#NdihmoniAnxhelen/ Jepni edhe ju kontributin tuaj sado të vogël per ti rithyer buzëqeshjen /Anxhela Nocka. Kliko Ketu
mbyllet per 10 sekonda ose kliko X

Nëna që masakroi tre vajzat: Bëra gjënë e duhur, në të kundërt do ishin bërë prostituta

edlira“Bëra gjënë e duhur duke i shpëtuar nga një fat mizor dhe i pamëshirshëm. I mbrojta nga të këqinjtë, pasi në të kundërt do të ishin bërë prostituta”.

Kjo ka qenë deklarata e Edlira Dobrushit, gruaja që masakroi me thikë tre vajzat e saj.

Sipas mediave italiane, Edlira kishte kaluar në gjendje depresive pas braktisjes nga burri për një vajzë më të re, dështimit të fëmijës së katërt dhe dështimit në biznes, investim prej 20 mijë eurosh.

Në rrjetin social Facebook, në një nga statuset e saj Edlira shkruan: “Kujtoni gjithmonë se nuk është thika ajo që të lëndon, por dora që të qëllon”.

Ndërkohë, në Lecco të Italisë është kthyer edhe i ati i vajzave.

96 komente në “Nëna që masakroi tre vajzat: Bëra gjënë e duhur, në të kundërt do ishin bërë prostituta”

 1. Ariu i murmë says:

  Për mua, më shumë kriminel, është i ati i vajzave. Shtazë…

  1. Mira says:

   Po përse nuk u bëre ti prostitutë për të jetuar ato të shkretat…!?

   1. elinor says:

    Ose t’i kerkonin ndihme Mires qe eshte nje prostitute mjaft e suksesshme!

    1. Mira says:

     E kam marrë nga moma tate…..! Ajo është më e sukseshme që polli një si ty..!

     1. papa jani says:

      O mira ooo te shkerdhefsha te 14. Po ca femre mund te jesh ti me kete gjuhe që përdor. Më kujton ato kurvat e bunkereve në kohën e dulles

      1. ard says:

       dhe ato kurvat e asaj kohe ishin me te ndershme se mira se ato ta jepnin pa pagese dhe me shpresen se kurvari i rradhes do ti merrte per grua.

      2. Linda says:

       po pse ti Papa Jani qe flet me kete gjuhe te ndyre je me i mire se ajo qe valla po kritikon ti per moral, kush flet hipokriti. Gazeta Tema ti s’duhet te botosh komente me sharje te nje niveli te tille…ky eshte problemi per ne shqiptaret, meshkujt e dhunshem dhe vulgare qe vetem shajne, shajne e shajne gruan sidomos. U bete ju per komente ju fshifte mortja.

       E hajde me shaj edhe mua se dukesh qe e ke ne thua, shaj sa ye duash…une prape nuk bie ne nivelin tuaj te shaj si ju.

       1. papa jani says:

        ti po te kesh sy ne balle i lexon pak komentet e Mira-kellires, dhe , edhe ti si femer qe mund te jesh, duhet te te peshtiret nga gjuha qe perdor kjo mira “femra”.
        Po c’ti besh, shumica e femrave tani ne shqiperi e kane humbur feminitetin dhe brishtesine qe normalisht duhet te rrezatoje nje femer. Bajga !
        Sa per mua, mos e kalova gje kufirin ??? Po edhe mundet. po ta marin nga njera ane, nuk jam femer.

        1. Jona says:

         Pike se pari gabimi dhe krimi ne kete ngjarje as qe nuk vihen ne dyshim. Eshte gabim dhe 100 here gabim. Pike se dyti, sharjet dhe gjuha e pahijshme jane te pakendeshme pavaresisht nqs vijne nga nje femer apo nje mashkull. Justifikimi “une nuk jam femer, prandaj mund te flas c’te dua” eshte i vjeter dhe i pavend. Edhe e fundit, fakti qe disa prej vajzave dhe grave ne Shqiperi detyrohen te sillen me me shume brutalitet ndodh per shkak te sulmeve qe vijne nga shoqeria e sotme. Shembulli me i mire eshte kjo bisede…Mira nuk ofendoi askend por shprehu nje opinion, por megjithate u sulmua me fjale te pahijshme nga dikush tjeter, cka e detyron Miren te pergjigjet ne po te njejten menyre. Mira, here tjeter mos denjo tu pergjigjesh te tilla fjaleve. Ndoshta eshte menyra me e mire per te parandaluar te tjeret te shfryjne dufe qe nuk kane lidhje me temen apo te filozofojne mbi cfare duhet dhe nuk duhet te jete nje femer (madje edhe pa qene ne rolin e femres).

   2. Mara says:

    Mund te kete qene.Madje jam i sigurte per kete gje. Me kujtohet perpara 22 vjetesh gazetari austriak, i cili vriste PROSTITUTA e tradhetoi miku i tij dhe u arrestua ne Amerike. Ne kamera pranoi: “Desha ta pastroja Vjenen nga to”..
    Me pas psikologet zbuluan se kur ishte i vogel kish pare nenen e tij tek prostituonte dhe megjithe shkollimin e madh dhe emrin e madh qe gezonte si profesionist (madje avokatja e tij u dashurua me te) nenkoshienca doli me e forte….me vone vari veten ne biruce..
    Me ka rdhur shume keq, jo per nenen e tij por per gazetarin.

    Ne Shqiperi ka eksperienca te tilla, qe djem fshatar apo kryqytetar kane qene tutor te “te fejuarave” te tyre dhe me pas jane detyruar te martohen me to, te bejne edhe femije nga presioni i prinderve apo vellezerve te vajzes.

    Ky tipi nga Kukesi mund te jete rasti…

    Sigurisht,nena qe vret femije…eshte horrible, sepse diçka ne mendjen e saj nuk shkon, por pohimi i saj se ‘i shpetoi nga prostitucioni i mundshem’ ka nje baze te vertete….

    Keto ndodhin ne shtresat e uleta ato qe duan te arrijne “shtresat e larta”…çeshtje edukimi–

   3. ani says:

    Sigurisht qe eshte bere e tille, pse kui gjente leket zoteria qe bridhte neper shqiperi te gjente ‘nuse’

  2. Zeni says:

   @ ariu i murme…kurse ti je ndonje femer e deshtuar..

 2. Kolegu says:

  A ropt ku ti kesh a rrace e FELLIQUR malokesh..

  1. Tajson says:

   Nuk eshte i vetmi akt i shemtuar i asaj shoqerie shqiptare ky .
   Nuk qendron faji ke fakti se nga vijn ,se jan maloke apo x krahine . Problemi me i madh eshte i asaj shoqerie ,qe injoroj cdo vler ne ate shoqeri ne kto 23 vjet dhe ju dedikua pares dhe ndricimit bosh te jetes .Nqs ne si shoqeri flakim posht cdo vler njerezore dhe ne vend te saj shndrohemi thjeshte ne nji turm qe konsiston ne nji x nr votash -ushtare te poltikes ,ksaj marrezie 23 -vjecare qe shkaterroj gjithcka shqiptare ne ate vend , padyshim do ndeshemi me te tilla konseguenca te jetes ,ky eshte ligji natyres . Vlerat jane ato qe ruajn qenien njerezore nga dekadenca shoqerore ,qe ruajn kufijt e te qenit njeri nga marrezia totale ,ku poltika ne ate vend ,jo rastesishte e futi ate popull .
   Eshte shume thjeshte qe ne te dalim sot ,e komentojn e shajm dike duke ja vene fajin x personi ,por fajtori nuk mundet me qen ai ,sepse ai eshte nji pjes e ksaj shoqerie dhe faji s’mundet ti ngjitet vetem atij por ksaj shoqerie e cila me gjithe kto akte makabre te shemtuara ,qe ndodhin perdite ne shqiperi ,nuk reagon aspak ,por vetem shfryn ,nderkoh qe shteti shqiptare eshte i zene me poltikat e Planetit Mars. Si s’ju vjen turp o poltikan maskarenj ju jeni shkaku qe vriten femijet shqiptare ,ju e cuat ate shqiperi ne kte situate rrenqethese .Turp qe nuk u preokupuat njiher per ate popull por ngelet ,si nji majmun cirku ne plojrat mashtruseve te poltikes se mosntrave te ksaj bote .

