#NdihmoniAnxhelen/ Jepni edhe ju kontributin tuaj sado të vogël per ti rithyer buzëqeshjen /Anxhela Nocka. Kliko Ketu
mbyllet per 10 sekonda ose kliko X

Politika përballë krimit në drejtësi!

meroNga Mero Baze

 

U bë dita e tretë që “Fiks Fare” po transmeton një nga investigimet më serioze në gjithë historinë e shtypit shqiptar. Gazetari ka ndjekur fatin e një qytetari të thjeshtë në gjykatat shqiptare, që nga arrestimi deri në lirimin nga burgu, për një akuzë thuajse të montuar, dhe ajo që konstatohet është se sistemi është kalbur nga polici gjyqësor dhe sekretarja e gjykatës, deri tek kryetari i Gjykatës së Lartë. Në të gjitha hallkat, i vetmi element që gjykohet nuk është faji, por shuma e lekëve që paguhet.

Pas tre ditë transmetimesh, të cilat kulmonin sot, duke përfolur dhe emrin e kryetarit të Gjykatës së Lartë, Xhezair Zaganjori, ka një reagim të zbehtë nga politika shqiptare për këtë gjëmë. Prokurori i Përgjithshëm dhe Ministri i Drejtësisë, janë të vetmit që kanë reaguar administrativisht, duke pezulluar njëri prokurorin dhe tjetri kancelaren dhe sekretaren e gjykatës. Por problemi i këtij skandali është më i rëndë se këto masa, pasi me të njëjtin kriter, duhet të shkarkohen edhe gjyqtarët për të cilët as ministri dhe as prokurori nuk kanë kompetencë.

Mbi të gjitha, shfaqja në këto regjistrime e emrit të kryetarit të Gjykatës së Lartë, e mbyll ciklin e kalbjes së sistemit, duke filluar që nga ajo sekretarja sypatrembur e Pukës, që ndan zarfet me lekë si të ishte punonjëse poste, deri në kreun e sistemit, të cilin mund ta kishim dhe President Republike. Edhe nëse ai vërtet nuk i ka marrë ato pare, por është përdorur si justifikim nga sekseri, do të duhet një proces i fortë publik që të kthehet besimi tek qytetarët, dhe një proces i ndershëm gjyqësor që të provohet deri ku ka shkuar ai zarf me pare, i marrë në emër të tij. Më së paku Zaganjori duhet të jap dorëheqje deri në gjykimin dhe hetimin e detajuar të këtij rasti, i cili duhet të fillojë realisht procesin e çmontimit të korrupsionit nga togat e zeza në Shqipëri. Ka aq pak shqiptarë që mund të zgjedhin të jenë në anën e kryetarit të Gjykatës së Lartë në këtë rast, sa është betejë e humbur morale dhe juridike çdo betejë që nuk lë asnjë pasojë mbi këta personazhe.

Siç shikohet, situata nuk ka të bëjë me disa persona, por me çdo person që i ka dalë përpara viktimës. Çdokush, që nga më i vogli deri tek më i madhi, kanë marrë pare, ose është marrë pare në emër të tyre. Për këtë shkak nga kjo traumë nuk dilet me një reagim administrativ, por politik.

Partia Socialiste dhe opozita nga ana tjetër, duhet të reagojnë zyrtarisht për këtë skandal. I vetmi fjalim që mund të quhet se prekte këtë shëmti, ishte fjalimi i shkëlqyer i Fatmir Xhafajt në Kuvend, por dhe ai zbehet nëse është i pashoqëruar nga një reagim politik i partisë së tij, dhe aq më keq i përplasur tek heshtja e opozitës.

Rëndësia, që në një situatë si kjo duhet doemos të demonstrohet vullneti politik, ka të bëjë me vetë mekanizmin se si ka mbijetuar korrupsioni në drejtësi. Nëse ka ndonjë gjë që i frikësohen ujqërit e drejtësisë shqiptare, është reagimi politik. Nga media dhe provat e saj ata kanë imunitet. Kalojnë disa ditë me thashetheme dhe i arkivojnë këto çështje. Vetëm një reagim politik, i qartë dhe thelbësor, si një premtim për ndryshimin e sistemit, mund t’i bëjë ata të ndjehen të rrezikuar.

Kjo për arsyen e vetme, se të gjithë ata që sot kanë mbërritur në postet kyçe të drejtësisë shqiptare, kanë shkuar jo vetëm me mbështetje politike, por dhe duke bërë shërbime politike. Janë ata gjyqtarë dhe prokurorë, që nxitojnë të bëjnë gjyqe politike për t’i hyrë në zemër shumicave në vend dhe pastaj bëjnë kërdinë mbi qytetarë të thjeshtë. Janë ata gjyqtarë që lirojnë një trafikant droge që akuzohet për gjysmë toni drogë, duke i dhënë shans të strehohet “tek një pallat tek Kthesa e Kamzës”, dhe për t’u dukur të devotshëm dënojnë kritikë të pushtetit. Janë ata gjyqtarë, që kanë pushtuar KLD-në dhe trupat më të rëndësishme gjykuese, duke u bërë urë ndaj politikanëve dhe xhambazë ndaj qytetarëve të thjeshtë. Ata tremben vetëm nga qëndrimi politik ndaj kësaj situate. Ata nuk mërziten as nga masat administrative të Llallës apo Naços dhe as nga akuzat e shtypit. Sytë e tyre janë të drejtuar nga Edi Rama, Lulzim Basha dhe Bujar Nishani, të cilët kanë në dorë fatin e tyre. Nga heshtja e tyre, ata shpëtojnë jo vetëm veten, por bëjnë më arrogant sistemin, më të frikshëm korrupsionin dhe më të dëshpëruar qytetarët e thjeshtë, që mund të lodhen duke pritur që kjo situatë të ndryshojë një ditë dhe të dalin në rrugë.

Nën maskën e pavarësisë, drejtësia shqiptare është kthyer në një kastë gjyqtarësh dhe prokurorësh të paaftë, që u lëpihen politikanëve në pushtet të çdo krahu, derisa të kapin atë karrige, u bëjnë dhe shërbime politike më pas, për ta garantuar atë, dhe bëjnë kërdinë mbi qytetarët e zakonshëm.

Ajo që ka vlerë për këtë racë të përçmuar sot nga shqiptarët, është vetëm heshtja e politikës. Për ta ka shumë rëndësi, që gjithçka të nisë e të mbarojë si rast i veçantë dhe të kufizohet me masa administrative. Për ta ka rëndësi të mos ketë angazhime të mëdha për të ndryshuar sistemin, për ta bërë atë më të garantuar, për t’i bërë gjyqtarët dhe prokurorët me më pak imunitet dhe për të ngritur alarmin se çdo prekje e tyre, prek pavarësinë e gjyqësorit në Shqipëri. Heshtja e politikës, nëse ndodh deri në fund, është floriri i vërtetë për ta. Politika është sot i vetmi mjet që mund ta ndryshojë këtë situatë, nëse ajo vërtet do që të përfaqësojë shoqërinë shqiptare. Në të kundërt, shqiptarët do të mbeten të papërfaqësuar në këtë betejë, dhe politika do të jetë në anën e krimit.

81 komente në “Politika përballë krimit në drejtësi!”

 1. Bardhi Sejdarasi says:

  Shume gjera i keni denoncuar ju ne TemA,
  Askush nuk po habitet/befasohet nga ato qe po shohim ne Fiks Fare!
  A do te denohen?
  http://goo.gl/gq4y7V

  1. lajmi says:

   Tashme denimin e ka ne dore Presidenti I Republikes.

   Por,sic ka thene ai,rregullimi i drejtesise duhet te vije nga vetepastrimi i sistemit dhe jo duke denuar ata qe e kane dhjere me mut kete system.

   Ky president se pari duhet te japi vete doreheqjen sepse nuk ka byth te largoje ata qe perfliten. Jo se nuk ka tagrin ligjor ta beje kete,por eshte ai vete qe e dhjeu me pazaret e tij gjithe kete system qe vetem era drejtesi nuk bie!

   1. N Shabani says:

    Si tha Zaganjori, e degjuat tha nuk kam marre gje tha nuk i njoh une keta mashtrues. Po pse permenden emrin tend keta pra? Kujt do tja mbante te merrte para ne emer te kryetarit te gjykates se larte? Asnjerit, pastaj ju Z Zaganjori paskeni bere namin me bursat ne sistemin e arsimit paskeni bere dallavere te medha tani po flet populli qe i keni punuar qindin. Po ta shikoni me vemendje ky i ngjan shuma atij Espinozes tek oktapodi se edhe ai ashtu dukej i qete si zoteri por ishte shume i rrezikshem. Ne fakt une nuk u cudita aspak nga videoja e Fiksit se kjo menyre jetese dhe pagese ka filluar qysh ne vitin 1990. He he he sa ishte gjalle xhaxhi xa xa xa nuk ja mbante gjyqtari te merrte kokerr leku tani po na rjepin te gjalle ne cdo vend ne cdo zyre kudo qe shkelim na i marrin parate duke qeshur me defin ne duar duke kercyer.Ja deshet demokraci ju ja si ja u punojme ne juve tani qe rate ne duart tona. Keshtu behet ne sistemin e drejtesise, keshtu behet neper spitale, keshtu behet neper bashki per lejet e ndertimit, keshtu behet neper hipoteka per pronesin si dhe duke marre para qe tek topografet qe tokat e emigranteve i kane nxjerre teper dhe per ata qe paguan leke ja u nxorren mangut. Keshtu behet neper shkolla kur emerohen mesuesit, kur emerohen mjeket dhe infermieret neper spitale edhe per shtrimin e pacienteve po keshtu behet po nuk u dhe leket te lene atje te vdesesh dhe nuk te shtrojne ne spital. Keshtu qe ne jemi te imunizuar dhe nuk cuditemi me. Pritem qe qeveria e re te ndryshonte cdo gje dhe te mbante premtimet por as kjo nuk ndodhi se qeverin e ka ne dore Sali Berisha sepse ai ka njerezit e tij hajdute dhe mafioze ne sistemin e drejtesise, ne cdo vend jane zagaret e tij. Ne duhet te ngrihemi ne protesta qe te ndihmojme qeverine qe keta mafioze te qerohen nga sistemi i drejtesise. Zaganjori duhet te japin menjehere doreheqjen qe prokuroria te filloje hetimet. Po cila prokurori do ta hetoje Zaganjorin? Jo ore njerez jo mos prisni te gjejme me drejtesi se ketu jane te gjithe Zaganjore, Prenca e Liliana. E pate apo jo se si i kishte duart ajo Liliana me unaza me briliante, canta e cizme firma more firma sikur merrte 100 mije dollare ne muaj. Eh popull o popull ne duart e kujt ke rene.

