Nëna masakron tri vajzat pas divorcit/ E ëma: U rëndua kur mësoi se i shoqi do fejohej | Gazeta Tema
 

Nëna masakron tri vajzat pas divorcit/ E ëma: U rëndua kur mësoi se i shoqi do fejohej

Postuar në: Aktualitet,Kronika,Kryesore |

italiAtlije Çopa, nëna e Edlira Dobrushit, që vrau tri vajzat në Lecco të Italisë, është tronditur nga lajmi i rëndë për vdekjen e tri mbesave të saj.

“I kisha dritën e syve. Nuk e duroj dot këtë dhimbje, dua t’i jap fund jetës. Ende s’më besohet se tri mbesat e mia nuk jetojnë, jam e tronditur, e shokuar”, shprehet ajo.

Nëna e autores së krimit tregon se e bija vuante prej kohësh nga stresi dhe ankthi, teksa shton se gjendja e saj është përkeqësuar kur ka mësuar se i shoqi kishte ardhur në Shqipëri për t’u fejuar me një tjetër.

“Pas abortit dhe divorcit, Edlira ishte rënduar shumë psikologjikisht. Në shtatë muajt e fundit ajo nuk ishte mirë. Gjendja ishte rënduar akoma më shumë kur mësoi se ish-bashkëshorti i saj do vinte në Shqipëri për t’u fejuar. Gjendja financiare së fundmi ishte rënduar shumë, ish-bashkëshorti nuk e ndihmonte, jetonte vetëm me ndihma, pasi punonte vetëm dy orë në ditë dhe nuk i dilte hesapi. Këto janë vetëm disa prej arsyeve që e kanë çuar Edlirën në këtë gjendje”, shprehet nëna e autores së krimit makabër.

Ajo rrëfen se ka pasur një telefonatë me të bijën pak orë para se të kryente vrasjen e tre vajzave të saj.

“Edlira ishte tejet e mërzitur dhe më tha se nuk duronte dot më. E pyes nëse kishte pasur sërish konflikte me ish-bashkëshortin dhe të afërmit e tij, dhe pa e dëgjuar e këshillova t’i linte konfliktet me ish-bashkëshortin, pasi thjesht bëhej fjalë për një copë tokë. Jo, më tha, nuk kam bërë sherr me Bashkimin, por nuk ndihem mirë, më vijnë lloj-lloj mendimesh dhe nuk di nga t’ia nis. E pyeta për vajzat dhe më tha që janë mirë. Ajo vetëm qante në telefon se nuk ishte mirë nga ana ekonomike. I thashë të mos mërzitej se do të shiste nëna tokën dhe t’i të mos kesh probleme. Gjendja e saj ishte rënduar akoma më tepër kur mësoi se bashkëshorti erdhi në Shqipëri për t’u fejuar me një vajzë nga Kukësi”, rrëfen nëna e saj në gazetën Panorama.

Edlira Dobrushi ka vrarë me thikë tre vajzat e saj, Simona, 13 vjeç, Keisi 10 vjeç dhe Sidni 4 vjeç.

Hetuesit dyshojnë se për vrasjen e vajzave e ëma ka përdorur dy thika.

Nga rindërtimi i skemës së krimit është mësuar se Sidni dhe Keisi janë vrarë në gjumë, ndërsa Simona ka dëgjuar zhurmën dhe është zgjuar.

Ajo është vrarë pas një tentative të dëshpëruar për të shpëtuar nga goditjet me thikë gjatë përleshjes.

37- vjeçarja ka bërë tentativa për t’u vetëvrarë, por nuk ia ka arritur.

76 Pergjigje per Nëna masakron tri vajzat pas divorcit/ E ëma: U rëndua kur mësoi se i shoqi do fejohej

 1. tourkofagos  --  10 Mars, 2014 në 9:47 am

  Pune korakesh

  Përgjigjjuni

  • Arturi  --  10 Mars, 2014 në 10:20 am

   Mos fol keshtu o qen i pashpirt!
   Sikur te ishe vetem 0.01% i krishtere nga çfare na hiqesh sikur je, do flisje me dhimbje per 3 engjejt, por edhe per mamane vrasese, e mbytur nga e keqja!
   Here tjeter, ne te tilla raste, nqs nuk ke dhimbje ne shpirt, me mire hesht!

   Përgjigjjuni

   • shqiptari  --  10 Mars, 2014 në 2:19 pm

    po ca merresh me bastarde o Artur! lere qenin te kruaje zgjeben e tij

    Përgjigjjuni

  • valter  --  10 Mars, 2014 në 2:41 pm

   une zakonisht mundohem te mos tju pergjigjem komenteve por ti mor fagokarr je megjitmend nje plehre e ndryre e pariciklueshme qe duhet hermetikuar mire dhe futur thelle nen se ti infekton gjithçka!

   Përgjigjjuni

   • tourkofagos  --  11 Mars, 2014 në 8:53 am

    arapi mou,ti nuk rri dot pa iu pergjigjur komenteve te mia,por si cdo korrak edhe ty te ha marmida,ok!
    Sqaroj se nuk jam une ai qe kam komentuar me lart,do te ishte fatale ,nuk ma lejon kultura per nje ngjarje te tille,por qe ne njefare menyre nxjerr ne pah disa veti te keqia te nje nene shqipfolese,aq me keq kur behet fjale per nje sorre arabe.
    Te gjithe e dime,te pakten ata qe kuptojne shqip dhe kane jetuar ne Shqiperi se sjellia,apo trajtimi i femijeve nga prinder gyzele[e thexoj] eshte e nje niveli te ulet,madje shpesh kap ate te nivelit cnjerzor.
    Ja disa nga shprehjet[drejtuar femijeve te vet] e ”nenave” ne fjale:
    ….te futa te gjalle ne dhe,te mora jeten,te preva koken,te mora shpirtin,te bera cike-cike,ta preva doren,ta preu koken yt at[kjo ndodh kur goca ka dashuruar dike],nuk je femija im[kjo ndodhte shpesh ne kohen e pederastit turkoshak Hoxha,kur femija nuk behej i devotshem per Partine etj].
    Ka aq shume sa do te me duhej nje ore per ti shkruajtur…….
    Lind pyetja:
    A mund te te quhen nena apo prinder ne pergjthesi keta cnjerzore,kur kjo sjellie u drejtohet femijeve te tyre…!!???
    Kjo ka disa shpiegime:
    Temperamenti extrem islamik,kultura e ulet ne Shqiperi e shoqerise,ku ka shume njerez q

