#NdihmoniAnxhelen/ Jepni edhe ju kontributin tuaj sado të vogël per ti rithyer buzëqeshjen /Anxhela Nocka. Kliko Ketu
mbyllet per 10 sekonda ose kliko X

Arvizu: Enver Hoxha monstër, SHBA ka qëndrim të qartë për këtë çështje

arvizuPak ore pasi e quajti fotografinë e Enver Hoxhës si fyerje për shqiptaret në festimet e 70 vjetorit të çlirimit të Tiranës, ambasadori i SHBA në Shqiperi, Aleksandër Arvizu, ka deklaruar në emisionin “Tonight Ilva Tare”, se Enver Hoxha ka qenë një monstër që ka sjellë vetëm vuajtje për popullin shqiptar dhe është për të ardhur keq që shikon të rinj me grushtin lart apo me foto të Enver Hoxhës në festimet për 70-vjetorin e çlirimit.

Po ndiqja ceremoninë dhe po e shihja në televizor dhe pashë gjithë kabinetin, kryetarin e kuvendit, personat qe mbanin foto të Enver Hoxhës, dhe thashe se kjo është një qeveri që ka punuar kaq fort dhe ka bërë një punë shumë të mirë përsa i përket projektimit të një imazhi pro eruopian për statusin në BE dhe arriti që të ishtë vizita e Papës dhe fjalët në fakt ishin të miat. Stafi ime më tha që kjo fjala e fundit “një fyerje për shqiptarët është e forte” dhe unë thashë që ashtu dua që të jetë e fortë.

Kjo është një deklaratë serioze. Kjo është e rëndësishme që SHBA të mbajë një qëndrim të qartë për një çështje të tillë. Ky ka qenë një monstër që ka sjellë vuajtje. Nuk ka asgjë për ta glorifikuar, dhe shumë prej sfidave janë trashëgimi e Enver Hoxhës, kjo quhet “Enverizëm”, këtë e shohim edhe të të majtët por edhe të të djathtët.

Është e vështirë që të mund të vlerësosh se cilat janë motivimet, unë thjesht nuk e di, por SHBA kanë besim te kjo qeveri, edhe qeveria e mëparshme që nuk kanë asnjë marrëdhënie me Hoxhën dhe trashëgimin që ai përfaqëson. Por disa prej këtyre pleqëve shfaqen sërish, por nuk është shqetësimi i personave 80 vjeç, por janë të rinjtë. Më kujtohet imazhi i atyre fëmijëve me grushtin dhe kjo është vërtet një fyerje”, tha ai./b.l

73 komente në “Arvizu: Enver Hoxha monstër, SHBA ka qëndrim të qartë për këtë çështje”

 1. shvejk says:

  Te papune , analfabete , te pa strehe, te korruptuar , nuk kishte ne Shqiperi sa ishte gjalle Enveri , zoti Arvizu.

  1. MARA says:

   ne shqiperi kishte 3 milio te leckosur e trushplare. Helmoheshin me kocifos se nuk e kalonin dot 15 diteshin…Te korruptuar ishin te gjithe nga Enveri i pacipi, i cili kishte shtruar ne shtepine e ti sixhadete e shefqet verlacit. Gjithe ambasadoret ishin me origjine greke e serbe. Ne cdo shtepi nje spiun. u shkaterrua tradita e familjeve te medha e vellazerise. Percarjen e rindertoi Sali Berisha e Ilir Meta kete 8 vjecar. Jeta sociale ka qene dritheruese….spiun shish-i ne cdo familje…dmth Enver.

   Uji qe rrjedh nga burimi nuk kthehet me ne shtartin e tij i dashur Shvejk!!!

  2. XUME PROTOPAPA says:

   NJE RIFRESKIM ESKIMEZIT ARVIZU

   Dear ARVIZU, aide thief of banks,

   money does not have preferences: pass through the hands of noblewomen and drunkards, gentlemen and crooks, murderers and fortune tellers, and also the ambassadors and politicians without scruples.

   How many Albanian men and women, avid or occasional, were never made to excite a person as a leader, a usurer, a tyrant who inhabited a story, and a thief with the name of the banker?

   The great thing about this story is that they have their own story to tell. And just as in fiction, each of us has a story to tell about their lives. There is a noblewoman, the drunkard, the gentleman and the fortune-teller, the murderess and the trickster, the ambassador, and the banker who steals their bank to be protected by the ambassador.

   And there is the thief of money intended to be destroyed and the ambassador, who spoke at the corrupt politicians, to go unpunished for their crimes.

   The scum Fullani, the criminal in this story, has done it.

   We poor Christians, with our comments, that you do not like, angry, we are committed to give the judgment that it deserves.

   But you shamelessly and armed with your position, asked to turn the page without thinking of the suffering of millions of Albanians vain to sleep with an empty stomach, and cry in their hearts for their innocent creatures who cannot help to grow up, and be asked:

   And you, what do you want to be part of the biggest scandal in the history of bank robbery in Albania?

   The part of the polemical? The defeatist? The disillusioned? The realist? The noblewoman? The drunkard? The gentleman? The trickster?

   Or ….?

   Shame on you!

 2. Laveri says:

  Kujt i plasi se çqendrim ka vendi yt zoti Arxhiu

 3. tfg says:

  hahahaha,i dhieu ne koke gyzelet arapi amerikon…….enveri monster!!
  oh yes,je i sakt!
  enver turkoshaku nuk duhet te ket as varr,pasi shkerdheu shqipetaret per 45vjt……..

 4. ANTISPIUNI says:

  Me duket se Ilir Metes po i hapet burgu….! 🙂

 5. razo says:

  shko o pirdhu idiot! Harrove qe sherbysit te Enver Hoxhes dhe mikut personal familjare te tij i the “burre shteti” qe vrau 4 njerez ne mes te Tiranes… Nuk mbulohet dielli me shoshe o Arvizu.

  brezi i ri nuk ka asnje kompleks ndaj figures se enver hoxhes, ate e perdorni ju plehra te huaj e te brendshem per te tremb njerezit.

 6. LORA says:

  Burri i vockel i shtetit te madh na qenka i sikletosur,,,,kush mo,ai kumbari i burrit te shtetit dhe yllit ne ngjitje????
  Vari trapin ketij arixhiut te rruges se Elbasanit.

 7. ali says:

  Ben mire mis perziesh fare me ket pune o Arvizu ! Nuk te ngeli ty te cilesosh se kush ka qene Enver Hoxha ! Se te ishit te mbare ju i ofronit bashkpunim te sinqerte qe atehere dhe jo te sillnit lloj diversantesh nga ajri per te terrorizu popullsine ! Keni bere politike te piste atehere me shqiperine ju Amerikanet pavaresisht se Shqiperia ndoqi nje kurs tjeter nga i juaji!

