja Futi Edi, shtet i nenshtruar dhe i komanduar nga krimi dhe mafia.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Array
(
  [0] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 3
      [name] => Aktualitet
      [slug] => aktualitet
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 3
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 82618
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 3
      [category_count] => 82618
      [category_description] => 
      [cat_name] => Aktualitet
      [category_nicename] => aktualitet
      [category_parent] => 0
    )

  [1] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 1
      [name] => Kryesore
      [slug] => kryesore
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 1
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 34866
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 1
      [category_count] => 34866
      [category_description] => 
      [cat_name] => Kryesore
      [category_nicename] => kryesore
      [category_parent] => 0
    )

  [2] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 5
      [name] => Sociale
      [slug] => sociale
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 5
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 3
      [count] => 6913
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 5
      [category_count] => 6913
      [category_description] => 
      [cat_name] => Sociale
      [category_nicename] => sociale
      [category_parent] => 3
    )

)
Top
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
X