   2. Luis says:

    Kjo nuk eshte e re por jane ca gjykates per te cilet jane bere shume akuza publike edhe me prova te dukshme por askush nuk ka mare mundimin te hetoje apo te investigoje mbi ta. P.sh. Une jam nga Korca dhe para pak kohesh lexova diku per nje gjykates ne Korce, Arben Lera. A ka shkuar ndonjeri te shohe hotelin dhe klubin e tij qe thone i ka kushtuar mbi 1 miljon euro? Po vilen qe ka ndertuar a ka shkuar njeri ta shohe? Nga i ka gjetur leket ky person qe merr nje rroge te themi 1000 euro, te investoje disa milion euro ne toka, hotele ne Voskopoje dhe disko e klub e hotel ne Korce? Keto duhet te investigohen. Si ky ka dhe te tjere ne Korce psh Entela Tare, nje tjeter gjykatese nga Korca qe gjithashtu ka ber nje investim interesant para pak vitesh. Investigoni keta dhe shoket e tyr dhe do gjeni bukurira.

    1. analist says:

     Eshte gjithshka e kote. Gjithshka eshte pjelle e kapitalizmit qe ne Shqiperi ka marre forma “arnaute”. Askush nuk do te investigoje!
     As Edi Rama qe u çorr aq shume ne fushate per 21 Janarin, per gjykatat e korruptuara,per Berishen e korruptuar etj etj etj.
     Fiks Fare ja ka nxjerre aq shume petet lakrorit sa as Edi Rama nuk eshte dakord qe te vazhdohet loja, se edhe ai dhe PS e tij jane pjella te sistemit,te atij sistemi qe Edi gjoja do te pastroje.Harrojeni dhe pershtajuni sistemit, perndryshe mbetet me gisht ne goje, ashtu si do mbesi edhe Mero Baze e Filip Cakulli qe predikojn e predikojn,por ne fund do te zhgenjehen nga “kaloresit” qe gjoja do benin katarsisin e sistemit politik,gjyqesor e administrativ shqiptar te korruptuar deri ne palce.

    2. Jashar kuca says:

     PO MIRE E KE TI MORE SHABAN VELLAI,POR PO TE INVESTIGOHEN TE GJITHA LETRAT E GJYQTAREVE DHE PROKUROREVE DO TE DALIN SE KA SHUME NGA ATA QE NUK KANE MBARUAR SHKOLLEN E MESME,POR DIREKT TE LARTEN NE SHKOLLEN E SALIHUT NE PLEPA TE DURRESIT,DHE TANI JAPIN MESIM NE MAGJISTATURE.NDAJ LERINI TE VDESIN REHAT BASHKE ME SISTEMIN QE NGRITEN TE GJITHE BASHKE MBETURINAT E PARTISE PUNES.

  2. sh q i p says:

   ne dukje eshte si nje tragjedi qe ndodh rralle e qe i le njerezit pa fjale e pa fryme. asgje e re, asgje e pa zakonte, bile do te thoja se eshte me normalja ne nje vend si i yni ku realisht nuk ka patur shtet. tani po trumbetohet me te madhe reforma, ristrukturime, pastrime ,denime, konfiskime e te tjera . atehere mesazhi eshte i qarte. mesazhi i drejtohet vetem nje njeriu, dhe ai eshte edi rama. nese doni vertete te çoni shqiperine ne europe, ose me sakte nese doni te bini europen ketu, atehere veproni. ky eshte momenti . po u zvarrit e po zhgarravit atehere mund te themi se ne nuk behemi e nuk do ta kemi kurre shansin te behemi shtet. le te festojne me lule e me kurora , me flamuj e me banderola, me fjalime e me gosti, 100te apo me shume vjet pavaresi, nese ketu nuk do mbizoteroje ligji atehere nuk do kemi as shtet. votat i ke, numrin e duhur per te bere ndryshime kushtetuese i ke. njerezit qe bashkpunon i ke zgjedhur e shpresojme te jene te perkushtuar. mbeshtetjen e faktorit te jashtem e ke. atehere vepro. vepro sa nuk eshte vone se perndryshe i paudhi (plaku me antiplumb) nuk fle. po do pregatise skenarin e radhes per ta sjell edhe njehere mbrapsht historine. nje gje ke nga ne edi rama, e dime shume mire qe jo te gjitha ato qe thuhen ne programe jane lehtesisht te realizueshme. po ama njerezit votuan qe tu kthehet shteti. jepini nje sinjal edhe brukselit qe po beheni gati per te shkuar ne europe. dhe atje shkohet me kepuce “te llustruara” e jo me kepuce “me balte”. une nuk mund te flas per emra te veçante qe meritojne shkarkime apo denime. qe jane presidente apo kryeministra, gjyqtare apo biznesmene, po ama kur italia 60 milioneshe denon nje nga njerezit me te fuqishem te saj e te europes ,kur shtetet e tjera nxjerrin para pergjesise presidente e me te vegjel nga kaq, atehere mos hezitoni. perkrahja do jete maximale nga populli. ketej poshte zoti kryeminister duam me sume drejtesi se para.

   1. Alb says:

    Zoti SHQIP, per nje njeri qe nuk e njeh Shqiperine, ky speech i juaji do ta linte pa fryme…

    Por une qe jetoj ne Shqiperi e di mire se kryeministri nuk e ka ekipin e duhur per te qeverisur nje vend qe ka nje POPULL, te tille per ta mbeshtetur per te bere gjera qe i ben Italia 60 milioneshe etj..etj..
    Populli yne perbehet nga: 500000 a meshume pensioniste
    100000 zyrtare
    …… femije kopeshti e parshkollore
    …… gjimnaziste
    …… studente te UT e turli te tjere qe jane nje pompe thithese e gjakut te hallexhinjve ….

    Kujt po i kerkohet mbeshtetje???

    Kesaj i thone, te mbeshtetet i gjalli tek i vdekuri…

    Fati i ketij vendi u pa qe kur Amerika e njohu qeverine e Enver Hoxhes (UDB) Besoj i ke lexuar veprat e Fan.S.Nolit…

    I shkreti u be cope per ta kaluar Shqiperine ne Perendim dhe me ke bashkepunonte?- me te ndjerin Tuk Jakova, i cili i merrte urdherat nga QENDRA…mire qe nuk e hengri karemin e nuk erdhi ne Shqiperi se ai me DHEMBE FLORIRI do ta kishte grire…
    Noli i shkrete shante Tukun…”ky njeri o eshte i trashe o…..”

    Une personalisht kam besuar se ka vullnet per ta ngritur ate pak TRU qe ka mbetur ne kete vend mbi njerezit e trashe….dhe tani jam pa shprese…

    “Kellecin e politikes-tha Noli e kam varur….me jepni nje pension se melcine e kam cope…”

    Personalisht dua nje pension….se e kam shendetin cope…

    Nuk besoj me ne asgje, sepse nuk mund te pranoj dot me, qe gjithe njerezit e trashe te me marin ne xhiro, sepse e kam kuptuar desha te them e kam vertetuar, se ne fakt nuk jane ata, por urdherat vijne nga qendra…

    Eshte e dhimbshme,shume e dhimbshme te mos te te besojne ne sakrificen tende, ndoshta edhe te besojne, por politika shqiptare qenka kaq mizore…do shume kurbane. Te mos na i kerkojne me se nuk do ta kene..

    Kemi nevoje per nje mjedis te pakten neutral dhe jo kaq armiqesor…

    Nuk ju kemi kerkuar nje vend ne forumet e larta…Njerezit e nderuar “ulen ne ato karrige” pa ftuar…

    Por populli na sheh e po shqyen syte se si jemi katandisur…Edhe ai me dhembe floriri e mbylli me tela me gjemba, i armiqesoi njerezit derisa gruaja denonconte burrin…Sejfulla Maleshova punoi magazinier e nuk e hapi me gojen, do ta beja edhe une me gjithe kenaqesine time…por aedhe sot politika shqiptare hedh vellain kunder motres….

    Te keqen motra jote e dua veten se pari, e dua familjen time e nuk kam qindarka per buke, e dua popullin tim te deformuar dhe politiken shqiptare kam pak kohe, qe nuk dua fare po fare t’i degjoj zerin.

    Po rilexoj Wilhelm Reih i cili zgjodhi te mbeshteste revolucionin dhe revolucioni e vari ne litar, pse ai kishte nje faj: NUK ISHTE POLITIKAN, thoshte ate qe mendonte, ndersa politikanet mendojne ndryshe e flasin ndryshe, te gjithe pa perjashtim.

    Ti e mbeshtet Edi Ramen? – mire ben edhe une e mbeshtes..ne fakt mbeshtetja duhet bere deri sa te vije ne pushtet LIDERI qe ti do e pastaj te besh ndonje kritike te vogel, jo pse “te hahen geshtenjat”…por per ti treguar “nje shenje”, qe te mos filloje shkeputja…se pastaj fillon renja…e bashke me te vdes endrra jot e imja…

    Por kush e ka besuar ndonjehere njeriun, qe ndihmon pa rezerva e pa djallezi???- per te mendojne se: eshte BUDALLA dhe pa dyshim qe eshte, ose eshte protagonist dhe kjo e fundit eshte faji i mbeshtetesit pa rezerva….

    Te uroj shendet mik, vazhdo mbeshtetjen, ndersa une dua nje pension…

    1. Sallakja says:

     Bravoooooooooooo.

 2. A T Z says:

  O Mero pse bejme te gjithe sikur zbuluam Ameriken,te gjithe ishin ne dijeni per zbrazetine e sistemit te drejtesise qe eshte ushtruar ne keto 23 vjet.Eshte arsyeja numer nje e krimeve te pandeshkuara qe kane sjelle vetndeshkime me te gjitha pasojat qe vijojne.Kur ne krye te sisteemit ke nje njeri te paskrupullt dhe mostruoz nuk ka leverdi te sjelle personalitete te mirfillte ne instancat e drejtesise sepse do te ishte te pakten paradoksale.Uroj qe ne keto vite qe vijne edhe me keto ngjarje qe vendosen ti bejne publike, sepse me vendim kemi te bejme, shpresojme te pakten te kemi nje sistem te pakten mbi nivelin kalues ne dhenien e drejtesise se nuk mund te shpresojme se plaga do te sherohet dhe te mbyllet menjehere.

 3. Ali Baba Tomori says:

  Po si ke shprese se do te perbyse kete situste te kalbur deri ne rrenje, o zoti Mero kur ti dhe une, kur i zi e i bardhe, kur te gjithe shqipetaret pane me ze e me figure, ashtu si i kemi pare keto dy dite batakcinjte e drejtesise, Ilir Meten, Kryetarin e Kuvendit te Shqiperise te grabiste, jo 5-6 mije euro, por plot 700 mije? Dhe shpetoi pa iu futur nje gjemb ne kembe. Madje krekosej si kokosh se na paskesh fituar perpara drejtesise! Ja keta e mbrojten, keta surreter e shpetuan pa u lagur. Dhe ti i drejtohesh politikes per te mbajtur qendrim!!! Jo, o miku im, jo, jane ceshtje te thella keto, nuk rregullohen aq lehte.