   1. redi says:

    Tajson,
    Faleminderit per shkrimin e ndjere. Me vjen keq por kjo “humbje vlerash”, qe flet ti nuk varet nga raca, shteti, feja, krahina etj. Keto vrasje ndodhin cdo dite dhe kudo. Kujtoj ketu, se si austriaku e mbajti te mbyllur per mbi 20 vjet vajzen e tij, beri femije me te etj. Pra nuk eshte vetem Shqiperia dhe shqiptaret. Gjermanet thone, se asnjeri nuk duhet te thote, se nuk pi nga ky uje. Jetes nuk i dihet. Non si sa mai nella vita, thone italjanet.
    Une jam vete gjysh dhe me vjen me te vertete shume keq per ate familje dhe sidomos tre vajzat qe nuk jane me. Une personalisht jam prane kesaj nene te gjore. Ne keto raste, pyes vehten, ne se ka zot, pse i lejon ai keto tragjedira ?

    “ZOTI KA VDEKUR” thote Niçe, per te spjeguar nga ana fillozofike ekzistencen e te KEQES ne shpirtin e njeriut.

    Pershendetje

    1. Tajson says:

     Pershendetje Redi !
     Ajo qe un do thoshja eshte se ,
     cdo teme shoqerore sot ,apo cfardo teme qofteka kendveshtrime te ndryshme, pra mundet te shikohet nga kendveshtrime te ndryshme .
     Un jam munduar te jap nji koment sipas kendveshtrimit tim thjeshte,
     jo te kundershtoj mendimet qe do bente ne koke dikush tjeter ,
     sepse sdo kishte kuptim ,do ishte absurde .
     Mendoj te kem shprehur dicka qe mendojn edhe te tjere ,ne interes te shoqerise tone shqiptare .
     Falemnderit edhe juve per repliken tuaj te kendeshme .klm.

     1. redi says:

      Tajson,
      Faleminderit per pergjigjen civile.

      Pershendetje

   2. Dielli mbi KORAB says:

    Zotni me duket se shkrun kuturu.
    ne rradhe te pare eshte nje fatkeqsi familjare,pastaj nje fatkeqsi shoqnore.
    zonja ka kalu ne deprsion ,pra ka probleme mendore,prandaj fjalet qe ajo tani thote nuk mun te gjykohen nga nje shoqeri normale.
    Shkatrrimi i marteses eshte nje plage e madhe dhe papergjegjsia e prinderve rendon mbi femijet.
    Te jeshe grua e re me tre femij,ne vend te huaj,te te braktis dhe bashkshorti per nje vajze me te re,te humbasesh biznesin eshte nje tragjedi e madhe.
    Tregohuni me te matur ne konkluzionet tuaja.
    Familja eshte largu nga Shqiperia per nje jete me te mire,por kurbeti eshte i veshtir dhe nuk mund te perballohet vetem ,aq me teper nje nene me 3 vajza.
    Eshte ngjarje shume e dhimbshme.
    Nuk duhet te kishte ndodhur,zonja duhej te kishte kerku ndihme,familjes ose institucioneve ,por vrasja eshte nje veprim makaber.

    1. Tajson says:

     Nqs jeni ne kerkim te ku-tu-ru-se ,
     kerkojini ato diku tjeter jo ne komentin tim zoteri .
     Dukem un si ndonji shoku jot !!! Shkruaj ,pra komento cfar ti mendon ne lidhje me temen, sepse ti lejosh vetes te besh ktu “kritikun e komenteve ” te le pershtypjen nga cfar shkruan te jesh teper xhuxh .

     1. Dielli mbi KORAB says:

      Un gjykova te te kujtoj se ngjarja ka ndodh ne Itali dhe ti flet per partite ne Shqiperi.
      Kjo mu duku mua kuturu.
      Nuk kisha qellim me te fy personalisht.
      ..sa per xhuxh kerkoje ne fillim tek mendimet qe ti shpreh,… ,pastaj bej replik me kometin tim,dhe thuaj se çfare nuk te pelqeu.
      P.S e rilexova dhe njeher komentin tend,dhe po ta them prap se ke shkrujt kuturu,..nuk thashe se e ke gabim,por besoj nuk e ke te qarte se familja jeton prej vitesh ne Itali,…shpresoj ta kuptosh se çdo te thot fjala,-kuturu-??

      1. Tajson says:

       Eh…zoti i madh ! Njerez te cuditshem.
       Shpresoj qe ne shqiptaret te gjejme qetesi ne boten tjeter ,
       se mesa duket , nji qetesi e tille (vivo) duket e pamundur .
       Flm per sqarimin shoku .

   3. valter says:

    e sakte “tajson” faji eshte i politikaneve shqiptare qe e ben ate vend qe shqiptaret te vdesin rrugeve te botes pasi vendi i tyre ofron vetem vdekje!

  2. ela says:

   Malok nga Durresi ???????

  3. hi says:

   Te shkoi kot ky mallkim leshi se gruaja nuk eshte maloke por durrsake.Maloku ta ashtufte nanen me kallam meqerafjala

 3. Shoku i klases says:

  Jam kurioz te di se cfar kapaciteti intelektual ka pasur burri i kesaj gruaje,mbasi me kaq sa po shkruhet ketu po kuptoj se kjo paska qene shume me lart se sa i shoqi. Ndjejme dhimbje te pa pershkruar per ato vajza, por vdekja kurresesi sduhet tju vinte nga dora e nenes, e cila i ka kaluar kufijte e imagjinates.

  1. Bekimi says:

   Ti që qenke kurioz për kapacitetin intelektual të burrit të vrasëses:
   Përgjigjen e ke tek veprimi i tij; iku për të mos jetuar më me një vrasëse. Ai ishte një inxhinier, që ndërtoi familje, pa qenë shumë i mençur se gruaja me të cilën e kish çuar gjer këtu, kishte kapacitet mendor edhe të vriste.
   Yh, ndyrësira!

   1. Linda says:

    @ Bekimi mesiguri ja nga familja e burrit, ose ke lidhje gjaku me te shoqin e ndyre te kesaj gruaje, se je i vetmi qe po e merr ne mbrojtje ate mut baba

   2. ani says:

    Ku e mori diplomen ne burgjet e italis ??

   3. Anna says:

    Bashkeshorti sipas veprave qe ka bere e kantreguar veten qe ka ndjekur koken e vogel pa tru…te jesh ne nje moshe te tille dhe te shkosh mbrapa nje vajze 25 vjecare tregon se sa kulture ka pasur ai edhe pse paska qene inxhinier( shkolla nuk e ben njeriun).me vjen keq per keta femi qe nuk kane pasur prind per ti dale zot.
    Njerez po ju them dicka se edhe une jam nje nene me vajza ne adoleshence;

    Me babe dhe nene dhe eshte e veshtire ta mbash femine nen kontroll ne vend te huaj e jo me e vetme ne varferi te plote dhe e abandonuar nga partneri ne nje vend ku prostitucioni praktikohet..