    Përgjigjjuni

    • tourkofagos  --  11 Mars, 2014 në 9:12 am

     VAZHDOJ:….qe te ndodhur ne nje vend tjeter Evropian ,nuk do te martoheshin apo aq me keq te krijonin familje!Edhe pse te ndodhur jashte Shqiperise,shume shqiptare vazhdojne ti rrahin femijet ne mes te rruges …..!
     Me kujtohet nje here para 2,3 vjetesh ne nje teme[Shekulli ] qe fliste per dhunen e prinderve ndaj minoreneve,pasi i replikova nje tipi i cili thoshte se femija duhet rrahur qe te ver mend!!
     e jo si femijet e ketyre qe jetojne neper Evrope qe jane bere pushta apo drogaxhinje[sipas tij]……..i dhashe pergjigjen qe meritonte.Por moderatori i gazetes ne vend qe te montonte komentin TIM,mu pergjigj me justifikimin se:Sorry zotni,por ju ofendoni prinderit shqiptar……!!!!
     Nejse,dua te thexoj se, ne asnje vend evropian apo me gjere[ketu perjashtohen vendet muzlimane] nuk rrihen femijet,si gomari ne duhan,por me qetesi,kulture e menyra te tjera edukimi.
     Nuk ka shume kohe,kur ne Kriti nje nene shqiptare[qofsha i gabua,por me duket se turkoshake]therri cupen e vet,sepse dashuronte nje djale dhe ajo nuk ishte dakord…!!
     Dikush mund te shikoi extremizem apo rracizem ne kete koment,paksa te gjat por ketu ka nje te VERTETE te madhe.
     Se fundi dua te shpreh keqardhje per vogelushet,jeten ua mori ”nena teras”qe i solli ne jete………….. [

     Përgjigjjuni

  • edi  --  10 Mars, 2014 në 3:44 pm

   vertet kete koment mund ta kurseje, kushdoqofsh.

   Përgjigjjuni

  • emigrante  --  10 Mars, 2014 në 4:15 pm

   Mos more se dhimbje me te madhe per ate nene qe ka ajo grua nuk ka. Tre femije te vegjel te vrare te bejne vetem te trishtohesh nga lajmi. Kjo eshte nje fatkeqesi shume e madhe. Burrat shqiptare kane filuuar te harrojne edhe traditat tona. Jane bere me keq se italinet. Lane femijet e shkojne te gjejne vajza te reja. Nuk e di a do te fleje i qete ai i ashtuquajtur padre kur i kane vddekur tre vajza.

   Përgjigjjuni

   • albatros  --  11 Mars, 2014 në 5:37 am

    mire bejne te reja ti gjejne as mos ta cajne koken fare sepse femrat shqiptare i ka marre rrjedh e lumit mebkohe, vetem te leku e kane mendjen, te veshur me mini deri te prapanica, tualet si klloun ,pijne cigare dhe alkohol gjith dites dhe i nderrojne dashnoret si autobuzi stacionet, i kam pare ne tirane une por dhe ne emigrim dhe jane ekzemplare si femer qe i mbushin mendjen dhe burrave tu marrin shtepine prinderve.te burrit dhe ti cojne dhe ne azil. Perdoruese dhe te pashpirta she mos e hPni gojen per tradite te cilen ju e perdorni vetem kur doni te shfrytezoni burrat ndersa per epshet dhe lirite personale tuJat e.keni harruar me kohe traditen. Donit Evrope dhe jetese perendimore apo barazi gjinore ja ku e.keni mos u ankoni tani

    Përgjigjjuni

  • armando  --  10 Mars, 2014 në 11:07 pm

   ca jane keto qe shkruan mor bastard

   Përgjigjjuni

  • unbiased  --  29 Mars, 2014 në 7:17 pm

   Me sa duket ketu kemi nje grup psikologesh dhe pertej psikologesh. Dhe psikologu nuk arrin do te thot qe dikush ka depresion pa bere investigime serioze. Por ketu ne kemi nje grup njerezish qe pa e njohur fare kete „nene“ arrijn te klasifikojn qe vuante nga depresioni.
   Te dashur psikolog dhe psikologe,
   Depresioni nuk eshte e njejta gje si deshperimi. Nga deshperimi vuan pothuajse cdo njeri ne faza te ndryshme te jetes, por kjo nuk do te thote qe vuajn nga depresioni. Un nuk e dyshoj qe ajo vertet mund te vuante nga depresioni, por perderisa nuk ka nje psikolog qe ta kete bere kete percaktim, nuk na perketet ne ta bejm nje klasifikim te tille.
   Gjithashtu, ne qofte se ne justofikojm dhe ndjejm keqardhje per kete „nene“, do te thote qe eshte e kuptueshme qe njerezit te reagojn ne kete menyre ne situata te veshtira ne jete. Duke konsideruar numrin e larte te divorceve ne bote, varferine, dhe streset qe shum njerez perjetojn, i bie te kishte miliona raste prinderish qe vrasin femijet. Por ja qe nuk k sepse ka nje ndjenje qe quhet dashuri per femijet. Dhe ska vuajtje apo problem qe ti bej shum njerez te deshperuar te vrasin femijet e tyre sepse ne kohe veshtirsish femijet jane drita, jan shpresa, lumturia. Por jo per Edliren me sa duket.
   Mendoni veten tuaj ne nje rast te veshtir ne te kaluaren. Kur nje person qe donit me shum se gjithcka, ju la ne periudhen me te veshtir te jetes tuaj, ju mashtroi, ju tradhtoi. Si reguat ju? Morret thiken dhe e vrate ate person? A patet ndonjeher mendimin per ta vrare? Ma merr mendja qe gjetet forcen per te vazhduar jeten. Kjo grua mua nuk me duket sikur vuan nga depresioni ose deshperemi. Ajo eshte thjesht nje sociopate dhe narcisiste. Nje person qe per veten e saj ishte ne gjendje te vriste. Ajo kishte shum dashuri per veten e saj, dhe ndersa gjeti forcen te vriste tre vogelushe, nuk „gjeti forcen“( ose me sakte nuk donte) ta conte deri ne fund vetevrasjen e saj.