 4. -homeri says:

  —…Nuk gjukohet faji , por shuma e lekeve qe do paguhet…thot bukur MERO … hajt se kohen perpara e kemi —gjyqesori do te veterregullohet ….shprehet -kapteri -i presidences …po RILINDJA me EDIN si do veprojne … kjo eshte ceshtja dhe problemi me madhor i demokracise shqiptare

  1. saja says:

   homeri,ajo ceshtja e rilindjes ishte loooje,hahaha

 5. ekuatori says:

  Këto fakte kanë indinjuar dhe zemëruar shumë shqiptarët.Ç’bën Edi Rama? Shkarkimi i presidentit dhe përmbysje e sistemit të korruptuar në drejtësi. Ti hapë rrugë drejtësisë së vërtetë,vetëm kjo do ta bëjë atë t’ia zbardhë faqen Shqipërisë e të mbetet në analet e historisë.

 6. Arbbbb says:

  Neser ne oren 11 shoqatat qe marrin pare nga BE te dalin ne proteste per te mbrojtur shoqerine, te ardhmen tone nga kjo rrace qelbesirash, sic ndodhi dhe per armet kimike. Si thoni ju te forumit? A dalim te gjithe? Baze je gjigand, si gjithemone

  1. -ashtu na do trapi- says:

   —jo nuk dalim ne proteste , nuk ka lidhje me bashkepunimin me ameriken , kjo eshte e lidhur me pushtetin e berishes ku bejme pjese edhe ne —pastaj edhe nje pjese e juaja eshte kunder vidiove me ze e figure , pse nuk jeni te bindur sa kemi paguar ne te ILIRIT qe gjyqesori jone te hidhte poshte ato vidio si te fallsifikuara , ashtu do veprojme deri sa te kemi presidentin nga pjesa jone —dhe ne fund do themi ….ashtu na do trapi

 7. Lom deliu says:

  e kemi thene disa here qe pa vendosur drejtesi ne kete vend nuk do te kete perparim, mireqenie e qetesi. Politika duhet ta ndaj mendjen per kete ndryshe do jene dhe ata ne vorbullen e krimit.

  Edi Rama dhe PS-ja duhet ta ndajne mendjen e te fillojne jo nga arsimtaret e mjeket por nga qeveritaret e djeshem dhe ata para tyre, ndryshe kami te drejte te mendojme se vetem hajduti nuk e denon hajdutin.

  Mos u merrni me fjalime me copy paste e shfaqje po vendosni drejtesi.

 8. Billy says:

  Nuk vazhdohet keshtu. Duhet t’u drejtohet nje thirrje gjykatesve.
  Kush del nga ju e deklaron se nuk eshte i korruptuar, nuk mer ryshfet!!!???
  Ai qe do te thote, UNE NUK KAM MARE KURRE RYSHFET, ti nxiret me ze e figure fakti qe edhe ai ka mare ryshfet. Dhe ky gjykates jo te burgoset, por te pushkatohet.
  Ndersa te tjeret qe nuk betohen, se nuk kane mare kurre ryshfet, te vazhdojne punen…..

 9. shpetim says:

  Te lumte mero per keto shkrime qe me mendim te thelle jep dhe zgjidhjet e duhura.por degjo sot ne Elbasan gjykata I liroi te tre pandehurit e universitetit, qe nga prokuroria ishin akuzuar per korrupsion… Me tej me mijra qytetare elbasanas po cuditen akoma se si emrat e gjyqtareve te korruptuar Ilir Pashaj e Bujar Musta qe jane te akuzuar prej kohesh nga K.L.D. e ministri drejtesise, te qendrojne ne drejtesi..Pse hesht politika?
  shpetim

 10. lu says:

  po.po neser ne proteste

 11. karlzajsjena says:

  CUNAT E LALES!!!!KORRUPSIONI NE KAPITALIZEM ,ESHTE I PA SHMANGSHEM.SIDOMOS KUR,BEHET FJALE PER VENDE TE PRAPAMBETURA SI SHQIPERIA.NUK ESHTE FENOMEN VETEM SHQIPTAR!!!!!LE TE SHPRESOJME QE HOLLANDEZET TE JAPIN VOTEN PER STATUSIN SE NDRYSHE….HIP KETU E SHIF EVROPEN.EDHE PER NJA 20 VJET TETJERA.

  1. BBB says:

   Hollandezet na e thene cope…
   me zagarnjoret nuk shkohet ne Evrope…

   1. analist says:

    Qaji hallin Zaganjoreve, atyre as u rruhet per Evrope e Amerike se kane pare aq sa koleget e tyre evropiane nuk i shohin as ne enderr.
    Vizat diplomatike i kane, kontot plot ne bankat qipriote po e po, vilat e veturat me bollek, dashnoret po nuk behet fjale — u plasi trapi per Evropen atyre!

 12. Drejtesia says:

  Nuk do të ketë drejtësi për krimet e vogla përderisa nuk ndëshkohen krimet e mëdha
  Superskandali në drejtësi, i zbuluar nga emisioni “Fiks fare” është një zë në shkretëtirë për të rrëzuar mbretërinë e moszbatimit të ligjit. Një zë i vetëm ndaj një superperandorie.
  Superperandoria apo mbretëria e moszbatimit të ligjit ka një ligjë të vetën: lojën paralele me shtetin, më saktë, injorimin e shtetit, çka do të thotë shkatërrimin e tij.
  Superperandoria ka një hierarki të vetën. Edhe krimet, edhe ndëshkimi i tyre e kanë një hierarki. Në këtë vend, jo vetëm nuk janë dënuar, por janë harruar tashmë krimet e mëdha, domethënë themeli i piramidës së krimeve. E piramida nuk bie duke çukitur vetëm krimet e vogla në cepa të saj.
  U vranë qindra qytetarë e asnjë politikan në ’97-tën. Kujt iu bë gjyqi dhe kush u dënua? Vetëm të vrarët, jo hierarkia politike që prodhoi vrasjet. Ndodhi 21 Janari. Kujt iu bë gjyqi dhe kush u dënua? Vetëm të vrarët, jo hierarkia politike që urdhëroi vrasjet. U lidh një Marrëveshje e Fshehtë për Detin. Kujt iu bë gjyqi dhe kush u dënua? Vetëm deti, jo hierarkia politike që urdhëroi pazarin e Detit.
  Ky popull vritet nga ata që duhet ta mbrojnë, nga gjykatat e tij dhe nga hierarkia politike që luan volejboll me ta. Piramida e drejtësisë matet me numrin e ndëshkimit të këtyre krimeve të mëdha. Po nuk u mbush ky themel, piramida nuk ngrihet. Ose bie.

 13. Nika says:

  Politika eshte kriminale te tjerat jane pasoj e kesaj politike.Apo jo ing Mero ?

 14. hajduti elbana llori says:

  ja po ta jap edhe une nje zarf nga launi leka i ehw per zsganjorin dhe e elbana llorin gjyqtaren qe kane vjedhur pronat. ..

  1. Albina says:

   Quhet Elbana Lluri

   1. psy says:

    Quhet Elbana LLUMI,bastarde.

 15. Pordhaci Qivaç says:

  Ata gjyqtare,jan pjell e kombit shqiptar.
  Edhe politikanet.
  Ne fund te fundit rrethi vicjoz esht mbyllur.:krimineli i thjesht popull shqiptar ben krim,paguan ke gjykats hetus prokuror avokati(sekser) i tij,paret ndahen nga te gjith shqiptart e drejtsis shqiptare,qe mbajn vendet e punes duke kojt deputet politiksat.
  Kjo esht e bukra e dheut,e smura me zgjebe,shqipja sorr e zez.
  Yyyyyyy shqiptar te ndyr,kriminela qe na lypsari der ke kryministri
  Bythqira me tesra partish
  Pedera me mandat popullor
  Komb qe qihet ne byth historikisht nga te hujt,dhe kur ata merziten me nji lloj gjelle dhe e braktisin,shqiptart qijn veten ne myth.
  Dhe na festojn pale….

  Qihuni shqiptar ne bythe qihuni
  Me shoshoqin shkaperdhehuni
  Dhe mos besoni ke nershmnija
  Feja e shqiptarit
  Asht shkerdhatnija….

  1. babiloni says:

   Miku im ke VETEM te drejte!
   90 vjet perpara e pat thene i madhi F. Noli:
   “Skllever, bij sklleverish,
   s’e meritoni, se lirine s’e doni!”.
   I njejti popull kemi mbetur edhe pas 90 vjetesh……

 16. nuri says:

  Ne Shqiperi kur del tek fiksi per korrupsion eshte histori suksesi dhe turpi apo ndershkimi. Rasti i Ilir Metes eshte domethenes. Po kush do ta ndershkoje keta te korruptuar mor Mero kuvendi i Ilir Metes ?

 17. iliri says:

  Nese asgje nuk ndodh dhe politika hesht,ose mjaftohet vetem me disa masa siperfaqesore,ka ardhur koha qe te ndodhe ashtu si ne fundin e viteve 30 ne Amerike,ku populli ju turr gjykatave…..ajo lloj proteste e shoqerise civile do duhet te organizohet perballe Zyres se Presidentit te Republikes dhe Gjykates se larte,pa perjshtuar te njejtat Zyra ne te gjitha rrethet e vendit.Ketyre ju duhen treguar `dhembet`se popullit i ka shkuar thika ne kocke…nuk arrij te perceptoj,se si mundet gjykatesit,apo prokuroret e te gjitha niveleve,kane perballe nje qytetar nga Fushe Arrezi-vend me i varfer nuk ka,aty ku po te ra rruga do pish vetem nje kafe dhe kete me ùrgjence`dhe do largohesh,dhe e shikojne kete si nje `qyp floriri`.Shume anti njerezore..Iliri

 18. Leone-53 says:

  Ka nje “ilaç” qe ndoshta mund te riparoj gjithçka ne drejtesi ne veçanti e ne qeveritaret e çdo rrangu ne pergjithsi:
  -Para reth 2 muajesh ketu ne Itali huri ne “funksjon” i ashtuquajturi REDITOMETRI qe me 2 fjale shpjegohet qe gjithsejcilit nga keta te siperpermendur u behet verifikim midis atyre qe shpenzojne brenda vitit (dhe kursimet sigurisht) perkundrejt atyre qe kane fituar (rroga etjera) keto brenda vitit.
  Eshte diçka qe mund te jap efekt ne Shqiperine e koruptuar politike e me gjere.
  Eshte nje zgjidhje e çastit dhe me rendiment ndoshta!
  Perse mos te aplikohet ne Shqiperi?!..
  varet nga ata qe drejtojne!..