    Me vjen shume kesh per keta femij fatkeq..

  2. elinor says:

   @shoku i klases; kapaciteti intelektual i burrave shqypo dihet; trajsen mbas shpine dhe coi me lope. Grate shqiptare jane pergjithesisht ne nje stad tjeter. Jane mjaft te zonja dhe inteligjente por i ka denuar Zoti me burra korrake.

   1. hi says:

    po sa mund te jete kapaciteti i atij qe braktis kater femrat me te afertaqe ka mes rrugeve te botes, ne mes te ciklonit te syrit mashkullor dhe peripecive te jetes,per te shkuar ne moshen prane te 50-tave te martohet me nje me 25-çe?…paramendoje.;te thuash zero e nderon…mjere grate per keto burra

   2. femija....... says:

    hmmmmmm..sh intelektuale qenke…ka mundesi se asnje burre ste mban nje jave ty ne shtepi..prandaj qenka…ok..po pse mendon ti e beri kjo intel..vrasjen e femijeve..(((per te marr hak tek i shoqi e beri…))))ky eshte niveli i grave…

   3. Pashuk says:

    Si puna jote..mblidhi dhite se te jane shperndare

    1. elinor says:

     Shiko ti pashuku/kja; se c’kam nje
     parandjenje se ti me njeh
     personalisht dhe te ka ngelur
     ndonje gje peng. Te pakten te kesh
     aq pak karakter sa te dalesh hapur,
     jo keshtu si skuth i neveritshem.

     1. Pashuk says:

      Po ti je nje gomar!!! Kur te gjithe ketu jane anonim ti del me emer??? E kupton sa i semure je ???? Je ekspert ne gjithshka!!!
      Thjeshte nje zog kurvet

      1. elinor says:

       Ti paske problem pse une dal me emer?! Po nuk ke faj se nje pjelle shkerdhate si ti ka frike edhe anonim jo me me emer! Ec e me tako mor kopil ferrash meqe e paske merak; do te te peshtyj ne surrat.

 4. WEB says:

  Egoiste e qelbur,paska dhene edhe deklarate para se te merret thiken per ti vrare,pse femijeve te tu nuk i dhe nje shans per te vazhduar jeten,nga e di ti se do beheshin prostituta,edhe varrin e ke shume moj psikopate femer

  1. ------------------------- says:

   e ka ditur sepse eshte genetike…

 5. arjoni says:

  Nuk e di se cfar mund te clasifikohej nje makabritet i tille , por nje gje eshte e qarte ne Jemi nje popull i traumatizuar .vetem nje prind do ta kuptonte kete . Eshte fare e thjeshte te spekulosh duke fajesuar prindrit e atyre tre engjejve. Mendja vetem me shkon tek jetet e therura pa nisur akoma. Une do ti lutesha te plotefuqishmit (meqenese prinderit i braktisen) qe dheu qofte sa me i lehte.

 6. SHQIPTARE DHE KRENARE says:

  Ju lutem psikologeve te komentojne qe edhe ne (flas per vete) te arrijme te kuptojme se ce shtyu kete te merrte nji akt kaq barbar
  Pacin drite ata engjuj qe iken nga kjo jete kaq shpejt

 7. uragan says:

  … çmendina dhe jo martesa ishtë gjëja e duhur për shtazë të çmendura si ty. Ka patur shumë të drejtë burri që u largua nga një e luajtur, por është fajtor se la të pambrojtur tre shpirtra të pafajshëm. Kur mendoj dy vajzat që there në gjumë, dhe të madhen që luftoi për jetën e saj por nuk arriti të shpëtonte i lutem zotit që shpirti yt të përpëlitet në ferr në këtë botë dhe në atë tjetrën, dhe të mos gjesh kurrë mëshirë…

 8. vetem te shkosh ne mendime te tilla ,eshte cmenduri e jo ta besosh ate qe ka ndodhur ,ate atk aq kriminal qe kjo grua ka bere mbi vajzat e saja pupupupupuppupuuuuuuuuuuuuuuuuuu !
  Un nuk mundem te perfytyroj nji qenie njerezore ,nji grua te vrasi me thike shpirtin e vet femijet ,nderkoh qe nji nene sakrifikon jeten e vet per femijet ,kjo eshte tradita e shqiptarit .
  Nuk mundem ta konceptoj dot ,nuk mund te gjesh asnji justifikim perball ktij krimi makaber i ksaj nene shqiptare ,
  qe mjerisht un mendoj te jet simbolika e jetes shqiptarve ne pergjithsi e vet Shqiperise vs popullit bijve te saj .
  A nuk po vet shkaterrohemi ne kte vend te gjithe ?
  Kush nga shqiptaret sot ndihet i pa kercenuar nga depresioni jetes ne ate vend ???
  Kush ka ngritur zeren njiher mbi kte fenomen qe po grryen shqiptarin ? Kur ka pasur nji stradegji ose interes nga poltika per kte gje ? Kur eshte par njiher si shqetesim per ate poltik ky fenomen vetvrasesh ne ate shoqeri ? Ka 23 vjet e njejta keng vajtuse e atij populli dhe kur ndodhin te tilla krime ,shqiptaret shprehim habi ! Cuditen !!! Perse ??? Asgje s’ka per tu cudit ,te gjithe sot e neser jemi te rrezikuar nga nji marrezi e tille ,ku kjo shoqeri e ka futur veten dhe prej te ciles kjo politik largon trupshem syte …Ku po e coni Shqiperine o kriminela poltikan ??? Kush e drejton ate popull ?!!!!!!!!!!! Basta maskarenj poltikan e ju sharlatant e TV -ve mediave me ordinere qe mundet te ket kjo Bote .Turp te keni te gjithe

  1. redi says:

   am,
   Nuk jam aspak dakord, kur thua se kjo eshte tradita e shqiptarit. Sa per argument desha te te kujtoj se edhe gruaja e ministrit te propagandes naziste Doktor Gebels helmoi te shtate femijet e saje te vegjel. Edhe ajo ishte nene dhe jo shqiptare sic pretendon ti.

   Pershendetje

   1. Red , nuk jam i sigurt t’me keni kuptuar drejt ne ate qe un shpreh !
    Kthejuni edhe njiher me kujdes dhe lexojeni edhe njiher cfar un shkruaj ,
    ..nderkoh qe nena shqiptare sakrifikon jeten per femijet e vet , kjo eshte tradita shqiptare ,pra kte kam shprehur un me larte .

    Nqs ju mendoni se nenat shqiptare nuk jane kto qe un shpreh ,un sdo kerkoja ti imponoja askujt mendimin tim .Secili shprehet ne lidhje me temen sipas asaj qe ai ajo vet mendon .

    1. redi says:

     am,
     Siç duket nuk e kam kuptuar sic duhet shkrimin tend dinjitoz dhe per kete te kerkoj te falur.

     Pershendetje

     1. Flm per vleresimin tende red,
      duket sikur ne re dy re njifemi prej diku !
      Nejse ,ktu eshte teper e veshtir te kuptosh se me ke ke te besh ,sidoqofte te Pershendes klb..