   Përgjigjjuni

 2. ardi  --  10 Mars, 2014 në 9:51 am

  TRONDITESE !!! shpirti i tre vogelusheve u prefte ne paqe,tre engjejve qe zoti u dha jete dhe ua mori deshperimi dhe cmenduria e nenes se tyre !!!!dy prinder te papergjegjshem ku do ta gjeni kurajon per te jetuar?kjo ndoshta ishte hakmarrje e gruas ndaj burrit qe do te fejohej,por femijet c borxh ua kishin?

  Përgjigjjuni

 3. HGF  --  10 Mars, 2014 në 9:53 am

  tragjedi ne c’do nivel po sido qe te jete, vajzat jane te pafajshme. S’ka as zot as njeri qe e fal kete “nene.”

  S’mund ti mbash? Leni ti rrise shteti apo familja–ne nje menyre o tjeter.

  Përgjigjjuni

 4. PrapambetjetOsmane  --  10 Mars, 2014 në 9:55 am

  Ngjarje shokuese.
  Dy fjale per Midhjen- figuren emvimatike te antikitetit greke.
  Midhja vari dy femijet e saj si hakmarrje ndaj burrit te saj (dmth qe ti krijonte te shoqit nje dhimbje te thelle) qe u fejua me te bijen te parit te vendit.
  Mendjet e lehta-siperfaqsore dhe te kompleksuara, sidomos te burrave (ne lidhje ego-n dhe seksin), duhet te kuptojne qe jeta familjare ndryshon statusin e perparesive, dobeson ego-n dhe rrit urtesine.
  Eshte shume i rendesishem perkujdesi me femijet, prinderit e neserm.

  Përgjigjjuni

 5. loni  --  10 Mars, 2014 në 9:57 am

  vereni dhe mbaroj kjo histori,nuk ka meshire per kete nene vrasese,per xhelozi vrau fajzat e veta,ajo nuk i sherben me kesaj toke te shenjte,femija ka kismetin e vete moj grua katile,se te la ty burri nuk eshte fundi i botes,jeta vazhdon dhe forca te ben me te fuqishem ne situata kaq te veshtira,por ti zgjodhe dobesine duke vrare femijet per inat te burrit,dhe per kete arsye ti duhesh denuar me ligjet e amerikes ne karrike eletrike nene kafshe.

  Përgjigjjuni

 6. Vojsava  --  10 Mars, 2014 në 9:59 am

  masaker kriminele maloke injorante rrace e qelbur Malokesh shpellare te funderrines berisha

  Përgjigjjuni

  • hi  --  10 Mars, 2014 në 10:31 am

   s’kane lidhje maloket me kete pune…meqe ra fjala, a ka maloke me te felliqur se ty qe shprehesh ne nje menyre te tille, ne nje teme kaq prekese dhe tronditese????!!!!..nuk besoj…
   Deshperimi egoizmi, frika, nje miks i hidhur ndjenjash qe erresuan arsyen e nje nene dhe ndodhi tragjedia..zot na ruaj mendjen dhe na beje me te forte..nuk ka gje qe mund te justifikoje vrasjen e engjejve…

   Përgjigjjuni

  • Luliiii  --  10 Mars, 2014 në 4:21 pm

   Mesa sa kuptova kjo nena e ktyre vajzave ishte nga Shqiperia e mesme po nejse crendesi ka je qytetare apo fshatare…Ky lajm te vret shpirtin.I ati i vajzave kur e ka pa qe gruaja vuan nga depresioni nuk duhet ti kishte lene vajzat aty.Depresioni eshte shume i rende skupton me gje kush je ti apo kush jane vajzat…

   Përgjigjjuni

 7. qytetari  --  10 Mars, 2014 në 10:22 am

  Gruaja e semure me depresion dhe burri e zgjidh fet e fet problemin,iken dhe merr nje grua tjeter ,ndersa tri vajzat e tija i le me nenen e semure me depresion.
  Ai eshte shume me faj per kete ngjarje kaq te rende.
  Besoj se shume njerez qe komentojne nuk e kane idene se cfare semundje eshte depresioni dhe denojne gruan e semure ne nje kohe qe ajo duhej te shtrohej ne psiqiatri dhe per femijet te kujdesej i jati qe iku dhe i la.

  Përgjigjjuni

  • albanianpatriot  --  11 Mars, 2014 në 5:14 am

   Nuk ka faj burri dhe kjo dihet sepse dhe gjykata ja kish lene burrit ne kujdestari femijet por idiotet dhe budallenjte dhe laviret shqiptare ja hedhin fajin burit, mire beri qe u nda zgjodhi rrugen e civilizuar dhe kujdesej dhe per tre femijet Ndersa kjo mbetja toksike dembele jetonte me ndihma se i iku sponsori, keshtu jane mesuar te jetojne ne krahet e burrit dhe mos punojne, endrra e cdo femre shqiptare eshte te gjej burre me lek pavarsisht moshes dhe te haje ne kurriz te burrit ndersa kjo baxhella e bunkereve kufitar pra e jema e justifikon kete mostren skizofrene sepse dhe vete e atij kallepi eshte dhe si kjo moster jNe bere shumica e femrave shqiptare

   Përgjigjjuni

   • lora  --  14 Mars, 2014 në 10:47 am

    NUK E DI SI NUK KENI TURP QE TJERET TE LEXOJNE NJE KOMENT TE TILLE .THUANI NENA DEBILE KA MARRE NDIHMA .KA MBETE PA SPONZORE ,ASPAK RENDESI KJO PUNE MJAFTON TE ISHTE MARE VETEM ME VAJZA E PUNET E SHTEPIS APO MOS PO FRIGOHESHE QE I SHOQI NUK JA KISHE DAL ME FINAANCU NJE DASHNORE TE RE E FEMIT TJERE QE JA KISHE BA KJO NANE KA PAS NJE GODITJE TE RANDE SHPIRTRORE QE E SHKRETA KA GODITE DERI NE VDEKJE ATO QE I KA DASHTE ME SHUME NE BOTE

    Përgjigjjuni

 8. albrecht  --  10 Mars, 2014 në 10:25 am

  Edhe kafsha e eger qe jeton ne savanen afrikane e mbron me jete krijesen e saj, kafsha e eger!
  Nuk me besohet!