 19. babiloni says:

  Zoti Baze,
  HOLLANDEZET KANE TE DREJTE.
  Do te behemi gazi i botes dhe i evropes po na dhane statusin vend-kandidat.
  Qe te na shpetojne nga ky turp duhet te votojne kunder: e them me gjithe shpirt dhe mendje te qete; merre si te duash.
  Po na dhane statusin, te vetmit qe do mbijetojne dhe 20 vjet te tjera do te jene keta felliqesira politikane; populli do marre berrylin dhe asgje tjeter, ashtu siç e ka marre keto 20 vitet e shkuara.
  Ky vend nuk mund te behet me keta politikane legena dhe kriminele.
  Krimi ne Shqiperi eshte i veshur me kollaro, ndersa neper burgjet e Shqiperise futen edhe shume hallexhinj qe politikanet i vjelin nga votat kurse Zaganjoret me shoke i vjelin nga leket.
  Njeriu me i paafte dhe me i korruptuar i Shoqerise shqiptare eshte Kryetar i Gjykates se Larte?!?!?!?
  Ky i drejtesise eshte pushtet i mafies dhe i krimit te instaluar neper zyrat e shtetit.
  Keta kriminele me mantel politik dhe gjyqesor mund ti ndeshkojne vetem dy gjera:
  Ose denimi i Zotit (por kam frike se edhe ai ka hequr dore) ose…………..
  ………. 10 vjet FASHIZEM i dashur Mero!
  Gjithe te mirat

 20. saimir says:

  Flm fiks-fare.
  Tani e keni ju ne dore kryeminister.

 21. Sallakja says:

  Si mund te mendosh qe Edi Rama do denoje
  vjedhesit dhe korrupsionon ?
  Ali Baba, vodhi live, me eurovizion, u pa
  nga i gjthe populli shqiptar.
  Vjedhje.
  Gjykata Shqiptare e konsideron te pa fajshem.
  Korrupsion.
  Populli shqiptare e votoi dy here me shume se
  kater vjet me pare.
  Edi Rama me partine e tije e kurorezojne me
  titullin: numuri 2 i politikes Shqiptare.
  Ali Baba kryetar i kuvendit.
  Si mund te mendosh qe Edi Rama do denoje
  vjedhesit dhe korrupsionin ?

 22. Patrioti i deshperuar says:

  Zoti Mero u lodh i varfri duke shkruar e demaskuar korrupsinin me mire se kushdo ne shtypin dhe opinionin publik social ne Shqiperi.Tani i ben thirrjen e fundit per veprim politikes!
  Bemat e zullumet e sistemit te korruptuar te drejtesise shqiptare tani po na dalin sheshit edhe me ze e figure perseri,por edhe me emra te plote.Nuk ishte se keto nuk diheshin nga populli hallexhi e fukara shqiptar,sepse ai i ka ngrene gjobat e ka paguar rryshfetet per sekseret,sekretaricat,prokurore e hetues,per gjyqtaret e te gjitha shkallave sa here qe kane rene ne hall.Por keto jane vec maja e ajzbergut,sepse nuk dihen e nuk lexohen hapur shumat kolosale qe leviznin nga njeri e tjetri drejtim ne sistemin e drejtesise dhe qeverisjes se larguar nga vota e popullit.Kush i ka pare e i din sakte milionat e eurove qe jane paguar nga njerez te inkriminuar e te korruptuar per te blere nje post hetuesi,gjykatesi,antari te kesaj apo asaj gjykate deri ne me te larten e sa kane paguar sekseret e pushtetmbajteseve per t’i blere ata kur gjykojne raste te renda te krimit ose korrupsinit,kur kriminelet perfundojne gjithnje te pafajshem e te padenueshem per “mungesa provash” ose nga manipulimet e procedurave gjyqesore?!!!Te vetmet vendime ishin ato per te miratuar votimet e manipoukuara ose per te denuar me gjoba te renda deputete te opozites apo gazetare qe kishin hedhur akuza kunder korrupsionit qeveritar ose te antareve te familjeve te gjithepushtetshme!
  Me 23 qershor populli i dha karar t’i rrezonte keta zyrtare qeveritare te korruptuar te niveleve te ndryshme duke votuar ne mazhorance per largimin e tyre nga pushteti dhe drejtimi i shtetit me vota te lira dhe ngarkoi qeverine e rilindjes qe te vendose nje sistem te vertete te drejtesise e t’a luftoje me rrenje e themel korrupsionin ne administraten shteterore e sidomos ate ne drejtesi.Po akoma do te presim te shohim videot apo demaskjimet e “Fiks Fare”?Po qeveria e re kur do te vihet ne levizje per te mbajtur nje nder premtimet me te medha te fushates se saje zgjedhore?Per kete kane bere e bejne thirrje edhe aleatet e miqte tane nderkombetare dhe organizmat nderkombetare.Tani,per te dale nga ky qorrsokak ku e ka futur sistemin e drejtesise politika,populli s’po i mbetete tjeter vec te ngreje zerin fort e publikisht me kerkesen e drejte per nje referendum popullor per ndryshimin e kushtetutes dhe vendosjen me ligj per zgjedhjen e organeve te drejtesise me votim popullor,sic ndodh edhe ne SHBA e vende te tjera demokratike,ku edhe nje komisar rajoni policie,apo nje sherif,sic quhen ne SHBA, zgjidhet me votat e popullit.Pervoja dhe gatishmeria per ndihme e konsulence nga vendet e medha mike ekzistojne.Populli te kerkoje me ngulm referendum popullor per ndryshimin e kushtetutes dhe per zgjedhjen e kryetarit te shtetit,presidentit te vendit me votim popullor.Vetem keshtu mund te sigurohet drejtesia e rendi dhe sundimi i ligjit dhe i vendimit te votes se popullit.Ndryshe ne Shqiperi do te veproje Haxhiqamilizmi dhe rregulli “ngrihu hoxhe se do te ulet prifti” sipas rradhes apo “yzmetit” qe u kane bere zgjedhjeve!Eshte koha per te vepruar sa me pare:”ACT NOW!”

 23. Beti says:

  Na eshte prishur shtepia per te hapur nje rruge ne prag te fushates se 2005. Jane lene 6 familje pa strehim dhe pa pune sepse brenda ketij territori kishin ngritur edhe aktivitetet ekonomike per te mbijetuar, pra edhe dyqanet. Me vendim gjykate qe ne vitin 2008 nuk i jane dhene parate e pasurise qe u prish Per interesa publike. Pa shtepi e pa pune sa here dhe cilido qe eshte kontaktuar ka kerkuar te marre 10% te shumes. Kjo do e bente ate person pjesetar te trungut sepse edhe ketyre pjesetareve nuk i binin akoma nga 10% te shumes sepse jane paguar avoketer ne cdo hap. Vinte nje qeveri e thoshte, letia japin ata qe ia prishen, vinte tjetra po ska leke shteti por po pagove do ti gjejme… Ne nuk kemi shume nevoje per emisionet e fiks fare per te kuptuar se si funksionon sepse secili nga ne e ka provuar te pakten 1 here ne kurriz. Emisionet e Fiks Fare duhen per keta maskarenj dhe per politikanet qe te mos na shesin sapunin per djathe. Mos harroni qe qe TE GJITHE FLASIN dhe FLASIN PER GJITHCKA.

 24. babiloni says:

  VDIQ DREJTESIA !
  …………………..
  e ka thene i madhi Alberto Sordi;
  linkun e keni ketu, vetem 1 min e 3 sekonda nga koha juaj:

 25. Dom Gert Gjoni ose realisti ose johnny walker ose mesh(igje)tar ose kaurri ose Reynald de chatillon ose qafiri says:

  Pushteti e parja e demtojne shpirtin edhe zemren e njerezve edhe ma te qytetnuem edhe mâ te ngime me buke e rehati se sa shqyptaret. Nuk i duhet vû shume faj shqyptareve te dalun me breke te shkyeme e me bark bosh prej koleres komuniste. Edhe mbas 20 vjetesh nuk e kane mbushe mire barkun, aq shume te thame kane kene.

  Pushteti asht i ambel per gjithkend e edhe ata qi bâhen “moralista” neper komente, sikur t’ju ishte dhane mundesija, kishin bâ ma keq se ata qi i padisin si te korruptuem. A e kuptoni o shqiptare, se keni 500 vjet ose ma shume qi e çoni jeten pa buke e pa liri? Don kohe me u mbushe boshlleku qindavjeçar, sidomos ky i kohes 1945-1990. Durim e zemergjanesi! Nuk ka tjeter rruge…

  1. Nika says:

   Zemergjersi dmth skllaveri

  2. Alb says:

   ka edhe emigrim. Gjithe bota eshte pis, por te pakten te mos kesh mbi koke lavire rrugesh qurrashe, e lloj lloj mbeturinash—

 26. Arif Gjongjini says:

  Shqipëria mund të jetë i vetmi vend në botë me një sistem drejtësie e me punonjës drejtësie kaq të inkriminuar përmes korrupsionit; e kur flasim për punonjës drejtësie fjala është për të gjitha nivelet ku ata gjenden e bëjnë kërrdinë, se edhe Zaganjorin, që shtiret si ëngjëll, nga i njëjti kazan e nxorrën për ta vënë në krye të sistemit të korruptuar deri në palcë, prandaj nëse do vërtet që ta besojmë se është i pastër siç pretendon le të na thotë të paktën sa raste korrupsioni ka parë tek të tjerët, se është e pamundur të mos ketë parë gjë në tërë këtë fëlliqësirë që qelbi Shqipërinë e shqiptarët, ndryshe i bie që të mos ketë qenë kurrë e të mos jetë në Shqipëri; me këta punonjës drejtësie që kemi, këtu nuk mund të shpresosh kurrë se mund ta gjesh të drejtën sepse të drejtën e ka zaptuar për fyti paraja; drejtësia është në dorë të Zotit Korrupsion e gjyqtarët, prokurorët e kolegët e tjerë të tyre të sektorëve të tjerë të drejtësisë janë çirakët e tij. drejtësia nuk ka një vatër qelbi, po është e tëra qelb, e vërtet bisturinë shpëtimtare e ka vetëm politika, po a duhet të shpresojmë? Dhe deri kur?

 27. "BALASHI" says:

  Politika nuk e ndryshon dot se eshte e perfshire ne krim. Teoria mbrome te te mbroj eshte evidente. Kete e ndryshon vetem sovrani. Populli i ve me vote, populli duhet ti heqe. Dy here duhet te merret me politike populli.
  1. Diten e votimit per te votuar ate qe mendon se eshte me i miri, me i dituri, me i pastri, me i pa korruptuari, me perfaqsuesi, me i drejti, qe do te plotesoje deshirat e popullit ne rritje…
  2. Kur sheh se i zgjedhuri e i mbajturi me taksat e popullit ben dumballeqe, vjedh, vret, hap konflikte, nuk ecen pare e s’ hap prespektiva, por ben te kunderten, del ne protesta per ta hequr apo per ta futur ne burg sipas shkalles se fajit.
  Ne bejme te kunderten. Merremi jo dy here, por 365 dite te vitit, kurse politikanet merren me ato qe po denoncon Mero Baze e “Fiks Fare”.
  Opozita jone e semure hesht. Hesht Luli. Hesht Saliu. Ata heshtin se e dine mire se po u shkallmua sistemi i tanishem, i kalbur, me nje Zagar-njor ne krye, ata rrezikojne shume veten me bemat e perbindshme qe kane bere.
  Ministri Naço e prokurori Llalla te mos merren, si ne kohe te diktatures qe denohej ai qe kapej me nje kallep miser e jo hajdutet ne Byro, KQ e Ministra. Keta te dy e politika nepermjet tyre te shkojne tek ata qe e katandisen vendin tone te mire ne kete dite e turp te botes.

