#NdihmoniAnxhelen/ Jepni edhe ju kontributin tuaj sado të vogël per ti rithyer buzëqeshjen /Anxhela Nocka. Kliko Ketu
mbyllet per 10 sekonda ose kliko X

Moratoriumi i gjuetisë, bllokohen të gjitha armët e gjuetisë

gjuetiMinistria e Mjedisit dhe ajo e Brendshme do të bllokojnë të gjitha armët e gjahut në vend.

Çdo armë e tillë që kapet, do të cilësohet si armëmbajtje pa leje, ndërkohë që ndalohet edhe shitja e çdo materiali që ka lidhje me gjuetinë.

Kjo masë do të shoqërohet me të tjera, të parashikuara në një draft pasues të moratoriumit të gjuetisë.

Kontroll të rreptë do të ketë në pikat doganore për automjetet me dhoma frigoriferike, sidomos me targa italiane, të cilat nxjerrin në mënyrë të jashtëligjshme gjahun nga Shqipëria, raporton Vizion Plus.

Ministria e Mjedisit ka nisur punën për rishikimin e ligjit për gjuetinë, për të forcuar rregullat edhe pas lejimit të saj, dy vjet më vonë.

Edhe shkrimet e “National Geographic” jo më kot i dhanë rëndësi ndalimit të gjuetisë në Shqipëri, pasi vendi ynë cilësohet kështu.

Moratoriumi i Gjuetisë hyn në fuqi dy javë pas botimit në fletoren zyrtare.

Për specialistet rikthimi i faunës në formën e saj të mëparshme do të kërkojë vite e ndoshta dekada, por të paktën ashtu siç mbyllet edhe shkrimi i “National Geographic”, në Shqipëri do të këtë më pak gjuetarë italianë, por më shumë turistë të interesuar për ekoturizmin.

30 komente në “Moratoriumi i gjuetisë, bllokohen të gjitha armët e gjuetisë”

 1. yllka says:

  shume mire. Eshte shkaterruar fauna

  1. genti says:

   Sa do pak ndikon ne jeten e qytetareve ishte vendimi me i mire i qeverise, bravo bravo bravo.

 2. lilua says:

  Jam shume dakort me moratoriumin, por qe te denosh dike qe ka arme gjahu dhe e ka blere ne dyqan te rregullt ketu me duket jo normale. Mund tja konfiskosh dhe ta denosh nese e kap duke gjuajtur por jo vetem se ka arme, nje kontroll ne shtepi dhe hop denohesh. Shkoni arrestoni atehere te gjithe shoqaten e gjuetarve, se do gjeni arme me bollek.

  1. fl says:

   Situata e jashtezakonshme kerrkon masa te jashtzakonshme. Masat e buta nuk funksionojne me ketu.

  2. Selfo says:

   Nuk e denon se e ka ne shtepi, lexo me kujdes. Po te kapet duke gjuajtur me ate arme zjarri do te konsiderohet si arme mbajtje pa leje.
   Qarte!!!

 3. Mandi says:

  Problemi eshte se ketu me nje gure vriten dy zogj 🙂 Me kete qellon ne shenje qeveria 🙂 Qellimi i pare eshte te sekuestrohen sa me shume arme, pasi kryesisht ne zonat rurale vrasjet kryhen me arme gjahu. E dyta mbrohet fauna. Personalisht mendoj qe gjuetia ne vetvete eshte nje veprim i tmerrshem, pa dashur te ofendoj askend…

 4. santiago says:

  po dyqanet qe shesin arme ,fishek etj. cfar do bejne

 5. demokrat says:

  JO 2 por edhe 20 pak jane, ne nje vend ku para 30 40 vitesh shikoje gardelinen dhe ne raste te vecanta edhe kanarinen ne periferin e qyteteve, tani nje zog duket nje cudi. Kune Vaini, Divjaka, Pishporo, Karabaruni duhet te rikthehen ne oaze te natyres ashtu si i ka bere Perendia, asnje lloj gjuetie sot e mot. Tani pepinot le te vene te gjuajne ne Gargano po u a mbajti, pasi ne Shqiperi u sollen si vrares te vertete te natyres.