  Përgjigjjuni

 9. dhimas  --  10 Mars, 2014 në 10:26 am

  Rrace e qelbur arnautesh

  Përgjigjjuni

  • Ervin  --  10 Mars, 2014 në 4:58 pm

   O Dhimas te kemi DHI ty e gjithe ata plehra me mbiemrin Dhima(s)! Ptu ptu ptu funderrina!

   Përgjigjjuni

  • Linda  --  11 Mars, 2014 në 2:39 am

   O dhimas, nuk e ka fajin rraca, e ka fajin varferia edhe mashkulli qe abandonon tre femijet ne varferi me nenen qe perpelitet. Ai eshte fajtori i pare.

   Përgjigjjuni

 10. eda  --  10 Mars, 2014 në 10:37 am

  Ky turkofagos eshte vertet i pashpirt. Ai ska asgje me fene tone kristiane se ne predikojme te kunderten e atij. Ne themi fali o zot. Ju ndrite shpirti tre engjejve, por edhe ajo nene e mjere duhet meshiruar per ate qe ka bere. Depresion i thelle deri ne cmenduri. Ajo nuk gjykohet. Ju lutem vetem meshiroheni, pasi e dini se cben nena per femijen.

  Përgjigjjuni

  • Trend  --  10 Mars, 2014 në 11:19 am

   Asnje Nene nuk mund ta beje ate edhe ne mjerimin me ekstrem, nuk ju merret jeta femijeve. Nuk ka justifikim eshte jonormale

   Përgjigjjuni

 11. kirurg  --  10 Mars, 2014 në 10:52 am

  Nje baba i ndyre! as instiktin qe ka kafsha per femijen nuk e ka pasur! ai eshte po aq fajtor sa nena e gjore! O zot, femijet e mjere!

  Përgjigjjuni

  • Bekimi  --  11 Mars, 2014 në 1:13 am

   Merret me mend që ajo qelbësirë, po të kish qenë më me vlerë se aq, drejtësia do t’ia jepte asaj fëmijët për kujdestari, dhe jo të atit të tyre.
   Makbriteti në fjalë tregon edhe një herë më qartë se pse ajo martesë duhej të përfundonte. Kësisoj përbindëshish ka. Unë njoh të paktën një prej tyre.

   Përgjigjjuni

 12. Trend  --  10 Mars, 2014 në 11:18 am

  Shqiptare te Shpifur. Kafshe mesjetare

  Përgjigjjuni

 13. net  --  10 Mars, 2014 në 11:24 am

  greku i pabese e qafir, ne xhehnem ke per te shkuar fare e qenit.

  Përgjigjjuni

 14. elinor  --  10 Mars, 2014 në 11:43 am

  Nuk e kuptoj si i shoqi nuk e ndihmonte….nuk kontribuonte per femijet e tij! A ka ligje Italia apo eshte me keq se ne??
  Mund te jemi plotesisht te sigurte qe kjo grua vuan nga depresion i thelle klinik. Vejeni re aty ku thuhet qe ajo kishte lloj-lloj mendimesh ne koke. Kjo eshte nje simptome klasike e problemeve mendore — mendime te shumta qe ikin e vijne. Pervec kesaj kishte dhe ankth; nje tjeter shenje klasike e depresionit.
  Kjo eshte nje fatkeqsi e madhe per te gjithe dhe eshte e mira te frenohemi te leshojme komente paragjykuese.
  Loni dhe Vojsava; duhet ta dini qe shpellaret e vertete jeni ju me ato komente kafsherore qe deshmojne per nje injorance te thelle qe keni.

  Përgjigjjuni

  • Wendy-B  --  10 Mars, 2014 në 2:54 pm

   Elinor fatkeqesisht eshte e vertete. Ka meshkuj (midis tyre dhe shqipetare ) qe kur braktisin gruan, braktisin dhe femijet. Mbas divorcit kane hedhur poshte rolin e tyre si baba, dhe nuk jane kujdesur materialisht ose kane harruar edhe ditelindjet e femijeve te tyre.
   Femra, ka pasur raste ka kaluar edhe depresion te thelle , nuk eshte e lehte te rrisesh femije si nene e vetme.

   Përgjigjjuni

   • lab  --  10 Mars, 2014 në 8:32 pm

    ne shumicen e komenteve lexoj qe justifikoni ( nenen) qe mori thiken dhe vrau ne gjume dy engjej , Po vajzen e madhe qe e kishte perball si mundi te luftonte deri sa ti merrte jeten ??? Asnje force ne bote ,asnje shkak , asnje arsye nuk justifikon kete krim , Po te degjosh komentet ne rrjetet italiane , te gjithe qe folen asnje nuk tha qe ishte e semur , KJO ” nene” moster , pse mori thiken dhe e perdori kunder femijve , pse nuk e perdori kunder vetvetes ?

    Përgjigjjuni

 15. elinor  --  10 Mars, 2014 në 11:51 am

  Hej, Trend, nje burim i shpejte dhe praktik informacioni eshte Wikipedia….e ke edhe ne shqip.
  Kerko per “depresion klinik te larte”, nga se shkaktohet, c’ndodh me ndryshimet ne elementet kimike qe gjenden ne tru, dhe cfare arrijne te bejne njerezit qe vuajne nga nje semundje e tille mendore. Jam i bindur qe gjykata nuk do jete ne gjendje ta denoje kete grua pervecse ajo do i shtrohet nje rehabilitimi te gjate ne ndonje klinike psikike. Ligjerisht ajo nuk eshte pergjegjese per vrasjet.

  Përgjigjjuni

  • Trend  --  10 Mars, 2014 në 2:13 pm

   Zakonisht njerezit me depresion te larte kane tendenca vetevrasese.
   Me thuaj nje kafshe qe vret te vegjlit e vet pervec njeriut.