 28. shkodra says:

  …Absolutisht besoj se nuk do te ndodhe asgje….ne jetojme ne nje shtet super te korruptuar dhe qe nuk ka doktor qe ta sheroje kete te semure….e vetmja gje,te kthehemi ne nje vend me sovranitet te kufizuar me guvernator te huaj…vetem duke na qeverisur te huajet, mund te behet dicka…

 29. "BALASHI" says:

  Saliu e Luli kujtojne se na i hodhen kur denoncuan disa vota te “blera” per Bashkine e Korçes, qe ne fakt u dhan leket per udhetimin me autobus e jo “Bel-Eir”. Nuk lan gje pa bere, dite te tera. Skuqeshin e turfullonin. Bertsnin si te kishin zbuluar kontinentin e 1, apo si te kishin kapur ndonje UFO te gjalle. Jo nuk na i hidhni dot. Fjasko e radhes nga ju te dy. Ne e dime mire si kini qendruar ne pushtet me vota te vjedhura. Ne kujtojme tmerrin e 26 majit 1996 ne vjedhje komplet te votimeve. Ju vodhet edhe votimin e 22 korrikut brenda llojit.
  Tani pse heshtni per keto pjella tuaj. Ju mendoni se me qe i kini vene vet kjo pune do jete pa nje fund. Gaboheni shume rende. Pak nga pak po dalin te gjitha.

 30. Pjerini says:

  NUK KA PARE sHQIPERIA TERMET ME TE MADH.

  I GJITH POPULLI SHQIPTAR I DI TE GJITHA PISLLEQET E SISTEMIT TE DREJTESISE. E THOSHTE MIRE AVOKAT NGJELA QE SISTEMI I DREJTESISE ESHTE NJE KOORPORATE KRIMI. PRA JO SE POPULLI NUK I DI. POPULLI KA 21 VJET QE PERBALLET ME KETO SHUSHUNJA QE ME MAKABRITETIN ME TE PA SHPIRTE I KA RJEPUR LEKUREN POPULLIT TE RASKAPITUR. MERITA E fIKS fARE ESHTE SE U A PERPLASI NE FYTYRE ATYRE SHTETAREVE QE E KISHIN NE DORE TE NDALNIN TURRIN KESAJ MURTAJE TE PASHPIRTE. PERGJEGJESI DIREKTE E NISHANIT, E CEFES E CEFAVE TE TJERE RRETH TYRE. KUJTONI CFAR U THA PARA PAK DITEVE. AMBASADORI AMERIKAN DEKLARON SE KA GJYQTAR QE DO TE DUHEJ TE ISHIN NE PRANGA. NISHANI ATY PER ATY I A PERPLAS ARVIZUSE DUKE THENE SE SISTEMI I DREJTESISE DUHET TE VETREFORMOHET( e denje vec per te). MBREME CEFA SHPREHET PAS PAMJEVE TE FIKS FARE SE ATO PAMJE DUHEN MARRE ME REZERVE( e denje per te). SONTE ZAGANJORI MOHON.

  JO ZAGANJOR. PO TA NDIESH VEHTEN TE LARE, JEP DOREHEQIE. META E BERI AKTIN E QYTETARISE, NUK ISHTE PAK POR ZV. KRYEMINISTER. AI I HAPI RRUGE DREJTESISE. TI DUKE THENE QE PROKURORIA TI SHKOJE CESHTJES DERI NE FUND( PER ATO QE U THA SONTE PER TY) DO TE THOTE HETONI JU HETONI POR CESHTJEN DO E GJYKOJ UNE. SONTE PUBLIKU KETE PRISTE.

  FIKS FARE ESHTE NJE ASET ME VLERA KOMBETARE, TE CILET I KANE VENE SHPATULLAT PER T JU NDODHUR PRANE POPULLIT TE RASKAPITUR KRYESISHT NGA VEPRIMET MAKABRE TE NJEREZVE TE DREJTESISE QE JANE FRYRE SI DERRAT DUKE PIRE GJAKUN E FUKARANJEVE TE PAMBROJTUR.

  PO PRESIDENT. ME SIGURI QE MBAS NDONJA 10 DITESH DO BESH NDONJE DEKLARATE PER SHTYP DUKE THENE SE KJO CESHTJE DUHET TE NDIQET ME RIGOROZITET NGA DREJTESIA ( sa e dhembshme)

  PO MOR CEFE. ME SIGURI EDHE FIKSI I SOTEM DO TE DUHEJ PARE ME KUJDES E OBJEKTIVITET(sa e dhembshme).

  POR…….KRYEMINISTER. POPULLI I KA SYTE TEK JU. KA BESIM TEK JU. SHPRESON TEK JU. PRET SHUME PREJ JUSH. MERRNI MASA PER TE SHPARTALLUAR KETE KOORPORATE TE TMERRSHME KRIMI SA NUK ESHTE VONE.

 31. "BALASHI" says:

  Nje ekonomist me fame boterore ka thene: “Korrupsioni ne kapitalizem eshte si vaji lubrifikant per makinen”. Pra korrupsion do kete thote me fjale te tjera, pr ne permasat qe e kemi ne ne shqiperi, besoj nuk eshte as ne ato vende qe sundojne fise e tribu gjysem te eger.
  Duhet veprim. Duhet njelloj si per ato armet kimike (sado qe ne komentet e mija une isha dakort te demontoheshin ne Shqiperi).

 32. SOKOLI says:

  Dy kasta te ndyra,ajo e politikaneve te 22 viteve ne politike dhe ajo e gjyqtare-prokuroreve e ka sunduar kete vend si nje sulltanat duke skllaveruar gjithe shqiptaret qe nuk jane pjese apo oborrtare te kesaj kaste.Keto dy kasta jane thuajse njesh me njera-tjetren sepse ato nuk mund te sundojne dhe te pasurohen pa u lidhur dhe pa bashkepunuar kaq ngushte.
  Une nuk e di pozicionin e Edi Rames ne kete kaste.Por e di mire si cdo shqiptar tjeter se aleati i tij i sotem Ilir Meta eshte pjese dhe garant kryesor i kesaj kaste.Duke qene i tille ai jo vetem i shpetoi burgut kur u kap ne flagrance per pazare miliona euro por edhe u fuqizua me shume ne pushtet ne nje kohe qe sot u pushua nga puna nje laborante vetem sepse mori dhurate 5000 lek te vjetra ngaqe nuk i del rroga per nje jetese normale.
  Cfare do te beje Rama? Do te filloje me se fundi betejen me kryesore qe e pret ne detyren e tij apo do e beje si heret e tjera ku eshte shmangur duke u justifikuar dhe gjetur alibi tek te tjeret? Le ta shohim.

 33. arditi says:

  Duhet bo reforme ne sistemin tone te drejtesise. Per mendimin tem une do te thoshja me shumice votash parlamenti duhet te miratoje nje ndryshim rrenjsor ne sistemin e drejtesise. Vetem keshtu mund te behen ndyshime, te hiqen te koruptuarit, te hiqen miqte e berishes e ata qe e mbrojne ate. Po keshtu te kete kritere te tjera per emrimin e gjyqtareve, prokuroreve te te gjithe instacave e deri te presidenti i Republikes qe nuk duhet ta emrojne partite, por ta zgjedhi populli me voten e tij. Po nuk u be reforme nuk do te kete as zbatim ligji e as drejtesi ne shqiperi por ligjin do ta beje si te doje saliu me shoke. Reforma ne drejtesi asht emergjente neqoftese dum shtet ligjor.

 34. Ajet Delaj says:

  Te gjithe armiqte e partise i zbulon “partia”, keshtu ishte ne kohen e Enverit pasi ministrat e brendshem ishin armiq qe i kishin lene vendin njeri tjetrit. More a ka struktura inteligjente dhe te zbatimit te ligjit ne Shqiperi qe hane vetem parane e taksapaguesve shqiptare dhe transportojne droge si ai rasti i shiksit te Elbasanit. eshte normale qe vetem “fiksi” apo ndonje tjeter zulojne skandale . A eshte normale kjo per nje shtet e shoqeri qe kerkon te integrohet ne Europe.
  Sa miljone dollare abuzime jane te konstatuara vetem nga Kontrolli i Larte e Shtetit dhe perse nuk vihen para pergjigjsise ligjore. Une mendoj se a ardhur koha per te goditur fort informalitetin ne Shqiperi dhe cdo dite qe kalon eshte humbje kohe. Me cfare po degjojme eshte vjedhur hapur paraja publike duke mos bere as kujdesin me te vogel per tu fshehur se kane sunduar e nuk kane qeverisur duke menduar se do ti rrinin ne qafe popullit per tere jeten.
  Cdo dite raportohet ne Parlament per shuma abuzimesh marramendese sikur ne parlament eshte vetem opozita. Nuk mendoj se ka nevoje per konstatime te tilla publike. Kure te behen publike atoret duhet te jene ne burg dhe te mos vazhdohet ne kete menyre se ka shume mundesi te etiketohet propogande.
  Kush i ka shpedoruar rezarvat , fondet e invaliteve , naften e ushtrise, ku eshte aparatura e shumeperfolur e survejimit te ushrise. Si mund te behen kontrata miljonshe me VKM duke mos i kaluar ne parlament sipas ligjit. Si mund te jepet “Gerdeci” me VKM e gje qe e gje nuk qe. Perse nuk arrestohen te tere si bande hajdutesh ashtu sic ne te vertete kane qene. Ketu duhet thene edhe per VKM te para 2005. Ku eshte thene se Qeveria ka te drejte te zhgrryeje parane publike duke mos dhene llogari askund. Dua tju kujtoj se Major Guljani ka vendosur ligjin ne New York duke arestuar mbi 200 kriminele brenda nates. Nese eni filluar denoncimet e K/Prokurori fle gjume gjuajeni perjashta Llallen, Hirren se bashku me tenxheren. hirrni djem e vajza te shkolluar e te ditur te perkushtuar per te vendosur ligjin se Shqiperia i ka resourset njerzore sot.