 8. Leo says:

  Z Arvizu shpresoj qe ky qendrim i juaj te jete i juaji jo i SHBA pasi do perbenit nje nonsens diplomatik si ne rstin kur vleresuat si “burre shteti” nje vrases te 4 demonstruesve te pafajshem me 21 Janar 2011,jemi shtet demokratik
  z Arvizu dhe pertej “diversanteve” te Rames dhe reabilitimit te Ahmet Zogut nga Berisha natyrisht me bekimin tuaj, kemi nevoje te veme historine tone ne binaret e te vertetes natyrisht duke vlersuar ndihmen tuaj por jo nen diktatin tuaj

 9. enter says:

  Monster???
  Ama gjate luftes se dyte Boterore ishte Aleati Juaj…

  Ik ore palaco.
  Asnje nga kabineti i qeverise apo kuvendi ska mbajtur foto. Mos i shtrembero faktet.

  Mbathja nga ke ardhur ambasador i turpshem e i pacipe

 10. comment off says:

  zoti arvizu e keni humbur betejen me “monstren” enver hoxha qe kur prute PERBINDISHEN BERISHE ne 2 prill 1991 me elezbiberet e beogradit.

  A-amerika te mbaje pergjegjsi qe na la ne dore te Titos dhe Stalinit

  B-amerika te mbaje pergjegjsi qe nuk pati bythe te na clironte nga enver hoxha sidomos pas 1968

  C-amerika te kerkoje falje per perbindeshin berishe dhe DJALLIN lulbasha qe ju i quajtet burre shteti dhe yll ne qitje.

  Poshtrimi i shqiptarve nag 1991 deri sot eshte me i poshter se cdo lloj pushtimi

  Per tu bindur lexoni keto rrjeshta poshte qe tregojne se nuk ka plumb e litar qe te laje krimet e berishit.Ate qe nuk e beri Beogradi dhe Athina per qindra vjet e beri BAJLOZI I LUGUT TE ZI TE TROPOJES per dy dekada
  TRADHETITE & POSHTERSITE
  1- prishjen e qeverise stabilitetit 91′
  2- fronezimi i janullatusit
  3- aderimi ne konferencen islamike pa referedum
  4- sabotimi i levizjeve per pamvaresi ne kosove
  5- furnizimi me nafte i milloshevicit
  6- vjedhjen e votimeve te 96′
  7- rrahja masive e demonstrueve ne sheshin Skenderbej
  8- rrezimin e shtetit dhe vellavrasja ne 97′
  8- grushti i shtetit shtator 98′
  10-impikimi familjarisht i tij ne holokaustin e gerdecit
  11- miratimi i varrezave te ushtareve greke
  12- injorimi total i ceshtjes came
  13- shitja e detit jon
  14- implikimi me ligjin e plehrave
  15- vjedhje e votimeve ne 2009
  16- masakra e 21 janarit
  17- vjedhja e votimeve 2011
  18- perdhosja e luftes N.CL
  19- glorifikimi i satrapit zog
  20- deklarata qe kemi gjak turku.
  21- Shitja e resurseve strategjike
  22-lidhja me mafiozet e podestes
  VRASJE PERSONALE & SHTETERORE
  23-remzi hoxha
  24-kosta trebicka
  25-fatmir xhindi
  26-komunari ne kukes
  27-oficeri shikut
  28-gjyqtari konomi
  29-26 viktimat e gerdecit
  30-4 protestuesit e 21 janarit
  31-zhdukja e fisit haklajve
  32- nxjerrja ne prite e azemhajdarit
  33-vrasja e 10 komisaerve te policise
  34-vrasja e mbi 500 policeve ne detyre
  35-ngujimi i 3110 familjeve ose jane gjak
  37-1800 te vrare me kanun
  GENJESHTRA & VJEDHJE & MASHTRIME & SPIUNIME
  38-parlameti i ri
  39-stadiumi i ri
  40-xhamia e re
  41 -rruga e Arberit
  42 -rrethrrotullimi ne unaze
  43-h/c skavices
  43-h/c devollit
  44-mullinjte e eres ne karaburun
  45-centrale atomike per tu bere superfuqi
  46-hekurudha tirane-pekin
  47-superfuqi arroresh
  48-mbjellja e 10 miljon rrenje ullinj
  49-deshtimi i censusit
  50-vjedhja e 300 miljon dolarev te rruga kombit
  51-shitja e hidrocentraleve
  52-shitja mafjoze e armatimeve
  53-shitja e reparteve ushtarake + shqup-in
  54-deshtimi i shitjes albetrolit dhe armos
  55- linja e tramvajit Lulit ne tirane
  56-shqiperia 1-euro
  57-denoncimi i Hysen Shoshorit
  58-denoncimi i Margarira Kostaqit
  59-tjetersimi mafjoz i Shqup-it
  60-tjetersimi mafjoz i ambasades kineze
  61-tjetersimi mafjoz i sh.o. Fier
  62-ri-aprovim i ardhjes milionave ton plehrave
  63-cmenduria me emrin e bjeshkeve te nemuna.
  64-perdhosja e eshtrave te A.Hajdarit dhe VK.
  65-lejimi i rajersonit ne fushate elektorale 1992
  66-mos hapja e dosjes se sigurimit shtetit
  67-poshtrimi i Jon Withersit
  68-poshtrimi i Arvizuse
  69-injorimi i greves urise te te perndjekurve politike
  70-pergjegjsia per djegien e dy prej tyre
  71-raportimi ne amb.amerikane per 14 shtatorin 1998
  72-ngritja e bustit te ahmet zog tradhetarit
  73-ngritja e bustit te ish sigurimsit Sabri Godo
  74-Ngritja e bustit te droge-dillerit Azem Hajdarit
  75-rehabilitimi i bashkpntoreve te fashizmit
  76-rehabilitimi i terroristeve dhe diversanteve
  77 –skandali arsidi
  78- vijon saga e krimeve

 11. tori says:

  BRAVO Arvizu fjale me vend, nuk po lene miting keta trushkulur pa na nxjerre kriminelin me te madh te shqiptareve.

 12. Pavel Qeresteja says:

  Ata qe e donin Enverin dhe mbajten portretin e tij, kane punuar me Enverin e njohin ate dhe e duan. Po ky Ambasador qe vetem ka ndigjuar , si ka mundesi ta vlersoje. Kjo qe bene ai eshte injorance dhe jo demokraci. Keput ky bircja ndonjeher ca brockulla sic tha per Salen “Burr shteti” Kjo eshte injorance.

 13. Faro says:

  Kur nuk jane fenomene te partive politike perse merresh ti si ambasador i vendit me te fuqishem ne bote me raste te shkeputura. Te tilla gjen kudo dhe ne vendin me te emancipuar te botes

 14. era says:

  Ambasadori meqenese jeton akoma ne Shqiperi ben mire te mesoje dhe theniet e popullit shqiptar: “Heshtja eshte flori”.

  A e dini qe Mostra qe ishte miku, sherbetori, dhe pasuesi i ketij diktatori dhe qe ne fakt per kohen qe jetoi dhe drejtoi beri shume me shume krime se ky diktator, zoti arviz e quajti “burre shteti”?