   Përgjigjjuni

   • elinor  --  10 Mars, 2014 në 2:48 pm

    @Trend; Minjte e arave ose hamsters. Kur femra hamster trazohet pasi ka lindur te vegjlit ajo shpeshhere i vret ata.
    Depresioni vepron ne menyra te cuditshme. Informohu pak me shume.

    Përgjigjjuni

    • rule_genova  --  10 Mars, 2014 në 4:13 pm

     MInjte e arave ????? ore a jeni ne terezi ju apo jo ? C’lidhje kan minjte e arave me njerezit dhe me keto eksperiemnte idiote qe ti po permend???!!!! Apo doni te na tregoni perrallat neodarviniste dhe te na gjnei ngjashmeri ,hajde informacion hajde,minjte e arave thot vrasin femijet dhe na ben lidhjen me ngjarjen qe po diskutohet

     Përgjigjjuni

     • elinor  --  10 Mars, 2014 në 5:25 pm

      Kujdes se po te shpeton ndonje gje me ere nga shtrengimi!
      Tjetri me kerkoi shembullin nga bota e kafsheve dhe une ia dhashe.

      Përgjigjjuni

 16. dp  --  10 Mars, 2014 në 12:05 pm

  Ketu pergjegjesia eshte kolektive.Nje nene e braktisur nga te gjithe.Italia vetem fasaden ka evropiane

  Përgjigjjuni

 17. dzimikiri72@gmail.com  --  10 Mars, 2014 në 12:15 pm

  NA VJEN KEQ QE DEGJOJM NGJARJE TE TIDHA PO NE SHQIPTARET NUK EKEMI PAS ZAKON PO JAN BASHKU RRACAT SI PER SHEBUDH RRACA E GRKUT RRACA MA SHPIFUN NE BOT NUK KA.

  Përgjigjjuni

 18. v  --  10 Mars, 2014 në 12:39 pm

  Eshte e tmerrshme kjo qe sapo lexova dhe me shokoi pa mase.Persa i perket kesaj nene monster nuk e di si ka mundesi qe e beri nje gje qe nuk mund ,ose nuk gjej fjale te shprehem.Persa i perket gjendjes se saj depresive,le te kerkonde ndihme edhe une kam pasur shume probleme ekonomike ,e psikologjike,por kurre nuk me ka vajtur mendja te bej nje gje te tille tek femijet e tij ,e sa per fejesen e burrit te saj problem i madh ,ajo kishte engjejt e saj.Ju prefte shpitri ne paqe engjejve te vegjel.

  Përgjigjjuni

 19. Edlira  --  10 Mars, 2014 në 1:09 pm

  Se pari dua te shpreh dhimbjen e thelle per kete tragjedi…keqardhje e pafund per tre viktimat dhe keqardhje e pafunde per nenen e semure dhe te lene pa asnje lloj ndihme nga ish-bashkeshorti!!!
  Kjo grua ka pasur dhe ka nevoje absolute per ndihmen e mjekeve gjithashtu!Ne kushte te tilla te nje depresioni kaq te rende te semuret e shohin boten me syte e nje te semuri me probleme mendore,prandaj mos e paragjykoni sepse ajo grua e semure eshte e papergjeshme per ate qe ka bere!
  Askush nuk e ka ndihmuar dhe askush nuk e paska kuptuar qe ajo ka pasur nevoje per ndihme mjekesore! Burri “fisnik” ia paska lene femijet pa asnje lloj mbeshtetje…kur semundjes i shtohen edhe problemet financiare te kesaj grade njeriu arrika ne nje pike te tille te tmerrshme ku cdo gje i duket e pashprese dhe nje tmerr pa fund dhe prandaj gruaja e shkrete ka menduar ti japi fund tmerrit!

  Persa i perket komenteve te ketyre “grekerve” qe shprehen me perbuzje per ne shqiptaret,do ti kerkoja moderatorit te komenteve qe mos ti beje publike komentet qe marin neper kembe dinjitetin tone si bashkekombas shqiptare! Tek e fundit eshte detyra e nje gazete shqiptare te filtroje e te mos i beje publike komentet antishqiptare dhe jo te kthehet ne tribune “folese” e antishqiptareve!!!

  Përgjigjjuni

 20. beso  --  10 Mars, 2014 në 1:18 pm

  Depresioni te tjeterson,nuk di çfare ben.Nuk je ti,eshte nje person i çmendur qe eshte rritur brenda teje dhe s’e frenon dot.Kam qene ne Lecco disa here,eshte nje qytet i bukur industrial buze liqenit,gjysme ore ne veri te Milanos,ngjitur me Komon,rreth 100 mije banore.Po s’te doli rroga te ndihmon Caritas,nuk eshte turp.Pastaj burri denoncoje se nuk te shlyen detyrimet per ushqimin e femijeve.Ka shume rruge per t’ia dale ne nje drejtim,por kush te keshillon sot?Njerezit jane bere individualiste.

  Përgjigjjuni

 21. Reds  --  10 Mars, 2014 në 1:43 pm

  Sa keq,cfare fatkeqesie.Pushofshi ne paqe engjej te vegjel.

  Përgjigjjuni

 22. shshshet  --  10 Mars, 2014 në 1:48 pm

  Gene shpellaresh,….Wot,ruaje Shqiperine nga soji i tyre

  Përgjigjjuni

 23. shshshet  --  10 Mars, 2014 në 1:53 pm

  Pse nuk vrau veten lokja,por vrau femijet e saj.E si mund ta kete dashur malokun e saj kur kjo sadiste vret femijet e saj me thika
  Kriminele e ushqyer me ndjenja kriminelesh,ne nje familje kriminale

  Përgjigjjuni

 24. eagle  --  10 Mars, 2014 në 1:58 pm

  a moj plehre ‘nene’ nuk gjen fjale per te pershkruar kte krim.

  Përgjigjjuni

 25. 01.01.1993  --  10 Mars, 2014 në 1:58 pm

  “Martesa le të jetë plot nder ndër të gjithë dhe shtrati martesor i panjollë, sepse Hyji do t’i gjykojë fëlligështarët dhe kurorëthyesit.”(Shkrimi i Shenjte, Letra drejtuar Hebrenjve 13,4)

  Kush asht fajtori kryesor per kete kasaphane?? I SHOQI.