 9. Anda says:

  E paimagjinueshme akti i kesaj femre. Njeriu nuk vret dot asnje njeri tjeter te panjohur (ndoshta vetem ne tentative vetembrojtjeje) e jo me femijet e vet.
  Neqofte se femijet nuk kishin te ardhur, le te lypte, te behej sherbetore…deri dhe le te dilte dhe ne rruge e te bente profesionin me te vjeter te botes, por jo vrasese e krijesave te veta te pafajshme.
  Te shkretat vajza cfare vdekje te llahtarshme…
  Nuk ka asnje lloj justifikimi per veprimin e kryer… le te vriste vehten po te donte, por jo femijet….Te shkretet engjej, me nje baba te papergjegjshem dhe me nje nene vrasese…
  Tmerr, cfare nuk po degjojme e po shikojme…

 10. ariu joimurm says:

  veprimi nuk eshte aspak njerezor.Faji eshte jetim.Kjo eshte pjelle e shoqerise njeriu per jerine eshte ujk.Fajtori jemi ne qe…………..

 11. Ariu i murmë says:

  Edhe nëna Gëbëls, kur pa fundin e idhullit të saj Hitlerit dhe të nazizmit, helmoi gjashtë fëmijët e saj dhe u vetëvra…Ishte “një çmim” që Zoti i mori, për krimet monstruoze të nazizmit ndaj miliona njerëzve…Por fatkeqësisht, shpesh, këto “çmime”, i paguajnë shpirtra të pafajshëm…

 12. elinor says:

  @shqiptare; po ti imagjino pak. Ke nje burre qe ta kane dhene “peshqesh” dhe nuk ke asnje far ndjenje per te. Ka shume mundesi qe tre vajzat i ke rritur krejtesisht vete pa asnje ndihme prinderore nga burri. Pervec kesaj ishe bere edhe sherbetorja e burrit qe e trajtonte shtepine si hotel dhe priste sherbime “speciale” nga gruaja qe ajo te behej prostituta e tij personale ne dhomen e gjumit. Nis edhe nje biznes i cili deshton (natyrisht qe do deshtonte me aq ngarkese sa ke ti ne jeten private). Burri mendon se ta ka pire lengun dhe shikon edhe njehere nga Shqiperia per nje zocke te re nderkohe qe ti deshtoje femijen e katert. Ne nje moment gjendesh e deshtuar financiarisht, martesisht, me tri vajza te cilat nuk ke besim se do jesh ne gjendje t’i rrisesh denjesisht, dhe me nje burre qe te perdori sa mundi dhe ne fund te flaku ne kosh te plehrave si nje lecke e perdorur. Me nje ndryshim drastik te perberjes kimike te trurit (qe con ne semundje te ndryshme mendore) si dhe me nje sere problemesh hormonale, me nje opinion qe te shkel me kembe por nuk te ndihmon, e braktisur dhe larg atdheut, familjes,…ti nuk je me ti! Brenda teje eshte nje tjeter person….nuk di a po me kupton?

  1. SHQIPTARE DHE KRENARE says:

   Elinor@ Te pershendes
   rrofsh per komentin
   flm

  2. LORA says:

   Elinor eshte gjeja me e ndjere dhe e logjikshme qe kam lexuar prej teje.
   Te respektoj.

 13. x says:

  plotesisht dakort me ty elinor!

 14. Anonimi says:

  Cfare do qe te thuash ti nuk justifikohet akti makaber qe ke bere , egesirat me te tmerreshme qe jetojne ne kete ruzulle i mbrohjne kelyshet e tyre , ndersa ti moj qenje e felliqur nuk meriton te jetosh , kush ta jepe te drejten te vrases femijet e tu , ne kete bote dhe ne ate boten tjeter ti meriton te ndeshkohesh para zotit dhe ligjeve qe ka shoqeria njerezore .

 15. doktor frojdi says:

  Përse nuk vrave veten??Edhe ti ti mund të bëhesh prostitutë sipas llogjikes tende meqe nuk je e afte te rrisësh e të përballesh me veshtiresitë e varfërisë, siç veprojnë miliona nëna me vajzat e veta në tërë botën.Por ti je një mostër egoiste,dembele e paaftë të nxjerresh ne jetë fëmijet e tu(vajzat).Doje me doemos të qendroje në Itali.Çfarë perpjekjesh zonja moster bere ti dhe më se fundi nuk ja dole dhe vendose të jetosh vetë e tu marrësh padrejtesisht jetën fëmijve duke pretenduar se zgjodhe rrugen e duhur.Mos kërkon dhenie çmimesh,fletë nderi si nena me e mire dhe me e zonja shqiptare,moj mostre dembele qe je akoma gjallë.Nuk ke guxim ti japesh fund jetes e na derdelis dokrrra….

  1. qytetari says:

   Hajde Dr.Freud ,hajde!

 16. Jb says:

  Bravo elinor i ke rene pikes me ty jam
  Te gjithe e denojm kete veprim monster te nenes qe mori jeten e tre engjejve te vegjel
  dheu qofte i lehte per to u tretshin si sheqeri
  Por te gjithe duhet te ngrem pyetjen se cilat jane rrethanat dhe kushtet qe detyruan nene te behet monster

 17. DETARI@ says:

  Nuk ka pas ne rregull , gjykimin per jeten.
  Dicka nuk shkon mire me te !

 18. nora says:

  MOS KOMENTONI PA MEND , NESE DEGJUAT NENEN E ZONJES , AJO PASI MORI VESH QE BURRI SAJ PO FEJOHEJ ME NJE 25 VJEQARE BERI ATE TRAGJEDI MOS MENDONI QE JU QE KOMENTONI KENI DHEMBSHURI ME SHUME SE NENEA TYRE. DENIMIN DUHET TA MARRE I ATI I CILI I BRAKTISI VAJZAT E TYRE PER TE SHFRYRE EPSHET E TIJ NE NJE 25 VJECARE , BURRAT TE VENE MENDT NE KOKE SE NE NUK MUND TE JEMI SI BOTA TE BRAKTISIM FEMIJET DHE TE SHIKOJME QEFET TONA , A DO TE NDIHET REHAT KY BABA PS KESAJ TRAGJEDIE……….

  1. Dielli mbi KORAB says:

   Nora me ne fund lexova nje koment te zgjuar.
   Shume beje komente plot urrejtje dhe sharrje.
   Thua se ketyre ju dhimbsen femijet me shume se ajo nena qe i ka lind.
   Zonja ka kaluar ne krize nervore dhe tek femijet ka pare shembelltyren e te shoqit qe e braktisi plus stresi nga falimentimi i biznesit..
   Ajo eshte nje e semur psiqike.
   Ndoshta mund te kete marre medikamente e gabuara,te cilat do ta kene keqsu me shume gjendjen e saj mendore.
   Nje zot e din se çfare e shtyn nje nene te vras femijet e saj??
   Kjo eshte fatkeqsi dhe nje tragjedi e madhe,qe po qe se familja do te ndodhej ne Shqiperi afer te afermve dhe miqve ,ndoshta do te ishte parandaluar..ndoshta
   Ketu ne Gjermani keto dite po behet nje gjyq,pothuajse i njejte,kur nje baba,para nje viti i vrau dy djemt e tij per tu hakmarre ndaj te shoqes qe kerkonte ndarrjen,e cila ate mbremje ishte ne feste me shoqet.
   Ne Shqiperi ka nje shprehje,–Zot na ruj ment e kryes-
   dhe nje shprehje tjeter thote-Ne Pranver hollohet gjaku dhe rreziku me lujt mendsh osht me i madh.
   Fatkeqsia me e madhe eshte se tre vajza u vrane nga ajo qe i solli ne jete,kjo gje nuk ndodh as ne boten e kafshve.
   Eshte shume ngjarje e rende.
   Se si do te jetoje kjo grua me kete faj,nje zot e din.