  Ne besojme se amerika(SHBA) na ka mesuar ne se cfare eshte DEMOKRACIA.
  Demokraci do me thene qe populli te mendoje si ti doje kokra e qejfit dhe ta shprehe ate qe mendon.
  Rruga me e mire qe populli ta haroje ate diktator eshte qe ato gjera qe ai i ka bere persembari te mos i shkateroje se gjoja po na vjen “ceku i Bardhe” dhe ne do hanim me luge floriri.Qeverite( te mebshtetura dhe nga SHBA qofte edhe vetem moralisht) te punojne qe shqiptaret te mos fillojne te hane me luge druri. Kjo do te sjelle ate qe shqiptaret nuk do e kujtojne me Enverin, nuk ka nevoje per receta se populli vet do ta harroje.
  Nuk keni asnje te drejte te nderhyni ne ndjenjat e pleqve 80 e kusur vjecare. Sa per femijet qe pershendesin me grusht, juve nuk ja u kane shpjeguar po ai ka qene nje veprim i mbetur nga lufta nac-clirimtare dhe qe gjysherit e tyre te dashur e lidhnin me luften per liri.Ata do te rriten dhe do bejne vet vleresimin se kush kane qene ata qe kane drejtuar kete te shkret vend.

 15. dranoel says:

  Kjo ceshtja e te rinjve e tmeron kete monster te vertete qe ja kthyen fytyren mbrapsht shqiperise se sa per plehrat e histories per ate ska ndonje rendesi dua te them per esat pashe toptanin apo per zogun me kompani

 16. andromeda says:

  Ke pa ti, që sa më shumë e shani ju Enverin aq më shumë na rihyn ai në zemër kur kujtojmë bëmat e asaj ish qeverije që ti rrekesh ta lëvdosh. Turp për diplomacinë e juaj të dobët që kërkon të na imponohet kaq dhunshëm.

  1. Mynyr hoxha says:

   Po te paca mor vella se keto qe ke shkruar ketu qendrojne qe te gjitha ,per ne duhet te mbetet i pa prekshem Enveri me te keqen por dhe me me shume te mira qe beri dhe la per shqipnine.qe kta te shitur i shkaterruan apo i shiten.

 17. driti says:

  Z.Ambasador, duhet ta dish se E.Hoxhen e do 70% e popullit.Si mund te jete monster nje njeri qe e ndo pjesa dermuese e popullit?!

 18. Delli USA says:

  Kur njerezit bjen nga shiu ne bresher,do ndodhin dhe keto gjera,i kemi peshqesh nga diktatori Sali Berisha qe Amerika u investua shume per ta mbrojtur.Banalizimi i demokracise nga Saliu,dhe mbrojtja e tij nga perendimi,beri qe shume shqiptar te kujtojne me nostalgji komunizmin dhe Enver Hoxhen.

 19. Babec says:

  Falemnderit Ambasador Arvizu! Falemnderit SH.B.A. qe i rivini akrepat ne oren e duhur!

 20. human says:

  Zoti Ambasador,

  Portretet e Enverit mbahen nga disa individe, te cilet nuk e ndajne dot rolin e tij me historine e Luftes Antifashiste Nacional-Clirimtare.

  Pra jane vetem individe, dhe kjo nuk eshte as nje fryme dhe as nje linje zyrtare ose shteterore.Monumentet e tij, tashme jane rrezuar nga vete populli shqiptar i cili aspiron frymen perendimore euro-atlnatike.

  Per tu shqetesuar eshte se ish-mbretit Ahmet Zogu, i mirenjohur per bemat e tij antishqiptare dhe qe braktisi atdheun ne prag te pushtimit fashist, i eshte ngritur monument ne mes te Tiranes nga Qeveria e meparshme.

  Ajo Qeveri, nuk ka lene tradhetar dhe bashkepuntor te nazi-fashizmit pa e reabilituar.

  Keto veprime jane nje perdhosje e vertete per shqiptaret dhe Luften Antifashiste Nacional Clirimtare.

  Ajo Qeveri eshte drejtuar nga nje ish-Kryeminister i cili quhet Sali Berisha.

 21. alma says:

  Arvizu ka te drejte kur thote se populli ka vuajtur ne kohen e Enverit, por e verteta eshte se ka vuajtur rreth 5% e popullsise, kurse ne regjimin para Enverit ka vuajtur 95% e popullit shqiptar. Ketu qendron diferenca zoteri i nderuar.

  1. dritan says:

   O Alma vazhdon me spiunimet ti??? Po ilacet i merr rregullisht??? Ik lumadhe shiko trute e semura

 22. Opinionisti says:

  Kjo eshte hipokrizi zoti ambasador!

  Jalta vendosi fatin e Shqiperise dhe ne Jalte s’ishte Enveri por Roosevelt, Churchill dhe Stalin.

  Ky muhabeti per tu kap pas Enverit dhe per te bere moral eshte per te fshehur monstruozitetet e Burrave te medhenj qe e ndane boten me gershere sikur po ndanin letren e bythës.

 23. Claus says:

  Eshte bere fotografia e Enver Hoxhes teme qendrore e pervitshme per median, politikane, komuniste, demokrate, balliste dhe zogiste etj,etj.
  Po ky Arvizu cdo qe i hyn ketij muhabeti shqiptar, duke u habitur aq shume dhe jo vetem kaq, por ben sikur po sheh per here te pare fytyren e ndonje alieni zbritur nga ndonja UFO ne Area 51 ne Nevada?

  Enver Hoxha eshte, nje udheheqes shqiptar, qe ka qeverisur me grusht te hekurt ne Shqiperi dhe kaq. Nuk eshte per boten as gje e re dhe as gje e vjeter.

  Ne Kili dalin akoma me foton e Pinocetit, ne Argjentine me foton e ish-shefit te juntes Videla, diku me Somozen, diku me jugafrikanin Botha, per te mos thene pastaj qe Mao Ce Duni, Stalini dhe Ho Shi Mi-ni shfaqeshin ndoshta me shpesh nga rinia e viteve `60 se sa Kenedy ne Europe.
  Po fytyra e Che Guevares qe nuk mbeti e ri pa e patur ne bluze apo tatoo perse nuk i shqeteson keta?

  Kete sa per gallate:
  Ne fushaten e fundit elektorale ne Gjermani disa tipa marksiste-leniniste vune ne mes te nates disa foto te Karl Marksit prane shtyllave perballe zyrave qendrore te nje firme te njohur. Shefi i saj kur i pa ne mengjes, njekohesisht edhe kryetar i dhomes se konf-industrise gjermane, coi njerez per te shkulur nga shtyllat ato foto te Marksit. Nuk zgjati shume dhe ne dyert e tij trokiti policia me urdherese te prokurorise me akuze: “Pervetesim te pasurise se nje te treti!!!!”
  Plasi gallata ne media, por ja qe per ato foto te shkulura te Marksit pagoi nje gjobe te majme dhe jo vetem kaq, por i vendosi perseri me duart e tij dhe duke i pare cdo mengjes per aq kohe sa zgjati fushata.