  Përgjigjjuni

 26. kujtimi itali  --  10 Mars, 2014 në 2:03 pm

  ngjarje makaber: fukaralleku dhe injoranca i con keta njerez ne vendime
  ekstreme. edhe pse ishte ne itali shqiptaret e kane te veshtire te nderrojne mentalitet: po bej nje provokim: a mos kjo zonje i ka vrare femijet per faktin se i shoqi dote martohej me nje tjeter dhe ajo nuk suportonte idene te rriste femijet e tij????????????????

  Përgjigjjuni

 27. valter  --  10 Mars, 2014 në 2:42 pm

  Me vjek shume keq per kete nen dhe engjejt e saj, por ske çben, jetojme ne “demokracine europiane”.

  Përgjigjjuni

 28. imeti  --  10 Mars, 2014 në 2:43 pm

  Esht per keq ardhje,dhe se kesaj i thon tragjedi,por ma tragjedi esht per disa komentus qe nxjerrin ne pah urrejtje vend e pa vend,nuk i kuptoj a kan tru kta njerze,duhet te na vji shum keq per ndodhin, a llogarisin kta njerz se pse e ema mund ta ket ber ket makaber,arsyet mund ti din vetem ajo,por nji gje duhet ta dim te gjith, se nuk esht leht te vihet dor mbi evladin tend,ket mund ta din vetem ai qe esht prind,mos i fryni zjarrit pa nevoj,kjo esht mjerim dhe se te gjithve duhet te na vij keq,dhe keqe esht,sepse po na ndodhin vetem neve shqiptarve keso gjera.

  Përgjigjjuni

 29. Jb  --  10 Mars, 2014 në 3:54 pm

  Turkofagos m..f…pis i degjeneruar zoti te ndeshkoft o mbeturin korofillake
  Pse tallesh me tragjedi te tilla o njeri pa shpirt
  O arrixhinjt e evropes keshtu quhen rraca juaj greke

  Përgjigjjuni

 30. estrefi  --  10 Mars, 2014 në 4:14 pm

  Duke mos anashkaluar Depresionin dhe fajin e burrit ne kete ngjarje me ben pershtypje nje gje :

  Prapamebetja e madhe dhe instikti per te vrare. Kjo lidhet me kulturen dhe origjinen. Rritur me ndjesine e vrasjes dhe gjakmarrjes. Ajo sberi as hakmarrje, te vriste burrin, ose veten nga depresioni. Vete dhe vret femijet. Mentalitet monstruoz. Eshte nja kambane alarmi per te cuar drite e dije ne fshatrat e veriut. Duke zhdukur fenomeni gjakmarrjes. Qe te ben keq dikush dhe i merr jeten dikujt tjeter qe ka lidhje me te.

  Jam i tronditur ne ekstrem nga kjo shoqeria jone qe te vret per nje parkim ose per muzike lokalesh apo 500 metra toke.

  Përgjigjjuni

  • Edlira  --  10 Mars, 2014 në 4:50 pm

   Z.Estref,keto lloj tragjedish ndodhin kudo ne bote dhe nuk hane te kufizuara ne trevat shqiptare!Kete e them pa dashur te justifikoj ate ngjarje tragjike….ndodhin ne USA,Gjermani,Itali…etj,etj.
   Ne nje rast ne Gjermani ishte burri qe vrau tre femijet e vet pas nje konflikti per shkak divorci me te shoqen.
   Ne si shoqeri duhet te ndergjegjesohemi dhe tu nfodhemi ne krah atyre qe kane nevoje per ndihmen tone,me aq sa kemi mundesi e jo te izolohemi ne guackat tona “per te mos u perzier ne punet e botes”!

   Familja,miqte dhe shoqeria e ruajne individin te mos shkoje deri ne finale te tilla tragjike,duke i dhene fund jetes sepse askush nuk e ndihmonte e nuk i ndodhej prane ne ato momente te veshtira per psiqiken e tronditur ne themel te kesaj gruaje fatkeqe,qe pas abortit te femijes se fundit,i duhej te perballte edhe divorcin dhe te mbante gjalle financiarisht veten dhe tre femijet!
   Mos i braktisni njerezit,kur e kuptoni qe kane nevoje per ndihmen tuaj sado te vogel…
   Kush ka patur mundesine ta ndihmoje kete grua dhe nuk e ka ndihmuar me vetedije te plote,ate njeri Zoti e gjykofte per ate qe ka ne shpirt:Antihumanizmin!

   Përgjigjjuni

 31. koli  --  10 Mars, 2014 në 5:44 pm

  zona te prapambetura po te shikosh me kujdes krimi n familje apo gjakmarja ndodh gjithmon ne verimalsi te madhe kurbin.mirdite,kukes tropoje dy te tretat e krimeve ndodhin ne keto zona me pak banore por ku mungon totalisht civilizimi malsi e madhe ,mat burrel kurbin,lac,mirdite vriten per gjera ordiniere dhe per nje fjal goje dhe kjo familje thjeshte kuksiane si i shoqi si gruaja qe kryeu krimin kan pas edukim te dobet familiar nje krim qe s gjen fjal ta pershkruash dhe eshte shokuar gjith italia dhe shqiperia

  Përgjigjjuni

  • Luliiiiii  --  10 Mars, 2014 në 11:45 pm

   ‘O njeri’malsoret e Malsise se Madhe jane shume me shume te civilizuar se ne cdo qytet te Shqiperise kane qene gjithmone dhe jane.Te shkosh ne cdo vend te botes dhe te njohesh malsoret e Malsise e shikon ca jete bejne.Kane qene gjithmone nje shkalle me larte se cdo rreth tjeter i Shqiperise…Nejse humbje kohe se jam shume e sigurt qe ti nuk e di ku bie rrethi”Malsi e Madhe”

   Përgjigjjuni

 32. Kanada -  --  10 Mars, 2014 në 6:23 pm

  Nuk ka nene qe vret femijen e vet,pakaluar ne çmenduri.
  Nuk eshte per tu tallur ne kete rast,mos beni ju me mekat sesa ajo vet beri.
  Ruajna Zot mendjen dhe atyre qe e perjetojne rende kete dhembje.