  1. martini ny says:

   Nuk e kuptoj kete komentuesin AD qe fut Enverin ne cdo koment te tij.Ky duhet te kete arsimin minimal dhe aftesine mendore normale qe te kuptoje se ai vend ka falimentuar totalisht.
   Enverin ta shajme per ideollogjine e tij te gabuar dhe jo per shtetin e fuqishem qe ai ndertoi edhe psa i rrethuar gjysem shekulli nga serbet e greket qe u ndihmuan nga amerikanet dhe ruset.
   Nqs ka nje problem qe bace Enveri nuk duhet te shahet apo te “tallet” nga ky hajeti eshte pikerisht sepse xhaxhi ishte i pameshirshem per ato kuadro qe kapeshin duke vjedhur apo merrnin ryshfete.
   Ti Hajet mos u “skandalizo” kaq shume me keto filmime te fiksit.Kane ndodhur dhe me te tmerreshme si ajo e Pangos ose e Ilir Metes dhe pervec “luftrave”ne faqet e gazetave dhe te internetit nuk ndodhi gje tjeter vecse u dekoruan me shume si ai kurvari ashtu dhe ky kryeparlamentari.
   Hajeti te mos na tregoje Xhuljanin prej Amerike por te na tregoi se kush e vuri ne pushtet perbindeshin berishe qe eshte strumbullari i kesaj kataklizmoje ne Shqiperi.
   Shteti shqiptar mor jaron ka rene ne 1991-1992 ku nje popull i vuajtur per 50 vjet ne nje sistem te mbyllur jo per faj te tij u genjye barbarisht gjoja ne masken e luftes kunder komunizmit qe perfundoi ne shkaterrimin total te shqiperise dhe sot eshte kthyer ne nje Kolombi te Europes ku para syve te Nato-s,Usa-s dhe Be-se ne republiken e lazaratit prodhohet droge e paster me vlere mbi 5 miliard dollare.
   Vetem ky fakt mjafton ti themi Hajetit SHUT UP se je bere jo vetem i merzitshem por dhe i neveritshem.
   Gjithe kjo katastrofe apokaliptike e ka spjegimin te banda mafjoze internacjonale dhe antishqipatre e Plakut Dougsboru te Vicidolit lidhjet e trustit te lulelakres lazaratit shkojne dhe pertej adriatikut dhe atllantikut.
   Ligesia juaj Hajet Delja eshte se nuk e ze ne goje fare ne komentet e tua Sali fuckberishen por je bere si puna e Ali Kelmendit qe conte trakte nga kominterni para 70 vjetesh nga moska.
   Te “tallesh” sistemin e Enverit per shtetin e tij ligjor dhe shume here brutal dhe te mos permendesh 5 miliard dollaret e droges qe prodhohet ne lazarat me miratimin ne heshtje te usa-be do te thote
   qe je nje llapaqen forumesh qe nuk i hyn ne pune as shqiperise dhe as amerikes.
   Pa u denuar banda e Berish & Bashes dhe veprimatria e tyre kriminale ai vend nuk mund te regullohet kurre.Aq me teper kur kelyshe te tyre si ky hajeti prej amerike qe i ka perkrahur fuqishem ne vitet 1991-1997 bejne sot rolin e qorrit dhe te shurdhmemecit.

   1. Alb says:

    martinez….te gjithe kane te drejte te thone fjalen e tyre. Ai person e ka nje aresye qe e perdor vazhdimisht emrin e Enver Hoxhes dhe pa dyshim qe eshte nen emocione kur shkruan, sepse i kujtohen vuajtjet e sistemit autoritar, qe kane qene pa dyshim te padrejta c’njerezore…Ky komentues besoj nuk eshte ne profesion historian a analist qe te distancohet nga emocioni…

    Ka te tjere njere si ky AD qe kane vuajtue ndoshta edhe me shume prej regjimit te z.Hoxha, por kur diskutojne per ceshtje teknike nuk jane fare emocional, por e vleresiojne si specialist nje reforme a nje politike konkrete ekonomike…

    Le te flasin njerezit as gje e keqe nuk vjen nga e folura le ta degjojme njeri tjetrin ndoshta na ndihmon te kuptohemi me mire.

 35. DIRIEN says:

  kot flisni ska llafe,,,tek sheshi SKENDERBEU te gjithe,,,jemi ne popull muti,,,prandaj jan mut dhe keta,,,,

 36. Deputeti shqiptar i demokracis perndimore says:

  Haa haaaaaa hæ!
  Si hidhen perpjet komentuesat shqiptare!
  A thu se po u djeg shpirti per drejtsi!
  Ata jan vet nji produkt-shkak i padrejtsis se tyre,;jan ata burra e gra qe ju versulen dhe grabiten pronat e te tjerve me forc e dhun.,
  ata qe duke shkel cdo ligj e rregull shteti ju versulen vaporrve,skafeve,maleve me bor e luginave malore,per tu largu neper vendet e huaja kriminelçe,trafikantshe,me viza e letra fallco…
  Ata qe s lan krim pa bo jasht e mrena vendit vec per pare
  Jan ata qe votat i shesin e blejn sipas tregut te lir
  Esht komplet poplli shqiptar,ky kriminel ne xhelozi qe po gerthet:kapeni kriminelin,meqe posti i ktiij i lart i jep edhe shum pare ktij gjykatsit,me shum sesa ata ordiner qe rrezikojn me drog apo kurva.
  Esht komplet sistemi demokratik nji krim
  Kush nuk ben krime seleksionohet,s ka as pare,as bisnes,as shtpi,as shkoll per fmijt,as makin,as……mmm

  1. Alb says:

   Ps ete tjegin ty shperthimet e komentuesve?
   U larguan nga ky vend njerez te persekutuar,qe kishin duruar mbi shpine fyerje e keqtrajtime e privacione nga mbeturinat e shoqerise. U larguan edhe plot hallexhinj qe jetonin 12 veta ne nje apartament 40 kuadrat meter dhe bejne punet me te rendomta neper bote..

   I ken te gjithe ata qe nuk kishin asnje mundesi associacioni pas renies se sistemit nje partiak dhe shkaterrimit te prones shteterore..
   Cfaj ka populli i shkrete?

   Ata bajlozat nuk pranun te neperkembeshin as nga te huajt e as nga rrugacet tane politik, u hodhen tek droga dhe me burreri kane perballuar shume sakrifica.

   Te gjithe kane aresyet e tyre te jene te pakenaqur perderisa kane nje shtet jo formal qe nuk i mbron as ne mes te dites e jo me kur dalin jashte kufijve te tyre.

   Kene gjithe te drejten e tyre dhe te perendise te mos jene besues, perderisa kane shkuar tek kutite e votimit maadje jane perdorur nga politikanet edhe ne zgjedhjet e fundit ne Lezhe u vra nje person e mbi gjakun e tij u moren mandate…

   Sigurisht durimi ndihmon ne keto raste, por edhe lufta sepse kjo eshte bota e zemerluaneve dhe jo e qaramaneve. Po mendo politika se ky popull mban me aty do te jete fundi i saj me tmerrr. Te ruhen nga zemerimi i te urteve

 37. Kozmo says:

  Eshte teper alarmante dhe duhet te ngrihen te gjithe ne kembe
  duke u mobilizuar ,per te luftuar korrupsionin ,qe eshte perhapur me
  permasa te medha .Qeveritaret kane qene te perbetuar se do te kene
  zero tolerance ne lufte kunder korrupsionit ,por nga qeveria e re nuk
  duhet anashkaluar pergjigjesite e korrupsionit ..
  Mendoj se ky sistem ka deshtuar plotesisht qe te siguroje ,integritetin e sundimit
  te ligjit .
  Eshte vetem Reforma gjygjesore nje nga prioritetet e sfides se Integritetit te Shqiperise.

 38. vladimir mezini says:

  Shkrim l perkryer Z .BAZE po ku eshte shoqeria civile perse nuk ngrihen e te reagojne me mire te lejonin te demontoheshiun armet e sirise se sa na lane pa shdemontuar kete fuci baruti ku eshte sazan guri pse nuk ndihet a nuk eshte edhe kjo ndotje ambienti biles mendoj shume i ndotur sa cdo dite vdesin njerez te pa fajshem se nuk kane lope me shite e me qite robte e tyre nga burgu te fala shume zagarit e nishanit.

 39. t says:

  Këta kriminelë që vendosin gjoba si gangsterë duhet të hiqen qafe dhe të futen në burg megjithë kryekriminelin që i ushqeu dhe i vendosi aty.
  Nëse politika ka një kuptim, tani është momenti që ajo të veprojë dhe tu presë rrënjët pemës së kalbur.

  Të gjitha shumëzohen me zero kur në një vend nuk ka drejtësi por vetëm pazare.
  Rama e nisi me pastrim territori, tani duhet të pastrojë një stallë të madhe derrash.

 40. zyberi says:

  si eshte presidenti….eshte dhe drejtesia!!!!!!!!!!!!!!!!!! te zhduken nga skena politike me president me kryetare gjykatash…e me rradhe…

 41. Titi says:

  Bravo Mero me kete shkrim, si gjithmone me pene te mprehte. Po ne vend te penes te kishe nje dyfek e tu a fusje bytheve te gjithe ketyre bashibozukeve. Te gjithe gjyqtaret qe punojne sot ne Gjykaten e Larte, ne ate te shkalles pare e ne ate te apelit jane te KORRUPTUAR, marin para dhe jane te lidhur me avokatet qe marin ceshtjet ose qe kane njohje peronale. AGRON ZHUKRIi duhet te veje ne burg i pari, une do vij te deshmoj nese me kerkohet dhe kam evidenca per dhenie EUROSH jo 1000 por plot 12000 euro me ka mare per nje prone qe ishte e imja. Shumica e ketyre Gjyqtareve te dashur miq e pijne kafen ne Viene, i blejne robat ne Paris e ne Milano, kane nga tre kater shtepi te cilat po tu behet nje skaner i te ardhurave te tyre personale do te shihet qe me moshen e tyre i bie qe kane punuar 200 vjet. Ju bej thirrje te gjithe atyre qytetareve si puna ime ti demaskojne keta plehra te shoqerise. Duhet bere nje spastrim i Gjykatave te rrethit, gjykates se Larte eshte shume i domosdoshem, dhe i gjykates se Apelit.

 42. kaso osmanaj says:

  sikur parlamenti te vendoste me ligj qe per 10 ditye t.u jepej mundesia qytetareve qe te deklaronin te vertetat per pagesat qe kane bere per gjyqtaret e prokuroret duke ua dhene parate ne dore apo nepermjet seksereve ,kam bindjen se do te ishin te pakte ata gjyqtare e prokurore qe te jene te paster.Ky sistem eshte me teper se i kalbur Politika duhet te nderhyje sa me pare ,ne te kundert edhe ajo eshte e molepsur ne kete korrupsion…

 43. Mirush Dorda says:

  Te gjithe shtetasit shqiptare duhet te dalin ne rruge te protestojne deri ne mdryshimin e ketij kaosi ne drejtesi. Poulli duhet ti zgjedhe gjyqtaret e prokuroret me vote e jo politika e korruptuar.