 19. elbasani says:

  Une qe jame nje mashkull nuk munde ta beje kete veprim te vrase femite e mi pse mendove kaqe ceket dhe pse e thua ate fjale qe vajzat e mija do beheshin prosituta ato ishin engjuj dhe kishin jeten e ture qe asnje nuk ka te drejte ti mari jeten pervec zotit por me vjen shume keqe qe ndodhin keto lloje masakrash qe na ka tronditur te gjitheve dhe nuk na vjen mire sepse jemi shqiptare dhe qe nje nene te vrasi femite e vete kjo gje nuk falet por megjithate I shkofte shpirti xhehnet sepse vetem zoti gjukon dhe jo njerezit

 20. Adi NYork says:

  Ky krim eshte barbari. Nuk mund te kete asnje arsye qe te detyroje nje nene te vrase femijet. Dhe cfare vrasje, njeri pas tjetrit. Pra 100% e vendosur per ta kryer kete masaker. Habitem me komente jo po faji I burrit jo po kjo jo po ajo. Po femijet cfaj kishin? Nuk gjej dot denim per kete krim. Vrasja e asaj bushtres do ishte shpetim per te. Edhe burgimi I pamjaftushem. Duhen therur cdo dite nga pak. U prehshin ne paqe ato tre engjejt e pafajshem.

 21. uragan says:

  …@elinor, vetëm se nuk po thua që viktima është kjo monstra që i kullonte thika gjak nëpër shtëpi ndërsa therte tre fëmijët e saj. Duhet të ketë kujdes kush është afër teje. Sa për bagazhet e kapacitetet e grave shqiptare, e kemi parë në Shqipëri, po e shohim edhe jashtë saj. Uroj që kjo pjellë e djallit të mos gjejë kurrë falje nga shpirtrat e atyre 3 ëngjëjve, gjë të cilën do ta kërkojë një ditë…

  1. elinor says:

   Lexo me poshte komentin e nje personi qe ka vuajtur vete nga depresioni, komentin e Eres.
   Si ta merr mendja ty qe nje nene arrin te masakroje femijet e saj? Kjo nuk ndodh kurre pervecse ne rastin kur mendja e kesaj nene kontrollohet nga nje semundje shkaterruese mendore sic eshte depresioni. Une po mundohem te shoh shkaqet qe e bene kete nene te zhytet ne depresion si dhe mungesen e ndihmes nga te afermit dhe shoqeria.
   Nje panel mjekesh do percaktojne nese ajo eshte e semure mendore dhe, ne baze te diagnozes dhe ecurise se kurimit, ajo do kycet te pakten per disa vite te mira ne ndonje psikiatri.
   Jam dakord me Eren kur thote qe ajo do te “zgjohet” nje dite dhe perseri do tentoje te marre jeten e saj.
   Per mua bilanci eshte ky: 4 jete te humbura dhe nje 50 vjecar qe do mbaje nja dy muaj zi dhe me pas do vazhdoje te prodhoje mjerim dhe deshperim me viktimen e tij te re.
   Ti vazhdo e gjyko!

 22. ! says:

  @ bekim-leshi, pse nuk mori dhe vajzat kur iku dhe vete qe ti shpetonte nga nje vrasese?

  apo pa vetem bythen e vetedhe ia plasi tre vajza ne dere per te rritur kesaj te mjere qe vuante nga depresioni?

  nuk ka nevoje per komente se cfare mut burri dhe babai eshte!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  burre plere dhe me plere eshte ajo qe do fejohet me kete kriminel!

 23. era says:

  UNE QE PO SHKRUAJ KETE KOMENT JAM NJE PERSON QE KAM VUAJTUR NGA DEPRESIONI NE NJE PERIUDHE TE JETES,POR PER FATIN TIM TE MIRE JA KAM HEDHUR TANIME.DERI DIKU JAM NE GJENDJE TE JAP NJE KOMENT PER ATE QE KA BERE KJO GRUA.Kete mund ta beje me mire nje specialist i fushes,por edhe une qe e kam provuar vete kete gjendje.Gruaja ne fjale per shkak te problemeve ne vazhdimesi qe ka pasur me bashkeshortindhe qe ne fund jane finalizuar me divorcin dhe me rendimin e kushteve ekonomike ka rene ne depresion.Depresioni eshte nje semundje qe te ben te pa shprese dhe te zhvullnetuar,,cdo gje te duket e zeze dhe pa rrugedalje ,te duket sikur ti do te vdesesh (vetevritesh) dhe femijet e tu do te ngelen ne meshire te fatit,kjo gje nuk konceptohet dot nga nje nene me mendje te trazuar dhe te semure,per te e ardhmja eshte zi ose ne rastin me te mire gri,duke i dashur tej mase femijet e saj dhe duke pasur kete kendveshtrim te deformuar per jeten(per shkak te semundjes)nga dashuria dhe perkushtimi qe ka per ta i duket sikur do te jene me te garantuar bashke me te ne boten tjeter.Kjo e dashur komentues eshte aresyeja e ketij krimi te frikshem dhe i lini epitetet per kete nene fatkeqe qe tani nuk i duhet me jeta.Ajo do te kthjellohet dhe do te beje prape tentative per te vrare veten.Depresioni nuk eshte semundje por eshte nje perbindesh i cili te ben te mos kesh me ne dore fatin tend!MOS E GJYKONI GRUAN KAQ ASHPER ,BURRI ESHTE FAJTORI I VERTETE,diku kam lexuar”ne bote nuk ka vetevrasje ,por vetem vrasje”

  1. Era says:

   @ era. Moj era qe e kemi dhe emrin njesoj, une me “E” te madhe e ti me “e” te vogel. Vleresoj shume faktin qe ndan me te tjeret eksperiencen tende dhe kjo vlen shume, po aq sa vlen edhe shprehja qe ju ne fund te komentit cituat “nuk ka vetevrasje por vetem vrasje”… E dashur era, cfaredolloj depresioni qe njeriu mund te kaloje nuk justifikon dot vrasjen e femijeve (familjareve apo te kujtdo tjeter), ne kete rast pacienti nuk duhet te studiohet si depresiv por si skizofren, ne kete rast nuk dua te denigroj kete grua dhe e perdor fjalen “skizofrene” vetem per qellim te fjalorit mjekesor…Te tilla i vleresoj fatkeqesisht edhe komentet e fundit te Edlires si fjalet e nje skizofreneje…Per mua kjo grua duhet te kurohet per nje kohe shume te gjate ne nje qender mjekesore. Ajo qe me shqeteson me shume eshte fakti se kufiri midis se keqes dhe semundjes mendore eshte shume i brishte, apo e thene sipas fjalorit tim “e keqja eshte semundje e shpirtit, mendjes, apo qenies…”. Semundja e kesaj gruaje per mendimin tim nuk fillon me divorcin, as me problemet ekonomomike, as me fejesen e te shoqit…Semundja e saj ka filluar qe me formimin e saj si qenie e ndergjegjshme. Me trondit edhe me shume fakti se ajo permend si argument per problemet e saj psikike edhe faktin se “humbi femijen e saj te katert”, ky eshte nje paradoks i dhembshem deri ne palce…Te nderuar komentues, cfaredo veprimi qe babai i vajzave ka kryer nuk e ben ate fajtor per kete qe ndodhi, personalisht e fajesoj jashtezakonisht shume si nje baba te papergjegjshem dhe egoist, por kurrsesi per kete qe ndodhi…Ajo qe me shqeteson me shume eshte koncepti mbi jeten dhe mbi “te drejtat” qe prindi ka mbi femijen, koncepte qe ne si shoqeri shpesh mbartim edhe ne te pandergjegjshmen tone. Vleresoj nje komentues me siper qe analizon kuptimin e thenies se Nices se “Zoti ka vdekur”, pra e mira e shpirtit vdes cdo dite dhe kjo eshte fatkeqesia me e madhe…Kete mesazh duan te percjellin filozofet dhe fetaret, ruajtjen e vlerave njerezore dhe shpirterore te cilat kane cuar njerezimin deri ne ditet qe jetojme…

  2. Dielli mbi KORAB says:

   Era faleminderit qe ndan ketu me ne te kaluaren tende.
   Jeta nuk eshte e lehte dhe kur njeriu ndodhet ne veshtirsi,nuk duhet te hezitoj per te kerkuar ndihme,ne rradhe te pare familjes,miqve te afermve,shoqerise,mjekve.
   Gjith te mirat dhe qofsh e lumtur.