  Le te rrije Arvizu rehat se mos i teke ndonjerit ne ndonje pallat perballe te vendose ndonje foto te Enver Hoxhes dhe ti thote cdo mengjes: “Miremengjes” Alex! Po ti nga me mbive ketu?

 24. Aldo says:

  Ky ka qenë një monstër që ka sjellë vuajtje?? Kush je ti more zoteri qe analizon figuren e nje udheheqesi tjeter?? Vuajtje po sjellin FMN e BB jote e jo Enver Hoxha qe e mori nga hici e e solli aty ku eshte kete vend.Ambasador plehre!

 25. DRENICA E KUQE says:

  Thua keshtu z. Ambasador, Arvizu, pasi qe Enver Hoxhes nuk mundet t’ia luani as nje qime leshi e lere me ta luhatni mendjen dhe qendrimin e tij dhe te PPSH per zhvillimin e Shqiperise dhe ndjekjen e tradhtarev te popullit e te shtetit shqiptar… Mos jeni ju ata qe keni ngjallur dhe mbani gjalle reaksionin “shqiptar”? E turpshme kjo deklarate e juaja, qe i vjen si shuplake popullit shqiptar nga nje shtet mik, siç i konsideron SHBA!…
  Nga kjo qe thoni, shihet qarte se ju ende nuk e njihni as per se afermi realitetin e hidhur shqiptar!…

  DRENICA E KUQE

 26. fredi says:

  Ti zotri kur te flasesh per ENVER HOXHEN matu se dhe ai po te ishte vet gjall nuk do denjonte te merej me ty,se si ka qen ENVERI ate e dim ne TI NA TREGO ZULLUMET E SHTETIT TEND NGA LUFTA VJETNAMIT NE NIKARAGUA NE AMERIKEN LATINE NE LINDJEN E MESME DHE DERI TEK KRIJIMI I SHTETIT TE ISLAMIT çdo gje e beni vetem per te futur mutin ne ter globin vetem per te shitur armatim dhe nuk doni te dini kush vritet e kush vdes ne kte bot, ti zoti dipllomat nuk e vret mendjen pse nuk ju duan kerkund perveç kti vendi qe e keni katandisur si mos me keq,bejm krahasim po te duash çfar te mirash dhe te kqiash i ka ber kti populli ENVERI dhe çfar te mirash e te kqiash i keni ber ju kti globi me ate politik gangsteresh dhe kriminelesh,ENVERI çliroj vendin nga pushtusit e mori kte vend nga nje vend zejtar dhe ngriti nga Aja tek ZHja,zhduku analfabetizmin e beri shkollen e mesme te detyruar ngriti spitale hekurudha fabrika uzina i futi te ter njerzit pa perjashtim ne pun solli elektrifikimin e vendit ruajti integritetin toksor nga bandat qe fuste shteti yt amerika per te futur mutin ne kte vend,denoj mbas ligjit tradhtaret e kombit dhe bashkepuntoret e fashizmit,na garantoj per 50 vjet jeten te ter popullit te ndershem, kush shkelte ligjet e shtetit i fuste ne burg,nuk lejoi kurr drogen prostitucionin krimin mafjen korrupsionin te tera kto te fundit i kemi peshqesh nga politika jote zotri rregullo gojen kur flet per ish udheheqsit e kti vendi se ne nuk po diskutojm niksonin tend qe vrau miliona vjetnamez dhe nuk la masaker pa ber ENVERI kishte burgje ju keni guantanamon vrisni ke ju do bytha dhe hapni luft ku ju do bytha nuk e kupton qe ju jeni kriminelet e botes,ju sulet si hijena orjentit dhe e keni katandisur qe vetem jeta njeriut nuk ka me vler ne ato vende, e kupton qe po te tregosh kobat e udheheqesve te tu zotri duhen net dimri te tregosh masakrat qe keni shkaktuar ne ter planetin,dhe e fundit kush te autorizon ty mer sharlatan qe pergojon njerez qe ky popull i ka zgjedhur me deshiren e vet,dipllomat ordiner qe kryekriminelit te ktij vendi pa ju pastruar gjaku nga duar kur vrau kater njerez ne bulevard i that burr shteti njeri pa vler kush te menderos ty per mendimin tend kte nuk e kuptoj.

 27. Trapi says:

  Po ik o mi halesh se nuk i kupton punet tona ti…

 28. lulzullap bin bela al bashar says:

  Rrespekt per ate haklajn. Ngushellime per vellezerit e vrare. Me beri pershtypje ndershmeria, sinqeriteti, burreria. Nje shqiptare malesor Ivertete

 29. bbb says:

  Arrxhiu u rruges se Elbasanit, duhet ta dije se meritat e Enverit gjate Lufte se 2 botrore nuk mund tja heqe kerkush. Gjate Luftes se Dyte boterore Lufta Antifashiste e rendit Shqiperine ne Aleance me BS, SGBA dhe Angline. Keshtu qe edhe Enveri nuk ka pse gjykohet per luften me ato cka ai beri keq pas lufte…

 30. kujtesa says:

  Antifashizmi Anglo- Amerikan ka ndryshim dhe ka patur edhe ne lufte me antifashizmin Sovjetik.
  Ne shqiperi antifashistet jo komuniste u denuan si agjente te imperializmit Anglo-Amerikan.
  Ndersa antifashistet komuniste na reshtuan ne Traktat te varshaves.
  Respekt per perfaqesuesin e nje shteti aleat ,antifashist dhe demokratik ashtu sic ishin aspiratat e luftes se dyte.

 31. Kristo says:

  Ky do te thote se figura e Enver Hoxhes nuk duhet kujtuar ne dite feste po vetem ne dite zije. Me duket e ekzagjeruar. Shume me i ekuilibruar Rama qe flet per nje kohe te kaluar, Shqiptaret te shohin te ardhmen ti lene fotot e Enverit.