  1. Celo Picari says:

   E mo mos shitni dengla fort me pepinot sikur ua kan ata fajin, shqipo te dhjere qe vetem jashte vetes e gjejn te keqen. Ca i bene shqiperise 800 veta ne vit ne 150 mije shqiptare. Mos u qa hallin pipinove se kan gjith boten per te vajtur kan lekun ata. Ata pipinot 800 veta te sollen aty ku je ti 1 milion euro, tashti i ha shtet tjeter ato.

 6. DETARI@ says:

  23 vjet ,kasaphane !

 7. Fjalim @Trishtim says:

  Shume mire ben qeveria po sikur nuk eshte pak me vonese ky vendim ???? Vetem yjet kan ngelur ne kete qiell.

 8. Celo Picari says:

  Te bllokohen armet e gjahut eshte zgjidhje po si do behet askush nuk e thote. Te shohim qysh do e bejne.

 9. xxxx 13 Shkurt 2014 12:40 says:

  Jam shume dakord me memorandumin.Nje miku im ne Tirane me thoshte per nje Bashkim Kamberi perpara se te dilte ne pension,ka qene inxhinier pyjesh ,dhe per nje kohe te gjate ka punuar ne sektorin e pyjeve,familja e tij mik me familjen e Sali Berishes (nga Lili)Nuk pershkruhen baterdite e ketij perbindeshi duke vrare e sakatuar faunen Shqiptare ,por edhe kafshe te buta pa asnje kufi.Banon diku nga ish Shqiperia sot(blloku 50 vjetori)Bllokojani armen ketij krimineli .

 10. Pelasgian says:

  disa gjera te mira po i bejne , BRAVO !

 11. Zigur Qarri says:

  Me ne fund nje drite shprese.
  Lejohen gjuetaret shqiptare te gjuajn ne Itali?
  Dhe nese nuk lejohen,perse duhet te lejohen ata italiane ne Shqiperi?!
  Riperteritja e flores dhe faunes ne Shqiperi kerkon koh.Megjithese tek zogjte dhe kafshet shqiptare jan zhvilluar instikte te veçanta mbijetese,
  prap se prape nuk i kan mjaftuar per ti shpetuar masakres.
  Shpresojm qe dyvjeçari te dyfishohet…ose,ose,gjyetia te ndalohet fare.

 12. Shqiptari says:

  A duhet te dorzojme armet qe i kemi blere ne menyre legale? Cfare jane keto poshtersira

 13. po perserit veprimin e gjyshit te tij biologjik (ahmet zogut) e carmatosi popullsine.

 14. Ed says:

  Moratoriumet jane shkelje e te drejtave baze. Institucionet qe kane detyre mbrojtjen e faunës dhe flores dhe qe paguhen nga taksat tona kane deshtuar. Atehere shteti vendos diktaturen, ne kete rast duke shkelur te drejten e qytetarëve per te pasur arme me leje per sport, vetmbrojtje etj. Megjithate se sme kujton polemiken qe po zhvillohet ne USA per mbledhjen e armeve. Mos është nje politike globale per te carmatosur popullsine, no pse vrasim zogj e ujqer, apo njeri tjetrin, por per te mos pasur mundesi mbrojtjeje.

 15. . says:

  ***********************************************************************************************

  Sa keq, edhe pa zogj, pa pjeshke, ftonj, hurma, ullinj, kumbulla …. mbeti Shqiperia e dyta mbas Gjermanise.

  ************************************************************************************************

 16. A says:

  Pse nuk flet ose te japi mendim nje fare sharlatani si ALDO BUMCI ne lidhje me moratoriumin e gjuetise, apo pse disponon nje Agjensi Turistike per Gjuetaret e huaj qe kane bere namin ne faunen shqiptare duke vrare pa kriter kafshet dhe shpendet e egra. Ku eshte, ku ndodhet ky llapazan handikapat qe nuk ndihet se ku eshte futur kur nuk i intereson, apo per nje turist gjuetar te huaj per 2(dy) net e 3(tre) dit ai i merr neto 1000 Evro. Kete gjueti kriminale si biznes e ushtron ne zonen e Lezhes.

 17. laraska says:

  QEVERIA PO MERR nje hap te mire duke mbledhur te gjithe armet e gjahut,se keta gjuetare pa tru nuk e kuptojne se me gjuetine e tyre te pakufizuar po shfarosin faunen,do ishte mire qe gjuetia te pezullohej fare per 3 vjet, dhe pas tre vjetesh, te lihet vetem 1 muaj ne vit leje per gjueti, [psh shtatorin] pas nje muaji te lejes kush kapet duke gjuajtur zogj te denohet me 2 vjet burg,kurse per italianet qe vijne ketu nuk duhet te lejohen fare,kush nga italianet kapet te denohet me 6-1 vit burg,keshtu ata nuk do vijne,se e dine ci pret.

 18. bruins says:

  Jo 2 vjet por pergjithmone te ndalohet gjuetia(shfarosja e faunes).
  Le te pasohet dhe me nje moratorium tjeter dhe prerja e pyjeve.
  Killeret e faunes dhe flores le te hapin bisnese si te shtojne e permirsojne faunen dhe floren(rezervate apo fidanishte).

 19. Alesio says:

  Po une qe e kam blere ciften 1200 euro dhe e kam me leje sipas rregullave sipas ketij ligji duhet ta dorezoj? Nuk besoj se do veprohet keshtu. Une jam i mendimit dhe besoj se eshte e thjeshte tivihet nje plumc sigurie ose bllokues ne komisariatin ku kemi mare lejen. Ose te na ktheje leket shteti dhe jemi dakort.

  1. gentian says:

   jo askush ste pengon te mbash armen (çifte) me leje brenda ambjentit shtepiak,por nese te kapen me arme ne dore fushave apo pyjeve atehere je ne kundravajtje dhe gjobitesh , deri ne 10,000,000 mln lek te vjetra.

 20. ILIRET says:

  Ja fusni kot. Te dielen isha ne nje fshat ne Myzeqe. Kerciste çiftja pa pushuar sikur behej lufte.

 21. realisti says:

  Nazi Weapons Act of 1938 (Translated to English)

  •Classified guns for “sporting purposes”.
  •All citizens who wished to purchase firearms had to register with the Nazi officials and have a background check.
  •Presumed German citizens were hostile and thereby exempted Nazis from the gun control law.
  •Gave Nazis unrestricted power to decide what kinds of firearms could, or could not be owned by private persons.
  •The types of ammunition that were legal were subject to control by bureaucrats.
  •Juveniles under 18 years could not buy firearms and ammunition.

  Kush i hjeke qytetareve te drejten e vetembrojtjes, shtron rrugen drejt diktatures edhe kthimit ne “burgun” 45 vjeçar, 1945-1990.

 22. tomi says:

  pergeyime per nismen ! per sa i perket gjuetise njihen dhe me heret nisma te tilla dhe i ben mire faunes .kam merak se me armet e gjahut do te ndodhe si me energjine elektrike ku gjithmone rendohen me pagesat ata qe jane me te rregulltit , me kontrata , ndersa abuzuesit as qe ndjejne ndonje shqetesim e me shume akoma ato qe skane kontrata fare.mire armet e rregjistruara mundte bllokohen poato te pa rregjistruara qe jane ne numur ndoshta me shume dhe bejne zullum me te madh si do mund te bllokohen ! po prerja e pyjeve qe ndikon po aq si do te ndalohet !si do mund te bllokohen motosharrat qe bene namin!

 23. punime ndertimi says:

  do ta kuptoni se moratoriumi i gjuetise do te jete si ai i skafeve te sales.moratoriumu eshte paaftesia e shtetit per te kontrolluar dhe menaxhuar , pra nje turp qe ne e kemi votuar pa dashje …

 24. Anna says:

  Pershendetje.

  Jetoj jashte vendit dhe po mundohem te gjej nje agjensi ne shqiperi qe te mundesoje dhe daljen per gjah per turiste.
  A mundet dikush te me jape nr. kontakti ose emai.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Array
(
  [0] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 3
      [name] => Aktualitet
      [slug] => aktualitet
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 3
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 82084
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 3
      [category_count] => 82084
      [category_description] => 
      [cat_name] => Aktualitet
      [category_nicename] => aktualitet
      [category_parent] => 0
    )

  [1] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 1
      [name] => Kryesore
      [slug] => kryesore
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 1
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 34798
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 1
      [category_count] => 34798
      [category_description] => 
      [cat_name] => Kryesore
      [category_nicename] => kryesore
      [category_parent] => 0
    )

  [2] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 5
      [name] => Sociale
      [slug] => sociale
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 5
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 3
      [count] => 6860
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 5
      [category_count] => 6860
      [category_description] => 
      [cat_name] => Sociale
      [category_nicename] => sociale
      [category_parent] => 3
    )

)
Top
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
X