 24. rad says:

  u prehshin ne paqe vajzat.ngelet duke komentuar e duke dhene gjykime si per gruan dhe per burrin.perderisa ka arritur deri ketu asaj i ka ikur mendja dhe beri gjithe ate monstruozitet dhe nuk di as ajo cfare ka bere pavaresisht nga deklaratatqe jep.edhe burri c’faj ka per kete veprim? sa vete ndahen nga gruaja cdo dite?po duket se nuk keni se me cfare te merreni dhe beni komente per tu dukur te zhuritur nga dhimbja dhe dashuria per vajzat fatkeqe.cfare deklarata prisni nga i jati i femijeve te vrare o sehirxhinj te kobshem qe duket sikur mezi prisni te ndodhe dicka e zeze per per te rendur e bere komente sikur i plasi ndonjerit per komentet tuaja.shprehni ngushellimet tuaja dhe mos e zgjasni me tutje se beni figure me te mire duke ndenju ne heshtje,dhe mos komentoni jeten private te prinderve.

 25. @elinor says:

  dhe sipas teje, meqe punet paskan qene ashtu(sipas imagjinates tuaj) kjo zonja duhet te vriste tre vajzat e saje ? Hajde llogjike hajde…

 26. lali says:

  Mjft folet per jeten Edlires,ndaluni e hdhini nje sy jetes tuaj ,se si mund te ndodhte edhe ty, o ju.

 27. myzeqari me mend ne koke says:

  O njerez te mire .a nuk e kuptoni qe nuk eshte njeriu qe komandon trurin eshte truri qe komandon njeriun .kur kjo lidhje keputet truri iken .si pasoje dhe njeriu.kesaj i ka ikur truri.nuk e di a me kuptoni? Zoti i Marte ne parajse ATA 3 engjej.

 28. Ana says:

  Kam pershtypjen qe te gjykosh nga jashte eshte gjeja me e lehte qe mund te behet. Sikurse dhe gjithsecili nga ne ka bere gjera ne jete per te cilat kurre ska menduar qe do i bente.

  Ajo qe un mendoj eshte qe kjo situate tregon dukshem EGOIZMIN e semure qe kane patur te dy keta “Monstra” qe une do ti quaja, dhe qe me se pari kane pare kenaqesine dhe te miren e tyre, ne vend qe te kujtonin qe ishin prinder, dhe kur behesh prinder ke vetem nje detyre te sakrifikohesh deri ne veteflijim per femijen tend. Ky eshte ligji i cdo gjallese ne kete natyre.
  Nese nuk je gati per tu bere prind, ath mos bej femi.
  Fajtore jane qe te dy. Si kjo nene qe beri vrasjen fizike, ashtu dhe babai qe realisht shtyu kete nene per te bere vrasjen.

  Semundja nuk justifikon asgje, por “shendeti i mire mendor” i te shoqit ska kurrsesi te justifikoje faktin qe realisht vrasesi kryesor eshte ai.

  Une jam askushi per te gjykuar, por duke qene njeri te pakten me lejohet tu them vetem nje urim ketyre dy “qenieve” ZOTI PASTE MESHIRE PER JU…. Kur nuk ishit gati per tu bere prinder, mund te shkonit dhe ne djall …..

 29. liu says:

  nuk e di per ju te tjeret po une prisnja ndonje pergjigje qe nuk mbaj mend ose kisha mare droge apo qe mund te ishte e cmendur por te dali tani dhe thote kete arsye nuk e di kam qe dje qe nuk me hiqet nga mendja vrasja e 2 me te voglave dhe cmenduria qe te ndiqte te madhen me thika kur mori policine ne tl o zot veri fre njerezve se nuk e dime ku jetojme

 30. Mali says:

  Nje nene nuk arrin ne kete cak si do qe ta ket patur hallin.Ne bote ka me
  dhjetra mijra te divorcuara por nuk i vrasin femijet,perkundrazi i mbrojne dhe ne kushtet me ekstreme.Kjo nene u tregua e dobet dhe nuk e perballoi dot stresin ,fatkeqesi.

 31. antonio says:

  Gjynah,i mori jeten pjelles se saj.
  Sa per ate qe thote se do beheshin prostituta cu be ne qofte se shtohen dhe tre kur jane mijera nga Albanistani ketu ne Itali.
  E them kete se une kaloj mire kjo do te thote qe edhe mamane time keshtu e kam.
  Po te qe ndryshe do vuaja si kjo.
  Cdo gje brenda ligjit.
  Rrofte demoprostitukracia.

 32. eleΥΘeriskepsi says:

  Nese vertet kjo nene eshte shprehur keshtu eshte i pakuptushem nje konceptim i tille!!
  Ne jete ndodh gjithashtu qe te humbasesh bashkshortin nga kjo jete dhe te duhet te rrisesh femijet e vetme, pa asnje ndihme.
  Kursesi jeta nuk mbaron! Ne raste te tilla duhet te gjesh kurajo dhe force,te shikosh perpara .
  Femijet ne keto raste nuk jan kursesi “bare” por burim i pashtershme force.

 33. Cala says:

  Nje ngjarje e tille shume e dhimbeshme per familjet qe ndodhi kjo tragjedi ku humben tre engjuj, marim pjese ne hidhrimin e tyre dhe nderkohe ju shprehim ngushellimet me te sinqerta .

 34. niazi says:

  bazuar tek ngjarja e rende ….qe ka ndodhur duke lexuar edhe revolten ketu ne forma nga me te ndryshmet po jap edhe une nje arsyetim….kam mbetur pa fjale per tragjedine e kesaj familje…por nga ana tjeter shtroj pyetjen…kush jam une qe mund te gjykoj tew tjeret….askushi…eshte nje gjykates me i madh dhe me indershem…pa perkatesi partiake ZOTI. VETEM AI KA TE DREJTE TE GJYKOJE DHE DENOJE…dhe nje perfundim tjeter desha ta shpreh me dhimbjen me te madhe sot dhe pergjithmone DEPRESIONIN E GJITHE SHOQERISE NJERZORE…PA DALLIM FEJE,NACIONALITETI APO SHKALLA E EDUKIMIT…KETU E KANE ZANAFILLEN DHE PERFUNDIMIN QE TE GJITHA KETO NGJARJE MAKABRE….

