2014 | Gazeta Tema | 323
 
Home » 2014 (Page 323)
Fitorja ndaj Portugalisë, një 3 pikësh i “thjeshtë”

Fitorja ndaj Portugalisë bëri jehonë në të gjithë botën e futbollit, teksa momenti i golit të sulmuesit Bekim Bala është stampuar në mediat më të mëdha sportive në rruzull. Një fitore e Shqipërisë në tokën luzitane, që për momentin i jep kreun e grupit formacionit të De Biazit, diçka e provuar edhe në eliminatoret e […]

Lexo me shume »
Pas komunistëve, edhe Zef Bushati kërkon legalizimin e marijuanës

Policia ka bërë disa operacione të mëdha gjatë këtyre muajve kundër mbjelljes së marijuanës. Por, jo të gjithë janë dakord me këtë gjë. Kryetari i Partisë Aleanca Demokristiane, Zef Bushati, thotë se marijuanë duhet të legalizohet. “Nuk do ishte ide e keqe që edhe në Shqipëri të ligjërohet mbjellja e kanabisit“, shkruan ai në Facebook. […]

Lexo me shume »
VIDEO/ Maradona, sherr me grushta në Dubrovnik

Ai është një nga futbollistët më të njohur ndër breza. Por, në të njëjtën kohë është edhe një personazh problematik. Bëhet fjalë për Diego Armando Maradonën. 53-vjeçari këtë radhë është përfshirë në një sherr me grushta në Dubrovnik. Maradona ka qenë në një club nate dhe sherri ka ndodhur jashtë tij. Për momentin nuk dihen […]

Lexo me shume »
Harito: Çdo ligj i ri të konsultohet dhe publikohet në regjistrin elektronik

Komisioni për Çështjet Ligjore, Administratën Publike dhe të Drejtat e Njeriut në mbledhjen e sotme  miratoi në parim tre projektligje. Në mbledhjen e sotme anëtarët e komisionit miratuan projektvendimin për procedurën dhe zgjedhjen e një anëtari të Bordit të AMF-së. Kryetari i Komisionit Fatmir Xhafaj, sqaroi se do të bëhet njoftimi publik dhe komisioni do […]

Lexo me shume »
Nuk deklaruan interesat private/ILDKP, masa administrative për 9 zyrtarë

Inspektorati i Lartë i Deklarimit dhe Kontrollit të Pasurive dhe Konfliktit të Interesave në vijim të procesit të administrimit të deklaratave të interesave private, pas rregjistrimit të tyre dhe kryerjes së rakordimeve përkatëse, konstatoi 9 zyrtarë të niveleve të ndryshme të cilët nuk kanë dorëzuar deklaratën e interesave private. ILDKP, bëri me dije sot nëpërmjet […]

Lexo me shume »
Banka e Shqipërisë/ Nishani takon Bashën dhe Zaganjorin

Presidenti i Republikës Bujar Nishani ka zhvilluar në Presidencë një takim me Kryetarin e Partisë Demokratike Lulzim Basha, në kuadër të konsultave për zhvillimet më të fundit të ndodhura në Bankën e Shqipërisë.Takimi zgjati për rreth 60 minuta, ndërsa kreu i PD Lulzim Basha, është larguar pa dhënë asnjë prononcim për mediat. Mësohet se në takimin […]

Lexo me shume »
Rama: I gatshëm të takoj Bashën, por nuk i bëj ftesë. Këtë javë, vizitë në Kinë

Kryeministri Edi Rama shprehu gadishmërinë për t’u takuar me kryetarin e Partisë Demokratike Lulzim Basha në lidhje me situatën e krijuar pas skandalit që përfshiu Bankën e Shqipërisë në lidhje me vjedhjen e 7.13 milionë dollarëve nga thesari i saj, gjë që çoi edhe në arrestimin e guvernatorit Ardian Fullani. “Jam gati të takohem me […]

Lexo me shume »
Rama: Nuk kam në mendje asnjë emër për guvernatorin e ri, por nuk do jetë nga politika

“Shumica qeverisëse nuk do të përdorë votat që ka në Kuvend për të politizuar apo për të cënuar pavarësinë e Bankës së Shqipërisë. Guvernatori i ri i Bankës së Shqipërisë nuk do të jetë pjesë e politikës, sikundër nuk është asnjë nga emrat e përfolur, lakuar apo hamendësuar në media”. Kështu u shpreh në një […]

Lexo me shume »
FOTOT/ Ata janë heronjtë e ditës

Futbollistët e kombëtares janë heronjtë e ditës, pas fitores së pabesueshme në Portugali. Madje, kryeministri Rama, edhe pse Banka e Shqipërisë ndodhet në një situatë delikate pas arrestimit të Ardian Fullanit, ndërsa ka mbajtur një konferencë shtypi për situatën e krijuar, fjalën e tij e ka nisur pikërisht me fitoren ndaj Portugalisë. Fitoren e Shqipërisë, […]

Lexo me shume »
Hetimi, 3 anëtarë të Këshillit Mbikqyrës japin dëshmitë në Prokurori

Tre anëtarë të këshillit Mbikqyrës së Bankës së Shqipërisë janë marrë në pyetje në Prokurorinë e Tiranës në lidhje me hetimet që kanë nisur nga organi i akuzës për zbardhjen e vjedhjes nga thesari i bankës të rreth 7.13 milionë dollarëve. i pari që ka mbërritur në Prokurori ka qenë Petraq Milo, i cili për […]

Lexo me shume »