  Përgjigjjuni

 33. FEDE  --  10 Mars, 2014 në 7:18 pm

  E TMERRSHME,JEMI TRONDIT PA MASE!
  CILIN TE NGUSHULLOSH?O ZOT ,O ZOT!
  RUANI FAMILJEN O SHQIPTARE SOT,KRIZE E RENDE MBI NE KALON,SHTETI YNE I DOBET ESHTE…
  KUSH DHIMBJE SOT NUK NDJEN,I LUTEMI BEN MIRE TE HESHT!
  FSHIJINI KOMENTET IDJOTESKE…RESPEK PERT SHPIRTAT E ENGJEJVE!

  Përgjigjjuni

 34. hodo  --  10 Mars, 2014 në 8:11 pm

  Zoti u qendrofte prane ne kete fatkeqesi te dyja familjeve,
  u prheshin ne paqe shpirtrat e tre engjejve !

  Per ty turgofagos : Te dhjefsha rracen .

  Përgjigjjuni

 35. daku  --  10 Mars, 2014 në 8:34 pm

  Fukarallik. …..maskarallik

  Përgjigjjuni

 36. Rajub  --  10 Mars, 2014 në 9:01 pm

  O Dhimas ti je ose DHI ose i DHI…

  Përgjigjjuni

 37. vjollca  --  10 Mars, 2014 në 9:47 pm

  Ky eshte nje tmerr i vertete,ska asnje justifikim.

  Përgjigjjuni

 38. Per ne qe skuptojm !  --  10 Mars, 2014 në 9:49 pm

  AH cfar dhimbje ! Me qan zemra e shpirti per kto viktima te abandonuara ne shkretetiren e mergimit ! Nje nen e vetme pa te ardhura me tre femij e rethuar nga skamja ne vend te huaj mes njerzish te huaj,e zhytur ne pusin e erret te stresit e te depresionit,ku bashkshorti,babai i tre engjejve i le ne meshir te fatit e shkon te fejohet ,qe ti gezohet nje jete te re pa kthyer koken te shoh viktimat ne cfar gjendje i le !!!! A ka nen qe vret femijt e saj ????A ka nen qe nuk e fal jeten per femijt ??? Po si esht e mundur qe dikush cilidoqoft nuk ka aritur te shoh gjendjen e kesaj nene??!! Ah mergim i mallkuar !I huaj je perjet mes te huajsh kur nuk ke ngren buken e tokes qe te riti me ta !
  Tourkoφaγοs, nuk di ku esht kufiri i urejtjes qe ke per ata qe te paskan deziluzionuar, por asnje “korak”nuk do e kish len kte fatkeqe ne vendin e saj te arrinte ketu se cdo medalje ka dy an e ti lexon vetem njeren! Mbase ke qelluar me fat aty ku je e po ben nje jet me te mir nga ajo dikur,por mos ja shit shpirtin djallit !!!

  Përgjigjjuni

 39. anonimi  --  10 Mars, 2014 në 11:05 pm

  SHpirti ju prefte ne paqe ketyre tre engjejve.
  Ju lutem o njeres mos luani me fatkeqsine e kesaj nene
  qe nuk ka arritun kush qe ta ndimoje?
  sepse ajo ka arritur ne depresion kaq te madh
  saqe ka arritur te vrase femijte e vete?
  Kush nga ju qe eshte prinde,kujt mund ti shkoje ndermende
  te vrase femijte e tij perveq se naj qmendorie si te kesaj nene te deshperuar.. mud te kete akoma plot njeres te tjere ne deshperim
  qe kane nevoje per ndihm.
  Kesaj i thone o zote na ruaj mente e kokes.
  Sepse te dashur miq,me sa shikoj une, nuk ju ka rastis me njeres qe her ju ik mendja e here ju vjen,e them kete sepse njoh nje te aferm timin qe babaj i pyet femijte e tij se kush jeni ju?sepse i ka ikur truni,ndersa ju po kritikoni nje njeri qe nuk kupton asgje,
  Po babaj paska qene nje gomar fare,qe ka lene femijte e tij,dhe te martohet perseri,ai e don denimin ne maksimum.

  Përgjigjjuni

 40. Asnjeanesi  --  10 Mars, 2014 në 11:37 pm

  Me vjen keq qe disa komentues fajesojne Italine . Se pari ajo nuk i vrau femijet e saj per arsye ekonomike , por sepse e braktisi i shoqi dhe u semur psiqikisht . Zona , por edhe qyteti Lecco ku banonte familja , eshte nje nder me te bukurat e me te pasurat e Italise . Sot foli edhe Sindaco (kryetari i Bashkise), i cili deklaroi qe kjo familje nuk ka kerkuar asnjehere ndihme materiale , gje qe neve nuk ja kursejme askujt – u shpreh qytetari i pare i Leccos . Ndersa njerezit e thjeshte te Leccos , gjete intervistave te ndryshme , folen te perlotur per kete tragjedi , sidomos nxenesit , shoket e shoqet e shkolles qe duke qare , me dhjetra e dhjetra , mbushen me lule sheshin para shtepise . Por jo vetem ne Lecco , kudo ne Itali nuk mbetet njeri pa ngrene , veshur , apo te tjera mjete elementare jetese , pa permendur popullin qe eshte shume sensibel dhe i gjendur ne raste veshtiresisht te kujtdo familje , e huaj apo italiane qofte . Mos fajesoni Italine , se ju mallkojne peseqind e njezet mije shqiptare qe jetojne denjesisht ne ate shtet , te integruar me mire se tere komunitetet e tjera te emigranteve te huaj dhe qe gezojne te drejta e detyrime te njejta me italianet . Shumica e tyre kane marre edhe nenshtetesine italiane .

  Përgjigjjuni

 41. makarona te skaduara  --  10 Mars, 2014 në 11:58 pm

  Po te hash makarone perdite ka pasoja…!!??

