#NdihmoniAnxhelen/ Jepni edhe ju kontributin tuaj sado të vogël per ti rithyer buzëqeshjen /Anxhela Nocka. Kliko Ketu
mbyllet per 10 sekonda ose kliko X

FOTOT/ Si është zbukuruar Korça për Krishtlindje

Atmosfera e festave të fundvitit ka mbërthyer shumë qytete në Shqipëri që kanë nisur tashmë zbukurimet.

Këto foto sjellin pamje nga qyteti i Korçës ku zbukurimet e shumta ndriçojnë qytetin.

10 komente në “FOTOT/ Si është zbukuruar Korça për Krishtlindje”

 1. tfgs1 says:

  KALA XRISTOUGENNA patriotes!!!

  1. korcari says:

   Gezuar Krishtlindjet o beqir!!

   1. tfgs1 says:

    arapi mou,me ”patriotes” nuk nenkuptohen muslims dhe te tredhurit[atheoi] ciletdo qofshin ata,kshq ben mire ta mbillesh ate kamare se qelb ere turkoshaku………………..
    Edhe nje here: KALA XRISTOUGENNA patriotes alvanoxristianoi ortho/xoi kai katholikoi!

    1. korcari says:

     GEZUAR KRISHTLINDJET beqir
     O llafos greqisht o llafos shqip,jo gjysma gjysma!

     1. tfgs1 says:

      po ti thuaj o ty mbyllte e mendjes qe je pe Devolli e jo pe Korce………….loqe!

  2. Kaqaki says:

   Hi Tourkpordhos, a je ti pop pordhodox?
   Kisha e Korces qonka e bukur veqse kjo e jona oshte edhe mo e bukur, shikjoje syretin ketu ma poshte.

   http://photos.wikimapia.org/p/00/00/96/52/56_big.jpg

 2. @ says:

  SWEET DREAMS ……….. albanians ! ! !

 3. Asnjeansi says:

  Po dihet ajo , vetem ne Korçe ka Feste te Krishtlindjeve . Ne tere Shqiperine , ka “festa te fundvitit” . Ia vret syte shqiptareve myslymane , fjala Krishtlindje , madje edhe pemen e zbukuruar dhe babagjyshin , e quajne “te Vitit te Ri” . Jo , more zoterinj , keto emertime , kane mbetur nga koha e diktatures ateiste kopmuniste ; bredhi i zbukuruar dhe babagjyshi , quhen Pema e Krishtlindjeve dhe Babagjyshi i Krishtlindjeve . Shkoni ne Korçe dhe do te shikoni qe kudo , eshte shkruar urimi “Gezuar Krishtlindjet”, ndersa , ne Tirane dhe ne pjesen me te madhe te Shqiperise , edhe pse jane zbukuruar pemet e Krishtlindjeve , urimi qe shkruhet , eshte “Gezuar festat e fundvitit” . Korça kristiane , eshte tjeter gje , ka kulture te vjeter perendimore . E kam shkruar edhe ne nje tjeter koment . Kur tere Shqiperia , ne kohen e Zogut , por edhe me pare , ishte nen erresiren turko-otomane dhe grate ishin mbuluar me thes ne koke , ne Korçe zhvilloheshin aktivitete kulturore e rinia luante ballo me maska , si ne Paris e Rome .
  Une ju uroj gjithe shqiptareve , edhe atyre myslymane : Gezuar Krishtlindjet ! Ndersa , pas dates 25 dhjetor , perseri ju uroj : Gezuar Vitin e Ri 2017 ! Nuk kini pse te ofendoheni , vellezer myslymane , sepse stergjysherit tuaj , dikur , Krishtlindjet kane festuar . Po nuk me besuat mua , qe jam askushi , atehere , po ju kujtoj porosine e korifeut te letrave shqipe , Ismail Kadarese ” Shqiptaret , duhen t’a fshijne pergjithmone nga mendja Turqine e Perandorine e saj famekeqe dhe te konvertohen ne menyre masive ne fene e gjysherve te tyre kristiane , vetem atehere , shqiptaret do te jene evropiane te vertete “

  1. Gari says:

   Koment pa lidhje , edhe ne korce Gezuar festat e fundvitit themi , i feston kushdo edhe ska asgje te keqe . Normale qe ne shqiperi do thone gezuar festat e fundvitit , pse duhet te thone gezuar krishtlindjet kur 70% nuk i feston krishtlindjet apo ce te do kari ty ?

   Ne kohen e zogut korca ka qene qyeti i dyte pas shkodres me i populluar me diku te 25 mij banore prandaj dhe kishte me shum aktivitet . Sic ka sot me shum tirana, durresi e vlora se korcaret ja mbathen per ne greqi e tirane .

   Ne shqiperi otomanet kane ikur me shekujt por mesa duket kane ngelur ende ne zemrat e ortodoksve grekofile qe ju ngelen otomanet ne goje 24 ore ne dite . Ne te tjeret as i permendim e as qe na interesojne otomanet dhe shqiperine perendimore e beri si Zogu e si Hoxha nuk ka ngelur Janullatosi ta beje .

  2. Gari says:

   Pastaj cpune ke me perendimin ti , kultura orthodokse eshte lindore .

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Array
(
  [0] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 3
      [name] => Aktualitet
      [slug] => aktualitet
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 3
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 82458
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 3
      [category_count] => 82458
      [category_description] => 
      [cat_name] => Aktualitet
      [category_nicename] => aktualitet
      [category_parent] => 0
    )

  [1] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 5
      [name] => Sociale
      [slug] => sociale
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 5
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 3
      [count] => 6899
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 5
      [category_count] => 6899
      [category_description] => 
      [cat_name] => Sociale
      [category_nicename] => sociale
      [category_parent] => 3
    )

)
Top
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
X