 32. Bekimi says:

  O ambasador, (edhepse nuk po lë përshtypje si i tillë)

  Ndjenjat e një populli nuk formohen me fjali të dala nga goja e përfaqësuesit të një populli tjetër. Kështu edhe në rastin tuaj (tonë).
  Ka aq mospërputhje (inconsistencies) me deklaratat tuaja për figura të ndryshme. Si psh.
  Një ish sekretar i organizatës bazë të PPSH-së në Spitalin e Tiranës, për 25 vjetë komunist, ju e quajtët burrë shteti, edhe pasi vrau katër veta duke demonstruar (ushtruar) të drejtën e tij elementare në demokracinë që ju dhe vedni juaj aq shumë e lartësoni. Është i njëjti komunisto-enverist që ju (vendi juaj) bën pazar për të blerë armët e monstrës Enver, e në proces e sipër u vranë 26 shqiptarë të pafajshëm, dhe juve nuk ju duket aspak monstër, si babai i tij ideologjik. Kjo të habit jo pak por shumë, ama shumë fare.
  Ajo rini shqiptare është pjellë apo pjellë e pjellave të atyre që luftuan kundër fashizmit në përpjestime më të mëdha se sa populli yt. Madje, shumë prej familjarëve të tyre derdhën gjakun e dhanë jetën për këtë liri. Dhe komandanti i tyre ishte ai monstra Enver. Por ti s’mund t’i kuptosh këto se të tillë njeri na solli Nëna Amerikë, me zhvillim të vonuar, me mutacione gjenitike që as vetë s’e përcakton dot ç’është. Përfytyrimi i shqiptarëve për një monstër ngjan më shumë me surratin tënd sesa me Komandantin e UNÇSH, Enver Hoxha. Madje, po të bësh krahasimin, ditë-natë është ndryshimi.
  Ja, kjo është fyerje, por nuk ta thonë dot në sy, sepse ne bujtësin (siç është zotrote) e nderojmë. Gjërat që kemi për t’ia thënë nuk e kanë vendin e mënyrën kështu, por shyqyr që është virtualiteti e ti të mos fyhesh aq shumë sa na ke fyer zotrote, troç!
  Ju lutem, gjej dikë që e njeh mirë shqipen, por edhe anglishten, e të kuptosh (mbase, due to your failure to thrive disoder or retarded development)se ç’ke bërë.
  Ik or njeri me pak lezet nga ky vend. Mos e dhini punën. Pyet atë kolegen tënde ç’kuptim ka, se epërdori edhe ajo kundër shqiptarëve në Kosovë.

 33. Giacomo Pucini says:

  Prandaj keni nje cerek shekulli qe perkrahni terroristin me te ndyre te shqiptareve Sali Berishen per te vrare dhe shtypur popullin e lire shqiptar? Turp qe i fut hundet e tua ne cdo vend!

 34. roberto says:

  Zoti Arvizu!
  Enver Hoxha eshte KOMANDANT I CLIRIMTAREVE TE SHQIPERISE NGA PUSHTUSIT,ALEAT I SHBA-se ,BRITANISE SE MADHE DHE BRSS-se!
  Ai ka qene komandanti i asaj ushtrie PARTIZANE qe luftoi per Clirimin e trojeve shqiptare ne ish Jugosllavi!
  E nderojme se akoma nuk ka lindur ne Shqiperi ndonje BURRE SHTETI si ai deri me sot!

 35. Sokol says:

  Shqiperia i ka borxh amerikes clirimin e Kosoves dhe gjithe perkrahjen qe i ka dhene si antaresimi ne nato etj.. Prandaj ne duhet ti respektojme rekomandimet e SHBAse.
  Megjithate vepra dhe jeta e Enver Hoxhes do vlersohen nga historia. Qofte per mire apo per keq.
  Opinioni politik i SHBAse apo politikes shqiptare mund te ndokoje per momentin por do vij nje kohe qe do behet vlersim i pa anshem per Enver Hoxhen.

 36. Arber says:

  Nxjerrja e fotografive te Enver Hoxhes behet nga Sali Pashe Toptani. Edi Rama dhe Ilir Meta nukm mendojne shume per keto gjera. Ligesite e Berishovicit dhe intrigat e UDB-se nukm kane fund. Edi Rama eshte KM me popullor dhe shume i respektuar nga shqiptaret sidomos pas vizites ne Beograd. Por sherbimi sekret serb dhe Berishe Toptane nxjerrin fotografite e Enverit pas Edit. Sherbimet sekrete te Edi Rames duhet te bejne me shume qe keto provokacione te ndyra te mos ndodhin ne te ardhmen. Berisha dhe UDB perpiqen te ulin figuren dhe popullaritetin e Rames dhe te vene ne krye agjentin e tyre te trete pas Azemit dhe Berishes, Lulzim Bashen qe e ka lene Tiranen ne kaos.

 37. Daja says:

  do ishte me mire te merreshim me te gjallet….
  Arvizu edhe nuk e din mire cperfaqesojne ata njerez e pse kane nostalgji… Demokaracia perfaqeson liri e liria e mendimit ska pse preket .. KEMI PLOT PROBLEME ME TE GJALLET NE PUSHTET..

 38. arber says:

  e di ti avzi qe nuk te vleresoj per asgje se nuk ke fare bosht .si flet njehere nuk flet njehere .enver hoxhen ju takon shqiptarve e askujt tjeter ta vleresoje.

 39. kico kokthi says:

  …VERTET ESHTE AMBASADOR I ALEATIT DHE MIKUT TE MADH TE SHQIPETAREVE,POR HARRON QEEDHE NE 1913 SHQIPERIA KA PASE LIDERET E VET QE ME KONTRIUBUTIN E KONSULLIT TE TE NDERUARIT WILLSON KONTRIUBOI PER MOS ASIMILIM;EDHE NE KOHEN E QEVERISE DEMOKRATIKE TE NOLIT DHA KONTRIUBUTIN E VET.POR MBI TE GJITHA QYSH NE FILLIM TE LUFTES SONE ANTIFASHISTE PA DALLIM FEJE DHE IDEJE PER CLIRIM DHE PROSPERITET PRESIDENTI I NDERUAR I ATEHERSHEM DERGOIEMISARET DHE VEZHGUESIT E TIJ ,DHE DUKE U RRESHTUAR ME ALEATET (FITUESIT)VENDI YNE MORI PJESE DHEPERGEZIME NE ORGANIZMAT DHE FORUMET NDERKOMBETARE TE ASAJ KOHE.LUFTEN E BENE LUFTETARET DHE KOMANDANTET E TYRE.DIKUR NE KORCE Z. ARVIZU KA NDERUAR DHE SHPREHUR RESPEKT PER TE RENET DHE PA DYSHIM BASHKOHEM.POR PERSA U TAKONLIRIVE DHE TE DREJTAVE DHE TE DREJTES SE BINDJEVE,MENDIMIT,BESIMIT CDO SHQIPETAR ESHTE I LIRE;NUK MUND TE PRANOHEN DY STANDARTE.AQ ME TEPER PER HISTORINE E NJE KOMBI TJETER;AI VETE E SHKRUAN HISTORINE DHE MEMORIEN E TIJ.UNE SI SHQIPETARO –AMERIKAN ME SA NJOH DHE SHOH KETU PER NJE KOHE RELATIVISHT TE GJATE KAM OPINIONIN SE ESHTE NJE VEND VERTET DEMOKRATIK DHE MIKU DHE ALEATI ME I MADHE I SHQIPETAREVE ME PRESIDENTET E NDERUAR:WILLSON,ROOSVELT,CLINTON,G.W.BUSH DHE SE FUNDI ME BARAK OBAMEN;POR NUKPAJTOHEM ME C’KA THASHE PER AMBASADORI QE BEN DEKLARATA ME “DY STANDARTE” DHE NDERHYN SHPESH PER PROBLEME QE JANE PER SHQIPETARET DHE PA SHUME RENDESI.NE TIRANE TE GJITHE VENDET MIKE KANE AMBASADORE POR NUK VEPEROJNE KESHTU.