  Përgjigjjuni

 42. Bobi  --  11 Mars, 2014 në 1:45 am

  O zot na lene mendjen.
  Te tre engjujet te prehen ne paras.
  Nuk kam ansnje fjale
  Per nje Karaputan Kavaje.dhe
  Aq me teper per nje mashkull
  Magjar Kukesi…
  Ne fshatin tim kur vajzat ngelshin pa
  Martuar destinacioni ishte me pallosht e
  E Kuksit (Dobrosht per rastin).
  Jan rrace sllave barbare dhe nuk kan asgje te perbashket me
  Mirditoret.Dibranet.
  Kukesi burra
  Puka gra
  Shkojne ne Tropoja
  Marrin uha.

  Përgjigjjuni

 43. Vladimir  --  11 Mars, 2014 në 2:25 am

  Une jam i mendimit se ajo nese mund ta quajme nene edhe ish burri duhet te denohen me ligjin Amerikan.
  Ngushellime te sinqerta Gyshes dhe familjareve .

  Përgjigjjuni

 44. Auloniat  --  11 Mars, 2014 në 3:52 am

  Në lajmet e Italia Uno përafërsisht u tha: ”Jetonte në
  katin e dytë të një banese , në qytetin e Lekos . Nuk kishte
  probleme ekonomike. Burri nga i cili ishte ndarë , ja paguante
  rregullisht qiranë e banesës dhe ushqimin e fëmijëve…..
  Ndoshta lajmi se i shoqi do të fejohej me një tjetër ,
  shpërtheu tek ajo tërbimin vrasës ( ha scatenato in lei la
  furia omicida )!!!…
  Babai mbrriti sot nga Shqipëria i shoqëruar nga miqtë dhe
  të afërmit e tij…. Të tre fëmijët , sipas dëshirës së shprehur nga babai , do të varrosen në Shqipëri”. Si gjithmonë
  në një martesë të prishur , ata që e pësojnë , janë fëmijët.
  Duket si një Medea ( Midhja shkruante dikush ) e kohës sonë,
  kjo nënë , që ju mori jetën , tre ëngjëjve të pafajshëm.
  U prefshin në paqe .
  p.s. Keni dëgjuar për diskriminimin krahinor ? . Çdo njeri
  përgjigjet për atë që bën dhe thotë vet. Çfaj ka
  fshati , qyteti , krahina apo treva ???!!!. Kësaj i
  thonë : për një plesht , djeg gjithë jorganin!.

  Përgjigjjuni

 45. albatros  --  11 Mars, 2014 në 5:26 am

  rrace karaputanash dhe qe nga surrati duket si lavire stallash por dhe keto mostra muzeumesh qe justifikojne kete kalbesire per krimin qe beri,nuk kane faj meshkujt qe i rrajne grate shqiptare dhe jo veten meshkujt shqiptare por dhe te huaj kane rrah dhe vrare gra shqiptare..rrace e felliqur shikoji nga komentet si fajesojne burrin dhe justifikojne kete bordellon ambulante, ne kohet e vjetra gjyshet tona rriten nga 9 femije ne varferi dhe luftuan dhe kunder fashisteve po nuk vrane njeri tani na y shpik nje semundje moderne depresion dhe u justifikoka gjithcka

  Përgjigjjuni

 46. Qeramudin  --  11 Mars, 2014 në 5:48 am

  Si e paska fajin babai per vrasjen ? Njerezit dhe ndahen, dhe pallojne, dhe shkojne me vajza dhe cuna te rinj.. po kjo s’do te thote te besh kasaphane !

  Po ne perendim burrat ballafaqohen me femra qe ikin gjithe kohes – lexoni statistikat – dhe i themi “behu burr”, “duro”, “behu i forte”. Femrat zakonisht jane ato te “merziturat”.

  Tani qe i la dopio 6 ky, kesaj i iku petlla. Pse nuk u be “e forte” kjo ? Te bente sic bejne perendimoret ne ndarje.. pallo kedo qe ka puls per nja 6 muaj sa te te ulen xhindet.

  Doni barazi? Fajin vejani kesaj kafshes me vagine.

  Përgjigjjuni

 47. NASKA  --  11 Mars, 2014 në 9:32 pm

  O zot shume me ka prekur ky raste ngushellime familjes

  Përgjigjjuni

 48. ELENI  --  12 Mars, 2014 në 1:10 pm

  KJO TRAGJEDI QE KA NDODHUR ME KA TRONDITUR SHUM,SE JAM NEN VET DHE BESOIJ SE SIPER FEMIJEVE NUK VIHET ASGJE,PERVEC SE NJE ZOT QE NA KA KRIJU,FAKTI QE AJO VRAU FEMIJET PER TU HAKMARR ESHT SHUM I REND,SESPSE NUK KA AS NJI LLOIJ DASHURIJE ME TE MADHE SE AJO E FEMIJEVE,ESHT SHUM GJE E REND DHE TE THER NE SHPIRT KUR FEMIJET NE DARK NA THON HAIJDE MAMA TE ME VESH NE GJUM SEPSE KAN FRIK,DHE AFER NENES NDJEHEN TE SIGURT,.,,,DHE JO SI KJO NENA QE PA PIK MESHIRE NE GJUM U NGUL THIKAT,SI MUNDI TI JA BONTE ZEMRA KE 3 KRIJESA E SAIJ NGULI THIKAT PA PIK MESHIRE,OZOT NA LE MEND E KOKES LARG KETYRE TRAGJEDIVE

  Përgjigjjuni

 49. flo  --  12 Mars, 2014 në 9:42 pm

  qysh i beri dora qe vrau ato engjej te pa fajshem per nje burre .ngushellime per gjyshen dhe familjen me ka luajtur zemra ne gjoks edhe pse nuk i njof,po pse o shqiptar po cthureni s eshte mir as me shajt as me gjyku ,mjer ato tri yje qe po han dhe paste ZOTI meshie.

  Përgjigjjuni

 50. Skenderbeu_USA  --  16 Mars, 2014 në 4:04 am

  Zgjohu XHAXHI ENVER se te shkoj i mbar populli posht:

  Aji jua ka qi racen e flliqt ketyre njerzve qe e kan meritue,qe jua kan prishur imazhin kombit Shqipetar.

  Zgjohu XHAXHI ENVER pastroje Shqiperin se e morri lumi.

  Përgjigjjuni

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *