2014 | Gazeta Tema | 323
 
Home » 2014 (Page 323)
PD: Qeveria ndihmon serbët, por la në mëshirë të fatit qytetarët e Tiranës

Partia Demokratike ka reaguar pas vendimit të qeverisë shqiptare për të ndihmuar me 200 mijë euro Serbinë dhe Bosnjen për përmbytjet që pësuan pak kohë më parë. Deputeti Aldo Bumçi tha se qeveria ndërsa ndihmon serbët, la në mëshirë të fatit 470 banesa në Bregun e Lumit në kryerytet, që u përmbytën disa muaj më […]

Lexo me shume »
Mesila Doda i përgjigjet Ramës për Obeliskun: Të mundi Baba, Edi, të mundi!!!

Deputetja e PD-së Mesila Doda ka reaguar me një koment të gjatë kundër komentit të Ramës për deputetët që protestuan në Kavajë për shembjen e Obelsikut të demokracisë. Rama e komentoi si një shfaqje sigurimsash protestën e deputetëve, ndërsa Doda i është përgjigjur se simbolet e komunimzit e mundën, pasi sot ai dhe ministrat e […]

Lexo me shume »
Rama: Hyrje europiane për Tiranën

Kryeministri Edi Rama inspektoi ecurinë e punimeve në rehabilitim e rrugës hyrëse të kryeqytetit, pjesë e superstradës Tiranë – Durrës. Projekti, me vlerë rreth 280 milionë lekë, është investim i Qeverisë shqiptare përmes Fondit të Zhvillimit të Rajoneve. Me anë të këtij projekti parashikohet transformimi rrënjësor i hyrjes së kryeqytetit, nga Qafë – Kashari deri […]

Lexo me shume »
Lionel Mesi: Neimar mund të bëhet më i miri në botë

Lionel Mesi beson se bashkëlojtari i tij te Barcelona, Neimar, mund të bëhet lojtari më i mirë në botë. Braziliani iu bashkua skuadrës spanjolle nga Santos vitin e kaluar, por pati një vit të parë të paqëndrueshëm, të shoqëruar nga lëndimet dhe nga polemikat rreth transferimit të tij. Megjithatë ai e ka filluar shkëlqyeshëm këtë […]

Lexo me shume »
Alfred Moisiu: Jo vetëm guvernatori, por dhe kryeprokurori të zgjidhet i huaj

Ish-presidenti i Republikës, Alfred Moisiu ka vendosur te rrëfeje për Vizion Plus procesin e dekretimit te tij për ish-guvernatorin Ardian Fullani ne vitin 2004, presionet e politikes ne drejtim te tij, si dhe arsyet perse përzgjedhja e një kryebankieri të huaj duket si zgjidhje në kushtet e Shqipërisë.  Për zotin Moisiu, kriteri baze i përzgjedhjes […]

Lexo me shume »
FOTOT/ Shkëndija nuk rresht së provokuari

Shkëndije Mujaj nuk ka ndërmend të rreshtë së provokuari. Ajo vazhdon që të postojë foto të nxehta në rrjetet sociale, ku ekspozon sidomos të pasmet e saj. Shkëndija thotë se është këngëtare, por ajo është bërë e famshme më së shumti pikërisht për të pasmet e saj, me të cilat provokon pothuajse çdo ditë me […]

Lexo me shume »
Zgjidhja e çështjes së pronave/ AKKP marrëveshje me Arkivat

Agjencia e Kthimit dhe Kompensimit të Pronave si dhe Drejtoria e Përgjithshme e Arkivave nënshkruan të enjten marrëveshjen e bashkëpunimit për zgjidhjen e problemit të pronave në vend. Marrëveshja e bashkëpunimit u konsiderua si një hap konkret i planit të veprimit të miratuar nga qeveria në lidhje me harmonizimin ligjor dhe zgjidhjen e problemit të […]

Lexo me shume »
Bllokohen 163 kg mjaltë në Llogara e Palasë/ AKU: Produkti, jashtë standardeve!

Drejtoria e Përgjithshme e Autoritetit Kombëtar të Ushqimit në bashkëpunim me Drejtorinë Rajonale të Qarkut Vlorë, kanë kryer një aksion përgjatë zonës së Llogarasë dhe Palasës. Nga inspektimi që është bërë për subjektet dhe individët që tregtonin mjaltë, i cili është bllokuar në sasinë 163 kilogramë. Shkak për sekuestrimin e kësaj sasie ka qenë mungesa […]

Lexo me shume »
Gjermania kritikon Shqipërinë: Bashkëpunimi kundër bandave ka ngecje

Bandat shqiptare e bëjnë Gjermaninë të pasigurtë. Sipas një raporti mbi kriminalitetin e organizuar në Gjermani, bandat shqiptare renditen ndër të parat. Në Gjermani po rritet gjithnjë e më shumë aktitiveti i bandave kriminale, të cilat janë mjaft mirë të organizuara me fije jashtë këtij vendi. Këto banda janë aktive jo vetëm si trafikantë apo […]

Lexo me shume »
Zyrat e reja “One stop shop”/ Rama dhe Tahiri: Eleminohet korrupsioni, 75 lloje shërbimesh pa pagesë

Ministri i Brendshëm Saimir Tahiri dhe kryeminsitri Edi Rama kanë inaguruar pasditen e sotme zyrat e reja të Drejtorisë së Policisë Tiranë. Në fjalën e tij ministri Tahiri tha se “zyrat e Shërbimit janë hapi i parë drejt ndryshimit rrënjësor të Policisë, të cilat eleminojnë burokracitë e panevojshme. Zyrat operojnë sipas parimit “one stop shop” […]

Lexo me shume »