 44. Msa says:

  “Politika perballe krimit” apo “Krimi prballe politikes”. Ne pamje te pare te krijohet pershtypja sikur eshte e njejta gje. Por nuk eshte keshtu! Ka nje ndryshim, dhe ndryshimi eshte thelbesor. Kur themi “politika perballe krimit”, ne perceptimin tone, na krijohet pershtypja, sikur politika eshte vendosur perballe krimit, dhe po e lufton ate me te gjithe forcen dhe mjetet e saj. Ndersa kur themi “krimi perballe politikes”, nenkuptojme qe krimi ne Shqiperi eshte vendosur perballe politikes, dhe jo vetem qe e shikon veten superior dhe fitues ne kete “beteje”, por eshte shume me i avantazhuar, sepse krimi ka depertuar aq thelle ne politike, sa do duhesh nje katarsis i vertete ne radhet e politikaneve, me qellim qe politika te kishte ndonje shans per te fituar mbi krimin. E keqja me e madhe eshte se, politika ne Shqiperi, jo vetem qe nuk po jep shenja per nje impenjim serioz ne luften kunder krimit, por e ka pranuar ate ne gjirin e saj, si nje e keqe e domosdoshme ne rrugen e saj per demokratizimin e vendit. Po te analizojme rastin e fundit qe ndodhi ne burgun e sigurise se larte ne Drenove, shohim qe Min.i Brendshem bashke me k/ministrin, ne vend qe te ulnin koken dhe minimumi te kerkonin falje per ate qe ndodhi,(ne raste te tilla ne vendet e zhvilluara, ministri perkates jep doreheqjen)por dalin dhe pa piken e turpit ja faturojne fajin qeverisjes se kaluar, dhe me e keqja eshte se mburren qe i kapen te arratisurit ne nje kohe rekord. Nqs do beheshim paksa paranojak, do mendonim se e gjithe kjo ngjarje, ishte nje skenar i pregatitur nga vete shteti, me qellim qe ne fund te historise te dilte Edi Rama dhe Sajmir Tahiri(ashtu siç edhe ndodhi ne fakt) dhe te mburreshin se i kapen te arratisurit ne nje kohe rekord, duke na lene te kuptojme se policia jone tashme eshte ajo qe kemi pritur. Nuk dua te zgjatem me shume, sepse gjithkush nga ne eshte i vetedijshem per depertimin e krimit ne politiken Shqiptare, por do ti sygjeroja Meros qe, nqs eshte trim, ashtu si e konsiderojne disa ketu ne “Tema” dhe meqenese Ai i ka te gjitha mundesite e investigimit, duhet ti futet me thelle ketij problemi, dhe mos te mjaftohet vetem me shkrime te tilla siperfaqesore, sa per te siguruar disa komente.

 45. beso says:

  zaganjori qenka legen fare,eshte felliqur per 2000 euro.Nejse,kohe krize.Shikoni kur te paguajne njerezit per tu futur brenda,se atje ka buke dhe krevat te pakten.Shteti yne i katandisur pa nje grosh ne xhep eshte me i mire kur te mbyll brenda sesa kur te le jashte.Jua them une epilogun e kesaj tymnaje.Xhezanjori do thpote qe s’i njeh sekseret,ata qe s’e njohin Xhezanjorin,qe s’njohin as ate qe pagoi dhe ky i fundit do thote ne fund qe as ai i njeh ata,qe rrezik videoja s’eshte origjinale,as kaseta origjinale,as zeri origjinal.Ishalla nu kujtohen te hedhin ne gjyq Fiks Fare,se do i bjere atij te shendoshit te paguaje nga rroga,se tregu i vizave me grekun e mbylli ciklin.Te tere e kane nga nje pisllek ne kete histori.Thuhet qe qymezi nuk behet kala duke i shtuar furka te gjata.Veç ne mos prishet qymezi me fund dhe pasi behet shesh hapen themelet per kalane.Se fundi per z.Mero!Si ka mundesi qe ne emer te miqesise me Olldashin,te rrije kaq indiferent ndaj zhvillimit dhe hedhjes drite mbi nje aksident qe ka shume gjasa te jete zhvilluar shume ndryshe?Sikur une te isha drejtor dhe nje miku im te ikte ne ato rrethana,une do isha i pari per ti shkuar ne qender te vertetes.Athere,ose e verteta eshte e hidhur(dhe z.Mero e di sakte),ndoshta i ndjeri Sokol ishte tejet i dehur dhe nuk do ishte mire qe heronjve t’u rrefehen veset.

  1. Wendy-B says:

   Ne burg beje kokrren e qefit o @beso.Aty merrte kuptim shprehja “po shkoj me bo pushimet ne burg”. Une i mbarova ato eurot e” Shabanit “. Tani me duhet me bo nja dy rruge Lazarati…, sa pa hy Tahiri aty.
   Inshallah te humb kuleta prape, po me mend ne koke kete rradhe. Nuk rri burri me 300 euro ne kulete, 500 e siper. hahahahahahaha

   1. beso says:

    Wendy,kur isha ne shk. e bashkuar kerkoja leje po nuk me jepnin dhe une ikja njesoj pa leje,ahahhaha.Kisha nje oficer qimekuq(adash ne emer),qe me denoi me 1 jave dhome izolimi.Une ia di per nder,se aty sistemova nje fletore me vjersha,hahhaha.Pastaj i dedikova atij tipit vjershen e Bernsit per miun e arave;”Ti kafshe e vogel qimendritur/ku shkon keshtu e lebetitur/mbi ty une doren s’e kam ngritur/ndaj mos u tremb.Nga kjo cope buke e keto bizele/nje pjese po heq per barkun tend/”.Hahahhaha,eshte e vertete e gjithe kjo dhe ky tipi,kur e pa qe une po beja palle erdhi e me nxorri para afatit.Wendy,aty tek Lifestyle eshte nje japonez qe e denoi fati,e ngaterruan ne maternitet dhe jetoi ne varferi 60 vjet.Por jo keq per ate tjetrin,qe i doli llotaria ne maternitet dhe beri palle 60 vjet.Hahahhahaha.Si ia bere me shoqaten e peshkatareve,kane vend edhe per mua?

    1. Wendy-B says:

     @Cdo e keqe e ka dhe nje te mire o beso. Po mos te te kish perzene “qimekuqi” ..nuk do beje sot shetitje tek “Lungo Mare” ( te origjinalja), e po mos shetitje ate dite atje, as une nuk do e gjeja kuleten tende.;-).
     Shoqata jone e perbere prej dy vetash , KRYETARIT plaku dhe deti dhe une sekretarja, mirepresim anetare te rinj. Po nxitoni sa pa i mesu dhe une hilet e te fillloj te marr “zarfa” , sigurisht nga halli e kam, mi japin me dhune…hahahahahaha

 46. ti says:

  hhahah i bukur komenti, punonjesja e postes sypatrembur. lol lol
  Le te qeshim per mos te qare….

 47. Niko says:

  Me 19-20 dhjetor shqiptaret do marrin njerin nga keto dy urime: Gezuar Statusin ose Gezuar Zaganjorin. E kemi ne dore vete se cilin nga keto urime duam qe te na behet. Mos prisni Europen te na pastroje qelbin tone. Ata vetem te thone nese e kalon testin shendetesor apo jo dhe te japin diagnozen. Kirurgjine duhet ta bejme vete. Dhe dihet se ku eshte rrenja e problemit kur nje infeksion perfshin nje sistem te tere. Populli e ka bere me kohe kete lloj analize: peshku qelbet nga koka. Dhe po u ndreq koka ndreqet gjithe organizmi. Dikush i rene ne pesimizem mund te thote se jemi molepsur si popull. Kjo mund te jete deri diku e vertete, por pikerisht nese ndreqet koka, atehere do ta shihni se edhe ai roja ne spital apo ajo infermjerja e keshtu me radhe nuk do te kerkojne dot me rryshfet. Vetem keshtu mund te sherohemi dhe te vazhdojme me dinjitet rrugetimin tone per ne Europe.

 48. agroni says:

  Protestat popullore duhet te fillojne pa vonese,ky sistem drejtesie me kete trup te korruptuarish duhet te fshihet me fshese te hekurt.Politika mos te beje te shurdhin ne radhe te pare E.Rama,fjalimi i F.Xhafes ne parlament te jete pike nisje per nje angazhim total te politikes duke perfshir edhe opoziten ne se ajo nuk do te njesohet me krimin ne sektorin e drejtesise.

 49. Kozmo says:

  Beso ! Duart larg nga mafia di ferre !!!!!Ky eshte kuptimi i heshtjes .

 50. taqo says:

  Njerezve po ju vjen ndot nga gjithe ky pisllek…….qeveri mbas qeverije i njejti avas….njerezit po ju urejne …urejtja e tyre shprehet duke u larguar….sa me larg….. sa me shpejt….nga kjo fare e keqe …….e boshatiset shqiperin te nderuar <> e shkerdhyet shqiperine e masakruat i zbuat njerzit me te mire i ofenduat sa eshe aty ku shkojne ju vjen turt te pohojne se jane shqiptare…..o njeres te pa ngopur o farfanjake ne shpirt mendohuni i vini gishtin kokes …..ndoshta kane pasur te drejte ata qe kone thene se shqiptaret nuk bejne dot shtet…..dhe pleqte tane te mencur qe kone deklaruar….KY VEND NUK BEHET……gjaku i shprishur i arbrit…….

 51. ASTRIT says:

  mendoj se si ky rast flagrant ka shume,dhe ZAGANJORE gjithashtu,cfare duhet pritur per reformimin e gjyqsorit ne vecanti dhe sistemit te drejtesise,PRESIDENTI DHE ZAGANJORI NUK JAPIN DOREHEQIEN,SEPSE KANE ZGJEDHUR TE MBAJNE NE KEMBE KORUPSIONIN,
  E VETMIA SHPRESE ESHTE POPULLI,KUVENDI ,KRYEMINISTRI.
  PO SE BENE KETA QE PERMENDA ME LARTE ATEHERE TE KORUPTUARIT DO TE KONKUROJNE KUSH TE MARI ME SHUME LEKE PER TE TE NXJERE TE PAFAJSHEM.

 52. gent says:

  Z.Baze, nuk keni pse shkoni aq larg per korrupsionin, sot ATe e kemi kryetar te kuvendit te shqipeise. E ju duhet te ishit duke publikuar pa fund kritiak se si perfundi ajo histori e jo te botoni Opinione te ij me tituj idiote: Sot duhet te jemi te gjithe vlonjat. Media ka detyren e saj dhe ju para se te shkruani per te tjeret, fillojeni nga vetja!!

 53. ra ta si says:

  te nderuar bashkeatdhetare,njerezve te thjeshte i ka rene per hise te vuajne zgjedhen e te korruptuarve.Deri ne momentin qe do rikthehet diktatura e proleteriatit kjo gjendje nuk ndryshon.Shpresa e vetme per ne qe nuk kemiperkrahje eshte riorganizimi i partise komuniste ,qe perfaqeson shtreset e varfra dhe do ti sjelle ne rruge te mbare gjithe derrat e nginjun me gjakun tone.

 54. E VERTETA! says:

  Zotit Mero Baze!
  Po të doni botojeni po të doni mos e botoni, por, për fat të keq ky është realiteti i vendit tonë!
  Unë që po shkruaj këto radhë jam një qytetar i asaj që quhet Shqipëri, dhe jam në mërgim si shumë qytetarë të atij vendi, deri më sot pa asnjë shpresë për t’u kthyer në vendin tonë të lënë trashëgim nga etërit tanë!
  Zoti Mero! I lexova të dy editorialet e Tua: “Kush do ta ndëshkojë drejtësinë!”, dhe “Politika përballë krimit në drejtësi”, ndërsa unë do thoshja: “Po, politikën tonë kriminale kush do ta ndëshkojë…????!!!!”. Pra, nëse ne duhet jo vetëm të luftojmë, por të eliminojmë krimin dhe korrupsionin, rrënjët e të cilit janë futë shumë thellë në tokën tonë, ku më duket krejtësisht e pamundur që ne më në fund të mund të fitojmë dhe të shpëtojmë nga krimi dhe korrupsioni që ka përfshirë dhe pushtuar po thuaj çdo “skutë” të vendit tonë, dhe për fat të keq kjo po ndodh nga vetë shqiptarët, ndoshta pa e kuptuar se janë totalisht të mashtruar, për këtë duhen parë disa arsye themelore që po i rendit më poshtë!
  Duhet që ta kuptojmë të gjithë njerëzit e këtij vendi, nëse vërtet kemi mbetur të painfektuar prej atij “SISTEMI”, i ngritur e i mbajtur në këmbë nga “katovicjari shqiptar” Ramiz Alia dhe të përzgjedhurit e tij, i cili dikur ka thënë se, ne kemi aq “kuadro”, sa mund që të ndërtonte 7 Komitete Qendrore, dhe në vend të atyre “Komiteteve” ai brenda një nate ndau më dysh ish Partine e Tij të Punës, ku fillimisht me ato kuadro (mostra!) krijoi dy “Komitete Qendrore”, të quajturat dy “Partitë Kryesore”. Pra gjithë kjo çmenduri zanafillën e ka tek këto dy “Parti Kryesore”, por, kryesisht tek politikani dhe ish pushtetari Sali Berisha i këtyre 23 viteve, një nga të zgjedhurit kryesorë të Ramiz Alisë, si një nga më të përkëdhelurit e atij rregjimi, (diktaturës), i cili akoma edhe sot po “livadhis” fare lirshëm!
  Të kuptohemi Mero! Këtë nuk e them nisur nga “urrejtja” jote ndaj Sali Berishës. Jo dhe Jo! Por e them plotësisht të argumentuar se kjo çmenduri Shqiptare i ka rrënjët kryesisht tek ky njeri, gjoja i “djathët”, por në gen një djall komunist+islamik, dhe pikërisht tek slogani i tij i parë i hedhur prej tij, që në fillimet e gjoja demokracisë Shqiptare se, “Shqipëria duhet trajtuar si një rast i veçantë”, slogan që polli:
  1- Ligjet e miratuara në “Kuvendin” Shqiptar të quajtur pluralist, për tokën tonë të trashëguar.
  2- Tek “lëvizja e lirë” si një çmenduri tjetër e ideuar përsëri nga Sali Berisha. Pra, ishin këto dy veprime që vendin e çuan në kaos e anarshi, dhe automatikisht në këtë krim dhe korrupsion sa më nuk thuhet!
  Por, dhe të mendojmë për një çast se, nëse sejcili trashëgimtar nga ne do kish shkuar në pronat dhe tokat të trashëguara nga të parët tanë, pra nëse vendi nuk do ish trajtuar si një “rast i veçantë”, (që sot duket fare qartë ky “rast i veçantë”, ku deri dje mbretëroi mafia pushtetare!) dhe nëse ne të ishim në vendin e duhur për të ndërtuar të ardhmen tonë, patjetër që sot nuk do ishte kjo gjendje.
  Ndërsa për “lëvizjen e lirë” si shpikja tjetër djallëzore e Sali Berishës, do thoshja se një pjesë e mirë e shqiptarëve lëvizën duke shkuar në Greqi, Itali, Gjermani, Francë, Angli, Kanada, Amerikë etj. por kudo ku shkuan për një jetë e fitim më të mirë, nuk pushtuan dot as edhe një centimetër katror tokë siç ndodhi në këtë Shqipëri nën udhëheqjen e lodhëshme 23 vjeçare të Sali Berishës. Pra, vetëm këtu, tek këto shpikje djallëzore dhe të qëllimëshme duhet parë shkaku i gjendjes pa shpresë ku ndodhemi sot, ne dhe gjithë vendi ynë. Ishin pikërisht këto shpikje si dje që u krijua “njeriun e ri socialist”, në fakt njeriu i Zi i vendit, dhe sot atë njeri e zëvendësun duke krijuar atë “pronarin e ri”!
  Ja zoti Mero Baze! Kjo ishte “BAZA e SISTEMIT”, dhe pikërisht nga gjithë ky veprim i qëllimshëm lindën, prokurorë hajdutë, gjykatës hajdutë, avokatë hajdutë, policë hajdutë, profesorë hajdutë, doktorë hajdutë, gazetarë hajdutë, ambasadorë hajdutë, deputetë hajdutë, komisjonerë tokash hajdutë, “pronarë të rij” hajdutë, militantë hajdutë, sa na dolën edhe disa të quajtur “bisnesmenë”, që në fakt edhe ata të gjithë janë hajdutë. Kjo ndodhi për asyen e thjeshtë, se në krye të politikës dhe pushtetit Shqiptar me djallëzitë e tyre mbetën përsëri hajdutët, ish komunistët e (pa)reformuar në demokratë, që me strategjinë e tyre të vjetër se, “komunistët nuk lenë kala pa marrë”, ku sot kjo “karakatinë” e jona që ne i themi Shqipëri akoma ka në themel ideologjinë e tyre! Se për të mbajtur pushtetin ekonomik po ashtu edhe atë politik, patjetër që të gjithë ne duhet të ishim e të jemi hajdutë, se vetëm kështu populli do marrë “krundet”, dhe “luanët” do marrin e do “gëzojnë “ajkën” e vendit! Natyrisht që ka shumë për të thënë e shkruar, por kur shqiptarët u ngritën, ndoshta pa të drejtë kondra armëve kimike Siriane, si nuk u ngritën të paktën vetëm një herë kondra ligjeve “kimike” helmuese që mbajnë akoma firmën e të vdekurit Ramiz Alia, të votuar bashkarisht nga nanot dhe berishët e asaj kohe, dhe kur akoma edhe sot flejnë përqafuar e kaq të malluar me sistemin e kalbur të tyre!!!! Përfundimisht po u them zoti Mero, se pa u rrëzuar “SISTEMI” që krijoi këtë gjendje, krimi dhe korrupsioni tek ne do “lulëzojë” akoma më shumë, dhe se nuk do ketë as liri, as demokraci, as drejtësi, as “rilindje”, dhe as derë të hapur për në Evropë, kurse ne kemi për të mbetur emigrantë duke bredhur për jetë rrugëve nëpër Botë. Dhe nëse dje në diktaturë kish fajtorë dhe vuajtës, sot kur kufijtë janë të hapur, patjetër që jemi bërë të gjithë bashkëfajtorë dhe bashkëvuajtës, (e pa drejtë për kohën kur e tha Berisha!) pasi një pjesë e mirë e popullit janë kthyer plotësisht në hajdutë! E, po me udhëheqës hajdutë kur jo vetëm Nano i “aratisur”, Berisha i “gremisur”, Basha i “inkriminuar”, Ilir “floriri”, i gjithpushtetshëm, shumë i përfolur, (që nuk e di nga e morri këtë “mbiemër”, kur dihet që nuk është flori, por vetëm “katran i zi”, por ndoshta nga floriri i vjedhur!), prandaj mund të them pa e tepëruar, se Edi Rama nëse nuk do jetë “edhe i vetëm trim në luftë”, vështirë që këtë shtet ta ngrejë përsëri në këmbë, dhe, se nuk është nevoja të shemben dhe të ribëhen gjykatat, si thotë zoti Braçe, se mund që ti marrësh të gjithë këta hajdutë e t’i futësh “prapa hekurave”, por e keqja është se do bëhen aq shumë sa vendi më në fund do quhet “Guantanamua Shqiptare”(!), prandaj nuk ka mbetur gjë tjetër veçse të rrëzohen ligjet që krijuan “SISTEMIN”, dhe pastaj ka kohë të merremi me “njerëzit”, (mafiozët!) tanë! Faleminderit zoti Mero Baze!

 55. specialisti says:

  Na i veshtiren Shqipen keta talebanet e drejtesise.
  Duken sikur jane rrace tjeter te veshur me `Armani` dhe nuk kane te bejne fare me ne.

 56. qytetar says:

  Zaganjorin e tradheton fytyra, qe megjithese i eshte bere sholle . Mbiemri me i
  pershtatshem per te eshte ZOGGOMARI .

 57. gjon says:

  ZAGONJARI PO QE SE ESHTE I PASTER TE JAPE DOREHEQJEN E TI NENSHTROHET DREJTESISE.KU KA ZA S ESHTE PA GJE THOTE POPULLI.

 58. endri says:

  Mero
  Ti e shtron mire ceshtjen- Vetem nese nderhyn me seriozitet politika shteterore, atehere mund te shpresojme.
  Une kam besim se drejtesia behet, nese do e fillojne tronditjen e saj nga koka. Duhet shkundur KLD, dhe padyshim edhe Gjykata e Larte.
  Fjala e Fatmir Xhafes ne parlament ishte maja e ajsbergut te drejtesise shqiptare. Pergjegjesia kryesore eshte tek kreu i shtetit dhe tek anetaret e KLD qe e kane lene kete gjyqesor teresisht jashte kontrollit, qe lene pa emeruar dy breza te magjistrateve te shkolles, vetem per te sjelle ne gjykatat e medha gjyqtaret injorant te provincave dhe pa asnje vlere, qe emerojne ne gjykatat e apelit te Shqiperise gjyqtar nga kurset 6 mujore (vetem Gjykaten e Apelit Vlore ka 4 plepiste), gjyqtar qe nuk arrine te kalojne testin e provimit te administratives, ndersa ne Gjykaten e Larte emerojne gjyqtar qe nuk dine se si shkruhet nje ese ne gjuhen shqipe dhe jo te shkruajne vendime gjyqesore. Lexoni vendimet e gjyqtareve tane ne gjykaten e larte dhe do te shihni se ne cfare derexheje kemi rene.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Array
(
  [0] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 9
      [name] => Editorial
      [slug] => editorial
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 9
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 2159
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 9
      [category_count] => 2159
      [category_description] => 
      [cat_name] => Editorial
      [category_nicename] => editorial
      [category_parent] => 0
    )

)
Top
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
X