 40. GAMORI says:

  PO XHONSONAT NIKSONAT BUSHAT SI KENI CILESUAR JU ZOTERI AMERIKON ,SE POPUJT JAKANE VENE EMRIN “AGRESORE AMERIKONE ” ´????????????????

 41. Artan from Montreal says:

  Per mendimin tim zoti ambasador po rreshket nga pozitat e perfaqesuesit te qeverise Amerikane ne pozitat e nje ambasadori tipik ballkanas qe fjalen e fundit e thote ne fillim. Nuk eshte ne nderin e tij dhe as te qeverise qe ai perfaqeson te komentoje lidere te nje shteti tjeter per me teper ne nje kohe kur popullsia Shqiptare eshte akoma sensibel ndaj figures se tij, dhe per me teper akoma kur ai ka qene nje kohe te gjate armik i vendit te tij. A e di valle ky ambasador kodin e etikes se sjelljes me armikun tend kur ky i fundit ka vdekur. Nejse s’eshte per ti vene shume faj ambasadorit se ka kohe qe rri me ne Shqipot dhe ka marre shume nga karakteri yne.

 42. Mergim tari says:

  Nuk te vjen TURP qe perdor fjalen PLEQ per ata veterans te nderuar qe luftuan kunder nazi-fashizmit. Ne fund te fundit kane te drejten e tyre te shprehjes, te cilen nuk mund tua ndaloje njeri per aq kohe sa nje gje e tille nuk ndalohet me ligj.

  Mos dil me ilva taren ne programe te vjellesh mbeturina nga goja. Nese je I zoti perballu ne debat me ata qe bene LUFTEN.
  Po per TRUMANIN cfare do te Thoje ZOTROTE qe si per “Shaka” me dy fluturime vrau mbi 300.000 japoneze te pafajshem, GRA, FEMIJE, PLEQ, PLAKA, FOSHNJE, – I vrau them per delikatese se I dogji ne FERRIN BERTHAMOR.

  Po LUFTERAT E BUSHEVE per NAFTE pse nuk I permend kur flet per monstra. Po Guantanamo, etj…. Pa fund qe nuk ja vlen te permenden se te gjithe I dine dhe HESHTIN ne paturpesine e hipokrizise…….

 43. mh says:

  Nuk kuptoj se si ambasadori i huaj sillet si te ishte presidenti i vendit. E di se per shqiptaret nuk eshte offendim kjo gje, por veshtir per te kuptuar se si ambasadori i jep vehtes kete te drejte. Me kete critic nuk dua te kundershtoj mendimin se Enveri dhe regjimi i tuj per shume ka qene nje monster.

 44. ben tirona says:

  Qe Dulla ka qen monster kefe e dim ne dhe familjet tona me mire se ty o shimpaze, por pse i fut hundet ne cdo gje , per shpellarin the bur shteti por ky esht super monster.

 45. deni says:

  Kjo ceshtje i takon vetem popullit Shqiptar te vendose Se dhe Kush ishte Enver Hoxha.Ne keto 24 vjet vetem eshte folur ne emer te tij,dhe azgje nuk eshte bere.Per kete figure qe per 45 vjet na(udhehoqi,persekutoi,vrau,preu,ndertoi,mbrojti,shendet,te mira te keqia e tjera). Sot ka shume deshmitare te asaj kohe dhe duhet te deshmojne ne menyre te pa anjshme fatin e kesaj ceshtje dhe jo me ngjyra te njeanshme.E mira do te ishte te ngrihet nje komision te pakten 150-200 veta ne te gjithe Shqiperine.Dhe keta jo kushdo, por persona presente ne ate kohe ne moshe madhore dhe qe i kuptonin dhe e dinin jeten ne ate kohe.Dhe sa per Arvizuin te shohe te rinjte Americane qe jane Naziste.

 46. roberto says:

  Zoti Arvizu!
  Enver Hoxha qe ju e cilesoni MONSTER sot,i tille ka qene edhe gjate LUFTES NACIONAL-CLIRIMTARE kur qeverite tuaja bashkepunonit me ate zyrtarisht???

 47. Petro says:

  Grushti lart eshte simbol I rezistences antifashiste jo I komunizmit. Enveri ne lufte ishte aleat me anglo-amerikanet. Ne luften po kujtojme dhe jo diktaturen.

 48. ARJANA says:

  Hipokrizi,ti qe i the Berishes burre shteti kur vrau shqiptaret

 49. lala says:

  Morster a jo kjo eshte histori ne kendveshtrime te ndryshme ,karakteri i Shqiptarit eshte Enverist,Salist ,Metist,e Edist.Kjo ben qe ne i pershtatemi mire vetmbrojtjes ne kohera te ndryshme.Zoti Arvizu meso historine e vendit tim !!!.KOMUNIZMI O TEORIA E SAJ NUK JANE ME PER NE.

 50. Vlora1912 says:

  Si qytetar shqiptar nuk e kam te drejten ti them “Ik Mbushu” nje ambasadori, aq me pak atij Amerikan..

  Nuk me intereson se cfar mendon Ambasadori per Enverin apo dhe regjimin qe jetuam e vuajtem te gjith ne….dhe qe e njohim me mire se ambasadori..

  Ajo qe me shqeteson tek kjo deklarate eshte Fakti;…..

  …Si ka mundesi qe ambasadori Amerikan dhe ata te BE nuk jane shprehur asnjehere kaq qarte dhe shkurte duke e vene gishtit direkt tek problemet/emrat qe e shkaterruan vendin keto 20 vitet e fundit..

  Si ka mundesi…qe nuk jane/qenë kaq te drejtperdrejte me fenomenet qe po i vuajm sot e gjith diten dhe me personat qe na bënë te vuajme kaq shume keto 20 vite pas Enverizmit..

  Shqiptaret u distancuan gjeresisht nga Enverizmi me 1992, pa qene nevoja e Arvizuse apo Rajersonit…

  Keshtu qe sot mbas 20 viteve, Enverizmi, nuk eshte as problemi yne kryesor, as dytesor e as tercial..qe te na nevojitet dhe ndihma e Arvizuse……per ta zgjidhur.

  …Problemin me Enverizmin, Enveristet dhe kopjen e tij me te shemtuar, Saleh Bastardin, i zgjidhem vet….pa ndihmen e “Burrave te Shtetit”..

 51. Te verteten says:

  Ju mbajti larg dhe nuk patet mundesi ta rrezonit nga pushteti per interesat tuaja, per te skllaveruar vendin, sikurse beni me vendet e tjera, ndaj eshte monster ?!!

 52. MENTORES says:

  tani ka mbetur qe Amerika te na beje edhe historine! pas kesaj kemi kry pune!
  i nderuar ambasador, sipas parimeve tuaja, Enver Hoxha ka qene nje Burre Shteti! se ai te pakten nuk i vriste ne mes te dites e ne mes te bulevardit! ku mund ta shikonin edhe ambasadoret e huaj, e ndonjeri ti thoshte edhe burre shteti.
  nuk e kuptoj pse futesh edhe ti ne kete loje idiote! nuk kthehet me Hoxha ne zemrat e shqiptareve! eshte e kote qe luani me kete gje! tani duam vetem ti behet skanimi gjithe figures se tij, para dhe pas luftes. ne kete menyre, kur te vij koha te gjykohen te gjithe ata qe erdhen pas tij, te mos behen lojra e te fillohet gjykimi i tyre aty ku u intereson.
  cili do jete pershkrimi i Sali Berishes pas 20 vjetesh? Lider i demokracise? Njeriu qe solli lirine? Autokrati kriminel? po levizja e dhjetorit mos duhet denuar pas 20 vjetesh vetem pse zyrtarisht e udhehoqi Berisha?
  kjo eshte ajo qe vlon ne tave i nderuar ambasador. lereni historine se e bejne vete shqiptaret!

 53. ivani i madh says:

  po ci duhet ketij byth verdhit me historine dhe udheheqesit e Shqiperise cdo muti luge do i dale ky trapi.Na eshte bere si prokuror i gjithe shqipetareve dhe nderhyn ne cdo ceshtje qe si takojne dhe na del si diplomati me i zgjuar se ata Europiane qe sflasin e snderhyjne per keto ceshtje delikate te nje populli kurse ky bythe verdhi na jep leksione per historine tone . Ai sdi historine e fisit te tij XHOMOLUNGA nga AFRIKA e jo te na jape mend ne .Tani historine tone nga europianet do e bejne zezaket e bythe verdhit e Afrikes si puna e ketij mutit te cobanit.

 54. Emigranti says:

  Mos zoti ambasador, se do na zemerohen katundaret e jugut dhe cunat e tirones,spiune e bij spiunesh.Mos zoti ambasador se do na zemerohet Ditmir Bushati, Gramoz Ruci, Sali Berisha, Kristaq Rama, Ardian Fullani,Edi Rama,Kastriot Islami,Skender Gjinushi,e qindra e mijera te tjere.Ky popull eshte idiot zoti ambasador dhe idiotin nuk e kupton as psikiatri, e jo me ta kuptoni ju.Mjere ky popull per veten e tij qe ska as kujtese historike,as burreri,as moral.

  1. Tarras Zhapkoqi says:

   o emigrant,
   Je me te vertet nje njeri me intelekt te jashtzakonshem dhe me nje ironi vertet qe te therr mu ne maje te Jeremise! PO ku te shkon mendja o shejtan i zgjuar, dukesh sikur ke mbaruar shkollen e mesme qe ne barkun e sateme!

 55. inspiron says:

  Mos se na e zhgenjeu Us-on qe prpozoi qe Amerika Enverin ta shpallte te persekutuar politik!

 56. Nje qytetar says:

  Ik ore pirdhu!

 57. Ardiani says:

  Gjersa e pranoni qe Enveri eshte nje monster, pse nuk nderhyni qe atij t’i hiqet titulli “Hero i Popullit”? Ju perziheni ne çdo lloj veprimtarie ne Shqiperi, ndersa per kete çeshtje te rendesishme nuk e keni marre mundimin te shpreheshit me pare

 58. erae says:

  Perse i censuroni komentet?

 59. Aleks says:

  Eshtë ofendim për Amerikën që ta përfaqsoj një Ambasador i till.

 60. tirana says:

  Sa here qe te majtet vijjne ne pushtet behen veprime domethenese per ngjalljen e mitit te Enver Hoxhes. edhe komentet e mesiperme tregojne kete gje. Grupi i sharesve dhe komentuesve prane kryeministrit te cilet nuk lene gje pa komentuar kesaj radhe kane dale ne menyre te pallunetshme nga programi zyrtar kryeministror per te ngritur mitin e Enver Hoxhen dhe share Arvizune.

 61. GJILANASI says:

  Kjo është ndërhyrje BRUTALE në një temë tejet të ndjeshme, të historis son si një vend i pavarur… ai s’pari le ta korrigjojë deklaraten e tijë lidhur me ate ” BURRSHTETASIN”…

 62. ad says:

  Arvizu nuk po ben gje tjeter vetem se po e larteson me shume figuren e enver hoxhes se te pakten komandant i lacl ka qene dhe aleat i juaj a me kuptove dhe mos ja fut kot por ndaji gjerat se nuk jemi bageti por te japim mend edhe ty legen.

 63. Ilir says:

  Nga Fyerja e pare qe iu bere shumices se shqiptareve komentova si me poshte:
  ” Z.Ambasador! Fyerje per shqiptarin eshte menyra se si pergjate ketyre 22 viteve te fundit jane sjelle ambasadoret amerikane me Shqiperine, shqiptaret dhe Shtetin e tyre. E nisi Rajersoni kur u perpoq te mbillte frymen e percarjes me parrullen “Komunistet ne litar”, dhe beri propogande publike per PD-ne, duke shkelur cdo lloj norme te diplomacise nderkombatare, e vazhduan te tjeret deri tek ambasadori i rradhes duke u sjelle njesoj si te jene Guvernatoret de facto te Shqiperise. Sjellja e juaj, z.ambasador, ka vene ne pozite edhe politiken e jashteme te shtetit shqiptar sepse orientimi drejt Europes duhet te kaloj nepermjete Jush(!).
  Sa per fotot e Komandantit, mos keni frike se Ai ka vdekur, dhe me vdekjen e tij pushoi se rrahuri edhe zemra e sistemit qe Ai udhehoqi per 40 vjete. Ramizi jua a beri dhurate pa kushte Shqiperine, dhe ju se bashku me aleatet tuaj u sollet egersisht me Ate sikur me asnje vend tjeter. Sot jemi duke vuajtur pasojat: Papunesi, Korrupsion, Kriminalitet, Droge, Trafik femrash, Degjenerim e tj., fenomene karakteristike ne vendet tuaja.
  Z.Ambasador, respektoje vendin tend te punes, sepse duke e bere kete ke mare me vehte edhe respektin e shumices se shqiptareve. ”
  Por juve ju ka djegur reagimi i shumices se komentuesve dhe e thelloni shkeljen e Te Drejtave te tua si ambasador, si edhe te Te Drejtave qe kane Vendasit e Shqiperise, ku juve ju kane hedhur te jeni si ambasador, duke i fyer Udheheqsin e Tyre Enver Hoxha, me nje fjale qe pa ndroje jua shkruaj se ju shkon per shtat juve, nepermjet te syve te shqiptareve.
  Arvizu, ose hic-ambasador, Ti me Peshtymat e tua te pista ne prag te 70 vjetorit, kerkon te ndysh Lavdine e Udheheqsit te Luftes Nacional – Clirimtare, dhe nepermjet te ketij veprimi edhe Lavdine e asaj Epopeje, nje nga me te Ndriturat ne Historine e Popullit Shqiptar.
  Fakti i mesiperm duhet me kurajo te ndeshkohet nga Organizata e Veteraneve si edhe nga Partia Komuniste e Shqiperise, duke e denoncuar ne organet e Drejtesise Kombetare dhe asaj Nderkombetare.
  Boll me! E mbushet Kupen me sjellje te tilla si ambasadore-Governatore ne Shqiperi. Shqiptaret nuk e kane te larget sjelljen e ambasadoreve pergjate kohes kur na udhehiqte I Madhi Enver HOXHA. Ju(ambasadoret e Fuqive te Medha), po silleni sikur Padrone te Shqiperise. Veprimi tradhatar i Ramiz Alise, qe me keq se Ahmet Zogu, jua beri dhurate gjithe Shqiperine, cdo dite e me teper po kundershtohet prej shqiptareve te tradhetuar pergjate ketyre 20 e kusur viteve te pas 90-s. E dime qe nuk eshte e lehte te shkepusim prej “dhembeve tuaj” kete “cope” te majme. Por ashtu sic edhe keni pesuar disfate dhe po pesoni me politikat ekspansioniste te ShBA-e, ne Vietnam, Laos, Afganistan, Irak, Siri e gjetke, ashtu do te terhiqeni edhe nga Shqiperia, duke ne lene te lire te zgjedhim vete miqte tane te vertete.

 64. abi says:

  Z.Ambasador, e kuptojme qe ti ben politiken e kapitalizmit. Por ti nuk e di se si ka qene jeta ne socializem per mbi 90% te popullit.

  Ne qe jemi rritur ne kohen e E.Hoxhes dhe qe bejme krahasimin me sot, akoma me mire e kuptojme se Lumturia e njeriut Nuk qendron te Pasuria,
  apo te liria e shfrenuar qe con ne degradimin e njeriut dhe
  ne degjenerimin e tij. Por tek Siguria, Barazia, Solidariteti e ndihma humane. Te gjitha keto nuk mund ti
  garantoje kurre kapitalizmi qe ne bazen e tij ka Fitimin.

  Ne kohen e Enverit tek ne u realializuan keto vepra madhore:

  – U krijua Shteti shqiptar qe gezonte nje prestigj e autoritet te padiskutueshem ne arenen nderkombetare.

  – Popullsia nga 850.000 njerez qe kishte ne vitin 1945, arriti ne v.1990 ne 3.200.000 vete. Pra u katerfishua.

  – Jetegjatesia nga 38 vjet qe ishte para luftes se dyte boterore, arriti ne v.1990 ne 72 vjet. U zhduken shume semundje qe sot jane rigjalleruar.

  – U zhvillua si kurre me pare bujqesia, industria me te gjitha deget e saj, arsimi, arti, kultura, shendetesia,etj

  – Vendi yne nga nje ekonomi e prapambetur agrare u shndrua ne nje ekonomi industriale-bujqesore. Kishte me qindra fabrika, uzina, ndermarje, kombinate, kantiere. U ndertuan hekurrudha, hidrocentrale, shkolla, universitete etj.
  – etj, etj…
  Kuptohet qarte se te gjitha keto nuk mund te arrihen nqse nuk ndiqet nje politike per te miren e popullit ku te kete barazi, siguri e solidaritet vellazeror.

 65. malo says:

  Po kujt i plasi se çmendon nje nepunes i administrates amerikane ne Tirane. Arvizu vertitet si lavjers, nje here mburr dhe nje here shane Berishen. Njehere mburr e pastaj kritikon Ramen. Sa per Enverin nuk i vjen as te thoje i kembes. Ky mjeran tregon kulturen e tij por edhe prejardhjen e pa ditur.

 66. laramani njengjyresj says:

  Ishte Monster Enveri se vriste shume,sepse vrau diversantet e Amerikes qe hidheshin me parashute te permbysnin me arme shtetin e Enverit.

 67. ülokiju anticensurë says:

  o burrë ambasade
  deri diku ke të drejtë!!
  POR është gjithnjë një e tillë në thënjet e tua!!
  në shtetin tuaj pjestar të aleancës antifashiste gjat luftës së dytë botërore ka të drejtën e shprehjes jo vetëm të fjalës por dhe të krijimit të partisë,përfshi mbajtjen e shënjave dalluese të kësaj partie,partia naziste!!me të gjithë garnityrën e saj!!për ju është në rregull përsa kohë pjestarët e kësaj partie nuk bëjnë ndonjë krim!propaganda dhe nderimet hitleriane janë më se të lejueshme!
  atëherë mor burr ambasade,përse të ha kaq palla për atë që ngrë grushtin në shqipëri??
  ndoshta për të vetmen arsye se enveri ishte diktator komunist dhe jo një diktator shfarosës i njerzimit,kapitalist!!
  monstra hitler nuk të prish punë ty,sepse të tillë ke promovuar në të gjithë botën,bile në shumicën e rasteve i ke vënë në pushtet,kurse “mostra enver”,që nuk vrau asnjë amerikan,të prish punë!!enveri vetë jo,se asqë të plas për një njeri të përveçëm!ty të prish punë ideollogjia e tij,ty të prish punë barazia që predikon kjo ideollogji!!prandaj o burrë i vogël ambasadës së shtetit të madh mo na çaj dërrasa për dhimbjen që ndjen për popullin shqiptar!!nuk i ndjeve kur vure në pushtet bishën e viçidolli bile as kur e mbështete në momentet më të zesa të pas komunizmit!!

 68. kamza e re bojcilli says:

  Ne fakt arvizuja eshte shqiptarizuar. Enver hoxhes qe ngriti arsim nga hici i thote monster, Sali kellires qe cilizoi arsimin ne byrektore i thote burre shteti. Ashtu si Olldelja.. vodhi sa deshi dhe kur e qeruan te tijte e shpallen nderi i Durresit. Sipas loqes edhe arxune.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Array
(
  [0] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 3
      [name] => Aktualitet
      [slug] => aktualitet
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 3
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 82458
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 3
      [category_count] => 82458
      [category_description] => 
      [cat_name] => Aktualitet
      [category_nicename] => aktualitet
      [category_parent] => 0
    )

  [1] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 1
      [name] => Kryesore
      [slug] => kryesore
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 1
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 34843
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 1
      [category_count] => 34843
      [category_description] => 
      [cat_name] => Kryesore
      [category_nicename] => kryesore
      [category_parent] => 0
    )

  [2] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 4
      [name] => Politika
      [slug] => politika
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 4
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 3
      [count] => 24965
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 4
      [category_count] => 24965
      [category_description] => 
      [cat_name] => Politika
      [category_nicename] => politika
      [category_parent] => 3
    )

)
Top
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
X