 35. United Kingdom says:

  O komentues, ju ose jeni budallenj ose u ka ik zari per l*sh. Sido qe te jet bashkshorti/e nuk ka asnje arsye te vrasesh femijen tend (qofte edhe te huajin) harram qumeshti nenes qe keni pire

 36. DIDI says:

  Mekat per jetet e te shkretave.Se per ate mama e baba qe kane pasur,skishte e te mos plaste diku.Veni re car emra u kane vene tamam emra prostitutash e keta te dy kane emra te bukur shqiptar.Sakt mentalitet albanistani se si arrihet ne EU e perparim me emra magjypesh,Sidni,Simona,Kejsi qe skane fare asnje domethenie as kuptim ne shqip.Bukfalisht emra nga serialet jevgjitospanjolle.Mungese edukate.Femija edukohet ne barkun e nenes,e keta fazen e barkut e kalojne,si dhe lindjen e rritjen por pasojat i shohin pas.Jo prostitute,jo hajdut,jo drogeshites….Synimi kryesor eshte leku,materijalizmi.Te tjerat nuk jane vlera per sojin e atij cifti idiot qe zoti u ka fale femije te shendetshem.Litari per te dyte.

 37. Suzana (Kosove) says:

  Kam dy femije qe i kam rrite vet pa ndihmen e askujt ne kete bote, sot kane mbushe 15 e 13 vj..vertete eshte veshtire por kurre nuk kam kerkuar ndihmen e askujt. Kur nje nene eshte ne gjendje te masakroj pjellen e saj, ateher mendoj se eshte Djalli vet. Kishte tjeter zgjedhje, te masakronte burrin, jo femijet. Dicka nuk eshte ne rregull me burrat (edhe grate) nga Shqiperia,

 38. lindita says:

  Jam dakord me anonimin .asgje nuk e justifikon kete veprim .,dhe kafsha e mbron kelyshin e vet .tek femija gruaja gjen forcen per tu bere balle gjithe veshtiresive dhe per tu fal femijeve dite me te mira .egoizmi i saj per te lenduar burrin qe e braktisi atje ku atij mund ti dhimbte me shume , i kalon caqet e extremit .

 39. art usa says:

  Me vjen qe gjykoni te shoqin ,mund te jete shume i lig ,por shihni krimin qe eshte kryer nga kjo psikopate per tre vajzat e saj.Askush nuk mund te mare jeten derisa je lindur, konsiderohet krim.Kjo grua ka mare jeten e tre personave dhe duhet varur,pasi avokatet perdorin lloj lloj formash per ta lehtesuar .Asgje nuk ka te beje me burrin e saj .ose me te ardhmen e vajzave te saj.Ky eshte krim shume ,shume i rende .dhe fajtori duhet ta paguaje..Ne boten perendimore jeta ka cmim.dhe ky cmim eshte ta paguash me jeten tende.

 40. Bliri says:

  Kjo vrastare duhet te digjet me acid pamvaresisht nga gjendja e saj depresive…mori jeten e 3 engjejve qe e ardhemja e tyre nuk do te varej ne doren e asaj bushtre. Zoti i prefte ne paqe keta femije te pafajshem…ju lenduat zemrat e nje komuniteti…
  Ato qe flasin malok apo te tjera epitete pa e gjykuar problemin ne thelb, nuk jane gje tjeter vecse kafshe me fytyre njeriu. Burrat shqiptare jane shqiponja qe kane care detet per te ju siguruar femijeve dhe grave te tyre nje jete ma te mire por femrat shqiptare jane skizofrene qe sapo dalin ne europe ju iken mendja…Kjo eshte nje Skizofrene qe duhet ekzekutuar sa me shpejte…

 41. GOLEMI I GJIROKASTRES says:

  Kjo eshte nje e semure ,sipas kesaj llogjike s’duhej te kish mbetur ne kembe asnje femije nga familjet e divorcuara .Fati i atyre tre engjejve qe ju ra per pjese kjo tragjedi .Nuk eshte nena e pare ne bote qe kryen kete krime Amerika dhe mjaft vende te zhvilluara e kane tashme rutine.Du te them qe nuk eshte nje fenomen shqiptar ,semundja nuk ka te beje fare me nacionalitetin ,kjo femer ka vdekur perpara vajzave por akoma s’eshte e varrosur .

 42. Shendeti Publik says:

  Nje dite pas 8 marsit nje nene humbi tre femijet e saj. Nje pjese e madhe e shoqerise u turr ne rrjetet sociale dhe me tej t’i gjej nje etikete nenes per te pershkuar ngjarjen makabre qe nena e krijoi se veti. Me te vertete nje vit i mbare per te gjitha grate shqiptare. Ai qe shkoi u karakterizua nga suksese te pamasa te shoqerise shqiptare, ku dhe vete grate bejne pjese, ne rrenimin total te saj si qenie njerezore.
  Shoqeria shqiptare, gjithmone e njejta shoqeri ku dhe grate bejne pjese (shpeshere me pasivitetin e tyre, ose me egersine burrerore qe nuk i mungon per hir te se vertetes) ne nje vit qe shkoi i rrahu e i vrau pa meshire edhe pse ishin nena me femije, i vrau ne mes te rruges per nje gjerdan floriri, i futi ne burg vetem e vetem pse femija-grua (Nazmije Visha) mbrojti jeten perballe mohimit te saj dhe akoma me teper i poshteroi politikisht meqenese ana sociale e poshterimit ishte e pamjaftueshme ( sipas filozofise partiake me mire paguajme nje gjobe per mosperfaqesimin e tyre ne parlament se sa t’i pranojme si te barabarta – se te barabarta nuk jane).

  Vitin qe shkoi jo per fat por per zotesi nje vajze shqiptare (ah perseri nje femer!!) fitoi nje nga konkurset me me vlere per kengen ne Itali. Ajo u zgjodh zeri me i mire i te rinjve Italise (sa ironike – ishte i yni!). Dy lideret partiake nuk ngurruan t’i dergojne urime personale dhe kontakte njerezore sjellje kjo teresisht e lavderueshme edhe pse jo e meritueshme nga ana e tyre. (Ne paranteze djemte shqiptare vazhduan te na ofrojne fundin e grupit eleminator ne futboll!!!)

  Per nenen e gjore qe humbi (vrau) tre femijet e saj (jo rastesisht te treja femra) shoqeria jone humbi ne realitet 4 te tilla edhe pse e katerta eshte ende gjalle (do ta burgosim si Nazmije Visha!!!). Do te ishte e meritueshme (dhe jo e lavderueshme) qe lideret politike shqiptare ta telefonojne nje nene te tille. Ju sjell shembullin e Papes se Romes qe ka filluar dhe telefonon personalisht njerezit ne nevoje, sepse fitueseve u mjafton suksesi. Asgje me teper se nje perkrahje njerezore nuk mund t’i ofrohet nje nene te semure, te lenduar, mbase dhe “kriminele” por pa faj. Nje telefonate asaj nene do te mund t’i thoshte nenave dhe grave shqiptare se ne nuk do t ‘ju leme vetem, qe femijet tuaj jane edhe tanet.
  Ligji eshte mese i mjaftueshem per ta denuar nje grua dhe nene te gjore. Nje pyetje kam per shoqerine tone : dhe me pas a do te fleme te qete? Pergjigja eshte e thjeshte: Nuk kemi kuptuar asgje. Dhe do te vazhdojme te mos kuptojme derisa do ta mbajme te mbyllur arsyen e te kuptuarit pse tragjedia ndodhi. Gazetaret e mbaruan punen e tyre: vune ne pah realitetin. Deri me sot askush ne Shqiperi nuk ka shkuar me larg. Eshte koha te veprohet. Ajo nene (do te vazhdoje te jete gjithe jeten e saj edhe pse pa femije) ka nevoje te mbahet afer, t’i degjohet fort zeri (ne shpresen qe te jete zeri i fundit i nje nene te tille), te kuptohet dhe te mesohet prej saj.

  Si do te arrijme ta kuptojme kete grua (ne te vertete do te kuptojme veteveten) duke e burgosur, ofenduar, share, percmuar, braktisur – jeta deri me sot ja ofroi mjaftueshem keto – dhe ajo u pergjigj ne te njejten menyre. Po e bejme me Nazmije Vishen dhe ja kemi arritur ketej qellimi. Te lutem zoti president mos gabo dhe kesaj rradhe : ne diten e amnistise per nene vrasese asnje meshire!
  Le ta telefonojne politikanet te paret ne menyre qe te shohin paksa boten e se vertetes larg demagogjive ne te cilat bejne pjese. Le ta degjojne titujt a pafund shkencore e sociale ne Shqiperi per te mos i lene titujt ne shkresa doktorrature pavlere. Dhe nese grate tona , me te vertete i duan grate le t’i ofrojne kesaj nene femijet e tyre per ti perkedhelur dhe ti kujtuar se per ne mbetet gjithmone nene. E kunderta per mua ka vleren e shprehjes se Migjenit :flini vajza flini!
  Ajo nene- grua u vetembrojt ne menyren me cnjerzore te mundshme: duke vrare krijesat e saj. Kjo eshte pasoja e indiferences per te gjitha ato grave qe vetevriten ne Shqiperi por ngjarja nuk perben BUJE.
  Shoqeri shqiptare femijet e saj ishin edhe tanet, kishin gjakun tone, flisnin gjuhen tone, do punonin per ne dhe per vehten, do te benin femije qe te vazhdonim te ishim te lumtur e sa e sa te tjera. Nena e tre femijeve te vrare ishte mes nesh po ne nuk donim ta shikonim, ta degjonim, ta mbanim afer (le ta bejme tani per te paguar cmimin e indiference). Le t’i “mesojme” jeten kur ajo na “ofroi” vdekjen. Mos harrojme t’i tregojme qe ne fatkeqesisht mesuam prej saj sepse ne rast te kundert faji (krimi) do te vazhdoi te perseritet.
  Po t’i shoqeri ku ishe per t’i mbrojtur ata femije (meqenese tani i hidhemi ne gryke nenes si VRASESE), per te mbrojtur nenen a atyre femijeve, per te mbrojtur gruan ne festen e saj te 8 marsit? T’i shoqeri e le vetem dhe menjehere pas krimit ju afrove nenes si gjahu prese per ta kafshuar dhe me fort.

  Nese femijet kur lindin vajza ose djem aktualisht ne Shqiperi thuhet se eshte e njejta gje, pse nuk eshte e njejta kur rriten dhe behen gra dhe burra?

  Nje pyetje per ta mbyllur per te gjithe meshkujt shqiptare te rrjeteve sociale (ne qe vrasim, rrahim, shajme, perbuzim) : po te kishit tre djem do t’i kishit lene vetem ne nje vend te huaj me nene e tyre?

 43. loni says:

  po mire kur i iku truri ksaj mostre dhe theri femijet e saj te tre emgjej po tani qe e ka trurin ne regullsi thote bera gjen e duhur se vajzat e mia mund te beheshin prostituta thote femija fundit 3 vjec o kjo do varuar duhet pastrar raca shqiptare nga kta mostra ska asnje justifikim ketu kurse burri kuksioni le t jetoj i lumtur me kuksianen e re kulmi si jeton ai burre akoma as jevgjit nuk jane kurre keshtu as kafsha

 44. mira says:

  o zot cfar paragjykimesh, per te gjyku te tjeret gjithmone duhet ta keni parasysh niseni si do te ndjeheshit ju? Faji I saj eshte I pafalshem. 3 te pafajshme pavarsisht pjell e kujt ishin duhet te jetonin. po felliqsir eshte ai , te braktisesh nje familje me 3 femije ti lesh ne meshire te botes eshte krimi me I madh qe ka bere I jati. Megjithate kjo eshte plag e shoqerise shqiptare deri sa meshkujt shqiptare perdorin nje gjuhe brutale ndaj kujdo femre,(pa menduar qe keto mund te jene vajzat ,motrat, nenat e tyre),meshkujt qe nxoren komshien ,kusheriren etj per prostitute rruges per ca para me shume ,per nje pasuri te pameritueshme,per te qene ne kenaqesine e rehatit.kjo eshte plaga me e madhe e shoqerise etja per para .Tani zoteria I jati na bene dhe moral.Ajo femer ashtu e ka mendu,jete pa shprese pa drit, e braktisur nga bashkeshorti, zhgenjimi nga te afermit, nga shoqeria nga nje bote ,pa shprese ka mendu ne djall te veje gjithe jeta ime te perfundoj pa u nisur, per mua ishte nje fatzeze

  1. marieselmanaj@yahoo.de says:

   Ne fund te fundit si nene qe jam, asnji rrethane POLITIKE ose SHOQERORE ose PRIVATE nuk do me shtynte dot ne nje akt te ktill….
   Kjo femer eshte psikopate ose skicofrene dhe sociopate fatekeqsisht!

 45. Elira says:

  Kjo ngjarje makabre eshte nje tragjedi familjare,por Nuk mund ti paragjykosh njerzit( por mendia eshte gje e madhe,ndarje ndodhin perdite,por te marresh te theresh vajzat , kjo eshte vetem nje cmenduri dhe vetem psikopatet mund ta bejne kete, me mir ,te kish vrare veten e cmendura se theri vajzat ,dhe ti linte vajzat te jetonin (Jeten te treja bashke)Mendimi im

 46. emma says:

  sa keq e sa ulet qe gjykohet …nena thjesht ka kaluar ne depression …e tille ishte shkruajtur …po I shoqi ku ishte ishte lodh nga nena e femijeve te vet po pse keshtu kur beri tre cope apo tentoi kater cfare bente ky lyrash …..burra pa moral gjen kudo po shqiptaret jan ete tille …pse -sepse nuk jane rritur me dashuri e nuk dine te duan te vleresojne ate qe kane e te ndihmojne ne familje…. dine vetem te injorojne e trajtojne keq femren …pse – sepse ashtu u rriten nga baballaret e tyre ashtu u trajtuan nenat e tyre …

 47. Anna says:

  C’far ka ber kjo femer se besoj qe ka falje as para Allahut! dhe as nuk e meriton,me qe ka qenkaq “trimereshe” me mir te kishte vrar te atin e vajzave qe e ka len familjen per nje femer tjeter!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Array
(
  [0] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 3
      [name] => Aktualitet
      [slug] => aktualitet
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 3
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 82546
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 3
      [category_count] => 82546
      [category_description] => 
      [cat_name] => Aktualitet
      [category_nicename] => aktualitet
      [category_parent] => 0
    )

  [1] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 6
      [name] => Kronika
      [slug] => kronika
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 6
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 3
      [count] => 16293
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 6
      [category_count] => 16293
      [category_description] => 
      [cat_name] => Kronika
      [category_nicename] => kronika
      [category_parent] => 3
    )

  [2] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 1
      [name] => Kryesore
      [slug] => kryesore
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 1
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 34861
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 1
      [category_count] => 34861
      [category_description] => 
      [cat_name] => Kryesore
      [category_nicename] => kryesore
      [category_parent] => 0
    )

)
Top
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
X